logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kääntymismerkki, noun

Word analysis
kääntymismerkki

kääntymismerkki

kääntymismerkki

Noun, Singular Nominative

kääntyminen

Noun, Derivation with suffix s

+ merkki

Noun, Singular Nominative

kääntyä

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ merkki

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kääntymismerkki

kääntymismerkit

Par

-ta

kääntymismerkkiä

kääntymismerkkejä

Gen

-n

kääntymismerkin

kääntymismerkkien

Ill

mihin

kääntymismerkkiin

kääntymismerkkeihin

Ine

-ssa

kääntymismerkissä

kääntymismerkeissä

Ela

-sta

kääntymismerkistä

kääntymismerkeistä

All

-lle

kääntymismerkille

kääntymismerkeille

Ade

-lla

kääntymismerkillä

kääntymismerkeillä

Abl

-lta

kääntymismerkiltä

kääntymismerkeiltä

Tra

-ksi

kääntymismerkiksi

kääntymismerkeiksi

Ess

-na

kääntymismerkkinä

kääntymismerkkeinä

Abe

-tta

kääntymismerkittä

kääntymismerkeittä

Com

-ne

-

kääntymismerkkeine

Ins

-in

-

kääntymismerkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kääntymismerkki

kääntymismerkit

Par

-ta

kääntymismerkkiä

kääntymismerkkejä

Gen

-n

kääntymismerkin

kääntymismerkkien

Ill

mihin

kääntymismerkkiin

kääntymismerkkeihin

Ine

-ssa

kääntymismerkissä

kääntymismerkeissä

Ela

-sta

kääntymismerkistä

kääntymismerkeistä

All

-lle

kääntymismerkille

kääntymismerkeille

Ade

-lla

kääntymismerkillä

kääntymismerkeillä

Abl

-lta

kääntymismerkiltä

kääntymismerkeiltä

Tra

-ksi

kääntymismerkiksi

kääntymismerkeiksi

Ess

-na

kääntymismerkkinä

kääntymismerkkeinä

Abe

-tta

kääntymismerkittä

kääntymismerkeittä

Com

-ne

-

kääntymismerkkeine

Ins

-in

-

kääntymismerkein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

indication osoitus, merkki, indikaatio, oire, kääntymismerkki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus Puhalla kääntymismerkki. Sound troop to the right. Käytä jalkaasi kääntymismerkkinä. For turning signal, use your leg. Realistiset kolmiulotteiset näkymät näyttävät oikeannäköiset tienviitat ja selkeät kääntymismerkit liittymisns-ja poistumisrampeille. Realistic 3D visuals show lifelike signposts and clear turn indicators display the direction of exit and entrance ramps. Show more arrow right

Wiktionary

turn sign, turn signal Show more arrow right kääntymis- +‎ merkki Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kääntymismerkkini

kääntymismerkkini

kääntymismerkkisi

kääntymismerkkisi

kääntymismerkkinsä

kääntymismerkkinsä

Par

-ta

kääntymismerkkiäni

kääntymismerkkejäni

kääntymismerkkiäsi

kääntymismerkkejäsi

kääntymismerkkiänsä / kääntymismerkkiään

kääntymismerkkejänsä / kääntymismerkkejään

Gen

-n

kääntymismerkkini

kääntymismerkkieni

kääntymismerkkisi

kääntymismerkkiesi

kääntymismerkkinsä

kääntymismerkkiensä

Ill

mihin

kääntymismerkkiini

kääntymismerkkeihini

kääntymismerkkiisi

kääntymismerkkeihisi

kääntymismerkkiinsä

kääntymismerkkeihinsä

Ine

-ssa

kääntymismerkissäni

kääntymismerkeissäni

kääntymismerkissäsi

kääntymismerkeissäsi

kääntymismerkissänsä / kääntymismerkissään

kääntymismerkeissänsä / kääntymismerkeissään

Ela

-sta

kääntymismerkistäni

kääntymismerkeistäni

kääntymismerkistäsi

kääntymismerkeistäsi

kääntymismerkistänsä / kääntymismerkistään

kääntymismerkeistänsä / kääntymismerkeistään

All

-lle

kääntymismerkilleni

kääntymismerkeilleni

kääntymismerkillesi

kääntymismerkeillesi

kääntymismerkillensä / kääntymismerkilleen

kääntymismerkeillensä / kääntymismerkeilleän

Ade

-lla

kääntymismerkilläni

kääntymismerkeilläni

kääntymismerkilläsi

kääntymismerkeilläsi

kääntymismerkillänsä / kääntymismerkillään

kääntymismerkeillänsä / kääntymismerkeillään

Abl

-lta

kääntymismerkiltäni

kääntymismerkeiltäni

kääntymismerkiltäsi

kääntymismerkeiltäsi

kääntymismerkiltänsä / kääntymismerkiltään

kääntymismerkeiltänsä / kääntymismerkeiltään

Tra

-ksi

kääntymismerkikseni

kääntymismerkeikseni

kääntymismerkiksesi

kääntymismerkeiksesi

kääntymismerkiksensä / kääntymismerkikseen

kääntymismerkeiksensä / kääntymismerkeikseen

Ess

-na

kääntymismerkkinäni

kääntymismerkkeinäni

kääntymismerkkinäsi

kääntymismerkkeinäsi

kääntymismerkkinänsä / kääntymismerkkinään

kääntymismerkkeinänsä / kääntymismerkkeinään

Abe

-tta

kääntymismerkittäni

kääntymismerkeittäni

kääntymismerkittäsi

kääntymismerkeittäsi

kääntymismerkittänsä / kääntymismerkittään

kääntymismerkeittänsä / kääntymismerkeittään

Com

-ne

-

kääntymismerkkeineni

-

kääntymismerkkeinesi

-

kääntymismerkkeinensä / kääntymismerkkeineen

Singular

Plural

Nom

-

kääntymismerkkini

kääntymismerkkisi

kääntymismerkkinsä

kääntymismerkkini

kääntymismerkkisi

kääntymismerkkinsä

Par

-ta

kääntymismerkkiäni

kääntymismerkkiäsi

kääntymismerkkiänsä / kääntymismerkkiään

kääntymismerkkejäni

kääntymismerkkejäsi

kääntymismerkkejänsä / kääntymismerkkejään

Gen

-n

kääntymismerkkini

kääntymismerkkisi

kääntymismerkkinsä

kääntymismerkkieni

kääntymismerkkiesi

kääntymismerkkiensä

Ill

mihin

kääntymismerkkiini

kääntymismerkkiisi

kääntymismerkkiinsä

kääntymismerkkeihini

kääntymismerkkeihisi

kääntymismerkkeihinsä

Ine

-ssa

kääntymismerkissäni

kääntymismerkissäsi

kääntymismerkissänsä / kääntymismerkissään

kääntymismerkeissäni

kääntymismerkeissäsi

kääntymismerkeissänsä / kääntymismerkeissään

Ela

-sta

kääntymismerkistäni

kääntymismerkistäsi

kääntymismerkistänsä / kääntymismerkistään

kääntymismerkeistäni

kääntymismerkeistäsi

kääntymismerkeistänsä / kääntymismerkeistään

All

-lle

kääntymismerkilleni

kääntymismerkillesi

kääntymismerkillensä / kääntymismerkilleen

kääntymismerkeilleni

kääntymismerkeillesi

kääntymismerkeillensä / kääntymismerkeilleän

Ade

-lla

kääntymismerkilläni

kääntymismerkilläsi

kääntymismerkillänsä / kääntymismerkillään

kääntymismerkeilläni

kääntymismerkeilläsi

kääntymismerkeillänsä / kääntymismerkeillään

Abl

-lta

kääntymismerkiltäni

kääntymismerkiltäsi

kääntymismerkiltänsä / kääntymismerkiltään

kääntymismerkeiltäni

kääntymismerkeiltäsi

kääntymismerkeiltänsä / kääntymismerkeiltään

Tra

-ksi

kääntymismerkikseni

kääntymismerkiksesi

kääntymismerkiksensä / kääntymismerkikseen

kääntymismerkeikseni

kääntymismerkeiksesi

kääntymismerkeiksensä / kääntymismerkeikseen

Ess

-na

kääntymismerkkinäni

kääntymismerkkinäsi

kääntymismerkkinänsä / kääntymismerkkinään

kääntymismerkkeinäni

kääntymismerkkeinäsi

kääntymismerkkeinänsä / kääntymismerkkeinään

Abe

-tta

kääntymismerkittäni

kääntymismerkittäsi

kääntymismerkittänsä / kääntymismerkittään

kääntymismerkeittäni

kääntymismerkeittäsi

kääntymismerkeittänsä / kääntymismerkeittään

Com

-ne

-

-

-

kääntymismerkkeineni

kääntymismerkkeinesi

kääntymismerkkeinensä / kääntymismerkkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kääntymismerkkimme

kääntymismerkkimme

kääntymismerkkinne

kääntymismerkkinne

kääntymismerkkinsä

kääntymismerkkinsä

Par

-ta

kääntymismerkkiämme

kääntymismerkkejämme

kääntymismerkkiänne

kääntymismerkkejänne

kääntymismerkkiänsä / kääntymismerkkiään

kääntymismerkkejänsä / kääntymismerkkejään

Gen

-n

kääntymismerkkimme

kääntymismerkkiemme

kääntymismerkkinne

kääntymismerkkienne

kääntymismerkkinsä

kääntymismerkkiensä

Ill

mihin

kääntymismerkkiimme

kääntymismerkkeihimme

kääntymismerkkiinne

kääntymismerkkeihinne

kääntymismerkkiinsä

kääntymismerkkeihinsä

Ine

-ssa

kääntymismerkissämme

kääntymismerkeissämme

kääntymismerkissänne

kääntymismerkeissänne

kääntymismerkissänsä / kääntymismerkissään

kääntymismerkeissänsä / kääntymismerkeissään

Ela

-sta

kääntymismerkistämme

kääntymismerkeistämme

kääntymismerkistänne

kääntymismerkeistänne

kääntymismerkistänsä / kääntymismerkistään

kääntymismerkeistänsä / kääntymismerkeistään

All

-lle

kääntymismerkillemme

kääntymismerkeillemme

kääntymismerkillenne

kääntymismerkeillenne

kääntymismerkillensä / kääntymismerkilleen

kääntymismerkeillensä / kääntymismerkeilleän

Ade

-lla

kääntymismerkillämme

kääntymismerkeillämme

kääntymismerkillänne

kääntymismerkeillänne

kääntymismerkillänsä / kääntymismerkillään

kääntymismerkeillänsä / kääntymismerkeillään

Abl

-lta

kääntymismerkiltämme

kääntymismerkeiltämme

kääntymismerkiltänne

kääntymismerkeiltänne

kääntymismerkiltänsä / kääntymismerkiltään

kääntymismerkeiltänsä / kääntymismerkeiltään

Tra

-ksi

kääntymismerkiksemme

kääntymismerkeiksemme

kääntymismerkiksenne

kääntymismerkeiksenne

kääntymismerkiksensä / kääntymismerkikseen

kääntymismerkeiksensä / kääntymismerkeikseen

Ess

-na

kääntymismerkkinämme

kääntymismerkkeinämme

kääntymismerkkinänne

kääntymismerkkeinänne

kääntymismerkkinänsä / kääntymismerkkinään

kääntymismerkkeinänsä / kääntymismerkkeinään

Abe

-tta

kääntymismerkittämme

kääntymismerkeittämme

kääntymismerkittänne

kääntymismerkeittänne

kääntymismerkittänsä / kääntymismerkittään

kääntymismerkeittänsä / kääntymismerkeittään

Com

-ne

-

kääntymismerkkeinemme

-

kääntymismerkkeinenne

-

kääntymismerkkeinensä / kääntymismerkkeineen

Singular

Plural

Nom

-

kääntymismerkkimme

kääntymismerkkinne

kääntymismerkkinsä

kääntymismerkkimme

kääntymismerkkinne

kääntymismerkkinsä

Par

-ta

kääntymismerkkiämme

kääntymismerkkiänne

kääntymismerkkiänsä / kääntymismerkkiään

kääntymismerkkejämme

kääntymismerkkejänne

kääntymismerkkejänsä / kääntymismerkkejään

Gen

-n

kääntymismerkkimme

kääntymismerkkinne

kääntymismerkkinsä

kääntymismerkkiemme

kääntymismerkkienne

kääntymismerkkiensä

Ill

mihin

kääntymismerkkiimme

kääntymismerkkiinne

kääntymismerkkiinsä

kääntymismerkkeihimme

kääntymismerkkeihinne

kääntymismerkkeihinsä

Ine

-ssa

kääntymismerkissämme

kääntymismerkissänne

kääntymismerkissänsä / kääntymismerkissään

kääntymismerkeissämme

kääntymismerkeissänne

kääntymismerkeissänsä / kääntymismerkeissään

Ela

-sta

kääntymismerkistämme

kääntymismerkistänne

kääntymismerkistänsä / kääntymismerkistään

kääntymismerkeistämme

kääntymismerkeistänne

kääntymismerkeistänsä / kääntymismerkeistään

All

-lle

kääntymismerkillemme

kääntymismerkillenne

kääntymismerkillensä / kääntymismerkilleen

kääntymismerkeillemme

kääntymismerkeillenne

kääntymismerkeillensä / kääntymismerkeilleän

Ade

-lla

kääntymismerkillämme

kääntymismerkillänne

kääntymismerkillänsä / kääntymismerkillään

kääntymismerkeillämme

kääntymismerkeillänne

kääntymismerkeillänsä / kääntymismerkeillään

Abl

-lta

kääntymismerkiltämme

kääntymismerkiltänne

kääntymismerkiltänsä / kääntymismerkiltään

kääntymismerkeiltämme

kääntymismerkeiltänne

kääntymismerkeiltänsä / kääntymismerkeiltään

Tra

-ksi

kääntymismerkiksemme

kääntymismerkiksenne

kääntymismerkiksensä / kääntymismerkikseen

kääntymismerkeiksemme

kääntymismerkeiksenne

kääntymismerkeiksensä / kääntymismerkeikseen

Ess

-na

kääntymismerkkinämme

kääntymismerkkinänne

kääntymismerkkinänsä / kääntymismerkkinään

kääntymismerkkeinämme

kääntymismerkkeinänne

kääntymismerkkeinänsä / kääntymismerkkeinään

Abe

-tta

kääntymismerkittämme

kääntymismerkittänne

kääntymismerkittänsä / kääntymismerkittään

kääntymismerkeittämme

kääntymismerkeittänne

kääntymismerkeittänsä / kääntymismerkeittään

Com

-ne

-

-

-

kääntymismerkkeinemme

kääntymismerkkeinenne

kääntymismerkkeinensä / kääntymismerkkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kääntyminen

kääntymiset

Par

-ta

kääntymistä

kääntymisiä

Gen

-n

kääntymisen

kääntymisien / kääntymisten

Ill

mihin

kääntymiseen

kääntymisiin

Ine

-ssa

kääntymisessä

kääntymisissä

Ela

-sta

kääntymisestä

kääntymisistä

All

-lle

kääntymiselle

kääntymisille

Ade

-lla

kääntymisellä

kääntymisillä

Abl

-lta

kääntymiseltä

kääntymisiltä

Tra

-ksi

kääntymiseksi

kääntymisiksi

Ess

-na

kääntymisenä

kääntymisinä

Abe

-tta

kääntymisettä

kääntymisittä

Com

-ne

-

kääntymisine

Ins

-in

-

kääntymisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kääntyminen

kääntymiset

Par

-ta

kääntymistä

kääntymisiä

Gen

-n

kääntymisen

kääntymisien / kääntymisten

Ill

mihin

kääntymiseen

kääntymisiin

Ine

-ssa

kääntymisessä

kääntymisissä

Ela

-sta

kääntymisestä

kääntymisistä

All

-lle

kääntymiselle

kääntymisille

Ade

-lla

kääntymisellä

kääntymisillä

Abl

-lta

kääntymiseltä

kääntymisiltä

Tra

-ksi

kääntymiseksi

kääntymisiksi

Ess

-na

kääntymisenä

kääntymisinä

Abe

-tta

kääntymisettä

kääntymisittä

Com

-ne

-

kääntymisine

Ins

-in

-

kääntymisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

turning kääntyminen, risteys, mutka, kadunkulma
turn vuoro, käännös, kierros, käänne, kääntyminen, mutka
Show more arrow right
EurLex-2; jw2019; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; LDS; Europarl; OSCAR Finnish-English Corpus, sentence ID: 217256 F) Akselisuojuksen kääntyminen. F) Axleguard deflection. Samassa jakeessa mainitaan myös kolmas askel: kääntyminen. That verse also mentions the third step — turning around. Varman voiton kääntyminen tappioksi saa sukellusveneet vetäytymään. Demoralised by their failure to destroy the convoy with the odds so much on their side, the U-boats withdraw. Kääntymisen jälkeen kaikki oli toisin. Everything was different after the turn. Juuri tämätuleminen”s-tämä sydämen kääntyminens-on kaikkein tärkeintä. It is this “becoming”—this conversion of the heart—that is all-important. 10. a) Mitä kääntyminen pois pahasta merkitsee? b) Mitä sisältyy hyvän tekemiseen? 10. (a) Explain what it means to turn away from what is bad. (b) What is involved in doing what is good? Paavali kertoo kääntymisestään (12ns-23). Paul describes his conversion (12-23). Kääntymisen jälkeen hän löysi kadonneen avaimen. After the turn, he found the lost key. Suunnan muuttaminen: kääntyminen vasemmalle ja oikealle; kaistan vaihto; Changing direction: left and right turns; changing lanes; Talvella kääntymisen tarve lisääntyy pimeän vuoksi. In winter, the need for turning increases due to the darkness. Show more arrow right

Wiktionary

turning (nautical, aviation) yaw (rotation around the normal axis of a vessel) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kääntymiseni

kääntymiseni

kääntymisesi

kääntymisesi

kääntymisensä

kääntymisensä

Par

-ta

kääntymistäni

kääntymisiäni

kääntymistäsi

kääntymisiäsi

kääntymistänsä / kääntymistään

kääntymisiänsä / kääntymisiään

Gen

-n

kääntymiseni

kääntymisieni / kääntymisteni

kääntymisesi

kääntymisiesi / kääntymistesi

kääntymisensä

kääntymisiensä / kääntymistensä

Ill

mihin

kääntymiseeni

kääntymisiini

kääntymiseesi

kääntymisiisi

kääntymiseensä

kääntymisiinsä

Ine

-ssa

kääntymisessäni

kääntymisissäni

kääntymisessäsi

kääntymisissäsi

kääntymisessänsä / kääntymisessään

kääntymisissänsä / kääntymisissään

Ela

-sta

kääntymisestäni

kääntymisistäni

kääntymisestäsi

kääntymisistäsi

kääntymisestänsä / kääntymisestään

kääntymisistänsä / kääntymisistään

All

-lle

kääntymiselleni

kääntymisilleni

kääntymisellesi

kääntymisillesi

kääntymisellensä / kääntymiselleen

kääntymisillensä / kääntymisilleän

Ade

-lla

kääntymiselläni

kääntymisilläni

kääntymiselläsi

kääntymisilläsi

kääntymisellänsä / kääntymisellään

kääntymisillänsä / kääntymisillään

Abl

-lta

kääntymiseltäni

kääntymisiltäni

kääntymiseltäsi

kääntymisiltäsi

kääntymiseltänsä / kääntymiseltään

kääntymisiltänsä / kääntymisiltään

Tra

-ksi

kääntymisekseni

kääntymisikseni

kääntymiseksesi

kääntymisiksesi

kääntymiseksensä / kääntymisekseen

kääntymisiksensä / kääntymisikseen

Ess

-na

kääntymisenäni

kääntymisinäni

kääntymisenäsi

kääntymisinäsi

kääntymisenänsä / kääntymisenään

kääntymisinänsä / kääntymisinään

Abe

-tta

kääntymisettäni

kääntymisittäni

kääntymisettäsi

kääntymisittäsi

kääntymisettänsä / kääntymisettään

kääntymisittänsä / kääntymisittään

Com

-ne

-

kääntymisineni

-

kääntymisinesi

-

kääntymisinensä / kääntymisineen

Singular

Plural

Nom

-

kääntymiseni

kääntymisesi

kääntymisensä

kääntymiseni

kääntymisesi

kääntymisensä

Par

-ta

kääntymistäni

kääntymistäsi

kääntymistänsä / kääntymistään

kääntymisiäni

kääntymisiäsi

kääntymisiänsä / kääntymisiään

Gen

-n

kääntymiseni

kääntymisesi

kääntymisensä

kääntymisieni / kääntymisteni

kääntymisiesi / kääntymistesi

kääntymisiensä / kääntymistensä

Ill

mihin

kääntymiseeni

kääntymiseesi

kääntymiseensä

kääntymisiini

kääntymisiisi

kääntymisiinsä

Ine

-ssa

kääntymisessäni

kääntymisessäsi

kääntymisessänsä / kääntymisessään

kääntymisissäni

kääntymisissäsi

kääntymisissänsä / kääntymisissään

Ela

-sta

kääntymisestäni

kääntymisestäsi

kääntymisestänsä / kääntymisestään

kääntymisistäni

kääntymisistäsi

kääntymisistänsä / kääntymisistään

All

-lle

kääntymiselleni

kääntymisellesi

kääntymisellensä / kääntymiselleen

kääntymisilleni

kääntymisillesi

kääntymisillensä / kääntymisilleän

Ade

-lla

kääntymiselläni

kääntymiselläsi

kääntymisellänsä / kääntymisellään

kääntymisilläni

kääntymisilläsi

kääntymisillänsä / kääntymisillään

Abl

-lta

kääntymiseltäni

kääntymiseltäsi

kääntymiseltänsä / kääntymiseltään

kääntymisiltäni

kääntymisiltäsi

kääntymisiltänsä / kääntymisiltään

Tra

-ksi

kääntymisekseni

kääntymiseksesi

kääntymiseksensä / kääntymisekseen

kääntymisikseni

kääntymisiksesi

kääntymisiksensä / kääntymisikseen

Ess

-na

kääntymisenäni

kääntymisenäsi

kääntymisenänsä / kääntymisenään

kääntymisinäni

kääntymisinäsi

kääntymisinänsä / kääntymisinään

Abe

-tta

kääntymisettäni

kääntymisettäsi

kääntymisettänsä / kääntymisettään

kääntymisittäni

kääntymisittäsi

kääntymisittänsä / kääntymisittään

Com

-ne

-

-

-

kääntymisineni

kääntymisinesi

kääntymisinensä / kääntymisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kääntymisemme

kääntymisemme

kääntymisenne

kääntymisenne

kääntymisensä

kääntymisensä

Par

-ta

kääntymistämme

kääntymisiämme

kääntymistänne

kääntymisiänne

kääntymistänsä / kääntymistään

kääntymisiänsä / kääntymisiään

Gen

-n

kääntymisemme

kääntymisiemme / kääntymistemme

kääntymisenne

kääntymisienne / kääntymistenne

kääntymisensä

kääntymisiensä / kääntymistensä

Ill

mihin

kääntymiseemme

kääntymisiimme

kääntymiseenne

kääntymisiinne

kääntymiseensä

kääntymisiinsä

Ine

-ssa

kääntymisessämme

kääntymisissämme

kääntymisessänne

kääntymisissänne

kääntymisessänsä / kääntymisessään

kääntymisissänsä / kääntymisissään

Ela

-sta

kääntymisestämme

kääntymisistämme

kääntymisestänne

kääntymisistänne

kääntymisestänsä / kääntymisestään

kääntymisistänsä / kääntymisistään

All

-lle

kääntymisellemme

kääntymisillemme

kääntymisellenne

kääntymisillenne

kääntymisellensä / kääntymiselleen

kääntymisillensä / kääntymisilleän

Ade

-lla

kääntymisellämme

kääntymisillämme

kääntymisellänne

kääntymisillänne

kääntymisellänsä / kääntymisellään

kääntymisillänsä / kääntymisillään

Abl

-lta

kääntymiseltämme

kääntymisiltämme

kääntymiseltänne

kääntymisiltänne

kääntymiseltänsä / kääntymiseltään

kääntymisiltänsä / kääntymisiltään

Tra

-ksi

kääntymiseksemme

kääntymisiksemme

kääntymiseksenne

kääntymisiksenne

kääntymiseksensä / kääntymisekseen

kääntymisiksensä / kääntymisikseen

Ess

-na

kääntymisenämme

kääntymisinämme

kääntymisenänne

kääntymisinänne

kääntymisenänsä / kääntymisenään

kääntymisinänsä / kääntymisinään

Abe

-tta

kääntymisettämme

kääntymisittämme

kääntymisettänne

kääntymisittänne

kääntymisettänsä / kääntymisettään

kääntymisittänsä / kääntymisittään

Com

-ne

-

kääntymisinemme

-

kääntymisinenne

-

kääntymisinensä / kääntymisineen

Singular

Plural

Nom

-

kääntymisemme

kääntymisenne

kääntymisensä

kääntymisemme

kääntymisenne

kääntymisensä

Par

-ta

kääntymistämme

kääntymistänne

kääntymistänsä / kääntymistään

kääntymisiämme

kääntymisiänne

kääntymisiänsä / kääntymisiään

Gen

-n

kääntymisemme

kääntymisenne

kääntymisensä

kääntymisiemme / kääntymistemme

kääntymisienne / kääntymistenne

kääntymisiensä / kääntymistensä

Ill

mihin

kääntymiseemme

kääntymiseenne

kääntymiseensä

kääntymisiimme

kääntymisiinne

kääntymisiinsä

Ine

-ssa

kääntymisessämme

kääntymisessänne

kääntymisessänsä / kääntymisessään

kääntymisissämme

kääntymisissänne

kääntymisissänsä / kääntymisissään

Ela

-sta

kääntymisestämme

kääntymisestänne

kääntymisestänsä / kääntymisestään

kääntymisistämme

kääntymisistänne

kääntymisistänsä / kääntymisistään

All

-lle

kääntymisellemme

kääntymisellenne

kääntymisellensä / kääntymiselleen

kääntymisillemme

kääntymisillenne

kääntymisillensä / kääntymisilleän

Ade

-lla

kääntymisellämme

kääntymisellänne

kääntymisellänsä / kääntymisellään

kääntymisillämme

kääntymisillänne

kääntymisillänsä / kääntymisillään

Abl

-lta

kääntymiseltämme

kääntymiseltänne

kääntymiseltänsä / kääntymiseltään

kääntymisiltämme

kääntymisiltänne

kääntymisiltänsä / kääntymisiltään

Tra

-ksi

kääntymiseksemme

kääntymiseksenne

kääntymiseksensä / kääntymisekseen

kääntymisiksemme

kääntymisiksenne

kääntymisiksensä / kääntymisikseen

Ess

-na

kääntymisenämme

kääntymisenänne

kääntymisenänsä / kääntymisenään

kääntymisinämme

kääntymisinänne

kääntymisinänsä / kääntymisinään

Abe

-tta

kääntymisettämme

kääntymisettänne

kääntymisettänsä / kääntymisettään

kääntymisittämme

kääntymisittänne

kääntymisittänsä / kääntymisittään

Com

-ne

-

-

-

kääntymisinemme

kääntymisinenne

kääntymisinensä / kääntymisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

merkki

merkit

Par

-ta

merkkiä

merkkejä

Gen

-n

merkin

merkkien

Ill

mihin

merkkiin

merkkeihin

Ine

-ssa

merkissä

merkeissä

Ela

-sta

merkistä

merkeistä

All

-lle

merkille

merkeille

Ade

-lla

merkillä

merkeillä

Abl

-lta

merkiltä

merkeiltä

Tra

-ksi

merkiksi

merkeiksi

Ess

-na

merkkinä

merkkeinä

Abe

-tta

merkittä

merkeittä

Com

-ne

-

merkkeine

Ins

-in

-

merkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

merkki

merkit

Par

-ta

merkkiä

merkkejä

Gen

-n

merkin

merkkien

Ill

mihin

merkkiin

merkkeihin

Ine

-ssa

merkissä

merkeissä

Ela

-sta

merkistä

merkeistä

All

-lle

merkille

merkeille

Ade

-lla

merkillä

merkeillä

Abl

-lta

merkiltä

merkeiltä

Tra

-ksi

merkiksi

merkeiksi

Ess

-na

merkkinä

merkkeinä

Abe

-tta

merkittä

merkeittä

Com

-ne

-

merkkeine

Ins

-in

-

merkein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

make merkki, malli, valmiste, tyyppi, laatu
character merkki, luonne, hahmo, kirjain, kirjainmerkki, laatu
brand merkki, tavaramerkki, laatu, polttomerkki, kekäle, laji
sign merkki, kyltti, liikennemerkki, ele, viittomakieli
mark merkki, merkintä, markka, jälki, arvosana, leima
marker merkki, merkitsijä, huopakynä, näyttäjä, kirjuri
signal signaali, merkki, opastin, merkkiääni, äänimerkki, hälytysääni
symbol symboli, merkki, vertauskuva, tunnusmerkki
label etiketti, merkki, leima, nimiö, nimilappu, levymerkki
indication osoitus, merkki, indikaatio, oire, kääntymismerkki
marking merkki, tunnus, arvostelu, täplä, pilkku
tag tag, merkki, lappu, tägi, hippa, lause
badge kunniamerkki, merkki, tunnus, tunnusmerkki, arvonmerkki, virka-
token merkki, rahake, osoitus, poletti, symboli, lahjakortti
stamp leima, leimasin, postimerkki, merkki, jälki, polkaisu
emblem symboli, merkki, tunnuskuva
cue vihje, merkki, iskurepliikki, biljardikeppi, niskapalmikko, esimerkki
index indeksi, hakemisto, luettelo, osoitin, merkki, kortisto
seal tiiviste, sinetti, hylje, vaakuna, merkki, eriste
omen enne, merkki
portent merkki, enne
imprint jälki, merkki, valmistusmerkintä
manifestation osoitus, ilmaus, oire, ilmaisu, merkki
flash salama, salamavalo, hujaus, välähdys, vilkahdus, merkki
hint vihje, vihjaus, merkki
tally pistelasku, lasku, pisteet, pistetilanne, kontrollimerkki, merkki
augury merkki, ennusmerkki, enne, ennustaminen
cachet leima, arvovalta, laatumerkki, merkki, prestiisi
pledge lupaus, pantti, vakuutus, vakuus, merkki
vestige jäänne, jälki, merkki, häivä, tippa, surkastuma
impress leima, jälki, merkki
call puhelu, kutsu, kehotus, pyyntö, vaatimus, merkki
ensign lippu, aliluutnantti, tunnusmerkki, merkki, arvonmerkki
foretoken enne, merkki
presage enne, merkki
implication osallisuus, sekaantuminen, viittaus, sisällys, merkki
favor suosio, palvelus, etu, suosiollisuus, mielisuosio, merkki
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; SETIMES; Tatoeba; ParaCrawl Corpus Merkki oli maassa näkyvissä. The mark was visible on the ground. Tuo on hyvä merkki. That's a good sign. Merkki oli selväs-se oli aika lähteä. The sign was clear - it was time to go. Hänellä on paholaisen merkki! This one bears the mark of the devil! Se on aina syyllisyyden merkki. That's always a sign of guilt. Merkeittä ei havaittu. No signs were detected. Merkit ovat selvät. The marks are clear. Hänellä oli merkki takissaan tässä kohtaa. He had a patch on his jacket right here. Hän poisti kaikki merkeittä. He removed all the signs. Tutustu merkkeihimme. Discover our marks. Show more arrow right

Wiktionary

mark, sign Fin:Dollarin merkki tarkoittaa eri asioita eri ohjelmointikielissä.Eng:The dollar sign denotes different things in different programming languages.Fin:Buddalaisuuden kolme olemassaolon merkkiäEng:The three marks of existence of Buddhism character (written or printed symbol, or letter; one of the basic elements making up a text file or string) symbol (character, glyph or material object representing an idea, concept or object) Fin:$ on dollarin merkki USA:ssa ja joissakin muissa maissa.Eng:$ is the symbol for dollars in the US and some other countries. circumstance Fin:Toivonkin että tapaamme pian haastattelun merkeissä.Eng:I hope that we will meet soon under the circumstances of an interview. badge brand, make, label sign, omen Show more arrow right Verbs merkatamerkitä Show more arrow right elonmerkki esimerkki huutomerkki kysymysmerkki käsimerkki lainausmerkki liikennemerkki postimerkki merkkikieli veromerkki välimerkki Show more arrow right Borrowed from Old Swedish mærki (compare modern Swedish märke), from Old Norse merki, from Proto-Germanic markō. Show more arrow right

Wikipedia

kausaalisessa
yhteydessä edustamaansa asiaan (esimerkiksi savu on tulen indeksi) symboleihin
jotka ovat totunnaisesti tai sopimuksenvaraisesti yhteydessä edustamaansa asiaan (esimerkiksi valtion lippu tai kielen sana).
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

merkkini

merkkini

merkkisi

merkkisi

merkkinsä

merkkinsä

Par

-ta

merkkiäni

merkkejäni

merkkiäsi

merkkejäsi

merkkiänsä / merkkiään

merkkejänsä / merkkejään

Gen

-n

merkkini

merkkieni

merkkisi

merkkiesi

merkkinsä

merkkiensä

Ill

mihin

merkkiini

merkkeihini

merkkiisi

merkkeihisi

merkkiinsä

merkkeihinsä

Ine

-ssa

merkissäni

merkeissäni

merkissäsi

merkeissäsi

merkissänsä / merkissään

merkeissänsä / merkeissään

Ela

-sta

merkistäni

merkeistäni

merkistäsi

merkeistäsi

merkistänsä / merkistään

merkeistänsä / merkeistään

All

-lle

merkilleni

merkeilleni

merkillesi

merkeillesi

merkillensä / merkilleen

merkeillensä / merkeilleän

Ade

-lla

merkilläni

merkeilläni

merkilläsi

merkeilläsi

merkillänsä / merkillään

merkeillänsä / merkeillään

Abl

-lta

merkiltäni

merkeiltäni

merkiltäsi

merkeiltäsi

merkiltänsä / merkiltään

merkeiltänsä / merkeiltään

Tra

-ksi

merkikseni

merkeikseni

merkiksesi

merkeiksesi

merkiksensä / merkikseen

merkeiksensä / merkeikseen

Ess

-na

merkkinäni

merkkeinäni

merkkinäsi

merkkeinäsi

merkkinänsä / merkkinään

merkkeinänsä / merkkeinään

Abe

-tta

merkittäni

merkeittäni

merkittäsi

merkeittäsi

merkittänsä / merkittään

merkeittänsä / merkeittään

Com

-ne

-

merkkeineni

-

merkkeinesi

-

merkkeinensä / merkkeineen

Singular

Plural

Nom

-

merkkini

merkkisi

merkkinsä

merkkini

merkkisi

merkkinsä

Par

-ta

merkkiäni

merkkiäsi

merkkiänsä / merkkiään

merkkejäni

merkkejäsi

merkkejänsä / merkkejään

Gen

-n

merkkini

merkkisi

merkkinsä

merkkieni

merkkiesi

merkkiensä

Ill

mihin

merkkiini

merkkiisi

merkkiinsä

merkkeihini

merkkeihisi

merkkeihinsä

Ine

-ssa

merkissäni

merkissäsi

merkissänsä / merkissään

merkeissäni

merkeissäsi

merkeissänsä / merkeissään

Ela

-sta

merkistäni

merkistäsi

merkistänsä / merkistään

merkeistäni

merkeistäsi

merkeistänsä / merkeistään

All

-lle

merkilleni

merkillesi

merkillensä / merkilleen

merkeilleni

merkeillesi

merkeillensä / merkeilleän

Ade

-lla

merkilläni

merkilläsi

merkillänsä / merkillään

merkeilläni

merkeilläsi

merkeillänsä / merkeillään

Abl

-lta

merkiltäni

merkiltäsi

merkiltänsä / merkiltään

merkeiltäni

merkeiltäsi

merkeiltänsä / merkeiltään

Tra

-ksi

merkikseni

merkiksesi

merkiksensä / merkikseen

merkeikseni

merkeiksesi

merkeiksensä / merkeikseen

Ess

-na

merkkinäni

merkkinäsi

merkkinänsä / merkkinään

merkkeinäni

merkkeinäsi

merkkeinänsä / merkkeinään

Abe

-tta

merkittäni

merkittäsi

merkittänsä / merkittään

merkeittäni

merkeittäsi

merkeittänsä / merkeittään

Com

-ne

-

-

-

merkkeineni

merkkeinesi

merkkeinensä / merkkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

merkkimme

merkkimme

merkkinne

merkkinne

merkkinsä

merkkinsä

Par

-ta

merkkiämme

merkkejämme

merkkiänne

merkkejänne

merkkiänsä / merkkiään

merkkejänsä / merkkejään

Gen

-n

merkkimme

merkkiemme

merkkinne

merkkienne

merkkinsä

merkkiensä

Ill

mihin

merkkiimme

merkkeihimme

merkkiinne

merkkeihinne

merkkiinsä

merkkeihinsä

Ine

-ssa

merkissämme

merkeissämme

merkissänne

merkeissänne

merkissänsä / merkissään

merkeissänsä / merkeissään

Ela

-sta

merkistämme

merkeistämme

merkistänne

merkeistänne

merkistänsä / merkistään

merkeistänsä / merkeistään

All

-lle

merkillemme

merkeillemme

merkillenne

merkeillenne

merkillensä / merkilleen

merkeillensä / merkeilleän

Ade

-lla

merkillämme

merkeillämme

merkillänne

merkeillänne

merkillänsä / merkillään

merkeillänsä / merkeillään

Abl

-lta

merkiltämme

merkeiltämme

merkiltänne

merkeiltänne

merkiltänsä / merkiltään

merkeiltänsä / merkeiltään

Tra

-ksi

merkiksemme

merkeiksemme

merkiksenne

merkeiksenne

merkiksensä / merkikseen

merkeiksensä / merkeikseen

Ess

-na

merkkinämme

merkkeinämme

merkkinänne

merkkeinänne

merkkinänsä / merkkinään

merkkeinänsä / merkkeinään

Abe

-tta

merkittämme

merkeittämme

merkittänne

merkeittänne

merkittänsä / merkittään

merkeittänsä / merkeittään

Com

-ne

-

merkkeinemme

-

merkkeinenne

-

merkkeinensä / merkkeineen

Singular

Plural

Nom

-

merkkimme

merkkinne

merkkinsä

merkkimme

merkkinne

merkkinsä

Par

-ta

merkkiämme

merkkiänne

merkkiänsä / merkkiään

merkkejämme

merkkejänne

merkkejänsä / merkkejään

Gen

-n

merkkimme

merkkinne

merkkinsä

merkkiemme

merkkienne

merkkiensä

Ill

mihin

merkkiimme

merkkiinne

merkkiinsä

merkkeihimme

merkkeihinne

merkkeihinsä

Ine

-ssa

merkissämme

merkissänne

merkissänsä / merkissään

merkeissämme

merkeissänne

merkeissänsä / merkeissään

Ela

-sta

merkistämme

merkistänne

merkistänsä / merkistään

merkeistämme

merkeistänne

merkeistänsä / merkeistään

All

-lle

merkillemme

merkillenne

merkillensä / merkilleen

merkeillemme

merkeillenne

merkeillensä / merkeilleän

Ade

-lla

merkillämme

merkillänne

merkillänsä / merkillään

merkeillämme

merkeillänne

merkeillänsä / merkeillään

Abl

-lta

merkiltämme

merkiltänne

merkiltänsä / merkiltään

merkeiltämme

merkeiltänne

merkeiltänsä / merkeiltään

Tra

-ksi

merkiksemme

merkiksenne

merkiksensä / merkikseen

merkeiksemme

merkeiksenne

merkeiksensä / merkeikseen

Ess

-na

merkkinämme

merkkinänne

merkkinänsä / merkkinään

merkkeinämme

merkkeinänne

merkkeinänsä / merkkeinään

Abe

-tta

merkittämme

merkittänne

merkittänsä / merkittään

merkeittämme

merkeittänne

merkeittänsä / merkeittään

Com

-ne

-

-

-

merkkeinemme

merkkeinenne

merkkeinensä / merkkeineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

to change direction, turn, bend, shift Fin:Käänny seuraavasta risteyksestä vasemmalle.Eng:Turn (to the) left in the next crossroads.Fin:Tie kääntyy jyrkästi oikealle.Eng:The road bends sharply to the right.Fin:Tuuli on kääntynyt itään.Eng:The wind has shifted to the East. to change; to take a different turn Fin:Yhtäkkiä keskustelu kääntyi täysin toisenlaiseksi.Eng:Suddenly the discussion took a completely different turn.Fin:Onneni on kääntynyt.Eng:My luck has changed. to convert; to become a believer in a religion (to change religion) Fin:Hän kääntyi kristinuskoon. (illative)Eng:He converted to Christianity.Fin:Hän kääntyi kristityksi. (translative)Eng:He became a Christian. (intransitive) to translate (be translated) (nautical, aviation) to yaw (turn about the vertical axis) (intransitive, programming) to compile Show more arrow right kääntyä jonkun/jonkin (genitive) puoleen = to approachconsult a person or an institution (often in a respectful manner)in order to ask for help or advice. kääntyä paremmaksi = to take a turn for the better (to start to become better) Show more arrow right kääntää +‎ -yä Show more arrow right
to turn kääntää, kääntyä, muuttaa, hapantua, pyöriä, tehdä
to pivot kääntyä, varustaa tapilla, asettaa jnk varaan, riippua jstk, olla jnk varassa
to rotate kiertää, pyöriä, pyörittää, kääntyä, vuorotella, vaihdella
to swing kääntää, kääntyä, heilua, keinahdella, heilahtaa, keinua
to veer kääntyä, kaartaa
to convert muuntaa, muuttaa, konvertoida, käännyttää, kääntyä
to take ottaa, kestää, viedä, käyttää, vaatia, kääntyä
to shift siirtää, siirtyä, vaihtaa, muuttua, muuttaa, kääntyä
to revolve pyöriä, kiertää, kääntyä, pyörittää, kiertyä, pohtia
to bear kantaa, kestää, vastata, tuottaa, synnyttää, kääntyä
to sheer kääntyä, väistää, muuttaa suuntaa
to screw ruuvata, kiertää, kiristää, kiinnittää ruuveilla, kiinnittää ruuvilla, kääntyä
to sheer away kääntyä
to swerve väistää, kammeta, kääntyä
to fork haarukoida, nostaa, kantaa, lävistää, kääntää talikolla, kääntyä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; JRC Acquis Multilingual Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 214748. Auton on kääntyä oikealle. The car has to turn right. Ei käänny. It's not gonna be okay. Voitte kääntyä. You may turn around now. Käänny ympäri. Turn around. Kääntyä vasemmalle tästä risteyksestä. Turn left at this intersection. Olen kääntymässä ympäri. I am turning around. Huonoksi kääntynyt murto. Home invasion that turned messy. Lopuksi, voit kääntyä myös internetin puoleen. Finally, you can turn to the internet as well. Hän oli kääntymässä. He was gonna turn. Käännytä se pois. Just get rid of him. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

käännyn

en käänny

ii

käännyt

et käänny

iii

kääntyy

ei käänny

Plural

Positive

Negative

i

käännymme / käännytään

emme käänny / ei käännytä

ii

käännytte

ette käänny

iii

kääntyvät

eivät käänny

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

käännyin

en kääntynyt

ii

käännyit

et kääntynyt

iii

kääntyi

ei kääntynyt

Plural

Positive

Negative

i

käännyimme / käännyttiin

emme kääntyneet / ei käännytty

ii

käännyitte

ette kääntyneet

iii

kääntyivät

eivät kääntyneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kääntynyt

en ole kääntynyt

ii

olet kääntynyt

et ole kääntynyt

iii

on kääntynyt

ei ole kääntynyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme kääntyneet

emme ole kääntyneet

ii

olette kääntyneet

ette ole kääntyneet

iii

ovat kääntyneet

eivät ole kääntyneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kääntynyt

en ollut kääntynyt

ii

olit kääntynyt

et ollut kääntynyt

iii

oli kääntynyt

ei ollut kääntynyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme kääntyneet

emme olleet kääntyneet

ii

olitte kääntyneet

ette olleet kääntyneet

iii

olivat kääntyneet

eivät olleet kääntyneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kääntyisin

en kääntyisi

ii

kääntyisit

et kääntyisi

iii

kääntyisi

ei kääntyisi

Plural

Positive

Negative

i

kääntyisimme

emme kääntyisi

ii

kääntyisitte

ette kääntyisi

iii

kääntyisivät

eivät kääntyisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kääntynyt

en olisi kääntynyt

ii

olisit kääntynyt

et olisi kääntynyt

iii

olisi kääntynyt

ei olisi kääntynyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kääntyneet

emme olisi kääntyneet

ii

olisitte kääntyneet

ette olisi kääntyneet

iii

olisivat kääntyneet

eivät olisi kääntyneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kääntynen

en kääntyne

ii

kääntynet

et kääntyne

iii

kääntynee

ei kääntyne

Plural

Positive

Negative

i

kääntynemme

emme kääntyne

ii

kääntynette

ette kääntyne

iii

kääntynevät

eivät kääntyne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kääntynyt

en liene kääntynyt

ii

lienet kääntynyt

et liene kääntynyt

iii

lienee kääntynyt

ei liene kääntynyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kääntyneet

emme liene kääntyneet

ii

lienette kääntyneet

ette liene kääntyneet

iii

lienevät kääntyneet

eivät liene kääntyneet

Imperative

Singular

i

-

ii

käänny

iii

kääntyköön

Plural

i

kääntykäämme

ii

kääntykää

iii

kääntykööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kääntyä

Tra

-ksi

kääntyäksensä / kääntyäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

kääntyessä

Ins

-in

kääntyen

Ine

-ssa

käännyttäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kääntymään

Ine

-ssa

kääntymässä

Ela

-sta

kääntymästä

Ade

-lla

kääntymällä

Abe

-tta

kääntymättä

Ins

-in

kääntymän

Ins

-in

käännyttämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kääntyminen

Par

-ta

kääntymistä

Infinitive V

kääntymäisillänsä / kääntymäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

käännytään

ei käännytä

Imperfect

käännyttiin

ei käännytty

Potential

käännyttäneen

ei käännyttäne

Conditional

käännyttäisiin

ei käännyttäisi

Imperative Present

käännyttäköön

älköön käännyttäkö

Imperative Perfect

olkoon käännytty

älköön käännytty

Positive

Negative

Present

käännytään

ei käännytä

Imperfect

käännyttiin

ei käännytty

Potential

käännyttäneen

ei käännyttäne

Conditional

käännyttäisiin

ei käännyttäisi

Imperative Present

käännyttäköön

älköön käännyttäkö

Imperative Perfect

olkoon käännytty

älköön käännytty

Participle

Active

Passive

1st

kääntyvä

käännyttävä

2nd

kääntynyt

käännytty

3rd

kääntymä

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept