logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

saaminen, noun

Word analysis
saamisiin

saamisiin

saaminen

Noun, Derivation with suffix s

+ ikä

Noun, Plural Instructive

saaminen

Noun, Plural Illative

saada

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ ikä

Noun, Plural Instructive

saada

Verb, Derivation with suffix minen Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

saaminen

saamiset

Par

-ta

saamista

saamisia

Gen

-n

saamisen

saamisien / saamisten

Ill

mihin

saamiseen

saamisiin

Ine

-ssa

saamisessa

saamisissa

Ela

-sta

saamisesta

saamisista

All

-lle

saamiselle

saamisille

Ade

-lla

saamisella

saamisilla

Abl

-lta

saamiselta

saamisilta

Tra

-ksi

saamiseksi

saamisiksi

Ess

-na

saamisena

saamisina

Abe

-tta

saamisetta

saamisitta

Com

-ne

-

saamisine

Ins

-in

-

saamisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

saaminen

saamiset

Par

-ta

saamista

saamisia

Gen

-n

saamisen

saamisien / saamisten

Ill

mihin

saamiseen

saamisiin

Ine

-ssa

saamisessa

saamisissa

Ela

-sta

saamisesta

saamisista

All

-lle

saamiselle

saamisille

Ade

-lla

saamisella

saamisilla

Abl

-lta

saamiselta

saamisilta

Tra

-ksi

saamiseksi

saamisiksi

Ess

-na

saamisena

saamisina

Abe

-tta

saamisetta

saamisitta

Com

-ne

-

saamisine

Ins

-in

-

saamisin

claim väite, vaatimus, vaade, saaminen, reklamaatio, saamisoikeus
receipt vastaanotto, kuitti, saaminen, saanti, kuittaus, ostokuitti
Show more arrow right
Europarl; EurLex-2; Europarl Parallel Corpus FI-EN; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; OPUS - Finnish Parliament Proceedings; Tatoeba Hän ei ole vielä maksanut saamista. He has not yet paid what is owed. Saamisten muutos. Net assets. Haluatko sinä auttaa minua tämän saamista? Do you want to help me get this? Saamisten osalta asiat on nyt selvillä. Things are now clear in terms of receivables. Saamisten määrä on kasvanut viime vuosina. The amount of receivables has increased in recent years. Hänellä on huonommat mahdollisuudet sen saamista. He has worse chances of getting it. Odotan innolla uusien kokemusten saamista. I look forward to gaining new experiences. Hän oli tyytyväinen palkkion saamiseen. He was satisfied with receiving the reward. Hän halusi kysyä minun mielipiteitäni saamisesta. She wanted to ask my opinions on receiving. Toivon onnistuneeni tavoitteeni saamisessa. I hope I have succeeded in achieving my goal. Show more arrow right

Wiktionary

getting, acquiring (accounting) receivable Show more arrow right saa- +‎ -minen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

saamiseni

saamiseni

saamisesi

saamisesi

saamisensa

saamisensa

Par

-ta

saamistani

saamisiani

saamistasi

saamisiasi

saamistansa / saamistaan

saamisiansa / saamisiaan

Gen

-n

saamiseni

saamisieni / saamisteni

saamisesi

saamisiesi / saamistesi

saamisensa

saamisiensa / saamistensa

Ill

mihin

saamiseeni

saamisiini

saamiseesi

saamisiisi

saamiseensa

saamisiinsa

Ine

-ssa

saamisessani

saamisissani

saamisessasi

saamisissasi

saamisessansa / saamisessaan

saamisissansa / saamisissaan

Ela

-sta

saamisestani

saamisistani

saamisestasi

saamisistasi

saamisestansa / saamisestaan

saamisistansa / saamisistaan

All

-lle

saamiselleni

saamisilleni

saamisellesi

saamisillesi

saamisellensa / saamiselleen

saamisillensa / saamisillean

Ade

-lla

saamisellani

saamisillani

saamisellasi

saamisillasi

saamisellansa / saamisellaan

saamisillansa / saamisillaan

Abl

-lta

saamiseltani

saamisiltani

saamiseltasi

saamisiltasi

saamiseltansa / saamiseltaan

saamisiltansa / saamisiltaan

Tra

-ksi

saamisekseni

saamisikseni

saamiseksesi

saamisiksesi

saamiseksensa / saamisekseen

saamisiksensa / saamisikseen

Ess

-na

saamisenani

saamisinani

saamisenasi

saamisinasi

saamisenansa / saamisenaan

saamisinansa / saamisinaan

Abe

-tta

saamisettani

saamisittani

saamisettasi

saamisittasi

saamisettansa / saamisettaan

saamisittansa / saamisittaan

Com

-ne

-

saamisineni

-

saamisinesi

-

saamisinensa / saamisineen

Singular

Plural

Nom

-

saamiseni

saamisesi

saamisensa

saamiseni

saamisesi

saamisensa

Par

-ta

saamistani

saamistasi

saamistansa / saamistaan

saamisiani

saamisiasi

saamisiansa / saamisiaan

Gen

-n

saamiseni

saamisesi

saamisensa

saamisieni / saamisteni

saamisiesi / saamistesi

saamisiensa / saamistensa

Ill

mihin

saamiseeni

saamiseesi

saamiseensa

saamisiini

saamisiisi

saamisiinsa

Ine

-ssa

saamisessani

saamisessasi

saamisessansa / saamisessaan

saamisissani

saamisissasi

saamisissansa / saamisissaan

Ela

-sta

saamisestani

saamisestasi

saamisestansa / saamisestaan

saamisistani

saamisistasi

saamisistansa / saamisistaan

All

-lle

saamiselleni

saamisellesi

saamisellensa / saamiselleen

saamisilleni

saamisillesi

saamisillensa / saamisillean

Ade

-lla

saamisellani

saamisellasi

saamisellansa / saamisellaan

saamisillani

saamisillasi

saamisillansa / saamisillaan

Abl

-lta

saamiseltani

saamiseltasi

saamiseltansa / saamiseltaan

saamisiltani

saamisiltasi

saamisiltansa / saamisiltaan

Tra

-ksi

saamisekseni

saamiseksesi

saamiseksensa / saamisekseen

saamisikseni

saamisiksesi

saamisiksensa / saamisikseen

Ess

-na

saamisenani

saamisenasi

saamisenansa / saamisenaan

saamisinani

saamisinasi

saamisinansa / saamisinaan

Abe

-tta

saamisettani

saamisettasi

saamisettansa / saamisettaan

saamisittani

saamisittasi

saamisittansa / saamisittaan

Com

-ne

-

-

-

saamisineni

saamisinesi

saamisinensa / saamisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

saamisemme

saamisemme

saamisenne

saamisenne

saamisensa

saamisensa

Par

-ta

saamistamme

saamisiamme

saamistanne

saamisianne

saamistansa / saamistaan

saamisiansa / saamisiaan

Gen

-n

saamisemme

saamisiemme / saamistemme

saamisenne

saamisienne / saamistenne

saamisensa

saamisiensa / saamistensa

Ill

mihin

saamiseemme

saamisiimme

saamiseenne

saamisiinne

saamiseensa

saamisiinsa

Ine

-ssa

saamisessamme

saamisissamme

saamisessanne

saamisissanne

saamisessansa / saamisessaan

saamisissansa / saamisissaan

Ela

-sta

saamisestamme

saamisistamme

saamisestanne

saamisistanne

saamisestansa / saamisestaan

saamisistansa / saamisistaan

All

-lle

saamisellemme

saamisillemme

saamisellenne

saamisillenne

saamisellensa / saamiselleen

saamisillensa / saamisillean

Ade

-lla

saamisellamme

saamisillamme

saamisellanne

saamisillanne

saamisellansa / saamisellaan

saamisillansa / saamisillaan

Abl

-lta

saamiseltamme

saamisiltamme

saamiseltanne

saamisiltanne

saamiseltansa / saamiseltaan

saamisiltansa / saamisiltaan

Tra

-ksi

saamiseksemme

saamisiksemme

saamiseksenne

saamisiksenne

saamiseksensa / saamisekseen

saamisiksensa / saamisikseen

Ess

-na

saamisenamme

saamisinamme

saamisenanne

saamisinanne

saamisenansa / saamisenaan

saamisinansa / saamisinaan

Abe

-tta

saamisettamme

saamisittamme

saamisettanne

saamisittanne

saamisettansa / saamisettaan

saamisittansa / saamisittaan

Com

-ne

-

saamisinemme

-

saamisinenne

-

saamisinensa / saamisineen

Singular

Plural

Nom

-

saamisemme

saamisenne

saamisensa

saamisemme

saamisenne

saamisensa

Par

-ta

saamistamme

saamistanne

saamistansa / saamistaan

saamisiamme

saamisianne

saamisiansa / saamisiaan

Gen

-n

saamisemme

saamisenne

saamisensa

saamisiemme / saamistemme

saamisienne / saamistenne

saamisiensa / saamistensa

Ill

mihin

saamiseemme

saamiseenne

saamiseensa

saamisiimme

saamisiinne

saamisiinsa

Ine

-ssa

saamisessamme

saamisessanne

saamisessansa / saamisessaan

saamisissamme

saamisissanne

saamisissansa / saamisissaan

Ela

-sta

saamisestamme

saamisestanne

saamisestansa / saamisestaan

saamisistamme

saamisistanne

saamisistansa / saamisistaan

All

-lle

saamisellemme

saamisellenne

saamisellensa / saamiselleen

saamisillemme

saamisillenne

saamisillensa / saamisillean

Ade

-lla

saamisellamme

saamisellanne

saamisellansa / saamisellaan

saamisillamme

saamisillanne

saamisillansa / saamisillaan

Abl

-lta

saamiseltamme

saamiseltanne

saamiseltansa / saamiseltaan

saamisiltamme

saamisiltanne

saamisiltansa / saamisiltaan

Tra

-ksi

saamiseksemme

saamiseksenne

saamiseksensa / saamisekseen

saamisiksemme

saamisiksenne

saamisiksensa / saamisikseen

Ess

-na

saamisenamme

saamisenanne

saamisenansa / saamisenaan

saamisinamme

saamisinanne

saamisinansa / saamisinaan

Abe

-tta

saamisettamme

saamisettanne

saamisettansa / saamisettaan

saamisittamme

saamisittanne

saamisittansa / saamisittaan

Com

-ne

-

-

-

saamisinemme

saamisinenne

saamisinensa / saamisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Wiktionary

(transitive) to get, receive (transitive) to afford; usually in passive (to give forth; yield as natural result) Fin:Rypäleistä saadaan viiniä, oliiveista öljyä.Eng:Grapes afford wine, olives afford oil. (transitive, + infinitive; in indicative or conditional mood) to deserve Fin:Saisit hävetä!You deserve to be ashamed!Eng:You should be ashamed! (transitive, + infinitive) may, to be allowed, to be permitted (transitive, + direct object in accusative + 3rd infinitive in illative) to make (to cause the direct object to be the subject of a verb) Fin:Saat minut nauramaan.Eng:You're making me laugh. (transitive, + direct object in accusative + past participle in translative or partitive) to get, make something done Fin:Oletan saavani paperit korjatuksi tänä viikonloppuna.Eng:I expect myself to get the papers corrected this weekend. (transitive, + past participle in translative or partitive) to get, manage to do (colloquial) to get laid (If the partner is mentioned, the partner is in the ablative case (equivalent to "from")) Show more arrow right (to deserve): sietää in indicative or conditional mood, ansaita Show more arrow right saada aikaan saada alkunsa saada tietää (“to learnfind outcome to know”) Adjectives saamaton Nouns saajasaantisaamamies Verbs factitive saattaapassive saapua Show more arrow right From Proto-Finnic saadak, from Proto-Uralic saxe-. Show more arrow right
to get saada, päästä, hankkia, tulla, hakea, joutua
to obtain saada, saavuttaa, vallita, päästä jhk, onnistua saamaan, olla voimassa
to receive saada, vastaanottaa, ottaa vastaan, ottaa, kokea, kuulla
to have olla, saada, hankkia, nauttia, syödä, juoda
to gain saada, saavuttaa, hankkia, päästä, voittaa, ansaita
to make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita
to bring tuoda, nostaa, saada, aiheuttaa, tuottaa, koitua
to find löytää, etsiä, hankkia, todeta, saada, havaita
to derive johtaa, saada, johtua, olla peräisin jstk, polveutua
to reap saada, niittää, korjata, saada osakseen
to catch syttyä, pyytää, saada, ottaa kiinni, kiinnittää, tarttua
to secure turvata, varmistaa, taata, suojata, saada, hankkia
to draw piirtää, vetää, laatia, saada, nostaa, ammentaa
to win voittaa, saada, ansaita, saavuttaa, auttaa, voittaa omakseen
to induce aiheuttaa, indusoida, saada, saada aikaan, suostutella, taivuttaa
to elicit saada, tuoda esiin, houkutella, saada esiin
to realize ymmärtää, toteuttaa, realisoida, tajuta, käsittää, saada
to develop kehittää, rakentaa, kehitellä, laajentaa, hyödyntää, saada
to prompt kuiskata, kannustaa, saada, saada aikaan, yllyttää, panna
to gather kerätä, koota, kokoontua, kerääntyä, saada, päätellä
to turn kääntää, kääntyä, muuttaa, hapantua, pyöriä, saada
to suffer kärsiä, saada, sietää, saada kärsiä jtk, saada kokea jtk
to pick up poimia, nostaa, kerätä, napata, saada, noukkia
to procure hankkia, saada, toimia parittajana, välittää prostituoituja
to contract supistua, sopia, kutistua, supistaa, kutistaa, saada
to poll saada, saada jkn äänet, rekisteröidä jnk äänet, suorittaa äänestys jssk, nupouttaa, latvoa
to be allowed to do olla lupa tehdä, saada
to determine määrittää, määrätä, päättää, ratkaista, ottaa selville, saada
to litter roskata, poikia, sotkea, saattaa epäjärjestykseen, saada
to bag pussittaa, säkittää, panna pussiin, olla pussillaan, roikkua, saada
to notch up merkitä tililleen, saada kontolleen, saada
to snare napata, pyydystää ansoilla, saada ansaan, houkutella ansaan, saada
to enlist in a cause liittyä kannattajaksi, tulla mukaan, saada, saada jku avukseen
to rack up kerätä, saada
to send lähettää, passittaa, tehdä jksk, lähettää sana, panna, saada
to set asettaa, säätää, valita, määrätä, laittaa, saada
to net tuottaa, pyydystää verkolla, pyydystää haavilla, saada verkkoonsa, saada ansaan, saada
to go down with saada
to wind up with saada
to come down with saada
can voida, saada, osata
may saattaa, voida, saada, olla lupa, toivon että, -koon
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Finnish-English Parallel Corpus; Opus Finnish-English Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus, sentence number 1578715-1578716 Voinko saada kynän? Can I have a pen? Haluaisin saada tukesi. I would like your endorsement. Saako sen auki? Does that open? Ei ole vaikeaa saada neuvoja ystäviltä. It's not difficult to get advice from friends. Saapa nähdä. We'll see. Voit saada apua tietokoneen asennuksessa. You can get help with computer installation. Saako olla muuta? Anything else? Missä saat asua? Where can you live? Saatko sen auki? Can you open it? Saako olla toinen? Hey, can I get you another drink? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

saan

en saa

ii

saat

et saa

iii

saa

ei saa

Plural

Positive

Negative

i

saamme / saadaan

emme saa / ei saada

ii

saatte

ette saa

iii

saavat

eivät saa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

sain

en saanut

ii

sait

et saanut

iii

sai

ei saanut

Plural

Positive

Negative

i

saimme / saatiin

emme saaneet / ei saatu

ii

saitte

ette saaneet

iii

saivat

eivät saaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen saanut

en ole saanut

ii

olet saanut

et ole saanut

iii

on saanut

ei ole saanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme saaneet

emme ole saaneet

ii

olette saaneet

ette ole saaneet

iii

ovat saaneet

eivät ole saaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin saanut

en ollut saanut

ii

olit saanut

et ollut saanut

iii

oli saanut

ei ollut saanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme saaneet

emme olleet saaneet

ii

olitte saaneet

ette olleet saaneet

iii

olivat saaneet

eivät olleet saaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

saisin

en saisi

ii

saisit

et saisi

iii

saisi

ei saisi

Plural

Positive

Negative

i

saisimme

emme saisi

ii

saisitte

ette saisi

iii

saisivat

eivät saisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin saanut

en olisi saanut

ii

olisit saanut

et olisi saanut

iii

olisi saanut

ei olisi saanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme saaneet

emme olisi saaneet

ii

olisitte saaneet

ette olisi saaneet

iii

olisivat saaneet

eivät olisi saaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

saanen

en saane

ii

saanet

et saane

iii

saanee

ei saane

Plural

Positive

Negative

i

saanemme

emme saane

ii

saanette

ette saane

iii

saanevat

eivät saane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen saanut

en liene saanut

ii

lienet saanut

et liene saanut

iii

lienee saanut

ei liene saanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme saaneet

emme liene saaneet

ii

lienette saaneet

ette liene saaneet

iii

lienevät saaneet

eivät liene saaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

saa

iii

saakoon

Plural

i

saakaamme

ii

saakaa

iii

saakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

saada

Tra

-ksi

saadaksensa / saadakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

saadessa

Ins

-in

saaden

Ine

-ssa

saataessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

saamaan

Ine

-ssa

saamassa

Ela

-sta

saamasta

Ade

-lla

saamalla

Abe

-tta

saamatta

Ins

-in

saaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

saaminen

Par

-ta

saamista

Infinitive V

saamaisillaan / saamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

saadaan

ei saada

Imperfect

saatiin

ei saatu

Potential

saataneen

ei saatane

Conditional

saataisiin

ei saataisi

Imperative Present

saatakoon

älköön saatako

Imperative Perfect

olkoon saatu

älköön saatu

Positive

Negative

Present

saadaan

ei saada

Imperfect

saatiin

ei saatu

Potential

saataneen

ei saatane

Conditional

saataisiin

ei saataisi

Imperative Present

saatakoon

älköön saatako

Imperative Perfect

olkoon saatu

älköön saatu

Participle

Active

Passive

1st

saava

saatava

2nd

saanut

saatu

3rd

saama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept