logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

arkihuone, noun

Word analysis
arkihuoneen

arkihuoneen

arkihuone

Noun, Singular Genitive

arki

Noun, Singular Nominative

+ huone

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

arkihuone

arkihuoneet

Par

-ta

arkihuonetta

arkihuoneita / arkihuonehia

Gen

-n

arkihuoneen

arkihuoneitten / arkihuoneiden / arkihuonehien / arkihuonehitten

Ill

mihin

arkihuoneeseen

arkihuoneisiin / arkihuoneihin / arkihuonehisin

Ine

-ssa

arkihuoneessa

arkihuonehissa / arkihuoneissa

Ela

-sta

arkihuoneesta

arkihuonehista / arkihuoneista

All

-lle

arkihuoneelle

arkihuonehille / arkihuoneille

Ade

-lla

arkihuoneella

arkihuonehilla / arkihuoneilla

Abl

-lta

arkihuoneelta

arkihuonehilta / arkihuoneilta

Tra

-ksi

arkihuoneeksi

arkihuonehiksi / arkihuoneiksi

Ess

-na

arkihuoneena

arkihuonehina / arkihuoneina

Abe

-tta

arkihuoneetta

arkihuonehitta / arkihuoneitta

Com

-ne

-

arkihuonehine / arkihuoneine

Ins

-in

-

arkihuonehin / arkihuonein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

arkihuone

arkihuoneet

Par

-ta

arkihuonetta

arkihuoneita / arkihuonehia

Gen

-n

arkihuoneen

arkihuoneitten / arkihuoneiden / arkihuonehien / arkihuonehitten

Ill

mihin

arkihuoneeseen

arkihuoneisiin / arkihuoneihin / arkihuonehisin

Ine

-ssa

arkihuoneessa

arkihuonehissa / arkihuoneissa

Ela

-sta

arkihuoneesta

arkihuonehista / arkihuoneista

All

-lle

arkihuoneelle

arkihuonehille / arkihuoneille

Ade

-lla

arkihuoneella

arkihuonehilla / arkihuoneilla

Abl

-lta

arkihuoneelta

arkihuonehilta / arkihuoneilta

Tra

-ksi

arkihuoneeksi

arkihuonehiksi / arkihuoneiksi

Ess

-na

arkihuoneena

arkihuonehina / arkihuoneina

Abe

-tta

arkihuoneetta

arkihuonehitta / arkihuoneitta

Com

-ne

-

arkihuonehine / arkihuoneine

Ins

-in

-

arkihuonehin / arkihuonein

everyday room
casual room
Show more arrow right
Literature Suuren arkihuoneen ovi oli avoinna. The door of the big sitting room was open. Hetkinen vielä, ja kapteeni ilmestyi arkihuoneen ovelle. A moment or two later, and the captain appeared in the door. Paimenet, yaqui ja Thorne sijoittuivat arkihuoneen ikkunoihin. The rangers, with Yaqui and Thorne, stationed themselves at the several windows of the sitting- room. Arkihuone ei ollut sen parempi. The parlor was not much better. Laurie avasi arkihuoneen oven ja pisti päänsä sisään hyvin hiljaa. Laurie opened the parlour door, and popped his head in very quietly. Te löydätte minut arkihuoneestani. “You will find me in my sitting- room.”. Teidän täytyy tulla arkihuoneeseen. You must come into the parlour.'. Sitten he, lukittuaan kadulle vievän portin ja arkihuoneen lasioven, lähtivät jälleen alas kellariin. Then, having locked the front door and the french window of the sitting- room, they proceeded again to the cellar. Etuhuonetta käytettiin arkihuoneena ja makuukamarina. The front room served as bedchamber and living room. Tahtoisitteko tulla hänen armonsa arkihuoneeseen, sir?. “Will you come to her ladyship's sitting- room, sir?”. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

arkihuoneeni

arkihuoneeni

arkihuoneesi

arkihuoneesi

arkihuoneensa

arkihuoneensa

Par

-ta

arkihuonettani

arkihuoneitani / arkihuonehiani

arkihuonettasi

arkihuoneitasi / arkihuonehiasi

arkihuonettansa / arkihuonettaan

arkihuoneitansa / arkihuoneitaan / arkihuonehiansa / arkihuonehiaan

Gen

-n

arkihuoneeni

arkihuoneitteni / arkihuoneideni / arkihuonehieni / arkihuonehitteni

arkihuoneesi

arkihuoneittesi / arkihuoneidesi / arkihuonehiesi / arkihuonehittesi

arkihuoneensa

arkihuoneittensa / arkihuoneidensa / arkihuonehiensa / arkihuonehittensa

Ill

mihin

arkihuoneeseeni

arkihuoneisiini / arkihuoneihini / arkihuonehisini

arkihuoneeseesi

arkihuoneisiisi / arkihuoneihisi / arkihuonehisisi

arkihuoneeseensa

arkihuoneisiinsa / arkihuoneihinsa / arkihuonehisinsa

Ine

-ssa

arkihuoneessani

arkihuonehissani / arkihuoneissani

arkihuoneessasi

arkihuonehissasi / arkihuoneissasi

arkihuoneessansa / arkihuoneessaan

arkihuonehissansa / arkihuonehissaan / arkihuoneissansa / arkihuoneissaan

Ela

-sta

arkihuoneestani

arkihuonehistani / arkihuoneistani

arkihuoneestasi

arkihuonehistasi / arkihuoneistasi

arkihuoneestansa / arkihuoneestaan

arkihuonehistansa / arkihuonehistaan / arkihuoneistansa / arkihuoneistaan

All

-lle

arkihuoneelleni

arkihuonehilleni / arkihuoneilleni

arkihuoneellesi

arkihuonehillesi / arkihuoneillesi

arkihuoneellensa / arkihuoneelleen

arkihuonehillensa / arkihuonehillean / arkihuoneillensa / arkihuoneillean

Ade

-lla

arkihuoneellani

arkihuonehillani / arkihuoneillani

arkihuoneellasi

arkihuonehillasi / arkihuoneillasi

arkihuoneellansa / arkihuoneellaan

arkihuonehillansa / arkihuonehillaan / arkihuoneillansa / arkihuoneillaan

Abl

-lta

arkihuoneeltani

arkihuonehiltani / arkihuoneiltani

arkihuoneeltasi

arkihuonehiltasi / arkihuoneiltasi

arkihuoneeltansa / arkihuoneeltaan

arkihuonehiltansa / arkihuonehiltaan / arkihuoneiltansa / arkihuoneiltaan

Tra

-ksi

arkihuoneekseni

arkihuonehikseni / arkihuoneikseni

arkihuoneeksesi

arkihuonehiksesi / arkihuoneiksesi

arkihuoneeksensa / arkihuoneekseen

arkihuonehikseen / arkihuonehiksensa / arkihuoneikseen / arkihuoneiksensa

Ess

-na

arkihuoneenani

arkihuonehinani / arkihuoneinani

arkihuoneenasi

arkihuonehinasi / arkihuoneinasi

arkihuoneenansa / arkihuoneenaan

arkihuonehinansa / arkihuonehinaan / arkihuoneinansa / arkihuoneinaan

Abe

-tta

arkihuoneettani

arkihuonehittani / arkihuoneittani

arkihuoneettasi

arkihuonehittasi / arkihuoneittasi

arkihuoneettansa / arkihuoneettaan

arkihuonehittansa / arkihuonehittaan / arkihuoneittansa / arkihuoneittaan

Com

-ne

-

arkihuonehineni / arkihuoneineni

-

arkihuonehinesi / arkihuoneinesi

-

arkihuonehineen / arkihuonehinensa / arkihuoneineen / arkihuoneinensa

Singular

Plural

Nom

-

arkihuoneeni

arkihuoneesi

arkihuoneensa

arkihuoneeni

arkihuoneesi

arkihuoneensa

Par

-ta

arkihuonettani

arkihuonettasi

arkihuonettansa / arkihuonettaan

arkihuoneitani / arkihuonehiani

arkihuoneitasi / arkihuonehiasi

arkihuoneitansa / arkihuoneitaan / arkihuonehiansa / arkihuonehiaan

Gen

-n

arkihuoneeni

arkihuoneesi

arkihuoneensa

arkihuoneitteni / arkihuoneideni / arkihuonehieni / arkihuonehitteni

arkihuoneittesi / arkihuoneidesi / arkihuonehiesi / arkihuonehittesi

arkihuoneittensa / arkihuoneidensa / arkihuonehiensa / arkihuonehittensa

Ill

mihin

arkihuoneeseeni

arkihuoneeseesi

arkihuoneeseensa

arkihuoneisiini / arkihuoneihini / arkihuonehisini

arkihuoneisiisi / arkihuoneihisi / arkihuonehisisi

arkihuoneisiinsa / arkihuoneihinsa / arkihuonehisinsa

Ine

-ssa

arkihuoneessani

arkihuoneessasi

arkihuoneessansa / arkihuoneessaan

arkihuonehissani / arkihuoneissani

arkihuonehissasi / arkihuoneissasi

arkihuonehissansa / arkihuonehissaan / arkihuoneissansa / arkihuoneissaan

Ela

-sta

arkihuoneestani

arkihuoneestasi

arkihuoneestansa / arkihuoneestaan

arkihuonehistani / arkihuoneistani

arkihuonehistasi / arkihuoneistasi

arkihuonehistansa / arkihuonehistaan / arkihuoneistansa / arkihuoneistaan

All

-lle

arkihuoneelleni

arkihuoneellesi

arkihuoneellensa / arkihuoneelleen

arkihuonehilleni / arkihuoneilleni

arkihuonehillesi / arkihuoneillesi

arkihuonehillensa / arkihuonehillean / arkihuoneillensa / arkihuoneillean

Ade

-lla

arkihuoneellani

arkihuoneellasi

arkihuoneellansa / arkihuoneellaan

arkihuonehillani / arkihuoneillani

arkihuonehillasi / arkihuoneillasi

arkihuonehillansa / arkihuonehillaan / arkihuoneillansa / arkihuoneillaan

Abl

-lta

arkihuoneeltani

arkihuoneeltasi

arkihuoneeltansa / arkihuoneeltaan

arkihuonehiltani / arkihuoneiltani

arkihuonehiltasi / arkihuoneiltasi

arkihuonehiltansa / arkihuonehiltaan / arkihuoneiltansa / arkihuoneiltaan

Tra

-ksi

arkihuoneekseni

arkihuoneeksesi

arkihuoneeksensa / arkihuoneekseen

arkihuonehikseni / arkihuoneikseni

arkihuonehiksesi / arkihuoneiksesi

arkihuonehikseen / arkihuonehiksensa / arkihuoneikseen / arkihuoneiksensa

Ess

-na

arkihuoneenani

arkihuoneenasi

arkihuoneenansa / arkihuoneenaan

arkihuonehinani / arkihuoneinani

arkihuonehinasi / arkihuoneinasi

arkihuonehinansa / arkihuonehinaan / arkihuoneinansa / arkihuoneinaan

Abe

-tta

arkihuoneettani

arkihuoneettasi

arkihuoneettansa / arkihuoneettaan

arkihuonehittani / arkihuoneittani

arkihuonehittasi / arkihuoneittasi

arkihuonehittansa / arkihuonehittaan / arkihuoneittansa / arkihuoneittaan

Com

-ne

-

-

-

arkihuonehineni / arkihuoneineni

arkihuonehinesi / arkihuoneinesi

arkihuonehineen / arkihuonehinensa / arkihuoneineen / arkihuoneinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

arkihuoneemme

arkihuoneemme

arkihuoneenne

arkihuoneenne

arkihuoneensa

arkihuoneensa

Par

-ta

arkihuonettamme

arkihuoneitamme / arkihuonehiamme

arkihuonettanne

arkihuoneitanne / arkihuonehianne

arkihuonettansa / arkihuonettaan

arkihuoneitansa / arkihuoneitaan / arkihuonehiansa / arkihuonehiaan

Gen

-n

arkihuoneemme

arkihuoneittemme / arkihuoneidemme / arkihuonehiemme / arkihuonehittemme

arkihuoneenne

arkihuoneittenne / arkihuoneidenne / arkihuonehienne / arkihuonehittenne

arkihuoneensa

arkihuoneittensa / arkihuoneidensa / arkihuonehiensa / arkihuonehittensa

Ill

mihin

arkihuoneeseemme

arkihuoneisiimme / arkihuoneihimme / arkihuonehisimme

arkihuoneeseenne

arkihuoneisiinne / arkihuoneihinne / arkihuonehisinne

arkihuoneeseensa

arkihuoneisiinsa / arkihuoneihinsa / arkihuonehisinsa

Ine

-ssa

arkihuoneessamme

arkihuonehissamme / arkihuoneissamme

arkihuoneessanne

arkihuonehissanne / arkihuoneissanne

arkihuoneessansa / arkihuoneessaan

arkihuonehissansa / arkihuonehissaan / arkihuoneissansa / arkihuoneissaan

Ela

-sta

arkihuoneestamme

arkihuonehistamme / arkihuoneistamme

arkihuoneestanne

arkihuonehistanne / arkihuoneistanne

arkihuoneestansa / arkihuoneestaan

arkihuonehistansa / arkihuonehistaan / arkihuoneistansa / arkihuoneistaan

All

-lle

arkihuoneellemme

arkihuonehillemme / arkihuoneillemme

arkihuoneellenne

arkihuonehillenne / arkihuoneillenne

arkihuoneellensa / arkihuoneelleen

arkihuonehillensa / arkihuonehillean / arkihuoneillensa / arkihuoneillean

Ade

-lla

arkihuoneellamme

arkihuonehillamme / arkihuoneillamme

arkihuoneellanne

arkihuonehillanne / arkihuoneillanne

arkihuoneellansa / arkihuoneellaan

arkihuonehillansa / arkihuonehillaan / arkihuoneillansa / arkihuoneillaan

Abl

-lta

arkihuoneeltamme

arkihuonehiltamme / arkihuoneiltamme

arkihuoneeltanne

arkihuonehiltanne / arkihuoneiltanne

arkihuoneeltansa / arkihuoneeltaan

arkihuonehiltansa / arkihuonehiltaan / arkihuoneiltansa / arkihuoneiltaan

Tra

-ksi

arkihuoneeksemme

arkihuonehiksemme / arkihuoneiksemme

arkihuoneeksenne

arkihuonehiksenne / arkihuoneiksenne

arkihuoneeksensa / arkihuoneekseen

arkihuonehikseen / arkihuonehiksensa / arkihuoneikseen / arkihuoneiksensa

Ess

-na

arkihuoneenamme

arkihuonehinamme / arkihuoneinamme

arkihuoneenanne

arkihuonehinanne / arkihuoneinanne

arkihuoneenansa / arkihuoneenaan

arkihuonehinansa / arkihuonehinaan / arkihuoneinansa / arkihuoneinaan

Abe

-tta

arkihuoneettamme

arkihuonehittamme / arkihuoneittamme

arkihuoneettanne

arkihuonehittanne / arkihuoneittanne

arkihuoneettansa / arkihuoneettaan

arkihuonehittansa / arkihuonehittaan / arkihuoneittansa / arkihuoneittaan

Com

-ne

-

arkihuonehinemme / arkihuoneinemme

-

arkihuonehinenne / arkihuoneinenne

-

arkihuonehineen / arkihuonehinensa / arkihuoneineen / arkihuoneinensa

Singular

Plural

Nom

-

arkihuoneemme

arkihuoneenne

arkihuoneensa

arkihuoneemme

arkihuoneenne

arkihuoneensa

Par

-ta

arkihuonettamme

arkihuonettanne

arkihuonettansa / arkihuonettaan

arkihuoneitamme / arkihuonehiamme

arkihuoneitanne / arkihuonehianne

arkihuoneitansa / arkihuoneitaan / arkihuonehiansa / arkihuonehiaan

Gen

-n

arkihuoneemme

arkihuoneenne

arkihuoneensa

arkihuoneittemme / arkihuoneidemme / arkihuonehiemme / arkihuonehittemme

arkihuoneittenne / arkihuoneidenne / arkihuonehienne / arkihuonehittenne

arkihuoneittensa / arkihuoneidensa / arkihuonehiensa / arkihuonehittensa

Ill

mihin

arkihuoneeseemme

arkihuoneeseenne

arkihuoneeseensa

arkihuoneisiimme / arkihuoneihimme / arkihuonehisimme

arkihuoneisiinne / arkihuoneihinne / arkihuonehisinne

arkihuoneisiinsa / arkihuoneihinsa / arkihuonehisinsa

Ine

-ssa

arkihuoneessamme

arkihuoneessanne

arkihuoneessansa / arkihuoneessaan

arkihuonehissamme / arkihuoneissamme

arkihuonehissanne / arkihuoneissanne

arkihuonehissansa / arkihuonehissaan / arkihuoneissansa / arkihuoneissaan

Ela

-sta

arkihuoneestamme

arkihuoneestanne

arkihuoneestansa / arkihuoneestaan

arkihuonehistamme / arkihuoneistamme

arkihuonehistanne / arkihuoneistanne

arkihuonehistansa / arkihuonehistaan / arkihuoneistansa / arkihuoneistaan

All

-lle

arkihuoneellemme

arkihuoneellenne

arkihuoneellensa / arkihuoneelleen

arkihuonehillemme / arkihuoneillemme

arkihuonehillenne / arkihuoneillenne

arkihuonehillensa / arkihuonehillean / arkihuoneillensa / arkihuoneillean

Ade

-lla

arkihuoneellamme

arkihuoneellanne

arkihuoneellansa / arkihuoneellaan

arkihuonehillamme / arkihuoneillamme

arkihuonehillanne / arkihuoneillanne

arkihuonehillansa / arkihuonehillaan / arkihuoneillansa / arkihuoneillaan

Abl

-lta

arkihuoneeltamme

arkihuoneeltanne

arkihuoneeltansa / arkihuoneeltaan

arkihuonehiltamme / arkihuoneiltamme

arkihuonehiltanne / arkihuoneiltanne

arkihuonehiltansa / arkihuonehiltaan / arkihuoneiltansa / arkihuoneiltaan

Tra

-ksi

arkihuoneeksemme

arkihuoneeksenne

arkihuoneeksensa / arkihuoneekseen

arkihuonehiksemme / arkihuoneiksemme

arkihuonehiksenne / arkihuoneiksenne

arkihuonehikseen / arkihuonehiksensa / arkihuoneikseen / arkihuoneiksensa

Ess

-na

arkihuoneenamme

arkihuoneenanne

arkihuoneenansa / arkihuoneenaan

arkihuonehinamme / arkihuoneinamme

arkihuonehinanne / arkihuoneinanne

arkihuonehinansa / arkihuonehinaan / arkihuoneinansa / arkihuoneinaan

Abe

-tta

arkihuoneettamme

arkihuoneettanne

arkihuoneettansa / arkihuoneettaan

arkihuonehittamme / arkihuoneittamme

arkihuonehittanne / arkihuoneittanne

arkihuonehittansa / arkihuonehittaan / arkihuoneittansa / arkihuoneittaan

Com

-ne

-

-

-

arkihuonehinemme / arkihuoneinemme

arkihuonehinenne / arkihuoneinenne

arkihuonehineen / arkihuonehinensa / arkihuoneineen / arkihuoneinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

arki

arjet

Par

-ta

arkea

arkia

Gen

-n

arjen

arkien

Ill

mihin

arkeen

arkiin

Ine

-ssa

arjessa

arjissa

Ela

-sta

arjesta

arjista

All

-lle

arjelle

arjille

Ade

-lla

arjella

arjilla

Abl

-lta

arjelta

arjilta

Tra

-ksi

arjeksi

arjiksi

Ess

-na

arkena

arkina

Abe

-tta

arjetta

arjitta

Com

-ne

-

arkine

Ins

-in

-

arjin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

arki

arjet

Par

-ta

arkea

arkia

Gen

-n

arjen

arkien

Ill

mihin

arkeen

arkiin

Ine

-ssa

arjessa

arjissa

Ela

-sta

arjesta

arjista

All

-lle

arjelle

arjille

Ade

-lla

arjella

arjilla

Abl

-lta

arjelta

arjilta

Tra

-ksi

arjeksi

arjiksi

Ess

-na

arkena

arkina

Abe

-tta

arjetta

arjitta

Com

-ne

-

arkine

Ins

-in

-

arjin

everyday arki-, jokapäiväinen, arkinen, päivittäinen
informal epävirallinen, epämuodollinen, vapaamuotoinen, tuttavallinen, puhekielen, pakinanomainen
casual rento, satunnainen, tilapäinen, huoleton, välinpitämätön, vapaa-ajan
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Arki on täynnä pieniä iloja. Everyday life is full of little joys. Arki on usein rutiininomaista. Everyday life is often routine. Arki on nykyisin täynnä tietoa. Everyday life is now full of information. Tsemppiä arkeen! Good luck with everyday life! Arki voi olla välillä hyvin kiireistä. Everyday life can be very busy at times. Odota, Arjen! Arjen, wait up! Olen kiireinen arjesta. I am busy with everyday life. Arjessa olemista. Being there day to day. Katson televisiota arjesta. I watch TV on a daily basis. Pääsee irti arjesta. Shake things up. Show more arrow right

Wiktionary

ordinary, mundane or non-special days in life; everyday life (in adverbs) weekday, working day Fin:Kauppa on auki arkisin.Eng:The shop is open on weekdays. Show more arrow right arki- arkinen arkisin Show more arrow right arkielämä arkipäivä Show more arrow right From Proto-Finnic arki, possibly borrowed from Proto-Germanic argį̄ (“wickedness”). Show more arrow right

Wikipedia

Everyday life Everyday life, daily life or routine life comprises the ways in which people typically act, think, and feel on a daily basis. Everyday life may be described as mundane, routine, natural, habitual, or normal. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

arkeni

arkeni

arkesi

arkesi

arkensa

arkensa

Par

-ta

arkeani

arkiani

arkeasi

arkiasi

arkeansa / arkeaan

arkiansa / arkiaan

Gen

-n

arkeni

arkieni

arkesi

arkiesi

arkensa

arkiensa

Ill

mihin

arkeeni

arkiini

arkeesi

arkiisi

arkeensa

arkiinsa

Ine

-ssa

arjessani

arjissani

arjessasi

arjissasi

arjessansa / arjessaan

arjissansa / arjissaan

Ela

-sta

arjestani

arjistani

arjestasi

arjistasi

arjestansa / arjestaan

arjistansa / arjistaan

All

-lle

arjelleni

arjilleni

arjellesi

arjillesi

arjellensa / arjelleen

arjillensa / arjillean

Ade

-lla

arjellani

arjillani

arjellasi

arjillasi

arjellansa / arjellaan

arjillansa / arjillaan

Abl

-lta

arjeltani

arjiltani

arjeltasi

arjiltasi

arjeltansa / arjeltaan

arjiltansa / arjiltaan

Tra

-ksi

arjekseni

arjikseni

arjeksesi

arjiksesi

arjeksensa / arjekseen

arjiksensa / arjikseen

Ess

-na

arkenani

arkinani

arkenasi

arkinasi

arkenansa / arkenaan

arkinansa / arkinaan

Abe

-tta

arjettani

arjittani

arjettasi

arjittasi

arjettansa / arjettaan

arjittansa / arjittaan

Com

-ne

-

arkineni

-

arkinesi

-

arkinensa / arkineen

Singular

Plural

Nom

-

arkeni

arkesi

arkensa

arkeni

arkesi

arkensa

Par

-ta

arkeani

arkeasi

arkeansa / arkeaan

arkiani

arkiasi

arkiansa / arkiaan

Gen

-n

arkeni

arkesi

arkensa

arkieni

arkiesi

arkiensa

Ill

mihin

arkeeni

arkeesi

arkeensa

arkiini

arkiisi

arkiinsa

Ine

-ssa

arjessani

arjessasi

arjessansa / arjessaan

arjissani

arjissasi

arjissansa / arjissaan

Ela

-sta

arjestani

arjestasi

arjestansa / arjestaan

arjistani

arjistasi

arjistansa / arjistaan

All

-lle

arjelleni

arjellesi

arjellensa / arjelleen

arjilleni

arjillesi

arjillensa / arjillean

Ade

-lla

arjellani

arjellasi

arjellansa / arjellaan

arjillani

arjillasi

arjillansa / arjillaan

Abl

-lta

arjeltani

arjeltasi

arjeltansa / arjeltaan

arjiltani

arjiltasi

arjiltansa / arjiltaan

Tra

-ksi

arjekseni

arjeksesi

arjeksensa / arjekseen

arjikseni

arjiksesi

arjiksensa / arjikseen

Ess

-na

arkenani

arkenasi

arkenansa / arkenaan

arkinani

arkinasi

arkinansa / arkinaan

Abe

-tta

arjettani

arjettasi

arjettansa / arjettaan

arjittani

arjittasi

arjittansa / arjittaan

Com

-ne

-

-

-

arkineni

arkinesi

arkinensa / arkineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

arkemme

arkemme

arkenne

arkenne

arkensa

arkensa

Par

-ta

arkeamme

arkiamme

arkeanne

arkianne

arkeansa / arkeaan

arkiansa / arkiaan

Gen

-n

arkemme

arkiemme

arkenne

arkienne

arkensa

arkiensa

Ill

mihin

arkeemme

arkiimme

arkeenne

arkiinne

arkeensa

arkiinsa

Ine

-ssa

arjessamme

arjissamme

arjessanne

arjissanne

arjessansa / arjessaan

arjissansa / arjissaan

Ela

-sta

arjestamme

arjistamme

arjestanne

arjistanne

arjestansa / arjestaan

arjistansa / arjistaan

All

-lle

arjellemme

arjillemme

arjellenne

arjillenne

arjellensa / arjelleen

arjillensa / arjillean

Ade

-lla

arjellamme

arjillamme

arjellanne

arjillanne

arjellansa / arjellaan

arjillansa / arjillaan

Abl

-lta

arjeltamme

arjiltamme

arjeltanne

arjiltanne

arjeltansa / arjeltaan

arjiltansa / arjiltaan

Tra

-ksi

arjeksemme

arjiksemme

arjeksenne

arjiksenne

arjeksensa / arjekseen

arjiksensa / arjikseen

Ess

-na

arkenamme

arkinamme

arkenanne

arkinanne

arkenansa / arkenaan

arkinansa / arkinaan

Abe

-tta

arjettamme

arjittamme

arjettanne

arjittanne

arjettansa / arjettaan

arjittansa / arjittaan

Com

-ne

-

arkinemme

-

arkinenne

-

arkinensa / arkineen

Singular

Plural

Nom

-

arkemme

arkenne

arkensa

arkemme

arkenne

arkensa

Par

-ta

arkeamme

arkeanne

arkeansa / arkeaan

arkiamme

arkianne

arkiansa / arkiaan

Gen

-n

arkemme

arkenne

arkensa

arkiemme

arkienne

arkiensa

Ill

mihin

arkeemme

arkeenne

arkeensa

arkiimme

arkiinne

arkiinsa

Ine

-ssa

arjessamme

arjessanne

arjessansa / arjessaan

arjissamme

arjissanne

arjissansa / arjissaan

Ela

-sta

arjestamme

arjestanne

arjestansa / arjestaan

arjistamme

arjistanne

arjistansa / arjistaan

All

-lle

arjellemme

arjellenne

arjellensa / arjelleen

arjillemme

arjillenne

arjillensa / arjillean

Ade

-lla

arjellamme

arjellanne

arjellansa / arjellaan

arjillamme

arjillanne

arjillansa / arjillaan

Abl

-lta

arjeltamme

arjeltanne

arjeltansa / arjeltaan

arjiltamme

arjiltanne

arjiltansa / arjiltaan

Tra

-ksi

arjeksemme

arjeksenne

arjeksensa / arjekseen

arjiksemme

arjiksenne

arjiksensa / arjikseen

Ess

-na

arkenamme

arkenanne

arkenansa / arkenaan

arkinamme

arkinanne

arkinansa / arkinaan

Abe

-tta

arjettamme

arjettanne

arjettansa / arjettaan

arjittamme

arjittanne

arjittansa / arjittaan

Com

-ne

-

-

-

arkinemme

arkinenne

arkinensa / arkineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

huone

huoneet

Par

-ta

huonetta

huoneita / huonehia

Gen

-n

huoneen

huoneitten / huoneiden / huonehien / huonehitten

Ill

mihin

huoneeseen

huoneisiin / huoneihin / huonehisin

Ine

-ssa

huoneessa

huonehissa / huoneissa

Ela

-sta

huoneesta

huonehista / huoneista

All

-lle

huoneelle

huonehille / huoneille

Ade

-lla

huoneella

huonehilla / huoneilla

Abl

-lta

huoneelta

huonehilta / huoneilta

Tra

-ksi

huoneeksi

huonehiksi / huoneiksi

Ess

-na

huoneena

huonehina / huoneina

Abe

-tta

huoneetta

huonehitta / huoneitta

Com

-ne

-

huonehine / huoneine

Ins

-in

-

huonehin / huonein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

huone

huoneet

Par

-ta

huonetta

huoneita / huonehia

Gen

-n

huoneen

huoneitten / huoneiden / huonehien / huonehitten

Ill

mihin

huoneeseen

huoneisiin / huoneihin / huonehisin

Ine

-ssa

huoneessa

huonehissa / huoneissa

Ela

-sta

huoneesta

huonehista / huoneista

All

-lle

huoneelle

huonehille / huoneille

Ade

-lla

huoneella

huonehilla / huoneilla

Abl

-lta

huoneelta

huonehilta / huoneilta

Tra

-ksi

huoneeksi

huonehiksi / huoneiksi

Ess

-na

huoneena

huonehina / huoneina

Abe

-tta

huoneetta

huonehitta / huoneitta

Com

-ne

-

huonehine / huoneine

Ins

-in

-

huonehin / huonein

room huone, tila, kamari, asunto, mahdollisuus, sija
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
chamber kammio, kamari, kotelo, lokero, huone, patruunapesä
apartment huoneisto, huone, asuinhuone
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba; Europarl Siivota huone. Clean up the room. Tutkikaa huone. Search the room. Tämä huone on villi. This room is wild. Minulla on oma huone. I have my own room. Huone 1230 Sciroccossa. Room 1230 at the Scirocco. Huone on täynnä kirjoja. The room is full of books. Sinulla olisi oma huone. I mean, you'll have your own room. Entä minun huoneeni? My room? Tämä on... huoneeni. This is, uh my room. Menkää huoneisiinne. Go to your room. Show more arrow right

Wiktionary

room house (dynasty) (astrology) house (in compounds) house, hall Show more arrow right alahuoneasehuoneaskarteluhuoneasuinhuoneeristyshuoneetuhuonehallitsijahuonehellahuonehotellihuonehullujenhuonehuoneakustiikkahuonealahuonearaliahuoneenhaltijahuoneenlämpöhuoneentauluhuoneenvuokrahuoneenvuokralakihuoneilmahuonejärjestyshuonekaluhuonekasvihuonekorkeushuonekumipuuhuonekuntahuonekärpänenhuonelukuhuonepalveluhuonepinta-alahuonepölyhuoneteatterihuonetilahuonetoverihuonevehkahäähuonekasvihuonekattilahuonekauppahuonekeisarihuonekerhohuonekodinhoitohuonekokoushuonekonehuonekuivaushuonekulmahuonekuningashuonekuritushuonekylmähuonekylpyhuonelastenhuoneleikkihuoneluokkahuonelöylyhuonemaitohuonemajoitushuonemakuuhuonematkustajahuonemiestenhuonemorsiushuonemuotihuonenaistenhuoneodotushuoneolohuoneopettajainhuonepalvelijanhuonepannuhuoneparihuoneetpelihuonepesuhuoneporrashuonepotilashuonepukeutumishuonepukuhuonepäivystyshuonepäivähuonepäätyhuoneraatihuoneritarihuoneruhtinashuonerukoushuoneruokailuhuoneruumishuoneryhmätyöhuonesaattohuoneseurusteluhuonesivuhuonesovitushuonesuihkuhuonesynnytyshuonetakahuonetakkahuoneteehuonetoimenpidehuonetoimistohuonetupakkahuonetyöhuoneulkohuoneullakkohuonevaatehuoltohuonevaatehuonevarastohuonevastaanottohuonevierashuoneviherhuonevirkahuonevuokrahuoneyhteishuoneyksityishuoneylähuone Show more arrow right From Proto-Finnic hooneh. Cognates include Estonian hoone. Show more arrow right

Wikipedia

Room In a building, a room is any space enclosed within a number of walls to which entry is possible only by a door or other dividing structure that connects it either to a passageway, to another room, or to the outdoors, that is large enough for several persons to move about, and whose size, fixtures, furnishings, and sometimes placement within the building support the activity to be conducted in it. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

huoneeni

huoneeni

huoneesi

huoneesi

huoneensa

huoneensa

Par

-ta

huonettani

huoneitani / huonehiani

huonettasi

huoneitasi / huonehiasi

huonettansa / huonettaan

huoneitansa / huoneitaan / huonehiansa / huonehiaan

Gen

-n

huoneeni

huoneitteni / huoneideni / huonehieni / huonehitteni

huoneesi

huoneittesi / huoneidesi / huonehiesi / huonehittesi

huoneensa

huoneittensa / huoneidensa / huonehiensa / huonehittensa

Ill

mihin

huoneeseeni

huoneisiini / huoneihini / huonehisini

huoneeseesi

huoneisiisi / huoneihisi / huonehisisi

huoneeseensa

huoneisiinsa / huoneihinsa / huonehisinsa

Ine

-ssa

huoneessani

huonehissani / huoneissani

huoneessasi

huonehissasi / huoneissasi

huoneessansa / huoneessaan

huonehissansa / huonehissaan / huoneissansa / huoneissaan

Ela

-sta

huoneestani

huonehistani / huoneistani

huoneestasi

huonehistasi / huoneistasi

huoneestansa / huoneestaan

huonehistansa / huonehistaan / huoneistansa / huoneistaan

All

-lle

huoneelleni

huonehilleni / huoneilleni

huoneellesi

huonehillesi / huoneillesi

huoneellensa / huoneelleen

huonehillensa / huonehillean / huoneillensa / huoneillean

Ade

-lla

huoneellani

huonehillani / huoneillani

huoneellasi

huonehillasi / huoneillasi

huoneellansa / huoneellaan

huonehillansa / huonehillaan / huoneillansa / huoneillaan

Abl

-lta

huoneeltani

huonehiltani / huoneiltani

huoneeltasi

huonehiltasi / huoneiltasi

huoneeltansa / huoneeltaan

huonehiltansa / huonehiltaan / huoneiltansa / huoneiltaan

Tra

-ksi

huoneekseni

huonehikseni / huoneikseni

huoneeksesi

huonehiksesi / huoneiksesi

huoneeksensa / huoneekseen

huonehikseen / huonehiksensa / huoneikseen / huoneiksensa

Ess

-na

huoneenani

huonehinani / huoneinani

huoneenasi

huonehinasi / huoneinasi

huoneenansa / huoneenaan

huonehinansa / huonehinaan / huoneinansa / huoneinaan

Abe

-tta

huoneettani

huonehittani / huoneittani

huoneettasi

huonehittasi / huoneittasi

huoneettansa / huoneettaan

huonehittansa / huonehittaan / huoneittansa / huoneittaan

Com

-ne

-

huonehineni / huoneineni

-

huonehinesi / huoneinesi

-

huonehineen / huonehinensa / huoneineen / huoneinensa

Singular

Plural

Nom

-

huoneeni

huoneesi

huoneensa

huoneeni

huoneesi

huoneensa

Par

-ta

huonettani

huonettasi

huonettansa / huonettaan

huoneitani / huonehiani

huoneitasi / huonehiasi

huoneitansa / huoneitaan / huonehiansa / huonehiaan

Gen

-n

huoneeni

huoneesi

huoneensa

huoneitteni / huoneideni / huonehieni / huonehitteni

huoneittesi / huoneidesi / huonehiesi / huonehittesi

huoneittensa / huoneidensa / huonehiensa / huonehittensa

Ill

mihin

huoneeseeni

huoneeseesi

huoneeseensa

huoneisiini / huoneihini / huonehisini

huoneisiisi / huoneihisi / huonehisisi

huoneisiinsa / huoneihinsa / huonehisinsa

Ine

-ssa

huoneessani

huoneessasi

huoneessansa / huoneessaan

huonehissani / huoneissani

huonehissasi / huoneissasi

huonehissansa / huonehissaan / huoneissansa / huoneissaan

Ela

-sta

huoneestani

huoneestasi

huoneestansa / huoneestaan

huonehistani / huoneistani

huonehistasi / huoneistasi

huonehistansa / huonehistaan / huoneistansa / huoneistaan

All

-lle

huoneelleni

huoneellesi

huoneellensa / huoneelleen

huonehilleni / huoneilleni

huonehillesi / huoneillesi

huonehillensa / huonehillean / huoneillensa / huoneillean

Ade

-lla

huoneellani

huoneellasi

huoneellansa / huoneellaan

huonehillani / huoneillani

huonehillasi / huoneillasi

huonehillansa / huonehillaan / huoneillansa / huoneillaan

Abl

-lta

huoneeltani

huoneeltasi

huoneeltansa / huoneeltaan

huonehiltani / huoneiltani

huonehiltasi / huoneiltasi

huonehiltansa / huonehiltaan / huoneiltansa / huoneiltaan

Tra

-ksi

huoneekseni

huoneeksesi

huoneeksensa / huoneekseen

huonehikseni / huoneikseni

huonehiksesi / huoneiksesi

huonehikseen / huonehiksensa / huoneikseen / huoneiksensa

Ess

-na

huoneenani

huoneenasi

huoneenansa / huoneenaan

huonehinani / huoneinani

huonehinasi / huoneinasi

huonehinansa / huonehinaan / huoneinansa / huoneinaan

Abe

-tta

huoneettani

huoneettasi

huoneettansa / huoneettaan

huonehittani / huoneittani

huonehittasi / huoneittasi

huonehittansa / huonehittaan / huoneittansa / huoneittaan

Com

-ne

-

-

-

huonehineni / huoneineni

huonehinesi / huoneinesi

huonehineen / huonehinensa / huoneineen / huoneinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

huoneemme

huoneemme

huoneenne

huoneenne

huoneensa

huoneensa

Par

-ta

huonettamme

huoneitamme / huonehiamme

huonettanne

huoneitanne / huonehianne

huonettansa / huonettaan

huoneitansa / huoneitaan / huonehiansa / huonehiaan

Gen

-n

huoneemme

huoneittemme / huoneidemme / huonehiemme / huonehittemme

huoneenne

huoneittenne / huoneidenne / huonehienne / huonehittenne

huoneensa

huoneittensa / huoneidensa / huonehiensa / huonehittensa

Ill

mihin

huoneeseemme

huoneisiimme / huoneihimme / huonehisimme

huoneeseenne

huoneisiinne / huoneihinne / huonehisinne

huoneeseensa

huoneisiinsa / huoneihinsa / huonehisinsa

Ine

-ssa

huoneessamme

huonehissamme / huoneissamme

huoneessanne

huonehissanne / huoneissanne

huoneessansa / huoneessaan

huonehissansa / huonehissaan / huoneissansa / huoneissaan

Ela

-sta

huoneestamme

huonehistamme / huoneistamme

huoneestanne

huonehistanne / huoneistanne

huoneestansa / huoneestaan

huonehistansa / huonehistaan / huoneistansa / huoneistaan

All

-lle

huoneellemme

huonehillemme / huoneillemme

huoneellenne

huonehillenne / huoneillenne

huoneellensa / huoneelleen

huonehillensa / huonehillean / huoneillensa / huoneillean

Ade

-lla

huoneellamme

huonehillamme / huoneillamme

huoneellanne

huonehillanne / huoneillanne

huoneellansa / huoneellaan

huonehillansa / huonehillaan / huoneillansa / huoneillaan

Abl

-lta

huoneeltamme

huonehiltamme / huoneiltamme

huoneeltanne

huonehiltanne / huoneiltanne

huoneeltansa / huoneeltaan

huonehiltansa / huonehiltaan / huoneiltansa / huoneiltaan

Tra

-ksi

huoneeksemme

huonehiksemme / huoneiksemme

huoneeksenne

huonehiksenne / huoneiksenne

huoneeksensa / huoneekseen

huonehikseen / huonehiksensa / huoneikseen / huoneiksensa

Ess

-na

huoneenamme

huonehinamme / huoneinamme

huoneenanne

huonehinanne / huoneinanne

huoneenansa / huoneenaan

huonehinansa / huonehinaan / huoneinansa / huoneinaan

Abe

-tta

huoneettamme

huonehittamme / huoneittamme

huoneettanne

huonehittanne / huoneittanne

huoneettansa / huoneettaan

huonehittansa / huonehittaan / huoneittansa / huoneittaan

Com

-ne

-

huonehinemme / huoneinemme

-

huonehinenne / huoneinenne

-

huonehineen / huonehinensa / huoneineen / huoneinensa

Singular

Plural

Nom

-

huoneemme

huoneenne

huoneensa

huoneemme

huoneenne

huoneensa

Par

-ta

huonettamme

huonettanne

huonettansa / huonettaan

huoneitamme / huonehiamme

huoneitanne / huonehianne

huoneitansa / huoneitaan / huonehiansa / huonehiaan

Gen

-n

huoneemme

huoneenne

huoneensa

huoneittemme / huoneidemme / huonehiemme / huonehittemme

huoneittenne / huoneidenne / huonehienne / huonehittenne

huoneittensa / huoneidensa / huonehiensa / huonehittensa

Ill

mihin

huoneeseemme

huoneeseenne

huoneeseensa

huoneisiimme / huoneihimme / huonehisimme

huoneisiinne / huoneihinne / huonehisinne

huoneisiinsa / huoneihinsa / huonehisinsa

Ine

-ssa

huoneessamme

huoneessanne

huoneessansa / huoneessaan

huonehissamme / huoneissamme

huonehissanne / huoneissanne

huonehissansa / huonehissaan / huoneissansa / huoneissaan

Ela

-sta

huoneestamme

huoneestanne

huoneestansa / huoneestaan

huonehistamme / huoneistamme

huonehistanne / huoneistanne

huonehistansa / huonehistaan / huoneistansa / huoneistaan

All

-lle

huoneellemme

huoneellenne

huoneellensa / huoneelleen

huonehillemme / huoneillemme

huonehillenne / huoneillenne

huonehillensa / huonehillean / huoneillensa / huoneillean

Ade

-lla

huoneellamme

huoneellanne

huoneellansa / huoneellaan

huonehillamme / huoneillamme

huonehillanne / huoneillanne

huonehillansa / huonehillaan / huoneillansa / huoneillaan

Abl

-lta

huoneeltamme

huoneeltanne

huoneeltansa / huoneeltaan

huonehiltamme / huoneiltamme

huonehiltanne / huoneiltanne

huonehiltansa / huonehiltaan / huoneiltansa / huoneiltaan

Tra

-ksi

huoneeksemme

huoneeksenne

huoneeksensa / huoneekseen

huonehiksemme / huoneiksemme

huonehiksenne / huoneiksenne

huonehikseen / huonehiksensa / huoneikseen / huoneiksensa

Ess

-na

huoneenamme

huoneenanne

huoneenansa / huoneenaan

huonehinamme / huoneinamme

huonehinanne / huoneinanne

huonehinansa / huonehinaan / huoneinansa / huoneinaan

Abe

-tta

huoneettamme

huoneettanne

huoneettansa / huoneettaan

huonehittamme / huoneittamme

huonehittanne / huoneittanne

huonehittansa / huonehittaan / huoneittansa / huoneittaan

Com

-ne

-

-

-

huonehinemme / huoneinemme

huonehinenne / huoneinenne

huonehineen / huonehinensa / huoneineen / huoneinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept