logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

omaksuminen, noun

Word analysis
omaksumiskyky

omaksumiskyky

omaksuminen

Noun, Derivation with suffix s

+ kyky

Noun, Singular Nominative

omaksua

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ kyky

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omaksuminen

omaksumiset

Par

-ta

omaksumista

omaksumisia

Gen

-n

omaksumisen

omaksumisien / omaksumisten

Ill

mihin

omaksumiseen

omaksumisiin

Ine

-ssa

omaksumisessa

omaksumisissa

Ela

-sta

omaksumisesta

omaksumisista

All

-lle

omaksumiselle

omaksumisille

Ade

-lla

omaksumisella

omaksumisilla

Abl

-lta

omaksumiselta

omaksumisilta

Tra

-ksi

omaksumiseksi

omaksumisiksi

Ess

-na

omaksumisena

omaksumisina

Abe

-tta

omaksumisetta

omaksumisitta

Com

-ne

-

omaksumisine

Ins

-in

-

omaksumisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omaksuminen

omaksumiset

Par

-ta

omaksumista

omaksumisia

Gen

-n

omaksumisen

omaksumisien / omaksumisten

Ill

mihin

omaksumiseen

omaksumisiin

Ine

-ssa

omaksumisessa

omaksumisissa

Ela

-sta

omaksumisesta

omaksumisista

All

-lle

omaksumiselle

omaksumisille

Ade

-lla

omaksumisella

omaksumisilla

Abl

-lta

omaksumiselta

omaksumisilta

Tra

-ksi

omaksumiseksi

omaksumisiksi

Ess

-na

omaksumisena

omaksumisina

Abe

-tta

omaksumisetta

omaksumisitta

Com

-ne

-

omaksumisine

Ins

-in

-

omaksumisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

adoption hyväksyminen, adoptio, omaksuminen, adoptointi, lapseksi ottaminen
appropriation määräraha, omaksuminen, ottaminen, suostunta, varaaminen
assumption olettamus, ottaminen, omaksuminen, anastus
espousal omaksuminen, kannattaminen
Show more arrow right
Europarl; Tanzil; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; LDS; OPUS; Europarl Parallel Corpus (Europarl v7) Omaksuminen on nopeasti tapahtuvaa. Adoption happens quickly. Tiedon omaksuminen on tärkeää koulutuksen kannalta. The assimilation of knowledge is important for education. Omaksuminen on nopeaa ja tehokasta, kun opiskelija on motivoitunut. The assimilation is fast and efficient when the student is motivated. Kulttuurin omaksuminen voi olla hidasta ja vaativaa prosessia. Adopting a culture can be a slow and demanding process. Teknologian nopea omaksuminen vaatii jatkuvaa oppimista ja sopeutumista. Rapid adoption of technology requires continuous learning and adaptation. Evankeliumin omaksuminen johti heidän elämänsä täydelliseen muuttumiseen. Embracing the gospel resulted in complete change of life for them. Hän oli vastuussa tiedon omaksumisesta. He was responsible for the knowledge assimilation. Yrityksen kulttuurin omaksuminen on tärkeä osa onnistunutta organisaatiota. Understanding a company's culture is an important part of a successful organization. Uuden kielen omaksuminen voi olla haastavaa, mutta samalla myös palkitsevaa. Learning a new language can be challenging, but also rewarding at the same time. Omaksumiseen tarvitaan aikaa ja pitkäjänteisyyttä. It takes time and perseverance to internalize. Show more arrow right

Wiktionary

adopting, embracing Show more arrow right omaksua +‎ -minen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omaksumiseni

omaksumiseni

omaksumisesi

omaksumisesi

omaksumisensa

omaksumisensa

Par

-ta

omaksumistani

omaksumisiani

omaksumistasi

omaksumisiasi

omaksumistansa / omaksumistaan

omaksumisiansa / omaksumisiaan

Gen

-n

omaksumiseni

omaksumisieni / omaksumisteni

omaksumisesi

omaksumisiesi / omaksumistesi

omaksumisensa

omaksumisiensa / omaksumistensa

Ill

mihin

omaksumiseeni

omaksumisiini

omaksumiseesi

omaksumisiisi

omaksumiseensa

omaksumisiinsa

Ine

-ssa

omaksumisessani

omaksumisissani

omaksumisessasi

omaksumisissasi

omaksumisessansa / omaksumisessaan

omaksumisissansa / omaksumisissaan

Ela

-sta

omaksumisestani

omaksumisistani

omaksumisestasi

omaksumisistasi

omaksumisestansa / omaksumisestaan

omaksumisistansa / omaksumisistaan

All

-lle

omaksumiselleni

omaksumisilleni

omaksumisellesi

omaksumisillesi

omaksumisellensa / omaksumiselleen

omaksumisillensa / omaksumisillean

Ade

-lla

omaksumisellani

omaksumisillani

omaksumisellasi

omaksumisillasi

omaksumisellansa / omaksumisellaan

omaksumisillansa / omaksumisillaan

Abl

-lta

omaksumiseltani

omaksumisiltani

omaksumiseltasi

omaksumisiltasi

omaksumiseltansa / omaksumiseltaan

omaksumisiltansa / omaksumisiltaan

Tra

-ksi

omaksumisekseni

omaksumisikseni

omaksumiseksesi

omaksumisiksesi

omaksumiseksensa / omaksumisekseen

omaksumisiksensa / omaksumisikseen

Ess

-na

omaksumisenani

omaksumisinani

omaksumisenasi

omaksumisinasi

omaksumisenansa / omaksumisenaan

omaksumisinansa / omaksumisinaan

Abe

-tta

omaksumisettani

omaksumisittani

omaksumisettasi

omaksumisittasi

omaksumisettansa / omaksumisettaan

omaksumisittansa / omaksumisittaan

Com

-ne

-

omaksumisineni

-

omaksumisinesi

-

omaksumisinensa / omaksumisineen

Singular

Plural

Nom

-

omaksumiseni

omaksumisesi

omaksumisensa

omaksumiseni

omaksumisesi

omaksumisensa

Par

-ta

omaksumistani

omaksumistasi

omaksumistansa / omaksumistaan

omaksumisiani

omaksumisiasi

omaksumisiansa / omaksumisiaan

Gen

-n

omaksumiseni

omaksumisesi

omaksumisensa

omaksumisieni / omaksumisteni

omaksumisiesi / omaksumistesi

omaksumisiensa / omaksumistensa

Ill

mihin

omaksumiseeni

omaksumiseesi

omaksumiseensa

omaksumisiini

omaksumisiisi

omaksumisiinsa

Ine

-ssa

omaksumisessani

omaksumisessasi

omaksumisessansa / omaksumisessaan

omaksumisissani

omaksumisissasi

omaksumisissansa / omaksumisissaan

Ela

-sta

omaksumisestani

omaksumisestasi

omaksumisestansa / omaksumisestaan

omaksumisistani

omaksumisistasi

omaksumisistansa / omaksumisistaan

All

-lle

omaksumiselleni

omaksumisellesi

omaksumisellensa / omaksumiselleen

omaksumisilleni

omaksumisillesi

omaksumisillensa / omaksumisillean

Ade

-lla

omaksumisellani

omaksumisellasi

omaksumisellansa / omaksumisellaan

omaksumisillani

omaksumisillasi

omaksumisillansa / omaksumisillaan

Abl

-lta

omaksumiseltani

omaksumiseltasi

omaksumiseltansa / omaksumiseltaan

omaksumisiltani

omaksumisiltasi

omaksumisiltansa / omaksumisiltaan

Tra

-ksi

omaksumisekseni

omaksumiseksesi

omaksumiseksensa / omaksumisekseen

omaksumisikseni

omaksumisiksesi

omaksumisiksensa / omaksumisikseen

Ess

-na

omaksumisenani

omaksumisenasi

omaksumisenansa / omaksumisenaan

omaksumisinani

omaksumisinasi

omaksumisinansa / omaksumisinaan

Abe

-tta

omaksumisettani

omaksumisettasi

omaksumisettansa / omaksumisettaan

omaksumisittani

omaksumisittasi

omaksumisittansa / omaksumisittaan

Com

-ne

-

-

-

omaksumisineni

omaksumisinesi

omaksumisinensa / omaksumisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omaksumisemme

omaksumisemme

omaksumisenne

omaksumisenne

omaksumisensa

omaksumisensa

Par

-ta

omaksumistamme

omaksumisiamme

omaksumistanne

omaksumisianne

omaksumistansa / omaksumistaan

omaksumisiansa / omaksumisiaan

Gen

-n

omaksumisemme

omaksumisiemme / omaksumistemme

omaksumisenne

omaksumisienne / omaksumistenne

omaksumisensa

omaksumisiensa / omaksumistensa

Ill

mihin

omaksumiseemme

omaksumisiimme

omaksumiseenne

omaksumisiinne

omaksumiseensa

omaksumisiinsa

Ine

-ssa

omaksumisessamme

omaksumisissamme

omaksumisessanne

omaksumisissanne

omaksumisessansa / omaksumisessaan

omaksumisissansa / omaksumisissaan

Ela

-sta

omaksumisestamme

omaksumisistamme

omaksumisestanne

omaksumisistanne

omaksumisestansa / omaksumisestaan

omaksumisistansa / omaksumisistaan

All

-lle

omaksumisellemme

omaksumisillemme

omaksumisellenne

omaksumisillenne

omaksumisellensa / omaksumiselleen

omaksumisillensa / omaksumisillean

Ade

-lla

omaksumisellamme

omaksumisillamme

omaksumisellanne

omaksumisillanne

omaksumisellansa / omaksumisellaan

omaksumisillansa / omaksumisillaan

Abl

-lta

omaksumiseltamme

omaksumisiltamme

omaksumiseltanne

omaksumisiltanne

omaksumiseltansa / omaksumiseltaan

omaksumisiltansa / omaksumisiltaan

Tra

-ksi

omaksumiseksemme

omaksumisiksemme

omaksumiseksenne

omaksumisiksenne

omaksumiseksensa / omaksumisekseen

omaksumisiksensa / omaksumisikseen

Ess

-na

omaksumisenamme

omaksumisinamme

omaksumisenanne

omaksumisinanne

omaksumisenansa / omaksumisenaan

omaksumisinansa / omaksumisinaan

Abe

-tta

omaksumisettamme

omaksumisittamme

omaksumisettanne

omaksumisittanne

omaksumisettansa / omaksumisettaan

omaksumisittansa / omaksumisittaan

Com

-ne

-

omaksumisinemme

-

omaksumisinenne

-

omaksumisinensa / omaksumisineen

Singular

Plural

Nom

-

omaksumisemme

omaksumisenne

omaksumisensa

omaksumisemme

omaksumisenne

omaksumisensa

Par

-ta

omaksumistamme

omaksumistanne

omaksumistansa / omaksumistaan

omaksumisiamme

omaksumisianne

omaksumisiansa / omaksumisiaan

Gen

-n

omaksumisemme

omaksumisenne

omaksumisensa

omaksumisiemme / omaksumistemme

omaksumisienne / omaksumistenne

omaksumisiensa / omaksumistensa

Ill

mihin

omaksumiseemme

omaksumiseenne

omaksumiseensa

omaksumisiimme

omaksumisiinne

omaksumisiinsa

Ine

-ssa

omaksumisessamme

omaksumisessanne

omaksumisessansa / omaksumisessaan

omaksumisissamme

omaksumisissanne

omaksumisissansa / omaksumisissaan

Ela

-sta

omaksumisestamme

omaksumisestanne

omaksumisestansa / omaksumisestaan

omaksumisistamme

omaksumisistanne

omaksumisistansa / omaksumisistaan

All

-lle

omaksumisellemme

omaksumisellenne

omaksumisellensa / omaksumiselleen

omaksumisillemme

omaksumisillenne

omaksumisillensa / omaksumisillean

Ade

-lla

omaksumisellamme

omaksumisellanne

omaksumisellansa / omaksumisellaan

omaksumisillamme

omaksumisillanne

omaksumisillansa / omaksumisillaan

Abl

-lta

omaksumiseltamme

omaksumiseltanne

omaksumiseltansa / omaksumiseltaan

omaksumisiltamme

omaksumisiltanne

omaksumisiltansa / omaksumisiltaan

Tra

-ksi

omaksumiseksemme

omaksumiseksenne

omaksumiseksensa / omaksumisekseen

omaksumisiksemme

omaksumisiksenne

omaksumisiksensa / omaksumisikseen

Ess

-na

omaksumisenamme

omaksumisenanne

omaksumisenansa / omaksumisenaan

omaksumisinamme

omaksumisinanne

omaksumisinansa / omaksumisinaan

Abe

-tta

omaksumisettamme

omaksumisettanne

omaksumisettansa / omaksumisettaan

omaksumisittamme

omaksumisittanne

omaksumisittansa / omaksumisittaan

Com

-ne

-

-

-

omaksumisinemme

omaksumisinenne

omaksumisinensa / omaksumisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kyky

kyvyt

Par

-ta

kykyä

kykyjä

Gen

-n

kyvyn

kykyjen

Ill

mihin

kykyyn

kykyihin

Ine

-ssa

kyvyssä

kyvyissä

Ela

-sta

kyvystä

kyvyistä

All

-lle

kyvylle

kyvyille

Ade

-lla

kyvyllä

kyvyillä

Abl

-lta

kyvyltä

kyvyiltä

Tra

-ksi

kyvyksi

kyvyiksi

Ess

-na

kykynä

kykyinä

Abe

-tta

kyvyttä

kyvyittä

Com

-ne

-

kykyine

Ins

-in

-

kyvyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kyky

kyvyt

Par

-ta

kykyä

kykyjä

Gen

-n

kyvyn

kykyjen

Ill

mihin

kykyyn

kykyihin

Ine

-ssa

kyvyssä

kyvyissä

Ela

-sta

kyvystä

kyvyistä

All

-lle

kyvylle

kyvyille

Ade

-lla

kyvyllä

kyvyillä

Abl

-lta

kyvyltä

kyvyiltä

Tra

-ksi

kyvyksi

kyvyiksi

Ess

-na

kykynä

kykyinä

Abe

-tta

kyvyttä

kyvyittä

Com

-ne

-

kykyine

Ins

-in

-

kyvyin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

ability kyky, taito, kelpoisuus, taitavuus
capacity kapasiteetti, kyky, tilavuus, teho, asema, ominaisuus
power teho, virta, valta, voima, energia, kyky
talent lahjakkuus, kyvyt, kyky, lahjat, lahja
faculty tiedekunta, kyky, tiedekunnan jäsenet
aptitude soveltuvuus, kyky, taipumus, pystyvyys
gift lahja, kyky, hengenlahja, melkein ilmainen, helppo homma
knack taito, kyky, konsti, temppu
caliber kaliiperi, laatu, arvo, kyky
accomplishments kyky, taito
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl V7; OpenSubtitles; LDS; Europarl Parallel Corpus Kyky ollas-kaikkialla. To be... everywhere. Halusin kyvyt. I wanted abilities. Taas yksi hukkaan heitetty kyky. Another of your wasted talents. Tuntea kykyä olla aito. To feel the ability to be genuine. Sillä on kykyjä. They'd have abilities. Luota kykyihisi. You must trust your abilities, Merlin. Opettajilla tulisi olla kyky motivoida oppilaita. Teachers should have the ability to motivate students. Kehitä kykyjäsi. * Develop your talents. Hän menettää kykynsä hengittää itse. He is losing his ability to breathe on his own. Kyky ratkaista ongelmia on tärkeä työelämässä. The ability to solve problems is important in the workplace. Show more arrow right

Wiktionary

ability, capacity, capability Fin:Useimmilla linnuilla on kyky lentää.Eng:Most birds have the ability to fly.Fin:parhaan kykyni mukaanEng:to the best of my ability a capable person, up-and-coming Fin:Voit olla nuori kyky tai jo hieman kokeneempi osaaja.Eng:You can be a young up-and-coming or a somewhat more experienced pro. Show more arrow right kyvykkyys kyvykäs Show more arrow right kyetä (“to be able to”) +‎ -y Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kykyni

kykyni

kykysi

kykysi

kykynsä

kykynsä

Par

-ta

kykyäni

kykyjäni

kykyäsi

kykyjäsi

kykyänsä / kykyään

kykyjänsä / kykyjään

Gen

-n

kykyni

kykyjeni

kykysi

kykyjesi

kykynsä

kykyjensä

Ill

mihin

kykyyni

kykyihini

kykyysi

kykyihisi

kykyynsä

kykyihinsä

Ine

-ssa

kyvyssäni

kyvyissäni

kyvyssäsi

kyvyissäsi

kyvyssänsä / kyvyssään

kyvyissänsä / kyvyissään

Ela

-sta

kyvystäni

kyvyistäni

kyvystäsi

kyvyistäsi

kyvystänsä / kyvystään

kyvyistänsä / kyvyistään

All

-lle

kyvylleni

kyvyilleni

kyvyllesi

kyvyillesi

kyvyllensä / kyvylleen

kyvyillensä / kyvyilleän

Ade

-lla

kyvylläni

kyvyilläni

kyvylläsi

kyvyilläsi

kyvyllänsä / kyvyllään

kyvyillänsä / kyvyillään

Abl

-lta

kyvyltäni

kyvyiltäni

kyvyltäsi

kyvyiltäsi

kyvyltänsä / kyvyltään

kyvyiltänsä / kyvyiltään

Tra

-ksi

kyvykseni

kyvyikseni

kyvyksesi

kyvyiksesi

kyvyksensä / kyvykseen

kyvyiksensä / kyvyikseen

Ess

-na

kykynäni

kykyinäni

kykynäsi

kykyinäsi

kykynänsä / kykynään

kykyinänsä / kykyinään

Abe

-tta

kyvyttäni

kyvyittäni

kyvyttäsi

kyvyittäsi

kyvyttänsä / kyvyttään

kyvyittänsä / kyvyittään

Com

-ne

-

kykyineni

-

kykyinesi

-

kykyinensä / kykyineen

Singular

Plural

Nom

-

kykyni

kykysi

kykynsä

kykyni

kykysi

kykynsä

Par

-ta

kykyäni

kykyäsi

kykyänsä / kykyään

kykyjäni

kykyjäsi

kykyjänsä / kykyjään

Gen

-n

kykyni

kykysi

kykynsä

kykyjeni

kykyjesi

kykyjensä

Ill

mihin

kykyyni

kykyysi

kykyynsä

kykyihini

kykyihisi

kykyihinsä

Ine

-ssa

kyvyssäni

kyvyssäsi

kyvyssänsä / kyvyssään

kyvyissäni

kyvyissäsi

kyvyissänsä / kyvyissään

Ela

-sta

kyvystäni

kyvystäsi

kyvystänsä / kyvystään

kyvyistäni

kyvyistäsi

kyvyistänsä / kyvyistään

All

-lle

kyvylleni

kyvyllesi

kyvyllensä / kyvylleen

kyvyilleni

kyvyillesi

kyvyillensä / kyvyilleän

Ade

-lla

kyvylläni

kyvylläsi

kyvyllänsä / kyvyllään

kyvyilläni

kyvyilläsi

kyvyillänsä / kyvyillään

Abl

-lta

kyvyltäni

kyvyltäsi

kyvyltänsä / kyvyltään

kyvyiltäni

kyvyiltäsi

kyvyiltänsä / kyvyiltään

Tra

-ksi

kyvykseni

kyvyksesi

kyvyksensä / kyvykseen

kyvyikseni

kyvyiksesi

kyvyiksensä / kyvyikseen

Ess

-na

kykynäni

kykynäsi

kykynänsä / kykynään

kykyinäni

kykyinäsi

kykyinänsä / kykyinään

Abe

-tta

kyvyttäni

kyvyttäsi

kyvyttänsä / kyvyttään

kyvyittäni

kyvyittäsi

kyvyittänsä / kyvyittään

Com

-ne

-

-

-

kykyineni

kykyinesi

kykyinensä / kykyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kykymme

kykymme

kykynne

kykynne

kykynsä

kykynsä

Par

-ta

kykyämme

kykyjämme

kykyänne

kykyjänne

kykyänsä / kykyään

kykyjänsä / kykyjään

Gen

-n

kykymme

kykyjemme

kykynne

kykyjenne

kykynsä

kykyjensä

Ill

mihin

kykyymme

kykyihimme

kykyynne

kykyihinne

kykyynsä

kykyihinsä

Ine

-ssa

kyvyssämme

kyvyissämme

kyvyssänne

kyvyissänne

kyvyssänsä / kyvyssään

kyvyissänsä / kyvyissään

Ela

-sta

kyvystämme

kyvyistämme

kyvystänne

kyvyistänne

kyvystänsä / kyvystään

kyvyistänsä / kyvyistään

All

-lle

kyvyllemme

kyvyillemme

kyvyllenne

kyvyillenne

kyvyllensä / kyvylleen

kyvyillensä / kyvyilleän

Ade

-lla

kyvyllämme

kyvyillämme

kyvyllänne

kyvyillänne

kyvyllänsä / kyvyllään

kyvyillänsä / kyvyillään

Abl

-lta

kyvyltämme

kyvyiltämme

kyvyltänne

kyvyiltänne

kyvyltänsä / kyvyltään

kyvyiltänsä / kyvyiltään

Tra

-ksi

kyvyksemme

kyvyiksemme

kyvyksenne

kyvyiksenne

kyvyksensä / kyvykseen

kyvyiksensä / kyvyikseen

Ess

-na

kykynämme

kykyinämme

kykynänne

kykyinänne

kykynänsä / kykynään

kykyinänsä / kykyinään

Abe

-tta

kyvyttämme

kyvyittämme

kyvyttänne

kyvyittänne

kyvyttänsä / kyvyttään

kyvyittänsä / kyvyittään

Com

-ne

-

kykyinemme

-

kykyinenne

-

kykyinensä / kykyineen

Singular

Plural

Nom

-

kykymme

kykynne

kykynsä

kykymme

kykynne

kykynsä

Par

-ta

kykyämme

kykyänne

kykyänsä / kykyään

kykyjämme

kykyjänne

kykyjänsä / kykyjään

Gen

-n

kykymme

kykynne

kykynsä

kykyjemme

kykyjenne

kykyjensä

Ill

mihin

kykyymme

kykyynne

kykyynsä

kykyihimme

kykyihinne

kykyihinsä

Ine

-ssa

kyvyssämme

kyvyssänne

kyvyssänsä / kyvyssään

kyvyissämme

kyvyissänne

kyvyissänsä / kyvyissään

Ela

-sta

kyvystämme

kyvystänne

kyvystänsä / kyvystään

kyvyistämme

kyvyistänne

kyvyistänsä / kyvyistään

All

-lle

kyvyllemme

kyvyllenne

kyvyllensä / kyvylleen

kyvyillemme

kyvyillenne

kyvyillensä / kyvyilleän

Ade

-lla

kyvyllämme

kyvyllänne

kyvyllänsä / kyvyllään

kyvyillämme

kyvyillänne

kyvyillänsä / kyvyillään

Abl

-lta

kyvyltämme

kyvyltänne

kyvyltänsä / kyvyltään

kyvyiltämme

kyvyiltänne

kyvyiltänsä / kyvyiltään

Tra

-ksi

kyvyksemme

kyvyksenne

kyvyksensä / kyvykseen

kyvyiksemme

kyvyiksenne

kyvyiksensä / kyvyikseen

Ess

-na

kykynämme

kykynänne

kykynänsä / kykynään

kykyinämme

kykyinänne

kykyinänsä / kykyinään

Abe

-tta

kyvyttämme

kyvyttänne

kyvyttänsä / kyvyttään

kyvyittämme

kyvyittänne

kyvyittänsä / kyvyittään

Com

-ne

-

-

-

kykyinemme

kykyinenne

kykyinensä / kykyineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) To adopt, absorb, embrace (ideas etc.) Show more arrow right omaksuminen omaksumiskyky Show more arrow right From oma +‎ -ksua. Show more arrow right
to embrace omaksua, syleillä, sisältää, käsittää, tarttua, ottaa vastaan
to adopt hyväksyä, omaksua, adoptoida, valita, ottaa ottolapseksi
to absorb omaksua, absorboida, imeä itseensä, sulattaa itseensä, viedä kokonaan, kiehtoa
to assimilate omaksua, assimiloida, sulautua, assimiloitua, yhteyttää, imeytyä
to assume olettaa, ottaa, omaksua, otaksua, anastaa, teeskennellä jtk
to digest sulattaa, sulatella, koota, sulaa, järjestellä, omaksua
to espouse omaksua, kannattaa
to naturalize kansalaistaa, kotiuttaa, omaksua, antaa jklle kansalaisoikeudet, ottaa käyttöön
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ** Europarl V7, sentence 10426.; ** Tatoeba, sentence 871521.; Europarl8; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 235432; OPUS Collection, sentence number 104321.; ** Europarl V7, sentence 7775.; Europarl Parallel Corpus, sentence number 30270. Yritän omaksua tämän. I'm just trying to embrace this. Hän haluaa omaksua uuden tavan ajatella. He wants to embrace a new way of thinking. Ydinvoimans-alalla omaksua uusia tekniikoita. In the nuclear power sector, adopting new technologies. Koska ihmiset omaksuvat kielen. Because language is something that people acquire. En usko, että voimme omaksua mitään muuta kantaa. I do not believe we can take any other stance. On tärkeää omaksua uudet teknologiat nopeasti nykyaikaisessa maailmassa. It is important to grasp new technologies quickly in the modern world. Lapsi omaksui nopeasti uuden kielen. The child quickly learned the new language. Kukaan ei kyseenalaista sitä oikeutta omassa työssään omaksua uutta ajattelua. Nobody questions the right in their own work to absorb new ways of thinking. Omaksu sisäinen luuserisi, luuseri. Embrace your inner loser. Loser. Hän omaksui nopeasti uudet työtehtävät. She quickly adopted the new work tasks. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

omaksun

en omaksu

ii

omaksut

et omaksu

iii

omaksuu

ei omaksu

Plural

Positive

Negative

i

omaksumme / omaksutaan

emme omaksu / ei omaksuta

ii

omaksutte

ette omaksu

iii

omaksuvat

eivät omaksu

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

omaksuin

en omaksunut

ii

omaksuit

et omaksunut

iii

omaksui

ei omaksunut

Plural

Positive

Negative

i

omaksuimme / omaksuttiin

emme omaksuneet / ei omaksuttu

ii

omaksuitte

ette omaksuneet

iii

omaksuivat

eivät omaksuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen omaksunut

en ole omaksunut

ii

olet omaksunut

et ole omaksunut

iii

on omaksunut

ei ole omaksunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme omaksuneet

emme ole omaksuneet

ii

olette omaksuneet

ette ole omaksuneet

iii

ovat omaksuneet

eivät ole omaksuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin omaksunut

en ollut omaksunut

ii

olit omaksunut

et ollut omaksunut

iii

oli omaksunut

ei ollut omaksunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme omaksuneet

emme olleet omaksuneet

ii

olitte omaksuneet

ette olleet omaksuneet

iii

olivat omaksuneet

eivät olleet omaksuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

omaksuisin

en omaksuisi

ii

omaksuisit

et omaksuisi

iii

omaksuisi

ei omaksuisi

Plural

Positive

Negative

i

omaksuisimme

emme omaksuisi

ii

omaksuisitte

ette omaksuisi

iii

omaksuisivat

eivät omaksuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin omaksunut

en olisi omaksunut

ii

olisit omaksunut

et olisi omaksunut

iii

olisi omaksunut

ei olisi omaksunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme omaksuneet

emme olisi omaksuneet

ii

olisitte omaksuneet

ette olisi omaksuneet

iii

olisivat omaksuneet

eivät olisi omaksuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

omaksunen

en omaksune

ii

omaksunet

et omaksune

iii

omaksunee

ei omaksune

Plural

Positive

Negative

i

omaksunemme

emme omaksune

ii

omaksunette

ette omaksune

iii

omaksunevat

eivät omaksune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen omaksunut

en liene omaksunut

ii

lienet omaksunut

et liene omaksunut

iii

lienee omaksunut

ei liene omaksunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme omaksuneet

emme liene omaksuneet

ii

lienette omaksuneet

ette liene omaksuneet

iii

lienevät omaksuneet

eivät liene omaksuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

omaksu

iii

omaksukoon

Plural

i

omaksukaamme

ii

omaksukaa

iii

omaksukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

omaksua

Tra

-ksi

omaksuaksensa / omaksuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

omaksuessa

Ins

-in

omaksuen

Ine

-ssa

omaksuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

omaksumaan

Ine

-ssa

omaksumassa

Ela

-sta

omaksumasta

Ade

-lla

omaksumalla

Abe

-tta

omaksumatta

Ins

-in

omaksuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

omaksuminen

Par

-ta

omaksumista

Infinitive V

omaksumaisillaan / omaksumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

omaksutaan

ei omaksuta

Imperfect

omaksuttiin

ei omaksuttu

Potential

omaksuttaneen

ei omaksuttane

Conditional

omaksuttaisiin

ei omaksuttaisi

Imperative Present

omaksuttakoon

älköön omaksuttako

Imperative Perfect

olkoon omaksuttu

älköön omaksuttu

Positive

Negative

Present

omaksutaan

ei omaksuta

Imperfect

omaksuttiin

ei omaksuttu

Potential

omaksuttaneen

ei omaksuttane

Conditional

omaksuttaisiin

ei omaksuttaisi

Imperative Present

omaksuttakoon

älköön omaksuttako

Imperative Perfect

olkoon omaksuttu

älköön omaksuttu

Participle

Active

Passive

1st

omaksuva

omaksuttava

2nd

omaksunut

omaksuttu

3rd

omaksuma

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept