logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tulla + ko, verb

Word analysis
tulisitko

tulisitko

tulla

Verb, Active voice Conditional 2nd singular, Question clitic

tuli

Noun, Singular Nominative

+ sitko

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

to come Fin:Hän tulee.Eng:He comes. (elative + 3rd person singular + noun/adjective in nominative or partitive or personal + translative) to become, get, go, turn Fin:Hänestä tuli rikas.Eng:He became rich.Fin:Heistä tuli hulluja.Eng:They became crazy.Fin:He tulivat hulluiksi.Eng:They went crazy. (impersonal, genitive + 3rd-pers. singular + 1st infinitive) to have to do, be to do, should do, be supposed to do Fin:Minun tulee tehdä tämä huomiseksi.Eng:I have to do this by tomorrow. auxiliary verb for emphasized future tense; the present tense is usually used instead for the future tense Fin:Nimeni on Tapani ja tapani tulette tuntemaan.Eng:My name is Tapani and you will learn my ways. (+ passive past participle in translative) auxiliary verb for passive voice Fin:Hän tuli valituksi.Eng:He was chosen.Fin:Tapa tai tule tapetuksi.Eng:Kill or be killed. (+ passive past participle in partitive) auxiliary verb for passive voice, particularly if the action is less definite or in direct questions Fin:Mitä tuli sanottua?Eng:What did you say? (+ active past participle in translative) to manage to do (more or less unintentionally), to succeed in doing (more or less unintentionally) Fin:Hän tuli tehneeksi pahan virheen.Eng:She managed to make a big mistake. (+ illative) to come into, get (enter a state of being) Fin:tulla humalaanEng:to get drunk (slang) to cum, orgasm Show more arrow right (to become): muuttua (+ translative)(to have to do): genitive + 3rd-pers. singular of pitää + infinitive, genitive + 3rd-pers. singular of olla + passive present participle, genitive + 3rd-pers. singular of olla + määrä + infinitive(to come/cum, orgasm): saada orgasmi Show more arrow right (to come): mennä, lähteä, poistua Show more arrow right Adjectives tuleva Nouns tuleminentuliainentulijatulotulos Tulla toimeen to get along Tulla voimaan (of a law) to take effect Show more arrow right From Proto-Finnic tuldak, from Proto-Uralic tole-. Cognate with Hungarian talál. Show more arrow right
to become tulla, pukea, tulla jksk, ryhtyä jksk, ruveta jksk, sopia jklle
to come tulla, olla, saapua, esittää, käydä, tapahtua
to get saada, päästä, hankkia, tulla, hakea, joutua
to reach päästä, saavuttaa, tavoittaa, yltää, tulla, ulottua
to enter into tehdä, tulla, ryhtyä, astua, mennä, ruveta
to arrive saapua, tulla, tulla perille, menestyä, lyödä itsensä läpi
to fall pudota, laskea, kaatua, langeta, joutua, tulla
to hit lyödä, osua, iskeä, saavuttaa, törmätä, tulla
to draw piirtää, vetää, laatia, saada, nostaa, tulla
to put laittaa, esittää, asettaa, panna, saattaa, tulla
to show up ilmestyä paikalle, paljastaa, tulla esiin, tulla, paljastua, tuoda esiin
to set asettaa, säätää, valita, määrätä, laittaa, tulla
to heave hilata, kiskoa, läähättää, kohottaa, paiskata, tulla
to pull in saapua, tulla, tulla asemalle
to issue antaa, laskea liikkeeseen, julkaista, jakaa, tulla, virrata
to roll round tulla
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3 Tule heti kotiin! Come home right away! Älä tule lähemmäs! Don't come any closer! Tulisitko ulos? Can you step outside a moment? Tule tänne. Come here , baby. Tule, Skip. Come on, Skip. Tule tänne! Come here! Tulisitko tänne? Why don't you come here for second. Tulisitko mukaan? Can't you be here? Tule sisään. Please , come in. Tulisitko mukaani? Would you come with me? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

tulenko

en tuleko

ii

tuletko

et tuleko

iii

tuleeko

ei tuleko

Plural

Positive

Negative

i

tulemmeko / tullaanko

emme tuleko / ei tullako

ii

tuletteko

ette tuleko

iii

tulevatko

eivät tuleko

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

tulinko

en tullutko

ii

tulitko

et tullutko

iii

tuliko

ei tullutko

Plural

Positive

Negative

i

tulimmeko / tultiinko

emme tulleetko / ei tultuko

ii

tulitteko

ette tulleetko

iii

tulivatko

eivät tulleetko

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen tullutko

en ole tullutko

ii

olet tullutko

et ole tullutko

iii

on tullutko

ei ole tullutko

Plural

Positive

Negative

i

olemme tulleetko

emme ole tulleetko

ii

olette tulleetko

ette ole tulleetko

iii

ovat tulleetko

eivät ole tulleetko

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin tullutko

en ollut tullutko

ii

olit tullutko

et ollut tullutko

iii

oli tullutko

ei ollut tullutko

Plural

Positive

Negative

i

olimme tulleetko

emme olleet tulleetko

ii

olitte tulleetko

ette olleet tulleetko

iii

olivat tulleetko

eivät olleet tulleetko

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

tulisinko

en tulisiko

ii

tulisitko

et tulisiko

iii

tulisiko

ei tulisiko

Plural

Positive

Negative

i

tulisimmeko

emme tulisiko

ii

tulisitteko

ette tulisiko

iii

tulisivatko

eivät tulisiko

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin tullutko

en olisi tullutko

ii

olisit tullutko

et olisi tullutko

iii

olisi tullutko

ei olisi tullutko

Plural

Positive

Negative

i

olisimme tulleetko

emme olisi tulleetko

ii

olisitte tulleetko

ette olisi tulleetko

iii

olisivat tulleetko

eivät olisi tulleetko

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

tullenko

en tulleko

ii

tulletko

et tulleko

iii

tulleeko

ei tulleko

Plural

Positive

Negative

i

tullemmeko

emme tulleko

ii

tulletteko

ette tulleko

iii

tullevatko

eivät tulleko

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen tullutko

en liene tullutko

ii

lienet tullutko

et liene tullutko

iii

lienee tullutko

ei liene tullutko

Plural

Positive

Negative

i

lienemme tulleetko

emme liene tulleetko

ii

lienette tulleetko

ette liene tulleetko

iii

lienevät tulleetko

eivät liene tulleetko

Imperative

Singular

i

-

ii

tule

iii

tulkoon

Plural

i

tulkaamme

ii

tulkaa

iii

tulkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

tullako

Tra

-ksi

tullaksensako / tullakseenko

Infinitive II

Ine

-ssa

tullessako

Ins

-in

tullenko

Ine

-ssa

tultaessako (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

tulemaanko

Ine

-ssa

tulemassako

Ela

-sta

tulemastako

Ade

-lla

tulemallako

Abe

-tta

tulemattako

Ins

-in

tulemanko

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

tuleminenko

Par

-ta

tulemistako

Infinitive V

tulemaisillaanko / tulemaisillansako

Passive

Positive

Negative

Present

tullaanko

ei tullako

Imperfect

tultiinko

ei tultuko

Potential

tultaneenko

ei tultaneko

Conditional

tultaisiinko

ei tultaisiko

Imperative Present

tultakoonko

älköön tultakoko

Imperative Perfect

olkoon tultuko

älköön tultuko

Positive

Negative

Present

tullaanko

ei tullako

Imperfect

tultiinko

ei tultuko

Potential

tultaneenko

ei tultaneko

Conditional

tultaisiinko

ei tultaisiko

Imperative Present

tultakoonko

älköön tultakoko

Imperative Perfect

olkoon tultuko

älköön tultuko

Participle

Active

Passive

1st

tulevako

tultavako

2nd

tullutko

tultuko

3rd

tulemako

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuli

tulet

Par

-ta

tulta

tulia

Gen

-n

tulen

tulien

Ill

mihin

tuleen

tuliin

Ine

-ssa

tulessa

tulissa

Ela

-sta

tulesta

tulista

All

-lle

tulelle

tulille

Ade

-lla

tulella

tulilla

Abl

-lta

tulelta

tulilta

Tra

-ksi

tuleksi

tuliksi

Ess

-na

tulena

tulina

Abe

-tta

tuletta

tulitta

Com

-ne

-

tuline

Ins

-in

-

tulin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuli

tulet

Par

-ta

tulta

tulia

Gen

-n

tulen

tulien

Ill

mihin

tuleen

tuliin

Ine

-ssa

tulessa

tulissa

Ela

-sta

tulesta

tulista

All

-lle

tulelle

tulille

Ade

-lla

tulella

tulilla

Abl

-lta

tulelta

tulilta

Tra

-ksi

tuleksi

tuliksi

Ess

-na

tulena

tulina

Abe

-tta

tuletta

tulitta

Com

-ne

-

tuline

Ins

-in

-

tulin

fire palo, tulipalo, tuli, liekki, tulitus, valkea
flame liekki, tuli, loimu, hehku, leimu, leiskahdus
light valo, valaistus, valaisin, lamppu, majakka, tuli
blaze loimu, roihu, laukki, tuli, kirkas valo, loisto
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Finnish-English Tanhcorpus Tuli syttyi makuuhuoneessa. The fire started in the bedroom. Lämmittävä tuli rätisi takassa. The warming fire crackled in the fireplace. Tuli leimusi kirkkaana taivaalla. The fire blazed brightly in the sky. Talon tuli sammutettiin nopeasti. The house fire was extinguished quickly. Älä koske tuleen. Don't touch the fire. Tuli riuduttaa kaikki! Fire consumes all! Metsässä loimuava tuli oli näyttävä näky. The roaring fire in the forest was a spectacular sight. Tuli sytytettiin ja se lämmitti koko taloa. The fire was lit and it warmed the whole house. Hän oli noussut tulesta. He had risen from fire. Tulikin sammui nopeasti. The fire tulikin extinguished quickly. Show more arrow right

Wiktionary

fire (also from firearms) Fin:leikkiä tulellaEng:to play with fire campfire Show more arrow right (campfire): nuotio Show more arrow right oma tulitulimmainentulinentulistaatulistuatulittaatulite Show more arrow right aarnituliaarretuliavotulielotulihelkatulihäirintätuliilmatorjuntatulijuhannustulikaaritulikertatulikiirastulikivääritulikokkotulikonekivääritulikranaatinheitintulikranaattitulilaakatulileiritulimerkkitulinuotiotuliolympiatulipäretulirakotuliristitulirumputulisarjatulisulkutulitakkatulitulenarkatulenavaustulenjohtajatulenjohtotulenkestävätulenkuvaustulenliekkitulenlieskatulennielijätulenpalavatulenpunainentulensiirtotulentekotuliannostuliasetuliasematuli-iskutulikastetulikirjaintulikivitulikoetulikomentotulikukkatulikuumatulikuumuustulikärpänentulilankatulilatvatuliliemitulilinjatuliluikkutulimeritulimyrskytulineuvottulinopeustulipallotulipalotulipatterituliperäinentulipesätulipesäketulipunainentulirokkotulisijatulisilmäinentulisoihtutulistaatulitaistelutulitaukotuliterätulitiilitulitikkutulitoimintatulitukitulityötulivaikutustulivalmistelutulivoimatulivuorituliylläkkötuulastulituulastustulitykistötulitykkitulivirvatuli Show more arrow right From Proto-Finnic tuli, from Proto-Uralic tule. Related to Estonian tuli, Karelian tuli, Livonian tu'l´, Veps tuli, Votic tuli, Northern Sami dolla, Skolt Sami toll, Moksha тол (tol) and Tundra Nenets ту. tuli has previously been typical of Eastern dialects, whereas western dialects used valkea. Show more arrow right

Wikipedia

Fire Fire is the rapid oxidation of a material in the exothermic chemical process of combustion, releasing heat, light, and various reaction products.[a] Fire is hot because the conversion of the weak double bond in molecular oxygen, O2, to the stronger bonds in the combustion products carbon dioxide and water releases energy (418 kJ per 32 g of O2); the bond energies of the fuel play only a minor role here. At a certain point in the combustion reaction, called the ignition point, flames are produced. The flame is the visible portion of the fire. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tuleni

tuleni

tulesi

tulesi

tulensa

tulensa

Par

-ta

tultani

tuliani

tultasi

tuliasi

tultansa / tultaan

tuliansa / tuliaan

Gen

-n

tuleni

tulieni

tulesi

tuliesi

tulensa

tuliensa

Ill

mihin

tuleeni

tuliini

tuleesi

tuliisi

tuleensa

tuliinsa

Ine

-ssa

tulessani

tulissani

tulessasi

tulissasi

tulessansa / tulessaan

tulissansa / tulissaan

Ela

-sta

tulestani

tulistani

tulestasi

tulistasi

tulestansa / tulestaan

tulistansa / tulistaan

All

-lle

tulelleni

tulilleni

tulellesi

tulillesi

tulellensa / tulelleen

tulillensa / tulillean

Ade

-lla

tulellani

tulillani

tulellasi

tulillasi

tulellansa / tulellaan

tulillansa / tulillaan

Abl

-lta

tuleltani

tuliltani

tuleltasi

tuliltasi

tuleltansa / tuleltaan

tuliltansa / tuliltaan

Tra

-ksi

tulekseni

tulikseni

tuleksesi

tuliksesi

tuleksensa / tulekseen

tuliksensa / tulikseen

Ess

-na

tulenani

tulinani

tulenasi

tulinasi

tulenansa / tulenaan

tulinansa / tulinaan

Abe

-tta

tulettani

tulittani

tulettasi

tulittasi

tulettansa / tulettaan

tulittansa / tulittaan

Com

-ne

-

tulineni

-

tulinesi

-

tulinensa / tulineen

Singular

Plural

Nom

-

tuleni

tulesi

tulensa

tuleni

tulesi

tulensa

Par

-ta

tultani

tultasi

tultansa / tultaan

tuliani

tuliasi

tuliansa / tuliaan

Gen

-n

tuleni

tulesi

tulensa

tulieni

tuliesi

tuliensa

Ill

mihin

tuleeni

tuleesi

tuleensa

tuliini

tuliisi

tuliinsa

Ine

-ssa

tulessani

tulessasi

tulessansa / tulessaan

tulissani

tulissasi

tulissansa / tulissaan

Ela

-sta

tulestani

tulestasi

tulestansa / tulestaan

tulistani

tulistasi

tulistansa / tulistaan

All

-lle

tulelleni

tulellesi

tulellensa / tulelleen

tulilleni

tulillesi

tulillensa / tulillean

Ade

-lla

tulellani

tulellasi

tulellansa / tulellaan

tulillani

tulillasi

tulillansa / tulillaan

Abl

-lta

tuleltani

tuleltasi

tuleltansa / tuleltaan

tuliltani

tuliltasi

tuliltansa / tuliltaan

Tra

-ksi

tulekseni

tuleksesi

tuleksensa / tulekseen

tulikseni

tuliksesi

tuliksensa / tulikseen

Ess

-na

tulenani

tulenasi

tulenansa / tulenaan

tulinani

tulinasi

tulinansa / tulinaan

Abe

-tta

tulettani

tulettasi

tulettansa / tulettaan

tulittani

tulittasi

tulittansa / tulittaan

Com

-ne

-

-

-

tulineni

tulinesi

tulinensa / tulineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tulemme

tulemme

tulenne

tulenne

tulensa

tulensa

Par

-ta

tultamme

tuliamme

tultanne

tulianne

tultansa / tultaan

tuliansa / tuliaan

Gen

-n

tulemme

tuliemme

tulenne

tulienne

tulensa

tuliensa

Ill

mihin

tuleemme

tuliimme

tuleenne

tuliinne

tuleensa

tuliinsa

Ine

-ssa

tulessamme

tulissamme

tulessanne

tulissanne

tulessansa / tulessaan

tulissansa / tulissaan

Ela

-sta

tulestamme

tulistamme

tulestanne

tulistanne

tulestansa / tulestaan

tulistansa / tulistaan

All

-lle

tulellemme

tulillemme

tulellenne

tulillenne

tulellensa / tulelleen

tulillensa / tulillean

Ade

-lla

tulellamme

tulillamme

tulellanne

tulillanne

tulellansa / tulellaan

tulillansa / tulillaan

Abl

-lta

tuleltamme

tuliltamme

tuleltanne

tuliltanne

tuleltansa / tuleltaan

tuliltansa / tuliltaan

Tra

-ksi

tuleksemme

tuliksemme

tuleksenne

tuliksenne

tuleksensa / tulekseen

tuliksensa / tulikseen

Ess

-na

tulenamme

tulinamme

tulenanne

tulinanne

tulenansa / tulenaan

tulinansa / tulinaan

Abe

-tta

tulettamme

tulittamme

tulettanne

tulittanne

tulettansa / tulettaan

tulittansa / tulittaan

Com

-ne

-

tulinemme

-

tulinenne

-

tulinensa / tulineen

Singular

Plural

Nom

-

tulemme

tulenne

tulensa

tulemme

tulenne

tulensa

Par

-ta

tultamme

tultanne

tultansa / tultaan

tuliamme

tulianne

tuliansa / tuliaan

Gen

-n

tulemme

tulenne

tulensa

tuliemme

tulienne

tuliensa

Ill

mihin

tuleemme

tuleenne

tuleensa

tuliimme

tuliinne

tuliinsa

Ine

-ssa

tulessamme

tulessanne

tulessansa / tulessaan

tulissamme

tulissanne

tulissansa / tulissaan

Ela

-sta

tulestamme

tulestanne

tulestansa / tulestaan

tulistamme

tulistanne

tulistansa / tulistaan

All

-lle

tulellemme

tulellenne

tulellensa / tulelleen

tulillemme

tulillenne

tulillensa / tulillean

Ade

-lla

tulellamme

tulellanne

tulellansa / tulellaan

tulillamme

tulillanne

tulillansa / tulillaan

Abl

-lta

tuleltamme

tuleltanne

tuleltansa / tuleltaan

tuliltamme

tuliltanne

tuliltansa / tuliltaan

Tra

-ksi

tuleksemme

tuleksenne

tuleksensa / tulekseen

tuliksemme

tuliksenne

tuliksensa / tulikseen

Ess

-na

tulenamme

tulenanne

tulenansa / tulenaan

tulinamme

tulinanne

tulinansa / tulinaan

Abe

-tta

tulettamme

tulettanne

tulettansa / tulettaan

tulittamme

tulittanne

tulittansa / tulittaan

Com

-ne

-

-

-

tulinemme

tulinenne

tulinensa / tulineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sitko

sitkot

Par

-ta

sitkoa

sitkoja

Gen

-n

sitkon

sitkojen

Ill

mihin

sitkoon

sitkoihin

Ine

-ssa

sitkossa

sitkoissa

Ela

-sta

sitkosta

sitkoista

All

-lle

sitkolle

sitkoille

Ade

-lla

sitkolla

sitkoilla

Abl

-lta

sitkolta

sitkoilta

Tra

-ksi

sitkoksi

sitkoiksi

Ess

-na

sitkona

sitkoina

Abe

-tta

sitkotta

sitkoitta

Com

-ne

-

sitkoine

Ins

-in

-

sitkoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sitko

sitkot

Par

-ta

sitkoa

sitkoja

Gen

-n

sitkon

sitkojen

Ill

mihin

sitkoon

sitkoihin

Ine

-ssa

sitkossa

sitkoissa

Ela

-sta

sitkosta

sitkoista

All

-lle

sitkolle

sitkoille

Ade

-lla

sitkolla

sitkoilla

Abl

-lta

sitkolta

sitkoilta

Tra

-ksi

sitkoksi

sitkoiksi

Ess

-na

sitkona

sitkoina

Abe

-tta

sitkotta

sitkoitta

Com

-ne

-

sitkoine

Ins

-in

-

sitkoin

gluten
tenacity
sticky
gluten content
Sitko
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Ylilauta; Europarl parallel corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Tatoeba Corpus; ParaCrawl Corpus; OPUS; Opus Corpus Sitko on kotilon koti. The sitko is the snail's home. Sitko on tärkeä osa metsän ekosysteemiä. The sitko is an important part of the forest ecosystem. Sitko hajoaa helposti veden vaikutuksesta. Sitko easily disintegrates due to the effects of water. Kultaisella kelalla kieputetaan kaunis sitko. A beautiful sitko is spun on a golden reel. Enemmän sitkoa. Kinda chewier. Sitko löysi uuden piilopaikan metsän siimeksestä. The sitko found a new hiding spot in the shade of the forest. Sitko on tärkeä ominaisuus monissa materiaaleissa. Cohesion is an important property in many materials. Kostea sitko () on kostean sitkon määrä jauhosta. Wet gluten (%) is the amount of wet gluten from flour amount. Lintu tekee pesänsä vahvoista oksista ja sitko muista materiaaleista. The bird builds its nest from strong branches and other sitko materials. Sitko on yksi tärkeimmistä tekijöistä materiaalin lujuudessa. Cohesion is one of the key factors in the strength of a material. Show more arrow right

Wiktionary

the viscous and elastic mass formed in dough by gluten proteins Fin:Leipomasi leipä on muuten hyvää, mutta siitä puuttuu sitko.Eng:The bread you baked is otherwise good, but it doesn't have a chewy texture. viscosity (quality of being viscous) Show more arrow right sitkeä +‎ -o Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sitkoni

sitkoni

sitkosi

sitkosi

sitkonsa

sitkonsa

Par

-ta

sitkoani

sitkojani

sitkoasi

sitkojasi

sitkoansa / sitkoaan

sitkojansa / sitkojaan

Gen

-n

sitkoni

sitkojeni

sitkosi

sitkojesi

sitkonsa

sitkojensa

Ill

mihin

sitkooni

sitkoihini

sitkoosi

sitkoihisi

sitkoonsa

sitkoihinsa

Ine

-ssa

sitkossani

sitkoissani

sitkossasi

sitkoissasi

sitkossansa / sitkossaan

sitkoissansa / sitkoissaan

Ela

-sta

sitkostani

sitkoistani

sitkostasi

sitkoistasi

sitkostansa / sitkostaan

sitkoistansa / sitkoistaan

All

-lle

sitkolleni

sitkoilleni

sitkollesi

sitkoillesi

sitkollensa / sitkolleen

sitkoillensa / sitkoillean

Ade

-lla

sitkollani

sitkoillani

sitkollasi

sitkoillasi

sitkollansa / sitkollaan

sitkoillansa / sitkoillaan

Abl

-lta

sitkoltani

sitkoiltani

sitkoltasi

sitkoiltasi

sitkoltansa / sitkoltaan

sitkoiltansa / sitkoiltaan

Tra

-ksi

sitkokseni

sitkoikseni

sitkoksesi

sitkoiksesi

sitkoksensa / sitkokseen

sitkoiksensa / sitkoikseen

Ess

-na

sitkonani

sitkoinani

sitkonasi

sitkoinasi

sitkonansa / sitkonaan

sitkoinansa / sitkoinaan

Abe

-tta

sitkottani

sitkoittani

sitkottasi

sitkoittasi

sitkottansa / sitkottaan

sitkoittansa / sitkoittaan

Com

-ne

-

sitkoineni

-

sitkoinesi

-

sitkoinensa / sitkoineen

Singular

Plural

Nom

-

sitkoni

sitkosi

sitkonsa

sitkoni

sitkosi

sitkonsa

Par

-ta

sitkoani

sitkoasi

sitkoansa / sitkoaan

sitkojani

sitkojasi

sitkojansa / sitkojaan

Gen

-n

sitkoni

sitkosi

sitkonsa

sitkojeni

sitkojesi

sitkojensa

Ill

mihin

sitkooni

sitkoosi

sitkoonsa

sitkoihini

sitkoihisi

sitkoihinsa

Ine

-ssa

sitkossani

sitkossasi

sitkossansa / sitkossaan

sitkoissani

sitkoissasi

sitkoissansa / sitkoissaan

Ela

-sta

sitkostani

sitkostasi

sitkostansa / sitkostaan

sitkoistani

sitkoistasi

sitkoistansa / sitkoistaan

All

-lle

sitkolleni

sitkollesi

sitkollensa / sitkolleen

sitkoilleni

sitkoillesi

sitkoillensa / sitkoillean

Ade

-lla

sitkollani

sitkollasi

sitkollansa / sitkollaan

sitkoillani

sitkoillasi

sitkoillansa / sitkoillaan

Abl

-lta

sitkoltani

sitkoltasi

sitkoltansa / sitkoltaan

sitkoiltani

sitkoiltasi

sitkoiltansa / sitkoiltaan

Tra

-ksi

sitkokseni

sitkoksesi

sitkoksensa / sitkokseen

sitkoikseni

sitkoiksesi

sitkoiksensa / sitkoikseen

Ess

-na

sitkonani

sitkonasi

sitkonansa / sitkonaan

sitkoinani

sitkoinasi

sitkoinansa / sitkoinaan

Abe

-tta

sitkottani

sitkottasi

sitkottansa / sitkottaan

sitkoittani

sitkoittasi

sitkoittansa / sitkoittaan

Com

-ne

-

-

-

sitkoineni

sitkoinesi

sitkoinensa / sitkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sitkomme

sitkomme

sitkonne

sitkonne

sitkonsa

sitkonsa

Par

-ta

sitkoamme

sitkojamme

sitkoanne

sitkojanne

sitkoansa / sitkoaan

sitkojansa / sitkojaan

Gen

-n

sitkomme

sitkojemme

sitkonne

sitkojenne

sitkonsa

sitkojensa

Ill

mihin

sitkoomme

sitkoihimme

sitkoonne

sitkoihinne

sitkoonsa

sitkoihinsa

Ine

-ssa

sitkossamme

sitkoissamme

sitkossanne

sitkoissanne

sitkossansa / sitkossaan

sitkoissansa / sitkoissaan

Ela

-sta

sitkostamme

sitkoistamme

sitkostanne

sitkoistanne

sitkostansa / sitkostaan

sitkoistansa / sitkoistaan

All

-lle

sitkollemme

sitkoillemme

sitkollenne

sitkoillenne

sitkollensa / sitkolleen

sitkoillensa / sitkoillean

Ade

-lla

sitkollamme

sitkoillamme

sitkollanne

sitkoillanne

sitkollansa / sitkollaan

sitkoillansa / sitkoillaan

Abl

-lta

sitkoltamme

sitkoiltamme

sitkoltanne

sitkoiltanne

sitkoltansa / sitkoltaan

sitkoiltansa / sitkoiltaan

Tra

-ksi

sitkoksemme

sitkoiksemme

sitkoksenne

sitkoiksenne

sitkoksensa / sitkokseen

sitkoiksensa / sitkoikseen

Ess

-na

sitkonamme

sitkoinamme

sitkonanne

sitkoinanne

sitkonansa / sitkonaan

sitkoinansa / sitkoinaan

Abe

-tta

sitkottamme

sitkoittamme

sitkottanne

sitkoittanne

sitkottansa / sitkottaan

sitkoittansa / sitkoittaan

Com

-ne

-

sitkoinemme

-

sitkoinenne

-

sitkoinensa / sitkoineen

Singular

Plural

Nom

-

sitkomme

sitkonne

sitkonsa

sitkomme

sitkonne

sitkonsa

Par

-ta

sitkoamme

sitkoanne

sitkoansa / sitkoaan

sitkojamme

sitkojanne

sitkojansa / sitkojaan

Gen

-n

sitkomme

sitkonne

sitkonsa

sitkojemme

sitkojenne

sitkojensa

Ill

mihin

sitkoomme

sitkoonne

sitkoonsa

sitkoihimme

sitkoihinne

sitkoihinsa

Ine

-ssa

sitkossamme

sitkossanne

sitkossansa / sitkossaan

sitkoissamme

sitkoissanne

sitkoissansa / sitkoissaan

Ela

-sta

sitkostamme

sitkostanne

sitkostansa / sitkostaan

sitkoistamme

sitkoistanne

sitkoistansa / sitkoistaan

All

-lle

sitkollemme

sitkollenne

sitkollensa / sitkolleen

sitkoillemme

sitkoillenne

sitkoillensa / sitkoillean

Ade

-lla

sitkollamme

sitkollanne

sitkollansa / sitkollaan

sitkoillamme

sitkoillanne

sitkoillansa / sitkoillaan

Abl

-lta

sitkoltamme

sitkoltanne

sitkoltansa / sitkoltaan

sitkoiltamme

sitkoiltanne

sitkoiltansa / sitkoiltaan

Tra

-ksi

sitkoksemme

sitkoksenne

sitkoksensa / sitkokseen

sitkoiksemme

sitkoiksenne

sitkoiksensa / sitkoikseen

Ess

-na

sitkonamme

sitkonanne

sitkonansa / sitkonaan

sitkoinamme

sitkoinanne

sitkoinansa / sitkoinaan

Abe

-tta

sitkottamme

sitkottanne

sitkottansa / sitkottaan

sitkoittamme

sitkoittanne

sitkoittansa / sitkoittaan

Com

-ne

-

-

-

sitkoinemme

sitkoinenne

sitkoinensa / sitkoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

tulenko

en tuleko

ii

tuletko

et tuleko

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

tulemmeko / tullaanko

emme tuleko / ei tullako

ii

tuletteko

ette tuleko

iii

eivät tuleko

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

tulenkoen tuleko

ii

tuletkoet tuleko

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

tulemmeko / tullaankoemme tuleko / ei tullako

ii

tulettekoette tuleko

iii

eivät tuleko
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en Solve

ii

tulitko

et tullutko

iii

ei tullutko

Solve

Plural

Positive

Negative

i

tulimmeko / tultiinko

emme tulleetko / ei tultuko

ii

tulitteko

ette tulleetko

iii

tulivatko

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en
Solve

ii

tulitkoet tullutko

iii

ei tullutko
Solve

Plural

PositiveNegative

i

tulimmeko / tultiinkoemme tulleetko / ei tultuko

ii

tulittekoette tulleetko

iii

tulivatkoeivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

tule

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

tule

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

tulisinko

en Solve

ii

et tulisiko

Solve

iii

tulisiko

ei tulisiko

Plural

Positive

Negative

i

emme tulisiko

Solve

ii

tulisitteko

ette tulisiko

iii

tulisivatko

eivät tulisiko

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

tulisinkoen
Solve

ii

et tulisiko
Solve

iii

tulisikoei tulisiko

Plural

PositiveNegative

i

emme tulisiko
Solve

ii

tulisittekoette tulisiko

iii

tulisivatkoeivät tulisiko

Singular

Plural

Nom

-

tuli

tulet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tulen

Solve

Ill

mihin

tuliin

Solve

Ine

-ssa

tulessa

Solve

Ela

-sta

tulesta

tulista

All

-lle

tulelle

tulille

Ade

-lla

tulella

tulilla

Abl

-lta

tulelta

tulilta

Tra

-ksi

tuleksi

Solve

Ess

-na

tulina

Solve

Abe

-tta

tuletta

tulitta

Com

-ne

-

tuline

Ins

-in

-

tulin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuli

tulet

Par

-ta

Gen

-n

tulen

Ill

mihin

tuliin

Ine

-ssa

tulessa

Ela

-sta

tulesta

tulista

All

-lle

tulelle

tulille

Ade

-lla

tulella

tulilla

Abl

-lta

tulelta

tulilta

Tra

-ksi

tuleksi

Ess

-na

tulina

Abe

-tta

tuletta

tulitta

Com

-ne

-

tuline

Ins

-in

-

tulin

Singular

Plural

Nom

-

sitko

sitkot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

sitkon

Solve

Ill

mihin

sitkoihin

Solve

Ine

-ssa

sitkossa

Solve

Ela

-sta

sitkosta

sitkoista

All

-lle

sitkolle

sitkoille

Ade

-lla

sitkolla

sitkoilla

Abl

-lta

sitkolta

sitkoilta

Tra

-ksi

sitkoksi

Solve

Ess

-na

sitkoina

Solve

Abe

-tta

sitkotta

sitkoitta

Com

-ne

-

sitkoine

Ins

-in

-

sitkoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sitko

sitkot

Par

-ta

Gen

-n

sitkon

Ill

mihin

sitkoihin

Ine

-ssa

sitkossa

Ela

-sta

sitkosta

sitkoista

All

-lle

sitkolle

sitkoille

Ade

-lla

sitkolla

sitkoilla

Abl

-lta

sitkolta

sitkoilta

Tra

-ksi

sitkoksi

Ess

-na

sitkoina

Abe

-tta

sitkotta

sitkoitta

Com

-ne

-

sitkoine

Ins

-in

-

sitkoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept