logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

suudella, verb

Word analysis
suutelevien

suutelevien

suudella

Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Genitive

suute

Noun, Singular Nominative

+ lev

Noun, Singular Nominative

+ ien

Noun, Singular Nominative

suute

Noun, Singular Nominative

+ lev

Noun, Plural Genitive

suute

Noun, Singular Nominative

+ levä

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Wiktionary

(transitive, intransitive) To kiss. Show more arrow right (to kiss) pussata, suukottaa Show more arrow right Nouns suudelmasuutelijasuutelu Show more arrow right suu +‎ -taa +‎ -ella Show more arrow right
to kiss suudella
Show more arrow right
WikiMatrix; OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba He suutelevat. They kiss. Olemme olleet suudellut. We have been kissed. Suudellut olemme kerran. We have kissed once. Suutele minua. Kiss me. Olen minä suudellut. I've kissed a guy. Olen suudellut häntä. I've kissed her. En suutele sinua. I'm not kissing you. Suudellut hän on monta kertaa. He has been kissed many times. Suudellut oletteko te koskaan? Have you ever been kissed? Olinpa suudellut sinua. I should have just kissed you. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

suutelen

en suutele

ii

suutelet

et suutele

iii

suutelee

ei suutele

Plural

Positive

Negative

i

suutelemme / suudellaan

emme suutele / ei suudella

ii

suutelette

ette suutele

iii

suutelevat

eivät suutele

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

suutelin

en suudellut

ii

suutelit

et suudellut

iii

suuteli

ei suudellut

Plural

Positive

Negative

i

suutelimme / suudeltiin

emme suudelleet / ei suudeltu

ii

suutelitte

ette suudelleet

iii

suutelivat

eivät suudelleet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen suudellut

en ole suudellut

ii

olet suudellut

et ole suudellut

iii

on suudellut

ei ole suudellut

Plural

Positive

Negative

i

olemme suudelleet

emme ole suudelleet

ii

olette suudelleet

ette ole suudelleet

iii

ovat suudelleet

eivät ole suudelleet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin suudellut

en ollut suudellut

ii

olit suudellut

et ollut suudellut

iii

oli suudellut

ei ollut suudellut

Plural

Positive

Negative

i

olimme suudelleet

emme olleet suudelleet

ii

olitte suudelleet

ette olleet suudelleet

iii

olivat suudelleet

eivät olleet suudelleet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

suutelisin

en suutelisi

ii

suutelisit

et suutelisi

iii

suutelisi

ei suutelisi

Plural

Positive

Negative

i

suutelisimme

emme suutelisi

ii

suutelisitte

ette suutelisi

iii

suutelisivat

eivät suutelisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin suudellut

en olisi suudellut

ii

olisit suudellut

et olisi suudellut

iii

olisi suudellut

ei olisi suudellut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme suudelleet

emme olisi suudelleet

ii

olisitte suudelleet

ette olisi suudelleet

iii

olisivat suudelleet

eivät olisi suudelleet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

suudellen

en suudelle

ii

suudellet

et suudelle

iii

suudellee

ei suudelle

Plural

Positive

Negative

i

suudellemme

emme suudelle

ii

suudellette

ette suudelle

iii

suudellevat

eivät suudelle

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen suudellut

en liene suudellut

ii

lienet suudellut

et liene suudellut

iii

lienee suudellut

ei liene suudellut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme suudelleet

emme liene suudelleet

ii

lienette suudelleet

ette liene suudelleet

iii

lienevät suudelleet

eivät liene suudelleet

Imperative

Singular

i

-

ii

suutele

iii

suudelkoon

Plural

i

suudelkaamme

ii

suudelkaa

iii

suudelkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

suudella

Tra

-ksi

suudellaksensa / suudellakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

suudellessa

Ins

-in

suudellen

Ine

-ssa

suudeltaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

suutelemaan

Ine

-ssa

suutelemassa

Ela

-sta

suutelemasta

Ade

-lla

suutelemalla

Abe

-tta

suutelematta

Ins

-in

suuteleman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

suuteleminen

Par

-ta

suutelemista

Infinitive V

suutelemaisillaan / suutelemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

suudellaan

ei suudella

Imperfect

suudeltiin

ei suudeltu

Potential

suudeltaneen

ei suudeltane

Conditional

suudeltaisiin

ei suudeltaisi

Imperative Present

suudeltakoon

älköön suudeltako

Imperative Perfect

olkoon suudeltu

älköön suudeltu

Positive

Negative

Present

suudellaan

ei suudella

Imperfect

suudeltiin

ei suudeltu

Potential

suudeltaneen

ei suudeltane

Conditional

suudeltaisiin

ei suudeltaisi

Imperative Present

suudeltakoon

älköön suudeltako

Imperative Perfect

olkoon suudeltu

älköön suudeltu

Participle

Active

Passive

1st

suuteleva

suudeltava

2nd

suudellut

suudeltu

3rd

suutelema

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suute

suutteet

Par

-ta

suutetta

suutteita / suuttehia

Gen

-n

suutteen

suutteitten / suutteiden / suuttehien / suuttehitten

Ill

mihin

suutteeseen

suutteisiin / suutteihin / suuttehisin

Ine

-ssa

suutteessa

suuttehissa / suutteissa

Ela

-sta

suutteesta

suuttehista / suutteista

All

-lle

suutteelle

suuttehille / suutteille

Ade

-lla

suutteella

suuttehilla / suutteilla

Abl

-lta

suutteelta

suuttehilta / suutteilta

Tra

-ksi

suutteeksi

suuttehiksi / suutteiksi

Ess

-na

suutteena

suuttehina / suutteina

Abe

-tta

suutteetta

suuttehitta / suutteitta

Com

-ne

-

suuttehine / suutteine

Ins

-in

-

suuttehin / suuttein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suute

suutteet

Par

-ta

suutetta

suutteita / suuttehia

Gen

-n

suutteen

suutteitten / suutteiden / suuttehien / suuttehitten

Ill

mihin

suutteeseen

suutteisiin / suutteihin / suuttehisin

Ine

-ssa

suutteessa

suuttehissa / suutteissa

Ela

-sta

suutteesta

suuttehista / suutteista

All

-lle

suutteelle

suuttehille / suutteille

Ade

-lla

suutteella

suuttehilla / suutteilla

Abl

-lta

suutteelta

suuttehilta / suutteilta

Tra

-ksi

suutteeksi

suuttehiksi / suutteiksi

Ess

-na

suutteena

suuttehina / suutteina

Abe

-tta

suutteetta

suuttehitta / suutteitta

Com

-ne

-

suuttehine / suutteine

Ins

-in

-

suuttehin / suuttein

suute
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OPUS; EU Bookshop Corpus; Europarl Parallel Corpus; OPUS Korpora; OPUS EUbookshop Finnish-English; Tatoeba Parallel Corpus Hän laittoi suutteelleni suukon. She gave me a kiss. Älä huuda suutteelleni, se ei auta! Don't yell at me, it doesn't help! Suutteelleni tuli yllättäen paljon ylistystä. I suddenly received a lot of praise. Yritin selittää suutteelleni tilanteen vakavuuden. I tried to explain to him the seriousness of the situation. Suutteelleni esitettiin ehdotus uudesta projektista. I was presented a proposal for a new project. Suutteelleni sattuu. I have a pain suutteelleni. Suutteelleni särkyi hammas. My tooth broke suutteelleni. Suutteelleni on asennettu paikka. I have a filling on suutteelleni. Kävin hammaslääkärissä suutteelleni. I visited the dentist for suutteelleni. Hammaslääkäriin mennessäni otin kivun suutteelleni. When going to the dentist, I took the pain suutteelleni. Show more arrow right

Wiktionary

Alternative form of suude Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suutteeni

suutteeni

suutteesi

suutteesi

suutteensa

suutteensa

Par

-ta

suutettani

suutteitani / suuttehiani

suutettasi

suutteitasi / suuttehiasi

suutettansa / suutettaan

suutteitansa / suutteitaan / suuttehiansa / suuttehiaan

Gen

-n

suutteeni

suutteitteni / suutteideni / suuttehieni / suuttehitteni

suutteesi

suutteittesi / suutteidesi / suuttehiesi / suuttehittesi

suutteensa

suutteittensa / suutteidensa / suuttehiensa / suuttehittensa

Ill

mihin

suutteeseeni

suutteisiini / suutteihini / suuttehisini

suutteeseesi

suutteisiisi / suutteihisi / suuttehisisi

suutteeseensa

suutteisiinsa / suutteihinsa / suuttehisinsa

Ine

-ssa

suutteessani

suuttehissani / suutteissani

suutteessasi

suuttehissasi / suutteissasi

suutteessansa / suutteessaan

suuttehissansa / suuttehissaan / suutteissansa / suutteissaan

Ela

-sta

suutteestani

suuttehistani / suutteistani

suutteestasi

suuttehistasi / suutteistasi

suutteestansa / suutteestaan

suuttehistansa / suuttehistaan / suutteistansa / suutteistaan

All

-lle

suutteelleni

suuttehilleni / suutteilleni

suutteellesi

suuttehillesi / suutteillesi

suutteellensa / suutteelleen

suuttehillensa / suuttehillean / suutteillensa / suutteillean

Ade

-lla

suutteellani

suuttehillani / suutteillani

suutteellasi

suuttehillasi / suutteillasi

suutteellansa / suutteellaan

suuttehillansa / suuttehillaan / suutteillansa / suutteillaan

Abl

-lta

suutteeltani

suuttehiltani / suutteiltani

suutteeltasi

suuttehiltasi / suutteiltasi

suutteeltansa / suutteeltaan

suuttehiltansa / suuttehiltaan / suutteiltansa / suutteiltaan

Tra

-ksi

suutteekseni

suuttehikseni / suutteikseni

suutteeksesi

suuttehiksesi / suutteiksesi

suutteeksensa / suutteekseen

suuttehikseen / suuttehiksensa / suutteikseen / suutteiksensa

Ess

-na

suutteenani

suuttehinani / suutteinani

suutteenasi

suuttehinasi / suutteinasi

suutteenansa / suutteenaan

suuttehinansa / suuttehinaan / suutteinansa / suutteinaan

Abe

-tta

suutteettani

suuttehittani / suutteittani

suutteettasi

suuttehittasi / suutteittasi

suutteettansa / suutteettaan

suuttehittansa / suuttehittaan / suutteittansa / suutteittaan

Com

-ne

-

suuttehineni / suutteineni

-

suuttehinesi / suutteinesi

-

suuttehineen / suuttehinensa / suutteineen / suutteinensa

Singular

Plural

Nom

-

suutteeni

suutteesi

suutteensa

suutteeni

suutteesi

suutteensa

Par

-ta

suutettani

suutettasi

suutettansa / suutettaan

suutteitani / suuttehiani

suutteitasi / suuttehiasi

suutteitansa / suutteitaan / suuttehiansa / suuttehiaan

Gen

-n

suutteeni

suutteesi

suutteensa

suutteitteni / suutteideni / suuttehieni / suuttehitteni

suutteittesi / suutteidesi / suuttehiesi / suuttehittesi

suutteittensa / suutteidensa / suuttehiensa / suuttehittensa

Ill

mihin

suutteeseeni

suutteeseesi

suutteeseensa

suutteisiini / suutteihini / suuttehisini

suutteisiisi / suutteihisi / suuttehisisi

suutteisiinsa / suutteihinsa / suuttehisinsa

Ine

-ssa

suutteessani

suutteessasi

suutteessansa / suutteessaan

suuttehissani / suutteissani

suuttehissasi / suutteissasi

suuttehissansa / suuttehissaan / suutteissansa / suutteissaan

Ela

-sta

suutteestani

suutteestasi

suutteestansa / suutteestaan

suuttehistani / suutteistani

suuttehistasi / suutteistasi

suuttehistansa / suuttehistaan / suutteistansa / suutteistaan

All

-lle

suutteelleni

suutteellesi

suutteellensa / suutteelleen

suuttehilleni / suutteilleni

suuttehillesi / suutteillesi

suuttehillensa / suuttehillean / suutteillensa / suutteillean

Ade

-lla

suutteellani

suutteellasi

suutteellansa / suutteellaan

suuttehillani / suutteillani

suuttehillasi / suutteillasi

suuttehillansa / suuttehillaan / suutteillansa / suutteillaan

Abl

-lta

suutteeltani

suutteeltasi

suutteeltansa / suutteeltaan

suuttehiltani / suutteiltani

suuttehiltasi / suutteiltasi

suuttehiltansa / suuttehiltaan / suutteiltansa / suutteiltaan

Tra

-ksi

suutteekseni

suutteeksesi

suutteeksensa / suutteekseen

suuttehikseni / suutteikseni

suuttehiksesi / suutteiksesi

suuttehikseen / suuttehiksensa / suutteikseen / suutteiksensa

Ess

-na

suutteenani

suutteenasi

suutteenansa / suutteenaan

suuttehinani / suutteinani

suuttehinasi / suutteinasi

suuttehinansa / suuttehinaan / suutteinansa / suutteinaan

Abe

-tta

suutteettani

suutteettasi

suutteettansa / suutteettaan

suuttehittani / suutteittani

suuttehittasi / suutteittasi

suuttehittansa / suuttehittaan / suutteittansa / suutteittaan

Com

-ne

-

-

-

suuttehineni / suutteineni

suuttehinesi / suutteinesi

suuttehineen / suuttehinensa / suutteineen / suutteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suutteemme

suutteemme

suutteenne

suutteenne

suutteensa

suutteensa

Par

-ta

suutettamme

suutteitamme / suuttehiamme

suutettanne

suutteitanne / suuttehianne

suutettansa / suutettaan

suutteitansa / suutteitaan / suuttehiansa / suuttehiaan

Gen

-n

suutteemme

suutteittemme / suutteidemme / suuttehiemme / suuttehittemme

suutteenne

suutteittenne / suutteidenne / suuttehienne / suuttehittenne

suutteensa

suutteittensa / suutteidensa / suuttehiensa / suuttehittensa

Ill

mihin

suutteeseemme

suutteisiimme / suutteihimme / suuttehisimme

suutteeseenne

suutteisiinne / suutteihinne / suuttehisinne

suutteeseensa

suutteisiinsa / suutteihinsa / suuttehisinsa

Ine

-ssa

suutteessamme

suuttehissamme / suutteissamme

suutteessanne

suuttehissanne / suutteissanne

suutteessansa / suutteessaan

suuttehissansa / suuttehissaan / suutteissansa / suutteissaan

Ela

-sta

suutteestamme

suuttehistamme / suutteistamme

suutteestanne

suuttehistanne / suutteistanne

suutteestansa / suutteestaan

suuttehistansa / suuttehistaan / suutteistansa / suutteistaan

All

-lle

suutteellemme

suuttehillemme / suutteillemme

suutteellenne

suuttehillenne / suutteillenne

suutteellensa / suutteelleen

suuttehillensa / suuttehillean / suutteillensa / suutteillean

Ade

-lla

suutteellamme

suuttehillamme / suutteillamme

suutteellanne

suuttehillanne / suutteillanne

suutteellansa / suutteellaan

suuttehillansa / suuttehillaan / suutteillansa / suutteillaan

Abl

-lta

suutteeltamme

suuttehiltamme / suutteiltamme

suutteeltanne

suuttehiltanne / suutteiltanne

suutteeltansa / suutteeltaan

suuttehiltansa / suuttehiltaan / suutteiltansa / suutteiltaan

Tra

-ksi

suutteeksemme

suuttehiksemme / suutteiksemme

suutteeksenne

suuttehiksenne / suutteiksenne

suutteeksensa / suutteekseen

suuttehikseen / suuttehiksensa / suutteikseen / suutteiksensa

Ess

-na

suutteenamme

suuttehinamme / suutteinamme

suutteenanne

suuttehinanne / suutteinanne

suutteenansa / suutteenaan

suuttehinansa / suuttehinaan / suutteinansa / suutteinaan

Abe

-tta

suutteettamme

suuttehittamme / suutteittamme

suutteettanne

suuttehittanne / suutteittanne

suutteettansa / suutteettaan

suuttehittansa / suuttehittaan / suutteittansa / suutteittaan

Com

-ne

-

suuttehinemme / suutteinemme

-

suuttehinenne / suutteinenne

-

suuttehineen / suuttehinensa / suutteineen / suutteinensa

Singular

Plural

Nom

-

suutteemme

suutteenne

suutteensa

suutteemme

suutteenne

suutteensa

Par

-ta

suutettamme

suutettanne

suutettansa / suutettaan

suutteitamme / suuttehiamme

suutteitanne / suuttehianne

suutteitansa / suutteitaan / suuttehiansa / suuttehiaan

Gen

-n

suutteemme

suutteenne

suutteensa

suutteittemme / suutteidemme / suuttehiemme / suuttehittemme

suutteittenne / suutteidenne / suuttehienne / suuttehittenne

suutteittensa / suutteidensa / suuttehiensa / suuttehittensa

Ill

mihin

suutteeseemme

suutteeseenne

suutteeseensa

suutteisiimme / suutteihimme / suuttehisimme

suutteisiinne / suutteihinne / suuttehisinne

suutteisiinsa / suutteihinsa / suuttehisinsa

Ine

-ssa

suutteessamme

suutteessanne

suutteessansa / suutteessaan

suuttehissamme / suutteissamme

suuttehissanne / suutteissanne

suuttehissansa / suuttehissaan / suutteissansa / suutteissaan

Ela

-sta

suutteestamme

suutteestanne

suutteestansa / suutteestaan

suuttehistamme / suutteistamme

suuttehistanne / suutteistanne

suuttehistansa / suuttehistaan / suutteistansa / suutteistaan

All

-lle

suutteellemme

suutteellenne

suutteellensa / suutteelleen

suuttehillemme / suutteillemme

suuttehillenne / suutteillenne

suuttehillensa / suuttehillean / suutteillensa / suutteillean

Ade

-lla

suutteellamme

suutteellanne

suutteellansa / suutteellaan

suuttehillamme / suutteillamme

suuttehillanne / suutteillanne

suuttehillansa / suuttehillaan / suutteillansa / suutteillaan

Abl

-lta

suutteeltamme

suutteeltanne

suutteeltansa / suutteeltaan

suuttehiltamme / suutteiltamme

suuttehiltanne / suutteiltanne

suuttehiltansa / suuttehiltaan / suutteiltansa / suutteiltaan

Tra

-ksi

suutteeksemme

suutteeksenne

suutteeksensa / suutteekseen

suuttehiksemme / suutteiksemme

suuttehiksenne / suutteiksenne

suuttehikseen / suuttehiksensa / suutteikseen / suutteiksensa

Ess

-na

suutteenamme

suutteenanne

suutteenansa / suutteenaan

suuttehinamme / suutteinamme

suuttehinanne / suutteinanne

suuttehinansa / suuttehinaan / suutteinansa / suutteinaan

Abe

-tta

suutteettamme

suutteettanne

suutteettansa / suutteettaan

suuttehittamme / suutteittamme

suuttehittanne / suutteittanne

suuttehittansa / suuttehittaan / suutteittansa / suutteittaan

Com

-ne

-

-

-

suuttehinemme / suutteinemme

suuttehinenne / suutteinenne

suuttehineen / suuttehinensa / suutteineen / suutteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lev

levit

Par

-ta

leviä

levejä

Gen

-n

levin

levien

Ill

mihin

leviin

leveihin

Ine

-ssa

levissä

leveissä

Ela

-sta

levistä

leveistä

All

-lle

leville

leveille

Ade

-lla

levillä

leveillä

Abl

-lta

leviltä

leveiltä

Tra

-ksi

leviksi

leveiksi

Ess

-na

levinä

leveinä

Abe

-tta

levittä

leveittä

Com

-ne

-

leveine

Ins

-in

-

levein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lev

levit

Par

-ta

leviä

levejä

Gen

-n

levin

levien

Ill

mihin

leviin

leveihin

Ine

-ssa

levissä

leveissä

Ela

-sta

levistä

leveistä

All

-lle

leville

leveille

Ade

-lla

levillä

leveillä

Abl

-lta

leviltä

leveiltä

Tra

-ksi

leviksi

leveiksi

Ess

-na

levinä

leveinä

Abe

-tta

levittä

leveittä

Com

-ne

-

leveine

Ins

-in

-

levein

lev
W
br
bs
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix; Wikipedia; oj4; GNOME; OPUS; Tatoeba Lev on pöydällä. The book is on the table. Myrkky ei leviä. The toxin doesn't spread. Lev on keittiössä pöydällä. The lev is on the table in the kitchen. Älä jätä leviä pöydälle. Don't leave crumbs on the table. Isä luki pojalle satuja lev. Father read fairy tales to the child. BGN Bulgarian leviä. BGN for Bulgarian Lev. Kadotimme Levin! We lost Lev. Tarvitsen leviä leivän päälle. I need butter for my bread. Lev hajosi, kun kissa hyppäsi sen päälle. The plate broke when the cat jumped on it. Ostoksissa oli leviä ja juustoa. The shopping included bread and cheese. Show more arrow right

Wikipedia

Bulgarian lev The lev (Bulgarian: лев, plural: лева, левове / leva, levove; ISO 4217 code: BGN; numeric code: 975) is the currency of Bulgaria. In old Bulgarian the word "lev" meant "lion", the word 'lion' in the modern language is luv (IPA: [ɫɤf]; in Bulgarian: лъв). The lev is divided in 100 stotinki (стотинки, singular: stotinka, стотинка). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levini

levini

levisi

levisi

levinsä

levinsä

Par

-ta

leviäni

levejäni

leviäsi

levejäsi

leviänsä / leviään

levejänsä / levejään

Gen

-n

levini

levieni

levisi

leviesi

levinsä

leviensä

Ill

mihin

leviini

leveihini

leviisi

leveihisi

leviinsä

leveihinsä

Ine

-ssa

levissäni

leveissäni

levissäsi

leveissäsi

levissänsä / levissään

leveissänsä / leveissään

Ela

-sta

levistäni

leveistäni

levistäsi

leveistäsi

levistänsä / levistään

leveistänsä / leveistään

All

-lle

levilleni

leveilleni

levillesi

leveillesi

levillensä / levilleen

leveillensä / leveilleän

Ade

-lla

levilläni

leveilläni

levilläsi

leveilläsi

levillänsä / levillään

leveillänsä / leveillään

Abl

-lta

leviltäni

leveiltäni

leviltäsi

leveiltäsi

leviltänsä / leviltään

leveiltänsä / leveiltään

Tra

-ksi

levikseni

leveikseni

leviksesi

leveiksesi

leviksensä / levikseen

leveiksensä / leveikseen

Ess

-na

levinäni

leveinäni

levinäsi

leveinäsi

levinänsä / levinään

leveinänsä / leveinään

Abe

-tta

levittäni

leveittäni

levittäsi

leveittäsi

levittänsä / levittään

leveittänsä / leveittään

Com

-ne

-

leveineni

-

leveinesi

-

leveinensä / leveineen

Singular

Plural

Nom

-

levini

levisi

levinsä

levini

levisi

levinsä

Par

-ta

leviäni

leviäsi

leviänsä / leviään

levejäni

levejäsi

levejänsä / levejään

Gen

-n

levini

levisi

levinsä

levieni

leviesi

leviensä

Ill

mihin

leviini

leviisi

leviinsä

leveihini

leveihisi

leveihinsä

Ine

-ssa

levissäni

levissäsi

levissänsä / levissään

leveissäni

leveissäsi

leveissänsä / leveissään

Ela

-sta

levistäni

levistäsi

levistänsä / levistään

leveistäni

leveistäsi

leveistänsä / leveistään

All

-lle

levilleni

levillesi

levillensä / levilleen

leveilleni

leveillesi

leveillensä / leveilleän

Ade

-lla

levilläni

levilläsi

levillänsä / levillään

leveilläni

leveilläsi

leveillänsä / leveillään

Abl

-lta

leviltäni

leviltäsi

leviltänsä / leviltään

leveiltäni

leveiltäsi

leveiltänsä / leveiltään

Tra

-ksi

levikseni

leviksesi

leviksensä / levikseen

leveikseni

leveiksesi

leveiksensä / leveikseen

Ess

-na

levinäni

levinäsi

levinänsä / levinään

leveinäni

leveinäsi

leveinänsä / leveinään

Abe

-tta

levittäni

levittäsi

levittänsä / levittään

leveittäni

leveittäsi

leveittänsä / leveittään

Com

-ne

-

-

-

leveineni

leveinesi

leveinensä / leveineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levimme

levimme

levinne

levinne

levinsä

levinsä

Par

-ta

leviämme

levejämme

leviänne

levejänne

leviänsä / leviään

levejänsä / levejään

Gen

-n

levimme

leviemme

levinne

levienne

levinsä

leviensä

Ill

mihin

leviimme

leveihimme

leviinne

leveihinne

leviinsä

leveihinsä

Ine

-ssa

levissämme

leveissämme

levissänne

leveissänne

levissänsä / levissään

leveissänsä / leveissään

Ela

-sta

levistämme

leveistämme

levistänne

leveistänne

levistänsä / levistään

leveistänsä / leveistään

All

-lle

levillemme

leveillemme

levillenne

leveillenne

levillensä / levilleen

leveillensä / leveilleän

Ade

-lla

levillämme

leveillämme

levillänne

leveillänne

levillänsä / levillään

leveillänsä / leveillään

Abl

-lta

leviltämme

leveiltämme

leviltänne

leveiltänne

leviltänsä / leviltään

leveiltänsä / leveiltään

Tra

-ksi

leviksemme

leveiksemme

leviksenne

leveiksenne

leviksensä / levikseen

leveiksensä / leveikseen

Ess

-na

levinämme

leveinämme

levinänne

leveinänne

levinänsä / levinään

leveinänsä / leveinään

Abe

-tta

levittämme

leveittämme

levittänne

leveittänne

levittänsä / levittään

leveittänsä / leveittään

Com

-ne

-

leveinemme

-

leveinenne

-

leveinensä / leveineen

Singular

Plural

Nom

-

levimme

levinne

levinsä

levimme

levinne

levinsä

Par

-ta

leviämme

leviänne

leviänsä / leviään

levejämme

levejänne

levejänsä / levejään

Gen

-n

levimme

levinne

levinsä

leviemme

levienne

leviensä

Ill

mihin

leviimme

leviinne

leviinsä

leveihimme

leveihinne

leveihinsä

Ine

-ssa

levissämme

levissänne

levissänsä / levissään

leveissämme

leveissänne

leveissänsä / leveissään

Ela

-sta

levistämme

levistänne

levistänsä / levistään

leveistämme

leveistänne

leveistänsä / leveistään

All

-lle

levillemme

levillenne

levillensä / levilleen

leveillemme

leveillenne

leveillensä / leveilleän

Ade

-lla

levillämme

levillänne

levillänsä / levillään

leveillämme

leveillänne

leveillänsä / leveillään

Abl

-lta

leviltämme

leviltänne

leviltänsä / leviltään

leveiltämme

leveiltänne

leveiltänsä / leveiltään

Tra

-ksi

leviksemme

leviksenne

leviksensä / levikseen

leveiksemme

leveiksenne

leveiksensä / leveikseen

Ess

-na

levinämme

levinänne

levinänsä / levinään

leveinämme

leveinänne

leveinänsä / leveinään

Abe

-tta

levittämme

levittänne

levittänsä / levittään

leveittämme

leveittänne

leveittänsä / leveittään

Com

-ne

-

-

-

leveinemme

leveinenne

leveinensä / leveineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

gum kumi, purukumi, hartsi, pihka, ien, liima
GMOs
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; ParaCrawl; jw2019; Europarl; OpenSubtitles; OPUS; JW300 Ikeneni vuotavat. My gums are bleeding. Harjasin ikeneni. I brushed my gums. Ien tekemä on ien hoidettava. What is done by the man is for the man to deal with. Ja hänen ikenensä. And her gums. Vetäytynyt ien. Receding gums. Ien pahoiIIani. Sorry about that, sir. Ien syyskuussa tänne kuulemaan. Gum here in September to listen. Katsotaan nyt, kenen ien kautta. Let's see who's turn it is. Pyhittäköön hän ienns-nimellänne. May he be sanctified with your name. Ien saa ravinnonsa verenkierrosta. The gum receives nutrients from the bloodstream. Show more arrow right

Wiktionary

gum (part of mouth) Show more arrow right ientulehdus Show more arrow right From Proto-Finnic igen, from Proto-Finno-Ugric ikene, from Proto-Uralic ike, ike-ńe, ike-ne. Cognates include Estonian ige, Komi-Permyak ан (an) and Hungarian íny. Show more arrow right

Wikipedia

Gums The gums or gingiva (plural: gingivae) consist of the mucosal tissue that lies over the mandible and maxilla inside the mouth. Gum health and disease can have an effect on general health. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikeneni

ikenesi

ikenesi

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ikeniäni

ientäsi

ikeniäsi

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ienteni / ikenieni

ikenesi

ientesi / ikeniesi

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeniini

ikeneesi

ikeniisi

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenissäni

ikenessäsi

ikenissäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenistäni

ikenestäsi

ikenistäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenilleni

ikenellesi

ikenillesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenilläni

ikenelläsi

ikenilläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeniltäni

ikeneltäsi

ikeniltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikenikseni

ikeneksesi

ikeniksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikeninäni

ikenenäsi

ikeninäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenittäni

ikenettäsi

ikenittäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikenineni

-

ikeninesi

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ikeneni

ikenesi

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ientäsi

ientänsä / ientään

ikeniäni

ikeniäsi

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ienteni / ikenieni

ientesi / ikeniesi

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeneesi

ikeneensä

ikeniini

ikeniisi

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenessäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissäni

ikenissäsi

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenestäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistäni

ikenistäsi

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenellesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenilleni

ikenillesi

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenelläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenilläni

ikenilläsi

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeneltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltäni

ikeniltäsi

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikeneksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikenikseni

ikeniksesi

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikenenäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninäni

ikeninäsi

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenettäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittäni

ikenittäsi

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikenineni

ikeninesi

ikeninensä / ikenineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenemme

ikenenne

ikenenne

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ikeniämme

ientänne

ikeniänne

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ientemme / ikeniemme

ikenenne

ientenne / ikenienne

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeniimme

ikeneenne

ikeniinne

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenissämme

ikenessänne

ikenissänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenistämme

ikenestänne

ikenistänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenillemme

ikenellenne

ikenillenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenillämme

ikenellänne

ikenillänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeniltämme

ikeneltänne

ikeniltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeniksemme

ikeneksenne

ikeniksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikeninämme

ikenenänne

ikeninänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenittämme

ikenettänne

ikenittänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikeninemme

-

ikeninenne

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ikenemme

ikenenne

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ientänne

ientänsä / ientään

ikeniämme

ikeniänne

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ientemme / ikeniemme

ientenne / ikenienne

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeneenne

ikeneensä

ikeniimme

ikeniinne

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenessänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissämme

ikenissänne

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenestänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistämme

ikenistänne

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenellenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillemme

ikenillenne

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenellänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillämme

ikenillänne

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeneltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltämme

ikeniltänne

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeneksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksemme

ikeniksenne

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikenenänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninämme

ikeninänne

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenettänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittämme

ikenittänne

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikeninemme

ikeninenne

ikeninensä / ikenineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

levä

levät

Par

-ta

levää

leviä

Gen

-n

levän

levien

Ill

mihin

levään

leviin

Ine

-ssa

levässä

levissä

Ela

-sta

levästä

levistä

All

-lle

levälle

leville

Ade

-lla

levällä

levillä

Abl

-lta

levältä

leviltä

Tra

-ksi

leväksi

leviksi

Ess

-na

levänä

levinä

Abe

-tta

levättä

levittä

Com

-ne

-

levine

Ins

-in

-

levin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

levä

levät

Par

-ta

levää

leviä

Gen

-n

levän

levien

Ill

mihin

levään

leviin

Ine

-ssa

levässä

levissä

Ela

-sta

levästä

levistä

All

-lle

levälle

leville

Ade

-lla

levällä

levillä

Abl

-lta

levältä

leviltä

Tra

-ksi

leväksi

leviksi

Ess

-na

levänä

levinä

Abe

-tta

levättä

levittä

Com

-ne

-

levine

Ins

-in

-

levin

alga levä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS Helsinki; Finnish-English parallel corpus; OpenSubtitles; EurLex-2; Europarl; EuroParl2021 Levä levittäytyy vesistöissä nopeasti. Algae spreads rapidly in aquatic environments. Levä on tärkeä osa vesistön ekosysteemiä. Algae is an important part of the aquatic ecosystem. Levä tarvitsee valoa ja ravinteita kasvaakseen. Algae need light and nutrients to grow. Levä on tärkeä osa monien merieläinten ravintoa. Algae is an important part of the diet of many marine animals. Bulgarian leviä. Bulgarian lev. Levää on meressä runsaasti. There is plenty of algae in the sea. Meren pinnalla voi nähdä kelluvia leviä. You can see floating algae on the surface of the sea. Levät ja prokaryootit. Algae and prokaryotes organisms. Käsitelty Eucheumans-levä. Processed euchema seaweed. Hän oli levättä koko yön. He was without rest the whole night. Show more arrow right

Wiktionary

alga seaweed Show more arrow right (seaweed): merilevä Show more arrow right leväsienimerilevänäkinpartaisleväpanssarileväpiileväpunalevärakkoleväruskoleväsargassoleväsilmäleväsinileväviherlevä Show more arrow right Possibly from the same stem levä- as leveä. Show more arrow right

Wikipedia

Algae Algae (/ˈældʒi, ˈælɡi/; singular alga /ˈælɡə/) is an informal term for a large and diverse group of photosynthetic eukaryotic organisms. It is a polyphyletic grouping that includes species from multiple distinct clades. Included organisms range from unicellular microalgae, such as Chlorella, Prototheca and the diatoms, to multicellular forms, such as the giant kelp, a large brown alga which may grow up to 50 metres (160 ft) in length. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leväni

leväni

leväsi

leväsi

levänsä

levänsä

Par

-ta

levääni

leviäni

levääsi

leviäsi

leväänsä

leviänsä / leviään

Gen

-n

leväni

levieni

leväsi

leviesi

levänsä

leviensä

Ill

mihin

levääni

leviini

levääsi

leviisi

leväänsä

leviinsä

Ine

-ssa

levässäni

levissäni

levässäsi

levissäsi

levässänsä / levässään

levissänsä / levissään

Ela

-sta

levästäni

levistäni

levästäsi

levistäsi

levästänsä / levästään

levistänsä / levistään

All

-lle

levälleni

levilleni

levällesi

levillesi

levällensä / levälleen

levillensä / levilleän

Ade

-lla

levälläni

levilläni

levälläsi

levilläsi

levällänsä / levällään

levillänsä / levillään

Abl

-lta

levältäni

leviltäni

levältäsi

leviltäsi

levältänsä / levältään

leviltänsä / leviltään

Tra

-ksi

leväkseni

levikseni

leväksesi

leviksesi

leväksensä / leväkseen

leviksensä / levikseen

Ess

-na

levänäni

levinäni

levänäsi

levinäsi

levänänsä / levänään

levinänsä / levinään

Abe

-tta

levättäni

levittäni

levättäsi

levittäsi

levättänsä / levättään

levittänsä / levittään

Com

-ne

-

levineni

-

levinesi

-

levinensä / levineen

Singular

Plural

Nom

-

leväni

leväsi

levänsä

leväni

leväsi

levänsä

Par

-ta

levääni

levääsi

leväänsä

leviäni

leviäsi

leviänsä / leviään

Gen

-n

leväni

leväsi

levänsä

levieni

leviesi

leviensä

Ill

mihin

levääni

levääsi

leväänsä

leviini

leviisi

leviinsä

Ine

-ssa

levässäni

levässäsi

levässänsä / levässään

levissäni

levissäsi

levissänsä / levissään

Ela

-sta

levästäni

levästäsi

levästänsä / levästään

levistäni

levistäsi

levistänsä / levistään

All

-lle

levälleni

levällesi

levällensä / levälleen

levilleni

levillesi

levillensä / levilleän

Ade

-lla

levälläni

levälläsi

levällänsä / levällään

levilläni

levilläsi

levillänsä / levillään

Abl

-lta

levältäni

levältäsi

levältänsä / levältään

leviltäni

leviltäsi

leviltänsä / leviltään

Tra

-ksi

leväkseni

leväksesi

leväksensä / leväkseen

levikseni

leviksesi

leviksensä / levikseen

Ess

-na

levänäni

levänäsi

levänänsä / levänään

levinäni

levinäsi

levinänsä / levinään

Abe

-tta

levättäni

levättäsi

levättänsä / levättään

levittäni

levittäsi

levittänsä / levittään

Com

-ne

-

-

-

levineni

levinesi

levinensä / levineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levämme

levämme

levänne

levänne

levänsä

levänsä

Par

-ta

leväämme

leviämme

leväänne

leviänne

leväänsä

leviänsä / leviään

Gen

-n

levämme

leviemme

levänne

levienne

levänsä

leviensä

Ill

mihin

leväämme

leviimme

leväänne

leviinne

leväänsä

leviinsä

Ine

-ssa

levässämme

levissämme

levässänne

levissänne

levässänsä / levässään

levissänsä / levissään

Ela

-sta

levästämme

levistämme

levästänne

levistänne

levästänsä / levästään

levistänsä / levistään

All

-lle

levällemme

levillemme

levällenne

levillenne

levällensä / levälleen

levillensä / levilleän

Ade

-lla

levällämme

levillämme

levällänne

levillänne

levällänsä / levällään

levillänsä / levillään

Abl

-lta

levältämme

leviltämme

levältänne

leviltänne

levältänsä / levältään

leviltänsä / leviltään

Tra

-ksi

leväksemme

leviksemme

leväksenne

leviksenne

leväksensä / leväkseen

leviksensä / levikseen

Ess

-na

levänämme

levinämme

levänänne

levinänne

levänänsä / levänään

levinänsä / levinään

Abe

-tta

levättämme

levittämme

levättänne

levittänne

levättänsä / levättään

levittänsä / levittään

Com

-ne

-

levinemme

-

levinenne

-

levinensä / levineen

Singular

Plural

Nom

-

levämme

levänne

levänsä

levämme

levänne

levänsä

Par

-ta

leväämme

leväänne

leväänsä

leviämme

leviänne

leviänsä / leviään

Gen

-n

levämme

levänne

levänsä

leviemme

levienne

leviensä

Ill

mihin

leväämme

leväänne

leväänsä

leviimme

leviinne

leviinsä

Ine

-ssa

levässämme

levässänne

levässänsä / levässään

levissämme

levissänne

levissänsä / levissään

Ela

-sta

levästämme

levästänne

levästänsä / levästään

levistämme

levistänne

levistänsä / levistään

All

-lle

levällemme

levällenne

levällensä / levälleen

levillemme

levillenne

levillensä / levilleän

Ade

-lla

levällämme

levällänne

levällänsä / levällään

levillämme

levillänne

levillänsä / levillään

Abl

-lta

levältämme

levältänne

levältänsä / levältään

leviltämme

leviltänne

leviltänsä / leviltään

Tra

-ksi

leväksemme

leväksenne

leväksensä / leväkseen

leviksemme

leviksenne

leviksensä / levikseen

Ess

-na

levänämme

levänänne

levänänsä / levänään

levinämme

levinänne

levinänsä / levinään

Abe

-tta

levättämme

levättänne

levättänsä / levättään

levittämme

levittänne

levittänsä / levittään

Com

-ne

-

-

-

levinemme

levinenne

levinensä / levineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept