luovimaan |
Verb, Active voice Infinitive with suffix ma Singular Illative |
|
Verb, Participle with suffix ma Singular Illative |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ maa |
Noun, Singular Genitive |
|
| to beat | lyödä, voittaa, hakata, piestä, takoa, luovia |
| creative |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luovin |
|
ii |
luovit |
|
iii |
luovii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luovimme / luovitaan |
|
ii |
luovitte |
|
iii |
luovivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luovin |
|
ii |
luovit |
|
iii |
luovi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luovimme / luovittiin |
|
ii |
luovitte |
|
iii |
luovivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen luovinut |
en ole luovinut |
ii |
olet luovinut |
et ole luovinut |
iii |
on luovinut |
ei ole luovinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme luovineet |
emme ole luovineet |
ii |
olette luovineet |
ette ole luovineet |
iii |
ovat luovineet |
eivät ole luovineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin luovinut |
en ollut luovinut |
ii |
olit luovinut |
et ollut luovinut |
iii |
oli luovinut |
ei ollut luovinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme luovineet |
emme olleet luovineet |
ii |
olitte luovineet |
ette olleet luovineet |
iii |
olivat luovineet |
eivät olleet luovineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luovisin |
|
ii |
luovisit |
|
iii |
luovisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luovisimme |
|
ii |
luovisitte |
|
iii |
luovisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin luovinut |
en olisi luovinut |
ii |
olisit luovinut |
et olisi luovinut |
iii |
olisi luovinut |
ei olisi luovinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme luovineet |
emme olisi luovineet |
ii |
olisitte luovineet |
ette olisi luovineet |
iii |
olisivat luovineet |
eivät olisi luovineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luovinen |
en luovine |
ii |
luovinet |
et luovine |
iii |
luovinee |
ei luovine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luovinemme |
emme luovine |
ii |
luovinette |
ette luovine |
iii |
luovinevat |
eivät luovine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen luovinut |
en liene luovinut |
ii |
lienet luovinut |
et liene luovinut |
iii |
lienee luovinut |
ei liene luovinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme luovineet |
emme liene luovineet |
ii |
lienette luovineet |
ette liene luovineet |
iii |
lienevät luovineet |
eivät liene luovineet |
Singular
i |
- |
ii |
luovi |
iii |
luovikoon |
Plural
i |
luovikaamme |
ii |
luovikaa |
iii |
luovikoot |
Nom |
- |
luovia |
Tra |
-ksi |
luoviaksensa / luoviakseen |
Ine |
-ssa |
luoviessa |
Ins |
-in |
luovien |
Ine |
-ssa |
luovittaessa (passive) |
Ill |
mihin |
|
Ine |
-ssa |
luovimassa |
Ela |
-sta |
luovimasta |
Ade |
-lla |
luovimalla |
Abe |
-tta |
luovimatta |
Ins |
-in |
luoviman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
luoviminen |
Par |
-ta |
luovimista |
luovimaisillaan / luovimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
luovitaan |
ei luovita |
Imperfect |
luovittiin |
ei luovittu |
Potential |
luovittaneen |
ei luovittane |
Conditional |
luovittaisiin |
ei luovittaisi |
Imperative Present |
luovittakoon |
älköön luovittako |
Imperative Perfect |
olkoon luovittu |
älköön luovittu |
Positive
Negative
Present
luovitaan
ei luovita
Imperfect
luovittiin
ei luovittu
Potential
luovittaneen
ei luovittane
Conditional
luovittaisiin
ei luovittaisi
Imperative Present
luovittakoon
älköön luovittako
Imperative Perfect
olkoon luovittu
älköön luovittu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
luoviva |
luovittava |
2nd |
luovinut |
luovittu |
3rd |
luovima |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
luovi |
luovit |
Par |
-ta |
luovia |
luoveja |
Gen |
-n |
luovin |
luovien |
Ill |
mihin |
luoviin |
luoveihin |
Ine |
-ssa |
luovissa |
luoveissa |
Ela |
-sta |
luovista |
luoveista |
All |
-lle |
luoville |
luoveille |
Ade |
-lla |
luovilla |
luoveilla |
Abl |
-lta |
luovilta |
luoveilta |
Tra |
-ksi |
luoviksi |
luoveiksi |
Ess |
-na |
luovina |
luoveina |
Abe |
-tta |
luovitta |
luoveitta |
Com |
-ne |
- |
luoveine |
Ins |
-in |
- |
luovein |
Singular
Plural
Nom
-
luovi
luovit
Par
-ta
luovia
luoveja
Gen
-n
luovin
luovien
Ill
mihin
luoviin
luoveihin
Ine
-ssa
luovissa
luoveissa
Ela
-sta
luovista
luoveista
All
-lle
luoville
luoveille
Ade
-lla
luovilla
luoveilla
Abl
-lta
luovilta
luoveilta
Tra
-ksi
luoviksi
luoveiksi
Ess
-na
luovina
luoveina
Abe
-tta
luovitta
luoveitta
Com
-ne
-
luoveine
Ins
-in
-
luovein
| tack | |
| to beat | lyödä, voittaa, hakata, piestä, takoa, luovia |
| to tack | |
| tacking | |
| a tack | |
| tack to |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
luovi |
luovi |
luovi |
luovi |
luovi |
luovi |
Par |
-ta |
luovia |
luoveja |
luovia |
luoveja |
luovia |
luoveja |
Gen |
-n |
luovi |
luovie |
luovi |
luovie |
luovi |
luovie |
Ill |
mihin |
luovii |
luoveihi |
luovii |
luoveihi |
luovii |
luoveihi |
Ine |
-ssa |
luovissa |
luoveissa |
luovissa |
luoveissa |
luovissa |
luoveissa |
Ela |
-sta |
luovista |
luoveista |
luovista |
luoveista |
luovista |
luoveista |
All |
-lle |
luoville |
luoveille |
luoville |
luoveille |
luoville |
luoveille |
Ade |
-lla |
luovilla |
luoveilla |
luovilla |
luoveilla |
luovilla |
luoveilla |
Abl |
-lta |
luovilta |
luoveilta |
luovilta |
luoveilta |
luovilta |
luoveilta |
Tra |
-ksi |
luovikse |
luoveikse |
luovikse |
luoveikse |
luovikse |
luoveikse |
Ess |
-na |
luovina |
luoveina |
luovina |
luoveina |
luovina |
luoveina |
Abe |
-tta |
luovitta |
luoveitta |
luovitta |
luoveitta |
luovitta |
luoveitta |
Com |
-ne |
- |
luoveine |
- |
luoveine |
- |
luoveine |
Singular
Plural
Nom
-
luovi
luovi
luovi
luovi
luovi
luovi
Par
-ta
luovia
luovia
luovia
luoveja
luoveja
luoveja
Gen
-n
luovi
luovi
luovi
luovie
luovie
luovie
Ill
mihin
luovii
luovii
luovii
luoveihi
luoveihi
luoveihi
Ine
-ssa
luovissa
luovissa
luovissa
luoveissa
luoveissa
luoveissa
Ela
-sta
luovista
luovista
luovista
luoveista
luoveista
luoveista
All
-lle
luoville
luoville
luoville
luoveille
luoveille
luoveille
Ade
-lla
luovilla
luovilla
luovilla
luoveilla
luoveilla
luoveilla
Abl
-lta
luovilta
luovilta
luovilta
luoveilta
luoveilta
luoveilta
Tra
-ksi
luovikse
luovikse
luovikse
luoveikse
luoveikse
luoveikse
Ess
-na
luovina
luovina
luovina
luoveina
luoveina
luoveina
Abe
-tta
luovitta
luovitta
luovitta
luoveitta
luoveitta
luoveitta
Com
-ne
-
-
-
luoveine
luoveine
luoveine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
luovi |
luovi |
luovi |
luovi |
luovi |
luovi |
Par |
-ta |
luovia |
luoveja |
luovia |
luoveja |
luovia |
luoveja |
Gen |
-n |
luovi |
luovie |
luovi |
luovie |
luovi |
luovie |
Ill |
mihin |
luovii |
luoveihi |
luovii |
luoveihi |
luovii |
luoveihi |
Ine |
-ssa |
luovissa |
luoveissa |
luovissa |
luoveissa |
luovissa |
luoveissa |
Ela |
-sta |
luovista |
luoveista |
luovista |
luoveista |
luovista |
luoveista |
All |
-lle |
luoville |
luoveille |
luoville |
luoveille |
luoville |
luoveille |
Ade |
-lla |
luovilla |
luoveilla |
luovilla |
luoveilla |
luovilla |
luoveilla |
Abl |
-lta |
luovilta |
luoveilta |
luovilta |
luoveilta |
luovilta |
luoveilta |
Tra |
-ksi |
luovikse |
luoveikse |
luovikse |
luoveikse |
luovikse |
luoveikse |
Ess |
-na |
luovina |
luoveina |
luovina |
luoveina |
luovina |
luoveina |
Abe |
-tta |
luovitta |
luoveitta |
luovitta |
luoveitta |
luovitta |
luoveitta |
Com |
-ne |
- |
luoveine |
- |
luoveine |
- |
luoveine |
Singular
Plural
Nom
-
luovi
luovi
luovi
luovi
luovi
luovi
Par
-ta
luovia
luovia
luovia
luoveja
luoveja
luoveja
Gen
-n
luovi
luovi
luovi
luovie
luovie
luovie
Ill
mihin
luovii
luovii
luovii
luoveihi
luoveihi
luoveihi
Ine
-ssa
luovissa
luovissa
luovissa
luoveissa
luoveissa
luoveissa
Ela
-sta
luovista
luovista
luovista
luoveista
luoveista
luoveista
All
-lle
luoville
luoville
luoville
luoveille
luoveille
luoveille
Ade
-lla
luovilla
luovilla
luovilla
luoveilla
luoveilla
luoveilla
Abl
-lta
luovilta
luovilta
luovilta
luoveilta
luoveilta
luoveilta
Tra
-ksi
luovikse
luovikse
luovikse
luoveikse
luoveikse
luoveikse
Ess
-na
luovina
luovina
luovina
luoveina
luoveina
luoveina
Abe
-tta
luovitta
luovitta
luovitta
luoveitta
luoveitta
luoveitta
Com
-ne
-
-
-
luoveine
luoveine
luoveine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
maa |
maat |
Par |
-ta |
maata |
maita |
Gen |
-n |
maan |
maitten / maiden |
Ill |
mihin |
maahan |
maihin |
Ine |
-ssa |
maassa |
maissa |
Ela |
-sta |
maasta |
maista |
All |
-lle |
maalle |
maille |
Ade |
-lla |
maalla |
mailla |
Abl |
-lta |
maalta |
mailta |
Tra |
-ksi |
maaksi |
maiksi |
Ess |
-na |
maana |
maina |
Abe |
-tta |
maatta |
maitta |
Com |
-ne |
- |
maine |
Ins |
-in |
- |
main |
Singular
Plural
Nom
-
maa
maat
Par
-ta
maata
maita
Gen
-n
maan
maitten / maiden
Ill
mihin
maahan
maihin
Ine
-ssa
maassa
maissa
Ela
-sta
maasta
maista
All
-lle
maalle
maille
Ade
-lla
maalla
mailla
Abl
-lta
maalta
mailta
Tra
-ksi
maaksi
maiksi
Ess
-na
maana
maina
Abe
-tta
maatta
maitta
Com
-ne
-
maine
Ins
-in
-
main
| country | maa, maaseutu, kantri, maasto, seutu, kantrimusiikki |
| land | maa, maaperä, maaomaisuus, valtakunta |
| earth | maa, maapallo, maailma, maadoitus, multa, maaperä |
| ground | maa, maadoitus, maaperä, pohja, syy, alue |
| soil | maaperä, maa, multa, maalaji, kamara, kasvumaa |
| property | kiinteistö, omaisuus, ominaisuus, omistusoikeus, tontti, maa |
| suit | puku, -puku, väri, kanne, maa, jakkupuku |
| dirt | lika, maa, saasta, törky, irtomaa, siivoton puhe |
| clay | savi, muta, lieju, saves, maa |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
maa |
maa |
maa |
maa |
maa |
maa |
Par |
-ta |
maata |
maita |
maata |
maita |
maata |
maita |
Gen |
-n |
maa |
maitte |
maa |
maitte |
maa |
maitte |
Ill |
mihin |
maaha |
maihi |
maaha |
maihi |
maaha |
maihi |
Ine |
-ssa |
maassa |
maissa |
maassa |
maissa |
maassa |
maissa |
Ela |
-sta |
maasta |
maista |
maasta |
maista |
maasta |
maista |
All |
-lle |
maalle |
maille |
maalle |
maille |
maalle |
maille |
Ade |
-lla |
maalla |
mailla |
maalla |
mailla |
maalla |
mailla |
Abl |
-lta |
maalta |
mailta |
maalta |
mailta |
maalta |
mailta |
Tra |
-ksi |
maakse |
maikse |
maakse |
maikse |
maakse |
maikse |
Ess |
-na |
maana |
maina |
maana |
maina |
maana |
maina |
Abe |
-tta |
maatta |
maitta |
maatta |
maitta |
maatta |
maitta |
Com |
-ne |
- |
maine |
- |
maine |
- |
maine |
Singular
Plural
Nom
-
maa
maa
maa
maa
maa
maa
Par
-ta
maata
maata
maata
maita
maita
maita
Gen
-n
maa
maa
maa
maitte
maitte
maitte
Ill
mihin
maaha
maaha
maaha
maihi
maihi
maihi
Ine
-ssa
maassa
maassa
maassa
maissa
maissa
maissa
Ela
-sta
maasta
maasta
maasta
maista
maista
maista
All
-lle
maalle
maalle
maalle
maille
maille
maille
Ade
-lla
maalla
maalla
maalla
mailla
mailla
mailla
Abl
-lta
maalta
maalta
maalta
mailta
mailta
mailta
Tra
-ksi
maakse
maakse
maakse
maikse
maikse
maikse
Ess
-na
maana
maana
maana
maina
maina
maina
Abe
-tta
maatta
maatta
maatta
maitta
maitta
maitta
Com
-ne
-
-
-
maine
maine
maine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
maa |
maa |
maa |
maa |
maa |
maa |
Par |
-ta |
maata |
maita |
maata |
maita |
maata |
maita |
Gen |
-n |
maa |
maitte |
maa |
maitte |
maa |
maitte |
Ill |
mihin |
maaha |
maihi |
maaha |
maihi |
maaha |
maihi |
Ine |
-ssa |
maassa |
maissa |
maassa |
maissa |
maassa |
maissa |
Ela |
-sta |
maasta |
maista |
maasta |
maista |
maasta |
maista |
All |
-lle |
maalle |
maille |
maalle |
maille |
maalle |
maille |
Ade |
-lla |
maalla |
mailla |
maalla |
mailla |
maalla |
mailla |
Abl |
-lta |
maalta |
mailta |
maalta |
mailta |
maalta |
mailta |
Tra |
-ksi |
maakse |
maikse |
maakse |
maikse |
maakse |
maikse |
Ess |
-na |
maana |
maina |
maana |
maina |
maana |
maina |
Abe |
-tta |
maatta |
maitta |
maatta |
maitta |
maatta |
maitta |
Com |
-ne |
- |
maine |
- |
maine |
- |
maine |
Singular
Plural
Nom
-
maa
maa
maa
maa
maa
maa
Par
-ta
maata
maata
maata
maita
maita
maita
Gen
-n
maa
maa
maa
maitte
maitte
maitte
Ill
mihin
maaha
maaha
maaha
maihi
maihi
maihi
Ine
-ssa
maassa
maassa
maassa
maissa
maissa
maissa
Ela
-sta
maasta
maasta
maasta
maista
maista
maista
All
-lle
maalle
maalle
maalle
maille
maille
maille
Ade
-lla
maalla
maalla
maalla
mailla
mailla
mailla
Abl
-lta
maalta
maalta
maalta
mailta
mailta
mailta
Tra
-ksi
maakse
maakse
maakse
maikse
maikse
maikse
Ess
-na
maana
maana
maana
maina
maina
maina
Abe
-tta
maatta
maatta
maatta
maitta
maitta
maitta
Com
-ne
-
-
-
maine
maine
maine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net