logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

bet, noun

Word analysis
betsitramidi

betsitramidi

bet

Noun, Singular Nominative

+ sitra

Noun, Singular Nominative

+ midi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

bet

betit

Par

-ta

betiä

betejä

Gen

-n

betin

betien

Ill

mihin

betiin

beteihin

Ine

-ssa

betissä

beteissä

Ela

-sta

betistä

beteistä

All

-lle

betille

beteille

Ade

-lla

betillä

beteillä

Abl

-lta

betiltä

beteiltä

Tra

-ksi

betiksi

beteiksi

Ess

-na

betinä

beteinä

Abe

-tta

betittä

beteittä

Com

-ne

-

beteine

Ins

-in

-

betein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

bet

betit

Par

-ta

betiä

betejä

Gen

-n

betin

betien

Ill

mihin

betiin

beteihin

Ine

-ssa

betissä

beteissä

Ela

-sta

betistä

beteistä

All

-lle

betille

beteille

Ade

-lla

betillä

beteillä

Abl

-lta

betiltä

beteiltä

Tra

-ksi

betiksi

beteiksi

Ess

-na

betinä

beteinä

Abe

-tta

betittä

beteittä

Com

-ne

-

beteine

Ins

-in

-

betein

bet
Beth
the Bet
Show more arrow right
OpenSubtitles; TED; Europarl; Tatoeba; GNOME Ystäväni teki bet kasinolla. My friend made a bet at the casino. En usko, että hänen bet tulee voittamaan. I don't believe that his bet will win. Hän bet minulle, että hän voittaisi kilpailun. He bet me that he would win the competition. Tein bet häviäväni, mutta voitin loppujen lopuksi. I made a bet that I would lose, but ended up winning. Bet oli suuri ja riskeerikäs, mutta hän voitti sen. The bet was large and risky, but he won it. Show more arrow right

Wiktionary

beth (second letter of the Hebrew and Phoenician scripts and the Northwest Semitic abjad) Show more arrow right

Wikipedia

Bet (letter) Bet, Beth, Beh, or Vet is the second letter of the Semitic abjads, including Phoenician Bēt , Hebrew Bēt ב‎, Aramaic Bēth , Syriac Bēṯ ܒ, and Arabic Bāʾ ب. Its sound value is a voiced bilabial stop ⟨b⟩ or a voiced labiodental fricative ⟨v⟩. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

betini

betini

betisi

betisi

betinsä

betinsä

Par

-ta

betiäni

betejäni

betiäsi

betejäsi

betiänsä / betiään

betejänsä / betejään

Gen

-n

betini

betieni

betisi

betiesi

betinsä

betiensä

Ill

mihin

betiini

beteihini

betiisi

beteihisi

betiinsä

beteihinsä

Ine

-ssa

betissäni

beteissäni

betissäsi

beteissäsi

betissänsä / betissään

beteissänsä / beteissään

Ela

-sta

betistäni

beteistäni

betistäsi

beteistäsi

betistänsä / betistään

beteistänsä / beteistään

All

-lle

betilleni

beteilleni

betillesi

beteillesi

betillensä / betilleen

beteillensä / beteilleän

Ade

-lla

betilläni

beteilläni

betilläsi

beteilläsi

betillänsä / betillään

beteillänsä / beteillään

Abl

-lta

betiltäni

beteiltäni

betiltäsi

beteiltäsi

betiltänsä / betiltään

beteiltänsä / beteiltään

Tra

-ksi

betikseni

beteikseni

betiksesi

beteiksesi

betiksensä / betikseen

beteiksensä / beteikseen

Ess

-na

betinäni

beteinäni

betinäsi

beteinäsi

betinänsä / betinään

beteinänsä / beteinään

Abe

-tta

betittäni

beteittäni

betittäsi

beteittäsi

betittänsä / betittään

beteittänsä / beteittään

Com

-ne

-

beteineni

-

beteinesi

-

beteinensä / beteineen

Singular

Plural

Nom

-

betini

betisi

betinsä

betini

betisi

betinsä

Par

-ta

betiäni

betiäsi

betiänsä / betiään

betejäni

betejäsi

betejänsä / betejään

Gen

-n

betini

betisi

betinsä

betieni

betiesi

betiensä

Ill

mihin

betiini

betiisi

betiinsä

beteihini

beteihisi

beteihinsä

Ine

-ssa

betissäni

betissäsi

betissänsä / betissään

beteissäni

beteissäsi

beteissänsä / beteissään

Ela

-sta

betistäni

betistäsi

betistänsä / betistään

beteistäni

beteistäsi

beteistänsä / beteistään

All

-lle

betilleni

betillesi

betillensä / betilleen

beteilleni

beteillesi

beteillensä / beteilleän

Ade

-lla

betilläni

betilläsi

betillänsä / betillään

beteilläni

beteilläsi

beteillänsä / beteillään

Abl

-lta

betiltäni

betiltäsi

betiltänsä / betiltään

beteiltäni

beteiltäsi

beteiltänsä / beteiltään

Tra

-ksi

betikseni

betiksesi

betiksensä / betikseen

beteikseni

beteiksesi

beteiksensä / beteikseen

Ess

-na

betinäni

betinäsi

betinänsä / betinään

beteinäni

beteinäsi

beteinänsä / beteinään

Abe

-tta

betittäni

betittäsi

betittänsä / betittään

beteittäni

beteittäsi

beteittänsä / beteittään

Com

-ne

-

-

-

beteineni

beteinesi

beteinensä / beteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

betimme

betimme

betinne

betinne

betinsä

betinsä

Par

-ta

betiämme

betejämme

betiänne

betejänne

betiänsä / betiään

betejänsä / betejään

Gen

-n

betimme

betiemme

betinne

betienne

betinsä

betiensä

Ill

mihin

betiimme

beteihimme

betiinne

beteihinne

betiinsä

beteihinsä

Ine

-ssa

betissämme

beteissämme

betissänne

beteissänne

betissänsä / betissään

beteissänsä / beteissään

Ela

-sta

betistämme

beteistämme

betistänne

beteistänne

betistänsä / betistään

beteistänsä / beteistään

All

-lle

betillemme

beteillemme

betillenne

beteillenne

betillensä / betilleen

beteillensä / beteilleän

Ade

-lla

betillämme

beteillämme

betillänne

beteillänne

betillänsä / betillään

beteillänsä / beteillään

Abl

-lta

betiltämme

beteiltämme

betiltänne

beteiltänne

betiltänsä / betiltään

beteiltänsä / beteiltään

Tra

-ksi

betiksemme

beteiksemme

betiksenne

beteiksenne

betiksensä / betikseen

beteiksensä / beteikseen

Ess

-na

betinämme

beteinämme

betinänne

beteinänne

betinänsä / betinään

beteinänsä / beteinään

Abe

-tta

betittämme

beteittämme

betittänne

beteittänne

betittänsä / betittään

beteittänsä / beteittään

Com

-ne

-

beteinemme

-

beteinenne

-

beteinensä / beteineen

Singular

Plural

Nom

-

betimme

betinne

betinsä

betimme

betinne

betinsä

Par

-ta

betiämme

betiänne

betiänsä / betiään

betejämme

betejänne

betejänsä / betejään

Gen

-n

betimme

betinne

betinsä

betiemme

betienne

betiensä

Ill

mihin

betiimme

betiinne

betiinsä

beteihimme

beteihinne

beteihinsä

Ine

-ssa

betissämme

betissänne

betissänsä / betissään

beteissämme

beteissänne

beteissänsä / beteissään

Ela

-sta

betistämme

betistänne

betistänsä / betistään

beteistämme

beteistänne

beteistänsä / beteistään

All

-lle

betillemme

betillenne

betillensä / betilleen

beteillemme

beteillenne

beteillensä / beteilleän

Ade

-lla

betillämme

betillänne

betillänsä / betillään

beteillämme

beteillänne

beteillänsä / beteillään

Abl

-lta

betiltämme

betiltänne

betiltänsä / betiltään

beteiltämme

beteiltänne

beteiltänsä / beteiltään

Tra

-ksi

betiksemme

betiksenne

betiksensä / betikseen

beteiksemme

beteiksenne

beteiksensä / beteikseen

Ess

-na

betinämme

betinänne

betinänsä / betinään

beteinämme

beteinänne

beteinänsä / beteinään

Abe

-tta

betittämme

betittänne

betittänsä / betittään

beteittämme

beteittänne

beteittänsä / beteittään

Com

-ne

-

-

-

beteinemme

beteinenne

beteinensä / beteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sitra

sitrat

Par

-ta

sitraa

sitroja

Gen

-n

sitran

sitrojen

Ill

mihin

sitraan

sitroihin

Ine

-ssa

sitrassa

sitroissa

Ela

-sta

sitrasta

sitroista

All

-lle

sitralle

sitroille

Ade

-lla

sitralla

sitroilla

Abl

-lta

sitralta

sitroilta

Tra

-ksi

sitraksi

sitroiksi

Ess

-na

sitrana

sitroina

Abe

-tta

sitratta

sitroitta

Com

-ne

-

sitroine

Ins

-in

-

sitroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sitra

sitrat

Par

-ta

sitraa

sitroja

Gen

-n

sitran

sitrojen

Ill

mihin

sitraan

sitroihin

Ine

-ssa

sitrassa

sitroissa

Ela

-sta

sitrasta

sitroista

All

-lle

sitralle

sitroille

Ade

-lla

sitralla

sitroilla

Abl

-lta

sitralta

sitroilta

Tra

-ksi

sitraksi

sitroiksi

Ess

-na

sitrana

sitroina

Abe

-tta

sitratta

sitroitta

Com

-ne

-

sitroine

Ins

-in

-

sitroin

zither sitra
Show more arrow right
jw2019; tmClass; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix; Literature; Eurlex2019 Kielisoittimet: harppu, luuttu, sitra. String: harp, lute, zither. Ksylofonit, sitrat. Xylophones, zithers. Sieltä saa vasenkätisten kuorintaveitsiä ja sitroja. Everything from left-handed apple peelers... to left-handed scissors. Sitra oli myös pääjärjestäjänä maailman ensimmäisellä kiertotalouden konferenssilla, World Circular Economy Forumilla, vuonna 2017. In addition, Sitra was the main organizer of the world's first World Circular Economy Forum in 2017. Sitra on myös edistänyt kansallisen genomistrategian laatimista ja luonut kansainvälisestikin ainutlaatuisen virtuaaliklinikkans-konseptin. Sitra has also promoted the drafting of the national genome strategy and created the virtual clinic concept, which is unique even by international standards. Jos tämä sana on sukua kreikan sanalle ki thaʹra (eräs kielisoitin), josta mm.”sitraon johdettu, voidaansitraapitää likimaisena translitteraationa. If this term is related to the Greek ki·thaʹra (a stringed instrument), from which a number of English words, including “ zither,” are drawn, then “ zither” is an approximate transliteration. Kun varttuu soittaen sitraa ja rakastaen Doris Dayta saa osansa nujakoista. Well, when you grow up playing the zither and loving Doris Day, you get in your share of scrapes. Harry Partch valmisti sarjan sitroja, joita hän kutsui harmonisiksi kaanoneiksi. Harry Partch made a series of zithers called Harmonic Canons. Albrechts-siellä oli muuan mies nimeltään Albrechts-soitti sitraa ja sepitti tilapäärunoja. Albrecht—there was a man named Albrecht—played the zither and improvised; I keep on wondering what has happened to him. Suomi tasoittaa tietä sisällyttämällä kiertävyyden opintons-ohjelmiin: Sitra tekee tällä hetkellä yhteistyötä 11 yliopiston, 14 ammattikorkeakoulun ja 12 ammattioppilaitoksen kanssa tuodakseen kiertävyyden osaksi korkeans-asteen koulutusta. Finland is paving the way by including circularity in curricula: Sitra is currently cooperating with 11 universities, 14 universities of applied sciences, and 12 vocational colleges to bring circularity into higher education. Show more arrow right

Wiktionary

zither Show more arrow right

Wikipedia

Cither The cittern or cithren (Fr. cistre, It. cetra, Ger. Cister, Sp. cistro, cedra, cítola) is a stringed instrument dating from the Renaissance. Modern scholars debate its exact history, but it is generally accepted that it is descended from the Medieval citole (or cytole). Its flat-back design was simpler and cheaper to construct than the lute. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sitrani

sitrani

sitrasi

sitrasi

sitransa

sitransa

Par

-ta

sitraani

sitrojani

sitraasi

sitrojasi

sitraansa / sitraaan

sitrojansa / sitrojaan

Gen

-n

sitrani

sitrojeni

sitrasi

sitrojesi

sitransa

sitrojensa

Ill

mihin

sitraani

sitroihini

sitraasi

sitroihisi

sitraansa

sitroihinsa

Ine

-ssa

sitrassani

sitroissani

sitrassasi

sitroissasi

sitrassansa / sitrassaan

sitroissansa / sitroissaan

Ela

-sta

sitrastani

sitroistani

sitrastasi

sitroistasi

sitrastansa / sitrastaan

sitroistansa / sitroistaan

All

-lle

sitralleni

sitroilleni

sitrallesi

sitroillesi

sitrallensa / sitralleen

sitroillensa / sitroillean

Ade

-lla

sitrallani

sitroillani

sitrallasi

sitroillasi

sitrallansa / sitrallaan

sitroillansa / sitroillaan

Abl

-lta

sitraltani

sitroiltani

sitraltasi

sitroiltasi

sitraltansa / sitraltaan

sitroiltansa / sitroiltaan

Tra

-ksi

sitrakseni

sitroikseni

sitraksesi

sitroiksesi

sitraksensa / sitrakseen

sitroiksensa / sitroikseen

Ess

-na

sitranani

sitroinani

sitranasi

sitroinasi

sitranansa / sitranaan

sitroinansa / sitroinaan

Abe

-tta

sitrattani

sitroittani

sitrattasi

sitroittasi

sitrattansa / sitrattaan

sitroittansa / sitroittaan

Com

-ne

-

sitroineni

-

sitroinesi

-

sitroinensa / sitroineen

Singular

Plural

Nom

-

sitrani

sitrasi

sitransa

sitrani

sitrasi

sitransa

Par

-ta

sitraani

sitraasi

sitraansa / sitraaan

sitrojani

sitrojasi

sitrojansa / sitrojaan

Gen

-n

sitrani

sitrasi

sitransa

sitrojeni

sitrojesi

sitrojensa

Ill

mihin

sitraani

sitraasi

sitraansa

sitroihini

sitroihisi

sitroihinsa

Ine

-ssa

sitrassani

sitrassasi

sitrassansa / sitrassaan

sitroissani

sitroissasi

sitroissansa / sitroissaan

Ela

-sta

sitrastani

sitrastasi

sitrastansa / sitrastaan

sitroistani

sitroistasi

sitroistansa / sitroistaan

All

-lle

sitralleni

sitrallesi

sitrallensa / sitralleen

sitroilleni

sitroillesi

sitroillensa / sitroillean

Ade

-lla

sitrallani

sitrallasi

sitrallansa / sitrallaan

sitroillani

sitroillasi

sitroillansa / sitroillaan

Abl

-lta

sitraltani

sitraltasi

sitraltansa / sitraltaan

sitroiltani

sitroiltasi

sitroiltansa / sitroiltaan

Tra

-ksi

sitrakseni

sitraksesi

sitraksensa / sitrakseen

sitroikseni

sitroiksesi

sitroiksensa / sitroikseen

Ess

-na

sitranani

sitranasi

sitranansa / sitranaan

sitroinani

sitroinasi

sitroinansa / sitroinaan

Abe

-tta

sitrattani

sitrattasi

sitrattansa / sitrattaan

sitroittani

sitroittasi

sitroittansa / sitroittaan

Com

-ne

-

-

-

sitroineni

sitroinesi

sitroinensa / sitroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sitramme

sitramme

sitranne

sitranne

sitransa

sitransa

Par

-ta

sitraamme

sitrojamme

sitraanne

sitrojanne

sitraansa / sitraaan

sitrojansa / sitrojaan

Gen

-n

sitramme

sitrojemme

sitranne

sitrojenne

sitransa

sitrojensa

Ill

mihin

sitraamme

sitroihimme

sitraanne

sitroihinne

sitraansa

sitroihinsa

Ine

-ssa

sitrassamme

sitroissamme

sitrassanne

sitroissanne

sitrassansa / sitrassaan

sitroissansa / sitroissaan

Ela

-sta

sitrastamme

sitroistamme

sitrastanne

sitroistanne

sitrastansa / sitrastaan

sitroistansa / sitroistaan

All

-lle

sitrallemme

sitroillemme

sitrallenne

sitroillenne

sitrallensa / sitralleen

sitroillensa / sitroillean

Ade

-lla

sitrallamme

sitroillamme

sitrallanne

sitroillanne

sitrallansa / sitrallaan

sitroillansa / sitroillaan

Abl

-lta

sitraltamme

sitroiltamme

sitraltanne

sitroiltanne

sitraltansa / sitraltaan

sitroiltansa / sitroiltaan

Tra

-ksi

sitraksemme

sitroiksemme

sitraksenne

sitroiksenne

sitraksensa / sitrakseen

sitroiksensa / sitroikseen

Ess

-na

sitranamme

sitroinamme

sitrananne

sitroinanne

sitranansa / sitranaan

sitroinansa / sitroinaan

Abe

-tta

sitrattamme

sitroittamme

sitrattanne

sitroittanne

sitrattansa / sitrattaan

sitroittansa / sitroittaan

Com

-ne

-

sitroinemme

-

sitroinenne

-

sitroinensa / sitroineen

Singular

Plural

Nom

-

sitramme

sitranne

sitransa

sitramme

sitranne

sitransa

Par

-ta

sitraamme

sitraanne

sitraansa / sitraaan

sitrojamme

sitrojanne

sitrojansa / sitrojaan

Gen

-n

sitramme

sitranne

sitransa

sitrojemme

sitrojenne

sitrojensa

Ill

mihin

sitraamme

sitraanne

sitraansa

sitroihimme

sitroihinne

sitroihinsa

Ine

-ssa

sitrassamme

sitrassanne

sitrassansa / sitrassaan

sitroissamme

sitroissanne

sitroissansa / sitroissaan

Ela

-sta

sitrastamme

sitrastanne

sitrastansa / sitrastaan

sitroistamme

sitroistanne

sitroistansa / sitroistaan

All

-lle

sitrallemme

sitrallenne

sitrallensa / sitralleen

sitroillemme

sitroillenne

sitroillensa / sitroillean

Ade

-lla

sitrallamme

sitrallanne

sitrallansa / sitrallaan

sitroillamme

sitroillanne

sitroillansa / sitroillaan

Abl

-lta

sitraltamme

sitraltanne

sitraltansa / sitraltaan

sitroiltamme

sitroiltanne

sitroiltansa / sitroiltaan

Tra

-ksi

sitraksemme

sitraksenne

sitraksensa / sitrakseen

sitroiksemme

sitroiksenne

sitroiksensa / sitroikseen

Ess

-na

sitranamme

sitrananne

sitranansa / sitranaan

sitroinamme

sitroinanne

sitroinansa / sitroinaan

Abe

-tta

sitrattamme

sitrattanne

sitrattansa / sitrattaan

sitroittamme

sitroittanne

sitroittansa / sitroittaan

Com

-ne

-

-

-

sitroinemme

sitroinenne

sitroinensa / sitroineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

midi

midit

Par

-ta

midiä

midejä

Gen

-n

midin

midien

Ill

mihin

midiin

mideihin

Ine

-ssa

midissä

mideissä

Ela

-sta

midistä

mideistä

All

-lle

midille

mideille

Ade

-lla

midillä

mideillä

Abl

-lta

midiltä

mideiltä

Tra

-ksi

midiksi

mideiksi

Ess

-na

midinä

mideinä

Abe

-tta

midittä

mideittä

Com

-ne

-

mideine

Ins

-in

-

midein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

midi

midit

Par

-ta

midiä

midejä

Gen

-n

midin

midien

Ill

mihin

midiin

mideihin

Ine

-ssa

midissä

mideissä

Ela

-sta

midistä

mideistä

All

-lle

midille

mideille

Ade

-lla

midillä

mideillä

Abl

-lta

midiltä

mideiltä

Tra

-ksi

midiksi

mideiksi

Ess

-na

midinä

mideinä

Abe

-tta

midittä

mideittä

Com

-ne

-

mideine

Ins

-in

-

midein

midi midi-, puolipitkä
Show more arrow right
tmClass; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; opensubtitles2; oj4; Europarl8; WikiMatrix MIDIns-jalkaohjaimet. Midi foot controllers. Hän voi olla syntynyt midins-chlorianeista. It is possible he was conceived by the midi -chlorians. Kuulin myös, että E. P. A. löysi maaperästä midins-chloriaaneja? I've also learned that the EPA found midi -chlorians in the soil. Midins-Pyrénéesin alueelle myönnettyjen yhteisön tukien määrä. Community subsidies for the Midi -Pyrénées Region: amounts and allocation. Äänentallennuslaitteet, äänenvahvistimet, äänentoistolaitteet, äänensiirtolaitteet ja MIDIns-tietojentallennuslaitteet. Sound recording apparatus, audio amplifiers, sound reproduction apparatus and sound transmitting apparatus and MIDI data storage devices. Darth Plagueisns-oli sithin musta lordi. Väkevä ja viisas. Hän kykeni käyttämään Voimaa, avustamaan midis-chloriaaneja. Darth Plagueis was a Dark Lord of the Sith...... so powerful and so wise...... he could use the Force to influence the midi - chlorians to create life. Korvata Eteläns-Ranskan (Midi) maanviljelijöiden kärsimät vahingot, jotka aiheutuivat joulukuussa tapahtuneista tulvista. To compensate for the losses suffered by farmers in the South of France as a result of the floods of December. Mikserit, MIDIns-laitteet, mikrofonit, signaaliprosessorit, kaiuttimet, signaalianalysaattorit, tietokoneen äänins-kuvaliitännät, kuulokkeet. Mixers, MIDI (musical instrument digital interface) devices, microphones, signal processors, speakers, signal analyzers, computer audio/video interfaces, head phones. (FR) Arvoisa puhemies, yhdeksän päivää sitten Aquitainen, Midins-Pyrénéesn ja Languedocns-Roussillonin alueet kärsivät pahasti Klausns-myrskyn vuoksi. (FR) Madam President, nine days ago the regions of Aquitaine, Midi -Pyrénées and Languedoc-Roussillon were hit hard by Storm Klaus. Saatuaan nimityksen Midins-Pyrénées n esihistorian tutkimuksen johtajaksi 1971 hän alkoi tutkia esihistoriallista luolataidetta täyttääkseen tehtävään liittyvät velvollisuudet. After being appointed director of prehistoric antiquities for the Midi -Pyrénées in 1971, he began to study prehistoric cave art in order to fulfill the responsibilities of that position. Show more arrow right

Wikipedia

MIDI MIDI (/ˈmɪdi/; an acronym for Musical Instrument Digital Interface) is a technical standard that describes a communications protocol, digital interface, and electrical connectors that connect a wide variety of electronic musical instruments, computers, and related audio devices for playing, editing and recording music. The specification originates in a paper titled Universal Synthesizer Interface, published by Dave Smith and Chet Wood, then of Sequential Circuits, at the October 1981 Audio Engineering Society conference in New York City. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

midini

midini

midisi

midisi

midinsä

midinsä

Par

-ta

midiäni

midejäni

midiäsi

midejäsi

midiänsä / midiään

midejänsä / midejään

Gen

-n

midini

midieni

midisi

midiesi

midinsä

midiensä

Ill

mihin

midiini

mideihini

midiisi

mideihisi

midiinsä

mideihinsä

Ine

-ssa

midissäni

mideissäni

midissäsi

mideissäsi

midissänsä / midissään

mideissänsä / mideissään

Ela

-sta

midistäni

mideistäni

midistäsi

mideistäsi

midistänsä / midistään

mideistänsä / mideistään

All

-lle

midilleni

mideilleni

midillesi

mideillesi

midillensä / midilleen

mideillensä / mideilleän

Ade

-lla

midilläni

mideilläni

midilläsi

mideilläsi

midillänsä / midillään

mideillänsä / mideillään

Abl

-lta

midiltäni

mideiltäni

midiltäsi

mideiltäsi

midiltänsä / midiltään

mideiltänsä / mideiltään

Tra

-ksi

midikseni

mideikseni

midiksesi

mideiksesi

midiksensä / midikseen

mideiksensä / mideikseen

Ess

-na

midinäni

mideinäni

midinäsi

mideinäsi

midinänsä / midinään

mideinänsä / mideinään

Abe

-tta

midittäni

mideittäni

midittäsi

mideittäsi

midittänsä / midittään

mideittänsä / mideittään

Com

-ne

-

mideineni

-

mideinesi

-

mideinensä / mideineen

Singular

Plural

Nom

-

midini

midisi

midinsä

midini

midisi

midinsä

Par

-ta

midiäni

midiäsi

midiänsä / midiään

midejäni

midejäsi

midejänsä / midejään

Gen

-n

midini

midisi

midinsä

midieni

midiesi

midiensä

Ill

mihin

midiini

midiisi

midiinsä

mideihini

mideihisi

mideihinsä

Ine

-ssa

midissäni

midissäsi

midissänsä / midissään

mideissäni

mideissäsi

mideissänsä / mideissään

Ela

-sta

midistäni

midistäsi

midistänsä / midistään

mideistäni

mideistäsi

mideistänsä / mideistään

All

-lle

midilleni

midillesi

midillensä / midilleen

mideilleni

mideillesi

mideillensä / mideilleän

Ade

-lla

midilläni

midilläsi

midillänsä / midillään

mideilläni

mideilläsi

mideillänsä / mideillään

Abl

-lta

midiltäni

midiltäsi

midiltänsä / midiltään

mideiltäni

mideiltäsi

mideiltänsä / mideiltään

Tra

-ksi

midikseni

midiksesi

midiksensä / midikseen

mideikseni

mideiksesi

mideiksensä / mideikseen

Ess

-na

midinäni

midinäsi

midinänsä / midinään

mideinäni

mideinäsi

mideinänsä / mideinään

Abe

-tta

midittäni

midittäsi

midittänsä / midittään

mideittäni

mideittäsi

mideittänsä / mideittään

Com

-ne

-

-

-

mideineni

mideinesi

mideinensä / mideineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

midimme

midimme

midinne

midinne

midinsä

midinsä

Par

-ta

midiämme

midejämme

midiänne

midejänne

midiänsä / midiään

midejänsä / midejään

Gen

-n

midimme

midiemme

midinne

midienne

midinsä

midiensä

Ill

mihin

midiimme

mideihimme

midiinne

mideihinne

midiinsä

mideihinsä

Ine

-ssa

midissämme

mideissämme

midissänne

mideissänne

midissänsä / midissään

mideissänsä / mideissään

Ela

-sta

midistämme

mideistämme

midistänne

mideistänne

midistänsä / midistään

mideistänsä / mideistään

All

-lle

midillemme

mideillemme

midillenne

mideillenne

midillensä / midilleen

mideillensä / mideilleän

Ade

-lla

midillämme

mideillämme

midillänne

mideillänne

midillänsä / midillään

mideillänsä / mideillään

Abl

-lta

midiltämme

mideiltämme

midiltänne

mideiltänne

midiltänsä / midiltään

mideiltänsä / mideiltään

Tra

-ksi

midiksemme

mideiksemme

midiksenne

mideiksenne

midiksensä / midikseen

mideiksensä / mideikseen

Ess

-na

midinämme

mideinämme

midinänne

mideinänne

midinänsä / midinään

mideinänsä / mideinään

Abe

-tta

midittämme

mideittämme

midittänne

mideittänne

midittänsä / midittään

mideittänsä / mideittään

Com

-ne

-

mideinemme

-

mideinenne

-

mideinensä / mideineen

Singular

Plural

Nom

-

midimme

midinne

midinsä

midimme

midinne

midinsä

Par

-ta

midiämme

midiänne

midiänsä / midiään

midejämme

midejänne

midejänsä / midejään

Gen

-n

midimme

midinne

midinsä

midiemme

midienne

midiensä

Ill

mihin

midiimme

midiinne

midiinsä

mideihimme

mideihinne

mideihinsä

Ine

-ssa

midissämme

midissänne

midissänsä / midissään

mideissämme

mideissänne

mideissänsä / mideissään

Ela

-sta

midistämme

midistänne

midistänsä / midistään

mideistämme

mideistänne

mideistänsä / mideistään

All

-lle

midillemme

midillenne

midillensä / midilleen

mideillemme

mideillenne

mideillensä / mideilleän

Ade

-lla

midillämme

midillänne

midillänsä / midillään

mideillämme

mideillänne

mideillänsä / mideillään

Abl

-lta

midiltämme

midiltänne

midiltänsä / midiltään

mideiltämme

mideiltänne

mideiltänsä / mideiltään

Tra

-ksi

midiksemme

midiksenne

midiksensä / midikseen

mideiksemme

mideiksenne

mideiksensä / mideikseen

Ess

-na

midinämme

midinänne

midinänsä / midinään

mideinämme

mideinänne

mideinänsä / mideinään

Abe

-tta

midittämme

midittänne

midittänsä / midittään

mideittämme

mideittänne

mideittänsä / mideittään

Com

-ne

-

-

-

mideinemme

mideinenne

mideinensä / mideineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept