logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ottaa + ko, verb

Word analysis
otetaanko

otetaanko

ottaa

Verb, Passive Indicative Present Pe4, Question clitic

ote

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive, Question clitic

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to take Fin:Ota lasi pöydältä.Eng:Take the glass from the table. (transitive, periphrase) to take, ingest or drink (such as medicine, alcohol or drugs) Fin:Oletko ottanut jotakin?Eng:Have you been drinking/taking something? (transitive) to deprive of, bereave of Fin:Hallitus otti meiltä kaikki vapaudet.Eng:The government deprived us of all the liberties. (intransitive + illative) to touch, reach down/up to, hang down to Fin:Hame ottaa lattiaan.Eng:The skirt hangs down to the floor. (transitive + translative or long first infinitive) to take on, assume (transitive + long first infinitive) to take on, take as one's task or responsibility to (do) Fin:Otin asian hoitaakseni.Eng:I took on taking care of the matter. Show more arrow right (deprive, bereave): riistää, viedä Show more arrow right (to deprive, bereave): The thing someone is bereaved of is the direct object of the verb and the person bereaved is in the ablative case. Show more arrow right Nouns otantaoteotosottoOtan osaa.Please accept my condolences. / I'm so sorry for your loss. / You have my sympathies. Verbs frequentatives otaksuaotella; factitive otattaa ottaa aikaottaa aivoonottaa hengiltäottaa käyttöönottaa lukuaottaa lusikka kauniiseen käteen (“to swallow one's pride”)ottaa osaa (“(1) to participate in, take part in; (2) to share feelings with, sympathize with”) (+ illative)ottaa päähänottaa parempaan käyttöönottaa rennostiottaa riski (“to take a risk”)ottaa selvääottaa silmä käteenottaa tukeaottaa vastaan (“to receive, meet, accept”)ottaa vastuu (“to take something on”, literally “to assume the responsibility of”) (+ elative)ottaa voimilleottaa yleisönsä (“to work the room”) Show more arrow right From Proto-Finnic vottadak. Cognates include Estonian võtma. Show more arrow right
to take ottaa, kestää, viedä, käyttää, vaatia, hyväksyä
to assume olettaa, ottaa, omaksua, otaksua, anastaa, teeskennellä jtk
to receive saada, vastaanottaa, ottaa vastaan, ottaa, kokea, kuulla
to pick valita, poimia, hakea, ottaa, kerätä, napata
to admit myöntää, tunnustaa, hyväksyä, ottaa, ottaa vastaan
to extract poimia, uuttaa, louhia, vetää pois, karistaa, ottaa
to charge periä, veloittaa, ladata, laskuttaa, latautua, ottaa
to associate assosioida, ottaa, liittää mielessään, liittyä yhteen, ruveta osakkaaksi
to partake of nauttia, ottaa
to reach down ottaa alas, ottaa
to conscript kutsua, ottaa
to divest riistää, riisua, ottaa
to include sisältää, sisällyttää, käsittää, ottaa mukaan, mahduttaa, ottaa
to drop pudota, pudottaa, laskea, alentaa, tiputtaa, ottaa
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; jw2019 Ota tämä lahja. Take this gift. Ota tämä. Take this. Ota yksi. Take one. Ota demo. Here, take a demo. Ota lomaa. I want you to take a vacation. Ota taksi. Take a cab. Ota näitä. I think you should. Ota kamera. Take the camera. Ota aloite. Reach out to others. Otamme bensaa. Getting gas. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

otanko

en otako

ii

otatko

et otako

iii

ottaako

ei otako

Plural

Positive

Negative

i

otammeko / otetaanko

emme otako / ei otetako

ii

otatteko

ette otako

iii

ottavatko

eivät otako

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

otinko

en ottanutko

ii

otitko

et ottanutko

iii

ottiko

ei ottanutko

Plural

Positive

Negative

i

otimmeko / otettiinko

emme ottaneetko / ei otettuko

ii

otitteko

ette ottaneetko

iii

ottivatko

eivät ottaneetko

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen ottanutko

en ole ottanutko

ii

olet ottanutko

et ole ottanutko

iii

on ottanutko

ei ole ottanutko

Plural

Positive

Negative

i

olemme ottaneetko

emme ole ottaneetko

ii

olette ottaneetko

ette ole ottaneetko

iii

ovat ottaneetko

eivät ole ottaneetko

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin ottanutko

en ollut ottanutko

ii

olit ottanutko

et ollut ottanutko

iii

oli ottanutko

ei ollut ottanutko

Plural

Positive

Negative

i

olimme ottaneetko

emme olleet ottaneetko

ii

olitte ottaneetko

ette olleet ottaneetko

iii

olivat ottaneetko

eivät olleet ottaneetko

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

ottaisinko

en ottaisiko

ii

ottaisitko

et ottaisiko

iii

ottaisiko

ei ottaisiko

Plural

Positive

Negative

i

ottaisimmeko

emme ottaisiko

ii

ottaisitteko

ette ottaisiko

iii

ottaisivatko

eivät ottaisiko

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin ottanutko

en olisi ottanutko

ii

olisit ottanutko

et olisi ottanutko

iii

olisi ottanutko

ei olisi ottanutko

Plural

Positive

Negative

i

olisimme ottaneetko

emme olisi ottaneetko

ii

olisitte ottaneetko

ette olisi ottaneetko

iii

olisivat ottaneetko

eivät olisi ottaneetko

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

ottanenko

en ottaneko

ii

ottanetko

et ottaneko

iii

ottaneeko

ei ottaneko

Plural

Positive

Negative

i

ottanemmeko

emme ottaneko

ii

ottanetteko

ette ottaneko

iii

ottanevatko

eivät ottaneko

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen ottanutko

en liene ottanutko

ii

lienet ottanutko

et liene ottanutko

iii

lienee ottanutko

ei liene ottanutko

Plural

Positive

Negative

i

lienemme ottaneetko

emme liene ottaneetko

ii

lienette ottaneetko

ette liene ottaneetko

iii

lienevät ottaneetko

eivät liene ottaneetko

Imperative

Singular

i

-

ii

ota

iii

ottakoon

Plural

i

ottakaamme

ii

ottakaa

iii

ottakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

ottaako

Tra

-ksi

ottaaksensako / ottaakseenko

Infinitive II

Ine

-ssa

ottaessako

Ins

-in

ottaenko

Ine

-ssa

otettaessako (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

ottamaanko

Ine

-ssa

ottamassako

Ela

-sta

ottamastako

Ade

-lla

ottamallako

Abe

-tta

ottamattako

Ins

-in

ottamanko

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

ottaminenko

Par

-ta

ottamistako

Infinitive V

ottamaisillaanko / ottamaisillansako

Passive

Positive

Negative

Present

otetaanko

ei otetako

Imperfect

otettiinko

ei otettuko

Potential

otettaneenko

ei otettaneko

Conditional

otettaisiinko

ei otettaisiko

Imperative Present

otettakoonko

älköön otettakoko

Imperative Perfect

olkoon otettuko

älköön otettuko

Positive

Negative

Present

otetaanko

ei otetako

Imperfect

otettiinko

ei otettuko

Potential

otettaneenko

ei otettaneko

Conditional

otettaisiinko

ei otettaisiko

Imperative Present

otettakoonko

älköön otettakoko

Imperative Perfect

olkoon otettuko

älköön otettuko

Participle

Active

Passive

1st

ottavako

otettavako

2nd

ottanutko

otettuko

3rd

ottamako

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ote

otteet

Par

-ta

otetta

otteita / ottehia

Gen

-n

otteen

otteitten / otteiden / ottehien / ottehitten

Ill

mihin

otteeseen

otteisiin / otteihin / ottehisin

Ine

-ssa

otteessa

ottehissa / otteissa

Ela

-sta

otteesta

ottehista / otteista

All

-lle

otteelle

ottehille / otteille

Ade

-lla

otteella

ottehilla / otteilla

Abl

-lta

otteelta

ottehilta / otteilta

Tra

-ksi

otteeksi

ottehiksi / otteiksi

Ess

-na

otteena

ottehina / otteina

Abe

-tta

otteetta

ottehitta / otteitta

Com

-ne

-

ottehine / otteine

Ins

-in

-

ottehin / ottein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ote

otteet

Par

-ta

otetta

otteita / ottehia

Gen

-n

otteen

otteitten / otteiden / ottehien / ottehitten

Ill

mihin

otteeseen

otteisiin / otteihin / ottehisin

Ine

-ssa

otteessa

ottehissa / otteissa

Ela

-sta

otteesta

ottehista / otteista

All

-lle

otteelle

ottehille / otteille

Ade

-lla

otteella

ottehilla / otteilla

Abl

-lta

otteelta

ottehilta / otteilta

Tra

-ksi

otteeksi

ottehiksi / otteiksi

Ess

-na

otteena

ottehina / otteina

Abe

-tta

otteetta

ottehitta / otteitta

Com

-ne

-

ottehine / otteine

Ins

-in

-

ottehin / ottein

extract ote, uute, ekstrakti, poiminto, mehuste
grip ote, pito, kahva, kädensija, matkalaukku, kantokassi
excerpt ote, poiminto
hold ote, ruuma, lastiruuma, kiinnekohta, tuki, vaikutus
clasp lukko, solki, haka, kädenpuristus, ote, syleily
clutch kytkin, poikue, ote, pesällinen munia, pesue
purchase osto, hankinta, ostaminen, ostos, ote, tuki
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus, Sentence ID: 1658619; SETIMES2; Europarl Parallel Corpus 1996-2011, sentence id: 100045-3; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, Sentence ID: 1012925; Europarl; OPUS Corpus, Sentence ID: 6533019; Europarl Parallel Corpus Hän ei saa otteensa irti. He can't get his hold off. Minulla on hyvä ote tästä tilanteesta. I have a good handle on this situation. Ote on tiukka ja napakka. The grip is tight and firm. Otteeni on liukas, en saa siihen kunnon ote. My handhold is slippery, I can't get a proper grip on it. Ota otteeni ja seuraa minua. Take my hand and follow me. Joe. Irrota otteesi minusta. Joe, please take your hands off me. Otteensa vuoksi hän ei voinut liikkua. Because of his grip he couldn't move. Pidän tiukasti otteeni sinusta. I hold onto you tightly. Hän puristi kirjettä otteensa voimalla. He squeezed the letter with all his grip. Hän ei saanut otteensa karhusta. He did not get a hold of the bear. Show more arrow right

Wiktionary

grasp, grip approach, mindset citation, excerpt, extract (rarely) maneuver, see e.g. Heimlich maneuver Show more arrow right (citation): lainaus Show more arrow right huuliotekuristusotepainiotepinsettioterekisteriotetiliote Show more arrow right ottaa (“to take”) +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

otteeni

otteeni

otteesi

otteesi

otteensa

otteensa

Par

-ta

otettani

otteitani / ottehiani

otettasi

otteitasi / ottehiasi

otettansa / otettaan

otteitansa / otteitaan / ottehiansa / ottehiaan

Gen

-n

otteeni

otteitteni / otteideni / ottehieni / ottehitteni

otteesi

otteittesi / otteidesi / ottehiesi / ottehittesi

otteensa

otteittensa / otteidensa / ottehiensa / ottehittensa

Ill

mihin

otteeseeni

otteisiini / otteihini / ottehisini

otteeseesi

otteisiisi / otteihisi / ottehisisi

otteeseensa

otteisiinsa / otteihinsa / ottehisinsa

Ine

-ssa

otteessani

ottehissani / otteissani

otteessasi

ottehissasi / otteissasi

otteessansa / otteessaan

ottehissansa / ottehissaan / otteissansa / otteissaan

Ela

-sta

otteestani

ottehistani / otteistani

otteestasi

ottehistasi / otteistasi

otteestansa / otteestaan

ottehistansa / ottehistaan / otteistansa / otteistaan

All

-lle

otteelleni

ottehilleni / otteilleni

otteellesi

ottehillesi / otteillesi

otteellensa / otteelleen

ottehillensa / ottehillean / otteillensa / otteillean

Ade

-lla

otteellani

ottehillani / otteillani

otteellasi

ottehillasi / otteillasi

otteellansa / otteellaan

ottehillansa / ottehillaan / otteillansa / otteillaan

Abl

-lta

otteeltani

ottehiltani / otteiltani

otteeltasi

ottehiltasi / otteiltasi

otteeltansa / otteeltaan

ottehiltansa / ottehiltaan / otteiltansa / otteiltaan

Tra

-ksi

otteekseni

ottehikseni / otteikseni

otteeksesi

ottehiksesi / otteiksesi

otteeksensa / otteekseen

ottehikseen / ottehiksensa / otteikseen / otteiksensa

Ess

-na

otteenani

ottehinani / otteinani

otteenasi

ottehinasi / otteinasi

otteenansa / otteenaan

ottehinansa / ottehinaan / otteinansa / otteinaan

Abe

-tta

otteettani

ottehittani / otteittani

otteettasi

ottehittasi / otteittasi

otteettansa / otteettaan

ottehittansa / ottehittaan / otteittansa / otteittaan

Com

-ne

-

ottehineni / otteineni

-

ottehinesi / otteinesi

-

ottehineen / ottehinensa / otteineen / otteinensa

Singular

Plural

Nom

-

otteeni

otteesi

otteensa

otteeni

otteesi

otteensa

Par

-ta

otettani

otettasi

otettansa / otettaan

otteitani / ottehiani

otteitasi / ottehiasi

otteitansa / otteitaan / ottehiansa / ottehiaan

Gen

-n

otteeni

otteesi

otteensa

otteitteni / otteideni / ottehieni / ottehitteni

otteittesi / otteidesi / ottehiesi / ottehittesi

otteittensa / otteidensa / ottehiensa / ottehittensa

Ill

mihin

otteeseeni

otteeseesi

otteeseensa

otteisiini / otteihini / ottehisini

otteisiisi / otteihisi / ottehisisi

otteisiinsa / otteihinsa / ottehisinsa

Ine

-ssa

otteessani

otteessasi

otteessansa / otteessaan

ottehissani / otteissani

ottehissasi / otteissasi

ottehissansa / ottehissaan / otteissansa / otteissaan

Ela

-sta

otteestani

otteestasi

otteestansa / otteestaan

ottehistani / otteistani

ottehistasi / otteistasi

ottehistansa / ottehistaan / otteistansa / otteistaan

All

-lle

otteelleni

otteellesi

otteellensa / otteelleen

ottehilleni / otteilleni

ottehillesi / otteillesi

ottehillensa / ottehillean / otteillensa / otteillean

Ade

-lla

otteellani

otteellasi

otteellansa / otteellaan

ottehillani / otteillani

ottehillasi / otteillasi

ottehillansa / ottehillaan / otteillansa / otteillaan

Abl

-lta

otteeltani

otteeltasi

otteeltansa / otteeltaan

ottehiltani / otteiltani

ottehiltasi / otteiltasi

ottehiltansa / ottehiltaan / otteiltansa / otteiltaan

Tra

-ksi

otteekseni

otteeksesi

otteeksensa / otteekseen

ottehikseni / otteikseni

ottehiksesi / otteiksesi

ottehikseen / ottehiksensa / otteikseen / otteiksensa

Ess

-na

otteenani

otteenasi

otteenansa / otteenaan

ottehinani / otteinani

ottehinasi / otteinasi

ottehinansa / ottehinaan / otteinansa / otteinaan

Abe

-tta

otteettani

otteettasi

otteettansa / otteettaan

ottehittani / otteittani

ottehittasi / otteittasi

ottehittansa / ottehittaan / otteittansa / otteittaan

Com

-ne

-

-

-

ottehineni / otteineni

ottehinesi / otteinesi

ottehineen / ottehinensa / otteineen / otteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

otteemme

otteemme

otteenne

otteenne

otteensa

otteensa

Par

-ta

otettamme

otteitamme / ottehiamme

otettanne

otteitanne / ottehianne

otettansa / otettaan

otteitansa / otteitaan / ottehiansa / ottehiaan

Gen

-n

otteemme

otteittemme / otteidemme / ottehiemme / ottehittemme

otteenne

otteittenne / otteidenne / ottehienne / ottehittenne

otteensa

otteittensa / otteidensa / ottehiensa / ottehittensa

Ill

mihin

otteeseemme

otteisiimme / otteihimme / ottehisimme

otteeseenne

otteisiinne / otteihinne / ottehisinne

otteeseensa

otteisiinsa / otteihinsa / ottehisinsa

Ine

-ssa

otteessamme

ottehissamme / otteissamme

otteessanne

ottehissanne / otteissanne

otteessansa / otteessaan

ottehissansa / ottehissaan / otteissansa / otteissaan

Ela

-sta

otteestamme

ottehistamme / otteistamme

otteestanne

ottehistanne / otteistanne

otteestansa / otteestaan

ottehistansa / ottehistaan / otteistansa / otteistaan

All

-lle

otteellemme

ottehillemme / otteillemme

otteellenne

ottehillenne / otteillenne

otteellensa / otteelleen

ottehillensa / ottehillean / otteillensa / otteillean

Ade

-lla

otteellamme

ottehillamme / otteillamme

otteellanne

ottehillanne / otteillanne

otteellansa / otteellaan

ottehillansa / ottehillaan / otteillansa / otteillaan

Abl

-lta

otteeltamme

ottehiltamme / otteiltamme

otteeltanne

ottehiltanne / otteiltanne

otteeltansa / otteeltaan

ottehiltansa / ottehiltaan / otteiltansa / otteiltaan

Tra

-ksi

otteeksemme

ottehiksemme / otteiksemme

otteeksenne

ottehiksenne / otteiksenne

otteeksensa / otteekseen

ottehikseen / ottehiksensa / otteikseen / otteiksensa

Ess

-na

otteenamme

ottehinamme / otteinamme

otteenanne

ottehinanne / otteinanne

otteenansa / otteenaan

ottehinansa / ottehinaan / otteinansa / otteinaan

Abe

-tta

otteettamme

ottehittamme / otteittamme

otteettanne

ottehittanne / otteittanne

otteettansa / otteettaan

ottehittansa / ottehittaan / otteittansa / otteittaan

Com

-ne

-

ottehinemme / otteinemme

-

ottehinenne / otteinenne

-

ottehineen / ottehinensa / otteineen / otteinensa

Singular

Plural

Nom

-

otteemme

otteenne

otteensa

otteemme

otteenne

otteensa

Par

-ta

otettamme

otettanne

otettansa / otettaan

otteitamme / ottehiamme

otteitanne / ottehianne

otteitansa / otteitaan / ottehiansa / ottehiaan

Gen

-n

otteemme

otteenne

otteensa

otteittemme / otteidemme / ottehiemme / ottehittemme

otteittenne / otteidenne / ottehienne / ottehittenne

otteittensa / otteidensa / ottehiensa / ottehittensa

Ill

mihin

otteeseemme

otteeseenne

otteeseensa

otteisiimme / otteihimme / ottehisimme

otteisiinne / otteihinne / ottehisinne

otteisiinsa / otteihinsa / ottehisinsa

Ine

-ssa

otteessamme

otteessanne

otteessansa / otteessaan

ottehissamme / otteissamme

ottehissanne / otteissanne

ottehissansa / ottehissaan / otteissansa / otteissaan

Ela

-sta

otteestamme

otteestanne

otteestansa / otteestaan

ottehistamme / otteistamme

ottehistanne / otteistanne

ottehistansa / ottehistaan / otteistansa / otteistaan

All

-lle

otteellemme

otteellenne

otteellensa / otteelleen

ottehillemme / otteillemme

ottehillenne / otteillenne

ottehillensa / ottehillean / otteillensa / otteillean

Ade

-lla

otteellamme

otteellanne

otteellansa / otteellaan

ottehillamme / otteillamme

ottehillanne / otteillanne

ottehillansa / ottehillaan / otteillansa / otteillaan

Abl

-lta

otteeltamme

otteeltanne

otteeltansa / otteeltaan

ottehiltamme / otteiltamme

ottehiltanne / otteiltanne

ottehiltansa / ottehiltaan / otteiltansa / otteiltaan

Tra

-ksi

otteeksemme

otteeksenne

otteeksensa / otteekseen

ottehiksemme / otteiksemme

ottehiksenne / otteiksenne

ottehikseen / ottehiksensa / otteikseen / otteiksensa

Ess

-na

otteenamme

otteenanne

otteenansa / otteenaan

ottehinamme / otteinamme

ottehinanne / otteinanne

ottehinansa / ottehinaan / otteinansa / otteinaan

Abe

-tta

otteettamme

otteettanne

otteettansa / otteettaan

ottehittamme / otteittamme

ottehittanne / otteittanne

ottehittansa / ottehittaan / otteittansa / otteittaan

Com

-ne

-

-

-

ottehinemme / otteinemme

ottehinenne / otteinenne

ottehineen / ottehinensa / otteineen / otteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takako

takatko / taatko / ta’atko

Par

-ta

takaako

takojako

Gen

-n

taanko / ta’anko

takojenko

Ill

mihin

takaanko

takoihinko

Ine

-ssa

taassako / ta’assako

taoissako / ta’oissako

Ela

-sta

taastako / ta’astako

taoistako / ta’oistako

All

-lle

taalleko / ta’alleko

taoilleko / ta’oilleko

Ade

-lla

taallako / ta’allako

taoillako / ta’oillako

Abl

-lta

taaltako / ta’altako

taoiltako / ta’oiltako

Tra

-ksi

taaksiko / ta’aksiko

taoiksiko / ta’oiksiko

Ess

-na

takanako

takoinako

Abe

-tta

taattako / ta’attako

taoittako / ta’oittako

Com

-ne

-

takoineko

Ins

-in

-

taoinko / ta’oinko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takako

takatko / taatko / ta’atko

Par

-ta

takaako

takojako

Gen

-n

taanko / ta’anko

takojenko

Ill

mihin

takaanko

takoihinko

Ine

-ssa

taassako / ta’assako

taoissako / ta’oissako

Ela

-sta

taastako / ta’astako

taoistako / ta’oistako

All

-lle

taalleko / ta’alleko

taoilleko / ta’oilleko

Ade

-lla

taallako / ta’allako

taoillako / ta’oillako

Abl

-lta

taaltako / ta’altako

taoiltako / ta’oiltako

Tra

-ksi

taaksiko / ta’aksiko

taoiksiko / ta’oiksiko

Ess

-na

takanako

takoinako

Abe

-tta

taattako / ta’attako

taoittako / ta’oittako

Com

-ne

-

takoineko

Ins

-in

-

taoinko / ta’oinko

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takaniko

takaniko

takasiko

takasiko

takansako

takansako

Par

-ta

takaaniko

takojaniko

takaasiko

takojasiko

takaansako

takojansako / takojaanko

Gen

-n

takaniko

takojeniko

takasiko

takojesiko

takansako

takojensako

Ill

mihin

takaaniko

takoihiniko

takaasiko

takoihisiko

takaansako

takoihinsako

Ine

-ssa

taassaniko / ta’assaniko

taoissaniko / ta’oissaniko

taassasiko / ta’assasiko

taoissasiko / ta’oissasiko

taassansako / taassaanko / ta’assansako / ta’assaanko

taoissansako / taoissaanko / ta’oissansako / ta’oissaanko

Ela

-sta

taastaniko / ta’astaniko

taoistaniko / ta’oistaniko

taastasiko / ta’astasiko

taoistasiko / ta’oistasiko

taastansako / taastaanko / ta’astansako / ta’astaanko

taoistansako / taoistaanko / ta’oistansako / ta’oistaanko

All

-lle

taalleniko / ta’alleniko

taoilleniko / ta’oilleniko

taallesiko / ta’allesiko

taoillesiko / ta’oillesiko

taalleenko / taallensako / ta’alleenko / ta’allensako

taoillensako / taoilleanko / ta’oillensako / ta’oilleanko

Ade

-lla

taallaniko / ta’allaniko

taoillaniko / ta’oillaniko

taallasiko / ta’allasiko

taoillasiko / ta’oillasiko

taallansako / taallaanko / ta’allansako / ta’allaanko

taoillansako / taoillaanko / ta’oillansako / ta’oillaanko

Abl

-lta

taaltaniko / ta’altaniko

taoiltaniko / ta’oiltaniko

taaltasiko / ta’altasiko

taoiltasiko / ta’oiltasiko

taaltansako / taaltaanko / ta’altansako / ta’altaanko

taoiltansako / taoiltaanko / ta’oiltansako / ta’oiltaanko

Tra

-ksi

taakseniko / ta’akseniko

taoikseniko / ta’oikseniko

taaksesiko / ta’aksesiko

taoiksesiko / ta’oiksesiko

taakseenko / taaksensako / ta’akseenko / ta’aksensako

taoikseenko / taoiksensako / ta’oikseenko / ta’oiksensako

Ess

-na

takananiko

takoinaniko

takanasiko

takoinasiko

takanansako / takanaanko

takoinansako / takoinaanko

Abe

-tta

taattaniko / ta’attaniko

taoittaniko / ta’oittaniko

taattasiko / ta’attasiko

taoittasiko / ta’oittasiko

taattansako / taattaanko / ta’attansako / ta’attaanko

taoittansako / taoittaanko / ta’oittansako / ta’oittaanko

Com

-ne

-

takoineniko

-

takoinesiko

-

takoinensako / takoineenko

Singular

Plural

Nom

-

takaniko

takasiko

takansako

takaniko

takasiko

takansako

Par

-ta

takaaniko

takaasiko

takaansako

takojaniko

takojasiko

takojansako / takojaanko

Gen

-n

takaniko

takasiko

takansako

takojeniko

takojesiko

takojensako

Ill

mihin

takaaniko

takaasiko

takaansako

takoihiniko

takoihisiko

takoihinsako

Ine

-ssa

taassaniko / ta’assaniko

taassasiko / ta’assasiko

taassansako / taassaanko / ta’assansako / ta’assaanko

taoissaniko / ta’oissaniko

taoissasiko / ta’oissasiko

taoissansako / taoissaanko / ta’oissansako / ta’oissaanko

Ela

-sta

taastaniko / ta’astaniko

taastasiko / ta’astasiko

taastansako / taastaanko / ta’astansako / ta’astaanko

taoistaniko / ta’oistaniko

taoistasiko / ta’oistasiko

taoistansako / taoistaanko / ta’oistansako / ta’oistaanko

All

-lle

taalleniko / ta’alleniko

taallesiko / ta’allesiko

taalleenko / taallensako / ta’alleenko / ta’allensako

taoilleniko / ta’oilleniko

taoillesiko / ta’oillesiko

taoillensako / taoilleanko / ta’oillensako / ta’oilleanko

Ade

-lla

taallaniko / ta’allaniko

taallasiko / ta’allasiko

taallansako / taallaanko / ta’allansako / ta’allaanko

taoillaniko / ta’oillaniko

taoillasiko / ta’oillasiko

taoillansako / taoillaanko / ta’oillansako / ta’oillaanko

Abl

-lta

taaltaniko / ta’altaniko

taaltasiko / ta’altasiko

taaltansako / taaltaanko / ta’altansako / ta’altaanko

taoiltaniko / ta’oiltaniko

taoiltasiko / ta’oiltasiko

taoiltansako / taoiltaanko / ta’oiltansako / ta’oiltaanko

Tra

-ksi

taakseniko / ta’akseniko

taaksesiko / ta’aksesiko

taakseenko / taaksensako / ta’akseenko / ta’aksensako

taoikseniko / ta’oikseniko

taoiksesiko / ta’oiksesiko

taoikseenko / taoiksensako / ta’oikseenko / ta’oiksensako

Ess

-na

takananiko

takanasiko

takanansako / takanaanko

takoinaniko

takoinasiko

takoinansako / takoinaanko

Abe

-tta

taattaniko / ta’attaniko

taattasiko / ta’attasiko

taattansako / taattaanko / ta’attansako / ta’attaanko

taoittaniko / ta’oittaniko

taoittasiko / ta’oittasiko

taoittansako / taoittaanko / ta’oittansako / ta’oittaanko

Com

-ne

-

-

-

takoineniko

takoinesiko

takoinensako / takoineenko

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takammeko

takammeko

takanneko

takanneko

takansako

takansako

Par

-ta

takaammeko

takojammeko

takaanneko

takojanneko

takaansako

takojansako / takojaanko

Gen

-n

takammeko

takojemmeko

takanneko

takojenneko

takansako

takojensako

Ill

mihin

takaammeko

takoihimmeko

takaanneko

takoihinneko

takaansako

takoihinsako

Ine

-ssa

taassammeko / ta’assammeko

taoissammeko / ta’oissammeko

taassanneko / ta’assanneko

taoissanneko / ta’oissanneko

taassansako / taassaanko / ta’assansako / ta’assaanko

taoissansako / taoissaanko / ta’oissansako / ta’oissaanko

Ela

-sta

taastammeko / ta’astammeko

taoistammeko / ta’oistammeko

taastanneko / ta’astanneko

taoistanneko / ta’oistanneko

taastansako / taastaanko / ta’astansako / ta’astaanko

taoistansako / taoistaanko / ta’oistansako / ta’oistaanko

All

-lle

taallemmeko / ta’allemmeko

taoillemmeko / ta’oillemmeko

taallenneko / ta’allenneko

taoillenneko / ta’oillenneko

taalleenko / taallensako / ta’alleenko / ta’allensako

taoillensako / taoilleanko / ta’oillensako / ta’oilleanko

Ade

-lla

taallammeko / ta’allammeko

taoillammeko / ta’oillammeko

taallanneko / ta’allanneko

taoillanneko / ta’oillanneko

taallansako / taallaanko / ta’allansako / ta’allaanko

taoillansako / taoillaanko / ta’oillansako / ta’oillaanko

Abl

-lta

taaltammeko / ta’altammeko

taoiltammeko / ta’oiltammeko

taaltanneko / ta’altanneko

taoiltanneko / ta’oiltanneko

taaltansako / taaltaanko / ta’altansako / ta’altaanko

taoiltansako / taoiltaanko / ta’oiltansako / ta’oiltaanko

Tra

-ksi

taaksemmeko / ta’aksemmeko

taoiksemmeko / ta’oiksemmeko

taaksenneko / ta’aksenneko

taoiksenneko / ta’oiksenneko

taakseenko / taaksensako / ta’akseenko / ta’aksensako

taoikseenko / taoiksensako / ta’oikseenko / ta’oiksensako

Ess

-na

takanammeko

takoinammeko

takananneko

takoinanneko

takanansako / takanaanko

takoinansako / takoinaanko

Abe

-tta

taattammeko / ta’attammeko

taoittammeko / ta’oittammeko

taattanneko / ta’attanneko

taoittanneko / ta’oittanneko

taattansako / taattaanko / ta’attansako / ta’attaanko

taoittansako / taoittaanko / ta’oittansako / ta’oittaanko

Com

-ne

-

takoinemmeko

-

takoinenneko

-

takoinensako / takoineenko

Singular

Plural

Nom

-

takammeko

takanneko

takansako

takammeko

takanneko

takansako

Par

-ta

takaammeko

takaanneko

takaansako

takojammeko

takojanneko

takojansako / takojaanko

Gen

-n

takammeko

takanneko

takansako

takojemmeko

takojenneko

takojensako

Ill

mihin

takaammeko

takaanneko

takaansako

takoihimmeko

takoihinneko

takoihinsako

Ine

-ssa

taassammeko / ta’assammeko

taassanneko / ta’assanneko

taassansako / taassaanko / ta’assansako / ta’assaanko

taoissammeko / ta’oissammeko

taoissanneko / ta’oissanneko

taoissansako / taoissaanko / ta’oissansako / ta’oissaanko

Ela

-sta

taastammeko / ta’astammeko

taastanneko / ta’astanneko

taastansako / taastaanko / ta’astansako / ta’astaanko

taoistammeko / ta’oistammeko

taoistanneko / ta’oistanneko

taoistansako / taoistaanko / ta’oistansako / ta’oistaanko

All

-lle

taallemmeko / ta’allemmeko

taallenneko / ta’allenneko

taalleenko / taallensako / ta’alleenko / ta’allensako

taoillemmeko / ta’oillemmeko

taoillenneko / ta’oillenneko

taoillensako / taoilleanko / ta’oillensako / ta’oilleanko

Ade

-lla

taallammeko / ta’allammeko

taallanneko / ta’allanneko

taallansako / taallaanko / ta’allansako / ta’allaanko

taoillammeko / ta’oillammeko

taoillanneko / ta’oillanneko

taoillansako / taoillaanko / ta’oillansako / ta’oillaanko

Abl

-lta

taaltammeko / ta’altammeko

taaltanneko / ta’altanneko

taaltansako / taaltaanko / ta’altansako / ta’altaanko

taoiltammeko / ta’oiltammeko

taoiltanneko / ta’oiltanneko

taoiltansako / taoiltaanko / ta’oiltansako / ta’oiltaanko

Tra

-ksi

taaksemmeko / ta’aksemmeko

taaksenneko / ta’aksenneko

taakseenko / taaksensako / ta’akseenko / ta’aksensako

taoiksemmeko / ta’oiksemmeko

taoiksenneko / ta’oiksenneko

taoikseenko / taoiksensako / ta’oikseenko / ta’oiksensako

Ess

-na

takanammeko

takananneko

takanansako / takanaanko

takoinammeko

takoinanneko

takoinansako / takoinaanko

Abe

-tta

taattammeko / ta’attammeko

taattanneko / ta’attanneko

taattansako / taattaanko / ta’attansako / ta’attaanko

taoittammeko / ta’oittammeko

taoittanneko / ta’oittanneko

taoittansako / taoittaanko / ta’oittansako / ta’oittaanko

Com

-ne

-

-

-

takoinemmeko

takoinenneko

takoinensako / takoineenko

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept