logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

luovia, verb

Word analysis
luovimaan

luovimaan

luovia

Verb, Active voice Infinitive with suffix ma Singular Illative

luovia

Verb, Participle with suffix ma Singular Illative

luovi

Noun, Singular Nominative

+ maa

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Wiktionary

(nautical) to tack, sail close to the wind Show more arrow right kryssata, kryssiä Show more arrow right luovi +‎ -ia Show more arrow right
to beat lyödä, voittaa, hakata, piestä, takoa, luovia
creative
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 En luovin vastannut. I didn't reply most imaginatively. En luovin ole koskaan ollut. I have most imaginatively never been. En tiedä, mitä luovit. I don't know what you whittled. Luovit luonani koko yön. You pawed at me all night. Me luovi hevosta läpi metsän. We steered the horse through the forest. Mies luovi kajakilla merellä. The man paddled in a kayak on the sea. Haluan tietää, mitä luovit. I want to know what you sculpted. Luovutit vai luovit? You conceded or you're conceited? Hän luovin aina värin poikkeuksetta. She most creatively always chooses the color without fail. Autan heitä luovimaans-petollisessa maailmassa. I help talented people navigate their dreams through a treacherous world. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

luovin

en luovi

ii

luovit

et luovi

iii

luovii

ei luovi

Plural

Positive

Negative

i

luovimme / luovitaan

emme luovi / ei luovita

ii

luovitte

ette luovi

iii

luovivat

eivät luovi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

luovin

en luovinut

ii

luovit

et luovinut

iii

luovi

ei luovinut

Plural

Positive

Negative

i

luovimme / luovittiin

emme luovineet / ei luovittu

ii

luovitte

ette luovineet

iii

luovivat

eivät luovineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen luovinut

en ole luovinut

ii

olet luovinut

et ole luovinut

iii

on luovinut

ei ole luovinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme luovineet

emme ole luovineet

ii

olette luovineet

ette ole luovineet

iii

ovat luovineet

eivät ole luovineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin luovinut

en ollut luovinut

ii

olit luovinut

et ollut luovinut

iii

oli luovinut

ei ollut luovinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme luovineet

emme olleet luovineet

ii

olitte luovineet

ette olleet luovineet

iii

olivat luovineet

eivät olleet luovineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

luovisin

en luovisi

ii

luovisit

et luovisi

iii

luovisi

ei luovisi

Plural

Positive

Negative

i

luovisimme

emme luovisi

ii

luovisitte

ette luovisi

iii

luovisivat

eivät luovisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin luovinut

en olisi luovinut

ii

olisit luovinut

et olisi luovinut

iii

olisi luovinut

ei olisi luovinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme luovineet

emme olisi luovineet

ii

olisitte luovineet

ette olisi luovineet

iii

olisivat luovineet

eivät olisi luovineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

luovinen

en luovine

ii

luovinet

et luovine

iii

luovinee

ei luovine

Plural

Positive

Negative

i

luovinemme

emme luovine

ii

luovinette

ette luovine

iii

luovinevat

eivät luovine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen luovinut

en liene luovinut

ii

lienet luovinut

et liene luovinut

iii

lienee luovinut

ei liene luovinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme luovineet

emme liene luovineet

ii

lienette luovineet

ette liene luovineet

iii

lienevät luovineet

eivät liene luovineet

Imperative

Singular

i

-

ii

luovi

iii

luovikoon

Plural

i

luovikaamme

ii

luovikaa

iii

luovikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

luovia

Tra

-ksi

luoviaksensa / luoviakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

luoviessa

Ins

-in

luovien

Ine

-ssa

luovittaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

luovimaan

Ine

-ssa

luovimassa

Ela

-sta

luovimasta

Ade

-lla

luovimalla

Abe

-tta

luovimatta

Ins

-in

luoviman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

luoviminen

Par

-ta

luovimista

Infinitive V

luovimaisillaan / luovimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

luovitaan

ei luovita

Imperfect

luovittiin

ei luovittu

Potential

luovittaneen

ei luovittane

Conditional

luovittaisiin

ei luovittaisi

Imperative Present

luovittakoon

älköön luovittako

Imperative Perfect

olkoon luovittu

älköön luovittu

Positive

Negative

Present

luovitaan

ei luovita

Imperfect

luovittiin

ei luovittu

Potential

luovittaneen

ei luovittane

Conditional

luovittaisiin

ei luovittaisi

Imperative Present

luovittakoon

älköön luovittako

Imperative Perfect

olkoon luovittu

älköön luovittu

Participle

Active

Passive

1st

luoviva

luovittava

2nd

luovinut

luovittu

3rd

luovima

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luovi

luovit

Par

-ta

luovia

luoveja

Gen

-n

luovin

luovien

Ill

mihin

luoviin

luoveihin

Ine

-ssa

luovissa

luoveissa

Ela

-sta

luovista

luoveista

All

-lle

luoville

luoveille

Ade

-lla

luovilla

luoveilla

Abl

-lta

luovilta

luoveilta

Tra

-ksi

luoviksi

luoveiksi

Ess

-na

luovina

luoveina

Abe

-tta

luovitta

luoveitta

Com

-ne

-

luoveine

Ins

-in

-

luovein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luovi

luovit

Par

-ta

luovia

luoveja

Gen

-n

luovin

luovien

Ill

mihin

luoviin

luoveihin

Ine

-ssa

luovissa

luoveissa

Ela

-sta

luovista

luoveista

All

-lle

luoville

luoveille

Ade

-lla

luovilla

luoveilla

Abl

-lta

luovilta

luoveilta

Tra

-ksi

luoviksi

luoveiksi

Ess

-na

luovina

luoveina

Abe

-tta

luovitta

luoveitta

Com

-ne

-

luoveine

Ins

-in

-

luovein

tack
to beat lyödä, voittaa, hakata, piestä, takoa, luovia
to tack
tacking
a tack
tack to
Show more arrow right
Europarl; GlobalVoices; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles; EUbookshop Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus 2018; OpenSubtitles2018 Luovi merellä on rentouttavaa. Sailing on the sea is relaxing. Luovi on suosittu harrastus Suomessa. Sailing is a popular hobby in Finland. Luovi nopeinta reittiä, KITT. Plot me the fastest route, KITT. Luovi hankalissa tilanteissa ammattitaidolla. Navigate tricky situations with expertise. Work it!s-Ammattiopisto Luovi. Work it! - Ammattiopisto Luovi Education. En aio jättää luoviani. I'm not going to abandon my principles. Luovi voi olla vaarallista voimakkaassa tuulessa. Sailing can be dangerous in strong winds. Luovi turvallisesti lähellä rantaa. Sail safely near the shore. Yritän pysyä luovissani. I try to stay creative. Nappasin luoviani kiinni. I caught hold of my imagination. Show more arrow right

Wiktionary

(nautical) board, leg, tack (distance sailed with sails constantly on the same side of the ship) Show more arrow right legi, halssi, kryssi Show more arrow right Borrowed from Swedish lov, itself from Middle Low German lōf, which is cognate with Dutch loef. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luovini

luovini

luovisi

luovisi

luovinsa

luovinsa

Par

-ta

luoviani

luovejani

luoviasi

luovejasi

luoviansa / luoviaan

luovejansa / luovejaan

Gen

-n

luovini

luovieni

luovisi

luoviesi

luovinsa

luoviensa

Ill

mihin

luoviini

luoveihini

luoviisi

luoveihisi

luoviinsa

luoveihinsa

Ine

-ssa

luovissani

luoveissani

luovissasi

luoveissasi

luovissansa / luovissaan

luoveissansa / luoveissaan

Ela

-sta

luovistani

luoveistani

luovistasi

luoveistasi

luovistansa / luovistaan

luoveistansa / luoveistaan

All

-lle

luovilleni

luoveilleni

luovillesi

luoveillesi

luovillensa / luovilleen

luoveillensa / luoveillean

Ade

-lla

luovillani

luoveillani

luovillasi

luoveillasi

luovillansa / luovillaan

luoveillansa / luoveillaan

Abl

-lta

luoviltani

luoveiltani

luoviltasi

luoveiltasi

luoviltansa / luoviltaan

luoveiltansa / luoveiltaan

Tra

-ksi

luovikseni

luoveikseni

luoviksesi

luoveiksesi

luoviksensa / luovikseen

luoveiksensa / luoveikseen

Ess

-na

luovinani

luoveinani

luovinasi

luoveinasi

luovinansa / luovinaan

luoveinansa / luoveinaan

Abe

-tta

luovittani

luoveittani

luovittasi

luoveittasi

luovittansa / luovittaan

luoveittansa / luoveittaan

Com

-ne

-

luoveineni

-

luoveinesi

-

luoveinensa / luoveineen

Singular

Plural

Nom

-

luovini

luovisi

luovinsa

luovini

luovisi

luovinsa

Par

-ta

luoviani

luoviasi

luoviansa / luoviaan

luovejani

luovejasi

luovejansa / luovejaan

Gen

-n

luovini

luovisi

luovinsa

luovieni

luoviesi

luoviensa

Ill

mihin

luoviini

luoviisi

luoviinsa

luoveihini

luoveihisi

luoveihinsa

Ine

-ssa

luovissani

luovissasi

luovissansa / luovissaan

luoveissani

luoveissasi

luoveissansa / luoveissaan

Ela

-sta

luovistani

luovistasi

luovistansa / luovistaan

luoveistani

luoveistasi

luoveistansa / luoveistaan

All

-lle

luovilleni

luovillesi

luovillensa / luovilleen

luoveilleni

luoveillesi

luoveillensa / luoveillean

Ade

-lla

luovillani

luovillasi

luovillansa / luovillaan

luoveillani

luoveillasi

luoveillansa / luoveillaan

Abl

-lta

luoviltani

luoviltasi

luoviltansa / luoviltaan

luoveiltani

luoveiltasi

luoveiltansa / luoveiltaan

Tra

-ksi

luovikseni

luoviksesi

luoviksensa / luovikseen

luoveikseni

luoveiksesi

luoveiksensa / luoveikseen

Ess

-na

luovinani

luovinasi

luovinansa / luovinaan

luoveinani

luoveinasi

luoveinansa / luoveinaan

Abe

-tta

luovittani

luovittasi

luovittansa / luovittaan

luoveittani

luoveittasi

luoveittansa / luoveittaan

Com

-ne

-

-

-

luoveineni

luoveinesi

luoveinensa / luoveineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luovimme

luovimme

luovinne

luovinne

luovinsa

luovinsa

Par

-ta

luoviamme

luovejamme

luovianne

luovejanne

luoviansa / luoviaan

luovejansa / luovejaan

Gen

-n

luovimme

luoviemme

luovinne

luovienne

luovinsa

luoviensa

Ill

mihin

luoviimme

luoveihimme

luoviinne

luoveihinne

luoviinsa

luoveihinsa

Ine

-ssa

luovissamme

luoveissamme

luovissanne

luoveissanne

luovissansa / luovissaan

luoveissansa / luoveissaan

Ela

-sta

luovistamme

luoveistamme

luovistanne

luoveistanne

luovistansa / luovistaan

luoveistansa / luoveistaan

All

-lle

luovillemme

luoveillemme

luovillenne

luoveillenne

luovillensa / luovilleen

luoveillensa / luoveillean

Ade

-lla

luovillamme

luoveillamme

luovillanne

luoveillanne

luovillansa / luovillaan

luoveillansa / luoveillaan

Abl

-lta

luoviltamme

luoveiltamme

luoviltanne

luoveiltanne

luoviltansa / luoviltaan

luoveiltansa / luoveiltaan

Tra

-ksi

luoviksemme

luoveiksemme

luoviksenne

luoveiksenne

luoviksensa / luovikseen

luoveiksensa / luoveikseen

Ess

-na

luovinamme

luoveinamme

luovinanne

luoveinanne

luovinansa / luovinaan

luoveinansa / luoveinaan

Abe

-tta

luovittamme

luoveittamme

luovittanne

luoveittanne

luovittansa / luovittaan

luoveittansa / luoveittaan

Com

-ne

-

luoveinemme

-

luoveinenne

-

luoveinensa / luoveineen

Singular

Plural

Nom

-

luovimme

luovinne

luovinsa

luovimme

luovinne

luovinsa

Par

-ta

luoviamme

luovianne

luoviansa / luoviaan

luovejamme

luovejanne

luovejansa / luovejaan

Gen

-n

luovimme

luovinne

luovinsa

luoviemme

luovienne

luoviensa

Ill

mihin

luoviimme

luoviinne

luoviinsa

luoveihimme

luoveihinne

luoveihinsa

Ine

-ssa

luovissamme

luovissanne

luovissansa / luovissaan

luoveissamme

luoveissanne

luoveissansa / luoveissaan

Ela

-sta

luovistamme

luovistanne

luovistansa / luovistaan

luoveistamme

luoveistanne

luoveistansa / luoveistaan

All

-lle

luovillemme

luovillenne

luovillensa / luovilleen

luoveillemme

luoveillenne

luoveillensa / luoveillean

Ade

-lla

luovillamme

luovillanne

luovillansa / luovillaan

luoveillamme

luoveillanne

luoveillansa / luoveillaan

Abl

-lta

luoviltamme

luoviltanne

luoviltansa / luoviltaan

luoveiltamme

luoveiltanne

luoveiltansa / luoveiltaan

Tra

-ksi

luoviksemme

luoviksenne

luoviksensa / luovikseen

luoveiksemme

luoveiksenne

luoveiksensa / luoveikseen

Ess

-na

luovinamme

luovinanne

luovinansa / luovinaan

luoveinamme

luoveinanne

luoveinansa / luoveinaan

Abe

-tta

luovittamme

luovittanne

luovittansa / luovittaan

luoveittamme

luoveittanne

luoveittansa / luoveittaan

Com

-ne

-

-

-

luoveinemme

luoveinenne

luoveinensa / luoveineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maa

maat

Par

-ta

maata

maita

Gen

-n

maan

maitten / maiden

Ill

mihin

maahan

maihin

Ine

-ssa

maassa

maissa

Ela

-sta

maasta

maista

All

-lle

maalle

maille

Ade

-lla

maalla

mailla

Abl

-lta

maalta

mailta

Tra

-ksi

maaksi

maiksi

Ess

-na

maana

maina

Abe

-tta

maatta

maitta

Com

-ne

-

maine

Ins

-in

-

main

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maa

maat

Par

-ta

maata

maita

Gen

-n

maan

maitten / maiden

Ill

mihin

maahan

maihin

Ine

-ssa

maassa

maissa

Ela

-sta

maasta

maista

All

-lle

maalle

maille

Ade

-lla

maalla

mailla

Abl

-lta

maalta

mailta

Tra

-ksi

maaksi

maiksi

Ess

-na

maana

maina

Abe

-tta

maatta

maitta

Com

-ne

-

maine

Ins

-in

-

main

country maa, maaseutu, kantri, maasto, seutu, kantrimusiikki
land maa, maaperä, maaomaisuus, valtakunta
earth maa, maapallo, maailma, maadoitus, multa, maaperä
ground maa, maadoitus, maaperä, pohja, syy, alue
soil maaperä, maa, multa, maalaji, kamara, kasvumaa
property kiinteistö, omaisuus, ominaisuus, omistusoikeus, tontti, maa
suit puku, -puku, väri, kanne, maa, jakkupuku
dirt lika, maa, saasta, törky, irtomaa, siivoton puhe
clay savi, muta, lieju, saves, maa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; 2182282; Tatoeba; OpenSubtitles; OPUS Entä maata? How about some land? Maa on pyöreä. The earth is round. Katson maata. I'm looking at the ground. Älä syö maata! Don't eat the soil! Maa kiertää aurinkoa. The planet orbits the sun. Maata näkyvissä! Land ho! Maasi takia? Your country? Suomi on pohjoinen maa. Finland is a northern country. Maa on asuttu planeetta. The land is an inhabited planet. Maa maarata omat rajansa. Country determines its own borders. Show more arrow right

Wiktionary

earth soil land ground country countryside Fin:Voi mennä maalle.Eng:One can go to the countryside.Fin:Voi mennä maahan.Eng:One can go into the country. (e.g. to Spain)Fin:Panin sen maahan.Eng:I put it on the ground.Fin:Hän on maalla.Eng:He is in the countryside.Fin:Hän on maassa.Eng:He is in the country. (within the national boundary)Fin:Hän on maassa.Eng:He is on the ground. (e.g. after being hit) (card games) suit Show more arrow right Due to the multiple meanings of maa, case forms are used to distinguish meanings. Show more arrow right Adjectives maallinenmaatonmainen Nouns Maamaailmamaalainenmaastomaatamo Verbs maadoittaamaatamaatua Compounds[edit] alamaaalamaihinAlankomaatalkuperämaaalusmaaanturamaaarabimaaasemamaaautiomaaavomaaei-kenenkään-maaemämaaerämaaetelämaaEU-maahakamaahautausmaahautuumaaheinämaahiekkamaahiesumaahietamaahietamoreenimaaihannemaaihmemaairtomaaisänmaaisäntämaajalkamaajoutomaajäsenmaakaalimaakaksipuoluemaakalkkimaakalottimaakangasmaakankaremaakarstimaakaskimaakasvimaakaukomaakehitysmaakesantomaakirkkomaakitumaakivennäismaakivierämaakorpimaakotimaakotomaakruununsiirtomaakukkamaakultamaakulttuurimaakuutosmaakärkimaalaakiomaalaidunmaalanttumaalehtomaalietemaalänsimaamaa-aatelimaa-aatelistomaa-ainesmaa-alamaa-alkalimetallimaa-aluemaa-analyysimaa-artisokkamaa-asemamaaeläinmaaemomaahanhyökkäysmaahanlaskumaahanlaskujoukotmaahanlyöntimaahanmuuttajamaahanmuuttomaahanpaniaisetmaahansyöksymaahantulomaahantulokieltomaahantulolupamaahantunkeutujamaahantunkeutuminenmaahantuojamaahantuontimaahantuontikieltomaahantuontilupamaahengitysmaahenkimaaherramaaherratarmaahockeymaahumalamaailmamaajauhemaajohtomaajoukkuemaajoukkuepaitamaajoukkuepelaajamaajoukotmaajussimaakaapelimaakaarimaakaasumaakairamaakairausmaakaistalemaakarhumaakasvimaakauppamaakellarimaakerrosmaakerrostumamaakielekemaakiintiömaakolloidimaakotkamaakrapumaakuljetusmaakulkuneuvomaakuntamaakäräjätmaalainenmaalajimaalajitemaaleikkausmaalieromaaliikennemaaltamuuttomaaltapakomaalyöntimaalämmitysmaalämpömaamagnetismimaamerkkimaametallimaamiesmaamikrobimaamoottorimaamunamaamyyrämaanalainenmaaneuvosmaanisämaanjakomaanjyrsinmaanjäristysmaankamaramaankavallusmaankavaltajamaankiertäjämaankohoaminenmaankolkkamaankorkomaankuivatusmaankuorimaankuulumaankäyttömaanlakimaanmainiomaanmiesmaanmittarimaanmittausmaanmittausinsinöörimaanmittausneuvosmaanmittausoppimaanmittaustoimitusmaanmuokkausmaannainenmaannapamaannousemamaannousemasienimaannumeromaanomistajamaanomistusmaanomistusoikeusmaanopeusmaanosamaanpainemaanpakomaanpakolainenmaanpakolaisuusmaanparannusmaanparannusainemaanpetosmaanpetturimaanpiirimaanpintamaanpuolustusmaanraivaajamaanraivausmaanrajamaanrakennusmaanrakomaansiirtomaansiirtoautomaansiirtokonemaansiirtoliikemaansiirtotyömaansurumaansäteilymaantiemaantiedemaantietomaantuntopakkomaantutkimusmaanuoliainenmaanvaivamaanvajoamamaanvieremämaanviljelijämaanviljelymaanviljelymaamaanvuokramaanvuokraajamaanvuokrasopimusmaanvuokrausmaanvyörymämaanvärimaanäkyvyysmaanäytemaanäärimaaoikeusmaaomaisuusmaaomenamaaomistusmaaorjamaaorjuusmaaottelumaapaikkamaapakettimaapalamaapallomaapalstamaapatomaapeitemaaperämaapohjamaapolitiikkamaapotentiaalimaapuuterimaapähkinämaapäivätmaarajamaarakennusmaaraporttimaaratamaareformimaarekisterimaaseurakuntamaaseutumaasiiramaasiltamaasodankäyntimaasotamaasotatoimimaassamuuttajamaassamuuttomaastakarkotusmaastalähtömaastamuuttajamaastamuuttomaastanostomaastavetomaastavientimaasulkumaasälpämaasäteilymaataidemaataideteosmaataistelumaataistelukonemaataiteilijamaatalomaatalousmaatalousmaamaatilamaatilkkumaatuulimaatyömaatähtimaauimalamaauskomaavaramaavarsimaaversomaavesimaavoimatmaavuotomaavärimaayhteysmaayökkönenmaaäitimaaöljymannermaamansikkamaamarkkinatalousmaamarskimaamatkailumaametsämaametsästysmaametsätyömaamineraalimaamonipuoluemaamoreenimaamultamaamurtomaamyötämaamäkimaanaapurimaanatomaaniemimaanummimaanälkämaaonnenmaaosanottajamaaostajamaapakanamaapeltomaaperunamaapihamaapiilevämaapiimaapintamaaPirkanmaapistomaapohjamaapohjanmaaPohjanmaaPohjoismaapohjoismaaPohjoismaatpohjoismainenporkkanamaapuutarhamaaraakamaarajamaarakennusmaarakkamaariistamaarintamaarunkomaaruskomaaryytimaarälssimaasaapasmaasalomaasatelliittimaasatumaasavimaasiirtomaasiirtotyömaasimpukkamaasisämaasivistysmaasosialistimaasotilashautausmaasuistomaasuojamaasuomaasuuriruhtinaanmaaSwazimaasydänmaasynnyinmaasähkömaatakamaatasamaatasankomaateollisuusmaaThaimaatonttimaatulvamaaturvemaatyömaatäytemaatäyttömaaulkomaaUusimaavalkomaavalmistusmaavasallimaavastamaavesijättömaaviejämaavientimaavihannesmaavihollismaaviinimaaviljelymaaviljelysmaavuokramaayhteismaayksipuoluemaayksityismaaylämaaympärysmaaöljymaaöljyntuottajamaaöljynviejämaa Show more arrow right From Proto-Finnic maa, from Proto-Uralic mëxe. Cognates include Estonian maa and Karelian mua, Erzya мастор (mastor) (initial component), Komi-Zyrian му (mu), Udmurt му (mu), Mansi ма̄ (mā). Show more arrow right

Wikipedia

Earth Earth is the third planet from the Sun and the only astronomical object known to harbor life. About 29% of Earth's surface is land consisting of continents and islands. The remaining 71% is covered with water, mostly by oceans, seas, gulfs, and other salt water bodies, but also by lakes, rivers, and other fresh water, which together constitute the hydrosphere. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maani

maani

maasi

maasi

maansa

maansa

Par

-ta

maatani

maitani

maatasi

maitasi

maatansa / maataan

maitansa / maitaan

Gen

-n

maani

maitteni / maideni

maasi

maittesi / maidesi

maansa

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahani

maihini

maahasi

maihisi

maahansa

maihinsa

Ine

-ssa

maassani

maissani

maassasi

maissasi

maassansa / maassaan

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastani

maistani

maastasi

maistasi

maastansa / maastaan

maistansa / maistaan

All

-lle

maalleni

mailleni

maallesi

maillesi

maallensa / maalleen

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallani

maillani

maallasi

maillasi

maallansa / maallaan

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltani

mailtani

maaltasi

mailtasi

maaltansa / maaltaan

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maakseni

maikseni

maaksesi

maiksesi

maaksensa / maakseen

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanani

mainani

maanasi

mainasi

maanansa / maanaan

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattani

maittani

maattasi

maittasi

maattansa / maattaan

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

maineni

-

mainesi

-

mainensa / maineen

Singular

Plural

Nom

-

maani

maasi

maansa

maani

maasi

maansa

Par

-ta

maatani

maatasi

maatansa / maataan

maitani

maitasi

maitansa / maitaan

Gen

-n

maani

maasi

maansa

maitteni / maideni

maittesi / maidesi

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahani

maahasi

maahansa

maihini

maihisi

maihinsa

Ine

-ssa

maassani

maassasi

maassansa / maassaan

maissani

maissasi

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastani

maastasi

maastansa / maastaan

maistani

maistasi

maistansa / maistaan

All

-lle

maalleni

maallesi

maallensa / maalleen

mailleni

maillesi

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallani

maallasi

maallansa / maallaan

maillani

maillasi

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltani

maaltasi

maaltansa / maaltaan

mailtani

mailtasi

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maakseni

maaksesi

maaksensa / maakseen

maikseni

maiksesi

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanani

maanasi

maanansa / maanaan

mainani

mainasi

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattani

maattasi

maattansa / maattaan

maittani

maittasi

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

-

-

maineni

mainesi

mainensa / maineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maamme

maamme

maanne

maanne

maansa

maansa

Par

-ta

maatamme

maitamme

maatanne

maitanne

maatansa / maataan

maitansa / maitaan

Gen

-n

maamme

maittemme / maidemme

maanne

maittenne / maidenne

maansa

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahamme

maihimme

maahanne

maihinne

maahansa

maihinsa

Ine

-ssa

maassamme

maissamme

maassanne

maissanne

maassansa / maassaan

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastamme

maistamme

maastanne

maistanne

maastansa / maastaan

maistansa / maistaan

All

-lle

maallemme

maillemme

maallenne

maillenne

maallensa / maalleen

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallamme

maillamme

maallanne

maillanne

maallansa / maallaan

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltamme

mailtamme

maaltanne

mailtanne

maaltansa / maaltaan

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maaksemme

maiksemme

maaksenne

maiksenne

maaksensa / maakseen

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanamme

mainamme

maananne

mainanne

maanansa / maanaan

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattamme

maittamme

maattanne

maittanne

maattansa / maattaan

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

mainemme

-

mainenne

-

mainensa / maineen

Singular

Plural

Nom

-

maamme

maanne

maansa

maamme

maanne

maansa

Par

-ta

maatamme

maatanne

maatansa / maataan

maitamme

maitanne

maitansa / maitaan

Gen

-n

maamme

maanne

maansa

maittemme / maidemme

maittenne / maidenne

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahamme

maahanne

maahansa

maihimme

maihinne

maihinsa

Ine

-ssa

maassamme

maassanne

maassansa / maassaan

maissamme

maissanne

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastamme

maastanne

maastansa / maastaan

maistamme

maistanne

maistansa / maistaan

All

-lle

maallemme

maallenne

maallensa / maalleen

maillemme

maillenne

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallamme

maallanne

maallansa / maallaan

maillamme

maillanne

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltamme

maaltanne

maaltansa / maaltaan

mailtamme

mailtanne

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maaksemme

maaksenne

maaksensa / maakseen

maiksemme

maiksenne

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanamme

maananne

maanansa / maanaan

mainamme

mainanne

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattamme

maattanne

maattansa / maattaan

maittamme

maittanne

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

-

-

mainemme

mainenne

mainensa / maineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept