logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

uhmainen, adjective

Word analysis
uhmaisin

uhmaisin

uhmainen

Adjective, Plural Instructive

uhmainen

Adjective, Superlative Singular Nominative

uhmaisa

Adjective, Plural Instructive

uhmaisa

Adjective, Superlative Singular Nominative

uhmata

Verb, Active voice Conditional 1st singular

uhma

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Genitive

uhma

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Instructive

Report an issue

Wiktionary

defiant Show more arrow right uhma +‎ -inen Show more arrow right
uhmainen
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Literature; jw2019 Uhmaisin paavia. To defy him is to defy the Pope. Sittenhän uhmaisin Asaa ja Luojaa. But I would be defying Asa and the Creator. Uhmaisin vaikka helvettiä, että saisin olla kanssanne. I would harrow hell to be with you. En ole niin hölmö, että uhmaisin esivaltaa kuten Bhuvan. I'm not crazy like Bhuvan to challenge the might of the government. Olisin typerys jos uhmaisin Häntä. What a fool I was to defy him. Kautta Pilatuksen veden, minä uhmaisin kirousta!. By Pilate's water, I would risk the curse!. Uhmaisin heitä luottaen lujasti vaikutusvaltaani katekeettana ja noitatohtorina. I would challenge them, leaning heavily on my influence as a catechist and witch doctor. Liittäös rikkomukseesi salamurhan aikeet, mutta Rooman hyväksi minä uhmaisin suuremmatkin vaarat. Thou mayst add to thy guilt the design of the assassin, but for Rome I would dare greater danger.”. Uhmaisin sitä jokaisen ystävän vuoksi, joka ansaitsee ystävyyteni, kuten tekin uhmaisittes-siitä olen varma. “I could dare it for the sake of any friend who deserved my adherence, as you, I am sure, do.”. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

uhmainen

uhmaiset

Par

-ta

uhmaista

uhmaisia

Gen

-n

uhmaisen

uhmaisien / uhmaisten

Ill

mihin

uhmaiseen

uhmaisiin

Ine

-ssa

uhmaisessa

uhmaisissa

Ela

-sta

uhmaisesta

uhmaisista

All

-lle

uhmaiselle

uhmaisille

Ade

-lla

uhmaisella

uhmaisilla

Abl

-lta

uhmaiselta

uhmaisilta

Tra

-ksi

uhmaiseksi

uhmaisiksi

Ess

-na

uhmaisena / uhmaisna

uhmaisina

Abe

-tta

uhmaisetta

uhmaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uhmaisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

uhmainen

uhmaiset

Par

-ta

uhmaista

uhmaisia

Gen

-n

uhmaisen

uhmaisien / uhmaisten

Ill

mihin

uhmaiseen

uhmaisiin

Ine

-ssa

uhmaisessa

uhmaisissa

Ela

-sta

uhmaisesta

uhmaisista

All

-lle

uhmaiselle

uhmaisille

Ade

-lla

uhmaisella

uhmaisilla

Abl

-lta

uhmaiselta

uhmaisilta

Tra

-ksi

uhmaiseksi

uhmaisiksi

Ess

-na

uhmaisena / uhmaisna

uhmaisina

Abe

-tta

uhmaisetta

uhmaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uhmaisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

uhmaisempi

uhmaisemmat

Par

-ta

uhmaisempaa

uhmaisempia

Gen

-n

uhmaisemman

uhmaisempien

Ill

mihin

uhmaisempiin

uhmaisempiin

Ine

-ssa

uhmaisemmassa

uhmaisemmissa

Ela

-sta

uhmaisemmasta

uhmaisemmista

All

-lle

uhmaisemmalle

uhmaisemmille

Ade

-lla

uhmaisemmalla

uhmaisemmilla

Abl

-lta

uhmaisemmalta

uhmaisemmilta

Tra

-ksi

uhmaisemmaksi

uhmaisemmiksi

Ess

-na

uhmaisempana

uhmaisempina

Abe

-tta

uhmaisemmatta

uhmaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uhmaisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

uhmaisempi

uhmaisemmat

Par

-ta

uhmaisempaa

uhmaisempia

Gen

-n

uhmaisemman

uhmaisempien

Ill

mihin

uhmaisempiin

uhmaisempiin

Ine

-ssa

uhmaisemmassa

uhmaisemmissa

Ela

-sta

uhmaisemmasta

uhmaisemmista

All

-lle

uhmaisemmalle

uhmaisemmille

Ade

-lla

uhmaisemmalla

uhmaisemmilla

Abl

-lta

uhmaisemmalta

uhmaisemmilta

Tra

-ksi

uhmaisemmaksi

uhmaisemmiksi

Ess

-na

uhmaisempana

uhmaisempina

Abe

-tta

uhmaisemmatta

uhmaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uhmaisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

uhmaisin

uhmaisimmat

Par

-ta

uhmaisinta

uhmaisimpia

Gen

-n

uhmaisimman

uhmaisinten / uhmaisimpien

Ill

mihin

uhmaisimpaan

uhmaisimpiin

Ine

-ssa

uhmaisimmassa

uhmaisimmissa

Ela

-sta

uhmaisimmasta

uhmaisimmista

All

-lle

uhmaisimmalle

uhmaisimmille

Ade

-lla

uhmaisimmalla

uhmaisimmilla

Abl

-lta

uhmaisimmalta

uhmaisimmilta

Tra

-ksi

uhmaisimmaksi

uhmaisimmiksi

Ess

-na

uhmaisimpana

uhmaisimpina

Abe

-tta

uhmaisimmatta

uhmaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uhmaisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

uhmaisin

uhmaisimmat

Par

-ta

uhmaisinta

uhmaisimpia

Gen

-n

uhmaisimman

uhmaisinten / uhmaisimpien

Ill

mihin

uhmaisimpaan

uhmaisimpiin

Ine

-ssa

uhmaisimmassa

uhmaisimmissa

Ela

-sta

uhmaisimmasta

uhmaisimmista

All

-lle

uhmaisimmalle

uhmaisimmille

Ade

-lla

uhmaisimmalla

uhmaisimmilla

Abl

-lta

uhmaisimmalta

uhmaisimmilta

Tra

-ksi

uhmaisimmaksi

uhmaisimmiksi

Ess

-na

uhmaisimpana

uhmaisimpina

Abe

-tta

uhmaisimmatta

uhmaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uhmaisimmin

Wiktionary

defiant Show more arrow right uhmakas Show more arrow right uhma +‎ -isa Show more arrow right
uhmaisa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; UNPC; OPUS Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; SETIMES fi-en; Europarl Uhmaisin paavia. To defy him is to defy the Pope. Sittenhän uhmaisin Asaa ja Luojaa. But I would be defying Asa and the Creator. Uhmaisin vaikka helvettiä, että saisin olla kanssanne. I would harrow hell to be with you. En ole niin hölmö, että uhmaisin esivaltaa kuten Bhuvan. I'm not crazy like Bhuvan to challenge the might of the government. Lapsi esitti uhmaisia kommentteja opettajalle. The child made defiant comments to the teacher. Uhmaisa nuori ei suostunut antamaan periksi. The defiant youth refused to give in. Poika esitti uhmaisan vastalauseen opettajalle. The boy voiced a rebellious objection to the teacher. Uhmaisa käytös johti rangaistukseen koulussa. The defiant behavior led to punishment at school. Olisin typerys jos uhmaisin Häntä. What a fool I was to defy him. Uhmaisa lapsi kieltäytyi tottelemasta vanhempiaan. The defiant child refused to obey his parents. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

uhmaisa

uhmaisat

Par

-ta

uhmaisaa / uhmaisata

uhmaisia

Gen

-n

uhmaisan

uhmaisien

Ill

mihin

uhmaisaan

uhmaisiin

Ine

-ssa

uhmaisassa

uhmaisissa

Ela

-sta

uhmaisasta

uhmaisista

All

-lle

uhmaisalle

uhmaisille

Ade

-lla

uhmaisalla

uhmaisilla

Abl

-lta

uhmaisalta

uhmaisilta

Tra

-ksi

uhmaisaksi

uhmaisiksi

Ess

-na

uhmaisana

uhmaisina

Abe

-tta

uhmaisatta

uhmaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uhmaisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

uhmaisa

uhmaisat

Par

-ta

uhmaisaa / uhmaisata

uhmaisia

Gen

-n

uhmaisan

uhmaisien

Ill

mihin

uhmaisaan

uhmaisiin

Ine

-ssa

uhmaisassa

uhmaisissa

Ela

-sta

uhmaisasta

uhmaisista

All

-lle

uhmaisalle

uhmaisille

Ade

-lla

uhmaisalla

uhmaisilla

Abl

-lta

uhmaisalta

uhmaisilta

Tra

-ksi

uhmaisaksi

uhmaisiksi

Ess

-na

uhmaisana

uhmaisina

Abe

-tta

uhmaisatta

uhmaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uhmaisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

uhmaisempi / uhmaisampi

uhmaisemmat / uhmaisammat

Par

-ta

uhmaisempaa / uhmaisampaa

uhmaisempia / uhmaisampia

Gen

-n

uhmaisemman / uhmaisamman

uhmaisempien / uhmaisampien

Ill

mihin

uhmaisempiin / uhmaisampiin

uhmaisempiin / uhmaisampiin

Ine

-ssa

uhmaisemmassa / uhmaisammassa

uhmaisemmissa / uhmaisammissa

Ela

-sta

uhmaisemmasta / uhmaisammasta

uhmaisemmista / uhmaisammista

All

-lle

uhmaisemmalle / uhmaisammalle

uhmaisemmille / uhmaisammille

Ade

-lla

uhmaisemmalla / uhmaisammalla

uhmaisemmilla / uhmaisammilla

Abl

-lta

uhmaisemmalta / uhmaisammalta

uhmaisemmilta / uhmaisammilta

Tra

-ksi

uhmaisemmaksi / uhmaisammaksi

uhmaisemmiksi / uhmaisammiksi

Ess

-na

uhmaisempana / uhmaisampana

uhmaisempina / uhmaisampina

Abe

-tta

uhmaisemmatta / uhmaisammatta

uhmaisemmitta / uhmaisammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uhmaisemmin / uhmaisammin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

uhmaisempi / uhmaisampi

uhmaisemmat / uhmaisammat

Par

-ta

uhmaisempaa / uhmaisampaa

uhmaisempia / uhmaisampia

Gen

-n

uhmaisemman / uhmaisamman

uhmaisempien / uhmaisampien

Ill

mihin

uhmaisempiin / uhmaisampiin

uhmaisempiin / uhmaisampiin

Ine

-ssa

uhmaisemmassa / uhmaisammassa

uhmaisemmissa / uhmaisammissa

Ela

-sta

uhmaisemmasta / uhmaisammasta

uhmaisemmista / uhmaisammista

All

-lle

uhmaisemmalle / uhmaisammalle

uhmaisemmille / uhmaisammille

Ade

-lla

uhmaisemmalla / uhmaisammalla

uhmaisemmilla / uhmaisammilla

Abl

-lta

uhmaisemmalta / uhmaisammalta

uhmaisemmilta / uhmaisammilta

Tra

-ksi

uhmaisemmaksi / uhmaisammaksi

uhmaisemmiksi / uhmaisammiksi

Ess

-na

uhmaisempana / uhmaisampana

uhmaisempina / uhmaisampina

Abe

-tta

uhmaisemmatta / uhmaisammatta

uhmaisemmitta / uhmaisammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uhmaisemmin / uhmaisammin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

uhmaisin

uhmaisimmat

Par

-ta

uhmaisinta

uhmaisimpia

Gen

-n

uhmaisimman

uhmaisinten / uhmaisimpien

Ill

mihin

uhmaisimpaan

uhmaisimpiin

Ine

-ssa

uhmaisimmassa

uhmaisimmissa

Ela

-sta

uhmaisimmasta

uhmaisimmista

All

-lle

uhmaisimmalle

uhmaisimmille

Ade

-lla

uhmaisimmalla

uhmaisimmilla

Abl

-lta

uhmaisimmalta

uhmaisimmilta

Tra

-ksi

uhmaisimmaksi

uhmaisimmiksi

Ess

-na

uhmaisimpana

uhmaisimpina

Abe

-tta

uhmaisimmatta

uhmaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uhmaisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

uhmaisin

uhmaisimmat

Par

-ta

uhmaisinta

uhmaisimpia

Gen

-n

uhmaisimman

uhmaisinten / uhmaisimpien

Ill

mihin

uhmaisimpaan

uhmaisimpiin

Ine

-ssa

uhmaisimmassa

uhmaisimmissa

Ela

-sta

uhmaisimmasta

uhmaisimmista

All

-lle

uhmaisimmalle

uhmaisimmille

Ade

-lla

uhmaisimmalla

uhmaisimmilla

Abl

-lta

uhmaisimmalta

uhmaisimmilta

Tra

-ksi

uhmaisimmaksi

uhmaisimmiksi

Ess

-na

uhmaisimpana

uhmaisimpina

Abe

-tta

uhmaisimmatta

uhmaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uhmaisimmin

Wiktionary

(transitive, + partitive) to defy Fin:Hän uhmasi kuolemaa vaarallisilla tempuillaan.Eng:S/he defied death with his/her dangerous stunts. (transitive, + partitive) to defy, oppose (or be opposed to), resist Show more arrow right (to be opposed to, resist): halveksua (+ partitive), halveksia (+ part.), vastustaa (+ part.), olla välittämättä (+ elative) Show more arrow right uhma +‎ -ata Show more arrow right
to defy uhmata, uhitella
to challenge haastaa, kiistää, asettaa kyseenalaiseksi, uhmata, vaatia, vaatia jklta tunnussanaa
to confront kohdata, uhmata, asettaa vastakkain, asettaa vastatusten, olla vastakkain jnk kanssa
to brave uhmata, kohdata rohkeasti
to flout uhmata, pitää pilkkanaan, halveksia
to outbrave uhmata, olla rohkeampi kuin, lannistaa
to beard uhmata
to dare uskaltaa, rohjeta, haastaa, usuttaa, yllyttää, uhmata
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Literature; jw2019; opensubtitles2 Olisin typerys jos uhmaisin Häntä. What a fool I was to defy him. Halu uhmaa pelkoa. Well desire contradicts fear. Kautta Pilatuksen veden, minä uhmaisin kirousta!. By Pilate's water, I would risk the curse!. Olen uhmannut Klausia. I have stood up to Klaus. Uhmaatko minua? Are you defying me? Hirsipuuta uhmaisit? ♪ Would risk the ♪ drop ♪? Ne uhmaavat painovoimaa. Trees defy gravity. Uhmaatteko sitä? Will you defy them? Uhmaisitko merta? Would you brave the sea? Puut uhmaavat painovoimaa. Trees defy gravity. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

uhmaan

en uhmaa

ii

uhmaat

et uhmaa

iii

uhmaa

ei uhmaa

Plural

Positive

Negative

i

uhmaamme / uhmataan

emme uhmaa / ei uhmata

ii

uhmaatte

ette uhmaa

iii

uhmaavat

eivät uhmaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

uhmasin

en uhmannut

ii

uhmasit

et uhmannut

iii

uhmasi

ei uhmannut

Plural

Positive

Negative

i

uhmasimme / uhmattiin

emme uhmanneet / ei uhmattu

ii

uhmasitte

ette uhmanneet

iii

uhmasivat

eivät uhmanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen uhmannut

en ole uhmannut

ii

olet uhmannut

et ole uhmannut

iii

on uhmannut

ei ole uhmannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme uhmanneet

emme ole uhmanneet

ii

olette uhmanneet

ette ole uhmanneet

iii

ovat uhmanneet

eivät ole uhmanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin uhmannut

en ollut uhmannut

ii

olit uhmannut

et ollut uhmannut

iii

oli uhmannut

ei ollut uhmannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme uhmanneet

emme olleet uhmanneet

ii

olitte uhmanneet

ette olleet uhmanneet

iii

olivat uhmanneet

eivät olleet uhmanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

uhmaisin

en uhmaisi

ii

uhmaisit

et uhmaisi

iii

uhmaisi

ei uhmaisi

Plural

Positive

Negative

i

uhmaisimme

emme uhmaisi

ii

uhmaisitte

ette uhmaisi

iii

uhmaisivat

eivät uhmaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin uhmannut

en olisi uhmannut

ii

olisit uhmannut

et olisi uhmannut

iii

olisi uhmannut

ei olisi uhmannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme uhmanneet

emme olisi uhmanneet

ii

olisitte uhmanneet

ette olisi uhmanneet

iii

olisivat uhmanneet

eivät olisi uhmanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

uhmannen

en uhmanne

ii

uhmannet

et uhmanne

iii

uhmannee

ei uhmanne

Plural

Positive

Negative

i

uhmannemme

emme uhmanne

ii

uhmannette

ette uhmanne

iii

uhmannevat

eivät uhmanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen uhmannut

en liene uhmannut

ii

lienet uhmannut

et liene uhmannut

iii

lienee uhmannut

ei liene uhmannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme uhmanneet

emme liene uhmanneet

ii

lienette uhmanneet

ette liene uhmanneet

iii

lienevät uhmanneet

eivät liene uhmanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

uhmaa

iii

uhmatkoon

Plural

i

uhmatkaamme

ii

uhmatkaa

iii

uhmatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

uhmata

Tra

-ksi

uhmataksensa / uhmatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

uhmatessa

Ins

-in

uhmaten

Ine

-ssa

uhmattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

uhmaamaan

Ine

-ssa

uhmaamassa

Ela

-sta

uhmaamasta

Ade

-lla

uhmaamalla

Abe

-tta

uhmaamatta

Ins

-in

uhmaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

uhmaaminen

Par

-ta

uhmaamista

Infinitive V

uhmaamaisillaan / uhmaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

uhmataan

ei uhmata

Imperfect

uhmattiin

ei uhmattu

Potential

uhmattaneen

ei uhmattane

Conditional

uhmattaisiin

ei uhmattaisi

Imperative Present

uhmattakoon

älköön uhmattako

Imperative Perfect

olkoon uhmattu

älköön uhmattu

Positive

Negative

Present

uhmataan

ei uhmata

Imperfect

uhmattiin

ei uhmattu

Potential

uhmattaneen

ei uhmattane

Conditional

uhmattaisiin

ei uhmattaisi

Imperative Present

uhmattakoon

älköön uhmattako

Imperative Perfect

olkoon uhmattu

älköön uhmattu

Participle

Active

Passive

1st

uhmaava

uhmattava

2nd

uhmannut

uhmattu

3rd

uhmaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uhma

uhmat

Par

-ta

uhmaa

uhmia

Gen

-n

uhman

uhmien

Ill

mihin

uhmaan

uhmiin

Ine

-ssa

uhmassa

uhmissa

Ela

-sta

uhmasta

uhmista

All

-lle

uhmalle

uhmille

Ade

-lla

uhmalla

uhmilla

Abl

-lta

uhmalta

uhmilta

Tra

-ksi

uhmaksi

uhmiksi

Ess

-na

uhmana

uhmina

Abe

-tta

uhmatta

uhmitta

Com

-ne

-

uhmine

Ins

-in

-

uhmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uhma

uhmat

Par

-ta

uhmaa

uhmia

Gen

-n

uhman

uhmien

Ill

mihin

uhmaan

uhmiin

Ine

-ssa

uhmassa

uhmissa

Ela

-sta

uhmasta

uhmista

All

-lle

uhmalle

uhmille

Ade

-lla

uhmalla

uhmilla

Abl

-lta

uhmalta

uhmilta

Tra

-ksi

uhmaksi

uhmiksi

Ess

-na

uhmana

uhmina

Abe

-tta

uhmatta

uhmitta

Com

-ne

-

uhmine

Ins

-in

-

uhmin

defiance uhma
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; SETIMES2 (http://opus.nlpl.eu/SETIMES2.php) En uhmaa. I'm not defying him. Uhmaa häntä. Stand up to him. Uhmaan Jumalaa. I defy God. Miksi tuo uhmans-asenne? Why the defiant attitude? Ja hyvin täynnä uhmaa. And not an... insignificant amount of defiance. Muttet sä oo mikään uhma. But believe you can be had. Lapsi, älä uhmaa minua. Don't you defy me, child! Uhmaan kadotusta. I dare damnation. Lasten uhma voi olla vaikea vaihe vanhemmille. Children's defiance can be a difficult phase for parents. Nytkin uhmaan heitä. Even now, I defy them! Show more arrow right

Wiktionary

defiance Show more arrow right uhmainen uhmaisa uhmakas Show more arrow right uhmaikäuhmakausiuhmamieliuhmapäinen Show more arrow right From Proto-Finnic uhma, of descriptive origin; compare uhka, uho, Ingrian uhmata, Karelian uhmoa and dialectal Estonian uhmata (“to struggle”). Show more arrow right

Wikipedia

Defiance (2008 movie) Defiance is a 2008 American war-drama movie. The movie directed by Edward Zwick. The movie stars Daniel Craig, Liev Schreiber, Jamie Bell and Mia Wasikowska. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

uhmani

uhmani

uhmasi

uhmasi

uhmansa

uhmansa

Par

-ta

uhmaani

uhmiani

uhmaasi

uhmiasi

uhmaansa

uhmiansa / uhmiaan

Gen

-n

uhmani

uhmieni

uhmasi

uhmiesi

uhmansa

uhmiensa

Ill

mihin

uhmaani

uhmiini

uhmaasi

uhmiisi

uhmaansa

uhmiinsa

Ine

-ssa

uhmassani

uhmissani

uhmassasi

uhmissasi

uhmassansa / uhmassaan

uhmissansa / uhmissaan

Ela

-sta

uhmastani

uhmistani

uhmastasi

uhmistasi

uhmastansa / uhmastaan

uhmistansa / uhmistaan

All

-lle

uhmalleni

uhmilleni

uhmallesi

uhmillesi

uhmallensa / uhmalleen

uhmillensa / uhmillean

Ade

-lla

uhmallani

uhmillani

uhmallasi

uhmillasi

uhmallansa / uhmallaan

uhmillansa / uhmillaan

Abl

-lta

uhmaltani

uhmiltani

uhmaltasi

uhmiltasi

uhmaltansa / uhmaltaan

uhmiltansa / uhmiltaan

Tra

-ksi

uhmakseni

uhmikseni

uhmaksesi

uhmiksesi

uhmaksensa / uhmakseen

uhmiksensa / uhmikseen

Ess

-na

uhmanani

uhminani

uhmanasi

uhminasi

uhmanansa / uhmanaan

uhminansa / uhminaan

Abe

-tta

uhmattani

uhmittani

uhmattasi

uhmittasi

uhmattansa / uhmattaan

uhmittansa / uhmittaan

Com

-ne

-

uhmineni

-

uhminesi

-

uhminensa / uhmineen

Singular

Plural

Nom

-

uhmani

uhmasi

uhmansa

uhmani

uhmasi

uhmansa

Par

-ta

uhmaani

uhmaasi

uhmaansa

uhmiani

uhmiasi

uhmiansa / uhmiaan

Gen

-n

uhmani

uhmasi

uhmansa

uhmieni

uhmiesi

uhmiensa

Ill

mihin

uhmaani

uhmaasi

uhmaansa

uhmiini

uhmiisi

uhmiinsa

Ine

-ssa

uhmassani

uhmassasi

uhmassansa / uhmassaan

uhmissani

uhmissasi

uhmissansa / uhmissaan

Ela

-sta

uhmastani

uhmastasi

uhmastansa / uhmastaan

uhmistani

uhmistasi

uhmistansa / uhmistaan

All

-lle

uhmalleni

uhmallesi

uhmallensa / uhmalleen

uhmilleni

uhmillesi

uhmillensa / uhmillean

Ade

-lla

uhmallani

uhmallasi

uhmallansa / uhmallaan

uhmillani

uhmillasi

uhmillansa / uhmillaan

Abl

-lta

uhmaltani

uhmaltasi

uhmaltansa / uhmaltaan

uhmiltani

uhmiltasi

uhmiltansa / uhmiltaan

Tra

-ksi

uhmakseni

uhmaksesi

uhmaksensa / uhmakseen

uhmikseni

uhmiksesi

uhmiksensa / uhmikseen

Ess

-na

uhmanani

uhmanasi

uhmanansa / uhmanaan

uhminani

uhminasi

uhminansa / uhminaan

Abe

-tta

uhmattani

uhmattasi

uhmattansa / uhmattaan

uhmittani

uhmittasi

uhmittansa / uhmittaan

Com

-ne

-

-

-

uhmineni

uhminesi

uhminensa / uhmineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

uhmamme

uhmamme

uhmanne

uhmanne

uhmansa

uhmansa

Par

-ta

uhmaamme

uhmiamme

uhmaanne

uhmianne

uhmaansa

uhmiansa / uhmiaan

Gen

-n

uhmamme

uhmiemme

uhmanne

uhmienne

uhmansa

uhmiensa

Ill

mihin

uhmaamme

uhmiimme

uhmaanne

uhmiinne

uhmaansa

uhmiinsa

Ine

-ssa

uhmassamme

uhmissamme

uhmassanne

uhmissanne

uhmassansa / uhmassaan

uhmissansa / uhmissaan

Ela

-sta

uhmastamme

uhmistamme

uhmastanne

uhmistanne

uhmastansa / uhmastaan

uhmistansa / uhmistaan

All

-lle

uhmallemme

uhmillemme

uhmallenne

uhmillenne

uhmallensa / uhmalleen

uhmillensa / uhmillean

Ade

-lla

uhmallamme

uhmillamme

uhmallanne

uhmillanne

uhmallansa / uhmallaan

uhmillansa / uhmillaan

Abl

-lta

uhmaltamme

uhmiltamme

uhmaltanne

uhmiltanne

uhmaltansa / uhmaltaan

uhmiltansa / uhmiltaan

Tra

-ksi

uhmaksemme

uhmiksemme

uhmaksenne

uhmiksenne

uhmaksensa / uhmakseen

uhmiksensa / uhmikseen

Ess

-na

uhmanamme

uhminamme

uhmananne

uhminanne

uhmanansa / uhmanaan

uhminansa / uhminaan

Abe

-tta

uhmattamme

uhmittamme

uhmattanne

uhmittanne

uhmattansa / uhmattaan

uhmittansa / uhmittaan

Com

-ne

-

uhminemme

-

uhminenne

-

uhminensa / uhmineen

Singular

Plural

Nom

-

uhmamme

uhmanne

uhmansa

uhmamme

uhmanne

uhmansa

Par

-ta

uhmaamme

uhmaanne

uhmaansa

uhmiamme

uhmianne

uhmiansa / uhmiaan

Gen

-n

uhmamme

uhmanne

uhmansa

uhmiemme

uhmienne

uhmiensa

Ill

mihin

uhmaamme

uhmaanne

uhmaansa

uhmiimme

uhmiinne

uhmiinsa

Ine

-ssa

uhmassamme

uhmassanne

uhmassansa / uhmassaan

uhmissamme

uhmissanne

uhmissansa / uhmissaan

Ela

-sta

uhmastamme

uhmastanne

uhmastansa / uhmastaan

uhmistamme

uhmistanne

uhmistansa / uhmistaan

All

-lle

uhmallemme

uhmallenne

uhmallensa / uhmalleen

uhmillemme

uhmillenne

uhmillensa / uhmillean

Ade

-lla

uhmallamme

uhmallanne

uhmallansa / uhmallaan

uhmillamme

uhmillanne

uhmillansa / uhmillaan

Abl

-lta

uhmaltamme

uhmaltanne

uhmaltansa / uhmaltaan

uhmiltamme

uhmiltanne

uhmiltansa / uhmiltaan

Tra

-ksi

uhmaksemme

uhmaksenne

uhmaksensa / uhmakseen

uhmiksemme

uhmiksenne

uhmiksensa / uhmikseen

Ess

-na

uhmanamme

uhmananne

uhmanansa / uhmanaan

uhminamme

uhminanne

uhminansa / uhminaan

Abe

-tta

uhmattamme

uhmattanne

uhmattansa / uhmattaan

uhmittamme

uhmittanne

uhmittansa / uhmittaan

Com

-ne

-

-

-

uhminemme

uhminenne

uhminensa / uhmineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

father isä, taatto, alkuunpanija
dad isä, isi
sire isä
daddy isä, isi
parent vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi
papa isä, pappa
founding father isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija
padre isä, pappi
pa isä
pop pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus
poppa isä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl - Finnish-English, sentence 15043; Europarl; Opus 2; OpenSubtitles2018.v3; Opus, Tatoeba, sentence #3457284; Tatoeba - Finnish-English, sentence 123456; OpenSubtitles - Finnish-English, sentence 789012 Isä oli aina töissä. Father was always at work. Isä tuli kotiin töistä. Father came home from work. Isäsi on hyvä kokki. Your father is a good cook. Isillänsä on auto. His father has a car. Missä isäni on? Where's my dad? Isiini on paras isä maailmassa. My dad is the best father in the world. Puhuin eilen isääni. I spoke to my father yesterday. Isiä ei näy missään. Dads are nowhere to be seen. Äitini ja isä matkustavat paljon. My mother and father travel a lot. Isä opetti minulle autonkorjausta. Dad taught me how to fix cars. Show more arrow right

Wiktionary

father faija (slang), fade (slang), fatsi (slang), isi (childishly), isukki (childishly), iskä (childishly), iso (poetic, archaic), isäukko (usually of an old father), taatto (archaic) (with capital initial) Father (God) - Show more arrow right isoisyysisällinenisäntä Show more arrow right adoptioisäesi-isäisoisäisähahmoisäinmaaisäjumalaisäkasviisäkummiisämeidänisämeitäisänisäisänkotiisänmaaisänmaallisuusisänmurhaisännimiisänperintöisänpuoleinenisänpäiväisänrakkausisäntunneisänvaltaisänäitiisäpappaisäpuoliisätönisäukkoisävainajaisävanhaisävanhusisäyksilökantaisäkasvatusisäkaupunginisäkirkkoisäkoti-isäkunnanisämaanisämyrskyisäoppi-isäottoisäpehmoisäperheenisärippi-isäviikonloppuisäyksinhuoltajaisääidinisä Show more arrow right From Proto-Finnic icä, from Proto-Uralic ićä. Cognate with Estonian isa, Northern Sami áhčči and Hungarian ős. Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäni

isäsi

isäsi

isänsä

isänsä

Par

-ta

isääni

isiäni

isääsi

isiäsi

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isieni

isäsi

isiesi

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isääni

isiini

isääsi

isiisi

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isissäni

isässäsi

isissäsi

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isistäni

isästäsi

isistäsi

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isilleni

isällesi

isillesi

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isilläni

isälläsi

isilläsi

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isiltäni

isältäsi

isiltäsi

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isikseni

isäksesi

isiksesi

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isinäni

isänäsi

isinäsi

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isittäni

isättäsi

isittäsi

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isineni

-

isinesi

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäsi

isänsä

isäni

isäsi

isänsä

Par

-ta

isääni

isääsi

isäänsä

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isäsi

isänsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isääni

isääsi

isäänsä

isiini

isiisi

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isässäsi

isässänsä / isässään

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isästäsi

isästänsä / isästään

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isällesi

isällensä / isälleen

isilleni

isillesi

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isälläsi

isällänsä / isällään

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isältäsi

isältänsä / isältään

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isäksesi

isäksensä / isäkseen

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isänäsi

isänänsä / isänään

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isättäsi

isättänsä / isättään

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isineni

isinesi

isinensä / isineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isämme

isänne

isänne

isänsä

isänsä

Par

-ta

isäämme

isiämme

isäänne

isiänne

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isiemme

isänne

isienne

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isiimme

isäänne

isiinne

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isissämme

isässänne

isissänne

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isistämme

isästänne

isistänne

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isillemme

isällenne

isillenne

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isillämme

isällänne

isillänne

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isiltämme

isältänne

isiltänne

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isiksemme

isäksenne

isiksenne

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isinämme

isänänne

isinänne

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isittämme

isättänne

isittänne

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isinemme

-

isinenne

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isänne

isänsä

isämme

isänne

isänsä

Par

-ta

isäämme

isäänne

isäänsä

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isänne

isänsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isäänne

isäänsä

isiimme

isiinne

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isässänne

isässänsä / isässään

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isästänne

isästänsä / isästään

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isällenne

isällensä / isälleen

isillemme

isillenne

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isällänne

isällänsä / isällään

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isältänne

isältänsä / isältään

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isäksenne

isäksensä / isäkseen

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isänänne

isänänsä / isänään

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isättänne

isättänsä / isättään

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isinemme

isinenne

isinensä / isineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept