otetaanko |
Verb, Passive Indicative Present Pe4, |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ taka |
Noun, Singular Genitive, |
|
| to take | ottaa, kestää, viedä, käyttää, vaatia, hyväksyä |
| to assume | olettaa, ottaa, omaksua, otaksua, anastaa, teeskennellä jtk |
| to receive | saada, vastaanottaa, ottaa vastaan, ottaa, kokea, kuulla |
| to pick | valita, poimia, hakea, ottaa, kerätä, napata |
| to admit | myöntää, tunnustaa, hyväksyä, ottaa, ottaa vastaan |
| to extract | poimia, uuttaa, louhia, vetää pois, karistaa, ottaa |
| to charge | periä, veloittaa, ladata, laskuttaa, latautua, ottaa |
| to associate | assosioida, ottaa, liittää mielessään, liittyä yhteen, ruveta osakkaaksi |
| to partake of | nauttia, ottaa |
| to reach down | ottaa alas, ottaa |
| to conscript | kutsua, ottaa |
| to divest | riistää, riisua, ottaa |
| to include | sisältää, sisällyttää, käsittää, ottaa mukaan, mahduttaa, ottaa |
| to drop | pudota, pudottaa, laskea, alentaa, tiputtaa, ottaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
otanko |
|
ii |
otatko |
|
iii |
ottaako |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
otammeko / |
|
ii |
otatteko |
|
iii |
ottavatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
otinko |
|
ii |
otitko |
|
iii |
ottiko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
otimmeko / otettiinko |
|
ii |
otitteko |
|
iii |
ottivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen ottanutko |
en ole ottanutko |
ii |
olet ottanutko |
et ole ottanutko |
iii |
on ottanutko |
ei ole ottanutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme ottaneetko |
emme ole ottaneetko |
ii |
olette ottaneetko |
ette ole ottaneetko |
iii |
ovat ottaneetko |
eivät ole ottaneetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin ottanutko |
en ollut ottanutko |
ii |
olit ottanutko |
et ollut ottanutko |
iii |
oli ottanutko |
ei ollut ottanutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme ottaneetko |
emme olleet ottaneetko |
ii |
olitte ottaneetko |
ette olleet ottaneetko |
iii |
olivat ottaneetko |
eivät olleet ottaneetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ottaisinko |
|
ii |
ottaisitko |
|
iii |
ottaisiko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ottaisimmeko |
|
ii |
ottaisitteko |
|
iii |
ottaisivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin ottanutko |
en olisi ottanutko |
ii |
olisit ottanutko |
et olisi ottanutko |
iii |
olisi ottanutko |
ei olisi ottanutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme ottaneetko |
emme olisi ottaneetko |
ii |
olisitte ottaneetko |
ette olisi ottaneetko |
iii |
olisivat ottaneetko |
eivät olisi ottaneetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ottanenko |
en ottaneko |
ii |
ottanetko |
et ottaneko |
iii |
ottaneeko |
ei ottaneko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ottanemmeko |
emme ottaneko |
ii |
ottanetteko |
ette ottaneko |
iii |
ottanevatko |
eivät ottaneko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen ottanutko |
en liene ottanutko |
ii |
lienet ottanutko |
et liene ottanutko |
iii |
lienee ottanutko |
ei liene ottanutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme ottaneetko |
emme liene ottaneetko |
ii |
lienette ottaneetko |
ette liene ottaneetko |
iii |
lienevät ottaneetko |
eivät liene ottaneetko |
Singular
i |
- |
ii |
ota |
iii |
ottakoon |
Plural
i |
ottakaamme |
ii |
ottakaa |
iii |
ottakoot |
Nom |
- |
ottaako |
Tra |
-ksi |
ottaaksensako / ottaakseenko |
Ine |
-ssa |
ottaessako |
Ins |
-in |
ottaenko |
Ine |
-ssa |
otettaessako (passive) |
Ill |
mihin |
ottamaanko |
Ine |
-ssa |
ottamassako |
Ela |
-sta |
ottamastako |
Ade |
-lla |
ottamallako |
Abe |
-tta |
ottamattako |
Ins |
-in |
ottamanko |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
ottaminenko |
Par |
-ta |
ottamistako |
ottamaisillaanko / ottamaisillansako |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
ei otetako |
|
Imperfect |
otettiinko |
ei otettuko |
Potential |
otettaneenko |
ei otettaneko |
Conditional |
otettaisiinko |
ei otettaisiko |
Imperative Present |
otettakoonko |
älköön otettakoko |
Imperative Perfect |
olkoon otettuko |
älköön otettuko |
Positive
Negative
Present
ei otetako
Imperfect
otettiinko
ei otettuko
Potential
otettaneenko
ei otettaneko
Conditional
otettaisiinko
ei otettaisiko
Imperative Present
otettakoonko
älköön otettakoko
Imperative Perfect
olkoon otettuko
älköön otettuko
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
ottavako |
otettavako |
2nd |
ottanutko |
otettuko |
3rd |
ottamako |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ote |
otteet |
Par |
-ta |
otetta |
otteita / ottehia |
Gen |
-n |
otteen |
otteitten / otteiden / ottehien / ottehitten |
Ill |
mihin |
otteeseen |
otteisiin / otteihin / ottehisin |
Ine |
-ssa |
otteessa |
ottehissa / otteissa |
Ela |
-sta |
otteesta |
ottehista / otteista |
All |
-lle |
otteelle |
ottehille / otteille |
Ade |
-lla |
otteella |
ottehilla / otteilla |
Abl |
-lta |
otteelta |
ottehilta / otteilta |
Tra |
-ksi |
otteeksi |
ottehiksi / otteiksi |
Ess |
-na |
otteena |
ottehina / otteina |
Abe |
-tta |
otteetta |
ottehitta / otteitta |
Com |
-ne |
- |
ottehine / otteine |
Ins |
-in |
- |
ottehin / ottein |
Singular
Plural
Nom
-
ote
otteet
Par
-ta
otetta
otteita / ottehia
Gen
-n
otteen
otteitten / otteiden / ottehien / ottehitten
Ill
mihin
otteeseen
otteisiin / otteihin / ottehisin
Ine
-ssa
otteessa
ottehissa / otteissa
Ela
-sta
otteesta
ottehista / otteista
All
-lle
otteelle
ottehille / otteille
Ade
-lla
otteella
ottehilla / otteilla
Abl
-lta
otteelta
ottehilta / otteilta
Tra
-ksi
otteeksi
ottehiksi / otteiksi
Ess
-na
otteena
ottehina / otteina
Abe
-tta
otteetta
ottehitta / otteitta
Com
-ne
-
ottehine / otteine
Ins
-in
-
ottehin / ottein
| extract | ote, uute, ekstrakti, poiminto, mehuste |
| grip | ote, pito, kahva, kädensija, matkalaukku, kantokassi |
| excerpt | ote, poiminto |
| hold | ote, ruuma, lastiruuma, kiinnekohta, tuki, vaikutus |
| clasp | lukko, solki, haka, kädenpuristus, ote, syleily |
| clutch | kytkin, poikue, ote, pesällinen munia, pesue |
| purchase | osto, hankinta, ostaminen, ostos, ote, tuki |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ottee |
ottee |
ottee |
ottee |
ottee |
ottee |
Par |
-ta |
otetta |
otteita |
otetta |
otteita |
otetta |
otteita |
Gen |
-n |
ottee |
otteitte |
ottee |
otteitte |
ottee |
otteitte |
Ill |
mihin |
otteesee |
otteisii |
otteesee |
otteisii |
otteesee |
otteisii |
Ine |
-ssa |
otteessa |
ottehissa |
otteessa |
ottehissa |
otteessa |
ottehissa |
Ela |
-sta |
otteesta |
ottehista |
otteesta |
ottehista |
otteesta |
ottehista |
All |
-lle |
otteelle |
ottehille |
otteelle |
ottehille |
otteelle |
ottehille |
Ade |
-lla |
otteella |
ottehilla |
otteella |
ottehilla |
otteella |
ottehilla |
Abl |
-lta |
otteelta |
ottehilta |
otteelta |
ottehilta |
otteelta |
ottehilta |
Tra |
-ksi |
otteekse |
ottehikse |
otteekse |
ottehikse |
otteekse |
ottehiks |
Ess |
-na |
otteena |
ottehina |
otteena |
ottehina |
otteena |
ottehina |
Abe |
-tta |
otteetta |
ottehitta |
otteetta |
ottehitta |
otteetta |
ottehitta |
Com |
-ne |
- |
ottehine |
- |
ottehine |
- |
ottehin |
Singular
Plural
Nom
-
ottee
ottee
ottee
ottee
ottee
ottee
Par
-ta
otetta
otetta
otetta
otteita
otteita
otteita
Gen
-n
ottee
ottee
ottee
otteitte
otteitte
otteitte
Ill
mihin
otteesee
otteesee
otteesee
otteisii
otteisii
otteisii
Ine
-ssa
otteessa
otteessa
otteessa
ottehissa
ottehissa
ottehissa
Ela
-sta
otteesta
otteesta
otteesta
ottehista
ottehista
ottehista
All
-lle
otteelle
otteelle
otteelle
ottehille
ottehille
ottehille
Ade
-lla
otteella
otteella
otteella
ottehilla
ottehilla
ottehilla
Abl
-lta
otteelta
otteelta
otteelta
ottehilta
ottehilta
ottehilta
Tra
-ksi
otteekse
otteekse
otteekse
ottehikse
ottehikse
ottehiks
Ess
-na
otteena
otteena
otteena
ottehina
ottehina
ottehina
Abe
-tta
otteetta
otteetta
otteetta
ottehitta
ottehitta
ottehitta
Com
-ne
-
-
-
ottehine
ottehine
ottehin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ottee |
ottee |
ottee |
ottee |
ottee |
ottee |
Par |
-ta |
otetta |
otteita |
otetta |
otteita |
otetta |
otteita |
Gen |
-n |
ottee |
otteitte |
ottee |
otteitte |
ottee |
otteitte |
Ill |
mihin |
otteesee |
otteisii |
otteesee |
otteisii |
otteesee |
otteisii |
Ine |
-ssa |
otteessa |
ottehissa |
otteessa |
ottehissa |
otteessa |
ottehissa |
Ela |
-sta |
otteesta |
ottehista |
otteesta |
ottehista |
otteesta |
ottehista |
All |
-lle |
otteelle |
ottehille |
otteelle |
ottehille |
otteelle |
ottehille |
Ade |
-lla |
otteella |
ottehilla |
otteella |
ottehilla |
otteella |
ottehilla |
Abl |
-lta |
otteelta |
ottehilta |
otteelta |
ottehilta |
otteelta |
ottehilta |
Tra |
-ksi |
otteekse |
ottehikse |
otteekse |
ottehikse |
otteekse |
ottehiks |
Ess |
-na |
otteena |
ottehina |
otteena |
ottehina |
otteena |
ottehina |
Abe |
-tta |
otteetta |
ottehitta |
otteetta |
ottehitta |
otteetta |
ottehitta |
Com |
-ne |
- |
ottehine |
- |
ottehine |
- |
ottehin |
Singular
Plural
Nom
-
ottee
ottee
ottee
ottee
ottee
ottee
Par
-ta
otetta
otetta
otetta
otteita
otteita
otteita
Gen
-n
ottee
ottee
ottee
otteitte
otteitte
otteitte
Ill
mihin
otteesee
otteesee
otteesee
otteisii
otteisii
otteisii
Ine
-ssa
otteessa
otteessa
otteessa
ottehissa
ottehissa
ottehissa
Ela
-sta
otteesta
otteesta
otteesta
ottehista
ottehista
ottehista
All
-lle
otteelle
otteelle
otteelle
ottehille
ottehille
ottehille
Ade
-lla
otteella
otteella
otteella
ottehilla
ottehilla
ottehilla
Abl
-lta
otteelta
otteelta
otteelta
ottehilta
ottehilta
ottehilta
Tra
-ksi
otteekse
otteekse
otteekse
ottehikse
ottehikse
ottehiks
Ess
-na
otteena
otteena
otteena
ottehina
ottehina
ottehina
Abe
-tta
otteetta
otteetta
otteetta
ottehitta
ottehitta
ottehitta
Com
-ne
-
-
-
ottehine
ottehine
ottehin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
takako |
takatko / taatko / ta’atko |
Par |
-ta |
takaako |
takojako |
Gen |
-n |
taanko / ta’anko |
takojenko |
Ill |
mihin |
takaanko |
takoihinko |
Ine |
-ssa |
taassako / ta’assako |
taoissako / ta’oissako |
Ela |
-sta |
taastako / ta’astako |
taoistako / ta’oistako |
All |
-lle |
taalleko / ta’alleko |
taoilleko / ta’oilleko |
Ade |
-lla |
taallako / ta’allako |
taoillako / ta’oillako |
Abl |
-lta |
taaltako / ta’altako |
taoiltako / ta’oiltako |
Tra |
-ksi |
taaksiko / ta’aksiko |
taoiksiko / ta’oiksiko |
Ess |
-na |
takanako |
takoinako |
Abe |
-tta |
taattako / ta’attako |
taoittako / ta’oittako |
Com |
-ne |
- |
takoineko |
Ins |
-in |
- |
taoinko / ta’oinko |
Singular
Plural
Nom
-
takako
takatko / taatko / ta’atko
Par
-ta
takaako
takojako
Gen
-n
taanko / ta’anko
takojenko
Ill
mihin
takaanko
takoihinko
Ine
-ssa
taassako / ta’assako
taoissako / ta’oissako
Ela
-sta
taastako / ta’astako
taoistako / ta’oistako
All
-lle
taalleko / ta’alleko
taoilleko / ta’oilleko
Ade
-lla
taallako / ta’allako
taoillako / ta’oillako
Abl
-lta
taaltako / ta’altako
taoiltako / ta’oiltako
Tra
-ksi
taaksiko / ta’aksiko
taoiksiko / ta’oiksiko
Ess
-na
takanako
takoinako
Abe
-tta
taattako / ta’attako
taoittako / ta’oittako
Com
-ne
-
takoineko
Ins
-in
-
taoinko / ta’oinko
| rear | taka- |
| back | selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka- |
| backward | takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka- |
| posterior | taka-, taempi |
| tail | perä-, taka- |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net