logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ruotujakolaitos, noun

Word analysis
ruotujakolaitos

ruotujakolaitos

ruotujakolaitos

Noun, Singular Nominative

ruotujako

Noun, Singular Nominative

+ laitos

Noun, Singular Nominative

ruotu

Noun, Singular Nominative

+ jako

Noun, Singular Nominative

+ laitos

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruotujakolaitos

ruotujakolaitokset

Par

-ta

ruotujakolaitosta

ruotujakolaitoksia

Gen

-n

ruotujakolaitoksen

ruotujakolaitoksien / ruotujakolaitosten

Ill

mihin

ruotujakolaitokseen

ruotujakolaitoksiin

Ine

-ssa

ruotujakolaitoksessa

ruotujakolaitoksissa

Ela

-sta

ruotujakolaitoksesta

ruotujakolaitoksista

All

-lle

ruotujakolaitokselle

ruotujakolaitoksille

Ade

-lla

ruotujakolaitoksella

ruotujakolaitoksilla

Abl

-lta

ruotujakolaitokselta

ruotujakolaitoksilta

Tra

-ksi

ruotujakolaitokseksi

ruotujakolaitoksiksi

Ess

-na

ruotujakolaitoksena

ruotujakolaitoksina

Abe

-tta

ruotujakolaitoksetta

ruotujakolaitoksitta

Com

-ne

-

ruotujakolaitoksine

Ins

-in

-

ruotujakolaitoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruotujakolaitos

ruotujakolaitokset

Par

-ta

ruotujakolaitosta

ruotujakolaitoksia

Gen

-n

ruotujakolaitoksen

ruotujakolaitoksien / ruotujakolaitosten

Ill

mihin

ruotujakolaitokseen

ruotujakolaitoksiin

Ine

-ssa

ruotujakolaitoksessa

ruotujakolaitoksissa

Ela

-sta

ruotujakolaitoksesta

ruotujakolaitoksista

All

-lle

ruotujakolaitokselle

ruotujakolaitoksille

Ade

-lla

ruotujakolaitoksella

ruotujakolaitoksilla

Abl

-lta

ruotujakolaitokselta

ruotujakolaitoksilta

Tra

-ksi

ruotujakolaitokseksi

ruotujakolaitoksiksi

Ess

-na

ruotujakolaitoksena

ruotujakolaitoksina

Abe

-tta

ruotujakolaitoksetta

ruotujakolaitoksitta

Com

-ne

-

ruotujakolaitoksine

Ins

-in

-

ruotujakolaitoksin

Food
allotment system
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Ruotsin vallan aikana sotaväenotto korvattiin 1600ns-ja 1700ns-luvun vaihteessa maakunnittain järjestetyllä ruotujakolaitoksella. Under Swedish rule, recruitment was replaced in the late 17th and early 18th century by a military tenure system organized on a provincial basis. Rakennuksen kattoharjan alle on sijoitettu Korsunurkkaus, jossa voi ihailla sotilaiden puhdetöinään tekemiä käsitöitä tai tutustua ruotujakolaitokseen. Under the ridge of the roof is the Dugout Corner, where you can admire handicrafts made by soldiers in their spare time or learn more about the Swedish allotment system. Show more arrow right

Wiktionary

(historical) allotment system (ruotujako) as implemented by the government Show more arrow right ruotujako +‎ laitos Show more arrow right

Wikipedia

General Allotment Act The Dawes Act of 1887 (also known as the General Allotment Act or the Dawes Severalty Act of 1887; named after Senator Henry L. Dawes of Massachusetts) regulated land rights on tribal territories within the United States. It authorized the President of the United States to subdivide Native American tribal communal landholdings into allotments for Native American heads of families and individuals. This would convert traditional systems of land tenure into a government-imposed system of private property by forcing Native Americans to "assume a capitalist and proprietary relationship with property" that did not previously exist in their cultures. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruotujakolaitokseni

ruotujakolaitokseni

ruotujakolaitoksesi

ruotujakolaitoksesi

ruotujakolaitoksensa

ruotujakolaitoksensa

Par

-ta

ruotujakolaitostani

ruotujakolaitoksiani

ruotujakolaitostasi

ruotujakolaitoksiasi

ruotujakolaitostansa / ruotujakolaitostaan

ruotujakolaitoksiansa / ruotujakolaitoksiaan

Gen

-n

ruotujakolaitokseni

ruotujakolaitoksieni / ruotujakolaitosteni

ruotujakolaitoksesi

ruotujakolaitoksiesi / ruotujakolaitostesi

ruotujakolaitoksensa

ruotujakolaitoksiensa / ruotujakolaitostensa

Ill

mihin

ruotujakolaitokseeni

ruotujakolaitoksiini

ruotujakolaitokseesi

ruotujakolaitoksiisi

ruotujakolaitokseensa

ruotujakolaitoksiinsa

Ine

-ssa

ruotujakolaitoksessani

ruotujakolaitoksissani

ruotujakolaitoksessasi

ruotujakolaitoksissasi

ruotujakolaitoksessansa / ruotujakolaitoksessaan

ruotujakolaitoksissansa / ruotujakolaitoksissaan

Ela

-sta

ruotujakolaitoksestani

ruotujakolaitoksistani

ruotujakolaitoksestasi

ruotujakolaitoksistasi

ruotujakolaitoksestansa / ruotujakolaitoksestaan

ruotujakolaitoksistansa / ruotujakolaitoksistaan

All

-lle

ruotujakolaitokselleni

ruotujakolaitoksilleni

ruotujakolaitoksellesi

ruotujakolaitoksillesi

ruotujakolaitoksellensa / ruotujakolaitokselleen

ruotujakolaitoksillensa / ruotujakolaitoksillean

Ade

-lla

ruotujakolaitoksellani

ruotujakolaitoksillani

ruotujakolaitoksellasi

ruotujakolaitoksillasi

ruotujakolaitoksellansa / ruotujakolaitoksellaan

ruotujakolaitoksillansa / ruotujakolaitoksillaan

Abl

-lta

ruotujakolaitokseltani

ruotujakolaitoksiltani

ruotujakolaitokseltasi

ruotujakolaitoksiltasi

ruotujakolaitokseltansa / ruotujakolaitokseltaan

ruotujakolaitoksiltansa / ruotujakolaitoksiltaan

Tra

-ksi

ruotujakolaitoksekseni

ruotujakolaitoksikseni

ruotujakolaitokseksesi

ruotujakolaitoksiksesi

ruotujakolaitokseksensa / ruotujakolaitoksekseen

ruotujakolaitoksiksensa / ruotujakolaitoksikseen

Ess

-na

ruotujakolaitoksenani

ruotujakolaitoksinani

ruotujakolaitoksenasi

ruotujakolaitoksinasi

ruotujakolaitoksenansa / ruotujakolaitoksenaan

ruotujakolaitoksinansa / ruotujakolaitoksinaan

Abe

-tta

ruotujakolaitoksettani

ruotujakolaitoksittani

ruotujakolaitoksettasi

ruotujakolaitoksittasi

ruotujakolaitoksettansa / ruotujakolaitoksettaan

ruotujakolaitoksittansa / ruotujakolaitoksittaan

Com

-ne

-

ruotujakolaitoksineni

-

ruotujakolaitoksinesi

-

ruotujakolaitoksinensa / ruotujakolaitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

ruotujakolaitokseni

ruotujakolaitoksesi

ruotujakolaitoksensa

ruotujakolaitokseni

ruotujakolaitoksesi

ruotujakolaitoksensa

Par

-ta

ruotujakolaitostani

ruotujakolaitostasi

ruotujakolaitostansa / ruotujakolaitostaan

ruotujakolaitoksiani

ruotujakolaitoksiasi

ruotujakolaitoksiansa / ruotujakolaitoksiaan

Gen

-n

ruotujakolaitokseni

ruotujakolaitoksesi

ruotujakolaitoksensa

ruotujakolaitoksieni / ruotujakolaitosteni

ruotujakolaitoksiesi / ruotujakolaitostesi

ruotujakolaitoksiensa / ruotujakolaitostensa

Ill

mihin

ruotujakolaitokseeni

ruotujakolaitokseesi

ruotujakolaitokseensa

ruotujakolaitoksiini

ruotujakolaitoksiisi

ruotujakolaitoksiinsa

Ine

-ssa

ruotujakolaitoksessani

ruotujakolaitoksessasi

ruotujakolaitoksessansa / ruotujakolaitoksessaan

ruotujakolaitoksissani

ruotujakolaitoksissasi

ruotujakolaitoksissansa / ruotujakolaitoksissaan

Ela

-sta

ruotujakolaitoksestani

ruotujakolaitoksestasi

ruotujakolaitoksestansa / ruotujakolaitoksestaan

ruotujakolaitoksistani

ruotujakolaitoksistasi

ruotujakolaitoksistansa / ruotujakolaitoksistaan

All

-lle

ruotujakolaitokselleni

ruotujakolaitoksellesi

ruotujakolaitoksellensa / ruotujakolaitokselleen

ruotujakolaitoksilleni

ruotujakolaitoksillesi

ruotujakolaitoksillensa / ruotujakolaitoksillean

Ade

-lla

ruotujakolaitoksellani

ruotujakolaitoksellasi

ruotujakolaitoksellansa / ruotujakolaitoksellaan

ruotujakolaitoksillani

ruotujakolaitoksillasi

ruotujakolaitoksillansa / ruotujakolaitoksillaan

Abl

-lta

ruotujakolaitokseltani

ruotujakolaitokseltasi

ruotujakolaitokseltansa / ruotujakolaitokseltaan

ruotujakolaitoksiltani

ruotujakolaitoksiltasi

ruotujakolaitoksiltansa / ruotujakolaitoksiltaan

Tra

-ksi

ruotujakolaitoksekseni

ruotujakolaitokseksesi

ruotujakolaitokseksensa / ruotujakolaitoksekseen

ruotujakolaitoksikseni

ruotujakolaitoksiksesi

ruotujakolaitoksiksensa / ruotujakolaitoksikseen

Ess

-na

ruotujakolaitoksenani

ruotujakolaitoksenasi

ruotujakolaitoksenansa / ruotujakolaitoksenaan

ruotujakolaitoksinani

ruotujakolaitoksinasi

ruotujakolaitoksinansa / ruotujakolaitoksinaan

Abe

-tta

ruotujakolaitoksettani

ruotujakolaitoksettasi

ruotujakolaitoksettansa / ruotujakolaitoksettaan

ruotujakolaitoksittani

ruotujakolaitoksittasi

ruotujakolaitoksittansa / ruotujakolaitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

ruotujakolaitoksineni

ruotujakolaitoksinesi

ruotujakolaitoksinensa / ruotujakolaitoksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruotujakolaitoksemme

ruotujakolaitoksemme

ruotujakolaitoksenne

ruotujakolaitoksenne

ruotujakolaitoksensa

ruotujakolaitoksensa

Par

-ta

ruotujakolaitostamme

ruotujakolaitoksiamme

ruotujakolaitostanne

ruotujakolaitoksianne

ruotujakolaitostansa / ruotujakolaitostaan

ruotujakolaitoksiansa / ruotujakolaitoksiaan

Gen

-n

ruotujakolaitoksemme

ruotujakolaitoksiemme / ruotujakolaitostemme

ruotujakolaitoksenne

ruotujakolaitoksienne / ruotujakolaitostenne

ruotujakolaitoksensa

ruotujakolaitoksiensa / ruotujakolaitostensa

Ill

mihin

ruotujakolaitokseemme

ruotujakolaitoksiimme

ruotujakolaitokseenne

ruotujakolaitoksiinne

ruotujakolaitokseensa

ruotujakolaitoksiinsa

Ine

-ssa

ruotujakolaitoksessamme

ruotujakolaitoksissamme

ruotujakolaitoksessanne

ruotujakolaitoksissanne

ruotujakolaitoksessansa / ruotujakolaitoksessaan

ruotujakolaitoksissansa / ruotujakolaitoksissaan

Ela

-sta

ruotujakolaitoksestamme

ruotujakolaitoksistamme

ruotujakolaitoksestanne

ruotujakolaitoksistanne

ruotujakolaitoksestansa / ruotujakolaitoksestaan

ruotujakolaitoksistansa / ruotujakolaitoksistaan

All

-lle

ruotujakolaitoksellemme

ruotujakolaitoksillemme

ruotujakolaitoksellenne

ruotujakolaitoksillenne

ruotujakolaitoksellensa / ruotujakolaitokselleen

ruotujakolaitoksillensa / ruotujakolaitoksillean

Ade

-lla

ruotujakolaitoksellamme

ruotujakolaitoksillamme

ruotujakolaitoksellanne

ruotujakolaitoksillanne

ruotujakolaitoksellansa / ruotujakolaitoksellaan

ruotujakolaitoksillansa / ruotujakolaitoksillaan

Abl

-lta

ruotujakolaitokseltamme

ruotujakolaitoksiltamme

ruotujakolaitokseltanne

ruotujakolaitoksiltanne

ruotujakolaitokseltansa / ruotujakolaitokseltaan

ruotujakolaitoksiltansa / ruotujakolaitoksiltaan

Tra

-ksi

ruotujakolaitokseksemme

ruotujakolaitoksiksemme

ruotujakolaitokseksenne

ruotujakolaitoksiksenne

ruotujakolaitokseksensa / ruotujakolaitoksekseen

ruotujakolaitoksiksensa / ruotujakolaitoksikseen

Ess

-na

ruotujakolaitoksenamme

ruotujakolaitoksinamme

ruotujakolaitoksenanne

ruotujakolaitoksinanne

ruotujakolaitoksenansa / ruotujakolaitoksenaan

ruotujakolaitoksinansa / ruotujakolaitoksinaan

Abe

-tta

ruotujakolaitoksettamme

ruotujakolaitoksittamme

ruotujakolaitoksettanne

ruotujakolaitoksittanne

ruotujakolaitoksettansa / ruotujakolaitoksettaan

ruotujakolaitoksittansa / ruotujakolaitoksittaan

Com

-ne

-

ruotujakolaitoksinemme

-

ruotujakolaitoksinenne

-

ruotujakolaitoksinensa / ruotujakolaitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

ruotujakolaitoksemme

ruotujakolaitoksenne

ruotujakolaitoksensa

ruotujakolaitoksemme

ruotujakolaitoksenne

ruotujakolaitoksensa

Par

-ta

ruotujakolaitostamme

ruotujakolaitostanne

ruotujakolaitostansa / ruotujakolaitostaan

ruotujakolaitoksiamme

ruotujakolaitoksianne

ruotujakolaitoksiansa / ruotujakolaitoksiaan

Gen

-n

ruotujakolaitoksemme

ruotujakolaitoksenne

ruotujakolaitoksensa

ruotujakolaitoksiemme / ruotujakolaitostemme

ruotujakolaitoksienne / ruotujakolaitostenne

ruotujakolaitoksiensa / ruotujakolaitostensa

Ill

mihin

ruotujakolaitokseemme

ruotujakolaitokseenne

ruotujakolaitokseensa

ruotujakolaitoksiimme

ruotujakolaitoksiinne

ruotujakolaitoksiinsa

Ine

-ssa

ruotujakolaitoksessamme

ruotujakolaitoksessanne

ruotujakolaitoksessansa / ruotujakolaitoksessaan

ruotujakolaitoksissamme

ruotujakolaitoksissanne

ruotujakolaitoksissansa / ruotujakolaitoksissaan

Ela

-sta

ruotujakolaitoksestamme

ruotujakolaitoksestanne

ruotujakolaitoksestansa / ruotujakolaitoksestaan

ruotujakolaitoksistamme

ruotujakolaitoksistanne

ruotujakolaitoksistansa / ruotujakolaitoksistaan

All

-lle

ruotujakolaitoksellemme

ruotujakolaitoksellenne

ruotujakolaitoksellensa / ruotujakolaitokselleen

ruotujakolaitoksillemme

ruotujakolaitoksillenne

ruotujakolaitoksillensa / ruotujakolaitoksillean

Ade

-lla

ruotujakolaitoksellamme

ruotujakolaitoksellanne

ruotujakolaitoksellansa / ruotujakolaitoksellaan

ruotujakolaitoksillamme

ruotujakolaitoksillanne

ruotujakolaitoksillansa / ruotujakolaitoksillaan

Abl

-lta

ruotujakolaitokseltamme

ruotujakolaitokseltanne

ruotujakolaitokseltansa / ruotujakolaitokseltaan

ruotujakolaitoksiltamme

ruotujakolaitoksiltanne

ruotujakolaitoksiltansa / ruotujakolaitoksiltaan

Tra

-ksi

ruotujakolaitokseksemme

ruotujakolaitokseksenne

ruotujakolaitokseksensa / ruotujakolaitoksekseen

ruotujakolaitoksiksemme

ruotujakolaitoksiksenne

ruotujakolaitoksiksensa / ruotujakolaitoksikseen

Ess

-na

ruotujakolaitoksenamme

ruotujakolaitoksenanne

ruotujakolaitoksenansa / ruotujakolaitoksenaan

ruotujakolaitoksinamme

ruotujakolaitoksinanne

ruotujakolaitoksinansa / ruotujakolaitoksinaan

Abe

-tta

ruotujakolaitoksettamme

ruotujakolaitoksettanne

ruotujakolaitoksettansa / ruotujakolaitoksettaan

ruotujakolaitoksittamme

ruotujakolaitoksittanne

ruotujakolaitoksittansa / ruotujakolaitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

ruotujakolaitoksinemme

ruotujakolaitoksinenne

ruotujakolaitoksinensa / ruotujakolaitoksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruotujako

ruotujaot / ruotuja’ot

Par

-ta

ruotujakoa

ruotujakoja

Gen

-n

ruotujaon / ruotuja’on

ruotujakojen

Ill

mihin

ruotujakoon

ruotujakoihin

Ine

-ssa

ruotujaossa / ruotuja’ossa

ruotujaoissa / ruotuja’oissa

Ela

-sta

ruotujaosta / ruotuja’osta

ruotujaoista / ruotuja’oista

All

-lle

ruotujaolle / ruotuja’olle

ruotujaoille / ruotuja’oille

Ade

-lla

ruotujaolla / ruotuja’olla

ruotujaoilla / ruotuja’oilla

Abl

-lta

ruotujaolta / ruotuja’olta

ruotujaoilta / ruotuja’oilta

Tra

-ksi

ruotujaoksi / ruotuja’oksi

ruotujaoiksi / ruotuja’oiksi

Ess

-na

ruotujakona

ruotujakoina

Abe

-tta

ruotujaotta / ruotuja’otta

ruotujaoitta / ruotuja’oitta

Com

-ne

-

ruotujakoine

Ins

-in

-

ruotujaoin / ruotuja’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruotujako

ruotujaot / ruotuja’ot

Par

-ta

ruotujakoa

ruotujakoja

Gen

-n

ruotujaon / ruotuja’on

ruotujakojen

Ill

mihin

ruotujakoon

ruotujakoihin

Ine

-ssa

ruotujaossa / ruotuja’ossa

ruotujaoissa / ruotuja’oissa

Ela

-sta

ruotujaosta / ruotuja’osta

ruotujaoista / ruotuja’oista

All

-lle

ruotujaolle / ruotuja’olle

ruotujaoille / ruotuja’oille

Ade

-lla

ruotujaolla / ruotuja’olla

ruotujaoilla / ruotuja’oilla

Abl

-lta

ruotujaolta / ruotuja’olta

ruotujaoilta / ruotuja’oilta

Tra

-ksi

ruotujaoksi / ruotuja’oksi

ruotujaoiksi / ruotuja’oiksi

Ess

-na

ruotujakona

ruotujakoina

Abe

-tta

ruotujaotta / ruotuja’otta

ruotujaoitta / ruotuja’oitta

Com

-ne

-

ruotujakoine

Ins

-in

-

ruotujaoin / ruotuja’oin

disguise
ruotujako
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus Ruotujako oli tehty jo vuosia sitten. The division of land had been done years ago. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruotujakoni

ruotujakoni

ruotujakosi

ruotujakosi

ruotujakonsa

ruotujakonsa

Par

-ta

ruotujakoani

ruotujakojani

ruotujakoasi

ruotujakojasi

ruotujakoansa / ruotujakoaan

ruotujakojansa / ruotujakojaan

Gen

-n

ruotujakoni

ruotujakojeni

ruotujakosi

ruotujakojesi

ruotujakonsa

ruotujakojensa

Ill

mihin

ruotujakooni

ruotujakoihini

ruotujakoosi

ruotujakoihisi

ruotujakoonsa

ruotujakoihinsa

Ine

-ssa

ruotujaossani / ruotuja’ossani

ruotujaoissani / ruotuja’oissani

ruotujaossasi / ruotuja’ossasi

ruotujaoissasi / ruotuja’oissasi

ruotujaossansa / ruotujaossaan / ruotuja’ossansa / ruotuja’ossaan

ruotujaoissansa / ruotujaoissaan / ruotuja’oissansa / ruotuja’oissaan

Ela

-sta

ruotujaostani / ruotuja’ostani

ruotujaoistani / ruotuja’oistani

ruotujaostasi / ruotuja’ostasi

ruotujaoistasi / ruotuja’oistasi

ruotujaostansa / ruotujaostaan / ruotuja’ostansa / ruotuja’ostaan

ruotujaoistansa / ruotujaoistaan / ruotuja’oistansa / ruotuja’oistaan

All

-lle

ruotujaolleni / ruotuja’olleni

ruotujaoilleni / ruotuja’oilleni

ruotujaollesi / ruotuja’ollesi

ruotujaoillesi / ruotuja’oillesi

ruotujaolleen / ruotujaollensa / ruotuja’olleen / ruotuja’ollensa

ruotujaoillensa / ruotujaoillean / ruotuja’oillensa / ruotuja’oillean

Ade

-lla

ruotujaollani / ruotuja’ollani

ruotujaoillani / ruotuja’oillani

ruotujaollasi / ruotuja’ollasi

ruotujaoillasi / ruotuja’oillasi

ruotujaollansa / ruotujaollaan / ruotuja’ollansa / ruotuja’ollaan

ruotujaoillansa / ruotujaoillaan / ruotuja’oillansa / ruotuja’oillaan

Abl

-lta

ruotujaoltani / ruotuja’oltani

ruotujaoiltani / ruotuja’oiltani

ruotujaoltasi / ruotuja’oltasi

ruotujaoiltasi / ruotuja’oiltasi

ruotujaoltansa / ruotujaoltaan / ruotuja’oltansa / ruotuja’oltaan

ruotujaoiltansa / ruotujaoiltaan / ruotuja’oiltansa / ruotuja’oiltaan

Tra

-ksi

ruotujaokseni / ruotuja’okseni

ruotujaoikseni / ruotuja’oikseni

ruotujaoksesi / ruotuja’oksesi

ruotujaoiksesi / ruotuja’oiksesi

ruotujaokseen / ruotujaoksensa / ruotuja’okseen / ruotuja’oksensa

ruotujaoikseen / ruotujaoiksensa / ruotuja’oikseen / ruotuja’oiksensa

Ess

-na

ruotujakonani

ruotujakoinani

ruotujakonasi

ruotujakoinasi

ruotujakonansa / ruotujakonaan

ruotujakoinansa / ruotujakoinaan

Abe

-tta

ruotujaottani / ruotuja’ottani

ruotujaoittani / ruotuja’oittani

ruotujaottasi / ruotuja’ottasi

ruotujaoittasi / ruotuja’oittasi

ruotujaottansa / ruotujaottaan / ruotuja’ottansa / ruotuja’ottaan

ruotujaoittansa / ruotujaoittaan / ruotuja’oittansa / ruotuja’oittaan

Com

-ne

-

ruotujakoineni

-

ruotujakoinesi

-

ruotujakoinensa / ruotujakoineen

Singular

Plural

Nom

-

ruotujakoni

ruotujakosi

ruotujakonsa

ruotujakoni

ruotujakosi

ruotujakonsa

Par

-ta

ruotujakoani

ruotujakoasi

ruotujakoansa / ruotujakoaan

ruotujakojani

ruotujakojasi

ruotujakojansa / ruotujakojaan

Gen

-n

ruotujakoni

ruotujakosi

ruotujakonsa

ruotujakojeni

ruotujakojesi

ruotujakojensa

Ill

mihin

ruotujakooni

ruotujakoosi

ruotujakoonsa

ruotujakoihini

ruotujakoihisi

ruotujakoihinsa

Ine

-ssa

ruotujaossani / ruotuja’ossani

ruotujaossasi / ruotuja’ossasi

ruotujaossansa / ruotujaossaan / ruotuja’ossansa / ruotuja’ossaan

ruotujaoissani / ruotuja’oissani

ruotujaoissasi / ruotuja’oissasi

ruotujaoissansa / ruotujaoissaan / ruotuja’oissansa / ruotuja’oissaan

Ela

-sta

ruotujaostani / ruotuja’ostani

ruotujaostasi / ruotuja’ostasi

ruotujaostansa / ruotujaostaan / ruotuja’ostansa / ruotuja’ostaan

ruotujaoistani / ruotuja’oistani

ruotujaoistasi / ruotuja’oistasi

ruotujaoistansa / ruotujaoistaan / ruotuja’oistansa / ruotuja’oistaan

All

-lle

ruotujaolleni / ruotuja’olleni

ruotujaollesi / ruotuja’ollesi

ruotujaolleen / ruotujaollensa / ruotuja’olleen / ruotuja’ollensa

ruotujaoilleni / ruotuja’oilleni

ruotujaoillesi / ruotuja’oillesi

ruotujaoillensa / ruotujaoillean / ruotuja’oillensa / ruotuja’oillean

Ade

-lla

ruotujaollani / ruotuja’ollani

ruotujaollasi / ruotuja’ollasi

ruotujaollansa / ruotujaollaan / ruotuja’ollansa / ruotuja’ollaan

ruotujaoillani / ruotuja’oillani

ruotujaoillasi / ruotuja’oillasi

ruotujaoillansa / ruotujaoillaan / ruotuja’oillansa / ruotuja’oillaan

Abl

-lta

ruotujaoltani / ruotuja’oltani

ruotujaoltasi / ruotuja’oltasi

ruotujaoltansa / ruotujaoltaan / ruotuja’oltansa / ruotuja’oltaan

ruotujaoiltani / ruotuja’oiltani

ruotujaoiltasi / ruotuja’oiltasi

ruotujaoiltansa / ruotujaoiltaan / ruotuja’oiltansa / ruotuja’oiltaan

Tra

-ksi

ruotujaokseni / ruotuja’okseni

ruotujaoksesi / ruotuja’oksesi

ruotujaokseen / ruotujaoksensa / ruotuja’okseen / ruotuja’oksensa

ruotujaoikseni / ruotuja’oikseni

ruotujaoiksesi / ruotuja’oiksesi

ruotujaoikseen / ruotujaoiksensa / ruotuja’oikseen / ruotuja’oiksensa

Ess

-na

ruotujakonani

ruotujakonasi

ruotujakonansa / ruotujakonaan

ruotujakoinani

ruotujakoinasi

ruotujakoinansa / ruotujakoinaan

Abe

-tta

ruotujaottani / ruotuja’ottani

ruotujaottasi / ruotuja’ottasi

ruotujaottansa / ruotujaottaan / ruotuja’ottansa / ruotuja’ottaan

ruotujaoittani / ruotuja’oittani

ruotujaoittasi / ruotuja’oittasi

ruotujaoittansa / ruotujaoittaan / ruotuja’oittansa / ruotuja’oittaan

Com

-ne

-

-

-

ruotujakoineni

ruotujakoinesi

ruotujakoinensa / ruotujakoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruotujakomme

ruotujakomme

ruotujakonne

ruotujakonne

ruotujakonsa

ruotujakonsa

Par

-ta

ruotujakoamme

ruotujakojamme

ruotujakoanne

ruotujakojanne

ruotujakoansa / ruotujakoaan

ruotujakojansa / ruotujakojaan

Gen

-n

ruotujakomme

ruotujakojemme

ruotujakonne

ruotujakojenne

ruotujakonsa

ruotujakojensa

Ill

mihin

ruotujakoomme

ruotujakoihimme

ruotujakoonne

ruotujakoihinne

ruotujakoonsa

ruotujakoihinsa

Ine

-ssa

ruotujaossamme / ruotuja’ossamme

ruotujaoissamme / ruotuja’oissamme

ruotujaossanne / ruotuja’ossanne

ruotujaoissanne / ruotuja’oissanne

ruotujaossansa / ruotujaossaan / ruotuja’ossansa / ruotuja’ossaan

ruotujaoissansa / ruotujaoissaan / ruotuja’oissansa / ruotuja’oissaan

Ela

-sta

ruotujaostamme / ruotuja’ostamme

ruotujaoistamme / ruotuja’oistamme

ruotujaostanne / ruotuja’ostanne

ruotujaoistanne / ruotuja’oistanne

ruotujaostansa / ruotujaostaan / ruotuja’ostansa / ruotuja’ostaan

ruotujaoistansa / ruotujaoistaan / ruotuja’oistansa / ruotuja’oistaan

All

-lle

ruotujaollemme / ruotuja’ollemme

ruotujaoillemme / ruotuja’oillemme

ruotujaollenne / ruotuja’ollenne

ruotujaoillenne / ruotuja’oillenne

ruotujaolleen / ruotujaollensa / ruotuja’olleen / ruotuja’ollensa

ruotujaoillensa / ruotujaoillean / ruotuja’oillensa / ruotuja’oillean

Ade

-lla

ruotujaollamme / ruotuja’ollamme

ruotujaoillamme / ruotuja’oillamme

ruotujaollanne / ruotuja’ollanne

ruotujaoillanne / ruotuja’oillanne

ruotujaollansa / ruotujaollaan / ruotuja’ollansa / ruotuja’ollaan

ruotujaoillansa / ruotujaoillaan / ruotuja’oillansa / ruotuja’oillaan

Abl

-lta

ruotujaoltamme / ruotuja’oltamme

ruotujaoiltamme / ruotuja’oiltamme

ruotujaoltanne / ruotuja’oltanne

ruotujaoiltanne / ruotuja’oiltanne

ruotujaoltansa / ruotujaoltaan / ruotuja’oltansa / ruotuja’oltaan

ruotujaoiltansa / ruotujaoiltaan / ruotuja’oiltansa / ruotuja’oiltaan

Tra

-ksi

ruotujaoksemme / ruotuja’oksemme

ruotujaoiksemme / ruotuja’oiksemme

ruotujaoksenne / ruotuja’oksenne

ruotujaoiksenne / ruotuja’oiksenne

ruotujaokseen / ruotujaoksensa / ruotuja’okseen / ruotuja’oksensa

ruotujaoikseen / ruotujaoiksensa / ruotuja’oikseen / ruotuja’oiksensa

Ess

-na

ruotujakonamme

ruotujakoinamme

ruotujakonanne

ruotujakoinanne

ruotujakonansa / ruotujakonaan

ruotujakoinansa / ruotujakoinaan

Abe

-tta

ruotujaottamme / ruotuja’ottamme

ruotujaoittamme / ruotuja’oittamme

ruotujaottanne / ruotuja’ottanne

ruotujaoittanne / ruotuja’oittanne

ruotujaottansa / ruotujaottaan / ruotuja’ottansa / ruotuja’ottaan

ruotujaoittansa / ruotujaoittaan / ruotuja’oittansa / ruotuja’oittaan

Com

-ne

-

ruotujakoinemme

-

ruotujakoinenne

-

ruotujakoinensa / ruotujakoineen

Singular

Plural

Nom

-

ruotujakomme

ruotujakonne

ruotujakonsa

ruotujakomme

ruotujakonne

ruotujakonsa

Par

-ta

ruotujakoamme

ruotujakoanne

ruotujakoansa / ruotujakoaan

ruotujakojamme

ruotujakojanne

ruotujakojansa / ruotujakojaan

Gen

-n

ruotujakomme

ruotujakonne

ruotujakonsa

ruotujakojemme

ruotujakojenne

ruotujakojensa

Ill

mihin

ruotujakoomme

ruotujakoonne

ruotujakoonsa

ruotujakoihimme

ruotujakoihinne

ruotujakoihinsa

Ine

-ssa

ruotujaossamme / ruotuja’ossamme

ruotujaossanne / ruotuja’ossanne

ruotujaossansa / ruotujaossaan / ruotuja’ossansa / ruotuja’ossaan

ruotujaoissamme / ruotuja’oissamme

ruotujaoissanne / ruotuja’oissanne

ruotujaoissansa / ruotujaoissaan / ruotuja’oissansa / ruotuja’oissaan

Ela

-sta

ruotujaostamme / ruotuja’ostamme

ruotujaostanne / ruotuja’ostanne

ruotujaostansa / ruotujaostaan / ruotuja’ostansa / ruotuja’ostaan

ruotujaoistamme / ruotuja’oistamme

ruotujaoistanne / ruotuja’oistanne

ruotujaoistansa / ruotujaoistaan / ruotuja’oistansa / ruotuja’oistaan

All

-lle

ruotujaollemme / ruotuja’ollemme

ruotujaollenne / ruotuja’ollenne

ruotujaolleen / ruotujaollensa / ruotuja’olleen / ruotuja’ollensa

ruotujaoillemme / ruotuja’oillemme

ruotujaoillenne / ruotuja’oillenne

ruotujaoillensa / ruotujaoillean / ruotuja’oillensa / ruotuja’oillean

Ade

-lla

ruotujaollamme / ruotuja’ollamme

ruotujaollanne / ruotuja’ollanne

ruotujaollansa / ruotujaollaan / ruotuja’ollansa / ruotuja’ollaan

ruotujaoillamme / ruotuja’oillamme

ruotujaoillanne / ruotuja’oillanne

ruotujaoillansa / ruotujaoillaan / ruotuja’oillansa / ruotuja’oillaan

Abl

-lta

ruotujaoltamme / ruotuja’oltamme

ruotujaoltanne / ruotuja’oltanne

ruotujaoltansa / ruotujaoltaan / ruotuja’oltansa / ruotuja’oltaan

ruotujaoiltamme / ruotuja’oiltamme

ruotujaoiltanne / ruotuja’oiltanne

ruotujaoiltansa / ruotujaoiltaan / ruotuja’oiltansa / ruotuja’oiltaan

Tra

-ksi

ruotujaoksemme / ruotuja’oksemme

ruotujaoksenne / ruotuja’oksenne

ruotujaokseen / ruotujaoksensa / ruotuja’okseen / ruotuja’oksensa

ruotujaoiksemme / ruotuja’oiksemme

ruotujaoiksenne / ruotuja’oiksenne

ruotujaoikseen / ruotujaoiksensa / ruotuja’oikseen / ruotuja’oiksensa

Ess

-na

ruotujakonamme

ruotujakonanne

ruotujakonansa / ruotujakonaan

ruotujakoinamme

ruotujakoinanne

ruotujakoinansa / ruotujakoinaan

Abe

-tta

ruotujaottamme / ruotuja’ottamme

ruotujaottanne / ruotuja’ottanne

ruotujaottansa / ruotujaottaan / ruotuja’ottansa / ruotuja’ottaan

ruotujaoittamme / ruotuja’oittamme

ruotujaoittanne / ruotuja’oittanne

ruotujaoittansa / ruotujaoittaan / ruotuja’oittansa / ruotuja’oittaan

Com

-ne

-

-

-

ruotujakoinemme

ruotujakoinenne

ruotujakoinensa / ruotujakoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitos

laitokset

Par

-ta

laitosta

laitoksia

Gen

-n

laitoksen

laitoksien / laitosten

Ill

mihin

laitokseen

laitoksiin

Ine

-ssa

laitoksessa

laitoksissa

Ela

-sta

laitoksesta

laitoksista

All

-lle

laitokselle

laitoksille

Ade

-lla

laitoksella

laitoksilla

Abl

-lta

laitokselta

laitoksilta

Tra

-ksi

laitokseksi

laitoksiksi

Ess

-na

laitoksena

laitoksina

Abe

-tta

laitoksetta

laitoksitta

Com

-ne

-

laitoksine

Ins

-in

-

laitoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitos

laitokset

Par

-ta

laitosta

laitoksia

Gen

-n

laitoksen

laitoksien / laitosten

Ill

mihin

laitokseen

laitoksiin

Ine

-ssa

laitoksessa

laitoksissa

Ela

-sta

laitoksesta

laitoksista

All

-lle

laitokselle

laitoksille

Ade

-lla

laitoksella

laitoksilla

Abl

-lta

laitokselta

laitoksilta

Tra

-ksi

laitokseksi

laitoksiksi

Ess

-na

laitoksena

laitoksina

Abe

-tta

laitoksetta

laitoksitta

Com

-ne

-

laitoksine

Ins

-in

-

laitoksin

facility laitos, mahdollisuus, tilat, palvelut, toiminto, ominaisuus
institution laitos, instituutio, instituutti, perustaminen, vakiintunut tapa, virkaanasettaminen
edition painos, laitos
Institute instituutti, laitos, opisto
establishment perustaminen, vahvistaminen, laitos, yritys, vallanpitäjät, liikelaitos
installation asennus, laitos, laitteet, virkaanasettaminen, tukikohta
service palvelu, huolto, yhteys, tiedoksianto, laitos, virka
works tehdas, rakenteet, laitos, koneisto, liikkuvat osat, koko hoito
school koulu, koulunkäynti, koulukunta, yliopisto, parvi, laitos
foundation perusta, säätiö, perustus, pohja, perustaminen, laitos
yard piha, jaardi, alue, raakapuu, yardi, laitos
Institute
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OPUS parallel corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Laitos vastaa jäteveden käsittelystä. The facility is responsible for wastewater treatment. Laitos tuottaa puhdasta vettä asukkaille. The facility produces clean water for the residents. Uusi laitos vähentää päästöjä merkittävästi. The new plant significantly reduces emissions. Tämä laitos on erikoistunut ympäristönsuojeluun. This institution specializes in environmental protection. Tämä nyt tapahtuu laitosta vastaan. This is happening against the institution. Laitos tarjoaa laadukkaita palveluita asiakkailleen. The facility provides high-quality services to its customers. Laitoksissa on paljon opiskelijoita. There are many students in the institutions. Hän on töissä sairaalan laitoksissa. He works in the hospital facilities. Kävimme tutustumassa eri laitoksiin. We visited different institutions. Laitoksiin oli päästävä hoitamaan ihmisiä. It was necessary to get into facilities to take care of people. Show more arrow right

Wiktionary

institution faculty facility department plant edition (of a book) Show more arrow right laitostaa laitostua laitostuminen Show more arrow right laittaa +‎ -os. Coined by Finnish linguist and author Reinhold von Becker. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitokseni

laitokseni

laitoksesi

laitoksesi

laitoksensa

laitoksensa

Par

-ta

laitostani

laitoksiani

laitostasi

laitoksiasi

laitostansa / laitostaan

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitokseni

laitoksieni / laitosteni

laitoksesi

laitoksiesi / laitostesi

laitoksensa

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseeni

laitoksiini

laitokseesi

laitoksiisi

laitokseensa

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessani

laitoksissani

laitoksessasi

laitoksissasi

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestani

laitoksistani

laitoksestasi

laitoksistasi

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitokselleni

laitoksilleni

laitoksellesi

laitoksillesi

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellani

laitoksillani

laitoksellasi

laitoksillasi

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltani

laitoksiltani

laitokseltasi

laitoksiltasi

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitoksekseni

laitoksikseni

laitokseksesi

laitoksiksesi

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenani

laitoksinani

laitoksenasi

laitoksinasi

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettani

laitoksittani

laitoksettasi

laitoksittasi

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

laitoksineni

-

laitoksinesi

-

laitoksinensa / laitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

laitokseni

laitoksesi

laitoksensa

laitokseni

laitoksesi

laitoksensa

Par

-ta

laitostani

laitostasi

laitostansa / laitostaan

laitoksiani

laitoksiasi

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitokseni

laitoksesi

laitoksensa

laitoksieni / laitosteni

laitoksiesi / laitostesi

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseeni

laitokseesi

laitokseensa

laitoksiini

laitoksiisi

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessani

laitoksessasi

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissani

laitoksissasi

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestani

laitoksestasi

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistani

laitoksistasi

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitokselleni

laitoksellesi

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksilleni

laitoksillesi

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellani

laitoksellasi

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillani

laitoksillasi

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltani

laitokseltasi

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltani

laitoksiltasi

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitoksekseni

laitokseksesi

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksikseni

laitoksiksesi

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenani

laitoksenasi

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinani

laitoksinasi

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettani

laitoksettasi

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittani

laitoksittasi

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

laitoksineni

laitoksinesi

laitoksinensa / laitoksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitoksemme

laitoksemme

laitoksenne

laitoksenne

laitoksensa

laitoksensa

Par

-ta

laitostamme

laitoksiamme

laitostanne

laitoksianne

laitostansa / laitostaan

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitoksemme

laitoksiemme / laitostemme

laitoksenne

laitoksienne / laitostenne

laitoksensa

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseemme

laitoksiimme

laitokseenne

laitoksiinne

laitokseensa

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessamme

laitoksissamme

laitoksessanne

laitoksissanne

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestamme

laitoksistamme

laitoksestanne

laitoksistanne

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitoksellemme

laitoksillemme

laitoksellenne

laitoksillenne

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellamme

laitoksillamme

laitoksellanne

laitoksillanne

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltamme

laitoksiltamme

laitokseltanne

laitoksiltanne

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitokseksemme

laitoksiksemme

laitokseksenne

laitoksiksenne

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenamme

laitoksinamme

laitoksenanne

laitoksinanne

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettamme

laitoksittamme

laitoksettanne

laitoksittanne

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

laitoksinemme

-

laitoksinenne

-

laitoksinensa / laitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

laitoksemme

laitoksenne

laitoksensa

laitoksemme

laitoksenne

laitoksensa

Par

-ta

laitostamme

laitostanne

laitostansa / laitostaan

laitoksiamme

laitoksianne

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitoksemme

laitoksenne

laitoksensa

laitoksiemme / laitostemme

laitoksienne / laitostenne

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseemme

laitokseenne

laitokseensa

laitoksiimme

laitoksiinne

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessamme

laitoksessanne

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissamme

laitoksissanne

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestamme

laitoksestanne

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistamme

laitoksistanne

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitoksellemme

laitoksellenne

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksillemme

laitoksillenne

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellamme

laitoksellanne

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillamme

laitoksillanne

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltamme

laitokseltanne

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltamme

laitoksiltanne

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitokseksemme

laitokseksenne

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksiksemme

laitoksiksenne

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenamme

laitoksenanne

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinamme

laitoksinanne

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettamme

laitoksettanne

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittamme

laitoksittanne

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

laitoksinemme

laitoksinenne

laitoksinensa / laitoksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruotu

ruodut

Par

-ta

ruotua

ruotuja

Gen

-n

ruodun

ruotujen

Ill

mihin

ruotuun

ruotuihin

Ine

-ssa

ruodussa

ruoduissa

Ela

-sta

ruodusta

ruoduista

All

-lle

ruodulle

ruoduille

Ade

-lla

ruodulla

ruoduilla

Abl

-lta

ruodulta

ruoduilta

Tra

-ksi

ruoduksi

ruoduiksi

Ess

-na

ruotuna

ruotuina

Abe

-tta

ruodutta

ruoduitta

Com

-ne

-

ruotuine

Ins

-in

-

ruoduin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruotu

ruodut

Par

-ta

ruotua

ruotuja

Gen

-n

ruodun

ruotujen

Ill

mihin

ruotuun

ruotuihin

Ine

-ssa

ruodussa

ruoduissa

Ela

-sta

ruodusta

ruoduista

All

-lle

ruodulle

ruoduille

Ade

-lla

ruodulla

ruoduilla

Abl

-lta

ruodulta

ruoduilta

Tra

-ksi

ruoduksi

ruoduiksi

Ess

-na

ruotuna

ruotuina

Abe

-tta

ruodutta

ruoduitta

Com

-ne

-

ruotuine

Ins

-in

-

ruoduin

file tiedosto, asiakirjat, viila, arkisto, kortisto, ruotu
Show more arrow right
Europarl, sentence 1085 in file europarl-v7.fi-en.en; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OPUS, subtitle file subtitle.en-fi.en.4417; Tatoeba, sentence 4530692 Ruotu ei ollut tarpeeksi vahva selässäni. The backbone was not strong enough in my back. Lenny ruodussa? Lenny in a fold? Ruotu koostui yleensä 40 miehestä. The squad typically consisted of 40 men. Takaisin ruotuun! Get back in your ranks! Takaisin ruotuun. Hey, buddy.Get back in place. Kalafileen ruotu poistetaan aina ennen ruoanlaittoa. The fish fillet's spine is always removed before cooking. Hän oli kotoisin ruodusta. He was from the same district. Pidä George ruodussa. You just keep George in line. Pidän väkeni ruodussa. I run a tight ship. Yksi ruotu vastasi yleensä yhtä kiväärikomppaniaa. One squad typically corresponded to one rifle company. Show more arrow right

Wiktionary

(historical, military) In the forced conscription system (often translated as "allotment system" into English, see Wikipedia article linked above) valid in Finland from 1682 to 1901, a group of estates responsible for providing an armed soldier for the crown. (historical, military) Smallest operative grouping in the armed forces of Sweden consisting of 12 to 20 men, corresponding roughly to the platoon of modern armies. (idiomatic) order, discipline; chiefly in the expressions laittaa (joku) ruotuun ("to discipline, impose order on someone"), poiketa ruodusta ("to step aside, deviate from the right or proper path, especially from an ideological point of view") and pysyä ruodussa ("to toe the line, fall in line"). Show more arrow right ruotujakoruotujakolaitosruotukaveriruotulainenruotulaitosruotumestariruotumiesruotusotamiesruotusotilasruotutaloruotutilaruotutilallinenruotutorpparuotuväki Show more arrow right Borrowed from Swedish rote. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruotuni

ruotuni

ruotusi

ruotusi

ruotunsa

ruotunsa

Par

-ta

ruotuani

ruotujani

ruotuasi

ruotujasi

ruotuansa / ruotuaan

ruotujansa / ruotujaan

Gen

-n

ruotuni

ruotujeni

ruotusi

ruotujesi

ruotunsa

ruotujensä

Ill

mihin

ruotuuni

ruotuihini

ruotuusi

ruotuihisi

ruotuunsa

ruotuihinsä

Ine

-ssa

ruodussani

ruoduissani

ruodussasi

ruoduissasi

ruodussansa / ruodussaan

ruoduissansa / ruoduissaan

Ela

-sta

ruodustani

ruoduistani

ruodustasi

ruoduistasi

ruodustansa / ruodustaan

ruoduistansa / ruoduistaan

All

-lle

ruodulleni

ruoduilleni

ruodullesi

ruoduillesi

ruodullensa / ruodulleen

ruoduillensa / ruoduillean

Ade

-lla

ruodullani

ruoduillani

ruodullasi

ruoduillasi

ruodullansa / ruodullaan

ruoduillansa / ruoduillaan

Abl

-lta

ruodultani

ruoduiltani

ruodultasi

ruoduiltasi

ruodultansa / ruodultaan

ruoduiltansa / ruoduiltaan

Tra

-ksi

ruodukseni

ruoduikseni

ruoduksesi

ruoduiksesi

ruoduksensa / ruodukseen

ruoduiksensa / ruoduikseen

Ess

-na

ruotunani

ruotuinani

ruotunasi

ruotuinasi

ruotunansa / ruotunaan

ruotuinansa / ruotuinaan

Abe

-tta

ruoduttani

ruoduittani

ruoduttasi

ruoduittasi

ruoduttansa / ruoduttaan

ruoduittansa / ruoduittaan

Com

-ne

-

ruotuineni

-

ruotuinesi

-

ruotuinensa / ruotuineen

Singular

Plural

Nom

-

ruotuni

ruotusi

ruotunsa

ruotuni

ruotusi

ruotunsa

Par

-ta

ruotuani

ruotuasi

ruotuansa / ruotuaan

ruotujani

ruotujasi

ruotujansa / ruotujaan

Gen

-n

ruotuni

ruotusi

ruotunsa

ruotujeni

ruotujesi

ruotujensä

Ill

mihin

ruotuuni

ruotuusi

ruotuunsa

ruotuihini

ruotuihisi

ruotuihinsä

Ine

-ssa

ruodussani

ruodussasi

ruodussansa / ruodussaan

ruoduissani

ruoduissasi

ruoduissansa / ruoduissaan

Ela

-sta

ruodustani

ruodustasi

ruodustansa / ruodustaan

ruoduistani

ruoduistasi

ruoduistansa / ruoduistaan

All

-lle

ruodulleni

ruodullesi

ruodullensa / ruodulleen

ruoduilleni

ruoduillesi

ruoduillensa / ruoduillean

Ade

-lla

ruodullani

ruodullasi

ruodullansa / ruodullaan

ruoduillani

ruoduillasi

ruoduillansa / ruoduillaan

Abl

-lta

ruodultani

ruodultasi

ruodultansa / ruodultaan

ruoduiltani

ruoduiltasi

ruoduiltansa / ruoduiltaan

Tra

-ksi

ruodukseni

ruoduksesi

ruoduksensa / ruodukseen

ruoduikseni

ruoduiksesi

ruoduiksensa / ruoduikseen

Ess

-na

ruotunani

ruotunasi

ruotunansa / ruotunaan

ruotuinani

ruotuinasi

ruotuinansa / ruotuinaan

Abe

-tta

ruoduttani

ruoduttasi

ruoduttansa / ruoduttaan

ruoduittani

ruoduittasi

ruoduittansa / ruoduittaan

Com

-ne

-

-

-

ruotuineni

ruotuinesi

ruotuinensa / ruotuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruotumme

ruotumme

ruotunne

ruotunne

ruotunsa

ruotunsa

Par

-ta

ruotuamme

ruotujamme

ruotuanne

ruotujanne

ruotuansa / ruotuaan

ruotujansa / ruotujaan

Gen

-n

ruotumme

ruotujemme

ruotunne

ruotujenne

ruotunsa

ruotujensä

Ill

mihin

ruotuumme

ruotuihimme

ruotuunne

ruotuihinne

ruotuunsa

ruotuihinsä

Ine

-ssa

ruodussamme

ruoduissamme

ruodussanne

ruoduissanne

ruodussansa / ruodussaan

ruoduissansa / ruoduissaan

Ela

-sta

ruodustamme

ruoduistamme

ruodustanne

ruoduistanne

ruodustansa / ruodustaan

ruoduistansa / ruoduistaan

All

-lle

ruodullemme

ruoduillemme

ruodullenne

ruoduillenne

ruodullensa / ruodulleen

ruoduillensa / ruoduillean

Ade

-lla

ruodullamme

ruoduillamme

ruodullanne

ruoduillanne

ruodullansa / ruodullaan

ruoduillansa / ruoduillaan

Abl

-lta

ruodultamme

ruoduiltamme

ruodultanne

ruoduiltanne

ruodultansa / ruodultaan

ruoduiltansa / ruoduiltaan

Tra

-ksi

ruoduksemme

ruoduiksemme

ruoduksenne

ruoduiksenne

ruoduksensa / ruodukseen

ruoduiksensa / ruoduikseen

Ess

-na

ruotunamme

ruotuinamme

ruotunanne

ruotuinanne

ruotunansa / ruotunaan

ruotuinansa / ruotuinaan

Abe

-tta

ruoduttamme

ruoduittamme

ruoduttanne

ruoduittanne

ruoduttansa / ruoduttaan

ruoduittansa / ruoduittaan

Com

-ne

-

ruotuinemme

-

ruotuinenne

-

ruotuinensa / ruotuineen

Singular

Plural

Nom

-

ruotumme

ruotunne

ruotunsa

ruotumme

ruotunne

ruotunsa

Par

-ta

ruotuamme

ruotuanne

ruotuansa / ruotuaan

ruotujamme

ruotujanne

ruotujansa / ruotujaan

Gen

-n

ruotumme

ruotunne

ruotunsa

ruotujemme

ruotujenne

ruotujensä

Ill

mihin

ruotuumme

ruotuunne

ruotuunsa

ruotuihimme

ruotuihinne

ruotuihinsä

Ine

-ssa

ruodussamme

ruodussanne

ruodussansa / ruodussaan

ruoduissamme

ruoduissanne

ruoduissansa / ruoduissaan

Ela

-sta

ruodustamme

ruodustanne

ruodustansa / ruodustaan

ruoduistamme

ruoduistanne

ruoduistansa / ruoduistaan

All

-lle

ruodullemme

ruodullenne

ruodullensa / ruodulleen

ruoduillemme

ruoduillenne

ruoduillensa / ruoduillean

Ade

-lla

ruodullamme

ruodullanne

ruodullansa / ruodullaan

ruoduillamme

ruoduillanne

ruoduillansa / ruoduillaan

Abl

-lta

ruodultamme

ruodultanne

ruodultansa / ruodultaan

ruoduiltamme

ruoduiltanne

ruoduiltansa / ruoduiltaan

Tra

-ksi

ruoduksemme

ruoduksenne

ruoduksensa / ruodukseen

ruoduiksemme

ruoduiksenne

ruoduiksensa / ruoduikseen

Ess

-na

ruotunamme

ruotunanne

ruotunansa / ruotunaan

ruotuinamme

ruotuinanne

ruotuinansa / ruotuinaan

Abe

-tta

ruoduttamme

ruoduttanne

ruoduttansa / ruoduttaan

ruoduittamme

ruoduittanne

ruoduittansa / ruoduittaan

Com

-ne

-

-

-

ruotuinemme

ruotuinenne

ruotuinensa / ruotuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jako

jaot / ja’ot

Par

-ta

jakoa

jakoja

Gen

-n

jaon / ja’on

jakojen

Ill

mihin

jakoon

jakoihin

Ine

-ssa

jaossa / ja’ossa

jaoissa / ja’oissa

Ela

-sta

jaosta / ja’osta

jaoista / ja’oista

All

-lle

jaolle / ja’olle

jaoille / ja’oille

Ade

-lla

jaolla / ja’olla

jaoilla / ja’oilla

Abl

-lta

jaolta / ja’olta

jaoilta / ja’oilta

Tra

-ksi

jaoksi / ja’oksi

jaoiksi / ja’oiksi

Ess

-na

jakona

jakoina

Abe

-tta

jaotta / ja’otta

jaoitta / ja’oitta

Com

-ne

-

jakoine

Ins

-in

-

jaoin / ja’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jako

jaot / ja’ot

Par

-ta

jakoa

jakoja

Gen

-n

jaon / ja’on

jakojen

Ill

mihin

jakoon

jakoihin

Ine

-ssa

jaossa / ja’ossa

jaoissa / ja’oissa

Ela

-sta

jaosta / ja’osta

jaoista / ja’oista

All

-lle

jaolle / ja’olle

jaoille / ja’oille

Ade

-lla

jaolla / ja’olla

jaoilla / ja’oilla

Abl

-lta

jaolta / ja’olta

jaoilta / ja’oilta

Tra

-ksi

jaoksi / ja’oksi

jaoiksi / ja’oiksi

Ess

-na

jakona

jakoina

Abe

-tta

jaotta / ja’otta

jaoitta / ja’oitta

Com

-ne

-

jakoine

Ins

-in

-

jaoin / ja’oin

division jako, divisioona, jaosto, jakautuminen, osasto, jakaminen
distribution jakelu, jakauma, jakaminen, levinneisyys, jako
allocation jako, määräraha, anto, määräosuus
split jako, jakautuminen, hajaannus, ero, halkeama, repeämä
pitch piki, jako, kaltevuus, sävelkorkeus, korkeus, kaltevuuskulma
partition väliseinä, jakaminen, jako, ositus, lokero, osa
separation erottaminen, erottelu, ero, lajittelu, asumusero, jako
apportionment jako, jakaminen
deal sopimus, kauppa, jako, kohtelu, reilu peli, työt
share-out jako, jakaminen
split-up ero, eroaminen, jako
Show more arrow right
ParaCrawl Finnish-English Corpus, sentence 20233; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 1000012; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus, sentence 28497; Europarl Parallel Corpus, sentence 34782 Tämä pätee myös jaoksesi. This also applies to your part. Soita Jaokseen. Call Division. Arvioi tilanteesi jaoksesi. Evaluate your situation for yourself. Jaoinhan sinutkin. I shared you, didn't I? Takaisin Jaokseen. Head to division. Suljettu Jaokseen. Confined to division. En kuulu Jaokseen. I'm not Division. No, tämä jako on selvästi olemassa. Well, this division clearly exists. Tämä jako antaa liian paljon valtaa. This division gives too much power. Lähdetään Jaokseen. Let's go back to Division. Show more arrow right

Wiktionary

division, distribution, sharing, dealing (act) division, distribution, sharing, dealing (result) share, part pitch (distance between evenly spaced objects, such as on a roller chain) Show more arrow right jakoavain (“adjustable wrench, adjustable spanner”)jakojäännös (“remainder”)jakokulma (“long division”)jakolasku (“division”)jakomielinen (“schizophrenic”)jakomielitauti (“schizophrenia”)jakopolitiikkajakopääjakovarajakoviiva Show more arrow right From Proto-Finnic jako, from jakadak. Equivalent to jak- +‎ -o. Show more arrow right

Wikipedia

jakoa
jakoa
perinnönjakoa
harmaapapukaijaa
eli jakoa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jakoni

jakoni

jakosi

jakosi

jakonsa

jakonsa

Par

-ta

jakoani

jakojani

jakoasi

jakojasi

jakoansa / jakoaan

jakojansa / jakojaan

Gen

-n

jakoni

jakojeni

jakosi

jakojesi

jakonsa

jakojensa

Ill

mihin

jakooni

jakoihini

jakoosi

jakoihisi

jakoonsa

jakoihinsa

Ine

-ssa

jaossani / ja’ossani

jaoissani / ja’oissani

jaossasi / ja’ossasi

jaoissasi / ja’oissasi

jaossansa / jaossaan / ja’ossansa / ja’ossaan

jaoissansa / jaoissaan / ja’oissansa / ja’oissaan

Ela

-sta

jaostani / ja’ostani

jaoistani / ja’oistani

jaostasi / ja’ostasi

jaoistasi / ja’oistasi

jaostansa / jaostaan / ja’ostansa / ja’ostaan

jaoistansa / jaoistaan / ja’oistansa / ja’oistaan

All

-lle

jaolleni / ja’olleni

jaoilleni / ja’oilleni

jaollesi / ja’ollesi

jaoillesi / ja’oillesi

jaolleen / jaollensa / ja’olleen / ja’ollensa

jaoillensa / jaoillean / ja’oillensa / ja’oillean

Ade

-lla

jaollani / ja’ollani

jaoillani / ja’oillani

jaollasi / ja’ollasi

jaoillasi / ja’oillasi

jaollansa / jaollaan / ja’ollansa / ja’ollaan

jaoillansa / jaoillaan / ja’oillansa / ja’oillaan

Abl

-lta

jaoltani / ja’oltani

jaoiltani / ja’oiltani

jaoltasi / ja’oltasi

jaoiltasi / ja’oiltasi

jaoltansa / jaoltaan / ja’oltansa / ja’oltaan

jaoiltansa / jaoiltaan / ja’oiltansa / ja’oiltaan

Tra

-ksi

jaokseni / ja’okseni

jaoikseni / ja’oikseni

jaoksesi / ja’oksesi

jaoiksesi / ja’oiksesi

jaokseen / jaoksensa / ja’okseen / ja’oksensa

jaoikseen / jaoiksensa / ja’oikseen / ja’oiksensa

Ess

-na

jakonani

jakoinani

jakonasi

jakoinasi

jakonansa / jakonaan

jakoinansa / jakoinaan

Abe

-tta

jaottani / ja’ottani

jaoittani / ja’oittani

jaottasi / ja’ottasi

jaoittasi / ja’oittasi

jaottansa / jaottaan / ja’ottansa / ja’ottaan

jaoittansa / jaoittaan / ja’oittansa / ja’oittaan

Com

-ne

-

jakoineni

-

jakoinesi

-

jakoinensa / jakoineen

Singular

Plural

Nom

-

jakoni

jakosi

jakonsa

jakoni

jakosi

jakonsa

Par

-ta

jakoani

jakoasi

jakoansa / jakoaan

jakojani

jakojasi

jakojansa / jakojaan

Gen

-n

jakoni

jakosi

jakonsa

jakojeni

jakojesi

jakojensa

Ill

mihin

jakooni

jakoosi

jakoonsa

jakoihini

jakoihisi

jakoihinsa

Ine

-ssa

jaossani / ja’ossani

jaossasi / ja’ossasi

jaossansa / jaossaan / ja’ossansa / ja’ossaan

jaoissani / ja’oissani

jaoissasi / ja’oissasi

jaoissansa / jaoissaan / ja’oissansa / ja’oissaan

Ela

-sta

jaostani / ja’ostani

jaostasi / ja’ostasi

jaostansa / jaostaan / ja’ostansa / ja’ostaan

jaoistani / ja’oistani

jaoistasi / ja’oistasi

jaoistansa / jaoistaan / ja’oistansa / ja’oistaan

All

-lle

jaolleni / ja’olleni

jaollesi / ja’ollesi

jaolleen / jaollensa / ja’olleen / ja’ollensa

jaoilleni / ja’oilleni

jaoillesi / ja’oillesi

jaoillensa / jaoillean / ja’oillensa / ja’oillean

Ade

-lla

jaollani / ja’ollani

jaollasi / ja’ollasi

jaollansa / jaollaan / ja’ollansa / ja’ollaan

jaoillani / ja’oillani

jaoillasi / ja’oillasi

jaoillansa / jaoillaan / ja’oillansa / ja’oillaan

Abl

-lta

jaoltani / ja’oltani

jaoltasi / ja’oltasi

jaoltansa / jaoltaan / ja’oltansa / ja’oltaan

jaoiltani / ja’oiltani

jaoiltasi / ja’oiltasi

jaoiltansa / jaoiltaan / ja’oiltansa / ja’oiltaan

Tra

-ksi

jaokseni / ja’okseni

jaoksesi / ja’oksesi

jaokseen / jaoksensa / ja’okseen / ja’oksensa

jaoikseni / ja’oikseni

jaoiksesi / ja’oiksesi

jaoikseen / jaoiksensa / ja’oikseen / ja’oiksensa

Ess

-na

jakonani

jakonasi

jakonansa / jakonaan

jakoinani

jakoinasi

jakoinansa / jakoinaan

Abe

-tta

jaottani / ja’ottani

jaottasi / ja’ottasi

jaottansa / jaottaan / ja’ottansa / ja’ottaan

jaoittani / ja’oittani

jaoittasi / ja’oittasi

jaoittansa / jaoittaan / ja’oittansa / ja’oittaan

Com

-ne

-

-

-

jakoineni

jakoinesi

jakoinensa / jakoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jakomme

jakomme

jakonne

jakonne

jakonsa

jakonsa

Par

-ta

jakoamme

jakojamme

jakoanne

jakojanne

jakoansa / jakoaan

jakojansa / jakojaan

Gen

-n

jakomme

jakojemme

jakonne

jakojenne

jakonsa

jakojensa

Ill

mihin

jakoomme

jakoihimme

jakoonne

jakoihinne

jakoonsa

jakoihinsa

Ine

-ssa

jaossamme / ja’ossamme

jaoissamme / ja’oissamme

jaossanne / ja’ossanne

jaoissanne / ja’oissanne

jaossansa / jaossaan / ja’ossansa / ja’ossaan

jaoissansa / jaoissaan / ja’oissansa / ja’oissaan

Ela

-sta

jaostamme / ja’ostamme

jaoistamme / ja’oistamme

jaostanne / ja’ostanne

jaoistanne / ja’oistanne

jaostansa / jaostaan / ja’ostansa / ja’ostaan

jaoistansa / jaoistaan / ja’oistansa / ja’oistaan

All

-lle

jaollemme / ja’ollemme

jaoillemme / ja’oillemme

jaollenne / ja’ollenne

jaoillenne / ja’oillenne

jaolleen / jaollensa / ja’olleen / ja’ollensa

jaoillensa / jaoillean / ja’oillensa / ja’oillean

Ade

-lla

jaollamme / ja’ollamme

jaoillamme / ja’oillamme

jaollanne / ja’ollanne

jaoillanne / ja’oillanne

jaollansa / jaollaan / ja’ollansa / ja’ollaan

jaoillansa / jaoillaan / ja’oillansa / ja’oillaan

Abl

-lta

jaoltamme / ja’oltamme

jaoiltamme / ja’oiltamme

jaoltanne / ja’oltanne

jaoiltanne / ja’oiltanne

jaoltansa / jaoltaan / ja’oltansa / ja’oltaan

jaoiltansa / jaoiltaan / ja’oiltansa / ja’oiltaan

Tra

-ksi

jaoksemme / ja’oksemme

jaoiksemme / ja’oiksemme

jaoksenne / ja’oksenne

jaoiksenne / ja’oiksenne

jaokseen / jaoksensa / ja’okseen / ja’oksensa

jaoikseen / jaoiksensa / ja’oikseen / ja’oiksensa

Ess

-na

jakonamme

jakoinamme

jakonanne

jakoinanne

jakonansa / jakonaan

jakoinansa / jakoinaan

Abe

-tta

jaottamme / ja’ottamme

jaoittamme / ja’oittamme

jaottanne / ja’ottanne

jaoittanne / ja’oittanne

jaottansa / jaottaan / ja’ottansa / ja’ottaan

jaoittansa / jaoittaan / ja’oittansa / ja’oittaan

Com

-ne

-

jakoinemme

-

jakoinenne

-

jakoinensa / jakoineen

Singular

Plural

Nom

-

jakomme

jakonne

jakonsa

jakomme

jakonne

jakonsa

Par

-ta

jakoamme

jakoanne

jakoansa / jakoaan

jakojamme

jakojanne

jakojansa / jakojaan

Gen

-n

jakomme

jakonne

jakonsa

jakojemme

jakojenne

jakojensa

Ill

mihin

jakoomme

jakoonne

jakoonsa

jakoihimme

jakoihinne

jakoihinsa

Ine

-ssa

jaossamme / ja’ossamme

jaossanne / ja’ossanne

jaossansa / jaossaan / ja’ossansa / ja’ossaan

jaoissamme / ja’oissamme

jaoissanne / ja’oissanne

jaoissansa / jaoissaan / ja’oissansa / ja’oissaan

Ela

-sta

jaostamme / ja’ostamme

jaostanne / ja’ostanne

jaostansa / jaostaan / ja’ostansa / ja’ostaan

jaoistamme / ja’oistamme

jaoistanne / ja’oistanne

jaoistansa / jaoistaan / ja’oistansa / ja’oistaan

All

-lle

jaollemme / ja’ollemme

jaollenne / ja’ollenne

jaolleen / jaollensa / ja’olleen / ja’ollensa

jaoillemme / ja’oillemme

jaoillenne / ja’oillenne

jaoillensa / jaoillean / ja’oillensa / ja’oillean

Ade

-lla

jaollamme / ja’ollamme

jaollanne / ja’ollanne

jaollansa / jaollaan / ja’ollansa / ja’ollaan

jaoillamme / ja’oillamme

jaoillanne / ja’oillanne

jaoillansa / jaoillaan / ja’oillansa / ja’oillaan

Abl

-lta

jaoltamme / ja’oltamme

jaoltanne / ja’oltanne

jaoltansa / jaoltaan / ja’oltansa / ja’oltaan

jaoiltamme / ja’oiltamme

jaoiltanne / ja’oiltanne

jaoiltansa / jaoiltaan / ja’oiltansa / ja’oiltaan

Tra

-ksi

jaoksemme / ja’oksemme

jaoksenne / ja’oksenne

jaokseen / jaoksensa / ja’okseen / ja’oksensa

jaoiksemme / ja’oiksemme

jaoiksenne / ja’oiksenne

jaoikseen / jaoiksensa / ja’oikseen / ja’oiksensa

Ess

-na

jakonamme

jakonanne

jakonansa / jakonaan

jakoinamme

jakoinanne

jakoinansa / jakoinaan

Abe

-tta

jaottamme / ja’ottamme

jaottanne / ja’ottanne

jaottansa / jaottaan / ja’ottansa / ja’ottaan

jaoittamme / ja’oittamme

jaoittanne / ja’oittanne

jaoittansa / jaoittaan / ja’oittansa / ja’oittaan

Com

-ne

-

-

-

jakoinemme

jakoinenne

jakoinensa / jakoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept