logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hiuskiinne, noun

Word analysis
hiuskiinne

hiuskiinne

hiuskiinne

Noun, Singular Nominative

hius

Noun, Singular Nominative

+ kiinne

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiuskiinne

hiuskiinteet

Par

-ta

hiuskiinnettä

hiuskiinteitä / hiuskiintehiä

Gen

-n

hiuskiinteen

hiuskiinteitten / hiuskiinteiden / hiuskiintehien / hiuskiintehitten

Ill

mihin

hiuskiinteeseen

hiuskiinteisiin / hiuskiinteihin / hiuskiintehisin

Ine

-ssa

hiuskiinteessä

hiuskiintehissä / hiuskiinteissä

Ela

-sta

hiuskiinteestä

hiuskiintehistä / hiuskiinteistä

All

-lle

hiuskiinteelle

hiuskiintehille / hiuskiinteille

Ade

-lla

hiuskiinteellä

hiuskiintehillä / hiuskiinteillä

Abl

-lta

hiuskiinteeltä

hiuskiintehiltä / hiuskiinteiltä

Tra

-ksi

hiuskiinteeksi

hiuskiintehiksi / hiuskiinteiksi

Ess

-na

hiuskiinteenä

hiuskiintehinä / hiuskiinteinä

Abe

-tta

hiuskiinteettä

hiuskiintehittä / hiuskiinteittä

Com

-ne

-

hiuskiintehine / hiuskiinteine

Ins

-in

-

hiuskiintehin / hiuskiintein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiuskiinne

hiuskiinteet

Par

-ta

hiuskiinnettä

hiuskiinteitä / hiuskiintehiä

Gen

-n

hiuskiinteen

hiuskiinteitten / hiuskiinteiden / hiuskiintehien / hiuskiintehitten

Ill

mihin

hiuskiinteeseen

hiuskiinteisiin / hiuskiinteihin / hiuskiintehisin

Ine

-ssa

hiuskiinteessä

hiuskiintehissä / hiuskiinteissä

Ela

-sta

hiuskiinteestä

hiuskiintehistä / hiuskiinteistä

All

-lle

hiuskiinteelle

hiuskiintehille / hiuskiinteille

Ade

-lla

hiuskiinteellä

hiuskiintehillä / hiuskiinteillä

Abl

-lta

hiuskiinteeltä

hiuskiintehiltä / hiuskiinteiltä

Tra

-ksi

hiuskiinteeksi

hiuskiintehiksi / hiuskiinteiksi

Ess

-na

hiuskiinteenä

hiuskiintehinä / hiuskiinteinä

Abe

-tta

hiuskiinteettä

hiuskiintehittä / hiuskiinteittä

Com

-ne

-

hiuskiintehine / hiuskiinteine

Ins

-in

-

hiuskiintehin / hiuskiintein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Hair
hairspray
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Finnish-English Parallel Corpus Hiuskiinne on erittäin vahva. Hairspray is very strong. Tämä hiuskiinne pitää kampauksen paikallaan koko päivän. This hairspray keeps the hairdo in place all day. Show more arrow right

Wiktionary

hair lacquer, hair spray Show more arrow right hius +‎ kiinne Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiuskiinteeni

hiuskiinteeni

hiuskiinteesi

hiuskiinteesi

hiuskiinteensä

hiuskiinteensä

Par

-ta

hiuskiinnettäni

hiuskiinteitäni / hiuskiintehiäni

hiuskiinnettäsi

hiuskiinteitäsi / hiuskiintehiäsi

hiuskiinnettänsä / hiuskiinnettään

hiuskiinteitänsä / hiuskiinteitään / hiuskiintehiänsä / hiuskiintehiään

Gen

-n

hiuskiinteeni

hiuskiinteitteni / hiuskiinteideni / hiuskiintehieni / hiuskiintehitteni

hiuskiinteesi

hiuskiinteittesi / hiuskiinteidesi / hiuskiintehiesi / hiuskiintehittesi

hiuskiinteensä

hiuskiinteittensä / hiuskiinteidensä / hiuskiintehiensä / hiuskiintehittensä

Ill

mihin

hiuskiinteeseeni

hiuskiinteisiini / hiuskiinteihini / hiuskiintehisini

hiuskiinteeseesi

hiuskiinteisiisi / hiuskiinteihisi / hiuskiintehisisi

hiuskiinteeseensä

hiuskiinteisiinsä / hiuskiinteihinsä / hiuskiintehisinsä

Ine

-ssa

hiuskiinteessäni

hiuskiintehissäni / hiuskiinteissäni

hiuskiinteessäsi

hiuskiintehissäsi / hiuskiinteissäsi

hiuskiinteessänsä / hiuskiinteessään

hiuskiintehissänsä / hiuskiintehissään / hiuskiinteissänsä / hiuskiinteissään

Ela

-sta

hiuskiinteestäni

hiuskiintehistäni / hiuskiinteistäni

hiuskiinteestäsi

hiuskiintehistäsi / hiuskiinteistäsi

hiuskiinteestänsä / hiuskiinteestään

hiuskiintehistänsä / hiuskiintehistään / hiuskiinteistänsä / hiuskiinteistään

All

-lle

hiuskiinteelleni

hiuskiintehilleni / hiuskiinteilleni

hiuskiinteellesi

hiuskiintehillesi / hiuskiinteillesi

hiuskiinteellensä / hiuskiinteelleen

hiuskiintehillensä / hiuskiintehilleän / hiuskiinteillensä / hiuskiinteilleän

Ade

-lla

hiuskiinteelläni

hiuskiintehilläni / hiuskiinteilläni

hiuskiinteelläsi

hiuskiintehilläsi / hiuskiinteilläsi

hiuskiinteellänsä / hiuskiinteellään

hiuskiintehillänsä / hiuskiintehillään / hiuskiinteillänsä / hiuskiinteillään

Abl

-lta

hiuskiinteeltäni

hiuskiintehiltäni / hiuskiinteiltäni

hiuskiinteeltäsi

hiuskiintehiltäsi / hiuskiinteiltäsi

hiuskiinteeltänsä / hiuskiinteeltään

hiuskiintehiltänsä / hiuskiintehiltään / hiuskiinteiltänsä / hiuskiinteiltään

Tra

-ksi

hiuskiinteekseni

hiuskiintehikseni / hiuskiinteikseni

hiuskiinteeksesi

hiuskiintehiksesi / hiuskiinteiksesi

hiuskiinteeksensä / hiuskiinteekseen

hiuskiintehikseen / hiuskiintehiksensä / hiuskiinteikseen / hiuskiinteiksensä

Ess

-na

hiuskiinteenäni

hiuskiintehinäni / hiuskiinteinäni

hiuskiinteenäsi

hiuskiintehinäsi / hiuskiinteinäsi

hiuskiinteenänsä / hiuskiinteenään

hiuskiintehinänsä / hiuskiintehinään / hiuskiinteinänsä / hiuskiinteinään

Abe

-tta

hiuskiinteettäni

hiuskiintehittäni / hiuskiinteittäni

hiuskiinteettäsi

hiuskiintehittäsi / hiuskiinteittäsi

hiuskiinteettänsä / hiuskiinteettään

hiuskiintehittänsä / hiuskiintehittään / hiuskiinteittänsä / hiuskiinteittään

Com

-ne

-

hiuskiintehineni / hiuskiinteineni

-

hiuskiintehinesi / hiuskiinteinesi

-

hiuskiintehineen / hiuskiintehinensä / hiuskiinteineen / hiuskiinteinensä

Singular

Plural

Nom

-

hiuskiinteeni

hiuskiinteesi

hiuskiinteensä

hiuskiinteeni

hiuskiinteesi

hiuskiinteensä

Par

-ta

hiuskiinnettäni

hiuskiinnettäsi

hiuskiinnettänsä / hiuskiinnettään

hiuskiinteitäni / hiuskiintehiäni

hiuskiinteitäsi / hiuskiintehiäsi

hiuskiinteitänsä / hiuskiinteitään / hiuskiintehiänsä / hiuskiintehiään

Gen

-n

hiuskiinteeni

hiuskiinteesi

hiuskiinteensä

hiuskiinteitteni / hiuskiinteideni / hiuskiintehieni / hiuskiintehitteni

hiuskiinteittesi / hiuskiinteidesi / hiuskiintehiesi / hiuskiintehittesi

hiuskiinteittensä / hiuskiinteidensä / hiuskiintehiensä / hiuskiintehittensä

Ill

mihin

hiuskiinteeseeni

hiuskiinteeseesi

hiuskiinteeseensä

hiuskiinteisiini / hiuskiinteihini / hiuskiintehisini

hiuskiinteisiisi / hiuskiinteihisi / hiuskiintehisisi

hiuskiinteisiinsä / hiuskiinteihinsä / hiuskiintehisinsä

Ine

-ssa

hiuskiinteessäni

hiuskiinteessäsi

hiuskiinteessänsä / hiuskiinteessään

hiuskiintehissäni / hiuskiinteissäni

hiuskiintehissäsi / hiuskiinteissäsi

hiuskiintehissänsä / hiuskiintehissään / hiuskiinteissänsä / hiuskiinteissään

Ela

-sta

hiuskiinteestäni

hiuskiinteestäsi

hiuskiinteestänsä / hiuskiinteestään

hiuskiintehistäni / hiuskiinteistäni

hiuskiintehistäsi / hiuskiinteistäsi

hiuskiintehistänsä / hiuskiintehistään / hiuskiinteistänsä / hiuskiinteistään

All

-lle

hiuskiinteelleni

hiuskiinteellesi

hiuskiinteellensä / hiuskiinteelleen

hiuskiintehilleni / hiuskiinteilleni

hiuskiintehillesi / hiuskiinteillesi

hiuskiintehillensä / hiuskiintehilleän / hiuskiinteillensä / hiuskiinteilleän

Ade

-lla

hiuskiinteelläni

hiuskiinteelläsi

hiuskiinteellänsä / hiuskiinteellään

hiuskiintehilläni / hiuskiinteilläni

hiuskiintehilläsi / hiuskiinteilläsi

hiuskiintehillänsä / hiuskiintehillään / hiuskiinteillänsä / hiuskiinteillään

Abl

-lta

hiuskiinteeltäni

hiuskiinteeltäsi

hiuskiinteeltänsä / hiuskiinteeltään

hiuskiintehiltäni / hiuskiinteiltäni

hiuskiintehiltäsi / hiuskiinteiltäsi

hiuskiintehiltänsä / hiuskiintehiltään / hiuskiinteiltänsä / hiuskiinteiltään

Tra

-ksi

hiuskiinteekseni

hiuskiinteeksesi

hiuskiinteeksensä / hiuskiinteekseen

hiuskiintehikseni / hiuskiinteikseni

hiuskiintehiksesi / hiuskiinteiksesi

hiuskiintehikseen / hiuskiintehiksensä / hiuskiinteikseen / hiuskiinteiksensä

Ess

-na

hiuskiinteenäni

hiuskiinteenäsi

hiuskiinteenänsä / hiuskiinteenään

hiuskiintehinäni / hiuskiinteinäni

hiuskiintehinäsi / hiuskiinteinäsi

hiuskiintehinänsä / hiuskiintehinään / hiuskiinteinänsä / hiuskiinteinään

Abe

-tta

hiuskiinteettäni

hiuskiinteettäsi

hiuskiinteettänsä / hiuskiinteettään

hiuskiintehittäni / hiuskiinteittäni

hiuskiintehittäsi / hiuskiinteittäsi

hiuskiintehittänsä / hiuskiintehittään / hiuskiinteittänsä / hiuskiinteittään

Com

-ne

-

-

-

hiuskiintehineni / hiuskiinteineni

hiuskiintehinesi / hiuskiinteinesi

hiuskiintehineen / hiuskiintehinensä / hiuskiinteineen / hiuskiinteinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiuskiinteemme

hiuskiinteemme

hiuskiinteenne

hiuskiinteenne

hiuskiinteensä

hiuskiinteensä

Par

-ta

hiuskiinnettämme

hiuskiinteitämme / hiuskiintehiämme

hiuskiinnettänne

hiuskiinteitänne / hiuskiintehiänne

hiuskiinnettänsä / hiuskiinnettään

hiuskiinteitänsä / hiuskiinteitään / hiuskiintehiänsä / hiuskiintehiään

Gen

-n

hiuskiinteemme

hiuskiinteittemme / hiuskiinteidemme / hiuskiintehiemme / hiuskiintehittemme

hiuskiinteenne

hiuskiinteittenne / hiuskiinteidenne / hiuskiintehienne / hiuskiintehittenne

hiuskiinteensä

hiuskiinteittensä / hiuskiinteidensä / hiuskiintehiensä / hiuskiintehittensä

Ill

mihin

hiuskiinteeseemme

hiuskiinteisiimme / hiuskiinteihimme / hiuskiintehisimme

hiuskiinteeseenne

hiuskiinteisiinne / hiuskiinteihinne / hiuskiintehisinne

hiuskiinteeseensä

hiuskiinteisiinsä / hiuskiinteihinsä / hiuskiintehisinsä

Ine

-ssa

hiuskiinteessämme

hiuskiintehissämme / hiuskiinteissämme

hiuskiinteessänne

hiuskiintehissänne / hiuskiinteissänne

hiuskiinteessänsä / hiuskiinteessään

hiuskiintehissänsä / hiuskiintehissään / hiuskiinteissänsä / hiuskiinteissään

Ela

-sta

hiuskiinteestämme

hiuskiintehistämme / hiuskiinteistämme

hiuskiinteestänne

hiuskiintehistänne / hiuskiinteistänne

hiuskiinteestänsä / hiuskiinteestään

hiuskiintehistänsä / hiuskiintehistään / hiuskiinteistänsä / hiuskiinteistään

All

-lle

hiuskiinteellemme

hiuskiintehillemme / hiuskiinteillemme

hiuskiinteellenne

hiuskiintehillenne / hiuskiinteillenne

hiuskiinteellensä / hiuskiinteelleen

hiuskiintehillensä / hiuskiintehilleän / hiuskiinteillensä / hiuskiinteilleän

Ade

-lla

hiuskiinteellämme

hiuskiintehillämme / hiuskiinteillämme

hiuskiinteellänne

hiuskiintehillänne / hiuskiinteillänne

hiuskiinteellänsä / hiuskiinteellään

hiuskiintehillänsä / hiuskiintehillään / hiuskiinteillänsä / hiuskiinteillään

Abl

-lta

hiuskiinteeltämme

hiuskiintehiltämme / hiuskiinteiltämme

hiuskiinteeltänne

hiuskiintehiltänne / hiuskiinteiltänne

hiuskiinteeltänsä / hiuskiinteeltään

hiuskiintehiltänsä / hiuskiintehiltään / hiuskiinteiltänsä / hiuskiinteiltään

Tra

-ksi

hiuskiinteeksemme

hiuskiintehiksemme / hiuskiinteiksemme

hiuskiinteeksenne

hiuskiintehiksenne / hiuskiinteiksenne

hiuskiinteeksensä / hiuskiinteekseen

hiuskiintehikseen / hiuskiintehiksensä / hiuskiinteikseen / hiuskiinteiksensä

Ess

-na

hiuskiinteenämme

hiuskiintehinämme / hiuskiinteinämme

hiuskiinteenänne

hiuskiintehinänne / hiuskiinteinänne

hiuskiinteenänsä / hiuskiinteenään

hiuskiintehinänsä / hiuskiintehinään / hiuskiinteinänsä / hiuskiinteinään

Abe

-tta

hiuskiinteettämme

hiuskiintehittämme / hiuskiinteittämme

hiuskiinteettänne

hiuskiintehittänne / hiuskiinteittänne

hiuskiinteettänsä / hiuskiinteettään

hiuskiintehittänsä / hiuskiintehittään / hiuskiinteittänsä / hiuskiinteittään

Com

-ne

-

hiuskiintehinemme / hiuskiinteinemme

-

hiuskiintehinenne / hiuskiinteinenne

-

hiuskiintehineen / hiuskiintehinensä / hiuskiinteineen / hiuskiinteinensä

Singular

Plural

Nom

-

hiuskiinteemme

hiuskiinteenne

hiuskiinteensä

hiuskiinteemme

hiuskiinteenne

hiuskiinteensä

Par

-ta

hiuskiinnettämme

hiuskiinnettänne

hiuskiinnettänsä / hiuskiinnettään

hiuskiinteitämme / hiuskiintehiämme

hiuskiinteitänne / hiuskiintehiänne

hiuskiinteitänsä / hiuskiinteitään / hiuskiintehiänsä / hiuskiintehiään

Gen

-n

hiuskiinteemme

hiuskiinteenne

hiuskiinteensä

hiuskiinteittemme / hiuskiinteidemme / hiuskiintehiemme / hiuskiintehittemme

hiuskiinteittenne / hiuskiinteidenne / hiuskiintehienne / hiuskiintehittenne

hiuskiinteittensä / hiuskiinteidensä / hiuskiintehiensä / hiuskiintehittensä

Ill

mihin

hiuskiinteeseemme

hiuskiinteeseenne

hiuskiinteeseensä

hiuskiinteisiimme / hiuskiinteihimme / hiuskiintehisimme

hiuskiinteisiinne / hiuskiinteihinne / hiuskiintehisinne

hiuskiinteisiinsä / hiuskiinteihinsä / hiuskiintehisinsä

Ine

-ssa

hiuskiinteessämme

hiuskiinteessänne

hiuskiinteessänsä / hiuskiinteessään

hiuskiintehissämme / hiuskiinteissämme

hiuskiintehissänne / hiuskiinteissänne

hiuskiintehissänsä / hiuskiintehissään / hiuskiinteissänsä / hiuskiinteissään

Ela

-sta

hiuskiinteestämme

hiuskiinteestänne

hiuskiinteestänsä / hiuskiinteestään

hiuskiintehistämme / hiuskiinteistämme

hiuskiintehistänne / hiuskiinteistänne

hiuskiintehistänsä / hiuskiintehistään / hiuskiinteistänsä / hiuskiinteistään

All

-lle

hiuskiinteellemme

hiuskiinteellenne

hiuskiinteellensä / hiuskiinteelleen

hiuskiintehillemme / hiuskiinteillemme

hiuskiintehillenne / hiuskiinteillenne

hiuskiintehillensä / hiuskiintehilleän / hiuskiinteillensä / hiuskiinteilleän

Ade

-lla

hiuskiinteellämme

hiuskiinteellänne

hiuskiinteellänsä / hiuskiinteellään

hiuskiintehillämme / hiuskiinteillämme

hiuskiintehillänne / hiuskiinteillänne

hiuskiintehillänsä / hiuskiintehillään / hiuskiinteillänsä / hiuskiinteillään

Abl

-lta

hiuskiinteeltämme

hiuskiinteeltänne

hiuskiinteeltänsä / hiuskiinteeltään

hiuskiintehiltämme / hiuskiinteiltämme

hiuskiintehiltänne / hiuskiinteiltänne

hiuskiintehiltänsä / hiuskiintehiltään / hiuskiinteiltänsä / hiuskiinteiltään

Tra

-ksi

hiuskiinteeksemme

hiuskiinteeksenne

hiuskiinteeksensä / hiuskiinteekseen

hiuskiintehiksemme / hiuskiinteiksemme

hiuskiintehiksenne / hiuskiinteiksenne

hiuskiintehikseen / hiuskiintehiksensä / hiuskiinteikseen / hiuskiinteiksensä

Ess

-na

hiuskiinteenämme

hiuskiinteenänne

hiuskiinteenänsä / hiuskiinteenään

hiuskiintehinämme / hiuskiinteinämme

hiuskiintehinänne / hiuskiinteinänne

hiuskiintehinänsä / hiuskiintehinään / hiuskiinteinänsä / hiuskiinteinään

Abe

-tta

hiuskiinteettämme

hiuskiinteettänne

hiuskiinteettänsä / hiuskiinteettään

hiuskiintehittämme / hiuskiinteittämme

hiuskiintehittänne / hiuskiinteittänne

hiuskiintehittänsä / hiuskiintehittään / hiuskiinteittänsä / hiuskiinteittään

Com

-ne

-

-

-

hiuskiintehinemme / hiuskiinteinemme

hiuskiintehinenne / hiuskiinteinenne

hiuskiintehineen / hiuskiintehinensä / hiuskiinteineen / hiuskiinteinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hius

hiukset

Par

-ta

hiusta

hiuksia

Gen

-n

hiuksen

hiuksien / hiusten

Ill

mihin

hiukseen

hiuksiin

Ine

-ssa

hiuksessa

hiuksissa

Ela

-sta

hiuksesta

hiuksista

All

-lle

hiukselle

hiuksille

Ade

-lla

hiuksella

hiuksilla

Abl

-lta

hiukselta

hiuksilta

Tra

-ksi

hiukseksi

hiuksiksi

Ess

-na

hiuksena

hiuksina

Abe

-tta

hiuksetta

hiuksitta

Com

-ne

-

hiuksine

Ins

-in

-

hiuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hius

hiukset

Par

-ta

hiusta

hiuksia

Gen

-n

hiuksen

hiuksien / hiusten

Ill

mihin

hiukseen

hiuksiin

Ine

-ssa

hiuksessa

hiuksissa

Ela

-sta

hiuksesta

hiuksista

All

-lle

hiukselle

hiuksille

Ade

-lla

hiuksella

hiuksilla

Abl

-lta

hiukselta

hiuksilta

Tra

-ksi

hiukseksi

hiuksiksi

Ess

-na

hiuksena

hiuksina

Abe

-tta

hiuksetta

hiuksitta

Com

-ne

-

hiuksine

Ins

-in

-

hiuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

hair hiukset, tukka, karva, hius, hiuskarva, haiven
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; jw2019; tmClass Hiukseni ovat vaaleat. My hair is blonde. Hius on kuollutta keratiinia. A hair is dead keratin. Hius on ohuempi kuin ajattelin. The hair is thinner than I thought. Christinen hius. Found a sample of Christine's hair. Hän kampailee hiuksensa. She is combing her hair. Yksi harmaa hius... Just a white thing. Kuinka paksu hius on? How thick is a hair? Hius on synteettinen. This hair is synthetic. Hiuss-ja kynsilakat. Hair lacquers and nail varnish. Värjäisit hiuksesi. Go die your hair! Show more arrow right

Wiktionary

a single hair, strand of hair (on a human head) Show more arrow right hapsi Show more arrow right hiuksenhienohiushalkeamahiusharjahiushoidehiushoitolahiushuokoisuushiushygrometrihiusjauhehiusjuurihiuskampahiuskarvahiuskatohiuskelmuhiuskiehkurahiuskielihiuskiharahiuskiinnehiuskoruhiuskuontalohiuslainehiuslaitehiuslakkahiuslaskoshiuslisäkehiuslääkehiusmaneettihiusmartohiusmikrometrihiusmuotihiusnauhahiusneulahiuspalmikkohiuspantahiuspiiskahiuspillihiuspinnehiuspinnihiuspohjahiuspussihiusputkihiusrajahiusrasvahiusravinnehiusristikkohiussairaushiussaniainenhiusseppelehiussienihiussolkihiussuonihiussuonistohiussuortuvahiussykeröhiustenhalkojahiustenleikkuuhiustiehythiustukkohiustukkuhiustupsuhiustäihiustöyhtöhiusverkkohiusvesihiusviivahiusvoidehiusvärihiusöljykäpyhiusluonnonhiusniskahiusohimohiusotsahiustekohius Show more arrow right From Proto-Finnic hibus, derived from a borrowing from Proto-Germanic hiwją (“appearance, blee”). Cognate to English hue. Show more arrow right

Wikipedia

Hair Hair is something that grows from the skin of mammals. Animal hair is usually called fur. Sheep and goats have curly hair, which is usually called wool. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiukseni

hiukseni

hiuksesi

hiuksesi

hiuksensa

hiuksensa

Par

-ta

hiustani

hiuksiani

hiustasi

hiuksiasi

hiustansa / hiustaan

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiukseni

hiuksieni / hiusteni

hiuksesi

hiuksiesi / hiustesi

hiuksensa

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseeni

hiuksiini

hiukseesi

hiuksiisi

hiukseensa

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessani

hiuksissani

hiuksessasi

hiuksissasi

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestani

hiuksistani

hiuksestasi

hiuksistasi

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiukselleni

hiuksilleni

hiuksellesi

hiuksillesi

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellani

hiuksillani

hiuksellasi

hiuksillasi

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltani

hiuksiltani

hiukseltasi

hiuksiltasi

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiuksekseni

hiuksikseni

hiukseksesi

hiuksiksesi

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenani

hiuksinani

hiuksenasi

hiuksinasi

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettani

hiuksittani

hiuksettasi

hiuksittasi

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

hiuksineni

-

hiuksinesi

-

hiuksinensa / hiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

Par

-ta

hiustani

hiustasi

hiustansa / hiustaan

hiuksiani

hiuksiasi

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

hiuksieni / hiusteni

hiuksiesi / hiustesi

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseeni

hiukseesi

hiukseensa

hiuksiini

hiuksiisi

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessani

hiuksessasi

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissani

hiuksissasi

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestani

hiuksestasi

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistani

hiuksistasi

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiukselleni

hiuksellesi

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksilleni

hiuksillesi

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellani

hiuksellasi

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillani

hiuksillasi

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltani

hiukseltasi

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltani

hiuksiltasi

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiuksekseni

hiukseksesi

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksikseni

hiuksiksesi

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenani

hiuksenasi

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinani

hiuksinasi

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettani

hiuksettasi

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittani

hiuksittasi

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hiuksineni

hiuksinesi

hiuksinensa / hiuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiuksemme

hiuksemme

hiuksenne

hiuksenne

hiuksensa

hiuksensa

Par

-ta

hiustamme

hiuksiamme

hiustanne

hiuksianne

hiustansa / hiustaan

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiuksemme

hiuksiemme / hiustemme

hiuksenne

hiuksienne / hiustenne

hiuksensa

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseemme

hiuksiimme

hiukseenne

hiuksiinne

hiukseensa

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessamme

hiuksissamme

hiuksessanne

hiuksissanne

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestamme

hiuksistamme

hiuksestanne

hiuksistanne

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiuksellemme

hiuksillemme

hiuksellenne

hiuksillenne

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellamme

hiuksillamme

hiuksellanne

hiuksillanne

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltamme

hiuksiltamme

hiukseltanne

hiuksiltanne

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiukseksemme

hiuksiksemme

hiukseksenne

hiuksiksenne

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenamme

hiuksinamme

hiuksenanne

hiuksinanne

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettamme

hiuksittamme

hiuksettanne

hiuksittanne

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

hiuksinemme

-

hiuksinenne

-

hiuksinensa / hiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

Par

-ta

hiustamme

hiustanne

hiustansa / hiustaan

hiuksiamme

hiuksianne

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

hiuksiemme / hiustemme

hiuksienne / hiustenne

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseemme

hiukseenne

hiukseensa

hiuksiimme

hiuksiinne

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessamme

hiuksessanne

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissamme

hiuksissanne

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestamme

hiuksestanne

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistamme

hiuksistanne

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiuksellemme

hiuksellenne

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillemme

hiuksillenne

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellamme

hiuksellanne

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillamme

hiuksillanne

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltamme

hiukseltanne

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltamme

hiuksiltanne

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiukseksemme

hiukseksenne

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksemme

hiuksiksenne

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenamme

hiuksenanne

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinamme

hiuksinanne

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettamme

hiuksettanne

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittamme

hiuksittanne

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hiuksinemme

hiuksinenne

hiuksinensa / hiuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kiinne

kiinteet

Par

-ta

kiinnettä

kiinteitä / kiintehiä

Gen

-n

kiinteen

kiinteitten / kiinteiden / kiintehien / kiintehitten

Ill

mihin

kiinteeseen

kiinteisiin / kiinteihin / kiintehisin

Ine

-ssa

kiinteessä

kiintehissä / kiinteissä

Ela

-sta

kiinteestä

kiintehistä / kiinteistä

All

-lle

kiinteelle

kiintehille / kiinteille

Ade

-lla

kiinteellä

kiintehillä / kiinteillä

Abl

-lta

kiinteeltä

kiintehiltä / kiinteiltä

Tra

-ksi

kiinteeksi

kiintehiksi / kiinteiksi

Ess

-na

kiinteenä

kiintehinä / kiinteinä

Abe

-tta

kiinteettä

kiintehittä / kiinteittä

Com

-ne

-

kiintehine / kiinteine

Ins

-in

-

kiintehin / kiintein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kiinne

kiinteet

Par

-ta

kiinnettä

kiinteitä / kiintehiä

Gen

-n

kiinteen

kiinteitten / kiinteiden / kiintehien / kiintehitten

Ill

mihin

kiinteeseen

kiinteisiin / kiinteihin / kiintehisin

Ine

-ssa

kiinteessä

kiintehissä / kiinteissä

Ela

-sta

kiinteestä

kiintehistä / kiinteistä

All

-lle

kiinteelle

kiintehille / kiinteille

Ade

-lla

kiinteellä

kiintehillä / kiinteillä

Abl

-lta

kiinteeltä

kiintehiltä / kiinteiltä

Tra

-ksi

kiinteeksi

kiintehiksi / kiinteiksi

Ess

-na

kiinteenä

kiintehinä / kiinteinä

Abe

-tta

kiinteettä

kiintehittä / kiinteittä

Com

-ne

-

kiintehine / kiinteine

Ins

-in

-

kiintehin / kiintein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

kiinne
Show more arrow right
ParaCrawl; Europarl; OpenSubtitles; GlobalVoices; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English Kiinne syntyy rakennuksen pohjaan. Adhesion forms in the base of the building. Kiinne on rakennuksessa käytetty aine. Fixture is the material used in the building. Rakennuksella on vahva kiinne pohjaan. The building has a strong attachment to the ground. Kiinne on tiukka kontakti halun kohteeseen. Attachment is a tight connection to the object of desire. Kiinne oli houkuttelevien tarjousten takana. The attraction was behind the enticing offers. Kiinne on kiinteistön oikeutettu omistusoikeus. Estate is the legitimate ownership right of the property. Kiinteiden aineiden liuos. Solution of solid substances. Kiinnepä on tärkeä osa lauseen kielioppia. Thekiinnepä is an important part of sentence grammar. Keskustellaan nyt kiinteiden tekstiilien elinkaaresta. Let's now discuss the life cycle of non-liquid textiles. Kiinteillä koneilla voidaan tehdä tarkkoja mittauksia. Precise measurements can be made with fixed machines. Show more arrow right

Wiktionary

(in compounds) fixed Synonym of hiuskiinne Show more arrow right kiinnekohta kiinnelaina Show more arrow right kiinn +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kiinteeni

kiinteeni

kiinteesi

kiinteesi

kiinteensä

kiinteensä

Par

-ta

kiinnettäni

kiinteitäni / kiintehiäni

kiinnettäsi

kiinteitäsi / kiintehiäsi

kiinnettänsä / kiinnettään

kiinteitänsä / kiinteitään / kiintehiänsä / kiintehiään

Gen

-n

kiinteeni

kiinteitteni / kiinteideni / kiintehieni / kiintehitteni

kiinteesi

kiinteittesi / kiinteidesi / kiintehiesi / kiintehittesi

kiinteensä

kiinteittensä / kiinteidensä / kiintehiensä / kiintehittensä

Ill

mihin

kiinteeseeni

kiinteisiini / kiinteihini / kiintehisini

kiinteeseesi

kiinteisiisi / kiinteihisi / kiintehisisi

kiinteeseensä

kiinteisiinsä / kiinteihinsä / kiintehisinsä

Ine

-ssa

kiinteessäni

kiintehissäni / kiinteissäni

kiinteessäsi

kiintehissäsi / kiinteissäsi

kiinteessänsä / kiinteessään

kiintehissänsä / kiintehissään / kiinteissänsä / kiinteissään

Ela

-sta

kiinteestäni

kiintehistäni / kiinteistäni

kiinteestäsi

kiintehistäsi / kiinteistäsi

kiinteestänsä / kiinteestään

kiintehistänsä / kiintehistään / kiinteistänsä / kiinteistään

All

-lle

kiinteelleni

kiintehilleni / kiinteilleni

kiinteellesi

kiintehillesi / kiinteillesi

kiinteellensä / kiinteelleen

kiintehillensä / kiintehilleän / kiinteillensä / kiinteilleän

Ade

-lla

kiinteelläni

kiintehilläni / kiinteilläni

kiinteelläsi

kiintehilläsi / kiinteilläsi

kiinteellänsä / kiinteellään

kiintehillänsä / kiintehillään / kiinteillänsä / kiinteillään

Abl

-lta

kiinteeltäni

kiintehiltäni / kiinteiltäni

kiinteeltäsi

kiintehiltäsi / kiinteiltäsi

kiinteeltänsä / kiinteeltään

kiintehiltänsä / kiintehiltään / kiinteiltänsä / kiinteiltään

Tra

-ksi

kiinteekseni

kiintehikseni / kiinteikseni

kiinteeksesi

kiintehiksesi / kiinteiksesi

kiinteeksensä / kiinteekseen

kiintehikseen / kiintehiksensä / kiinteikseen / kiinteiksensä

Ess

-na

kiinteenäni

kiintehinäni / kiinteinäni

kiinteenäsi

kiintehinäsi / kiinteinäsi

kiinteenänsä / kiinteenään

kiintehinänsä / kiintehinään / kiinteinänsä / kiinteinään

Abe

-tta

kiinteettäni

kiintehittäni / kiinteittäni

kiinteettäsi

kiintehittäsi / kiinteittäsi

kiinteettänsä / kiinteettään

kiintehittänsä / kiintehittään / kiinteittänsä / kiinteittään

Com

-ne

-

kiintehineni / kiinteineni

-

kiintehinesi / kiinteinesi

-

kiintehineen / kiintehinensä / kiinteineen / kiinteinensä

Singular

Plural

Nom

-

kiinteeni

kiinteesi

kiinteensä

kiinteeni

kiinteesi

kiinteensä

Par

-ta

kiinnettäni

kiinnettäsi

kiinnettänsä / kiinnettään

kiinteitäni / kiintehiäni

kiinteitäsi / kiintehiäsi

kiinteitänsä / kiinteitään / kiintehiänsä / kiintehiään

Gen

-n

kiinteeni

kiinteesi

kiinteensä

kiinteitteni / kiinteideni / kiintehieni / kiintehitteni

kiinteittesi / kiinteidesi / kiintehiesi / kiintehittesi

kiinteittensä / kiinteidensä / kiintehiensä / kiintehittensä

Ill

mihin

kiinteeseeni

kiinteeseesi

kiinteeseensä

kiinteisiini / kiinteihini / kiintehisini

kiinteisiisi / kiinteihisi / kiintehisisi

kiinteisiinsä / kiinteihinsä / kiintehisinsä

Ine

-ssa

kiinteessäni

kiinteessäsi

kiinteessänsä / kiinteessään

kiintehissäni / kiinteissäni

kiintehissäsi / kiinteissäsi

kiintehissänsä / kiintehissään / kiinteissänsä / kiinteissään

Ela

-sta

kiinteestäni

kiinteestäsi

kiinteestänsä / kiinteestään

kiintehistäni / kiinteistäni

kiintehistäsi / kiinteistäsi

kiintehistänsä / kiintehistään / kiinteistänsä / kiinteistään

All

-lle

kiinteelleni

kiinteellesi

kiinteellensä / kiinteelleen

kiintehilleni / kiinteilleni

kiintehillesi / kiinteillesi

kiintehillensä / kiintehilleän / kiinteillensä / kiinteilleän

Ade

-lla

kiinteelläni

kiinteelläsi

kiinteellänsä / kiinteellään

kiintehilläni / kiinteilläni

kiintehilläsi / kiinteilläsi

kiintehillänsä / kiintehillään / kiinteillänsä / kiinteillään

Abl

-lta

kiinteeltäni

kiinteeltäsi

kiinteeltänsä / kiinteeltään

kiintehiltäni / kiinteiltäni

kiintehiltäsi / kiinteiltäsi

kiintehiltänsä / kiintehiltään / kiinteiltänsä / kiinteiltään

Tra

-ksi

kiinteekseni

kiinteeksesi

kiinteeksensä / kiinteekseen

kiintehikseni / kiinteikseni

kiintehiksesi / kiinteiksesi

kiintehikseen / kiintehiksensä / kiinteikseen / kiinteiksensä

Ess

-na

kiinteenäni

kiinteenäsi

kiinteenänsä / kiinteenään

kiintehinäni / kiinteinäni

kiintehinäsi / kiinteinäsi

kiintehinänsä / kiintehinään / kiinteinänsä / kiinteinään

Abe

-tta

kiinteettäni

kiinteettäsi

kiinteettänsä / kiinteettään

kiintehittäni / kiinteittäni

kiintehittäsi / kiinteittäsi

kiintehittänsä / kiintehittään / kiinteittänsä / kiinteittään

Com

-ne

-

-

-

kiintehineni / kiinteineni

kiintehinesi / kiinteinesi

kiintehineen / kiintehinensä / kiinteineen / kiinteinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kiinteemme

kiinteemme

kiinteenne

kiinteenne

kiinteensä

kiinteensä

Par

-ta

kiinnettämme

kiinteitämme / kiintehiämme

kiinnettänne

kiinteitänne / kiintehiänne

kiinnettänsä / kiinnettään

kiinteitänsä / kiinteitään / kiintehiänsä / kiintehiään

Gen

-n

kiinteemme

kiinteittemme / kiinteidemme / kiintehiemme / kiintehittemme

kiinteenne

kiinteittenne / kiinteidenne / kiintehienne / kiintehittenne

kiinteensä

kiinteittensä / kiinteidensä / kiintehiensä / kiintehittensä

Ill

mihin

kiinteeseemme

kiinteisiimme / kiinteihimme / kiintehisimme

kiinteeseenne

kiinteisiinne / kiinteihinne / kiintehisinne

kiinteeseensä

kiinteisiinsä / kiinteihinsä / kiintehisinsä

Ine

-ssa

kiinteessämme

kiintehissämme / kiinteissämme

kiinteessänne

kiintehissänne / kiinteissänne

kiinteessänsä / kiinteessään

kiintehissänsä / kiintehissään / kiinteissänsä / kiinteissään

Ela

-sta

kiinteestämme

kiintehistämme / kiinteistämme

kiinteestänne

kiintehistänne / kiinteistänne

kiinteestänsä / kiinteestään

kiintehistänsä / kiintehistään / kiinteistänsä / kiinteistään

All

-lle

kiinteellemme

kiintehillemme / kiinteillemme

kiinteellenne

kiintehillenne / kiinteillenne

kiinteellensä / kiinteelleen

kiintehillensä / kiintehilleän / kiinteillensä / kiinteilleän

Ade

-lla

kiinteellämme

kiintehillämme / kiinteillämme

kiinteellänne

kiintehillänne / kiinteillänne

kiinteellänsä / kiinteellään

kiintehillänsä / kiintehillään / kiinteillänsä / kiinteillään

Abl

-lta

kiinteeltämme

kiintehiltämme / kiinteiltämme

kiinteeltänne

kiintehiltänne / kiinteiltänne

kiinteeltänsä / kiinteeltään

kiintehiltänsä / kiintehiltään / kiinteiltänsä / kiinteiltään

Tra

-ksi

kiinteeksemme

kiintehiksemme / kiinteiksemme

kiinteeksenne

kiintehiksenne / kiinteiksenne

kiinteeksensä / kiinteekseen

kiintehikseen / kiintehiksensä / kiinteikseen / kiinteiksensä

Ess

-na

kiinteenämme

kiintehinämme / kiinteinämme

kiinteenänne

kiintehinänne / kiinteinänne

kiinteenänsä / kiinteenään

kiintehinänsä / kiintehinään / kiinteinänsä / kiinteinään

Abe

-tta

kiinteettämme

kiintehittämme / kiinteittämme

kiinteettänne

kiintehittänne / kiinteittänne

kiinteettänsä / kiinteettään

kiintehittänsä / kiintehittään / kiinteittänsä / kiinteittään

Com

-ne

-

kiintehinemme / kiinteinemme

-

kiintehinenne / kiinteinenne

-

kiintehineen / kiintehinensä / kiinteineen / kiinteinensä

Singular

Plural

Nom

-

kiinteemme

kiinteenne

kiinteensä

kiinteemme

kiinteenne

kiinteensä

Par

-ta

kiinnettämme

kiinnettänne

kiinnettänsä / kiinnettään

kiinteitämme / kiintehiämme

kiinteitänne / kiintehiänne

kiinteitänsä / kiinteitään / kiintehiänsä / kiintehiään

Gen

-n

kiinteemme

kiinteenne

kiinteensä

kiinteittemme / kiinteidemme / kiintehiemme / kiintehittemme

kiinteittenne / kiinteidenne / kiintehienne / kiintehittenne

kiinteittensä / kiinteidensä / kiintehiensä / kiintehittensä

Ill

mihin

kiinteeseemme

kiinteeseenne

kiinteeseensä

kiinteisiimme / kiinteihimme / kiintehisimme

kiinteisiinne / kiinteihinne / kiintehisinne

kiinteisiinsä / kiinteihinsä / kiintehisinsä

Ine

-ssa

kiinteessämme

kiinteessänne

kiinteessänsä / kiinteessään

kiintehissämme / kiinteissämme

kiintehissänne / kiinteissänne

kiintehissänsä / kiintehissään / kiinteissänsä / kiinteissään

Ela

-sta

kiinteestämme

kiinteestänne

kiinteestänsä / kiinteestään

kiintehistämme / kiinteistämme

kiintehistänne / kiinteistänne

kiintehistänsä / kiintehistään / kiinteistänsä / kiinteistään

All

-lle

kiinteellemme

kiinteellenne

kiinteellensä / kiinteelleen

kiintehillemme / kiinteillemme

kiintehillenne / kiinteillenne

kiintehillensä / kiintehilleän / kiinteillensä / kiinteilleän

Ade

-lla

kiinteellämme

kiinteellänne

kiinteellänsä / kiinteellään

kiintehillämme / kiinteillämme

kiintehillänne / kiinteillänne

kiintehillänsä / kiintehillään / kiinteillänsä / kiinteillään

Abl

-lta

kiinteeltämme

kiinteeltänne

kiinteeltänsä / kiinteeltään

kiintehiltämme / kiinteiltämme

kiintehiltänne / kiinteiltänne

kiintehiltänsä / kiintehiltään / kiinteiltänsä / kiinteiltään

Tra

-ksi

kiinteeksemme

kiinteeksenne

kiinteeksensä / kiinteekseen

kiintehiksemme / kiinteiksemme

kiintehiksenne / kiinteiksenne

kiintehikseen / kiintehiksensä / kiinteikseen / kiinteiksensä

Ess

-na

kiinteenämme

kiinteenänne

kiinteenänsä / kiinteenään

kiintehinämme / kiinteinämme

kiintehinänne / kiinteinänne

kiintehinänsä / kiintehinään / kiinteinänsä / kiinteinään

Abe

-tta

kiinteettämme

kiinteettänne

kiinteettänsä / kiinteettään

kiintehittämme / kiinteittämme

kiintehittänne / kiinteittänne

kiintehittänsä / kiintehittään / kiinteittänsä / kiinteittään

Com

-ne

-

-

-

kiintehinemme / kiinteinemme

kiintehinenne / kiinteinenne

kiintehineen / kiintehinensä / kiinteineen / kiinteinensä

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept