vaivatuille |
Verb, Passive Participle with suffix nut Plural Allative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tuki |
Noun, Plural Allative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ vattu |
Noun, Plural Allative |
|
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivaan |
|
ii |
vaivaat |
|
iii |
vaivaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivaamme / vaivataan |
|
ii |
vaivaatte |
|
iii |
vaivaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivasin |
|
ii |
vaivasit |
|
iii |
vaivasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivasimme / vaivattiin |
|
ii |
vaivasitte |
|
iii |
vaivasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen vaivannut |
en ole vaivannut |
ii |
olet vaivannut |
et ole vaivannut |
iii |
on vaivannut |
ei ole vaivannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme vaivanneet |
emme ole vaivanneet |
ii |
olette vaivanneet |
ette ole vaivanneet |
iii |
ovat vaivanneet |
eivät ole vaivanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin vaivannut |
en ollut vaivannut |
ii |
olit vaivannut |
et ollut vaivannut |
iii |
oli vaivannut |
ei ollut vaivannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme vaivanneet |
emme olleet vaivanneet |
ii |
olitte vaivanneet |
ette olleet vaivanneet |
iii |
olivat vaivanneet |
eivät olleet vaivanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivaisin |
|
ii |
vaivaisit |
|
iii |
vaivaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivaisimme |
|
ii |
vaivaisitte |
|
iii |
vaivaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin vaivannut |
en olisi vaivannut |
ii |
olisit vaivannut |
et olisi vaivannut |
iii |
olisi vaivannut |
ei olisi vaivannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme vaivanneet |
emme olisi vaivanneet |
ii |
olisitte vaivanneet |
ette olisi vaivanneet |
iii |
olisivat vaivanneet |
eivät olisi vaivanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivannen |
en vaivanne |
ii |
vaivannet |
et vaivanne |
iii |
vaivannee |
ei vaivanne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivannemme |
emme vaivanne |
ii |
vaivannette |
ette vaivanne |
iii |
vaivannevat |
eivät vaivanne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen vaivannut |
en liene vaivannut |
ii |
lienet vaivannut |
et liene vaivannut |
iii |
lienee vaivannut |
ei liene vaivannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme vaivanneet |
emme liene vaivanneet |
ii |
lienette vaivanneet |
ette liene vaivanneet |
iii |
lienevät vaivanneet |
eivät liene vaivanneet |
Singular
i |
- |
ii |
vaivaa |
iii |
vaivatkoon |
Plural
i |
vaivatkaamme |
ii |
vaivatkaa |
iii |
vaivatkoot |
Nom |
- |
vaivata |
Tra |
-ksi |
vaivataksensa / vaivatakseen |
Ine |
-ssa |
vaivatessa |
Ins |
-in |
vaivaten |
Ine |
-ssa |
vaivattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
vaivaamaan |
Ine |
-ssa |
vaivaamassa |
Ela |
-sta |
vaivaamasta |
Ade |
-lla |
vaivaamalla |
Abe |
-tta |
vaivaamatta |
Ins |
-in |
vaivaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
vaivaaminen |
Par |
-ta |
vaivaamista |
vaivaamaisillaan / vaivaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
vaivataan |
ei vaivata |
Imperfect |
vaivattiin |
ei vaivattu |
Potential |
vaivattaneen |
ei vaivattane |
Conditional |
vaivattaisiin |
ei vaivattaisi |
Imperative Present |
vaivattakoon |
älköön vaivattako |
Imperative Perfect |
olkoon vaivattu |
älköön vaivattu |
Positive
Negative
Present
vaivataan
ei vaivata
Imperfect
vaivattiin
ei vaivattu
Potential
vaivattaneen
ei vaivattane
Conditional
vaivattaisiin
ei vaivattaisi
Imperative Present
vaivattakoon
älköön vaivattako
Imperative Perfect
olkoon vaivattu
älköön vaivattu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
vaivaava |
vaivattava |
2nd |
vaivannut |
vaivattu |
3rd |
vaivaama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaiva |
vaivat |
Par |
-ta |
vaivaa |
vaivoja |
Gen |
-n |
vaivan |
vaivojen |
Ill |
mihin |
vaivaan |
vaivoihin |
Ine |
-ssa |
vaivassa |
vaivoissa |
Ela |
-sta |
vaivasta |
vaivoista |
All |
-lle |
vaivalle |
vaivoille |
Ade |
-lla |
vaivalla |
vaivoilla |
Abl |
-lta |
vaivalta |
vaivoilta |
Tra |
-ksi |
vaivaksi |
vaivoiksi |
Ess |
-na |
vaivana |
vaivoina |
Abe |
-tta |
vaivatta |
vaivoitta |
Com |
-ne |
- |
vaivoine |
Ins |
-in |
- |
vaivoin |
Singular
Plural
Nom
-
vaiva
vaivat
Par
-ta
vaivaa
vaivoja
Gen
-n
vaivan
vaivojen
Ill
mihin
vaivaan
vaivoihin
Ine
-ssa
vaivassa
vaivoissa
Ela
-sta
vaivasta
vaivoista
All
-lle
vaivalle
vaivoille
Ade
-lla
vaivalla
vaivoilla
Abl
-lta
vaivalta
vaivoilta
Tra
-ksi
vaivaksi
vaivoiksi
Ess
-na
vaivana
vaivoina
Abe
-tta
vaivatta
vaivoitta
Com
-ne
-
vaivoine
Ins
-in
-
vaivoin
| ailment | sairaus, vaiva |
| discomfort | epämukavuus, vaiva, hankaluus, vaivaantuneisuus |
| trouble | vika, vaiva, häiriö, vaikeudet, hankaluus, vaikeus |
| effort | ponnistus, yritys, vaiva, vaivannäkö, saavutus, aikaansaannos |
| complaint | valitus, kanne, vaiva, reklamaatio, valituksen aihe, sairaus |
| inconvenience | hankaluus, epämukavuus, vaiva |
| disorder | häiriö, epäjärjestys, vaiva, levottomuus, vaivat, sekaannus |
| labor | työ, työvoima, synnytys, vaiva, synnytyspoltot, työläiset |
| molestation | ahdistelu, vaiva, kiusa, rasitus |
| bother | kiusa, vaiva, harmi, kiusankappale |
| annoyance | harmi, mielipaha, vaiva, kiusankappale, kiusa, kiusallisuus |
| the matter | vaiva, vika, vaikeus |
| lab | laboratorio, työ, vaiva, ponnistus, synnytys, työvoima |
| hardship | vaikeus, kärsimys, vastoinkäyminen, vaiva |
| ado | melu, touhu, vaiva |
| blight | vitsaus, riesa, rappio, homesieni, nokisieni, vaiva |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
Par |
-ta |
vaivaa |
vaivoja |
vaivaa |
vaivoja |
vaivaa |
vaivoja |
Gen |
-n |
vaiva |
vaivoje |
vaiva |
vaivoje |
vaiva |
vaivoje |
Ill |
mihin |
vaivaa |
vaivoihi |
vaivaa |
vaivoihi |
vaivaa |
vaivoihi |
Ine |
-ssa |
vaivassa |
vaivoissa |
vaivassa |
vaivoissa |
vaivassa |
vaivoissa |
Ela |
-sta |
vaivasta |
vaivoista |
vaivasta |
vaivoista |
vaivasta |
vaivoista |
All |
-lle |
vaivalle |
vaivoille |
vaivalle |
vaivoille |
vaivalle |
vaivoille |
Ade |
-lla |
vaivalla |
vaivoilla |
vaivalla |
vaivoilla |
vaivalla |
vaivoilla |
Abl |
-lta |
vaivalta |
vaivoilta |
vaivalta |
vaivoilta |
vaivalta |
vaivoilta |
Tra |
-ksi |
vaivakse |
vaivoikse |
vaivakse |
vaivoikse |
vaivakse |
vaivoikse |
Ess |
-na |
vaivana |
vaivoina |
vaivana |
vaivoina |
vaivana |
vaivoina |
Abe |
-tta |
vaivatta |
vaivoitta |
vaivatta |
vaivoitta |
vaivatta |
vaivoitta |
Com |
-ne |
- |
vaivoine |
- |
vaivoine |
- |
vaivoine |
Singular
Plural
Nom
-
vaiva
vaiva
vaiva
vaiva
vaiva
vaiva
Par
-ta
vaivaa
vaivaa
vaivaa
vaivoja
vaivoja
vaivoja
Gen
-n
vaiva
vaiva
vaiva
vaivoje
vaivoje
vaivoje
Ill
mihin
vaivaa
vaivaa
vaivaa
vaivoihi
vaivoihi
vaivoihi
Ine
-ssa
vaivassa
vaivassa
vaivassa
vaivoissa
vaivoissa
vaivoissa
Ela
-sta
vaivasta
vaivasta
vaivasta
vaivoista
vaivoista
vaivoista
All
-lle
vaivalle
vaivalle
vaivalle
vaivoille
vaivoille
vaivoille
Ade
-lla
vaivalla
vaivalla
vaivalla
vaivoilla
vaivoilla
vaivoilla
Abl
-lta
vaivalta
vaivalta
vaivalta
vaivoilta
vaivoilta
vaivoilta
Tra
-ksi
vaivakse
vaivakse
vaivakse
vaivoikse
vaivoikse
vaivoikse
Ess
-na
vaivana
vaivana
vaivana
vaivoina
vaivoina
vaivoina
Abe
-tta
vaivatta
vaivatta
vaivatta
vaivoitta
vaivoitta
vaivoitta
Com
-ne
-
-
-
vaivoine
vaivoine
vaivoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
Par |
-ta |
vaivaa |
vaivoja |
vaivaa |
vaivoja |
vaivaa |
vaivoja |
Gen |
-n |
vaiva |
vaivoje |
vaiva |
vaivoje |
vaiva |
vaivoje |
Ill |
mihin |
vaivaa |
vaivoihi |
vaivaa |
vaivoihi |
vaivaa |
vaivoihi |
Ine |
-ssa |
vaivassa |
vaivoissa |
vaivassa |
vaivoissa |
vaivassa |
vaivoissa |
Ela |
-sta |
vaivasta |
vaivoista |
vaivasta |
vaivoista |
vaivasta |
vaivoista |
All |
-lle |
vaivalle |
vaivoille |
vaivalle |
vaivoille |
vaivalle |
vaivoille |
Ade |
-lla |
vaivalla |
vaivoilla |
vaivalla |
vaivoilla |
vaivalla |
vaivoilla |
Abl |
-lta |
vaivalta |
vaivoilta |
vaivalta |
vaivoilta |
vaivalta |
vaivoilta |
Tra |
-ksi |
vaivakse |
vaivoikse |
vaivakse |
vaivoikse |
vaivakse |
vaivoikse |
Ess |
-na |
vaivana |
vaivoina |
vaivana |
vaivoina |
vaivana |
vaivoina |
Abe |
-tta |
vaivatta |
vaivoitta |
vaivatta |
vaivoitta |
vaivatta |
vaivoitta |
Com |
-ne |
- |
vaivoine |
- |
vaivoine |
- |
vaivoine |
Singular
Plural
Nom
-
vaiva
vaiva
vaiva
vaiva
vaiva
vaiva
Par
-ta
vaivaa
vaivaa
vaivaa
vaivoja
vaivoja
vaivoja
Gen
-n
vaiva
vaiva
vaiva
vaivoje
vaivoje
vaivoje
Ill
mihin
vaivaa
vaivaa
vaivaa
vaivoihi
vaivoihi
vaivoihi
Ine
-ssa
vaivassa
vaivassa
vaivassa
vaivoissa
vaivoissa
vaivoissa
Ela
-sta
vaivasta
vaivasta
vaivasta
vaivoista
vaivoista
vaivoista
All
-lle
vaivalle
vaivalle
vaivalle
vaivoille
vaivoille
vaivoille
Ade
-lla
vaivalla
vaivalla
vaivalla
vaivoilla
vaivoilla
vaivoilla
Abl
-lta
vaivalta
vaivalta
vaivalta
vaivoilta
vaivoilta
vaivoilta
Tra
-ksi
vaivakse
vaivakse
vaivakse
vaivoikse
vaivoikse
vaivoikse
Ess
-na
vaivana
vaivana
vaivana
vaivoina
vaivoina
vaivoina
Abe
-tta
vaivatta
vaivatta
vaivatta
vaivoitta
vaivoitta
vaivoitta
Com
-ne
-
-
-
vaivoine
vaivoine
vaivoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tuki |
tuet |
Par |
-ta |
tukea |
tukia |
Gen |
-n |
tuen |
tukien |
Ill |
mihin |
tukeen |
tukiin |
Ine |
-ssa |
tuessa |
tuissa |
Ela |
-sta |
tuesta |
tuista |
All |
-lle |
tuelle |
tuille |
Ade |
-lla |
tuella |
tuilla |
Abl |
-lta |
tuelta |
tuilta |
Tra |
-ksi |
tueksi |
tuiksi |
Ess |
-na |
tukena |
tukina |
Abe |
-tta |
tuetta |
tuitta |
Com |
-ne |
- |
tukine |
Ins |
-in |
- |
tuin |
Singular
Plural
Nom
-
tuki
tuet
Par
-ta
tukea
tukia
Gen
-n
tuen
tukien
Ill
mihin
tukeen
tukiin
Ine
-ssa
tuessa
tuissa
Ela
-sta
tuesta
tuista
All
-lle
tuelle
tuille
Ade
-lla
tuella
tuilla
Abl
-lta
tuelta
tuilta
Tra
-ksi
tueksi
tuiksi
Ess
-na
tukena
tukina
Abe
-tta
tuetta
tuitta
Com
-ne
-
tukine
Ins
-in
-
tuin
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tuke |
tuke |
tuke |
tuke |
tuke |
tuke |
Par |
-ta |
tukea |
tukia |
tukea |
tukia |
tukea |
tukia |
Gen |
-n |
tuke |
tukie |
tuke |
tukie |
tuke |
tukie |
Ill |
mihin |
tukee |
tukii |
tukee |
tukii |
tukee |
tukii |
Ine |
-ssa |
tuessa |
tuissa |
tuessa |
tuissa |
tuessa |
tuissa |
Ela |
-sta |
tuesta |
tuista |
tuesta |
tuista |
tuesta |
tuista |
All |
-lle |
tuelle |
tuille |
tuelle |
tuille |
tuelle |
tuille |
Ade |
-lla |
tuella |
tuilla |
tuella |
tuilla |
tuella |
tuilla |
Abl |
-lta |
tuelta |
tuilta |
tuelta |
tuilta |
tuelta |
tuilta |
Tra |
-ksi |
tuekse |
tuikse |
tuekse |
tuikse |
tuekse |
tuikse |
Ess |
-na |
tukena |
tukina |
tukena |
tukina |
tukena |
tukina |
Abe |
-tta |
tuetta |
tuitta |
tuetta |
tuitta |
tuetta |
tuitta |
Com |
-ne |
- |
tukine |
- |
tukine |
- |
tukine |
Singular
Plural
Nom
-
tuke
tuke
tuke
tuke
tuke
tuke
Par
-ta
tukea
tukea
tukea
tukia
tukia
tukia
Gen
-n
tuke
tuke
tuke
tukie
tukie
tukie
Ill
mihin
tukee
tukee
tukee
tukii
tukii
tukii
Ine
-ssa
tuessa
tuessa
tuessa
tuissa
tuissa
tuissa
Ela
-sta
tuesta
tuesta
tuesta
tuista
tuista
tuista
All
-lle
tuelle
tuelle
tuelle
tuille
tuille
tuille
Ade
-lla
tuella
tuella
tuella
tuilla
tuilla
tuilla
Abl
-lta
tuelta
tuelta
tuelta
tuilta
tuilta
tuilta
Tra
-ksi
tuekse
tuekse
tuekse
tuikse
tuikse
tuikse
Ess
-na
tukena
tukena
tukena
tukina
tukina
tukina
Abe
-tta
tuetta
tuetta
tuetta
tuitta
tuitta
tuitta
Com
-ne
-
-
-
tukine
tukine
tukine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tuke |
tuke |
tuke |
tuke |
tuke |
tuke |
Par |
-ta |
tukea |
tukia |
tukea |
tukia |
tukea |
tukia |
Gen |
-n |
tuke |
tukie |
tuke |
tukie |
tuke |
tukie |
Ill |
mihin |
tukee |
tukii |
tukee |
tukii |
tukee |
tukii |
Ine |
-ssa |
tuessa |
tuissa |
tuessa |
tuissa |
tuessa |
tuissa |
Ela |
-sta |
tuesta |
tuista |
tuesta |
tuista |
tuesta |
tuista |
All |
-lle |
tuelle |
tuille |
tuelle |
tuille |
tuelle |
tuille |
Ade |
-lla |
tuella |
tuilla |
tuella |
tuilla |
tuella |
tuilla |
Abl |
-lta |
tuelta |
tuilta |
tuelta |
tuilta |
tuelta |
tuilta |
Tra |
-ksi |
tuekse |
tuikse |
tuekse |
tuikse |
tuekse |
tuikse |
Ess |
-na |
tukena |
tukina |
tukena |
tukina |
tukena |
tukina |
Abe |
-tta |
tuetta |
tuitta |
tuetta |
tuitta |
tuetta |
tuitta |
Com |
-ne |
- |
tukine |
- |
tukine |
- |
tukine |
Singular
Plural
Nom
-
tuke
tuke
tuke
tuke
tuke
tuke
Par
-ta
tukea
tukea
tukea
tukia
tukia
tukia
Gen
-n
tuke
tuke
tuke
tukie
tukie
tukie
Ill
mihin
tukee
tukee
tukee
tukii
tukii
tukii
Ine
-ssa
tuessa
tuessa
tuessa
tuissa
tuissa
tuissa
Ela
-sta
tuesta
tuesta
tuesta
tuista
tuista
tuista
All
-lle
tuelle
tuelle
tuelle
tuille
tuille
tuille
Ade
-lla
tuella
tuella
tuella
tuilla
tuilla
tuilla
Abl
-lta
tuelta
tuelta
tuelta
tuilta
tuilta
tuilta
Tra
-ksi
tuekse
tuekse
tuekse
tuikse
tuikse
tuikse
Ess
-na
tukena
tukena
tukena
tukina
tukina
tukina
Abe
-tta
tuetta
tuetta
tuetta
tuitta
tuitta
tuitta
Com
-ne
-
-
-
tukine
tukine
tukine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vai |
vait |
Par |
-ta |
vaita |
vaita |
Gen |
-n |
vain |
vaitten / vaiden |
Ill |
mihin |
vaihin |
vaihin |
Ine |
-ssa |
vaissa |
vaissa |
Ela |
-sta |
vaista |
vaista |
All |
-lle |
vaille |
vaille |
Ade |
-lla |
vailla |
vailla |
Abl |
-lta |
vailta |
vailta |
Tra |
-ksi |
vaiksi |
vaiksi |
Ess |
-na |
vaina |
vaina |
Abe |
-tta |
vaitta |
vaitta |
Com |
-ne |
- |
vaine |
Ins |
-in |
- |
vain |
Singular
Plural
Nom
-
vai
vait
Par
-ta
vaita
vaita
Gen
-n
vain
vaitten / vaiden
Ill
mihin
vaihin
vaihin
Ine
-ssa
vaissa
vaissa
Ela
-sta
vaista
vaista
All
-lle
vaille
vaille
Ade
-lla
vailla
vailla
Abl
-lta
vailta
vailta
Tra
-ksi
vaiksi
vaiksi
Ess
-na
vaina
vaina
Abe
-tta
vaitta
vaitta
Com
-ne
-
vaine
Ins
-in
-
vain
| or | tai, vai, eikä, taikka, eli, tai muuten |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vai |
vai |
vai |
vai |
vai |
vai |
Par |
-ta |
vaita |
vaita |
vaita |
vaita |
vaita |
vaita |
Gen |
-n |
vai |
vaitte |
vai |
vaitte |
vai |
vaitte |
Ill |
mihin |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
Ine |
-ssa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
Ela |
-sta |
vaista |
vaista |
vaista |
vaista |
vaista |
vaista |
All |
-lle |
vaille |
vaille |
vaille |
vaille |
vaille |
vaille |
Ade |
-lla |
vailla |
vailla |
vailla |
vailla |
vailla |
vailla |
Abl |
-lta |
vailta |
vailta |
vailta |
vailta |
vailta |
vailta |
Tra |
-ksi |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
Ess |
-na |
vaina |
vaina |
vaina |
vaina |
vaina |
vaina |
Abe |
-tta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
Com |
-ne |
- |
vaine |
- |
vaine |
- |
vaine |
Singular
Plural
Nom
-
vai
vai
vai
vai
vai
vai
Par
-ta
vaita
vaita
vaita
vaita
vaita
vaita
Gen
-n
vai
vai
vai
vaitte
vaitte
vaitte
Ill
mihin
vaihi
vaihi
vaihi
vaihi
vaihi
vaihi
Ine
-ssa
vaissa
vaissa
vaissa
vaissa
vaissa
vaissa
Ela
-sta
vaista
vaista
vaista
vaista
vaista
vaista
All
-lle
vaille
vaille
vaille
vaille
vaille
vaille
Ade
-lla
vailla
vailla
vailla
vailla
vailla
vailla
Abl
-lta
vailta
vailta
vailta
vailta
vailta
vailta
Tra
-ksi
vaikse
vaikse
vaikse
vaikse
vaikse
vaikse
Ess
-na
vaina
vaina
vaina
vaina
vaina
vaina
Abe
-tta
vaitta
vaitta
vaitta
vaitta
vaitta
vaitta
Com
-ne
-
-
-
vaine
vaine
vaine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vai |
vai |
vai |
vai |
vai |
vai |
Par |
-ta |
vaita |
vaita |
vaita |
vaita |
vaita |
vaita |
Gen |
-n |
vai |
vaitte |
vai |
vaitte |
vai |
vaitte |
Ill |
mihin |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
Ine |
-ssa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
Ela |
-sta |
vaista |
vaista |
vaista |
vaista |
vaista |
vaista |
All |
-lle |
vaille |
vaille |
vaille |
vaille |
vaille |
vaille |
Ade |
-lla |
vailla |
vailla |
vailla |
vailla |
vailla |
vailla |
Abl |
-lta |
vailta |
vailta |
vailta |
vailta |
vailta |
vailta |
Tra |
-ksi |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
Ess |
-na |
vaina |
vaina |
vaina |
vaina |
vaina |
vaina |
Abe |
-tta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
Com |
-ne |
- |
vaine |
- |
vaine |
- |
vaine |
Singular
Plural
Nom
-
vai
vai
vai
vai
vai
vai
Par
-ta
vaita
vaita
vaita
vaita
vaita
vaita
Gen
-n
vai
vai
vai
vaitte
vaitte
vaitte
Ill
mihin
vaihi
vaihi
vaihi
vaihi
vaihi
vaihi
Ine
-ssa
vaissa
vaissa
vaissa
vaissa
vaissa
vaissa
Ela
-sta
vaista
vaista
vaista
vaista
vaista
vaista
All
-lle
vaille
vaille
vaille
vaille
vaille
vaille
Ade
-lla
vailla
vailla
vailla
vailla
vailla
vailla
Abl
-lta
vailta
vailta
vailta
vailta
vailta
vailta
Tra
-ksi
vaikse
vaikse
vaikse
vaikse
vaikse
vaikse
Ess
-na
vaina
vaina
vaina
vaina
vaina
vaina
Abe
-tta
vaitta
vaitta
vaitta
vaitta
vaitta
vaitta
Com
-ne
-
-
-
vaine
vaine
vaine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vattu |
vatut |
Par |
-ta |
vattua |
vattuja |
Gen |
-n |
vatun |
vattujen |
Ill |
mihin |
vattuun |
vattuihin |
Ine |
-ssa |
vatussa |
vatuissa |
Ela |
-sta |
vatusta |
vatuista |
All |
-lle |
vatulle |
vatuille |
Ade |
-lla |
vatulla |
vatuilla |
Abl |
-lta |
vatulta |
vatuilta |
Tra |
-ksi |
vatuksi |
vatuiksi |
Ess |
-na |
vattuna |
vattuina |
Abe |
-tta |
vatutta |
vatuitta |
Com |
-ne |
- |
vattuine |
Ins |
-in |
- |
vatuin |
Singular
Plural
Nom
-
vattu
vatut
Par
-ta
vattua
vattuja
Gen
-n
vatun
vattujen
Ill
mihin
vattuun
vattuihin
Ine
-ssa
vatussa
vatuissa
Ela
-sta
vatusta
vatuista
All
-lle
vatulle
vatuille
Ade
-lla
vatulla
vatuilla
Abl
-lta
vatulta
vatuilta
Tra
-ksi
vatuksi
vatuiksi
Ess
-na
vattuna
vattuina
Abe
-tta
vatutta
vatuitta
Com
-ne
-
vattuine
Ins
-in
-
vatuin
| raspberry | vadelma, vattu |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vattu |
vattu |
vattu |
vattu |
vattu |
vattu |
Par |
-ta |
vattua |
vattuja |
vattua |
vattuja |
vattua |
vattuja |
Gen |
-n |
vattu |
vattuje |
vattu |
vattuje |
vattu |
vattuje |
Ill |
mihin |
vattuu |
vattuihi |
vattuu |
vattuihi |
vattuu |
vattuihi |
Ine |
-ssa |
vatussa |
vatuissa |
vatussa |
vatuissa |
vatussa |
vatuissa |
Ela |
-sta |
vatusta |
vatuista |
vatusta |
vatuista |
vatusta |
vatuista |
All |
-lle |
vatulle |
vatuille |
vatulle |
vatuille |
vatulle |
vatuille |
Ade |
-lla |
vatulla |
vatuilla |
vatulla |
vatuilla |
vatulla |
vatuilla |
Abl |
-lta |
vatulta |
vatuilta |
vatulta |
vatuilta |
vatulta |
vatuilta |
Tra |
-ksi |
vatukse |
vatuikse |
vatukse |
vatuikse |
vatukse |
vatuikse |
Ess |
-na |
vattuna |
vattuina |
vattuna |
vattuina |
vattuna |
vattuina |
Abe |
-tta |
vatutta |
vatuitta |
vatutta |
vatuitta |
vatutta |
vatuitta |
Com |
-ne |
- |
vattuine |
- |
vattuine |
- |
vattuine |
Singular
Plural
Nom
-
vattu
vattu
vattu
vattu
vattu
vattu
Par
-ta
vattua
vattua
vattua
vattuja
vattuja
vattuja
Gen
-n
vattu
vattu
vattu
vattuje
vattuje
vattuje
Ill
mihin
vattuu
vattuu
vattuu
vattuihi
vattuihi
vattuihi
Ine
-ssa
vatussa
vatussa
vatussa
vatuissa
vatuissa
vatuissa
Ela
-sta
vatusta
vatusta
vatusta
vatuista
vatuista
vatuista
All
-lle
vatulle
vatulle
vatulle
vatuille
vatuille
vatuille
Ade
-lla
vatulla
vatulla
vatulla
vatuilla
vatuilla
vatuilla
Abl
-lta
vatulta
vatulta
vatulta
vatuilta
vatuilta
vatuilta
Tra
-ksi
vatukse
vatukse
vatukse
vatuikse
vatuikse
vatuikse
Ess
-na
vattuna
vattuna
vattuna
vattuina
vattuina
vattuina
Abe
-tta
vatutta
vatutta
vatutta
vatuitta
vatuitta
vatuitta
Com
-ne
-
-
-
vattuine
vattuine
vattuine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vattu |
vattu |
vattu |
vattu |
vattu |
vattu |
Par |
-ta |
vattua |
vattuja |
vattua |
vattuja |
vattua |
vattuja |
Gen |
-n |
vattu |
vattuje |
vattu |
vattuje |
vattu |
vattuje |
Ill |
mihin |
vattuu |
vattuihi |
vattuu |
vattuihi |
vattuu |
vattuihi |
Ine |
-ssa |
vatussa |
vatuissa |
vatussa |
vatuissa |
vatussa |
vatuissa |
Ela |
-sta |
vatusta |
vatuista |
vatusta |
vatuista |
vatusta |
vatuista |
All |
-lle |
vatulle |
vatuille |
vatulle |
vatuille |
vatulle |
vatuille |
Ade |
-lla |
vatulla |
vatuilla |
vatulla |
vatuilla |
vatulla |
vatuilla |
Abl |
-lta |
vatulta |
vatuilta |
vatulta |
vatuilta |
vatulta |
vatuilta |
Tra |
-ksi |
vatukse |
vatuikse |
vatukse |
vatuikse |
vatukse |
vatuikse |
Ess |
-na |
vattuna |
vattuina |
vattuna |
vattuina |
vattuna |
vattuina |
Abe |
-tta |
vatutta |
vatuitta |
vatutta |
vatuitta |
vatutta |
vatuitta |
Com |
-ne |
- |
vattuine |
- |
vattuine |
- |
vattuine |
Singular
Plural
Nom
-
vattu
vattu
vattu
vattu
vattu
vattu
Par
-ta
vattua
vattua
vattua
vattuja
vattuja
vattuja
Gen
-n
vattu
vattu
vattu
vattuje
vattuje
vattuje
Ill
mihin
vattuu
vattuu
vattuu
vattuihi
vattuihi
vattuihi
Ine
-ssa
vatussa
vatussa
vatussa
vatuissa
vatuissa
vatuissa
Ela
-sta
vatusta
vatusta
vatusta
vatuista
vatuista
vatuista
All
-lle
vatulle
vatulle
vatulle
vatuille
vatuille
vatuille
Ade
-lla
vatulla
vatulla
vatulla
vatuilla
vatuilla
vatuilla
Abl
-lta
vatulta
vatulta
vatulta
vatuilta
vatuilta
vatuilta
Tra
-ksi
vatukse
vatukse
vatukse
vatuikse
vatuikse
vatuikse
Ess
-na
vattuna
vattuna
vattuna
vattuina
vattuina
vattuina
Abe
-tta
vatutta
vatutta
vatutta
vatuitta
vatuitta
vatuitta
Com
-ne
-
-
-
vattuine
vattuine
vattuine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net