logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

aravalaina, noun

Word analysis
aravalainalla

aravalainalla

aravalaina

Noun, Singular Adessive

arava

Noun, Singular Nominative

+ laina

Noun, Singular Adessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aravalaina

aravalainat

Par

-ta

aravalainaa

aravalainoja

Gen

-n

aravalainan

aravalainojen

Ill

mihin

aravalainaan

aravalainoihin

Ine

-ssa

aravalainassa

aravalainoissa

Ela

-sta

aravalainasta

aravalainoista

All

-lle

aravalainalle

aravalainoille

Ade

-lla

aravalainalla

aravalainoilla

Abl

-lta

aravalainalta

aravalainoilta

Tra

-ksi

aravalainaksi

aravalainoiksi

Ess

-na

aravalainana

aravalainoina

Abe

-tta

aravalainatta

aravalainoitta

Com

-ne

-

aravalainoine

Ins

-in

-

aravalainoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aravalaina

aravalainat

Par

-ta

aravalainaa

aravalainoja

Gen

-n

aravalainan

aravalainojen

Ill

mihin

aravalainaan

aravalainoihin

Ine

-ssa

aravalainassa

aravalainoissa

Ela

-sta

aravalainasta

aravalainoista

All

-lle

aravalainalle

aravalainoille

Ade

-lla

aravalainalla

aravalainoilla

Abl

-lta

aravalainalta

aravalainoilta

Tra

-ksi

aravalainaksi

aravalainoiksi

Ess

-na

aravalainana

aravalainoina

Abe

-tta

aravalainatta

aravalainoitta

Com

-ne

-

aravalainoine

Ins

-in

-

aravalainoin

in a kind
state-subsidized loan
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Aravalainat yhteisöille. Arava loans for communities. Aravalainat yksityishenkilöille. Arava loans for private individuals. Loput (85) asunnon hankintahinnasta rahoitetaan valtion aravalainalla tai korkotukilainalla. This is called the right-of-occupancy payment. The rest of the purchase value is financed with state-subsidized ARAVA loans or interest-subsidy loans. Aravalainoilla rakennettujen asuntojen rakentaminen alkoi vuonna 1949. Construction of houses with loans granted within the framework of Arava system for financing social housing began in 1949. Keskeisin julkisten avustusten muoto on Valtiokonttorin myöntämät korkotukins-ja aravalainat. State-subsidised loans granted by the State Treasury constitute the most important form of government grants. Asumisen hintaa nostavat myös vanhan ARAns-kannan korkeakorkoiset valtion myöntämät aravalainat. The price of living is also increased by the high-interest ARAVA loans of the old ARA housing, granted by the state. Show more arrow right

Wiktionary

A loan granted within the framework of Arava system for financing social housing. Show more arrow right arava +‎ laina (“loan”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aravalainani

aravalainani

aravalainasi

aravalainasi

aravalainansa

aravalainansa

Par

-ta

aravalainaani

aravalainojani

aravalainaasi

aravalainojasi

aravalainaansa / aravalainaaan

aravalainojansa / aravalainojaan

Gen

-n

aravalainani

aravalainojeni

aravalainasi

aravalainojesi

aravalainansa

aravalainojensa

Ill

mihin

aravalainaani

aravalainoihini

aravalainaasi

aravalainoihisi

aravalainaansa

aravalainoihinsa

Ine

-ssa

aravalainassani

aravalainoissani

aravalainassasi

aravalainoissasi

aravalainassansa / aravalainassaan

aravalainoissansa / aravalainoissaan

Ela

-sta

aravalainastani

aravalainoistani

aravalainastasi

aravalainoistasi

aravalainastansa / aravalainastaan

aravalainoistansa / aravalainoistaan

All

-lle

aravalainalleni

aravalainoilleni

aravalainallesi

aravalainoillesi

aravalainallensa / aravalainalleen

aravalainoillensa / aravalainoillean

Ade

-lla

aravalainallani

aravalainoillani

aravalainallasi

aravalainoillasi

aravalainallansa / aravalainallaan

aravalainoillansa / aravalainoillaan

Abl

-lta

aravalainaltani

aravalainoiltani

aravalainaltasi

aravalainoiltasi

aravalainaltansa / aravalainaltaan

aravalainoiltansa / aravalainoiltaan

Tra

-ksi

aravalainakseni

aravalainoikseni

aravalainaksesi

aravalainoiksesi

aravalainaksensa / aravalainakseen

aravalainoiksensa / aravalainoikseen

Ess

-na

aravalainanani

aravalainoinani

aravalainanasi

aravalainoinasi

aravalainanansa / aravalainanaan

aravalainoinansa / aravalainoinaan

Abe

-tta

aravalainattani

aravalainoittani

aravalainattasi

aravalainoittasi

aravalainattansa / aravalainattaan

aravalainoittansa / aravalainoittaan

Com

-ne

-

aravalainoineni

-

aravalainoinesi

-

aravalainoinensa / aravalainoineen

Singular

Plural

Nom

-

aravalainani

aravalainasi

aravalainansa

aravalainani

aravalainasi

aravalainansa

Par

-ta

aravalainaani

aravalainaasi

aravalainaansa / aravalainaaan

aravalainojani

aravalainojasi

aravalainojansa / aravalainojaan

Gen

-n

aravalainani

aravalainasi

aravalainansa

aravalainojeni

aravalainojesi

aravalainojensa

Ill

mihin

aravalainaani

aravalainaasi

aravalainaansa

aravalainoihini

aravalainoihisi

aravalainoihinsa

Ine

-ssa

aravalainassani

aravalainassasi

aravalainassansa / aravalainassaan

aravalainoissani

aravalainoissasi

aravalainoissansa / aravalainoissaan

Ela

-sta

aravalainastani

aravalainastasi

aravalainastansa / aravalainastaan

aravalainoistani

aravalainoistasi

aravalainoistansa / aravalainoistaan

All

-lle

aravalainalleni

aravalainallesi

aravalainallensa / aravalainalleen

aravalainoilleni

aravalainoillesi

aravalainoillensa / aravalainoillean

Ade

-lla

aravalainallani

aravalainallasi

aravalainallansa / aravalainallaan

aravalainoillani

aravalainoillasi

aravalainoillansa / aravalainoillaan

Abl

-lta

aravalainaltani

aravalainaltasi

aravalainaltansa / aravalainaltaan

aravalainoiltani

aravalainoiltasi

aravalainoiltansa / aravalainoiltaan

Tra

-ksi

aravalainakseni

aravalainaksesi

aravalainaksensa / aravalainakseen

aravalainoikseni

aravalainoiksesi

aravalainoiksensa / aravalainoikseen

Ess

-na

aravalainanani

aravalainanasi

aravalainanansa / aravalainanaan

aravalainoinani

aravalainoinasi

aravalainoinansa / aravalainoinaan

Abe

-tta

aravalainattani

aravalainattasi

aravalainattansa / aravalainattaan

aravalainoittani

aravalainoittasi

aravalainoittansa / aravalainoittaan

Com

-ne

-

-

-

aravalainoineni

aravalainoinesi

aravalainoinensa / aravalainoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aravalainamme

aravalainamme

aravalainanne

aravalainanne

aravalainansa

aravalainansa

Par

-ta

aravalainaamme

aravalainojamme

aravalainaanne

aravalainojanne

aravalainaansa / aravalainaaan

aravalainojansa / aravalainojaan

Gen

-n

aravalainamme

aravalainojemme

aravalainanne

aravalainojenne

aravalainansa

aravalainojensa

Ill

mihin

aravalainaamme

aravalainoihimme

aravalainaanne

aravalainoihinne

aravalainaansa

aravalainoihinsa

Ine

-ssa

aravalainassamme

aravalainoissamme

aravalainassanne

aravalainoissanne

aravalainassansa / aravalainassaan

aravalainoissansa / aravalainoissaan

Ela

-sta

aravalainastamme

aravalainoistamme

aravalainastanne

aravalainoistanne

aravalainastansa / aravalainastaan

aravalainoistansa / aravalainoistaan

All

-lle

aravalainallemme

aravalainoillemme

aravalainallenne

aravalainoillenne

aravalainallensa / aravalainalleen

aravalainoillensa / aravalainoillean

Ade

-lla

aravalainallamme

aravalainoillamme

aravalainallanne

aravalainoillanne

aravalainallansa / aravalainallaan

aravalainoillansa / aravalainoillaan

Abl

-lta

aravalainaltamme

aravalainoiltamme

aravalainaltanne

aravalainoiltanne

aravalainaltansa / aravalainaltaan

aravalainoiltansa / aravalainoiltaan

Tra

-ksi

aravalainaksemme

aravalainoiksemme

aravalainaksenne

aravalainoiksenne

aravalainaksensa / aravalainakseen

aravalainoiksensa / aravalainoikseen

Ess

-na

aravalainanamme

aravalainoinamme

aravalainananne

aravalainoinanne

aravalainanansa / aravalainanaan

aravalainoinansa / aravalainoinaan

Abe

-tta

aravalainattamme

aravalainoittamme

aravalainattanne

aravalainoittanne

aravalainattansa / aravalainattaan

aravalainoittansa / aravalainoittaan

Com

-ne

-

aravalainoinemme

-

aravalainoinenne

-

aravalainoinensa / aravalainoineen

Singular

Plural

Nom

-

aravalainamme

aravalainanne

aravalainansa

aravalainamme

aravalainanne

aravalainansa

Par

-ta

aravalainaamme

aravalainaanne

aravalainaansa / aravalainaaan

aravalainojamme

aravalainojanne

aravalainojansa / aravalainojaan

Gen

-n

aravalainamme

aravalainanne

aravalainansa

aravalainojemme

aravalainojenne

aravalainojensa

Ill

mihin

aravalainaamme

aravalainaanne

aravalainaansa

aravalainoihimme

aravalainoihinne

aravalainoihinsa

Ine

-ssa

aravalainassamme

aravalainassanne

aravalainassansa / aravalainassaan

aravalainoissamme

aravalainoissanne

aravalainoissansa / aravalainoissaan

Ela

-sta

aravalainastamme

aravalainastanne

aravalainastansa / aravalainastaan

aravalainoistamme

aravalainoistanne

aravalainoistansa / aravalainoistaan

All

-lle

aravalainallemme

aravalainallenne

aravalainallensa / aravalainalleen

aravalainoillemme

aravalainoillenne

aravalainoillensa / aravalainoillean

Ade

-lla

aravalainallamme

aravalainallanne

aravalainallansa / aravalainallaan

aravalainoillamme

aravalainoillanne

aravalainoillansa / aravalainoillaan

Abl

-lta

aravalainaltamme

aravalainaltanne

aravalainaltansa / aravalainaltaan

aravalainoiltamme

aravalainoiltanne

aravalainoiltansa / aravalainoiltaan

Tra

-ksi

aravalainaksemme

aravalainaksenne

aravalainaksensa / aravalainakseen

aravalainoiksemme

aravalainoiksenne

aravalainoiksensa / aravalainoikseen

Ess

-na

aravalainanamme

aravalainananne

aravalainanansa / aravalainanaan

aravalainoinamme

aravalainoinanne

aravalainoinansa / aravalainoinaan

Abe

-tta

aravalainattamme

aravalainattanne

aravalainattansa / aravalainattaan

aravalainoittamme

aravalainoittanne

aravalainoittansa / aravalainoittaan

Com

-ne

-

-

-

aravalainoinemme

aravalainoinenne

aravalainoinensa / aravalainoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

arava

aravat

Par

-ta

aravaa / aravata

aravia

Gen

-n

aravan

aravien

Ill

mihin

aravaan

araviin

Ine

-ssa

aravassa

aravissa

Ela

-sta

aravasta

aravista

All

-lle

aravalle

araville

Ade

-lla

aravalla

aravilla

Abl

-lta

aravalta

aravilta

Tra

-ksi

aravaksi

araviksi

Ess

-na

aravana

aravina

Abe

-tta

aravatta

aravitta

Com

-ne

-

aravine

Ins

-in

-

aravin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

arava

aravat

Par

-ta

aravaa / aravata

aravia

Gen

-n

aravan

aravien

Ill

mihin

aravaan

araviin

Ine

-ssa

aravassa

aravissa

Ela

-sta

aravasta

aravista

All

-lle

aravalle

araville

Ade

-lla

aravalla

aravilla

Abl

-lta

aravalta

aravilta

Tra

-ksi

aravaksi

araviksi

Ess

-na

aravana

aravina

Abe

-tta

aravatta

aravitta

Com

-ne

-

aravine

Ins

-in

-

aravin

arava
Show more arrow right
EMEA0.3; Europarl parallel corpus; Europarl; Tatoeba parallel corpus Mitä Arava sisältää. What Arava contains. Aravastanne ei kuulu mitään. There is no sound coming from your arava. Arava sisältää laktoosia. Arava contains lactose. Aravan säilyttäminen. How to store Arava. Älä käytä Aravaa. Do not take Arava. Mitä Arava on ja mihin sitä käytetään. What Arava is and what it is used for. Arava mg kalvopäällysteiset tabletit. Arava # mg film-coated tablets. Arava on valtion tähän tarkoitukseen tarjoama tukimuoto. Arava is a form of support provided by the state for this purpose. Tavallisesti Aravans-hoito on pitkäaikaista. You will normally take Arava over long periods of time. En ole nähnyt aravastanne koko päivänä. I haven't seen your arava all day. Show more arrow right

Wiktionary

A loan subsidized by Arava (see etymology); also aravalaina. Fin:Minulla on 50 000 markkaa aravaa, muuten olen velaton.Eng:I have a 50,000 markka Arava loan, otherwise I'm debtless. Show more arrow right arava-asunto aravahuoneisto aravajärjestelmä aravalaina aravalainoittaa aravalainoitteinen aravalainoitus aravatalo Show more arrow right Short for Asuntorakennustuotannon valtuuskunta; a state-supported agency providing subsidized financing for social housing. The agency was founded in 1949 and dissolved in 1993. It financed at least partially about half of the Finnish housing production within this time frame. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aravani

aravani

aravasi

aravasi

aravansa

aravansa

Par

-ta

aravaani / aravatani

araviani

aravaasi / aravatasi

araviasi

aravaansa / aravatansa / aravataan

araviansa / araviaan

Gen

-n

aravani

aravieni

aravasi

araviesi

aravansa

araviensa

Ill

mihin

aravaani

araviini

aravaasi

araviisi

aravaansa

araviinsa

Ine

-ssa

aravassani

aravissani

aravassasi

aravissasi

aravassansa / aravassaan

aravissansa / aravissaan

Ela

-sta

aravastani

aravistani

aravastasi

aravistasi

aravastansa / aravastaan

aravistansa / aravistaan

All

-lle

aravalleni

aravilleni

aravallesi

aravillesi

aravallensa / aravalleen

aravillensa / aravillean

Ade

-lla

aravallani

aravillani

aravallasi

aravillasi

aravallansa / aravallaan

aravillansa / aravillaan

Abl

-lta

aravaltani

araviltani

aravaltasi

araviltasi

aravaltansa / aravaltaan

araviltansa / araviltaan

Tra

-ksi

aravakseni

aravikseni

aravaksesi

araviksesi

aravaksensa / aravakseen

araviksensa / aravikseen

Ess

-na

aravanani

aravinani

aravanasi

aravinasi

aravanansa / aravanaan

aravinansa / aravinaan

Abe

-tta

aravattani

aravittani

aravattasi

aravittasi

aravattansa / aravattaan

aravittansa / aravittaan

Com

-ne

-

aravineni

-

aravinesi

-

aravinensa / aravineen

Singular

Plural

Nom

-

aravani

aravasi

aravansa

aravani

aravasi

aravansa

Par

-ta

aravaani / aravatani

aravaasi / aravatasi

aravaansa / aravatansa / aravataan

araviani

araviasi

araviansa / araviaan

Gen

-n

aravani

aravasi

aravansa

aravieni

araviesi

araviensa

Ill

mihin

aravaani

aravaasi

aravaansa

araviini

araviisi

araviinsa

Ine

-ssa

aravassani

aravassasi

aravassansa / aravassaan

aravissani

aravissasi

aravissansa / aravissaan

Ela

-sta

aravastani

aravastasi

aravastansa / aravastaan

aravistani

aravistasi

aravistansa / aravistaan

All

-lle

aravalleni

aravallesi

aravallensa / aravalleen

aravilleni

aravillesi

aravillensa / aravillean

Ade

-lla

aravallani

aravallasi

aravallansa / aravallaan

aravillani

aravillasi

aravillansa / aravillaan

Abl

-lta

aravaltani

aravaltasi

aravaltansa / aravaltaan

araviltani

araviltasi

araviltansa / araviltaan

Tra

-ksi

aravakseni

aravaksesi

aravaksensa / aravakseen

aravikseni

araviksesi

araviksensa / aravikseen

Ess

-na

aravanani

aravanasi

aravanansa / aravanaan

aravinani

aravinasi

aravinansa / aravinaan

Abe

-tta

aravattani

aravattasi

aravattansa / aravattaan

aravittani

aravittasi

aravittansa / aravittaan

Com

-ne

-

-

-

aravineni

aravinesi

aravinensa / aravineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aravamme

aravamme

aravanne

aravanne

aravansa

aravansa

Par

-ta

aravaamme / aravatamme

araviamme

aravaanne / aravatanne

aravianne

aravaansa / aravatansa / aravataan

araviansa / araviaan

Gen

-n

aravamme

araviemme

aravanne

aravienne

aravansa

araviensa

Ill

mihin

aravaamme

araviimme

aravaanne

araviinne

aravaansa

araviinsa

Ine

-ssa

aravassamme

aravissamme

aravassanne

aravissanne

aravassansa / aravassaan

aravissansa / aravissaan

Ela

-sta

aravastamme

aravistamme

aravastanne

aravistanne

aravastansa / aravastaan

aravistansa / aravistaan

All

-lle

aravallemme

aravillemme

aravallenne

aravillenne

aravallensa / aravalleen

aravillensa / aravillean

Ade

-lla

aravallamme

aravillamme

aravallanne

aravillanne

aravallansa / aravallaan

aravillansa / aravillaan

Abl

-lta

aravaltamme

araviltamme

aravaltanne

araviltanne

aravaltansa / aravaltaan

araviltansa / araviltaan

Tra

-ksi

aravaksemme

araviksemme

aravaksenne

araviksenne

aravaksensa / aravakseen

araviksensa / aravikseen

Ess

-na

aravanamme

aravinamme

aravananne

aravinanne

aravanansa / aravanaan

aravinansa / aravinaan

Abe

-tta

aravattamme

aravittamme

aravattanne

aravittanne

aravattansa / aravattaan

aravittansa / aravittaan

Com

-ne

-

aravinemme

-

aravinenne

-

aravinensa / aravineen

Singular

Plural

Nom

-

aravamme

aravanne

aravansa

aravamme

aravanne

aravansa

Par

-ta

aravaamme / aravatamme

aravaanne / aravatanne

aravaansa / aravatansa / aravataan

araviamme

aravianne

araviansa / araviaan

Gen

-n

aravamme

aravanne

aravansa

araviemme

aravienne

araviensa

Ill

mihin

aravaamme

aravaanne

aravaansa

araviimme

araviinne

araviinsa

Ine

-ssa

aravassamme

aravassanne

aravassansa / aravassaan

aravissamme

aravissanne

aravissansa / aravissaan

Ela

-sta

aravastamme

aravastanne

aravastansa / aravastaan

aravistamme

aravistanne

aravistansa / aravistaan

All

-lle

aravallemme

aravallenne

aravallensa / aravalleen

aravillemme

aravillenne

aravillensa / aravillean

Ade

-lla

aravallamme

aravallanne

aravallansa / aravallaan

aravillamme

aravillanne

aravillansa / aravillaan

Abl

-lta

aravaltamme

aravaltanne

aravaltansa / aravaltaan

araviltamme

araviltanne

araviltansa / araviltaan

Tra

-ksi

aravaksemme

aravaksenne

aravaksensa / aravakseen

araviksemme

araviksenne

araviksensa / aravikseen

Ess

-na

aravanamme

aravananne

aravanansa / aravanaan

aravinamme

aravinanne

aravinansa / aravinaan

Abe

-tta

aravattamme

aravattanne

aravattansa / aravattaan

aravittamme

aravittanne

aravittansa / aravittaan

Com

-ne

-

-

-

aravinemme

aravinenne

aravinensa / aravineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laina

lainat

Par

-ta

lainaa

lainoja

Gen

-n

lainan

lainojen

Ill

mihin

lainaan

lainoihin

Ine

-ssa

lainassa

lainoissa

Ela

-sta

lainasta

lainoista

All

-lle

lainalle

lainoille

Ade

-lla

lainalla

lainoilla

Abl

-lta

lainalta

lainoilta

Tra

-ksi

lainaksi

lainoiksi

Ess

-na

lainana

lainoina

Abe

-tta

lainatta

lainoitta

Com

-ne

-

lainoine

Ins

-in

-

lainoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laina

lainat

Par

-ta

lainaa

lainoja

Gen

-n

lainan

lainojen

Ill

mihin

lainaan

lainoihin

Ine

-ssa

lainassa

lainoissa

Ela

-sta

lainasta

lainoista

All

-lle

lainalle

lainoille

Ade

-lla

lainalla

lainoilla

Abl

-lta

lainalta

lainoilta

Tra

-ksi

lainaksi

lainoiksi

Ess

-na

lainana

lainoina

Abe

-tta

lainatta

lainoitta

Com

-ne

-

lainoine

Ins

-in

-

lainoin

loan laina
borrowing luotonotto, laina, lainaus
a loan
accommodation majoitus, asunto, majoitusmahdollisuudet, tilat, mukauttaminen, laina
Show more arrow right
Europarl; EuroParl2021; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence number 10000. Hän haki lainaa pankista. He applied for a loan at the bank. Laina on maksettu. Loan is paid off. Mistä sait halvinta lainaa? Where did you get the cheapest loan? Lainaan näitä. Borrowing these. Hän ei voi saada lainaa. He cannot get a loan. Laina on maksettava takaisin tiettynä päivänä. The loan must be repaid on a certain day. Siinä tapauksessa se on iso laina. To lend all you've got is a pretty big loan. Lainaraha on laina, joka on otettu vakuudettomasti. Loan capital is a loan that has been taken without collateral. Pankki myönsi hänelle suuren lainaa. The bank granted him a large loan. Laina auttoi minua selviytymään vaikeasta tilanteesta. The loan helped me get through a difficult situation. Show more arrow right

Wiktionary

loan Show more arrow right From Proto-Finnic laihna, borrowed from Proto-Germanic laihną (compare Swedish lån, English loan). Show more arrow right

Wikipedia

Loan In finance, a loan is the lending of money by one or more individuals, organizations, or other entities to other individuals, organizations etc. The recipient (i.e., the borrower) incurs a debt and is usually liable to pay interest on that debt until it is repaid as well as to repay the principal amount borrowed. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainani

lainani

lainasi

lainasi

lainansa

lainansa

Par

-ta

lainaani

lainojani

lainaasi

lainojasi

lainaansa / lainaaan

lainojansa / lainojaan

Gen

-n

lainani

lainojeni

lainasi

lainojesi

lainansa

lainojensa

Ill

mihin

lainaani

lainoihini

lainaasi

lainoihisi

lainaansa

lainoihinsa

Ine

-ssa

lainassani

lainoissani

lainassasi

lainoissasi

lainassansa / lainassaan

lainoissansa / lainoissaan

Ela

-sta

lainastani

lainoistani

lainastasi

lainoistasi

lainastansa / lainastaan

lainoistansa / lainoistaan

All

-lle

lainalleni

lainoilleni

lainallesi

lainoillesi

lainallensa / lainalleen

lainoillensa / lainoillean

Ade

-lla

lainallani

lainoillani

lainallasi

lainoillasi

lainallansa / lainallaan

lainoillansa / lainoillaan

Abl

-lta

lainaltani

lainoiltani

lainaltasi

lainoiltasi

lainaltansa / lainaltaan

lainoiltansa / lainoiltaan

Tra

-ksi

lainakseni

lainoikseni

lainaksesi

lainoiksesi

lainaksensa / lainakseen

lainoiksensa / lainoikseen

Ess

-na

lainanani

lainoinani

lainanasi

lainoinasi

lainanansa / lainanaan

lainoinansa / lainoinaan

Abe

-tta

lainattani

lainoittani

lainattasi

lainoittasi

lainattansa / lainattaan

lainoittansa / lainoittaan

Com

-ne

-

lainoineni

-

lainoinesi

-

lainoinensa / lainoineen

Singular

Plural

Nom

-

lainani

lainasi

lainansa

lainani

lainasi

lainansa

Par

-ta

lainaani

lainaasi

lainaansa / lainaaan

lainojani

lainojasi

lainojansa / lainojaan

Gen

-n

lainani

lainasi

lainansa

lainojeni

lainojesi

lainojensa

Ill

mihin

lainaani

lainaasi

lainaansa

lainoihini

lainoihisi

lainoihinsa

Ine

-ssa

lainassani

lainassasi

lainassansa / lainassaan

lainoissani

lainoissasi

lainoissansa / lainoissaan

Ela

-sta

lainastani

lainastasi

lainastansa / lainastaan

lainoistani

lainoistasi

lainoistansa / lainoistaan

All

-lle

lainalleni

lainallesi

lainallensa / lainalleen

lainoilleni

lainoillesi

lainoillensa / lainoillean

Ade

-lla

lainallani

lainallasi

lainallansa / lainallaan

lainoillani

lainoillasi

lainoillansa / lainoillaan

Abl

-lta

lainaltani

lainaltasi

lainaltansa / lainaltaan

lainoiltani

lainoiltasi

lainoiltansa / lainoiltaan

Tra

-ksi

lainakseni

lainaksesi

lainaksensa / lainakseen

lainoikseni

lainoiksesi

lainoiksensa / lainoikseen

Ess

-na

lainanani

lainanasi

lainanansa / lainanaan

lainoinani

lainoinasi

lainoinansa / lainoinaan

Abe

-tta

lainattani

lainattasi

lainattansa / lainattaan

lainoittani

lainoittasi

lainoittansa / lainoittaan

Com

-ne

-

-

-

lainoineni

lainoinesi

lainoinensa / lainoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainamme

lainamme

lainanne

lainanne

lainansa

lainansa

Par

-ta

lainaamme

lainojamme

lainaanne

lainojanne

lainaansa / lainaaan

lainojansa / lainojaan

Gen

-n

lainamme

lainojemme

lainanne

lainojenne

lainansa

lainojensa

Ill

mihin

lainaamme

lainoihimme

lainaanne

lainoihinne

lainaansa

lainoihinsa

Ine

-ssa

lainassamme

lainoissamme

lainassanne

lainoissanne

lainassansa / lainassaan

lainoissansa / lainoissaan

Ela

-sta

lainastamme

lainoistamme

lainastanne

lainoistanne

lainastansa / lainastaan

lainoistansa / lainoistaan

All

-lle

lainallemme

lainoillemme

lainallenne

lainoillenne

lainallensa / lainalleen

lainoillensa / lainoillean

Ade

-lla

lainallamme

lainoillamme

lainallanne

lainoillanne

lainallansa / lainallaan

lainoillansa / lainoillaan

Abl

-lta

lainaltamme

lainoiltamme

lainaltanne

lainoiltanne

lainaltansa / lainaltaan

lainoiltansa / lainoiltaan

Tra

-ksi

lainaksemme

lainoiksemme

lainaksenne

lainoiksenne

lainaksensa / lainakseen

lainoiksensa / lainoikseen

Ess

-na

lainanamme

lainoinamme

lainananne

lainoinanne

lainanansa / lainanaan

lainoinansa / lainoinaan

Abe

-tta

lainattamme

lainoittamme

lainattanne

lainoittanne

lainattansa / lainattaan

lainoittansa / lainoittaan

Com

-ne

-

lainoinemme

-

lainoinenne

-

lainoinensa / lainoineen

Singular

Plural

Nom

-

lainamme

lainanne

lainansa

lainamme

lainanne

lainansa

Par

-ta

lainaamme

lainaanne

lainaansa / lainaaan

lainojamme

lainojanne

lainojansa / lainojaan

Gen

-n

lainamme

lainanne

lainansa

lainojemme

lainojenne

lainojensa

Ill

mihin

lainaamme

lainaanne

lainaansa

lainoihimme

lainoihinne

lainoihinsa

Ine

-ssa

lainassamme

lainassanne

lainassansa / lainassaan

lainoissamme

lainoissanne

lainoissansa / lainoissaan

Ela

-sta

lainastamme

lainastanne

lainastansa / lainastaan

lainoistamme

lainoistanne

lainoistansa / lainoistaan

All

-lle

lainallemme

lainallenne

lainallensa / lainalleen

lainoillemme

lainoillenne

lainoillensa / lainoillean

Ade

-lla

lainallamme

lainallanne

lainallansa / lainallaan

lainoillamme

lainoillanne

lainoillansa / lainoillaan

Abl

-lta

lainaltamme

lainaltanne

lainaltansa / lainaltaan

lainoiltamme

lainoiltanne

lainoiltansa / lainoiltaan

Tra

-ksi

lainaksemme

lainaksenne

lainaksensa / lainakseen

lainoiksemme

lainoiksenne

lainoiksensa / lainoikseen

Ess

-na

lainanamme

lainananne

lainanansa / lainanaan

lainoinamme

lainoinanne

lainoinansa / lainoinaan

Abe

-tta

lainattamme

lainattanne

lainattansa / lainattaan

lainoittamme

lainoittanne

lainoittansa / lainoittaan

Com

-ne

-

-

-

lainoinemme

lainoinenne

lainoinensa / lainoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept