logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pystykorvarotu, noun

Word analysis
pystykorvarotu

pystykorvarotu

pystykorvarotu

Noun, Singular Nominative

pystykorva

Noun, Singular Nominative

+ rotu

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pystykorvarotu

pystykorvarodut

Par

-ta

pystykorvarotua

pystykorvarotuja

Gen

-n

pystykorvarodun

pystykorvarotujen

Ill

mihin

pystykorvarotuun

pystykorvarotuihin

Ine

-ssa

pystykorvarodussa

pystykorvaroduissa

Ela

-sta

pystykorvarodusta

pystykorvaroduista

All

-lle

pystykorvarodulle

pystykorvaroduille

Ade

-lla

pystykorvarodulla

pystykorvaroduilla

Abl

-lta

pystykorvarodulta

pystykorvaroduilta

Tra

-ksi

pystykorvaroduksi

pystykorvaroduiksi

Ess

-na

pystykorvarotuna

pystykorvarotuina

Abe

-tta

pystykorvarodutta

pystykorvaroduitta

Com

-ne

-

pystykorvarotuine

Ins

-in

-

pystykorvaroduin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pystykorvarotu

pystykorvarodut

Par

-ta

pystykorvarotua

pystykorvarotuja

Gen

-n

pystykorvarodun

pystykorvarotujen

Ill

mihin

pystykorvarotuun

pystykorvarotuihin

Ine

-ssa

pystykorvarodussa

pystykorvaroduissa

Ela

-sta

pystykorvarodusta

pystykorvaroduista

All

-lle

pystykorvarodulle

pystykorvaroduille

Ade

-lla

pystykorvarodulla

pystykorvaroduilla

Abl

-lta

pystykorvarodulta

pystykorvaroduilta

Tra

-ksi

pystykorvaroduksi

pystykorvaroduiksi

Ess

-na

pystykorvarotuna

pystykorvarotuina

Abe

-tta

pystykorvarodutta

pystykorvaroduitta

Com

-ne

-

pystykorvarotuine

Ins

-in

-

pystykorvaroduin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

vertical
Spitz breed
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pystykorvarotuni

pystykorvarotuni

pystykorvarotusi

pystykorvarotusi

pystykorvarotunsa

pystykorvarotunsa

Par

-ta

pystykorvarotuani

pystykorvarotujani

pystykorvarotuasi

pystykorvarotujasi

pystykorvarotuansa / pystykorvarotuaan

pystykorvarotujansa / pystykorvarotujaan

Gen

-n

pystykorvarotuni

pystykorvarotujeni

pystykorvarotusi

pystykorvarotujesi

pystykorvarotunsa

pystykorvarotujensä

Ill

mihin

pystykorvarotuuni

pystykorvarotuihini

pystykorvarotuusi

pystykorvarotuihisi

pystykorvarotuunsa

pystykorvarotuihinsä

Ine

-ssa

pystykorvarodussani

pystykorvaroduissani

pystykorvarodussasi

pystykorvaroduissasi

pystykorvarodussansa / pystykorvarodussaan

pystykorvaroduissansa / pystykorvaroduissaan

Ela

-sta

pystykorvarodustani

pystykorvaroduistani

pystykorvarodustasi

pystykorvaroduistasi

pystykorvarodustansa / pystykorvarodustaan

pystykorvaroduistansa / pystykorvaroduistaan

All

-lle

pystykorvarodulleni

pystykorvaroduilleni

pystykorvarodullesi

pystykorvaroduillesi

pystykorvarodullensa / pystykorvarodulleen

pystykorvaroduillensa / pystykorvaroduillean

Ade

-lla

pystykorvarodullani

pystykorvaroduillani

pystykorvarodullasi

pystykorvaroduillasi

pystykorvarodullansa / pystykorvarodullaan

pystykorvaroduillansa / pystykorvaroduillaan

Abl

-lta

pystykorvarodultani

pystykorvaroduiltani

pystykorvarodultasi

pystykorvaroduiltasi

pystykorvarodultansa / pystykorvarodultaan

pystykorvaroduiltansa / pystykorvaroduiltaan

Tra

-ksi

pystykorvarodukseni

pystykorvaroduikseni

pystykorvaroduksesi

pystykorvaroduiksesi

pystykorvaroduksensa / pystykorvarodukseen

pystykorvaroduiksensa / pystykorvaroduikseen

Ess

-na

pystykorvarotunani

pystykorvarotuinani

pystykorvarotunasi

pystykorvarotuinasi

pystykorvarotunansa / pystykorvarotunaan

pystykorvarotuinansa / pystykorvarotuinaan

Abe

-tta

pystykorvaroduttani

pystykorvaroduittani

pystykorvaroduttasi

pystykorvaroduittasi

pystykorvaroduttansa / pystykorvaroduttaan

pystykorvaroduittansa / pystykorvaroduittaan

Com

-ne

-

pystykorvarotuineni

-

pystykorvarotuinesi

-

pystykorvarotuinensa / pystykorvarotuineen

Singular

Plural

Nom

-

pystykorvarotuni

pystykorvarotusi

pystykorvarotunsa

pystykorvarotuni

pystykorvarotusi

pystykorvarotunsa

Par

-ta

pystykorvarotuani

pystykorvarotuasi

pystykorvarotuansa / pystykorvarotuaan

pystykorvarotujani

pystykorvarotujasi

pystykorvarotujansa / pystykorvarotujaan

Gen

-n

pystykorvarotuni

pystykorvarotusi

pystykorvarotunsa

pystykorvarotujeni

pystykorvarotujesi

pystykorvarotujensä

Ill

mihin

pystykorvarotuuni

pystykorvarotuusi

pystykorvarotuunsa

pystykorvarotuihini

pystykorvarotuihisi

pystykorvarotuihinsä

Ine

-ssa

pystykorvarodussani

pystykorvarodussasi

pystykorvarodussansa / pystykorvarodussaan

pystykorvaroduissani

pystykorvaroduissasi

pystykorvaroduissansa / pystykorvaroduissaan

Ela

-sta

pystykorvarodustani

pystykorvarodustasi

pystykorvarodustansa / pystykorvarodustaan

pystykorvaroduistani

pystykorvaroduistasi

pystykorvaroduistansa / pystykorvaroduistaan

All

-lle

pystykorvarodulleni

pystykorvarodullesi

pystykorvarodullensa / pystykorvarodulleen

pystykorvaroduilleni

pystykorvaroduillesi

pystykorvaroduillensa / pystykorvaroduillean

Ade

-lla

pystykorvarodullani

pystykorvarodullasi

pystykorvarodullansa / pystykorvarodullaan

pystykorvaroduillani

pystykorvaroduillasi

pystykorvaroduillansa / pystykorvaroduillaan

Abl

-lta

pystykorvarodultani

pystykorvarodultasi

pystykorvarodultansa / pystykorvarodultaan

pystykorvaroduiltani

pystykorvaroduiltasi

pystykorvaroduiltansa / pystykorvaroduiltaan

Tra

-ksi

pystykorvarodukseni

pystykorvaroduksesi

pystykorvaroduksensa / pystykorvarodukseen

pystykorvaroduikseni

pystykorvaroduiksesi

pystykorvaroduiksensa / pystykorvaroduikseen

Ess

-na

pystykorvarotunani

pystykorvarotunasi

pystykorvarotunansa / pystykorvarotunaan

pystykorvarotuinani

pystykorvarotuinasi

pystykorvarotuinansa / pystykorvarotuinaan

Abe

-tta

pystykorvaroduttani

pystykorvaroduttasi

pystykorvaroduttansa / pystykorvaroduttaan

pystykorvaroduittani

pystykorvaroduittasi

pystykorvaroduittansa / pystykorvaroduittaan

Com

-ne

-

-

-

pystykorvarotuineni

pystykorvarotuinesi

pystykorvarotuinensa / pystykorvarotuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pystykorvarotumme

pystykorvarotumme

pystykorvarotunne

pystykorvarotunne

pystykorvarotunsa

pystykorvarotunsa

Par

-ta

pystykorvarotuamme

pystykorvarotujamme

pystykorvarotuanne

pystykorvarotujanne

pystykorvarotuansa / pystykorvarotuaan

pystykorvarotujansa / pystykorvarotujaan

Gen

-n

pystykorvarotumme

pystykorvarotujemme

pystykorvarotunne

pystykorvarotujenne

pystykorvarotunsa

pystykorvarotujensä

Ill

mihin

pystykorvarotuumme

pystykorvarotuihimme

pystykorvarotuunne

pystykorvarotuihinne

pystykorvarotuunsa

pystykorvarotuihinsä

Ine

-ssa

pystykorvarodussamme

pystykorvaroduissamme

pystykorvarodussanne

pystykorvaroduissanne

pystykorvarodussansa / pystykorvarodussaan

pystykorvaroduissansa / pystykorvaroduissaan

Ela

-sta

pystykorvarodustamme

pystykorvaroduistamme

pystykorvarodustanne

pystykorvaroduistanne

pystykorvarodustansa / pystykorvarodustaan

pystykorvaroduistansa / pystykorvaroduistaan

All

-lle

pystykorvarodullemme

pystykorvaroduillemme

pystykorvarodullenne

pystykorvaroduillenne

pystykorvarodullensa / pystykorvarodulleen

pystykorvaroduillensa / pystykorvaroduillean

Ade

-lla

pystykorvarodullamme

pystykorvaroduillamme

pystykorvarodullanne

pystykorvaroduillanne

pystykorvarodullansa / pystykorvarodullaan

pystykorvaroduillansa / pystykorvaroduillaan

Abl

-lta

pystykorvarodultamme

pystykorvaroduiltamme

pystykorvarodultanne

pystykorvaroduiltanne

pystykorvarodultansa / pystykorvarodultaan

pystykorvaroduiltansa / pystykorvaroduiltaan

Tra

-ksi

pystykorvaroduksemme

pystykorvaroduiksemme

pystykorvaroduksenne

pystykorvaroduiksenne

pystykorvaroduksensa / pystykorvarodukseen

pystykorvaroduiksensa / pystykorvaroduikseen

Ess

-na

pystykorvarotunamme

pystykorvarotuinamme

pystykorvarotunanne

pystykorvarotuinanne

pystykorvarotunansa / pystykorvarotunaan

pystykorvarotuinansa / pystykorvarotuinaan

Abe

-tta

pystykorvaroduttamme

pystykorvaroduittamme

pystykorvaroduttanne

pystykorvaroduittanne

pystykorvaroduttansa / pystykorvaroduttaan

pystykorvaroduittansa / pystykorvaroduittaan

Com

-ne

-

pystykorvarotuinemme

-

pystykorvarotuinenne

-

pystykorvarotuinensa / pystykorvarotuineen

Singular

Plural

Nom

-

pystykorvarotumme

pystykorvarotunne

pystykorvarotunsa

pystykorvarotumme

pystykorvarotunne

pystykorvarotunsa

Par

-ta

pystykorvarotuamme

pystykorvarotuanne

pystykorvarotuansa / pystykorvarotuaan

pystykorvarotujamme

pystykorvarotujanne

pystykorvarotujansa / pystykorvarotujaan

Gen

-n

pystykorvarotumme

pystykorvarotunne

pystykorvarotunsa

pystykorvarotujemme

pystykorvarotujenne

pystykorvarotujensä

Ill

mihin

pystykorvarotuumme

pystykorvarotuunne

pystykorvarotuunsa

pystykorvarotuihimme

pystykorvarotuihinne

pystykorvarotuihinsä

Ine

-ssa

pystykorvarodussamme

pystykorvarodussanne

pystykorvarodussansa / pystykorvarodussaan

pystykorvaroduissamme

pystykorvaroduissanne

pystykorvaroduissansa / pystykorvaroduissaan

Ela

-sta

pystykorvarodustamme

pystykorvarodustanne

pystykorvarodustansa / pystykorvarodustaan

pystykorvaroduistamme

pystykorvaroduistanne

pystykorvaroduistansa / pystykorvaroduistaan

All

-lle

pystykorvarodullemme

pystykorvarodullenne

pystykorvarodullensa / pystykorvarodulleen

pystykorvaroduillemme

pystykorvaroduillenne

pystykorvaroduillensa / pystykorvaroduillean

Ade

-lla

pystykorvarodullamme

pystykorvarodullanne

pystykorvarodullansa / pystykorvarodullaan

pystykorvaroduillamme

pystykorvaroduillanne

pystykorvaroduillansa / pystykorvaroduillaan

Abl

-lta

pystykorvarodultamme

pystykorvarodultanne

pystykorvarodultansa / pystykorvarodultaan

pystykorvaroduiltamme

pystykorvaroduiltanne

pystykorvaroduiltansa / pystykorvaroduiltaan

Tra

-ksi

pystykorvaroduksemme

pystykorvaroduksenne

pystykorvaroduksensa / pystykorvarodukseen

pystykorvaroduiksemme

pystykorvaroduiksenne

pystykorvaroduiksensa / pystykorvaroduikseen

Ess

-na

pystykorvarotunamme

pystykorvarotunanne

pystykorvarotunansa / pystykorvarotunaan

pystykorvarotuinamme

pystykorvarotuinanne

pystykorvarotuinansa / pystykorvarotuinaan

Abe

-tta

pystykorvaroduttamme

pystykorvaroduttanne

pystykorvaroduttansa / pystykorvaroduttaan

pystykorvaroduittamme

pystykorvaroduittanne

pystykorvaroduittansa / pystykorvaroduittaan

Com

-ne

-

-

-

pystykorvarotuinemme

pystykorvarotuinenne

pystykorvarotuinensa / pystykorvarotuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pystykorva

pystykorvat

Par

-ta

pystykorvaa

pystykorvia

Gen

-n

pystykorvan

pystykorvien

Ill

mihin

pystykorvaan

pystykorviin

Ine

-ssa

pystykorvassa

pystykorvissa

Ela

-sta

pystykorvasta

pystykorvista

All

-lle

pystykorvalle

pystykorville

Ade

-lla

pystykorvalla

pystykorvilla

Abl

-lta

pystykorvalta

pystykorvilta

Tra

-ksi

pystykorvaksi

pystykorviksi

Ess

-na

pystykorvana

pystykorvina

Abe

-tta

pystykorvatta

pystykorvitta

Com

-ne

-

pystykorvine

Ins

-in

-

pystykorvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pystykorva

pystykorvat

Par

-ta

pystykorvaa

pystykorvia

Gen

-n

pystykorvan

pystykorvien

Ill

mihin

pystykorvaan

pystykorviin

Ine

-ssa

pystykorvassa

pystykorvissa

Ela

-sta

pystykorvasta

pystykorvista

All

-lle

pystykorvalle

pystykorville

Ade

-lla

pystykorvalla

pystykorvilla

Abl

-lta

pystykorvalta

pystykorvilta

Tra

-ksi

pystykorvaksi

pystykorviksi

Ess

-na

pystykorvana

pystykorvina

Abe

-tta

pystykorvatta

pystykorvitta

Com

-ne

-

pystykorvine

Ins

-in

-

pystykorvin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Spitz
Spitz
pystykorva
spitzs
spitzes
Spitz type dog
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; WikiMatrix; ParaCrawl Corpus Pystykorva on Suomen kansalliskoira. The Finnish Spitz is the national dog of Finland. Pystykorva on pohjoismainen koirarotu. The Finnish Spitz is a Nordic dog breed. Pystykorva on perinteinen suomalainen rotu. The Finnish spitz is a traditional Finnish breed. Pystykorva on tunnettu erinomaisesta haukusta. The Finnish Spitz is known for its excellent barking. Pystykorva on suosittu metsästyskoira Suomessa. The Finnish spitz is a popular hunting dog in Finland. Disco musta pystykorva riipus on noin 5cm. Disco black spitz is about 5cm. Se on keskikokoinen, vankkarakenteinen pystykorva. It will be a high-security, medium- sized prison. Suomi 1965: Tuberkuloosi 1965 1 3s-Suomen pystykorva. Finland 1965: Anti tuberculosis 1965 1/3 - Finnish Spitz dog. Kiiltävä, peilipintainen pystykorva riipus on noin 5cm. Shiny, mirror surfaced spitz is about 5cm. Keskikokoinen, tyylikäs, valkoinen arktinen pystykorva. Medium sized, elegant and white Arctic dog. Show more arrow right

Wiktionary

spitz (type of dog) (slang) A Finnish modification of the Mosin-Nagant rifle. Show more arrow right pystykorvainen Show more arrow right pysty (“erect”) +‎ korva (“ear”) Show more arrow right

Wikipedia

Spitz Spitz (derived from the German word "spitz", meaning "pointed") is a type of domestic dog characterized by long, thick, and often white fur, and pointed ears and muzzles. The tail often curls over the dog's back or droops. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pystykorvani

pystykorvani

pystykorvasi

pystykorvasi

pystykorvansa

pystykorvansa

Par

-ta

pystykorvaani

pystykorviani

pystykorvaasi

pystykorviasi

pystykorvaansa

pystykorviansa / pystykorviaan

Gen

-n

pystykorvani

pystykorvieni

pystykorvasi

pystykorviesi

pystykorvansa

pystykorviensa

Ill

mihin

pystykorvaani

pystykorviini

pystykorvaasi

pystykorviisi

pystykorvaansa

pystykorviinsa

Ine

-ssa

pystykorvassani

pystykorvissani

pystykorvassasi

pystykorvissasi

pystykorvassansa / pystykorvassaan

pystykorvissansa / pystykorvissaan

Ela

-sta

pystykorvastani

pystykorvistani

pystykorvastasi

pystykorvistasi

pystykorvastansa / pystykorvastaan

pystykorvistansa / pystykorvistaan

All

-lle

pystykorvalleni

pystykorvilleni

pystykorvallesi

pystykorvillesi

pystykorvallensa / pystykorvalleen

pystykorvillensa / pystykorvillean

Ade

-lla

pystykorvallani

pystykorvillani

pystykorvallasi

pystykorvillasi

pystykorvallansa / pystykorvallaan

pystykorvillansa / pystykorvillaan

Abl

-lta

pystykorvaltani

pystykorviltani

pystykorvaltasi

pystykorviltasi

pystykorvaltansa / pystykorvaltaan

pystykorviltansa / pystykorviltaan

Tra

-ksi

pystykorvakseni

pystykorvikseni

pystykorvaksesi

pystykorviksesi

pystykorvaksensa / pystykorvakseen

pystykorviksensa / pystykorvikseen

Ess

-na

pystykorvanani

pystykorvinani

pystykorvanasi

pystykorvinasi

pystykorvanansa / pystykorvanaan

pystykorvinansa / pystykorvinaan

Abe

-tta

pystykorvattani

pystykorvittani

pystykorvattasi

pystykorvittasi

pystykorvattansa / pystykorvattaan

pystykorvittansa / pystykorvittaan

Com

-ne

-

pystykorvineni

-

pystykorvinesi

-

pystykorvinensa / pystykorvineen

Singular

Plural

Nom

-

pystykorvani

pystykorvasi

pystykorvansa

pystykorvani

pystykorvasi

pystykorvansa

Par

-ta

pystykorvaani

pystykorvaasi

pystykorvaansa

pystykorviani

pystykorviasi

pystykorviansa / pystykorviaan

Gen

-n

pystykorvani

pystykorvasi

pystykorvansa

pystykorvieni

pystykorviesi

pystykorviensa

Ill

mihin

pystykorvaani

pystykorvaasi

pystykorvaansa

pystykorviini

pystykorviisi

pystykorviinsa

Ine

-ssa

pystykorvassani

pystykorvassasi

pystykorvassansa / pystykorvassaan

pystykorvissani

pystykorvissasi

pystykorvissansa / pystykorvissaan

Ela

-sta

pystykorvastani

pystykorvastasi

pystykorvastansa / pystykorvastaan

pystykorvistani

pystykorvistasi

pystykorvistansa / pystykorvistaan

All

-lle

pystykorvalleni

pystykorvallesi

pystykorvallensa / pystykorvalleen

pystykorvilleni

pystykorvillesi

pystykorvillensa / pystykorvillean

Ade

-lla

pystykorvallani

pystykorvallasi

pystykorvallansa / pystykorvallaan

pystykorvillani

pystykorvillasi

pystykorvillansa / pystykorvillaan

Abl

-lta

pystykorvaltani

pystykorvaltasi

pystykorvaltansa / pystykorvaltaan

pystykorviltani

pystykorviltasi

pystykorviltansa / pystykorviltaan

Tra

-ksi

pystykorvakseni

pystykorvaksesi

pystykorvaksensa / pystykorvakseen

pystykorvikseni

pystykorviksesi

pystykorviksensa / pystykorvikseen

Ess

-na

pystykorvanani

pystykorvanasi

pystykorvanansa / pystykorvanaan

pystykorvinani

pystykorvinasi

pystykorvinansa / pystykorvinaan

Abe

-tta

pystykorvattani

pystykorvattasi

pystykorvattansa / pystykorvattaan

pystykorvittani

pystykorvittasi

pystykorvittansa / pystykorvittaan

Com

-ne

-

-

-

pystykorvineni

pystykorvinesi

pystykorvinensa / pystykorvineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pystykorvamme

pystykorvamme

pystykorvanne

pystykorvanne

pystykorvansa

pystykorvansa

Par

-ta

pystykorvaamme

pystykorviamme

pystykorvaanne

pystykorvianne

pystykorvaansa

pystykorviansa / pystykorviaan

Gen

-n

pystykorvamme

pystykorviemme

pystykorvanne

pystykorvienne

pystykorvansa

pystykorviensa

Ill

mihin

pystykorvaamme

pystykorviimme

pystykorvaanne

pystykorviinne

pystykorvaansa

pystykorviinsa

Ine

-ssa

pystykorvassamme

pystykorvissamme

pystykorvassanne

pystykorvissanne

pystykorvassansa / pystykorvassaan

pystykorvissansa / pystykorvissaan

Ela

-sta

pystykorvastamme

pystykorvistamme

pystykorvastanne

pystykorvistanne

pystykorvastansa / pystykorvastaan

pystykorvistansa / pystykorvistaan

All

-lle

pystykorvallemme

pystykorvillemme

pystykorvallenne

pystykorvillenne

pystykorvallensa / pystykorvalleen

pystykorvillensa / pystykorvillean

Ade

-lla

pystykorvallamme

pystykorvillamme

pystykorvallanne

pystykorvillanne

pystykorvallansa / pystykorvallaan

pystykorvillansa / pystykorvillaan

Abl

-lta

pystykorvaltamme

pystykorviltamme

pystykorvaltanne

pystykorviltanne

pystykorvaltansa / pystykorvaltaan

pystykorviltansa / pystykorviltaan

Tra

-ksi

pystykorvaksemme

pystykorviksemme

pystykorvaksenne

pystykorviksenne

pystykorvaksensa / pystykorvakseen

pystykorviksensa / pystykorvikseen

Ess

-na

pystykorvanamme

pystykorvinamme

pystykorvananne

pystykorvinanne

pystykorvanansa / pystykorvanaan

pystykorvinansa / pystykorvinaan

Abe

-tta

pystykorvattamme

pystykorvittamme

pystykorvattanne

pystykorvittanne

pystykorvattansa / pystykorvattaan

pystykorvittansa / pystykorvittaan

Com

-ne

-

pystykorvinemme

-

pystykorvinenne

-

pystykorvinensa / pystykorvineen

Singular

Plural

Nom

-

pystykorvamme

pystykorvanne

pystykorvansa

pystykorvamme

pystykorvanne

pystykorvansa

Par

-ta

pystykorvaamme

pystykorvaanne

pystykorvaansa

pystykorviamme

pystykorvianne

pystykorviansa / pystykorviaan

Gen

-n

pystykorvamme

pystykorvanne

pystykorvansa

pystykorviemme

pystykorvienne

pystykorviensa

Ill

mihin

pystykorvaamme

pystykorvaanne

pystykorvaansa

pystykorviimme

pystykorviinne

pystykorviinsa

Ine

-ssa

pystykorvassamme

pystykorvassanne

pystykorvassansa / pystykorvassaan

pystykorvissamme

pystykorvissanne

pystykorvissansa / pystykorvissaan

Ela

-sta

pystykorvastamme

pystykorvastanne

pystykorvastansa / pystykorvastaan

pystykorvistamme

pystykorvistanne

pystykorvistansa / pystykorvistaan

All

-lle

pystykorvallemme

pystykorvallenne

pystykorvallensa / pystykorvalleen

pystykorvillemme

pystykorvillenne

pystykorvillensa / pystykorvillean

Ade

-lla

pystykorvallamme

pystykorvallanne

pystykorvallansa / pystykorvallaan

pystykorvillamme

pystykorvillanne

pystykorvillansa / pystykorvillaan

Abl

-lta

pystykorvaltamme

pystykorvaltanne

pystykorvaltansa / pystykorvaltaan

pystykorviltamme

pystykorviltanne

pystykorviltansa / pystykorviltaan

Tra

-ksi

pystykorvaksemme

pystykorvaksenne

pystykorvaksensa / pystykorvakseen

pystykorviksemme

pystykorviksenne

pystykorviksensa / pystykorvikseen

Ess

-na

pystykorvanamme

pystykorvananne

pystykorvanansa / pystykorvanaan

pystykorvinamme

pystykorvinanne

pystykorvinansa / pystykorvinaan

Abe

-tta

pystykorvattamme

pystykorvattanne

pystykorvattansa / pystykorvattaan

pystykorvittamme

pystykorvittanne

pystykorvittansa / pystykorvittaan

Com

-ne

-

-

-

pystykorvinemme

pystykorvinenne

pystykorvinensa / pystykorvineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rotu

rodut

Par

-ta

rotua

rotuja

Gen

-n

rodun

rotujen

Ill

mihin

rotuun

rotuihin

Ine

-ssa

rodussa

roduissa

Ela

-sta

rodusta

roduista

All

-lle

rodulle

roduille

Ade

-lla

rodulla

roduilla

Abl

-lta

rodulta

roduilta

Tra

-ksi

roduksi

roduiksi

Ess

-na

rotuna

rotuina

Abe

-tta

rodutta

roduitta

Com

-ne

-

rotuine

Ins

-in

-

roduin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rotu

rodut

Par

-ta

rotua

rotuja

Gen

-n

rodun

rotujen

Ill

mihin

rotuun

rotuihin

Ine

-ssa

rodussa

roduissa

Ela

-sta

rodusta

roduista

All

-lle

rodulle

roduille

Ade

-lla

rodulla

roduilla

Abl

-lta

rodulta

roduilta

Tra

-ksi

roduksi

roduiksi

Ess

-na

rotuna

rotuina

Abe

-tta

rodutta

roduitta

Com

-ne

-

rotuine

Ins

-in

-

roduin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

race rotu, kilpailu, kilpajuoksu, ihmiskunta, ihmiset, meno
breed rotu, laji, siitos, tyyppi
blood veri, rotu, suku, syntyperä, ylhäinen syntyperä
racial
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; ParaCrawl; jw2019; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba, sentence ID: 5596631; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 61721-6-3; opensubtitles2 Rotu ei ole perustelu syrjinnälle. Race is not a justification for discrimination. Rotu on vain sosiaalinen konstruktio. Race is just a social construct. Rotu on luokka, josta sitä ei voi erottaa. Ethnicity is a category that cannot be separated from it. Rotuinamme on vain yksi rotus-me ihmiset. As a race, we are only one race - the human race. Rodut ja kielet. Races and languages. Hän on ylpeä rotunsa perinteistä. He is proud of his race's traditions. Rotu on tärkeä tekijä hevosen ominaisuuksien arvioinnissa. Breed is an important factor in evaluating the characteristics of a horse. Tätä rotua kutsutaan upoksi. This breed is called the Diver breed. Rotu ei saa olla tekijä, joka syrjäyttää muita ominaisuuksia. Race should not be a factor that overrides other characteristics. Emme tiedä hänen rotuaan. We don' t know what race he is, man. Show more arrow right

Wiktionary

breed (all animals or plants of the same species or subspecies, such as of domesticated animals) race (large group of people set apart from others) race (population geographically separated from others of its species that develops significantly different characteristics) Show more arrow right rodullinen Show more arrow right Borrowed from Old East Slavic родъ (rodŭ) (compare Russian ро́д (ród, “kind”)). Show more arrow right

Wikipedia

Race (biology) In biological taxonomy, race is an informal rank in the taxonomic hierarchy, below the level of subspecies. It has been used as a higher rank than strain, with several strains making up one race. Various definitions exist. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rotuni

rotuni

rotusi

rotusi

rotunsa

rotunsa

Par

-ta

rotuani

rotujani

rotuasi

rotujasi

rotuansa / rotuaan

rotujansa / rotujaan

Gen

-n

rotuni

rotujeni

rotusi

rotujesi

rotunsa

rotujensä

Ill

mihin

rotuuni

rotuihini

rotuusi

rotuihisi

rotuunsa

rotuihinsä

Ine

-ssa

rodussani

roduissani

rodussasi

roduissasi

rodussansa / rodussaan

roduissansa / roduissaan

Ela

-sta

rodustani

roduistani

rodustasi

roduistasi

rodustansa / rodustaan

roduistansa / roduistaan

All

-lle

rodulleni

roduilleni

rodullesi

roduillesi

rodullensa / rodulleen

roduillensa / roduillean

Ade

-lla

rodullani

roduillani

rodullasi

roduillasi

rodullansa / rodullaan

roduillansa / roduillaan

Abl

-lta

rodultani

roduiltani

rodultasi

roduiltasi

rodultansa / rodultaan

roduiltansa / roduiltaan

Tra

-ksi

rodukseni

roduikseni

roduksesi

roduiksesi

roduksensa / rodukseen

roduiksensa / roduikseen

Ess

-na

rotunani

rotuinani

rotunasi

rotuinasi

rotunansa / rotunaan

rotuinansa / rotuinaan

Abe

-tta

roduttani

roduittani

roduttasi

roduittasi

roduttansa / roduttaan

roduittansa / roduittaan

Com

-ne

-

rotuineni

-

rotuinesi

-

rotuinensa / rotuineen

Singular

Plural

Nom

-

rotuni

rotusi

rotunsa

rotuni

rotusi

rotunsa

Par

-ta

rotuani

rotuasi

rotuansa / rotuaan

rotujani

rotujasi

rotujansa / rotujaan

Gen

-n

rotuni

rotusi

rotunsa

rotujeni

rotujesi

rotujensä

Ill

mihin

rotuuni

rotuusi

rotuunsa

rotuihini

rotuihisi

rotuihinsä

Ine

-ssa

rodussani

rodussasi

rodussansa / rodussaan

roduissani

roduissasi

roduissansa / roduissaan

Ela

-sta

rodustani

rodustasi

rodustansa / rodustaan

roduistani

roduistasi

roduistansa / roduistaan

All

-lle

rodulleni

rodullesi

rodullensa / rodulleen

roduilleni

roduillesi

roduillensa / roduillean

Ade

-lla

rodullani

rodullasi

rodullansa / rodullaan

roduillani

roduillasi

roduillansa / roduillaan

Abl

-lta

rodultani

rodultasi

rodultansa / rodultaan

roduiltani

roduiltasi

roduiltansa / roduiltaan

Tra

-ksi

rodukseni

roduksesi

roduksensa / rodukseen

roduikseni

roduiksesi

roduiksensa / roduikseen

Ess

-na

rotunani

rotunasi

rotunansa / rotunaan

rotuinani

rotuinasi

rotuinansa / rotuinaan

Abe

-tta

roduttani

roduttasi

roduttansa / roduttaan

roduittani

roduittasi

roduittansa / roduittaan

Com

-ne

-

-

-

rotuineni

rotuinesi

rotuinensa / rotuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rotumme

rotumme

rotunne

rotunne

rotunsa

rotunsa

Par

-ta

rotuamme

rotujamme

rotuanne

rotujanne

rotuansa / rotuaan

rotujansa / rotujaan

Gen

-n

rotumme

rotujemme

rotunne

rotujenne

rotunsa

rotujensä

Ill

mihin

rotuumme

rotuihimme

rotuunne

rotuihinne

rotuunsa

rotuihinsä

Ine

-ssa

rodussamme

roduissamme

rodussanne

roduissanne

rodussansa / rodussaan

roduissansa / roduissaan

Ela

-sta

rodustamme

roduistamme

rodustanne

roduistanne

rodustansa / rodustaan

roduistansa / roduistaan

All

-lle

rodullemme

roduillemme

rodullenne

roduillenne

rodullensa / rodulleen

roduillensa / roduillean

Ade

-lla

rodullamme

roduillamme

rodullanne

roduillanne

rodullansa / rodullaan

roduillansa / roduillaan

Abl

-lta

rodultamme

roduiltamme

rodultanne

roduiltanne

rodultansa / rodultaan

roduiltansa / roduiltaan

Tra

-ksi

roduksemme

roduiksemme

roduksenne

roduiksenne

roduksensa / rodukseen

roduiksensa / roduikseen

Ess

-na

rotunamme

rotuinamme

rotunanne

rotuinanne

rotunansa / rotunaan

rotuinansa / rotuinaan

Abe

-tta

roduttamme

roduittamme

roduttanne

roduittanne

roduttansa / roduttaan

roduittansa / roduittaan

Com

-ne

-

rotuinemme

-

rotuinenne

-

rotuinensa / rotuineen

Singular

Plural

Nom

-

rotumme

rotunne

rotunsa

rotumme

rotunne

rotunsa

Par

-ta

rotuamme

rotuanne

rotuansa / rotuaan

rotujamme

rotujanne

rotujansa / rotujaan

Gen

-n

rotumme

rotunne

rotunsa

rotujemme

rotujenne

rotujensä

Ill

mihin

rotuumme

rotuunne

rotuunsa

rotuihimme

rotuihinne

rotuihinsä

Ine

-ssa

rodussamme

rodussanne

rodussansa / rodussaan

roduissamme

roduissanne

roduissansa / roduissaan

Ela

-sta

rodustamme

rodustanne

rodustansa / rodustaan

roduistamme

roduistanne

roduistansa / roduistaan

All

-lle

rodullemme

rodullenne

rodullensa / rodulleen

roduillemme

roduillenne

roduillensa / roduillean

Ade

-lla

rodullamme

rodullanne

rodullansa / rodullaan

roduillamme

roduillanne

roduillansa / roduillaan

Abl

-lta

rodultamme

rodultanne

rodultansa / rodultaan

roduiltamme

roduiltanne

roduiltansa / roduiltaan

Tra

-ksi

roduksemme

roduksenne

roduksensa / rodukseen

roduiksemme

roduiksenne

roduiksensa / roduikseen

Ess

-na

rotunamme

rotunanne

rotunansa / rotunaan

rotuinamme

rotuinanne

rotuinansa / rotuinaan

Abe

-tta

roduttamme

roduttanne

roduttansa / roduttaan

roduittamme

roduittanne

roduittansa / roduittaan

Com

-ne

-

-

-

rotuinemme

rotuinenne

rotuinensa / rotuineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept