ruotujakolaitos |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ laitos |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ jako |
Noun, Singular Nominative |
|
+ laitos |
Noun, Singular Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruotujakolaitokset |
|
Par |
-ta |
ruotujakolaitosta |
ruotujakolaitoksia |
Gen |
-n |
ruotujakolaitoksen |
ruotujakolaitoksien / ruotujakolaitosten |
Ill |
mihin |
ruotujakolaitokseen |
ruotujakolaitoksiin |
Ine |
-ssa |
ruotujakolaitoksessa |
ruotujakolaitoksissa |
Ela |
-sta |
ruotujakolaitoksesta |
ruotujakolaitoksista |
All |
-lle |
ruotujakolaitokselle |
ruotujakolaitoksille |
Ade |
-lla |
ruotujakolaitoksella |
ruotujakolaitoksilla |
Abl |
-lta |
ruotujakolaitokselta |
ruotujakolaitoksilta |
Tra |
-ksi |
ruotujakolaitokseksi |
ruotujakolaitoksiksi |
Ess |
-na |
ruotujakolaitoksena |
ruotujakolaitoksina |
Abe |
-tta |
ruotujakolaitoksetta |
ruotujakolaitoksitta |
Com |
-ne |
- |
ruotujakolaitoksine |
Ins |
-in |
- |
ruotujakolaitoksin |
Singular
Plural
Nom
-
ruotujakolaitokset
Par
-ta
ruotujakolaitosta
ruotujakolaitoksia
Gen
-n
ruotujakolaitoksen
ruotujakolaitoksien / ruotujakolaitosten
Ill
mihin
ruotujakolaitokseen
ruotujakolaitoksiin
Ine
-ssa
ruotujakolaitoksessa
ruotujakolaitoksissa
Ela
-sta
ruotujakolaitoksesta
ruotujakolaitoksista
All
-lle
ruotujakolaitokselle
ruotujakolaitoksille
Ade
-lla
ruotujakolaitoksella
ruotujakolaitoksilla
Abl
-lta
ruotujakolaitokselta
ruotujakolaitoksilta
Tra
-ksi
ruotujakolaitokseksi
ruotujakolaitoksiksi
Ess
-na
ruotujakolaitoksena
ruotujakolaitoksina
Abe
-tta
ruotujakolaitoksetta
ruotujakolaitoksitta
Com
-ne
-
ruotujakolaitoksine
Ins
-in
-
ruotujakolaitoksin
| Food | |
| allotment system |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitokse |
Par |
-ta |
ruotujakolaitosta |
ruotujakolaitoksia |
ruotujakolaitosta |
ruotujakolaitoksia |
ruotujakolaitosta |
ruotujakolaitoksia |
Gen |
-n |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitoksie |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitoksie |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitoksie |
Ill |
mihin |
ruotujakolaitoksee |
ruotujakolaitoksii |
ruotujakolaitoksee |
ruotujakolaitoksii |
ruotujakolaitoksee |
ruotujakolaitoksii |
Ine |
-ssa |
ruotujakolaitoksessa |
ruotujakolaitoksissa |
ruotujakolaitoksessa |
ruotujakolaitoksissa |
ruotujakolaitoksessa |
ruotujakolaitoksissa |
Ela |
-sta |
ruotujakolaitoksesta |
ruotujakolaitoksista |
ruotujakolaitoksesta |
ruotujakolaitoksista |
ruotujakolaitoksesta |
ruotujakolaitoksista |
All |
-lle |
ruotujakolaitokselle |
ruotujakolaitoksille |
ruotujakolaitokselle |
ruotujakolaitoksille |
ruotujakolaitokselle |
ruotujakolaitoksille |
Ade |
-lla |
ruotujakolaitoksella |
ruotujakolaitoksilla |
ruotujakolaitoksella |
ruotujakolaitoksilla |
ruotujakolaitoksella |
ruotujakolaitoksilla |
Abl |
-lta |
ruotujakolaitokselta |
ruotujakolaitoksilta |
ruotujakolaitokselta |
ruotujakolaitoksilta |
ruotujakolaitokselta |
ruotujakolaitoksilta |
Tra |
-ksi |
ruotujakolaitoksekse |
ruotujakolaitoksikse |
ruotujakolaitoksekse |
ruotujakolaitoksikse |
ruotujakolaitoksekse |
ruotujakolaitoksikse |
Ess |
-na |
ruotujakolaitoksena |
ruotujakolaitoksina |
ruotujakolaitoksena |
ruotujakolaitoksina |
ruotujakolaitoksena |
ruotujakolaitoksina |
Abe |
-tta |
ruotujakolaitoksetta |
ruotujakolaitoksitta |
ruotujakolaitoksetta |
ruotujakolaitoksitta |
ruotujakolaitoksetta |
ruotujakolaitoksitta |
Com |
-ne |
- |
ruotujakolaitoksine |
- |
ruotujakolaitoksine |
- |
ruotujakolaitoksine |
Singular
Plural
Nom
-
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
Par
-ta
ruotujakolaitosta
ruotujakolaitosta
ruotujakolaitosta
ruotujakolaitoksia
ruotujakolaitoksia
ruotujakolaitoksia
Gen
-n
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitoksie
ruotujakolaitoksie
ruotujakolaitoksie
Ill
mihin
ruotujakolaitoksee
ruotujakolaitoksee
ruotujakolaitoksee
ruotujakolaitoksii
ruotujakolaitoksii
ruotujakolaitoksii
Ine
-ssa
ruotujakolaitoksessa
ruotujakolaitoksessa
ruotujakolaitoksessa
ruotujakolaitoksissa
ruotujakolaitoksissa
ruotujakolaitoksissa
Ela
-sta
ruotujakolaitoksesta
ruotujakolaitoksesta
ruotujakolaitoksesta
ruotujakolaitoksista
ruotujakolaitoksista
ruotujakolaitoksista
All
-lle
ruotujakolaitokselle
ruotujakolaitokselle
ruotujakolaitokselle
ruotujakolaitoksille
ruotujakolaitoksille
ruotujakolaitoksille
Ade
-lla
ruotujakolaitoksella
ruotujakolaitoksella
ruotujakolaitoksella
ruotujakolaitoksilla
ruotujakolaitoksilla
ruotujakolaitoksilla
Abl
-lta
ruotujakolaitokselta
ruotujakolaitokselta
ruotujakolaitokselta
ruotujakolaitoksilta
ruotujakolaitoksilta
ruotujakolaitoksilta
Tra
-ksi
ruotujakolaitoksekse
ruotujakolaitoksekse
ruotujakolaitoksekse
ruotujakolaitoksikse
ruotujakolaitoksikse
ruotujakolaitoksikse
Ess
-na
ruotujakolaitoksena
ruotujakolaitoksena
ruotujakolaitoksena
ruotujakolaitoksina
ruotujakolaitoksina
ruotujakolaitoksina
Abe
-tta
ruotujakolaitoksetta
ruotujakolaitoksetta
ruotujakolaitoksetta
ruotujakolaitoksitta
ruotujakolaitoksitta
ruotujakolaitoksitta
Com
-ne
-
-
-
ruotujakolaitoksine
ruotujakolaitoksine
ruotujakolaitoksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitokse |
Par |
-ta |
ruotujakolaitosta |
ruotujakolaitoksia |
ruotujakolaitosta |
ruotujakolaitoksia |
ruotujakolaitosta |
ruotujakolaitoksia |
Gen |
-n |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitoksie |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitoksie |
ruotujakolaitokse |
ruotujakolaitoksie |
Ill |
mihin |
ruotujakolaitoksee |
ruotujakolaitoksii |
ruotujakolaitoksee |
ruotujakolaitoksii |
ruotujakolaitoksee |
ruotujakolaitoksii |
Ine |
-ssa |
ruotujakolaitoksessa |
ruotujakolaitoksissa |
ruotujakolaitoksessa |
ruotujakolaitoksissa |
ruotujakolaitoksessa |
ruotujakolaitoksissa |
Ela |
-sta |
ruotujakolaitoksesta |
ruotujakolaitoksista |
ruotujakolaitoksesta |
ruotujakolaitoksista |
ruotujakolaitoksesta |
ruotujakolaitoksista |
All |
-lle |
ruotujakolaitokselle |
ruotujakolaitoksille |
ruotujakolaitokselle |
ruotujakolaitoksille |
ruotujakolaitokselle |
ruotujakolaitoksille |
Ade |
-lla |
ruotujakolaitoksella |
ruotujakolaitoksilla |
ruotujakolaitoksella |
ruotujakolaitoksilla |
ruotujakolaitoksella |
ruotujakolaitoksilla |
Abl |
-lta |
ruotujakolaitokselta |
ruotujakolaitoksilta |
ruotujakolaitokselta |
ruotujakolaitoksilta |
ruotujakolaitokselta |
ruotujakolaitoksilta |
Tra |
-ksi |
ruotujakolaitoksekse |
ruotujakolaitoksikse |
ruotujakolaitoksekse |
ruotujakolaitoksikse |
ruotujakolaitoksekse |
ruotujakolaitoksikse |
Ess |
-na |
ruotujakolaitoksena |
ruotujakolaitoksina |
ruotujakolaitoksena |
ruotujakolaitoksina |
ruotujakolaitoksena |
ruotujakolaitoksina |
Abe |
-tta |
ruotujakolaitoksetta |
ruotujakolaitoksitta |
ruotujakolaitoksetta |
ruotujakolaitoksitta |
ruotujakolaitoksetta |
ruotujakolaitoksitta |
Com |
-ne |
- |
ruotujakolaitoksine |
- |
ruotujakolaitoksine |
- |
ruotujakolaitoksine |
Singular
Plural
Nom
-
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
Par
-ta
ruotujakolaitosta
ruotujakolaitosta
ruotujakolaitosta
ruotujakolaitoksia
ruotujakolaitoksia
ruotujakolaitoksia
Gen
-n
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitokse
ruotujakolaitoksie
ruotujakolaitoksie
ruotujakolaitoksie
Ill
mihin
ruotujakolaitoksee
ruotujakolaitoksee
ruotujakolaitoksee
ruotujakolaitoksii
ruotujakolaitoksii
ruotujakolaitoksii
Ine
-ssa
ruotujakolaitoksessa
ruotujakolaitoksessa
ruotujakolaitoksessa
ruotujakolaitoksissa
ruotujakolaitoksissa
ruotujakolaitoksissa
Ela
-sta
ruotujakolaitoksesta
ruotujakolaitoksesta
ruotujakolaitoksesta
ruotujakolaitoksista
ruotujakolaitoksista
ruotujakolaitoksista
All
-lle
ruotujakolaitokselle
ruotujakolaitokselle
ruotujakolaitokselle
ruotujakolaitoksille
ruotujakolaitoksille
ruotujakolaitoksille
Ade
-lla
ruotujakolaitoksella
ruotujakolaitoksella
ruotujakolaitoksella
ruotujakolaitoksilla
ruotujakolaitoksilla
ruotujakolaitoksilla
Abl
-lta
ruotujakolaitokselta
ruotujakolaitokselta
ruotujakolaitokselta
ruotujakolaitoksilta
ruotujakolaitoksilta
ruotujakolaitoksilta
Tra
-ksi
ruotujakolaitoksekse
ruotujakolaitoksekse
ruotujakolaitoksekse
ruotujakolaitoksikse
ruotujakolaitoksikse
ruotujakolaitoksikse
Ess
-na
ruotujakolaitoksena
ruotujakolaitoksena
ruotujakolaitoksena
ruotujakolaitoksina
ruotujakolaitoksina
ruotujakolaitoksina
Abe
-tta
ruotujakolaitoksetta
ruotujakolaitoksetta
ruotujakolaitoksetta
ruotujakolaitoksitta
ruotujakolaitoksitta
ruotujakolaitoksitta
Com
-ne
-
-
-
ruotujakolaitoksine
ruotujakolaitoksine
ruotujakolaitoksine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruotujako |
ruotujaot / ruotuja’ot |
Par |
-ta |
ruotujakoa |
ruotujakoja |
Gen |
-n |
ruotujaon / ruotuja’on |
ruotujakojen |
Ill |
mihin |
ruotujakoon |
ruotujakoihin |
Ine |
-ssa |
ruotujaossa / ruotuja’ossa |
ruotujaoissa / ruotuja’oissa |
Ela |
-sta |
ruotujaosta / ruotuja’osta |
ruotujaoista / ruotuja’oista |
All |
-lle |
ruotujaolle / ruotuja’olle |
ruotujaoille / ruotuja’oille |
Ade |
-lla |
ruotujaolla / ruotuja’olla |
ruotujaoilla / ruotuja’oilla |
Abl |
-lta |
ruotujaolta / ruotuja’olta |
ruotujaoilta / ruotuja’oilta |
Tra |
-ksi |
ruotujaoksi / ruotuja’oksi |
ruotujaoiksi / ruotuja’oiksi |
Ess |
-na |
ruotujakona |
ruotujakoina |
Abe |
-tta |
ruotujaotta / ruotuja’otta |
ruotujaoitta / ruotuja’oitta |
Com |
-ne |
- |
ruotujakoine |
Ins |
-in |
- |
ruotujaoin / ruotuja’oin |
Singular
Plural
Nom
-
ruotujako
ruotujaot / ruotuja’ot
Par
-ta
ruotujakoa
ruotujakoja
Gen
-n
ruotujaon / ruotuja’on
ruotujakojen
Ill
mihin
ruotujakoon
ruotujakoihin
Ine
-ssa
ruotujaossa / ruotuja’ossa
ruotujaoissa / ruotuja’oissa
Ela
-sta
ruotujaosta / ruotuja’osta
ruotujaoista / ruotuja’oista
All
-lle
ruotujaolle / ruotuja’olle
ruotujaoille / ruotuja’oille
Ade
-lla
ruotujaolla / ruotuja’olla
ruotujaoilla / ruotuja’oilla
Abl
-lta
ruotujaolta / ruotuja’olta
ruotujaoilta / ruotuja’oilta
Tra
-ksi
ruotujaoksi / ruotuja’oksi
ruotujaoiksi / ruotuja’oiksi
Ess
-na
ruotujakona
ruotujakoina
Abe
-tta
ruotujaotta / ruotuja’otta
ruotujaoitta / ruotuja’oitta
Com
-ne
-
ruotujakoine
Ins
-in
-
ruotujaoin / ruotuja’oin
| disguise | |
| ruotujako |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruotujako |
ruotujako |
ruotujako |
ruotujako |
ruotujako |
ruotujako |
Par |
-ta |
ruotujakoa |
ruotujakoja |
ruotujakoa |
ruotujakoja |
ruotujakoa |
ruotujakoja |
Gen |
-n |
ruotujako |
ruotujakoje |
ruotujako |
ruotujakoje |
ruotujako |
ruotujakoje |
Ill |
mihin |
ruotujakoo |
ruotujakoihi |
ruotujakoo |
ruotujakoihi |
ruotujakoo |
ruotujakoihi |
Ine |
-ssa |
ruotujaossa |
ruotujaoissa |
ruotujaossa |
ruotujaoissa |
ruotujaossa |
ruotujaoissa |
Ela |
-sta |
ruotujaosta |
ruotujaoista |
ruotujaosta |
ruotujaoista |
ruotujaosta |
ruotujaoista |
All |
-lle |
ruotujaolle |
ruotujaoille |
ruotujaolle |
ruotujaoille |
ruotujaoll |
ruotujaoille |
Ade |
-lla |
ruotujaolla |
ruotujaoilla |
ruotujaolla |
ruotujaoilla |
ruotujaolla |
ruotujaoilla |
Abl |
-lta |
ruotujaolta |
ruotujaoilta |
ruotujaolta |
ruotujaoilta |
ruotujaolta |
ruotujaoilta |
Tra |
-ksi |
ruotujaokse |
ruotujaoikse |
ruotujaokse |
ruotujaoikse |
ruotujaoks |
ruotujaoiks |
Ess |
-na |
ruotujakona |
ruotujakoina |
ruotujakona |
ruotujakoina |
ruotujakona |
ruotujakoina |
Abe |
-tta |
ruotujaotta |
ruotujaoitta |
ruotujaotta |
ruotujaoitta |
ruotujaotta |
ruotujaoitta |
Com |
-ne |
- |
ruotujakoine |
- |
ruotujakoine |
- |
ruotujakoine |
Singular
Plural
Nom
-
ruotujako
ruotujako
ruotujako
ruotujako
ruotujako
ruotujako
Par
-ta
ruotujakoa
ruotujakoa
ruotujakoa
ruotujakoja
ruotujakoja
ruotujakoja
Gen
-n
ruotujako
ruotujako
ruotujako
ruotujakoje
ruotujakoje
ruotujakoje
Ill
mihin
ruotujakoo
ruotujakoo
ruotujakoo
ruotujakoihi
ruotujakoihi
ruotujakoihi
Ine
-ssa
ruotujaossa
ruotujaossa
ruotujaossa
ruotujaoissa
ruotujaoissa
ruotujaoissa
Ela
-sta
ruotujaosta
ruotujaosta
ruotujaosta
ruotujaoista
ruotujaoista
ruotujaoista
All
-lle
ruotujaolle
ruotujaolle
ruotujaoll
ruotujaoille
ruotujaoille
ruotujaoille
Ade
-lla
ruotujaolla
ruotujaolla
ruotujaolla
ruotujaoilla
ruotujaoilla
ruotujaoilla
Abl
-lta
ruotujaolta
ruotujaolta
ruotujaolta
ruotujaoilta
ruotujaoilta
ruotujaoilta
Tra
-ksi
ruotujaokse
ruotujaokse
ruotujaoks
ruotujaoikse
ruotujaoikse
ruotujaoiks
Ess
-na
ruotujakona
ruotujakona
ruotujakona
ruotujakoina
ruotujakoina
ruotujakoina
Abe
-tta
ruotujaotta
ruotujaotta
ruotujaotta
ruotujaoitta
ruotujaoitta
ruotujaoitta
Com
-ne
-
-
-
ruotujakoine
ruotujakoine
ruotujakoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruotujako |
ruotujako |
ruotujako |
ruotujako |
ruotujako |
ruotujako |
Par |
-ta |
ruotujakoa |
ruotujakoja |
ruotujakoa |
ruotujakoja |
ruotujakoa |
ruotujakoja |
Gen |
-n |
ruotujako |
ruotujakoje |
ruotujako |
ruotujakoje |
ruotujako |
ruotujakoje |
Ill |
mihin |
ruotujakoo |
ruotujakoihi |
ruotujakoo |
ruotujakoihi |
ruotujakoo |
ruotujakoihi |
Ine |
-ssa |
ruotujaossa |
ruotujaoissa |
ruotujaossa |
ruotujaoissa |
ruotujaossa |
ruotujaoissa |
Ela |
-sta |
ruotujaosta |
ruotujaoista |
ruotujaosta |
ruotujaoista |
ruotujaosta |
ruotujaoista |
All |
-lle |
ruotujaolle |
ruotujaoille |
ruotujaolle |
ruotujaoille |
ruotujaoll |
ruotujaoille |
Ade |
-lla |
ruotujaolla |
ruotujaoilla |
ruotujaolla |
ruotujaoilla |
ruotujaolla |
ruotujaoilla |
Abl |
-lta |
ruotujaolta |
ruotujaoilta |
ruotujaolta |
ruotujaoilta |
ruotujaolta |
ruotujaoilta |
Tra |
-ksi |
ruotujaokse |
ruotujaoikse |
ruotujaokse |
ruotujaoikse |
ruotujaoks |
ruotujaoiks |
Ess |
-na |
ruotujakona |
ruotujakoina |
ruotujakona |
ruotujakoina |
ruotujakona |
ruotujakoina |
Abe |
-tta |
ruotujaotta |
ruotujaoitta |
ruotujaotta |
ruotujaoitta |
ruotujaotta |
ruotujaoitta |
Com |
-ne |
- |
ruotujakoine |
- |
ruotujakoine |
- |
ruotujakoine |
Singular
Plural
Nom
-
ruotujako
ruotujako
ruotujako
ruotujako
ruotujako
ruotujako
Par
-ta
ruotujakoa
ruotujakoa
ruotujakoa
ruotujakoja
ruotujakoja
ruotujakoja
Gen
-n
ruotujako
ruotujako
ruotujako
ruotujakoje
ruotujakoje
ruotujakoje
Ill
mihin
ruotujakoo
ruotujakoo
ruotujakoo
ruotujakoihi
ruotujakoihi
ruotujakoihi
Ine
-ssa
ruotujaossa
ruotujaossa
ruotujaossa
ruotujaoissa
ruotujaoissa
ruotujaoissa
Ela
-sta
ruotujaosta
ruotujaosta
ruotujaosta
ruotujaoista
ruotujaoista
ruotujaoista
All
-lle
ruotujaolle
ruotujaolle
ruotujaoll
ruotujaoille
ruotujaoille
ruotujaoille
Ade
-lla
ruotujaolla
ruotujaolla
ruotujaolla
ruotujaoilla
ruotujaoilla
ruotujaoilla
Abl
-lta
ruotujaolta
ruotujaolta
ruotujaolta
ruotujaoilta
ruotujaoilta
ruotujaoilta
Tra
-ksi
ruotujaokse
ruotujaokse
ruotujaoks
ruotujaoikse
ruotujaoikse
ruotujaoiks
Ess
-na
ruotujakona
ruotujakona
ruotujakona
ruotujakoina
ruotujakoina
ruotujakoina
Abe
-tta
ruotujaotta
ruotujaotta
ruotujaotta
ruotujaoitta
ruotujaoitta
ruotujaoitta
Com
-ne
-
-
-
ruotujakoine
ruotujakoine
ruotujakoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laitos |
laitokset |
Par |
-ta |
laitosta |
laitoksia |
Gen |
-n |
laitoksen |
laitoksien / laitosten |
Ill |
mihin |
laitokseen |
laitoksiin |
Ine |
-ssa |
laitoksessa |
laitoksissa |
Ela |
-sta |
laitoksesta |
laitoksista |
All |
-lle |
laitokselle |
laitoksille |
Ade |
-lla |
laitoksella |
laitoksilla |
Abl |
-lta |
laitokselta |
laitoksilta |
Tra |
-ksi |
laitokseksi |
laitoksiksi |
Ess |
-na |
laitoksena |
laitoksina |
Abe |
-tta |
laitoksetta |
laitoksitta |
Com |
-ne |
- |
laitoksine |
Ins |
-in |
- |
laitoksin |
Singular
Plural
Nom
-
laitos
laitokset
Par
-ta
laitosta
laitoksia
Gen
-n
laitoksen
laitoksien / laitosten
Ill
mihin
laitokseen
laitoksiin
Ine
-ssa
laitoksessa
laitoksissa
Ela
-sta
laitoksesta
laitoksista
All
-lle
laitokselle
laitoksille
Ade
-lla
laitoksella
laitoksilla
Abl
-lta
laitokselta
laitoksilta
Tra
-ksi
laitokseksi
laitoksiksi
Ess
-na
laitoksena
laitoksina
Abe
-tta
laitoksetta
laitoksitta
Com
-ne
-
laitoksine
Ins
-in
-
laitoksin
| facility | laitos, mahdollisuus, tilat, palvelut, toiminto, ominaisuus |
| institution | laitos, instituutio, instituutti, perustaminen, vakiintunut tapa, virkaanasettaminen |
| edition | painos, laitos |
| Institute | instituutti, laitos, opisto |
| establishment | perustaminen, vahvistaminen, laitos, yritys, vallanpitäjät, liikelaitos |
| installation | asennus, laitos, laitteet, virkaanasettaminen, tukikohta |
| service | palvelu, huolto, yhteys, tiedoksianto, laitos, virka |
| works | tehdas, rakenteet, laitos, koneisto, liikkuvat osat, koko hoito |
| school | koulu, koulunkäynti, koulukunta, yliopisto, parvi, laitos |
| foundation | perusta, säätiö, perustus, pohja, perustaminen, laitos |
| yard | piha, jaardi, alue, raakapuu, yardi, laitos |
| Institute |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laitokse |
laitokse |
laitokse |
laitokse |
laitokse |
laitokse |
Par |
-ta |
laitosta |
laitoksia |
laitosta |
laitoksia |
laitosta |
laitoksia |
Gen |
-n |
laitokse |
laitoksie |
laitokse |
laitoksie |
laitokse |
laitoksie |
Ill |
mihin |
laitoksee |
laitoksii |
laitoksee |
laitoksii |
laitoksee |
laitoksii |
Ine |
-ssa |
laitoksessa |
laitoksissa |
laitoksessa |
laitoksissa |
laitoksessa |
laitoksissa |
Ela |
-sta |
laitoksesta |
laitoksista |
laitoksesta |
laitoksista |
laitoksesta |
laitoksista |
All |
-lle |
laitokselle |
laitoksille |
laitokselle |
laitoksille |
laitokselle |
laitoksille |
Ade |
-lla |
laitoksella |
laitoksilla |
laitoksella |
laitoksilla |
laitoksella |
laitoksilla |
Abl |
-lta |
laitokselta |
laitoksilta |
laitokselta |
laitoksilta |
laitokselta |
laitoksilta |
Tra |
-ksi |
laitoksekse |
laitoksikse |
laitoksekse |
laitoksikse |
laitoksekse |
laitoksikse |
Ess |
-na |
laitoksena |
laitoksina |
laitoksena |
laitoksina |
laitoksena |
laitoksina |
Abe |
-tta |
laitoksetta |
laitoksitta |
laitoksetta |
laitoksitta |
laitoksetta |
laitoksitta |
Com |
-ne |
- |
laitoksine |
- |
laitoksine |
- |
laitoksine |
Singular
Plural
Nom
-
laitokse
laitokse
laitokse
laitokse
laitokse
laitokse
Par
-ta
laitosta
laitosta
laitosta
laitoksia
laitoksia
laitoksia
Gen
-n
laitokse
laitokse
laitokse
laitoksie
laitoksie
laitoksie
Ill
mihin
laitoksee
laitoksee
laitoksee
laitoksii
laitoksii
laitoksii
Ine
-ssa
laitoksessa
laitoksessa
laitoksessa
laitoksissa
laitoksissa
laitoksissa
Ela
-sta
laitoksesta
laitoksesta
laitoksesta
laitoksista
laitoksista
laitoksista
All
-lle
laitokselle
laitokselle
laitokselle
laitoksille
laitoksille
laitoksille
Ade
-lla
laitoksella
laitoksella
laitoksella
laitoksilla
laitoksilla
laitoksilla
Abl
-lta
laitokselta
laitokselta
laitokselta
laitoksilta
laitoksilta
laitoksilta
Tra
-ksi
laitoksekse
laitoksekse
laitoksekse
laitoksikse
laitoksikse
laitoksikse
Ess
-na
laitoksena
laitoksena
laitoksena
laitoksina
laitoksina
laitoksina
Abe
-tta
laitoksetta
laitoksetta
laitoksetta
laitoksitta
laitoksitta
laitoksitta
Com
-ne
-
-
-
laitoksine
laitoksine
laitoksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laitokse |
laitokse |
laitokse |
laitokse |
laitokse |
laitokse |
Par |
-ta |
laitosta |
laitoksia |
laitosta |
laitoksia |
laitosta |
laitoksia |
Gen |
-n |
laitokse |
laitoksie |
laitokse |
laitoksie |
laitokse |
laitoksie |
Ill |
mihin |
laitoksee |
laitoksii |
laitoksee |
laitoksii |
laitoksee |
laitoksii |
Ine |
-ssa |
laitoksessa |
laitoksissa |
laitoksessa |
laitoksissa |
laitoksessa |
laitoksissa |
Ela |
-sta |
laitoksesta |
laitoksista |
laitoksesta |
laitoksista |
laitoksesta |
laitoksista |
All |
-lle |
laitokselle |
laitoksille |
laitokselle |
laitoksille |
laitokselle |
laitoksille |
Ade |
-lla |
laitoksella |
laitoksilla |
laitoksella |
laitoksilla |
laitoksella |
laitoksilla |
Abl |
-lta |
laitokselta |
laitoksilta |
laitokselta |
laitoksilta |
laitokselta |
laitoksilta |
Tra |
-ksi |
laitoksekse |
laitoksikse |
laitoksekse |
laitoksikse |
laitoksekse |
laitoksikse |
Ess |
-na |
laitoksena |
laitoksina |
laitoksena |
laitoksina |
laitoksena |
laitoksina |
Abe |
-tta |
laitoksetta |
laitoksitta |
laitoksetta |
laitoksitta |
laitoksetta |
laitoksitta |
Com |
-ne |
- |
laitoksine |
- |
laitoksine |
- |
laitoksine |
Singular
Plural
Nom
-
laitokse
laitokse
laitokse
laitokse
laitokse
laitokse
Par
-ta
laitosta
laitosta
laitosta
laitoksia
laitoksia
laitoksia
Gen
-n
laitokse
laitokse
laitokse
laitoksie
laitoksie
laitoksie
Ill
mihin
laitoksee
laitoksee
laitoksee
laitoksii
laitoksii
laitoksii
Ine
-ssa
laitoksessa
laitoksessa
laitoksessa
laitoksissa
laitoksissa
laitoksissa
Ela
-sta
laitoksesta
laitoksesta
laitoksesta
laitoksista
laitoksista
laitoksista
All
-lle
laitokselle
laitokselle
laitokselle
laitoksille
laitoksille
laitoksille
Ade
-lla
laitoksella
laitoksella
laitoksella
laitoksilla
laitoksilla
laitoksilla
Abl
-lta
laitokselta
laitokselta
laitokselta
laitoksilta
laitoksilta
laitoksilta
Tra
-ksi
laitoksekse
laitoksekse
laitoksekse
laitoksikse
laitoksikse
laitoksikse
Ess
-na
laitoksena
laitoksena
laitoksena
laitoksina
laitoksina
laitoksina
Abe
-tta
laitoksetta
laitoksetta
laitoksetta
laitoksitta
laitoksitta
laitoksitta
Com
-ne
-
-
-
laitoksine
laitoksine
laitoksine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruotu |
ruodut |
Par |
-ta |
ruotua |
ruotuja |
Gen |
-n |
ruodun |
ruotujen |
Ill |
mihin |
ruotuun |
ruotuihin |
Ine |
-ssa |
ruodussa |
ruoduissa |
Ela |
-sta |
ruodusta |
ruoduista |
All |
-lle |
ruodulle |
ruoduille |
Ade |
-lla |
ruodulla |
ruoduilla |
Abl |
-lta |
ruodulta |
ruoduilta |
Tra |
-ksi |
ruoduksi |
ruoduiksi |
Ess |
-na |
ruotuna |
ruotuina |
Abe |
-tta |
ruodutta |
ruoduitta |
Com |
-ne |
- |
ruotuine |
Ins |
-in |
- |
ruoduin |
Singular
Plural
Nom
-
ruotu
ruodut
Par
-ta
ruotua
ruotuja
Gen
-n
ruodun
ruotujen
Ill
mihin
ruotuun
ruotuihin
Ine
-ssa
ruodussa
ruoduissa
Ela
-sta
ruodusta
ruoduista
All
-lle
ruodulle
ruoduille
Ade
-lla
ruodulla
ruoduilla
Abl
-lta
ruodulta
ruoduilta
Tra
-ksi
ruoduksi
ruoduiksi
Ess
-na
ruotuna
ruotuina
Abe
-tta
ruodutta
ruoduitta
Com
-ne
-
ruotuine
Ins
-in
-
ruoduin
| file | tiedosto, asiakirjat, viila, arkisto, kortisto, ruotu |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruotu |
ruotu |
ruotu |
ruotu |
ruotu |
ruotu |
Par |
-ta |
ruotua |
ruotuja |
ruotua |
ruotuja |
ruotua |
ruotuja |
Gen |
-n |
ruotu |
ruotuje |
ruotu |
ruotuje |
ruotu |
ruotuje |
Ill |
mihin |
ruotuu |
ruotuihi |
ruotuu |
ruotuihi |
ruotuu |
ruotuihi |
Ine |
-ssa |
ruodussa |
ruoduissa |
ruodussa |
ruoduissa |
ruodussa |
ruoduissa |
Ela |
-sta |
ruodusta |
ruoduista |
ruodusta |
ruoduista |
ruodusta |
ruoduista |
All |
-lle |
ruodulle |
ruoduille |
ruodulle |
ruoduille |
ruodulle |
ruoduille |
Ade |
-lla |
ruodulla |
ruoduilla |
ruodulla |
ruoduilla |
ruodulla |
ruoduilla |
Abl |
-lta |
ruodulta |
ruoduilta |
ruodulta |
ruoduilta |
ruodulta |
ruoduilta |
Tra |
-ksi |
ruodukse |
ruoduikse |
ruodukse |
ruoduikse |
ruodukse |
ruoduikse |
Ess |
-na |
ruotuna |
ruotuina |
ruotuna |
ruotuina |
ruotuna |
ruotuina |
Abe |
-tta |
ruodutta |
ruoduitta |
ruodutta |
ruoduitta |
ruodutta |
ruoduitta |
Com |
-ne |
- |
ruotuine |
- |
ruotuine |
- |
ruotuine |
Singular
Plural
Nom
-
ruotu
ruotu
ruotu
ruotu
ruotu
ruotu
Par
-ta
ruotua
ruotua
ruotua
ruotuja
ruotuja
ruotuja
Gen
-n
ruotu
ruotu
ruotu
ruotuje
ruotuje
ruotuje
Ill
mihin
ruotuu
ruotuu
ruotuu
ruotuihi
ruotuihi
ruotuihi
Ine
-ssa
ruodussa
ruodussa
ruodussa
ruoduissa
ruoduissa
ruoduissa
Ela
-sta
ruodusta
ruodusta
ruodusta
ruoduista
ruoduista
ruoduista
All
-lle
ruodulle
ruodulle
ruodulle
ruoduille
ruoduille
ruoduille
Ade
-lla
ruodulla
ruodulla
ruodulla
ruoduilla
ruoduilla
ruoduilla
Abl
-lta
ruodulta
ruodulta
ruodulta
ruoduilta
ruoduilta
ruoduilta
Tra
-ksi
ruodukse
ruodukse
ruodukse
ruoduikse
ruoduikse
ruoduikse
Ess
-na
ruotuna
ruotuna
ruotuna
ruotuina
ruotuina
ruotuina
Abe
-tta
ruodutta
ruodutta
ruodutta
ruoduitta
ruoduitta
ruoduitta
Com
-ne
-
-
-
ruotuine
ruotuine
ruotuine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruotu |
ruotu |
ruotu |
ruotu |
ruotu |
ruotu |
Par |
-ta |
ruotua |
ruotuja |
ruotua |
ruotuja |
ruotua |
ruotuja |
Gen |
-n |
ruotu |
ruotuje |
ruotu |
ruotuje |
ruotu |
ruotuje |
Ill |
mihin |
ruotuu |
ruotuihi |
ruotuu |
ruotuihi |
ruotuu |
ruotuihi |
Ine |
-ssa |
ruodussa |
ruoduissa |
ruodussa |
ruoduissa |
ruodussa |
ruoduissa |
Ela |
-sta |
ruodusta |
ruoduista |
ruodusta |
ruoduista |
ruodusta |
ruoduista |
All |
-lle |
ruodulle |
ruoduille |
ruodulle |
ruoduille |
ruodulle |
ruoduille |
Ade |
-lla |
ruodulla |
ruoduilla |
ruodulla |
ruoduilla |
ruodulla |
ruoduilla |
Abl |
-lta |
ruodulta |
ruoduilta |
ruodulta |
ruoduilta |
ruodulta |
ruoduilta |
Tra |
-ksi |
ruodukse |
ruoduikse |
ruodukse |
ruoduikse |
ruodukse |
ruoduikse |
Ess |
-na |
ruotuna |
ruotuina |
ruotuna |
ruotuina |
ruotuna |
ruotuina |
Abe |
-tta |
ruodutta |
ruoduitta |
ruodutta |
ruoduitta |
ruodutta |
ruoduitta |
Com |
-ne |
- |
ruotuine |
- |
ruotuine |
- |
ruotuine |
Singular
Plural
Nom
-
ruotu
ruotu
ruotu
ruotu
ruotu
ruotu
Par
-ta
ruotua
ruotua
ruotua
ruotuja
ruotuja
ruotuja
Gen
-n
ruotu
ruotu
ruotu
ruotuje
ruotuje
ruotuje
Ill
mihin
ruotuu
ruotuu
ruotuu
ruotuihi
ruotuihi
ruotuihi
Ine
-ssa
ruodussa
ruodussa
ruodussa
ruoduissa
ruoduissa
ruoduissa
Ela
-sta
ruodusta
ruodusta
ruodusta
ruoduista
ruoduista
ruoduista
All
-lle
ruodulle
ruodulle
ruodulle
ruoduille
ruoduille
ruoduille
Ade
-lla
ruodulla
ruodulla
ruodulla
ruoduilla
ruoduilla
ruoduilla
Abl
-lta
ruodulta
ruodulta
ruodulta
ruoduilta
ruoduilta
ruoduilta
Tra
-ksi
ruodukse
ruodukse
ruodukse
ruoduikse
ruoduikse
ruoduikse
Ess
-na
ruotuna
ruotuna
ruotuna
ruotuina
ruotuina
ruotuina
Abe
-tta
ruodutta
ruodutta
ruodutta
ruoduitta
ruoduitta
ruoduitta
Com
-ne
-
-
-
ruotuine
ruotuine
ruotuine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
jako |
jaot / ja’ot |
Par |
-ta |
jakoa |
jakoja |
Gen |
-n |
jaon / ja’on |
jakojen |
Ill |
mihin |
jakoon |
jakoihin |
Ine |
-ssa |
jaossa / ja’ossa |
jaoissa / ja’oissa |
Ela |
-sta |
jaosta / ja’osta |
jaoista / ja’oista |
All |
-lle |
jaolle / ja’olle |
jaoille / ja’oille |
Ade |
-lla |
jaolla / ja’olla |
jaoilla / ja’oilla |
Abl |
-lta |
jaolta / ja’olta |
jaoilta / ja’oilta |
Tra |
-ksi |
jaoksi / ja’oksi |
jaoiksi / ja’oiksi |
Ess |
-na |
jakona |
jakoina |
Abe |
-tta |
jaotta / ja’otta |
jaoitta / ja’oitta |
Com |
-ne |
- |
jakoine |
Ins |
-in |
- |
jaoin / ja’oin |
Singular
Plural
Nom
-
jako
jaot / ja’ot
Par
-ta
jakoa
jakoja
Gen
-n
jaon / ja’on
jakojen
Ill
mihin
jakoon
jakoihin
Ine
-ssa
jaossa / ja’ossa
jaoissa / ja’oissa
Ela
-sta
jaosta / ja’osta
jaoista / ja’oista
All
-lle
jaolle / ja’olle
jaoille / ja’oille
Ade
-lla
jaolla / ja’olla
jaoilla / ja’oilla
Abl
-lta
jaolta / ja’olta
jaoilta / ja’oilta
Tra
-ksi
jaoksi / ja’oksi
jaoiksi / ja’oiksi
Ess
-na
jakona
jakoina
Abe
-tta
jaotta / ja’otta
jaoitta / ja’oitta
Com
-ne
-
jakoine
Ins
-in
-
jaoin / ja’oin
| division | jako, divisioona, jaosto, jakautuminen, osasto, jakaminen |
| distribution | jakelu, jakauma, jakaminen, levinneisyys, jako |
| allocation | jako, määräraha, anto, määräosuus |
| split | jako, jakautuminen, hajaannus, ero, halkeama, repeämä |
| pitch | piki, jako, kaltevuus, sävelkorkeus, korkeus, kaltevuuskulma |
| partition | väliseinä, jakaminen, jako, ositus, lokero, osa |
| separation | erottaminen, erottelu, ero, lajittelu, asumusero, jako |
| apportionment | jako, jakaminen |
| deal | sopimus, kauppa, jako, kohtelu, reilu peli, työt |
| share-out | jako, jakaminen |
| split-up | ero, eroaminen, jako |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
jako |
jako |
jako |
jako |
jako |
jako |
Par |
-ta |
jakoa |
jakoja |
jakoa |
jakoja |
jakoa |
jakoja |
Gen |
-n |
jako |
jakoje |
jako |
jakoje |
jako |
jakoje |
Ill |
mihin |
jakoo |
jakoihi |
jakoo |
jakoihi |
jakoo |
jakoihi |
Ine |
-ssa |
jaossa |
jaoissa |
jaossa |
jaoissa |
jaossa |
jaoissa |
Ela |
-sta |
jaosta |
jaoista |
jaosta |
jaoista |
jaosta |
jaoista |
All |
-lle |
jaolle |
jaoille |
jaolle |
jaoille |
jaoll |
jaoille |
Ade |
-lla |
jaolla |
jaoilla |
jaolla |
jaoilla |
jaolla |
jaoilla |
Abl |
-lta |
jaolta |
jaoilta |
jaolta |
jaoilta |
jaolta |
jaoilta |
Tra |
-ksi |
jaokse |
jaoikse |
jaokse |
jaoikse |
jaoks |
jaoiks |
Ess |
-na |
jakona |
jakoina |
jakona |
jakoina |
jakona |
jakoina |
Abe |
-tta |
jaotta |
jaoitta |
jaotta |
jaoitta |
jaotta |
jaoitta |
Com |
-ne |
- |
jakoine |
- |
jakoine |
- |
jakoine |
Singular
Plural
Nom
-
jako
jako
jako
jako
jako
jako
Par
-ta
jakoa
jakoa
jakoa
jakoja
jakoja
jakoja
Gen
-n
jako
jako
jako
jakoje
jakoje
jakoje
Ill
mihin
jakoo
jakoo
jakoo
jakoihi
jakoihi
jakoihi
Ine
-ssa
jaossa
jaossa
jaossa
jaoissa
jaoissa
jaoissa
Ela
-sta
jaosta
jaosta
jaosta
jaoista
jaoista
jaoista
All
-lle
jaolle
jaolle
jaoll
jaoille
jaoille
jaoille
Ade
-lla
jaolla
jaolla
jaolla
jaoilla
jaoilla
jaoilla
Abl
-lta
jaolta
jaolta
jaolta
jaoilta
jaoilta
jaoilta
Tra
-ksi
jaokse
jaokse
jaoks
jaoikse
jaoikse
jaoiks
Ess
-na
jakona
jakona
jakona
jakoina
jakoina
jakoina
Abe
-tta
jaotta
jaotta
jaotta
jaoitta
jaoitta
jaoitta
Com
-ne
-
-
-
jakoine
jakoine
jakoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
jako |
jako |
jako |
jako |
jako |
jako |
Par |
-ta |
jakoa |
jakoja |
jakoa |
jakoja |
jakoa |
jakoja |
Gen |
-n |
jako |
jakoje |
jako |
jakoje |
jako |
jakoje |
Ill |
mihin |
jakoo |
jakoihi |
jakoo |
jakoihi |
jakoo |
jakoihi |
Ine |
-ssa |
jaossa |
jaoissa |
jaossa |
jaoissa |
jaossa |
jaoissa |
Ela |
-sta |
jaosta |
jaoista |
jaosta |
jaoista |
jaosta |
jaoista |
All |
-lle |
jaolle |
jaoille |
jaolle |
jaoille |
jaoll |
jaoille |
Ade |
-lla |
jaolla |
jaoilla |
jaolla |
jaoilla |
jaolla |
jaoilla |
Abl |
-lta |
jaolta |
jaoilta |
jaolta |
jaoilta |
jaolta |
jaoilta |
Tra |
-ksi |
jaokse |
jaoikse |
jaokse |
jaoikse |
jaoks |
jaoiks |
Ess |
-na |
jakona |
jakoina |
jakona |
jakoina |
jakona |
jakoina |
Abe |
-tta |
jaotta |
jaoitta |
jaotta |
jaoitta |
jaotta |
jaoitta |
Com |
-ne |
- |
jakoine |
- |
jakoine |
- |
jakoine |
Singular
Plural
Nom
-
jako
jako
jako
jako
jako
jako
Par
-ta
jakoa
jakoa
jakoa
jakoja
jakoja
jakoja
Gen
-n
jako
jako
jako
jakoje
jakoje
jakoje
Ill
mihin
jakoo
jakoo
jakoo
jakoihi
jakoihi
jakoihi
Ine
-ssa
jaossa
jaossa
jaossa
jaoissa
jaoissa
jaoissa
Ela
-sta
jaosta
jaosta
jaosta
jaoista
jaoista
jaoista
All
-lle
jaolle
jaolle
jaoll
jaoille
jaoille
jaoille
Ade
-lla
jaolla
jaolla
jaolla
jaoilla
jaoilla
jaoilla
Abl
-lta
jaolta
jaolta
jaolta
jaoilta
jaoilta
jaoilta
Tra
-ksi
jaokse
jaokse
jaoks
jaoikse
jaoikse
jaoiks
Ess
-na
jakona
jakona
jakona
jakoina
jakoina
jakoina
Abe
-tta
jaotta
jaotta
jaotta
jaoitta
jaoitta
jaoitta
Com
-ne
-
-
-
jakoine
jakoine
jakoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net