logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tuiskuttaa, verb

Word analysis
tuiskuta SeeHide full analysisArrow downArrow up

tuiskuta

tuiskuttaa

Verb, Imperative singular

tuiskuta

tuiskuta

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

(intransitive, of snow) to flurry Show more arrow right tuisku +‎ -ttaa Show more arrow right
flurries
swirls
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles2018.v3; LDS Ulkona tuiskuttaa lunta. It's snowing outside. Lunta saa tuiskuttaa. ♪ Let it snow. Kaikkein parasta on, kun tuiskuttaa. Or when there's a blizzard is the best time. Lunta saa, lunta saa tuiskuttaa. ♪ Let it snow, let it snow, let it snow. Eilen illalla ja yöllä tuiskutti taas. It was snowing a lot last night. Sää Lincolnissa on pilvinen, lunta tuiskuttaa. Lincoln weather, sky obscured, visibility one mile in blowing snow. Anna lumen tuiskuttaas-valmistaudu talviurheiluun. Let it snow - get ready for winter sports. Pari päivää sitten Helsingissä tuiskutti lunta oikein kunnolla. Few days ago it was snowing a lot in Helsinki. Oletetaan, että myrsky raivoaa ja tuulet ulvovat ja lunta tuiskuttaa ympärillänne. Suppose a storm is raging and the winds howl and the snow swirls about you. Kylpytynnyristä voi nauttia talvella myös kovalla pakkasella, kun ulkona tuiskuttaa ja sataa lunta. Barrel hot tubs can also be used for relaxing in the winter even on the coldest of days and in heavy snowfall. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

tuiskutan

en tuiskuta

ii

tuiskutat

et tuiskuta

iii

tuiskuttaa

ei tuiskuta

Plural

Positive

Negative

i

tuiskutamme / tuiskutetaan

emme tuiskuta / ei tuiskuteta

ii

tuiskutatte

ette tuiskuta

iii

tuiskuttavat

eivät tuiskuta

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

tuiskutin

en tuiskuttanut

ii

tuiskutit

et tuiskuttanut

iii

tuiskutti

ei tuiskuttanut

Plural

Positive

Negative

i

tuiskutimme / tuiskutettiin

emme tuiskuttaneet / ei tuiskutettu

ii

tuiskutitte

ette tuiskuttaneet

iii

tuiskuttivat

eivät tuiskuttaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen tuiskuttanut

en ole tuiskuttanut

ii

olet tuiskuttanut

et ole tuiskuttanut

iii

on tuiskuttanut

ei ole tuiskuttanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme tuiskuttaneet

emme ole tuiskuttaneet

ii

olette tuiskuttaneet

ette ole tuiskuttaneet

iii

ovat tuiskuttaneet

eivät ole tuiskuttaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin tuiskuttanut

en ollut tuiskuttanut

ii

olit tuiskuttanut

et ollut tuiskuttanut

iii

oli tuiskuttanut

ei ollut tuiskuttanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme tuiskuttaneet

emme olleet tuiskuttaneet

ii

olitte tuiskuttaneet

ette olleet tuiskuttaneet

iii

olivat tuiskuttaneet

eivät olleet tuiskuttaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

tuiskuttaisin

en tuiskuttaisi

ii

tuiskuttaisit

et tuiskuttaisi

iii

tuiskuttaisi

ei tuiskuttaisi

Plural

Positive

Negative

i

tuiskuttaisimme

emme tuiskuttaisi

ii

tuiskuttaisitte

ette tuiskuttaisi

iii

tuiskuttaisivat

eivät tuiskuttaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin tuiskuttanut

en olisi tuiskuttanut

ii

olisit tuiskuttanut

et olisi tuiskuttanut

iii

olisi tuiskuttanut

ei olisi tuiskuttanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme tuiskuttaneet

emme olisi tuiskuttaneet

ii

olisitte tuiskuttaneet

ette olisi tuiskuttaneet

iii

olisivat tuiskuttaneet

eivät olisi tuiskuttaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

tuiskuttanen

en tuiskuttane

ii

tuiskuttanet

et tuiskuttane

iii

tuiskuttanee

ei tuiskuttane

Plural

Positive

Negative

i

tuiskuttanemme

emme tuiskuttane

ii

tuiskuttanette

ette tuiskuttane

iii

tuiskuttanevat

eivät tuiskuttane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen tuiskuttanut

en liene tuiskuttanut

ii

lienet tuiskuttanut

et liene tuiskuttanut

iii

lienee tuiskuttanut

ei liene tuiskuttanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme tuiskuttaneet

emme liene tuiskuttaneet

ii

lienette tuiskuttaneet

ette liene tuiskuttaneet

iii

lienevät tuiskuttaneet

eivät liene tuiskuttaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

tuiskuta

iii

tuiskuttakoon

Plural

i

tuiskuttakaamme

ii

tuiskuttakaa

iii

tuiskuttakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

tuiskuttaa

Tra

-ksi

tuiskuttaaksensa / tuiskuttaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

tuiskuttaessa

Ins

-in

tuiskuttaen

Ine

-ssa

tuiskutettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

tuiskuttamaan

Ine

-ssa

tuiskuttamassa

Ela

-sta

tuiskuttamasta

Ade

-lla

tuiskuttamalla

Abe

-tta

tuiskuttamatta

Ins

-in

tuiskuttaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

tuiskuttaminen

Par

-ta

tuiskuttamista

Infinitive V

tuiskuttamaisillaan / tuiskuttamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

tuiskutetaan

ei tuiskuteta

Imperfect

tuiskutettiin

ei tuiskutettu

Potential

tuiskutettaneen

ei tuiskutettane

Conditional

tuiskutettaisiin

ei tuiskutettaisi

Imperative Present

tuiskutettakoon

älköön tuiskutettako

Imperative Perfect

olkoon tuiskutettu

älköön tuiskutettu

Positive

Negative

Present

tuiskutetaan

ei tuiskuteta

Imperfect

tuiskutettiin

ei tuiskutettu

Potential

tuiskutettaneen

ei tuiskutettane

Conditional

tuiskutettaisiin

ei tuiskutettaisi

Imperative Present

tuiskutettakoon

älköön tuiskutettako

Imperative Perfect

olkoon tuiskutettu

älköön tuiskutettu

Participle

Active

Passive

1st

tuiskuttava

tuiskutettava

2nd

tuiskuttanut

tuiskutettu

3rd

tuiskuttama

-

Wiktionary

(intransitive) to whirl Show more arrow right tuisku- +‎ -ta Show more arrow right
to whirl pöllytä, kieputtaa, ryöpyttää, tuiskuta, kiidättää, tuiskahtaa
Show more arrow right
Literature; Europarl8 Tuuli ulvoi ja lumi tuiskusi rajusti vankilamme ympärillä, mutta nyt ei mikään saattanut meitä levottomiksi. The winds howled, and blew the snow wildly about our prison house, but they were powerless to distress us any more. Koko iltapäivän putoili lunta isoina hiutaleina, ja tuiskua jatkui koko yön. All that afternoon the snow fell like this, and all that night the storm continued. Niin,s-sanoi Leander katsellen pyryä ja tuiskua pienen ikkunan toisella puolella. Yes, said Leander, looking up at the snowflakes floating and swarming before the little window.". Ymmärrän turhautuneisuutenne, sillä me eurooppalaiset olemme tietoisia tiedän vilpittömästä ja jopa jääräpäisestä halustanne puolustaa tuulta ja tuiskua vastaan tavaroiden vapaata liikkuvuutta unionissa ehdottomana tavoitteenamme olevien yhtenäismarkkinoiden toteutumiseksi. I understand his frustration, since we Europeans are well aware of his strength of mind and, I might say, obstinacy in defending, come hell or high water, the free movement of goods in the Union with a view to achieving completion of the Single Market, an objective we simply cannot give up. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

tuiskuan

en tuiskua

ii

tuiskuat

et tuiskua

iii

tuiskuaa

ei tuiskua

Plural

Positive

Negative

i

tuiskuamme / tuiskutaan

emme tuiskua / ei tuiskuta

ii

tuiskuatte

ette tuiskua

iii

tuiskuavat

eivät tuiskua

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

tuiskusin

en tuiskunnut

ii

tuiskusit

et tuiskunnut

iii

tuiskusi

ei tuiskunnut

Plural

Positive

Negative

i

tuiskusimme / tuiskuttiin

emme tuiskunneet / ei tuiskuttu

ii

tuiskusitte

ette tuiskunneet

iii

tuiskusivat

eivät tuiskunneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen tuiskunnut

en ole tuiskunnut

ii

olet tuiskunnut

et ole tuiskunnut

iii

on tuiskunnut

ei ole tuiskunnut

Plural

Positive

Negative

i

olemme tuiskunneet

emme ole tuiskunneet

ii

olette tuiskunneet

ette ole tuiskunneet

iii

ovat tuiskunneet

eivät ole tuiskunneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin tuiskunnut

en ollut tuiskunnut

ii

olit tuiskunnut

et ollut tuiskunnut

iii

oli tuiskunnut

ei ollut tuiskunnut

Plural

Positive

Negative

i

olimme tuiskunneet

emme olleet tuiskunneet

ii

olitte tuiskunneet

ette olleet tuiskunneet

iii

olivat tuiskunneet

eivät olleet tuiskunneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

tuiskuaisin

en tuiskuaisi

ii

tuiskuaisit

et tuiskuaisi

iii

tuiskuaisi

ei tuiskuaisi

Plural

Positive

Negative

i

tuiskuaisimme

emme tuiskuaisi

ii

tuiskuaisitte

ette tuiskuaisi

iii

tuiskuaisivat

eivät tuiskuaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin tuiskunnut

en olisi tuiskunnut

ii

olisit tuiskunnut

et olisi tuiskunnut

iii

olisi tuiskunnut

ei olisi tuiskunnut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme tuiskunneet

emme olisi tuiskunneet

ii

olisitte tuiskunneet

ette olisi tuiskunneet

iii

olisivat tuiskunneet

eivät olisi tuiskunneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

tuiskunnen

en tuiskunne

ii

tuiskunnet

et tuiskunne

iii

tuiskunnee

ei tuiskunne

Plural

Positive

Negative

i

tuiskunnemme

emme tuiskunne

ii

tuiskunnette

ette tuiskunne

iii

tuiskunnevat

eivät tuiskunne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen tuiskunnut

en liene tuiskunnut

ii

lienet tuiskunnut

et liene tuiskunnut

iii

lienee tuiskunnut

ei liene tuiskunnut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme tuiskunneet

emme liene tuiskunneet

ii

lienette tuiskunneet

ette liene tuiskunneet

iii

lienevät tuiskunneet

eivät liene tuiskunneet

Imperative

Singular

i

-

ii

tuiskua

iii

tuiskutkoon

Plural

i

tuiskutkaamme

ii

tuiskutkaa

iii

tuiskutkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

tuiskuta

Tra

-ksi

tuiskutaksensa / tuiskutakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

tuiskutessa

Ins

-in

tuiskuten

Ine

-ssa

tuiskuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

tuiskuamaan

Ine

-ssa

tuiskuamassa

Ela

-sta

tuiskuamasta

Ade

-lla

tuiskuamalla

Abe

-tta

tuiskuamatta

Ins

-in

tuiskuaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

tuiskuaminen

Par

-ta

tuiskuamista

Infinitive V

tuiskuamaisillaan / tuiskuamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

tuiskutaan

ei tuiskuta

Imperfect

tuiskuttiin

ei tuiskuttu

Potential

tuiskuttaneen

ei tuiskuttane

Conditional

tuiskuttaisiin

ei tuiskuttaisi

Imperative Present

tuiskuttakoon

älköön tuiskuttako

Imperative Perfect

olkoon tuiskuttu

älköön tuiskuttu

Positive

Negative

Present

tuiskutaan

ei tuiskuta

Imperfect

tuiskuttiin

ei tuiskuttu

Potential

tuiskuttaneen

ei tuiskuttane

Conditional

tuiskuttaisiin

ei tuiskuttaisi

Imperative Present

tuiskuttakoon

älköön tuiskuttako

Imperative Perfect

olkoon tuiskuttu

älköön tuiskuttu

Participle

Active

Passive

1st

tuiskuava

tuiskuttava

2nd

tuiskunnut

tuiskuttu

3rd

tuiskuama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept