logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

työvuoro, noun

Word analysis
työvuoron

työvuoron

työvuoro

Noun, Singular Genitive

työ

Noun, Singular Nominative

+ vuo

Noun, Singular Nominative

+ ron

Noun, Singular Nominative

työ

Noun, Singular Nominative

+ vuoro

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työvuoro

työvuorot

Par

-ta

työvuoroa

työvuoroja

Gen

-n

työvuoron

työvuorojen

Ill

mihin

työvuoroon

työvuoroihin

Ine

-ssa

työvuorossa

työvuoroissa

Ela

-sta

työvuorosta

työvuoroista

All

-lle

työvuorolle

työvuoroille

Ade

-lla

työvuorolla

työvuoroilla

Abl

-lta

työvuorolta

työvuoroilta

Tra

-ksi

työvuoroksi

työvuoroiksi

Ess

-na

työvuorona

työvuoroina

Abe

-tta

työvuorotta

työvuoroitta

Com

-ne

-

työvuoroine

Ins

-in

-

työvuoroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työvuoro

työvuorot

Par

-ta

työvuoroa

työvuoroja

Gen

-n

työvuoron

työvuorojen

Ill

mihin

työvuoroon

työvuoroihin

Ine

-ssa

työvuorossa

työvuoroissa

Ela

-sta

työvuorosta

työvuoroista

All

-lle

työvuorolle

työvuoroille

Ade

-lla

työvuorolla

työvuoroilla

Abl

-lta

työvuorolta

työvuoroilta

Tra

-ksi

työvuoroksi

työvuoroiksi

Ess

-na

työvuorona

työvuoroina

Abe

-tta

työvuorotta

työvuoroitta

Com

-ne

-

työvuoroine

Ins

-in

-

työvuoroin

shift muutos, vaihto, siirtyminen, työvuoro, vuoro, vaihdos
turn vuoro, käännös, kierros, käänne, kääntyminen, työvuoro
relay rele, viesti, vuoro, linkki, lähetys, työvuoro
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus Kahvia tarjotaan ilmaiseksi työvuoron aikana. Coffee is offered for free during the work shift. Olen työvuorossa. am on duty. Työvuoromme kestää kymmeneen. Miss Kelly and I are on duty until 10:00 tonight. Hänellä oli työvuoro. He was scheduled to work today. Minun täytyy vaihtaa työvuoroni huomiselle. I need to switch my shift to tomorrow. Työvuoro pitenee kaksi tuntia. All work shifts will be extended by an extra two hours. Emme saisi vaihtaa työvuoroja. We're not supposed to switch shifts. Työvuoro alkaa kello kahdeksan aamulla. The shift starts at eight in the morning. Kiitos, kun sain pari työvuoroa. Thanks for letting me pick up a few shifts. Yritän muuttaa työvuoroani ensi viikolla. I'm trying to change my work shift next week. Show more arrow right

Wiktionary

shift (working period) Show more arrow right työ +‎ vuoro Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työvuoroni

työvuoroni

työvuorosi

työvuorosi

työvuoronsa

työvuoronsa

Par

-ta

työvuoroani

työvuorojani

työvuoroasi

työvuorojasi

työvuoroansa / työvuoroaan

työvuorojansa / työvuorojaan

Gen

-n

työvuoroni

työvuorojeni

työvuorosi

työvuorojesi

työvuoronsa

työvuorojensa

Ill

mihin

työvuorooni

työvuoroihini

työvuoroosi

työvuoroihisi

työvuoroonsa

työvuoroihinsa

Ine

-ssa

työvuorossani

työvuoroissani

työvuorossasi

työvuoroissasi

työvuorossansa / työvuorossaan

työvuoroissansa / työvuoroissaan

Ela

-sta

työvuorostani

työvuoroistani

työvuorostasi

työvuoroistasi

työvuorostansa / työvuorostaan

työvuoroistansa / työvuoroistaan

All

-lle

työvuorolleni

työvuoroilleni

työvuorollesi

työvuoroillesi

työvuorollensa / työvuorolleen

työvuoroillensa / työvuoroillean

Ade

-lla

työvuorollani

työvuoroillani

työvuorollasi

työvuoroillasi

työvuorollansa / työvuorollaan

työvuoroillansa / työvuoroillaan

Abl

-lta

työvuoroltani

työvuoroiltani

työvuoroltasi

työvuoroiltasi

työvuoroltansa / työvuoroltaan

työvuoroiltansa / työvuoroiltaan

Tra

-ksi

työvuorokseni

työvuoroikseni

työvuoroksesi

työvuoroiksesi

työvuoroksensa / työvuorokseen

työvuoroiksensa / työvuoroikseen

Ess

-na

työvuoronani

työvuoroinani

työvuoronasi

työvuoroinasi

työvuoronansa / työvuoronaan

työvuoroinansa / työvuoroinaan

Abe

-tta

työvuorottani

työvuoroittani

työvuorottasi

työvuoroittasi

työvuorottansa / työvuorottaan

työvuoroittansa / työvuoroittaan

Com

-ne

-

työvuoroineni

-

työvuoroinesi

-

työvuoroinensa / työvuoroineen

Singular

Plural

Nom

-

työvuoroni

työvuorosi

työvuoronsa

työvuoroni

työvuorosi

työvuoronsa

Par

-ta

työvuoroani

työvuoroasi

työvuoroansa / työvuoroaan

työvuorojani

työvuorojasi

työvuorojansa / työvuorojaan

Gen

-n

työvuoroni

työvuorosi

työvuoronsa

työvuorojeni

työvuorojesi

työvuorojensa

Ill

mihin

työvuorooni

työvuoroosi

työvuoroonsa

työvuoroihini

työvuoroihisi

työvuoroihinsa

Ine

-ssa

työvuorossani

työvuorossasi

työvuorossansa / työvuorossaan

työvuoroissani

työvuoroissasi

työvuoroissansa / työvuoroissaan

Ela

-sta

työvuorostani

työvuorostasi

työvuorostansa / työvuorostaan

työvuoroistani

työvuoroistasi

työvuoroistansa / työvuoroistaan

All

-lle

työvuorolleni

työvuorollesi

työvuorollensa / työvuorolleen

työvuoroilleni

työvuoroillesi

työvuoroillensa / työvuoroillean

Ade

-lla

työvuorollani

työvuorollasi

työvuorollansa / työvuorollaan

työvuoroillani

työvuoroillasi

työvuoroillansa / työvuoroillaan

Abl

-lta

työvuoroltani

työvuoroltasi

työvuoroltansa / työvuoroltaan

työvuoroiltani

työvuoroiltasi

työvuoroiltansa / työvuoroiltaan

Tra

-ksi

työvuorokseni

työvuoroksesi

työvuoroksensa / työvuorokseen

työvuoroikseni

työvuoroiksesi

työvuoroiksensa / työvuoroikseen

Ess

-na

työvuoronani

työvuoronasi

työvuoronansa / työvuoronaan

työvuoroinani

työvuoroinasi

työvuoroinansa / työvuoroinaan

Abe

-tta

työvuorottani

työvuorottasi

työvuorottansa / työvuorottaan

työvuoroittani

työvuoroittasi

työvuoroittansa / työvuoroittaan

Com

-ne

-

-

-

työvuoroineni

työvuoroinesi

työvuoroinensa / työvuoroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työvuoromme

työvuoromme

työvuoronne

työvuoronne

työvuoronsa

työvuoronsa

Par

-ta

työvuoroamme

työvuorojamme

työvuoroanne

työvuorojanne

työvuoroansa / työvuoroaan

työvuorojansa / työvuorojaan

Gen

-n

työvuoromme

työvuorojemme

työvuoronne

työvuorojenne

työvuoronsa

työvuorojensa

Ill

mihin

työvuoroomme

työvuoroihimme

työvuoroonne

työvuoroihinne

työvuoroonsa

työvuoroihinsa

Ine

-ssa

työvuorossamme

työvuoroissamme

työvuorossanne

työvuoroissanne

työvuorossansa / työvuorossaan

työvuoroissansa / työvuoroissaan

Ela

-sta

työvuorostamme

työvuoroistamme

työvuorostanne

työvuoroistanne

työvuorostansa / työvuorostaan

työvuoroistansa / työvuoroistaan

All

-lle

työvuorollemme

työvuoroillemme

työvuorollenne

työvuoroillenne

työvuorollensa / työvuorolleen

työvuoroillensa / työvuoroillean

Ade

-lla

työvuorollamme

työvuoroillamme

työvuorollanne

työvuoroillanne

työvuorollansa / työvuorollaan

työvuoroillansa / työvuoroillaan

Abl

-lta

työvuoroltamme

työvuoroiltamme

työvuoroltanne

työvuoroiltanne

työvuoroltansa / työvuoroltaan

työvuoroiltansa / työvuoroiltaan

Tra

-ksi

työvuoroksemme

työvuoroiksemme

työvuoroksenne

työvuoroiksenne

työvuoroksensa / työvuorokseen

työvuoroiksensa / työvuoroikseen

Ess

-na

työvuoronamme

työvuoroinamme

työvuoronanne

työvuoroinanne

työvuoronansa / työvuoronaan

työvuoroinansa / työvuoroinaan

Abe

-tta

työvuorottamme

työvuoroittamme

työvuorottanne

työvuoroittanne

työvuorottansa / työvuorottaan

työvuoroittansa / työvuoroittaan

Com

-ne

-

työvuoroinemme

-

työvuoroinenne

-

työvuoroinensa / työvuoroineen

Singular

Plural

Nom

-

työvuoromme

työvuoronne

työvuoronsa

työvuoromme

työvuoronne

työvuoronsa

Par

-ta

työvuoroamme

työvuoroanne

työvuoroansa / työvuoroaan

työvuorojamme

työvuorojanne

työvuorojansa / työvuorojaan

Gen

-n

työvuoromme

työvuoronne

työvuoronsa

työvuorojemme

työvuorojenne

työvuorojensa

Ill

mihin

työvuoroomme

työvuoroonne

työvuoroonsa

työvuoroihimme

työvuoroihinne

työvuoroihinsa

Ine

-ssa

työvuorossamme

työvuorossanne

työvuorossansa / työvuorossaan

työvuoroissamme

työvuoroissanne

työvuoroissansa / työvuoroissaan

Ela

-sta

työvuorostamme

työvuorostanne

työvuorostansa / työvuorostaan

työvuoroistamme

työvuoroistanne

työvuoroistansa / työvuoroistaan

All

-lle

työvuorollemme

työvuorollenne

työvuorollensa / työvuorolleen

työvuoroillemme

työvuoroillenne

työvuoroillensa / työvuoroillean

Ade

-lla

työvuorollamme

työvuorollanne

työvuorollansa / työvuorollaan

työvuoroillamme

työvuoroillanne

työvuoroillansa / työvuoroillaan

Abl

-lta

työvuoroltamme

työvuoroltanne

työvuoroltansa / työvuoroltaan

työvuoroiltamme

työvuoroiltanne

työvuoroiltansa / työvuoroiltaan

Tra

-ksi

työvuoroksemme

työvuoroksenne

työvuoroksensa / työvuorokseen

työvuoroiksemme

työvuoroiksenne

työvuoroiksensa / työvuoroikseen

Ess

-na

työvuoronamme

työvuoronanne

työvuoronansa / työvuoronaan

työvuoroinamme

työvuoroinanne

työvuoroinansa / työvuoroinaan

Abe

-tta

työvuorottamme

työvuorottanne

työvuorottansa / työvuorottaan

työvuoroittamme

työvuoroittanne

työvuoroittansa / työvuoroittaan

Com

-ne

-

-

-

työvuoroinemme

työvuoroinenne

työvuoroinensa / työvuoroineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työ

työt

Par

-ta

työtä

töitä

Gen

-n

työn

töitten / töiden

Ill

mihin

työhön

töihin

Ine

-ssa

työssä

töissä

Ela

-sta

työstä

töistä

All

-lle

työlle

töille

Ade

-lla

työllä

töillä

Abl

-lta

työltä

töiltä

Tra

-ksi

työksi

töiksi

Ess

-na

työnä

töinä

Abe

-tta

työttä

töittä

Com

-ne

-

töine

Ins

-in

-

töin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työ

työt

Par

-ta

työtä

töitä

Gen

-n

työn

töitten / töiden

Ill

mihin

työhön

töihin

Ine

-ssa

työssä

töissä

Ela

-sta

työstä

töistä

All

-lle

työlle

töille

Ade

-lla

työllä

töillä

Abl

-lta

työltä

töiltä

Tra

-ksi

työksi

töiksi

Ess

-na

työnä

töinä

Abe

-tta

työttä

töittä

Com

-ne

-

töine

Ins

-in

-

töin

job työ, työpaikka, tehtävä, urakka, keikka, juttu
work työ, työt, teos, työnteko, aikaansaannos, käsityö
working työskentely, työ, työnteko
labor työ, työvoima, synnytys, vaiva, synnytyspoltot, työläiset
piece pala, kappale, osa, työ, palanen, teos
employment työllisyys, työ, työpaikka, työllistäminen, työhönotto, toimi
business liike, liiketoiminta, kauppa, työ, ammatti, liikeyritys
task tehtävä, työ, urakka
occupation ammatti, miehitys, työ, valtaus, tehtävä, hallinta
entry osallistuminen, merkintä, pääsy, kohta, tulo, työ
doing toimi, teko, työ
undertaking yritys, sitoumus, hanke, lupaus, työ, liikeyritys
a piece of work työ, aikaansaannos
deed teko, asiakirja, työ, uroteko
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, työ
lab laboratorio, työ, vaiva, ponnistus, synnytys, työvoima
deal sopimus, kauppa, jako, kohtelu, reilu peli, työ
graft siirre, oksas, lahjusten otto, lahjus, työ, raadanta
Show more arrow right
OpenSubtitles, sentence 3978480.; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 200038.; jw2019 Työ tekee miehen. Work makes the man. Entä työ? And the job? Työ on tärkeä osa elämää. Work is an important part of life. Työni nykyään. My Work Today. Työ on sinun. This job is yours. Sehän on työsi. That's what you do, Eric. Työmme on pyhää. The work we're doing is holy. Työni on tylsää. My job is boring. Työ oli sinulle. That job was for you. Saat pitää työsi. Keep yourjob. Show more arrow right

Wiktionary

work (labour, employment, occupation, job) work (effort expended on a particular task) work (physics: mechanics and thermodynamics) work (artistic or intellectual production) work (place of work) job Show more arrow right (job): duuni (slang, colloquial)(artistic or intellectual production): teos(place of work): työpaikka; duuni (slang, colloquial) Show more arrow right When saying "at work", "to work" or "from work", the locational cases are used in plural. Olen töissä. ― I am at work.mennä töihin ― go to work Show more arrow right työläinen työläs Show more arrow right From Proto-Finnic töö, from Proto-Finno-Ugric tewe; cognate with Estonian and Votic töö and Livonian tīe. From Proto-Finnic töö. Show more arrow right

Wikipedia

Labour (economics) Labor is work done by people. Labor is one of three factors of production. The other two factors are land and capital. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työni

työni

työsi

työsi

työnsä

työnsä

Par

-ta

työtäni

töitäni

työtäsi

töitäsi

työtänsä / työtään

töitänsä / töitään

Gen

-n

työni

töitteni / töideni

työsi

töittesi / töidesi

työnsä

töittensä / töidensä

Ill

mihin

työhöni

töihini

työhösi

töihisi

työhönsä

töihinsä

Ine

-ssa

työssäni

töissäni

työssäsi

töissäsi

työssänsä / työssään

töissänsä / töissään

Ela

-sta

työstäni

töistäni

työstäsi

töistäsi

työstänsä / työstään

töistänsä / töistään

All

-lle

työlleni

töilleni

työllesi

töillesi

työllensä / työlleen

töillensä / töilleän

Ade

-lla

työlläni

töilläni

työlläsi

töilläsi

työllänsä / työllään

töillänsä / töillään

Abl

-lta

työltäni

töiltäni

työltäsi

töiltäsi

työltänsä / työltään

töiltänsä / töiltään

Tra

-ksi

työkseni

töikseni

työksesi

töiksesi

työksensä / työkseen

töiksensä / töikseen

Ess

-na

työnäni

töinäni

työnäsi

töinäsi

työnänsä / työnään

töinänsä / töinään

Abe

-tta

työttäni

töittäni

työttäsi

töittäsi

työttänsä / työttään

töittänsä / töittään

Com

-ne

-

töineni

-

töinesi

-

töinensä / töineen

Singular

Plural

Nom

-

työni

työsi

työnsä

työni

työsi

työnsä

Par

-ta

työtäni

työtäsi

työtänsä / työtään

töitäni

töitäsi

töitänsä / töitään

Gen

-n

työni

työsi

työnsä

töitteni / töideni

töittesi / töidesi

töittensä / töidensä

Ill

mihin

työhöni

työhösi

työhönsä

töihini

töihisi

töihinsä

Ine

-ssa

työssäni

työssäsi

työssänsä / työssään

töissäni

töissäsi

töissänsä / töissään

Ela

-sta

työstäni

työstäsi

työstänsä / työstään

töistäni

töistäsi

töistänsä / töistään

All

-lle

työlleni

työllesi

työllensä / työlleen

töilleni

töillesi

töillensä / töilleän

Ade

-lla

työlläni

työlläsi

työllänsä / työllään

töilläni

töilläsi

töillänsä / töillään

Abl

-lta

työltäni

työltäsi

työltänsä / työltään

töiltäni

töiltäsi

töiltänsä / töiltään

Tra

-ksi

työkseni

työksesi

työksensä / työkseen

töikseni

töiksesi

töiksensä / töikseen

Ess

-na

työnäni

työnäsi

työnänsä / työnään

töinäni

töinäsi

töinänsä / töinään

Abe

-tta

työttäni

työttäsi

työttänsä / työttään

töittäni

töittäsi

töittänsä / töittään

Com

-ne

-

-

-

töineni

töinesi

töinensä / töineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työmme

työmme

työnne

työnne

työnsä

työnsä

Par

-ta

työtämme

töitämme

työtänne

töitänne

työtänsä / työtään

töitänsä / töitään

Gen

-n

työmme

töittemme / töidemme

työnne

töittenne / töidenne

työnsä

töittensä / töidensä

Ill

mihin

työhömme

töihimme

työhönne

töihinne

työhönsä

töihinsä

Ine

-ssa

työssämme

töissämme

työssänne

töissänne

työssänsä / työssään

töissänsä / töissään

Ela

-sta

työstämme

töistämme

työstänne

töistänne

työstänsä / työstään

töistänsä / töistään

All

-lle

työllemme

töillemme

työllenne

töillenne

työllensä / työlleen

töillensä / töilleän

Ade

-lla

työllämme

töillämme

työllänne

töillänne

työllänsä / työllään

töillänsä / töillään

Abl

-lta

työltämme

töiltämme

työltänne

töiltänne

työltänsä / työltään

töiltänsä / töiltään

Tra

-ksi

työksemme

töiksemme

työksenne

töiksenne

työksensä / työkseen

töiksensä / töikseen

Ess

-na

työnämme

töinämme

työnänne

töinänne

työnänsä / työnään

töinänsä / töinään

Abe

-tta

työttämme

töittämme

työttänne

töittänne

työttänsä / työttään

töittänsä / töittään

Com

-ne

-

töinemme

-

töinenne

-

töinensä / töineen

Singular

Plural

Nom

-

työmme

työnne

työnsä

työmme

työnne

työnsä

Par

-ta

työtämme

työtänne

työtänsä / työtään

töitämme

töitänne

töitänsä / töitään

Gen

-n

työmme

työnne

työnsä

töittemme / töidemme

töittenne / töidenne

töittensä / töidensä

Ill

mihin

työhömme

työhönne

työhönsä

töihimme

töihinne

töihinsä

Ine

-ssa

työssämme

työssänne

työssänsä / työssään

töissämme

töissänne

töissänsä / töissään

Ela

-sta

työstämme

työstänne

työstänsä / työstään

töistämme

töistänne

töistänsä / töistään

All

-lle

työllemme

työllenne

työllensä / työlleen

töillemme

töillenne

töillensä / töilleän

Ade

-lla

työllämme

työllänne

työllänsä / työllään

töillämme

töillänne

töillänsä / töillään

Abl

-lta

työltämme

työltänne

työltänsä / työltään

töiltämme

töiltänne

töiltänsä / töiltään

Tra

-ksi

työksemme

työksenne

työksensä / työkseen

töiksemme

töiksenne

töiksensä / töikseen

Ess

-na

työnämme

työnänne

työnänsä / työnään

töinämme

töinänne

töinänsä / töinään

Abe

-tta

työttämme

työttänne

työttänsä / työttään

töittämme

töittänne

töittänsä / töittään

Com

-ne

-

-

-

töinemme

töinenne

töinensä / töineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuo

vuot

Par

-ta

vuota

voita

Gen

-n

vuon

voitten / voiden

Ill

mihin

vuohon

voihin

Ine

-ssa

vuossa

voissa

Ela

-sta

vuosta

voista

All

-lle

vuolle

voille

Ade

-lla

vuolla

voilla

Abl

-lta

vuolta

voilta

Tra

-ksi

vuoksi

voiksi

Ess

-na

vuona

voina

Abe

-tta

vuotta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuo

vuot

Par

-ta

vuota

voita

Gen

-n

vuon

voitten / voiden

Ill

mihin

vuohon

voihin

Ine

-ssa

vuossa

voissa

Ela

-sta

vuosta

voista

All

-lle

vuolle

voille

Ade

-lla

vuolla

voilla

Abl

-lta

vuolta

voilta

Tra

-ksi

vuoksi

voiksi

Ess

-na

vuona

voina

Abe

-tta

vuotta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

flux vuo, virtaus, juoksute, virta, alituinen vaihtelu, kiertokulku
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 377532.; ParFinCo, sentence 104471; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 3980896.; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Suomi24 Parallel Corpus Osta voita ja leipää. Buy butter and bread. Tuskan vuosi. The year of pain. Ja ilon vuosi. And a year of joy. Hän lauloi vuokseen. He sang for his sake. Kaikki tämä on vuoksesi. All this is for your sake. En tee sitä vuokseen. I'm not doing it for his sake. On kulunut vuosi. It' s been a year. Vuotamme on paljon verta. We are losing a lot of blood. Lisää hieman voita keittoon. Add some butter to the soup. Vuo kurkistaa pilven takaa. The vuo peeks out from behind the cloud. Show more arrow right

Wiktionary

flow (physics) flux Show more arrow right vuoksi vuolas vuolle vuotaa kyynelvuo magneettivuo sähkövuo vuokaavio vuontiheys Show more arrow right From Proto-Finnic voo, from Proto-Uralic uwa- (“to flow”). Show more arrow right

Wikipedia

Flux Flux describes any effect that appears to pass or travel (whether it actually moves or not) through a surface or substance. A flux is a concept in applied mathematics and vector calculus which has many applications to physics. For transport phenomena, flux is a vector quantity, describing the magnitude and direction of the flow of a substance or property. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuoni

vuoni

vuosi

vuosi

vuonsa

vuonsa

Par

-ta

vuotani

voitani

vuotasi

voitasi

vuotansa / vuotaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuoni

voitteni / voideni

vuosi

voittesi / voidesi

vuonsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohoni

voihini

vuohosi

voihisi

vuohonsa

voihinsa

Ine

-ssa

vuossani

voissani

vuossasi

voissasi

vuossansa / vuossaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostani

voistani

vuostasi

voistasi

vuostansa / vuostaan

voistansa / voistaan

All

-lle

vuolleni

voilleni

vuollesi

voillesi

vuollensa / vuolleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollani

voillani

vuollasi

voillasi

vuollansa / vuollaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltani

voiltani

vuoltasi

voiltasi

vuoltansa / vuoltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuokseni

voikseni

vuoksesi

voiksesi

vuoksensa / vuokseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonani

voinani

vuonasi

voinasi

vuonansa / vuonaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottani

voittani

vuottasi

voittasi

vuottansa / vuottaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voineni

-

voinesi

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

vuoni

vuosi

vuonsa

vuoni

vuosi

vuonsa

Par

-ta

vuotani

vuotasi

vuotansa / vuotaan

voitani

voitasi

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuoni

vuosi

vuonsa

voitteni / voideni

voittesi / voidesi

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohoni

vuohosi

vuohonsa

voihini

voihisi

voihinsa

Ine

-ssa

vuossani

vuossasi

vuossansa / vuossaan

voissani

voissasi

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostani

vuostasi

vuostansa / vuostaan

voistani

voistasi

voistansa / voistaan

All

-lle

vuolleni

vuollesi

vuollensa / vuolleen

voilleni

voillesi

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollani

vuollasi

vuollansa / vuollaan

voillani

voillasi

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltani

vuoltasi

vuoltansa / vuoltaan

voiltani

voiltasi

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuokseni

vuoksesi

vuoksensa / vuokseen

voikseni

voiksesi

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonani

vuonasi

vuonansa / vuonaan

voinani

voinasi

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottani

vuottasi

vuottansa / vuottaan

voittani

voittasi

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voineni

voinesi

voinensa / voineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuomme

vuomme

vuonne

vuonne

vuonsa

vuonsa

Par

-ta

vuotamme

voitamme

vuotanne

voitanne

vuotansa / vuotaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuomme

voittemme / voidemme

vuonne

voittenne / voidenne

vuonsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohomme

voihimme

vuohonne

voihinne

vuohonsa

voihinsa

Ine

-ssa

vuossamme

voissamme

vuossanne

voissanne

vuossansa / vuossaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostamme

voistamme

vuostanne

voistanne

vuostansa / vuostaan

voistansa / voistaan

All

-lle

vuollemme

voillemme

vuollenne

voillenne

vuollensa / vuolleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollamme

voillamme

vuollanne

voillanne

vuollansa / vuollaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltamme

voiltamme

vuoltanne

voiltanne

vuoltansa / vuoltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuoksemme

voiksemme

vuoksenne

voiksenne

vuoksensa / vuokseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonamme

voinamme

vuonanne

voinanne

vuonansa / vuonaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottamme

voittamme

vuottanne

voittanne

vuottansa / vuottaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voinemme

-

voinenne

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

vuomme

vuonne

vuonsa

vuomme

vuonne

vuonsa

Par

-ta

vuotamme

vuotanne

vuotansa / vuotaan

voitamme

voitanne

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuomme

vuonne

vuonsa

voittemme / voidemme

voittenne / voidenne

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohomme

vuohonne

vuohonsa

voihimme

voihinne

voihinsa

Ine

-ssa

vuossamme

vuossanne

vuossansa / vuossaan

voissamme

voissanne

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostamme

vuostanne

vuostansa / vuostaan

voistamme

voistanne

voistansa / voistaan

All

-lle

vuollemme

vuollenne

vuollensa / vuolleen

voillemme

voillenne

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollamme

vuollanne

vuollansa / vuollaan

voillamme

voillanne

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltamme

vuoltanne

vuoltansa / vuoltaan

voiltamme

voiltanne

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuoksemme

vuoksenne

vuoksensa / vuokseen

voiksemme

voiksenne

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonamme

vuonanne

vuonansa / vuonaan

voinamme

voinanne

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottamme

vuottanne

vuottansa / vuottaan

voittamme

voittanne

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voinemme

voinenne

voinensa / voineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ron

ronit

Par

-ta

ronia

roneja

Gen

-n

ronin

ronien

Ill

mihin

roniin

roneihin

Ine

-ssa

ronissa

roneissa

Ela

-sta

ronista

roneista

All

-lle

ronille

roneille

Ade

-lla

ronilla

roneilla

Abl

-lta

ronilta

roneilta

Tra

-ksi

roniksi

roneiksi

Ess

-na

ronina

roneina

Abe

-tta

ronitta

roneitta

Com

-ne

-

roneine

Ins

-in

-

ronein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ron

ronit

Par

-ta

ronia

roneja

Gen

-n

ronin

ronien

Ill

mihin

roniin

roneihin

Ine

-ssa

ronissa

roneissa

Ela

-sta

ronista

roneista

All

-lle

ronille

roneille

Ade

-lla

ronilla

roneilla

Abl

-lta

ronilta

roneilta

Tra

-ksi

roniksi

roneiksi

Ess

-na

ronina

roneina

Abe

-tta

ronitta

roneitta

Com

-ne

-

roneine

Ins

-in

-

ronein

ron
r is
of Ron
by Ron
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Europarl; OPUS - Finnish-English Ron, älä. Ron, don't. Kiitos, Ron. Thank you, Ron. Ron Howard ohjaa. Ron Howard's attached to direct. Ron, älä pelleile. Ron, stop wasting time. Ron, oletko valmis? Ron, you ready? Ron rakastaa äitiä. Ron loves Mommy! Ron on sanonut sen jo kaksi kertaa. ron has already said it twice. Ron on suosittu nimi poikavauvoilla. Ron is a popular name for baby boys. Lehdet tuovat rahaa, Ron. It's the print that gets the money, Ron. Tarvitsin ron apua tehtävän suorittamiseen. I needed ron's help to complete the task. Show more arrow right

Wikipedia

Ron (given name) Ron is a given name. It is mostly used as a shortening of the name Ronald, but is also Hebrew for "joy". People with this name include:. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ronini

ronini

ronisi

ronisi

roninsa

roninsa

Par

-ta

roniani

ronejani

roniasi

ronejasi

roniansa / roniaan

ronejansa / ronejaan

Gen

-n

ronini

ronieni

ronisi

roniesi

roninsa

roniensa

Ill

mihin

roniini

roneihini

roniisi

roneihisi

roniinsa

roneihinsa

Ine

-ssa

ronissani

roneissani

ronissasi

roneissasi

ronissansa / ronissaan

roneissansa / roneissaan

Ela

-sta

ronistani

roneistani

ronistasi

roneistasi

ronistansa / ronistaan

roneistansa / roneistaan

All

-lle

ronilleni

roneilleni

ronillesi

roneillesi

ronillensa / ronilleen

roneillensa / roneillean

Ade

-lla

ronillani

roneillani

ronillasi

roneillasi

ronillansa / ronillaan

roneillansa / roneillaan

Abl

-lta

roniltani

roneiltani

roniltasi

roneiltasi

roniltansa / roniltaan

roneiltansa / roneiltaan

Tra

-ksi

ronikseni

roneikseni

roniksesi

roneiksesi

roniksensa / ronikseen

roneiksensa / roneikseen

Ess

-na

roninani

roneinani

roninasi

roneinasi

roninansa / roninaan

roneinansa / roneinaan

Abe

-tta

ronittani

roneittani

ronittasi

roneittasi

ronittansa / ronittaan

roneittansa / roneittaan

Com

-ne

-

roneineni

-

roneinesi

-

roneinensa / roneineen

Singular

Plural

Nom

-

ronini

ronisi

roninsa

ronini

ronisi

roninsa

Par

-ta

roniani

roniasi

roniansa / roniaan

ronejani

ronejasi

ronejansa / ronejaan

Gen

-n

ronini

ronisi

roninsa

ronieni

roniesi

roniensa

Ill

mihin

roniini

roniisi

roniinsa

roneihini

roneihisi

roneihinsa

Ine

-ssa

ronissani

ronissasi

ronissansa / ronissaan

roneissani

roneissasi

roneissansa / roneissaan

Ela

-sta

ronistani

ronistasi

ronistansa / ronistaan

roneistani

roneistasi

roneistansa / roneistaan

All

-lle

ronilleni

ronillesi

ronillensa / ronilleen

roneilleni

roneillesi

roneillensa / roneillean

Ade

-lla

ronillani

ronillasi

ronillansa / ronillaan

roneillani

roneillasi

roneillansa / roneillaan

Abl

-lta

roniltani

roniltasi

roniltansa / roniltaan

roneiltani

roneiltasi

roneiltansa / roneiltaan

Tra

-ksi

ronikseni

roniksesi

roniksensa / ronikseen

roneikseni

roneiksesi

roneiksensa / roneikseen

Ess

-na

roninani

roninasi

roninansa / roninaan

roneinani

roneinasi

roneinansa / roneinaan

Abe

-tta

ronittani

ronittasi

ronittansa / ronittaan

roneittani

roneittasi

roneittansa / roneittaan

Com

-ne

-

-

-

roneineni

roneinesi

roneinensa / roneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ronimme

ronimme

roninne

roninne

roninsa

roninsa

Par

-ta

roniamme

ronejamme

ronianne

ronejanne

roniansa / roniaan

ronejansa / ronejaan

Gen

-n

ronimme

roniemme

roninne

ronienne

roninsa

roniensa

Ill

mihin

roniimme

roneihimme

roniinne

roneihinne

roniinsa

roneihinsa

Ine

-ssa

ronissamme

roneissamme

ronissanne

roneissanne

ronissansa / ronissaan

roneissansa / roneissaan

Ela

-sta

ronistamme

roneistamme

ronistanne

roneistanne

ronistansa / ronistaan

roneistansa / roneistaan

All

-lle

ronillemme

roneillemme

ronillenne

roneillenne

ronillensa / ronilleen

roneillensa / roneillean

Ade

-lla

ronillamme

roneillamme

ronillanne

roneillanne

ronillansa / ronillaan

roneillansa / roneillaan

Abl

-lta

roniltamme

roneiltamme

roniltanne

roneiltanne

roniltansa / roniltaan

roneiltansa / roneiltaan

Tra

-ksi

roniksemme

roneiksemme

roniksenne

roneiksenne

roniksensa / ronikseen

roneiksensa / roneikseen

Ess

-na

roninamme

roneinamme

roninanne

roneinanne

roninansa / roninaan

roneinansa / roneinaan

Abe

-tta

ronittamme

roneittamme

ronittanne

roneittanne

ronittansa / ronittaan

roneittansa / roneittaan

Com

-ne

-

roneinemme

-

roneinenne

-

roneinensa / roneineen

Singular

Plural

Nom

-

ronimme

roninne

roninsa

ronimme

roninne

roninsa

Par

-ta

roniamme

ronianne

roniansa / roniaan

ronejamme

ronejanne

ronejansa / ronejaan

Gen

-n

ronimme

roninne

roninsa

roniemme

ronienne

roniensa

Ill

mihin

roniimme

roniinne

roniinsa

roneihimme

roneihinne

roneihinsa

Ine

-ssa

ronissamme

ronissanne

ronissansa / ronissaan

roneissamme

roneissanne

roneissansa / roneissaan

Ela

-sta

ronistamme

ronistanne

ronistansa / ronistaan

roneistamme

roneistanne

roneistansa / roneistaan

All

-lle

ronillemme

ronillenne

ronillensa / ronilleen

roneillemme

roneillenne

roneillensa / roneillean

Ade

-lla

ronillamme

ronillanne

ronillansa / ronillaan

roneillamme

roneillanne

roneillansa / roneillaan

Abl

-lta

roniltamme

roniltanne

roniltansa / roniltaan

roneiltamme

roneiltanne

roneiltansa / roneiltaan

Tra

-ksi

roniksemme

roniksenne

roniksensa / ronikseen

roneiksemme

roneiksenne

roneiksensa / roneikseen

Ess

-na

roninamme

roninanne

roninansa / roninaan

roneinamme

roneinanne

roneinansa / roneinaan

Abe

-tta

ronittamme

ronittanne

ronittansa / ronittaan

roneittamme

roneittanne

roneittansa / roneittaan

Com

-ne

-

-

-

roneinemme

roneinenne

roneinensa / roneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuoro

vuorot

Par

-ta

vuoroa

vuoroja

Gen

-n

vuoron

vuorojen

Ill

mihin

vuoroon

vuoroihin

Ine

-ssa

vuorossa

vuoroissa

Ela

-sta

vuorosta

vuoroista

All

-lle

vuorolle

vuoroille

Ade

-lla

vuorolla

vuoroilla

Abl

-lta

vuorolta

vuoroilta

Tra

-ksi

vuoroksi

vuoroiksi

Ess

-na

vuorona

vuoroina

Abe

-tta

vuorotta

vuoroitta

Com

-ne

-

vuoroine

Ins

-in

-

vuoroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuoro

vuorot

Par

-ta

vuoroa

vuoroja

Gen

-n

vuoron

vuorojen

Ill

mihin

vuoroon

vuoroihin

Ine

-ssa

vuorossa

vuoroissa

Ela

-sta

vuorosta

vuoroista

All

-lle

vuorolle

vuoroille

Ade

-lla

vuorolla

vuoroilla

Abl

-lta

vuorolta

vuoroilta

Tra

-ksi

vuoroksi

vuoroiksi

Ess

-na

vuorona

vuoroina

Abe

-tta

vuorotta

vuoroitta

Com

-ne

-

vuoroine

Ins

-in

-

vuoroin

turn vuoro, käännös, kierros, käänne, kääntyminen, mutka
shift muutos, vaihto, siirtyminen, työvuoro, vuoro, vaihdos
service palvelu, huolto, yhteys, tiedoksianto, laitos, vuoro
relay rele, viesti, vuoro, linkki, lähetys, työvuoro
go sisu, meno, vauhti, vuoro, kerta, tarmo
play leikki, peli, näytelmä, välys, huvi, vuoro
spell loitsu, taika, rupeama, taikasanat, lumous, vuoro
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; KDE40.1; Europarl; Europarl Parallel Corpus - EP-00-01-17-006; Tatoeba Minun vuoroni. Alright, it's my turn. Sinun vuorosi. It's your turn. Kenen vuoro? Who's up next? Sinun vuoro. Your turn. New Yorkin vuoro. New York in the house! Tietokoneen vuoro. Waiting for computer. Vuorosi on tullut. Your turn has come. Nyt on tankin vuoro. Right now it's a tank for the civil defense. Vuorosi on nyt ohi. Your turn is over now. Voit ottaa vuorosi. You can take your turn. Show more arrow right

Wiktionary

turn Fin:Sinun vuorosi!Eng:It's your turn!Fin:Nyt voit aloittaa vuorosi.Eng:You can take your turn now. shift (scheduled working period) (transport) A means of transportation that runs regularly on a given route; no universally applicable English equivalent, connection or scheduled fit for many usages. Fin:Helsingin ja Oulun välillä lentää kymmeniä vuoroja päivittäin.Eng:There are dozens of daily scheduled flights between Helsinki and Oulu. Show more arrow right vuorostaan vuorotella vuorotellen Show more arrow right aamuvuoroerovuoroheittovuoroiltavuorojunavuorokolmivuorotyökulkuvuorolaivavuorolentovuorolepovuorolinja-autovuorolyöntivuorolähtövuoropikavuoropuheenvuoropäivystysvuoropäivävuororuuhkavuorosananvuorosaunavuorosiirtovuorosisävuorosunnuntaivuorosuunvuorosyöttövuorotyövuoroulkovuorovahtivuorovakiovuorovapaavuorovartiovuorovuoroaikavuoroaskelvuoroautovuorohiihtovuorojärjestysvuorokausivuorokeskusteluvuorokonevuorolauluvuorolukuvuoronumerovuoronvaihtovuoro-otevuoropaikoitusvuoroparivuoropuheluvuoropysäköintivuoropäivävuorosanavuorotahtivuorotervehdysvuorotulivuorotyövuorovesivuorovetovuoroviikkovuorovuosiyövuoro Show more arrow right From Proto-Finnic vooro. Cognates include Estonian voor (“round (of a competition), turn”), Ingrian vooro, Karelian vuoro and Votic vooro. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuoroni

vuoroni

vuorosi

vuorosi

vuoronsa

vuoronsa

Par

-ta

vuoroani

vuorojani

vuoroasi

vuorojasi

vuoroansa / vuoroaan

vuorojansa / vuorojaan

Gen

-n

vuoroni

vuorojeni

vuorosi

vuorojesi

vuoronsa

vuorojensa

Ill

mihin

vuorooni

vuoroihini

vuoroosi

vuoroihisi

vuoroonsa

vuoroihinsa

Ine

-ssa

vuorossani

vuoroissani

vuorossasi

vuoroissasi

vuorossansa / vuorossaan

vuoroissansa / vuoroissaan

Ela

-sta

vuorostani

vuoroistani

vuorostasi

vuoroistasi

vuorostansa / vuorostaan

vuoroistansa / vuoroistaan

All

-lle

vuorolleni

vuoroilleni

vuorollesi

vuoroillesi

vuorollensa / vuorolleen

vuoroillensa / vuoroillean

Ade

-lla

vuorollani

vuoroillani

vuorollasi

vuoroillasi

vuorollansa / vuorollaan

vuoroillansa / vuoroillaan

Abl

-lta

vuoroltani

vuoroiltani

vuoroltasi

vuoroiltasi

vuoroltansa / vuoroltaan

vuoroiltansa / vuoroiltaan

Tra

-ksi

vuorokseni

vuoroikseni

vuoroksesi

vuoroiksesi

vuoroksensa / vuorokseen

vuoroiksensa / vuoroikseen

Ess

-na

vuoronani

vuoroinani

vuoronasi

vuoroinasi

vuoronansa / vuoronaan

vuoroinansa / vuoroinaan

Abe

-tta

vuorottani

vuoroittani

vuorottasi

vuoroittasi

vuorottansa / vuorottaan

vuoroittansa / vuoroittaan

Com

-ne

-

vuoroineni

-

vuoroinesi

-

vuoroinensa / vuoroineen

Singular

Plural

Nom

-

vuoroni

vuorosi

vuoronsa

vuoroni

vuorosi

vuoronsa

Par

-ta

vuoroani

vuoroasi

vuoroansa / vuoroaan

vuorojani

vuorojasi

vuorojansa / vuorojaan

Gen

-n

vuoroni

vuorosi

vuoronsa

vuorojeni

vuorojesi

vuorojensa

Ill

mihin

vuorooni

vuoroosi

vuoroonsa

vuoroihini

vuoroihisi

vuoroihinsa

Ine

-ssa

vuorossani

vuorossasi

vuorossansa / vuorossaan

vuoroissani

vuoroissasi

vuoroissansa / vuoroissaan

Ela

-sta

vuorostani

vuorostasi

vuorostansa / vuorostaan

vuoroistani

vuoroistasi

vuoroistansa / vuoroistaan

All

-lle

vuorolleni

vuorollesi

vuorollensa / vuorolleen

vuoroilleni

vuoroillesi

vuoroillensa / vuoroillean

Ade

-lla

vuorollani

vuorollasi

vuorollansa / vuorollaan

vuoroillani

vuoroillasi

vuoroillansa / vuoroillaan

Abl

-lta

vuoroltani

vuoroltasi

vuoroltansa / vuoroltaan

vuoroiltani

vuoroiltasi

vuoroiltansa / vuoroiltaan

Tra

-ksi

vuorokseni

vuoroksesi

vuoroksensa / vuorokseen

vuoroikseni

vuoroiksesi

vuoroiksensa / vuoroikseen

Ess

-na

vuoronani

vuoronasi

vuoronansa / vuoronaan

vuoroinani

vuoroinasi

vuoroinansa / vuoroinaan

Abe

-tta

vuorottani

vuorottasi

vuorottansa / vuorottaan

vuoroittani

vuoroittasi

vuoroittansa / vuoroittaan

Com

-ne

-

-

-

vuoroineni

vuoroinesi

vuoroinensa / vuoroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuoromme

vuoromme

vuoronne

vuoronne

vuoronsa

vuoronsa

Par

-ta

vuoroamme

vuorojamme

vuoroanne

vuorojanne

vuoroansa / vuoroaan

vuorojansa / vuorojaan

Gen

-n

vuoromme

vuorojemme

vuoronne

vuorojenne

vuoronsa

vuorojensa

Ill

mihin

vuoroomme

vuoroihimme

vuoroonne

vuoroihinne

vuoroonsa

vuoroihinsa

Ine

-ssa

vuorossamme

vuoroissamme

vuorossanne

vuoroissanne

vuorossansa / vuorossaan

vuoroissansa / vuoroissaan

Ela

-sta

vuorostamme

vuoroistamme

vuorostanne

vuoroistanne

vuorostansa / vuorostaan

vuoroistansa / vuoroistaan

All

-lle

vuorollemme

vuoroillemme

vuorollenne

vuoroillenne

vuorollensa / vuorolleen

vuoroillensa / vuoroillean

Ade

-lla

vuorollamme

vuoroillamme

vuorollanne

vuoroillanne

vuorollansa / vuorollaan

vuoroillansa / vuoroillaan

Abl

-lta

vuoroltamme

vuoroiltamme

vuoroltanne

vuoroiltanne

vuoroltansa / vuoroltaan

vuoroiltansa / vuoroiltaan

Tra

-ksi

vuoroksemme

vuoroiksemme

vuoroksenne

vuoroiksenne

vuoroksensa / vuorokseen

vuoroiksensa / vuoroikseen

Ess

-na

vuoronamme

vuoroinamme

vuoronanne

vuoroinanne

vuoronansa / vuoronaan

vuoroinansa / vuoroinaan

Abe

-tta

vuorottamme

vuoroittamme

vuorottanne

vuoroittanne

vuorottansa / vuorottaan

vuoroittansa / vuoroittaan

Com

-ne

-

vuoroinemme

-

vuoroinenne

-

vuoroinensa / vuoroineen

Singular

Plural

Nom

-

vuoromme

vuoronne

vuoronsa

vuoromme

vuoronne

vuoronsa

Par

-ta

vuoroamme

vuoroanne

vuoroansa / vuoroaan

vuorojamme

vuorojanne

vuorojansa / vuorojaan

Gen

-n

vuoromme

vuoronne

vuoronsa

vuorojemme

vuorojenne

vuorojensa

Ill

mihin

vuoroomme

vuoroonne

vuoroonsa

vuoroihimme

vuoroihinne

vuoroihinsa

Ine

-ssa

vuorossamme

vuorossanne

vuorossansa / vuorossaan

vuoroissamme

vuoroissanne

vuoroissansa / vuoroissaan

Ela

-sta

vuorostamme

vuorostanne

vuorostansa / vuorostaan

vuoroistamme

vuoroistanne

vuoroistansa / vuoroistaan

All

-lle

vuorollemme

vuorollenne

vuorollensa / vuorolleen

vuoroillemme

vuoroillenne

vuoroillensa / vuoroillean

Ade

-lla

vuorollamme

vuorollanne

vuorollansa / vuorollaan

vuoroillamme

vuoroillanne

vuoroillansa / vuoroillaan

Abl

-lta

vuoroltamme

vuoroltanne

vuoroltansa / vuoroltaan

vuoroiltamme

vuoroiltanne

vuoroiltansa / vuoroiltaan

Tra

-ksi

vuoroksemme

vuoroksenne

vuoroksensa / vuorokseen

vuoroiksemme

vuoroiksenne

vuoroiksensa / vuoroikseen

Ess

-na

vuoronamme

vuoronanne

vuoronansa / vuoronaan

vuoroinamme

vuoroinanne

vuoroinansa / vuoroinaan

Abe

-tta

vuorottamme

vuorottanne

vuorottansa / vuorottaan

vuoroittamme

vuoroittanne

vuoroittansa / vuoroittaan

Com

-ne

-

-

-

vuoroinemme

vuoroinenne

vuoroinensa / vuoroineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept