logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

telefoni, noun

Word analysis
telefoniin

telefoniin

telefoni

Noun, Singular Illative

tele

Noun, Singular Nominative

+ fot

Noun, Singular Genitive

+ ikä

Noun, Plural Instructive

tele

Noun, Singular Nominative

+ foni

Noun, Singular Illative

tele

Noun, Singular Nominative

+ fon

Noun, Singular Nominative

+ ikä

Noun, Plural Instructive

tele

Noun, Singular Nominative

+ fon

Noun, Singular Illative

tele

Noun, Pref

+ fot

Noun, Singular Genitive

+ ikä

Noun, Plural Instructive

tele

Noun, Pref

+ foni

Noun, Singular Illative

tele

Noun, Pref

+ fon

Noun, Singular Nominative

+ ikä

Noun, Plural Instructive

tele

Noun, Pref

+ fon

Noun, Singular Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

telefoni

telefonit

Par

-ta

telefonia

telefoneja

Gen

-n

telefonin

telefonien

Ill

mihin

telefoniin

telefoneihin

Ine

-ssa

telefonissa

telefoneissa

Ela

-sta

telefonista

telefoneista

All

-lle

telefonille

telefoneille

Ade

-lla

telefonilla

telefoneilla

Abl

-lta

telefonilta

telefoneilta

Tra

-ksi

telefoniksi

telefoneiksi

Ess

-na

telefonina

telefoneina

Abe

-tta

telefonitta

telefoneitta

Com

-ne

-

telefoneine

Ins

-in

-

telefonein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

telefoni

telefonit

Par

-ta

telefonia

telefoneja

Gen

-n

telefonin

telefonien

Ill

mihin

telefoniin

telefoneihin

Ine

-ssa

telefonissa

telefoneissa

Ela

-sta

telefonista

telefoneista

All

-lle

telefonille

telefoneille

Ade

-lla

telefonilla

telefoneilla

Abl

-lta

telefonilta

telefoneilta

Tra

-ksi

telefoniksi

telefoneiksi

Ess

-na

telefonina

telefoneina

Abe

-tta

telefonitta

telefoneitta

Com

-ne

-

telefoneine

Ins

-in

-

telefonein

telephon
telefoni
Show more arrow right
Literature; EurLex-2 Kun herään ja selkiän, riennän heti peloissani telefoniin ja kysyn onko rouva lähtenyt. When I awake and come to my senses, I hurry anxiously to the telephone to ask if Fruen had left. Pyydän, kutsukaa tohtori Salimovitsh telefoniin.s-Ja vielä hetken kuluttua:s-Kuka se on? Please call Doctor Salimovich to the phone ..” And after another minute: “Who is that on the phone? Telefonia Dialog, T Mobile Polska ja komissio sen sijaan väittävät, että kyseisellä päätöksellä voi olla tällaisia vaikutuksia. By contrast, Telefonia Dialog, T-Mobile Polska and the Commission submit that that decision may have such an effect. Polska Telefonia Cyfrowa, UKE:n pääjohtaja, Puolan hallitus ja komissio ovat esittäneet asiassa kirjallisia ja suullisia huomautuksia. The applicant, the President of the UKE, the Polish Government and the Commission have made written and oral submissions. 18 Telefonia Dialog pyysi vuonna 2006 T Mobile Polskaa aloittamaan neuvottelut yhteistyösopimusta täydentävän lisäsopimuksen tekemiseksi. 18 In 2006, Telefonia Dialog requested that T-Mobile Polska open negotiations with a view to concluding an amendment to the cooperation agreement. UKE:n pääjohtaja ja Telefonia Dialog tekivät kumpikin siten kyseisestä tuomiosta kassaatiovalituksen Sąd Najwyższyyn (ylimmän oikeusasteen tuomioistuin). The President of the UKE and Telefonia Dialog each then lodged an appeal on a point of law against that judgment before the Sąd Najwyższy (Supreme Court). AKTns-ministerineuvoston nykyisen puheenjohtajan Samoan kaupasta, teollisuudesta, työvoimasta ja matkailusta vastaavan varapääministerin Misa Telefonin puheenvuoro. Statement by the Hon. Misa Telefoni, Deputy Prime Minister responsible for Commerce, Industry, Labour and Tourism, (Samoa), President-in-Office of the ACP Council. Kyseinen viranomainen katsoi, että Polska Telefonia Cyfrowan laskuttama 122 PLN:n (noin 29, 70 euroa) suuruinen maksu oli omiaan estämään tilaajia pyytämästä numeronsa siirrettävyyttä. He considered that the fee charged by the applicant, of an amount of PLN 122 (about EUR 29.70), dissuaded subscribers from seeking to port their number. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (kilpailuns-ja kuluttajansuojans-asioista vastaava tuomioistuin) (Puola) hylkäsi 6. 3. 2007 Polska Telefonia Cyfrowan tästä päätöksestä nostaman kanteen. The appeal brought by the applicant against that decision was dismissed on 6 March 2007 by the Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Court for the Protection of Competition and Consumers), Poland. KG hankkii neuvoston asetuksen 3 artiklan 1 kohdan b alakohdassa tarkoitetun määräysvallan puolalaisessa yrityksessä Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) ostamalla osakkeita ostons-optiota käyttäen. KG belonging to the group Deutsche Telekom acquires within the meaning of Article 3(1)(b) of the Council Regulation control of the whole of the undertaking Polska Telefonia Cyfrowa (‘PTC', Poland) by way of purchase of shares through a call option. Show more arrow right

Wiktionary

(obsolete) Synonym of puhelin Show more arrow right

Wikipedia

Telephone A telephone is a telecommunications device that permits two or more users to conduct a conversation when they are too far apart to be heard directly. A telephone converts sound, typically and most efficiently the human voice, into electronic signals that are transmitted via cables and other communication channels to another telephone which reproduces the sound to the receiving user. The term is derived from Greek: τῆλε (tēle, far) and φωνή (phōnē, voice), together meaning distant voice. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

telefonini

telefonini

telefonisi

telefonisi

telefoninsa

telefoninsa

Par

-ta

telefoniani

telefonejani

telefoniasi

telefonejasi

telefoniansa / telefoniaan

telefonejansa / telefonejaan

Gen

-n

telefonini

telefonieni

telefonisi

telefoniesi

telefoninsa

telefoniensa

Ill

mihin

telefoniini

telefoneihini

telefoniisi

telefoneihisi

telefoniinsa

telefoneihinsa

Ine

-ssa

telefonissani

telefoneissani

telefonissasi

telefoneissasi

telefonissansa / telefonissaan

telefoneissansa / telefoneissaan

Ela

-sta

telefonistani

telefoneistani

telefonistasi

telefoneistasi

telefonistansa / telefonistaan

telefoneistansa / telefoneistaan

All

-lle

telefonilleni

telefoneilleni

telefonillesi

telefoneillesi

telefonillensa / telefonilleen

telefoneillensa / telefoneillean

Ade

-lla

telefonillani

telefoneillani

telefonillasi

telefoneillasi

telefonillansa / telefonillaan

telefoneillansa / telefoneillaan

Abl

-lta

telefoniltani

telefoneiltani

telefoniltasi

telefoneiltasi

telefoniltansa / telefoniltaan

telefoneiltansa / telefoneiltaan

Tra

-ksi

telefonikseni

telefoneikseni

telefoniksesi

telefoneiksesi

telefoniksensa / telefonikseen

telefoneiksensa / telefoneikseen

Ess

-na

telefoninani

telefoneinani

telefoninasi

telefoneinasi

telefoninansa / telefoninaan

telefoneinansa / telefoneinaan

Abe

-tta

telefonittani

telefoneittani

telefonittasi

telefoneittasi

telefonittansa / telefonittaan

telefoneittansa / telefoneittaan

Com

-ne

-

telefoneineni

-

telefoneinesi

-

telefoneinensa / telefoneineen

Singular

Plural

Nom

-

telefonini

telefonisi

telefoninsa

telefonini

telefonisi

telefoninsa

Par

-ta

telefoniani

telefoniasi

telefoniansa / telefoniaan

telefonejani

telefonejasi

telefonejansa / telefonejaan

Gen

-n

telefonini

telefonisi

telefoninsa

telefonieni

telefoniesi

telefoniensa

Ill

mihin

telefoniini

telefoniisi

telefoniinsa

telefoneihini

telefoneihisi

telefoneihinsa

Ine

-ssa

telefonissani

telefonissasi

telefonissansa / telefonissaan

telefoneissani

telefoneissasi

telefoneissansa / telefoneissaan

Ela

-sta

telefonistani

telefonistasi

telefonistansa / telefonistaan

telefoneistani

telefoneistasi

telefoneistansa / telefoneistaan

All

-lle

telefonilleni

telefonillesi

telefonillensa / telefonilleen

telefoneilleni

telefoneillesi

telefoneillensa / telefoneillean

Ade

-lla

telefonillani

telefonillasi

telefonillansa / telefonillaan

telefoneillani

telefoneillasi

telefoneillansa / telefoneillaan

Abl

-lta

telefoniltani

telefoniltasi

telefoniltansa / telefoniltaan

telefoneiltani

telefoneiltasi

telefoneiltansa / telefoneiltaan

Tra

-ksi

telefonikseni

telefoniksesi

telefoniksensa / telefonikseen

telefoneikseni

telefoneiksesi

telefoneiksensa / telefoneikseen

Ess

-na

telefoninani

telefoninasi

telefoninansa / telefoninaan

telefoneinani

telefoneinasi

telefoneinansa / telefoneinaan

Abe

-tta

telefonittani

telefonittasi

telefonittansa / telefonittaan

telefoneittani

telefoneittasi

telefoneittansa / telefoneittaan

Com

-ne

-

-

-

telefoneineni

telefoneinesi

telefoneinensa / telefoneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

telefonimme

telefonimme

telefoninne

telefoninne

telefoninsa

telefoninsa

Par

-ta

telefoniamme

telefonejamme

telefonianne

telefonejanne

telefoniansa / telefoniaan

telefonejansa / telefonejaan

Gen

-n

telefonimme

telefoniemme

telefoninne

telefonienne

telefoninsa

telefoniensa

Ill

mihin

telefoniimme

telefoneihimme

telefoniinne

telefoneihinne

telefoniinsa

telefoneihinsa

Ine

-ssa

telefonissamme

telefoneissamme

telefonissanne

telefoneissanne

telefonissansa / telefonissaan

telefoneissansa / telefoneissaan

Ela

-sta

telefonistamme

telefoneistamme

telefonistanne

telefoneistanne

telefonistansa / telefonistaan

telefoneistansa / telefoneistaan

All

-lle

telefonillemme

telefoneillemme

telefonillenne

telefoneillenne

telefonillensa / telefonilleen

telefoneillensa / telefoneillean

Ade

-lla

telefonillamme

telefoneillamme

telefonillanne

telefoneillanne

telefonillansa / telefonillaan

telefoneillansa / telefoneillaan

Abl

-lta

telefoniltamme

telefoneiltamme

telefoniltanne

telefoneiltanne

telefoniltansa / telefoniltaan

telefoneiltansa / telefoneiltaan

Tra

-ksi

telefoniksemme

telefoneiksemme

telefoniksenne

telefoneiksenne

telefoniksensa / telefonikseen

telefoneiksensa / telefoneikseen

Ess

-na

telefoninamme

telefoneinamme

telefoninanne

telefoneinanne

telefoninansa / telefoninaan

telefoneinansa / telefoneinaan

Abe

-tta

telefonittamme

telefoneittamme

telefonittanne

telefoneittanne

telefonittansa / telefonittaan

telefoneittansa / telefoneittaan

Com

-ne

-

telefoneinemme

-

telefoneinenne

-

telefoneinensa / telefoneineen

Singular

Plural

Nom

-

telefonimme

telefoninne

telefoninsa

telefonimme

telefoninne

telefoninsa

Par

-ta

telefoniamme

telefonianne

telefoniansa / telefoniaan

telefonejamme

telefonejanne

telefonejansa / telefonejaan

Gen

-n

telefonimme

telefoninne

telefoninsa

telefoniemme

telefonienne

telefoniensa

Ill

mihin

telefoniimme

telefoniinne

telefoniinsa

telefoneihimme

telefoneihinne

telefoneihinsa

Ine

-ssa

telefonissamme

telefonissanne

telefonissansa / telefonissaan

telefoneissamme

telefoneissanne

telefoneissansa / telefoneissaan

Ela

-sta

telefonistamme

telefonistanne

telefonistansa / telefonistaan

telefoneistamme

telefoneistanne

telefoneistansa / telefoneistaan

All

-lle

telefonillemme

telefonillenne

telefonillensa / telefonilleen

telefoneillemme

telefoneillenne

telefoneillensa / telefoneillean

Ade

-lla

telefonillamme

telefonillanne

telefonillansa / telefonillaan

telefoneillamme

telefoneillanne

telefoneillansa / telefoneillaan

Abl

-lta

telefoniltamme

telefoniltanne

telefoniltansa / telefoniltaan

telefoneiltamme

telefoneiltanne

telefoneiltansa / telefoneiltaan

Tra

-ksi

telefoniksemme

telefoniksenne

telefoniksensa / telefonikseen

telefoneiksemme

telefoneiksenne

telefoneiksensa / telefoneikseen

Ess

-na

telefoninamme

telefoninanne

telefoninansa / telefoninaan

telefoneinamme

telefoneinanne

telefoneinansa / telefoneinaan

Abe

-tta

telefonittamme

telefonittanne

telefonittansa / telefonittaan

telefoneittamme

telefoneittanne

telefoneittansa / telefoneittaan

Com

-ne

-

-

-

telefoneinemme

telefoneinenne

telefoneinensa / telefoneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tele

telet

Par

-ta

teleä

telejä

Gen

-n

telen

telejen

Ill

mihin

teleen

teleihin

Ine

-ssa

telessä

teleissä

Ela

-sta

telestä

teleistä

All

-lle

telelle

teleille

Ade

-lla

telellä

teleillä

Abl

-lta

teleltä

teleiltä

Tra

-ksi

teleksi

teleiksi

Ess

-na

telenä

teleinä

Abe

-tta

telettä

teleittä

Com

-ne

-

teleine

Ins

-in

-

telein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tele

telet

Par

-ta

teleä

telejä

Gen

-n

telen

telejen

Ill

mihin

teleen

teleihin

Ine

-ssa

telessä

teleissä

Ela

-sta

telestä

teleistä

All

-lle

telelle

teleille

Ade

-lla

telellä

teleillä

Abl

-lta

teleltä

teleiltä

Tra

-ksi

teleksi

teleiksi

Ess

-na

telenä

teleinä

Abe

-tta

telettä

teleittä

Com

-ne

-

teleine

Ins

-in

-

telein

tele
tele- tele-, TV-, puhelin-
telecommunications
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018; Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence ID: 120686; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence ID: 149723; opensubtitles2 Tele oli rikki. The TV was broken. Tele oli äänetön. The television was silent. Telein päivääsi sopivasti. tele according to your schedule. Ostin uuden teleikseni. I bought a new TV. Vanha tele toimii edelleen. The old TV still works. Mihin laitoin teleittäni? Where did I put my cellphone? Olen menettänyt teleittäni. I have lost my phone. Teleissämme on HDMIns-portti. There is an HDMI port on our television. Mitä säkin tele visiosta tiedät? What do you know about television? En löydä teleille osoitetta. I can't find the address for the teles. Show more arrow right

Wiktionary

(photographing, colloquial) telephoto lens Show more arrow right Short for teleobjektiivi. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teleni

teleni

telesi

telesi

telensä

telensä

Par

-ta

teleäni

telejäni

teleäsi

telejäsi

teleänsä / teleään

telejänsä / telejään

Gen

-n

teleni

telejeni

telesi

telejesi

telensä

telejensä

Ill

mihin

teleeni

teleihini

teleesi

teleihisi

teleensä

teleihinsä

Ine

-ssa

telessäni

teleissäni

telessäsi

teleissäsi

telessänsä / telessään

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestäni

teleistäni

telestäsi

teleistäsi

telestänsä / telestään

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telelleni

teleilleni

telellesi

teleillesi

telellensä / telelleen

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telelläni

teleilläni

telelläsi

teleilläsi

telellänsä / telellään

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltäni

teleiltäni

teleltäsi

teleiltäsi

teleltänsä / teleltään

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

telekseni

teleikseni

teleksesi

teleiksesi

teleksensä / telekseen

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenäni

teleinäni

telenäsi

teleinäsi

telenänsä / telenään

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettäni

teleittäni

telettäsi

teleittäsi

telettänsä / telettään

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

teleineni

-

teleinesi

-

teleinensä / teleineen

Singular

Plural

Nom

-

teleni

telesi

telensä

teleni

telesi

telensä

Par

-ta

teleäni

teleäsi

teleänsä / teleään

telejäni

telejäsi

telejänsä / telejään

Gen

-n

teleni

telesi

telensä

telejeni

telejesi

telejensä

Ill

mihin

teleeni

teleesi

teleensä

teleihini

teleihisi

teleihinsä

Ine

-ssa

telessäni

telessäsi

telessänsä / telessään

teleissäni

teleissäsi

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestäni

telestäsi

telestänsä / telestään

teleistäni

teleistäsi

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telelleni

telellesi

telellensä / telelleen

teleilleni

teleillesi

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telelläni

telelläsi

telellänsä / telellään

teleilläni

teleilläsi

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltäni

teleltäsi

teleltänsä / teleltään

teleiltäni

teleiltäsi

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

telekseni

teleksesi

teleksensä / telekseen

teleikseni

teleiksesi

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenäni

telenäsi

telenänsä / telenään

teleinäni

teleinäsi

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettäni

telettäsi

telettänsä / telettään

teleittäni

teleittäsi

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

-

-

teleineni

teleinesi

teleinensä / teleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

telemme

telemme

telenne

telenne

telensä

telensä

Par

-ta

teleämme

telejämme

teleänne

telejänne

teleänsä / teleään

telejänsä / telejään

Gen

-n

telemme

telejemme

telenne

telejenne

telensä

telejensä

Ill

mihin

teleemme

teleihimme

teleenne

teleihinne

teleensä

teleihinsä

Ine

-ssa

telessämme

teleissämme

telessänne

teleissänne

telessänsä / telessään

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestämme

teleistämme

telestänne

teleistänne

telestänsä / telestään

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telellemme

teleillemme

telellenne

teleillenne

telellensä / telelleen

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telellämme

teleillämme

telellänne

teleillänne

telellänsä / telellään

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltämme

teleiltämme

teleltänne

teleiltänne

teleltänsä / teleltään

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

teleksemme

teleiksemme

teleksenne

teleiksenne

teleksensä / telekseen

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenämme

teleinämme

telenänne

teleinänne

telenänsä / telenään

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettämme

teleittämme

telettänne

teleittänne

telettänsä / telettään

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

teleinemme

-

teleinenne

-

teleinensä / teleineen

Singular

Plural

Nom

-

telemme

telenne

telensä

telemme

telenne

telensä

Par

-ta

teleämme

teleänne

teleänsä / teleään

telejämme

telejänne

telejänsä / telejään

Gen

-n

telemme

telenne

telensä

telejemme

telejenne

telejensä

Ill

mihin

teleemme

teleenne

teleensä

teleihimme

teleihinne

teleihinsä

Ine

-ssa

telessämme

telessänne

telessänsä / telessään

teleissämme

teleissänne

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestämme

telestänne

telestänsä / telestään

teleistämme

teleistänne

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telellemme

telellenne

telellensä / telelleen

teleillemme

teleillenne

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telellämme

telellänne

telellänsä / telellään

teleillämme

teleillänne

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltämme

teleltänne

teleltänsä / teleltään

teleiltämme

teleiltänne

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

teleksemme

teleksenne

teleksensä / telekseen

teleiksemme

teleiksenne

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenämme

telenänne

telenänsä / telenään

teleinämme

teleinänne

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettämme

telettänne

telettänsä / telettään

teleittämme

teleittänne

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

-

-

teleinemme

teleinenne

teleinensä / teleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

fot

Par

-ta

-

foja

Gen

-n

-

fojen

Ill

mihin

-

foihin

Ine

-ssa

-

foissa

Ela

-sta

-

foista

All

-lle

-

foille

Ade

-lla

-

foilla

Abl

-lta

-

foilta

Tra

-ksi

-

foiksi

Ess

-na

-

foina

Abe

-tta

-

foitta

Com

-ne

-

foine

Ins

-in

-

foin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

fot

Par

-ta

-

foja

Gen

-n

-

fojen

Ill

mihin

-

foihin

Ine

-ssa

-

foissa

Ela

-sta

-

foista

All

-lle

-

foille

Ade

-lla

-

foilla

Abl

-lta

-

foilta

Tra

-ksi

-

foiksi

Ess

-na

-

foina

Abe

-tta

-

foitta

Com

-ne

-

foine

Ins

-in

-

foin

fot
fot the
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; OpenSubtitles; ParaCrawl Corpus; Europarl V7 Fot on turhan lähellä. The fot is too close.. Tämä fot näyttää oudolta. This fot looks strange. Hieno foni. That's a nice sax. Ota tämä fot ja vie se sinne. Take this fot and bring it over there. Fot on rikki ja se täytyy korjata. The fot is broken and needs to be fixed.. Luettelo fobioista. ← List of phobias. Osta minulle foni, kiitos. Buy me a fot, please. Hevoset juoksivat pitkin peltoa fot upoksissa. The horses ran across the field with their fot sunken in. Ruosteinen vanha foni. This rusty old horn. Fot oli niin suuri, että se melkein täytti koko huoneen. The fot was so big that it almost filled the whole room. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

fojani

-

fojasi

-

fojansa / fojaan

Gen

-n

-

fojeni

-

fojesi

-

fojensa

Ill

mihin

-

foihini

-

foihisi

-

foihinsa

Ine

-ssa

-

foissani

-

foissasi

-

foissansa / foissaan

Ela

-sta

-

foistani

-

foistasi

-

foistansa / foistaan

All

-lle

-

foilleni

-

foillesi

-

foillensa / foillean

Ade

-lla

-

foillani

-

foillasi

-

foillansa / foillaan

Abl

-lta

-

foiltani

-

foiltasi

-

foiltansa / foiltaan

Tra

-ksi

-

foikseni

-

foiksesi

-

foiksensa / foikseen

Ess

-na

-

foinani

-

foinasi

-

foinansa / foinaan

Abe

-tta

-

foittani

-

foittasi

-

foittansa / foittaan

Com

-ne

-

foineni

-

foinesi

-

foinensa / foineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

fojani

fojasi

fojansa / fojaan

Gen

-n

-

-

-

fojeni

fojesi

fojensa

Ill

mihin

-

-

-

foihini

foihisi

foihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

foissani

foissasi

foissansa / foissaan

Ela

-sta

-

-

-

foistani

foistasi

foistansa / foistaan

All

-lle

-

-

-

foilleni

foillesi

foillensa / foillean

Ade

-lla

-

-

-

foillani

foillasi

foillansa / foillaan

Abl

-lta

-

-

-

foiltani

foiltasi

foiltansa / foiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

foikseni

foiksesi

foiksensa / foikseen

Ess

-na

-

-

-

foinani

foinasi

foinansa / foinaan

Abe

-tta

-

-

-

foittani

foittasi

foittansa / foittaan

Com

-ne

-

-

-

foineni

foinesi

foinensa / foineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

fojamme

-

fojanne

-

fojansa / fojaan

Gen

-n

-

fojemme

-

fojenne

-

fojensa

Ill

mihin

-

foihimme

-

foihinne

-

foihinsa

Ine

-ssa

-

foissamme

-

foissanne

-

foissansa / foissaan

Ela

-sta

-

foistamme

-

foistanne

-

foistansa / foistaan

All

-lle

-

foillemme

-

foillenne

-

foillensa / foillean

Ade

-lla

-

foillamme

-

foillanne

-

foillansa / foillaan

Abl

-lta

-

foiltamme

-

foiltanne

-

foiltansa / foiltaan

Tra

-ksi

-

foiksemme

-

foiksenne

-

foiksensa / foikseen

Ess

-na

-

foinamme

-

foinanne

-

foinansa / foinaan

Abe

-tta

-

foittamme

-

foittanne

-

foittansa / foittaan

Com

-ne

-

foinemme

-

foinenne

-

foinensa / foineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

fojamme

fojanne

fojansa / fojaan

Gen

-n

-

-

-

fojemme

fojenne

fojensa

Ill

mihin

-

-

-

foihimme

foihinne

foihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

foissamme

foissanne

foissansa / foissaan

Ela

-sta

-

-

-

foistamme

foistanne

foistansa / foistaan

All

-lle

-

-

-

foillemme

foillenne

foillensa / foillean

Ade

-lla

-

-

-

foillamme

foillanne

foillansa / foillaan

Abl

-lta

-

-

-

foiltamme

foiltanne

foiltansa / foiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

foiksemme

foiksenne

foiksensa / foikseen

Ess

-na

-

-

-

foinamme

foinanne

foinansa / foinaan

Abe

-tta

-

-

-

foittamme

foittanne

foittansa / foittaan

Com

-ne

-

-

-

foinemme

foinenne

foinensa / foineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

foni

fonit

Par

-ta

fonia

foneja

Gen

-n

fonin

fonien

Ill

mihin

foniin

foneihin

Ine

-ssa

fonissa

foneissa

Ela

-sta

fonista

foneista

All

-lle

fonille

foneille

Ade

-lla

fonilla

foneilla

Abl

-lta

fonilta

foneilta

Tra

-ksi

foniksi

foneiksi

Ess

-na

fonina

foneina

Abe

-tta

fonitta

foneitta

Com

-ne

-

foneine

Ins

-in

-

fonein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

foni

fonit

Par

-ta

fonia

foneja

Gen

-n

fonin

fonien

Ill

mihin

foniin

foneihin

Ine

-ssa

fonissa

foneissa

Ela

-sta

fonista

foneista

All

-lle

fonille

foneille

Ade

-lla

fonilla

foneilla

Abl

-lta

fonilta

foneilta

Tra

-ksi

foniksi

foneiksi

Ess

-na

fonina

foneina

Abe

-tta

fonitta

foneitta

Com

-ne

-

foneine

Ins

-in

-

fonein

sax
phon
sulfone
sulphone
condenser microphone
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 28928.; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Tatoeba, sentence 6938278.; Tatoeba, sentence 7562143.; OpenSubtitles Foni soi kovalla. The phone is ringing loudly. Foni on musiikkityökalu. Foni is a musical instrument. Hieno foni. That's a nice sax. Foni oli rikki ja piti korjata. The foni was broken and needed to be fixed. Foni putosi lattialle ja rikkoutui. The phone fell on the floor and broke. Ruosteinen vanha foni. This rusty old horn. Fonin nimi on Sony. The name of the phone is Sony. Kuinka kauan sinulla on ollut tämä foni? How long have you had this phone? Fonin näyttö on rikki. The phone's screen is broken. Ostin uuden fonin eilen. I bought a new phone yesterday. Show more arrow right

Wiktionary

Alternative form of fooni (“phon”) (colloquial) saxophone Show more arrow right

Wikipedia

Phon The phon is a logarithmic unit of loudness level for tones and complex sounds. Loudness is measured in sone which is a linear unit. Human sensitivity to sound is variable across different frequencies; therefore, although two different tones may present an identical sound pressure to a human ear, they may be psychoacoustically perceived as differing in loudness. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

fonini

fonini

fonisi

fonisi

foninsa

foninsa

Par

-ta

foniani

fonejani

foniasi

fonejasi

foniansa / foniaan

fonejansa / fonejaan

Gen

-n

fonini

fonieni

fonisi

foniesi

foninsa

foniensa

Ill

mihin

foniini

foneihini

foniisi

foneihisi

foniinsa

foneihinsa

Ine

-ssa

fonissani

foneissani

fonissasi

foneissasi

fonissansa / fonissaan

foneissansa / foneissaan

Ela

-sta

fonistani

foneistani

fonistasi

foneistasi

fonistansa / fonistaan

foneistansa / foneistaan

All

-lle

fonilleni

foneilleni

fonillesi

foneillesi

fonillensa / fonilleen

foneillensa / foneillean

Ade

-lla

fonillani

foneillani

fonillasi

foneillasi

fonillansa / fonillaan

foneillansa / foneillaan

Abl

-lta

foniltani

foneiltani

foniltasi

foneiltasi

foniltansa / foniltaan

foneiltansa / foneiltaan

Tra

-ksi

fonikseni

foneikseni

foniksesi

foneiksesi

foniksensa / fonikseen

foneiksensa / foneikseen

Ess

-na

foninani

foneinani

foninasi

foneinasi

foninansa / foninaan

foneinansa / foneinaan

Abe

-tta

fonittani

foneittani

fonittasi

foneittasi

fonittansa / fonittaan

foneittansa / foneittaan

Com

-ne

-

foneineni

-

foneinesi

-

foneinensa / foneineen

Singular

Plural

Nom

-

fonini

fonisi

foninsa

fonini

fonisi

foninsa

Par

-ta

foniani

foniasi

foniansa / foniaan

fonejani

fonejasi

fonejansa / fonejaan

Gen

-n

fonini

fonisi

foninsa

fonieni

foniesi

foniensa

Ill

mihin

foniini

foniisi

foniinsa

foneihini

foneihisi

foneihinsa

Ine

-ssa

fonissani

fonissasi

fonissansa / fonissaan

foneissani

foneissasi

foneissansa / foneissaan

Ela

-sta

fonistani

fonistasi

fonistansa / fonistaan

foneistani

foneistasi

foneistansa / foneistaan

All

-lle

fonilleni

fonillesi

fonillensa / fonilleen

foneilleni

foneillesi

foneillensa / foneillean

Ade

-lla

fonillani

fonillasi

fonillansa / fonillaan

foneillani

foneillasi

foneillansa / foneillaan

Abl

-lta

foniltani

foniltasi

foniltansa / foniltaan

foneiltani

foneiltasi

foneiltansa / foneiltaan

Tra

-ksi

fonikseni

foniksesi

foniksensa / fonikseen

foneikseni

foneiksesi

foneiksensa / foneikseen

Ess

-na

foninani

foninasi

foninansa / foninaan

foneinani

foneinasi

foneinansa / foneinaan

Abe

-tta

fonittani

fonittasi

fonittansa / fonittaan

foneittani

foneittasi

foneittansa / foneittaan

Com

-ne

-

-

-

foneineni

foneinesi

foneinensa / foneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

fonimme

fonimme

foninne

foninne

foninsa

foninsa

Par

-ta

foniamme

fonejamme

fonianne

fonejanne

foniansa / foniaan

fonejansa / fonejaan

Gen

-n

fonimme

foniemme

foninne

fonienne

foninsa

foniensa

Ill

mihin

foniimme

foneihimme

foniinne

foneihinne

foniinsa

foneihinsa

Ine

-ssa

fonissamme

foneissamme

fonissanne

foneissanne

fonissansa / fonissaan

foneissansa / foneissaan

Ela

-sta

fonistamme

foneistamme

fonistanne

foneistanne

fonistansa / fonistaan

foneistansa / foneistaan

All

-lle

fonillemme

foneillemme

fonillenne

foneillenne

fonillensa / fonilleen

foneillensa / foneillean

Ade

-lla

fonillamme

foneillamme

fonillanne

foneillanne

fonillansa / fonillaan

foneillansa / foneillaan

Abl

-lta

foniltamme

foneiltamme

foniltanne

foneiltanne

foniltansa / foniltaan

foneiltansa / foneiltaan

Tra

-ksi

foniksemme

foneiksemme

foniksenne

foneiksenne

foniksensa / fonikseen

foneiksensa / foneikseen

Ess

-na

foninamme

foneinamme

foninanne

foneinanne

foninansa / foninaan

foneinansa / foneinaan

Abe

-tta

fonittamme

foneittamme

fonittanne

foneittanne

fonittansa / fonittaan

foneittansa / foneittaan

Com

-ne

-

foneinemme

-

foneinenne

-

foneinensa / foneineen

Singular

Plural

Nom

-

fonimme

foninne

foninsa

fonimme

foninne

foninsa

Par

-ta

foniamme

fonianne

foniansa / foniaan

fonejamme

fonejanne

fonejansa / fonejaan

Gen

-n

fonimme

foninne

foninsa

foniemme

fonienne

foniensa

Ill

mihin

foniimme

foniinne

foniinsa

foneihimme

foneihinne

foneihinsa

Ine

-ssa

fonissamme

fonissanne

fonissansa / fonissaan

foneissamme

foneissanne

foneissansa / foneissaan

Ela

-sta

fonistamme

fonistanne

fonistansa / fonistaan

foneistamme

foneistanne

foneistansa / foneistaan

All

-lle

fonillemme

fonillenne

fonillensa / fonilleen

foneillemme

foneillenne

foneillensa / foneillean

Ade

-lla

fonillamme

fonillanne

fonillansa / fonillaan

foneillamme

foneillanne

foneillansa / foneillaan

Abl

-lta

foniltamme

foniltanne

foniltansa / foniltaan

foneiltamme

foneiltanne

foneiltansa / foneiltaan

Tra

-ksi

foniksemme

foniksenne

foniksensa / fonikseen

foneiksemme

foneiksenne

foneiksensa / foneikseen

Ess

-na

foninamme

foninanne

foninansa / foninaan

foneinamme

foneinanne

foneinansa / foneinaan

Abe

-tta

fonittamme

fonittanne

fonittansa / fonittaan

foneittamme

foneittanne

foneittansa / foneittaan

Com

-ne

-

-

-

foneinemme

foneinenne

foneinensa / foneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

fon

fonit

Par

-ta

fonia

foneja

Gen

-n

fonin

fonien

Ill

mihin

foniin

foneihin

Ine

-ssa

fonissa

foneissa

Ela

-sta

fonista

foneista

All

-lle

fonille

foneille

Ade

-lla

fonilla

foneilla

Abl

-lta

fonilta

foneilta

Tra

-ksi

foniksi

foneiksi

Ess

-na

fonina

foneina

Abe

-tta

fonitta

foneitta

Com

-ne

-

foneine

Ins

-in

-

fonein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

fon

fonit

Par

-ta

fonia

foneja

Gen

-n

fonin

fonien

Ill

mihin

foniin

foneihin

Ine

-ssa

fonissa

foneissa

Ela

-sta

fonista

foneista

All

-lle

fonille

foneille

Ade

-lla

fonilla

foneilla

Abl

-lta

fonilta

foneilta

Tra

-ksi

foniksi

foneiksi

Ess

-na

fonina

foneina

Abe

-tta

fonitta

foneitta

Com

-ne

-

foneine

Ins

-in

-

fonein

fon
Show more arrow right
OPUS, sentence 41890; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Corpus, sentence 652248; OpenSubtitles 2018, sentence 15789; Tatoeba Sentence Corpus; OPUS - OpenSubtitles2016; OPUS - OpenSubtitles2018 Työ puhelimessa on fon. Working on the phone is fun. Fonns-miksi? Fon what? Fon on hyvä kannettava soitin. Thefon is a good portable instrument. Fonin ääni oli kova. The sound of the phone was loud. Älä vastaa siihen foniin. Don't answer that phone. Hän tekee käänteisen mons-fon. He's gonna do a reverse mo- fo. Nyt kuuntelemme fonin ääntä. Now we are listening to the fon's sound. Kannattaa ottaa fonin mukana. It's worth taking the fon with you. Fonin ääni oli melko hiljainen. The fon sound was quite quiet. Olenko tosiaan Tom Fon Facebookns-kaveri, Jerry? Am I Facebook friends with Tom Fo, really, Jerry? Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

fonini

fonini

fonisi

fonisi

foninsa

foninsa

Par

-ta

foniani

fonejani

foniasi

fonejasi

foniansa / foniaan

fonejansa / fonejaan

Gen

-n

fonini

fonieni

fonisi

foniesi

foninsa

foniensa

Ill

mihin

foniini

foneihini

foniisi

foneihisi

foniinsa

foneihinsa

Ine

-ssa

fonissani

foneissani

fonissasi

foneissasi

fonissansa / fonissaan

foneissansa / foneissaan

Ela

-sta

fonistani

foneistani

fonistasi

foneistasi

fonistansa / fonistaan

foneistansa / foneistaan

All

-lle

fonilleni

foneilleni

fonillesi

foneillesi

fonillensa / fonilleen

foneillensa / foneillean

Ade

-lla

fonillani

foneillani

fonillasi

foneillasi

fonillansa / fonillaan

foneillansa / foneillaan

Abl

-lta

foniltani

foneiltani

foniltasi

foneiltasi

foniltansa / foniltaan

foneiltansa / foneiltaan

Tra

-ksi

fonikseni

foneikseni

foniksesi

foneiksesi

foniksensa / fonikseen

foneiksensa / foneikseen

Ess

-na

foninani

foneinani

foninasi

foneinasi

foninansa / foninaan

foneinansa / foneinaan

Abe

-tta

fonittani

foneittani

fonittasi

foneittasi

fonittansa / fonittaan

foneittansa / foneittaan

Com

-ne

-

foneineni

-

foneinesi

-

foneinensa / foneineen

Singular

Plural

Nom

-

fonini

fonisi

foninsa

fonini

fonisi

foninsa

Par

-ta

foniani

foniasi

foniansa / foniaan

fonejani

fonejasi

fonejansa / fonejaan

Gen

-n

fonini

fonisi

foninsa

fonieni

foniesi

foniensa

Ill

mihin

foniini

foniisi

foniinsa

foneihini

foneihisi

foneihinsa

Ine

-ssa

fonissani

fonissasi

fonissansa / fonissaan

foneissani

foneissasi

foneissansa / foneissaan

Ela

-sta

fonistani

fonistasi

fonistansa / fonistaan

foneistani

foneistasi

foneistansa / foneistaan

All

-lle

fonilleni

fonillesi

fonillensa / fonilleen

foneilleni

foneillesi

foneillensa / foneillean

Ade

-lla

fonillani

fonillasi

fonillansa / fonillaan

foneillani

foneillasi

foneillansa / foneillaan

Abl

-lta

foniltani

foniltasi

foniltansa / foniltaan

foneiltani

foneiltasi

foneiltansa / foneiltaan

Tra

-ksi

fonikseni

foniksesi

foniksensa / fonikseen

foneikseni

foneiksesi

foneiksensa / foneikseen

Ess

-na

foninani

foninasi

foninansa / foninaan

foneinani

foneinasi

foneinansa / foneinaan

Abe

-tta

fonittani

fonittasi

fonittansa / fonittaan

foneittani

foneittasi

foneittansa / foneittaan

Com

-ne

-

-

-

foneineni

foneinesi

foneinensa / foneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

fonimme

fonimme

foninne

foninne

foninsa

foninsa

Par

-ta

foniamme

fonejamme

fonianne

fonejanne

foniansa / foniaan

fonejansa / fonejaan

Gen

-n

fonimme

foniemme

foninne

fonienne

foninsa

foniensa

Ill

mihin

foniimme

foneihimme

foniinne

foneihinne

foniinsa

foneihinsa

Ine

-ssa

fonissamme

foneissamme

fonissanne

foneissanne

fonissansa / fonissaan

foneissansa / foneissaan

Ela

-sta

fonistamme

foneistamme

fonistanne

foneistanne

fonistansa / fonistaan

foneistansa / foneistaan

All

-lle

fonillemme

foneillemme

fonillenne

foneillenne

fonillensa / fonilleen

foneillensa / foneillean

Ade

-lla

fonillamme

foneillamme

fonillanne

foneillanne

fonillansa / fonillaan

foneillansa / foneillaan

Abl

-lta

foniltamme

foneiltamme

foniltanne

foneiltanne

foniltansa / foniltaan

foneiltansa / foneiltaan

Tra

-ksi

foniksemme

foneiksemme

foniksenne

foneiksenne

foniksensa / fonikseen

foneiksensa / foneikseen

Ess

-na

foninamme

foneinamme

foninanne

foneinanne

foninansa / foninaan

foneinansa / foneinaan

Abe

-tta

fonittamme

foneittamme

fonittanne

foneittanne

fonittansa / fonittaan

foneittansa / foneittaan

Com

-ne

-

foneinemme

-

foneinenne

-

foneinensa / foneineen

Singular

Plural

Nom

-

fonimme

foninne

foninsa

fonimme

foninne

foninsa

Par

-ta

foniamme

fonianne

foniansa / foniaan

fonejamme

fonejanne

fonejansa / fonejaan

Gen

-n

fonimme

foninne

foninsa

foniemme

fonienne

foniensa

Ill

mihin

foniimme

foniinne

foniinsa

foneihimme

foneihinne

foneihinsa

Ine

-ssa

fonissamme

fonissanne

fonissansa / fonissaan

foneissamme

foneissanne

foneissansa / foneissaan

Ela

-sta

fonistamme

fonistanne

fonistansa / fonistaan

foneistamme

foneistanne

foneistansa / foneistaan

All

-lle

fonillemme

fonillenne

fonillensa / fonilleen

foneillemme

foneillenne

foneillensa / foneillean

Ade

-lla

fonillamme

fonillanne

fonillansa / fonillaan

foneillamme

foneillanne

foneillansa / foneillaan

Abl

-lta

foniltamme

foniltanne

foniltansa / foniltaan

foneiltamme

foneiltanne

foneiltansa / foneiltaan

Tra

-ksi

foniksemme

foniksenne

foniksensa / fonikseen

foneiksemme

foneiksenne

foneiksensa / foneikseen

Ess

-na

foninamme

foninanne

foninansa / foninaan

foneinamme

foneinanne

foneinansa / foneinaan

Abe

-tta

fonittamme

fonittanne

fonittansa / fonittaan

foneittamme

foneittanne

foneittansa / foneittaan

Com

-ne

-

-

-

foneinemme

foneinenne

foneinensa / foneineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept