tuiskuta |
Verb, Imperative singular |
|
tuiskuta |
Verb, First infinitive |
| flurries | |
| swirls |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskutan |
|
ii |
tuiskutat |
|
iii |
tuiskuttaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskutamme / tuiskutetaan |
|
ii |
tuiskutatte |
|
iii |
tuiskuttavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskutin |
|
ii |
tuiskutit |
|
iii |
tuiskutti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskutimme / tuiskutettiin |
|
ii |
tuiskutitte |
|
iii |
tuiskuttivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen tuiskuttanut |
en ole tuiskuttanut |
ii |
olet tuiskuttanut |
et ole tuiskuttanut |
iii |
on tuiskuttanut |
ei ole tuiskuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme tuiskuttaneet |
emme ole tuiskuttaneet |
ii |
olette tuiskuttaneet |
ette ole tuiskuttaneet |
iii |
ovat tuiskuttaneet |
eivät ole tuiskuttaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin tuiskuttanut |
en ollut tuiskuttanut |
ii |
olit tuiskuttanut |
et ollut tuiskuttanut |
iii |
oli tuiskuttanut |
ei ollut tuiskuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme tuiskuttaneet |
emme olleet tuiskuttaneet |
ii |
olitte tuiskuttaneet |
ette olleet tuiskuttaneet |
iii |
olivat tuiskuttaneet |
eivät olleet tuiskuttaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskuttaisin |
|
ii |
tuiskuttaisit |
|
iii |
tuiskuttaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskuttaisimme |
|
ii |
tuiskuttaisitte |
|
iii |
tuiskuttaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin tuiskuttanut |
en olisi tuiskuttanut |
ii |
olisit tuiskuttanut |
et olisi tuiskuttanut |
iii |
olisi tuiskuttanut |
ei olisi tuiskuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme tuiskuttaneet |
emme olisi tuiskuttaneet |
ii |
olisitte tuiskuttaneet |
ette olisi tuiskuttaneet |
iii |
olisivat tuiskuttaneet |
eivät olisi tuiskuttaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskuttanen |
en tuiskuttane |
ii |
tuiskuttanet |
et tuiskuttane |
iii |
tuiskuttanee |
ei tuiskuttane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskuttanemme |
emme tuiskuttane |
ii |
tuiskuttanette |
ette tuiskuttane |
iii |
tuiskuttanevat |
eivät tuiskuttane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen tuiskuttanut |
en liene tuiskuttanut |
ii |
lienet tuiskuttanut |
et liene tuiskuttanut |
iii |
lienee tuiskuttanut |
ei liene tuiskuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme tuiskuttaneet |
emme liene tuiskuttaneet |
ii |
lienette tuiskuttaneet |
ette liene tuiskuttaneet |
iii |
lienevät tuiskuttaneet |
eivät liene tuiskuttaneet |
Singular
i |
- |
ii |
|
iii |
tuiskuttakoon |
Plural
i |
tuiskuttakaamme |
ii |
tuiskuttakaa |
iii |
tuiskuttakoot |
Nom |
- |
tuiskuttaa |
Tra |
-ksi |
tuiskuttaaksensa / tuiskuttaakseen |
Ine |
-ssa |
tuiskuttaessa |
Ins |
-in |
tuiskuttaen |
Ine |
-ssa |
tuiskutettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
tuiskuttamaan |
Ine |
-ssa |
tuiskuttamassa |
Ela |
-sta |
tuiskuttamasta |
Ade |
-lla |
tuiskuttamalla |
Abe |
-tta |
tuiskuttamatta |
Ins |
-in |
tuiskuttaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
tuiskuttaminen |
Par |
-ta |
tuiskuttamista |
tuiskuttamaisillaan / tuiskuttamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
tuiskutetaan |
ei tuiskuteta |
Imperfect |
tuiskutettiin |
ei tuiskutettu |
Potential |
tuiskutettaneen |
ei tuiskutettane |
Conditional |
tuiskutettaisiin |
ei tuiskutettaisi |
Imperative Present |
tuiskutettakoon |
älköön tuiskutettako |
Imperative Perfect |
olkoon tuiskutettu |
älköön tuiskutettu |
Positive
Negative
Present
tuiskutetaan
ei tuiskuteta
Imperfect
tuiskutettiin
ei tuiskutettu
Potential
tuiskutettaneen
ei tuiskutettane
Conditional
tuiskutettaisiin
ei tuiskutettaisi
Imperative Present
tuiskutettakoon
älköön tuiskutettako
Imperative Perfect
olkoon tuiskutettu
älköön tuiskutettu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
tuiskuttava |
tuiskutettava |
2nd |
tuiskuttanut |
tuiskutettu |
3rd |
tuiskuttama |
- |
| to whirl | pöllytä, kieputtaa, ryöpyttää, tuiskuta, kiidättää, tuiskahtaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskuan |
|
ii |
tuiskuat |
|
iii |
tuiskuaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskuamme / tuiskutaan |
|
ii |
tuiskuatte |
|
iii |
tuiskuavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskusin |
|
ii |
tuiskusit |
|
iii |
tuiskusi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskusimme / tuiskuttiin |
|
ii |
tuiskusitte |
|
iii |
tuiskusivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen tuiskunnut |
en ole tuiskunnut |
ii |
olet tuiskunnut |
et ole tuiskunnut |
iii |
on tuiskunnut |
ei ole tuiskunnut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme tuiskunneet |
emme ole tuiskunneet |
ii |
olette tuiskunneet |
ette ole tuiskunneet |
iii |
ovat tuiskunneet |
eivät ole tuiskunneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin tuiskunnut |
en ollut tuiskunnut |
ii |
olit tuiskunnut |
et ollut tuiskunnut |
iii |
oli tuiskunnut |
ei ollut tuiskunnut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme tuiskunneet |
emme olleet tuiskunneet |
ii |
olitte tuiskunneet |
ette olleet tuiskunneet |
iii |
olivat tuiskunneet |
eivät olleet tuiskunneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskuaisin |
|
ii |
tuiskuaisit |
|
iii |
tuiskuaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskuaisimme |
|
ii |
tuiskuaisitte |
|
iii |
tuiskuaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin tuiskunnut |
en olisi tuiskunnut |
ii |
olisit tuiskunnut |
et olisi tuiskunnut |
iii |
olisi tuiskunnut |
ei olisi tuiskunnut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme tuiskunneet |
emme olisi tuiskunneet |
ii |
olisitte tuiskunneet |
ette olisi tuiskunneet |
iii |
olisivat tuiskunneet |
eivät olisi tuiskunneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskunnen |
en tuiskunne |
ii |
tuiskunnet |
et tuiskunne |
iii |
tuiskunnee |
ei tuiskunne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuiskunnemme |
emme tuiskunne |
ii |
tuiskunnette |
ette tuiskunne |
iii |
tuiskunnevat |
eivät tuiskunne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen tuiskunnut |
en liene tuiskunnut |
ii |
lienet tuiskunnut |
et liene tuiskunnut |
iii |
lienee tuiskunnut |
ei liene tuiskunnut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme tuiskunneet |
emme liene tuiskunneet |
ii |
lienette tuiskunneet |
ette liene tuiskunneet |
iii |
lienevät tuiskunneet |
eivät liene tuiskunneet |
Singular
i |
- |
ii |
tuiskua |
iii |
tuiskutkoon |
Plural
i |
tuiskutkaamme |
ii |
tuiskutkaa |
iii |
tuiskutkoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
tuiskutaksensa / tuiskutakseen |
Ine |
-ssa |
tuiskutessa |
Ins |
-in |
tuiskuten |
Ine |
-ssa |
tuiskuttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
tuiskuamaan |
Ine |
-ssa |
tuiskuamassa |
Ela |
-sta |
tuiskuamasta |
Ade |
-lla |
tuiskuamalla |
Abe |
-tta |
tuiskuamatta |
Ins |
-in |
tuiskuaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
tuiskuaminen |
Par |
-ta |
tuiskuamista |
tuiskuamaisillaan / tuiskuamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
tuiskutaan |
ei |
Imperfect |
tuiskuttiin |
ei tuiskuttu |
Potential |
tuiskuttaneen |
ei tuiskuttane |
Conditional |
tuiskuttaisiin |
ei tuiskuttaisi |
Imperative Present |
tuiskuttakoon |
älköön tuiskuttako |
Imperative Perfect |
olkoon tuiskuttu |
älköön tuiskuttu |
Positive
Negative
Present
tuiskutaan
ei
Imperfect
tuiskuttiin
ei tuiskuttu
Potential
tuiskuttaneen
ei tuiskuttane
Conditional
tuiskuttaisiin
ei tuiskuttaisi
Imperative Present
tuiskuttakoon
älköön tuiskuttako
Imperative Perfect
olkoon tuiskuttu
älköön tuiskuttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
tuiskuava |
tuiskuttava |
2nd |
tuiskunnut |
tuiskuttu |
3rd |
tuiskuama |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net