logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

farkkukangas, noun

Word analysis
farkkukangas

farkkukangas

farkkukangas

Noun, Singular Nominative

farkku

Noun, Singular Nominative

+ kangas

Noun, Singular Nominative

farkut

Noun, Singular Nominative

+ kangas

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

farkkukangas

farkkukankaat

Par

-ta

farkkukangasta

farkkukankaita / farkkukankahia

Gen

-n

farkkukankaan

farkkukankaitten / farkkukankaiden / farkkukankahien / farkkukankahitten

Ill

mihin

farkkukankaaseen

farkkukankaisiin / farkkukankaihin / farkkukankahisin

Ine

-ssa

farkkukankaassa

farkkukankahissa / farkkukankaissa

Ela

-sta

farkkukankaasta

farkkukankahista / farkkukankaista

All

-lle

farkkukankaalle

farkkukankahille / farkkukankaille

Ade

-lla

farkkukankaalla

farkkukankahilla / farkkukankailla

Abl

-lta

farkkukankaalta

farkkukankahilta / farkkukankailta

Tra

-ksi

farkkukankaaksi

farkkukankahiksi / farkkukankaiksi

Ess

-na

farkkukankaana

farkkukankahina / farkkukankaina

Abe

-tta

farkkukankaatta

farkkukankahitta / farkkukankaitta

Com

-ne

-

farkkukankahine / farkkukankaine

Ins

-in

-

farkkukankahin / farkkukankain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

farkkukangas

farkkukankaat

Par

-ta

farkkukangasta

farkkukankaita / farkkukankahia

Gen

-n

farkkukankaan

farkkukankaitten / farkkukankaiden / farkkukankahien / farkkukankahitten

Ill

mihin

farkkukankaaseen

farkkukankaisiin / farkkukankaihin / farkkukankahisin

Ine

-ssa

farkkukankaassa

farkkukankahissa / farkkukankaissa

Ela

-sta

farkkukankaasta

farkkukankahista / farkkukankaista

All

-lle

farkkukankaalle

farkkukankahille / farkkukankaille

Ade

-lla

farkkukankaalla

farkkukankahilla / farkkukankailla

Abl

-lta

farkkukankaalta

farkkukankahilta / farkkukankailta

Tra

-ksi

farkkukankaaksi

farkkukankahiksi / farkkukankaiksi

Ess

-na

farkkukankaana

farkkukankahina / farkkukankaina

Abe

-tta

farkkukankaatta

farkkukankahitta / farkkukankaitta

Com

-ne

-

farkkukankahine / farkkukankaine

Ins

-in

-

farkkukankahin / farkkukankain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

denim
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus Se on farkkukangasta. It's denim. Kirjaimet Jns-Ens-Ans-N merkitsivät ennen vain farkkukangasta. The letters J-E-A-N used to spell out just another word for denim. Se on perinteistä farkkukangasta, jolla on reilusti luonnetta. It's the traditional kind of denim with a lot of character. Kengän ulkopinta on mokkanahkaa, joka jäljittelee harmaata farkkukangasta. Men's dance shoe. Upper material is suede leather which looks like grey denim. Tavoitteena on pehmentää farkkukangasta tai antaa sille hieman kulunut ilme. The purpose is to soften the denim or to give it a slightly worn look. Olin tosi onnekas löytäessäni Fidans-kirpparilta noin 2m palan tosi vahvaa farkkukangasta. Was very lucky to find a big (about 2m) piece of strong denim in a 2nd hand shop. Pesukoneeseen lisätään hohkakiviä, joiden karkea pinta hankaa farkkukangasta ja kuluttaa indigovärin pois. The rough surface of the pumice stones bashes the denim, which wears off the indigo and makes the white core of the yarn visible. Kun puuvillaa (esim. farkkukangasta) värjätään indigolla, apuaineena käytetään hydrosulfiittia (ditioniitti). Hydrosulphite (dithionite) is used as an auxiliary material when dying cotton with indigo (e.g. denim ). Pitkä säädettävä ja irroitettava hihna jossa toisella puolella valkoista satiinia ja toisella puolella farkkukangasta. The strap is white satin on one side and blue denim on the other. En oikein tiedä ovatko ne farkut vai legginsit vai mitkä, sellaista ohutta farkkukangasta kuitenkin ja tosi mukavat päällä. I don't know are they jeans or leggings or what,but they're made of thin denim and they're so nice to wear. Show more arrow right

Wiktionary

denim (British) dungaree Show more arrow right denimifarmarikangas Show more arrow right farkku- (“grammatical singular form of farkut - jeans”) +‎ kangas (“fabric”) Show more arrow right

Wikipedia

Denim Denim is a sturdy cotton warp-faced textile in which the weft passes under two or more warp threads. This twill weaving produces a diagonal ribbing that distinguishes it from cotton duck. While a denim predecessor known as dungaree has been produced in India for hundreds of years, denim as it is recognized today was first produced in Nîmes, France. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

farkkukankaani

farkkukankaani

farkkukankaasi

farkkukankaasi

farkkukankaansa

farkkukankaansa

Par

-ta

farkkukangastani

farkkukankaitani / farkkukankahiani

farkkukangastasi

farkkukankaitasi / farkkukankahiasi

farkkukangastansa / farkkukangastaan

farkkukankaitansa / farkkukankaitaan / farkkukankahiansa / farkkukankahiaan

Gen

-n

farkkukankaani

farkkukankaitteni / farkkukankaideni / farkkukankahieni / farkkukankahitteni

farkkukankaasi

farkkukankaittesi / farkkukankaidesi / farkkukankahiesi / farkkukankahittesi

farkkukankaansa

farkkukankaittensa / farkkukankaidensa / farkkukankahiensa / farkkukankahittensa

Ill

mihin

farkkukankaaseeni

farkkukankaisiini / farkkukankaihini / farkkukankahisini

farkkukankaaseesi

farkkukankaisiisi / farkkukankaihisi / farkkukankahisisi

farkkukankaaseensa

farkkukankaisiinsa / farkkukankaihinsa / farkkukankahisinsa

Ine

-ssa

farkkukankaassani

farkkukankahissani / farkkukankaissani

farkkukankaassasi

farkkukankahissasi / farkkukankaissasi

farkkukankaassansa / farkkukankaassaan

farkkukankahissansa / farkkukankahissaan / farkkukankaissansa / farkkukankaissaan

Ela

-sta

farkkukankaastani

farkkukankahistani / farkkukankaistani

farkkukankaastasi

farkkukankahistasi / farkkukankaistasi

farkkukankaastansa / farkkukankaastaan

farkkukankahistansa / farkkukankahistaan / farkkukankaistansa / farkkukankaistaan

All

-lle

farkkukankaalleni

farkkukankahilleni / farkkukankailleni

farkkukankaallesi

farkkukankahillesi / farkkukankaillesi

farkkukankaallensa / farkkukankaalleen

farkkukankahillensa / farkkukankahillean / farkkukankaillensa / farkkukankaillean

Ade

-lla

farkkukankaallani

farkkukankahillani / farkkukankaillani

farkkukankaallasi

farkkukankahillasi / farkkukankaillasi

farkkukankaallansa / farkkukankaallaan

farkkukankahillansa / farkkukankahillaan / farkkukankaillansa / farkkukankaillaan

Abl

-lta

farkkukankaaltani

farkkukankahiltani / farkkukankailtani

farkkukankaaltasi

farkkukankahiltasi / farkkukankailtasi

farkkukankaaltansa / farkkukankaaltaan

farkkukankahiltansa / farkkukankahiltaan / farkkukankailtansa / farkkukankailtaan

Tra

-ksi

farkkukankaakseni

farkkukankahikseni / farkkukankaikseni

farkkukankaaksesi

farkkukankahiksesi / farkkukankaiksesi

farkkukankaaksensa / farkkukankaakseen

farkkukankahikseen / farkkukankahiksensa / farkkukankaikseen / farkkukankaiksensa

Ess

-na

farkkukankaanani

farkkukankahinani / farkkukankainani

farkkukankaanasi

farkkukankahinasi / farkkukankainasi

farkkukankaanansa / farkkukankaanaan

farkkukankahinansa / farkkukankahinaan / farkkukankainansa / farkkukankainaan

Abe

-tta

farkkukankaattani

farkkukankahittani / farkkukankaittani

farkkukankaattasi

farkkukankahittasi / farkkukankaittasi

farkkukankaattansa / farkkukankaattaan

farkkukankahittansa / farkkukankahittaan / farkkukankaittansa / farkkukankaittaan

Com

-ne

-

farkkukankahineni / farkkukankaineni

-

farkkukankahinesi / farkkukankainesi

-

farkkukankahineen / farkkukankahinensa / farkkukankaineen / farkkukankainensa

Singular

Plural

Nom

-

farkkukankaani

farkkukankaasi

farkkukankaansa

farkkukankaani

farkkukankaasi

farkkukankaansa

Par

-ta

farkkukangastani

farkkukangastasi

farkkukangastansa / farkkukangastaan

farkkukankaitani / farkkukankahiani

farkkukankaitasi / farkkukankahiasi

farkkukankaitansa / farkkukankaitaan / farkkukankahiansa / farkkukankahiaan

Gen

-n

farkkukankaani

farkkukankaasi

farkkukankaansa

farkkukankaitteni / farkkukankaideni / farkkukankahieni / farkkukankahitteni

farkkukankaittesi / farkkukankaidesi / farkkukankahiesi / farkkukankahittesi

farkkukankaittensa / farkkukankaidensa / farkkukankahiensa / farkkukankahittensa

Ill

mihin

farkkukankaaseeni

farkkukankaaseesi

farkkukankaaseensa

farkkukankaisiini / farkkukankaihini / farkkukankahisini

farkkukankaisiisi / farkkukankaihisi / farkkukankahisisi

farkkukankaisiinsa / farkkukankaihinsa / farkkukankahisinsa

Ine

-ssa

farkkukankaassani

farkkukankaassasi

farkkukankaassansa / farkkukankaassaan

farkkukankahissani / farkkukankaissani

farkkukankahissasi / farkkukankaissasi

farkkukankahissansa / farkkukankahissaan / farkkukankaissansa / farkkukankaissaan

Ela

-sta

farkkukankaastani

farkkukankaastasi

farkkukankaastansa / farkkukankaastaan

farkkukankahistani / farkkukankaistani

farkkukankahistasi / farkkukankaistasi

farkkukankahistansa / farkkukankahistaan / farkkukankaistansa / farkkukankaistaan

All

-lle

farkkukankaalleni

farkkukankaallesi

farkkukankaallensa / farkkukankaalleen

farkkukankahilleni / farkkukankailleni

farkkukankahillesi / farkkukankaillesi

farkkukankahillensa / farkkukankahillean / farkkukankaillensa / farkkukankaillean

Ade

-lla

farkkukankaallani

farkkukankaallasi

farkkukankaallansa / farkkukankaallaan

farkkukankahillani / farkkukankaillani

farkkukankahillasi / farkkukankaillasi

farkkukankahillansa / farkkukankahillaan / farkkukankaillansa / farkkukankaillaan

Abl

-lta

farkkukankaaltani

farkkukankaaltasi

farkkukankaaltansa / farkkukankaaltaan

farkkukankahiltani / farkkukankailtani

farkkukankahiltasi / farkkukankailtasi

farkkukankahiltansa / farkkukankahiltaan / farkkukankailtansa / farkkukankailtaan

Tra

-ksi

farkkukankaakseni

farkkukankaaksesi

farkkukankaaksensa / farkkukankaakseen

farkkukankahikseni / farkkukankaikseni

farkkukankahiksesi / farkkukankaiksesi

farkkukankahikseen / farkkukankahiksensa / farkkukankaikseen / farkkukankaiksensa

Ess

-na

farkkukankaanani

farkkukankaanasi

farkkukankaanansa / farkkukankaanaan

farkkukankahinani / farkkukankainani

farkkukankahinasi / farkkukankainasi

farkkukankahinansa / farkkukankahinaan / farkkukankainansa / farkkukankainaan

Abe

-tta

farkkukankaattani

farkkukankaattasi

farkkukankaattansa / farkkukankaattaan

farkkukankahittani / farkkukankaittani

farkkukankahittasi / farkkukankaittasi

farkkukankahittansa / farkkukankahittaan / farkkukankaittansa / farkkukankaittaan

Com

-ne

-

-

-

farkkukankahineni / farkkukankaineni

farkkukankahinesi / farkkukankainesi

farkkukankahineen / farkkukankahinensa / farkkukankaineen / farkkukankainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

farkkukankaamme

farkkukankaamme

farkkukankaanne

farkkukankaanne

farkkukankaansa

farkkukankaansa

Par

-ta

farkkukangastamme

farkkukankaitamme / farkkukankahiamme

farkkukangastanne

farkkukankaitanne / farkkukankahianne

farkkukangastansa / farkkukangastaan

farkkukankaitansa / farkkukankaitaan / farkkukankahiansa / farkkukankahiaan

Gen

-n

farkkukankaamme

farkkukankaittemme / farkkukankaidemme / farkkukankahiemme / farkkukankahittemme

farkkukankaanne

farkkukankaittenne / farkkukankaidenne / farkkukankahienne / farkkukankahittenne

farkkukankaansa

farkkukankaittensa / farkkukankaidensa / farkkukankahiensa / farkkukankahittensa

Ill

mihin

farkkukankaaseemme

farkkukankaisiimme / farkkukankaihimme / farkkukankahisimme

farkkukankaaseenne

farkkukankaisiinne / farkkukankaihinne / farkkukankahisinne

farkkukankaaseensa

farkkukankaisiinsa / farkkukankaihinsa / farkkukankahisinsa

Ine

-ssa

farkkukankaassamme

farkkukankahissamme / farkkukankaissamme

farkkukankaassanne

farkkukankahissanne / farkkukankaissanne

farkkukankaassansa / farkkukankaassaan

farkkukankahissansa / farkkukankahissaan / farkkukankaissansa / farkkukankaissaan

Ela

-sta

farkkukankaastamme

farkkukankahistamme / farkkukankaistamme

farkkukankaastanne

farkkukankahistanne / farkkukankaistanne

farkkukankaastansa / farkkukankaastaan

farkkukankahistansa / farkkukankahistaan / farkkukankaistansa / farkkukankaistaan

All

-lle

farkkukankaallemme

farkkukankahillemme / farkkukankaillemme

farkkukankaallenne

farkkukankahillenne / farkkukankaillenne

farkkukankaallensa / farkkukankaalleen

farkkukankahillensa / farkkukankahillean / farkkukankaillensa / farkkukankaillean

Ade

-lla

farkkukankaallamme

farkkukankahillamme / farkkukankaillamme

farkkukankaallanne

farkkukankahillanne / farkkukankaillanne

farkkukankaallansa / farkkukankaallaan

farkkukankahillansa / farkkukankahillaan / farkkukankaillansa / farkkukankaillaan

Abl

-lta

farkkukankaaltamme

farkkukankahiltamme / farkkukankailtamme

farkkukankaaltanne

farkkukankahiltanne / farkkukankailtanne

farkkukankaaltansa / farkkukankaaltaan

farkkukankahiltansa / farkkukankahiltaan / farkkukankailtansa / farkkukankailtaan

Tra

-ksi

farkkukankaaksemme

farkkukankahiksemme / farkkukankaiksemme

farkkukankaaksenne

farkkukankahiksenne / farkkukankaiksenne

farkkukankaaksensa / farkkukankaakseen

farkkukankahikseen / farkkukankahiksensa / farkkukankaikseen / farkkukankaiksensa

Ess

-na

farkkukankaanamme

farkkukankahinamme / farkkukankainamme

farkkukankaananne

farkkukankahinanne / farkkukankainanne

farkkukankaanansa / farkkukankaanaan

farkkukankahinansa / farkkukankahinaan / farkkukankainansa / farkkukankainaan

Abe

-tta

farkkukankaattamme

farkkukankahittamme / farkkukankaittamme

farkkukankaattanne

farkkukankahittanne / farkkukankaittanne

farkkukankaattansa / farkkukankaattaan

farkkukankahittansa / farkkukankahittaan / farkkukankaittansa / farkkukankaittaan

Com

-ne

-

farkkukankahinemme / farkkukankainemme

-

farkkukankahinenne / farkkukankainenne

-

farkkukankahineen / farkkukankahinensa / farkkukankaineen / farkkukankainensa

Singular

Plural

Nom

-

farkkukankaamme

farkkukankaanne

farkkukankaansa

farkkukankaamme

farkkukankaanne

farkkukankaansa

Par

-ta

farkkukangastamme

farkkukangastanne

farkkukangastansa / farkkukangastaan

farkkukankaitamme / farkkukankahiamme

farkkukankaitanne / farkkukankahianne

farkkukankaitansa / farkkukankaitaan / farkkukankahiansa / farkkukankahiaan

Gen

-n

farkkukankaamme

farkkukankaanne

farkkukankaansa

farkkukankaittemme / farkkukankaidemme / farkkukankahiemme / farkkukankahittemme

farkkukankaittenne / farkkukankaidenne / farkkukankahienne / farkkukankahittenne

farkkukankaittensa / farkkukankaidensa / farkkukankahiensa / farkkukankahittensa

Ill

mihin

farkkukankaaseemme

farkkukankaaseenne

farkkukankaaseensa

farkkukankaisiimme / farkkukankaihimme / farkkukankahisimme

farkkukankaisiinne / farkkukankaihinne / farkkukankahisinne

farkkukankaisiinsa / farkkukankaihinsa / farkkukankahisinsa

Ine

-ssa

farkkukankaassamme

farkkukankaassanne

farkkukankaassansa / farkkukankaassaan

farkkukankahissamme / farkkukankaissamme

farkkukankahissanne / farkkukankaissanne

farkkukankahissansa / farkkukankahissaan / farkkukankaissansa / farkkukankaissaan

Ela

-sta

farkkukankaastamme

farkkukankaastanne

farkkukankaastansa / farkkukankaastaan

farkkukankahistamme / farkkukankaistamme

farkkukankahistanne / farkkukankaistanne

farkkukankahistansa / farkkukankahistaan / farkkukankaistansa / farkkukankaistaan

All

-lle

farkkukankaallemme

farkkukankaallenne

farkkukankaallensa / farkkukankaalleen

farkkukankahillemme / farkkukankaillemme

farkkukankahillenne / farkkukankaillenne

farkkukankahillensa / farkkukankahillean / farkkukankaillensa / farkkukankaillean

Ade

-lla

farkkukankaallamme

farkkukankaallanne

farkkukankaallansa / farkkukankaallaan

farkkukankahillamme / farkkukankaillamme

farkkukankahillanne / farkkukankaillanne

farkkukankahillansa / farkkukankahillaan / farkkukankaillansa / farkkukankaillaan

Abl

-lta

farkkukankaaltamme

farkkukankaaltanne

farkkukankaaltansa / farkkukankaaltaan

farkkukankahiltamme / farkkukankailtamme

farkkukankahiltanne / farkkukankailtanne

farkkukankahiltansa / farkkukankahiltaan / farkkukankailtansa / farkkukankailtaan

Tra

-ksi

farkkukankaaksemme

farkkukankaaksenne

farkkukankaaksensa / farkkukankaakseen

farkkukankahiksemme / farkkukankaiksemme

farkkukankahiksenne / farkkukankaiksenne

farkkukankahikseen / farkkukankahiksensa / farkkukankaikseen / farkkukankaiksensa

Ess

-na

farkkukankaanamme

farkkukankaananne

farkkukankaanansa / farkkukankaanaan

farkkukankahinamme / farkkukankainamme

farkkukankahinanne / farkkukankainanne

farkkukankahinansa / farkkukankahinaan / farkkukankainansa / farkkukankainaan

Abe

-tta

farkkukankaattamme

farkkukankaattanne

farkkukankaattansa / farkkukankaattaan

farkkukankahittamme / farkkukankaittamme

farkkukankahittanne / farkkukankaittanne

farkkukankahittansa / farkkukankahittaan / farkkukankaittansa / farkkukankaittaan

Com

-ne

-

-

-

farkkukankahinemme / farkkukankainemme

farkkukankahinenne / farkkukankainenne

farkkukankahineen / farkkukankahinensa / farkkukankaineen / farkkukankainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

farkku

farkut

Par

-ta

farkkua

farkkuja

Gen

-n

farkun

farkkujen

Ill

mihin

farkkuun

farkkuihin

Ine

-ssa

farkussa

farkuissa

Ela

-sta

farkusta

farkuista

All

-lle

farkulle

farkuille

Ade

-lla

farkulla

farkuilla

Abl

-lta

farkulta

farkuilta

Tra

-ksi

farkuksi

farkuiksi

Ess

-na

farkkuna

farkkuina

Abe

-tta

farkutta

farkuitta

Com

-ne

-

farkkuine

Ins

-in

-

farkuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

farkku

farkut

Par

-ta

farkkua

farkkuja

Gen

-n

farkun

farkkujen

Ill

mihin

farkkuun

farkkuihin

Ine

-ssa

farkussa

farkuissa

Ela

-sta

farkusta

farkuista

All

-lle

farkulle

farkuille

Ade

-lla

farkulla

farkuilla

Abl

-lta

farkulta

farkuilta

Tra

-ksi

farkuksi

farkuiksi

Ess

-na

farkkuna

farkkuina

Abe

-tta

farkutta

farkuitta

Com

-ne

-

farkkuine

Ins

-in

-

farkuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

jeans
denim
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; tmClass; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles parallel corpus; Tatoeba, sentence 8553960 Farkku oli kulunut polvista. The jeans were worn at the knees. Typerät farkut. Stupid Dockers. Voisitko avata farkkusi? Now... how about you undo your jeans? Farkkuja on moneen lähtöön. Jeans come in many styles. Farkut ja farkkutakit. Jeans and denim jackets. Farkkutakki ja farkut. Denim jacket and blue jeans. Farkut ovat suosikkivaatteeni. Jeans are my favorite clothing item. Ostin uudet trendikkäät farkut. I bought new trendy denims. Haluaisin uuden väriset farkut. I would like new colored jeans. Minä en omista mustia farkkuja. I don't own black jeans. Show more arrow right

Wiktionary

(informal) station wagon Show more arrow right < farmari (“estate car, station wagon”) < farmariauto (“estate car, station wagon”) < farmari (“farmer”) +‎ auto (“car”). Show more arrow right

Wikipedia

Jeans Jeans are a type of pants or trousers, typically made from denim or dungaree cloth. Often the term "jeans" refers to a particular style of trousers, called "blue jeans", which were invented by Jacob W. Davis in partnership with Levi Strauss & Co. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

farkkuni

farkkuni

farkkusi

farkkusi

farkkunsa

farkkunsa

Par

-ta

farkkuani

farkkujani

farkkuasi

farkkujasi

farkkuansa / farkkuaan

farkkujansa / farkkujaan

Gen

-n

farkkuni

farkkujeni

farkkusi

farkkujesi

farkkunsa

farkkujensa

Ill

mihin

farkkuuni

farkkuihini

farkkuusi

farkkuihisi

farkkuunsa

farkkuihinsa

Ine

-ssa

farkussani

farkuissani

farkussasi

farkuissasi

farkussansa / farkussaan

farkuissansa / farkuissaan

Ela

-sta

farkustani

farkuistani

farkustasi

farkuistasi

farkustansa / farkustaan

farkuistansa / farkuistaan

All

-lle

farkulleni

farkuilleni

farkullesi

farkuillesi

farkullensa / farkulleen

farkuillensa / farkuillean

Ade

-lla

farkullani

farkuillani

farkullasi

farkuillasi

farkullansa / farkullaan

farkuillansa / farkuillaan

Abl

-lta

farkultani

farkuiltani

farkultasi

farkuiltasi

farkultansa / farkultaan

farkuiltansa / farkuiltaan

Tra

-ksi

farkukseni

farkuikseni

farkuksesi

farkuiksesi

farkuksensa / farkukseen

farkuiksensa / farkuikseen

Ess

-na

farkkunani

farkkuinani

farkkunasi

farkkuinasi

farkkunansa / farkkunaan

farkkuinansa / farkkuinaan

Abe

-tta

farkuttani

farkuittani

farkuttasi

farkuittasi

farkuttansa / farkuttaan

farkuittansa / farkuittaan

Com

-ne

-

farkkuineni

-

farkkuinesi

-

farkkuinensa / farkkuineen

Singular

Plural

Nom

-

farkkuni

farkkusi

farkkunsa

farkkuni

farkkusi

farkkunsa

Par

-ta

farkkuani

farkkuasi

farkkuansa / farkkuaan

farkkujani

farkkujasi

farkkujansa / farkkujaan

Gen

-n

farkkuni

farkkusi

farkkunsa

farkkujeni

farkkujesi

farkkujensa

Ill

mihin

farkkuuni

farkkuusi

farkkuunsa

farkkuihini

farkkuihisi

farkkuihinsa

Ine

-ssa

farkussani

farkussasi

farkussansa / farkussaan

farkuissani

farkuissasi

farkuissansa / farkuissaan

Ela

-sta

farkustani

farkustasi

farkustansa / farkustaan

farkuistani

farkuistasi

farkuistansa / farkuistaan

All

-lle

farkulleni

farkullesi

farkullensa / farkulleen

farkuilleni

farkuillesi

farkuillensa / farkuillean

Ade

-lla

farkullani

farkullasi

farkullansa / farkullaan

farkuillani

farkuillasi

farkuillansa / farkuillaan

Abl

-lta

farkultani

farkultasi

farkultansa / farkultaan

farkuiltani

farkuiltasi

farkuiltansa / farkuiltaan

Tra

-ksi

farkukseni

farkuksesi

farkuksensa / farkukseen

farkuikseni

farkuiksesi

farkuiksensa / farkuikseen

Ess

-na

farkkunani

farkkunasi

farkkunansa / farkkunaan

farkkuinani

farkkuinasi

farkkuinansa / farkkuinaan

Abe

-tta

farkuttani

farkuttasi

farkuttansa / farkuttaan

farkuittani

farkuittasi

farkuittansa / farkuittaan

Com

-ne

-

-

-

farkkuineni

farkkuinesi

farkkuinensa / farkkuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

farkkumme

farkkumme

farkkunne

farkkunne

farkkunsa

farkkunsa

Par

-ta

farkkuamme

farkkujamme

farkkuanne

farkkujanne

farkkuansa / farkkuaan

farkkujansa / farkkujaan

Gen

-n

farkkumme

farkkujemme

farkkunne

farkkujenne

farkkunsa

farkkujensa

Ill

mihin

farkkuumme

farkkuihimme

farkkuunne

farkkuihinne

farkkuunsa

farkkuihinsa

Ine

-ssa

farkussamme

farkuissamme

farkussanne

farkuissanne

farkussansa / farkussaan

farkuissansa / farkuissaan

Ela

-sta

farkustamme

farkuistamme

farkustanne

farkuistanne

farkustansa / farkustaan

farkuistansa / farkuistaan

All

-lle

farkullemme

farkuillemme

farkullenne

farkuillenne

farkullensa / farkulleen

farkuillensa / farkuillean

Ade

-lla

farkullamme

farkuillamme

farkullanne

farkuillanne

farkullansa / farkullaan

farkuillansa / farkuillaan

Abl

-lta

farkultamme

farkuiltamme

farkultanne

farkuiltanne

farkultansa / farkultaan

farkuiltansa / farkuiltaan

Tra

-ksi

farkuksemme

farkuiksemme

farkuksenne

farkuiksenne

farkuksensa / farkukseen

farkuiksensa / farkuikseen

Ess

-na

farkkunamme

farkkuinamme

farkkunanne

farkkuinanne

farkkunansa / farkkunaan

farkkuinansa / farkkuinaan

Abe

-tta

farkuttamme

farkuittamme

farkuttanne

farkuittanne

farkuttansa / farkuttaan

farkuittansa / farkuittaan

Com

-ne

-

farkkuinemme

-

farkkuinenne

-

farkkuinensa / farkkuineen

Singular

Plural

Nom

-

farkkumme

farkkunne

farkkunsa

farkkumme

farkkunne

farkkunsa

Par

-ta

farkkuamme

farkkuanne

farkkuansa / farkkuaan

farkkujamme

farkkujanne

farkkujansa / farkkujaan

Gen

-n

farkkumme

farkkunne

farkkunsa

farkkujemme

farkkujenne

farkkujensa

Ill

mihin

farkkuumme

farkkuunne

farkkuunsa

farkkuihimme

farkkuihinne

farkkuihinsa

Ine

-ssa

farkussamme

farkussanne

farkussansa / farkussaan

farkuissamme

farkuissanne

farkuissansa / farkuissaan

Ela

-sta

farkustamme

farkustanne

farkustansa / farkustaan

farkuistamme

farkuistanne

farkuistansa / farkuistaan

All

-lle

farkullemme

farkullenne

farkullensa / farkulleen

farkuillemme

farkuillenne

farkuillensa / farkuillean

Ade

-lla

farkullamme

farkullanne

farkullansa / farkullaan

farkuillamme

farkuillanne

farkuillansa / farkuillaan

Abl

-lta

farkultamme

farkultanne

farkultansa / farkultaan

farkuiltamme

farkuiltanne

farkuiltansa / farkuiltaan

Tra

-ksi

farkuksemme

farkuksenne

farkuksensa / farkukseen

farkuiksemme

farkuiksenne

farkuiksensa / farkuikseen

Ess

-na

farkkunamme

farkkunanne

farkkunansa / farkkunaan

farkkuinamme

farkkuinanne

farkkuinansa / farkkuinaan

Abe

-tta

farkuttamme

farkuttanne

farkuttansa / farkuttaan

farkuittamme

farkuittanne

farkuittansa / farkuittaan

Com

-ne

-

-

-

farkkuinemme

farkkuinenne

farkkuinensa / farkkuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kangas

kankaat

Par

-ta

kangasta

kankaita / kankahia

Gen

-n

kankaan

kankaitten / kankaiden / kankahien / kankahitten

Ill

mihin

kankaaseen

kankaisiin / kankaihin / kankahisin

Ine

-ssa

kankaassa

kankahissa / kankaissa

Ela

-sta

kankaasta

kankahista / kankaista

All

-lle

kankaalle

kankahille / kankaille

Ade

-lla

kankaalla

kankahilla / kankailla

Abl

-lta

kankaalta

kankahilta / kankailta

Tra

-ksi

kankaaksi

kankahiksi / kankaiksi

Ess

-na

kankaana

kankahina / kankaina

Abe

-tta

kankaatta

kankahitta / kankaitta

Com

-ne

-

kankahine / kankaine

Ins

-in

-

kankahin / kankain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kangas

kankaat

Par

-ta

kangasta

kankaita / kankahia

Gen

-n

kankaan

kankaitten / kankaiden / kankahien / kankahitten

Ill

mihin

kankaaseen

kankaisiin / kankaihin / kankahisin

Ine

-ssa

kankaassa

kankahissa / kankaissa

Ela

-sta

kankaasta

kankahista / kankaista

All

-lle

kankaalle

kankahille / kankaille

Ade

-lla

kankaalla

kankahilla / kankailla

Abl

-lta

kankaalta

kankahilta / kankailta

Tra

-ksi

kankaaksi

kankahiksi / kankaiksi

Ess

-na

kankaana

kankahina / kankaina

Abe

-tta

kankaatta

kankahitta / kankaitta

Com

-ne

-

kankahine / kankaine

Ins

-in

-

kankahin / kankain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

fabric kangas, kudos, rakenne, rakennelma, runkorakenteet
cloth kangas, liina, rätti, verka, räsy
canvas kangas, maalaus, purjekangas, telttakangas, purjeet, öljyvärimaalaus
material materiaali, aine, aineisto, aines, kangas, tarvike
drapery kangas, kankaat, kangastavarat
heath nummi, kanerva, kangas
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; tmClass; TildeMODEL; EMEA Kangas on hyvin pehmeää. The fabric is very soft. Etsin kangasta. I am looking for a cloth. Hyvää kangasta! This is good material! Kangas on kulunut ajan myötä. The fabric has worn out over time. Elämän kangas on... Seriously like the fabric of life is just... Moketti [kangas]. Moquettes [ fabric ]. Sininen kangas on yleensä suosikkini. Blue fabric is usually my favorite. Marimekon kangas on tunnettu laadustaan. Marimekko's fabric is known for its quality. Kangass-ja punontatuotteet. Haberdashery and trimmings (passmenterie). Se on hienoa kangasta. It's a great material. Show more arrow right

Wiktionary

cloth, fabric or textile (woven fabric) material (cloth to be made into a garment) Show more arrow right asbestikangasbrodyyrikangasfarkkukangasfarmarikangasfroteekangashamekangasharsokangashiomakangashousukangashuonekalukangashuopakangasjakardikangasjouhikangasjoustokangasjulistekangasjuuttikangaskalanruotokangaskampalankakangaskanavakangaskangaskansikangaskantinenkangaskauppakangaskenkäkangaslajikangasliimakangasmyymäläkangaspainokangaspakkakangaspalakangaspuutkangaspäällyskangastapettikangasteollisuuskangastilkkukankaankudontakankaankutojakankaanpainajakankaanpainantakankaanpalakappakangaskarstalankakangaskesäkangaskovikekangaskreppikangaskuitukangaskumikangaskuponkikangaskuviokangaslaajakangaslaajakangaselokuvalakanakangaslaskuvarjokangasleninkikangasliimakangaslintuniisikangasmaarakennuskangasmarkiisikangasmetallikangasmikrokuitukangasmokkakangasnailonkangasneulekangasnukkakangasommelkangasontelokangaspainokangaspaperikangaspellavakangasplyysikangaspukukangaspumpulikangaspurjekangaspuuvillakangaspyyhekangaspyyheliinakangaspäälliskangasrohdinkangassekoitekangassiiviläkangassilkkikangassisustuskangassmirgelikangassuodatinkangassäkkikangastaustakangasteddykangastelttakangastikkikangastoppakangastukikangastuulikangastweedkangasuntuvakangasvahakangasvalkokangasverhoilukangasverhokangasverkkokangasvillakangasvohvelikangasvuorikangasöljykangasöljykangastakki Show more arrow right From Proto-Finnic kangas, borrowed from Proto-Germanic gangaz (“warp?”). From Proto-Finnic kangas, borrowed from Proto-Germanic gangaz (“way, passage”) (compare German Gang), boreal forests being easily passable. Show more arrow right

Wikipedia

Woven fabric Woven fabric is any textile formed by weaving. Woven fabrics are often created on a loom, and made of many threads woven on a warp and a weft. Technically, a woven fabric is any fabric made by interlacing two or more threads at right angles to one another. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kankaani

kankaani

kankaasi

kankaasi

kankaansa

kankaansa

Par

-ta

kangastani

kankaitani / kankahiani

kangastasi

kankaitasi / kankahiasi

kangastansa / kangastaan

kankaitansa / kankaitaan / kankahiansa / kankahiaan

Gen

-n

kankaani

kankaitteni / kankaideni / kankahieni / kankahitteni

kankaasi

kankaittesi / kankaidesi / kankahiesi / kankahittesi

kankaansa

kankaittensa / kankaidensa / kankahiensa / kankahittensa

Ill

mihin

kankaaseeni

kankaisiini / kankaihini / kankahisini

kankaaseesi

kankaisiisi / kankaihisi / kankahisisi

kankaaseensa

kankaisiinsa / kankaihinsa / kankahisinsa

Ine

-ssa

kankaassani

kankahissani / kankaissani

kankaassasi

kankahissasi / kankaissasi

kankaassansa / kankaassaan

kankahissansa / kankahissaan / kankaissansa / kankaissaan

Ela

-sta

kankaastani

kankahistani / kankaistani

kankaastasi

kankahistasi / kankaistasi

kankaastansa / kankaastaan

kankahistansa / kankahistaan / kankaistansa / kankaistaan

All

-lle

kankaalleni

kankahilleni / kankailleni

kankaallesi

kankahillesi / kankaillesi

kankaallensa / kankaalleen

kankahillensa / kankahillean / kankaillensa / kankaillean

Ade

-lla

kankaallani

kankahillani / kankaillani

kankaallasi

kankahillasi / kankaillasi

kankaallansa / kankaallaan

kankahillansa / kankahillaan / kankaillansa / kankaillaan

Abl

-lta

kankaaltani

kankahiltani / kankailtani

kankaaltasi

kankahiltasi / kankailtasi

kankaaltansa / kankaaltaan

kankahiltansa / kankahiltaan / kankailtansa / kankailtaan

Tra

-ksi

kankaakseni

kankahikseni / kankaikseni

kankaaksesi

kankahiksesi / kankaiksesi

kankaaksensa / kankaakseen

kankahikseen / kankahiksensa / kankaikseen / kankaiksensa

Ess

-na

kankaanani

kankahinani / kankainani

kankaanasi

kankahinasi / kankainasi

kankaanansa / kankaanaan

kankahinansa / kankahinaan / kankainansa / kankainaan

Abe

-tta

kankaattani

kankahittani / kankaittani

kankaattasi

kankahittasi / kankaittasi

kankaattansa / kankaattaan

kankahittansa / kankahittaan / kankaittansa / kankaittaan

Com

-ne

-

kankahineni / kankaineni

-

kankahinesi / kankainesi

-

kankahineen / kankahinensa / kankaineen / kankainensa

Singular

Plural

Nom

-

kankaani

kankaasi

kankaansa

kankaani

kankaasi

kankaansa

Par

-ta

kangastani

kangastasi

kangastansa / kangastaan

kankaitani / kankahiani

kankaitasi / kankahiasi

kankaitansa / kankaitaan / kankahiansa / kankahiaan

Gen

-n

kankaani

kankaasi

kankaansa

kankaitteni / kankaideni / kankahieni / kankahitteni

kankaittesi / kankaidesi / kankahiesi / kankahittesi

kankaittensa / kankaidensa / kankahiensa / kankahittensa

Ill

mihin

kankaaseeni

kankaaseesi

kankaaseensa

kankaisiini / kankaihini / kankahisini

kankaisiisi / kankaihisi / kankahisisi

kankaisiinsa / kankaihinsa / kankahisinsa

Ine

-ssa

kankaassani

kankaassasi

kankaassansa / kankaassaan

kankahissani / kankaissani

kankahissasi / kankaissasi

kankahissansa / kankahissaan / kankaissansa / kankaissaan

Ela

-sta

kankaastani

kankaastasi

kankaastansa / kankaastaan

kankahistani / kankaistani

kankahistasi / kankaistasi

kankahistansa / kankahistaan / kankaistansa / kankaistaan

All

-lle

kankaalleni

kankaallesi

kankaallensa / kankaalleen

kankahilleni / kankailleni

kankahillesi / kankaillesi

kankahillensa / kankahillean / kankaillensa / kankaillean

Ade

-lla

kankaallani

kankaallasi

kankaallansa / kankaallaan

kankahillani / kankaillani

kankahillasi / kankaillasi

kankahillansa / kankahillaan / kankaillansa / kankaillaan

Abl

-lta

kankaaltani

kankaaltasi

kankaaltansa / kankaaltaan

kankahiltani / kankailtani

kankahiltasi / kankailtasi

kankahiltansa / kankahiltaan / kankailtansa / kankailtaan

Tra

-ksi

kankaakseni

kankaaksesi

kankaaksensa / kankaakseen

kankahikseni / kankaikseni

kankahiksesi / kankaiksesi

kankahikseen / kankahiksensa / kankaikseen / kankaiksensa

Ess

-na

kankaanani

kankaanasi

kankaanansa / kankaanaan

kankahinani / kankainani

kankahinasi / kankainasi

kankahinansa / kankahinaan / kankainansa / kankainaan

Abe

-tta

kankaattani

kankaattasi

kankaattansa / kankaattaan

kankahittani / kankaittani

kankahittasi / kankaittasi

kankahittansa / kankahittaan / kankaittansa / kankaittaan

Com

-ne

-

-

-

kankahineni / kankaineni

kankahinesi / kankainesi

kankahineen / kankahinensa / kankaineen / kankainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kankaamme

kankaamme

kankaanne

kankaanne

kankaansa

kankaansa

Par

-ta

kangastamme

kankaitamme / kankahiamme

kangastanne

kankaitanne / kankahianne

kangastansa / kangastaan

kankaitansa / kankaitaan / kankahiansa / kankahiaan

Gen

-n

kankaamme

kankaittemme / kankaidemme / kankahiemme / kankahittemme

kankaanne

kankaittenne / kankaidenne / kankahienne / kankahittenne

kankaansa

kankaittensa / kankaidensa / kankahiensa / kankahittensa

Ill

mihin

kankaaseemme

kankaisiimme / kankaihimme / kankahisimme

kankaaseenne

kankaisiinne / kankaihinne / kankahisinne

kankaaseensa

kankaisiinsa / kankaihinsa / kankahisinsa

Ine

-ssa

kankaassamme

kankahissamme / kankaissamme

kankaassanne

kankahissanne / kankaissanne

kankaassansa / kankaassaan

kankahissansa / kankahissaan / kankaissansa / kankaissaan

Ela

-sta

kankaastamme

kankahistamme / kankaistamme

kankaastanne

kankahistanne / kankaistanne

kankaastansa / kankaastaan

kankahistansa / kankahistaan / kankaistansa / kankaistaan

All

-lle

kankaallemme

kankahillemme / kankaillemme

kankaallenne

kankahillenne / kankaillenne

kankaallensa / kankaalleen

kankahillensa / kankahillean / kankaillensa / kankaillean

Ade

-lla

kankaallamme

kankahillamme / kankaillamme

kankaallanne

kankahillanne / kankaillanne

kankaallansa / kankaallaan

kankahillansa / kankahillaan / kankaillansa / kankaillaan

Abl

-lta

kankaaltamme

kankahiltamme / kankailtamme

kankaaltanne

kankahiltanne / kankailtanne

kankaaltansa / kankaaltaan

kankahiltansa / kankahiltaan / kankailtansa / kankailtaan

Tra

-ksi

kankaaksemme

kankahiksemme / kankaiksemme

kankaaksenne

kankahiksenne / kankaiksenne

kankaaksensa / kankaakseen

kankahikseen / kankahiksensa / kankaikseen / kankaiksensa

Ess

-na

kankaanamme

kankahinamme / kankainamme

kankaananne

kankahinanne / kankainanne

kankaanansa / kankaanaan

kankahinansa / kankahinaan / kankainansa / kankainaan

Abe

-tta

kankaattamme

kankahittamme / kankaittamme

kankaattanne

kankahittanne / kankaittanne

kankaattansa / kankaattaan

kankahittansa / kankahittaan / kankaittansa / kankaittaan

Com

-ne

-

kankahinemme / kankainemme

-

kankahinenne / kankainenne

-

kankahineen / kankahinensa / kankaineen / kankainensa

Singular

Plural

Nom

-

kankaamme

kankaanne

kankaansa

kankaamme

kankaanne

kankaansa

Par

-ta

kangastamme

kangastanne

kangastansa / kangastaan

kankaitamme / kankahiamme

kankaitanne / kankahianne

kankaitansa / kankaitaan / kankahiansa / kankahiaan

Gen

-n

kankaamme

kankaanne

kankaansa

kankaittemme / kankaidemme / kankahiemme / kankahittemme

kankaittenne / kankaidenne / kankahienne / kankahittenne

kankaittensa / kankaidensa / kankahiensa / kankahittensa

Ill

mihin

kankaaseemme

kankaaseenne

kankaaseensa

kankaisiimme / kankaihimme / kankahisimme

kankaisiinne / kankaihinne / kankahisinne

kankaisiinsa / kankaihinsa / kankahisinsa

Ine

-ssa

kankaassamme

kankaassanne

kankaassansa / kankaassaan

kankahissamme / kankaissamme

kankahissanne / kankaissanne

kankahissansa / kankahissaan / kankaissansa / kankaissaan

Ela

-sta

kankaastamme

kankaastanne

kankaastansa / kankaastaan

kankahistamme / kankaistamme

kankahistanne / kankaistanne

kankahistansa / kankahistaan / kankaistansa / kankaistaan

All

-lle

kankaallemme

kankaallenne

kankaallensa / kankaalleen

kankahillemme / kankaillemme

kankahillenne / kankaillenne

kankahillensa / kankahillean / kankaillensa / kankaillean

Ade

-lla

kankaallamme

kankaallanne

kankaallansa / kankaallaan

kankahillamme / kankaillamme

kankahillanne / kankaillanne

kankahillansa / kankahillaan / kankaillansa / kankaillaan

Abl

-lta

kankaaltamme

kankaaltanne

kankaaltansa / kankaaltaan

kankahiltamme / kankailtamme

kankahiltanne / kankailtanne

kankahiltansa / kankahiltaan / kankailtansa / kankailtaan

Tra

-ksi

kankaaksemme

kankaaksenne

kankaaksensa / kankaakseen

kankahiksemme / kankaiksemme

kankahiksenne / kankaiksenne

kankahikseen / kankahiksensa / kankaikseen / kankaiksensa

Ess

-na

kankaanamme

kankaananne

kankaanansa / kankaanaan

kankahinamme / kankainamme

kankahinanne / kankainanne

kankahinansa / kankahinaan / kankainansa / kankainaan

Abe

-tta

kankaattamme

kankaattanne

kankaattansa / kankaattaan

kankahittamme / kankaittamme

kankahittanne / kankaittanne

kankahittansa / kankahittaan / kankaittansa / kankaittaan

Com

-ne

-

-

-

kankahinemme / kankainemme

kankahinenne / kankainenne

kankahineen / kankahinensa / kankaineen / kankainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

farkut

Par

-ta

-

farkkuja

Gen

-n

-

farkkujen

Ill

mihin

-

farkkuihin

Ine

-ssa

-

farkuissa

Ela

-sta

-

farkuista

All

-lle

-

farkuille

Ade

-lla

-

farkuilla

Abl

-lta

-

farkuilta

Tra

-ksi

-

farkuiksi

Ess

-na

-

farkkuina

Abe

-tta

-

farkuitta

Com

-ne

-

farkkuine

Ins

-in

-

farkuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

farkut

Par

-ta

-

farkkuja

Gen

-n

-

farkkujen

Ill

mihin

-

farkkuihin

Ine

-ssa

-

farkuissa

Ela

-sta

-

farkuista

All

-lle

-

farkuille

Ade

-lla

-

farkuilla

Abl

-lta

-

farkuilta

Tra

-ksi

-

farkuiksi

Ess

-na

-

farkkuina

Abe

-tta

-

farkuitta

Com

-ne

-

farkkuine

Ins

-in

-

farkuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

jeans farkut, farmarit
denims farkut
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl; tmClass; OpenSubtitles; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence id 3467695-6; OPUS Typerät farkut. Stupid Dockers. Farkut ovat suosikkivaatteeni. Jeans are my favorite clothing. Ostatko uudet farkut ennen matkaa? Are you going to buy new jeans before the trip? Farkut ovat minun suosikkivaatteeni. Jeans are my favorite piece of clothing. Farkut ja farkkutakit. Jeans and denim jackets. Farkkutakki ja farkut. Denim jacket and blue jeans. Ostitko uudet farkut vai kauluspaidan? Did you buy new jeans or a dress shirt? Minulla on siniset farkut ja musta paita. I have blue jeans and a black shirt. Haluan ostaa uudet farkut shoppailureissullamme. I want to buy new jeans on our shopping trip. Minulla on 120 dollaria ja farkut. I have $ 120 and one pair of blue jeans. Show more arrow right

Wiktionary

jeans, especially blue jeans pair of jeans Show more arrow right farkkuhamefarkkukangasfarkkukankainenfarkkukansafarkkuliivifarkkutakki Show more arrow right English farmer > farmari (“farmer”) + housut (“trousers”) > farmarihousut (“jeans”) > farmarit (“jeans”) > farkut. Originally considered a colloquialism, but has become a commonly accepted term. farkku (“station wagon”) > Show more arrow right

Wikipedia

Jeans Jeans are a type of pants or trousers, typically made from denim or dungaree cloth. Often the term "jeans" refers to a particular style of trousers, called "blue jeans", which were invented by Jacob W. Davis in partnership with Levi Strauss & Co. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

farkkujani

-

farkkujasi

-

farkkujansa / farkkujaan

Gen

-n

-

farkkujeni

-

farkkujesi

-

farkkujensa

Ill

mihin

-

farkkuihini

-

farkkuihisi

-

farkkuihinsa

Ine

-ssa

-

farkuissani

-

farkuissasi

-

farkuissansa / farkuissaan

Ela

-sta

-

farkuistani

-

farkuistasi

-

farkuistansa / farkuistaan

All

-lle

-

farkuilleni

-

farkuillesi

-

farkuillensa / farkuillean

Ade

-lla

-

farkuillani

-

farkuillasi

-

farkuillansa / farkuillaan

Abl

-lta

-

farkuiltani

-

farkuiltasi

-

farkuiltansa / farkuiltaan

Tra

-ksi

-

farkuikseni

-

farkuiksesi

-

farkuiksensa / farkuikseen

Ess

-na

-

farkkuinani

-

farkkuinasi

-

farkkuinansa / farkkuinaan

Abe

-tta

-

farkuittani

-

farkuittasi

-

farkuittansa / farkuittaan

Com

-ne

-

farkkuineni

-

farkkuinesi

-

farkkuinensa / farkkuineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

farkkujani

farkkujasi

farkkujansa / farkkujaan

Gen

-n

-

-

-

farkkujeni

farkkujesi

farkkujensa

Ill

mihin

-

-

-

farkkuihini

farkkuihisi

farkkuihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

farkuissani

farkuissasi

farkuissansa / farkuissaan

Ela

-sta

-

-

-

farkuistani

farkuistasi

farkuistansa / farkuistaan

All

-lle

-

-

-

farkuilleni

farkuillesi

farkuillensa / farkuillean

Ade

-lla

-

-

-

farkuillani

farkuillasi

farkuillansa / farkuillaan

Abl

-lta

-

-

-

farkuiltani

farkuiltasi

farkuiltansa / farkuiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

farkuikseni

farkuiksesi

farkuiksensa / farkuikseen

Ess

-na

-

-

-

farkkuinani

farkkuinasi

farkkuinansa / farkkuinaan

Abe

-tta

-

-

-

farkuittani

farkuittasi

farkuittansa / farkuittaan

Com

-ne

-

-

-

farkkuineni

farkkuinesi

farkkuinensa / farkkuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

farkkujamme

-

farkkujanne

-

farkkujansa / farkkujaan

Gen

-n

-

farkkujemme

-

farkkujenne

-

farkkujensa

Ill

mihin

-

farkkuihimme

-

farkkuihinne

-

farkkuihinsa

Ine

-ssa

-

farkuissamme

-

farkuissanne

-

farkuissansa / farkuissaan

Ela

-sta

-

farkuistamme

-

farkuistanne

-

farkuistansa / farkuistaan

All

-lle

-

farkuillemme

-

farkuillenne

-

farkuillensa / farkuillean

Ade

-lla

-

farkuillamme

-

farkuillanne

-

farkuillansa / farkuillaan

Abl

-lta

-

farkuiltamme

-

farkuiltanne

-

farkuiltansa / farkuiltaan

Tra

-ksi

-

farkuiksemme

-

farkuiksenne

-

farkuiksensa / farkuikseen

Ess

-na

-

farkkuinamme

-

farkkuinanne

-

farkkuinansa / farkkuinaan

Abe

-tta

-

farkuittamme

-

farkuittanne

-

farkuittansa / farkuittaan

Com

-ne

-

farkkuinemme

-

farkkuinenne

-

farkkuinensa / farkkuineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

farkkujamme

farkkujanne

farkkujansa / farkkujaan

Gen

-n

-

-

-

farkkujemme

farkkujenne

farkkujensa

Ill

mihin

-

-

-

farkkuihimme

farkkuihinne

farkkuihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

farkuissamme

farkuissanne

farkuissansa / farkuissaan

Ela

-sta

-

-

-

farkuistamme

farkuistanne

farkuistansa / farkuistaan

All

-lle

-

-

-

farkuillemme

farkuillenne

farkuillensa / farkuillean

Ade

-lla

-

-

-

farkuillamme

farkuillanne

farkuillansa / farkuillaan

Abl

-lta

-

-

-

farkuiltamme

farkuiltanne

farkuiltansa / farkuiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

farkuiksemme

farkuiksenne

farkuiksensa / farkuikseen

Ess

-na

-

-

-

farkkuinamme

farkkuinanne

farkkuinansa / farkkuinaan

Abe

-tta

-

-

-

farkuittamme

farkuittanne

farkuittansa / farkuittaan

Com

-ne

-

-

-

farkkuinemme

farkkuinenne

farkkuinensa / farkkuineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept