logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

jalka, noun

Word analysis
jalkaohjaimet

jalkaohjaimet

jalka

Noun, Singular Nominative

+ ohjain

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jalka

jalat / jal’at

Par

-ta

jalkaa

jalkoja

Gen

-n

jalan / jal’an

jalkojen

Ill

mihin

jalkaan

jalkoihin

Ine

-ssa

jalassa / jal’assa

jaloissa / jal’oissa

Ela

-sta

jalasta / jal’asta

jaloista / jal’oista

All

-lle

jalalle / jal’alle

jaloille / jal’oille

Ade

-lla

jalalla / jal’alla

jaloilla / jal’oilla

Abl

-lta

jalalta / jal’alta

jaloilta / jal’oilta

Tra

-ksi

jalaksi / jal’aksi

jaloiksi / jal’oiksi

Ess

-na

jalkana

jalkoina

Abe

-tta

jalatta / jal’atta

jaloitta / jal’oitta

Com

-ne

-

jalkoine

Ins

-in

-

jaloin / jal’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jalka

jalat / jal’at

Par

-ta

jalkaa

jalkoja

Gen

-n

jalan / jal’an

jalkojen

Ill

mihin

jalkaan

jalkoihin

Ine

-ssa

jalassa / jal’assa

jaloissa / jal’oissa

Ela

-sta

jalasta / jal’asta

jaloista / jal’oista

All

-lle

jalalle / jal’alle

jaloille / jal’oille

Ade

-lla

jalalla / jal’alla

jaloilla / jal’oilla

Abl

-lta

jalalta / jal’alta

jaloilta / jal’oilta

Tra

-ksi

jalaksi / jal’aksi

jaloiksi / jal’oiksi

Ess

-na

jalkana

jalkoina

Abe

-tta

jalatta / jal’atta

jaloitta / jal’oitta

Com

-ne

-

jalkoine

Ins

-in

-

jaloin / jal’oin

foot jalka, jalkaterä, alaosa, kanta, juuri, alareuna
leg jalka, osuus, etappi, koipi, varsi, lahje
pedestal jalusta, jalka, kaappiosa, jalake, kaappi
stem varsi, runko, kanta, vartalo, jalka, päähaara
tootsie jalka, kultaseni, kultsi
tootsy jalka, kultaseni, kultsi
standard standardi, normi, taso, vaatimukset, mittapuu, jalka
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Jalkasi ovat kipeät. Your feet are sore. Anna jalkasi. Give me your foot. Yksi jalka. One foot. Vitun jalkani. My fucking leg... Mursit jalkani! Break my fuckin ' foot, man! Ottakaa jalka. Take the leg. Jalka juuttui. Yeah, but my leg is pinned. Jalka oli todella kipeä aamulla. My foot was really sore in the morning. Nyt murtui jalka! And now I have a broken foot. En pidä jaloista. I don't like feet. Show more arrow right

Wiktionary

foot Fin:Menin sinne jalan.Eng:I went there by foot / on foot / afoot.Fin:jalankulkijaEng:pedestrian foot (unit of measure) leg the lower limb of a human base, pedestal stipe (of a fungus) (electronics) pin of a microchip Show more arrow right (foot): jalkaterä(base): jalusta(leg): kinttu, kontti, potka Show more arrow right jalka refers variously to the leg, foot or both. If context is required (such as in anatomy), jalkavarsi (“leg”) and jalkaterä (“foot”) are used. The former is not very common, since usually jalka is used for the leg when jalkaterä is used for the foot. Show more arrow right jalallinenjalanjalaton-jalkainenjalkautuajalkeillajalkeillejaloitellajalustaajalustajalustin Show more arrow right anturajalkaarkajalkaastumajalkaavojaloinetujalkahyppyjalkaimujalkaistumajalkajalanjälkijalankulkijajalankulkujalanrintajalansijajalansuutelujalantiejalkaharppijalkahikijalkahoitajajalkahoitojalkaholvijalkainvalidijalkajakkarajalkajarrujalkakaarijalkakamppijalkakylpyjalkakyykkyjalkakäytäväjalkalamppujalkaliikejalkalistajalkalukkojalkamaajalkamarssijalkamiesjalkamyllyjalkapallojalkaparijalkapatikkajalkapelijalkapohjajalkaprässijalkapumppujalkapuolijalkapuujalkapylpyräjalkapöytäjalkaraspijalkarengasjalkarättijalkasienijalkasilsajalkasprayjalkastarttijalkateräjalkatilajalkatukijalkatyöjalkavaimojalkavaivajalkavikajalkaväkijalkavälijoulukuusenjalkajuoksujalkakaasujalkakahluujalkakampurajalkakiipimäjalkakivijalkakolmijalkakumijalkakuusenjalkakuutiojalkakynttilänjalkakäsnäjalkalampunjalkalattajalkalatuskajalkalättäjalkapaininjalkapaljasjaloinpattijalkapullajalkaputkijalkapuujalkapöydänjalkaraatelujalkarunojalkaräpyläjalkasananjalkasavijalkasisäjalkasängynjalkatakajalkatarttumajalkatasajalkaatekojalkatukijalkatuolinjalkatöppöjalkaulkojalkayöjalka Show more arrow right From Proto-Finnic jalka, from Proto-Finno-Ugric jalka. Show more arrow right

Wikipedia

Leg A leg is a weight-bearing and locomotive anatomical structure, usually having a columnar shape. During locomotion, legs function as "extensible struts". The combination of movements at all joints can be modeled as a single, linear element capable of changing length and rotating about an omnidirectional "hip" joint. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jalkani

jalkani

jalkasi

jalkasi

jalkansa

jalkansa

Par

-ta

jalkaani

jalkojani

jalkaasi

jalkojasi

jalkaansa

jalkojansa / jalkojaan

Gen

-n

jalkani

jalkojeni

jalkasi

jalkojesi

jalkansa

jalkojensa

Ill

mihin

jalkaani

jalkoihini

jalkaasi

jalkoihisi

jalkaansa

jalkoihinsa

Ine

-ssa

jalassani / jal’assani

jaloissani / jal’oissani

jalassasi / jal’assasi

jaloissasi / jal’oissasi

jalassansa / jalassaan / jal’assansa / jal’assaan

jaloissansa / jaloissaan / jal’oissansa / jal’oissaan

Ela

-sta

jalastani / jal’astani

jaloistani / jal’oistani

jalastasi / jal’astasi

jaloistasi / jal’oistasi

jalastansa / jalastaan / jal’astansa / jal’astaan

jaloistansa / jaloistaan / jal’oistansa / jal’oistaan

All

-lle

jalalleni / jal’alleni

jaloilleni / jal’oilleni

jalallesi / jal’allesi

jaloillesi / jal’oillesi

jalalleen / jalallensa / jal’alleen / jal’allensa

jaloillensa / jaloillean / jal’oillensa / jal’oillean

Ade

-lla

jalallani / jal’allani

jaloillani / jal’oillani

jalallasi / jal’allasi

jaloillasi / jal’oillasi

jalallansa / jalallaan / jal’allansa / jal’allaan

jaloillansa / jaloillaan / jal’oillansa / jal’oillaan

Abl

-lta

jalaltani / jal’altani

jaloiltani / jal’oiltani

jalaltasi / jal’altasi

jaloiltasi / jal’oiltasi

jalaltansa / jalaltaan / jal’altansa / jal’altaan

jaloiltansa / jaloiltaan / jal’oiltansa / jal’oiltaan

Tra

-ksi

jalakseni / jal’akseni

jaloikseni / jal’oikseni

jalaksesi / jal’aksesi

jaloiksesi / jal’oiksesi

jalakseen / jalaksensa / jal’akseen / jal’aksensa

jaloikseen / jaloiksensa / jal’oikseen / jal’oiksensa

Ess

-na

jalkanani

jalkoinani

jalkanasi

jalkoinasi

jalkanansa / jalkanaan

jalkoinansa / jalkoinaan

Abe

-tta

jalattani / jal’attani

jaloittani / jal’oittani

jalattasi / jal’attasi

jaloittasi / jal’oittasi

jalattansa / jalattaan / jal’attansa / jal’attaan

jaloittansa / jaloittaan / jal’oittansa / jal’oittaan

Com

-ne

-

jalkoineni

-

jalkoinesi

-

jalkoinensa / jalkoineen

Singular

Plural

Nom

-

jalkani

jalkasi

jalkansa

jalkani

jalkasi

jalkansa

Par

-ta

jalkaani

jalkaasi

jalkaansa

jalkojani

jalkojasi

jalkojansa / jalkojaan

Gen

-n

jalkani

jalkasi

jalkansa

jalkojeni

jalkojesi

jalkojensa

Ill

mihin

jalkaani

jalkaasi

jalkaansa

jalkoihini

jalkoihisi

jalkoihinsa

Ine

-ssa

jalassani / jal’assani

jalassasi / jal’assasi

jalassansa / jalassaan / jal’assansa / jal’assaan

jaloissani / jal’oissani

jaloissasi / jal’oissasi

jaloissansa / jaloissaan / jal’oissansa / jal’oissaan

Ela

-sta

jalastani / jal’astani

jalastasi / jal’astasi

jalastansa / jalastaan / jal’astansa / jal’astaan

jaloistani / jal’oistani

jaloistasi / jal’oistasi

jaloistansa / jaloistaan / jal’oistansa / jal’oistaan

All

-lle

jalalleni / jal’alleni

jalallesi / jal’allesi

jalalleen / jalallensa / jal’alleen / jal’allensa

jaloilleni / jal’oilleni

jaloillesi / jal’oillesi

jaloillensa / jaloillean / jal’oillensa / jal’oillean

Ade

-lla

jalallani / jal’allani

jalallasi / jal’allasi

jalallansa / jalallaan / jal’allansa / jal’allaan

jaloillani / jal’oillani

jaloillasi / jal’oillasi

jaloillansa / jaloillaan / jal’oillansa / jal’oillaan

Abl

-lta

jalaltani / jal’altani

jalaltasi / jal’altasi

jalaltansa / jalaltaan / jal’altansa / jal’altaan

jaloiltani / jal’oiltani

jaloiltasi / jal’oiltasi

jaloiltansa / jaloiltaan / jal’oiltansa / jal’oiltaan

Tra

-ksi

jalakseni / jal’akseni

jalaksesi / jal’aksesi

jalakseen / jalaksensa / jal’akseen / jal’aksensa

jaloikseni / jal’oikseni

jaloiksesi / jal’oiksesi

jaloikseen / jaloiksensa / jal’oikseen / jal’oiksensa

Ess

-na

jalkanani

jalkanasi

jalkanansa / jalkanaan

jalkoinani

jalkoinasi

jalkoinansa / jalkoinaan

Abe

-tta

jalattani / jal’attani

jalattasi / jal’attasi

jalattansa / jalattaan / jal’attansa / jal’attaan

jaloittani / jal’oittani

jaloittasi / jal’oittasi

jaloittansa / jaloittaan / jal’oittansa / jal’oittaan

Com

-ne

-

-

-

jalkoineni

jalkoinesi

jalkoinensa / jalkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jalkamme

jalkamme

jalkanne

jalkanne

jalkansa

jalkansa

Par

-ta

jalkaamme

jalkojamme

jalkaanne

jalkojanne

jalkaansa

jalkojansa / jalkojaan

Gen

-n

jalkamme

jalkojemme

jalkanne

jalkojenne

jalkansa

jalkojensa

Ill

mihin

jalkaamme

jalkoihimme

jalkaanne

jalkoihinne

jalkaansa

jalkoihinsa

Ine

-ssa

jalassamme / jal’assamme

jaloissamme / jal’oissamme

jalassanne / jal’assanne

jaloissanne / jal’oissanne

jalassansa / jalassaan / jal’assansa / jal’assaan

jaloissansa / jaloissaan / jal’oissansa / jal’oissaan

Ela

-sta

jalastamme / jal’astamme

jaloistamme / jal’oistamme

jalastanne / jal’astanne

jaloistanne / jal’oistanne

jalastansa / jalastaan / jal’astansa / jal’astaan

jaloistansa / jaloistaan / jal’oistansa / jal’oistaan

All

-lle

jalallemme / jal’allemme

jaloillemme / jal’oillemme

jalallenne / jal’allenne

jaloillenne / jal’oillenne

jalalleen / jalallensa / jal’alleen / jal’allensa

jaloillensa / jaloillean / jal’oillensa / jal’oillean

Ade

-lla

jalallamme / jal’allamme

jaloillamme / jal’oillamme

jalallanne / jal’allanne

jaloillanne / jal’oillanne

jalallansa / jalallaan / jal’allansa / jal’allaan

jaloillansa / jaloillaan / jal’oillansa / jal’oillaan

Abl

-lta

jalaltamme / jal’altamme

jaloiltamme / jal’oiltamme

jalaltanne / jal’altanne

jaloiltanne / jal’oiltanne

jalaltansa / jalaltaan / jal’altansa / jal’altaan

jaloiltansa / jaloiltaan / jal’oiltansa / jal’oiltaan

Tra

-ksi

jalaksemme / jal’aksemme

jaloiksemme / jal’oiksemme

jalaksenne / jal’aksenne

jaloiksenne / jal’oiksenne

jalakseen / jalaksensa / jal’akseen / jal’aksensa

jaloikseen / jaloiksensa / jal’oikseen / jal’oiksensa

Ess

-na

jalkanamme

jalkoinamme

jalkananne

jalkoinanne

jalkanansa / jalkanaan

jalkoinansa / jalkoinaan

Abe

-tta

jalattamme / jal’attamme

jaloittamme / jal’oittamme

jalattanne / jal’attanne

jaloittanne / jal’oittanne

jalattansa / jalattaan / jal’attansa / jal’attaan

jaloittansa / jaloittaan / jal’oittansa / jal’oittaan

Com

-ne

-

jalkoinemme

-

jalkoinenne

-

jalkoinensa / jalkoineen

Singular

Plural

Nom

-

jalkamme

jalkanne

jalkansa

jalkamme

jalkanne

jalkansa

Par

-ta

jalkaamme

jalkaanne

jalkaansa

jalkojamme

jalkojanne

jalkojansa / jalkojaan

Gen

-n

jalkamme

jalkanne

jalkansa

jalkojemme

jalkojenne

jalkojensa

Ill

mihin

jalkaamme

jalkaanne

jalkaansa

jalkoihimme

jalkoihinne

jalkoihinsa

Ine

-ssa

jalassamme / jal’assamme

jalassanne / jal’assanne

jalassansa / jalassaan / jal’assansa / jal’assaan

jaloissamme / jal’oissamme

jaloissanne / jal’oissanne

jaloissansa / jaloissaan / jal’oissansa / jal’oissaan

Ela

-sta

jalastamme / jal’astamme

jalastanne / jal’astanne

jalastansa / jalastaan / jal’astansa / jal’astaan

jaloistamme / jal’oistamme

jaloistanne / jal’oistanne

jaloistansa / jaloistaan / jal’oistansa / jal’oistaan

All

-lle

jalallemme / jal’allemme

jalallenne / jal’allenne

jalalleen / jalallensa / jal’alleen / jal’allensa

jaloillemme / jal’oillemme

jaloillenne / jal’oillenne

jaloillensa / jaloillean / jal’oillensa / jal’oillean

Ade

-lla

jalallamme / jal’allamme

jalallanne / jal’allanne

jalallansa / jalallaan / jal’allansa / jal’allaan

jaloillamme / jal’oillamme

jaloillanne / jal’oillanne

jaloillansa / jaloillaan / jal’oillansa / jal’oillaan

Abl

-lta

jalaltamme / jal’altamme

jalaltanne / jal’altanne

jalaltansa / jalaltaan / jal’altansa / jal’altaan

jaloiltamme / jal’oiltamme

jaloiltanne / jal’oiltanne

jaloiltansa / jaloiltaan / jal’oiltansa / jal’oiltaan

Tra

-ksi

jalaksemme / jal’aksemme

jalaksenne / jal’aksenne

jalakseen / jalaksensa / jal’akseen / jal’aksensa

jaloiksemme / jal’oiksemme

jaloiksenne / jal’oiksenne

jaloikseen / jaloiksensa / jal’oikseen / jal’oiksensa

Ess

-na

jalkanamme

jalkananne

jalkanansa / jalkanaan

jalkoinamme

jalkoinanne

jalkoinansa / jalkoinaan

Abe

-tta

jalattamme / jal’attamme

jalattanne / jal’attanne

jalattansa / jalattaan / jal’attansa / jal’attaan

jaloittamme / jal’oittamme

jaloittanne / jal’oittanne

jaloittansa / jaloittaan / jal’oittansa / jal’oittaan

Com

-ne

-

-

-

jalkoinemme

jalkoinenne

jalkoinensa / jalkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohjain

ohjaimet

Par

-ta

ohjainta

ohjaimia

Gen

-n

ohjaimen

ohjainten / ohjaimien

Ill

mihin

ohjaimeen

ohjaimiin

Ine

-ssa

ohjaimessa

ohjaimissa

Ela

-sta

ohjaimesta

ohjaimista

All

-lle

ohjaimelle

ohjaimille

Ade

-lla

ohjaimella

ohjaimilla

Abl

-lta

ohjaimelta

ohjaimilta

Tra

-ksi

ohjaimeksi

ohjaimiksi

Ess

-na

ohjaimena

ohjaimina

Abe

-tta

ohjaimetta

ohjaimitta

Com

-ne

-

ohjaimine

Ins

-in

-

ohjaimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohjain

ohjaimet

Par

-ta

ohjainta

ohjaimia

Gen

-n

ohjaimen

ohjainten / ohjaimien

Ill

mihin

ohjaimeen

ohjaimiin

Ine

-ssa

ohjaimessa

ohjaimissa

Ela

-sta

ohjaimesta

ohjaimista

All

-lle

ohjaimelle

ohjaimille

Ade

-lla

ohjaimella

ohjaimilla

Abl

-lta

ohjaimelta

ohjaimilta

Tra

-ksi

ohjaimeksi

ohjaimiksi

Ess

-na

ohjaimena

ohjaimina

Abe

-tta

ohjaimetta

ohjaimitta

Com

-ne

-

ohjaimine

Ins

-in

-

ohjaimin

guide opas, ohjain, ohje, matkaopas, opaskirja, ohjaaja
jig pilkki, ohjain, muotti, peli, uistin, gigue
Show more arrow right
OPUS; Europarl; TED; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; EMEA; OpenSubtitles2018.v3 Vaihda rikkoutunut ohjain uuteen. Replace the broken control with a new one. Ohjain reagoi nopeasti muutoksiin. The controller reacts quickly to changes. Ohjain auttaa säätämään lämpötilaa. The thermostat helps adjust the temperature. Ohjain on helppo asentaa ja käyttää. The control unit is easy to install and use. Ohjain oli viallinen ja piti vaihtaa. The joystick was faulty and needed to be replaced. Ohjain auttaa säätämään laitteen toimintoja. The controller helps adjust the device's functions. Älykäs ohjain optimoi laitteen energiankulutuksen. The smart controller optimizes the device's energy consumption. Ohjain on suunniteltu helpottamaan päivittäisiä tehtäviä. The remote control is designed to facilitate daily tasks. Chakotay, mene ohjaimiin. Chakotay, take the conn. Kaksi ohjainta, kaksi piippua. Two controllers, two pipes. Show more arrow right

Wiktionary

controller (a controlling mechanism) - (computing) controller (hardware that acts as a controller, such as a graphics controller) laiteohjain (computing, Windows) device driver ajuri, laiteajuri (graphical user interface) control - Show more arrow right ohjata +‎ -in Show more arrow right

Wikipedia

lentokoneen
ohjaimet videopeliohjain kaukosäädin laiteohjain
tietokonelaitteistossa, esimerkiksi näytönohjain laiteajuri
Microsoftin käyttöjärjestelmissä.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohjaimeni

ohjaimeni

ohjaimesi

ohjaimesi

ohjaimensa

ohjaimensa

Par

-ta

ohjaintani

ohjaimiani

ohjaintasi

ohjaimiasi

ohjaintansa / ohjaintaan

ohjaimiansa / ohjaimiaan

Gen

-n

ohjaimeni

ohjainteni / ohjaimieni

ohjaimesi

ohjaintesi / ohjaimiesi

ohjaimensa

ohjaintensa / ohjaimiensa

Ill

mihin

ohjaimeeni

ohjaimiini

ohjaimeesi

ohjaimiisi

ohjaimeensa

ohjaimiinsa

Ine

-ssa

ohjaimessani

ohjaimissani

ohjaimessasi

ohjaimissasi

ohjaimessansa / ohjaimessaan

ohjaimissansa / ohjaimissaan

Ela

-sta

ohjaimestani

ohjaimistani

ohjaimestasi

ohjaimistasi

ohjaimestansa / ohjaimestaan

ohjaimistansa / ohjaimistaan

All

-lle

ohjaimelleni

ohjaimilleni

ohjaimellesi

ohjaimillesi

ohjaimellensa / ohjaimelleen

ohjaimillensa / ohjaimillean

Ade

-lla

ohjaimellani

ohjaimillani

ohjaimellasi

ohjaimillasi

ohjaimellansa / ohjaimellaan

ohjaimillansa / ohjaimillaan

Abl

-lta

ohjaimeltani

ohjaimiltani

ohjaimeltasi

ohjaimiltasi

ohjaimeltansa / ohjaimeltaan

ohjaimiltansa / ohjaimiltaan

Tra

-ksi

ohjaimekseni

ohjaimikseni

ohjaimeksesi

ohjaimiksesi

ohjaimeksensa / ohjaimekseen

ohjaimiksensa / ohjaimikseen

Ess

-na

ohjaimenani

ohjaiminani

ohjaimenasi

ohjaiminasi

ohjaimenansa / ohjaimenaan

ohjaiminansa / ohjaiminaan

Abe

-tta

ohjaimettani

ohjaimittani

ohjaimettasi

ohjaimittasi

ohjaimettansa / ohjaimettaan

ohjaimittansa / ohjaimittaan

Com

-ne

-

ohjaimineni

-

ohjaiminesi

-

ohjaiminensa / ohjaimineen

Singular

Plural

Nom

-

ohjaimeni

ohjaimesi

ohjaimensa

ohjaimeni

ohjaimesi

ohjaimensa

Par

-ta

ohjaintani

ohjaintasi

ohjaintansa / ohjaintaan

ohjaimiani

ohjaimiasi

ohjaimiansa / ohjaimiaan

Gen

-n

ohjaimeni

ohjaimesi

ohjaimensa

ohjainteni / ohjaimieni

ohjaintesi / ohjaimiesi

ohjaintensa / ohjaimiensa

Ill

mihin

ohjaimeeni

ohjaimeesi

ohjaimeensa

ohjaimiini

ohjaimiisi

ohjaimiinsa

Ine

-ssa

ohjaimessani

ohjaimessasi

ohjaimessansa / ohjaimessaan

ohjaimissani

ohjaimissasi

ohjaimissansa / ohjaimissaan

Ela

-sta

ohjaimestani

ohjaimestasi

ohjaimestansa / ohjaimestaan

ohjaimistani

ohjaimistasi

ohjaimistansa / ohjaimistaan

All

-lle

ohjaimelleni

ohjaimellesi

ohjaimellensa / ohjaimelleen

ohjaimilleni

ohjaimillesi

ohjaimillensa / ohjaimillean

Ade

-lla

ohjaimellani

ohjaimellasi

ohjaimellansa / ohjaimellaan

ohjaimillani

ohjaimillasi

ohjaimillansa / ohjaimillaan

Abl

-lta

ohjaimeltani

ohjaimeltasi

ohjaimeltansa / ohjaimeltaan

ohjaimiltani

ohjaimiltasi

ohjaimiltansa / ohjaimiltaan

Tra

-ksi

ohjaimekseni

ohjaimeksesi

ohjaimeksensa / ohjaimekseen

ohjaimikseni

ohjaimiksesi

ohjaimiksensa / ohjaimikseen

Ess

-na

ohjaimenani

ohjaimenasi

ohjaimenansa / ohjaimenaan

ohjaiminani

ohjaiminasi

ohjaiminansa / ohjaiminaan

Abe

-tta

ohjaimettani

ohjaimettasi

ohjaimettansa / ohjaimettaan

ohjaimittani

ohjaimittasi

ohjaimittansa / ohjaimittaan

Com

-ne

-

-

-

ohjaimineni

ohjaiminesi

ohjaiminensa / ohjaimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohjaimemme

ohjaimemme

ohjaimenne

ohjaimenne

ohjaimensa

ohjaimensa

Par

-ta

ohjaintamme

ohjaimiamme

ohjaintanne

ohjaimianne

ohjaintansa / ohjaintaan

ohjaimiansa / ohjaimiaan

Gen

-n

ohjaimemme

ohjaintemme / ohjaimiemme

ohjaimenne

ohjaintenne / ohjaimienne

ohjaimensa

ohjaintensa / ohjaimiensa

Ill

mihin

ohjaimeemme

ohjaimiimme

ohjaimeenne

ohjaimiinne

ohjaimeensa

ohjaimiinsa

Ine

-ssa

ohjaimessamme

ohjaimissamme

ohjaimessanne

ohjaimissanne

ohjaimessansa / ohjaimessaan

ohjaimissansa / ohjaimissaan

Ela

-sta

ohjaimestamme

ohjaimistamme

ohjaimestanne

ohjaimistanne

ohjaimestansa / ohjaimestaan

ohjaimistansa / ohjaimistaan

All

-lle

ohjaimellemme

ohjaimillemme

ohjaimellenne

ohjaimillenne

ohjaimellensa / ohjaimelleen

ohjaimillensa / ohjaimillean

Ade

-lla

ohjaimellamme

ohjaimillamme

ohjaimellanne

ohjaimillanne

ohjaimellansa / ohjaimellaan

ohjaimillansa / ohjaimillaan

Abl

-lta

ohjaimeltamme

ohjaimiltamme

ohjaimeltanne

ohjaimiltanne

ohjaimeltansa / ohjaimeltaan

ohjaimiltansa / ohjaimiltaan

Tra

-ksi

ohjaimeksemme

ohjaimiksemme

ohjaimeksenne

ohjaimiksenne

ohjaimeksensa / ohjaimekseen

ohjaimiksensa / ohjaimikseen

Ess

-na

ohjaimenamme

ohjaiminamme

ohjaimenanne

ohjaiminanne

ohjaimenansa / ohjaimenaan

ohjaiminansa / ohjaiminaan

Abe

-tta

ohjaimettamme

ohjaimittamme

ohjaimettanne

ohjaimittanne

ohjaimettansa / ohjaimettaan

ohjaimittansa / ohjaimittaan

Com

-ne

-

ohjaiminemme

-

ohjaiminenne

-

ohjaiminensa / ohjaimineen

Singular

Plural

Nom

-

ohjaimemme

ohjaimenne

ohjaimensa

ohjaimemme

ohjaimenne

ohjaimensa

Par

-ta

ohjaintamme

ohjaintanne

ohjaintansa / ohjaintaan

ohjaimiamme

ohjaimianne

ohjaimiansa / ohjaimiaan

Gen

-n

ohjaimemme

ohjaimenne

ohjaimensa

ohjaintemme / ohjaimiemme

ohjaintenne / ohjaimienne

ohjaintensa / ohjaimiensa

Ill

mihin

ohjaimeemme

ohjaimeenne

ohjaimeensa

ohjaimiimme

ohjaimiinne

ohjaimiinsa

Ine

-ssa

ohjaimessamme

ohjaimessanne

ohjaimessansa / ohjaimessaan

ohjaimissamme

ohjaimissanne

ohjaimissansa / ohjaimissaan

Ela

-sta

ohjaimestamme

ohjaimestanne

ohjaimestansa / ohjaimestaan

ohjaimistamme

ohjaimistanne

ohjaimistansa / ohjaimistaan

All

-lle

ohjaimellemme

ohjaimellenne

ohjaimellensa / ohjaimelleen

ohjaimillemme

ohjaimillenne

ohjaimillensa / ohjaimillean

Ade

-lla

ohjaimellamme

ohjaimellanne

ohjaimellansa / ohjaimellaan

ohjaimillamme

ohjaimillanne

ohjaimillansa / ohjaimillaan

Abl

-lta

ohjaimeltamme

ohjaimeltanne

ohjaimeltansa / ohjaimeltaan

ohjaimiltamme

ohjaimiltanne

ohjaimiltansa / ohjaimiltaan

Tra

-ksi

ohjaimeksemme

ohjaimeksenne

ohjaimeksensa / ohjaimekseen

ohjaimiksemme

ohjaimiksenne

ohjaimiksensa / ohjaimikseen

Ess

-na

ohjaimenamme

ohjaimenanne

ohjaimenansa / ohjaimenaan

ohjaiminamme

ohjaiminanne

ohjaiminansa / ohjaiminaan

Abe

-tta

ohjaimettamme

ohjaimettanne

ohjaimettansa / ohjaimettaan

ohjaimittamme

ohjaimittanne

ohjaimittansa / ohjaimittaan

Com

-ne

-

-

-

ohjaiminemme

ohjaiminenne

ohjaiminensa / ohjaimineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept