logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lainasana, noun

Word analysis
lainasanoissa

lainasanoissa

lainasana

Noun, Plural Inessive

laina

Noun, Singular Nominative

+ san

Noun, Singular Nominative

+ oka

Noun, Plural Inessive

laina

Noun, Singular Nominative

+ sana

Noun, Plural Inessive

laki

Noun, Singular Genitive

+ asana

Noun, Plural Inessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lainasana

lainasanat

Par

-ta

lainasanaa

lainasanoja

Gen

-n

lainasanan

lainasanojen

Ill

mihin

lainasanaan

lainasanoihin

Ine

-ssa

lainasanassa

lainasanoissa

Ela

-sta

lainasanasta

lainasanoista

All

-lle

lainasanalle

lainasanoille

Ade

-lla

lainasanalla

lainasanoilla

Abl

-lta

lainasanalta

lainasanoilta

Tra

-ksi

lainasanaksi

lainasanoiksi

Ess

-na

lainasanana

lainasanoina

Abe

-tta

lainasanatta

lainasanoitta

Com

-ne

-

lainasanoine

Ins

-in

-

lainasanoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lainasana

lainasanat

Par

-ta

lainasanaa

lainasanoja

Gen

-n

lainasanan

lainasanojen

Ill

mihin

lainasanaan

lainasanoihin

Ine

-ssa

lainasanassa

lainasanoissa

Ela

-sta

lainasanasta

lainasanoista

All

-lle

lainasanalle

lainasanoille

Ade

-lla

lainasanalla

lainasanoilla

Abl

-lta

lainasanalta

lainasanoilta

Tra

-ksi

lainasanaksi

lainasanoiksi

Ess

-na

lainasanana

lainasanoina

Abe

-tta

lainasanatta

lainasanoitta

Com

-ne

-

lainasanoine

Ins

-in

-

lainasanoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

loan word lainasana
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OPUS OpenSubtitles; Tatoeba; Tanzil; ParaCrawl Corpus; WikiMatrix; Europarl Lainasanoissa on tunnistettavia englanninkielisiä sanoja. English words are recognizable in loanwords. Lainasanoissa on valtaosa ruotsin kielestä. The majority of the Swedish language consists of loanwords. Nykyään lainasanoissa on paljon ruotsin kielen vaikutteita. Nowadays, there are a lot of influences from the Swedish language in loanwords. Lainasanoissa on nyt paljon tietotekniikkaan liittyviä sanoja. In loanwords, there are now many words related to information technology. Suuri osa meidän arkipuheessamme on lainasanoissa. A large part of our everyday speech consists of loanwords. Me käytimme perinteisiä sanoja ja myös monia lainasanoissa olevia sanoja. We used traditional words and also many words found in loanwords. Lainasanoja on myös paljon:. There are also many loanwords:. Käännä teksti suomeksi ja korvaa lainasanoissa olevat suomenkielisillä sanoilla. Translate the text into Finnish and replace the words found in loanwords with Finnish words. Siinä on paljon lainasanoja ranskasta. Partly a borrowing from French. Tutkijat ovat selvittäneet, mitä kiinnostus lainasanoissa kertoo yhteiskunnasta. Researchers have investigated what interest in loanwords reveals about society. Show more arrow right

Wiktionary

(linguistics) A loanword Show more arrow right laina (“loan”) +‎ sana (“word”) Show more arrow right

Wikipedia

Lists of English words by country or language of origin The following are lists of words in the English language that are known as "loanwords" or "borrowings," which are derived from other languages. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainasanani

lainasanani

lainasanasi

lainasanasi

lainasanansa

lainasanansa

Par

-ta

lainasanaani

lainasanojani

lainasanaasi

lainasanojasi

lainasanaansa / lainasanaaan

lainasanojansa / lainasanojaan

Gen

-n

lainasanani

lainasanojeni

lainasanasi

lainasanojesi

lainasanansa

lainasanojensa

Ill

mihin

lainasanaani

lainasanoihini

lainasanaasi

lainasanoihisi

lainasanaansa

lainasanoihinsa

Ine

-ssa

lainasanassani

lainasanoissani

lainasanassasi

lainasanoissasi

lainasanassansa / lainasanassaan

lainasanoissansa / lainasanoissaan

Ela

-sta

lainasanastani

lainasanoistani

lainasanastasi

lainasanoistasi

lainasanastansa / lainasanastaan

lainasanoistansa / lainasanoistaan

All

-lle

lainasanalleni

lainasanoilleni

lainasanallesi

lainasanoillesi

lainasanallensa / lainasanalleen

lainasanoillensa / lainasanoillean

Ade

-lla

lainasanallani

lainasanoillani

lainasanallasi

lainasanoillasi

lainasanallansa / lainasanallaan

lainasanoillansa / lainasanoillaan

Abl

-lta

lainasanaltani

lainasanoiltani

lainasanaltasi

lainasanoiltasi

lainasanaltansa / lainasanaltaan

lainasanoiltansa / lainasanoiltaan

Tra

-ksi

lainasanakseni

lainasanoikseni

lainasanaksesi

lainasanoiksesi

lainasanaksensa / lainasanakseen

lainasanoiksensa / lainasanoikseen

Ess

-na

lainasananani

lainasanoinani

lainasananasi

lainasanoinasi

lainasananansa / lainasananaan

lainasanoinansa / lainasanoinaan

Abe

-tta

lainasanattani

lainasanoittani

lainasanattasi

lainasanoittasi

lainasanattansa / lainasanattaan

lainasanoittansa / lainasanoittaan

Com

-ne

-

lainasanoineni

-

lainasanoinesi

-

lainasanoinensa / lainasanoineen

Singular

Plural

Nom

-

lainasanani

lainasanasi

lainasanansa

lainasanani

lainasanasi

lainasanansa

Par

-ta

lainasanaani

lainasanaasi

lainasanaansa / lainasanaaan

lainasanojani

lainasanojasi

lainasanojansa / lainasanojaan

Gen

-n

lainasanani

lainasanasi

lainasanansa

lainasanojeni

lainasanojesi

lainasanojensa

Ill

mihin

lainasanaani

lainasanaasi

lainasanaansa

lainasanoihini

lainasanoihisi

lainasanoihinsa

Ine

-ssa

lainasanassani

lainasanassasi

lainasanassansa / lainasanassaan

lainasanoissani

lainasanoissasi

lainasanoissansa / lainasanoissaan

Ela

-sta

lainasanastani

lainasanastasi

lainasanastansa / lainasanastaan

lainasanoistani

lainasanoistasi

lainasanoistansa / lainasanoistaan

All

-lle

lainasanalleni

lainasanallesi

lainasanallensa / lainasanalleen

lainasanoilleni

lainasanoillesi

lainasanoillensa / lainasanoillean

Ade

-lla

lainasanallani

lainasanallasi

lainasanallansa / lainasanallaan

lainasanoillani

lainasanoillasi

lainasanoillansa / lainasanoillaan

Abl

-lta

lainasanaltani

lainasanaltasi

lainasanaltansa / lainasanaltaan

lainasanoiltani

lainasanoiltasi

lainasanoiltansa / lainasanoiltaan

Tra

-ksi

lainasanakseni

lainasanaksesi

lainasanaksensa / lainasanakseen

lainasanoikseni

lainasanoiksesi

lainasanoiksensa / lainasanoikseen

Ess

-na

lainasananani

lainasananasi

lainasananansa / lainasananaan

lainasanoinani

lainasanoinasi

lainasanoinansa / lainasanoinaan

Abe

-tta

lainasanattani

lainasanattasi

lainasanattansa / lainasanattaan

lainasanoittani

lainasanoittasi

lainasanoittansa / lainasanoittaan

Com

-ne

-

-

-

lainasanoineni

lainasanoinesi

lainasanoinensa / lainasanoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainasanamme

lainasanamme

lainasananne

lainasananne

lainasanansa

lainasanansa

Par

-ta

lainasanaamme

lainasanojamme

lainasanaanne

lainasanojanne

lainasanaansa / lainasanaaan

lainasanojansa / lainasanojaan

Gen

-n

lainasanamme

lainasanojemme

lainasananne

lainasanojenne

lainasanansa

lainasanojensa

Ill

mihin

lainasanaamme

lainasanoihimme

lainasanaanne

lainasanoihinne

lainasanaansa

lainasanoihinsa

Ine

-ssa

lainasanassamme

lainasanoissamme

lainasanassanne

lainasanoissanne

lainasanassansa / lainasanassaan

lainasanoissansa / lainasanoissaan

Ela

-sta

lainasanastamme

lainasanoistamme

lainasanastanne

lainasanoistanne

lainasanastansa / lainasanastaan

lainasanoistansa / lainasanoistaan

All

-lle

lainasanallemme

lainasanoillemme

lainasanallenne

lainasanoillenne

lainasanallensa / lainasanalleen

lainasanoillensa / lainasanoillean

Ade

-lla

lainasanallamme

lainasanoillamme

lainasanallanne

lainasanoillanne

lainasanallansa / lainasanallaan

lainasanoillansa / lainasanoillaan

Abl

-lta

lainasanaltamme

lainasanoiltamme

lainasanaltanne

lainasanoiltanne

lainasanaltansa / lainasanaltaan

lainasanoiltansa / lainasanoiltaan

Tra

-ksi

lainasanaksemme

lainasanoiksemme

lainasanaksenne

lainasanoiksenne

lainasanaksensa / lainasanakseen

lainasanoiksensa / lainasanoikseen

Ess

-na

lainasananamme

lainasanoinamme

lainasanananne

lainasanoinanne

lainasananansa / lainasananaan

lainasanoinansa / lainasanoinaan

Abe

-tta

lainasanattamme

lainasanoittamme

lainasanattanne

lainasanoittanne

lainasanattansa / lainasanattaan

lainasanoittansa / lainasanoittaan

Com

-ne

-

lainasanoinemme

-

lainasanoinenne

-

lainasanoinensa / lainasanoineen

Singular

Plural

Nom

-

lainasanamme

lainasananne

lainasanansa

lainasanamme

lainasananne

lainasanansa

Par

-ta

lainasanaamme

lainasanaanne

lainasanaansa / lainasanaaan

lainasanojamme

lainasanojanne

lainasanojansa / lainasanojaan

Gen

-n

lainasanamme

lainasananne

lainasanansa

lainasanojemme

lainasanojenne

lainasanojensa

Ill

mihin

lainasanaamme

lainasanaanne

lainasanaansa

lainasanoihimme

lainasanoihinne

lainasanoihinsa

Ine

-ssa

lainasanassamme

lainasanassanne

lainasanassansa / lainasanassaan

lainasanoissamme

lainasanoissanne

lainasanoissansa / lainasanoissaan

Ela

-sta

lainasanastamme

lainasanastanne

lainasanastansa / lainasanastaan

lainasanoistamme

lainasanoistanne

lainasanoistansa / lainasanoistaan

All

-lle

lainasanallemme

lainasanallenne

lainasanallensa / lainasanalleen

lainasanoillemme

lainasanoillenne

lainasanoillensa / lainasanoillean

Ade

-lla

lainasanallamme

lainasanallanne

lainasanallansa / lainasanallaan

lainasanoillamme

lainasanoillanne

lainasanoillansa / lainasanoillaan

Abl

-lta

lainasanaltamme

lainasanaltanne

lainasanaltansa / lainasanaltaan

lainasanoiltamme

lainasanoiltanne

lainasanoiltansa / lainasanoiltaan

Tra

-ksi

lainasanaksemme

lainasanaksenne

lainasanaksensa / lainasanakseen

lainasanoiksemme

lainasanoiksenne

lainasanoiksensa / lainasanoikseen

Ess

-na

lainasananamme

lainasanananne

lainasananansa / lainasananaan

lainasanoinamme

lainasanoinanne

lainasanoinansa / lainasanoinaan

Abe

-tta

lainasanattamme

lainasanattanne

lainasanattansa / lainasanattaan

lainasanoittamme

lainasanoittanne

lainasanoittansa / lainasanoittaan

Com

-ne

-

-

-

lainasanoinemme

lainasanoinenne

lainasanoinensa / lainasanoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laina

lainat

Par

-ta

lainaa

lainoja

Gen

-n

lainan

lainojen

Ill

mihin

lainaan

lainoihin

Ine

-ssa

lainassa

lainoissa

Ela

-sta

lainasta

lainoista

All

-lle

lainalle

lainoille

Ade

-lla

lainalla

lainoilla

Abl

-lta

lainalta

lainoilta

Tra

-ksi

lainaksi

lainoiksi

Ess

-na

lainana

lainoina

Abe

-tta

lainatta

lainoitta

Com

-ne

-

lainoine

Ins

-in

-

lainoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laina

lainat

Par

-ta

lainaa

lainoja

Gen

-n

lainan

lainojen

Ill

mihin

lainaan

lainoihin

Ine

-ssa

lainassa

lainoissa

Ela

-sta

lainasta

lainoista

All

-lle

lainalle

lainoille

Ade

-lla

lainalla

lainoilla

Abl

-lta

lainalta

lainoilta

Tra

-ksi

lainaksi

lainoiksi

Ess

-na

lainana

lainoina

Abe

-tta

lainatta

lainoitta

Com

-ne

-

lainoine

Ins

-in

-

lainoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

loan laina
borrowing luotonotto, laina, lainaus
a loan
accommodation majoitus, asunto, majoitusmahdollisuudet, tilat, mukauttaminen, laina
Show more arrow right
Europarl; EuroParl2021; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence number 10000. Hän haki lainaa pankista. He applied for a loan at the bank. Laina on maksettu. Loan is paid off. Mistä sait halvinta lainaa? Where did you get the cheapest loan? Lainaan näitä. Borrowing these. Hän ei voi saada lainaa. He cannot get a loan. Laina on maksettava takaisin tiettynä päivänä. The loan must be repaid on a certain day. Siinä tapauksessa se on iso laina. To lend all you've got is a pretty big loan. Lainaraha on laina, joka on otettu vakuudettomasti. Loan capital is a loan that has been taken without collateral. Pankki myönsi hänelle suuren lainaa. The bank granted him a large loan. Laina auttoi minua selviytymään vaikeasta tilanteesta. The loan helped me get through a difficult situation. Show more arrow right

Wiktionary

loan Show more arrow right From Proto-Finnic laihna, borrowed from Proto-Germanic laihną (compare Swedish lån, English loan). Show more arrow right

Wikipedia

Loan In finance, a loan is the lending of money by one or more individuals, organizations, or other entities to other individuals, organizations etc. The recipient (i.e., the borrower) incurs a debt and is usually liable to pay interest on that debt until it is repaid as well as to repay the principal amount borrowed. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainani

lainani

lainasi

lainasi

lainansa

lainansa

Par

-ta

lainaani

lainojani

lainaasi

lainojasi

lainaansa / lainaaan

lainojansa / lainojaan

Gen

-n

lainani

lainojeni

lainasi

lainojesi

lainansa

lainojensa

Ill

mihin

lainaani

lainoihini

lainaasi

lainoihisi

lainaansa

lainoihinsa

Ine

-ssa

lainassani

lainoissani

lainassasi

lainoissasi

lainassansa / lainassaan

lainoissansa / lainoissaan

Ela

-sta

lainastani

lainoistani

lainastasi

lainoistasi

lainastansa / lainastaan

lainoistansa / lainoistaan

All

-lle

lainalleni

lainoilleni

lainallesi

lainoillesi

lainallensa / lainalleen

lainoillensa / lainoillean

Ade

-lla

lainallani

lainoillani

lainallasi

lainoillasi

lainallansa / lainallaan

lainoillansa / lainoillaan

Abl

-lta

lainaltani

lainoiltani

lainaltasi

lainoiltasi

lainaltansa / lainaltaan

lainoiltansa / lainoiltaan

Tra

-ksi

lainakseni

lainoikseni

lainaksesi

lainoiksesi

lainaksensa / lainakseen

lainoiksensa / lainoikseen

Ess

-na

lainanani

lainoinani

lainanasi

lainoinasi

lainanansa / lainanaan

lainoinansa / lainoinaan

Abe

-tta

lainattani

lainoittani

lainattasi

lainoittasi

lainattansa / lainattaan

lainoittansa / lainoittaan

Com

-ne

-

lainoineni

-

lainoinesi

-

lainoinensa / lainoineen

Singular

Plural

Nom

-

lainani

lainasi

lainansa

lainani

lainasi

lainansa

Par

-ta

lainaani

lainaasi

lainaansa / lainaaan

lainojani

lainojasi

lainojansa / lainojaan

Gen

-n

lainani

lainasi

lainansa

lainojeni

lainojesi

lainojensa

Ill

mihin

lainaani

lainaasi

lainaansa

lainoihini

lainoihisi

lainoihinsa

Ine

-ssa

lainassani

lainassasi

lainassansa / lainassaan

lainoissani

lainoissasi

lainoissansa / lainoissaan

Ela

-sta

lainastani

lainastasi

lainastansa / lainastaan

lainoistani

lainoistasi

lainoistansa / lainoistaan

All

-lle

lainalleni

lainallesi

lainallensa / lainalleen

lainoilleni

lainoillesi

lainoillensa / lainoillean

Ade

-lla

lainallani

lainallasi

lainallansa / lainallaan

lainoillani

lainoillasi

lainoillansa / lainoillaan

Abl

-lta

lainaltani

lainaltasi

lainaltansa / lainaltaan

lainoiltani

lainoiltasi

lainoiltansa / lainoiltaan

Tra

-ksi

lainakseni

lainaksesi

lainaksensa / lainakseen

lainoikseni

lainoiksesi

lainoiksensa / lainoikseen

Ess

-na

lainanani

lainanasi

lainanansa / lainanaan

lainoinani

lainoinasi

lainoinansa / lainoinaan

Abe

-tta

lainattani

lainattasi

lainattansa / lainattaan

lainoittani

lainoittasi

lainoittansa / lainoittaan

Com

-ne

-

-

-

lainoineni

lainoinesi

lainoinensa / lainoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainamme

lainamme

lainanne

lainanne

lainansa

lainansa

Par

-ta

lainaamme

lainojamme

lainaanne

lainojanne

lainaansa / lainaaan

lainojansa / lainojaan

Gen

-n

lainamme

lainojemme

lainanne

lainojenne

lainansa

lainojensa

Ill

mihin

lainaamme

lainoihimme

lainaanne

lainoihinne

lainaansa

lainoihinsa

Ine

-ssa

lainassamme

lainoissamme

lainassanne

lainoissanne

lainassansa / lainassaan

lainoissansa / lainoissaan

Ela

-sta

lainastamme

lainoistamme

lainastanne

lainoistanne

lainastansa / lainastaan

lainoistansa / lainoistaan

All

-lle

lainallemme

lainoillemme

lainallenne

lainoillenne

lainallensa / lainalleen

lainoillensa / lainoillean

Ade

-lla

lainallamme

lainoillamme

lainallanne

lainoillanne

lainallansa / lainallaan

lainoillansa / lainoillaan

Abl

-lta

lainaltamme

lainoiltamme

lainaltanne

lainoiltanne

lainaltansa / lainaltaan

lainoiltansa / lainoiltaan

Tra

-ksi

lainaksemme

lainoiksemme

lainaksenne

lainoiksenne

lainaksensa / lainakseen

lainoiksensa / lainoikseen

Ess

-na

lainanamme

lainoinamme

lainananne

lainoinanne

lainanansa / lainanaan

lainoinansa / lainoinaan

Abe

-tta

lainattamme

lainoittamme

lainattanne

lainoittanne

lainattansa / lainattaan

lainoittansa / lainoittaan

Com

-ne

-

lainoinemme

-

lainoinenne

-

lainoinensa / lainoineen

Singular

Plural

Nom

-

lainamme

lainanne

lainansa

lainamme

lainanne

lainansa

Par

-ta

lainaamme

lainaanne

lainaansa / lainaaan

lainojamme

lainojanne

lainojansa / lainojaan

Gen

-n

lainamme

lainanne

lainansa

lainojemme

lainojenne

lainojensa

Ill

mihin

lainaamme

lainaanne

lainaansa

lainoihimme

lainoihinne

lainoihinsa

Ine

-ssa

lainassamme

lainassanne

lainassansa / lainassaan

lainoissamme

lainoissanne

lainoissansa / lainoissaan

Ela

-sta

lainastamme

lainastanne

lainastansa / lainastaan

lainoistamme

lainoistanne

lainoistansa / lainoistaan

All

-lle

lainallemme

lainallenne

lainallensa / lainalleen

lainoillemme

lainoillenne

lainoillensa / lainoillean

Ade

-lla

lainallamme

lainallanne

lainallansa / lainallaan

lainoillamme

lainoillanne

lainoillansa / lainoillaan

Abl

-lta

lainaltamme

lainaltanne

lainaltansa / lainaltaan

lainoiltamme

lainoiltanne

lainoiltansa / lainoiltaan

Tra

-ksi

lainaksemme

lainaksenne

lainaksensa / lainakseen

lainoiksemme

lainoiksenne

lainoiksensa / lainoikseen

Ess

-na

lainanamme

lainananne

lainanansa / lainanaan

lainoinamme

lainoinanne

lainoinansa / lainoinaan

Abe

-tta

lainattamme

lainattanne

lainattansa / lainattaan

lainoittamme

lainoittanne

lainoittansa / lainoittaan

Com

-ne

-

-

-

lainoinemme

lainoinenne

lainoinensa / lainoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

san

sanit

Par

-ta

sania

saneja

Gen

-n

sanin

sanien

Ill

mihin

saniin

saneihin

Ine

-ssa

sanissa

saneissa

Ela

-sta

sanista

saneista

All

-lle

sanille

saneille

Ade

-lla

sanilla

saneilla

Abl

-lta

sanilta

saneilta

Tra

-ksi

saniksi

saneiksi

Ess

-na

sanina

saneina

Abe

-tta

sanitta

saneitta

Com

-ne

-

saneine

Ins

-in

-

sanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

san

sanit

Par

-ta

sania

saneja

Gen

-n

sanin

sanien

Ill

mihin

saniin

saneihin

Ine

-ssa

sanissa

saneissa

Ela

-sta

sanista

saneista

All

-lle

sanille

saneille

Ade

-lla

sanilla

saneilla

Abl

-lta

sanilta

saneilta

Tra

-ksi

saniksi

saneiksi

Ess

-na

sanina

saneina

Abe

-tta

sanitta

saneitta

Com

-ne

-

saneine

Ins

-in

-

sanein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

san
of san
the San
in San
to San
Show more arrow right
Tatoeba; OPUS; Europarl Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Finnish-English parallel corpus (Korp) Hän juo san. He drinks milk. Kaada san lasiin. Pour wine into the glass. San on tärkeä juomaa. Water is important for drinking. Lue tämä sanein. Read this by word. Voisitko tuoda minulle san? Could you bring me coffee? San juominen on terveellistä. Drinking water is healthy. Mitä nyt, San? What's wrong, San? Opeta minua sanein. Teach me step by step. Ne saivat apua saneilta. They received help from words. Sanitko lähti jo. The san already left. Show more arrow right

Wikipedia

San
Veikselin sivujoki Puolassa San
kaupunki Malissa Sanit
eli bušmannit, kansa eteläisessä Afrikassa Suojattu alkuperänimitys
Euroopan unionin standardi tavaramerkkien suojaamiseen. Storage area network
arkkitehtuuri tiedostopalvelinten yhdistämiseen San
(Ϻ ϻ), vanhimmassa kreikkalaisessa aakkostossa esiintynyt kirjain Ko San
(s. 1976), eteläkorealainen avaruustutkija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanini

sanini

sanisi

sanisi

saninsa

saninsa

Par

-ta

saniani

sanejani

saniasi

sanejasi

saniansa / saniaan

sanejansa / sanejaan

Gen

-n

sanini

sanieni

sanisi

saniesi

saninsa

saniensa

Ill

mihin

saniini

saneihini

saniisi

saneihisi

saniinsa

saneihinsa

Ine

-ssa

sanissani

saneissani

sanissasi

saneissasi

sanissansa / sanissaan

saneissansa / saneissaan

Ela

-sta

sanistani

saneistani

sanistasi

saneistasi

sanistansa / sanistaan

saneistansa / saneistaan

All

-lle

sanilleni

saneilleni

sanillesi

saneillesi

sanillensa / sanilleen

saneillensa / saneillean

Ade

-lla

sanillani

saneillani

sanillasi

saneillasi

sanillansa / sanillaan

saneillansa / saneillaan

Abl

-lta

saniltani

saneiltani

saniltasi

saneiltasi

saniltansa / saniltaan

saneiltansa / saneiltaan

Tra

-ksi

sanikseni

saneikseni

saniksesi

saneiksesi

saniksensa / sanikseen

saneiksensa / saneikseen

Ess

-na

saninani

saneinani

saninasi

saneinasi

saninansa / saninaan

saneinansa / saneinaan

Abe

-tta

sanittani

saneittani

sanittasi

saneittasi

sanittansa / sanittaan

saneittansa / saneittaan

Com

-ne

-

saneineni

-

saneinesi

-

saneinensa / saneineen

Singular

Plural

Nom

-

sanini

sanisi

saninsa

sanini

sanisi

saninsa

Par

-ta

saniani

saniasi

saniansa / saniaan

sanejani

sanejasi

sanejansa / sanejaan

Gen

-n

sanini

sanisi

saninsa

sanieni

saniesi

saniensa

Ill

mihin

saniini

saniisi

saniinsa

saneihini

saneihisi

saneihinsa

Ine

-ssa

sanissani

sanissasi

sanissansa / sanissaan

saneissani

saneissasi

saneissansa / saneissaan

Ela

-sta

sanistani

sanistasi

sanistansa / sanistaan

saneistani

saneistasi

saneistansa / saneistaan

All

-lle

sanilleni

sanillesi

sanillensa / sanilleen

saneilleni

saneillesi

saneillensa / saneillean

Ade

-lla

sanillani

sanillasi

sanillansa / sanillaan

saneillani

saneillasi

saneillansa / saneillaan

Abl

-lta

saniltani

saniltasi

saniltansa / saniltaan

saneiltani

saneiltasi

saneiltansa / saneiltaan

Tra

-ksi

sanikseni

saniksesi

saniksensa / sanikseen

saneikseni

saneiksesi

saneiksensa / saneikseen

Ess

-na

saninani

saninasi

saninansa / saninaan

saneinani

saneinasi

saneinansa / saneinaan

Abe

-tta

sanittani

sanittasi

sanittansa / sanittaan

saneittani

saneittasi

saneittansa / saneittaan

Com

-ne

-

-

-

saneineni

saneinesi

saneinensa / saneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanimme

sanimme

saninne

saninne

saninsa

saninsa

Par

-ta

saniamme

sanejamme

sanianne

sanejanne

saniansa / saniaan

sanejansa / sanejaan

Gen

-n

sanimme

saniemme

saninne

sanienne

saninsa

saniensa

Ill

mihin

saniimme

saneihimme

saniinne

saneihinne

saniinsa

saneihinsa

Ine

-ssa

sanissamme

saneissamme

sanissanne

saneissanne

sanissansa / sanissaan

saneissansa / saneissaan

Ela

-sta

sanistamme

saneistamme

sanistanne

saneistanne

sanistansa / sanistaan

saneistansa / saneistaan

All

-lle

sanillemme

saneillemme

sanillenne

saneillenne

sanillensa / sanilleen

saneillensa / saneillean

Ade

-lla

sanillamme

saneillamme

sanillanne

saneillanne

sanillansa / sanillaan

saneillansa / saneillaan

Abl

-lta

saniltamme

saneiltamme

saniltanne

saneiltanne

saniltansa / saniltaan

saneiltansa / saneiltaan

Tra

-ksi

saniksemme

saneiksemme

saniksenne

saneiksenne

saniksensa / sanikseen

saneiksensa / saneikseen

Ess

-na

saninamme

saneinamme

saninanne

saneinanne

saninansa / saninaan

saneinansa / saneinaan

Abe

-tta

sanittamme

saneittamme

sanittanne

saneittanne

sanittansa / sanittaan

saneittansa / saneittaan

Com

-ne

-

saneinemme

-

saneinenne

-

saneinensa / saneineen

Singular

Plural

Nom

-

sanimme

saninne

saninsa

sanimme

saninne

saninsa

Par

-ta

saniamme

sanianne

saniansa / saniaan

sanejamme

sanejanne

sanejansa / sanejaan

Gen

-n

sanimme

saninne

saninsa

saniemme

sanienne

saniensa

Ill

mihin

saniimme

saniinne

saniinsa

saneihimme

saneihinne

saneihinsa

Ine

-ssa

sanissamme

sanissanne

sanissansa / sanissaan

saneissamme

saneissanne

saneissansa / saneissaan

Ela

-sta

sanistamme

sanistanne

sanistansa / sanistaan

saneistamme

saneistanne

saneistansa / saneistaan

All

-lle

sanillemme

sanillenne

sanillensa / sanilleen

saneillemme

saneillenne

saneillensa / saneillean

Ade

-lla

sanillamme

sanillanne

sanillansa / sanillaan

saneillamme

saneillanne

saneillansa / saneillaan

Abl

-lta

saniltamme

saniltanne

saniltansa / saniltaan

saneiltamme

saneiltanne

saneiltansa / saneiltaan

Tra

-ksi

saniksemme

saniksenne

saniksensa / sanikseen

saneiksemme

saneiksenne

saneiksensa / saneikseen

Ess

-na

saninamme

saninanne

saninansa / saninaan

saneinamme

saneinanne

saneinansa / saneinaan

Abe

-tta

sanittamme

sanittanne

sanittansa / sanittaan

saneittamme

saneittanne

saneittansa / saneittaan

Com

-ne

-

-

-

saneinemme

saneinenne

saneinensa / saneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oka

oat / o’at

Par

-ta

okaa

okia

Gen

-n

oan / o’an

okien

Ill

mihin

okaan

okiin

Ine

-ssa

oassa / o’assa

o’issa / oissa

Ela

-sta

oasta / o’asta

o’ista / oista

All

-lle

oalle / o’alle

o’ille / oille

Ade

-lla

oalla / o’alla

o’illa / oilla

Abl

-lta

oalta / o’alta

o’ilta / oilta

Tra

-ksi

oaksi / o’aksi

o’iksi / oiksi

Ess

-na

okana

okina

Abe

-tta

oatta / o’atta

o’itta / oitta

Com

-ne

-

okine

Ins

-in

-

o’in / oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oka

oat / o’at

Par

-ta

okaa

okia

Gen

-n

oan / o’an

okien

Ill

mihin

okaan

okiin

Ine

-ssa

oassa / o’assa

o’issa / oissa

Ela

-sta

oasta / o’asta

o’ista / oista

All

-lle

oalle / o’alle

o’ille / oille

Ade

-lla

oalla / o’alla

o’illa / oilla

Abl

-lta

oalta / o’alta

o’ilta / oilta

Tra

-ksi

oaksi / o’aksi

o’iksi / oiksi

Ess

-na

okana

okina

Abe

-tta

oatta / o’atta

o’itta / oitta

Com

-ne

-

okine

Ins

-in

-

o’in / oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

thorn piikki, oka, oas, ora, piikkipensas, orapihlaja
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles parallel corpus; Tatoeba; OPUS EUbookshop parallel corpus; Europarl Parallel Corpus Okans-san. Okaasan. Oletko okani? Are you my thorn? Oattani särkee. My back is aching. Oattani on kipeä. My finger hurts. Yritä oka käytävältä. Try to remove the splinter from the hallway. Oastanne silti löytyy. Your oka is still there. Oin, herra. Oin, sir. Hänellä oli oka sormessaan. He had a splinter in his finger. Oastanne ei enää tarvita. Your oka is no longer needed. Oillesi putoaa lehti. The leaf falls to your feet. Show more arrow right

Wiktionary

thorn, prickle Show more arrow right oaspiikki Show more arrow right From Proto-Finnic oka. Show more arrow right

Wikipedia

Oka (river) The Oka (Russian: Ока́, IPA: [ɐˈka]) is a river in central Russia, the largest right tributary of the Volga. It flows through the regions of Oryol, Tula, Kaluga, Moscow, Ryazan, Vladimir and Nizhny Novgorod and is navigable over a large part of its total length, as far upstream as to the town of Kaluga. Its length is 1,500 km (930 mi) and its catchment area is 245,000 km2 (95,000 sq mi). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

okani

okani

okasi

okasi

okansa

okansa

Par

-ta

okaani

okiani

okaasi

okiasi

okaansa

okiansa / okiaan

Gen

-n

okani

okieni

okasi

okiesi

okansa

okiensa

Ill

mihin

okaani

okiini

okaasi

okiisi

okaansa

okiinsa

Ine

-ssa

oassani / o’assani

o’issani / oissani

oassasi / o’assasi

o’issasi / oissasi

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastani / o’astani

o’istani / oistani

oastasi / o’astasi

o’istasi / oistasi

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oalleni / o’alleni

o’illeni / oilleni

oallesi / o’allesi

o’illesi / oillesi

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallani / o’allani

o’illani / oillani

oallasi / o’allasi

o’illasi / oillasi

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltani / o’altani

o’iltani / oiltani

oaltasi / o’altasi

o’iltasi / oiltasi

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oakseni / o’akseni

o’ikseni / oikseni

oaksesi / o’aksesi

o’iksesi / oiksesi

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanani

okinani

okanasi

okinasi

okanansa / okanaan

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattani / o’attani

o’ittani / oittani

oattasi / o’attasi

o’ittasi / oittasi

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

okineni

-

okinesi

-

okinensa / okineen

Singular

Plural

Nom

-

okani

okasi

okansa

okani

okasi

okansa

Par

-ta

okaani

okaasi

okaansa

okiani

okiasi

okiansa / okiaan

Gen

-n

okani

okasi

okansa

okieni

okiesi

okiensa

Ill

mihin

okaani

okaasi

okaansa

okiini

okiisi

okiinsa

Ine

-ssa

oassani / o’assani

oassasi / o’assasi

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issani / oissani

o’issasi / oissasi

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastani / o’astani

oastasi / o’astasi

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istani / oistani

o’istasi / oistasi

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oalleni / o’alleni

oallesi / o’allesi

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illeni / oilleni

o’illesi / oillesi

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallani / o’allani

oallasi / o’allasi

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illani / oillani

o’illasi / oillasi

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltani / o’altani

oaltasi / o’altasi

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltani / oiltani

o’iltasi / oiltasi

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oakseni / o’akseni

oaksesi / o’aksesi

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’ikseni / oikseni

o’iksesi / oiksesi

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanani

okanasi

okanansa / okanaan

okinani

okinasi

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattani / o’attani

oattasi / o’attasi

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittani / oittani

o’ittasi / oittasi

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

-

-

okineni

okinesi

okinensa / okineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

okamme

okamme

okanne

okanne

okansa

okansa

Par

-ta

okaamme

okiamme

okaanne

okianne

okaansa

okiansa / okiaan

Gen

-n

okamme

okiemme

okanne

okienne

okansa

okiensa

Ill

mihin

okaamme

okiimme

okaanne

okiinne

okaansa

okiinsa

Ine

-ssa

oassamme / o’assamme

o’issamme / oissamme

oassanne / o’assanne

o’issanne / oissanne

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastamme / o’astamme

o’istamme / oistamme

oastanne / o’astanne

o’istanne / oistanne

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oallemme / o’allemme

o’illemme / oillemme

oallenne / o’allenne

o’illenne / oillenne

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallamme / o’allamme

o’illamme / oillamme

oallanne / o’allanne

o’illanne / oillanne

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltamme / o’altamme

o’iltamme / oiltamme

oaltanne / o’altanne

o’iltanne / oiltanne

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oaksemme / o’aksemme

o’iksemme / oiksemme

oaksenne / o’aksenne

o’iksenne / oiksenne

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanamme

okinamme

okananne

okinanne

okanansa / okanaan

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattamme / o’attamme

o’ittamme / oittamme

oattanne / o’attanne

o’ittanne / oittanne

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

okinemme

-

okinenne

-

okinensa / okineen

Singular

Plural

Nom

-

okamme

okanne

okansa

okamme

okanne

okansa

Par

-ta

okaamme

okaanne

okaansa

okiamme

okianne

okiansa / okiaan

Gen

-n

okamme

okanne

okansa

okiemme

okienne

okiensa

Ill

mihin

okaamme

okaanne

okaansa

okiimme

okiinne

okiinsa

Ine

-ssa

oassamme / o’assamme

oassanne / o’assanne

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issamme / oissamme

o’issanne / oissanne

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastamme / o’astamme

oastanne / o’astanne

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istamme / oistamme

o’istanne / oistanne

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oallemme / o’allemme

oallenne / o’allenne

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illemme / oillemme

o’illenne / oillenne

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallamme / o’allamme

oallanne / o’allanne

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illamme / oillamme

o’illanne / oillanne

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltamme / o’altamme

oaltanne / o’altanne

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltamme / oiltamme

o’iltanne / oiltanne

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oaksemme / o’aksemme

oaksenne / o’aksenne

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’iksemme / oiksemme

o’iksenne / oiksenne

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanamme

okananne

okanansa / okanaan

okinamme

okinanne

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattamme / o’attamme

oattanne / o’attanne

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittamme / oittamme

o’ittanne / oittanne

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

-

-

okinemme

okinenne

okinensa / okineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sana

sanat

Par

-ta

sanaa

sanoja

Gen

-n

sanan

sanojen

Ill

mihin

sanaan

sanoihin

Ine

-ssa

sanassa

sanoissa

Ela

-sta

sanasta

sanoista

All

-lle

sanalle

sanoille

Ade

-lla

sanalla

sanoilla

Abl

-lta

sanalta

sanoilta

Tra

-ksi

sanaksi

sanoiksi

Ess

-na

sanana

sanoina

Abe

-tta

sanatta

sanoitta

Com

-ne

-

sanoine

Ins

-in

-

sanoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sana

sanat

Par

-ta

sanaa

sanoja

Gen

-n

sanan

sanojen

Ill

mihin

sanaan

sanoihin

Ine

-ssa

sanassa

sanoissa

Ela

-sta

sanasta

sanoista

All

-lle

sanalle

sanoille

Ade

-lla

sanalla

sanoilla

Abl

-lta

sanalta

sanoilta

Tra

-ksi

sanaksi

sanoiksi

Ess

-na

sanana

sanoina

Abe

-tta

sanatta

sanoitta

Com

-ne

-

sanoine

Ins

-in

-

sanoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

word sana, käsky, tieto, viesti, lupaus, komento
term termi, sana, ilmaus, aika, kausi, määräaika
Scriptures pyhät kirjoitukset, raamattu, sana, pyhä kirja
Scripture pyhä kirja, raamattu, pyhät kirjoitukset, sana
Holy Writ raamattu, pyhä kirja, sana, pyhät kirjoitukset
say-so lupa, sana
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; oj4; OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl Sana tulee saksasta. The word comes from German. Sana on voimakas ase. The word is a powerful weapon. Annan sanani. My word is my bond. Sana sanalta. Word for word. Osa: tämä sana. Nd part: this word. Varoituksen sana. A word of warning eh? Hän sanoi sanoja ääneen. She said the words out loud. Mikä tämä sana on? What is this word here? Sanojamme ovat täällä kirjassa. Our words are here in the book. "Vihata"on ruma sana. Hate's a bad word. Show more arrow right

Wiktionary

word Fin:Emme sanoneet sanaakaan.Eng:We didn't say a word.Fin:Luotan (sinun) sanaasi.Eng:I'll take your word for it. (religion, with capital initial letter) Word, Scripture lesson (section of the Bible or other religious text read as part of a divine service) Show more arrow right Adjectives sanainensanallinensanastollinensanaton Nouns sanailu-sanaisuussananensanastosanastussanattomuussanesanue Verbs sanaillasanellasanoa; sanoutua; sanallistaasanastaasanoittaa Adverbs -sanaisestisanalleensanallisestisananmukaisestisanasillasanasillesanattomasti Phrases sanansa mittainen Show more arrow right ainesanaalkusanatammattisanaapusanaarvosanaasemosanaasiasanaavainsanahakusanahaukkumasanahellittelysanaherjasanahuudahdussanaiskusanajumalansanajälkisanatkantasanakardinaalilukusanakieltosanakirjainsanakirosanakorusanakunniasanalaatusanalainasanalukusanalyhennesanamahtisanamainesanamuotisanamurresananimisanaomistussanatperussanapiilosanapuhuttelusanapääsanaraamatunsanariimisanaristisanaryhmäsanasalasanasanahakemistosanaharkkasanahelinäsanahirviösanajumalanpalvelussanajuurisanajärjestyssanakirjasanakirjantekijäsanakirjantoimittajasanakirjatyösanakoesanakäännesanaleikkisanaliittosanaluettelosanaluokkasanamuotosananalkuinensananheittosananiekkasananjalkasananjulistajasananjulistussananjuurisanankuulijasanankäyttäjäsanankäyttösananlaskusananloppusananloppuinensananmittasananmittaisuussananmukainensananmukaisuussananmuodostussananmuotosananparsisananrajasananrieskasanansaattajasananselittäjäsananselityssanansisäinensanansutkaussanansyöjäsanantaitajasanantaivutussanantapasanantoistosanantuojasanantutkimussanantutkiskelusananvaihtosananvalintasananvaltasananvapaussananvartalosananviljelysananvuorosananvälisananväännesanaopillinensanaoppisanaottelusanapaatossanapainosanapaisutussanaparisanapattosanaperhesanapesuesanapesyesanarajasanaristikkosanaryhmäsanaryöppysanasanainensanasepposanaseppoilusanaseppäsanasisältösanasokeasanasokeussanasotasanasotasillasanastontutkimussanasto-oppisanasutkaussanatabusanataidesanataiturisanataituruussanatarkastisanatarkkasanatulvasanavalintasanavalmissanavalmiussanavarastosanavaratsanavartalosanavuolaussanavälisanaväännössanojenkäsittelysidesanasivistyssanasukulaissanataikasanatekosanateonsanatilkesanatunnussanauudissanavahvistussanavierassanavoimasanav-sanavuorosanayhdyssanaylisanaylistyssana Show more arrow right From Proto-Finnic sana. Show more arrow right

Wikipedia

Word In linguistics, a word of a spoken language can be defined as the smallest sequence of phonemes that can be uttered in isolation with objective or practical meaning. In many languages, words also correspond to sequences of graphemes ("letters") in their standard writing systems that are delimited by spaces wider than the normal inter-letter space, or by other graphical conventions. The concept of "word" is usually distinguished from that of a morpheme, which is the smallest unit of word which has a meaning, even if it will not stand on its own. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanani

sanani

sanasi

sanasi

sanansa

sanansa

Par

-ta

sanaani

sanojani

sanaasi

sanojasi

sanaansa / sanaaan

sanojansa / sanojaan

Gen

-n

sanani

sanojeni

sanasi

sanojesi

sanansa

sanojensa

Ill

mihin

sanaani

sanoihini

sanaasi

sanoihisi

sanaansa

sanoihinsa

Ine

-ssa

sanassani

sanoissani

sanassasi

sanoissasi

sanassansa / sanassaan

sanoissansa / sanoissaan

Ela

-sta

sanastani

sanoistani

sanastasi

sanoistasi

sanastansa / sanastaan

sanoistansa / sanoistaan

All

-lle

sanalleni

sanoilleni

sanallesi

sanoillesi

sanallensa / sanalleen

sanoillensa / sanoillean

Ade

-lla

sanallani

sanoillani

sanallasi

sanoillasi

sanallansa / sanallaan

sanoillansa / sanoillaan

Abl

-lta

sanaltani

sanoiltani

sanaltasi

sanoiltasi

sanaltansa / sanaltaan

sanoiltansa / sanoiltaan

Tra

-ksi

sanakseni

sanoikseni

sanaksesi

sanoiksesi

sanaksensa / sanakseen

sanoiksensa / sanoikseen

Ess

-na

sananani

sanoinani

sananasi

sanoinasi

sananansa / sananaan

sanoinansa / sanoinaan

Abe

-tta

sanattani

sanoittani

sanattasi

sanoittasi

sanattansa / sanattaan

sanoittansa / sanoittaan

Com

-ne

-

sanoineni

-

sanoinesi

-

sanoinensa / sanoineen

Singular

Plural

Nom

-

sanani

sanasi

sanansa

sanani

sanasi

sanansa

Par

-ta

sanaani

sanaasi

sanaansa / sanaaan

sanojani

sanojasi

sanojansa / sanojaan

Gen

-n

sanani

sanasi

sanansa

sanojeni

sanojesi

sanojensa

Ill

mihin

sanaani

sanaasi

sanaansa

sanoihini

sanoihisi

sanoihinsa

Ine

-ssa

sanassani

sanassasi

sanassansa / sanassaan

sanoissani

sanoissasi

sanoissansa / sanoissaan

Ela

-sta

sanastani

sanastasi

sanastansa / sanastaan

sanoistani

sanoistasi

sanoistansa / sanoistaan

All

-lle

sanalleni

sanallesi

sanallensa / sanalleen

sanoilleni

sanoillesi

sanoillensa / sanoillean

Ade

-lla

sanallani

sanallasi

sanallansa / sanallaan

sanoillani

sanoillasi

sanoillansa / sanoillaan

Abl

-lta

sanaltani

sanaltasi

sanaltansa / sanaltaan

sanoiltani

sanoiltasi

sanoiltansa / sanoiltaan

Tra

-ksi

sanakseni

sanaksesi

sanaksensa / sanakseen

sanoikseni

sanoiksesi

sanoiksensa / sanoikseen

Ess

-na

sananani

sananasi

sananansa / sananaan

sanoinani

sanoinasi

sanoinansa / sanoinaan

Abe

-tta

sanattani

sanattasi

sanattansa / sanattaan

sanoittani

sanoittasi

sanoittansa / sanoittaan

Com

-ne

-

-

-

sanoineni

sanoinesi

sanoinensa / sanoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanamme

sanamme

sananne

sananne

sanansa

sanansa

Par

-ta

sanaamme

sanojamme

sanaanne

sanojanne

sanaansa / sanaaan

sanojansa / sanojaan

Gen

-n

sanamme

sanojemme

sananne

sanojenne

sanansa

sanojensa

Ill

mihin

sanaamme

sanoihimme

sanaanne

sanoihinne

sanaansa

sanoihinsa

Ine

-ssa

sanassamme

sanoissamme

sanassanne

sanoissanne

sanassansa / sanassaan

sanoissansa / sanoissaan

Ela

-sta

sanastamme

sanoistamme

sanastanne

sanoistanne

sanastansa / sanastaan

sanoistansa / sanoistaan

All

-lle

sanallemme

sanoillemme

sanallenne

sanoillenne

sanallensa / sanalleen

sanoillensa / sanoillean

Ade

-lla

sanallamme

sanoillamme

sanallanne

sanoillanne

sanallansa / sanallaan

sanoillansa / sanoillaan

Abl

-lta

sanaltamme

sanoiltamme

sanaltanne

sanoiltanne

sanaltansa / sanaltaan

sanoiltansa / sanoiltaan

Tra

-ksi

sanaksemme

sanoiksemme

sanaksenne

sanoiksenne

sanaksensa / sanakseen

sanoiksensa / sanoikseen

Ess

-na

sananamme

sanoinamme

sanananne

sanoinanne

sananansa / sananaan

sanoinansa / sanoinaan

Abe

-tta

sanattamme

sanoittamme

sanattanne

sanoittanne

sanattansa / sanattaan

sanoittansa / sanoittaan

Com

-ne

-

sanoinemme

-

sanoinenne

-

sanoinensa / sanoineen

Singular

Plural

Nom

-

sanamme

sananne

sanansa

sanamme

sananne

sanansa

Par

-ta

sanaamme

sanaanne

sanaansa / sanaaan

sanojamme

sanojanne

sanojansa / sanojaan

Gen

-n

sanamme

sananne

sanansa

sanojemme

sanojenne

sanojensa

Ill

mihin

sanaamme

sanaanne

sanaansa

sanoihimme

sanoihinne

sanoihinsa

Ine

-ssa

sanassamme

sanassanne

sanassansa / sanassaan

sanoissamme

sanoissanne

sanoissansa / sanoissaan

Ela

-sta

sanastamme

sanastanne

sanastansa / sanastaan

sanoistamme

sanoistanne

sanoistansa / sanoistaan

All

-lle

sanallemme

sanallenne

sanallensa / sanalleen

sanoillemme

sanoillenne

sanoillensa / sanoillean

Ade

-lla

sanallamme

sanallanne

sanallansa / sanallaan

sanoillamme

sanoillanne

sanoillansa / sanoillaan

Abl

-lta

sanaltamme

sanaltanne

sanaltansa / sanaltaan

sanoiltamme

sanoiltanne

sanoiltansa / sanoiltaan

Tra

-ksi

sanaksemme

sanaksenne

sanaksensa / sanakseen

sanoiksemme

sanoiksenne

sanoiksensa / sanoikseen

Ess

-na

sananamme

sanananne

sananansa / sananaan

sanoinamme

sanoinanne

sanoinansa / sanoinaan

Abe

-tta

sanattamme

sanattanne

sanattansa / sanattaan

sanoittamme

sanoittanne

sanoittansa / sanoittaan

Com

-ne

-

-

-

sanoinemme

sanoinenne

sanoinensa / sanoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

law laki, oikeus, oikeustiede, oikeudenkäyttö, poliisi, tiukka järjestyksenpito
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja
code koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero
justice oikeus, oikeudenmukaisuus, laki, kohtuus, tuomari, oikeutus
principle periaate, toimintaperiaate, laki
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, laki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 4638995; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 3983563; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 886698; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 2762861; Europarl; ** Tatoeba Parallel Corpus, sentence 8386518. Se on laki. That's the law. Minä tunnen laistanne. I know your law. Etsin tietoa laistanne. I am looking for information on your law. Laki on lahjottu. The law's been bought. Minä noudatan laistanne. I follow your law. Te ette välitä laistanne. You don't care about your law. Laki määrää vähimmäissuoritustason. The law stipulates the minimum performance level. Puhutko laitta? Do you speak the law? Hienoja laineitapa. No, this is nice waves. Koodeksi on aina laki. Aye, the Code be the law as always. Show more arrow right

Wiktionary

A summit, topmost point of eg. a hill or trajectory. A ceiling. Show more arrow right lakipiste suulaki Show more arrow right From Proto-Finnic laki. Borrowed from Old Swedish lagh (compare Swedish lag), from Old Norse lǫg. Show more arrow right

Wikipedia

Law Law is a system of rules created and enforced through social or governmental institutions to regulate behavior, with its precise definition a matter of longstanding debate. It has been variously described as a science and the art of justice. State-enforced laws can be made by a group legislature or by a single legislator, resulting in statutes; by the executive through decrees and regulations; or established by judges through precedent, usually in common law jurisdictions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakejani / lakiani

lakiasi / lakeasi

lakejasi / lakiasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakieni

lakisi / lakesi

lakiesi

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakeihini / lakiini

lakiisi / lakeesi

lakeihisi / lakiisi

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laeissani / la’eissani / laissani

laissasi / laessasi / la’issasi

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laeistani / la’eistani / laistani

laistasi / laestasi / la’istasi

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laillesi / laellesi / la’illesi

laeillesi / la’eillesi / laillesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laeillani / la’eillani / laillani

laillasi / laellasi / la’illasi

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

laeiltani / la’eiltani / lailtani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakeinani / lakinani

lakinasi / lakenasi

lakeinasi / lakinasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laeittani / la’eittani / laittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeineni / lakineni

-

lakeinesi / lakinesi

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakiasi / lakeasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejani / lakiani

lakejasi / lakiasi

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakieni

lakiesi

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakiisi / lakeesi

lakiinsa / lakeensa

lakeihini / lakiini

lakeihisi / lakiisi

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laissasi / laessasi / la’issasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissani / la’eissani / laissani

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laistasi / laestasi / la’istasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistani / la’eistani / laistani

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laillesi / laellesi / la’illesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laeillesi / la’eillesi / laillesi

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laillasi / laellasi / la’illasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillani / la’eillani / laillani

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltani / la’eiltani / lailtani

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakinasi / lakenasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinani / lakinani

lakeinasi / lakinasi

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittani / la’eittani / laittani

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeineni / lakineni

lakeinesi / lakinesi

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakejamme / lakiamme

lakianne / lakeanne

lakejanne / lakianne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakiemme

lakinne / lakenne

lakienne

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakeihimme / lakiimme

lakiinne / lakeenne

lakeihinne / lakiinne

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laillenne / laellenne / la’illenne

laeillenne / la’eillenne / laillenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakeinamme / lakinamme

lakinanne / lakenanne

lakeinanne / lakinanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeinemme / lakinemme

-

lakeinenne / lakinenne

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakianne / lakeanne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejamme / lakiamme

lakejanne / lakianne

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakiemme

lakienne

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakiinne / lakeenne

lakiinsa / lakeensa

lakeihimme / lakiimme

lakeihinne / lakiinne

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laillenne / laellenne / la’illenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laeillenne / la’eillenne / laillenne

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakinanne / lakenanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinamme / lakinamme

lakeinanne / lakinanne

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeinemme / lakinemme

lakeinenne / lakinenne

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

asana

asanat

Par

-ta

asanaa

asanoita

Gen

-n

asanan

asanoitten / asanoiden

Ill

mihin

asanaan

asanoihin

Ine

-ssa

asanassa

asanoissa

Ela

-sta

asanasta

asanoista

All

-lle

asanalle

asanoille

Ade

-lla

asanalla

asanoilla

Abl

-lta

asanalta

asanoilta

Tra

-ksi

asanaksi

asanoiksi

Ess

-na

asanana

asanoina

Abe

-tta

asanatta

asanoitta

Com

-ne

-

asanoine

Ins

-in

-

asanoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

asana

asanat

Par

-ta

asanaa

asanoita

Gen

-n

asanan

asanoitten / asanoiden

Ill

mihin

asanaan

asanoihin

Ine

-ssa

asanassa

asanoissa

Ela

-sta

asanasta

asanoista

All

-lle

asanalle

asanoille

Ade

-lla

asanalla

asanoilla

Abl

-lta

asanalta

asanoilta

Tra

-ksi

asanaksi

asanoiksi

Ess

-na

asanana

asanoina

Abe

-tta

asanatta

asanoitta

Com

-ne

-

asanoine

Ins

-in

-

asanoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

asana
asanas
the asana
asana for
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; EUbookshop Parallel Corpus; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; LDS; OpenSubtitles2018.v3 Asana on joogaan kuuluva fyysinen harjoitusmuoto. Asana is a physical exercise form included in yoga. Asana auttaa vahvistamaan kehoa ja lisäämään notkeutta. Asana helps strengthen the body and increase flexibility. Klassinen asana hyvälle unelle on"jalat ylös seinää vasten". A classic asana for good sleep is "legs up the wall". Hän opetteli uuden asanan viime joogatunnilla. She learned a new asana in the last yoga class. Hän opiskelee asanoita ja niiden vaikutuksia kehoon. She studies asanas and their effects on the body. 5 Oi, muista nämä asanat ja pidä minun käskyni. 5 Oh, remember these awords, and keep my commandments. Joogassa asanoilla pyritään tasapainoisuuteen ja kehonhallintaan. In yoga, the aim is balance and body control with asanas. Joogaopettajalleni kävi niin, ja hän pyörtyi kesken asanan. It happened to my yoga teacher, and she fainted during downward dog. Hengitysharjoitukset ovat yhtä tärkeitä kuin asanat joogan terveysvaikutuksille. Breathing exercises are as important as asanas for the health benefits of yoga. Monet terveysongelmat voidaan lievittää säännöllisellä asanoilla harjoittelulla. Many health problems can be eased with regular practice of asanas. Show more arrow right

Wikipedia

Asana An asana is a body posture, originally and still a general term for a sitting meditation pose, and later extended in hatha yoga and modern yoga as exercise, to any type of pose or position, adding reclining, standing, inverted, twisting, and balancing poses. The Yoga Sutras of Patanjali define "asana" as "[a position that] is steady and comfortable". Patanjali mentions the ability to sit for extended periods as one of the eight limbs of his system. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

asanani

asanani

asanasi

asanasi

asanansa

asanansa

Par

-ta

asanaani

asanoitani

asanaasi

asanoitasi

asanaansa

asanoitansa / asanoitaan

Gen

-n

asanani

asanoitteni / asanoideni

asanasi

asanoittesi / asanoidesi

asanansa

asanoittensa / asanoidensa

Ill

mihin

asanaani

asanoihini

asanaasi

asanoihisi

asanaansa

asanoihinsa

Ine

-ssa

asanassani

asanoissani

asanassasi

asanoissasi

asanassansa / asanassaan

asanoissansa / asanoissaan

Ela

-sta

asanastani

asanoistani

asanastasi

asanoistasi

asanastansa / asanastaan

asanoistansa / asanoistaan

All

-lle

asanalleni

asanoilleni

asanallesi

asanoillesi

asanallensa / asanalleen

asanoillensa / asanoillean

Ade

-lla

asanallani

asanoillani

asanallasi

asanoillasi

asanallansa / asanallaan

asanoillansa / asanoillaan

Abl

-lta

asanaltani

asanoiltani

asanaltasi

asanoiltasi

asanaltansa / asanaltaan

asanoiltansa / asanoiltaan

Tra

-ksi

asanakseni

asanoikseni

asanaksesi

asanoiksesi

asanaksensa / asanakseen

asanoiksensa / asanoikseen

Ess

-na

asananani

asanoinani

asananasi

asanoinasi

asananansa / asananaan

asanoinansa / asanoinaan

Abe

-tta

asanattani

asanoittani

asanattasi

asanoittasi

asanattansa / asanattaan

asanoittansa / asanoittaan

Com

-ne

-

asanoineni

-

asanoinesi

-

asanoinensa / asanoineen

Singular

Plural

Nom

-

asanani

asanasi

asanansa

asanani

asanasi

asanansa

Par

-ta

asanaani

asanaasi

asanaansa

asanoitani

asanoitasi

asanoitansa / asanoitaan

Gen

-n

asanani

asanasi

asanansa

asanoitteni / asanoideni

asanoittesi / asanoidesi

asanoittensa / asanoidensa

Ill

mihin

asanaani

asanaasi

asanaansa

asanoihini

asanoihisi

asanoihinsa

Ine

-ssa

asanassani

asanassasi

asanassansa / asanassaan

asanoissani

asanoissasi

asanoissansa / asanoissaan

Ela

-sta

asanastani

asanastasi

asanastansa / asanastaan

asanoistani

asanoistasi

asanoistansa / asanoistaan

All

-lle

asanalleni

asanallesi

asanallensa / asanalleen

asanoilleni

asanoillesi

asanoillensa / asanoillean

Ade

-lla

asanallani

asanallasi

asanallansa / asanallaan

asanoillani

asanoillasi

asanoillansa / asanoillaan

Abl

-lta

asanaltani

asanaltasi

asanaltansa / asanaltaan

asanoiltani

asanoiltasi

asanoiltansa / asanoiltaan

Tra

-ksi

asanakseni

asanaksesi

asanaksensa / asanakseen

asanoikseni

asanoiksesi

asanoiksensa / asanoikseen

Ess

-na

asananani

asananasi

asananansa / asananaan

asanoinani

asanoinasi

asanoinansa / asanoinaan

Abe

-tta

asanattani

asanattasi

asanattansa / asanattaan

asanoittani

asanoittasi

asanoittansa / asanoittaan

Com

-ne

-

-

-

asanoineni

asanoinesi

asanoinensa / asanoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

asanamme

asanamme

asananne

asananne

asanansa

asanansa

Par

-ta

asanaamme

asanoitamme

asanaanne

asanoitanne

asanaansa

asanoitansa / asanoitaan

Gen

-n

asanamme

asanoittemme / asanoidemme

asananne

asanoittenne / asanoidenne

asanansa

asanoittensa / asanoidensa

Ill

mihin

asanaamme

asanoihimme

asanaanne

asanoihinne

asanaansa

asanoihinsa

Ine

-ssa

asanassamme

asanoissamme

asanassanne

asanoissanne

asanassansa / asanassaan

asanoissansa / asanoissaan

Ela

-sta

asanastamme

asanoistamme

asanastanne

asanoistanne

asanastansa / asanastaan

asanoistansa / asanoistaan

All

-lle

asanallemme

asanoillemme

asanallenne

asanoillenne

asanallensa / asanalleen

asanoillensa / asanoillean

Ade

-lla

asanallamme

asanoillamme

asanallanne

asanoillanne

asanallansa / asanallaan

asanoillansa / asanoillaan

Abl

-lta

asanaltamme

asanoiltamme

asanaltanne

asanoiltanne

asanaltansa / asanaltaan

asanoiltansa / asanoiltaan

Tra

-ksi

asanaksemme

asanoiksemme

asanaksenne

asanoiksenne

asanaksensa / asanakseen

asanoiksensa / asanoikseen

Ess

-na

asananamme

asanoinamme

asanananne

asanoinanne

asananansa / asananaan

asanoinansa / asanoinaan

Abe

-tta

asanattamme

asanoittamme

asanattanne

asanoittanne

asanattansa / asanattaan

asanoittansa / asanoittaan

Com

-ne

-

asanoinemme

-

asanoinenne

-

asanoinensa / asanoineen

Singular

Plural

Nom

-

asanamme

asananne

asanansa

asanamme

asananne

asanansa

Par

-ta

asanaamme

asanaanne

asanaansa

asanoitamme

asanoitanne

asanoitansa / asanoitaan

Gen

-n

asanamme

asananne

asanansa

asanoittemme / asanoidemme

asanoittenne / asanoidenne

asanoittensa / asanoidensa

Ill

mihin

asanaamme

asanaanne

asanaansa

asanoihimme

asanoihinne

asanoihinsa

Ine

-ssa

asanassamme

asanassanne

asanassansa / asanassaan

asanoissamme

asanoissanne

asanoissansa / asanoissaan

Ela

-sta

asanastamme

asanastanne

asanastansa / asanastaan

asanoistamme

asanoistanne

asanoistansa / asanoistaan

All

-lle

asanallemme

asanallenne

asanallensa / asanalleen

asanoillemme

asanoillenne

asanoillensa / asanoillean

Ade

-lla

asanallamme

asanallanne

asanallansa / asanallaan

asanoillamme

asanoillanne

asanoillansa / asanoillaan

Abl

-lta

asanaltamme

asanaltanne

asanaltansa / asanaltaan

asanoiltamme

asanoiltanne

asanoiltansa / asanoiltaan

Tra

-ksi

asanaksemme

asanaksenne

asanaksensa / asanakseen

asanoiksemme

asanoiksenne

asanoiksensa / asanoikseen

Ess

-na

asananamme

asanananne

asananansa / asananaan

asanoinamme

asanoinanne

asanoinansa / asanoinaan

Abe

-tta

asanattamme

asanattanne

asanattansa / asanattaan

asanoittamme

asanoittanne

asanoittansa / asanoittaan

Com

-ne

-

-

-

asanoinemme

asanoinenne

asanoinensa / asanoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept