logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

saada + pa + han, verb

Word analysis
saanpahan SeeHide full analysisArrow downArrow up

saanpahan

saada

Verb, Present, 1st person singular Focus clitic with suffix pa Focus clitic with suffix han

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to get, receive (transitive) to afford; usually in passive (to give forth; yield as natural result) Fin:Rypäleistä saadaan viiniä, oliiveista öljyä.Eng:Grapes afford wine, olives afford oil. (transitive, + infinitive; in indicative or conditional mood) to deserve Fin:Saisit hävetä!You deserve to be ashamed!Eng:You should be ashamed! (transitive, + infinitive) may, to be allowed, to be permitted (transitive, + direct object in accusative + 3rd infinitive in illative) to make (to cause the direct object to be the subject of a verb) Fin:Saat minut nauramaan.Eng:You're making me laugh. (transitive, + direct object in accusative + past participle in translative or partitive) to get, make something done Fin:Oletan saavani paperit korjatuksi tänä viikonloppuna.Eng:I expect myself to get the papers corrected this weekend. (transitive, + past participle in translative or partitive) to get, manage to do (colloquial) to get laid (If the partner is mentioned, the partner is in the ablative case (equivalent to "from")) Show more arrow right (to deserve): sietää in indicative or conditional mood, ansaita Show more arrow right saada aikaan saada alkunsa saada tietää (“to learnfind outcome to know”) Adjectives saamaton Nouns saajasaantisaamamies Verbs factitive saattaapassive saapua Show more arrow right From Proto-Finnic saadak, from Proto-Uralic saxe-. Show more arrow right
to get saada, päästä, hankkia, tulla, hakea, joutua
to obtain saada, saavuttaa, vallita, päästä jhk, onnistua saamaan, olla voimassa
to receive saada, vastaanottaa, ottaa vastaan, ottaa, kokea, kuulla
to have olla, saada, hankkia, nauttia, syödä, juoda
to gain saada, saavuttaa, hankkia, päästä, voittaa, ansaita
to make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita
to bring tuoda, nostaa, saada, aiheuttaa, tuottaa, koitua
to find löytää, etsiä, hankkia, todeta, saada, havaita
to derive johtaa, saada, johtua, olla peräisin jstk, polveutua
to reap saada, niittää, korjata, saada osakseen
to catch syttyä, pyytää, saada, ottaa kiinni, kiinnittää, tarttua
to secure turvata, varmistaa, taata, suojata, saada, hankkia
to draw piirtää, vetää, laatia, saada, nostaa, ammentaa
to win voittaa, saada, ansaita, saavuttaa, auttaa, voittaa omakseen
to induce aiheuttaa, indusoida, saada, saada aikaan, suostutella, taivuttaa
to elicit saada, tuoda esiin, houkutella, saada esiin
to realize ymmärtää, toteuttaa, realisoida, tajuta, käsittää, saada
to develop kehittää, rakentaa, kehitellä, laajentaa, hyödyntää, saada
to prompt kuiskata, kannustaa, saada, saada aikaan, yllyttää, panna
to gather kerätä, koota, kokoontua, kerääntyä, saada, päätellä
to turn kääntää, kääntyä, muuttaa, hapantua, pyöriä, saada
to suffer kärsiä, saada, sietää, saada kärsiä jtk, saada kokea jtk
to pick up poimia, nostaa, kerätä, napata, saada, noukkia
to procure hankkia, saada, toimia parittajana, välittää prostituoituja
to contract supistua, sopia, kutistua, supistaa, kutistaa, saada
to poll saada, saada jkn äänet, rekisteröidä jnk äänet, suorittaa äänestys jssk, nupouttaa, latvoa
to be allowed to do olla lupa tehdä, saada
to determine määrittää, määrätä, päättää, ratkaista, ottaa selville, saada
to litter roskata, poikia, sotkea, saattaa epäjärjestykseen, saada
to bag pussittaa, säkittää, panna pussiin, olla pussillaan, roikkua, saada
to notch up merkitä tililleen, saada kontolleen, saada
to snare napata, pyydystää ansoilla, saada ansaan, houkutella ansaan, saada
to enlist in a cause liittyä kannattajaksi, tulla mukaan, saada, saada jku avukseen
to rack up kerätä, saada
to send lähettää, passittaa, tehdä jksk, lähettää sana, panna, saada
to set asettaa, säätää, valita, määrätä, laittaa, saada
to net tuottaa, pyydystää verkolla, pyydystää haavilla, saada verkkoonsa, saada ansaan, saada
to go down with saada
to wind up with saada
to come down with saada
can voida, saada, osata
may saattaa, voida, saada, olla lupa, toivon että, -koon
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus, sentence number 1578715-1578716; Europarl Saako sen auki? Does that open? Saapa nähdä. We'll see. Saako olla muuta? Anything else? Missä saat asua? Where can you live? Saatko sen auki? Can you open it? Saako olla toinen? Hey, can I get you another drink? Saako olla omenaa? You want some apple? Saanpahan tämän tehtyä ennen iltaa. I'll get this done before evening. Saanpahan vastauksen. At least I'll get an answer. Saanpahan katsoa, mitä tästä seuraa. I'll see what comes of this. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

saanpahan

en saapahan

ii

saatpahan

et saapahan

iii

saapahan

ei saapahan

Plural

Positive

Negative

i

saammepahan / saadaanpahan

emme saapahan / ei saadapahan

ii

saattepahan

ette saapahan

iii

saavatpahan

eivät saapahan

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

sainpahan

en saanutpahan

ii

saitpahan

et saanutpahan

iii

saipahan

ei saanutpahan

Plural

Positive

Negative

i

saimmepahan / saatiinpahan

emme saaneetpahan / ei saatupahan

ii

saittepahan

ette saaneetpahan

iii

saivatpahan

eivät saaneetpahan

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen saanutpahan

en ole saanutpahan

ii

olet saanutpahan

et ole saanutpahan

iii

on saanutpahan

ei ole saanutpahan

Plural

Positive

Negative

i

olemme saaneetpahan

emme ole saaneetpahan

ii

olette saaneetpahan

ette ole saaneetpahan

iii

ovat saaneetpahan

eivät ole saaneetpahan

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin saanutpahan

en ollut saanutpahan

ii

olit saanutpahan

et ollut saanutpahan

iii

oli saanutpahan

ei ollut saanutpahan

Plural

Positive

Negative

i

olimme saaneetpahan

emme olleet saaneetpahan

ii

olitte saaneetpahan

ette olleet saaneetpahan

iii

olivat saaneetpahan

eivät olleet saaneetpahan

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

saisinpahan

en saisipahan

ii

saisitpahan

et saisipahan

iii

saisipahan

ei saisipahan

Plural

Positive

Negative

i

saisimmepahan

emme saisipahan

ii

saisittepahan

ette saisipahan

iii

saisivatpahan

eivät saisipahan

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin saanutpahan

en olisi saanutpahan

ii

olisit saanutpahan

et olisi saanutpahan

iii

olisi saanutpahan

ei olisi saanutpahan

Plural

Positive

Negative

i

olisimme saaneetpahan

emme olisi saaneetpahan

ii

olisitte saaneetpahan

ette olisi saaneetpahan

iii

olisivat saaneetpahan

eivät olisi saaneetpahan

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

saanenpahan

en saanepahan

ii

saanetpahan

et saanepahan

iii

saaneepahan

ei saanepahan

Plural

Positive

Negative

i

saanemmepahan

emme saanepahan

ii

saanettepahan

ette saanepahan

iii

saanevatpahan

eivät saanepahan

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen saanutpahan

en liene saanutpahan

ii

lienet saanutpahan

et liene saanutpahan

iii

lienee saanutpahan

ei liene saanutpahan

Plural

Positive

Negative

i

lienemme saaneetpahan

emme liene saaneetpahan

ii

lienette saaneetpahan

ette liene saaneetpahan

iii

lienevät saaneetpahan

eivät liene saaneetpahan

Imperative

Singular

i

-

ii

saa

iii

saakoon

Plural

i

saakaamme

ii

saakaa

iii

saakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

saadapahan

Tra

-ksi

saadaksensapahan / saadakseenpahan

Infinitive II

Ine

-ssa

saadessapahan

Ins

-in

saadenpahan

Ine

-ssa

saataessapahan (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

saamaanpahan

Ine

-ssa

saamassapahan

Ela

-sta

saamastapahan

Ade

-lla

saamallapahan

Abe

-tta

saamattapahan

Ins

-in

saamanpahan

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

saaminenpahan

Par

-ta

saamistapahan

Infinitive V

saamaisillaanpahan / saamaisillansapahan

Passive

Positive

Negative

Present

saadaanpahan

ei saadapahan

Imperfect

saatiinpahan

ei saatupahan

Potential

saataneenpahan

ei saatanepahan

Conditional

saataisiinpahan

ei saataisipahan

Imperative Present

saatakoonpahan

älköön saatakopahan

Imperative Perfect

olkoon saatupahan

älköön saatupahan

Positive

Negative

Present

saadaanpahan

ei saadapahan

Imperfect

saatiinpahan

ei saatupahan

Potential

saataneenpahan

ei saatanepahan

Conditional

saataisiinpahan

ei saataisipahan

Imperative Present

saatakoonpahan

älköön saatakopahan

Imperative Perfect

olkoon saatupahan

älköön saatupahan

Participle

Active

Passive

1st

saavapahan

saatavapahan

2nd

saanutpahan

saatupahan

3rd

saamapahan

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept