logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

työväline, noun

Word analysis
työvälinekorvaukset

työvälinekorvaukset

työväline

Noun, Singular Nominative

+ korva

Noun, Singular Nominative

+ uksi

Noun, Plural Nominative

työväline

Noun, Singular Nominative

+ korvaus

Noun, Plural Nominative

työ

Noun, Singular Nominative

+ väline

Noun, Singular Nominative

+ korva

Noun, Singular Nominative

+ uksi

Noun, Plural Nominative

työ

Noun, Singular Nominative

+ väline

Noun, Singular Nominative

+ korvaus

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työväline

työvälineet

Par

-ta

työvälinettä

työvälineitä / työvälinehiä

Gen

-n

työvälineen

työvälineitten / työvälineiden / työvälinehien / työvälinehitten

Ill

mihin

työvälineeseen

työvälineisiin / työvälineihin / työvälinehisin

Ine

-ssa

työvälineessä

työvälinehissä / työvälineissä

Ela

-sta

työvälineestä

työvälinehistä / työvälineistä

All

-lle

työvälineelle

työvälinehille / työvälineille

Ade

-lla

työvälineellä

työvälinehillä / työvälineillä

Abl

-lta

työvälineeltä

työvälinehiltä / työvälineiltä

Tra

-ksi

työvälineeksi

työvälinehiksi / työvälineiksi

Ess

-na

työvälineenä

työvälinehinä / työvälineinä

Abe

-tta

työvälineettä

työvälinehittä / työvälineittä

Com

-ne

-

työvälinehine / työvälineine

Ins

-in

-

työvälinehin / työvälinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työväline

työvälineet

Par

-ta

työvälinettä

työvälineitä / työvälinehiä

Gen

-n

työvälineen

työvälineitten / työvälineiden / työvälinehien / työvälinehitten

Ill

mihin

työvälineeseen

työvälineisiin / työvälineihin / työvälinehisin

Ine

-ssa

työvälineessä

työvälinehissä / työvälineissä

Ela

-sta

työvälineestä

työvälinehistä / työvälineistä

All

-lle

työvälineelle

työvälinehille / työvälineille

Ade

-lla

työvälineellä

työvälinehillä / työvälineillä

Abl

-lta

työvälineeltä

työvälinehiltä / työvälineiltä

Tra

-ksi

työvälineeksi

työvälinehiksi / työvälineiksi

Ess

-na

työvälineenä

työvälinehinä / työvälineinä

Abe

-tta

työvälineettä

työvälinehittä / työvälineittä

Com

-ne

-

työvälinehine / työvälineine

Ins

-in

-

työvälinehin / työvälinein

tool työkalu, väline, työväline, kalu, terä, työrukkanen
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tilde MODEL; Tatoeba; jw2019; not-set; OPUS; OpenSubtitles Työväline on rikki. The tool is broken. Työväline auttaa sinua tehtävässäsi. The tool will help you with your task. Hän unohti työvälineensä kotiin. He forgot his tool at home. Rahanlyöjän työvälineitä. Die engraver's tools for making coins. Työväline on jokaiselle korjaukselle erikseen hankittava laite. The tool is a device that needs to be purchased separately for each repair. Ikkunan särkemiseen tarkoitettu työväline puuttuu. Missing hammer to break glass. Käytä aina oikeaa työvälinettä. Always use the correct tool. Minulla ei ole tarvittavia työvälineitä. I don't have the necessary tools. Työväline on räjähdysvaarallinen sähkölaite, joka vaatii turvallisen käsittelyn. The tool is an explosive electrical device that requires safe handling. Tutustumme uuteen työvälineeseen. Examining a New Tool. Show more arrow right

Wiktionary

tool, utensil Show more arrow right työ +‎ väline Show more arrow right

Wikipedia

Tool A tool is an object that can extend an individual's ability to modify features of the surrounding environment. Although many animals use simple tools, only human beings, whose use of stone tools dates back hundreds of millennia, have been observed using tools to make other tools. The set of tools required to perform different tasks that are part of the same activity is called gear or equipment. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työvälineeni

työvälineeni

työvälineesi

työvälineesi

työvälineensä

työvälineensä

Par

-ta

työvälinettäni

työvälineitäni / työvälinehiäni

työvälinettäsi

työvälineitäsi / työvälinehiäsi

työvälinettänsä / työvälinettään

työvälineitänsä / työvälineitään / työvälinehiänsä / työvälinehiään

Gen

-n

työvälineeni

työvälineitteni / työvälineideni / työvälinehieni / työvälinehitteni

työvälineesi

työvälineittesi / työvälineidesi / työvälinehiesi / työvälinehittesi

työvälineensä

työvälineittensä / työvälineidensä / työvälinehiensä / työvälinehittensä

Ill

mihin

työvälineeseeni

työvälineisiini / työvälineihini / työvälinehisini

työvälineeseesi

työvälineisiisi / työvälineihisi / työvälinehisisi

työvälineeseensä

työvälineisiinsä / työvälineihinsä / työvälinehisinsä

Ine

-ssa

työvälineessäni

työvälinehissäni / työvälineissäni

työvälineessäsi

työvälinehissäsi / työvälineissäsi

työvälineessänsä / työvälineessään

työvälinehissänsä / työvälinehissään / työvälineissänsä / työvälineissään

Ela

-sta

työvälineestäni

työvälinehistäni / työvälineistäni

työvälineestäsi

työvälinehistäsi / työvälineistäsi

työvälineestänsä / työvälineestään

työvälinehistänsä / työvälinehistään / työvälineistänsä / työvälineistään

All

-lle

työvälineelleni

työvälinehilleni / työvälineilleni

työvälineellesi

työvälinehillesi / työvälineillesi

työvälineellensä / työvälineelleen

työvälinehillensä / työvälinehilleän / työvälineillensä / työvälineilleän

Ade

-lla

työvälineelläni

työvälinehilläni / työvälineilläni

työvälineelläsi

työvälinehilläsi / työvälineilläsi

työvälineellänsä / työvälineellään

työvälinehillänsä / työvälinehillään / työvälineillänsä / työvälineillään

Abl

-lta

työvälineeltäni

työvälinehiltäni / työvälineiltäni

työvälineeltäsi

työvälinehiltäsi / työvälineiltäsi

työvälineeltänsä / työvälineeltään

työvälinehiltänsä / työvälinehiltään / työvälineiltänsä / työvälineiltään

Tra

-ksi

työvälineekseni

työvälinehikseni / työvälineikseni

työvälineeksesi

työvälinehiksesi / työvälineiksesi

työvälineeksensä / työvälineekseen

työvälinehikseen / työvälinehiksensä / työvälineikseen / työvälineiksensä

Ess

-na

työvälineenäni

työvälinehinäni / työvälineinäni

työvälineenäsi

työvälinehinäsi / työvälineinäsi

työvälineenänsä / työvälineenään

työvälinehinänsä / työvälinehinään / työvälineinänsä / työvälineinään

Abe

-tta

työvälineettäni

työvälinehittäni / työvälineittäni

työvälineettäsi

työvälinehittäsi / työvälineittäsi

työvälineettänsä / työvälineettään

työvälinehittänsä / työvälinehittään / työvälineittänsä / työvälineittään

Com

-ne

-

työvälinehineni / työvälineineni

-

työvälinehinesi / työvälineinesi

-

työvälinehineen / työvälinehinensä / työvälineineen / työvälineinensä

Singular

Plural

Nom

-

työvälineeni

työvälineesi

työvälineensä

työvälineeni

työvälineesi

työvälineensä

Par

-ta

työvälinettäni

työvälinettäsi

työvälinettänsä / työvälinettään

työvälineitäni / työvälinehiäni

työvälineitäsi / työvälinehiäsi

työvälineitänsä / työvälineitään / työvälinehiänsä / työvälinehiään

Gen

-n

työvälineeni

työvälineesi

työvälineensä

työvälineitteni / työvälineideni / työvälinehieni / työvälinehitteni

työvälineittesi / työvälineidesi / työvälinehiesi / työvälinehittesi

työvälineittensä / työvälineidensä / työvälinehiensä / työvälinehittensä

Ill

mihin

työvälineeseeni

työvälineeseesi

työvälineeseensä

työvälineisiini / työvälineihini / työvälinehisini

työvälineisiisi / työvälineihisi / työvälinehisisi

työvälineisiinsä / työvälineihinsä / työvälinehisinsä

Ine

-ssa

työvälineessäni

työvälineessäsi

työvälineessänsä / työvälineessään

työvälinehissäni / työvälineissäni

työvälinehissäsi / työvälineissäsi

työvälinehissänsä / työvälinehissään / työvälineissänsä / työvälineissään

Ela

-sta

työvälineestäni

työvälineestäsi

työvälineestänsä / työvälineestään

työvälinehistäni / työvälineistäni

työvälinehistäsi / työvälineistäsi

työvälinehistänsä / työvälinehistään / työvälineistänsä / työvälineistään

All

-lle

työvälineelleni

työvälineellesi

työvälineellensä / työvälineelleen

työvälinehilleni / työvälineilleni

työvälinehillesi / työvälineillesi

työvälinehillensä / työvälinehilleän / työvälineillensä / työvälineilleän

Ade

-lla

työvälineelläni

työvälineelläsi

työvälineellänsä / työvälineellään

työvälinehilläni / työvälineilläni

työvälinehilläsi / työvälineilläsi

työvälinehillänsä / työvälinehillään / työvälineillänsä / työvälineillään

Abl

-lta

työvälineeltäni

työvälineeltäsi

työvälineeltänsä / työvälineeltään

työvälinehiltäni / työvälineiltäni

työvälinehiltäsi / työvälineiltäsi

työvälinehiltänsä / työvälinehiltään / työvälineiltänsä / työvälineiltään

Tra

-ksi

työvälineekseni

työvälineeksesi

työvälineeksensä / työvälineekseen

työvälinehikseni / työvälineikseni

työvälinehiksesi / työvälineiksesi

työvälinehikseen / työvälinehiksensä / työvälineikseen / työvälineiksensä

Ess

-na

työvälineenäni

työvälineenäsi

työvälineenänsä / työvälineenään

työvälinehinäni / työvälineinäni

työvälinehinäsi / työvälineinäsi

työvälinehinänsä / työvälinehinään / työvälineinänsä / työvälineinään

Abe

-tta

työvälineettäni

työvälineettäsi

työvälineettänsä / työvälineettään

työvälinehittäni / työvälineittäni

työvälinehittäsi / työvälineittäsi

työvälinehittänsä / työvälinehittään / työvälineittänsä / työvälineittään

Com

-ne

-

-

-

työvälinehineni / työvälineineni

työvälinehinesi / työvälineinesi

työvälinehineen / työvälinehinensä / työvälineineen / työvälineinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työvälineemme

työvälineemme

työvälineenne

työvälineenne

työvälineensä

työvälineensä

Par

-ta

työvälinettämme

työvälineitämme / työvälinehiämme

työvälinettänne

työvälineitänne / työvälinehiänne

työvälinettänsä / työvälinettään

työvälineitänsä / työvälineitään / työvälinehiänsä / työvälinehiään

Gen

-n

työvälineemme

työvälineittemme / työvälineidemme / työvälinehiemme / työvälinehittemme

työvälineenne

työvälineittenne / työvälineidenne / työvälinehienne / työvälinehittenne

työvälineensä

työvälineittensä / työvälineidensä / työvälinehiensä / työvälinehittensä

Ill

mihin

työvälineeseemme

työvälineisiimme / työvälineihimme / työvälinehisimme

työvälineeseenne

työvälineisiinne / työvälineihinne / työvälinehisinne

työvälineeseensä

työvälineisiinsä / työvälineihinsä / työvälinehisinsä

Ine

-ssa

työvälineessämme

työvälinehissämme / työvälineissämme

työvälineessänne

työvälinehissänne / työvälineissänne

työvälineessänsä / työvälineessään

työvälinehissänsä / työvälinehissään / työvälineissänsä / työvälineissään

Ela

-sta

työvälineestämme

työvälinehistämme / työvälineistämme

työvälineestänne

työvälinehistänne / työvälineistänne

työvälineestänsä / työvälineestään

työvälinehistänsä / työvälinehistään / työvälineistänsä / työvälineistään

All

-lle

työvälineellemme

työvälinehillemme / työvälineillemme

työvälineellenne

työvälinehillenne / työvälineillenne

työvälineellensä / työvälineelleen

työvälinehillensä / työvälinehilleän / työvälineillensä / työvälineilleän

Ade

-lla

työvälineellämme

työvälinehillämme / työvälineillämme

työvälineellänne

työvälinehillänne / työvälineillänne

työvälineellänsä / työvälineellään

työvälinehillänsä / työvälinehillään / työvälineillänsä / työvälineillään

Abl

-lta

työvälineeltämme

työvälinehiltämme / työvälineiltämme

työvälineeltänne

työvälinehiltänne / työvälineiltänne

työvälineeltänsä / työvälineeltään

työvälinehiltänsä / työvälinehiltään / työvälineiltänsä / työvälineiltään

Tra

-ksi

työvälineeksemme

työvälinehiksemme / työvälineiksemme

työvälineeksenne

työvälinehiksenne / työvälineiksenne

työvälineeksensä / työvälineekseen

työvälinehikseen / työvälinehiksensä / työvälineikseen / työvälineiksensä

Ess

-na

työvälineenämme

työvälinehinämme / työvälineinämme

työvälineenänne

työvälinehinänne / työvälineinänne

työvälineenänsä / työvälineenään

työvälinehinänsä / työvälinehinään / työvälineinänsä / työvälineinään

Abe

-tta

työvälineettämme

työvälinehittämme / työvälineittämme

työvälineettänne

työvälinehittänne / työvälineittänne

työvälineettänsä / työvälineettään

työvälinehittänsä / työvälinehittään / työvälineittänsä / työvälineittään

Com

-ne

-

työvälinehinemme / työvälineinemme

-

työvälinehinenne / työvälineinenne

-

työvälinehineen / työvälinehinensä / työvälineineen / työvälineinensä

Singular

Plural

Nom

-

työvälineemme

työvälineenne

työvälineensä

työvälineemme

työvälineenne

työvälineensä

Par

-ta

työvälinettämme

työvälinettänne

työvälinettänsä / työvälinettään

työvälineitämme / työvälinehiämme

työvälineitänne / työvälinehiänne

työvälineitänsä / työvälineitään / työvälinehiänsä / työvälinehiään

Gen

-n

työvälineemme

työvälineenne

työvälineensä

työvälineittemme / työvälineidemme / työvälinehiemme / työvälinehittemme

työvälineittenne / työvälineidenne / työvälinehienne / työvälinehittenne

työvälineittensä / työvälineidensä / työvälinehiensä / työvälinehittensä

Ill

mihin

työvälineeseemme

työvälineeseenne

työvälineeseensä

työvälineisiimme / työvälineihimme / työvälinehisimme

työvälineisiinne / työvälineihinne / työvälinehisinne

työvälineisiinsä / työvälineihinsä / työvälinehisinsä

Ine

-ssa

työvälineessämme

työvälineessänne

työvälineessänsä / työvälineessään

työvälinehissämme / työvälineissämme

työvälinehissänne / työvälineissänne

työvälinehissänsä / työvälinehissään / työvälineissänsä / työvälineissään

Ela

-sta

työvälineestämme

työvälineestänne

työvälineestänsä / työvälineestään

työvälinehistämme / työvälineistämme

työvälinehistänne / työvälineistänne

työvälinehistänsä / työvälinehistään / työvälineistänsä / työvälineistään

All

-lle

työvälineellemme

työvälineellenne

työvälineellensä / työvälineelleen

työvälinehillemme / työvälineillemme

työvälinehillenne / työvälineillenne

työvälinehillensä / työvälinehilleän / työvälineillensä / työvälineilleän

Ade

-lla

työvälineellämme

työvälineellänne

työvälineellänsä / työvälineellään

työvälinehillämme / työvälineillämme

työvälinehillänne / työvälineillänne

työvälinehillänsä / työvälinehillään / työvälineillänsä / työvälineillään

Abl

-lta

työvälineeltämme

työvälineeltänne

työvälineeltänsä / työvälineeltään

työvälinehiltämme / työvälineiltämme

työvälinehiltänne / työvälineiltänne

työvälinehiltänsä / työvälinehiltään / työvälineiltänsä / työvälineiltään

Tra

-ksi

työvälineeksemme

työvälineeksenne

työvälineeksensä / työvälineekseen

työvälinehiksemme / työvälineiksemme

työvälinehiksenne / työvälineiksenne

työvälinehikseen / työvälinehiksensä / työvälineikseen / työvälineiksensä

Ess

-na

työvälineenämme

työvälineenänne

työvälineenänsä / työvälineenään

työvälinehinämme / työvälineinämme

työvälinehinänne / työvälineinänne

työvälinehinänsä / työvälinehinään / työvälineinänsä / työvälineinään

Abe

-tta

työvälineettämme

työvälineettänne

työvälineettänsä / työvälineettään

työvälinehittämme / työvälineittämme

työvälinehittänne / työvälineittänne

työvälinehittänsä / työvälinehittään / työvälineittänsä / työvälineittään

Com

-ne

-

-

-

työvälinehinemme / työvälineinemme

työvälinehinenne / työvälineinenne

työvälinehineen / työvälinehinensä / työvälineineen / työvälineinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korva

korvat

Par

-ta

korvaa

korvia

Gen

-n

korvan

korvien

Ill

mihin

korvaan

korviin

Ine

-ssa

korvassa

korvissa

Ela

-sta

korvasta

korvista

All

-lle

korvalle

korville

Ade

-lla

korvalla

korvilla

Abl

-lta

korvalta

korvilta

Tra

-ksi

korvaksi

korviksi

Ess

-na

korvana

korvina

Abe

-tta

korvatta

korvitta

Com

-ne

-

korvine

Ins

-in

-

korvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korva

korvat

Par

-ta

korvaa

korvia

Gen

-n

korvan

korvien

Ill

mihin

korvaan

korviin

Ine

-ssa

korvassa

korvissa

Ela

-sta

korvasta

korvista

All

-lle

korvalle

korville

Ade

-lla

korvalla

korvilla

Abl

-lta

korvalta

korvilta

Tra

-ksi

korvaksi

korviksi

Ess

-na

korvana

korvina

Abe

-tta

korvatta

korvitta

Com

-ne

-

korvine

Ins

-in

-

korvin

ear korva, kuulo, tähkä, sävelkorva
lug korva
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tilde MODEL; Europarl Parallel Corpus, sentence #1052911; Tatoeba Parallel Corpus, sentence #10186709; Tatoeba (eng-fin); Europarl parallel corpus; Europarl; Tatoeba; OPUS Corpora, sentence #556418 Korvaa särkee. My ear hurts. Korvaa särkee edelleen. His ear still hurts. Pidän helmistä korvissa. I like pearls in my ears. Korva on ihmisen aistinelin. The ear is a sensory organ in humans. Lääkäri tutkii potilaan korva. The doctor examines the patient's ear. Korvaa ei tarvitse kostuttaa. You don't need to moisten the ear. Korvaamme on puhelinnumero. Our phone number is. Korva reagoi eri taajuuksiin eri tavoin. The ear reacts differently to different frequencies. Voiko hän korvata korvaamme? Can she replace our compensation? Korva on herkempi kuin ihminen uskookaan. The ear is more sensitive than people believe. Show more arrow right

Wiktionary

ear (archaic, dialectal) edge, border handle Show more arrow right kaikua kuuroille korville-korvainenkorvakekorvallinenkorvatakorvatonKorvatunturi Show more arrow right hiirenkorvahomekorvahörökorvakateenkorvakateenkorvamuhennoskeskikorvakielikorvakoirankorvakorva-aukkokorvahyljekorvakipukorvaklinikkakorvakoirakorvakorukorvakuulokorvakäytäväkorvalappustereotkorvalaputkorvalehtikorvaläppäkorvalääkärikorvamerkkikorvanipukkakorvanlehtikorvannipukkakorvansuojuskorvantauskorvantaustakorvapuustikorvarengaskorvaruiskukorvasairauskorvasienikorvasienikeittokorvasienimuhennoskorvasienimyrkytyskorvasokkelokorvasärkykorvatautikorvatautioppikorvatillikkakorvatipatkorvatorvikorvatulehduskorvatulppakorvatyynykorvavahakorvavaikkukorvayökkökorvinkuultavakovakorvainenkovakorvaisuuskukkakaalikorvaliimakorvaluppakorvamusiikkikorvanuottikorvapeltikorvapystykorvapystykorvaroturytmikorvasillankorvasisäkorvasuomenpystykorvasävelkorvatupsukorvaulkokorvavälikorvavälikorvantulehdusvälikorvaontelo Show more arrow right From Proto-Finnic korva, from Proto-Uralic. Cognates include Estonian kõrv. Show more arrow right

Wikipedia

Ear The ear is the organ of hearing and, in mammals, balance. In mammals, the ear is usually described as having three parts—the outer ear, the middle ear and the inner ear. The outer ear consists of the pinna and the ear canal. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvani

korvani

korvasi

korvasi

korvansa

korvansa

Par

-ta

korvaani

korviani

korvaasi

korviasi

korvaansa

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvani

korvieni

korvasi

korviesi

korvansa

korviensa

Ill

mihin

korvaani

korviini

korvaasi

korviisi

korvaansa

korviinsa

Ine

-ssa

korvassani

korvissani

korvassasi

korvissasi

korvassansa / korvassaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastani

korvistani

korvastasi

korvistasi

korvastansa / korvastaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvalleni

korvilleni

korvallesi

korvillesi

korvallensa / korvalleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallani

korvillani

korvallasi

korvillasi

korvallansa / korvallaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltani

korviltani

korvaltasi

korviltasi

korvaltansa / korvaltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvakseni

korvikseni

korvaksesi

korviksesi

korvaksensa / korvakseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanani

korvinani

korvanasi

korvinasi

korvanansa / korvanaan

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattani

korvittani

korvattasi

korvittasi

korvattansa / korvattaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korvineni

-

korvinesi

-

korvinensa / korvineen

Singular

Plural

Nom

-

korvani

korvasi

korvansa

korvani

korvasi

korvansa

Par

-ta

korvaani

korvaasi

korvaansa

korviani

korviasi

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvani

korvasi

korvansa

korvieni

korviesi

korviensa

Ill

mihin

korvaani

korvaasi

korvaansa

korviini

korviisi

korviinsa

Ine

-ssa

korvassani

korvassasi

korvassansa / korvassaan

korvissani

korvissasi

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastani

korvastasi

korvastansa / korvastaan

korvistani

korvistasi

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvalleni

korvallesi

korvallensa / korvalleen

korvilleni

korvillesi

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallani

korvallasi

korvallansa / korvallaan

korvillani

korvillasi

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltani

korvaltasi

korvaltansa / korvaltaan

korviltani

korviltasi

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvakseni

korvaksesi

korvaksensa / korvakseen

korvikseni

korviksesi

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanani

korvanasi

korvanansa / korvanaan

korvinani

korvinasi

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattani

korvattasi

korvattansa / korvattaan

korvittani

korvittasi

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korvineni

korvinesi

korvinensa / korvineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvamme

korvamme

korvanne

korvanne

korvansa

korvansa

Par

-ta

korvaamme

korviamme

korvaanne

korvianne

korvaansa

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvamme

korviemme

korvanne

korvienne

korvansa

korviensa

Ill

mihin

korvaamme

korviimme

korvaanne

korviinne

korvaansa

korviinsa

Ine

-ssa

korvassamme

korvissamme

korvassanne

korvissanne

korvassansa / korvassaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastamme

korvistamme

korvastanne

korvistanne

korvastansa / korvastaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvallemme

korvillemme

korvallenne

korvillenne

korvallensa / korvalleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallamme

korvillamme

korvallanne

korvillanne

korvallansa / korvallaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltamme

korviltamme

korvaltanne

korviltanne

korvaltansa / korvaltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvaksemme

korviksemme

korvaksenne

korviksenne

korvaksensa / korvakseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanamme

korvinamme

korvananne

korvinanne

korvanansa / korvanaan

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattamme

korvittamme

korvattanne

korvittanne

korvattansa / korvattaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korvinemme

-

korvinenne

-

korvinensa / korvineen

Singular

Plural

Nom

-

korvamme

korvanne

korvansa

korvamme

korvanne

korvansa

Par

-ta

korvaamme

korvaanne

korvaansa

korviamme

korvianne

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvamme

korvanne

korvansa

korviemme

korvienne

korviensa

Ill

mihin

korvaamme

korvaanne

korvaansa

korviimme

korviinne

korviinsa

Ine

-ssa

korvassamme

korvassanne

korvassansa / korvassaan

korvissamme

korvissanne

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastamme

korvastanne

korvastansa / korvastaan

korvistamme

korvistanne

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvallemme

korvallenne

korvallensa / korvalleen

korvillemme

korvillenne

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallamme

korvallanne

korvallansa / korvallaan

korvillamme

korvillanne

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltamme

korvaltanne

korvaltansa / korvaltaan

korviltamme

korviltanne

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvaksemme

korvaksenne

korvaksensa / korvakseen

korviksemme

korviksenne

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanamme

korvananne

korvanansa / korvanaan

korvinamme

korvinanne

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattamme

korvattanne

korvattansa / korvattaan

korvittamme

korvittanne

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korvinemme

korvinenne

korvinensa / korvineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

usta / uksea

uksia

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

ukseen

uksiin

Ine

-ssa

uksessa

uksissa

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

ukselle

uksille

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

uksiksi

Ess

-na

uksena

uksina

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

usta / uksea

uksia

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

ukseen

uksiin

Ine

-ssa

uksessa

uksissa

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

ukselle

uksille

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

uksiksi

Ess

-na

uksena

uksina

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

üksi
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English; Tilde MODEL; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles; Tatoeba, sentence #3759324; Europarl; Tatoeba, sentence #4444748 Avaa uksen. Open the door. Sulje uksen. Close the door. Lukitse uksen. Lock the door. Ukselta kuului kolahdus. There was a thud from the door. Hän löysi avaimen ukselta. He found the key from the door. Älä puutu muiden uksiinsa. Don't meddle in other people's affairs. Kissa saapui kotiin uksetta. English: The cat came home doorlessly. Anna muiden hoitaa heidän uksiansa. Let others take care of their business. Ukselta saatu lahja oli ihana. The gift I received from the door was lovely. Hän asteli huoneeseen uksetta. English: He walked into the room without doors. Show more arrow right

Wiktionary

(dated, dialectal) door Show more arrow right ovi Show more arrow right From Proto-Finnic uksi, possibly borrowed from Baltic (compare Lithuanian uoksas (“hole”)) or Proto-Finno-Ugric ukse (compare Udmurt ӧс (ös)). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ukseni

ukseni

uksesi

uksesi

uksensa

uksensa

Par

-ta

ustani / ukseani

uksiani

ustasi / ukseasi

uksiasi

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

ukseni

uksieni / usteni

uksesi

uksiesi / ustesi

uksensa

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseeni

uksiini

ukseesi

uksiisi

ukseensa

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessani

uksissani

uksessasi

uksissasi

uksessansa / uksessaan

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestani

uksistani

uksestasi

uksistasi

uksestansa / uksestaan

uksistansa / uksistaan

All

-lle

ukselleni

uksilleni

uksellesi

uksillesi

uksellensa / ukselleen

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellani

uksillani

uksellasi

uksillasi

uksellansa / uksellaan

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltani

uksiltani

ukseltasi

uksiltasi

ukseltansa / ukseltaan

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

uksekseni

uksikseni

ukseksesi

uksiksesi

ukseksensa / uksekseen

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenani

uksinani

uksenasi

uksinasi

uksenansa / uksenaan

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettani

uksittani

uksettasi

uksittasi

uksettansa / uksettaan

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

uksineni

-

uksinesi

-

uksinensa / uksineen

Singular

Plural

Nom

-

ukseni

uksesi

uksensa

ukseni

uksesi

uksensa

Par

-ta

ustani / ukseani

ustasi / ukseasi

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiani

uksiasi

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

ukseni

uksesi

uksensa

uksieni / usteni

uksiesi / ustesi

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseeni

ukseesi

ukseensa

uksiini

uksiisi

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessani

uksessasi

uksessansa / uksessaan

uksissani

uksissasi

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestani

uksestasi

uksestansa / uksestaan

uksistani

uksistasi

uksistansa / uksistaan

All

-lle

ukselleni

uksellesi

uksellensa / ukselleen

uksilleni

uksillesi

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellani

uksellasi

uksellansa / uksellaan

uksillani

uksillasi

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltani

ukseltasi

ukseltansa / ukseltaan

uksiltani

uksiltasi

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

uksekseni

ukseksesi

ukseksensa / uksekseen

uksikseni

uksiksesi

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenani

uksenasi

uksenansa / uksenaan

uksinani

uksinasi

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettani

uksettasi

uksettansa / uksettaan

uksittani

uksittasi

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

-

-

uksineni

uksinesi

uksinensa / uksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

uksemme

uksemme

uksenne

uksenne

uksensa

uksensa

Par

-ta

ustamme / ukseamme

uksiamme

ustanne / ukseanne

uksianne

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

uksemme

uksiemme / ustemme

uksenne

uksienne / ustenne

uksensa

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseemme

uksiimme

ukseenne

uksiinne

ukseensa

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessamme

uksissamme

uksessanne

uksissanne

uksessansa / uksessaan

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestamme

uksistamme

uksestanne

uksistanne

uksestansa / uksestaan

uksistansa / uksistaan

All

-lle

uksellemme

uksillemme

uksellenne

uksillenne

uksellensa / ukselleen

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellamme

uksillamme

uksellanne

uksillanne

uksellansa / uksellaan

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltamme

uksiltamme

ukseltanne

uksiltanne

ukseltansa / ukseltaan

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

ukseksemme

uksiksemme

ukseksenne

uksiksenne

ukseksensa / uksekseen

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenamme

uksinamme

uksenanne

uksinanne

uksenansa / uksenaan

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettamme

uksittamme

uksettanne

uksittanne

uksettansa / uksettaan

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

uksinemme

-

uksinenne

-

uksinensa / uksineen

Singular

Plural

Nom

-

uksemme

uksenne

uksensa

uksemme

uksenne

uksensa

Par

-ta

ustamme / ukseamme

ustanne / ukseanne

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiamme

uksianne

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

uksemme

uksenne

uksensa

uksiemme / ustemme

uksienne / ustenne

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseemme

ukseenne

ukseensa

uksiimme

uksiinne

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessamme

uksessanne

uksessansa / uksessaan

uksissamme

uksissanne

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestamme

uksestanne

uksestansa / uksestaan

uksistamme

uksistanne

uksistansa / uksistaan

All

-lle

uksellemme

uksellenne

uksellensa / ukselleen

uksillemme

uksillenne

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellamme

uksellanne

uksellansa / uksellaan

uksillamme

uksillanne

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltamme

ukseltanne

ukseltansa / ukseltaan

uksiltamme

uksiltanne

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

ukseksemme

ukseksenne

ukseksensa / uksekseen

uksiksemme

uksiksenne

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenamme

uksenanne

uksenansa / uksenaan

uksinamme

uksinanne

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettamme

uksettanne

uksettansa / uksettaan

uksittamme

uksittanne

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

-

-

uksinemme

uksinenne

uksinensa / uksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korvaus

korvaukset

Par

-ta

korvausta

korvauksia

Gen

-n

korvauksen

korvauksien / korvausten

Ill

mihin

korvaukseen

korvauksiin

Ine

-ssa

korvauksessa

korvauksissa

Ela

-sta

korvauksesta

korvauksista

All

-lle

korvaukselle

korvauksille

Ade

-lla

korvauksella

korvauksilla

Abl

-lta

korvaukselta

korvauksilta

Tra

-ksi

korvaukseksi

korvauksiksi

Ess

-na

korvauksena

korvauksina

Abe

-tta

korvauksetta

korvauksitta

Com

-ne

-

korvauksine

Ins

-in

-

korvauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korvaus

korvaukset

Par

-ta

korvausta

korvauksia

Gen

-n

korvauksen

korvauksien / korvausten

Ill

mihin

korvaukseen

korvauksiin

Ine

-ssa

korvauksessa

korvauksissa

Ela

-sta

korvauksesta

korvauksista

All

-lle

korvaukselle

korvauksille

Ade

-lla

korvauksella

korvauksilla

Abl

-lta

korvaukselta

korvauksilta

Tra

-ksi

korvaukseksi

korvauksiksi

Ess

-na

korvauksena

korvauksina

Abe

-tta

korvauksetta

korvauksitta

Com

-ne

-

korvauksine

Ins

-in

-

korvauksin

compensation korvaus, korvaaminen, hyvitys, kompensaatio, vastike, tasinko
replacement korvaaminen, vaihtaminen, korvaus, varaosa, seuraaja, täydennys
reimbursement korvaus, hyvitys
remuneration korvaus, palkkio
payment maksu, maksaminen, korvaus, suoritus, palkka
indemnity korvaus, vahingonkorvaus, vakuus vahingon varalta
benefit hyöty, etu, korvaus, avustus, lahjanäytäntö, lahjaottelu
refund palautus, korvaus
redress korvaus
reward palkkio, palkinto, palkka, korvaus, löytöpalkkio
reparation korvaus, hyvitys
consideration näkökohta, harkinta, seikka, korvaus, huomaavaisuus, ajatteleminen
recompense korvaus, palkkio
restitution palautus, korvaus, edunpalautus
requital kosto, korvaus, takaisinmaksu, palkkio
satisfaction tyytyväisyys, tyydytys, tyydyttäminen, hyvitys, tyytyväisyyden aihe, korvaus
quid pro quo korvaus
hire vuokraus, vuokra, palkka, korvaus
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; oj4; Tanzil parallel corpus; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl V8; JW300 Parallel Corpus Valitan korvaukseesi. I apologize for your compensation. Korvaukseesi luotamme. We trust in your compensation. Korvauksen tarve. Need for the compensation. He maksavat sinulle korvauksen. They will pay you the compensation. Korvaus on maksettava viipymättä. The compensation must be paid without delay. Odotamme korvaukseesi vastausta. We are awaiting your compensation response. Korvaus maksetaan vakuutusyhtiöstä. The compensation is paid by the insurance company. Korvauksen määrä on kohtuullinen. The amount of compensation is reasonable. Korvauksesi on nyt maksettu tilillesi. Your compensation has now been paid into your account. Tässä on korvaukseesi liittyvä lomake. Here is the form related to your compensation. Show more arrow right

Wiktionary

compensation, reimbursement, reparation Show more arrow right korvauskäsittely korvausperuste matkakorvaus sotakorvaus varallaolokorvaus vakuutuskorvaus Show more arrow right korvata (“to compensate, reimburse”) +‎ -us. First attested in Carl Helenius: Suomalainen ja ruozalainen sanakirja ("Finnish and Swedish Dictionary", 1838). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvaukseni

korvaukseni

korvauksesi

korvauksesi

korvauksensa

korvauksensa

Par

-ta

korvaustani

korvauksiani

korvaustasi

korvauksiasi

korvaustansa / korvaustaan

korvauksiansa / korvauksiaan

Gen

-n

korvaukseni

korvauksieni / korvausteni

korvauksesi

korvauksiesi / korvaustesi

korvauksensa

korvauksiensa / korvaustensa

Ill

mihin

korvaukseeni

korvauksiini

korvaukseesi

korvauksiisi

korvaukseensa

korvauksiinsa

Ine

-ssa

korvauksessani

korvauksissani

korvauksessasi

korvauksissasi

korvauksessansa / korvauksessaan

korvauksissansa / korvauksissaan

Ela

-sta

korvauksestani

korvauksistani

korvauksestasi

korvauksistasi

korvauksestansa / korvauksestaan

korvauksistansa / korvauksistaan

All

-lle

korvaukselleni

korvauksilleni

korvauksellesi

korvauksillesi

korvauksellensa / korvaukselleen

korvauksillensa / korvauksillean

Ade

-lla

korvauksellani

korvauksillani

korvauksellasi

korvauksillasi

korvauksellansa / korvauksellaan

korvauksillansa / korvauksillaan

Abl

-lta

korvaukseltani

korvauksiltani

korvaukseltasi

korvauksiltasi

korvaukseltansa / korvaukseltaan

korvauksiltansa / korvauksiltaan

Tra

-ksi

korvauksekseni

korvauksikseni

korvaukseksesi

korvauksiksesi

korvaukseksensa / korvauksekseen

korvauksiksensa / korvauksikseen

Ess

-na

korvauksenani

korvauksinani

korvauksenasi

korvauksinasi

korvauksenansa / korvauksenaan

korvauksinansa / korvauksinaan

Abe

-tta

korvauksettani

korvauksittani

korvauksettasi

korvauksittasi

korvauksettansa / korvauksettaan

korvauksittansa / korvauksittaan

Com

-ne

-

korvauksineni

-

korvauksinesi

-

korvauksinensa / korvauksineen

Singular

Plural

Nom

-

korvaukseni

korvauksesi

korvauksensa

korvaukseni

korvauksesi

korvauksensa

Par

-ta

korvaustani

korvaustasi

korvaustansa / korvaustaan

korvauksiani

korvauksiasi

korvauksiansa / korvauksiaan

Gen

-n

korvaukseni

korvauksesi

korvauksensa

korvauksieni / korvausteni

korvauksiesi / korvaustesi

korvauksiensa / korvaustensa

Ill

mihin

korvaukseeni

korvaukseesi

korvaukseensa

korvauksiini

korvauksiisi

korvauksiinsa

Ine

-ssa

korvauksessani

korvauksessasi

korvauksessansa / korvauksessaan

korvauksissani

korvauksissasi

korvauksissansa / korvauksissaan

Ela

-sta

korvauksestani

korvauksestasi

korvauksestansa / korvauksestaan

korvauksistani

korvauksistasi

korvauksistansa / korvauksistaan

All

-lle

korvaukselleni

korvauksellesi

korvauksellensa / korvaukselleen

korvauksilleni

korvauksillesi

korvauksillensa / korvauksillean

Ade

-lla

korvauksellani

korvauksellasi

korvauksellansa / korvauksellaan

korvauksillani

korvauksillasi

korvauksillansa / korvauksillaan

Abl

-lta

korvaukseltani

korvaukseltasi

korvaukseltansa / korvaukseltaan

korvauksiltani

korvauksiltasi

korvauksiltansa / korvauksiltaan

Tra

-ksi

korvauksekseni

korvaukseksesi

korvaukseksensa / korvauksekseen

korvauksikseni

korvauksiksesi

korvauksiksensa / korvauksikseen

Ess

-na

korvauksenani

korvauksenasi

korvauksenansa / korvauksenaan

korvauksinani

korvauksinasi

korvauksinansa / korvauksinaan

Abe

-tta

korvauksettani

korvauksettasi

korvauksettansa / korvauksettaan

korvauksittani

korvauksittasi

korvauksittansa / korvauksittaan

Com

-ne

-

-

-

korvauksineni

korvauksinesi

korvauksinensa / korvauksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvauksemme

korvauksemme

korvauksenne

korvauksenne

korvauksensa

korvauksensa

Par

-ta

korvaustamme

korvauksiamme

korvaustanne

korvauksianne

korvaustansa / korvaustaan

korvauksiansa / korvauksiaan

Gen

-n

korvauksemme

korvauksiemme / korvaustemme

korvauksenne

korvauksienne / korvaustenne

korvauksensa

korvauksiensa / korvaustensa

Ill

mihin

korvaukseemme

korvauksiimme

korvaukseenne

korvauksiinne

korvaukseensa

korvauksiinsa

Ine

-ssa

korvauksessamme

korvauksissamme

korvauksessanne

korvauksissanne

korvauksessansa / korvauksessaan

korvauksissansa / korvauksissaan

Ela

-sta

korvauksestamme

korvauksistamme

korvauksestanne

korvauksistanne

korvauksestansa / korvauksestaan

korvauksistansa / korvauksistaan

All

-lle

korvauksellemme

korvauksillemme

korvauksellenne

korvauksillenne

korvauksellensa / korvaukselleen

korvauksillensa / korvauksillean

Ade

-lla

korvauksellamme

korvauksillamme

korvauksellanne

korvauksillanne

korvauksellansa / korvauksellaan

korvauksillansa / korvauksillaan

Abl

-lta

korvaukseltamme

korvauksiltamme

korvaukseltanne

korvauksiltanne

korvaukseltansa / korvaukseltaan

korvauksiltansa / korvauksiltaan

Tra

-ksi

korvaukseksemme

korvauksiksemme

korvaukseksenne

korvauksiksenne

korvaukseksensa / korvauksekseen

korvauksiksensa / korvauksikseen

Ess

-na

korvauksenamme

korvauksinamme

korvauksenanne

korvauksinanne

korvauksenansa / korvauksenaan

korvauksinansa / korvauksinaan

Abe

-tta

korvauksettamme

korvauksittamme

korvauksettanne

korvauksittanne

korvauksettansa / korvauksettaan

korvauksittansa / korvauksittaan

Com

-ne

-

korvauksinemme

-

korvauksinenne

-

korvauksinensa / korvauksineen

Singular

Plural

Nom

-

korvauksemme

korvauksenne

korvauksensa

korvauksemme

korvauksenne

korvauksensa

Par

-ta

korvaustamme

korvaustanne

korvaustansa / korvaustaan

korvauksiamme

korvauksianne

korvauksiansa / korvauksiaan

Gen

-n

korvauksemme

korvauksenne

korvauksensa

korvauksiemme / korvaustemme

korvauksienne / korvaustenne

korvauksiensa / korvaustensa

Ill

mihin

korvaukseemme

korvaukseenne

korvaukseensa

korvauksiimme

korvauksiinne

korvauksiinsa

Ine

-ssa

korvauksessamme

korvauksessanne

korvauksessansa / korvauksessaan

korvauksissamme

korvauksissanne

korvauksissansa / korvauksissaan

Ela

-sta

korvauksestamme

korvauksestanne

korvauksestansa / korvauksestaan

korvauksistamme

korvauksistanne

korvauksistansa / korvauksistaan

All

-lle

korvauksellemme

korvauksellenne

korvauksellensa / korvaukselleen

korvauksillemme

korvauksillenne

korvauksillensa / korvauksillean

Ade

-lla

korvauksellamme

korvauksellanne

korvauksellansa / korvauksellaan

korvauksillamme

korvauksillanne

korvauksillansa / korvauksillaan

Abl

-lta

korvaukseltamme

korvaukseltanne

korvaukseltansa / korvaukseltaan

korvauksiltamme

korvauksiltanne

korvauksiltansa / korvauksiltaan

Tra

-ksi

korvaukseksemme

korvaukseksenne

korvaukseksensa / korvauksekseen

korvauksiksemme

korvauksiksenne

korvauksiksensa / korvauksikseen

Ess

-na

korvauksenamme

korvauksenanne

korvauksenansa / korvauksenaan

korvauksinamme

korvauksinanne

korvauksinansa / korvauksinaan

Abe

-tta

korvauksettamme

korvauksettanne

korvauksettansa / korvauksettaan

korvauksittamme

korvauksittanne

korvauksittansa / korvauksittaan

Com

-ne

-

-

-

korvauksinemme

korvauksinenne

korvauksinensa / korvauksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työ

työt

Par

-ta

työtä

töitä

Gen

-n

työn

töitten / töiden

Ill

mihin

työhön

töihin

Ine

-ssa

työssä

töissä

Ela

-sta

työstä

töistä

All

-lle

työlle

töille

Ade

-lla

työllä

töillä

Abl

-lta

työltä

töiltä

Tra

-ksi

työksi

töiksi

Ess

-na

työnä

töinä

Abe

-tta

työttä

töittä

Com

-ne

-

töine

Ins

-in

-

töin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työ

työt

Par

-ta

työtä

töitä

Gen

-n

työn

töitten / töiden

Ill

mihin

työhön

töihin

Ine

-ssa

työssä

töissä

Ela

-sta

työstä

töistä

All

-lle

työlle

töille

Ade

-lla

työllä

töillä

Abl

-lta

työltä

töiltä

Tra

-ksi

työksi

töiksi

Ess

-na

työnä

töinä

Abe

-tta

työttä

töittä

Com

-ne

-

töine

Ins

-in

-

töin

job työ, työpaikka, tehtävä, urakka, keikka, juttu
work työ, työt, teos, työnteko, aikaansaannos, käsityö
working työskentely, työ, työnteko
labor työ, työvoima, synnytys, vaiva, synnytyspoltot, työläiset
piece pala, kappale, osa, työ, palanen, teos
employment työllisyys, työ, työpaikka, työllistäminen, työhönotto, toimi
business liike, liiketoiminta, kauppa, työ, ammatti, liikeyritys
task tehtävä, työ, urakka
occupation ammatti, miehitys, työ, valtaus, tehtävä, hallinta
entry osallistuminen, merkintä, pääsy, kohta, tulo, työ
doing toimi, teko, työ
undertaking yritys, sitoumus, hanke, lupaus, työ, liikeyritys
a piece of work työ, aikaansaannos
deed teko, asiakirja, työ, uroteko
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, työ
lab laboratorio, työ, vaiva, ponnistus, synnytys, työvoima
deal sopimus, kauppa, jako, kohtelu, reilu peli, työ
graft siirre, oksas, lahjusten otto, lahjus, työ, raadanta
Show more arrow right
OpenSubtitles, sentence 3978480.; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 200038.; jw2019 Työ tekee miehen. Work makes the man. Entä työ? And the job? Työ on tärkeä osa elämää. Work is an important part of life. Työni nykyään. My Work Today. Työ on sinun. This job is yours. Sehän on työsi. That's what you do, Eric. Työmme on pyhää. The work we're doing is holy. Työni on tylsää. My job is boring. Työ oli sinulle. That job was for you. Saat pitää työsi. Keep yourjob. Show more arrow right

Wiktionary

work (labour, employment, occupation, job) work (effort expended on a particular task) work (physics: mechanics and thermodynamics) work (artistic or intellectual production) work (place of work) job Show more arrow right (job): duuni (slang, colloquial)(artistic or intellectual production): teos(place of work): työpaikka; duuni (slang, colloquial) Show more arrow right When saying "at work", "to work" or "from work", the locational cases are used in plural. Olen töissä. ― I am at work.mennä töihin ― go to work Show more arrow right työläinen työläs Show more arrow right From Proto-Finnic töö, from Proto-Finno-Ugric tewe; cognate with Estonian and Votic töö and Livonian tīe. From Proto-Finnic töö. Show more arrow right

Wikipedia

Labour (economics) Labor is work done by people. Labor is one of three factors of production. The other two factors are land and capital. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työni

työni

työsi

työsi

työnsä

työnsä

Par

-ta

työtäni

töitäni

työtäsi

töitäsi

työtänsä / työtään

töitänsä / töitään

Gen

-n

työni

töitteni / töideni

työsi

töittesi / töidesi

työnsä

töittensä / töidensä

Ill

mihin

työhöni

töihini

työhösi

töihisi

työhönsä

töihinsä

Ine

-ssa

työssäni

töissäni

työssäsi

töissäsi

työssänsä / työssään

töissänsä / töissään

Ela

-sta

työstäni

töistäni

työstäsi

töistäsi

työstänsä / työstään

töistänsä / töistään

All

-lle

työlleni

töilleni

työllesi

töillesi

työllensä / työlleen

töillensä / töilleän

Ade

-lla

työlläni

töilläni

työlläsi

töilläsi

työllänsä / työllään

töillänsä / töillään

Abl

-lta

työltäni

töiltäni

työltäsi

töiltäsi

työltänsä / työltään

töiltänsä / töiltään

Tra

-ksi

työkseni

töikseni

työksesi

töiksesi

työksensä / työkseen

töiksensä / töikseen

Ess

-na

työnäni

töinäni

työnäsi

töinäsi

työnänsä / työnään

töinänsä / töinään

Abe

-tta

työttäni

töittäni

työttäsi

töittäsi

työttänsä / työttään

töittänsä / töittään

Com

-ne

-

töineni

-

töinesi

-

töinensä / töineen

Singular

Plural

Nom

-

työni

työsi

työnsä

työni

työsi

työnsä

Par

-ta

työtäni

työtäsi

työtänsä / työtään

töitäni

töitäsi

töitänsä / töitään

Gen

-n

työni

työsi

työnsä

töitteni / töideni

töittesi / töidesi

töittensä / töidensä

Ill

mihin

työhöni

työhösi

työhönsä

töihini

töihisi

töihinsä

Ine

-ssa

työssäni

työssäsi

työssänsä / työssään

töissäni

töissäsi

töissänsä / töissään

Ela

-sta

työstäni

työstäsi

työstänsä / työstään

töistäni

töistäsi

töistänsä / töistään

All

-lle

työlleni

työllesi

työllensä / työlleen

töilleni

töillesi

töillensä / töilleän

Ade

-lla

työlläni

työlläsi

työllänsä / työllään

töilläni

töilläsi

töillänsä / töillään

Abl

-lta

työltäni

työltäsi

työltänsä / työltään

töiltäni

töiltäsi

töiltänsä / töiltään

Tra

-ksi

työkseni

työksesi

työksensä / työkseen

töikseni

töiksesi

töiksensä / töikseen

Ess

-na

työnäni

työnäsi

työnänsä / työnään

töinäni

töinäsi

töinänsä / töinään

Abe

-tta

työttäni

työttäsi

työttänsä / työttään

töittäni

töittäsi

töittänsä / töittään

Com

-ne

-

-

-

töineni

töinesi

töinensä / töineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työmme

työmme

työnne

työnne

työnsä

työnsä

Par

-ta

työtämme

töitämme

työtänne

töitänne

työtänsä / työtään

töitänsä / töitään

Gen

-n

työmme

töittemme / töidemme

työnne

töittenne / töidenne

työnsä

töittensä / töidensä

Ill

mihin

työhömme

töihimme

työhönne

töihinne

työhönsä

töihinsä

Ine

-ssa

työssämme

töissämme

työssänne

töissänne

työssänsä / työssään

töissänsä / töissään

Ela

-sta

työstämme

töistämme

työstänne

töistänne

työstänsä / työstään

töistänsä / töistään

All

-lle

työllemme

töillemme

työllenne

töillenne

työllensä / työlleen

töillensä / töilleän

Ade

-lla

työllämme

töillämme

työllänne

töillänne

työllänsä / työllään

töillänsä / töillään

Abl

-lta

työltämme

töiltämme

työltänne

töiltänne

työltänsä / työltään

töiltänsä / töiltään

Tra

-ksi

työksemme

töiksemme

työksenne

töiksenne

työksensä / työkseen

töiksensä / töikseen

Ess

-na

työnämme

töinämme

työnänne

töinänne

työnänsä / työnään

töinänsä / töinään

Abe

-tta

työttämme

töittämme

työttänne

töittänne

työttänsä / työttään

töittänsä / töittään

Com

-ne

-

töinemme

-

töinenne

-

töinensä / töineen

Singular

Plural

Nom

-

työmme

työnne

työnsä

työmme

työnne

työnsä

Par

-ta

työtämme

työtänne

työtänsä / työtään

töitämme

töitänne

töitänsä / töitään

Gen

-n

työmme

työnne

työnsä

töittemme / töidemme

töittenne / töidenne

töittensä / töidensä

Ill

mihin

työhömme

työhönne

työhönsä

töihimme

töihinne

töihinsä

Ine

-ssa

työssämme

työssänne

työssänsä / työssään

töissämme

töissänne

töissänsä / töissään

Ela

-sta

työstämme

työstänne

työstänsä / työstään

töistämme

töistänne

töistänsä / töistään

All

-lle

työllemme

työllenne

työllensä / työlleen

töillemme

töillenne

töillensä / töilleän

Ade

-lla

työllämme

työllänne

työllänsä / työllään

töillämme

töillänne

töillänsä / töillään

Abl

-lta

työltämme

työltänne

työltänsä / työltään

töiltämme

töiltänne

töiltänsä / töiltään

Tra

-ksi

työksemme

työksenne

työksensä / työkseen

töiksemme

töiksenne

töiksensä / töikseen

Ess

-na

työnämme

työnänne

työnänsä / työnään

töinämme

töinänne

töinänsä / töinään

Abe

-tta

työttämme

työttänne

työttänsä / työttään

töittämme

töittänne

töittänsä / töittään

Com

-ne

-

-

-

töinemme

töinenne

töinensä / töineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väline

välineet

Par

-ta

välinettä

välineitä / välinehiä

Gen

-n

välineen

välineitten / välineiden / välinehien / välinehitten

Ill

mihin

välineeseen

välineisiin / välineihin / välinehisin

Ine

-ssa

välineessä

välinehissä / välineissä

Ela

-sta

välineestä

välinehistä / välineistä

All

-lle

välineelle

välinehille / välineille

Ade

-lla

välineellä

välinehillä / välineillä

Abl

-lta

välineeltä

välinehiltä / välineiltä

Tra

-ksi

välineeksi

välinehiksi / välineiksi

Ess

-na

välineenä

välinehinä / välineinä

Abe

-tta

välineettä

välinehittä / välineittä

Com

-ne

-

välinehine / välineine

Ins

-in

-

välinehin / välinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väline

välineet

Par

-ta

välinettä

välineitä / välinehiä

Gen

-n

välineen

välineitten / välineiden / välinehien / välinehitten

Ill

mihin

välineeseen

välineisiin / välineihin / välinehisin

Ine

-ssa

välineessä

välinehissä / välineissä

Ela

-sta

välineestä

välinehistä / välineistä

All

-lle

välineelle

välinehille / välineille

Ade

-lla

välineellä

välinehillä / välineillä

Abl

-lta

välineeltä

välinehiltä / välineiltä

Tra

-ksi

välineeksi

välinehiksi / välineiksi

Ess

-na

välineenä

välinehinä / välineinä

Abe

-tta

välineettä

välinehittä / välineittä

Com

-ne

-

välinehine / välineine

Ins

-in

-

välinehin / välinein

instrument väline, instrumentti, asiakirja, soitin, mittari, työkalu
tool työkalu, väline, työväline, kalu, terä, työrukkanen
means välineet, keino, keinot, väline, varat
medium väliaine, väline, keino, meedio, keskitie, välikappale
vehicle ajoneuvo, kulkuneuvo, väline, apukeino, ilmaisuväline
utensil väline, työkalu, tarve-esine
implement väline, työkalu
appliance laite, väline, koje, apuneuvo
handle kahva, kädensija, varsi, painike, sanka, väline
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Tämä väline on erittäin tehokas. This tool is very efficient. Hän unohti välineensä kotiin. He forgot his equipment at home. Väline on suunniteltu erityisesti lapsille. The tool is designed specifically for children. Välinein hän teki korjauksen. With the tools, he made the repair. Väline auttoi häntä saavuttamaan tavoitteensa. The tool helped him achieve his goal. Väline on tärkeä osa ammattilaisen työkalupakkia. The tool is an important part of a professional's toolkit. Välineiltäni puuttuu yksi kynä. One of my pens is missing from my belongings. Olet haka välineidesi kanssa. You are good with your instruments. Työssä tarvitaan erilaisia välineitä. Various tools are needed for the job. Älä jätä välineitä lojumaan työpöydälle. Don't leave the equipment lying on the work desk. Show more arrow right

Wiktionary

tool, means, implement Show more arrow right väli- +‎ -ine. Coined by Finnish journalist, poet and translator Paavo Tikkanen. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

välineeni

välineeni

välineesi

välineesi

välineensä

välineensä

Par

-ta

välinettäni

välineitäni / välinehiäni

välinettäsi

välineitäsi / välinehiäsi

välinettänsä / välinettään

välineitänsä / välineitään / välinehiänsä / välinehiään

Gen

-n

välineeni

välineitteni / välineideni / välinehieni / välinehitteni

välineesi

välineittesi / välineidesi / välinehiesi / välinehittesi

välineensä

välineittensä / välineidensä / välinehiensä / välinehittensä

Ill

mihin

välineeseeni

välineisiini / välineihini / välinehisini

välineeseesi

välineisiisi / välineihisi / välinehisisi

välineeseensä

välineisiinsä / välineihinsä / välinehisinsä

Ine

-ssa

välineessäni

välinehissäni / välineissäni

välineessäsi

välinehissäsi / välineissäsi

välineessänsä / välineessään

välinehissänsä / välinehissään / välineissänsä / välineissään

Ela

-sta

välineestäni

välinehistäni / välineistäni

välineestäsi

välinehistäsi / välineistäsi

välineestänsä / välineestään

välinehistänsä / välinehistään / välineistänsä / välineistään

All

-lle

välineelleni

välinehilleni / välineilleni

välineellesi

välinehillesi / välineillesi

välineellensä / välineelleen

välinehillensä / välinehilleän / välineillensä / välineilleän

Ade

-lla

välineelläni

välinehilläni / välineilläni

välineelläsi

välinehilläsi / välineilläsi

välineellänsä / välineellään

välinehillänsä / välinehillään / välineillänsä / välineillään

Abl

-lta

välineeltäni

välinehiltäni / välineiltäni

välineeltäsi

välinehiltäsi / välineiltäsi

välineeltänsä / välineeltään

välinehiltänsä / välinehiltään / välineiltänsä / välineiltään

Tra

-ksi

välineekseni

välinehikseni / välineikseni

välineeksesi

välinehiksesi / välineiksesi

välineeksensä / välineekseen

välinehikseen / välinehiksensä / välineikseen / välineiksensä

Ess

-na

välineenäni

välinehinäni / välineinäni

välineenäsi

välinehinäsi / välineinäsi

välineenänsä / välineenään

välinehinänsä / välinehinään / välineinänsä / välineinään

Abe

-tta

välineettäni

välinehittäni / välineittäni

välineettäsi

välinehittäsi / välineittäsi

välineettänsä / välineettään

välinehittänsä / välinehittään / välineittänsä / välineittään

Com

-ne

-

välinehineni / välineineni

-

välinehinesi / välineinesi

-

välinehineen / välinehinensä / välineineen / välineinensä

Singular

Plural

Nom

-

välineeni

välineesi

välineensä

välineeni

välineesi

välineensä

Par

-ta

välinettäni

välinettäsi

välinettänsä / välinettään

välineitäni / välinehiäni

välineitäsi / välinehiäsi

välineitänsä / välineitään / välinehiänsä / välinehiään

Gen

-n

välineeni

välineesi

välineensä

välineitteni / välineideni / välinehieni / välinehitteni

välineittesi / välineidesi / välinehiesi / välinehittesi

välineittensä / välineidensä / välinehiensä / välinehittensä

Ill

mihin

välineeseeni

välineeseesi

välineeseensä

välineisiini / välineihini / välinehisini

välineisiisi / välineihisi / välinehisisi

välineisiinsä / välineihinsä / välinehisinsä

Ine

-ssa

välineessäni

välineessäsi

välineessänsä / välineessään

välinehissäni / välineissäni

välinehissäsi / välineissäsi

välinehissänsä / välinehissään / välineissänsä / välineissään

Ela

-sta

välineestäni

välineestäsi

välineestänsä / välineestään

välinehistäni / välineistäni

välinehistäsi / välineistäsi

välinehistänsä / välinehistään / välineistänsä / välineistään

All

-lle

välineelleni

välineellesi

välineellensä / välineelleen

välinehilleni / välineilleni

välinehillesi / välineillesi

välinehillensä / välinehilleän / välineillensä / välineilleän

Ade

-lla

välineelläni

välineelläsi

välineellänsä / välineellään

välinehilläni / välineilläni

välinehilläsi / välineilläsi

välinehillänsä / välinehillään / välineillänsä / välineillään

Abl

-lta

välineeltäni

välineeltäsi

välineeltänsä / välineeltään

välinehiltäni / välineiltäni

välinehiltäsi / välineiltäsi

välinehiltänsä / välinehiltään / välineiltänsä / välineiltään

Tra

-ksi

välineekseni

välineeksesi

välineeksensä / välineekseen

välinehikseni / välineikseni

välinehiksesi / välineiksesi

välinehikseen / välinehiksensä / välineikseen / välineiksensä

Ess

-na

välineenäni

välineenäsi

välineenänsä / välineenään

välinehinäni / välineinäni

välinehinäsi / välineinäsi

välinehinänsä / välinehinään / välineinänsä / välineinään

Abe

-tta

välineettäni

välineettäsi

välineettänsä / välineettään

välinehittäni / välineittäni

välinehittäsi / välineittäsi

välinehittänsä / välinehittään / välineittänsä / välineittään

Com

-ne

-

-

-

välinehineni / välineineni

välinehinesi / välineinesi

välinehineen / välinehinensä / välineineen / välineinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

välineemme

välineemme

välineenne

välineenne

välineensä

välineensä

Par

-ta

välinettämme

välineitämme / välinehiämme

välinettänne

välineitänne / välinehiänne

välinettänsä / välinettään

välineitänsä / välineitään / välinehiänsä / välinehiään

Gen

-n

välineemme

välineittemme / välineidemme / välinehiemme / välinehittemme

välineenne

välineittenne / välineidenne / välinehienne / välinehittenne

välineensä

välineittensä / välineidensä / välinehiensä / välinehittensä

Ill

mihin

välineeseemme

välineisiimme / välineihimme / välinehisimme

välineeseenne

välineisiinne / välineihinne / välinehisinne

välineeseensä

välineisiinsä / välineihinsä / välinehisinsä

Ine

-ssa

välineessämme

välinehissämme / välineissämme

välineessänne

välinehissänne / välineissänne

välineessänsä / välineessään

välinehissänsä / välinehissään / välineissänsä / välineissään

Ela

-sta

välineestämme

välinehistämme / välineistämme

välineestänne

välinehistänne / välineistänne

välineestänsä / välineestään

välinehistänsä / välinehistään / välineistänsä / välineistään

All

-lle

välineellemme

välinehillemme / välineillemme

välineellenne

välinehillenne / välineillenne

välineellensä / välineelleen

välinehillensä / välinehilleän / välineillensä / välineilleän

Ade

-lla

välineellämme

välinehillämme / välineillämme

välineellänne

välinehillänne / välineillänne

välineellänsä / välineellään

välinehillänsä / välinehillään / välineillänsä / välineillään

Abl

-lta

välineeltämme

välinehiltämme / välineiltämme

välineeltänne

välinehiltänne / välineiltänne

välineeltänsä / välineeltään

välinehiltänsä / välinehiltään / välineiltänsä / välineiltään

Tra

-ksi

välineeksemme

välinehiksemme / välineiksemme

välineeksenne

välinehiksenne / välineiksenne

välineeksensä / välineekseen

välinehikseen / välinehiksensä / välineikseen / välineiksensä

Ess

-na

välineenämme

välinehinämme / välineinämme

välineenänne

välinehinänne / välineinänne

välineenänsä / välineenään

välinehinänsä / välinehinään / välineinänsä / välineinään

Abe

-tta

välineettämme

välinehittämme / välineittämme

välineettänne

välinehittänne / välineittänne

välineettänsä / välineettään

välinehittänsä / välinehittään / välineittänsä / välineittään

Com

-ne

-

välinehinemme / välineinemme

-

välinehinenne / välineinenne

-

välinehineen / välinehinensä / välineineen / välineinensä

Singular

Plural

Nom

-

välineemme

välineenne

välineensä

välineemme

välineenne

välineensä

Par

-ta

välinettämme

välinettänne

välinettänsä / välinettään

välineitämme / välinehiämme

välineitänne / välinehiänne

välineitänsä / välineitään / välinehiänsä / välinehiään

Gen

-n

välineemme

välineenne

välineensä

välineittemme / välineidemme / välinehiemme / välinehittemme

välineittenne / välineidenne / välinehienne / välinehittenne

välineittensä / välineidensä / välinehiensä / välinehittensä

Ill

mihin

välineeseemme

välineeseenne

välineeseensä

välineisiimme / välineihimme / välinehisimme

välineisiinne / välineihinne / välinehisinne

välineisiinsä / välineihinsä / välinehisinsä

Ine

-ssa

välineessämme

välineessänne

välineessänsä / välineessään

välinehissämme / välineissämme

välinehissänne / välineissänne

välinehissänsä / välinehissään / välineissänsä / välineissään

Ela

-sta

välineestämme

välineestänne

välineestänsä / välineestään

välinehistämme / välineistämme

välinehistänne / välineistänne

välinehistänsä / välinehistään / välineistänsä / välineistään

All

-lle

välineellemme

välineellenne

välineellensä / välineelleen

välinehillemme / välineillemme

välinehillenne / välineillenne

välinehillensä / välinehilleän / välineillensä / välineilleän

Ade

-lla

välineellämme

välineellänne

välineellänsä / välineellään

välinehillämme / välineillämme

välinehillänne / välineillänne

välinehillänsä / välinehillään / välineillänsä / välineillään

Abl

-lta

välineeltämme

välineeltänne

välineeltänsä / välineeltään

välinehiltämme / välineiltämme

välinehiltänne / välineiltänne

välinehiltänsä / välinehiltään / välineiltänsä / välineiltään

Tra

-ksi

välineeksemme

välineeksenne

välineeksensä / välineekseen

välinehiksemme / välineiksemme

välinehiksenne / välineiksenne

välinehikseen / välinehiksensä / välineikseen / välineiksensä

Ess

-na

välineenämme

välineenänne

välineenänsä / välineenään

välinehinämme / välineinämme

välinehinänne / välineinänne

välinehinänsä / välinehinään / välineinänsä / välineinään

Abe

-tta

välineettämme

välineettänne

välineettänsä / välineettään

välinehittämme / välineittämme

välinehittänne / välineittänne

välinehittänsä / välinehittään / välineittänsä / välineittään

Com

-ne

-

-

-

välinehinemme / välineinemme

välinehinenne / välineinenne

välinehineen / välinehinensä / välineineen / välineinensä

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

työväline

työvälineet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

työvälineen

työvälineitten / työvälineiden / työvälinehien / työvälinehitten

Ill

mihin

työvälineisiin / työvälineihin / työvälinehisin

Solve

Ine

-ssa

työvälineessä

Solve

Ela

-sta

työvälineestä

työvälinehistä / työvälineistä

All

-lle

työvälinehille / työvälineille

Solve

Ade

-lla

työvälineellä

työvälinehillä / työvälineillä

Abl

-lta

työvälineeltä

työvälinehiltä / työvälineiltä

Tra

-ksi

työvälineeksi

Solve

Ess

-na

työvälineenä

työvälinehinä / työvälineinä

Abe

-tta

työvälineettä

työvälinehittä / työvälineittä

Com

-ne

-

työvälinehine / työvälineine

Ins

-in

-

työvälinehin / työvälinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työväline

työvälineet

Par

-ta

Gen

-n

työvälineen

työvälineitten / työvälineiden / työvälinehien / työvälinehitten

Ill

mihin

työvälineisiin / työvälineihin / työvälinehisin

Ine

-ssa

työvälineessä

Ela

-sta

työvälineestä

työvälinehistä / työvälineistä

All

-lle

työvälinehille / työvälineille

Ade

-lla

työvälineellä

työvälinehillä / työvälineillä

Abl

-lta

työvälineeltä

työvälinehiltä / työvälineiltä

Tra

-ksi

työvälineeksi

Ess

-na

työvälineenä

työvälinehinä / työvälineinä

Abe

-tta

työvälineettä

työvälinehittä / työvälineittä

Com

-ne

-

työvälinehine / työvälineine

Ins

-in

-

työvälinehin / työvälinein

Singular

Plural

Nom

-

korva

korvat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

korvan

korvien

Ill

mihin

korviin

Solve

Ine

-ssa

korvassa

Solve

Ela

-sta

korvasta

korvista

All

-lle

korville

Solve

Ade

-lla

korvalla

korvilla

Abl

-lta

korvalta

korvilta

Tra

-ksi

korvaksi

Solve

Ess

-na

korvana

korvina

Abe

-tta

korvatta

korvitta

Com

-ne

-

korvine

Ins

-in

-

korvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korva

korvat

Par

-ta

Gen

-n

korvan

korvien

Ill

mihin

korviin

Ine

-ssa

korvassa

Ela

-sta

korvasta

korvista

All

-lle

korville

Ade

-lla

korvalla

korvilla

Abl

-lta

korvalta

korvilta

Tra

-ksi

korvaksi

Ess

-na

korvana

korvina

Abe

-tta

korvatta

korvitta

Com

-ne

-

korvine

Ins

-in

-

korvin

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

uksiin

Solve

Ine

-ssa

uksessa

Solve

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

uksille

Solve

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

Solve

Ess

-na

uksena

uksina

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

uksiin

Ine

-ssa

uksessa

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

uksille

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

Ess

-na

uksena

uksina

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

Singular

Plural

Nom

-

korvaus

korvaukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

korvauksen

korvauksien / korvausten

Ill

mihin

korvauksiin

Solve

Ine

-ssa

korvauksessa

Solve

Ela

-sta

korvauksesta

korvauksista

All

-lle

korvauksille

Solve

Ade

-lla

korvauksella

korvauksilla

Abl

-lta

korvaukselta

korvauksilta

Tra

-ksi

korvaukseksi

Solve

Ess

-na

korvauksena

korvauksina

Abe

-tta

korvauksetta

korvauksitta

Com

-ne

-

korvauksine

Ins

-in

-

korvauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korvaus

korvaukset

Par

-ta

Gen

-n

korvauksen

korvauksien / korvausten

Ill

mihin

korvauksiin

Ine

-ssa

korvauksessa

Ela

-sta

korvauksesta

korvauksista

All

-lle

korvauksille

Ade

-lla

korvauksella

korvauksilla

Abl

-lta

korvaukselta

korvauksilta

Tra

-ksi

korvaukseksi

Ess

-na

korvauksena

korvauksina

Abe

-tta

korvauksetta

korvauksitta

Com

-ne

-

korvauksine

Ins

-in

-

korvauksin

Singular

Plural

Nom

-

työ

työt

Par

-ta

Solve

Gen

-n

työn

töitten / töiden

Ill

mihin

töihin

Solve

Ine

-ssa

työssä

Solve

Ela

-sta

työstä

töistä

All

-lle

töille

Solve

Ade

-lla

työllä

töillä

Abl

-lta

työltä

töiltä

Tra

-ksi

työksi

Solve

Ess

-na

työnä

töinä

Abe

-tta

työttä

töittä

Com

-ne

-

töine

Ins

-in

-

töin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työ

työt

Par

-ta

Gen

-n

työn

töitten / töiden

Ill

mihin

töihin

Ine

-ssa

työssä

Ela

-sta

työstä

töistä

All

-lle

töille

Ade

-lla

työllä

töillä

Abl

-lta

työltä

töiltä

Tra

-ksi

työksi

Ess

-na

työnä

töinä

Abe

-tta

työttä

töittä

Com

-ne

-

töine

Ins

-in

-

töin

Singular

Plural

Nom

-

väline

välineet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

välineen

välineitten / välineiden / välinehien / välinehitten

Ill

mihin

välineisiin / välineihin / välinehisin

Solve

Ine

-ssa

välineessä

Solve

Ela

-sta

välineestä

välinehistä / välineistä

All

-lle

välinehille / välineille

Solve

Ade

-lla

välineellä

välinehillä / välineillä

Abl

-lta

välineeltä

välinehiltä / välineiltä

Tra

-ksi

välineeksi

Solve

Ess

-na

välineenä

välinehinä / välineinä

Abe

-tta

välineettä

välinehittä / välineittä

Com

-ne

-

välinehine / välineine

Ins

-in

-

välinehin / välinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väline

välineet

Par

-ta

Gen

-n

välineen

välineitten / välineiden / välinehien / välinehitten

Ill

mihin

välineisiin / välineihin / välinehisin

Ine

-ssa

välineessä

Ela

-sta

välineestä

välinehistä / välineistä

All

-lle

välinehille / välineille

Ade

-lla

välineellä

välinehillä / välineillä

Abl

-lta

välineeltä

välinehiltä / välineiltä

Tra

-ksi

välineeksi

Ess

-na

välineenä

välinehinä / välineinä

Abe

-tta

välineettä

välinehittä / välineittä

Com

-ne

-

välinehine / välineine

Ins

-in

-

välinehin / välinein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept