logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hiusmuoti, noun

Word analysis
hiusmuodista

hiusmuodista

hiusmuoti

Noun, Singular Elative

hius

Noun, Singular Nominative

+ muoti

Noun, Singular Elative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiusmuoti

hiusmuodit

Par

-ta

hiusmuotia

hiusmuoteja

Gen

-n

hiusmuodin

hiusmuotien

Ill

mihin

hiusmuotiin

hiusmuoteihin

Ine

-ssa

hiusmuodissa

hiusmuodeissa

Ela

-sta

hiusmuodista

hiusmuodeista

All

-lle

hiusmuodille

hiusmuodeille

Ade

-lla

hiusmuodilla

hiusmuodeilla

Abl

-lta

hiusmuodilta

hiusmuodeilta

Tra

-ksi

hiusmuodiksi

hiusmuodeiksi

Ess

-na

hiusmuotina

hiusmuoteina

Abe

-tta

hiusmuoditta

hiusmuodeitta

Com

-ne

-

hiusmuoteine

Ins

-in

-

hiusmuodein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiusmuoti

hiusmuodit

Par

-ta

hiusmuotia

hiusmuoteja

Gen

-n

hiusmuodin

hiusmuotien

Ill

mihin

hiusmuotiin

hiusmuoteihin

Ine

-ssa

hiusmuodissa

hiusmuodeissa

Ela

-sta

hiusmuodista

hiusmuodeista

All

-lle

hiusmuodille

hiusmuodeille

Ade

-lla

hiusmuodilla

hiusmuodeilla

Abl

-lta

hiusmuodilta

hiusmuodeilta

Tra

-ksi

hiusmuodiksi

hiusmuodeiksi

Ess

-na

hiusmuotina

hiusmuoteina

Abe

-tta

hiusmuoditta

hiusmuodeitta

Com

-ne

-

hiusmuoteine

Ins

-in

-

hiusmuodein

haircut
hair fashion
Show more arrow right
jw2019; OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus; LDS Onko sillä väliä, minkä hiusmuodin valitset? Does it make any difference which hairstyle you choose? Naurava tyttö, jonka hiusmuodin vien, pitää sinusta. The laughing girl whose hair I'm taking likes you. Lisäksi hiusmuodin valintasi heijastaa henkistä näkemystäsi. Furthermore, your choice of hairstyling reflects your mental outlook. Tuloksena oli sarja mustavalkoisia valokuvia ja värivalokuvapanoraamoja ajan vaatens-ja hiusmuodista, kielestä ja käyttäytymisestä. The resulting series of black and white photographs and colour photo panoramas tells of the hair, fashion, language and behaviour of that time. Joskus on taipumusta epäillä eräitten neuvojen sopivaisuutta, ehkä kun on kysymys puvusta tai hiusmuodista, ja pitää niitä asiattomana yksityiselämän javapaudenloukkauksena. Sometimes there is a tendency to doubt the fitness of certain counsel, perhaps about the matter of dress or hairstyle, regarding it as an undue invasion of privacy and one's “freedom.”. Läpi vuosisatojen hiusmuodit ovat vaihdelleet maasta toiseen ja aikakaudesta toiseen. Down through the centuries, hairstyles have varied from country to country and from one period to another. Toivon, että jokainen nuori nainen, joka on täällä tänään, tietäisi ja ymmärtäisi, että hänen kauneutensas-”kiiltonsa”s-ei tule meikistä, ihovoiteista tai viimeisimmästä vaatens-tai hiusmuodista. I wish every young woman assembled here tonight would know and understand that your beauty—your “shine”—does not lie in makeup, gooey cream, or the latest clothing or hairstyles. Koska hiusmuodit vaihtelevat nykyään hyvin paljon, leikkauksen ei tarvitse olla millään tavoin täydellinen. With such varied hairstyles these days, the haircut does not have to be perfect anyhow. 9 Äärimmäisyyksiin menevät hiusmuodit voivat myös helposti johtaa Panettelijan ansaan ja saada toiset lankeamaan. 9 Extreme hair styles can easily lead one into a trap of the Devil also, and cause others to stumble. Lehti sanoo:”Se, että jostakin lääkkeestä tulee uuden hiusmuodin tavoin muotivillitys, on vähintäänkin omituista.”. Paulo says: “A remedy that becomes a fad, just like a new hairstyle, is, to say the least, strange.”. Show more arrow right

Wiktionary

hair fashion, hairstyle Show more arrow right hius +‎ muoti Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiusmuotini

hiusmuotini

hiusmuotisi

hiusmuotisi

hiusmuotinsa

hiusmuotinsa

Par

-ta

hiusmuotiani

hiusmuotejani

hiusmuotiasi

hiusmuotejasi

hiusmuotiansa / hiusmuotiaan

hiusmuotejansa / hiusmuotejaan

Gen

-n

hiusmuotini

hiusmuotieni

hiusmuotisi

hiusmuotiesi

hiusmuotinsa

hiusmuotiensa

Ill

mihin

hiusmuotiini

hiusmuoteihini

hiusmuotiisi

hiusmuoteihisi

hiusmuotiinsa

hiusmuoteihinsa

Ine

-ssa

hiusmuodissani

hiusmuodeissani

hiusmuodissasi

hiusmuodeissasi

hiusmuodissansa / hiusmuodissaan

hiusmuodeissansa / hiusmuodeissaan

Ela

-sta

hiusmuodistani

hiusmuodeistani

hiusmuodistasi

hiusmuodeistasi

hiusmuodistansa / hiusmuodistaan

hiusmuodeistansa / hiusmuodeistaan

All

-lle

hiusmuodilleni

hiusmuodeilleni

hiusmuodillesi

hiusmuodeillesi

hiusmuodillensa / hiusmuodilleen

hiusmuodeillensa / hiusmuodeillean

Ade

-lla

hiusmuodillani

hiusmuodeillani

hiusmuodillasi

hiusmuodeillasi

hiusmuodillansa / hiusmuodillaan

hiusmuodeillansa / hiusmuodeillaan

Abl

-lta

hiusmuodiltani

hiusmuodeiltani

hiusmuodiltasi

hiusmuodeiltasi

hiusmuodiltansa / hiusmuodiltaan

hiusmuodeiltansa / hiusmuodeiltaan

Tra

-ksi

hiusmuodikseni

hiusmuodeikseni

hiusmuodiksesi

hiusmuodeiksesi

hiusmuodiksensa / hiusmuodikseen

hiusmuodeiksensa / hiusmuodeikseen

Ess

-na

hiusmuotinani

hiusmuoteinani

hiusmuotinasi

hiusmuoteinasi

hiusmuotinansa / hiusmuotinaan

hiusmuoteinansa / hiusmuoteinaan

Abe

-tta

hiusmuodittani

hiusmuodeittani

hiusmuodittasi

hiusmuodeittasi

hiusmuodittansa / hiusmuodittaan

hiusmuodeittansa / hiusmuodeittaan

Com

-ne

-

hiusmuoteineni

-

hiusmuoteinesi

-

hiusmuoteinensa / hiusmuoteineen

Singular

Plural

Nom

-

hiusmuotini

hiusmuotisi

hiusmuotinsa

hiusmuotini

hiusmuotisi

hiusmuotinsa

Par

-ta

hiusmuotiani

hiusmuotiasi

hiusmuotiansa / hiusmuotiaan

hiusmuotejani

hiusmuotejasi

hiusmuotejansa / hiusmuotejaan

Gen

-n

hiusmuotini

hiusmuotisi

hiusmuotinsa

hiusmuotieni

hiusmuotiesi

hiusmuotiensa

Ill

mihin

hiusmuotiini

hiusmuotiisi

hiusmuotiinsa

hiusmuoteihini

hiusmuoteihisi

hiusmuoteihinsa

Ine

-ssa

hiusmuodissani

hiusmuodissasi

hiusmuodissansa / hiusmuodissaan

hiusmuodeissani

hiusmuodeissasi

hiusmuodeissansa / hiusmuodeissaan

Ela

-sta

hiusmuodistani

hiusmuodistasi

hiusmuodistansa / hiusmuodistaan

hiusmuodeistani

hiusmuodeistasi

hiusmuodeistansa / hiusmuodeistaan

All

-lle

hiusmuodilleni

hiusmuodillesi

hiusmuodillensa / hiusmuodilleen

hiusmuodeilleni

hiusmuodeillesi

hiusmuodeillensa / hiusmuodeillean

Ade

-lla

hiusmuodillani

hiusmuodillasi

hiusmuodillansa / hiusmuodillaan

hiusmuodeillani

hiusmuodeillasi

hiusmuodeillansa / hiusmuodeillaan

Abl

-lta

hiusmuodiltani

hiusmuodiltasi

hiusmuodiltansa / hiusmuodiltaan

hiusmuodeiltani

hiusmuodeiltasi

hiusmuodeiltansa / hiusmuodeiltaan

Tra

-ksi

hiusmuodikseni

hiusmuodiksesi

hiusmuodiksensa / hiusmuodikseen

hiusmuodeikseni

hiusmuodeiksesi

hiusmuodeiksensa / hiusmuodeikseen

Ess

-na

hiusmuotinani

hiusmuotinasi

hiusmuotinansa / hiusmuotinaan

hiusmuoteinani

hiusmuoteinasi

hiusmuoteinansa / hiusmuoteinaan

Abe

-tta

hiusmuodittani

hiusmuodittasi

hiusmuodittansa / hiusmuodittaan

hiusmuodeittani

hiusmuodeittasi

hiusmuodeittansa / hiusmuodeittaan

Com

-ne

-

-

-

hiusmuoteineni

hiusmuoteinesi

hiusmuoteinensa / hiusmuoteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiusmuotimme

hiusmuotimme

hiusmuotinne

hiusmuotinne

hiusmuotinsa

hiusmuotinsa

Par

-ta

hiusmuotiamme

hiusmuotejamme

hiusmuotianne

hiusmuotejanne

hiusmuotiansa / hiusmuotiaan

hiusmuotejansa / hiusmuotejaan

Gen

-n

hiusmuotimme

hiusmuotiemme

hiusmuotinne

hiusmuotienne

hiusmuotinsa

hiusmuotiensa

Ill

mihin

hiusmuotiimme

hiusmuoteihimme

hiusmuotiinne

hiusmuoteihinne

hiusmuotiinsa

hiusmuoteihinsa

Ine

-ssa

hiusmuodissamme

hiusmuodeissamme

hiusmuodissanne

hiusmuodeissanne

hiusmuodissansa / hiusmuodissaan

hiusmuodeissansa / hiusmuodeissaan

Ela

-sta

hiusmuodistamme

hiusmuodeistamme

hiusmuodistanne

hiusmuodeistanne

hiusmuodistansa / hiusmuodistaan

hiusmuodeistansa / hiusmuodeistaan

All

-lle

hiusmuodillemme

hiusmuodeillemme

hiusmuodillenne

hiusmuodeillenne

hiusmuodillensa / hiusmuodilleen

hiusmuodeillensa / hiusmuodeillean

Ade

-lla

hiusmuodillamme

hiusmuodeillamme

hiusmuodillanne

hiusmuodeillanne

hiusmuodillansa / hiusmuodillaan

hiusmuodeillansa / hiusmuodeillaan

Abl

-lta

hiusmuodiltamme

hiusmuodeiltamme

hiusmuodiltanne

hiusmuodeiltanne

hiusmuodiltansa / hiusmuodiltaan

hiusmuodeiltansa / hiusmuodeiltaan

Tra

-ksi

hiusmuodiksemme

hiusmuodeiksemme

hiusmuodiksenne

hiusmuodeiksenne

hiusmuodiksensa / hiusmuodikseen

hiusmuodeiksensa / hiusmuodeikseen

Ess

-na

hiusmuotinamme

hiusmuoteinamme

hiusmuotinanne

hiusmuoteinanne

hiusmuotinansa / hiusmuotinaan

hiusmuoteinansa / hiusmuoteinaan

Abe

-tta

hiusmuodittamme

hiusmuodeittamme

hiusmuodittanne

hiusmuodeittanne

hiusmuodittansa / hiusmuodittaan

hiusmuodeittansa / hiusmuodeittaan

Com

-ne

-

hiusmuoteinemme

-

hiusmuoteinenne

-

hiusmuoteinensa / hiusmuoteineen

Singular

Plural

Nom

-

hiusmuotimme

hiusmuotinne

hiusmuotinsa

hiusmuotimme

hiusmuotinne

hiusmuotinsa

Par

-ta

hiusmuotiamme

hiusmuotianne

hiusmuotiansa / hiusmuotiaan

hiusmuotejamme

hiusmuotejanne

hiusmuotejansa / hiusmuotejaan

Gen

-n

hiusmuotimme

hiusmuotinne

hiusmuotinsa

hiusmuotiemme

hiusmuotienne

hiusmuotiensa

Ill

mihin

hiusmuotiimme

hiusmuotiinne

hiusmuotiinsa

hiusmuoteihimme

hiusmuoteihinne

hiusmuoteihinsa

Ine

-ssa

hiusmuodissamme

hiusmuodissanne

hiusmuodissansa / hiusmuodissaan

hiusmuodeissamme

hiusmuodeissanne

hiusmuodeissansa / hiusmuodeissaan

Ela

-sta

hiusmuodistamme

hiusmuodistanne

hiusmuodistansa / hiusmuodistaan

hiusmuodeistamme

hiusmuodeistanne

hiusmuodeistansa / hiusmuodeistaan

All

-lle

hiusmuodillemme

hiusmuodillenne

hiusmuodillensa / hiusmuodilleen

hiusmuodeillemme

hiusmuodeillenne

hiusmuodeillensa / hiusmuodeillean

Ade

-lla

hiusmuodillamme

hiusmuodillanne

hiusmuodillansa / hiusmuodillaan

hiusmuodeillamme

hiusmuodeillanne

hiusmuodeillansa / hiusmuodeillaan

Abl

-lta

hiusmuodiltamme

hiusmuodiltanne

hiusmuodiltansa / hiusmuodiltaan

hiusmuodeiltamme

hiusmuodeiltanne

hiusmuodeiltansa / hiusmuodeiltaan

Tra

-ksi

hiusmuodiksemme

hiusmuodiksenne

hiusmuodiksensa / hiusmuodikseen

hiusmuodeiksemme

hiusmuodeiksenne

hiusmuodeiksensa / hiusmuodeikseen

Ess

-na

hiusmuotinamme

hiusmuotinanne

hiusmuotinansa / hiusmuotinaan

hiusmuoteinamme

hiusmuoteinanne

hiusmuoteinansa / hiusmuoteinaan

Abe

-tta

hiusmuodittamme

hiusmuodittanne

hiusmuodittansa / hiusmuodittaan

hiusmuodeittamme

hiusmuodeittanne

hiusmuodeittansa / hiusmuodeittaan

Com

-ne

-

-

-

hiusmuoteinemme

hiusmuoteinenne

hiusmuoteinensa / hiusmuoteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hius

hiukset

Par

-ta

hiusta

hiuksia

Gen

-n

hiuksen

hiuksien / hiusten

Ill

mihin

hiukseen

hiuksiin

Ine

-ssa

hiuksessa

hiuksissa

Ela

-sta

hiuksesta

hiuksista

All

-lle

hiukselle

hiuksille

Ade

-lla

hiuksella

hiuksilla

Abl

-lta

hiukselta

hiuksilta

Tra

-ksi

hiukseksi

hiuksiksi

Ess

-na

hiuksena

hiuksina

Abe

-tta

hiuksetta

hiuksitta

Com

-ne

-

hiuksine

Ins

-in

-

hiuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hius

hiukset

Par

-ta

hiusta

hiuksia

Gen

-n

hiuksen

hiuksien / hiusten

Ill

mihin

hiukseen

hiuksiin

Ine

-ssa

hiuksessa

hiuksissa

Ela

-sta

hiuksesta

hiuksista

All

-lle

hiukselle

hiuksille

Ade

-lla

hiuksella

hiuksilla

Abl

-lta

hiukselta

hiuksilta

Tra

-ksi

hiukseksi

hiuksiksi

Ess

-na

hiuksena

hiuksina

Abe

-tta

hiuksetta

hiuksitta

Com

-ne

-

hiuksine

Ins

-in

-

hiuksin

hair hiukset, tukka, karva, hius, hiuskarva, haiven
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; jw2019; tmClass Hiukseni ovat vaaleat. My hair is blonde. Hius on kuollutta keratiinia. A hair is dead keratin. Hius on ohuempi kuin ajattelin. The hair is thinner than I thought. Christinen hius. Found a sample of Christine's hair. Hän kampailee hiuksensa. She is combing her hair. Yksi harmaa hius... Just a white thing. Kuinka paksu hius on? How thick is a hair? Hius on synteettinen. This hair is synthetic. Hiuss-ja kynsilakat. Hair lacquers and nail varnish. Värjäisit hiuksesi. Go die your hair! Show more arrow right

Wiktionary

a single hair, strand of hair (on a human head) Show more arrow right hapsi Show more arrow right hiuksenhienohiushalkeamahiusharjahiushoidehiushoitolahiushuokoisuushiushygrometrihiusjauhehiusjuurihiuskampahiuskarvahiuskatohiuskelmuhiuskiehkurahiuskielihiuskiharahiuskiinnehiuskoruhiuskuontalohiuslainehiuslaitehiuslakkahiuslaskoshiuslisäkehiuslääkehiusmaneettihiusmartohiusmikrometrihiusmuotihiusnauhahiusneulahiuspalmikkohiuspantahiuspiiskahiuspillihiuspinnehiuspinnihiuspohjahiuspussihiusputkihiusrajahiusrasvahiusravinnehiusristikkohiussairaushiussaniainenhiusseppelehiussienihiussolkihiussuonihiussuonistohiussuortuvahiussykeröhiustenhalkojahiustenleikkuuhiustiehythiustukkohiustukkuhiustupsuhiustäihiustöyhtöhiusverkkohiusvesihiusviivahiusvoidehiusvärihiusöljykäpyhiusluonnonhiusniskahiusohimohiusotsahiustekohius Show more arrow right From Proto-Finnic hibus, derived from a borrowing from Proto-Germanic hiwją (“appearance, blee”). Cognate to English hue. Show more arrow right

Wikipedia

Hair Hair is something that grows from the skin of mammals. Animal hair is usually called fur. Sheep and goats have curly hair, which is usually called wool. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiukseni

hiukseni

hiuksesi

hiuksesi

hiuksensa

hiuksensa

Par

-ta

hiustani

hiuksiani

hiustasi

hiuksiasi

hiustansa / hiustaan

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiukseni

hiuksieni / hiusteni

hiuksesi

hiuksiesi / hiustesi

hiuksensa

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseeni

hiuksiini

hiukseesi

hiuksiisi

hiukseensa

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessani

hiuksissani

hiuksessasi

hiuksissasi

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestani

hiuksistani

hiuksestasi

hiuksistasi

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiukselleni

hiuksilleni

hiuksellesi

hiuksillesi

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellani

hiuksillani

hiuksellasi

hiuksillasi

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltani

hiuksiltani

hiukseltasi

hiuksiltasi

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiuksekseni

hiuksikseni

hiukseksesi

hiuksiksesi

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenani

hiuksinani

hiuksenasi

hiuksinasi

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettani

hiuksittani

hiuksettasi

hiuksittasi

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

hiuksineni

-

hiuksinesi

-

hiuksinensa / hiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

Par

-ta

hiustani

hiustasi

hiustansa / hiustaan

hiuksiani

hiuksiasi

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

hiuksieni / hiusteni

hiuksiesi / hiustesi

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseeni

hiukseesi

hiukseensa

hiuksiini

hiuksiisi

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessani

hiuksessasi

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissani

hiuksissasi

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestani

hiuksestasi

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistani

hiuksistasi

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiukselleni

hiuksellesi

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksilleni

hiuksillesi

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellani

hiuksellasi

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillani

hiuksillasi

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltani

hiukseltasi

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltani

hiuksiltasi

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiuksekseni

hiukseksesi

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksikseni

hiuksiksesi

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenani

hiuksenasi

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinani

hiuksinasi

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettani

hiuksettasi

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittani

hiuksittasi

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hiuksineni

hiuksinesi

hiuksinensa / hiuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiuksemme

hiuksemme

hiuksenne

hiuksenne

hiuksensa

hiuksensa

Par

-ta

hiustamme

hiuksiamme

hiustanne

hiuksianne

hiustansa / hiustaan

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiuksemme

hiuksiemme / hiustemme

hiuksenne

hiuksienne / hiustenne

hiuksensa

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseemme

hiuksiimme

hiukseenne

hiuksiinne

hiukseensa

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessamme

hiuksissamme

hiuksessanne

hiuksissanne

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestamme

hiuksistamme

hiuksestanne

hiuksistanne

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiuksellemme

hiuksillemme

hiuksellenne

hiuksillenne

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellamme

hiuksillamme

hiuksellanne

hiuksillanne

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltamme

hiuksiltamme

hiukseltanne

hiuksiltanne

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiukseksemme

hiuksiksemme

hiukseksenne

hiuksiksenne

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenamme

hiuksinamme

hiuksenanne

hiuksinanne

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettamme

hiuksittamme

hiuksettanne

hiuksittanne

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

hiuksinemme

-

hiuksinenne

-

hiuksinensa / hiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

Par

-ta

hiustamme

hiustanne

hiustansa / hiustaan

hiuksiamme

hiuksianne

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

hiuksiemme / hiustemme

hiuksienne / hiustenne

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseemme

hiukseenne

hiukseensa

hiuksiimme

hiuksiinne

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessamme

hiuksessanne

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissamme

hiuksissanne

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestamme

hiuksestanne

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistamme

hiuksistanne

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiuksellemme

hiuksellenne

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillemme

hiuksillenne

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellamme

hiuksellanne

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillamme

hiuksillanne

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltamme

hiukseltanne

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltamme

hiuksiltanne

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiukseksemme

hiukseksenne

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksemme

hiuksiksenne

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenamme

hiuksenanne

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinamme

hiuksinanne

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettamme

hiuksettanne

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittamme

hiuksittanne

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hiuksinemme

hiuksinenne

hiuksinensa / hiuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoti

muodit

Par

-ta

muotia

muoteja

Gen

-n

muodin

muotien

Ill

mihin

muotiin

muoteihin

Ine

-ssa

muodissa

muodeissa

Ela

-sta

muodista

muodeista

All

-lle

muodille

muodeille

Ade

-lla

muodilla

muodeilla

Abl

-lta

muodilta

muodeilta

Tra

-ksi

muodiksi

muodeiksi

Ess

-na

muotina

muoteina

Abe

-tta

muoditta

muodeitta

Com

-ne

-

muoteine

Ins

-in

-

muodein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoti

muodit

Par

-ta

muotia

muoteja

Gen

-n

muodin

muotien

Ill

mihin

muotiin

muoteihin

Ine

-ssa

muodissa

muodeissa

Ela

-sta

muodista

muodeista

All

-lle

muodille

muodeille

Ade

-lla

muodilla

muodeilla

Abl

-lta

muodilta

muodeilta

Tra

-ksi

muodiksi

muodeiksi

Ess

-na

muotina

muoteina

Abe

-tta

muoditta

muodeitta

Com

-ne

-

muoteine

Ins

-in

-

muodein

fashion muoti, tapa, kuosi
style tyyli, malli, muoti, tyylikkyys, tyyppi, tapa
mode tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli
vogue muoti, muotiasia
look ilme, ulkonäkö, katse, tyyli, silmäys, muoti
Show more arrow right
Europarl; TED parallel corpus; Tatoeba; GlobalVoices; OpenSubtitles2018.v3; Europarl parallel corpus; opensubtitles2; jw2019 Muoti vaihtelee paljon eri maissa. Fashion varies greatly in different countries. Hän puhuu paljon muodista. She talks a lot about fashion. Tämä uusi muoti on todella trendikäs. This new trend is really fashionable. Muoti voi olla tapa ilmaista itseäsi. Fashion can be a way to express yourself. Se on muotia. It's the coolest. Hän on kiinnostunut muodista. He is interested in fashion. Muoti on tärkeä osa suomalaista kulttuuria. Fashion is an important part of Finnish culture. Uusinta muotia. My hair is so now. Muodin huipulle. Project Runway. Muodit vaihtuvat. Fashions change. Show more arrow right

Wiktionary

vogue, fashion (prevailing fashion or style) Fin:Minihameet olivat muotia 60-luvulla.Eng:Miniskirts were the vogue in the '60s. vogue, fad (current craze) Fin:Hulavanteet eivät ole enää muodissa.Eng:Hula hoops are no longer in vogue. Show more arrow right (fad): villitys Show more arrow right muodistaa Show more arrow right kevät-kesä-syys-talvimuoti muoti-ilmiö muotilehti muotinäytös muotitoimittaja nuorisomuoti Show more arrow right Borrowed from Swedish mod. Show more arrow right

Wikipedia

Fashion Fashion is a form of self expression, at a particular period and place and in a specific context, of clothing, footwear, lifestyle, accessories, makeup, hairstyle, and body posture. In its everyday use, the term implies a look defined by the fashion industry as that which is trending. What is called fashion is thus that which is made available and popular by fashion system (industry and media). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotini

muotini

muotisi

muotisi

muotinsa

muotinsa

Par

-ta

muotiani

muotejani

muotiasi

muotejasi

muotiansa / muotiaan

muotejansa / muotejaan

Gen

-n

muotini

muotieni

muotisi

muotiesi

muotinsa

muotiensa

Ill

mihin

muotiini

muoteihini

muotiisi

muoteihisi

muotiinsa

muoteihinsa

Ine

-ssa

muodissani

muodeissani

muodissasi

muodeissasi

muodissansa / muodissaan

muodeissansa / muodeissaan

Ela

-sta

muodistani

muodeistani

muodistasi

muodeistasi

muodistansa / muodistaan

muodeistansa / muodeistaan

All

-lle

muodilleni

muodeilleni

muodillesi

muodeillesi

muodillensa / muodilleen

muodeillensa / muodeillean

Ade

-lla

muodillani

muodeillani

muodillasi

muodeillasi

muodillansa / muodillaan

muodeillansa / muodeillaan

Abl

-lta

muodiltani

muodeiltani

muodiltasi

muodeiltasi

muodiltansa / muodiltaan

muodeiltansa / muodeiltaan

Tra

-ksi

muodikseni

muodeikseni

muodiksesi

muodeiksesi

muodiksensa / muodikseen

muodeiksensa / muodeikseen

Ess

-na

muotinani

muoteinani

muotinasi

muoteinasi

muotinansa / muotinaan

muoteinansa / muoteinaan

Abe

-tta

muodittani

muodeittani

muodittasi

muodeittasi

muodittansa / muodittaan

muodeittansa / muodeittaan

Com

-ne

-

muoteineni

-

muoteinesi

-

muoteinensa / muoteineen

Singular

Plural

Nom

-

muotini

muotisi

muotinsa

muotini

muotisi

muotinsa

Par

-ta

muotiani

muotiasi

muotiansa / muotiaan

muotejani

muotejasi

muotejansa / muotejaan

Gen

-n

muotini

muotisi

muotinsa

muotieni

muotiesi

muotiensa

Ill

mihin

muotiini

muotiisi

muotiinsa

muoteihini

muoteihisi

muoteihinsa

Ine

-ssa

muodissani

muodissasi

muodissansa / muodissaan

muodeissani

muodeissasi

muodeissansa / muodeissaan

Ela

-sta

muodistani

muodistasi

muodistansa / muodistaan

muodeistani

muodeistasi

muodeistansa / muodeistaan

All

-lle

muodilleni

muodillesi

muodillensa / muodilleen

muodeilleni

muodeillesi

muodeillensa / muodeillean

Ade

-lla

muodillani

muodillasi

muodillansa / muodillaan

muodeillani

muodeillasi

muodeillansa / muodeillaan

Abl

-lta

muodiltani

muodiltasi

muodiltansa / muodiltaan

muodeiltani

muodeiltasi

muodeiltansa / muodeiltaan

Tra

-ksi

muodikseni

muodiksesi

muodiksensa / muodikseen

muodeikseni

muodeiksesi

muodeiksensa / muodeikseen

Ess

-na

muotinani

muotinasi

muotinansa / muotinaan

muoteinani

muoteinasi

muoteinansa / muoteinaan

Abe

-tta

muodittani

muodittasi

muodittansa / muodittaan

muodeittani

muodeittasi

muodeittansa / muodeittaan

Com

-ne

-

-

-

muoteineni

muoteinesi

muoteinensa / muoteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotimme

muotimme

muotinne

muotinne

muotinsa

muotinsa

Par

-ta

muotiamme

muotejamme

muotianne

muotejanne

muotiansa / muotiaan

muotejansa / muotejaan

Gen

-n

muotimme

muotiemme

muotinne

muotienne

muotinsa

muotiensa

Ill

mihin

muotiimme

muoteihimme

muotiinne

muoteihinne

muotiinsa

muoteihinsa

Ine

-ssa

muodissamme

muodeissamme

muodissanne

muodeissanne

muodissansa / muodissaan

muodeissansa / muodeissaan

Ela

-sta

muodistamme

muodeistamme

muodistanne

muodeistanne

muodistansa / muodistaan

muodeistansa / muodeistaan

All

-lle

muodillemme

muodeillemme

muodillenne

muodeillenne

muodillensa / muodilleen

muodeillensa / muodeillean

Ade

-lla

muodillamme

muodeillamme

muodillanne

muodeillanne

muodillansa / muodillaan

muodeillansa / muodeillaan

Abl

-lta

muodiltamme

muodeiltamme

muodiltanne

muodeiltanne

muodiltansa / muodiltaan

muodeiltansa / muodeiltaan

Tra

-ksi

muodiksemme

muodeiksemme

muodiksenne

muodeiksenne

muodiksensa / muodikseen

muodeiksensa / muodeikseen

Ess

-na

muotinamme

muoteinamme

muotinanne

muoteinanne

muotinansa / muotinaan

muoteinansa / muoteinaan

Abe

-tta

muodittamme

muodeittamme

muodittanne

muodeittanne

muodittansa / muodittaan

muodeittansa / muodeittaan

Com

-ne

-

muoteinemme

-

muoteinenne

-

muoteinensa / muoteineen

Singular

Plural

Nom

-

muotimme

muotinne

muotinsa

muotimme

muotinne

muotinsa

Par

-ta

muotiamme

muotianne

muotiansa / muotiaan

muotejamme

muotejanne

muotejansa / muotejaan

Gen

-n

muotimme

muotinne

muotinsa

muotiemme

muotienne

muotiensa

Ill

mihin

muotiimme

muotiinne

muotiinsa

muoteihimme

muoteihinne

muoteihinsa

Ine

-ssa

muodissamme

muodissanne

muodissansa / muodissaan

muodeissamme

muodeissanne

muodeissansa / muodeissaan

Ela

-sta

muodistamme

muodistanne

muodistansa / muodistaan

muodeistamme

muodeistanne

muodeistansa / muodeistaan

All

-lle

muodillemme

muodillenne

muodillensa / muodilleen

muodeillemme

muodeillenne

muodeillensa / muodeillean

Ade

-lla

muodillamme

muodillanne

muodillansa / muodillaan

muodeillamme

muodeillanne

muodeillansa / muodeillaan

Abl

-lta

muodiltamme

muodiltanne

muodiltansa / muodiltaan

muodeiltamme

muodeiltanne

muodeiltansa / muodeiltaan

Tra

-ksi

muodiksemme

muodiksenne

muodiksensa / muodikseen

muodeiksemme

muodeiksenne

muodeiksensa / muodeikseen

Ess

-na

muotinamme

muotinanne

muotinansa / muotinaan

muoteinamme

muoteinanne

muoteinansa / muoteinaan

Abe

-tta

muodittamme

muodittanne

muodittansa / muodittaan

muodeittamme

muodeittanne

muodeittansa / muodeittaan

Com

-ne

-

-

-

muoteinemme

muoteinenne

muoteinensa / muoteineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept