saamisiin |
Noun, Derivation with suffix s |
|
+ ikä |
Noun, Plural Instructive |
|
Noun, Plural Illative |
||
Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s |
||
+ ikä |
Noun, Plural Instructive |
|
Verb, Derivation with suffix minen Plural Illative |
||
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
saaminen |
saamiset |
Par |
-ta |
saamista |
saamisia |
Gen |
-n |
saamisen |
saamisien / saamisten |
Ill |
mihin |
saamiseen |
|
Ine |
-ssa |
saamisessa |
saamisissa |
Ela |
-sta |
saamisesta |
saamisista |
All |
-lle |
saamiselle |
saamisille |
Ade |
-lla |
saamisella |
saamisilla |
Abl |
-lta |
saamiselta |
saamisilta |
Tra |
-ksi |
saamiseksi |
saamisiksi |
Ess |
-na |
saamisena |
saamisina |
Abe |
-tta |
saamisetta |
saamisitta |
Com |
-ne |
- |
saamisine |
Ins |
-in |
- |
saamisin |
Singular
Plural
Nom
-
saaminen
saamiset
Par
-ta
saamista
saamisia
Gen
-n
saamisen
saamisien / saamisten
Ill
mihin
saamiseen
Ine
-ssa
saamisessa
saamisissa
Ela
-sta
saamisesta
saamisista
All
-lle
saamiselle
saamisille
Ade
-lla
saamisella
saamisilla
Abl
-lta
saamiselta
saamisilta
Tra
-ksi
saamiseksi
saamisiksi
Ess
-na
saamisena
saamisina
Abe
-tta
saamisetta
saamisitta
Com
-ne
-
saamisine
Ins
-in
-
saamisin
| claim | väite, vaatimus, vaade, saaminen, reklamaatio, saamisoikeus |
| receipt | vastaanotto, kuitti, saaminen, saanti, kuittaus, ostokuitti |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
saamise |
saamise |
saamise |
saamise |
saamise |
saamise |
Par |
-ta |
saamista |
saamisia |
saamista |
saamisia |
saamista |
saamisia |
Gen |
-n |
saamise |
saamisie |
saamise |
saamisie |
saamise |
saamisie |
Ill |
mihin |
saamisee |
saamisii |
saamisee |
saamisii |
saamisee |
saamisii |
Ine |
-ssa |
saamisessa |
saamisissa |
saamisessa |
saamisissa |
saamisessa |
saamisissa |
Ela |
-sta |
saamisesta |
saamisista |
saamisesta |
saamisista |
saamisesta |
saamisista |
All |
-lle |
saamiselle |
saamisille |
saamiselle |
saamisille |
saamiselle |
saamisille |
Ade |
-lla |
saamisella |
saamisilla |
saamisella |
saamisilla |
saamisella |
saamisilla |
Abl |
-lta |
saamiselta |
saamisilta |
saamiselta |
saamisilta |
saamiselta |
saamisilta |
Tra |
-ksi |
saamisekse |
saamisikse |
saamisekse |
saamisikse |
saamisekse |
saamisikse |
Ess |
-na |
saamisena |
saamisina |
saamisena |
saamisina |
saamisena |
saamisina |
Abe |
-tta |
saamisetta |
saamisitta |
saamisetta |
saamisitta |
saamisetta |
saamisitta |
Com |
-ne |
- |
saamisine |
- |
saamisine |
- |
saamisine |
Singular
Plural
Nom
-
saamise
saamise
saamise
saamise
saamise
saamise
Par
-ta
saamista
saamista
saamista
saamisia
saamisia
saamisia
Gen
-n
saamise
saamise
saamise
saamisie
saamisie
saamisie
Ill
mihin
saamisee
saamisee
saamisee
saamisii
saamisii
saamisii
Ine
-ssa
saamisessa
saamisessa
saamisessa
saamisissa
saamisissa
saamisissa
Ela
-sta
saamisesta
saamisesta
saamisesta
saamisista
saamisista
saamisista
All
-lle
saamiselle
saamiselle
saamiselle
saamisille
saamisille
saamisille
Ade
-lla
saamisella
saamisella
saamisella
saamisilla
saamisilla
saamisilla
Abl
-lta
saamiselta
saamiselta
saamiselta
saamisilta
saamisilta
saamisilta
Tra
-ksi
saamisekse
saamisekse
saamisekse
saamisikse
saamisikse
saamisikse
Ess
-na
saamisena
saamisena
saamisena
saamisina
saamisina
saamisina
Abe
-tta
saamisetta
saamisetta
saamisetta
saamisitta
saamisitta
saamisitta
Com
-ne
-
-
-
saamisine
saamisine
saamisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
saamise |
saamise |
saamise |
saamise |
saamise |
saamise |
Par |
-ta |
saamista |
saamisia |
saamista |
saamisia |
saamista |
saamisia |
Gen |
-n |
saamise |
saamisie |
saamise |
saamisie |
saamise |
saamisie |
Ill |
mihin |
saamisee |
saamisii |
saamisee |
saamisii |
saamisee |
saamisii |
Ine |
-ssa |
saamisessa |
saamisissa |
saamisessa |
saamisissa |
saamisessa |
saamisissa |
Ela |
-sta |
saamisesta |
saamisista |
saamisesta |
saamisista |
saamisesta |
saamisista |
All |
-lle |
saamiselle |
saamisille |
saamiselle |
saamisille |
saamiselle |
saamisille |
Ade |
-lla |
saamisella |
saamisilla |
saamisella |
saamisilla |
saamisella |
saamisilla |
Abl |
-lta |
saamiselta |
saamisilta |
saamiselta |
saamisilta |
saamiselta |
saamisilta |
Tra |
-ksi |
saamisekse |
saamisikse |
saamisekse |
saamisikse |
saamisekse |
saamisikse |
Ess |
-na |
saamisena |
saamisina |
saamisena |
saamisina |
saamisena |
saamisina |
Abe |
-tta |
saamisetta |
saamisitta |
saamisetta |
saamisitta |
saamisetta |
saamisitta |
Com |
-ne |
- |
saamisine |
- |
saamisine |
- |
saamisine |
Singular
Plural
Nom
-
saamise
saamise
saamise
saamise
saamise
saamise
Par
-ta
saamista
saamista
saamista
saamisia
saamisia
saamisia
Gen
-n
saamise
saamise
saamise
saamisie
saamisie
saamisie
Ill
mihin
saamisee
saamisee
saamisee
saamisii
saamisii
saamisii
Ine
-ssa
saamisessa
saamisessa
saamisessa
saamisissa
saamisissa
saamisissa
Ela
-sta
saamisesta
saamisesta
saamisesta
saamisista
saamisista
saamisista
All
-lle
saamiselle
saamiselle
saamiselle
saamisille
saamisille
saamisille
Ade
-lla
saamisella
saamisella
saamisella
saamisilla
saamisilla
saamisilla
Abl
-lta
saamiselta
saamiselta
saamiselta
saamisilta
saamisilta
saamisilta
Tra
-ksi
saamisekse
saamisekse
saamisekse
saamisikse
saamisikse
saamisikse
Ess
-na
saamisena
saamisena
saamisena
saamisina
saamisina
saamisina
Abe
-tta
saamisetta
saamisetta
saamisetta
saamisitta
saamisitta
saamisitta
Com
-ne
-
-
-
saamisine
saamisine
saamisine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
iät / i’ät |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
iän / i’än |
ikien |
Ill |
mihin |
ikään |
ikiin |
Ine |
-ssa |
iässä / i’ässä |
i’issä / iissä |
Ela |
-sta |
iästä / i’ästä |
i’istä / iistä |
All |
-lle |
iälle / i’älle |
i’ille / iille |
Ade |
-lla |
iällä / i’ällä |
i’illä / iillä |
Abl |
-lta |
iältä / i’ältä |
i’iltä / iiltä |
Tra |
-ksi |
iäksi / i’äksi |
i’iksi / iiksi |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä / i’ättä |
i’ittä / iittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
Ins |
-in |
- |
i’in / iin |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
iät / i’ät
Par
-ta
ikää
ikiä
Gen
-n
iän / i’än
ikien
Ill
mihin
ikään
ikiin
Ine
-ssa
iässä / i’ässä
i’issä / iissä
Ela
-sta
iästä / i’ästä
i’istä / iistä
All
-lle
iälle / i’älle
i’ille / iille
Ade
-lla
iällä / i’ällä
i’illä / iillä
Abl
-lta
iältä / i’ältä
i’iltä / iiltä
Tra
-ksi
iäksi / i’äksi
i’iksi / iiksi
Ess
-na
ikänä
ikinä
Abe
-tta
iättä / i’ättä
i’ittä / iittä
Com
-ne
-
ikine
Ins
-in
-
i’in / iin
| age | ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso |
| years | ikä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
saan |
|
ii |
saat |
|
iii |
saa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
saamme / saadaan |
|
ii |
saatte |
|
iii |
saavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sain |
|
ii |
sait |
|
iii |
sai |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
saimme / saatiin |
|
ii |
saitte |
|
iii |
saivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen saanut |
en ole saanut |
ii |
olet saanut |
et ole saanut |
iii |
on saanut |
ei ole saanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme saaneet |
emme ole saaneet |
ii |
olette saaneet |
ette ole saaneet |
iii |
ovat saaneet |
eivät ole saaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin saanut |
en ollut saanut |
ii |
olit saanut |
et ollut saanut |
iii |
oli saanut |
ei ollut saanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme saaneet |
emme olleet saaneet |
ii |
olitte saaneet |
ette olleet saaneet |
iii |
olivat saaneet |
eivät olleet saaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
saisin |
|
ii |
saisit |
|
iii |
saisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
saisimme |
|
ii |
saisitte |
|
iii |
saisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin saanut |
en olisi saanut |
ii |
olisit saanut |
et olisi saanut |
iii |
olisi saanut |
ei olisi saanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme saaneet |
emme olisi saaneet |
ii |
olisitte saaneet |
ette olisi saaneet |
iii |
olisivat saaneet |
eivät olisi saaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
saanen |
en saane |
ii |
saanet |
et saane |
iii |
saanee |
ei saane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
saanemme |
emme saane |
ii |
saanette |
ette saane |
iii |
saanevat |
eivät saane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen saanut |
en liene saanut |
ii |
lienet saanut |
et liene saanut |
iii |
lienee saanut |
ei liene saanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme saaneet |
emme liene saaneet |
ii |
lienette saaneet |
ette liene saaneet |
iii |
lienevät saaneet |
eivät liene saaneet |
Singular
i |
- |
ii |
saa |
iii |
saakoon |
Plural
i |
saakaamme |
ii |
saakaa |
iii |
saakoot |
Nom |
- |
saada |
Tra |
-ksi |
saadaksensa / saadakseen |
Ine |
-ssa |
saadessa |
Ins |
-in |
saaden |
Ine |
-ssa |
saataessa (passive) |
Ill |
mihin |
saamaan |
Ine |
-ssa |
saamassa |
Ela |
-sta |
saamasta |
Ade |
-lla |
saamalla |
Abe |
-tta |
saamatta |
Ins |
-in |
saaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
saaminen |
Par |
-ta |
saamista |
saamaisillaan / saamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
saadaan |
ei saada |
Imperfect |
saatiin |
ei saatu |
Potential |
saataneen |
ei saatane |
Conditional |
saataisiin |
ei saataisi |
Imperative Present |
saatakoon |
älköön saatako |
Imperative Perfect |
olkoon saatu |
älköön saatu |
Positive
Negative
Present
saadaan
ei saada
Imperfect
saatiin
ei saatu
Potential
saataneen
ei saatane
Conditional
saataisiin
ei saataisi
Imperative Present
saatakoon
älköön saatako
Imperative Perfect
olkoon saatu
älköön saatu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
saava |
saatava |
2nd |
saanut |
saatu |
3rd |
saama |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net