logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vainota + ko, verb

Word analysis
vainotaanko

vainotaanko

vainota

Verb, Passive Indicative Present Pe4, Question clitic

vaino

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive, Question clitic

vai

Noun, Singular Genitive

+ ota

Noun, Singular Illative, Question clitic

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive + partitive) To persecute. Show more arrow right vaino- +‎ -ta Show more arrow right
to persecute vainota, kiusata, ahdistella
to pursue jatkaa, harjoittaa, noudattaa, tavoitella, seurata, vainota
to victimize sortaa, vainota, valita uhrikseen
to dog seurata, olla jkn kintereillä, vainota
to hound ajaa, ajaa takaa, vainota
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; jw2019 Kuka vainoaa? Who's persecuting? Se on vainonnut minua. And it has haunted me. Hän vainoaa naisia. This guy's the stalker. Miksi ette vainonneet heitä? And why didn' t you pursue them? B) Miten Saul vainosi Daavidia? (b) What methods did Saul use to persecute David? Elukka vainoaa minua! The thing's got it in for me! En lakkaa vainoamasta sua. And I will never stop hounding you. Hän vainoaa minua taas. And she'll come after me again! Paras ystäväni vainoaa minua. Why is my best friend stalking me? Sanoit heille, että vainoan sinua? You told them I was stalking you? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

vainoanko

en vainoako

ii

vainoatko

et vainoako

iii

vainoaako

ei vainoako

Plural

Positive

Negative

i

vainoammeko / vainotaanko

emme vainoako / ei vainotako

ii

vainoatteko

ette vainoako

iii

vainoavatko

eivät vainoako

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

vainosinko

en vainonnutko

ii

vainositko

et vainonnutko

iii

vainosiko

ei vainonnutko

Plural

Positive

Negative

i

vainosimmeko / vainottiinko

emme vainonneetko / ei vainottuko

ii

vainositteko

ette vainonneetko

iii

vainosivatko

eivät vainonneetko

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen vainonnutko

en ole vainonnutko

ii

olet vainonnutko

et ole vainonnutko

iii

on vainonnutko

ei ole vainonnutko

Plural

Positive

Negative

i

olemme vainonneetko

emme ole vainonneetko

ii

olette vainonneetko

ette ole vainonneetko

iii

ovat vainonneetko

eivät ole vainonneetko

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin vainonnutko

en ollut vainonnutko

ii

olit vainonnutko

et ollut vainonnutko

iii

oli vainonnutko

ei ollut vainonnutko

Plural

Positive

Negative

i

olimme vainonneetko

emme olleet vainonneetko

ii

olitte vainonneetko

ette olleet vainonneetko

iii

olivat vainonneetko

eivät olleet vainonneetko

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

vainoaisinko

en vainoaisiko

ii

vainoaisitko

et vainoaisiko

iii

vainoaisiko

ei vainoaisiko

Plural

Positive

Negative

i

vainoaisimmeko

emme vainoaisiko

ii

vainoaisitteko

ette vainoaisiko

iii

vainoaisivatko

eivät vainoaisiko

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin vainonnutko

en olisi vainonnutko

ii

olisit vainonnutko

et olisi vainonnutko

iii

olisi vainonnutko

ei olisi vainonnutko

Plural

Positive

Negative

i

olisimme vainonneetko

emme olisi vainonneetko

ii

olisitte vainonneetko

ette olisi vainonneetko

iii

olisivat vainonneetko

eivät olisi vainonneetko

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

vainonnenko

en vainonneko

ii

vainonnetko

et vainonneko

iii

vainonneeko

ei vainonneko

Plural

Positive

Negative

i

vainonnemmeko

emme vainonneko

ii

vainonnetteko

ette vainonneko

iii

vainonnevatko

eivät vainonneko

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen vainonnutko

en liene vainonnutko

ii

lienet vainonnutko

et liene vainonnutko

iii

lienee vainonnutko

ei liene vainonnutko

Plural

Positive

Negative

i

lienemme vainonneetko

emme liene vainonneetko

ii

lienette vainonneetko

ette liene vainonneetko

iii

lienevät vainonneetko

eivät liene vainonneetko

Imperative

Singular

i

-

ii

vainoa

iii

vainotkoon

Plural

i

vainotkaamme

ii

vainotkaa

iii

vainotkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

vainotako

Tra

-ksi

vainotaksensako / vainotakseenko

Infinitive II

Ine

-ssa

vainotessako

Ins

-in

vainotenko

Ine

-ssa

vainottaessako (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

vainoamaanko

Ine

-ssa

vainoamassako

Ela

-sta

vainoamastako

Ade

-lla

vainoamallako

Abe

-tta

vainoamattako

Ins

-in

vainoamanko

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

vainoaminenko

Par

-ta

vainoamistako

Infinitive V

vainoamaisillaanko / vainoamaisillansako

Passive

Positive

Negative

Present

vainotaanko

ei vainotako

Imperfect

vainottiinko

ei vainottuko

Potential

vainottaneenko

ei vainottaneko

Conditional

vainottaisiinko

ei vainottaisiko

Imperative Present

vainottakoonko

älköön vainottakoko

Imperative Perfect

olkoon vainottuko

älköön vainottuko

Positive

Negative

Present

vainotaanko

ei vainotako

Imperfect

vainottiinko

ei vainottuko

Potential

vainottaneenko

ei vainottaneko

Conditional

vainottaisiinko

ei vainottaisiko

Imperative Present

vainottakoonko

älköön vainottakoko

Imperative Perfect

olkoon vainottuko

älköön vainottuko

Participle

Active

Passive

1st

vainoavako

vainottavako

2nd

vainonnutko

vainottuko

3rd

vainoamako

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaino

vainot

Par

-ta

vainoa

vainoja

Gen

-n

vainon

vainojen

Ill

mihin

vainoon

vainoihin

Ine

-ssa

vainossa

vainoissa

Ela

-sta

vainosta

vainoista

All

-lle

vainolle

vainoille

Ade

-lla

vainolla

vainoilla

Abl

-lta

vainolta

vainoilta

Tra

-ksi

vainoksi

vainoiksi

Ess

-na

vainona

vainoina

Abe

-tta

vainotta

vainoitta

Com

-ne

-

vainoine

Ins

-in

-

vainoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaino

vainot

Par

-ta

vainoa

vainoja

Gen

-n

vainon

vainojen

Ill

mihin

vainoon

vainoihin

Ine

-ssa

vainossa

vainoissa

Ela

-sta

vainosta

vainoista

All

-lle

vainolle

vainoille

Ade

-lla

vainolla

vainoilla

Abl

-lta

vainolta

vainoilta

Tra

-ksi

vainoksi

vainoiksi

Ess

-na

vainona

vainoina

Abe

-tta

vainotta

vainoitta

Com

-ne

-

vainoine

Ins

-in

-

vainoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

persecution vaino, vainoaminen
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; jw2019; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1000-10529042; Taito 2020, sentence id: 678912; Tanzil; JW300; OpenSubtitles, sentence id: 3485466 Vaino on vakava ihmisoikeusloukkaus. Persecution is a serious violation of human rights. Poliittinen vaino on yleinen tässä maassa. Political persecution is common in this country. Miksi Jehova sallii vainoa. Why Jehovah Permits Persecution. Vaino on vakava ihmisoikeusloukkaus ja siihen tulee puuttua. Persecution is a serious human rights violation and must be addressed. Vaino voi ilmetä erilaisina uhkailuina tai tietoteknisenä häirintänä. Persecution can manifest as various forms of threats or cyber harassment. Vaino osui kipeästi etenkin joihinkin rakkaisiin sisariimme. For some of our dear sisters, the persecution was especially harrowing. Vaino on täysin tuomittavaa ja sitä on torjuttava kaikin mahdollisin keinoin. Persecution is completely condemnable and must be fought against with all possible means. 20 Vaino tai vankeuskaan eivät voi sulkea Jehovan antaumuksellisten todistajien suuta. 20 Not even persecution or imprisonment can shut the mouths of devoted Witnesses of Jehovah. Meidän täytyy tehdä enemmän vainon lopettamiseksi. We must do more to stop the persecution. Uhri kertoi kokeneensa pitkään jatkunutta vainoa työpaikallaan. The victim reported experiencing prolonged harassment at her workplace. Show more arrow right

Wiktionary

persecution Show more arrow right vainota vainolainen Show more arrow right Borrowed from Old East Slavic [Term?] (compare Russian война (vojna, “war”)). Cognates include Estonian vaen. Show more arrow right

Wikipedia

Persecution Persecution is the systematic mistreatment of an individual or group by another individual or group. The most common forms are religious persecution, racism and political persecution, though there is naturally some overlap between these terms. The inflicting of suffering, harassment, imprisonment, internment, fear, or pain are all factors that may establish persecution, but not all suffering will necessarily establish persecution. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vainoni

vainoni

vainosi

vainosi

vainonsa

vainonsa

Par

-ta

vainoani

vainojani

vainoasi

vainojasi

vainoansa / vainoaan

vainojansa / vainojaan

Gen

-n

vainoni

vainojeni

vainosi

vainojesi

vainonsa

vainojensa

Ill

mihin

vainooni

vainoihini

vainoosi

vainoihisi

vainoonsa

vainoihinsa

Ine

-ssa

vainossani

vainoissani

vainossasi

vainoissasi

vainossansa / vainossaan

vainoissansa / vainoissaan

Ela

-sta

vainostani

vainoistani

vainostasi

vainoistasi

vainostansa / vainostaan

vainoistansa / vainoistaan

All

-lle

vainolleni

vainoilleni

vainollesi

vainoillesi

vainollensa / vainolleen

vainoillensa / vainoillean

Ade

-lla

vainollani

vainoillani

vainollasi

vainoillasi

vainollansa / vainollaan

vainoillansa / vainoillaan

Abl

-lta

vainoltani

vainoiltani

vainoltasi

vainoiltasi

vainoltansa / vainoltaan

vainoiltansa / vainoiltaan

Tra

-ksi

vainokseni

vainoikseni

vainoksesi

vainoiksesi

vainoksensa / vainokseen

vainoiksensa / vainoikseen

Ess

-na

vainonani

vainoinani

vainonasi

vainoinasi

vainonansa / vainonaan

vainoinansa / vainoinaan

Abe

-tta

vainottani

vainoittani

vainottasi

vainoittasi

vainottansa / vainottaan

vainoittansa / vainoittaan

Com

-ne

-

vainoineni

-

vainoinesi

-

vainoinensa / vainoineen

Singular

Plural

Nom

-

vainoni

vainosi

vainonsa

vainoni

vainosi

vainonsa

Par

-ta

vainoani

vainoasi

vainoansa / vainoaan

vainojani

vainojasi

vainojansa / vainojaan

Gen

-n

vainoni

vainosi

vainonsa

vainojeni

vainojesi

vainojensa

Ill

mihin

vainooni

vainoosi

vainoonsa

vainoihini

vainoihisi

vainoihinsa

Ine

-ssa

vainossani

vainossasi

vainossansa / vainossaan

vainoissani

vainoissasi

vainoissansa / vainoissaan

Ela

-sta

vainostani

vainostasi

vainostansa / vainostaan

vainoistani

vainoistasi

vainoistansa / vainoistaan

All

-lle

vainolleni

vainollesi

vainollensa / vainolleen

vainoilleni

vainoillesi

vainoillensa / vainoillean

Ade

-lla

vainollani

vainollasi

vainollansa / vainollaan

vainoillani

vainoillasi

vainoillansa / vainoillaan

Abl

-lta

vainoltani

vainoltasi

vainoltansa / vainoltaan

vainoiltani

vainoiltasi

vainoiltansa / vainoiltaan

Tra

-ksi

vainokseni

vainoksesi

vainoksensa / vainokseen

vainoikseni

vainoiksesi

vainoiksensa / vainoikseen

Ess

-na

vainonani

vainonasi

vainonansa / vainonaan

vainoinani

vainoinasi

vainoinansa / vainoinaan

Abe

-tta

vainottani

vainottasi

vainottansa / vainottaan

vainoittani

vainoittasi

vainoittansa / vainoittaan

Com

-ne

-

-

-

vainoineni

vainoinesi

vainoinensa / vainoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vainomme

vainomme

vainonne

vainonne

vainonsa

vainonsa

Par

-ta

vainoamme

vainojamme

vainoanne

vainojanne

vainoansa / vainoaan

vainojansa / vainojaan

Gen

-n

vainomme

vainojemme

vainonne

vainojenne

vainonsa

vainojensa

Ill

mihin

vainoomme

vainoihimme

vainoonne

vainoihinne

vainoonsa

vainoihinsa

Ine

-ssa

vainossamme

vainoissamme

vainossanne

vainoissanne

vainossansa / vainossaan

vainoissansa / vainoissaan

Ela

-sta

vainostamme

vainoistamme

vainostanne

vainoistanne

vainostansa / vainostaan

vainoistansa / vainoistaan

All

-lle

vainollemme

vainoillemme

vainollenne

vainoillenne

vainollensa / vainolleen

vainoillensa / vainoillean

Ade

-lla

vainollamme

vainoillamme

vainollanne

vainoillanne

vainollansa / vainollaan

vainoillansa / vainoillaan

Abl

-lta

vainoltamme

vainoiltamme

vainoltanne

vainoiltanne

vainoltansa / vainoltaan

vainoiltansa / vainoiltaan

Tra

-ksi

vainoksemme

vainoiksemme

vainoksenne

vainoiksenne

vainoksensa / vainokseen

vainoiksensa / vainoikseen

Ess

-na

vainonamme

vainoinamme

vainonanne

vainoinanne

vainonansa / vainonaan

vainoinansa / vainoinaan

Abe

-tta

vainottamme

vainoittamme

vainottanne

vainoittanne

vainottansa / vainottaan

vainoittansa / vainoittaan

Com

-ne

-

vainoinemme

-

vainoinenne

-

vainoinensa / vainoineen

Singular

Plural

Nom

-

vainomme

vainonne

vainonsa

vainomme

vainonne

vainonsa

Par

-ta

vainoamme

vainoanne

vainoansa / vainoaan

vainojamme

vainojanne

vainojansa / vainojaan

Gen

-n

vainomme

vainonne

vainonsa

vainojemme

vainojenne

vainojensa

Ill

mihin

vainoomme

vainoonne

vainoonsa

vainoihimme

vainoihinne

vainoihinsa

Ine

-ssa

vainossamme

vainossanne

vainossansa / vainossaan

vainoissamme

vainoissanne

vainoissansa / vainoissaan

Ela

-sta

vainostamme

vainostanne

vainostansa / vainostaan

vainoistamme

vainoistanne

vainoistansa / vainoistaan

All

-lle

vainollemme

vainollenne

vainollensa / vainolleen

vainoillemme

vainoillenne

vainoillensa / vainoillean

Ade

-lla

vainollamme

vainollanne

vainollansa / vainollaan

vainoillamme

vainoillanne

vainoillansa / vainoillaan

Abl

-lta

vainoltamme

vainoltanne

vainoltansa / vainoltaan

vainoiltamme

vainoiltanne

vainoiltansa / vainoiltaan

Tra

-ksi

vainoksemme

vainoksenne

vainoksensa / vainokseen

vainoiksemme

vainoiksenne

vainoiksensa / vainoikseen

Ess

-na

vainonamme

vainonanne

vainonansa / vainonaan

vainoinamme

vainoinanne

vainoinansa / vainoinaan

Abe

-tta

vainottamme

vainottanne

vainottansa / vainottaan

vainoittamme

vainoittanne

vainoittansa / vainoittaan

Com

-ne

-

-

-

vainoinemme

vainoinenne

vainoinensa / vainoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takako

takatko / taatko / ta’atko

Par

-ta

takaako

takojako

Gen

-n

taanko / ta’anko

takojenko

Ill

mihin

takaanko

takoihinko

Ine

-ssa

taassako / ta’assako

taoissako / ta’oissako

Ela

-sta

taastako / ta’astako

taoistako / ta’oistako

All

-lle

taalleko / ta’alleko

taoilleko / ta’oilleko

Ade

-lla

taallako / ta’allako

taoillako / ta’oillako

Abl

-lta

taaltako / ta’altako

taoiltako / ta’oiltako

Tra

-ksi

taaksiko / ta’aksiko

taoiksiko / ta’oiksiko

Ess

-na

takanako

takoinako

Abe

-tta

taattako / ta’attako

taoittako / ta’oittako

Com

-ne

-

takoineko

Ins

-in

-

taoinko / ta’oinko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takako

takatko / taatko / ta’atko

Par

-ta

takaako

takojako

Gen

-n

taanko / ta’anko

takojenko

Ill

mihin

takaanko

takoihinko

Ine

-ssa

taassako / ta’assako

taoissako / ta’oissako

Ela

-sta

taastako / ta’astako

taoistako / ta’oistako

All

-lle

taalleko / ta’alleko

taoilleko / ta’oilleko

Ade

-lla

taallako / ta’allako

taoillako / ta’oillako

Abl

-lta

taaltako / ta’altako

taoiltako / ta’oiltako

Tra

-ksi

taaksiko / ta’aksiko

taoiksiko / ta’oiksiko

Ess

-na

takanako

takoinako

Abe

-tta

taattako / ta’attako

taoittako / ta’oittako

Com

-ne

-

takoineko

Ins

-in

-

taoinko / ta’oinko

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takaniko

takaniko

takasiko

takasiko

takansako

takansako

Par

-ta

takaaniko

takojaniko

takaasiko

takojasiko

takaansako

takojansako / takojaanko

Gen

-n

takaniko

takojeniko

takasiko

takojesiko

takansako

takojensako

Ill

mihin

takaaniko

takoihiniko

takaasiko

takoihisiko

takaansako

takoihinsako

Ine

-ssa

taassaniko / ta’assaniko

taoissaniko / ta’oissaniko

taassasiko / ta’assasiko

taoissasiko / ta’oissasiko

taassansako / taassaanko / ta’assansako / ta’assaanko

taoissansako / taoissaanko / ta’oissansako / ta’oissaanko

Ela

-sta

taastaniko / ta’astaniko

taoistaniko / ta’oistaniko

taastasiko / ta’astasiko

taoistasiko / ta’oistasiko

taastansako / taastaanko / ta’astansako / ta’astaanko

taoistansako / taoistaanko / ta’oistansako / ta’oistaanko

All

-lle

taalleniko / ta’alleniko

taoilleniko / ta’oilleniko

taallesiko / ta’allesiko

taoillesiko / ta’oillesiko

taalleenko / taallensako / ta’alleenko / ta’allensako

taoillensako / taoilleanko / ta’oillensako / ta’oilleanko

Ade

-lla

taallaniko / ta’allaniko

taoillaniko / ta’oillaniko

taallasiko / ta’allasiko

taoillasiko / ta’oillasiko

taallansako / taallaanko / ta’allansako / ta’allaanko

taoillansako / taoillaanko / ta’oillansako / ta’oillaanko

Abl

-lta

taaltaniko / ta’altaniko

taoiltaniko / ta’oiltaniko

taaltasiko / ta’altasiko

taoiltasiko / ta’oiltasiko

taaltansako / taaltaanko / ta’altansako / ta’altaanko

taoiltansako / taoiltaanko / ta’oiltansako / ta’oiltaanko

Tra

-ksi

taakseniko / ta’akseniko

taoikseniko / ta’oikseniko

taaksesiko / ta’aksesiko

taoiksesiko / ta’oiksesiko

taakseenko / taaksensako / ta’akseenko / ta’aksensako

taoikseenko / taoiksensako / ta’oikseenko / ta’oiksensako

Ess

-na

takananiko

takoinaniko

takanasiko

takoinasiko

takanansako / takanaanko

takoinansako / takoinaanko

Abe

-tta

taattaniko / ta’attaniko

taoittaniko / ta’oittaniko

taattasiko / ta’attasiko

taoittasiko / ta’oittasiko

taattansako / taattaanko / ta’attansako / ta’attaanko

taoittansako / taoittaanko / ta’oittansako / ta’oittaanko

Com

-ne

-

takoineniko

-

takoinesiko

-

takoinensako / takoineenko

Singular

Plural

Nom

-

takaniko

takasiko

takansako

takaniko

takasiko

takansako

Par

-ta

takaaniko

takaasiko

takaansako

takojaniko

takojasiko

takojansako / takojaanko

Gen

-n

takaniko

takasiko

takansako

takojeniko

takojesiko

takojensako

Ill

mihin

takaaniko

takaasiko

takaansako

takoihiniko

takoihisiko

takoihinsako

Ine

-ssa

taassaniko / ta’assaniko

taassasiko / ta’assasiko

taassansako / taassaanko / ta’assansako / ta’assaanko

taoissaniko / ta’oissaniko

taoissasiko / ta’oissasiko

taoissansako / taoissaanko / ta’oissansako / ta’oissaanko

Ela

-sta

taastaniko / ta’astaniko

taastasiko / ta’astasiko

taastansako / taastaanko / ta’astansako / ta’astaanko

taoistaniko / ta’oistaniko

taoistasiko / ta’oistasiko

taoistansako / taoistaanko / ta’oistansako / ta’oistaanko

All

-lle

taalleniko / ta’alleniko

taallesiko / ta’allesiko

taalleenko / taallensako / ta’alleenko / ta’allensako

taoilleniko / ta’oilleniko

taoillesiko / ta’oillesiko

taoillensako / taoilleanko / ta’oillensako / ta’oilleanko

Ade

-lla

taallaniko / ta’allaniko

taallasiko / ta’allasiko

taallansako / taallaanko / ta’allansako / ta’allaanko

taoillaniko / ta’oillaniko

taoillasiko / ta’oillasiko

taoillansako / taoillaanko / ta’oillansako / ta’oillaanko

Abl

-lta

taaltaniko / ta’altaniko

taaltasiko / ta’altasiko

taaltansako / taaltaanko / ta’altansako / ta’altaanko

taoiltaniko / ta’oiltaniko

taoiltasiko / ta’oiltasiko

taoiltansako / taoiltaanko / ta’oiltansako / ta’oiltaanko

Tra

-ksi

taakseniko / ta’akseniko

taaksesiko / ta’aksesiko

taakseenko / taaksensako / ta’akseenko / ta’aksensako

taoikseniko / ta’oikseniko

taoiksesiko / ta’oiksesiko

taoikseenko / taoiksensako / ta’oikseenko / ta’oiksensako

Ess

-na

takananiko

takanasiko

takanansako / takanaanko

takoinaniko

takoinasiko

takoinansako / takoinaanko

Abe

-tta

taattaniko / ta’attaniko

taattasiko / ta’attasiko

taattansako / taattaanko / ta’attansako / ta’attaanko

taoittaniko / ta’oittaniko

taoittasiko / ta’oittasiko

taoittansako / taoittaanko / ta’oittansako / ta’oittaanko

Com

-ne

-

-

-

takoineniko

takoinesiko

takoinensako / takoineenko

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takammeko

takammeko

takanneko

takanneko

takansako

takansako

Par

-ta

takaammeko

takojammeko

takaanneko

takojanneko

takaansako

takojansako / takojaanko

Gen

-n

takammeko

takojemmeko

takanneko

takojenneko

takansako

takojensako

Ill

mihin

takaammeko

takoihimmeko

takaanneko

takoihinneko

takaansako

takoihinsako

Ine

-ssa

taassammeko / ta’assammeko

taoissammeko / ta’oissammeko

taassanneko / ta’assanneko

taoissanneko / ta’oissanneko

taassansako / taassaanko / ta’assansako / ta’assaanko

taoissansako / taoissaanko / ta’oissansako / ta’oissaanko

Ela

-sta

taastammeko / ta’astammeko

taoistammeko / ta’oistammeko

taastanneko / ta’astanneko

taoistanneko / ta’oistanneko

taastansako / taastaanko / ta’astansako / ta’astaanko

taoistansako / taoistaanko / ta’oistansako / ta’oistaanko

All

-lle

taallemmeko / ta’allemmeko

taoillemmeko / ta’oillemmeko

taallenneko / ta’allenneko

taoillenneko / ta’oillenneko

taalleenko / taallensako / ta’alleenko / ta’allensako

taoillensako / taoilleanko / ta’oillensako / ta’oilleanko

Ade

-lla

taallammeko / ta’allammeko

taoillammeko / ta’oillammeko

taallanneko / ta’allanneko

taoillanneko / ta’oillanneko

taallansako / taallaanko / ta’allansako / ta’allaanko

taoillansako / taoillaanko / ta’oillansako / ta’oillaanko

Abl

-lta

taaltammeko / ta’altammeko

taoiltammeko / ta’oiltammeko

taaltanneko / ta’altanneko

taoiltanneko / ta’oiltanneko

taaltansako / taaltaanko / ta’altansako / ta’altaanko

taoiltansako / taoiltaanko / ta’oiltansako / ta’oiltaanko

Tra

-ksi

taaksemmeko / ta’aksemmeko

taoiksemmeko / ta’oiksemmeko

taaksenneko / ta’aksenneko

taoiksenneko / ta’oiksenneko

taakseenko / taaksensako / ta’akseenko / ta’aksensako

taoikseenko / taoiksensako / ta’oikseenko / ta’oiksensako

Ess

-na

takanammeko

takoinammeko

takananneko

takoinanneko

takanansako / takanaanko

takoinansako / takoinaanko

Abe

-tta

taattammeko / ta’attammeko

taoittammeko / ta’oittammeko

taattanneko / ta’attanneko

taoittanneko / ta’oittanneko

taattansako / taattaanko / ta’attansako / ta’attaanko

taoittansako / taoittaanko / ta’oittansako / ta’oittaanko

Com

-ne

-

takoinemmeko

-

takoinenneko

-

takoinensako / takoineenko

Singular

Plural

Nom

-

takammeko

takanneko

takansako

takammeko

takanneko

takansako

Par

-ta

takaammeko

takaanneko

takaansako

takojammeko

takojanneko

takojansako / takojaanko

Gen

-n

takammeko

takanneko

takansako

takojemmeko

takojenneko

takojensako

Ill

mihin

takaammeko

takaanneko

takaansako

takoihimmeko

takoihinneko

takoihinsako

Ine

-ssa

taassammeko / ta’assammeko

taassanneko / ta’assanneko

taassansako / taassaanko / ta’assansako / ta’assaanko

taoissammeko / ta’oissammeko

taoissanneko / ta’oissanneko

taoissansako / taoissaanko / ta’oissansako / ta’oissaanko

Ela

-sta

taastammeko / ta’astammeko

taastanneko / ta’astanneko

taastansako / taastaanko / ta’astansako / ta’astaanko

taoistammeko / ta’oistammeko

taoistanneko / ta’oistanneko

taoistansako / taoistaanko / ta’oistansako / ta’oistaanko

All

-lle

taallemmeko / ta’allemmeko

taallenneko / ta’allenneko

taalleenko / taallensako / ta’alleenko / ta’allensako

taoillemmeko / ta’oillemmeko

taoillenneko / ta’oillenneko

taoillensako / taoilleanko / ta’oillensako / ta’oilleanko

Ade

-lla

taallammeko / ta’allammeko

taallanneko / ta’allanneko

taallansako / taallaanko / ta’allansako / ta’allaanko

taoillammeko / ta’oillammeko

taoillanneko / ta’oillanneko

taoillansako / taoillaanko / ta’oillansako / ta’oillaanko

Abl

-lta

taaltammeko / ta’altammeko

taaltanneko / ta’altanneko

taaltansako / taaltaanko / ta’altansako / ta’altaanko

taoiltammeko / ta’oiltammeko

taoiltanneko / ta’oiltanneko

taoiltansako / taoiltaanko / ta’oiltansako / ta’oiltaanko

Tra

-ksi

taaksemmeko / ta’aksemmeko

taaksenneko / ta’aksenneko

taakseenko / taaksensako / ta’akseenko / ta’aksensako

taoiksemmeko / ta’oiksemmeko

taoiksenneko / ta’oiksenneko

taoikseenko / taoiksensako / ta’oikseenko / ta’oiksensako

Ess

-na

takanammeko

takananneko

takanansako / takanaanko

takoinammeko

takoinanneko

takoinansako / takoinaanko

Abe

-tta

taattammeko / ta’attammeko

taattanneko / ta’attanneko

taattansako / taattaanko / ta’attansako / ta’attaanko

taoittammeko / ta’oittammeko

taoittanneko / ta’oittanneko

taoittansako / taoittaanko / ta’oittansako / ta’oittaanko

Com

-ne

-

-

-

takoinemmeko

takoinenneko

takoinensako / takoineenko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vai

vait

Par

-ta

vaita

vaita

Gen

-n

vain

vaitten / vaiden

Ill

mihin

vaihin

vaihin

Ine

-ssa

vaissa

vaissa

Ela

-sta

vaista

vaista

All

-lle

vaille

vaille

Ade

-lla

vailla

vailla

Abl

-lta

vailta

vailta

Tra

-ksi

vaiksi

vaiksi

Ess

-na

vaina

vaina

Abe

-tta

vaitta

vaitta

Com

-ne

-

vaine

Ins

-in

-

vain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vai

vait

Par

-ta

vaita

vaita

Gen

-n

vain

vaitten / vaiden

Ill

mihin

vaihin

vaihin

Ine

-ssa

vaissa

vaissa

Ela

-sta

vaista

vaista

All

-lle

vaille

vaille

Ade

-lla

vailla

vailla

Abl

-lta

vailta

vailta

Tra

-ksi

vaiksi

vaiksi

Ess

-na

vaina

vaina

Abe

-tta

vaitta

vaitta

Com

-ne

-

vaine

Ins

-in

-

vain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

or tai, vai, eikä, taikka, eli, tai muuten
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID 2001-2100 Missä vainanne on? Where is your husband? Nyt vait! But soft! Hän perii vainansa talon. He inherits his father's house. Vainanne oli täällä eilen. Your visit was here yesterday. Miten vait? How are you feeling? Vait, Hamlet! No more, sweet Hamlet. Hän puhui vainansa kirjeistä. She talked about her grandmother's letters. Hän elää vielä vainansa. He still lives in memory. Muistamme hänet vainansa. We remember him in our hearts. Kuka jätti tämän sotkun vainanne? Who left this mess for you? Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaini

vaini

vaisi

vaisi

vainsa

vainsa

Par

-ta

vaitani

vaitani

vaitasi

vaitasi

vaitansa / vaitaan

vaitansa / vaitaan

Gen

-n

vaini

vaitteni / vaideni

vaisi

vaittesi / vaidesi

vainsa

vaittensa / vaidensa

Ill

mihin

vaihini

vaihini

vaihisi

vaihisi

vaihinsa

vaihinsa

Ine

-ssa

vaissani

vaissani

vaissasi

vaissasi

vaissansa / vaissaan

vaissansa / vaissaan

Ela

-sta

vaistani

vaistani

vaistasi

vaistasi

vaistansa / vaistaan

vaistansa / vaistaan

All

-lle

vailleni

vailleni

vaillesi

vaillesi

vaillensa / vailleen

vaillensa / vaillean

Ade

-lla

vaillani

vaillani

vaillasi

vaillasi

vaillansa / vaillaan

vaillansa / vaillaan

Abl

-lta

vailtani

vailtani

vailtasi

vailtasi

vailtansa / vailtaan

vailtansa / vailtaan

Tra

-ksi

vaikseni

vaikseni

vaiksesi

vaiksesi

vaiksensa / vaikseen

vaiksensa / vaikseen

Ess

-na

vainani

vainani

vainasi

vainasi

vainansa / vainaan

vainansa / vainaan

Abe

-tta

vaittani

vaittani

vaittasi

vaittasi

vaittansa / vaittaan

vaittansa / vaittaan

Com

-ne

-

vaineni

-

vainesi

-

vainensa / vaineen

Singular

Plural

Nom

-

vaini

vaisi

vainsa

vaini

vaisi

vainsa

Par

-ta

vaitani

vaitasi

vaitansa / vaitaan

vaitani

vaitasi

vaitansa / vaitaan

Gen

-n

vaini

vaisi

vainsa

vaitteni / vaideni

vaittesi / vaidesi

vaittensa / vaidensa

Ill

mihin

vaihini

vaihisi

vaihinsa

vaihini

vaihisi

vaihinsa

Ine

-ssa

vaissani

vaissasi

vaissansa / vaissaan

vaissani

vaissasi

vaissansa / vaissaan

Ela

-sta

vaistani

vaistasi

vaistansa / vaistaan

vaistani

vaistasi

vaistansa / vaistaan

All

-lle

vailleni

vaillesi

vaillensa / vailleen

vailleni

vaillesi

vaillensa / vaillean

Ade

-lla

vaillani

vaillasi

vaillansa / vaillaan

vaillani

vaillasi

vaillansa / vaillaan

Abl

-lta

vailtani

vailtasi

vailtansa / vailtaan

vailtani

vailtasi

vailtansa / vailtaan

Tra

-ksi

vaikseni

vaiksesi

vaiksensa / vaikseen

vaikseni

vaiksesi

vaiksensa / vaikseen

Ess

-na

vainani

vainasi

vainansa / vainaan

vainani

vainasi

vainansa / vainaan

Abe

-tta

vaittani

vaittasi

vaittansa / vaittaan

vaittani

vaittasi

vaittansa / vaittaan

Com

-ne

-

-

-

vaineni

vainesi

vainensa / vaineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaimme

vaimme

vainne

vainne

vainsa

vainsa

Par

-ta

vaitamme

vaitamme

vaitanne

vaitanne

vaitansa / vaitaan

vaitansa / vaitaan

Gen

-n

vaimme

vaittemme / vaidemme

vainne

vaittenne / vaidenne

vainsa

vaittensa / vaidensa

Ill

mihin

vaihimme

vaihimme

vaihinne

vaihinne

vaihinsa

vaihinsa

Ine

-ssa

vaissamme

vaissamme

vaissanne

vaissanne

vaissansa / vaissaan

vaissansa / vaissaan

Ela

-sta

vaistamme

vaistamme

vaistanne

vaistanne

vaistansa / vaistaan

vaistansa / vaistaan

All

-lle

vaillemme

vaillemme

vaillenne

vaillenne

vaillensa / vailleen

vaillensa / vaillean

Ade

-lla

vaillamme

vaillamme

vaillanne

vaillanne

vaillansa / vaillaan

vaillansa / vaillaan

Abl

-lta

vailtamme

vailtamme

vailtanne

vailtanne

vailtansa / vailtaan

vailtansa / vailtaan

Tra

-ksi

vaiksemme

vaiksemme

vaiksenne

vaiksenne

vaiksensa / vaikseen

vaiksensa / vaikseen

Ess

-na

vainamme

vainamme

vainanne

vainanne

vainansa / vainaan

vainansa / vainaan

Abe

-tta

vaittamme

vaittamme

vaittanne

vaittanne

vaittansa / vaittaan

vaittansa / vaittaan

Com

-ne

-

vainemme

-

vainenne

-

vainensa / vaineen

Singular

Plural

Nom

-

vaimme

vainne

vainsa

vaimme

vainne

vainsa

Par

-ta

vaitamme

vaitanne

vaitansa / vaitaan

vaitamme

vaitanne

vaitansa / vaitaan

Gen

-n

vaimme

vainne

vainsa

vaittemme / vaidemme

vaittenne / vaidenne

vaittensa / vaidensa

Ill

mihin

vaihimme

vaihinne

vaihinsa

vaihimme

vaihinne

vaihinsa

Ine

-ssa

vaissamme

vaissanne

vaissansa / vaissaan

vaissamme

vaissanne

vaissansa / vaissaan

Ela

-sta

vaistamme

vaistanne

vaistansa / vaistaan

vaistamme

vaistanne

vaistansa / vaistaan

All

-lle

vaillemme

vaillenne

vaillensa / vailleen

vaillemme

vaillenne

vaillensa / vaillean

Ade

-lla

vaillamme

vaillanne

vaillansa / vaillaan

vaillamme

vaillanne

vaillansa / vaillaan

Abl

-lta

vailtamme

vailtanne

vailtansa / vailtaan

vailtamme

vailtanne

vailtansa / vailtaan

Tra

-ksi

vaiksemme

vaiksenne

vaiksensa / vaikseen

vaiksemme

vaiksenne

vaiksensa / vaikseen

Ess

-na

vainamme

vainanne

vainansa / vainaan

vainamme

vainanne

vainansa / vainaan

Abe

-tta

vaittamme

vaittanne

vaittansa / vaittaan

vaittamme

vaittanne

vaittansa / vaittaan

Com

-ne

-

-

-

vainemme

vainenne

vainensa / vaineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

otako

odatko

Par

-ta

otaako

otiako

Gen

-n

odanko

otienko

Ill

mihin

otaanko

otiinko

Ine

-ssa

odassako

odissako

Ela

-sta

odastako

odistako

All

-lle

odalleko

odilleko

Ade

-lla

odallako

odillako

Abl

-lta

odaltako

odiltako

Tra

-ksi

odaksiko

odiksiko

Ess

-na

otanako

otinako

Abe

-tta

odattako

odittako

Com

-ne

-

otineko

Ins

-in

-

odinko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

otako

odatko

Par

-ta

otaako

otiako

Gen

-n

odanko

otienko

Ill

mihin

otaanko

otiinko

Ine

-ssa

odassako

odissako

Ela

-sta

odastako

odistako

All

-lle

odalleko

odilleko

Ade

-lla

odallako

odillako

Abl

-lta

odaltako

odiltako

Tra

-ksi

odaksiko

odiksiko

Ess

-na

otanako

otinako

Abe

-tta

odattako

odittako

Com

-ne

-

otineko

Ins

-in

-

odinko

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

please
contact
take
please contact
consult
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence 3540024.; Europarl; OPUS - Finnish-English; Europarl V8, document: EP-00-02-17, sentence number: 972; OpenSubtitles, document: opensubtitles-v2018, sentence number: 50956092; OPUS - Finnish English WMT News, document: wmt20-news-crawl-fi-en, sentence number: 15737; opensubtitles2 Kuka Odin? Wait, Odin who? Onko tuo Odin? Is that Odin? Älä hätäänny odissanne. Don't panic about it. Ylistys, Odin... Hail to Odin... Otiin mukaan eväät retkelle. We took snacks with us on the trip. Otapa se kaapista. Take it from the cabinet. Otapa tästä malli! Take an example from this! Otapa tähän näyte! Take a sample of this! Otapa kuva meistä! Take a picture of us! Odin pitäköön heidät. May Odin keep them. Show more arrow right

Wiktionary

burr, thorn (biblical) sting Fin:Kuolema, missä on sinun otasi? (1st Corinthians, Chapter 15)Eng:Death, where is thy sting? Show more arrow right From Proto-Finnic ota. Cognate with Estonian oda. Show more arrow right

Wikipedia

ota
keihäs, pistin, piikki ota
kasvissa oleva pieni piikkimäinen rakenne Ota
kaupunki Nigeriassa Ota
kunta Corse-du-Sudin departementissa Korsikan saarella Ranskassa Ota
kylä Alenquerin kunnassa, lähellä Lissabonia, Portugalissa OTA
Open Travel Alliance ja sen kehittämä matkailualan XML-tiedonsiirtostandardi Oulun Tarmo
suomalainen urheiluseura Ota 6
korttipeli engl
Over The Air langaton Otanlahti
(myös Ota), kaupunginosa Raumalla Suomessa Ōta
(大田区 Ota-ku), erillisalue Tokiossa, Japanissa Ōta
(太田市 Ota-shi), kaupunki Gunman prefektuurissa Japanissa transkonduktanssivahvistin
(engl. operational transconductance amplifier) Akira Ōta
(s. 1957), japanilainen vapaapainija Asuka Ōta, videopelisäveltäjä Kosuke Ota (s. 1987), jalkapalloilija Toshio Ōta (1919–1942), hävittäjälentäjä Yoshiaki Ota (s. 1983), jalkapalloilija Yūki Ōta (s. 1985), florettimiekkailun maailmanmestari Yukina Ōta (s. 1986), taitoluistelija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

otaniko

otaniko

otasiko

otasiko

otansako

otansako

Par

-ta

otaaniko

otianiko

otaasiko

otiasiko

otaansako

otiansako / otiaanko

Gen

-n

otaniko

otieniko

otasiko

otiesiko

otansako

otiensako

Ill

mihin

otaaniko

otiiniko

otaasiko

otiisiko

otaansako

otiinsako

Ine

-ssa

odassaniko

odissaniko

odassasiko

odissasiko

odassansako / odassaanko

odissansako / odissaanko

Ela

-sta

odastaniko

odistaniko

odastasiko

odistasiko

odastansako / odastaanko

odistansako / odistaanko

All

-lle

odalleniko

odilleniko

odallesiko

odillesiko

odallensako / odalleenko

odillensako / odilleanko

Ade

-lla

odallaniko

odillaniko

odallasiko

odillasiko

odallansako / odallaanko

odillansako / odillaanko

Abl

-lta

odaltaniko

odiltaniko

odaltasiko

odiltasiko

odaltansako / odaltaanko

odiltansako / odiltaanko

Tra

-ksi

odakseniko

odikseniko

odaksesiko

odiksesiko

odaksensako / odakseenko

odiksensako / odikseenko

Ess

-na

otananiko

otinaniko

otanasiko

otinasiko

otanansako / otanaanko

otinansako / otinaanko

Abe

-tta

odattaniko

odittaniko

odattasiko

odittasiko

odattansako / odattaanko

odittansako / odittaanko

Com

-ne

-

otineniko

-

otinesiko

-

otinensako / otineenko

Singular

Plural

Nom

-

otaniko

otasiko

otansako

otaniko

otasiko

otansako

Par

-ta

otaaniko

otaasiko

otaansako

otianiko

otiasiko

otiansako / otiaanko

Gen

-n

otaniko

otasiko

otansako

otieniko

otiesiko

otiensako

Ill

mihin

otaaniko

otaasiko

otaansako

otiiniko

otiisiko

otiinsako

Ine

-ssa

odassaniko

odassasiko

odassansako / odassaanko

odissaniko

odissasiko

odissansako / odissaanko

Ela

-sta

odastaniko

odastasiko

odastansako / odastaanko

odistaniko

odistasiko

odistansako / odistaanko

All

-lle

odalleniko

odallesiko

odallensako / odalleenko

odilleniko

odillesiko

odillensako / odilleanko

Ade

-lla

odallaniko

odallasiko

odallansako / odallaanko

odillaniko

odillasiko

odillansako / odillaanko

Abl

-lta

odaltaniko

odaltasiko

odaltansako / odaltaanko

odiltaniko

odiltasiko

odiltansako / odiltaanko

Tra

-ksi

odakseniko

odaksesiko

odaksensako / odakseenko

odikseniko

odiksesiko

odiksensako / odikseenko

Ess

-na

otananiko

otanasiko

otanansako / otanaanko

otinaniko

otinasiko

otinansako / otinaanko

Abe

-tta

odattaniko

odattasiko

odattansako / odattaanko

odittaniko

odittasiko

odittansako / odittaanko

Com

-ne

-

-

-

otineniko

otinesiko

otinensako / otineenko

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

otammeko

otammeko

otanneko

otanneko

otansako

otansako

Par

-ta

otaammeko

otiammeko

otaanneko

otianneko

otaansako

otiansako / otiaanko

Gen

-n

otammeko

otiemmeko

otanneko

otienneko

otansako

otiensako

Ill

mihin

otaammeko

otiimmeko

otaanneko

otiinneko

otaansako

otiinsako

Ine

-ssa

odassammeko

odissammeko

odassanneko

odissanneko

odassansako / odassaanko

odissansako / odissaanko

Ela

-sta

odastammeko

odistammeko

odastanneko

odistanneko

odastansako / odastaanko

odistansako / odistaanko

All

-lle

odallemmeko

odillemmeko

odallenneko

odillenneko

odallensako / odalleenko

odillensako / odilleanko

Ade

-lla

odallammeko

odillammeko

odallanneko

odillanneko

odallansako / odallaanko

odillansako / odillaanko

Abl

-lta

odaltammeko

odiltammeko

odaltanneko

odiltanneko

odaltansako / odaltaanko

odiltansako / odiltaanko

Tra

-ksi

odaksemmeko

odiksemmeko

odaksenneko

odiksenneko

odaksensako / odakseenko

odiksensako / odikseenko

Ess

-na

otanammeko

otinammeko

otananneko

otinanneko

otanansako / otanaanko

otinansako / otinaanko

Abe

-tta

odattammeko

odittammeko

odattanneko

odittanneko

odattansako / odattaanko

odittansako / odittaanko

Com

-ne

-

otinemmeko

-

otinenneko

-

otinensako / otineenko

Singular

Plural

Nom

-

otammeko

otanneko

otansako

otammeko

otanneko

otansako

Par

-ta

otaammeko

otaanneko

otaansako

otiammeko

otianneko

otiansako / otiaanko

Gen

-n

otammeko

otanneko

otansako

otiemmeko

otienneko

otiensako

Ill

mihin

otaammeko

otaanneko

otaansako

otiimmeko

otiinneko

otiinsako

Ine

-ssa

odassammeko

odassanneko

odassansako / odassaanko

odissammeko

odissanneko

odissansako / odissaanko

Ela

-sta

odastammeko

odastanneko

odastansako / odastaanko

odistammeko

odistanneko

odistansako / odistaanko

All

-lle

odallemmeko

odallenneko

odallensako / odalleenko

odillemmeko

odillenneko

odillensako / odilleanko

Ade

-lla

odallammeko

odallanneko

odallansako / odallaanko

odillammeko

odillanneko

odillansako / odillaanko

Abl

-lta

odaltammeko

odaltanneko

odaltansako / odaltaanko

odiltammeko

odiltanneko

odiltansako / odiltaanko

Tra

-ksi

odaksemmeko

odaksenneko

odaksensako / odakseenko

odiksemmeko

odiksenneko

odiksensako / odikseenko

Ess

-na

otanammeko

otananneko

otanansako / otanaanko

otinammeko

otinanneko

otinansako / otinaanko

Abe

-tta

odattammeko

odattanneko

odattansako / odattaanko

odittammeko

odittanneko

odittansako / odittaanko

Com

-ne

-

-

-

otinemmeko

otinenneko

otinensako / otineenko

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept