logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

aravalaina, noun

Word analysis
aravalainoilla

aravalainoilla

aravalaina

Noun, Plural Adessive

arava

Noun, Singular Nominative

+ laki

Noun, Singular Genitive

+ oka

Noun, Plural Adessive

arava

Noun, Singular Nominative

+ laina

Noun, Plural Adessive

ara

Noun, Singular Nominative

+ vala

Noun, Plural Genitive

+ oka

Noun, Plural Adessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aravalaina

aravalainat

Par

-ta

aravalainaa

aravalainoja

Gen

-n

aravalainan

aravalainojen

Ill

mihin

aravalainaan

aravalainoihin

Ine

-ssa

aravalainassa

aravalainoissa

Ela

-sta

aravalainasta

aravalainoista

All

-lle

aravalainalle

aravalainoille

Ade

-lla

aravalainalla

aravalainoilla

Abl

-lta

aravalainalta

aravalainoilta

Tra

-ksi

aravalainaksi

aravalainoiksi

Ess

-na

aravalainana

aravalainoina

Abe

-tta

aravalainatta

aravalainoitta

Com

-ne

-

aravalainoine

Ins

-in

-

aravalainoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aravalaina

aravalainat

Par

-ta

aravalainaa

aravalainoja

Gen

-n

aravalainan

aravalainojen

Ill

mihin

aravalainaan

aravalainoihin

Ine

-ssa

aravalainassa

aravalainoissa

Ela

-sta

aravalainasta

aravalainoista

All

-lle

aravalainalle

aravalainoille

Ade

-lla

aravalainalla

aravalainoilla

Abl

-lta

aravalainalta

aravalainoilta

Tra

-ksi

aravalainaksi

aravalainoiksi

Ess

-na

aravalainana

aravalainoina

Abe

-tta

aravalainatta

aravalainoitta

Com

-ne

-

aravalainoine

Ins

-in

-

aravalainoin

in a kind
state-subsidized loan
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Aravalainat yhteisöille. Arava loans for communities. Aravalainat yksityishenkilöille. Arava loans for private individuals. Aravalainoilla rakennettujen asuntojen rakentaminen alkoi vuonna 1949. Construction of houses with loans granted within the framework of Arava system for financing social housing began in 1949. Keskeisin julkisten avustusten muoto on Valtiokonttorin myöntämät korkotukins-ja aravalainat. State-subsidised loans granted by the State Treasury constitute the most important form of government grants. Loput (85) asunnon hankintahinnasta rahoitetaan valtion aravalainalla tai korkotukilainalla. This is called the right-of-occupancy payment. The rest of the purchase value is financed with state-subsidized ARAVA loans or interest-subsidy loans. Asumisen hintaa nostavat myös vanhan ARAns-kannan korkeakorkoiset valtion myöntämät aravalainat. The price of living is also increased by the high-interest ARAVA loans of the old ARA housing, granted by the state. Show more arrow right

Wiktionary

A loan granted within the framework of Arava system for financing social housing. Show more arrow right arava +‎ laina (“loan”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aravalainani

aravalainani

aravalainasi

aravalainasi

aravalainansa

aravalainansa

Par

-ta

aravalainaani

aravalainojani

aravalainaasi

aravalainojasi

aravalainaansa / aravalainaaan

aravalainojansa / aravalainojaan

Gen

-n

aravalainani

aravalainojeni

aravalainasi

aravalainojesi

aravalainansa

aravalainojensa

Ill

mihin

aravalainaani

aravalainoihini

aravalainaasi

aravalainoihisi

aravalainaansa

aravalainoihinsa

Ine

-ssa

aravalainassani

aravalainoissani

aravalainassasi

aravalainoissasi

aravalainassansa / aravalainassaan

aravalainoissansa / aravalainoissaan

Ela

-sta

aravalainastani

aravalainoistani

aravalainastasi

aravalainoistasi

aravalainastansa / aravalainastaan

aravalainoistansa / aravalainoistaan

All

-lle

aravalainalleni

aravalainoilleni

aravalainallesi

aravalainoillesi

aravalainallensa / aravalainalleen

aravalainoillensa / aravalainoillean

Ade

-lla

aravalainallani

aravalainoillani

aravalainallasi

aravalainoillasi

aravalainallansa / aravalainallaan

aravalainoillansa / aravalainoillaan

Abl

-lta

aravalainaltani

aravalainoiltani

aravalainaltasi

aravalainoiltasi

aravalainaltansa / aravalainaltaan

aravalainoiltansa / aravalainoiltaan

Tra

-ksi

aravalainakseni

aravalainoikseni

aravalainaksesi

aravalainoiksesi

aravalainaksensa / aravalainakseen

aravalainoiksensa / aravalainoikseen

Ess

-na

aravalainanani

aravalainoinani

aravalainanasi

aravalainoinasi

aravalainanansa / aravalainanaan

aravalainoinansa / aravalainoinaan

Abe

-tta

aravalainattani

aravalainoittani

aravalainattasi

aravalainoittasi

aravalainattansa / aravalainattaan

aravalainoittansa / aravalainoittaan

Com

-ne

-

aravalainoineni

-

aravalainoinesi

-

aravalainoinensa / aravalainoineen

Singular

Plural

Nom

-

aravalainani

aravalainasi

aravalainansa

aravalainani

aravalainasi

aravalainansa

Par

-ta

aravalainaani

aravalainaasi

aravalainaansa / aravalainaaan

aravalainojani

aravalainojasi

aravalainojansa / aravalainojaan

Gen

-n

aravalainani

aravalainasi

aravalainansa

aravalainojeni

aravalainojesi

aravalainojensa

Ill

mihin

aravalainaani

aravalainaasi

aravalainaansa

aravalainoihini

aravalainoihisi

aravalainoihinsa

Ine

-ssa

aravalainassani

aravalainassasi

aravalainassansa / aravalainassaan

aravalainoissani

aravalainoissasi

aravalainoissansa / aravalainoissaan

Ela

-sta

aravalainastani

aravalainastasi

aravalainastansa / aravalainastaan

aravalainoistani

aravalainoistasi

aravalainoistansa / aravalainoistaan

All

-lle

aravalainalleni

aravalainallesi

aravalainallensa / aravalainalleen

aravalainoilleni

aravalainoillesi

aravalainoillensa / aravalainoillean

Ade

-lla

aravalainallani

aravalainallasi

aravalainallansa / aravalainallaan

aravalainoillani

aravalainoillasi

aravalainoillansa / aravalainoillaan

Abl

-lta

aravalainaltani

aravalainaltasi

aravalainaltansa / aravalainaltaan

aravalainoiltani

aravalainoiltasi

aravalainoiltansa / aravalainoiltaan

Tra

-ksi

aravalainakseni

aravalainaksesi

aravalainaksensa / aravalainakseen

aravalainoikseni

aravalainoiksesi

aravalainoiksensa / aravalainoikseen

Ess

-na

aravalainanani

aravalainanasi

aravalainanansa / aravalainanaan

aravalainoinani

aravalainoinasi

aravalainoinansa / aravalainoinaan

Abe

-tta

aravalainattani

aravalainattasi

aravalainattansa / aravalainattaan

aravalainoittani

aravalainoittasi

aravalainoittansa / aravalainoittaan

Com

-ne

-

-

-

aravalainoineni

aravalainoinesi

aravalainoinensa / aravalainoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aravalainamme

aravalainamme

aravalainanne

aravalainanne

aravalainansa

aravalainansa

Par

-ta

aravalainaamme

aravalainojamme

aravalainaanne

aravalainojanne

aravalainaansa / aravalainaaan

aravalainojansa / aravalainojaan

Gen

-n

aravalainamme

aravalainojemme

aravalainanne

aravalainojenne

aravalainansa

aravalainojensa

Ill

mihin

aravalainaamme

aravalainoihimme

aravalainaanne

aravalainoihinne

aravalainaansa

aravalainoihinsa

Ine

-ssa

aravalainassamme

aravalainoissamme

aravalainassanne

aravalainoissanne

aravalainassansa / aravalainassaan

aravalainoissansa / aravalainoissaan

Ela

-sta

aravalainastamme

aravalainoistamme

aravalainastanne

aravalainoistanne

aravalainastansa / aravalainastaan

aravalainoistansa / aravalainoistaan

All

-lle

aravalainallemme

aravalainoillemme

aravalainallenne

aravalainoillenne

aravalainallensa / aravalainalleen

aravalainoillensa / aravalainoillean

Ade

-lla

aravalainallamme

aravalainoillamme

aravalainallanne

aravalainoillanne

aravalainallansa / aravalainallaan

aravalainoillansa / aravalainoillaan

Abl

-lta

aravalainaltamme

aravalainoiltamme

aravalainaltanne

aravalainoiltanne

aravalainaltansa / aravalainaltaan

aravalainoiltansa / aravalainoiltaan

Tra

-ksi

aravalainaksemme

aravalainoiksemme

aravalainaksenne

aravalainoiksenne

aravalainaksensa / aravalainakseen

aravalainoiksensa / aravalainoikseen

Ess

-na

aravalainanamme

aravalainoinamme

aravalainananne

aravalainoinanne

aravalainanansa / aravalainanaan

aravalainoinansa / aravalainoinaan

Abe

-tta

aravalainattamme

aravalainoittamme

aravalainattanne

aravalainoittanne

aravalainattansa / aravalainattaan

aravalainoittansa / aravalainoittaan

Com

-ne

-

aravalainoinemme

-

aravalainoinenne

-

aravalainoinensa / aravalainoineen

Singular

Plural

Nom

-

aravalainamme

aravalainanne

aravalainansa

aravalainamme

aravalainanne

aravalainansa

Par

-ta

aravalainaamme

aravalainaanne

aravalainaansa / aravalainaaan

aravalainojamme

aravalainojanne

aravalainojansa / aravalainojaan

Gen

-n

aravalainamme

aravalainanne

aravalainansa

aravalainojemme

aravalainojenne

aravalainojensa

Ill

mihin

aravalainaamme

aravalainaanne

aravalainaansa

aravalainoihimme

aravalainoihinne

aravalainoihinsa

Ine

-ssa

aravalainassamme

aravalainassanne

aravalainassansa / aravalainassaan

aravalainoissamme

aravalainoissanne

aravalainoissansa / aravalainoissaan

Ela

-sta

aravalainastamme

aravalainastanne

aravalainastansa / aravalainastaan

aravalainoistamme

aravalainoistanne

aravalainoistansa / aravalainoistaan

All

-lle

aravalainallemme

aravalainallenne

aravalainallensa / aravalainalleen

aravalainoillemme

aravalainoillenne

aravalainoillensa / aravalainoillean

Ade

-lla

aravalainallamme

aravalainallanne

aravalainallansa / aravalainallaan

aravalainoillamme

aravalainoillanne

aravalainoillansa / aravalainoillaan

Abl

-lta

aravalainaltamme

aravalainaltanne

aravalainaltansa / aravalainaltaan

aravalainoiltamme

aravalainoiltanne

aravalainoiltansa / aravalainoiltaan

Tra

-ksi

aravalainaksemme

aravalainaksenne

aravalainaksensa / aravalainakseen

aravalainoiksemme

aravalainoiksenne

aravalainoiksensa / aravalainoikseen

Ess

-na

aravalainanamme

aravalainananne

aravalainanansa / aravalainanaan

aravalainoinamme

aravalainoinanne

aravalainoinansa / aravalainoinaan

Abe

-tta

aravalainattamme

aravalainattanne

aravalainattansa / aravalainattaan

aravalainoittamme

aravalainoittanne

aravalainoittansa / aravalainoittaan

Com

-ne

-

-

-

aravalainoinemme

aravalainoinenne

aravalainoinensa / aravalainoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

arava

aravat

Par

-ta

aravaa / aravata

aravia

Gen

-n

aravan

aravien

Ill

mihin

aravaan

araviin

Ine

-ssa

aravassa

aravissa

Ela

-sta

aravasta

aravista

All

-lle

aravalle

araville

Ade

-lla

aravalla

aravilla

Abl

-lta

aravalta

aravilta

Tra

-ksi

aravaksi

araviksi

Ess

-na

aravana

aravina

Abe

-tta

aravatta

aravitta

Com

-ne

-

aravine

Ins

-in

-

aravin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

arava

aravat

Par

-ta

aravaa / aravata

aravia

Gen

-n

aravan

aravien

Ill

mihin

aravaan

araviin

Ine

-ssa

aravassa

aravissa

Ela

-sta

aravasta

aravista

All

-lle

aravalle

araville

Ade

-lla

aravalla

aravilla

Abl

-lta

aravalta

aravilta

Tra

-ksi

aravaksi

araviksi

Ess

-na

aravana

aravina

Abe

-tta

aravatta

aravitta

Com

-ne

-

aravine

Ins

-in

-

aravin

arava
Show more arrow right
EMEA0.3; Europarl parallel corpus; Europarl; Tatoeba parallel corpus Mitä Arava sisältää. What Arava contains. Aravastanne ei kuulu mitään. There is no sound coming from your arava. Arava sisältää laktoosia. Arava contains lactose. Aravan säilyttäminen. How to store Arava. Älä käytä Aravaa. Do not take Arava. Mitä Arava on ja mihin sitä käytetään. What Arava is and what it is used for. Arava mg kalvopäällysteiset tabletit. Arava # mg film-coated tablets. Arava on valtion tähän tarkoitukseen tarjoama tukimuoto. Arava is a form of support provided by the state for this purpose. Tavallisesti Aravans-hoito on pitkäaikaista. You will normally take Arava over long periods of time. En ole nähnyt aravastanne koko päivänä. I haven't seen your arava all day. Show more arrow right

Wiktionary

A loan subsidized by Arava (see etymology); also aravalaina. Fin:Minulla on 50 000 markkaa aravaa, muuten olen velaton.Eng:I have a 50,000 markka Arava loan, otherwise I'm debtless. Show more arrow right arava-asunto aravahuoneisto aravajärjestelmä aravalaina aravalainoittaa aravalainoitteinen aravalainoitus aravatalo Show more arrow right Short for Asuntorakennustuotannon valtuuskunta; a state-supported agency providing subsidized financing for social housing. The agency was founded in 1949 and dissolved in 1993. It financed at least partially about half of the Finnish housing production within this time frame. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aravani

aravani

aravasi

aravasi

aravansa

aravansa

Par

-ta

aravaani / aravatani

araviani

aravaasi / aravatasi

araviasi

aravaansa / aravatansa / aravataan

araviansa / araviaan

Gen

-n

aravani

aravieni

aravasi

araviesi

aravansa

araviensa

Ill

mihin

aravaani

araviini

aravaasi

araviisi

aravaansa

araviinsa

Ine

-ssa

aravassani

aravissani

aravassasi

aravissasi

aravassansa / aravassaan

aravissansa / aravissaan

Ela

-sta

aravastani

aravistani

aravastasi

aravistasi

aravastansa / aravastaan

aravistansa / aravistaan

All

-lle

aravalleni

aravilleni

aravallesi

aravillesi

aravallensa / aravalleen

aravillensa / aravillean

Ade

-lla

aravallani

aravillani

aravallasi

aravillasi

aravallansa / aravallaan

aravillansa / aravillaan

Abl

-lta

aravaltani

araviltani

aravaltasi

araviltasi

aravaltansa / aravaltaan

araviltansa / araviltaan

Tra

-ksi

aravakseni

aravikseni

aravaksesi

araviksesi

aravaksensa / aravakseen

araviksensa / aravikseen

Ess

-na

aravanani

aravinani

aravanasi

aravinasi

aravanansa / aravanaan

aravinansa / aravinaan

Abe

-tta

aravattani

aravittani

aravattasi

aravittasi

aravattansa / aravattaan

aravittansa / aravittaan

Com

-ne

-

aravineni

-

aravinesi

-

aravinensa / aravineen

Singular

Plural

Nom

-

aravani

aravasi

aravansa

aravani

aravasi

aravansa

Par

-ta

aravaani / aravatani

aravaasi / aravatasi

aravaansa / aravatansa / aravataan

araviani

araviasi

araviansa / araviaan

Gen

-n

aravani

aravasi

aravansa

aravieni

araviesi

araviensa

Ill

mihin

aravaani

aravaasi

aravaansa

araviini

araviisi

araviinsa

Ine

-ssa

aravassani

aravassasi

aravassansa / aravassaan

aravissani

aravissasi

aravissansa / aravissaan

Ela

-sta

aravastani

aravastasi

aravastansa / aravastaan

aravistani

aravistasi

aravistansa / aravistaan

All

-lle

aravalleni

aravallesi

aravallensa / aravalleen

aravilleni

aravillesi

aravillensa / aravillean

Ade

-lla

aravallani

aravallasi

aravallansa / aravallaan

aravillani

aravillasi

aravillansa / aravillaan

Abl

-lta

aravaltani

aravaltasi

aravaltansa / aravaltaan

araviltani

araviltasi

araviltansa / araviltaan

Tra

-ksi

aravakseni

aravaksesi

aravaksensa / aravakseen

aravikseni

araviksesi

araviksensa / aravikseen

Ess

-na

aravanani

aravanasi

aravanansa / aravanaan

aravinani

aravinasi

aravinansa / aravinaan

Abe

-tta

aravattani

aravattasi

aravattansa / aravattaan

aravittani

aravittasi

aravittansa / aravittaan

Com

-ne

-

-

-

aravineni

aravinesi

aravinensa / aravineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aravamme

aravamme

aravanne

aravanne

aravansa

aravansa

Par

-ta

aravaamme / aravatamme

araviamme

aravaanne / aravatanne

aravianne

aravaansa / aravatansa / aravataan

araviansa / araviaan

Gen

-n

aravamme

araviemme

aravanne

aravienne

aravansa

araviensa

Ill

mihin

aravaamme

araviimme

aravaanne

araviinne

aravaansa

araviinsa

Ine

-ssa

aravassamme

aravissamme

aravassanne

aravissanne

aravassansa / aravassaan

aravissansa / aravissaan

Ela

-sta

aravastamme

aravistamme

aravastanne

aravistanne

aravastansa / aravastaan

aravistansa / aravistaan

All

-lle

aravallemme

aravillemme

aravallenne

aravillenne

aravallensa / aravalleen

aravillensa / aravillean

Ade

-lla

aravallamme

aravillamme

aravallanne

aravillanne

aravallansa / aravallaan

aravillansa / aravillaan

Abl

-lta

aravaltamme

araviltamme

aravaltanne

araviltanne

aravaltansa / aravaltaan

araviltansa / araviltaan

Tra

-ksi

aravaksemme

araviksemme

aravaksenne

araviksenne

aravaksensa / aravakseen

araviksensa / aravikseen

Ess

-na

aravanamme

aravinamme

aravananne

aravinanne

aravanansa / aravanaan

aravinansa / aravinaan

Abe

-tta

aravattamme

aravittamme

aravattanne

aravittanne

aravattansa / aravattaan

aravittansa / aravittaan

Com

-ne

-

aravinemme

-

aravinenne

-

aravinensa / aravineen

Singular

Plural

Nom

-

aravamme

aravanne

aravansa

aravamme

aravanne

aravansa

Par

-ta

aravaamme / aravatamme

aravaanne / aravatanne

aravaansa / aravatansa / aravataan

araviamme

aravianne

araviansa / araviaan

Gen

-n

aravamme

aravanne

aravansa

araviemme

aravienne

araviensa

Ill

mihin

aravaamme

aravaanne

aravaansa

araviimme

araviinne

araviinsa

Ine

-ssa

aravassamme

aravassanne

aravassansa / aravassaan

aravissamme

aravissanne

aravissansa / aravissaan

Ela

-sta

aravastamme

aravastanne

aravastansa / aravastaan

aravistamme

aravistanne

aravistansa / aravistaan

All

-lle

aravallemme

aravallenne

aravallensa / aravalleen

aravillemme

aravillenne

aravillensa / aravillean

Ade

-lla

aravallamme

aravallanne

aravallansa / aravallaan

aravillamme

aravillanne

aravillansa / aravillaan

Abl

-lta

aravaltamme

aravaltanne

aravaltansa / aravaltaan

araviltamme

araviltanne

araviltansa / araviltaan

Tra

-ksi

aravaksemme

aravaksenne

aravaksensa / aravakseen

araviksemme

araviksenne

araviksensa / aravikseen

Ess

-na

aravanamme

aravananne

aravanansa / aravanaan

aravinamme

aravinanne

aravinansa / aravinaan

Abe

-tta

aravattamme

aravattanne

aravattansa / aravattaan

aravittamme

aravittanne

aravittansa / aravittaan

Com

-ne

-

-

-

aravinemme

aravinenne

aravinensa / aravineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

law laki, oikeus, oikeustiede, oikeudenkäyttö, poliisi, tiukka järjestyksenpito
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja
code koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero
justice oikeus, oikeudenmukaisuus, laki, kohtuus, tuomari, oikeutus
principle periaate, toimintaperiaate, laki
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, laki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 4638995; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 3983563; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 886698; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 2762861; Europarl; ** Tatoeba Parallel Corpus, sentence 8386518. Se on laki. That's the law. Minä tunnen laistanne. I know your law. Etsin tietoa laistanne. I am looking for information on your law. Laki on lahjottu. The law's been bought. Minä noudatan laistanne. I follow your law. Te ette välitä laistanne. You don't care about your law. Laki määrää vähimmäissuoritustason. The law stipulates the minimum performance level. Puhutko laitta? Do you speak the law? Hienoja laineitapa. No, this is nice waves. Koodeksi on aina laki. Aye, the Code be the law as always. Show more arrow right

Wiktionary

A summit, topmost point of eg. a hill or trajectory. A ceiling. Show more arrow right lakipiste suulaki Show more arrow right From Proto-Finnic laki. Borrowed from Old Swedish lagh (compare Swedish lag), from Old Norse lǫg. Show more arrow right

Wikipedia

Law Law is a system of rules created and enforced through social or governmental institutions to regulate behavior, with its precise definition a matter of longstanding debate. It has been variously described as a science and the art of justice. State-enforced laws can be made by a group legislature or by a single legislator, resulting in statutes; by the executive through decrees and regulations; or established by judges through precedent, usually in common law jurisdictions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakejani / lakiani

lakiasi / lakeasi

lakejasi / lakiasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakieni

lakisi / lakesi

lakiesi

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakeihini / lakiini

lakiisi / lakeesi

lakeihisi / lakiisi

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laeissani / la’eissani / laissani

laissasi / laessasi / la’issasi

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laeistani / la’eistani / laistani

laistasi / laestasi / la’istasi

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laillesi / laellesi / la’illesi

laeillesi / la’eillesi / laillesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laeillani / la’eillani / laillani

laillasi / laellasi / la’illasi

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

laeiltani / la’eiltani / lailtani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakeinani / lakinani

lakinasi / lakenasi

lakeinasi / lakinasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laeittani / la’eittani / laittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeineni / lakineni

-

lakeinesi / lakinesi

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakiasi / lakeasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejani / lakiani

lakejasi / lakiasi

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakieni

lakiesi

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakiisi / lakeesi

lakiinsa / lakeensa

lakeihini / lakiini

lakeihisi / lakiisi

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laissasi / laessasi / la’issasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissani / la’eissani / laissani

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laistasi / laestasi / la’istasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistani / la’eistani / laistani

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laillesi / laellesi / la’illesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laeillesi / la’eillesi / laillesi

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laillasi / laellasi / la’illasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillani / la’eillani / laillani

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltani / la’eiltani / lailtani

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakinasi / lakenasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinani / lakinani

lakeinasi / lakinasi

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittani / la’eittani / laittani

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeineni / lakineni

lakeinesi / lakinesi

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakejamme / lakiamme

lakianne / lakeanne

lakejanne / lakianne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakiemme

lakinne / lakenne

lakienne

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakeihimme / lakiimme

lakiinne / lakeenne

lakeihinne / lakiinne

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laillenne / laellenne / la’illenne

laeillenne / la’eillenne / laillenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakeinamme / lakinamme

lakinanne / lakenanne

lakeinanne / lakinanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeinemme / lakinemme

-

lakeinenne / lakinenne

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakianne / lakeanne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejamme / lakiamme

lakejanne / lakianne

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakiemme

lakienne

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakiinne / lakeenne

lakiinsa / lakeensa

lakeihimme / lakiimme

lakeihinne / lakiinne

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laillenne / laellenne / la’illenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laeillenne / la’eillenne / laillenne

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakinanne / lakenanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinamme / lakinamme

lakeinanne / lakinanne

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeinemme / lakinemme

lakeinenne / lakinenne

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oka

oat / o’at

Par

-ta

okaa

okia

Gen

-n

oan / o’an

okien

Ill

mihin

okaan

okiin

Ine

-ssa

oassa / o’assa

o’issa / oissa

Ela

-sta

oasta / o’asta

o’ista / oista

All

-lle

oalle / o’alle

o’ille / oille

Ade

-lla

oalla / o’alla

o’illa / oilla

Abl

-lta

oalta / o’alta

o’ilta / oilta

Tra

-ksi

oaksi / o’aksi

o’iksi / oiksi

Ess

-na

okana

okina

Abe

-tta

oatta / o’atta

o’itta / oitta

Com

-ne

-

okine

Ins

-in

-

o’in / oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oka

oat / o’at

Par

-ta

okaa

okia

Gen

-n

oan / o’an

okien

Ill

mihin

okaan

okiin

Ine

-ssa

oassa / o’assa

o’issa / oissa

Ela

-sta

oasta / o’asta

o’ista / oista

All

-lle

oalle / o’alle

o’ille / oille

Ade

-lla

oalla / o’alla

o’illa / oilla

Abl

-lta

oalta / o’alta

o’ilta / oilta

Tra

-ksi

oaksi / o’aksi

o’iksi / oiksi

Ess

-na

okana

okina

Abe

-tta

oatta / o’atta

o’itta / oitta

Com

-ne

-

okine

Ins

-in

-

o’in / oin

thorn piikki, oka, oas, ora, piikkipensas, orapihlaja
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles parallel corpus; Tatoeba; OPUS EUbookshop parallel corpus; Europarl Parallel Corpus Okans-san. Okaasan. Oletko okani? Are you my thorn? Oattani särkee. My back is aching. Oattani on kipeä. My finger hurts. Yritä oka käytävältä. Try to remove the splinter from the hallway. Oastanne silti löytyy. Your oka is still there. Oin, herra. Oin, sir. Hänellä oli oka sormessaan. He had a splinter in his finger. Oastanne ei enää tarvita. Your oka is no longer needed. Oillesi putoaa lehti. The leaf falls to your feet. Show more arrow right

Wiktionary

thorn, prickle Show more arrow right oaspiikki Show more arrow right From Proto-Finnic oka. Show more arrow right

Wikipedia

Oka (river) The Oka (Russian: Ока́, IPA: [ɐˈka]) is a river in central Russia, the largest right tributary of the Volga. It flows through the regions of Oryol, Tula, Kaluga, Moscow, Ryazan, Vladimir and Nizhny Novgorod and is navigable over a large part of its total length, as far upstream as to the town of Kaluga. Its length is 1,500 km (930 mi) and its catchment area is 245,000 km2 (95,000 sq mi). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

okani

okani

okasi

okasi

okansa

okansa

Par

-ta

okaani

okiani

okaasi

okiasi

okaansa

okiansa / okiaan

Gen

-n

okani

okieni

okasi

okiesi

okansa

okiensa

Ill

mihin

okaani

okiini

okaasi

okiisi

okaansa

okiinsa

Ine

-ssa

oassani / o’assani

o’issani / oissani

oassasi / o’assasi

o’issasi / oissasi

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastani / o’astani

o’istani / oistani

oastasi / o’astasi

o’istasi / oistasi

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oalleni / o’alleni

o’illeni / oilleni

oallesi / o’allesi

o’illesi / oillesi

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallani / o’allani

o’illani / oillani

oallasi / o’allasi

o’illasi / oillasi

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltani / o’altani

o’iltani / oiltani

oaltasi / o’altasi

o’iltasi / oiltasi

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oakseni / o’akseni

o’ikseni / oikseni

oaksesi / o’aksesi

o’iksesi / oiksesi

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanani

okinani

okanasi

okinasi

okanansa / okanaan

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattani / o’attani

o’ittani / oittani

oattasi / o’attasi

o’ittasi / oittasi

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

okineni

-

okinesi

-

okinensa / okineen

Singular

Plural

Nom

-

okani

okasi

okansa

okani

okasi

okansa

Par

-ta

okaani

okaasi

okaansa

okiani

okiasi

okiansa / okiaan

Gen

-n

okani

okasi

okansa

okieni

okiesi

okiensa

Ill

mihin

okaani

okaasi

okaansa

okiini

okiisi

okiinsa

Ine

-ssa

oassani / o’assani

oassasi / o’assasi

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issani / oissani

o’issasi / oissasi

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastani / o’astani

oastasi / o’astasi

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istani / oistani

o’istasi / oistasi

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oalleni / o’alleni

oallesi / o’allesi

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illeni / oilleni

o’illesi / oillesi

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallani / o’allani

oallasi / o’allasi

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illani / oillani

o’illasi / oillasi

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltani / o’altani

oaltasi / o’altasi

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltani / oiltani

o’iltasi / oiltasi

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oakseni / o’akseni

oaksesi / o’aksesi

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’ikseni / oikseni

o’iksesi / oiksesi

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanani

okanasi

okanansa / okanaan

okinani

okinasi

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattani / o’attani

oattasi / o’attasi

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittani / oittani

o’ittasi / oittasi

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

-

-

okineni

okinesi

okinensa / okineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

okamme

okamme

okanne

okanne

okansa

okansa

Par

-ta

okaamme

okiamme

okaanne

okianne

okaansa

okiansa / okiaan

Gen

-n

okamme

okiemme

okanne

okienne

okansa

okiensa

Ill

mihin

okaamme

okiimme

okaanne

okiinne

okaansa

okiinsa

Ine

-ssa

oassamme / o’assamme

o’issamme / oissamme

oassanne / o’assanne

o’issanne / oissanne

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastamme / o’astamme

o’istamme / oistamme

oastanne / o’astanne

o’istanne / oistanne

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oallemme / o’allemme

o’illemme / oillemme

oallenne / o’allenne

o’illenne / oillenne

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallamme / o’allamme

o’illamme / oillamme

oallanne / o’allanne

o’illanne / oillanne

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltamme / o’altamme

o’iltamme / oiltamme

oaltanne / o’altanne

o’iltanne / oiltanne

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oaksemme / o’aksemme

o’iksemme / oiksemme

oaksenne / o’aksenne

o’iksenne / oiksenne

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanamme

okinamme

okananne

okinanne

okanansa / okanaan

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattamme / o’attamme

o’ittamme / oittamme

oattanne / o’attanne

o’ittanne / oittanne

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

okinemme

-

okinenne

-

okinensa / okineen

Singular

Plural

Nom

-

okamme

okanne

okansa

okamme

okanne

okansa

Par

-ta

okaamme

okaanne

okaansa

okiamme

okianne

okiansa / okiaan

Gen

-n

okamme

okanne

okansa

okiemme

okienne

okiensa

Ill

mihin

okaamme

okaanne

okaansa

okiimme

okiinne

okiinsa

Ine

-ssa

oassamme / o’assamme

oassanne / o’assanne

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issamme / oissamme

o’issanne / oissanne

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastamme / o’astamme

oastanne / o’astanne

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istamme / oistamme

o’istanne / oistanne

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oallemme / o’allemme

oallenne / o’allenne

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illemme / oillemme

o’illenne / oillenne

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallamme / o’allamme

oallanne / o’allanne

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illamme / oillamme

o’illanne / oillanne

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltamme / o’altamme

oaltanne / o’altanne

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltamme / oiltamme

o’iltanne / oiltanne

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oaksemme / o’aksemme

oaksenne / o’aksenne

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’iksemme / oiksemme

o’iksenne / oiksenne

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanamme

okananne

okanansa / okanaan

okinamme

okinanne

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattamme / o’attamme

oattanne / o’attanne

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittamme / oittamme

o’ittanne / oittanne

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

-

-

okinemme

okinenne

okinensa / okineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laina

lainat

Par

-ta

lainaa

lainoja

Gen

-n

lainan

lainojen

Ill

mihin

lainaan

lainoihin

Ine

-ssa

lainassa

lainoissa

Ela

-sta

lainasta

lainoista

All

-lle

lainalle

lainoille

Ade

-lla

lainalla

lainoilla

Abl

-lta

lainalta

lainoilta

Tra

-ksi

lainaksi

lainoiksi

Ess

-na

lainana

lainoina

Abe

-tta

lainatta

lainoitta

Com

-ne

-

lainoine

Ins

-in

-

lainoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laina

lainat

Par

-ta

lainaa

lainoja

Gen

-n

lainan

lainojen

Ill

mihin

lainaan

lainoihin

Ine

-ssa

lainassa

lainoissa

Ela

-sta

lainasta

lainoista

All

-lle

lainalle

lainoille

Ade

-lla

lainalla

lainoilla

Abl

-lta

lainalta

lainoilta

Tra

-ksi

lainaksi

lainoiksi

Ess

-na

lainana

lainoina

Abe

-tta

lainatta

lainoitta

Com

-ne

-

lainoine

Ins

-in

-

lainoin

loan laina
borrowing luotonotto, laina, lainaus
a loan
accommodation majoitus, asunto, majoitusmahdollisuudet, tilat, mukauttaminen, laina
Show more arrow right
Europarl; EuroParl2021; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence number 10000. Hän haki lainaa pankista. He applied for a loan at the bank. Laina on maksettu. Loan is paid off. Mistä sait halvinta lainaa? Where did you get the cheapest loan? Lainaan näitä. Borrowing these. Hän ei voi saada lainaa. He cannot get a loan. Laina on maksettava takaisin tiettynä päivänä. The loan must be repaid on a certain day. Siinä tapauksessa se on iso laina. To lend all you've got is a pretty big loan. Lainaraha on laina, joka on otettu vakuudettomasti. Loan capital is a loan that has been taken without collateral. Pankki myönsi hänelle suuren lainaa. The bank granted him a large loan. Laina auttoi minua selviytymään vaikeasta tilanteesta. The loan helped me get through a difficult situation. Show more arrow right

Wiktionary

loan Show more arrow right From Proto-Finnic laihna, borrowed from Proto-Germanic laihną (compare Swedish lån, English loan). Show more arrow right

Wikipedia

Loan In finance, a loan is the lending of money by one or more individuals, organizations, or other entities to other individuals, organizations etc. The recipient (i.e., the borrower) incurs a debt and is usually liable to pay interest on that debt until it is repaid as well as to repay the principal amount borrowed. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainani

lainani

lainasi

lainasi

lainansa

lainansa

Par

-ta

lainaani

lainojani

lainaasi

lainojasi

lainaansa / lainaaan

lainojansa / lainojaan

Gen

-n

lainani

lainojeni

lainasi

lainojesi

lainansa

lainojensa

Ill

mihin

lainaani

lainoihini

lainaasi

lainoihisi

lainaansa

lainoihinsa

Ine

-ssa

lainassani

lainoissani

lainassasi

lainoissasi

lainassansa / lainassaan

lainoissansa / lainoissaan

Ela

-sta

lainastani

lainoistani

lainastasi

lainoistasi

lainastansa / lainastaan

lainoistansa / lainoistaan

All

-lle

lainalleni

lainoilleni

lainallesi

lainoillesi

lainallensa / lainalleen

lainoillensa / lainoillean

Ade

-lla

lainallani

lainoillani

lainallasi

lainoillasi

lainallansa / lainallaan

lainoillansa / lainoillaan

Abl

-lta

lainaltani

lainoiltani

lainaltasi

lainoiltasi

lainaltansa / lainaltaan

lainoiltansa / lainoiltaan

Tra

-ksi

lainakseni

lainoikseni

lainaksesi

lainoiksesi

lainaksensa / lainakseen

lainoiksensa / lainoikseen

Ess

-na

lainanani

lainoinani

lainanasi

lainoinasi

lainanansa / lainanaan

lainoinansa / lainoinaan

Abe

-tta

lainattani

lainoittani

lainattasi

lainoittasi

lainattansa / lainattaan

lainoittansa / lainoittaan

Com

-ne

-

lainoineni

-

lainoinesi

-

lainoinensa / lainoineen

Singular

Plural

Nom

-

lainani

lainasi

lainansa

lainani

lainasi

lainansa

Par

-ta

lainaani

lainaasi

lainaansa / lainaaan

lainojani

lainojasi

lainojansa / lainojaan

Gen

-n

lainani

lainasi

lainansa

lainojeni

lainojesi

lainojensa

Ill

mihin

lainaani

lainaasi

lainaansa

lainoihini

lainoihisi

lainoihinsa

Ine

-ssa

lainassani

lainassasi

lainassansa / lainassaan

lainoissani

lainoissasi

lainoissansa / lainoissaan

Ela

-sta

lainastani

lainastasi

lainastansa / lainastaan

lainoistani

lainoistasi

lainoistansa / lainoistaan

All

-lle

lainalleni

lainallesi

lainallensa / lainalleen

lainoilleni

lainoillesi

lainoillensa / lainoillean

Ade

-lla

lainallani

lainallasi

lainallansa / lainallaan

lainoillani

lainoillasi

lainoillansa / lainoillaan

Abl

-lta

lainaltani

lainaltasi

lainaltansa / lainaltaan

lainoiltani

lainoiltasi

lainoiltansa / lainoiltaan

Tra

-ksi

lainakseni

lainaksesi

lainaksensa / lainakseen

lainoikseni

lainoiksesi

lainoiksensa / lainoikseen

Ess

-na

lainanani

lainanasi

lainanansa / lainanaan

lainoinani

lainoinasi

lainoinansa / lainoinaan

Abe

-tta

lainattani

lainattasi

lainattansa / lainattaan

lainoittani

lainoittasi

lainoittansa / lainoittaan

Com

-ne

-

-

-

lainoineni

lainoinesi

lainoinensa / lainoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainamme

lainamme

lainanne

lainanne

lainansa

lainansa

Par

-ta

lainaamme

lainojamme

lainaanne

lainojanne

lainaansa / lainaaan

lainojansa / lainojaan

Gen

-n

lainamme

lainojemme

lainanne

lainojenne

lainansa

lainojensa

Ill

mihin

lainaamme

lainoihimme

lainaanne

lainoihinne

lainaansa

lainoihinsa

Ine

-ssa

lainassamme

lainoissamme

lainassanne

lainoissanne

lainassansa / lainassaan

lainoissansa / lainoissaan

Ela

-sta

lainastamme

lainoistamme

lainastanne

lainoistanne

lainastansa / lainastaan

lainoistansa / lainoistaan

All

-lle

lainallemme

lainoillemme

lainallenne

lainoillenne

lainallensa / lainalleen

lainoillensa / lainoillean

Ade

-lla

lainallamme

lainoillamme

lainallanne

lainoillanne

lainallansa / lainallaan

lainoillansa / lainoillaan

Abl

-lta

lainaltamme

lainoiltamme

lainaltanne

lainoiltanne

lainaltansa / lainaltaan

lainoiltansa / lainoiltaan

Tra

-ksi

lainaksemme

lainoiksemme

lainaksenne

lainoiksenne

lainaksensa / lainakseen

lainoiksensa / lainoikseen

Ess

-na

lainanamme

lainoinamme

lainananne

lainoinanne

lainanansa / lainanaan

lainoinansa / lainoinaan

Abe

-tta

lainattamme

lainoittamme

lainattanne

lainoittanne

lainattansa / lainattaan

lainoittansa / lainoittaan

Com

-ne

-

lainoinemme

-

lainoinenne

-

lainoinensa / lainoineen

Singular

Plural

Nom

-

lainamme

lainanne

lainansa

lainamme

lainanne

lainansa

Par

-ta

lainaamme

lainaanne

lainaansa / lainaaan

lainojamme

lainojanne

lainojansa / lainojaan

Gen

-n

lainamme

lainanne

lainansa

lainojemme

lainojenne

lainojensa

Ill

mihin

lainaamme

lainaanne

lainaansa

lainoihimme

lainoihinne

lainoihinsa

Ine

-ssa

lainassamme

lainassanne

lainassansa / lainassaan

lainoissamme

lainoissanne

lainoissansa / lainoissaan

Ela

-sta

lainastamme

lainastanne

lainastansa / lainastaan

lainoistamme

lainoistanne

lainoistansa / lainoistaan

All

-lle

lainallemme

lainallenne

lainallensa / lainalleen

lainoillemme

lainoillenne

lainoillensa / lainoillean

Ade

-lla

lainallamme

lainallanne

lainallansa / lainallaan

lainoillamme

lainoillanne

lainoillansa / lainoillaan

Abl

-lta

lainaltamme

lainaltanne

lainaltansa / lainaltaan

lainoiltamme

lainoiltanne

lainoiltansa / lainoiltaan

Tra

-ksi

lainaksemme

lainaksenne

lainaksensa / lainakseen

lainoiksemme

lainoiksenne

lainoiksensa / lainoikseen

Ess

-na

lainanamme

lainananne

lainanansa / lainanaan

lainoinamme

lainoinanne

lainoinansa / lainoinaan

Abe

-tta

lainattamme

lainattanne

lainattansa / lainattaan

lainoittamme

lainoittanne

lainoittansa / lainoittaan

Com

-ne

-

-

-

lainoinemme

lainoinenne

lainoinensa / lainoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ara

arat

Par

-ta

araa

aroja

Gen

-n

aran

arojen

Ill

mihin

araan

aroihin

Ine

-ssa

arassa

aroissa

Ela

-sta

arasta

aroista

All

-lle

aralle

aroille

Ade

-lla

aralla

aroilla

Abl

-lta

aralta

aroilta

Tra

-ksi

araksi

aroiksi

Ess

-na

arana

aroina

Abe

-tta

aratta

aroitta

Com

-ne

-

aroine

Ins

-in

-

aroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ara

arat

Par

-ta

araa

aroja

Gen

-n

aran

arojen

Ill

mihin

araan

aroihin

Ine

-ssa

arassa

aroissa

Ela

-sta

arasta

aroista

All

-lle

aralle

aroille

Ade

-lla

aralla

aroilla

Abl

-lta

aralta

aroilta

Tra

-ksi

araksi

aroiksi

Ess

-na

arana

aroina

Abe

-tta

aratta

aroitta

Com

-ne

-

aroine

Ins

-in

-

aroin

ara
Macaw
of macaw
of ARA
Show more arrow right
jw2019; OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl; WikiMatrix; TÄKE Punans-ara. Scarlet macaw. Lapsena olin hyvin ara ja ujo. As a child, I was very shy and timid. Ara kissa kätkee usein kipunsa. The timid cat often hides its pain. Chayns-Ara käy hyvin. Chay- Ara is fine. Ara lintu pelästyi äkillistä ääntä. The timorous bird got scared by a sudden noise. Ara koira juoksi piiloon penkin alle. The timid dog ran and hid under the bench. Lapsi oli hyvin ara vieraiden seurassa. The child was very timorous in the presence of strangers. Ara lintu lensi pois nähdessään ihmisen. The frightened bird flew away when it saw a human. Palautin sen aroille. I returned him to the grassland. Tissini ovat arat. My tits are sore. Show more arrow right

Wiktionary

macaw (various parrots of the genus Ara and some closely related genera) Show more arrow right

Wikipedia

Arat
papukaijasuku Keski- ja Etelä-Amerikassa Valtion asuntorahasto ARA
vuosina 1993–2008 toiminut virasto Asumisen rahoitus ja kehittämiskeskus ARA
Ympäristöministeriön alainen virasto Auran Rautateollisuuden
kaivinkonemerkki 1958–1980 Hannu Ara Aravirta
suomalainen jääkiekkovalmentaja ARA argentiinalaisten sotalaivojen tunnus
Alttari tähdistö
latinaksi Ara Agneta Ara
(s. 1945), suomalainen runoilija ja kirjailija Arilena Ara (s. 1998), albanialainen laulaja Birgitta Ara (s. 1934), suomalainen kuvanveistäjä Seiji Ara (s. 1974), japanilainen autourheilija Ture Ara (1903–1979), suomalainen ooppera- ja iskelmälaulaja, laulunopettaja ja näyttelijä
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

arani

arani

arasi

arasi

aransa

aransa

Par

-ta

araani

arojani

araasi

arojasi

araansa / araaan

arojansa / arojaan

Gen

-n

arani

arojeni

arasi

arojesi

aransa

arojensa

Ill

mihin

araani

aroihini

araasi

aroihisi

araansa

aroihinsa

Ine

-ssa

arassani

aroissani

arassasi

aroissasi

arassansa / arassaan

aroissansa / aroissaan

Ela

-sta

arastani

aroistani

arastasi

aroistasi

arastansa / arastaan

aroistansa / aroistaan

All

-lle

aralleni

aroilleni

arallesi

aroillesi

arallensa / aralleen

aroillensa / aroillean

Ade

-lla

arallani

aroillani

arallasi

aroillasi

arallansa / arallaan

aroillansa / aroillaan

Abl

-lta

araltani

aroiltani

araltasi

aroiltasi

araltansa / araltaan

aroiltansa / aroiltaan

Tra

-ksi

arakseni

aroikseni

araksesi

aroiksesi

araksensa / arakseen

aroiksensa / aroikseen

Ess

-na

aranani

aroinani

aranasi

aroinasi

aranansa / aranaan

aroinansa / aroinaan

Abe

-tta

arattani

aroittani

arattasi

aroittasi

arattansa / arattaan

aroittansa / aroittaan

Com

-ne

-

aroineni

-

aroinesi

-

aroinensa / aroineen

Singular

Plural

Nom

-

arani

arasi

aransa

arani

arasi

aransa

Par

-ta

araani

araasi

araansa / araaan

arojani

arojasi

arojansa / arojaan

Gen

-n

arani

arasi

aransa

arojeni

arojesi

arojensa

Ill

mihin

araani

araasi

araansa

aroihini

aroihisi

aroihinsa

Ine

-ssa

arassani

arassasi

arassansa / arassaan

aroissani

aroissasi

aroissansa / aroissaan

Ela

-sta

arastani

arastasi

arastansa / arastaan

aroistani

aroistasi

aroistansa / aroistaan

All

-lle

aralleni

arallesi

arallensa / aralleen

aroilleni

aroillesi

aroillensa / aroillean

Ade

-lla

arallani

arallasi

arallansa / arallaan

aroillani

aroillasi

aroillansa / aroillaan

Abl

-lta

araltani

araltasi

araltansa / araltaan

aroiltani

aroiltasi

aroiltansa / aroiltaan

Tra

-ksi

arakseni

araksesi

araksensa / arakseen

aroikseni

aroiksesi

aroiksensa / aroikseen

Ess

-na

aranani

aranasi

aranansa / aranaan

aroinani

aroinasi

aroinansa / aroinaan

Abe

-tta

arattani

arattasi

arattansa / arattaan

aroittani

aroittasi

aroittansa / aroittaan

Com

-ne

-

-

-

aroineni

aroinesi

aroinensa / aroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aramme

aramme

aranne

aranne

aransa

aransa

Par

-ta

araamme

arojamme

araanne

arojanne

araansa / araaan

arojansa / arojaan

Gen

-n

aramme

arojemme

aranne

arojenne

aransa

arojensa

Ill

mihin

araamme

aroihimme

araanne

aroihinne

araansa

aroihinsa

Ine

-ssa

arassamme

aroissamme

arassanne

aroissanne

arassansa / arassaan

aroissansa / aroissaan

Ela

-sta

arastamme

aroistamme

arastanne

aroistanne

arastansa / arastaan

aroistansa / aroistaan

All

-lle

arallemme

aroillemme

arallenne

aroillenne

arallensa / aralleen

aroillensa / aroillean

Ade

-lla

arallamme

aroillamme

arallanne

aroillanne

arallansa / arallaan

aroillansa / aroillaan

Abl

-lta

araltamme

aroiltamme

araltanne

aroiltanne

araltansa / araltaan

aroiltansa / aroiltaan

Tra

-ksi

araksemme

aroiksemme

araksenne

aroiksenne

araksensa / arakseen

aroiksensa / aroikseen

Ess

-na

aranamme

aroinamme

arananne

aroinanne

aranansa / aranaan

aroinansa / aroinaan

Abe

-tta

arattamme

aroittamme

arattanne

aroittanne

arattansa / arattaan

aroittansa / aroittaan

Com

-ne

-

aroinemme

-

aroinenne

-

aroinensa / aroineen

Singular

Plural

Nom

-

aramme

aranne

aransa

aramme

aranne

aransa

Par

-ta

araamme

araanne

araansa / araaan

arojamme

arojanne

arojansa / arojaan

Gen

-n

aramme

aranne

aransa

arojemme

arojenne

arojensa

Ill

mihin

araamme

araanne

araansa

aroihimme

aroihinne

aroihinsa

Ine

-ssa

arassamme

arassanne

arassansa / arassaan

aroissamme

aroissanne

aroissansa / aroissaan

Ela

-sta

arastamme

arastanne

arastansa / arastaan

aroistamme

aroistanne

aroistansa / aroistaan

All

-lle

arallemme

arallenne

arallensa / aralleen

aroillemme

aroillenne

aroillensa / aroillean

Ade

-lla

arallamme

arallanne

arallansa / arallaan

aroillamme

aroillanne

aroillansa / aroillaan

Abl

-lta

araltamme

araltanne

araltansa / araltaan

aroiltamme

aroiltanne

aroiltansa / aroiltaan

Tra

-ksi

araksemme

araksenne

araksensa / arakseen

aroiksemme

aroiksenne

aroiksensa / aroikseen

Ess

-na

aranamme

arananne

aranansa / aranaan

aroinamme

aroinanne

aroinansa / aroinaan

Abe

-tta

arattamme

arattanne

arattansa / arattaan

aroittamme

aroittanne

aroittansa / aroittaan

Com

-ne

-

-

-

aroinemme

aroinenne

aroinensa / aroineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vala

valat

Par

-ta

valaa

valoja

Gen

-n

valan

valojen

Ill

mihin

valaan

valoihin

Ine

-ssa

valassa

valoissa

Ela

-sta

valasta

valoista

All

-lle

valalle

valoille

Ade

-lla

valalla

valoilla

Abl

-lta

valalta

valoilta

Tra

-ksi

valaksi

valoiksi

Ess

-na

valana

valoina

Abe

-tta

valatta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vala

valat

Par

-ta

valaa

valoja

Gen

-n

valan

valojen

Ill

mihin

valaan

valoihin

Ine

-ssa

valassa

valoissa

Ela

-sta

valasta

valoista

All

-lle

valalle

valoille

Ade

-lla

valalla

valoilla

Abl

-lta

valalta

valoilta

Tra

-ksi

valaksi

valoiksi

Ess

-na

valana

valoina

Abe

-tta

valatta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

oath vala, kirous, kirosana
vow lupaus, vala
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OSCAR; opensubtitles2; OPUS - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Vala lukekaa. Propose the oath, my lord. Vala on annettu vihkiäisissä. The oath is given at the wedding. Missä Vala on? Where' s Vala? Vala on annettu ja vahvistettu. The oath has been given and confirmed. Ei, se on pyhä vala. No, that's an oath. Vala vannotaan presidentin toimesta. The oath is sworn by the president. Vala annettiin vakaasti ja juhlallisesti. The oath was given firmly and solemnly. Hän halaa valaan. She hugs the whale. Vala on tärkeä perinne monissa kulttuureissa. The ritual is an important tradition in many cultures. Nyt pitäisi rikkoa toinen vala. Now you want me to break another sacred vow. Show more arrow right

Wiktionary

oath Show more arrow right väärä vala Show more arrow right From Proto-Finnic vala, from Proto-Uralic wala. Related to Lule Sami vuolle, Erzya вал (val) and Nganasan бәлы. Show more arrow right

Wikipedia

Oath Traditionally an oath (from Anglo-Saxon āð, also called plight) is either a statement of fact or a promise with wording relating to something considered sacred as a sign of verity. A common legal substitute for those who conscientiously object to making sacred oaths is to give an affirmation instead. Nowadays, even when there is no notion of sanctity involved, certain promises said out loud in ceremonial or juridical purpose are referred to as oaths. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valani

valani

valasi

valasi

valansa

valansa

Par

-ta

valaani

valojani

valaasi

valojasi

valaansa / valaaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valani

valojeni

valasi

valojesi

valansa

valojensa

Ill

mihin

valaani

valoihini

valaasi

valoihisi

valaansa

valoihinsa

Ine

-ssa

valassani

valoissani

valassasi

valoissasi

valassansa / valassaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastani

valoistani

valastasi

valoistasi

valastansa / valastaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valalleni

valoilleni

valallesi

valoillesi

valallensa / valalleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallani

valoillani

valallasi

valoillasi

valallansa / valallaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltani

valoiltani

valaltasi

valoiltasi

valaltansa / valaltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valakseni

valoikseni

valaksesi

valoiksesi

valaksensa / valakseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanani

valoinani

valanasi

valoinasi

valanansa / valanaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattani

valoittani

valattasi

valoittasi

valattansa / valattaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoineni

-

valoinesi

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valani

valasi

valansa

valani

valasi

valansa

Par

-ta

valaani

valaasi

valaansa / valaaan

valojani

valojasi

valojansa / valojaan

Gen

-n

valani

valasi

valansa

valojeni

valojesi

valojensa

Ill

mihin

valaani

valaasi

valaansa

valoihini

valoihisi

valoihinsa

Ine

-ssa

valassani

valassasi

valassansa / valassaan

valoissani

valoissasi

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastani

valastasi

valastansa / valastaan

valoistani

valoistasi

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valalleni

valallesi

valallensa / valalleen

valoilleni

valoillesi

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallani

valallasi

valallansa / valallaan

valoillani

valoillasi

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltani

valaltasi

valaltansa / valaltaan

valoiltani

valoiltasi

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valakseni

valaksesi

valaksensa / valakseen

valoikseni

valoiksesi

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanani

valanasi

valanansa / valanaan

valoinani

valoinasi

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattani

valattasi

valattansa / valattaan

valoittani

valoittasi

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoineni

valoinesi

valoinensa / valoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valamme

valamme

valanne

valanne

valansa

valansa

Par

-ta

valaamme

valojamme

valaanne

valojanne

valaansa / valaaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valamme

valojemme

valanne

valojenne

valansa

valojensa

Ill

mihin

valaamme

valoihimme

valaanne

valoihinne

valaansa

valoihinsa

Ine

-ssa

valassamme

valoissamme

valassanne

valoissanne

valassansa / valassaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastamme

valoistamme

valastanne

valoistanne

valastansa / valastaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valallemme

valoillemme

valallenne

valoillenne

valallensa / valalleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallamme

valoillamme

valallanne

valoillanne

valallansa / valallaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltamme

valoiltamme

valaltanne

valoiltanne

valaltansa / valaltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valaksemme

valoiksemme

valaksenne

valoiksenne

valaksensa / valakseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanamme

valoinamme

valananne

valoinanne

valanansa / valanaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattamme

valoittamme

valattanne

valoittanne

valattansa / valattaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoinemme

-

valoinenne

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valamme

valanne

valansa

valamme

valanne

valansa

Par

-ta

valaamme

valaanne

valaansa / valaaan

valojamme

valojanne

valojansa / valojaan

Gen

-n

valamme

valanne

valansa

valojemme

valojenne

valojensa

Ill

mihin

valaamme

valaanne

valaansa

valoihimme

valoihinne

valoihinsa

Ine

-ssa

valassamme

valassanne

valassansa / valassaan

valoissamme

valoissanne

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastamme

valastanne

valastansa / valastaan

valoistamme

valoistanne

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valallemme

valallenne

valallensa / valalleen

valoillemme

valoillenne

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallamme

valallanne

valallansa / valallaan

valoillamme

valoillanne

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltamme

valaltanne

valaltansa / valaltaan

valoiltamme

valoiltanne

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valaksemme

valaksenne

valaksensa / valakseen

valoiksemme

valoiksenne

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanamme

valananne

valanansa / valanaan

valoinamme

valoinanne

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattamme

valattanne

valattansa / valattaan

valoittamme

valoittanne

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoinemme

valoinenne

valoinensa / valoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept