tajusitko |
Verb, Active voice Indicative Preterite 2nd singular, |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ sitko |
Noun, Singular Nominative |
|
| to realize | ymmärtää, toteuttaa, realisoida, tajuta, käsittää, saada |
| to latch on | tajuta, käsittää |
| to savvy | tajuta |
| to wise up | tajuta |
| to apprehend | ymmärtää, pidättää, tajuta, ottaa kiinni, pelätä |
| to suss | tajuta, ottaa selvää jstk |
| to suss out | tajuta |
| to appreciate | arvostaa, ymmärtää, pitää arvossa, tajuta, nousta arvossa |
| to get the picture | tajuta, käsittää |
| to tumble | rojahtaa, kaatua, pyöriä, myllätä, kieriskellä, tajuta |
| to have it | väittää, sanoa, ymmärtää, tajuta, määrätä |
| to get the message | ymmärtää, tajuta |
| to rumble | rymytä, kurnia, jylistä, jymistä, jyrätä, tajuta |
| to scope | tutkia, tajuta, katsella |
| to twig | hoksata, tajuta |
| to be alive to | olla selvillä jstk, olla jnk tajua, olla vastaanottavainen jllek, tajuta |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tajuanko |
|
ii |
tajuatko |
|
iii |
tajuaako |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tajuammeko / tajutaanko |
|
ii |
tajuatteko |
|
iii |
tajuavatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tajusinko |
|
ii |
||
iii |
tajusiko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tajusimmeko / tajuttiinko |
|
ii |
tajusitteko |
|
iii |
tajusivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen tajunnutko |
en ole tajunnutko |
ii |
olet tajunnutko |
et ole tajunnutko |
iii |
on tajunnutko |
ei ole tajunnutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme tajunneetko |
emme ole tajunneetko |
ii |
olette tajunneetko |
ette ole tajunneetko |
iii |
ovat tajunneetko |
eivät ole tajunneetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin tajunnutko |
en ollut tajunnutko |
ii |
olit tajunnutko |
et ollut tajunnutko |
iii |
oli tajunnutko |
ei ollut tajunnutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme tajunneetko |
emme olleet tajunneetko |
ii |
olitte tajunneetko |
ette olleet tajunneetko |
iii |
olivat tajunneetko |
eivät olleet tajunneetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tajuaisinko |
|
ii |
tajuaisitko |
|
iii |
tajuaisiko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tajuaisimmeko |
|
ii |
tajuaisitteko |
|
iii |
tajuaisivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin tajunnutko |
en olisi tajunnutko |
ii |
olisit tajunnutko |
et olisi tajunnutko |
iii |
olisi tajunnutko |
ei olisi tajunnutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme tajunneetko |
emme olisi tajunneetko |
ii |
olisitte tajunneetko |
ette olisi tajunneetko |
iii |
olisivat tajunneetko |
eivät olisi tajunneetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tajunnenko |
en tajunneko |
ii |
tajunnetko |
et tajunneko |
iii |
tajunneeko |
ei tajunneko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tajunnemmeko |
emme tajunneko |
ii |
tajunnetteko |
ette tajunneko |
iii |
tajunnevatko |
eivät tajunneko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen tajunnutko |
en liene tajunnutko |
ii |
lienet tajunnutko |
et liene tajunnutko |
iii |
lienee tajunnutko |
ei liene tajunnutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme tajunneetko |
emme liene tajunneetko |
ii |
lienette tajunneetko |
ette liene tajunneetko |
iii |
lienevät tajunneetko |
eivät liene tajunneetko |
Singular
i |
- |
ii |
tajua |
iii |
tajutkoon |
Plural
i |
tajutkaamme |
ii |
tajutkaa |
iii |
tajutkoot |
Nom |
- |
tajutako |
Tra |
-ksi |
tajutaksensako / tajutakseenko |
Ine |
-ssa |
tajutessako |
Ins |
-in |
tajutenko |
Ine |
-ssa |
tajuttaessako (passive) |
Ill |
mihin |
tajuamaanko |
Ine |
-ssa |
tajuamassako |
Ela |
-sta |
tajuamastako |
Ade |
-lla |
tajuamallako |
Abe |
-tta |
tajuamattako |
Ins |
-in |
tajuamanko |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
tajuaminenko |
Par |
-ta |
tajuamistako |
tajuamaisillaanko / tajuamaisillansako |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
tajutaanko |
ei tajutako |
Imperfect |
tajuttiinko |
ei tajuttuko |
Potential |
tajuttaneenko |
ei tajuttaneko |
Conditional |
tajuttaisiinko |
ei tajuttaisiko |
Imperative Present |
tajuttakoonko |
älköön tajuttakoko |
Imperative Perfect |
olkoon tajuttuko |
älköön tajuttuko |
Positive
Negative
Present
tajutaanko
ei tajutako
Imperfect
tajuttiinko
ei tajuttuko
Potential
tajuttaneenko
ei tajuttaneko
Conditional
tajuttaisiinko
ei tajuttaisiko
Imperative Present
tajuttakoonko
älköön tajuttakoko
Imperative Perfect
olkoon tajuttuko
älköön tajuttuko
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
tajuavako |
tajuttavako |
2nd |
tajunnutko |
tajuttuko |
3rd |
tajuamako |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
taju |
tajut |
Par |
-ta |
tajua |
tajuja |
Gen |
-n |
tajun |
tajujen |
Ill |
mihin |
tajuun |
tajuihin |
Ine |
-ssa |
tajussa |
tajuissa |
Ela |
-sta |
tajusta |
tajuista |
All |
-lle |
tajulle |
tajuille |
Ade |
-lla |
tajulla |
tajuilla |
Abl |
-lta |
tajulta |
tajuilta |
Tra |
-ksi |
tajuksi |
tajuiksi |
Ess |
-na |
tajuna |
tajuina |
Abe |
-tta |
tajutta |
tajuitta |
Com |
-ne |
- |
tajuine |
Ins |
-in |
- |
tajuin |
Singular
Plural
Nom
-
taju
tajut
Par
-ta
tajua
tajuja
Gen
-n
tajun
tajujen
Ill
mihin
tajuun
tajuihin
Ine
-ssa
tajussa
tajuissa
Ela
-sta
tajusta
tajuista
All
-lle
tajulle
tajuille
Ade
-lla
tajulla
tajuilla
Abl
-lta
tajulta
tajuilta
Tra
-ksi
tajuksi
tajuiksi
Ess
-na
tajuna
tajuina
Abe
-tta
tajutta
tajuitta
Com
-ne
-
tajuine
Ins
-in
-
tajuin
| savvy | taju, järki |
| sense | tunne, aisti, järki, merkitys, taju, tunto |
| consciousness | tajunta, taju |
| appreciation | arvostus, arvonnousu, arviointi, ymmärtäminen, arvostelu, taju |
| flair | hohto, tyyli, taju, vainu |
| nous | terve järki, järki, taju |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taju |
taju |
taju |
taju |
taju |
taju |
Par |
-ta |
tajua |
tajuja |
tajua |
tajuja |
tajua |
tajuja |
Gen |
-n |
taju |
tajuje |
taju |
tajuje |
taju |
tajuje |
Ill |
mihin |
tajuu |
tajuihi |
tajuu |
tajuihi |
tajuu |
tajuihi |
Ine |
-ssa |
tajussa |
tajuissa |
tajussa |
tajuissa |
tajussa |
tajuissa |
Ela |
-sta |
tajusta |
tajuista |
tajusta |
tajuista |
tajusta |
tajuista |
All |
-lle |
tajulle |
tajuille |
tajulle |
tajuille |
tajulle |
tajuille |
Ade |
-lla |
tajulla |
tajuilla |
tajulla |
tajuilla |
tajulla |
tajuilla |
Abl |
-lta |
tajulta |
tajuilta |
tajulta |
tajuilta |
tajulta |
tajuilta |
Tra |
-ksi |
tajukse |
tajuikse |
tajukse |
tajuikse |
tajukse |
tajuikse |
Ess |
-na |
tajuna |
tajuina |
tajuna |
tajuina |
tajuna |
tajuina |
Abe |
-tta |
tajutta |
tajuitta |
tajutta |
tajuitta |
tajutta |
tajuitta |
Com |
-ne |
- |
tajuine |
- |
tajuine |
- |
tajuine |
Singular
Plural
Nom
-
taju
taju
taju
taju
taju
taju
Par
-ta
tajua
tajua
tajua
tajuja
tajuja
tajuja
Gen
-n
taju
taju
taju
tajuje
tajuje
tajuje
Ill
mihin
tajuu
tajuu
tajuu
tajuihi
tajuihi
tajuihi
Ine
-ssa
tajussa
tajussa
tajussa
tajuissa
tajuissa
tajuissa
Ela
-sta
tajusta
tajusta
tajusta
tajuista
tajuista
tajuista
All
-lle
tajulle
tajulle
tajulle
tajuille
tajuille
tajuille
Ade
-lla
tajulla
tajulla
tajulla
tajuilla
tajuilla
tajuilla
Abl
-lta
tajulta
tajulta
tajulta
tajuilta
tajuilta
tajuilta
Tra
-ksi
tajukse
tajukse
tajukse
tajuikse
tajuikse
tajuikse
Ess
-na
tajuna
tajuna
tajuna
tajuina
tajuina
tajuina
Abe
-tta
tajutta
tajutta
tajutta
tajuitta
tajuitta
tajuitta
Com
-ne
-
-
-
tajuine
tajuine
tajuine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taju |
taju |
taju |
taju |
taju |
taju |
Par |
-ta |
tajua |
tajuja |
tajua |
tajuja |
tajua |
tajuja |
Gen |
-n |
taju |
tajuje |
taju |
tajuje |
taju |
tajuje |
Ill |
mihin |
tajuu |
tajuihi |
tajuu |
tajuihi |
tajuu |
tajuihi |
Ine |
-ssa |
tajussa |
tajuissa |
tajussa |
tajuissa |
tajussa |
tajuissa |
Ela |
-sta |
tajusta |
tajuista |
tajusta |
tajuista |
tajusta |
tajuista |
All |
-lle |
tajulle |
tajuille |
tajulle |
tajuille |
tajulle |
tajuille |
Ade |
-lla |
tajulla |
tajuilla |
tajulla |
tajuilla |
tajulla |
tajuilla |
Abl |
-lta |
tajulta |
tajuilta |
tajulta |
tajuilta |
tajulta |
tajuilta |
Tra |
-ksi |
tajukse |
tajuikse |
tajukse |
tajuikse |
tajukse |
tajuikse |
Ess |
-na |
tajuna |
tajuina |
tajuna |
tajuina |
tajuna |
tajuina |
Abe |
-tta |
tajutta |
tajuitta |
tajutta |
tajuitta |
tajutta |
tajuitta |
Com |
-ne |
- |
tajuine |
- |
tajuine |
- |
tajuine |
Singular
Plural
Nom
-
taju
taju
taju
taju
taju
taju
Par
-ta
tajua
tajua
tajua
tajuja
tajuja
tajuja
Gen
-n
taju
taju
taju
tajuje
tajuje
tajuje
Ill
mihin
tajuu
tajuu
tajuu
tajuihi
tajuihi
tajuihi
Ine
-ssa
tajussa
tajussa
tajussa
tajuissa
tajuissa
tajuissa
Ela
-sta
tajusta
tajusta
tajusta
tajuista
tajuista
tajuista
All
-lle
tajulle
tajulle
tajulle
tajuille
tajuille
tajuille
Ade
-lla
tajulla
tajulla
tajulla
tajuilla
tajuilla
tajuilla
Abl
-lta
tajulta
tajulta
tajulta
tajuilta
tajuilta
tajuilta
Tra
-ksi
tajukse
tajukse
tajukse
tajuikse
tajuikse
tajuikse
Ess
-na
tajuna
tajuna
tajuna
tajuina
tajuina
tajuina
Abe
-tta
tajutta
tajutta
tajutta
tajuitta
tajuitta
tajuitta
Com
-ne
-
-
-
tajuine
tajuine
tajuine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
sitko |
sitkot |
Par |
-ta |
sitkoa |
sitkoja |
Gen |
-n |
sitkon |
sitkojen |
Ill |
mihin |
sitkoon |
sitkoihin |
Ine |
-ssa |
sitkossa |
sitkoissa |
Ela |
-sta |
sitkosta |
sitkoista |
All |
-lle |
sitkolle |
sitkoille |
Ade |
-lla |
sitkolla |
sitkoilla |
Abl |
-lta |
sitkolta |
sitkoilta |
Tra |
-ksi |
sitkoksi |
sitkoiksi |
Ess |
-na |
sitkona |
sitkoina |
Abe |
-tta |
sitkotta |
sitkoitta |
Com |
-ne |
- |
sitkoine |
Ins |
-in |
- |
sitkoin |
Singular
Plural
Nom
-
sitko
sitkot
Par
-ta
sitkoa
sitkoja
Gen
-n
sitkon
sitkojen
Ill
mihin
sitkoon
sitkoihin
Ine
-ssa
sitkossa
sitkoissa
Ela
-sta
sitkosta
sitkoista
All
-lle
sitkolle
sitkoille
Ade
-lla
sitkolla
sitkoilla
Abl
-lta
sitkolta
sitkoilta
Tra
-ksi
sitkoksi
sitkoiksi
Ess
-na
sitkona
sitkoina
Abe
-tta
sitkotta
sitkoitta
Com
-ne
-
sitkoine
Ins
-in
-
sitkoin
| gluten | |
| tenacity | |
| sticky | |
| gluten content | |
| Sitko |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sitko |
sitko |
sitko |
sitko |
sitko |
sitko |
Par |
-ta |
sitkoa |
sitkoja |
sitkoa |
sitkoja |
sitkoa |
sitkoja |
Gen |
-n |
sitko |
sitkoje |
sitko |
sitkoje |
sitko |
sitkoje |
Ill |
mihin |
sitkoo |
sitkoihi |
sitkoo |
sitkoihi |
sitkoo |
sitkoihi |
Ine |
-ssa |
sitkossa |
sitkoissa |
sitkossa |
sitkoissa |
sitkossa |
sitkoissa |
Ela |
-sta |
sitkosta |
sitkoista |
sitkosta |
sitkoista |
sitkosta |
sitkoista |
All |
-lle |
sitkolle |
sitkoille |
sitkolle |
sitkoille |
sitkolle |
sitkoille |
Ade |
-lla |
sitkolla |
sitkoilla |
sitkolla |
sitkoilla |
sitkolla |
sitkoilla |
Abl |
-lta |
sitkolta |
sitkoilta |
sitkolta |
sitkoilta |
sitkolta |
sitkoilta |
Tra |
-ksi |
sitkokse |
sitkoikse |
sitkokse |
sitkoikse |
sitkokse |
sitkoikse |
Ess |
-na |
sitkona |
sitkoina |
sitkona |
sitkoina |
sitkona |
sitkoina |
Abe |
-tta |
sitkotta |
sitkoitta |
sitkotta |
sitkoitta |
sitkotta |
sitkoitta |
Com |
-ne |
- |
sitkoine |
- |
sitkoine |
- |
sitkoine |
Singular
Plural
Nom
-
sitko
sitko
sitko
sitko
sitko
sitko
Par
-ta
sitkoa
sitkoa
sitkoa
sitkoja
sitkoja
sitkoja
Gen
-n
sitko
sitko
sitko
sitkoje
sitkoje
sitkoje
Ill
mihin
sitkoo
sitkoo
sitkoo
sitkoihi
sitkoihi
sitkoihi
Ine
-ssa
sitkossa
sitkossa
sitkossa
sitkoissa
sitkoissa
sitkoissa
Ela
-sta
sitkosta
sitkosta
sitkosta
sitkoista
sitkoista
sitkoista
All
-lle
sitkolle
sitkolle
sitkolle
sitkoille
sitkoille
sitkoille
Ade
-lla
sitkolla
sitkolla
sitkolla
sitkoilla
sitkoilla
sitkoilla
Abl
-lta
sitkolta
sitkolta
sitkolta
sitkoilta
sitkoilta
sitkoilta
Tra
-ksi
sitkokse
sitkokse
sitkokse
sitkoikse
sitkoikse
sitkoikse
Ess
-na
sitkona
sitkona
sitkona
sitkoina
sitkoina
sitkoina
Abe
-tta
sitkotta
sitkotta
sitkotta
sitkoitta
sitkoitta
sitkoitta
Com
-ne
-
-
-
sitkoine
sitkoine
sitkoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sitko |
sitko |
sitko |
sitko |
sitko |
sitko |
Par |
-ta |
sitkoa |
sitkoja |
sitkoa |
sitkoja |
sitkoa |
sitkoja |
Gen |
-n |
sitko |
sitkoje |
sitko |
sitkoje |
sitko |
sitkoje |
Ill |
mihin |
sitkoo |
sitkoihi |
sitkoo |
sitkoihi |
sitkoo |
sitkoihi |
Ine |
-ssa |
sitkossa |
sitkoissa |
sitkossa |
sitkoissa |
sitkossa |
sitkoissa |
Ela |
-sta |
sitkosta |
sitkoista |
sitkosta |
sitkoista |
sitkosta |
sitkoista |
All |
-lle |
sitkolle |
sitkoille |
sitkolle |
sitkoille |
sitkolle |
sitkoille |
Ade |
-lla |
sitkolla |
sitkoilla |
sitkolla |
sitkoilla |
sitkolla |
sitkoilla |
Abl |
-lta |
sitkolta |
sitkoilta |
sitkolta |
sitkoilta |
sitkolta |
sitkoilta |
Tra |
-ksi |
sitkokse |
sitkoikse |
sitkokse |
sitkoikse |
sitkokse |
sitkoikse |
Ess |
-na |
sitkona |
sitkoina |
sitkona |
sitkoina |
sitkona |
sitkoina |
Abe |
-tta |
sitkotta |
sitkoitta |
sitkotta |
sitkoitta |
sitkotta |
sitkoitta |
Com |
-ne |
- |
sitkoine |
- |
sitkoine |
- |
sitkoine |
Singular
Plural
Nom
-
sitko
sitko
sitko
sitko
sitko
sitko
Par
-ta
sitkoa
sitkoa
sitkoa
sitkoja
sitkoja
sitkoja
Gen
-n
sitko
sitko
sitko
sitkoje
sitkoje
sitkoje
Ill
mihin
sitkoo
sitkoo
sitkoo
sitkoihi
sitkoihi
sitkoihi
Ine
-ssa
sitkossa
sitkossa
sitkossa
sitkoissa
sitkoissa
sitkoissa
Ela
-sta
sitkosta
sitkosta
sitkosta
sitkoista
sitkoista
sitkoista
All
-lle
sitkolle
sitkolle
sitkolle
sitkoille
sitkoille
sitkoille
Ade
-lla
sitkolla
sitkolla
sitkolla
sitkoilla
sitkoilla
sitkoilla
Abl
-lta
sitkolta
sitkolta
sitkolta
sitkoilta
sitkoilta
sitkoilta
Tra
-ksi
sitkokse
sitkokse
sitkokse
sitkoikse
sitkoikse
sitkoikse
Ess
-na
sitkona
sitkona
sitkona
sitkoina
sitkoina
sitkoina
Abe
-tta
sitkotta
sitkotta
sitkotta
sitkoitta
sitkoitta
sitkoitta
Com
-ne
-
-
-
sitkoine
sitkoine
sitkoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net