logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

korva, noun

Word analysis
korvakoira

korvakoira

korva

Noun, Singular Nominative

+ koira

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korva

korvat

Par

-ta

korvaa

korvia

Gen

-n

korvan

korvien

Ill

mihin

korvaan

korviin

Ine

-ssa

korvassa

korvissa

Ela

-sta

korvasta

korvista

All

-lle

korvalle

korville

Ade

-lla

korvalla

korvilla

Abl

-lta

korvalta

korvilta

Tra

-ksi

korvaksi

korviksi

Ess

-na

korvana

korvina

Abe

-tta

korvatta

korvitta

Com

-ne

-

korvine

Ins

-in

-

korvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korva

korvat

Par

-ta

korvaa

korvia

Gen

-n

korvan

korvien

Ill

mihin

korvaan

korviin

Ine

-ssa

korvassa

korvissa

Ela

-sta

korvasta

korvista

All

-lle

korvalle

korville

Ade

-lla

korvalla

korvilla

Abl

-lta

korvalta

korvilta

Tra

-ksi

korvaksi

korviksi

Ess

-na

korvana

korvina

Abe

-tta

korvatta

korvitta

Com

-ne

-

korvine

Ins

-in

-

korvin

ear korva, kuulo, tähkä, sävelkorva
lug korva
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tilde MODEL; Europarl Parallel Corpus, sentence #1052911; Tatoeba Parallel Corpus, sentence #10186709; Tatoeba (eng-fin); Europarl parallel corpus; Europarl; Tatoeba; OPUS Corpora, sentence #556418 Korvaa särkee. My ear hurts. Korvaa särkee edelleen. His ear still hurts. Pidän helmistä korvissa. I like pearls in my ears. Korva on ihmisen aistinelin. The ear is a sensory organ in humans. Lääkäri tutkii potilaan korva. The doctor examines the patient's ear. Korvaa ei tarvitse kostuttaa. You don't need to moisten the ear. Korvaamme on puhelinnumero. Our phone number is. Korva reagoi eri taajuuksiin eri tavoin. The ear reacts differently to different frequencies. Voiko hän korvata korvaamme? Can she replace our compensation? Korva on herkempi kuin ihminen uskookaan. The ear is more sensitive than people believe. Show more arrow right

Wiktionary

ear (archaic, dialectal) edge, border handle Show more arrow right kaikua kuuroille korville-korvainenkorvakekorvallinenkorvatakorvatonKorvatunturi Show more arrow right hiirenkorvahomekorvahörökorvakateenkorvakateenkorvamuhennoskeskikorvakielikorvakoirankorvakorva-aukkokorvahyljekorvakipukorvaklinikkakorvakoirakorvakorukorvakuulokorvakäytäväkorvalappustereotkorvalaputkorvalehtikorvaläppäkorvalääkärikorvamerkkikorvanipukkakorvanlehtikorvannipukkakorvansuojuskorvantauskorvantaustakorvapuustikorvarengaskorvaruiskukorvasairauskorvasienikorvasienikeittokorvasienimuhennoskorvasienimyrkytyskorvasokkelokorvasärkykorvatautikorvatautioppikorvatillikkakorvatipatkorvatorvikorvatulehduskorvatulppakorvatyynykorvavahakorvavaikkukorvayökkökorvinkuultavakovakorvainenkovakorvaisuuskukkakaalikorvaliimakorvaluppakorvamusiikkikorvanuottikorvapeltikorvapystykorvapystykorvaroturytmikorvasillankorvasisäkorvasuomenpystykorvasävelkorvatupsukorvaulkokorvavälikorvavälikorvantulehdusvälikorvaontelo Show more arrow right From Proto-Finnic korva, from Proto-Uralic. Cognates include Estonian kõrv. Show more arrow right

Wikipedia

Ear The ear is the organ of hearing and, in mammals, balance. In mammals, the ear is usually described as having three parts—the outer ear, the middle ear and the inner ear. The outer ear consists of the pinna and the ear canal. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvani

korvani

korvasi

korvasi

korvansa

korvansa

Par

-ta

korvaani

korviani

korvaasi

korviasi

korvaansa

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvani

korvieni

korvasi

korviesi

korvansa

korviensa

Ill

mihin

korvaani

korviini

korvaasi

korviisi

korvaansa

korviinsa

Ine

-ssa

korvassani

korvissani

korvassasi

korvissasi

korvassansa / korvassaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastani

korvistani

korvastasi

korvistasi

korvastansa / korvastaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvalleni

korvilleni

korvallesi

korvillesi

korvallensa / korvalleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallani

korvillani

korvallasi

korvillasi

korvallansa / korvallaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltani

korviltani

korvaltasi

korviltasi

korvaltansa / korvaltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvakseni

korvikseni

korvaksesi

korviksesi

korvaksensa / korvakseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanani

korvinani

korvanasi

korvinasi

korvanansa / korvanaan

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattani

korvittani

korvattasi

korvittasi

korvattansa / korvattaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korvineni

-

korvinesi

-

korvinensa / korvineen

Singular

Plural

Nom

-

korvani

korvasi

korvansa

korvani

korvasi

korvansa

Par

-ta

korvaani

korvaasi

korvaansa

korviani

korviasi

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvani

korvasi

korvansa

korvieni

korviesi

korviensa

Ill

mihin

korvaani

korvaasi

korvaansa

korviini

korviisi

korviinsa

Ine

-ssa

korvassani

korvassasi

korvassansa / korvassaan

korvissani

korvissasi

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastani

korvastasi

korvastansa / korvastaan

korvistani

korvistasi

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvalleni

korvallesi

korvallensa / korvalleen

korvilleni

korvillesi

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallani

korvallasi

korvallansa / korvallaan

korvillani

korvillasi

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltani

korvaltasi

korvaltansa / korvaltaan

korviltani

korviltasi

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvakseni

korvaksesi

korvaksensa / korvakseen

korvikseni

korviksesi

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanani

korvanasi

korvanansa / korvanaan

korvinani

korvinasi

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattani

korvattasi

korvattansa / korvattaan

korvittani

korvittasi

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korvineni

korvinesi

korvinensa / korvineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvamme

korvamme

korvanne

korvanne

korvansa

korvansa

Par

-ta

korvaamme

korviamme

korvaanne

korvianne

korvaansa

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvamme

korviemme

korvanne

korvienne

korvansa

korviensa

Ill

mihin

korvaamme

korviimme

korvaanne

korviinne

korvaansa

korviinsa

Ine

-ssa

korvassamme

korvissamme

korvassanne

korvissanne

korvassansa / korvassaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastamme

korvistamme

korvastanne

korvistanne

korvastansa / korvastaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvallemme

korvillemme

korvallenne

korvillenne

korvallensa / korvalleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallamme

korvillamme

korvallanne

korvillanne

korvallansa / korvallaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltamme

korviltamme

korvaltanne

korviltanne

korvaltansa / korvaltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvaksemme

korviksemme

korvaksenne

korviksenne

korvaksensa / korvakseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanamme

korvinamme

korvananne

korvinanne

korvanansa / korvanaan

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattamme

korvittamme

korvattanne

korvittanne

korvattansa / korvattaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korvinemme

-

korvinenne

-

korvinensa / korvineen

Singular

Plural

Nom

-

korvamme

korvanne

korvansa

korvamme

korvanne

korvansa

Par

-ta

korvaamme

korvaanne

korvaansa

korviamme

korvianne

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvamme

korvanne

korvansa

korviemme

korvienne

korviensa

Ill

mihin

korvaamme

korvaanne

korvaansa

korviimme

korviinne

korviinsa

Ine

-ssa

korvassamme

korvassanne

korvassansa / korvassaan

korvissamme

korvissanne

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastamme

korvastanne

korvastansa / korvastaan

korvistamme

korvistanne

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvallemme

korvallenne

korvallensa / korvalleen

korvillemme

korvillenne

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallamme

korvallanne

korvallansa / korvallaan

korvillamme

korvillanne

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltamme

korvaltanne

korvaltansa / korvaltaan

korviltamme

korviltanne

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvaksemme

korvaksenne

korvaksensa / korvakseen

korviksemme

korviksenne

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanamme

korvananne

korvanansa / korvanaan

korvinamme

korvinanne

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattamme

korvattanne

korvattansa / korvattaan

korvittamme

korvittanne

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korvinemme

korvinenne

korvinensa / korvineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koira

koirat

Par

-ta

koiraa

koiria

Gen

-n

koiran

koirien

Ill

mihin

koiraan

koiriin

Ine

-ssa

koirassa

koirissa

Ela

-sta

koirasta

koirista

All

-lle

koiralle

koirille

Ade

-lla

koiralla

koirilla

Abl

-lta

koiralta

koirilta

Tra

-ksi

koiraksi

koiriksi

Ess

-na

koirana

koirina

Abe

-tta

koiratta

koiritta

Com

-ne

-

koirine

Ins

-in

-

koirin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koira

koirat

Par

-ta

koiraa

koiria

Gen

-n

koiran

koirien

Ill

mihin

koiraan

koiriin

Ine

-ssa

koirassa

koirissa

Ela

-sta

koirasta

koirista

All

-lle

koiralle

koirille

Ade

-lla

koiralla

koirilla

Abl

-lta

koiralta

koirilta

Tra

-ksi

koiraksi

koiriksi

Ess

-na

koirana

koirina

Abe

-tta

koiratta

koiritta

Com

-ne

-

koirine

Ins

-in

-

koirin

dog koira, uros, kaveri, koiras, heppu
doggie hauva, koira
canine koira, kulmahammas, koiraeläin
doggy koira, hauva
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; JRC-Acquis; Europarl En ota koiraani. I'm not taking my dog. En näe koiraamme ulkona. I don't see our dog outside. Se on koira. That's a dog. Koiraamme rakastaa ulkoilua. Our dog loves going for walks. Koiraamme on hyvin leikkisä. Our dog is very playful. Onko koirani terve? Is my dog healthy? Kuten hullu koira. Like a mad dog. Äiti katso, koira! We've found us a dog! En ole metsästämässä koiraani. I am not hunting for my dog. Hei, koira, mennään. Hey, dog, let's go. Show more arrow right

Wiktionary

dog dog paddle (swimming stroke) (military slang) military police Show more arrow right (archaic) peni(baby talk) hauva (doggy)(old, poetic) hurtta (hound dog)(derogatory) rakki, piski, murre, tiisti (mongrel)koiranuintisotilaspoliisi Show more arrow right koiramainen koiruus se koira älähtääjohon kalikka kalahtaa (“it's the dog that gets hit that yelps”) (refers to the belief that the person protesting loudest is likely to be guilty; used similarly to English a hit dog will hollerthe lady doth protest too much) Show more arrow right ajokoirabernhardinkoiradalmatiankoiraeskimokoirafaaraokoirafaraokoirahirvikoirahomekoirahuumekoirahyljekoiraintianlentäväkoirajälkikoirajäniskoirakahlekoirakanakoirakarhukoirakiinanpalatsikoirakoiraeläimetkoiraeläinkoiraemokoirakilpailukoirakoulukoiralaumakoiranelämäkoiranhaukuntakoiranheinäkoiranheisikoiranilmakoirankarvakoirankasvattajakoirankeksikoirankielikoirankirppukoirankoppikoirankorvakoirankujekoirankurikoiranköynnöskoiranleukakoirannauriskoiranpenikkakoiranpensaskoiranpentukoiranpommikoiranputkikoiranuintikoiranunikoiranvahtikoiranvirkakoiranäyttelykoirapoliisikoirapuistokoirarotukoirasusikoiratappelukoiratarhakoiraurheilukoiravahtikoiravaljakkokoiraverokulkukoirakuulokoirakäyttökoirakääpiökoiralahokoiralaiskakoiralaivakoiralammaskoiralapinkoiralapinporokoiralintukoiraluolakoiramalmikoiramaltankoirametsästyskoiramäyräkoiranewfoundlandinkoiranäyttelykoiraopaskoirapaimenkoirapalveluskoirapelastuskoirapentukoiraperhoskoirapoikakoirapoliisikoirapommikoiraporokoirapyreneittenkoirarakkikoirarauniokoirarotukoiraruumiskoirasamojedinkoirasankarikoiraseurakoirasotakoirasupikoirasusikoirasylikoiratyttökoirauroskoiravahtikoiravainukoiravartiokoiraverikoiravetokoiravihikoiravillakoiravinttikoira Show more arrow right From Proto-Finnic koira, from Proto-Uralic kojra, kojera, from Proto-Uralic koj(e)- (“male, man”). Finnish koiras from the same origin. Show more arrow right

Wikipedia

Dog The domestic dog (Canis familiaris or Canis lupus familiaris) is a domesticated form of wolf. The dog descended from an ancient, extinct wolf, with the modern wolf being the dog's nearest living relative. The dog was the first species to be domesticated by hunter–gatherers more than 15,000 years ago, prior to the development of agriculture. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koirani

koirani

koirasi

koirasi

koiransa

koiransa

Par

-ta

koiraani

koiriani

koiraasi

koiriasi

koiraansa

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koirani

koirieni

koirasi

koiriesi

koiransa

koiriensa

Ill

mihin

koiraani

koiriini

koiraasi

koiriisi

koiraansa

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassani

koirissani

koirassasi

koirissasi

koirassansa / koirassaan

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastani

koiristani

koirastasi

koiristasi

koirastansa / koirastaan

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koiralleni

koirilleni

koirallesi

koirillesi

koirallensa / koiralleen

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallani

koirillani

koirallasi

koirillasi

koirallansa / koirallaan

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltani

koiriltani

koiraltasi

koiriltasi

koiraltansa / koiraltaan

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koirakseni

koirikseni

koiraksesi

koiriksesi

koiraksensa / koirakseen

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranani

koirinani

koiranasi

koirinasi

koiranansa / koiranaan

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattani

koirittani

koirattasi

koirittasi

koirattansa / koirattaan

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

koirineni

-

koirinesi

-

koirinensa / koirineen

Singular

Plural

Nom

-

koirani

koirasi

koiransa

koirani

koirasi

koiransa

Par

-ta

koiraani

koiraasi

koiraansa

koiriani

koiriasi

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koirani

koirasi

koiransa

koirieni

koiriesi

koiriensa

Ill

mihin

koiraani

koiraasi

koiraansa

koiriini

koiriisi

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassani

koirassasi

koirassansa / koirassaan

koirissani

koirissasi

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastani

koirastasi

koirastansa / koirastaan

koiristani

koiristasi

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koiralleni

koirallesi

koirallensa / koiralleen

koirilleni

koirillesi

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallani

koirallasi

koirallansa / koirallaan

koirillani

koirillasi

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltani

koiraltasi

koiraltansa / koiraltaan

koiriltani

koiriltasi

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koirakseni

koiraksesi

koiraksensa / koirakseen

koirikseni

koiriksesi

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranani

koiranasi

koiranansa / koiranaan

koirinani

koirinasi

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattani

koirattasi

koirattansa / koirattaan

koirittani

koirittasi

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

-

-

koirineni

koirinesi

koirinensa / koirineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koiramme

koiramme

koiranne

koiranne

koiransa

koiransa

Par

-ta

koiraamme

koiriamme

koiraanne

koirianne

koiraansa

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koiramme

koiriemme

koiranne

koirienne

koiransa

koiriensa

Ill

mihin

koiraamme

koiriimme

koiraanne

koiriinne

koiraansa

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassamme

koirissamme

koirassanne

koirissanne

koirassansa / koirassaan

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastamme

koiristamme

koirastanne

koiristanne

koirastansa / koirastaan

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koirallemme

koirillemme

koirallenne

koirillenne

koirallensa / koiralleen

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallamme

koirillamme

koirallanne

koirillanne

koirallansa / koirallaan

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltamme

koiriltamme

koiraltanne

koiriltanne

koiraltansa / koiraltaan

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koiraksemme

koiriksemme

koiraksenne

koiriksenne

koiraksensa / koirakseen

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranamme

koirinamme

koirananne

koirinanne

koiranansa / koiranaan

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattamme

koirittamme

koirattanne

koirittanne

koirattansa / koirattaan

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

koirinemme

-

koirinenne

-

koirinensa / koirineen

Singular

Plural

Nom

-

koiramme

koiranne

koiransa

koiramme

koiranne

koiransa

Par

-ta

koiraamme

koiraanne

koiraansa

koiriamme

koirianne

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koiramme

koiranne

koiransa

koiriemme

koirienne

koiriensa

Ill

mihin

koiraamme

koiraanne

koiraansa

koiriimme

koiriinne

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassamme

koirassanne

koirassansa / koirassaan

koirissamme

koirissanne

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastamme

koirastanne

koirastansa / koirastaan

koiristamme

koiristanne

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koirallemme

koirallenne

koirallensa / koiralleen

koirillemme

koirillenne

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallamme

koirallanne

koirallansa / koirallaan

koirillamme

koirillanne

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltamme

koiraltanne

koiraltansa / koiraltaan

koiriltamme

koiriltanne

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koiraksemme

koiraksenne

koiraksensa / koirakseen

koiriksemme

koiriksenne

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranamme

koirananne

koiranansa / koiranaan

koirinamme

koirinanne

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattamme

koirattanne

koirattansa / koirattaan

koirittamme

koirittanne

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

-

-

koirinemme

koirinenne

koirinensa / koirineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept