logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hius, noun

Word analysis
hiuskampa

hiuskampa

hius

Noun, Singular Nominative

+ kampa

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hius

hiukset

Par

-ta

hiusta

hiuksia

Gen

-n

hiuksen

hiuksien / hiusten

Ill

mihin

hiukseen

hiuksiin

Ine

-ssa

hiuksessa

hiuksissa

Ela

-sta

hiuksesta

hiuksista

All

-lle

hiukselle

hiuksille

Ade

-lla

hiuksella

hiuksilla

Abl

-lta

hiukselta

hiuksilta

Tra

-ksi

hiukseksi

hiuksiksi

Ess

-na

hiuksena

hiuksina

Abe

-tta

hiuksetta

hiuksitta

Com

-ne

-

hiuksine

Ins

-in

-

hiuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hius

hiukset

Par

-ta

hiusta

hiuksia

Gen

-n

hiuksen

hiuksien / hiusten

Ill

mihin

hiukseen

hiuksiin

Ine

-ssa

hiuksessa

hiuksissa

Ela

-sta

hiuksesta

hiuksista

All

-lle

hiukselle

hiuksille

Ade

-lla

hiuksella

hiuksilla

Abl

-lta

hiukselta

hiuksilta

Tra

-ksi

hiukseksi

hiuksiksi

Ess

-na

hiuksena

hiuksina

Abe

-tta

hiuksetta

hiuksitta

Com

-ne

-

hiuksine

Ins

-in

-

hiuksin

hair hiukset, tukka, karva, hius, hiuskarva, haiven
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; jw2019; tmClass Hiukseni ovat vaaleat. My hair is blonde. Hius on kuollutta keratiinia. A hair is dead keratin. Hius on ohuempi kuin ajattelin. The hair is thinner than I thought. Christinen hius. Found a sample of Christine's hair. Hän kampailee hiuksensa. She is combing her hair. Yksi harmaa hius... Just a white thing. Kuinka paksu hius on? How thick is a hair? Hius on synteettinen. This hair is synthetic. Hiuss-ja kynsilakat. Hair lacquers and nail varnish. Värjäisit hiuksesi. Go die your hair! Show more arrow right

Wiktionary

a single hair, strand of hair (on a human head) Show more arrow right hapsi Show more arrow right hiuksenhienohiushalkeamahiusharjahiushoidehiushoitolahiushuokoisuushiushygrometrihiusjauhehiusjuurihiuskampahiuskarvahiuskatohiuskelmuhiuskiehkurahiuskielihiuskiharahiuskiinnehiuskoruhiuskuontalohiuslainehiuslaitehiuslakkahiuslaskoshiuslisäkehiuslääkehiusmaneettihiusmartohiusmikrometrihiusmuotihiusnauhahiusneulahiuspalmikkohiuspantahiuspiiskahiuspillihiuspinnehiuspinnihiuspohjahiuspussihiusputkihiusrajahiusrasvahiusravinnehiusristikkohiussairaushiussaniainenhiusseppelehiussienihiussolkihiussuonihiussuonistohiussuortuvahiussykeröhiustenhalkojahiustenleikkuuhiustiehythiustukkohiustukkuhiustupsuhiustäihiustöyhtöhiusverkkohiusvesihiusviivahiusvoidehiusvärihiusöljykäpyhiusluonnonhiusniskahiusohimohiusotsahiustekohius Show more arrow right From Proto-Finnic hibus, derived from a borrowing from Proto-Germanic hiwją (“appearance, blee”). Cognate to English hue. Show more arrow right

Wikipedia

Hair Hair is something that grows from the skin of mammals. Animal hair is usually called fur. Sheep and goats have curly hair, which is usually called wool. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiukseni

hiukseni

hiuksesi

hiuksesi

hiuksensa

hiuksensa

Par

-ta

hiustani

hiuksiani

hiustasi

hiuksiasi

hiustansa / hiustaan

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiukseni

hiuksieni / hiusteni

hiuksesi

hiuksiesi / hiustesi

hiuksensa

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseeni

hiuksiini

hiukseesi

hiuksiisi

hiukseensa

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessani

hiuksissani

hiuksessasi

hiuksissasi

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestani

hiuksistani

hiuksestasi

hiuksistasi

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiukselleni

hiuksilleni

hiuksellesi

hiuksillesi

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellani

hiuksillani

hiuksellasi

hiuksillasi

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltani

hiuksiltani

hiukseltasi

hiuksiltasi

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiuksekseni

hiuksikseni

hiukseksesi

hiuksiksesi

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenani

hiuksinani

hiuksenasi

hiuksinasi

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettani

hiuksittani

hiuksettasi

hiuksittasi

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

hiuksineni

-

hiuksinesi

-

hiuksinensa / hiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

Par

-ta

hiustani

hiustasi

hiustansa / hiustaan

hiuksiani

hiuksiasi

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

hiuksieni / hiusteni

hiuksiesi / hiustesi

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseeni

hiukseesi

hiukseensa

hiuksiini

hiuksiisi

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessani

hiuksessasi

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissani

hiuksissasi

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestani

hiuksestasi

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistani

hiuksistasi

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiukselleni

hiuksellesi

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksilleni

hiuksillesi

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellani

hiuksellasi

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillani

hiuksillasi

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltani

hiukseltasi

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltani

hiuksiltasi

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiuksekseni

hiukseksesi

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksikseni

hiuksiksesi

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenani

hiuksenasi

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinani

hiuksinasi

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettani

hiuksettasi

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittani

hiuksittasi

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hiuksineni

hiuksinesi

hiuksinensa / hiuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiuksemme

hiuksemme

hiuksenne

hiuksenne

hiuksensa

hiuksensa

Par

-ta

hiustamme

hiuksiamme

hiustanne

hiuksianne

hiustansa / hiustaan

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiuksemme

hiuksiemme / hiustemme

hiuksenne

hiuksienne / hiustenne

hiuksensa

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseemme

hiuksiimme

hiukseenne

hiuksiinne

hiukseensa

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessamme

hiuksissamme

hiuksessanne

hiuksissanne

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestamme

hiuksistamme

hiuksestanne

hiuksistanne

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiuksellemme

hiuksillemme

hiuksellenne

hiuksillenne

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellamme

hiuksillamme

hiuksellanne

hiuksillanne

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltamme

hiuksiltamme

hiukseltanne

hiuksiltanne

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiukseksemme

hiuksiksemme

hiukseksenne

hiuksiksenne

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenamme

hiuksinamme

hiuksenanne

hiuksinanne

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettamme

hiuksittamme

hiuksettanne

hiuksittanne

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

hiuksinemme

-

hiuksinenne

-

hiuksinensa / hiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

Par

-ta

hiustamme

hiustanne

hiustansa / hiustaan

hiuksiamme

hiuksianne

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

hiuksiemme / hiustemme

hiuksienne / hiustenne

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseemme

hiukseenne

hiukseensa

hiuksiimme

hiuksiinne

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessamme

hiuksessanne

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissamme

hiuksissanne

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestamme

hiuksestanne

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistamme

hiuksistanne

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiuksellemme

hiuksellenne

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillemme

hiuksillenne

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellamme

hiuksellanne

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillamme

hiuksillanne

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltamme

hiukseltanne

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltamme

hiuksiltanne

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiukseksemme

hiukseksenne

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksemme

hiuksiksenne

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenamme

hiuksenanne

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinamme

hiuksinanne

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettamme

hiuksettanne

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittamme

hiuksittanne

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hiuksinemme

hiuksinenne

hiuksinensa / hiuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kampa

kammat

Par

-ta

kampaa

kampoja

Gen

-n

kamman

kampojen

Ill

mihin

kampaan

kampoihin

Ine

-ssa

kammassa

kammoissa

Ela

-sta

kammasta

kammoista

All

-lle

kammalle

kammoille

Ade

-lla

kammalla

kammoilla

Abl

-lta

kammalta

kammoilta

Tra

-ksi

kammaksi

kammoiksi

Ess

-na

kampana

kampoina

Abe

-tta

kammatta

kammoitta

Com

-ne

-

kampoine

Ins

-in

-

kammoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kampa

kammat

Par

-ta

kampaa

kampoja

Gen

-n

kamman

kampojen

Ill

mihin

kampaan

kampoihin

Ine

-ssa

kammassa

kammoissa

Ela

-sta

kammasta

kammoista

All

-lle

kammalle

kammoille

Ade

-lla

kammalla

kammoilla

Abl

-lta

kammalta

kammoilta

Tra

-ksi

kammaksi

kammoiksi

Ess

-na

kampana

kampoina

Abe

-tta

kammatta

kammoitta

Com

-ne

-

kampoine

Ins

-in

-

kammoin

comb kampa, hunajakenno, vahakakku, karsta, suka, kukonharja
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; EMEA; opensubtitles2; Tatoeba Lainaa kampaa. Hey give me your comb. Kampa on pääni päällä. The comb is on top of my head. Kampa on hajonnut taas. The comb is broken again. Kampa tippui. I lost the comb. Kampa, muovia. One comb, plastic. Missä on minun kampani? Where is my comb? Onko sinulla kampaa? Hey, Doc, you have a comb? Älä unohda ottaa kampaa mukaan. Don't forget to take the comb with you. En löydä kampaani. I can't find my comb. Anna kampani takaisin. Give me back my comb. Show more arrow right

Wiktionary

comb (anatomy) pecten Short for patruunakampa (“ammunition clip”). Show more arrow right aamukampakampakeramiikkakampalankakampamaneettikampasimpukkakampaviinerikampavillakoristekampaluukampapääkampasipulikampataskukampatäikampa Show more arrow right Borrowed from Old Swedish kamber (whence modern Swedish kam, dialectal kamba), from Proto-Germanic kambaz, from Proto-Indo-European ǵómbʰos. Doublet of hammas. Show more arrow right

Wikipedia

Comb A comb is a tool consisting of a shaft that holds a row of teeth for pulling through the hair to clean, untangle, or style it. Combs have been used since prehistoric times, having been discovered in very refined forms from settlements dating back to 5,000 years ago in Africa. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kampani

kampani

kampasi

kampasi

kampansa

kampansa

Par

-ta

kampaani

kampojani

kampaasi

kampojasi

kampaansa

kampojansa / kampojaan

Gen

-n

kampani

kampojeni

kampasi

kampojesi

kampansa

kampojensa

Ill

mihin

kampaani

kampoihini

kampaasi

kampoihisi

kampaansa

kampoihinsa

Ine

-ssa

kammassani

kammoissani

kammassasi

kammoissasi

kammassansa / kammassaan

kammoissansa / kammoissaan

Ela

-sta

kammastani

kammoistani

kammastasi

kammoistasi

kammastansa / kammastaan

kammoistansa / kammoistaan

All

-lle

kammalleni

kammoilleni

kammallesi

kammoillesi

kammallensa / kammalleen

kammoillensa / kammoillean

Ade

-lla

kammallani

kammoillani

kammallasi

kammoillasi

kammallansa / kammallaan

kammoillansa / kammoillaan

Abl

-lta

kammaltani

kammoiltani

kammaltasi

kammoiltasi

kammaltansa / kammaltaan

kammoiltansa / kammoiltaan

Tra

-ksi

kammakseni

kammoikseni

kammaksesi

kammoiksesi

kammaksensa / kammakseen

kammoiksensa / kammoikseen

Ess

-na

kampanani

kampoinani

kampanasi

kampoinasi

kampanansa / kampanaan

kampoinansa / kampoinaan

Abe

-tta

kammattani

kammoittani

kammattasi

kammoittasi

kammattansa / kammattaan

kammoittansa / kammoittaan

Com

-ne

-

kampoineni

-

kampoinesi

-

kampoinensa / kampoineen

Singular

Plural

Nom

-

kampani

kampasi

kampansa

kampani

kampasi

kampansa

Par

-ta

kampaani

kampaasi

kampaansa

kampojani

kampojasi

kampojansa / kampojaan

Gen

-n

kampani

kampasi

kampansa

kampojeni

kampojesi

kampojensa

Ill

mihin

kampaani

kampaasi

kampaansa

kampoihini

kampoihisi

kampoihinsa

Ine

-ssa

kammassani

kammassasi

kammassansa / kammassaan

kammoissani

kammoissasi

kammoissansa / kammoissaan

Ela

-sta

kammastani

kammastasi

kammastansa / kammastaan

kammoistani

kammoistasi

kammoistansa / kammoistaan

All

-lle

kammalleni

kammallesi

kammallensa / kammalleen

kammoilleni

kammoillesi

kammoillensa / kammoillean

Ade

-lla

kammallani

kammallasi

kammallansa / kammallaan

kammoillani

kammoillasi

kammoillansa / kammoillaan

Abl

-lta

kammaltani

kammaltasi

kammaltansa / kammaltaan

kammoiltani

kammoiltasi

kammoiltansa / kammoiltaan

Tra

-ksi

kammakseni

kammaksesi

kammaksensa / kammakseen

kammoikseni

kammoiksesi

kammoiksensa / kammoikseen

Ess

-na

kampanani

kampanasi

kampanansa / kampanaan

kampoinani

kampoinasi

kampoinansa / kampoinaan

Abe

-tta

kammattani

kammattasi

kammattansa / kammattaan

kammoittani

kammoittasi

kammoittansa / kammoittaan

Com

-ne

-

-

-

kampoineni

kampoinesi

kampoinensa / kampoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kampamme

kampamme

kampanne

kampanne

kampansa

kampansa

Par

-ta

kampaamme

kampojamme

kampaanne

kampojanne

kampaansa

kampojansa / kampojaan

Gen

-n

kampamme

kampojemme

kampanne

kampojenne

kampansa

kampojensa

Ill

mihin

kampaamme

kampoihimme

kampaanne

kampoihinne

kampaansa

kampoihinsa

Ine

-ssa

kammassamme

kammoissamme

kammassanne

kammoissanne

kammassansa / kammassaan

kammoissansa / kammoissaan

Ela

-sta

kammastamme

kammoistamme

kammastanne

kammoistanne

kammastansa / kammastaan

kammoistansa / kammoistaan

All

-lle

kammallemme

kammoillemme

kammallenne

kammoillenne

kammallensa / kammalleen

kammoillensa / kammoillean

Ade

-lla

kammallamme

kammoillamme

kammallanne

kammoillanne

kammallansa / kammallaan

kammoillansa / kammoillaan

Abl

-lta

kammaltamme

kammoiltamme

kammaltanne

kammoiltanne

kammaltansa / kammaltaan

kammoiltansa / kammoiltaan

Tra

-ksi

kammaksemme

kammoiksemme

kammaksenne

kammoiksenne

kammaksensa / kammakseen

kammoiksensa / kammoikseen

Ess

-na

kampanamme

kampoinamme

kampananne

kampoinanne

kampanansa / kampanaan

kampoinansa / kampoinaan

Abe

-tta

kammattamme

kammoittamme

kammattanne

kammoittanne

kammattansa / kammattaan

kammoittansa / kammoittaan

Com

-ne

-

kampoinemme

-

kampoinenne

-

kampoinensa / kampoineen

Singular

Plural

Nom

-

kampamme

kampanne

kampansa

kampamme

kampanne

kampansa

Par

-ta

kampaamme

kampaanne

kampaansa

kampojamme

kampojanne

kampojansa / kampojaan

Gen

-n

kampamme

kampanne

kampansa

kampojemme

kampojenne

kampojensa

Ill

mihin

kampaamme

kampaanne

kampaansa

kampoihimme

kampoihinne

kampoihinsa

Ine

-ssa

kammassamme

kammassanne

kammassansa / kammassaan

kammoissamme

kammoissanne

kammoissansa / kammoissaan

Ela

-sta

kammastamme

kammastanne

kammastansa / kammastaan

kammoistamme

kammoistanne

kammoistansa / kammoistaan

All

-lle

kammallemme

kammallenne

kammallensa / kammalleen

kammoillemme

kammoillenne

kammoillensa / kammoillean

Ade

-lla

kammallamme

kammallanne

kammallansa / kammallaan

kammoillamme

kammoillanne

kammoillansa / kammoillaan

Abl

-lta

kammaltamme

kammaltanne

kammaltansa / kammaltaan

kammoiltamme

kammoiltanne

kammoiltansa / kammoiltaan

Tra

-ksi

kammaksemme

kammaksenne

kammaksensa / kammakseen

kammoiksemme

kammoiksenne

kammoiksensa / kammoikseen

Ess

-na

kampanamme

kampananne

kampanansa / kampanaan

kampoinamme

kampoinanne

kampoinansa / kampoinaan

Abe

-tta

kammattamme

kammattanne

kammattansa / kammattaan

kammoittamme

kammoittanne

kammoittansa / kammoittaan

Com

-ne

-

-

-

kampoinemme

kampoinenne

kampoinensa / kampoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept