logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kertoma, noun

Word analysis
kertomasi

kertomasi

kertoma

Noun, Singular Nominative 2nd singular possessive

kertoma

Noun, Singular Genitive 2nd singular possessive

kertoma

Noun, Plural Nominative 2nd singular possessive

kertoa

Verb, Participle with suffix ma Singular Nominative 2nd singular possessive

kertoa

Verb, Participle with suffix ma Singular Genitive 2nd singular possessive

kertoa

Verb, Participle with suffix ma Plural Nominative 2nd singular possessive

kerto

Noun, Singular Nominative

+ masi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kertoma

kertomat

Par

-ta

kertomaa / kertomata

kertomia

Gen

-n

kertoman

kertomien

Ill

mihin

kertomaan

kertomiin

Ine

-ssa

kertomassa

kertomissa

Ela

-sta

kertomasta

kertomista

All

-lle

kertomalle

kertomille

Ade

-lla

kertomalla

kertomilla

Abl

-lta

kertomalta

kertomilta

Tra

-ksi

kertomaksi

kertomiksi

Ess

-na

kertomana

kertomina

Abe

-tta

kertomatta

kertomitta

Com

-ne

-

kertomine

Ins

-in

-

kertomin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kertoma

kertomat

Par

-ta

kertomaa / kertomata

kertomia

Gen

-n

kertoman

kertomien

Ill

mihin

kertomaan

kertomiin

Ine

-ssa

kertomassa

kertomissa

Ela

-sta

kertomasta

kertomista

All

-lle

kertomalle

kertomille

Ade

-lla

kertomalla

kertomilla

Abl

-lta

kertomalta

kertomilta

Tra

-ksi

kertomaksi

kertomiksi

Ess

-na

kertomana

kertomina

Abe

-tta

kertomatta

kertomitta

Com

-ne

-

kertomine

Ins

-in

-

kertomin

factorial kertoma
imperfect imperfekti, kertoma
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; jw2019; OPUS - Finnish-English; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 1017497; Tanzil; Tatoeba Hän on sairas kertomaksi. He is sick to tell. Tilastojen kertomaa. What the Statistics Reveal. Hän teki sen kertomaksi muille. He did it to tell others. Tänään ei ole paljon kertomaksi. There is not much to tell today. Kertomalla saamme tietää totuuden. By telling, we will find out the truth. Kieltäydyin kertomasta hänelle totuutta. I refused to tell him the truth. Hän päätti olla kertomasta asiasta muille. He decided not to tell anyone about it. Kertoman takia päätimme lähteä konserttiin. Because of the story we decided to go to the concert. Hän ei ole vielä valmis kertomasta kaikesta. He is not yet ready to talk about everything. Kuulimme kertomaa siitä, mitä oli tapahtunut. We heard the tale of what had happened. Show more arrow right

Wiktionary

(mathematics, combinatorics) factorial (grammar, dated) simple past, imperfect Show more arrow right (simple past or imperfect): imperfekti, entiskestämä Show more arrow right kertoa +‎ -ma Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kertomani

kertomani

kertomasi

kertomasi

kertomansa

kertomansa

Par

-ta

kertomaani / kertomatani

kertomiani

kertomaasi / kertomatasi

kertomiasi

kertomaansa / kertomatansa / kertomataan

kertomiansa / kertomiaan

Gen

-n

kertomani

kertomieni

kertomasi

kertomiesi

kertomansa

kertomiensa

Ill

mihin

kertomaani

kertomiini

kertomaasi

kertomiisi

kertomaansa

kertomiinsa

Ine

-ssa

kertomassani

kertomissani

kertomassasi

kertomissasi

kertomassansa / kertomassaan

kertomissansa / kertomissaan

Ela

-sta

kertomastani

kertomistani

kertomastasi

kertomistasi

kertomastansa / kertomastaan

kertomistansa / kertomistaan

All

-lle

kertomalleni

kertomilleni

kertomallesi

kertomillesi

kertomallensa / kertomalleen

kertomillensa / kertomillean

Ade

-lla

kertomallani

kertomillani

kertomallasi

kertomillasi

kertomallansa / kertomallaan

kertomillansa / kertomillaan

Abl

-lta

kertomaltani

kertomiltani

kertomaltasi

kertomiltasi

kertomaltansa / kertomaltaan

kertomiltansa / kertomiltaan

Tra

-ksi

kertomakseni

kertomikseni

kertomaksesi

kertomiksesi

kertomaksensa / kertomakseen

kertomiksensa / kertomikseen

Ess

-na

kertomanani

kertominani

kertomanasi

kertominasi

kertomanansa / kertomanaan

kertominansa / kertominaan

Abe

-tta

kertomattani

kertomittani

kertomattasi

kertomittasi

kertomattansa / kertomattaan

kertomittansa / kertomittaan

Com

-ne

-

kertomineni

-

kertominesi

-

kertominensa / kertomineen

Singular

Plural

Nom

-

kertomani

kertomasi

kertomansa

kertomani

kertomasi

kertomansa

Par

-ta

kertomaani / kertomatani

kertomaasi / kertomatasi

kertomaansa / kertomatansa / kertomataan

kertomiani

kertomiasi

kertomiansa / kertomiaan

Gen

-n

kertomani

kertomasi

kertomansa

kertomieni

kertomiesi

kertomiensa

Ill

mihin

kertomaani

kertomaasi

kertomaansa

kertomiini

kertomiisi

kertomiinsa

Ine

-ssa

kertomassani

kertomassasi

kertomassansa / kertomassaan

kertomissani

kertomissasi

kertomissansa / kertomissaan

Ela

-sta

kertomastani

kertomastasi

kertomastansa / kertomastaan

kertomistani

kertomistasi

kertomistansa / kertomistaan

All

-lle

kertomalleni

kertomallesi

kertomallensa / kertomalleen

kertomilleni

kertomillesi

kertomillensa / kertomillean

Ade

-lla

kertomallani

kertomallasi

kertomallansa / kertomallaan

kertomillani

kertomillasi

kertomillansa / kertomillaan

Abl

-lta

kertomaltani

kertomaltasi

kertomaltansa / kertomaltaan

kertomiltani

kertomiltasi

kertomiltansa / kertomiltaan

Tra

-ksi

kertomakseni

kertomaksesi

kertomaksensa / kertomakseen

kertomikseni

kertomiksesi

kertomiksensa / kertomikseen

Ess

-na

kertomanani

kertomanasi

kertomanansa / kertomanaan

kertominani

kertominasi

kertominansa / kertominaan

Abe

-tta

kertomattani

kertomattasi

kertomattansa / kertomattaan

kertomittani

kertomittasi

kertomittansa / kertomittaan

Com

-ne

-

-

-

kertomineni

kertominesi

kertominensa / kertomineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kertomamme

kertomamme

kertomanne

kertomanne

kertomansa

kertomansa

Par

-ta

kertomaamme / kertomatamme

kertomiamme

kertomaanne / kertomatanne

kertomianne

kertomaansa / kertomatansa / kertomataan

kertomiansa / kertomiaan

Gen

-n

kertomamme

kertomiemme

kertomanne

kertomienne

kertomansa

kertomiensa

Ill

mihin

kertomaamme

kertomiimme

kertomaanne

kertomiinne

kertomaansa

kertomiinsa

Ine

-ssa

kertomassamme

kertomissamme

kertomassanne

kertomissanne

kertomassansa / kertomassaan

kertomissansa / kertomissaan

Ela

-sta

kertomastamme

kertomistamme

kertomastanne

kertomistanne

kertomastansa / kertomastaan

kertomistansa / kertomistaan

All

-lle

kertomallemme

kertomillemme

kertomallenne

kertomillenne

kertomallensa / kertomalleen

kertomillensa / kertomillean

Ade

-lla

kertomallamme

kertomillamme

kertomallanne

kertomillanne

kertomallansa / kertomallaan

kertomillansa / kertomillaan

Abl

-lta

kertomaltamme

kertomiltamme

kertomaltanne

kertomiltanne

kertomaltansa / kertomaltaan

kertomiltansa / kertomiltaan

Tra

-ksi

kertomaksemme

kertomiksemme

kertomaksenne

kertomiksenne

kertomaksensa / kertomakseen

kertomiksensa / kertomikseen

Ess

-na

kertomanamme

kertominamme

kertomananne

kertominanne

kertomanansa / kertomanaan

kertominansa / kertominaan

Abe

-tta

kertomattamme

kertomittamme

kertomattanne

kertomittanne

kertomattansa / kertomattaan

kertomittansa / kertomittaan

Com

-ne

-

kertominemme

-

kertominenne

-

kertominensa / kertomineen

Singular

Plural

Nom

-

kertomamme

kertomanne

kertomansa

kertomamme

kertomanne

kertomansa

Par

-ta

kertomaamme / kertomatamme

kertomaanne / kertomatanne

kertomaansa / kertomatansa / kertomataan

kertomiamme

kertomianne

kertomiansa / kertomiaan

Gen

-n

kertomamme

kertomanne

kertomansa

kertomiemme

kertomienne

kertomiensa

Ill

mihin

kertomaamme

kertomaanne

kertomaansa

kertomiimme

kertomiinne

kertomiinsa

Ine

-ssa

kertomassamme

kertomassanne

kertomassansa / kertomassaan

kertomissamme

kertomissanne

kertomissansa / kertomissaan

Ela

-sta

kertomastamme

kertomastanne

kertomastansa / kertomastaan

kertomistamme

kertomistanne

kertomistansa / kertomistaan

All

-lle

kertomallemme

kertomallenne

kertomallensa / kertomalleen

kertomillemme

kertomillenne

kertomillensa / kertomillean

Ade

-lla

kertomallamme

kertomallanne

kertomallansa / kertomallaan

kertomillamme

kertomillanne

kertomillansa / kertomillaan

Abl

-lta

kertomaltamme

kertomaltanne

kertomaltansa / kertomaltaan

kertomiltamme

kertomiltanne

kertomiltansa / kertomiltaan

Tra

-ksi

kertomaksemme

kertomaksenne

kertomaksensa / kertomakseen

kertomiksemme

kertomiksenne

kertomiksensa / kertomikseen

Ess

-na

kertomanamme

kertomananne

kertomanansa / kertomanaan

kertominamme

kertominanne

kertominansa / kertominaan

Abe

-tta

kertomattamme

kertomattanne

kertomattansa / kertomattaan

kertomittamme

kertomittanne

kertomittansa / kertomittaan

Com

-ne

-

-

-

kertominemme

kertominenne

kertominensa / kertomineen

Wiktionary

to tell Fin:Kertoiko hän mitään eilisestä?Eng:Did s/he say anything about yesterday? (arithmetic) to multiply (by = adessive) to have it (to understand, believe, let believe) Fin:Huhu kertoo, että etsit uutta työtä.Eng:Rumour has it you're looking for a new job.Fin:Tavallinen viisaus kertoo, että lämpö nousee ylöspäin, mutta itse asiassa se leviää: kuuma ilma nousee.Eng:Conventional wisdom has it that heat rises, but in fact heat diffuses: hot air rises. Show more arrow right Nouns kerrontakerroinkertojakertolaskukertomus Show more arrow right From kerta +‎ -oa. Show more arrow right
to tell kertoa, sanoa, tietää, erottaa, käskeä, pyytää
to multiply moninkertaistaa, kertoa, lisääntyä, monistaa, moninkertaistua, lisätä moninkertaiseksi
to speak puhua, sanoa, kertoa, ilmaista, haastaa, pitää puhe
to disclose paljastaa, kertoa, tuoda esiin, tuoda ilmi
to reveal paljastaa, osoittaa, kertoa, tuoda ilmi
to narrate kertoa, selostaa, kuvailla
to recount kertoa, laskea uudelleen
to impart antaa, kertoa, ilmoittaa
to relay välittää, lähettää, siirtää, linkittää, kertoa
to relate suhtautua, kertoa, selostaa, nähdä yhteys jdk välillä
to let out päästää, vapauttaa, kertoa, vuokrata, väljentää, paljastaa
to spill läikkyä, pudota, paljastaa, läikyttää, pudottaa, kertoa
to name nimetä, nimittää, mainita, ilmoittaa, mainita nimeltä, kertoa
to retail myydä, kertoa, myydä vähittäin
to put wise to kertoa, selittää
Show more arrow right
oj4; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English Kerroin b on. The coefficient b is. Minähän kerroin. I told you that. Kerro sinä. You tell me. Kertomatta meille. Without telling us? Kerro miksi. Just tell me why. En ole kertonut. I didn't! En kerroin hänelle totuutta. I didn't tell him the truth. Kerroinhan hänelle totuuden. I told him the truth. Kerroinhan sinulle totuuden. I told you the truth. Kerroin kenet haluan. I told you who I wanted. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kerron

en kerro

ii

kerrot

et kerro

iii

kertoo

ei kerro

Plural

Positive

Negative

i

kerromme / kerrotaan

emme kerro / ei kerrota

ii

kerrotte

ette kerro

iii

kertovat

eivät kerro

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kerroin

en kertonut

ii

kerroit

et kertonut

iii

kertoi

ei kertonut

Plural

Positive

Negative

i

kerroimme / kerrottiin

emme kertoneet / ei kerrottu

ii

kerroitte

ette kertoneet

iii

kertoivat

eivät kertoneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kertonut

en ole kertonut

ii

olet kertonut

et ole kertonut

iii

on kertonut

ei ole kertonut

Plural

Positive

Negative

i

olemme kertoneet

emme ole kertoneet

ii

olette kertoneet

ette ole kertoneet

iii

ovat kertoneet

eivät ole kertoneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kertonut

en ollut kertonut

ii

olit kertonut

et ollut kertonut

iii

oli kertonut

ei ollut kertonut

Plural

Positive

Negative

i

olimme kertoneet

emme olleet kertoneet

ii

olitte kertoneet

ette olleet kertoneet

iii

olivat kertoneet

eivät olleet kertoneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kertoisin

en kertoisi

ii

kertoisit

et kertoisi

iii

kertoisi

ei kertoisi

Plural

Positive

Negative

i

kertoisimme

emme kertoisi

ii

kertoisitte

ette kertoisi

iii

kertoisivat

eivät kertoisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kertonut

en olisi kertonut

ii

olisit kertonut

et olisi kertonut

iii

olisi kertonut

ei olisi kertonut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kertoneet

emme olisi kertoneet

ii

olisitte kertoneet

ette olisi kertoneet

iii

olisivat kertoneet

eivät olisi kertoneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kertonen

en kertone

ii

kertonet

et kertone

iii

kertonee

ei kertone

Plural

Positive

Negative

i

kertonemme

emme kertone

ii

kertonette

ette kertone

iii

kertonevat

eivät kertone

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kertonut

en liene kertonut

ii

lienet kertonut

et liene kertonut

iii

lienee kertonut

ei liene kertonut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kertoneet

emme liene kertoneet

ii

lienette kertoneet

ette liene kertoneet

iii

lienevät kertoneet

eivät liene kertoneet

Imperative

Singular

i

-

ii

kerro

iii

kertokoon

Plural

i

kertokaamme

ii

kertokaa

iii

kertokoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kertoa

Tra

-ksi

kertoaksensa / kertoakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

kertoessa

Ins

-in

kertoen

Ine

-ssa

kerrottaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kertomaan

Ine

-ssa

kertomassa

Ela

-sta

kertomasta

Ade

-lla

kertomalla

Abe

-tta

kertomatta

Ins

-in

kertoman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kertominen

Par

-ta

kertomista

Infinitive V

kertomaisillaan / kertomaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

kerrotaan

ei kerrota

Imperfect

kerrottiin

ei kerrottu

Potential

kerrottaneen

ei kerrottane

Conditional

kerrottaisiin

ei kerrottaisi

Imperative Present

kerrottakoon

älköön kerrottako

Imperative Perfect

olkoon kerrottu

älköön kerrottu

Positive

Negative

Present

kerrotaan

ei kerrota

Imperfect

kerrottiin

ei kerrottu

Potential

kerrottaneen

ei kerrottane

Conditional

kerrottaisiin

ei kerrottaisi

Imperative Present

kerrottakoon

älköön kerrottako

Imperative Perfect

olkoon kerrottu

älköön kerrottu

Participle

Active

Passive

1st

kertova

kerrottava

2nd

kertonut

kerrottu

3rd

kertoma

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kerto

kerrot

Par

-ta

kertoa

kertoja

Gen

-n

kerron

kertojen

Ill

mihin

kertoon

kertoihin

Ine

-ssa

kerrossa

kerroissa

Ela

-sta

kerrosta

kerroista

All

-lle

kerrolle

kerroille

Ade

-lla

kerrolla

kerroilla

Abl

-lta

kerrolta

kerroilta

Tra

-ksi

kerroksi

kerroiksi

Ess

-na

kertona

kertoina

Abe

-tta

kerrotta

kerroitta

Com

-ne

-

kertoine

Ins

-in

-

kerroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kerto

kerrot

Par

-ta

kertoa

kertoja

Gen

-n

kerron

kertojen

Ill

mihin

kertoon

kertoihin

Ine

-ssa

kerrossa

kerroissa

Ela

-sta

kerrosta

kerroista

All

-lle

kerrolle

kerroille

Ade

-lla

kerrolla

kerroilla

Abl

-lta

kerrolta

kerroilta

Tra

-ksi

kerroksi

kerroiksi

Ess

-na

kertona

kertoina

Abe

-tta

kerrotta

kerroitta

Com

-ne

-

kertoine

Ins

-in

-

kerroin

multiplying
multiply
multiplication
by telling
to tell
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl; Tatoeba; Tanzil Arabic Corpus; Europarl Parallel Corpus; Ubuntu Translation Corpus; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus Kerto on täysipäiväinen työ. Shift is a full-time job. Hän meni kerrokseen. He went to the floor. He tulevat ensi kertoja. They are coming next time. Tämä kerto auttaa sinua varmasti. This time will surely help you. Rahaa löytyi 2000 kerrosta. Money was found on the 2000th floor. Talo on 15 kerrosta korkea. The building is 15 stories high. Kerto on annettava kokonaislukuna. The factor must be given as an integer. Kerrosta pitkin nousi hissi. The elevator went up along the floor. Kertoa kenelle? Tell who? Asun 5 kerrosta korkeammalla. I live 5 floors higher. Show more arrow right

Wiktionary

(grammar) parallelism (in compounds) repeat, multiplication Show more arrow right kerrata +‎ -o Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kertoni

kertoni

kertosi

kertosi

kertonsa

kertonsa

Par

-ta

kertoani

kertojani

kertoasi

kertojasi

kertoansa / kertoaan

kertojansa / kertojaan

Gen

-n

kertoni

kertojeni

kertosi

kertojesi

kertonsa

kertojensa

Ill

mihin

kertooni

kertoihini

kertoosi

kertoihisi

kertoonsa

kertoihinsa

Ine

-ssa

kerrossani

kerroissani

kerrossasi

kerroissasi

kerrossansa / kerrossaan

kerroissansa / kerroissaan

Ela

-sta

kerrostani

kerroistani

kerrostasi

kerroistasi

kerrostansa / kerrostaan

kerroistansa / kerroistaan

All

-lle

kerrolleni

kerroilleni

kerrollesi

kerroillesi

kerrollensa / kerrolleen

kerroillensa / kerroillean

Ade

-lla

kerrollani

kerroillani

kerrollasi

kerroillasi

kerrollansa / kerrollaan

kerroillansa / kerroillaan

Abl

-lta

kerroltani

kerroiltani

kerroltasi

kerroiltasi

kerroltansa / kerroltaan

kerroiltansa / kerroiltaan

Tra

-ksi

kerrokseni

kerroikseni

kerroksesi

kerroiksesi

kerroksensa / kerrokseen

kerroiksensa / kerroikseen

Ess

-na

kertonani

kertoinani

kertonasi

kertoinasi

kertonansa / kertonaan

kertoinansa / kertoinaan

Abe

-tta

kerrottani

kerroittani

kerrottasi

kerroittasi

kerrottansa / kerrottaan

kerroittansa / kerroittaan

Com

-ne

-

kertoineni

-

kertoinesi

-

kertoinensa / kertoineen

Singular

Plural

Nom

-

kertoni

kertosi

kertonsa

kertoni

kertosi

kertonsa

Par

-ta

kertoani

kertoasi

kertoansa / kertoaan

kertojani

kertojasi

kertojansa / kertojaan

Gen

-n

kertoni

kertosi

kertonsa

kertojeni

kertojesi

kertojensa

Ill

mihin

kertooni

kertoosi

kertoonsa

kertoihini

kertoihisi

kertoihinsa

Ine

-ssa

kerrossani

kerrossasi

kerrossansa / kerrossaan

kerroissani

kerroissasi

kerroissansa / kerroissaan

Ela

-sta

kerrostani

kerrostasi

kerrostansa / kerrostaan

kerroistani

kerroistasi

kerroistansa / kerroistaan

All

-lle

kerrolleni

kerrollesi

kerrollensa / kerrolleen

kerroilleni

kerroillesi

kerroillensa / kerroillean

Ade

-lla

kerrollani

kerrollasi

kerrollansa / kerrollaan

kerroillani

kerroillasi

kerroillansa / kerroillaan

Abl

-lta

kerroltani

kerroltasi

kerroltansa / kerroltaan

kerroiltani

kerroiltasi

kerroiltansa / kerroiltaan

Tra

-ksi

kerrokseni

kerroksesi

kerroksensa / kerrokseen

kerroikseni

kerroiksesi

kerroiksensa / kerroikseen

Ess

-na

kertonani

kertonasi

kertonansa / kertonaan

kertoinani

kertoinasi

kertoinansa / kertoinaan

Abe

-tta

kerrottani

kerrottasi

kerrottansa / kerrottaan

kerroittani

kerroittasi

kerroittansa / kerroittaan

Com

-ne

-

-

-

kertoineni

kertoinesi

kertoinensa / kertoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kertomme

kertomme

kertonne

kertonne

kertonsa

kertonsa

Par

-ta

kertoamme

kertojamme

kertoanne

kertojanne

kertoansa / kertoaan

kertojansa / kertojaan

Gen

-n

kertomme

kertojemme

kertonne

kertojenne

kertonsa

kertojensa

Ill

mihin

kertoomme

kertoihimme

kertoonne

kertoihinne

kertoonsa

kertoihinsa

Ine

-ssa

kerrossamme

kerroissamme

kerrossanne

kerroissanne

kerrossansa / kerrossaan

kerroissansa / kerroissaan

Ela

-sta

kerrostamme

kerroistamme

kerrostanne

kerroistanne

kerrostansa / kerrostaan

kerroistansa / kerroistaan

All

-lle

kerrollemme

kerroillemme

kerrollenne

kerroillenne

kerrollensa / kerrolleen

kerroillensa / kerroillean

Ade

-lla

kerrollamme

kerroillamme

kerrollanne

kerroillanne

kerrollansa / kerrollaan

kerroillansa / kerroillaan

Abl

-lta

kerroltamme

kerroiltamme

kerroltanne

kerroiltanne

kerroltansa / kerroltaan

kerroiltansa / kerroiltaan

Tra

-ksi

kerroksemme

kerroiksemme

kerroksenne

kerroiksenne

kerroksensa / kerrokseen

kerroiksensa / kerroikseen

Ess

-na

kertonamme

kertoinamme

kertonanne

kertoinanne

kertonansa / kertonaan

kertoinansa / kertoinaan

Abe

-tta

kerrottamme

kerroittamme

kerrottanne

kerroittanne

kerrottansa / kerrottaan

kerroittansa / kerroittaan

Com

-ne

-

kertoinemme

-

kertoinenne

-

kertoinensa / kertoineen

Singular

Plural

Nom

-

kertomme

kertonne

kertonsa

kertomme

kertonne

kertonsa

Par

-ta

kertoamme

kertoanne

kertoansa / kertoaan

kertojamme

kertojanne

kertojansa / kertojaan

Gen

-n

kertomme

kertonne

kertonsa

kertojemme

kertojenne

kertojensa

Ill

mihin

kertoomme

kertoonne

kertoonsa

kertoihimme

kertoihinne

kertoihinsa

Ine

-ssa

kerrossamme

kerrossanne

kerrossansa / kerrossaan

kerroissamme

kerroissanne

kerroissansa / kerroissaan

Ela

-sta

kerrostamme

kerrostanne

kerrostansa / kerrostaan

kerroistamme

kerroistanne

kerroistansa / kerroistaan

All

-lle

kerrollemme

kerrollenne

kerrollensa / kerrolleen

kerroillemme

kerroillenne

kerroillensa / kerroillean

Ade

-lla

kerrollamme

kerrollanne

kerrollansa / kerrollaan

kerroillamme

kerroillanne

kerroillansa / kerroillaan

Abl

-lta

kerroltamme

kerroltanne

kerroltansa / kerroltaan

kerroiltamme

kerroiltanne

kerroiltansa / kerroiltaan

Tra

-ksi

kerroksemme

kerroksenne

kerroksensa / kerrokseen

kerroiksemme

kerroiksenne

kerroiksensa / kerroikseen

Ess

-na

kertonamme

kertonanne

kertonansa / kertonaan

kertoinamme

kertoinanne

kertoinansa / kertoinaan

Abe

-tta

kerrottamme

kerrottanne

kerrottansa / kerrottaan

kerroittamme

kerroittanne

kerroittansa / kerroittaan

Com

-ne

-

-

-

kertoinemme

kertoinenne

kertoinensa / kertoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

masi

masit

Par

-ta

masia

maseja

Gen

-n

masin

masien

Ill

mihin

masiin

maseihin

Ine

-ssa

masissa

maseissa

Ela

-sta

masista

maseista

All

-lle

masille

maseille

Ade

-lla

masilla

maseilla

Abl

-lta

masilta

maseilta

Tra

-ksi

masiksi

maseiksi

Ess

-na

masina

maseina

Abe

-tta

masitta

maseitta

Com

-ne

-

maseine

Ins

-in

-

masein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

masi

masit

Par

-ta

masia

maseja

Gen

-n

masin

masien

Ill

mihin

masiin

maseihin

Ine

-ssa

masissa

maseissa

Ela

-sta

masista

maseista

All

-lle

masille

maseille

Ade

-lla

masilla

maseilla

Abl

-lta

masilta

maseilta

Tra

-ksi

masiksi

maseiksi

Ess

-na

masina

maseina

Abe

-tta

masitta

maseitta

Com

-ne

-

maseine

Ins

-in

-

masein

masi
stored as
is stored as
optimal in
be optimal
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; EMEA; GlobalVoices; OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus, sentence number 287330; OpenSubtitles2018.v3; OPUS Masi on iloinen koira. Masi is a happy dog. Masi juoksee nopeasti. Masi runs fast. Masi rakastaa ulkoilua. Masi loves going outside. Onko masi kiltti koira? Is Masi a good dog? Masi on älykäs robotti. Masi is an intelligent robot. Masi osaa soittaa pianoa. Masi knows how to play the piano. Masi tuli myöhässä kouluun. Masi was late for school. En löydä masiasi! I can't find my pillow! Homma kulkee tänään, Masi! I'm feeling good today, Mikey. Lähetin paketin masille. I sent the package to Masi. Show more arrow right

Wiktionary

(military, colloquial) a conscript who has almost finished his service Show more arrow right

Wikipedia

Beetle Bailey Beetle Bailey is an American comic strip created by cartoonist Mort Walker, published since September 4, 1950. It is set on a fictional United States Army post. In the years just before Walker's death in 2018 (at age 94), it was among the oldest comic strips still being produced by its original creator. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

masini

masini

masisi

masisi

masinsa

masinsa

Par

-ta

masiani

masejani

masiasi

masejasi

masiansa / masiaan

masejansa / masejaan

Gen

-n

masini

masieni

masisi

masiesi

masinsa

masiensa

Ill

mihin

masiini

maseihini

masiisi

maseihisi

masiinsa

maseihinsa

Ine

-ssa

masissani

maseissani

masissasi

maseissasi

masissansa / masissaan

maseissansa / maseissaan

Ela

-sta

masistani

maseistani

masistasi

maseistasi

masistansa / masistaan

maseistansa / maseistaan

All

-lle

masilleni

maseilleni

masillesi

maseillesi

masillensa / masilleen

maseillensa / maseillean

Ade

-lla

masillani

maseillani

masillasi

maseillasi

masillansa / masillaan

maseillansa / maseillaan

Abl

-lta

masiltani

maseiltani

masiltasi

maseiltasi

masiltansa / masiltaan

maseiltansa / maseiltaan

Tra

-ksi

masikseni

maseikseni

masiksesi

maseiksesi

masiksensa / masikseen

maseiksensa / maseikseen

Ess

-na

masinani

maseinani

masinasi

maseinasi

masinansa / masinaan

maseinansa / maseinaan

Abe

-tta

masittani

maseittani

masittasi

maseittasi

masittansa / masittaan

maseittansa / maseittaan

Com

-ne

-

maseineni

-

maseinesi

-

maseinensa / maseineen

Singular

Plural

Nom

-

masini

masisi

masinsa

masini

masisi

masinsa

Par

-ta

masiani

masiasi

masiansa / masiaan

masejani

masejasi

masejansa / masejaan

Gen

-n

masini

masisi

masinsa

masieni

masiesi

masiensa

Ill

mihin

masiini

masiisi

masiinsa

maseihini

maseihisi

maseihinsa

Ine

-ssa

masissani

masissasi

masissansa / masissaan

maseissani

maseissasi

maseissansa / maseissaan

Ela

-sta

masistani

masistasi

masistansa / masistaan

maseistani

maseistasi

maseistansa / maseistaan

All

-lle

masilleni

masillesi

masillensa / masilleen

maseilleni

maseillesi

maseillensa / maseillean

Ade

-lla

masillani

masillasi

masillansa / masillaan

maseillani

maseillasi

maseillansa / maseillaan

Abl

-lta

masiltani

masiltasi

masiltansa / masiltaan

maseiltani

maseiltasi

maseiltansa / maseiltaan

Tra

-ksi

masikseni

masiksesi

masiksensa / masikseen

maseikseni

maseiksesi

maseiksensa / maseikseen

Ess

-na

masinani

masinasi

masinansa / masinaan

maseinani

maseinasi

maseinansa / maseinaan

Abe

-tta

masittani

masittasi

masittansa / masittaan

maseittani

maseittasi

maseittansa / maseittaan

Com

-ne

-

-

-

maseineni

maseinesi

maseinensa / maseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

masimme

masimme

masinne

masinne

masinsa

masinsa

Par

-ta

masiamme

masejamme

masianne

masejanne

masiansa / masiaan

masejansa / masejaan

Gen

-n

masimme

masiemme

masinne

masienne

masinsa

masiensa

Ill

mihin

masiimme

maseihimme

masiinne

maseihinne

masiinsa

maseihinsa

Ine

-ssa

masissamme

maseissamme

masissanne

maseissanne

masissansa / masissaan

maseissansa / maseissaan

Ela

-sta

masistamme

maseistamme

masistanne

maseistanne

masistansa / masistaan

maseistansa / maseistaan

All

-lle

masillemme

maseillemme

masillenne

maseillenne

masillensa / masilleen

maseillensa / maseillean

Ade

-lla

masillamme

maseillamme

masillanne

maseillanne

masillansa / masillaan

maseillansa / maseillaan

Abl

-lta

masiltamme

maseiltamme

masiltanne

maseiltanne

masiltansa / masiltaan

maseiltansa / maseiltaan

Tra

-ksi

masiksemme

maseiksemme

masiksenne

maseiksenne

masiksensa / masikseen

maseiksensa / maseikseen

Ess

-na

masinamme

maseinamme

masinanne

maseinanne

masinansa / masinaan

maseinansa / maseinaan

Abe

-tta

masittamme

maseittamme

masittanne

maseittanne

masittansa / masittaan

maseittansa / maseittaan

Com

-ne

-

maseinemme

-

maseinenne

-

maseinensa / maseineen

Singular

Plural

Nom

-

masimme

masinne

masinsa

masimme

masinne

masinsa

Par

-ta

masiamme

masianne

masiansa / masiaan

masejamme

masejanne

masejansa / masejaan

Gen

-n

masimme

masinne

masinsa

masiemme

masienne

masiensa

Ill

mihin

masiimme

masiinne

masiinsa

maseihimme

maseihinne

maseihinsa

Ine

-ssa

masissamme

masissanne

masissansa / masissaan

maseissamme

maseissanne

maseissansa / maseissaan

Ela

-sta

masistamme

masistanne

masistansa / masistaan

maseistamme

maseistanne

maseistansa / maseistaan

All

-lle

masillemme

masillenne

masillensa / masilleen

maseillemme

maseillenne

maseillensa / maseillean

Ade

-lla

masillamme

masillanne

masillansa / masillaan

maseillamme

maseillanne

maseillansa / maseillaan

Abl

-lta

masiltamme

masiltanne

masiltansa / masiltaan

maseiltamme

maseiltanne

maseiltansa / maseiltaan

Tra

-ksi

masiksemme

masiksenne

masiksensa / masikseen

maseiksemme

maseiksenne

maseiksensa / maseikseen

Ess

-na

masinamme

masinanne

masinansa / masinaan

maseinamme

maseinanne

maseinansa / maseinaan

Abe

-tta

masittamme

masittanne

masittansa / masittaan

maseittamme

maseittanne

maseittansa / maseittaan

Com

-ne

-

-

-

maseinemme

maseinenne

maseinensa / maseineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

kertoma

kertomat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kertoman

kertomien

Ill

mihin

kertomaan

Solve

Ine

-ssa

kertomissa

Solve

Ela

-sta

kertomasta

kertomista

All

-lle

kertomalle

Solve

Ade

-lla

kertomilla

Solve

Abl

-lta

kertomalta

kertomilta

Tra

-ksi

kertomaksi

kertomiksi

Ess

-na

kertomana

kertomina

Abe

-tta

kertomatta

kertomitta

Com

-ne

-

kertomine

Ins

-in

-

kertomin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kertoma

kertomat

Par

-ta

Gen

-n

kertoman

kertomien

Ill

mihin

kertomaan

Ine

-ssa

kertomissa

Ela

-sta

kertomasta

kertomista

All

-lle

kertomalle

Ade

-lla

kertomilla

Abl

-lta

kertomalta

kertomilta

Tra

-ksi

kertomaksi

kertomiksi

Ess

-na

kertomana

kertomina

Abe

-tta

kertomatta

kertomitta

Com

-ne

-

kertomine

Ins

-in

-

kertomin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

kerron

en kerro

ii

kerrot

et kerro

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

kerromme / kerrotaan

emme kerro / ei kerrota

ii

kerrotte

ette kerro

iii

eivät kerro

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

kerronen kerro

ii

kerrotet kerro

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

kerromme / kerrotaanemme kerro / ei kerrota

ii

kerrotteette kerro

iii

eivät kerro
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

kerroin

en kertonut

ii

kerroit

et kertonut

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme kertoneet / ei kerrottu

Solve

ii

kerroitte

ette kertoneet

iii

kertoivat

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

kerroinen kertonut

ii

kerroitet kertonut

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme kertoneet / ei kerrottu
Solve

ii

kerroitteette kertoneet

iii

kertoivateivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

kerro

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

kerro

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

kertoisin

en kertoisi

ii

et kertoisi

Solve

iii

kertoisi

ei kertoisi

Plural

Positive

Negative

i

emme kertoisi

Solve

ii

kertoisitte

ette kertoisi

iii

kertoisivat

eivät Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

kertoisinen kertoisi

ii

et kertoisi
Solve

iii

kertoisiei kertoisi

Plural

PositiveNegative

i

emme kertoisi
Solve

ii

kertoisitteette kertoisi

iii

kertoisivateivät
Solve

Singular

Plural

Nom

-

kerto

kerrot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kerron

kertojen

Ill

mihin

kertoon

Solve

Ine

-ssa

kerroissa

Solve

Ela

-sta

kerrosta

kerroista

All

-lle

kerrolle

Solve

Ade

-lla

kerroilla

Solve

Abl

-lta

kerrolta

kerroilta

Tra

-ksi

kerroksi

kerroiksi

Ess

-na

kertona

kertoina

Abe

-tta

kerrotta

kerroitta

Com

-ne

-

kertoine

Ins

-in

-

kerroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kerto

kerrot

Par

-ta

Gen

-n

kerron

kertojen

Ill

mihin

kertoon

Ine

-ssa

kerroissa

Ela

-sta

kerrosta

kerroista

All

-lle

kerrolle

Ade

-lla

kerroilla

Abl

-lta

kerrolta

kerroilta

Tra

-ksi

kerroksi

kerroiksi

Ess

-na

kertona

kertoina

Abe

-tta

kerrotta

kerroitta

Com

-ne

-

kertoine

Ins

-in

-

kerroin

Singular

Plural

Nom

-

masi

masit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

masin

masien

Ill

mihin

masiin

Solve

Ine

-ssa

maseissa

Solve

Ela

-sta

masista

maseista

All

-lle

masille

Solve

Ade

-lla

maseilla

Solve

Abl

-lta

masilta

maseilta

Tra

-ksi

masiksi

maseiksi

Ess

-na

masina

maseina

Abe

-tta

masitta

maseitta

Com

-ne

-

maseine

Ins

-in

-

masein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

masi

masit

Par

-ta

Gen

-n

masin

masien

Ill

mihin

masiin

Ine

-ssa

maseissa

Ela

-sta

masista

maseista

All

-lle

masille

Ade

-lla

maseilla

Abl

-lta

masilta

maseilta

Tra

-ksi

masiksi

maseiksi

Ess

-na

masina

maseina

Abe

-tta

masitta

maseitta

Com

-ne

-

maseine

Ins

-in

-

masein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept