vainotaanko |
Verb, Passive Indicative Present Pe4, |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ taka |
Noun, Singular Genitive, |
|
Noun, Singular Genitive |
||
+ ota |
Noun, Singular Illative, |
|
| to persecute | vainota, kiusata, ahdistella |
| to pursue | jatkaa, harjoittaa, noudattaa, tavoitella, seurata, vainota |
| to victimize | sortaa, vainota, valita uhrikseen |
| to dog | seurata, olla jkn kintereillä, vainota |
| to hound | ajaa, ajaa takaa, vainota |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vainoanko |
|
ii |
vainoatko |
|
iii |
vainoaako |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vainoammeko / |
|
ii |
vainoatteko |
|
iii |
vainoavatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vainosinko |
|
ii |
vainositko |
|
iii |
vainosiko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vainosimmeko / vainottiinko |
|
ii |
vainositteko |
|
iii |
vainosivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen vainonnutko |
en ole vainonnutko |
ii |
olet vainonnutko |
et ole vainonnutko |
iii |
on vainonnutko |
ei ole vainonnutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme vainonneetko |
emme ole vainonneetko |
ii |
olette vainonneetko |
ette ole vainonneetko |
iii |
ovat vainonneetko |
eivät ole vainonneetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin vainonnutko |
en ollut vainonnutko |
ii |
olit vainonnutko |
et ollut vainonnutko |
iii |
oli vainonnutko |
ei ollut vainonnutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme vainonneetko |
emme olleet vainonneetko |
ii |
olitte vainonneetko |
ette olleet vainonneetko |
iii |
olivat vainonneetko |
eivät olleet vainonneetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vainoaisinko |
|
ii |
vainoaisitko |
|
iii |
vainoaisiko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vainoaisimmeko |
|
ii |
vainoaisitteko |
|
iii |
vainoaisivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin vainonnutko |
en olisi vainonnutko |
ii |
olisit vainonnutko |
et olisi vainonnutko |
iii |
olisi vainonnutko |
ei olisi vainonnutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme vainonneetko |
emme olisi vainonneetko |
ii |
olisitte vainonneetko |
ette olisi vainonneetko |
iii |
olisivat vainonneetko |
eivät olisi vainonneetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vainonnenko |
en vainonneko |
ii |
vainonnetko |
et vainonneko |
iii |
vainonneeko |
ei vainonneko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vainonnemmeko |
emme vainonneko |
ii |
vainonnetteko |
ette vainonneko |
iii |
vainonnevatko |
eivät vainonneko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen vainonnutko |
en liene vainonnutko |
ii |
lienet vainonnutko |
et liene vainonnutko |
iii |
lienee vainonnutko |
ei liene vainonnutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme vainonneetko |
emme liene vainonneetko |
ii |
lienette vainonneetko |
ette liene vainonneetko |
iii |
lienevät vainonneetko |
eivät liene vainonneetko |
Singular
i |
- |
ii |
vainoa |
iii |
vainotkoon |
Plural
i |
vainotkaamme |
ii |
vainotkaa |
iii |
vainotkoot |
Nom |
- |
vainotako |
Tra |
-ksi |
vainotaksensako / vainotakseenko |
Ine |
-ssa |
vainotessako |
Ins |
-in |
vainotenko |
Ine |
-ssa |
vainottaessako (passive) |
Ill |
mihin |
vainoamaanko |
Ine |
-ssa |
vainoamassako |
Ela |
-sta |
vainoamastako |
Ade |
-lla |
vainoamallako |
Abe |
-tta |
vainoamattako |
Ins |
-in |
vainoamanko |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
vainoaminenko |
Par |
-ta |
vainoamistako |
vainoamaisillaanko / vainoamaisillansako |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
ei vainotako |
|
Imperfect |
vainottiinko |
ei vainottuko |
Potential |
vainottaneenko |
ei vainottaneko |
Conditional |
vainottaisiinko |
ei vainottaisiko |
Imperative Present |
vainottakoonko |
älköön vainottakoko |
Imperative Perfect |
olkoon vainottuko |
älköön vainottuko |
Positive
Negative
Present
ei vainotako
Imperfect
vainottiinko
ei vainottuko
Potential
vainottaneenko
ei vainottaneko
Conditional
vainottaisiinko
ei vainottaisiko
Imperative Present
vainottakoonko
älköön vainottakoko
Imperative Perfect
olkoon vainottuko
älköön vainottuko
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
vainoavako |
vainottavako |
2nd |
vainonnutko |
vainottuko |
3rd |
vainoamako |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaino |
vainot |
Par |
-ta |
vainoa |
vainoja |
Gen |
-n |
vainon |
vainojen |
Ill |
mihin |
vainoon |
vainoihin |
Ine |
-ssa |
vainossa |
vainoissa |
Ela |
-sta |
vainosta |
vainoista |
All |
-lle |
vainolle |
vainoille |
Ade |
-lla |
vainolla |
vainoilla |
Abl |
-lta |
vainolta |
vainoilta |
Tra |
-ksi |
vainoksi |
vainoiksi |
Ess |
-na |
vainona |
vainoina |
Abe |
-tta |
vainotta |
vainoitta |
Com |
-ne |
- |
vainoine |
Ins |
-in |
- |
vainoin |
Singular
Plural
Nom
-
vaino
vainot
Par
-ta
vainoa
vainoja
Gen
-n
vainon
vainojen
Ill
mihin
vainoon
vainoihin
Ine
-ssa
vainossa
vainoissa
Ela
-sta
vainosta
vainoista
All
-lle
vainolle
vainoille
Ade
-lla
vainolla
vainoilla
Abl
-lta
vainolta
vainoilta
Tra
-ksi
vainoksi
vainoiksi
Ess
-na
vainona
vainoina
Abe
-tta
vainotta
vainoitta
Com
-ne
-
vainoine
Ins
-in
-
vainoin
| persecution | vaino, vainoaminen |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaino |
vaino |
vaino |
vaino |
vaino |
vaino |
Par |
-ta |
vainoa |
vainoja |
vainoa |
vainoja |
vainoa |
vainoja |
Gen |
-n |
vaino |
vainoje |
vaino |
vainoje |
vaino |
vainoje |
Ill |
mihin |
vainoo |
vainoihi |
vainoo |
vainoihi |
vainoo |
vainoihi |
Ine |
-ssa |
vainossa |
vainoissa |
vainossa |
vainoissa |
vainossa |
vainoissa |
Ela |
-sta |
vainosta |
vainoista |
vainosta |
vainoista |
vainosta |
vainoista |
All |
-lle |
vainolle |
vainoille |
vainolle |
vainoille |
vainolle |
vainoille |
Ade |
-lla |
vainolla |
vainoilla |
vainolla |
vainoilla |
vainolla |
vainoilla |
Abl |
-lta |
vainolta |
vainoilta |
vainolta |
vainoilta |
vainolta |
vainoilta |
Tra |
-ksi |
vainokse |
vainoikse |
vainokse |
vainoikse |
vainokse |
vainoikse |
Ess |
-na |
vainona |
vainoina |
vainona |
vainoina |
vainona |
vainoina |
Abe |
-tta |
vainotta |
vainoitta |
vainotta |
vainoitta |
vainotta |
vainoitta |
Com |
-ne |
- |
vainoine |
- |
vainoine |
- |
vainoine |
Singular
Plural
Nom
-
vaino
vaino
vaino
vaino
vaino
vaino
Par
-ta
vainoa
vainoa
vainoa
vainoja
vainoja
vainoja
Gen
-n
vaino
vaino
vaino
vainoje
vainoje
vainoje
Ill
mihin
vainoo
vainoo
vainoo
vainoihi
vainoihi
vainoihi
Ine
-ssa
vainossa
vainossa
vainossa
vainoissa
vainoissa
vainoissa
Ela
-sta
vainosta
vainosta
vainosta
vainoista
vainoista
vainoista
All
-lle
vainolle
vainolle
vainolle
vainoille
vainoille
vainoille
Ade
-lla
vainolla
vainolla
vainolla
vainoilla
vainoilla
vainoilla
Abl
-lta
vainolta
vainolta
vainolta
vainoilta
vainoilta
vainoilta
Tra
-ksi
vainokse
vainokse
vainokse
vainoikse
vainoikse
vainoikse
Ess
-na
vainona
vainona
vainona
vainoina
vainoina
vainoina
Abe
-tta
vainotta
vainotta
vainotta
vainoitta
vainoitta
vainoitta
Com
-ne
-
-
-
vainoine
vainoine
vainoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaino |
vaino |
vaino |
vaino |
vaino |
vaino |
Par |
-ta |
vainoa |
vainoja |
vainoa |
vainoja |
vainoa |
vainoja |
Gen |
-n |
vaino |
vainoje |
vaino |
vainoje |
vaino |
vainoje |
Ill |
mihin |
vainoo |
vainoihi |
vainoo |
vainoihi |
vainoo |
vainoihi |
Ine |
-ssa |
vainossa |
vainoissa |
vainossa |
vainoissa |
vainossa |
vainoissa |
Ela |
-sta |
vainosta |
vainoista |
vainosta |
vainoista |
vainosta |
vainoista |
All |
-lle |
vainolle |
vainoille |
vainolle |
vainoille |
vainolle |
vainoille |
Ade |
-lla |
vainolla |
vainoilla |
vainolla |
vainoilla |
vainolla |
vainoilla |
Abl |
-lta |
vainolta |
vainoilta |
vainolta |
vainoilta |
vainolta |
vainoilta |
Tra |
-ksi |
vainokse |
vainoikse |
vainokse |
vainoikse |
vainokse |
vainoikse |
Ess |
-na |
vainona |
vainoina |
vainona |
vainoina |
vainona |
vainoina |
Abe |
-tta |
vainotta |
vainoitta |
vainotta |
vainoitta |
vainotta |
vainoitta |
Com |
-ne |
- |
vainoine |
- |
vainoine |
- |
vainoine |
Singular
Plural
Nom
-
vaino
vaino
vaino
vaino
vaino
vaino
Par
-ta
vainoa
vainoa
vainoa
vainoja
vainoja
vainoja
Gen
-n
vaino
vaino
vaino
vainoje
vainoje
vainoje
Ill
mihin
vainoo
vainoo
vainoo
vainoihi
vainoihi
vainoihi
Ine
-ssa
vainossa
vainossa
vainossa
vainoissa
vainoissa
vainoissa
Ela
-sta
vainosta
vainosta
vainosta
vainoista
vainoista
vainoista
All
-lle
vainolle
vainolle
vainolle
vainoille
vainoille
vainoille
Ade
-lla
vainolla
vainolla
vainolla
vainoilla
vainoilla
vainoilla
Abl
-lta
vainolta
vainolta
vainolta
vainoilta
vainoilta
vainoilta
Tra
-ksi
vainokse
vainokse
vainokse
vainoikse
vainoikse
vainoikse
Ess
-na
vainona
vainona
vainona
vainoina
vainoina
vainoina
Abe
-tta
vainotta
vainotta
vainotta
vainoitta
vainoitta
vainoitta
Com
-ne
-
-
-
vainoine
vainoine
vainoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
takako |
takatko / taatko / ta’atko |
Par |
-ta |
takaako |
takojako |
Gen |
-n |
taanko / ta’anko |
takojenko |
Ill |
mihin |
takaanko |
takoihinko |
Ine |
-ssa |
taassako / ta’assako |
taoissako / ta’oissako |
Ela |
-sta |
taastako / ta’astako |
taoistako / ta’oistako |
All |
-lle |
taalleko / ta’alleko |
taoilleko / ta’oilleko |
Ade |
-lla |
taallako / ta’allako |
taoillako / ta’oillako |
Abl |
-lta |
taaltako / ta’altako |
taoiltako / ta’oiltako |
Tra |
-ksi |
taaksiko / ta’aksiko |
taoiksiko / ta’oiksiko |
Ess |
-na |
takanako |
takoinako |
Abe |
-tta |
taattako / ta’attako |
taoittako / ta’oittako |
Com |
-ne |
- |
takoineko |
Ins |
-in |
- |
taoinko / ta’oinko |
Singular
Plural
Nom
-
takako
takatko / taatko / ta’atko
Par
-ta
takaako
takojako
Gen
-n
taanko / ta’anko
takojenko
Ill
mihin
takaanko
takoihinko
Ine
-ssa
taassako / ta’assako
taoissako / ta’oissako
Ela
-sta
taastako / ta’astako
taoistako / ta’oistako
All
-lle
taalleko / ta’alleko
taoilleko / ta’oilleko
Ade
-lla
taallako / ta’allako
taoillako / ta’oillako
Abl
-lta
taaltako / ta’altako
taoiltako / ta’oiltako
Tra
-ksi
taaksiko / ta’aksiko
taoiksiko / ta’oiksiko
Ess
-na
takanako
takoinako
Abe
-tta
taattako / ta’attako
taoittako / ta’oittako
Com
-ne
-
takoineko
Ins
-in
-
taoinko / ta’oinko
| rear | taka- |
| back | selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka- |
| backward | takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka- |
| posterior | taka-, taempi |
| tail | perä-, taka- |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vai |
vait |
Par |
-ta |
vaita |
vaita |
Gen |
-n |
vain |
vaitten / vaiden |
Ill |
mihin |
vaihin |
vaihin |
Ine |
-ssa |
vaissa |
vaissa |
Ela |
-sta |
vaista |
vaista |
All |
-lle |
vaille |
vaille |
Ade |
-lla |
vailla |
vailla |
Abl |
-lta |
vailta |
vailta |
Tra |
-ksi |
vaiksi |
vaiksi |
Ess |
-na |
vaina |
vaina |
Abe |
-tta |
vaitta |
vaitta |
Com |
-ne |
- |
vaine |
Ins |
-in |
- |
vain |
Singular
Plural
Nom
-
vai
vait
Par
-ta
vaita
vaita
Gen
-n
vain
vaitten / vaiden
Ill
mihin
vaihin
vaihin
Ine
-ssa
vaissa
vaissa
Ela
-sta
vaista
vaista
All
-lle
vaille
vaille
Ade
-lla
vailla
vailla
Abl
-lta
vailta
vailta
Tra
-ksi
vaiksi
vaiksi
Ess
-na
vaina
vaina
Abe
-tta
vaitta
vaitta
Com
-ne
-
vaine
Ins
-in
-
vain
| or | tai, vai, eikä, taikka, eli, tai muuten |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vai |
vai |
vai |
vai |
vai |
vai |
Par |
-ta |
vaita |
vaita |
vaita |
vaita |
vaita |
vaita |
Gen |
-n |
vai |
vaitte |
vai |
vaitte |
vai |
vaitte |
Ill |
mihin |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
Ine |
-ssa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
Ela |
-sta |
vaista |
vaista |
vaista |
vaista |
vaista |
vaista |
All |
-lle |
vaille |
vaille |
vaille |
vaille |
vaille |
vaille |
Ade |
-lla |
vailla |
vailla |
vailla |
vailla |
vailla |
vailla |
Abl |
-lta |
vailta |
vailta |
vailta |
vailta |
vailta |
vailta |
Tra |
-ksi |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
Ess |
-na |
vaina |
vaina |
vaina |
vaina |
vaina |
vaina |
Abe |
-tta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
Com |
-ne |
- |
vaine |
- |
vaine |
- |
vaine |
Singular
Plural
Nom
-
vai
vai
vai
vai
vai
vai
Par
-ta
vaita
vaita
vaita
vaita
vaita
vaita
Gen
-n
vai
vai
vai
vaitte
vaitte
vaitte
Ill
mihin
vaihi
vaihi
vaihi
vaihi
vaihi
vaihi
Ine
-ssa
vaissa
vaissa
vaissa
vaissa
vaissa
vaissa
Ela
-sta
vaista
vaista
vaista
vaista
vaista
vaista
All
-lle
vaille
vaille
vaille
vaille
vaille
vaille
Ade
-lla
vailla
vailla
vailla
vailla
vailla
vailla
Abl
-lta
vailta
vailta
vailta
vailta
vailta
vailta
Tra
-ksi
vaikse
vaikse
vaikse
vaikse
vaikse
vaikse
Ess
-na
vaina
vaina
vaina
vaina
vaina
vaina
Abe
-tta
vaitta
vaitta
vaitta
vaitta
vaitta
vaitta
Com
-ne
-
-
-
vaine
vaine
vaine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vai |
vai |
vai |
vai |
vai |
vai |
Par |
-ta |
vaita |
vaita |
vaita |
vaita |
vaita |
vaita |
Gen |
-n |
vai |
vaitte |
vai |
vaitte |
vai |
vaitte |
Ill |
mihin |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
vaihi |
Ine |
-ssa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
vaissa |
Ela |
-sta |
vaista |
vaista |
vaista |
vaista |
vaista |
vaista |
All |
-lle |
vaille |
vaille |
vaille |
vaille |
vaille |
vaille |
Ade |
-lla |
vailla |
vailla |
vailla |
vailla |
vailla |
vailla |
Abl |
-lta |
vailta |
vailta |
vailta |
vailta |
vailta |
vailta |
Tra |
-ksi |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
vaikse |
Ess |
-na |
vaina |
vaina |
vaina |
vaina |
vaina |
vaina |
Abe |
-tta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
vaitta |
Com |
-ne |
- |
vaine |
- |
vaine |
- |
vaine |
Singular
Plural
Nom
-
vai
vai
vai
vai
vai
vai
Par
-ta
vaita
vaita
vaita
vaita
vaita
vaita
Gen
-n
vai
vai
vai
vaitte
vaitte
vaitte
Ill
mihin
vaihi
vaihi
vaihi
vaihi
vaihi
vaihi
Ine
-ssa
vaissa
vaissa
vaissa
vaissa
vaissa
vaissa
Ela
-sta
vaista
vaista
vaista
vaista
vaista
vaista
All
-lle
vaille
vaille
vaille
vaille
vaille
vaille
Ade
-lla
vailla
vailla
vailla
vailla
vailla
vailla
Abl
-lta
vailta
vailta
vailta
vailta
vailta
vailta
Tra
-ksi
vaikse
vaikse
vaikse
vaikse
vaikse
vaikse
Ess
-na
vaina
vaina
vaina
vaina
vaina
vaina
Abe
-tta
vaitta
vaitta
vaitta
vaitta
vaitta
vaitta
Com
-ne
-
-
-
vaine
vaine
vaine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
otako |
odatko |
Par |
-ta |
otaako |
otiako |
Gen |
-n |
odanko |
otienko |
Ill |
mihin |
otaanko |
otiinko |
Ine |
-ssa |
odassako |
odissako |
Ela |
-sta |
odastako |
odistako |
All |
-lle |
odalleko |
odilleko |
Ade |
-lla |
odallako |
odillako |
Abl |
-lta |
odaltako |
odiltako |
Tra |
-ksi |
odaksiko |
odiksiko |
Ess |
-na |
otanako |
otinako |
Abe |
-tta |
odattako |
odittako |
Com |
-ne |
- |
otineko |
Ins |
-in |
- |
odinko |
Singular
Plural
Nom
-
otako
odatko
Par
-ta
otaako
otiako
Gen
-n
odanko
otienko
Ill
mihin
otaanko
otiinko
Ine
-ssa
odassako
odissako
Ela
-sta
odastako
odistako
All
-lle
odalleko
odilleko
Ade
-lla
odallako
odillako
Abl
-lta
odaltako
odiltako
Tra
-ksi
odaksiko
odiksiko
Ess
-na
otanako
otinako
Abe
-tta
odattako
odittako
Com
-ne
-
otineko
Ins
-in
-
odinko
| please | |
| contact | |
| take | |
| please contact | |
| consult |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ota |
ota |
ota |
ota |
ota |
ota |
Par |
-ta |
otaa |
otia |
otaa |
otia |
otaa |
otia |
Gen |
-n |
ota |
otie |
ota |
otie |
ota |
otie |
Ill |
mihin |
otaa |
otii |
otaa |
otii |
otaa |
otii |
Ine |
-ssa |
odassa |
odissa |
odassa |
odissa |
odassa |
odissa |
Ela |
-sta |
odasta |
odista |
odasta |
odista |
odasta |
odista |
All |
-lle |
odalle |
odille |
odalle |
odille |
odalle |
odille |
Ade |
-lla |
odalla |
odilla |
odalla |
odilla |
odalla |
odilla |
Abl |
-lta |
odalta |
odilta |
odalta |
odilta |
odalta |
odilta |
Tra |
-ksi |
odakse |
odikse |
odakse |
odikse |
odakse |
odikse |
Ess |
-na |
otana |
otina |
otana |
otina |
otana |
otina |
Abe |
-tta |
odatta |
oditta |
odatta |
oditta |
odatta |
oditta |
Com |
-ne |
- |
otine |
- |
otine |
- |
otine |
Singular
Plural
Nom
-
ota
ota
ota
ota
ota
ota
Par
-ta
otaa
otaa
otaa
otia
otia
otia
Gen
-n
ota
ota
ota
otie
otie
otie
Ill
mihin
otaa
otaa
otaa
otii
otii
otii
Ine
-ssa
odassa
odassa
odassa
odissa
odissa
odissa
Ela
-sta
odasta
odasta
odasta
odista
odista
odista
All
-lle
odalle
odalle
odalle
odille
odille
odille
Ade
-lla
odalla
odalla
odalla
odilla
odilla
odilla
Abl
-lta
odalta
odalta
odalta
odilta
odilta
odilta
Tra
-ksi
odakse
odakse
odakse
odikse
odikse
odikse
Ess
-na
otana
otana
otana
otina
otina
otina
Abe
-tta
odatta
odatta
odatta
oditta
oditta
oditta
Com
-ne
-
-
-
otine
otine
otine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ota |
ota |
ota |
ota |
ota |
ota |
Par |
-ta |
otaa |
otia |
otaa |
otia |
otaa |
otia |
Gen |
-n |
ota |
otie |
ota |
otie |
ota |
otie |
Ill |
mihin |
otaa |
otii |
otaa |
otii |
otaa |
otii |
Ine |
-ssa |
odassa |
odissa |
odassa |
odissa |
odassa |
odissa |
Ela |
-sta |
odasta |
odista |
odasta |
odista |
odasta |
odista |
All |
-lle |
odalle |
odille |
odalle |
odille |
odalle |
odille |
Ade |
-lla |
odalla |
odilla |
odalla |
odilla |
odalla |
odilla |
Abl |
-lta |
odalta |
odilta |
odalta |
odilta |
odalta |
odilta |
Tra |
-ksi |
odakse |
odikse |
odakse |
odikse |
odakse |
odikse |
Ess |
-na |
otana |
otina |
otana |
otina |
otana |
otina |
Abe |
-tta |
odatta |
oditta |
odatta |
oditta |
odatta |
oditta |
Com |
-ne |
- |
otine |
- |
otine |
- |
otine |
Singular
Plural
Nom
-
ota
ota
ota
ota
ota
ota
Par
-ta
otaa
otaa
otaa
otia
otia
otia
Gen
-n
ota
ota
ota
otie
otie
otie
Ill
mihin
otaa
otaa
otaa
otii
otii
otii
Ine
-ssa
odassa
odassa
odassa
odissa
odissa
odissa
Ela
-sta
odasta
odasta
odasta
odista
odista
odista
All
-lle
odalle
odalle
odalle
odille
odille
odille
Ade
-lla
odalla
odalla
odalla
odilla
odilla
odilla
Abl
-lta
odalta
odalta
odalta
odilta
odilta
odilta
Tra
-ksi
odakse
odakse
odakse
odikse
odikse
odikse
Ess
-na
otana
otana
otana
otina
otina
otina
Abe
-tta
odatta
odatta
odatta
oditta
oditta
oditta
Com
-ne
-
-
-
otine
otine
otine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net