omaksumiskyky |
Noun, Derivation with suffix s |
|
+ kyky |
Noun, Singular Nominative |
|
Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s |
||
+ kyky |
Noun, Singular Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
omaksuminen |
omaksumiset |
Par |
-ta |
omaksumista |
omaksumisia |
Gen |
-n |
omaksumisen |
omaksumisien / omaksumisten |
Ill |
mihin |
omaksumiseen |
omaksumisiin |
Ine |
-ssa |
omaksumisessa |
omaksumisissa |
Ela |
-sta |
omaksumisesta |
omaksumisista |
All |
-lle |
omaksumiselle |
omaksumisille |
Ade |
-lla |
omaksumisella |
omaksumisilla |
Abl |
-lta |
omaksumiselta |
omaksumisilta |
Tra |
-ksi |
omaksumiseksi |
omaksumisiksi |
Ess |
-na |
omaksumisena |
omaksumisina |
Abe |
-tta |
omaksumisetta |
omaksumisitta |
Com |
-ne |
- |
omaksumisine |
Ins |
-in |
- |
omaksumisin |
Singular
Plural
Nom
-
omaksuminen
omaksumiset
Par
-ta
omaksumista
omaksumisia
Gen
-n
omaksumisen
omaksumisien / omaksumisten
Ill
mihin
omaksumiseen
omaksumisiin
Ine
-ssa
omaksumisessa
omaksumisissa
Ela
-sta
omaksumisesta
omaksumisista
All
-lle
omaksumiselle
omaksumisille
Ade
-lla
omaksumisella
omaksumisilla
Abl
-lta
omaksumiselta
omaksumisilta
Tra
-ksi
omaksumiseksi
omaksumisiksi
Ess
-na
omaksumisena
omaksumisina
Abe
-tta
omaksumisetta
omaksumisitta
Com
-ne
-
omaksumisine
Ins
-in
-
omaksumisin
| adoption | hyväksyminen, adoptio, omaksuminen, adoptointi, lapseksi ottaminen |
| appropriation | määräraha, omaksuminen, ottaminen, suostunta, varaaminen |
| assumption | olettamus, ottaminen, omaksuminen, anastus |
| espousal | omaksuminen, kannattaminen |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
omaksumise |
omaksumise |
omaksumise |
omaksumise |
omaksumise |
omaksumise |
Par |
-ta |
omaksumista |
omaksumisia |
omaksumista |
omaksumisia |
omaksumista |
omaksumisia |
Gen |
-n |
omaksumise |
omaksumisie |
omaksumise |
omaksumisie |
omaksumise |
omaksumisie |
Ill |
mihin |
omaksumisee |
omaksumisii |
omaksumisee |
omaksumisii |
omaksumisee |
omaksumisii |
Ine |
-ssa |
omaksumisessa |
omaksumisissa |
omaksumisessa |
omaksumisissa |
omaksumisessa |
omaksumisissa |
Ela |
-sta |
omaksumisesta |
omaksumisista |
omaksumisesta |
omaksumisista |
omaksumisesta |
omaksumisista |
All |
-lle |
omaksumiselle |
omaksumisille |
omaksumiselle |
omaksumisille |
omaksumiselle |
omaksumisille |
Ade |
-lla |
omaksumisella |
omaksumisilla |
omaksumisella |
omaksumisilla |
omaksumisella |
omaksumisilla |
Abl |
-lta |
omaksumiselta |
omaksumisilta |
omaksumiselta |
omaksumisilta |
omaksumiselta |
omaksumisilta |
Tra |
-ksi |
omaksumisekse |
omaksumisikse |
omaksumisekse |
omaksumisikse |
omaksumisekse |
omaksumisikse |
Ess |
-na |
omaksumisena |
omaksumisina |
omaksumisena |
omaksumisina |
omaksumisena |
omaksumisina |
Abe |
-tta |
omaksumisetta |
omaksumisitta |
omaksumisetta |
omaksumisitta |
omaksumisetta |
omaksumisitta |
Com |
-ne |
- |
omaksumisine |
- |
omaksumisine |
- |
omaksumisine |
Singular
Plural
Nom
-
omaksumise
omaksumise
omaksumise
omaksumise
omaksumise
omaksumise
Par
-ta
omaksumista
omaksumista
omaksumista
omaksumisia
omaksumisia
omaksumisia
Gen
-n
omaksumise
omaksumise
omaksumise
omaksumisie
omaksumisie
omaksumisie
Ill
mihin
omaksumisee
omaksumisee
omaksumisee
omaksumisii
omaksumisii
omaksumisii
Ine
-ssa
omaksumisessa
omaksumisessa
omaksumisessa
omaksumisissa
omaksumisissa
omaksumisissa
Ela
-sta
omaksumisesta
omaksumisesta
omaksumisesta
omaksumisista
omaksumisista
omaksumisista
All
-lle
omaksumiselle
omaksumiselle
omaksumiselle
omaksumisille
omaksumisille
omaksumisille
Ade
-lla
omaksumisella
omaksumisella
omaksumisella
omaksumisilla
omaksumisilla
omaksumisilla
Abl
-lta
omaksumiselta
omaksumiselta
omaksumiselta
omaksumisilta
omaksumisilta
omaksumisilta
Tra
-ksi
omaksumisekse
omaksumisekse
omaksumisekse
omaksumisikse
omaksumisikse
omaksumisikse
Ess
-na
omaksumisena
omaksumisena
omaksumisena
omaksumisina
omaksumisina
omaksumisina
Abe
-tta
omaksumisetta
omaksumisetta
omaksumisetta
omaksumisitta
omaksumisitta
omaksumisitta
Com
-ne
-
-
-
omaksumisine
omaksumisine
omaksumisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
omaksumise |
omaksumise |
omaksumise |
omaksumise |
omaksumise |
omaksumise |
Par |
-ta |
omaksumista |
omaksumisia |
omaksumista |
omaksumisia |
omaksumista |
omaksumisia |
Gen |
-n |
omaksumise |
omaksumisie |
omaksumise |
omaksumisie |
omaksumise |
omaksumisie |
Ill |
mihin |
omaksumisee |
omaksumisii |
omaksumisee |
omaksumisii |
omaksumisee |
omaksumisii |
Ine |
-ssa |
omaksumisessa |
omaksumisissa |
omaksumisessa |
omaksumisissa |
omaksumisessa |
omaksumisissa |
Ela |
-sta |
omaksumisesta |
omaksumisista |
omaksumisesta |
omaksumisista |
omaksumisesta |
omaksumisista |
All |
-lle |
omaksumiselle |
omaksumisille |
omaksumiselle |
omaksumisille |
omaksumiselle |
omaksumisille |
Ade |
-lla |
omaksumisella |
omaksumisilla |
omaksumisella |
omaksumisilla |
omaksumisella |
omaksumisilla |
Abl |
-lta |
omaksumiselta |
omaksumisilta |
omaksumiselta |
omaksumisilta |
omaksumiselta |
omaksumisilta |
Tra |
-ksi |
omaksumisekse |
omaksumisikse |
omaksumisekse |
omaksumisikse |
omaksumisekse |
omaksumisikse |
Ess |
-na |
omaksumisena |
omaksumisina |
omaksumisena |
omaksumisina |
omaksumisena |
omaksumisina |
Abe |
-tta |
omaksumisetta |
omaksumisitta |
omaksumisetta |
omaksumisitta |
omaksumisetta |
omaksumisitta |
Com |
-ne |
- |
omaksumisine |
- |
omaksumisine |
- |
omaksumisine |
Singular
Plural
Nom
-
omaksumise
omaksumise
omaksumise
omaksumise
omaksumise
omaksumise
Par
-ta
omaksumista
omaksumista
omaksumista
omaksumisia
omaksumisia
omaksumisia
Gen
-n
omaksumise
omaksumise
omaksumise
omaksumisie
omaksumisie
omaksumisie
Ill
mihin
omaksumisee
omaksumisee
omaksumisee
omaksumisii
omaksumisii
omaksumisii
Ine
-ssa
omaksumisessa
omaksumisessa
omaksumisessa
omaksumisissa
omaksumisissa
omaksumisissa
Ela
-sta
omaksumisesta
omaksumisesta
omaksumisesta
omaksumisista
omaksumisista
omaksumisista
All
-lle
omaksumiselle
omaksumiselle
omaksumiselle
omaksumisille
omaksumisille
omaksumisille
Ade
-lla
omaksumisella
omaksumisella
omaksumisella
omaksumisilla
omaksumisilla
omaksumisilla
Abl
-lta
omaksumiselta
omaksumiselta
omaksumiselta
omaksumisilta
omaksumisilta
omaksumisilta
Tra
-ksi
omaksumisekse
omaksumisekse
omaksumisekse
omaksumisikse
omaksumisikse
omaksumisikse
Ess
-na
omaksumisena
omaksumisena
omaksumisena
omaksumisina
omaksumisina
omaksumisina
Abe
-tta
omaksumisetta
omaksumisetta
omaksumisetta
omaksumisitta
omaksumisitta
omaksumisitta
Com
-ne
-
-
-
omaksumisine
omaksumisine
omaksumisine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kyky |
kyvyt |
Par |
-ta |
kykyä |
kykyjä |
Gen |
-n |
kyvyn |
kykyjen |
Ill |
mihin |
kykyyn |
kykyihin |
Ine |
-ssa |
kyvyssä |
kyvyissä |
Ela |
-sta |
kyvystä |
kyvyistä |
All |
-lle |
kyvylle |
kyvyille |
Ade |
-lla |
kyvyllä |
kyvyillä |
Abl |
-lta |
kyvyltä |
kyvyiltä |
Tra |
-ksi |
kyvyksi |
kyvyiksi |
Ess |
-na |
kykynä |
kykyinä |
Abe |
-tta |
kyvyttä |
kyvyittä |
Com |
-ne |
- |
kykyine |
Ins |
-in |
- |
kyvyin |
Singular
Plural
Nom
-
kyky
kyvyt
Par
-ta
kykyä
kykyjä
Gen
-n
kyvyn
kykyjen
Ill
mihin
kykyyn
kykyihin
Ine
-ssa
kyvyssä
kyvyissä
Ela
-sta
kyvystä
kyvyistä
All
-lle
kyvylle
kyvyille
Ade
-lla
kyvyllä
kyvyillä
Abl
-lta
kyvyltä
kyvyiltä
Tra
-ksi
kyvyksi
kyvyiksi
Ess
-na
kykynä
kykyinä
Abe
-tta
kyvyttä
kyvyittä
Com
-ne
-
kykyine
Ins
-in
-
kyvyin
| ability | kyky, taito, kelpoisuus, taitavuus |
| capacity | kapasiteetti, kyky, tilavuus, teho, asema, ominaisuus |
| power | teho, virta, valta, voima, energia, kyky |
| talent | lahjakkuus, kyvyt, kyky, lahjat, lahja |
| faculty | tiedekunta, kyky, tiedekunnan jäsenet |
| aptitude | soveltuvuus, kyky, taipumus, pystyvyys |
| gift | lahja, kyky, hengenlahja, melkein ilmainen, helppo homma |
| knack | taito, kyky, konsti, temppu |
| caliber | kaliiperi, laatu, arvo, kyky |
| accomplishments | kyky, taito |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kyky |
kyky |
kyky |
kyky |
kyky |
kyky |
Par |
-ta |
kykyä |
kykyjä |
kykyä |
kykyjä |
kykyä |
kykyjä |
Gen |
-n |
kyky |
kykyje |
kyky |
kykyje |
kyky |
kykyje |
Ill |
mihin |
kykyy |
kykyihi |
kykyy |
kykyihi |
kykyy |
kykyihi |
Ine |
-ssa |
kyvyssä |
kyvyissä |
kyvyssä |
kyvyissä |
kyvyssä |
kyvyissä |
Ela |
-sta |
kyvystä |
kyvyistä |
kyvystä |
kyvyistä |
kyvystä |
kyvyistä |
All |
-lle |
kyvylle |
kyvyille |
kyvylle |
kyvyille |
kyvylle |
kyvyille |
Ade |
-lla |
kyvyllä |
kyvyillä |
kyvyllä |
kyvyillä |
kyvyllä |
kyvyillä |
Abl |
-lta |
kyvyltä |
kyvyiltä |
kyvyltä |
kyvyiltä |
kyvyltä |
kyvyiltä |
Tra |
-ksi |
kyvykse |
kyvyikse |
kyvykse |
kyvyikse |
kyvykse |
kyvyikse |
Ess |
-na |
kykynä |
kykyinä |
kykynä |
kykyinä |
kykynä |
kykyinä |
Abe |
-tta |
kyvyttä |
kyvyittä |
kyvyttä |
kyvyittä |
kyvyttä |
kyvyittä |
Com |
-ne |
- |
kykyine |
- |
kykyine |
- |
kykyine |
Singular
Plural
Nom
-
kyky
kyky
kyky
kyky
kyky
kyky
Par
-ta
kykyä
kykyä
kykyä
kykyjä
kykyjä
kykyjä
Gen
-n
kyky
kyky
kyky
kykyje
kykyje
kykyje
Ill
mihin
kykyy
kykyy
kykyy
kykyihi
kykyihi
kykyihi
Ine
-ssa
kyvyssä
kyvyssä
kyvyssä
kyvyissä
kyvyissä
kyvyissä
Ela
-sta
kyvystä
kyvystä
kyvystä
kyvyistä
kyvyistä
kyvyistä
All
-lle
kyvylle
kyvylle
kyvylle
kyvyille
kyvyille
kyvyille
Ade
-lla
kyvyllä
kyvyllä
kyvyllä
kyvyillä
kyvyillä
kyvyillä
Abl
-lta
kyvyltä
kyvyltä
kyvyltä
kyvyiltä
kyvyiltä
kyvyiltä
Tra
-ksi
kyvykse
kyvykse
kyvykse
kyvyikse
kyvyikse
kyvyikse
Ess
-na
kykynä
kykynä
kykynä
kykyinä
kykyinä
kykyinä
Abe
-tta
kyvyttä
kyvyttä
kyvyttä
kyvyittä
kyvyittä
kyvyittä
Com
-ne
-
-
-
kykyine
kykyine
kykyine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kyky |
kyky |
kyky |
kyky |
kyky |
kyky |
Par |
-ta |
kykyä |
kykyjä |
kykyä |
kykyjä |
kykyä |
kykyjä |
Gen |
-n |
kyky |
kykyje |
kyky |
kykyje |
kyky |
kykyje |
Ill |
mihin |
kykyy |
kykyihi |
kykyy |
kykyihi |
kykyy |
kykyihi |
Ine |
-ssa |
kyvyssä |
kyvyissä |
kyvyssä |
kyvyissä |
kyvyssä |
kyvyissä |
Ela |
-sta |
kyvystä |
kyvyistä |
kyvystä |
kyvyistä |
kyvystä |
kyvyistä |
All |
-lle |
kyvylle |
kyvyille |
kyvylle |
kyvyille |
kyvylle |
kyvyille |
Ade |
-lla |
kyvyllä |
kyvyillä |
kyvyllä |
kyvyillä |
kyvyllä |
kyvyillä |
Abl |
-lta |
kyvyltä |
kyvyiltä |
kyvyltä |
kyvyiltä |
kyvyltä |
kyvyiltä |
Tra |
-ksi |
kyvykse |
kyvyikse |
kyvykse |
kyvyikse |
kyvykse |
kyvyikse |
Ess |
-na |
kykynä |
kykyinä |
kykynä |
kykyinä |
kykynä |
kykyinä |
Abe |
-tta |
kyvyttä |
kyvyittä |
kyvyttä |
kyvyittä |
kyvyttä |
kyvyittä |
Com |
-ne |
- |
kykyine |
- |
kykyine |
- |
kykyine |
Singular
Plural
Nom
-
kyky
kyky
kyky
kyky
kyky
kyky
Par
-ta
kykyä
kykyä
kykyä
kykyjä
kykyjä
kykyjä
Gen
-n
kyky
kyky
kyky
kykyje
kykyje
kykyje
Ill
mihin
kykyy
kykyy
kykyy
kykyihi
kykyihi
kykyihi
Ine
-ssa
kyvyssä
kyvyssä
kyvyssä
kyvyissä
kyvyissä
kyvyissä
Ela
-sta
kyvystä
kyvystä
kyvystä
kyvyistä
kyvyistä
kyvyistä
All
-lle
kyvylle
kyvylle
kyvylle
kyvyille
kyvyille
kyvyille
Ade
-lla
kyvyllä
kyvyllä
kyvyllä
kyvyillä
kyvyillä
kyvyillä
Abl
-lta
kyvyltä
kyvyltä
kyvyltä
kyvyiltä
kyvyiltä
kyvyiltä
Tra
-ksi
kyvykse
kyvykse
kyvykse
kyvyikse
kyvyikse
kyvyikse
Ess
-na
kykynä
kykynä
kykynä
kykyinä
kykyinä
kykyinä
Abe
-tta
kyvyttä
kyvyttä
kyvyttä
kyvyittä
kyvyittä
kyvyittä
Com
-ne
-
-
-
kykyine
kykyine
kykyine
| to embrace | omaksua, syleillä, sisältää, käsittää, tarttua, ottaa vastaan |
| to adopt | hyväksyä, omaksua, adoptoida, valita, ottaa ottolapseksi |
| to absorb | omaksua, absorboida, imeä itseensä, sulattaa itseensä, viedä kokonaan, kiehtoa |
| to assimilate | omaksua, assimiloida, sulautua, assimiloitua, yhteyttää, imeytyä |
| to assume | olettaa, ottaa, omaksua, otaksua, anastaa, teeskennellä jtk |
| to digest | sulattaa, sulatella, koota, sulaa, järjestellä, omaksua |
| to espouse | omaksua, kannattaa |
| to naturalize | kansalaistaa, kotiuttaa, omaksua, antaa jklle kansalaisoikeudet, ottaa käyttöön |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
omaksun |
|
ii |
omaksut |
|
iii |
omaksuu |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
omaksumme / omaksutaan |
|
ii |
omaksutte |
|
iii |
omaksuvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
omaksuin |
|
ii |
omaksuit |
|
iii |
omaksui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
omaksuimme / omaksuttiin |
|
ii |
omaksuitte |
|
iii |
omaksuivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen omaksunut |
en ole omaksunut |
ii |
olet omaksunut |
et ole omaksunut |
iii |
on omaksunut |
ei ole omaksunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme omaksuneet |
emme ole omaksuneet |
ii |
olette omaksuneet |
ette ole omaksuneet |
iii |
ovat omaksuneet |
eivät ole omaksuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin omaksunut |
en ollut omaksunut |
ii |
olit omaksunut |
et ollut omaksunut |
iii |
oli omaksunut |
ei ollut omaksunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme omaksuneet |
emme olleet omaksuneet |
ii |
olitte omaksuneet |
ette olleet omaksuneet |
iii |
olivat omaksuneet |
eivät olleet omaksuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
omaksuisin |
|
ii |
omaksuisit |
|
iii |
omaksuisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
omaksuisimme |
|
ii |
omaksuisitte |
|
iii |
omaksuisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin omaksunut |
en olisi omaksunut |
ii |
olisit omaksunut |
et olisi omaksunut |
iii |
olisi omaksunut |
ei olisi omaksunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme omaksuneet |
emme olisi omaksuneet |
ii |
olisitte omaksuneet |
ette olisi omaksuneet |
iii |
olisivat omaksuneet |
eivät olisi omaksuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
omaksunen |
en omaksune |
ii |
omaksunet |
et omaksune |
iii |
omaksunee |
ei omaksune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
omaksunemme |
emme omaksune |
ii |
omaksunette |
ette omaksune |
iii |
omaksunevat |
eivät omaksune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen omaksunut |
en liene omaksunut |
ii |
lienet omaksunut |
et liene omaksunut |
iii |
lienee omaksunut |
ei liene omaksunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme omaksuneet |
emme liene omaksuneet |
ii |
lienette omaksuneet |
ette liene omaksuneet |
iii |
lienevät omaksuneet |
eivät liene omaksuneet |
Singular
i |
- |
ii |
omaksu |
iii |
omaksukoon |
Plural
i |
omaksukaamme |
ii |
omaksukaa |
iii |
omaksukoot |
Nom |
- |
omaksua |
Tra |
-ksi |
omaksuaksensa / omaksuakseen |
Ine |
-ssa |
omaksuessa |
Ins |
-in |
omaksuen |
Ine |
-ssa |
omaksuttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
omaksumaan |
Ine |
-ssa |
omaksumassa |
Ela |
-sta |
omaksumasta |
Ade |
-lla |
omaksumalla |
Abe |
-tta |
omaksumatta |
Ins |
-in |
omaksuman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
omaksuminen |
Par |
-ta |
omaksumista |
omaksumaisillaan / omaksumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
omaksutaan |
ei omaksuta |
Imperfect |
omaksuttiin |
ei omaksuttu |
Potential |
omaksuttaneen |
ei omaksuttane |
Conditional |
omaksuttaisiin |
ei omaksuttaisi |
Imperative Present |
omaksuttakoon |
älköön omaksuttako |
Imperative Perfect |
olkoon omaksuttu |
älköön omaksuttu |
Positive
Negative
Present
omaksutaan
ei omaksuta
Imperfect
omaksuttiin
ei omaksuttu
Potential
omaksuttaneen
ei omaksuttane
Conditional
omaksuttaisiin
ei omaksuttaisi
Imperative Present
omaksuttakoon
älköön omaksuttako
Imperative Perfect
olkoon omaksuttu
älköön omaksuttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
omaksuva |
omaksuttava |
2nd |
omaksunut |
omaksuttu |
3rd |
omaksuma |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net