logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

sukkuloida, verb

Word analysis
sukkuloida SeeHide full analysisArrow downArrow up

sukkuloida

sukkuloida

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to shuttle Show more arrow right sukkula +‎ -oida Show more arrow right
to shuttle kuljettaa, sukkuloida, kulkea, viedä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; ParaCrawl Corpus; EurLex-2; Europarl8 Minun ei tarvitse sukkuloida. And I won't have to commute any more. Voisin yhtä hyvin sukkuloida nappulani pois laudalta. I might as well just shuttle... my pieces off the board. Oli mukavaa matkustaa ympäri maata. Sukkuloida keskuksesta toiseen ja sairaalasta sairaalaan. I quite enjoy traveling across the country, shuttling from center to center, hospital to hospital. Ne ratkaisivat ongelman alkamalla sukkuloida säännöllisesti kaupunkiin ja sieltä pois kuten ansiotyössä käyvät ihmiset. They overcame this problem by developing “ commuting patterns that are similar to that of salaried workers. 2000ns-luvulla syntyneillä on omat keinonsa sukkuloida ympäristönsä kanssa. Siitä Snapchat tai Pokémon Gons-villitys on hyviä esimerkkejä. “Millennials have their own ways to connect with the environment, and Snapchat and the recent Pokémon GO craze are good examples of that. Jotkin Tokion varikset ovat ottaneet tavakseen sukkuloida kaupungin lähialueiden ja kaupungin väliä päivittäin, kerrotaan The Daily Yomiurins-sanomalehdessä. Crows in Tokyo, Japan, have taken up the habit of commuting between the suburbs and the city each day, reports The Daily Yomiuri. Viisumijärjestelyitä tulisi mukauttaa vastaavasti, jotta ammattilaiset voivat nykyistä helpomminsukkuloidavastaanottavan ja lähtömaan välillä. Visa regimes should be tuned accordingly in order to allow for professionals to more easily ‘ commute ' between host and source country. Olemme kuulleet useita näkökantoja siitä, pitäisikö parlamentin jäsenten sukkuloida edestakaisin parlamentin sijaintipaikkojen välillä, mutta tässäkin asiassa olemme tietoisia siitä, miten sopimukset toimivat. We have heard many views on whether you MEPs should move back and forth between parliaments, but here too we are aware of the way agreements work. Tätä käsitettä on pidettävä vireillä menemällä pitemmälle, ehdottamalla sitä, että henkilö voisi koko elämänsä ajan sukkuloida työnteon ja koulutuksen välillä siirtyen toisesta toiseen, niin ettei väliin tule eins-toivottuja katkoja, joutumatta toisin sanoen työttömäksi. We must bring this idea to life by going even further and proposing that throughout their lives people should alternate between working and training by moving from one to the other without any unwanted breaks, that is, without any periods of unemployment. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

sukkuloin

en sukkuloi

ii

sukkuloit

et sukkuloi

iii

sukkuloi

ei sukkuloi

Plural

Positive

Negative

i

sukkuloimme / sukkuloidaan

emme sukkuloi / ei sukkuloida

ii

sukkuloitte

ette sukkuloi

iii

sukkuloivat

eivät sukkuloi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

sukkuloin

en sukkuloinut

ii

sukkuloit

et sukkuloinut

iii

sukkuloi

ei sukkuloinut

Plural

Positive

Negative

i

sukkuloimme / sukkuloitiin

emme sukkuloineet / ei sukkuloitu

ii

sukkuloitte

ette sukkuloineet

iii

sukkuloivat

eivät sukkuloineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen sukkuloinut

en ole sukkuloinut

ii

olet sukkuloinut

et ole sukkuloinut

iii

on sukkuloinut

ei ole sukkuloinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme sukkuloineet

emme ole sukkuloineet

ii

olette sukkuloineet

ette ole sukkuloineet

iii

ovat sukkuloineet

eivät ole sukkuloineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin sukkuloinut

en ollut sukkuloinut

ii

olit sukkuloinut

et ollut sukkuloinut

iii

oli sukkuloinut

ei ollut sukkuloinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme sukkuloineet

emme olleet sukkuloineet

ii

olitte sukkuloineet

ette olleet sukkuloineet

iii

olivat sukkuloineet

eivät olleet sukkuloineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

sukkuloisin

en sukkuloisi

ii

sukkuloisit

et sukkuloisi

iii

sukkuloisi

ei sukkuloisi

Plural

Positive

Negative

i

sukkuloisimme

emme sukkuloisi

ii

sukkuloisitte

ette sukkuloisi

iii

sukkuloisivat

eivät sukkuloisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin sukkuloinut

en olisi sukkuloinut

ii

olisit sukkuloinut

et olisi sukkuloinut

iii

olisi sukkuloinut

ei olisi sukkuloinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme sukkuloineet

emme olisi sukkuloineet

ii

olisitte sukkuloineet

ette olisi sukkuloineet

iii

olisivat sukkuloineet

eivät olisi sukkuloineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

sukkuloinen

en sukkuloine

ii

sukkuloinet

et sukkuloine

iii

sukkuloinee

ei sukkuloine

Plural

Positive

Negative

i

sukkuloinemme

emme sukkuloine

ii

sukkuloinette

ette sukkuloine

iii

sukkuloinevat

eivät sukkuloine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen sukkuloinut

en liene sukkuloinut

ii

lienet sukkuloinut

et liene sukkuloinut

iii

lienee sukkuloinut

ei liene sukkuloinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme sukkuloineet

emme liene sukkuloineet

ii

lienette sukkuloineet

ette liene sukkuloineet

iii

lienevät sukkuloineet

eivät liene sukkuloineet

Imperative

Singular

i

-

ii

sukkuloi

iii

sukkuloikoon

Plural

i

sukkuloikaamme

ii

sukkuloikaa

iii

sukkuloikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

sukkuloida

Tra

-ksi

sukkuloidaksensa / sukkuloidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

sukkuloidessa

Ins

-in

sukkuloiden

Ine

-ssa

sukkuloitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

sukkuloimaan

Ine

-ssa

sukkuloimassa

Ela

-sta

sukkuloimasta

Ade

-lla

sukkuloimalla

Abe

-tta

sukkuloimatta

Ins

-in

sukkuloiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

sukkuloiminen

Par

-ta

sukkuloimista

Infinitive V

sukkuloimaisillaan / sukkuloimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

sukkuloidaan

ei sukkuloida

Imperfect

sukkuloitiin

ei sukkuloitu

Potential

sukkuloitaneen

ei sukkuloitane

Conditional

sukkuloitaisiin

ei sukkuloitaisi

Imperative Present

sukkuloitakoon

älköön sukkuloitako

Imperative Perfect

olkoon sukkuloitu

älköön sukkuloitu

Positive

Negative

Present

sukkuloidaan

ei sukkuloida

Imperfect

sukkuloitiin

ei sukkuloitu

Potential

sukkuloitaneen

ei sukkuloitane

Conditional

sukkuloitaisiin

ei sukkuloitaisi

Imperative Present

sukkuloitakoon

älköön sukkuloitako

Imperative Perfect

olkoon sukkuloitu

älköön sukkuloitu

Participle

Active

Passive

1st

sukkuloiva

sukkuloitava

2nd

sukkuloinut

sukkuloitu

3rd

sukkuloima

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept