logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hylje, noun

Word analysis
hyljekoira

hyljekoira

hylje

Noun, Singular Nominative

+ koira

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hylje

hylkeet

Par

-ta

hyljettä

hylkeitä / hylkehiä

Gen

-n

hylkeen

hylkeitten / hylkeiden / hylkehien / hylkehitten

Ill

mihin

hylkeeseen

hylkeisiin / hylkeihin / hylkehisin

Ine

-ssa

hylkeessä

hylkehissä / hylkeissä

Ela

-sta

hylkeestä

hylkehistä / hylkeistä

All

-lle

hylkeelle

hylkehille / hylkeille

Ade

-lla

hylkeellä

hylkehillä / hylkeillä

Abl

-lta

hylkeeltä

hylkehiltä / hylkeiltä

Tra

-ksi

hylkeeksi

hylkehiksi / hylkeiksi

Ess

-na

hylkeenä

hylkehinä / hylkeinä

Abe

-tta

hylkeettä

hylkehittä / hylkeittä

Com

-ne

-

hylkehine / hylkeine

Ins

-in

-

hylkehin / hylkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hylje

hylkeet

Par

-ta

hyljettä

hylkeitä / hylkehiä

Gen

-n

hylkeen

hylkeitten / hylkeiden / hylkehien / hylkehitten

Ill

mihin

hylkeeseen

hylkeisiin / hylkeihin / hylkehisin

Ine

-ssa

hylkeessä

hylkehissä / hylkeissä

Ela

-sta

hylkeestä

hylkehistä / hylkeistä

All

-lle

hylkeelle

hylkehille / hylkeille

Ade

-lla

hylkeellä

hylkehillä / hylkeillä

Abl

-lta

hylkeeltä

hylkehiltä / hylkeiltä

Tra

-ksi

hylkeeksi

hylkehiksi / hylkeiksi

Ess

-na

hylkeenä

hylkehinä / hylkeinä

Abe

-tta

hylkeettä

hylkehittä / hylkeittä

Com

-ne

-

hylkehine / hylkeine

Ins

-in

-

hylkehin / hylkein

seal tiiviste, sinetti, hylje, vaakuna, merkki, eriste
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OPUS-MT; OPUS; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tilde MODEL Parallel Corpus Hylje on mielenkiintoinen merinisäkäs. The seal is an interesting marine mammal. Hylkeitä löydetään usein rannikolta. Seals are often found on the coast. Kalastajat pyytävät hylkeitä saaliksi. Fishermen hunt seals for catch. Näimme hylkeitä loikoilemassa rannalla. We saw seals lounging on the beach. Hylkeitä löytyy usein pohjoisista vesistä. Seals are commonly found in northern waters. Kalastaja löysi rannalta kuolleen hylkeen. The fisherman found a dead seal on the beach. Hylkeen turkki on todella lämmin talvella. The fur of the seal is very warm in the winter. Joitain hylkeitä vaadittiin, mutta ei monia. Some seals were wanted, but not many. Siellä ui valas ja hylkeitä samassa altaassa. There was a whale and seals swimming in the same pool. Hylkeen rasvaa käytettiin ennen lamppuöljynä. The fat of the seal was used as lamp oil in the past. Show more arrow right

Wiktionary

seal (common language term for smaller pinnipeds; used mainly of earless or true seals but sometimes also covering the eared seals) (zoology) earless seal, true seal (any seal of the family Phocidae) Show more arrow right (eared seal): korvahylje(earless seal): varsinainen hylje Show more arrow right harmaahyljehylje-eläinhyljekoirahyljeturkkihylkeennahkahylkeenpyyntihylkeenrasvahylkeenpyytäjähylkivenekirjohyljekorvahyljevarsinainen hylje Show more arrow right From Proto-Finnic hülgeh, from Proto-Finno-Ugric šülke. May be connected with Proto-Germanic selhaz. Cognate with Estonian hüljes. Show more arrow right

Wikipedia

öljyntorjunta alus Hylje
suomalainen öljyntorjunta-alus. eväjalkaiset
eli hylje-eläimet (Pinnipedia), petoeläinten lahkoon kuuluva nisäkäslajiryhmä hylkeet
eli varsinaiset hylkeet (Phocidae), nisäkäsheimo korvahylkeet
(Otariidae), nisäkäsheimo
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hylkeeni

hylkeeni

hylkeesi

hylkeesi

hylkeensä

hylkeensä

Par

-ta

hyljettäni

hylkeitäni / hylkehiäni

hyljettäsi

hylkeitäsi / hylkehiäsi

hyljettänsä / hyljettään

hylkeitänsä / hylkeitään / hylkehiänsä / hylkehiään

Gen

-n

hylkeeni

hylkeitteni / hylkeideni / hylkehieni / hylkehitteni

hylkeesi

hylkeittesi / hylkeidesi / hylkehiesi / hylkehittesi

hylkeensä

hylkeittensä / hylkeidensä / hylkehiensä / hylkehittensä

Ill

mihin

hylkeeseeni

hylkeisiini / hylkeihini / hylkehisini

hylkeeseesi

hylkeisiisi / hylkeihisi / hylkehisisi

hylkeeseensä

hylkeisiinsä / hylkeihinsä / hylkehisinsä

Ine

-ssa

hylkeessäni

hylkehissäni / hylkeissäni

hylkeessäsi

hylkehissäsi / hylkeissäsi

hylkeessänsä / hylkeessään

hylkehissänsä / hylkehissään / hylkeissänsä / hylkeissään

Ela

-sta

hylkeestäni

hylkehistäni / hylkeistäni

hylkeestäsi

hylkehistäsi / hylkeistäsi

hylkeestänsä / hylkeestään

hylkehistänsä / hylkehistään / hylkeistänsä / hylkeistään

All

-lle

hylkeelleni

hylkehilleni / hylkeilleni

hylkeellesi

hylkehillesi / hylkeillesi

hylkeellensä / hylkeelleen

hylkehillensä / hylkehilleän / hylkeillensä / hylkeilleän

Ade

-lla

hylkeelläni

hylkehilläni / hylkeilläni

hylkeelläsi

hylkehilläsi / hylkeilläsi

hylkeellänsä / hylkeellään

hylkehillänsä / hylkehillään / hylkeillänsä / hylkeillään

Abl

-lta

hylkeeltäni

hylkehiltäni / hylkeiltäni

hylkeeltäsi

hylkehiltäsi / hylkeiltäsi

hylkeeltänsä / hylkeeltään

hylkehiltänsä / hylkehiltään / hylkeiltänsä / hylkeiltään

Tra

-ksi

hylkeekseni

hylkehikseni / hylkeikseni

hylkeeksesi

hylkehiksesi / hylkeiksesi

hylkeeksensä / hylkeekseen

hylkehikseen / hylkehiksensä / hylkeikseen / hylkeiksensä

Ess

-na

hylkeenäni

hylkehinäni / hylkeinäni

hylkeenäsi

hylkehinäsi / hylkeinäsi

hylkeenänsä / hylkeenään

hylkehinänsä / hylkehinään / hylkeinänsä / hylkeinään

Abe

-tta

hylkeettäni

hylkehittäni / hylkeittäni

hylkeettäsi

hylkehittäsi / hylkeittäsi

hylkeettänsä / hylkeettään

hylkehittänsä / hylkehittään / hylkeittänsä / hylkeittään

Com

-ne

-

hylkehineni / hylkeineni

-

hylkehinesi / hylkeinesi

-

hylkehineen / hylkehinensä / hylkeineen / hylkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

hylkeeni

hylkeesi

hylkeensä

hylkeeni

hylkeesi

hylkeensä

Par

-ta

hyljettäni

hyljettäsi

hyljettänsä / hyljettään

hylkeitäni / hylkehiäni

hylkeitäsi / hylkehiäsi

hylkeitänsä / hylkeitään / hylkehiänsä / hylkehiään

Gen

-n

hylkeeni

hylkeesi

hylkeensä

hylkeitteni / hylkeideni / hylkehieni / hylkehitteni

hylkeittesi / hylkeidesi / hylkehiesi / hylkehittesi

hylkeittensä / hylkeidensä / hylkehiensä / hylkehittensä

Ill

mihin

hylkeeseeni

hylkeeseesi

hylkeeseensä

hylkeisiini / hylkeihini / hylkehisini

hylkeisiisi / hylkeihisi / hylkehisisi

hylkeisiinsä / hylkeihinsä / hylkehisinsä

Ine

-ssa

hylkeessäni

hylkeessäsi

hylkeessänsä / hylkeessään

hylkehissäni / hylkeissäni

hylkehissäsi / hylkeissäsi

hylkehissänsä / hylkehissään / hylkeissänsä / hylkeissään

Ela

-sta

hylkeestäni

hylkeestäsi

hylkeestänsä / hylkeestään

hylkehistäni / hylkeistäni

hylkehistäsi / hylkeistäsi

hylkehistänsä / hylkehistään / hylkeistänsä / hylkeistään

All

-lle

hylkeelleni

hylkeellesi

hylkeellensä / hylkeelleen

hylkehilleni / hylkeilleni

hylkehillesi / hylkeillesi

hylkehillensä / hylkehilleän / hylkeillensä / hylkeilleän

Ade

-lla

hylkeelläni

hylkeelläsi

hylkeellänsä / hylkeellään

hylkehilläni / hylkeilläni

hylkehilläsi / hylkeilläsi

hylkehillänsä / hylkehillään / hylkeillänsä / hylkeillään

Abl

-lta

hylkeeltäni

hylkeeltäsi

hylkeeltänsä / hylkeeltään

hylkehiltäni / hylkeiltäni

hylkehiltäsi / hylkeiltäsi

hylkehiltänsä / hylkehiltään / hylkeiltänsä / hylkeiltään

Tra

-ksi

hylkeekseni

hylkeeksesi

hylkeeksensä / hylkeekseen

hylkehikseni / hylkeikseni

hylkehiksesi / hylkeiksesi

hylkehikseen / hylkehiksensä / hylkeikseen / hylkeiksensä

Ess

-na

hylkeenäni

hylkeenäsi

hylkeenänsä / hylkeenään

hylkehinäni / hylkeinäni

hylkehinäsi / hylkeinäsi

hylkehinänsä / hylkehinään / hylkeinänsä / hylkeinään

Abe

-tta

hylkeettäni

hylkeettäsi

hylkeettänsä / hylkeettään

hylkehittäni / hylkeittäni

hylkehittäsi / hylkeittäsi

hylkehittänsä / hylkehittään / hylkeittänsä / hylkeittään

Com

-ne

-

-

-

hylkehineni / hylkeineni

hylkehinesi / hylkeinesi

hylkehineen / hylkehinensä / hylkeineen / hylkeinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hylkeemme

hylkeemme

hylkeenne

hylkeenne

hylkeensä

hylkeensä

Par

-ta

hyljettämme

hylkeitämme / hylkehiämme

hyljettänne

hylkeitänne / hylkehiänne

hyljettänsä / hyljettään

hylkeitänsä / hylkeitään / hylkehiänsä / hylkehiään

Gen

-n

hylkeemme

hylkeittemme / hylkeidemme / hylkehiemme / hylkehittemme

hylkeenne

hylkeittenne / hylkeidenne / hylkehienne / hylkehittenne

hylkeensä

hylkeittensä / hylkeidensä / hylkehiensä / hylkehittensä

Ill

mihin

hylkeeseemme

hylkeisiimme / hylkeihimme / hylkehisimme

hylkeeseenne

hylkeisiinne / hylkeihinne / hylkehisinne

hylkeeseensä

hylkeisiinsä / hylkeihinsä / hylkehisinsä

Ine

-ssa

hylkeessämme

hylkehissämme / hylkeissämme

hylkeessänne

hylkehissänne / hylkeissänne

hylkeessänsä / hylkeessään

hylkehissänsä / hylkehissään / hylkeissänsä / hylkeissään

Ela

-sta

hylkeestämme

hylkehistämme / hylkeistämme

hylkeestänne

hylkehistänne / hylkeistänne

hylkeestänsä / hylkeestään

hylkehistänsä / hylkehistään / hylkeistänsä / hylkeistään

All

-lle

hylkeellemme

hylkehillemme / hylkeillemme

hylkeellenne

hylkehillenne / hylkeillenne

hylkeellensä / hylkeelleen

hylkehillensä / hylkehilleän / hylkeillensä / hylkeilleän

Ade

-lla

hylkeellämme

hylkehillämme / hylkeillämme

hylkeellänne

hylkehillänne / hylkeillänne

hylkeellänsä / hylkeellään

hylkehillänsä / hylkehillään / hylkeillänsä / hylkeillään

Abl

-lta

hylkeeltämme

hylkehiltämme / hylkeiltämme

hylkeeltänne

hylkehiltänne / hylkeiltänne

hylkeeltänsä / hylkeeltään

hylkehiltänsä / hylkehiltään / hylkeiltänsä / hylkeiltään

Tra

-ksi

hylkeeksemme

hylkehiksemme / hylkeiksemme

hylkeeksenne

hylkehiksenne / hylkeiksenne

hylkeeksensä / hylkeekseen

hylkehikseen / hylkehiksensä / hylkeikseen / hylkeiksensä

Ess

-na

hylkeenämme

hylkehinämme / hylkeinämme

hylkeenänne

hylkehinänne / hylkeinänne

hylkeenänsä / hylkeenään

hylkehinänsä / hylkehinään / hylkeinänsä / hylkeinään

Abe

-tta

hylkeettämme

hylkehittämme / hylkeittämme

hylkeettänne

hylkehittänne / hylkeittänne

hylkeettänsä / hylkeettään

hylkehittänsä / hylkehittään / hylkeittänsä / hylkeittään

Com

-ne

-

hylkehinemme / hylkeinemme

-

hylkehinenne / hylkeinenne

-

hylkehineen / hylkehinensä / hylkeineen / hylkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

hylkeemme

hylkeenne

hylkeensä

hylkeemme

hylkeenne

hylkeensä

Par

-ta

hyljettämme

hyljettänne

hyljettänsä / hyljettään

hylkeitämme / hylkehiämme

hylkeitänne / hylkehiänne

hylkeitänsä / hylkeitään / hylkehiänsä / hylkehiään

Gen

-n

hylkeemme

hylkeenne

hylkeensä

hylkeittemme / hylkeidemme / hylkehiemme / hylkehittemme

hylkeittenne / hylkeidenne / hylkehienne / hylkehittenne

hylkeittensä / hylkeidensä / hylkehiensä / hylkehittensä

Ill

mihin

hylkeeseemme

hylkeeseenne

hylkeeseensä

hylkeisiimme / hylkeihimme / hylkehisimme

hylkeisiinne / hylkeihinne / hylkehisinne

hylkeisiinsä / hylkeihinsä / hylkehisinsä

Ine

-ssa

hylkeessämme

hylkeessänne

hylkeessänsä / hylkeessään

hylkehissämme / hylkeissämme

hylkehissänne / hylkeissänne

hylkehissänsä / hylkehissään / hylkeissänsä / hylkeissään

Ela

-sta

hylkeestämme

hylkeestänne

hylkeestänsä / hylkeestään

hylkehistämme / hylkeistämme

hylkehistänne / hylkeistänne

hylkehistänsä / hylkehistään / hylkeistänsä / hylkeistään

All

-lle

hylkeellemme

hylkeellenne

hylkeellensä / hylkeelleen

hylkehillemme / hylkeillemme

hylkehillenne / hylkeillenne

hylkehillensä / hylkehilleän / hylkeillensä / hylkeilleän

Ade

-lla

hylkeellämme

hylkeellänne

hylkeellänsä / hylkeellään

hylkehillämme / hylkeillämme

hylkehillänne / hylkeillänne

hylkehillänsä / hylkehillään / hylkeillänsä / hylkeillään

Abl

-lta

hylkeeltämme

hylkeeltänne

hylkeeltänsä / hylkeeltään

hylkehiltämme / hylkeiltämme

hylkehiltänne / hylkeiltänne

hylkehiltänsä / hylkehiltään / hylkeiltänsä / hylkeiltään

Tra

-ksi

hylkeeksemme

hylkeeksenne

hylkeeksensä / hylkeekseen

hylkehiksemme / hylkeiksemme

hylkehiksenne / hylkeiksenne

hylkehikseen / hylkehiksensä / hylkeikseen / hylkeiksensä

Ess

-na

hylkeenämme

hylkeenänne

hylkeenänsä / hylkeenään

hylkehinämme / hylkeinämme

hylkehinänne / hylkeinänne

hylkehinänsä / hylkehinään / hylkeinänsä / hylkeinään

Abe

-tta

hylkeettämme

hylkeettänne

hylkeettänsä / hylkeettään

hylkehittämme / hylkeittämme

hylkehittänne / hylkeittänne

hylkehittänsä / hylkehittään / hylkeittänsä / hylkeittään

Com

-ne

-

-

-

hylkehinemme / hylkeinemme

hylkehinenne / hylkeinenne

hylkehineen / hylkehinensä / hylkeineen / hylkeinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koira

koirat

Par

-ta

koiraa

koiria

Gen

-n

koiran

koirien

Ill

mihin

koiraan

koiriin

Ine

-ssa

koirassa

koirissa

Ela

-sta

koirasta

koirista

All

-lle

koiralle

koirille

Ade

-lla

koiralla

koirilla

Abl

-lta

koiralta

koirilta

Tra

-ksi

koiraksi

koiriksi

Ess

-na

koirana

koirina

Abe

-tta

koiratta

koiritta

Com

-ne

-

koirine

Ins

-in

-

koirin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koira

koirat

Par

-ta

koiraa

koiria

Gen

-n

koiran

koirien

Ill

mihin

koiraan

koiriin

Ine

-ssa

koirassa

koirissa

Ela

-sta

koirasta

koirista

All

-lle

koiralle

koirille

Ade

-lla

koiralla

koirilla

Abl

-lta

koiralta

koirilta

Tra

-ksi

koiraksi

koiriksi

Ess

-na

koirana

koirina

Abe

-tta

koiratta

koiritta

Com

-ne

-

koirine

Ins

-in

-

koirin

dog koira, uros, kaveri, koiras, heppu
doggie hauva, koira
canine koira, kulmahammas, koiraeläin
doggy koira, hauva
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; JRC-Acquis; Europarl En ota koiraani. I'm not taking my dog. En näe koiraamme ulkona. I don't see our dog outside. Se on koira. That's a dog. Koiraamme rakastaa ulkoilua. Our dog loves going for walks. Koiraamme on hyvin leikkisä. Our dog is very playful. Onko koirani terve? Is my dog healthy? Kuten hullu koira. Like a mad dog. Äiti katso, koira! We've found us a dog! En ole metsästämässä koiraani. I am not hunting for my dog. Hei, koira, mennään. Hey, dog, let's go. Show more arrow right

Wiktionary

dog dog paddle (swimming stroke) (military slang) military police Show more arrow right (archaic) peni(baby talk) hauva (doggy)(old, poetic) hurtta (hound dog)(derogatory) rakki, piski, murre, tiisti (mongrel)koiranuintisotilaspoliisi Show more arrow right koiramainen koiruus se koira älähtääjohon kalikka kalahtaa (“it's the dog that gets hit that yelps”) (refers to the belief that the person protesting loudest is likely to be guilty; used similarly to English a hit dog will hollerthe lady doth protest too much) Show more arrow right ajokoirabernhardinkoiradalmatiankoiraeskimokoirafaaraokoirafaraokoirahirvikoirahomekoirahuumekoirahyljekoiraintianlentäväkoirajälkikoirajäniskoirakahlekoirakanakoirakarhukoirakiinanpalatsikoirakoiraeläimetkoiraeläinkoiraemokoirakilpailukoirakoulukoiralaumakoiranelämäkoiranhaukuntakoiranheinäkoiranheisikoiranilmakoirankarvakoirankasvattajakoirankeksikoirankielikoirankirppukoirankoppikoirankorvakoirankujekoirankurikoiranköynnöskoiranleukakoirannauriskoiranpenikkakoiranpensaskoiranpentukoiranpommikoiranputkikoiranuintikoiranunikoiranvahtikoiranvirkakoiranäyttelykoirapoliisikoirapuistokoirarotukoirasusikoiratappelukoiratarhakoiraurheilukoiravahtikoiravaljakkokoiraverokulkukoirakuulokoirakäyttökoirakääpiökoiralahokoiralaiskakoiralaivakoiralammaskoiralapinkoiralapinporokoiralintukoiraluolakoiramalmikoiramaltankoirametsästyskoiramäyräkoiranewfoundlandinkoiranäyttelykoiraopaskoirapaimenkoirapalveluskoirapelastuskoirapentukoiraperhoskoirapoikakoirapoliisikoirapommikoiraporokoirapyreneittenkoirarakkikoirarauniokoirarotukoiraruumiskoirasamojedinkoirasankarikoiraseurakoirasotakoirasupikoirasusikoirasylikoiratyttökoirauroskoiravahtikoiravainukoiravartiokoiraverikoiravetokoiravihikoiravillakoiravinttikoira Show more arrow right From Proto-Finnic koira, from Proto-Uralic kojra, kojera, from Proto-Uralic koj(e)- (“male, man”). Finnish koiras from the same origin. Show more arrow right

Wikipedia

Dog The domestic dog (Canis familiaris or Canis lupus familiaris) is a domesticated form of wolf. The dog descended from an ancient, extinct wolf, with the modern wolf being the dog's nearest living relative. The dog was the first species to be domesticated by hunter–gatherers more than 15,000 years ago, prior to the development of agriculture. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koirani

koirani

koirasi

koirasi

koiransa

koiransa

Par

-ta

koiraani

koiriani

koiraasi

koiriasi

koiraansa

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koirani

koirieni

koirasi

koiriesi

koiransa

koiriensa

Ill

mihin

koiraani

koiriini

koiraasi

koiriisi

koiraansa

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassani

koirissani

koirassasi

koirissasi

koirassansa / koirassaan

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastani

koiristani

koirastasi

koiristasi

koirastansa / koirastaan

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koiralleni

koirilleni

koirallesi

koirillesi

koirallensa / koiralleen

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallani

koirillani

koirallasi

koirillasi

koirallansa / koirallaan

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltani

koiriltani

koiraltasi

koiriltasi

koiraltansa / koiraltaan

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koirakseni

koirikseni

koiraksesi

koiriksesi

koiraksensa / koirakseen

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranani

koirinani

koiranasi

koirinasi

koiranansa / koiranaan

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattani

koirittani

koirattasi

koirittasi

koirattansa / koirattaan

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

koirineni

-

koirinesi

-

koirinensa / koirineen

Singular

Plural

Nom

-

koirani

koirasi

koiransa

koirani

koirasi

koiransa

Par

-ta

koiraani

koiraasi

koiraansa

koiriani

koiriasi

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koirani

koirasi

koiransa

koirieni

koiriesi

koiriensa

Ill

mihin

koiraani

koiraasi

koiraansa

koiriini

koiriisi

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassani

koirassasi

koirassansa / koirassaan

koirissani

koirissasi

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastani

koirastasi

koirastansa / koirastaan

koiristani

koiristasi

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koiralleni

koirallesi

koirallensa / koiralleen

koirilleni

koirillesi

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallani

koirallasi

koirallansa / koirallaan

koirillani

koirillasi

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltani

koiraltasi

koiraltansa / koiraltaan

koiriltani

koiriltasi

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koirakseni

koiraksesi

koiraksensa / koirakseen

koirikseni

koiriksesi

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranani

koiranasi

koiranansa / koiranaan

koirinani

koirinasi

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattani

koirattasi

koirattansa / koirattaan

koirittani

koirittasi

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

-

-

koirineni

koirinesi

koirinensa / koirineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koiramme

koiramme

koiranne

koiranne

koiransa

koiransa

Par

-ta

koiraamme

koiriamme

koiraanne

koirianne

koiraansa

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koiramme

koiriemme

koiranne

koirienne

koiransa

koiriensa

Ill

mihin

koiraamme

koiriimme

koiraanne

koiriinne

koiraansa

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassamme

koirissamme

koirassanne

koirissanne

koirassansa / koirassaan

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastamme

koiristamme

koirastanne

koiristanne

koirastansa / koirastaan

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koirallemme

koirillemme

koirallenne

koirillenne

koirallensa / koiralleen

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallamme

koirillamme

koirallanne

koirillanne

koirallansa / koirallaan

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltamme

koiriltamme

koiraltanne

koiriltanne

koiraltansa / koiraltaan

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koiraksemme

koiriksemme

koiraksenne

koiriksenne

koiraksensa / koirakseen

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranamme

koirinamme

koirananne

koirinanne

koiranansa / koiranaan

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattamme

koirittamme

koirattanne

koirittanne

koirattansa / koirattaan

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

koirinemme

-

koirinenne

-

koirinensa / koirineen

Singular

Plural

Nom

-

koiramme

koiranne

koiransa

koiramme

koiranne

koiransa

Par

-ta

koiraamme

koiraanne

koiraansa

koiriamme

koirianne

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koiramme

koiranne

koiransa

koiriemme

koirienne

koiriensa

Ill

mihin

koiraamme

koiraanne

koiraansa

koiriimme

koiriinne

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassamme

koirassanne

koirassansa / koirassaan

koirissamme

koirissanne

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastamme

koirastanne

koirastansa / koirastaan

koiristamme

koiristanne

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koirallemme

koirallenne

koirallensa / koiralleen

koirillemme

koirillenne

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallamme

koirallanne

koirallansa / koirallaan

koirillamme

koirillanne

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltamme

koiraltanne

koiraltansa / koiraltaan

koiriltamme

koiriltanne

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koiraksemme

koiraksenne

koiraksensa / koirakseen

koiriksemme

koiriksenne

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranamme

koirananne

koiranansa / koiranaan

koirinamme

koirinanne

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattamme

koirattanne

koirattansa / koirattaan

koirittamme

koirittanne

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

-

-

koirinemme

koirinenne

koirinensa / koirineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept