logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

peräkamari, noun

Word analysis
peräkamari

peräkamari

peräkamari

Noun, Singular Nominative

perä

Noun, Singular Nominative

+ kamari

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

peräkamari

peräkamarit

Par

-ta

peräkamaria

peräkamareita / peräkamareja

Gen

-n

peräkamarin

peräkamareitten / peräkamareiden / peräkamarien

Ill

mihin

peräkamariin

peräkamareihin

Ine

-ssa

peräkamarissa

peräkamareissa

Ela

-sta

peräkamarista

peräkamareista

All

-lle

peräkamarille

peräkamareille

Ade

-lla

peräkamarilla

peräkamareilla

Abl

-lta

peräkamarilta

peräkamareilta

Tra

-ksi

peräkamariksi

peräkamareiksi

Ess

-na

peräkamarina

peräkamareina

Abe

-tta

peräkamaritta

peräkamareitta

Com

-ne

-

peräkamareine

Ins

-in

-

peräkamarein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

peräkamari

peräkamarit

Par

-ta

peräkamaria

peräkamareita / peräkamareja

Gen

-n

peräkamarin

peräkamareitten / peräkamareiden / peräkamarien

Ill

mihin

peräkamariin

peräkamareihin

Ine

-ssa

peräkamarissa

peräkamareissa

Ela

-sta

peräkamarista

peräkamareista

All

-lle

peräkamarille

peräkamareille

Ade

-lla

peräkamarilla

peräkamareilla

Abl

-lta

peräkamarilta

peräkamareilta

Tra

-ksi

peräkamariksi

peräkamareiksi

Ess

-na

peräkamarina

peräkamareina

Abe

-tta

peräkamaritta

peräkamareitta

Com

-ne

-

peräkamareine

Ins

-in

-

peräkamarein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

submerge
the back chamber
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Literature; ParaCrawl Corpus; opensubtitles2 Melkein Idahon peräkamariin. Just so far away, it might as well be Idaho. Riversin serkku on peräkamarissa. Guys, intel has Billy Rivers'cousin in the back bedroom. Peräkamarissa lapset jo nukkuivat. In the back room, the children were asleep. Sitten ATFns-agentti tuli peräkamarista. Then this ATF agent walked out of the back room. Matalasta oviaukosta pääsee sisään mökkiin, jossa on pieni tupa ja peräkamari. The low door opening provides access to the cabin, which consists of a small master room and a back room. Sitten ATF:n agentti tuli peräkamarista. Then this ATF agent walked out of the back room. Peräkamarissa on pieni näyttely koulun historiasta. In the rear room there is a small exhibition of school's history. Galleria Luoto ja Peräkamari ovat Hailuotons-seuran taidegallerioita, joissa on vaihtuvia kesänäyttelyitä. Luoto and Peräkamari are two art galleries of Hailuoto Association with a number of exhibitions in summertime. Peräkamarissa seisoi kaunis Guro Granlien ja muutamia muita tyttöjä. Out in the hall stood the handsome Guro Granlien with a crowd of other young girls. Ingmar Ingmarinpoika nukkui myöskin, mutta hän makasi peräkamarin leveässä sängyssä. Ingmar Ingmarsson slept, too, but he was lying in a broad bed in the chamber off the living- room. Show more arrow right

Wiktionary

back bedroom, back room Show more arrow right perä +‎ kamari Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

peräkamarini

peräkamarini

peräkamarisi

peräkamarisi

peräkamarinsa

peräkamarinsa

Par

-ta

peräkamariani

peräkamareitani / peräkamarejani

peräkamariasi

peräkamareitasi / peräkamarejasi

peräkamariansa / peräkamariaan

peräkamareitansa / peräkamareitaan / peräkamarejansa / peräkamarejaan

Gen

-n

peräkamarini

peräkamareitteni / peräkamareideni / peräkamarieni

peräkamarisi

peräkamareittesi / peräkamareidesi / peräkamariesi

peräkamarinsa

peräkamareittensa / peräkamareidensa / peräkamariensa

Ill

mihin

peräkamariini

peräkamareihini

peräkamariisi

peräkamareihisi

peräkamariinsa

peräkamareihinsa

Ine

-ssa

peräkamarissani

peräkamareissani

peräkamarissasi

peräkamareissasi

peräkamarissansa / peräkamarissaan

peräkamareissansa / peräkamareissaan

Ela

-sta

peräkamaristani

peräkamareistani

peräkamaristasi

peräkamareistasi

peräkamaristansa / peräkamaristaan

peräkamareistansa / peräkamareistaan

All

-lle

peräkamarilleni

peräkamareilleni

peräkamarillesi

peräkamareillesi

peräkamarillensa / peräkamarilleen

peräkamareillensa / peräkamareillean

Ade

-lla

peräkamarillani

peräkamareillani

peräkamarillasi

peräkamareillasi

peräkamarillansa / peräkamarillaan

peräkamareillansa / peräkamareillaan

Abl

-lta

peräkamariltani

peräkamareiltani

peräkamariltasi

peräkamareiltasi

peräkamariltansa / peräkamariltaan

peräkamareiltansa / peräkamareiltaan

Tra

-ksi

peräkamarikseni

peräkamareikseni

peräkamariksesi

peräkamareiksesi

peräkamariksensa / peräkamarikseen

peräkamareiksensa / peräkamareikseen

Ess

-na

peräkamarinani

peräkamareinani

peräkamarinasi

peräkamareinasi

peräkamarinansa / peräkamarinaan

peräkamareinansa / peräkamareinaan

Abe

-tta

peräkamarittani

peräkamareittani

peräkamarittasi

peräkamareittasi

peräkamarittansa / peräkamarittaan

peräkamareittansa / peräkamareittaan

Com

-ne

-

peräkamareineni

-

peräkamareinesi

-

peräkamareinensa / peräkamareineen

Singular

Plural

Nom

-

peräkamarini

peräkamarisi

peräkamarinsa

peräkamarini

peräkamarisi

peräkamarinsa

Par

-ta

peräkamariani

peräkamariasi

peräkamariansa / peräkamariaan

peräkamareitani / peräkamarejani

peräkamareitasi / peräkamarejasi

peräkamareitansa / peräkamareitaan / peräkamarejansa / peräkamarejaan

Gen

-n

peräkamarini

peräkamarisi

peräkamarinsa

peräkamareitteni / peräkamareideni / peräkamarieni

peräkamareittesi / peräkamareidesi / peräkamariesi

peräkamareittensa / peräkamareidensa / peräkamariensa

Ill

mihin

peräkamariini

peräkamariisi

peräkamariinsa

peräkamareihini

peräkamareihisi

peräkamareihinsa

Ine

-ssa

peräkamarissani

peräkamarissasi

peräkamarissansa / peräkamarissaan

peräkamareissani

peräkamareissasi

peräkamareissansa / peräkamareissaan

Ela

-sta

peräkamaristani

peräkamaristasi

peräkamaristansa / peräkamaristaan

peräkamareistani

peräkamareistasi

peräkamareistansa / peräkamareistaan

All

-lle

peräkamarilleni

peräkamarillesi

peräkamarillensa / peräkamarilleen

peräkamareilleni

peräkamareillesi

peräkamareillensa / peräkamareillean

Ade

-lla

peräkamarillani

peräkamarillasi

peräkamarillansa / peräkamarillaan

peräkamareillani

peräkamareillasi

peräkamareillansa / peräkamareillaan

Abl

-lta

peräkamariltani

peräkamariltasi

peräkamariltansa / peräkamariltaan

peräkamareiltani

peräkamareiltasi

peräkamareiltansa / peräkamareiltaan

Tra

-ksi

peräkamarikseni

peräkamariksesi

peräkamariksensa / peräkamarikseen

peräkamareikseni

peräkamareiksesi

peräkamareiksensa / peräkamareikseen

Ess

-na

peräkamarinani

peräkamarinasi

peräkamarinansa / peräkamarinaan

peräkamareinani

peräkamareinasi

peräkamareinansa / peräkamareinaan

Abe

-tta

peräkamarittani

peräkamarittasi

peräkamarittansa / peräkamarittaan

peräkamareittani

peräkamareittasi

peräkamareittansa / peräkamareittaan

Com

-ne

-

-

-

peräkamareineni

peräkamareinesi

peräkamareinensa / peräkamareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

peräkamarimme

peräkamarimme

peräkamarinne

peräkamarinne

peräkamarinsa

peräkamarinsa

Par

-ta

peräkamariamme

peräkamareitamme / peräkamarejamme

peräkamarianne

peräkamareitanne / peräkamarejanne

peräkamariansa / peräkamariaan

peräkamareitansa / peräkamareitaan / peräkamarejansa / peräkamarejaan

Gen

-n

peräkamarimme

peräkamareittemme / peräkamareidemme / peräkamariemme

peräkamarinne

peräkamareittenne / peräkamareidenne / peräkamarienne

peräkamarinsa

peräkamareittensa / peräkamareidensa / peräkamariensa

Ill

mihin

peräkamariimme

peräkamareihimme

peräkamariinne

peräkamareihinne

peräkamariinsa

peräkamareihinsa

Ine

-ssa

peräkamarissamme

peräkamareissamme

peräkamarissanne

peräkamareissanne

peräkamarissansa / peräkamarissaan

peräkamareissansa / peräkamareissaan

Ela

-sta

peräkamaristamme

peräkamareistamme

peräkamaristanne

peräkamareistanne

peräkamaristansa / peräkamaristaan

peräkamareistansa / peräkamareistaan

All

-lle

peräkamarillemme

peräkamareillemme

peräkamarillenne

peräkamareillenne

peräkamarillensa / peräkamarilleen

peräkamareillensa / peräkamareillean

Ade

-lla

peräkamarillamme

peräkamareillamme

peräkamarillanne

peräkamareillanne

peräkamarillansa / peräkamarillaan

peräkamareillansa / peräkamareillaan

Abl

-lta

peräkamariltamme

peräkamareiltamme

peräkamariltanne

peräkamareiltanne

peräkamariltansa / peräkamariltaan

peräkamareiltansa / peräkamareiltaan

Tra

-ksi

peräkamariksemme

peräkamareiksemme

peräkamariksenne

peräkamareiksenne

peräkamariksensa / peräkamarikseen

peräkamareiksensa / peräkamareikseen

Ess

-na

peräkamarinamme

peräkamareinamme

peräkamarinanne

peräkamareinanne

peräkamarinansa / peräkamarinaan

peräkamareinansa / peräkamareinaan

Abe

-tta

peräkamarittamme

peräkamareittamme

peräkamarittanne

peräkamareittanne

peräkamarittansa / peräkamarittaan

peräkamareittansa / peräkamareittaan

Com

-ne

-

peräkamareinemme

-

peräkamareinenne

-

peräkamareinensa / peräkamareineen

Singular

Plural

Nom

-

peräkamarimme

peräkamarinne

peräkamarinsa

peräkamarimme

peräkamarinne

peräkamarinsa

Par

-ta

peräkamariamme

peräkamarianne

peräkamariansa / peräkamariaan

peräkamareitamme / peräkamarejamme

peräkamareitanne / peräkamarejanne

peräkamareitansa / peräkamareitaan / peräkamarejansa / peräkamarejaan

Gen

-n

peräkamarimme

peräkamarinne

peräkamarinsa

peräkamareittemme / peräkamareidemme / peräkamariemme

peräkamareittenne / peräkamareidenne / peräkamarienne

peräkamareittensa / peräkamareidensa / peräkamariensa

Ill

mihin

peräkamariimme

peräkamariinne

peräkamariinsa

peräkamareihimme

peräkamareihinne

peräkamareihinsa

Ine

-ssa

peräkamarissamme

peräkamarissanne

peräkamarissansa / peräkamarissaan

peräkamareissamme

peräkamareissanne

peräkamareissansa / peräkamareissaan

Ela

-sta

peräkamaristamme

peräkamaristanne

peräkamaristansa / peräkamaristaan

peräkamareistamme

peräkamareistanne

peräkamareistansa / peräkamareistaan

All

-lle

peräkamarillemme

peräkamarillenne

peräkamarillensa / peräkamarilleen

peräkamareillemme

peräkamareillenne

peräkamareillensa / peräkamareillean

Ade

-lla

peräkamarillamme

peräkamarillanne

peräkamarillansa / peräkamarillaan

peräkamareillamme

peräkamareillanne

peräkamareillansa / peräkamareillaan

Abl

-lta

peräkamariltamme

peräkamariltanne

peräkamariltansa / peräkamariltaan

peräkamareiltamme

peräkamareiltanne

peräkamareiltansa / peräkamareiltaan

Tra

-ksi

peräkamariksemme

peräkamariksenne

peräkamariksensa / peräkamarikseen

peräkamareiksemme

peräkamareiksenne

peräkamareiksensa / peräkamareikseen

Ess

-na

peräkamarinamme

peräkamarinanne

peräkamarinansa / peräkamarinaan

peräkamareinamme

peräkamareinanne

peräkamareinansa / peräkamareinaan

Abe

-tta

peräkamarittamme

peräkamarittanne

peräkamarittansa / peräkamarittaan

peräkamareittamme

peräkamareittanne

peräkamareittansa / peräkamareittaan

Com

-ne

-

-

-

peräkamareinemme

peräkamareinenne

peräkamareinensa / peräkamareineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

perä

perät

Par

-ta

perää

periä

Gen

-n

perän

perien

Ill

mihin

perään

periin

Ine

-ssa

perässä

perissä

Ela

-sta

perästä

peristä

All

-lle

perälle

perille

Ade

-lla

perällä

perillä

Abl

-lta

perältä

periltä

Tra

-ksi

peräksi

periksi

Ess

-na

peränä

perinä

Abe

-tta

perättä

perittä

Com

-ne

-

perine

Ins

-in

-

perin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

perä

perät

Par

-ta

perää

periä

Gen

-n

perän

perien

Ill

mihin

perään

periin

Ine

-ssa

perässä

perissä

Ela

-sta

perästä

peristä

All

-lle

perälle

perille

Ade

-lla

perällä

perillä

Abl

-lta

perältä

periltä

Tra

-ksi

peräksi

periksi

Ess

-na

peränä

perinä

Abe

-tta

perättä

perittä

Com

-ne

-

perine

Ins

-in

-

perin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

stern perä, takapuoli, ahteri
poop perä, peräkoroke
butt pusku, maalialue, perä, tynnyri, takapuoli, tyvi
breech takapuoli, perä
bottom pohja, alaosa, alapää, peppu, alalaita, perä
aft
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl Hän palaa perääni. He'll come back for me. En näe sitä perinkään. I can't see it anywhere. Muodokas perä. Shapely Ass. Siinä ei ole perää. Yeah, and I can assure you, there is no truth to that allegation. En löydä sinua perinkään. I can't find you anywhere. En päässyt ylös perinkään. I couldn't get up at all. Ja sinulla on hieno perä. You have a remarkable ass. Lähes kuolasivat perääni. They were practically licking my body. Hän seisoo veneen perää. He is standing at the stern of the boat. Hän linkutti peräänpähän. She limped to the back. Show more arrow right

Wiktionary

rear, back, tail end (aft part of anything) (nautical) stern, aft (rear part or after end of a ship or vessel) far end or side of something (like of a room, hallway, etc.) butt (blunt end of anything, especially that of a gun) Fin:kiväärinperäEng:rifle butt (dialectal) neighbourhood Fin:tällä perälläEng:in this neighbourhood truth, reality, facts Fin:Onko hänen puheissaan mitään perää?Eng:Is there any truth in what he says?Fin:perätönEng:untrue (colloquial, anatomy) bottom, behind (colloquial, in the plural) remainder, leftovers Fin:keiton perätEng:leftovers of a soup (archaic, now only in compounds) ground Fin:grounded on reasonEng:) = rational Show more arrow right Adjectives perempi-peräinenperätön Adverbs perilleperilläperäisinperässäperästäperätiperään Phrases antaa periksi (“to give up”)alun perinperin pohjinperin juurin Nouns (*pereš → *pereh →) perhe Verbs perätäperäytyäperääntyä Show more arrow right From Proto-Finnic perä, from Proto-Finno-Ugric perä. Cognates include Estonian pära, Karelian perä, Livonian piera, Erzya пря (prja), Komi-Permyak бӧр (bör) and Udmurt бэр (ber). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

peräni

peräni

peräsi

peräsi

peränsä

peränsä

Par

-ta

perääni

periäni

perääsi

periäsi

peräänsä

periänsä / periään

Gen

-n

peräni

perieni

peräsi

periesi

peränsä

periensä

Ill

mihin

perääni

periini

perääsi

periisi

peräänsä

periinsä

Ine

-ssa

perässäni

perissäni

perässäsi

perissäsi

perässänsä / perässään

perissänsä / perissään

Ela

-sta

perästäni

peristäni

perästäsi

peristäsi

perästänsä / perästään

peristänsä / peristään

All

-lle

perälleni

perilleni

perällesi

perillesi

perällensä / perälleen

perillensä / perilleän

Ade

-lla

perälläni

perilläni

perälläsi

perilläsi

perällänsä / perällään

perillänsä / perillään

Abl

-lta

perältäni

periltäni

perältäsi

periltäsi

perältänsä / perältään

periltänsä / periltään

Tra

-ksi

peräkseni

perikseni

peräksesi

periksesi

peräksensä / peräkseen

periksensä / perikseen

Ess

-na

peränäni

perinäni

peränäsi

perinäsi

peränänsä / peränään

perinänsä / perinään

Abe

-tta

perättäni

perittäni

perättäsi

perittäsi

perättänsä / perättään

perittänsä / perittään

Com

-ne

-

perineni

-

perinesi

-

perinensä / perineen

Singular

Plural

Nom

-

peräni

peräsi

peränsä

peräni

peräsi

peränsä

Par

-ta

perääni

perääsi

peräänsä

periäni

periäsi

periänsä / periään

Gen

-n

peräni

peräsi

peränsä

perieni

periesi

periensä

Ill

mihin

perääni

perääsi

peräänsä

periini

periisi

periinsä

Ine

-ssa

perässäni

perässäsi

perässänsä / perässään

perissäni

perissäsi

perissänsä / perissään

Ela

-sta

perästäni

perästäsi

perästänsä / perästään

peristäni

peristäsi

peristänsä / peristään

All

-lle

perälleni

perällesi

perällensä / perälleen

perilleni

perillesi

perillensä / perilleän

Ade

-lla

perälläni

perälläsi

perällänsä / perällään

perilläni

perilläsi

perillänsä / perillään

Abl

-lta

perältäni

perältäsi

perältänsä / perältään

periltäni

periltäsi

periltänsä / periltään

Tra

-ksi

peräkseni

peräksesi

peräksensä / peräkseen

perikseni

periksesi

periksensä / perikseen

Ess

-na

peränäni

peränäsi

peränänsä / peränään

perinäni

perinäsi

perinänsä / perinään

Abe

-tta

perättäni

perättäsi

perättänsä / perättään

perittäni

perittäsi

perittänsä / perittään

Com

-ne

-

-

-

perineni

perinesi

perinensä / perineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

perämme

perämme

peränne

peränne

peränsä

peränsä

Par

-ta

peräämme

periämme

peräänne

periänne

peräänsä

periänsä / periään

Gen

-n

perämme

periemme

peränne

perienne

peränsä

periensä

Ill

mihin

peräämme

periimme

peräänne

periinne

peräänsä

periinsä

Ine

-ssa

perässämme

perissämme

perässänne

perissänne

perässänsä / perässään

perissänsä / perissään

Ela

-sta

perästämme

peristämme

perästänne

peristänne

perästänsä / perästään

peristänsä / peristään

All

-lle

perällemme

perillemme

perällenne

perillenne

perällensä / perälleen

perillensä / perilleän

Ade

-lla

perällämme

perillämme

perällänne

perillänne

perällänsä / perällään

perillänsä / perillään

Abl

-lta

perältämme

periltämme

perältänne

periltänne

perältänsä / perältään

periltänsä / periltään

Tra

-ksi

peräksemme

periksemme

peräksenne

periksenne

peräksensä / peräkseen

periksensä / perikseen

Ess

-na

peränämme

perinämme

peränänne

perinänne

peränänsä / peränään

perinänsä / perinään

Abe

-tta

perättämme

perittämme

perättänne

perittänne

perättänsä / perättään

perittänsä / perittään

Com

-ne

-

perinemme

-

perinenne

-

perinensä / perineen

Singular

Plural

Nom

-

perämme

peränne

peränsä

perämme

peränne

peränsä

Par

-ta

peräämme

peräänne

peräänsä

periämme

periänne

periänsä / periään

Gen

-n

perämme

peränne

peränsä

periemme

perienne

periensä

Ill

mihin

peräämme

peräänne

peräänsä

periimme

periinne

periinsä

Ine

-ssa

perässämme

perässänne

perässänsä / perässään

perissämme

perissänne

perissänsä / perissään

Ela

-sta

perästämme

perästänne

perästänsä / perästään

peristämme

peristänne

peristänsä / peristään

All

-lle

perällemme

perällenne

perällensä / perälleen

perillemme

perillenne

perillensä / perilleän

Ade

-lla

perällämme

perällänne

perällänsä / perällään

perillämme

perillänne

perillänsä / perillään

Abl

-lta

perältämme

perältänne

perältänsä / perältään

periltämme

periltänne

periltänsä / periltään

Tra

-ksi

peräksemme

peräksenne

peräksensä / peräkseen

periksemme

periksenne

periksensä / perikseen

Ess

-na

peränämme

peränänne

peränänsä / peränään

perinämme

perinänne

perinänsä / perinään

Abe

-tta

perättämme

perättänne

perättänsä / perättään

perittämme

perittänne

perittänsä / perittään

Com

-ne

-

-

-

perinemme

perinenne

perinensä / perineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kamari

kamarit

Par

-ta

kamaria

kamareita / kamareja

Gen

-n

kamarin

kamareitten / kamareiden / kamarien

Ill

mihin

kamariin

kamareihin

Ine

-ssa

kamarissa

kamareissa

Ela

-sta

kamarista

kamareista

All

-lle

kamarille

kamareille

Ade

-lla

kamarilla

kamareilla

Abl

-lta

kamarilta

kamareilta

Tra

-ksi

kamariksi

kamareiksi

Ess

-na

kamarina

kamareina

Abe

-tta

kamaritta

kamareitta

Com

-ne

-

kamareine

Ins

-in

-

kamarein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kamari

kamarit

Par

-ta

kamaria

kamareita / kamareja

Gen

-n

kamarin

kamareitten / kamareiden / kamarien

Ill

mihin

kamariin

kamareihin

Ine

-ssa

kamarissa

kamareissa

Ela

-sta

kamarista

kamareista

All

-lle

kamarille

kamareille

Ade

-lla

kamarilla

kamareilla

Abl

-lta

kamarilta

kamareilta

Tra

-ksi

kamariksi

kamareiksi

Ess

-na

kamarina

kamareina

Abe

-tta

kamaritta

kamareitta

Com

-ne

-

kamareine

Ins

-in

-

kamarein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

chamber kammio, kamari, kotelo, lokero, huone, patruunapesä
room huone, tila, kamari, asunto, mahdollisuus, sija
house talo, huone, rakennus, koti, suku, kamari
Show more arrow right
OPUS; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; EurLex-2; Literature Kamari on kalustettu vanhanaikaisesti. The kamari is furnished in a traditional style. Vie hänet kamariisi. Take her to your chambers. Kamari oli täynnä vanhoja kirjoja ja paperipinoja. The kamari was full of old books and piles of paper. Hän astui kamariin ja sulki oven perässään. He entered the kamari and closed the door behind him. Kamari on sisustettu vanhanaikaisesti. (The room is decorated in an oldns-fashioned way.). The Kamari is decorated in an old-fashioned style. milloin tekninen kamari on pyytänyt hakijaa täydentämään hakemustaan. – when the Technical Board had requested applicants to complete their application. Haluamme esitellä teille muutaman ihmisen kamarilla. We want to introduce you to some people downtown. Istahdin kamariin lukemaan kirjaa. (I sat down in the room to read a book.). I sat down in the kamari to read a book. Vanhassa kartanossa oli useita kamareita. (The old mansion had several rooms.). The old mansion had several kamaris. Tuota hän ei koskaan ennen ole tehnyt, sanoi Bessie viimein kääntyen kamarineitiin. 'She never did so before,' at last said Bessie, turning to the Abigail. Show more arrow right

Wiktionary

chamber, bedroom house (debating chamber for politicians) Show more arrow right kamarimusiikkikamarineuvoskamariorkesterikauppakamarimakuukamariperäkamari Show more arrow right From Swedish kammare (“room, chamber”) Show more arrow right

Wikipedia

kamari
asuinhuone, varsinkin maalaistalossa kamari
parlamentin itsenäisesti työskentelevä osasto; parlamentit jaetaan kamarien lukumäärän mukaan yksi- ja kaksikamarisiin poliisikamari
rahatoimikamari tullikamari kauppakamari
huutokauppakamari Kamári
kylä Thíran saarella Kreikassa Kamari
paikkakunta Viron Jõgevamaalla
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kamarini

kamarini

kamarisi

kamarisi

kamarinsa

kamarinsa

Par

-ta

kamariani

kamareitani / kamarejani

kamariasi

kamareitasi / kamarejasi

kamariansa / kamariaan

kamareitansa / kamareitaan / kamarejansa / kamarejaan

Gen

-n

kamarini

kamareitteni / kamareideni / kamarieni

kamarisi

kamareittesi / kamareidesi / kamariesi

kamarinsa

kamareittensa / kamareidensa / kamariensa

Ill

mihin

kamariini

kamareihini

kamariisi

kamareihisi

kamariinsa

kamareihinsa

Ine

-ssa

kamarissani

kamareissani

kamarissasi

kamareissasi

kamarissansa / kamarissaan

kamareissansa / kamareissaan

Ela

-sta

kamaristani

kamareistani

kamaristasi

kamareistasi

kamaristansa / kamaristaan

kamareistansa / kamareistaan

All

-lle

kamarilleni

kamareilleni

kamarillesi

kamareillesi

kamarillensa / kamarilleen

kamareillensa / kamareillean

Ade

-lla

kamarillani

kamareillani

kamarillasi

kamareillasi

kamarillansa / kamarillaan

kamareillansa / kamareillaan

Abl

-lta

kamariltani

kamareiltani

kamariltasi

kamareiltasi

kamariltansa / kamariltaan

kamareiltansa / kamareiltaan

Tra

-ksi

kamarikseni

kamareikseni

kamariksesi

kamareiksesi

kamariksensa / kamarikseen

kamareiksensa / kamareikseen

Ess

-na

kamarinani

kamareinani

kamarinasi

kamareinasi

kamarinansa / kamarinaan

kamareinansa / kamareinaan

Abe

-tta

kamarittani

kamareittani

kamarittasi

kamareittasi

kamarittansa / kamarittaan

kamareittansa / kamareittaan

Com

-ne

-

kamareineni

-

kamareinesi

-

kamareinensa / kamareineen

Singular

Plural

Nom

-

kamarini

kamarisi

kamarinsa

kamarini

kamarisi

kamarinsa

Par

-ta

kamariani

kamariasi

kamariansa / kamariaan

kamareitani / kamarejani

kamareitasi / kamarejasi

kamareitansa / kamareitaan / kamarejansa / kamarejaan

Gen

-n

kamarini

kamarisi

kamarinsa

kamareitteni / kamareideni / kamarieni

kamareittesi / kamareidesi / kamariesi

kamareittensa / kamareidensa / kamariensa

Ill

mihin

kamariini

kamariisi

kamariinsa

kamareihini

kamareihisi

kamareihinsa

Ine

-ssa

kamarissani

kamarissasi

kamarissansa / kamarissaan

kamareissani

kamareissasi

kamareissansa / kamareissaan

Ela

-sta

kamaristani

kamaristasi

kamaristansa / kamaristaan

kamareistani

kamareistasi

kamareistansa / kamareistaan

All

-lle

kamarilleni

kamarillesi

kamarillensa / kamarilleen

kamareilleni

kamareillesi

kamareillensa / kamareillean

Ade

-lla

kamarillani

kamarillasi

kamarillansa / kamarillaan

kamareillani

kamareillasi

kamareillansa / kamareillaan

Abl

-lta

kamariltani

kamariltasi

kamariltansa / kamariltaan

kamareiltani

kamareiltasi

kamareiltansa / kamareiltaan

Tra

-ksi

kamarikseni

kamariksesi

kamariksensa / kamarikseen

kamareikseni

kamareiksesi

kamareiksensa / kamareikseen

Ess

-na

kamarinani

kamarinasi

kamarinansa / kamarinaan

kamareinani

kamareinasi

kamareinansa / kamareinaan

Abe

-tta

kamarittani

kamarittasi

kamarittansa / kamarittaan

kamareittani

kamareittasi

kamareittansa / kamareittaan

Com

-ne

-

-

-

kamareineni

kamareinesi

kamareinensa / kamareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kamarimme

kamarimme

kamarinne

kamarinne

kamarinsa

kamarinsa

Par

-ta

kamariamme

kamareitamme / kamarejamme

kamarianne

kamareitanne / kamarejanne

kamariansa / kamariaan

kamareitansa / kamareitaan / kamarejansa / kamarejaan

Gen

-n

kamarimme

kamareittemme / kamareidemme / kamariemme

kamarinne

kamareittenne / kamareidenne / kamarienne

kamarinsa

kamareittensa / kamareidensa / kamariensa

Ill

mihin

kamariimme

kamareihimme

kamariinne

kamareihinne

kamariinsa

kamareihinsa

Ine

-ssa

kamarissamme

kamareissamme

kamarissanne

kamareissanne

kamarissansa / kamarissaan

kamareissansa / kamareissaan

Ela

-sta

kamaristamme

kamareistamme

kamaristanne

kamareistanne

kamaristansa / kamaristaan

kamareistansa / kamareistaan

All

-lle

kamarillemme

kamareillemme

kamarillenne

kamareillenne

kamarillensa / kamarilleen

kamareillensa / kamareillean

Ade

-lla

kamarillamme

kamareillamme

kamarillanne

kamareillanne

kamarillansa / kamarillaan

kamareillansa / kamareillaan

Abl

-lta

kamariltamme

kamareiltamme

kamariltanne

kamareiltanne

kamariltansa / kamariltaan

kamareiltansa / kamareiltaan

Tra

-ksi

kamariksemme

kamareiksemme

kamariksenne

kamareiksenne

kamariksensa / kamarikseen

kamareiksensa / kamareikseen

Ess

-na

kamarinamme

kamareinamme

kamarinanne

kamareinanne

kamarinansa / kamarinaan

kamareinansa / kamareinaan

Abe

-tta

kamarittamme

kamareittamme

kamarittanne

kamareittanne

kamarittansa / kamarittaan

kamareittansa / kamareittaan

Com

-ne

-

kamareinemme

-

kamareinenne

-

kamareinensa / kamareineen

Singular

Plural

Nom

-

kamarimme

kamarinne

kamarinsa

kamarimme

kamarinne

kamarinsa

Par

-ta

kamariamme

kamarianne

kamariansa / kamariaan

kamareitamme / kamarejamme

kamareitanne / kamarejanne

kamareitansa / kamareitaan / kamarejansa / kamarejaan

Gen

-n

kamarimme

kamarinne

kamarinsa

kamareittemme / kamareidemme / kamariemme

kamareittenne / kamareidenne / kamarienne

kamareittensa / kamareidensa / kamariensa

Ill

mihin

kamariimme

kamariinne

kamariinsa

kamareihimme

kamareihinne

kamareihinsa

Ine

-ssa

kamarissamme

kamarissanne

kamarissansa / kamarissaan

kamareissamme

kamareissanne

kamareissansa / kamareissaan

Ela

-sta

kamaristamme

kamaristanne

kamaristansa / kamaristaan

kamareistamme

kamareistanne

kamareistansa / kamareistaan

All

-lle

kamarillemme

kamarillenne

kamarillensa / kamarilleen

kamareillemme

kamareillenne

kamareillensa / kamareillean

Ade

-lla

kamarillamme

kamarillanne

kamarillansa / kamarillaan

kamareillamme

kamareillanne

kamareillansa / kamareillaan

Abl

-lta

kamariltamme

kamariltanne

kamariltansa / kamariltaan

kamareiltamme

kamareiltanne

kamareiltansa / kamareiltaan

Tra

-ksi

kamariksemme

kamariksenne

kamariksensa / kamarikseen

kamareiksemme

kamareiksenne

kamareiksensa / kamareikseen

Ess

-na

kamarinamme

kamarinanne

kamarinansa / kamarinaan

kamareinamme

kamareinanne

kamareinansa / kamareinaan

Abe

-tta

kamarittamme

kamarittanne

kamarittansa / kamarittaan

kamareittamme

kamareittanne

kamareittansa / kamareittaan

Com

-ne

-

-

-

kamareinemme

kamareinenne

kamareinensa / kamareineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept