logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tajuta + ko, verb

Word analysis
tajusitko

tajusitko

tajuta

Verb, Active voice Indicative Preterite 2nd singular, Question clitic

taju

Noun, Singular Nominative

+ sitko

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

to get the idea of something, to grasp. to realize (become aware of something). (slang) To dig (to understand or show interest in). Show more arrow right taju- +‎ -ta Show more arrow right
to realize ymmärtää, toteuttaa, realisoida, tajuta, käsittää, saada
to latch on tajuta, käsittää
to savvy tajuta
to wise up tajuta
to apprehend ymmärtää, pidättää, tajuta, ottaa kiinni, pelätä
to suss tajuta, ottaa selvää jstk
to suss out tajuta
to appreciate arvostaa, ymmärtää, pitää arvossa, tajuta, nousta arvossa
to get the picture tajuta, käsittää
to tumble rojahtaa, kaatua, pyöriä, myllätä, kieriskellä, tajuta
to have it väittää, sanoa, ymmärtää, tajuta, määrätä
to get the message ymmärtää, tajuta
to rumble rymytä, kurnia, jylistä, jymistä, jyrätä, tajuta
to scope tutkia, tajuta, katsella
to twig hoksata, tajuta
to be alive to olla selvillä jstk, olla jnk tajua, olla vastaanottavainen jllek, tajuta
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence 3114318. Et tajua. You piss me off at times! En tajua. I'm confused. Ette tajua. Guys, look, you're missing the point. Etkö tajua? Can't you tell? En tajunnut. I should've seen it. Tajusitko edes, mitä teit väärin? Did you even realize what you did wrong? Tajuamme sen. We get that. En tajunnut... didn't realize until... En tajua tätä. I don't get it. Et vain tajua. You just don't get it, do you? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

tajuanko

en tajuako

ii

tajuatko

et tajuako

iii

tajuaako

ei tajuako

Plural

Positive

Negative

i

tajuammeko / tajutaanko

emme tajuako / ei tajutako

ii

tajuatteko

ette tajuako

iii

tajuavatko

eivät tajuako

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

tajusinko

en tajunnutko

ii

tajusitko

et tajunnutko

iii

tajusiko

ei tajunnutko

Plural

Positive

Negative

i

tajusimmeko / tajuttiinko

emme tajunneetko / ei tajuttuko

ii

tajusitteko

ette tajunneetko

iii

tajusivatko

eivät tajunneetko

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen tajunnutko

en ole tajunnutko

ii

olet tajunnutko

et ole tajunnutko

iii

on tajunnutko

ei ole tajunnutko

Plural

Positive

Negative

i

olemme tajunneetko

emme ole tajunneetko

ii

olette tajunneetko

ette ole tajunneetko

iii

ovat tajunneetko

eivät ole tajunneetko

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin tajunnutko

en ollut tajunnutko

ii

olit tajunnutko

et ollut tajunnutko

iii

oli tajunnutko

ei ollut tajunnutko

Plural

Positive

Negative

i

olimme tajunneetko

emme olleet tajunneetko

ii

olitte tajunneetko

ette olleet tajunneetko

iii

olivat tajunneetko

eivät olleet tajunneetko

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

tajuaisinko

en tajuaisiko

ii

tajuaisitko

et tajuaisiko

iii

tajuaisiko

ei tajuaisiko

Plural

Positive

Negative

i

tajuaisimmeko

emme tajuaisiko

ii

tajuaisitteko

ette tajuaisiko

iii

tajuaisivatko

eivät tajuaisiko

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin tajunnutko

en olisi tajunnutko

ii

olisit tajunnutko

et olisi tajunnutko

iii

olisi tajunnutko

ei olisi tajunnutko

Plural

Positive

Negative

i

olisimme tajunneetko

emme olisi tajunneetko

ii

olisitte tajunneetko

ette olisi tajunneetko

iii

olisivat tajunneetko

eivät olisi tajunneetko

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

tajunnenko

en tajunneko

ii

tajunnetko

et tajunneko

iii

tajunneeko

ei tajunneko

Plural

Positive

Negative

i

tajunnemmeko

emme tajunneko

ii

tajunnetteko

ette tajunneko

iii

tajunnevatko

eivät tajunneko

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen tajunnutko

en liene tajunnutko

ii

lienet tajunnutko

et liene tajunnutko

iii

lienee tajunnutko

ei liene tajunnutko

Plural

Positive

Negative

i

lienemme tajunneetko

emme liene tajunneetko

ii

lienette tajunneetko

ette liene tajunneetko

iii

lienevät tajunneetko

eivät liene tajunneetko

Imperative

Singular

i

-

ii

tajua

iii

tajutkoon

Plural

i

tajutkaamme

ii

tajutkaa

iii

tajutkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

tajutako

Tra

-ksi

tajutaksensako / tajutakseenko

Infinitive II

Ine

-ssa

tajutessako

Ins

-in

tajutenko

Ine

-ssa

tajuttaessako (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

tajuamaanko

Ine

-ssa

tajuamassako

Ela

-sta

tajuamastako

Ade

-lla

tajuamallako

Abe

-tta

tajuamattako

Ins

-in

tajuamanko

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

tajuaminenko

Par

-ta

tajuamistako

Infinitive V

tajuamaisillaanko / tajuamaisillansako

Passive

Positive

Negative

Present

tajutaanko

ei tajutako

Imperfect

tajuttiinko

ei tajuttuko

Potential

tajuttaneenko

ei tajuttaneko

Conditional

tajuttaisiinko

ei tajuttaisiko

Imperative Present

tajuttakoonko

älköön tajuttakoko

Imperative Perfect

olkoon tajuttuko

älköön tajuttuko

Positive

Negative

Present

tajutaanko

ei tajutako

Imperfect

tajuttiinko

ei tajuttuko

Potential

tajuttaneenko

ei tajuttaneko

Conditional

tajuttaisiinko

ei tajuttaisiko

Imperative Present

tajuttakoonko

älköön tajuttakoko

Imperative Perfect

olkoon tajuttuko

älköön tajuttuko

Participle

Active

Passive

1st

tajuavako

tajuttavako

2nd

tajunnutko

tajuttuko

3rd

tajuamako

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taju

tajut

Par

-ta

tajua

tajuja

Gen

-n

tajun

tajujen

Ill

mihin

tajuun

tajuihin

Ine

-ssa

tajussa

tajuissa

Ela

-sta

tajusta

tajuista

All

-lle

tajulle

tajuille

Ade

-lla

tajulla

tajuilla

Abl

-lta

tajulta

tajuilta

Tra

-ksi

tajuksi

tajuiksi

Ess

-na

tajuna

tajuina

Abe

-tta

tajutta

tajuitta

Com

-ne

-

tajuine

Ins

-in

-

tajuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taju

tajut

Par

-ta

tajua

tajuja

Gen

-n

tajun

tajujen

Ill

mihin

tajuun

tajuihin

Ine

-ssa

tajussa

tajuissa

Ela

-sta

tajusta

tajuista

All

-lle

tajulle

tajuille

Ade

-lla

tajulla

tajuilla

Abl

-lta

tajulta

tajuilta

Tra

-ksi

tajuksi

tajuiksi

Ess

-na

tajuna

tajuina

Abe

-tta

tajutta

tajuitta

Com

-ne

-

tajuine

Ins

-in

-

tajuin

savvy taju, järki
sense tunne, aisti, järki, merkitys, taju, tunto
consciousness tajunta, taju
appreciation arvostus, arvonnousu, arviointi, ymmärtäminen, arvostelu, taju
flair hohto, tyyli, taju, vainu
nous terve järki, järki, taju
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus, sentence 1000.; JRC-Acquis Parallel Corpus Meni taju. I blacked out, doctor. Taju meni. Forgive me. Tajua jo, Sue. Face it, Sue. Taju yhtäkkiä hävisi häneltä. Consciousness suddenly disappeared from him. Häneltä lähti taju. He' s passed out. Tajuni oli sumea heräsin. My consciousness was blurry when I woke up. Pelkäsin tajuni lähtevän. I was afraid of losing my mind. Cam on taju kankaalla! Nigger!Cam' s out cold! Ja olet taju kankaalla. You out of there. Häneltä meni vain taju. It's all right, she's just out cold. Show more arrow right

Wiktionary

consciousness Fin:Hän menetti tajunsa.Eng:He lost his consciousness.Fin:olla tajuissaanEng:to be conscious (sense: alert, awake)Fin:tulla tajuihinsaEng:to become conscious sense Fin:Hänellä on hyvä huumorintaju.Eng:She has a good sense of humour. Show more arrow right From taj- +‎ -u, probably from the same root as taitaa. Karelian taju and Estonian taju are borrowings from Finnish. The root has been further connected with Proto-Uralic taje- (compare Komi-Zyrian (tujn-), Mansi (taj-), Tundra Nenets (tujo-)), but the proposal has phonological issues. Show more arrow right

Wikipedia

Awareness Awareness is the state of being conscious of something. More specifically, it is the ability to directly know and perceive, to feel, or to be cognizant of events. Another definition describes it as a state wherein a subject is aware of some information when that information is directly available to bring to bear in the direction of a wide range of behavioral actions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tajuni

tajuni

tajusi

tajusi

tajunsa

tajunsa

Par

-ta

tajuani

tajujani

tajuasi

tajujasi

tajuansa / tajuaan

tajujansa / tajujaan

Gen

-n

tajuni

tajujeni

tajusi

tajujesi

tajunsa

tajujensa

Ill

mihin

tajuuni

tajuihini

tajuusi

tajuihisi

tajuunsa

tajuihinsa

Ine

-ssa

tajussani

tajuissani

tajussasi

tajuissasi

tajussansa / tajussaan

tajuissansa / tajuissaan

Ela

-sta

tajustani

tajuistani

tajustasi

tajuistasi

tajustansa / tajustaan

tajuistansa / tajuistaan

All

-lle

tajulleni

tajuilleni

tajullesi

tajuillesi

tajullensa / tajulleen

tajuillensa / tajuillean

Ade

-lla

tajullani

tajuillani

tajullasi

tajuillasi

tajullansa / tajullaan

tajuillansa / tajuillaan

Abl

-lta

tajultani

tajuiltani

tajultasi

tajuiltasi

tajultansa / tajultaan

tajuiltansa / tajuiltaan

Tra

-ksi

tajukseni

tajuikseni

tajuksesi

tajuiksesi

tajuksensa / tajukseen

tajuiksensa / tajuikseen

Ess

-na

tajunani

tajuinani

tajunasi

tajuinasi

tajunansa / tajunaan

tajuinansa / tajuinaan

Abe

-tta

tajuttani

tajuittani

tajuttasi

tajuittasi

tajuttansa / tajuttaan

tajuittansa / tajuittaan

Com

-ne

-

tajuineni

-

tajuinesi

-

tajuinensa / tajuineen

Singular

Plural

Nom

-

tajuni

tajusi

tajunsa

tajuni

tajusi

tajunsa

Par

-ta

tajuani

tajuasi

tajuansa / tajuaan

tajujani

tajujasi

tajujansa / tajujaan

Gen

-n

tajuni

tajusi

tajunsa

tajujeni

tajujesi

tajujensa

Ill

mihin

tajuuni

tajuusi

tajuunsa

tajuihini

tajuihisi

tajuihinsa

Ine

-ssa

tajussani

tajussasi

tajussansa / tajussaan

tajuissani

tajuissasi

tajuissansa / tajuissaan

Ela

-sta

tajustani

tajustasi

tajustansa / tajustaan

tajuistani

tajuistasi

tajuistansa / tajuistaan

All

-lle

tajulleni

tajullesi

tajullensa / tajulleen

tajuilleni

tajuillesi

tajuillensa / tajuillean

Ade

-lla

tajullani

tajullasi

tajullansa / tajullaan

tajuillani

tajuillasi

tajuillansa / tajuillaan

Abl

-lta

tajultani

tajultasi

tajultansa / tajultaan

tajuiltani

tajuiltasi

tajuiltansa / tajuiltaan

Tra

-ksi

tajukseni

tajuksesi

tajuksensa / tajukseen

tajuikseni

tajuiksesi

tajuiksensa / tajuikseen

Ess

-na

tajunani

tajunasi

tajunansa / tajunaan

tajuinani

tajuinasi

tajuinansa / tajuinaan

Abe

-tta

tajuttani

tajuttasi

tajuttansa / tajuttaan

tajuittani

tajuittasi

tajuittansa / tajuittaan

Com

-ne

-

-

-

tajuineni

tajuinesi

tajuinensa / tajuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tajumme

tajumme

tajunne

tajunne

tajunsa

tajunsa

Par

-ta

tajuamme

tajujamme

tajuanne

tajujanne

tajuansa / tajuaan

tajujansa / tajujaan

Gen

-n

tajumme

tajujemme

tajunne

tajujenne

tajunsa

tajujensa

Ill

mihin

tajuumme

tajuihimme

tajuunne

tajuihinne

tajuunsa

tajuihinsa

Ine

-ssa

tajussamme

tajuissamme

tajussanne

tajuissanne

tajussansa / tajussaan

tajuissansa / tajuissaan

Ela

-sta

tajustamme

tajuistamme

tajustanne

tajuistanne

tajustansa / tajustaan

tajuistansa / tajuistaan

All

-lle

tajullemme

tajuillemme

tajullenne

tajuillenne

tajullensa / tajulleen

tajuillensa / tajuillean

Ade

-lla

tajullamme

tajuillamme

tajullanne

tajuillanne

tajullansa / tajullaan

tajuillansa / tajuillaan

Abl

-lta

tajultamme

tajuiltamme

tajultanne

tajuiltanne

tajultansa / tajultaan

tajuiltansa / tajuiltaan

Tra

-ksi

tajuksemme

tajuiksemme

tajuksenne

tajuiksenne

tajuksensa / tajukseen

tajuiksensa / tajuikseen

Ess

-na

tajunamme

tajuinamme

tajunanne

tajuinanne

tajunansa / tajunaan

tajuinansa / tajuinaan

Abe

-tta

tajuttamme

tajuittamme

tajuttanne

tajuittanne

tajuttansa / tajuttaan

tajuittansa / tajuittaan

Com

-ne

-

tajuinemme

-

tajuinenne

-

tajuinensa / tajuineen

Singular

Plural

Nom

-

tajumme

tajunne

tajunsa

tajumme

tajunne

tajunsa

Par

-ta

tajuamme

tajuanne

tajuansa / tajuaan

tajujamme

tajujanne

tajujansa / tajujaan

Gen

-n

tajumme

tajunne

tajunsa

tajujemme

tajujenne

tajujensa

Ill

mihin

tajuumme

tajuunne

tajuunsa

tajuihimme

tajuihinne

tajuihinsa

Ine

-ssa

tajussamme

tajussanne

tajussansa / tajussaan

tajuissamme

tajuissanne

tajuissansa / tajuissaan

Ela

-sta

tajustamme

tajustanne

tajustansa / tajustaan

tajuistamme

tajuistanne

tajuistansa / tajuistaan

All

-lle

tajullemme

tajullenne

tajullensa / tajulleen

tajuillemme

tajuillenne

tajuillensa / tajuillean

Ade

-lla

tajullamme

tajullanne

tajullansa / tajullaan

tajuillamme

tajuillanne

tajuillansa / tajuillaan

Abl

-lta

tajultamme

tajultanne

tajultansa / tajultaan

tajuiltamme

tajuiltanne

tajuiltansa / tajuiltaan

Tra

-ksi

tajuksemme

tajuksenne

tajuksensa / tajukseen

tajuiksemme

tajuiksenne

tajuiksensa / tajuikseen

Ess

-na

tajunamme

tajunanne

tajunansa / tajunaan

tajuinamme

tajuinanne

tajuinansa / tajuinaan

Abe

-tta

tajuttamme

tajuttanne

tajuttansa / tajuttaan

tajuittamme

tajuittanne

tajuittansa / tajuittaan

Com

-ne

-

-

-

tajuinemme

tajuinenne

tajuinensa / tajuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sitko

sitkot

Par

-ta

sitkoa

sitkoja

Gen

-n

sitkon

sitkojen

Ill

mihin

sitkoon

sitkoihin

Ine

-ssa

sitkossa

sitkoissa

Ela

-sta

sitkosta

sitkoista

All

-lle

sitkolle

sitkoille

Ade

-lla

sitkolla

sitkoilla

Abl

-lta

sitkolta

sitkoilta

Tra

-ksi

sitkoksi

sitkoiksi

Ess

-na

sitkona

sitkoina

Abe

-tta

sitkotta

sitkoitta

Com

-ne

-

sitkoine

Ins

-in

-

sitkoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sitko

sitkot

Par

-ta

sitkoa

sitkoja

Gen

-n

sitkon

sitkojen

Ill

mihin

sitkoon

sitkoihin

Ine

-ssa

sitkossa

sitkoissa

Ela

-sta

sitkosta

sitkoista

All

-lle

sitkolle

sitkoille

Ade

-lla

sitkolla

sitkoilla

Abl

-lta

sitkolta

sitkoilta

Tra

-ksi

sitkoksi

sitkoiksi

Ess

-na

sitkona

sitkoina

Abe

-tta

sitkotta

sitkoitta

Com

-ne

-

sitkoine

Ins

-in

-

sitkoin

gluten
tenacity
sticky
gluten content
Sitko
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Ylilauta; Europarl parallel corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Tatoeba Corpus; ParaCrawl Corpus; OPUS; Opus Corpus Sitko on kotilon koti. The sitko is the snail's home. Sitko on tärkeä osa metsän ekosysteemiä. The sitko is an important part of the forest ecosystem. Sitko hajoaa helposti veden vaikutuksesta. Sitko easily disintegrates due to the effects of water. Kultaisella kelalla kieputetaan kaunis sitko. A beautiful sitko is spun on a golden reel. Enemmän sitkoa. Kinda chewier. Sitko löysi uuden piilopaikan metsän siimeksestä. The sitko found a new hiding spot in the shade of the forest. Sitko on tärkeä ominaisuus monissa materiaaleissa. Cohesion is an important property in many materials. Kostea sitko () on kostean sitkon määrä jauhosta. Wet gluten (%) is the amount of wet gluten from flour amount. Lintu tekee pesänsä vahvoista oksista ja sitko muista materiaaleista. The bird builds its nest from strong branches and other sitko materials. Sitko on yksi tärkeimmistä tekijöistä materiaalin lujuudessa. Cohesion is one of the key factors in the strength of a material. Show more arrow right

Wiktionary

the viscous and elastic mass formed in dough by gluten proteins Fin:Leipomasi leipä on muuten hyvää, mutta siitä puuttuu sitko.Eng:The bread you baked is otherwise good, but it doesn't have a chewy texture. viscosity (quality of being viscous) Show more arrow right sitkeä +‎ -o Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sitkoni

sitkoni

sitkosi

sitkosi

sitkonsa

sitkonsa

Par

-ta

sitkoani

sitkojani

sitkoasi

sitkojasi

sitkoansa / sitkoaan

sitkojansa / sitkojaan

Gen

-n

sitkoni

sitkojeni

sitkosi

sitkojesi

sitkonsa

sitkojensa

Ill

mihin

sitkooni

sitkoihini

sitkoosi

sitkoihisi

sitkoonsa

sitkoihinsa

Ine

-ssa

sitkossani

sitkoissani

sitkossasi

sitkoissasi

sitkossansa / sitkossaan

sitkoissansa / sitkoissaan

Ela

-sta

sitkostani

sitkoistani

sitkostasi

sitkoistasi

sitkostansa / sitkostaan

sitkoistansa / sitkoistaan

All

-lle

sitkolleni

sitkoilleni

sitkollesi

sitkoillesi

sitkollensa / sitkolleen

sitkoillensa / sitkoillean

Ade

-lla

sitkollani

sitkoillani

sitkollasi

sitkoillasi

sitkollansa / sitkollaan

sitkoillansa / sitkoillaan

Abl

-lta

sitkoltani

sitkoiltani

sitkoltasi

sitkoiltasi

sitkoltansa / sitkoltaan

sitkoiltansa / sitkoiltaan

Tra

-ksi

sitkokseni

sitkoikseni

sitkoksesi

sitkoiksesi

sitkoksensa / sitkokseen

sitkoiksensa / sitkoikseen

Ess

-na

sitkonani

sitkoinani

sitkonasi

sitkoinasi

sitkonansa / sitkonaan

sitkoinansa / sitkoinaan

Abe

-tta

sitkottani

sitkoittani

sitkottasi

sitkoittasi

sitkottansa / sitkottaan

sitkoittansa / sitkoittaan

Com

-ne

-

sitkoineni

-

sitkoinesi

-

sitkoinensa / sitkoineen

Singular

Plural

Nom

-

sitkoni

sitkosi

sitkonsa

sitkoni

sitkosi

sitkonsa

Par

-ta

sitkoani

sitkoasi

sitkoansa / sitkoaan

sitkojani

sitkojasi

sitkojansa / sitkojaan

Gen

-n

sitkoni

sitkosi

sitkonsa

sitkojeni

sitkojesi

sitkojensa

Ill

mihin

sitkooni

sitkoosi

sitkoonsa

sitkoihini

sitkoihisi

sitkoihinsa

Ine

-ssa

sitkossani

sitkossasi

sitkossansa / sitkossaan

sitkoissani

sitkoissasi

sitkoissansa / sitkoissaan

Ela

-sta

sitkostani

sitkostasi

sitkostansa / sitkostaan

sitkoistani

sitkoistasi

sitkoistansa / sitkoistaan

All

-lle

sitkolleni

sitkollesi

sitkollensa / sitkolleen

sitkoilleni

sitkoillesi

sitkoillensa / sitkoillean

Ade

-lla

sitkollani

sitkollasi

sitkollansa / sitkollaan

sitkoillani

sitkoillasi

sitkoillansa / sitkoillaan

Abl

-lta

sitkoltani

sitkoltasi

sitkoltansa / sitkoltaan

sitkoiltani

sitkoiltasi

sitkoiltansa / sitkoiltaan

Tra

-ksi

sitkokseni

sitkoksesi

sitkoksensa / sitkokseen

sitkoikseni

sitkoiksesi

sitkoiksensa / sitkoikseen

Ess

-na

sitkonani

sitkonasi

sitkonansa / sitkonaan

sitkoinani

sitkoinasi

sitkoinansa / sitkoinaan

Abe

-tta

sitkottani

sitkottasi

sitkottansa / sitkottaan

sitkoittani

sitkoittasi

sitkoittansa / sitkoittaan

Com

-ne

-

-

-

sitkoineni

sitkoinesi

sitkoinensa / sitkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sitkomme

sitkomme

sitkonne

sitkonne

sitkonsa

sitkonsa

Par

-ta

sitkoamme

sitkojamme

sitkoanne

sitkojanne

sitkoansa / sitkoaan

sitkojansa / sitkojaan

Gen

-n

sitkomme

sitkojemme

sitkonne

sitkojenne

sitkonsa

sitkojensa

Ill

mihin

sitkoomme

sitkoihimme

sitkoonne

sitkoihinne

sitkoonsa

sitkoihinsa

Ine

-ssa

sitkossamme

sitkoissamme

sitkossanne

sitkoissanne

sitkossansa / sitkossaan

sitkoissansa / sitkoissaan

Ela

-sta

sitkostamme

sitkoistamme

sitkostanne

sitkoistanne

sitkostansa / sitkostaan

sitkoistansa / sitkoistaan

All

-lle

sitkollemme

sitkoillemme

sitkollenne

sitkoillenne

sitkollensa / sitkolleen

sitkoillensa / sitkoillean

Ade

-lla

sitkollamme

sitkoillamme

sitkollanne

sitkoillanne

sitkollansa / sitkollaan

sitkoillansa / sitkoillaan

Abl

-lta

sitkoltamme

sitkoiltamme

sitkoltanne

sitkoiltanne

sitkoltansa / sitkoltaan

sitkoiltansa / sitkoiltaan

Tra

-ksi

sitkoksemme

sitkoiksemme

sitkoksenne

sitkoiksenne

sitkoksensa / sitkokseen

sitkoiksensa / sitkoikseen

Ess

-na

sitkonamme

sitkoinamme

sitkonanne

sitkoinanne

sitkonansa / sitkonaan

sitkoinansa / sitkoinaan

Abe

-tta

sitkottamme

sitkoittamme

sitkottanne

sitkoittanne

sitkottansa / sitkottaan

sitkoittansa / sitkoittaan

Com

-ne

-

sitkoinemme

-

sitkoinenne

-

sitkoinensa / sitkoineen

Singular

Plural

Nom

-

sitkomme

sitkonne

sitkonsa

sitkomme

sitkonne

sitkonsa

Par

-ta

sitkoamme

sitkoanne

sitkoansa / sitkoaan

sitkojamme

sitkojanne

sitkojansa / sitkojaan

Gen

-n

sitkomme

sitkonne

sitkonsa

sitkojemme

sitkojenne

sitkojensa

Ill

mihin

sitkoomme

sitkoonne

sitkoonsa

sitkoihimme

sitkoihinne

sitkoihinsa

Ine

-ssa

sitkossamme

sitkossanne

sitkossansa / sitkossaan

sitkoissamme

sitkoissanne

sitkoissansa / sitkoissaan

Ela

-sta

sitkostamme

sitkostanne

sitkostansa / sitkostaan

sitkoistamme

sitkoistanne

sitkoistansa / sitkoistaan

All

-lle

sitkollemme

sitkollenne

sitkollensa / sitkolleen

sitkoillemme

sitkoillenne

sitkoillensa / sitkoillean

Ade

-lla

sitkollamme

sitkollanne

sitkollansa / sitkollaan

sitkoillamme

sitkoillanne

sitkoillansa / sitkoillaan

Abl

-lta

sitkoltamme

sitkoltanne

sitkoltansa / sitkoltaan

sitkoiltamme

sitkoiltanne

sitkoiltansa / sitkoiltaan

Tra

-ksi

sitkoksemme

sitkoksenne

sitkoksensa / sitkokseen

sitkoiksemme

sitkoiksenne

sitkoiksensa / sitkoikseen

Ess

-na

sitkonamme

sitkonanne

sitkonansa / sitkonaan

sitkoinamme

sitkoinanne

sitkoinansa / sitkoinaan

Abe

-tta

sitkottamme

sitkottanne

sitkottansa / sitkottaan

sitkoittamme

sitkoittanne

sitkoittansa / sitkoittaan

Com

-ne

-

-

-

sitkoinemme

sitkoinenne

sitkoinensa / sitkoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept