logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

koirankuri, noun

Word analysis
koirankuri

koirankuri

koirankuri

Noun, Singular Nominative

koira

Noun, Singular Genitive

+ kuri

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koirankuri

koirankurit

Par

-ta

koirankuria

koirankureita / koirankureja

Gen

-n

koirankurin

koirankureitten / koirankureiden / koirankurien

Ill

mihin

koirankuriin

koirankureihin

Ine

-ssa

koirankurissa

koirankureissa

Ela

-sta

koirankurista

koirankureista

All

-lle

koirankurille

koirankureille

Ade

-lla

koirankurilla

koirankureilla

Abl

-lta

koirankurilta

koirankureilta

Tra

-ksi

koirankuriksi

koirankureiksi

Ess

-na

koirankurina

koirankureina

Abe

-tta

koirankuritta

koirankureitta

Com

-ne

-

koirankureine

Ins

-in

-

koirankurein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koirankuri

koirankurit

Par

-ta

koirankuria

koirankureita / koirankureja

Gen

-n

koirankurin

koirankureitten / koirankureiden / koirankurien

Ill

mihin

koirankuriin

koirankureihin

Ine

-ssa

koirankurissa

koirankureissa

Ela

-sta

koirankurista

koirankureista

All

-lle

koirankurille

koirankureille

Ade

-lla

koirankurilla

koirankureilla

Abl

-lta

koirankurilta

koirankureilta

Tra

-ksi

koirankuriksi

koirankureiksi

Ess

-na

koirankurina

koirankureina

Abe

-tta

koirankuritta

koirankureitta

Com

-ne

-

koirankureine

Ins

-in

-

koirankurein

doggy
dog discipline
Show more arrow right
OPUS; Europarl; Tatoeba; TildeCom Koirankuri on vaikea kitkeä pois nurmikolta. English: Creeping bentgrass is hard to weed out from the lawn. Koirankuri on yleinen rikkaruoho Suomen pihoilla. English: Creeping bentgrass is a common weed in Finnish gardens. Koirankuri tuottaa päänvaivaa monille puutarhureille. English: Creeping bentgrass causes headaches for many gardeners. Koirankuri on tehokas apu punkkien ja muiden loisten torjunnassa. Koirankuri is an effective aid in the prevention of ticks and other parasites. En voi sietää koirankuria puutarhassa. English: I can't stand dandelions in the garden. Istutimme kukkapenkkiin kauniita kesäkukkia ja koirankuri pääsi taas valloilleen nurmikolla. English: We planted beautiful summer flowers in the flower bed and clover spread out on the lawn again. Koirankuri voi aiheuttaa allergisen reaktion, joten on tärkeää käyttää suojakäsineitä sen käsittelyssä. Koirankuri can cause an allergic reaction, so it is important to wear protective gloves when handling it. Show more arrow right

Wiktionary

Synonym of koirankuje Show more arrow right koiran +‎ kuri Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koirankurini

koirankurini

koirankurisi

koirankurisi

koirankurinsa

koirankurinsa

Par

-ta

koirankuriani

koirankureitani / koirankurejani

koirankuriasi

koirankureitasi / koirankurejasi

koirankuriansa / koirankuriaan

koirankureitansa / koirankureitaan / koirankurejansa / koirankurejaan

Gen

-n

koirankurini

koirankureitteni / koirankureideni / koirankurieni

koirankurisi

koirankureittesi / koirankureidesi / koirankuriesi

koirankurinsa

koirankureittensa / koirankureidensa / koirankuriensa

Ill

mihin

koirankuriini

koirankureihini

koirankuriisi

koirankureihisi

koirankuriinsa

koirankureihinsa

Ine

-ssa

koirankurissani

koirankureissani

koirankurissasi

koirankureissasi

koirankurissansa / koirankurissaan

koirankureissansa / koirankureissaan

Ela

-sta

koirankuristani

koirankureistani

koirankuristasi

koirankureistasi

koirankuristansa / koirankuristaan

koirankureistansa / koirankureistaan

All

-lle

koirankurilleni

koirankureilleni

koirankurillesi

koirankureillesi

koirankurillensa / koirankurilleen

koirankureillensa / koirankureillean

Ade

-lla

koirankurillani

koirankureillani

koirankurillasi

koirankureillasi

koirankurillansa / koirankurillaan

koirankureillansa / koirankureillaan

Abl

-lta

koirankuriltani

koirankureiltani

koirankuriltasi

koirankureiltasi

koirankuriltansa / koirankuriltaan

koirankureiltansa / koirankureiltaan

Tra

-ksi

koirankurikseni

koirankureikseni

koirankuriksesi

koirankureiksesi

koirankuriksensa / koirankurikseen

koirankureiksensa / koirankureikseen

Ess

-na

koirankurinani

koirankureinani

koirankurinasi

koirankureinasi

koirankurinansa / koirankurinaan

koirankureinansa / koirankureinaan

Abe

-tta

koirankurittani

koirankureittani

koirankurittasi

koirankureittasi

koirankurittansa / koirankurittaan

koirankureittansa / koirankureittaan

Com

-ne

-

koirankureineni

-

koirankureinesi

-

koirankureinensa / koirankureineen

Singular

Plural

Nom

-

koirankurini

koirankurisi

koirankurinsa

koirankurini

koirankurisi

koirankurinsa

Par

-ta

koirankuriani

koirankuriasi

koirankuriansa / koirankuriaan

koirankureitani / koirankurejani

koirankureitasi / koirankurejasi

koirankureitansa / koirankureitaan / koirankurejansa / koirankurejaan

Gen

-n

koirankurini

koirankurisi

koirankurinsa

koirankureitteni / koirankureideni / koirankurieni

koirankureittesi / koirankureidesi / koirankuriesi

koirankureittensa / koirankureidensa / koirankuriensa

Ill

mihin

koirankuriini

koirankuriisi

koirankuriinsa

koirankureihini

koirankureihisi

koirankureihinsa

Ine

-ssa

koirankurissani

koirankurissasi

koirankurissansa / koirankurissaan

koirankureissani

koirankureissasi

koirankureissansa / koirankureissaan

Ela

-sta

koirankuristani

koirankuristasi

koirankuristansa / koirankuristaan

koirankureistani

koirankureistasi

koirankureistansa / koirankureistaan

All

-lle

koirankurilleni

koirankurillesi

koirankurillensa / koirankurilleen

koirankureilleni

koirankureillesi

koirankureillensa / koirankureillean

Ade

-lla

koirankurillani

koirankurillasi

koirankurillansa / koirankurillaan

koirankureillani

koirankureillasi

koirankureillansa / koirankureillaan

Abl

-lta

koirankuriltani

koirankuriltasi

koirankuriltansa / koirankuriltaan

koirankureiltani

koirankureiltasi

koirankureiltansa / koirankureiltaan

Tra

-ksi

koirankurikseni

koirankuriksesi

koirankuriksensa / koirankurikseen

koirankureikseni

koirankureiksesi

koirankureiksensa / koirankureikseen

Ess

-na

koirankurinani

koirankurinasi

koirankurinansa / koirankurinaan

koirankureinani

koirankureinasi

koirankureinansa / koirankureinaan

Abe

-tta

koirankurittani

koirankurittasi

koirankurittansa / koirankurittaan

koirankureittani

koirankureittasi

koirankureittansa / koirankureittaan

Com

-ne

-

-

-

koirankureineni

koirankureinesi

koirankureinensa / koirankureineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koirankurimme

koirankurimme

koirankurinne

koirankurinne

koirankurinsa

koirankurinsa

Par

-ta

koirankuriamme

koirankureitamme / koirankurejamme

koirankurianne

koirankureitanne / koirankurejanne

koirankuriansa / koirankuriaan

koirankureitansa / koirankureitaan / koirankurejansa / koirankurejaan

Gen

-n

koirankurimme

koirankureittemme / koirankureidemme / koirankuriemme

koirankurinne

koirankureittenne / koirankureidenne / koirankurienne

koirankurinsa

koirankureittensa / koirankureidensa / koirankuriensa

Ill

mihin

koirankuriimme

koirankureihimme

koirankuriinne

koirankureihinne

koirankuriinsa

koirankureihinsa

Ine

-ssa

koirankurissamme

koirankureissamme

koirankurissanne

koirankureissanne

koirankurissansa / koirankurissaan

koirankureissansa / koirankureissaan

Ela

-sta

koirankuristamme

koirankureistamme

koirankuristanne

koirankureistanne

koirankuristansa / koirankuristaan

koirankureistansa / koirankureistaan

All

-lle

koirankurillemme

koirankureillemme

koirankurillenne

koirankureillenne

koirankurillensa / koirankurilleen

koirankureillensa / koirankureillean

Ade

-lla

koirankurillamme

koirankureillamme

koirankurillanne

koirankureillanne

koirankurillansa / koirankurillaan

koirankureillansa / koirankureillaan

Abl

-lta

koirankuriltamme

koirankureiltamme

koirankuriltanne

koirankureiltanne

koirankuriltansa / koirankuriltaan

koirankureiltansa / koirankureiltaan

Tra

-ksi

koirankuriksemme

koirankureiksemme

koirankuriksenne

koirankureiksenne

koirankuriksensa / koirankurikseen

koirankureiksensa / koirankureikseen

Ess

-na

koirankurinamme

koirankureinamme

koirankurinanne

koirankureinanne

koirankurinansa / koirankurinaan

koirankureinansa / koirankureinaan

Abe

-tta

koirankurittamme

koirankureittamme

koirankurittanne

koirankureittanne

koirankurittansa / koirankurittaan

koirankureittansa / koirankureittaan

Com

-ne

-

koirankureinemme

-

koirankureinenne

-

koirankureinensa / koirankureineen

Singular

Plural

Nom

-

koirankurimme

koirankurinne

koirankurinsa

koirankurimme

koirankurinne

koirankurinsa

Par

-ta

koirankuriamme

koirankurianne

koirankuriansa / koirankuriaan

koirankureitamme / koirankurejamme

koirankureitanne / koirankurejanne

koirankureitansa / koirankureitaan / koirankurejansa / koirankurejaan

Gen

-n

koirankurimme

koirankurinne

koirankurinsa

koirankureittemme / koirankureidemme / koirankuriemme

koirankureittenne / koirankureidenne / koirankurienne

koirankureittensa / koirankureidensa / koirankuriensa

Ill

mihin

koirankuriimme

koirankuriinne

koirankuriinsa

koirankureihimme

koirankureihinne

koirankureihinsa

Ine

-ssa

koirankurissamme

koirankurissanne

koirankurissansa / koirankurissaan

koirankureissamme

koirankureissanne

koirankureissansa / koirankureissaan

Ela

-sta

koirankuristamme

koirankuristanne

koirankuristansa / koirankuristaan

koirankureistamme

koirankureistanne

koirankureistansa / koirankureistaan

All

-lle

koirankurillemme

koirankurillenne

koirankurillensa / koirankurilleen

koirankureillemme

koirankureillenne

koirankureillensa / koirankureillean

Ade

-lla

koirankurillamme

koirankurillanne

koirankurillansa / koirankurillaan

koirankureillamme

koirankureillanne

koirankureillansa / koirankureillaan

Abl

-lta

koirankuriltamme

koirankuriltanne

koirankuriltansa / koirankuriltaan

koirankureiltamme

koirankureiltanne

koirankureiltansa / koirankureiltaan

Tra

-ksi

koirankuriksemme

koirankuriksenne

koirankuriksensa / koirankurikseen

koirankureiksemme

koirankureiksenne

koirankureiksensa / koirankureikseen

Ess

-na

koirankurinamme

koirankurinanne

koirankurinansa / koirankurinaan

koirankureinamme

koirankureinanne

koirankureinansa / koirankureinaan

Abe

-tta

koirankurittamme

koirankurittanne

koirankurittansa / koirankurittaan

koirankureittamme

koirankureittanne

koirankureittansa / koirankureittaan

Com

-ne

-

-

-

koirankureinemme

koirankureinenne

koirankureinensa / koirankureineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koira

koirat

Par

-ta

koiraa

koiria

Gen

-n

koiran

koirien

Ill

mihin

koiraan

koiriin

Ine

-ssa

koirassa

koirissa

Ela

-sta

koirasta

koirista

All

-lle

koiralle

koirille

Ade

-lla

koiralla

koirilla

Abl

-lta

koiralta

koirilta

Tra

-ksi

koiraksi

koiriksi

Ess

-na

koirana

koirina

Abe

-tta

koiratta

koiritta

Com

-ne

-

koirine

Ins

-in

-

koirin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koira

koirat

Par

-ta

koiraa

koiria

Gen

-n

koiran

koirien

Ill

mihin

koiraan

koiriin

Ine

-ssa

koirassa

koirissa

Ela

-sta

koirasta

koirista

All

-lle

koiralle

koirille

Ade

-lla

koiralla

koirilla

Abl

-lta

koiralta

koirilta

Tra

-ksi

koiraksi

koiriksi

Ess

-na

koirana

koirina

Abe

-tta

koiratta

koiritta

Com

-ne

-

koirine

Ins

-in

-

koirin

dog koira, uros, kaveri, koiras, heppu
doggie hauva, koira
canine koira, kulmahammas, koiraeläin
doggy koira, hauva
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; JRC-Acquis; Europarl En ota koiraani. I'm not taking my dog. En näe koiraamme ulkona. I don't see our dog outside. Se on koira. That's a dog. Koiraamme rakastaa ulkoilua. Our dog loves going for walks. Koiraamme on hyvin leikkisä. Our dog is very playful. Onko koirani terve? Is my dog healthy? Kuten hullu koira. Like a mad dog. Äiti katso, koira! We've found us a dog! En ole metsästämässä koiraani. I am not hunting for my dog. Hei, koira, mennään. Hey, dog, let's go. Show more arrow right

Wiktionary

dog dog paddle (swimming stroke) (military slang) military police Show more arrow right (archaic) peni(baby talk) hauva (doggy)(old, poetic) hurtta (hound dog)(derogatory) rakki, piski, murre, tiisti (mongrel)koiranuintisotilaspoliisi Show more arrow right koiramainen koiruus se koira älähtääjohon kalikka kalahtaa (“it's the dog that gets hit that yelps”) (refers to the belief that the person protesting loudest is likely to be guilty; used similarly to English a hit dog will hollerthe lady doth protest too much) Show more arrow right ajokoirabernhardinkoiradalmatiankoiraeskimokoirafaaraokoirafaraokoirahirvikoirahomekoirahuumekoirahyljekoiraintianlentäväkoirajälkikoirajäniskoirakahlekoirakanakoirakarhukoirakiinanpalatsikoirakoiraeläimetkoiraeläinkoiraemokoirakilpailukoirakoulukoiralaumakoiranelämäkoiranhaukuntakoiranheinäkoiranheisikoiranilmakoirankarvakoirankasvattajakoirankeksikoirankielikoirankirppukoirankoppikoirankorvakoirankujekoirankurikoiranköynnöskoiranleukakoirannauriskoiranpenikkakoiranpensaskoiranpentukoiranpommikoiranputkikoiranuintikoiranunikoiranvahtikoiranvirkakoiranäyttelykoirapoliisikoirapuistokoirarotukoirasusikoiratappelukoiratarhakoiraurheilukoiravahtikoiravaljakkokoiraverokulkukoirakuulokoirakäyttökoirakääpiökoiralahokoiralaiskakoiralaivakoiralammaskoiralapinkoiralapinporokoiralintukoiraluolakoiramalmikoiramaltankoirametsästyskoiramäyräkoiranewfoundlandinkoiranäyttelykoiraopaskoirapaimenkoirapalveluskoirapelastuskoirapentukoiraperhoskoirapoikakoirapoliisikoirapommikoiraporokoirapyreneittenkoirarakkikoirarauniokoirarotukoiraruumiskoirasamojedinkoirasankarikoiraseurakoirasotakoirasupikoirasusikoirasylikoiratyttökoirauroskoiravahtikoiravainukoiravartiokoiraverikoiravetokoiravihikoiravillakoiravinttikoira Show more arrow right From Proto-Finnic koira, from Proto-Uralic kojra, kojera, from Proto-Uralic koj(e)- (“male, man”). Finnish koiras from the same origin. Show more arrow right

Wikipedia

Dog The domestic dog (Canis familiaris or Canis lupus familiaris) is a domesticated form of wolf. The dog descended from an ancient, extinct wolf, with the modern wolf being the dog's nearest living relative. The dog was the first species to be domesticated by hunter–gatherers more than 15,000 years ago, prior to the development of agriculture. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koirani

koirani

koirasi

koirasi

koiransa

koiransa

Par

-ta

koiraani

koiriani

koiraasi

koiriasi

koiraansa

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koirani

koirieni

koirasi

koiriesi

koiransa

koiriensa

Ill

mihin

koiraani

koiriini

koiraasi

koiriisi

koiraansa

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassani

koirissani

koirassasi

koirissasi

koirassansa / koirassaan

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastani

koiristani

koirastasi

koiristasi

koirastansa / koirastaan

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koiralleni

koirilleni

koirallesi

koirillesi

koirallensa / koiralleen

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallani

koirillani

koirallasi

koirillasi

koirallansa / koirallaan

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltani

koiriltani

koiraltasi

koiriltasi

koiraltansa / koiraltaan

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koirakseni

koirikseni

koiraksesi

koiriksesi

koiraksensa / koirakseen

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranani

koirinani

koiranasi

koirinasi

koiranansa / koiranaan

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattani

koirittani

koirattasi

koirittasi

koirattansa / koirattaan

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

koirineni

-

koirinesi

-

koirinensa / koirineen

Singular

Plural

Nom

-

koirani

koirasi

koiransa

koirani

koirasi

koiransa

Par

-ta

koiraani

koiraasi

koiraansa

koiriani

koiriasi

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koirani

koirasi

koiransa

koirieni

koiriesi

koiriensa

Ill

mihin

koiraani

koiraasi

koiraansa

koiriini

koiriisi

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassani

koirassasi

koirassansa / koirassaan

koirissani

koirissasi

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastani

koirastasi

koirastansa / koirastaan

koiristani

koiristasi

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koiralleni

koirallesi

koirallensa / koiralleen

koirilleni

koirillesi

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallani

koirallasi

koirallansa / koirallaan

koirillani

koirillasi

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltani

koiraltasi

koiraltansa / koiraltaan

koiriltani

koiriltasi

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koirakseni

koiraksesi

koiraksensa / koirakseen

koirikseni

koiriksesi

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranani

koiranasi

koiranansa / koiranaan

koirinani

koirinasi

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattani

koirattasi

koirattansa / koirattaan

koirittani

koirittasi

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

-

-

koirineni

koirinesi

koirinensa / koirineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koiramme

koiramme

koiranne

koiranne

koiransa

koiransa

Par

-ta

koiraamme

koiriamme

koiraanne

koirianne

koiraansa

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koiramme

koiriemme

koiranne

koirienne

koiransa

koiriensa

Ill

mihin

koiraamme

koiriimme

koiraanne

koiriinne

koiraansa

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassamme

koirissamme

koirassanne

koirissanne

koirassansa / koirassaan

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastamme

koiristamme

koirastanne

koiristanne

koirastansa / koirastaan

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koirallemme

koirillemme

koirallenne

koirillenne

koirallensa / koiralleen

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallamme

koirillamme

koirallanne

koirillanne

koirallansa / koirallaan

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltamme

koiriltamme

koiraltanne

koiriltanne

koiraltansa / koiraltaan

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koiraksemme

koiriksemme

koiraksenne

koiriksenne

koiraksensa / koirakseen

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranamme

koirinamme

koirananne

koirinanne

koiranansa / koiranaan

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattamme

koirittamme

koirattanne

koirittanne

koirattansa / koirattaan

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

koirinemme

-

koirinenne

-

koirinensa / koirineen

Singular

Plural

Nom

-

koiramme

koiranne

koiransa

koiramme

koiranne

koiransa

Par

-ta

koiraamme

koiraanne

koiraansa

koiriamme

koirianne

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koiramme

koiranne

koiransa

koiriemme

koirienne

koiriensa

Ill

mihin

koiraamme

koiraanne

koiraansa

koiriimme

koiriinne

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassamme

koirassanne

koirassansa / koirassaan

koirissamme

koirissanne

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastamme

koirastanne

koirastansa / koirastaan

koiristamme

koiristanne

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koirallemme

koirallenne

koirallensa / koiralleen

koirillemme

koirillenne

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallamme

koirallanne

koirallansa / koirallaan

koirillamme

koirillanne

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltamme

koiraltanne

koiraltansa / koiraltaan

koiriltamme

koiriltanne

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koiraksemme

koiraksenne

koiraksensa / koirakseen

koiriksemme

koiriksenne

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranamme

koirananne

koiranansa / koiranaan

koirinamme

koirinanne

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattamme

koirattanne

koirattansa / koirattaan

koirittamme

koirittanne

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

-

-

koirinemme

koirinenne

koirinensa / koirineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuri

kurit

Par

-ta

kuria

kureja

Gen

-n

kurin

kurien

Ill

mihin

kuriin

kureihin

Ine

-ssa

kurissa

kureissa

Ela

-sta

kurista

kureista

All

-lle

kurille

kureille

Ade

-lla

kurilla

kureilla

Abl

-lta

kurilta

kureilta

Tra

-ksi

kuriksi

kureiksi

Ess

-na

kurina

kureina

Abe

-tta

kuritta

kureitta

Com

-ne

-

kureine

Ins

-in

-

kurein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuri

kurit

Par

-ta

kuria

kureja

Gen

-n

kurin

kurien

Ill

mihin

kuriin

kureihin

Ine

-ssa

kurissa

kureissa

Ela

-sta

kurista

kureista

All

-lle

kurille

kureille

Ade

-lla

kurilla

kureilla

Abl

-lta

kurilta

kureilta

Tra

-ksi

kuriksi

kureiksi

Ess

-na

kurina

kureina

Abe

-tta

kuritta

kureitta

Com

-ne

-

kureine

Ins

-in

-

kurein

discipline kuri, kurinpito, kuritus, harjoitus, tiedonala, järjestys
leash talutushihna, talutin, valvonta, ohjat, kuri
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; EUbookshop; jw2019 Kuri on tärkeää lapsille. Discipline is important for children. Haluan kuria. I want discipline. Kurina kuului eteisestä. The sound of discipline could be heard from the hallway. Lapsia ei saa kurittaa kurista. Children should not be punished with discipline. Älä silti kurista minua. Well, don't strangle me for that. Hänen kurista katosi saman tien. His discipline disappeared immediately. Isä vaati tiukkaa kuria. Father demanded strict discipline. Ajatukset kuriin. Controlling Your Thoughts. Kuriin alistuminen. Submitting to Discipline. Kuri on tärkeä osa koulutusta. Discipline is an important part of education. Show more arrow right

Wiktionary

discipline (enforced compliance or control) - discipline (systematic method of obtaining obedience) - discipline (state of order based on submission to authority) - (law) Short for kuritushuone. (type of prison sentence) - (dialectal) canyon kuru Show more arrow right itsekurikurinalainenkurinpitokuritonkurittaakurittomuuskurituskuritushuonepitää kurissatoverikuri Show more arrow right Unclear. A dialectal meaning (Southwestern and Satakunta) "narrow passage" may suggest origin as a parallel formation of kuru (“gorge”), with further semantic development being > "route" > "way" > "habit" > "discipline". Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kurini

kurini

kurisi

kurisi

kurinsa

kurinsa

Par

-ta

kuriani

kurejani

kuriasi

kurejasi

kuriansa / kuriaan

kurejansa / kurejaan

Gen

-n

kurini

kurieni

kurisi

kuriesi

kurinsa

kuriensa

Ill

mihin

kuriini

kureihini

kuriisi

kureihisi

kuriinsa

kureihinsa

Ine

-ssa

kurissani

kureissani

kurissasi

kureissasi

kurissansa / kurissaan

kureissansa / kureissaan

Ela

-sta

kuristani

kureistani

kuristasi

kureistasi

kuristansa / kuristaan

kureistansa / kureistaan

All

-lle

kurilleni

kureilleni

kurillesi

kureillesi

kurillensa / kurilleen

kureillensa / kureillean

Ade

-lla

kurillani

kureillani

kurillasi

kureillasi

kurillansa / kurillaan

kureillansa / kureillaan

Abl

-lta

kuriltani

kureiltani

kuriltasi

kureiltasi

kuriltansa / kuriltaan

kureiltansa / kureiltaan

Tra

-ksi

kurikseni

kureikseni

kuriksesi

kureiksesi

kuriksensa / kurikseen

kureiksensa / kureikseen

Ess

-na

kurinani

kureinani

kurinasi

kureinasi

kurinansa / kurinaan

kureinansa / kureinaan

Abe

-tta

kurittani

kureittani

kurittasi

kureittasi

kurittansa / kurittaan

kureittansa / kureittaan

Com

-ne

-

kureineni

-

kureinesi

-

kureinensa / kureineen

Singular

Plural

Nom

-

kurini

kurisi

kurinsa

kurini

kurisi

kurinsa

Par

-ta

kuriani

kuriasi

kuriansa / kuriaan

kurejani

kurejasi

kurejansa / kurejaan

Gen

-n

kurini

kurisi

kurinsa

kurieni

kuriesi

kuriensa

Ill

mihin

kuriini

kuriisi

kuriinsa

kureihini

kureihisi

kureihinsa

Ine

-ssa

kurissani

kurissasi

kurissansa / kurissaan

kureissani

kureissasi

kureissansa / kureissaan

Ela

-sta

kuristani

kuristasi

kuristansa / kuristaan

kureistani

kureistasi

kureistansa / kureistaan

All

-lle

kurilleni

kurillesi

kurillensa / kurilleen

kureilleni

kureillesi

kureillensa / kureillean

Ade

-lla

kurillani

kurillasi

kurillansa / kurillaan

kureillani

kureillasi

kureillansa / kureillaan

Abl

-lta

kuriltani

kuriltasi

kuriltansa / kuriltaan

kureiltani

kureiltasi

kureiltansa / kureiltaan

Tra

-ksi

kurikseni

kuriksesi

kuriksensa / kurikseen

kureikseni

kureiksesi

kureiksensa / kureikseen

Ess

-na

kurinani

kurinasi

kurinansa / kurinaan

kureinani

kureinasi

kureinansa / kureinaan

Abe

-tta

kurittani

kurittasi

kurittansa / kurittaan

kureittani

kureittasi

kureittansa / kureittaan

Com

-ne

-

-

-

kureineni

kureinesi

kureinensa / kureineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kurimme

kurimme

kurinne

kurinne

kurinsa

kurinsa

Par

-ta

kuriamme

kurejamme

kurianne

kurejanne

kuriansa / kuriaan

kurejansa / kurejaan

Gen

-n

kurimme

kuriemme

kurinne

kurienne

kurinsa

kuriensa

Ill

mihin

kuriimme

kureihimme

kuriinne

kureihinne

kuriinsa

kureihinsa

Ine

-ssa

kurissamme

kureissamme

kurissanne

kureissanne

kurissansa / kurissaan

kureissansa / kureissaan

Ela

-sta

kuristamme

kureistamme

kuristanne

kureistanne

kuristansa / kuristaan

kureistansa / kureistaan

All

-lle

kurillemme

kureillemme

kurillenne

kureillenne

kurillensa / kurilleen

kureillensa / kureillean

Ade

-lla

kurillamme

kureillamme

kurillanne

kureillanne

kurillansa / kurillaan

kureillansa / kureillaan

Abl

-lta

kuriltamme

kureiltamme

kuriltanne

kureiltanne

kuriltansa / kuriltaan

kureiltansa / kureiltaan

Tra

-ksi

kuriksemme

kureiksemme

kuriksenne

kureiksenne

kuriksensa / kurikseen

kureiksensa / kureikseen

Ess

-na

kurinamme

kureinamme

kurinanne

kureinanne

kurinansa / kurinaan

kureinansa / kureinaan

Abe

-tta

kurittamme

kureittamme

kurittanne

kureittanne

kurittansa / kurittaan

kureittansa / kureittaan

Com

-ne

-

kureinemme

-

kureinenne

-

kureinensa / kureineen

Singular

Plural

Nom

-

kurimme

kurinne

kurinsa

kurimme

kurinne

kurinsa

Par

-ta

kuriamme

kurianne

kuriansa / kuriaan

kurejamme

kurejanne

kurejansa / kurejaan

Gen

-n

kurimme

kurinne

kurinsa

kuriemme

kurienne

kuriensa

Ill

mihin

kuriimme

kuriinne

kuriinsa

kureihimme

kureihinne

kureihinsa

Ine

-ssa

kurissamme

kurissanne

kurissansa / kurissaan

kureissamme

kureissanne

kureissansa / kureissaan

Ela

-sta

kuristamme

kuristanne

kuristansa / kuristaan

kureistamme

kureistanne

kureistansa / kureistaan

All

-lle

kurillemme

kurillenne

kurillensa / kurilleen

kureillemme

kureillenne

kureillensa / kureillean

Ade

-lla

kurillamme

kurillanne

kurillansa / kurillaan

kureillamme

kureillanne

kureillansa / kureillaan

Abl

-lta

kuriltamme

kuriltanne

kuriltansa / kuriltaan

kureiltamme

kureiltanne

kureiltansa / kureiltaan

Tra

-ksi

kuriksemme

kuriksenne

kuriksensa / kurikseen

kureiksemme

kureiksenne

kureiksensa / kureikseen

Ess

-na

kurinamme

kurinanne

kurinansa / kurinaan

kureinamme

kureinanne

kureinansa / kureinaan

Abe

-tta

kurittamme

kurittanne

kurittansa / kurittaan

kureittamme

kureittanne

kureittansa / kureittaan

Com

-ne

-

-

-

kureinemme

kureinenne

kureinensa / kureineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept