sukkuloida |
Verb, First infinitive |
| to shuttle | kuljettaa, sukkuloida, kulkea, viedä |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sukkuloin |
|
ii |
sukkuloit |
|
iii |
sukkuloi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sukkuloimme / sukkuloidaan |
|
ii |
sukkuloitte |
|
iii |
sukkuloivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sukkuloin |
|
ii |
sukkuloit |
|
iii |
sukkuloi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sukkuloimme / sukkuloitiin |
|
ii |
sukkuloitte |
|
iii |
sukkuloivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen sukkuloinut |
en ole sukkuloinut |
ii |
olet sukkuloinut |
et ole sukkuloinut |
iii |
on sukkuloinut |
ei ole sukkuloinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme sukkuloineet |
emme ole sukkuloineet |
ii |
olette sukkuloineet |
ette ole sukkuloineet |
iii |
ovat sukkuloineet |
eivät ole sukkuloineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin sukkuloinut |
en ollut sukkuloinut |
ii |
olit sukkuloinut |
et ollut sukkuloinut |
iii |
oli sukkuloinut |
ei ollut sukkuloinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme sukkuloineet |
emme olleet sukkuloineet |
ii |
olitte sukkuloineet |
ette olleet sukkuloineet |
iii |
olivat sukkuloineet |
eivät olleet sukkuloineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sukkuloisin |
|
ii |
sukkuloisit |
|
iii |
sukkuloisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sukkuloisimme |
|
ii |
sukkuloisitte |
|
iii |
sukkuloisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin sukkuloinut |
en olisi sukkuloinut |
ii |
olisit sukkuloinut |
et olisi sukkuloinut |
iii |
olisi sukkuloinut |
ei olisi sukkuloinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme sukkuloineet |
emme olisi sukkuloineet |
ii |
olisitte sukkuloineet |
ette olisi sukkuloineet |
iii |
olisivat sukkuloineet |
eivät olisi sukkuloineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sukkuloinen |
en sukkuloine |
ii |
sukkuloinet |
et sukkuloine |
iii |
sukkuloinee |
ei sukkuloine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sukkuloinemme |
emme sukkuloine |
ii |
sukkuloinette |
ette sukkuloine |
iii |
sukkuloinevat |
eivät sukkuloine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen sukkuloinut |
en liene sukkuloinut |
ii |
lienet sukkuloinut |
et liene sukkuloinut |
iii |
lienee sukkuloinut |
ei liene sukkuloinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme sukkuloineet |
emme liene sukkuloineet |
ii |
lienette sukkuloineet |
ette liene sukkuloineet |
iii |
lienevät sukkuloineet |
eivät liene sukkuloineet |
Singular
i |
- |
ii |
sukkuloi |
iii |
sukkuloikoon |
Plural
i |
sukkuloikaamme |
ii |
sukkuloikaa |
iii |
sukkuloikoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
sukkuloidaksensa / sukkuloidakseen |
Ine |
-ssa |
sukkuloidessa |
Ins |
-in |
sukkuloiden |
Ine |
-ssa |
sukkuloitaessa (passive) |
Ill |
mihin |
sukkuloimaan |
Ine |
-ssa |
sukkuloimassa |
Ela |
-sta |
sukkuloimasta |
Ade |
-lla |
sukkuloimalla |
Abe |
-tta |
sukkuloimatta |
Ins |
-in |
sukkuloiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
sukkuloiminen |
Par |
-ta |
sukkuloimista |
sukkuloimaisillaan / sukkuloimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
sukkuloidaan |
ei |
Imperfect |
sukkuloitiin |
ei sukkuloitu |
Potential |
sukkuloitaneen |
ei sukkuloitane |
Conditional |
sukkuloitaisiin |
ei sukkuloitaisi |
Imperative Present |
sukkuloitakoon |
älköön sukkuloitako |
Imperative Perfect |
olkoon sukkuloitu |
älköön sukkuloitu |
Positive
Negative
Present
sukkuloidaan
ei
Imperfect
sukkuloitiin
ei sukkuloitu
Potential
sukkuloitaneen
ei sukkuloitane
Conditional
sukkuloitaisiin
ei sukkuloitaisi
Imperative Present
sukkuloitakoon
älköön sukkuloitako
Imperative Perfect
olkoon sukkuloitu
älköön sukkuloitu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
sukkuloiva |
sukkuloitava |
2nd |
sukkuloinut |
sukkuloitu |
3rd |
sukkuloima |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net