oppimisteknologioiden |
Noun, Derivation with suffix s |
|
+ tekno |
Noun, Singular Nominative |
|
+ logia |
Noun, Plural Genitive |
|
Noun, Derivation with suffix s |
||
Noun, Plural Genitive |
||
Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s |
||
+ tekno |
Noun, Singular Nominative |
|
+ logia |
Noun, Plural Genitive |
|
Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s |
||
Noun, Plural Genitive |
||
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
oppiminen |
oppimiset |
Par |
-ta |
oppimista |
oppimisia |
Gen |
-n |
oppimisen |
oppimisien / oppimisten |
Ill |
mihin |
oppimiseen |
oppimisiin |
Ine |
-ssa |
oppimisessa |
oppimisissa |
Ela |
-sta |
oppimisesta |
oppimisista |
All |
-lle |
oppimiselle |
oppimisille |
Ade |
-lla |
oppimisella |
oppimisilla |
Abl |
-lta |
oppimiselta |
oppimisilta |
Tra |
-ksi |
oppimiseksi |
oppimisiksi |
Ess |
-na |
oppimisena |
oppimisina |
Abe |
-tta |
oppimisetta |
oppimisitta |
Com |
-ne |
- |
oppimisine |
Ins |
-in |
- |
oppimisin |
Singular
Plural
Nom
-
oppiminen
oppimiset
Par
-ta
oppimista
oppimisia
Gen
-n
oppimisen
oppimisien / oppimisten
Ill
mihin
oppimiseen
oppimisiin
Ine
-ssa
oppimisessa
oppimisissa
Ela
-sta
oppimisesta
oppimisista
All
-lle
oppimiselle
oppimisille
Ade
-lla
oppimisella
oppimisilla
Abl
-lta
oppimiselta
oppimisilta
Tra
-ksi
oppimiseksi
oppimisiksi
Ess
-na
oppimisena
oppimisina
Abe
-tta
oppimisetta
oppimisitta
Com
-ne
-
oppimisine
Ins
-in
-
oppimisin
| learning | oppiminen, oppi, oppineisuus |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
oppimise |
oppimise |
oppimise |
oppimise |
oppimise |
oppimise |
Par |
-ta |
oppimista |
oppimisia |
oppimista |
oppimisia |
oppimista |
oppimisia |
Gen |
-n |
oppimise |
oppimisie |
oppimise |
oppimisie |
oppimise |
oppimisie |
Ill |
mihin |
oppimisee |
oppimisii |
oppimisee |
oppimisii |
oppimisee |
oppimisii |
Ine |
-ssa |
oppimisessa |
oppimisissa |
oppimisessa |
oppimisissa |
oppimisessa |
oppimisissa |
Ela |
-sta |
oppimisesta |
oppimisista |
oppimisesta |
oppimisista |
oppimisesta |
oppimisista |
All |
-lle |
oppimiselle |
oppimisille |
oppimiselle |
oppimisille |
oppimiselle |
oppimisille |
Ade |
-lla |
oppimisella |
oppimisilla |
oppimisella |
oppimisilla |
oppimisella |
oppimisilla |
Abl |
-lta |
oppimiselta |
oppimisilta |
oppimiselta |
oppimisilta |
oppimiselta |
oppimisilta |
Tra |
-ksi |
oppimisekse |
oppimisikse |
oppimisekse |
oppimisikse |
oppimisekse |
oppimisikse |
Ess |
-na |
oppimisena |
oppimisina |
oppimisena |
oppimisina |
oppimisena |
oppimisina |
Abe |
-tta |
oppimisetta |
oppimisitta |
oppimisetta |
oppimisitta |
oppimisetta |
oppimisitta |
Com |
-ne |
- |
oppimisine |
- |
oppimisine |
- |
oppimisine |
Singular
Plural
Nom
-
oppimise
oppimise
oppimise
oppimise
oppimise
oppimise
Par
-ta
oppimista
oppimista
oppimista
oppimisia
oppimisia
oppimisia
Gen
-n
oppimise
oppimise
oppimise
oppimisie
oppimisie
oppimisie
Ill
mihin
oppimisee
oppimisee
oppimisee
oppimisii
oppimisii
oppimisii
Ine
-ssa
oppimisessa
oppimisessa
oppimisessa
oppimisissa
oppimisissa
oppimisissa
Ela
-sta
oppimisesta
oppimisesta
oppimisesta
oppimisista
oppimisista
oppimisista
All
-lle
oppimiselle
oppimiselle
oppimiselle
oppimisille
oppimisille
oppimisille
Ade
-lla
oppimisella
oppimisella
oppimisella
oppimisilla
oppimisilla
oppimisilla
Abl
-lta
oppimiselta
oppimiselta
oppimiselta
oppimisilta
oppimisilta
oppimisilta
Tra
-ksi
oppimisekse
oppimisekse
oppimisekse
oppimisikse
oppimisikse
oppimisikse
Ess
-na
oppimisena
oppimisena
oppimisena
oppimisina
oppimisina
oppimisina
Abe
-tta
oppimisetta
oppimisetta
oppimisetta
oppimisitta
oppimisitta
oppimisitta
Com
-ne
-
-
-
oppimisine
oppimisine
oppimisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
oppimise |
oppimise |
oppimise |
oppimise |
oppimise |
oppimise |
Par |
-ta |
oppimista |
oppimisia |
oppimista |
oppimisia |
oppimista |
oppimisia |
Gen |
-n |
oppimise |
oppimisie |
oppimise |
oppimisie |
oppimise |
oppimisie |
Ill |
mihin |
oppimisee |
oppimisii |
oppimisee |
oppimisii |
oppimisee |
oppimisii |
Ine |
-ssa |
oppimisessa |
oppimisissa |
oppimisessa |
oppimisissa |
oppimisessa |
oppimisissa |
Ela |
-sta |
oppimisesta |
oppimisista |
oppimisesta |
oppimisista |
oppimisesta |
oppimisista |
All |
-lle |
oppimiselle |
oppimisille |
oppimiselle |
oppimisille |
oppimiselle |
oppimisille |
Ade |
-lla |
oppimisella |
oppimisilla |
oppimisella |
oppimisilla |
oppimisella |
oppimisilla |
Abl |
-lta |
oppimiselta |
oppimisilta |
oppimiselta |
oppimisilta |
oppimiselta |
oppimisilta |
Tra |
-ksi |
oppimisekse |
oppimisikse |
oppimisekse |
oppimisikse |
oppimisekse |
oppimisikse |
Ess |
-na |
oppimisena |
oppimisina |
oppimisena |
oppimisina |
oppimisena |
oppimisina |
Abe |
-tta |
oppimisetta |
oppimisitta |
oppimisetta |
oppimisitta |
oppimisetta |
oppimisitta |
Com |
-ne |
- |
oppimisine |
- |
oppimisine |
- |
oppimisine |
Singular
Plural
Nom
-
oppimise
oppimise
oppimise
oppimise
oppimise
oppimise
Par
-ta
oppimista
oppimista
oppimista
oppimisia
oppimisia
oppimisia
Gen
-n
oppimise
oppimise
oppimise
oppimisie
oppimisie
oppimisie
Ill
mihin
oppimisee
oppimisee
oppimisee
oppimisii
oppimisii
oppimisii
Ine
-ssa
oppimisessa
oppimisessa
oppimisessa
oppimisissa
oppimisissa
oppimisissa
Ela
-sta
oppimisesta
oppimisesta
oppimisesta
oppimisista
oppimisista
oppimisista
All
-lle
oppimiselle
oppimiselle
oppimiselle
oppimisille
oppimisille
oppimisille
Ade
-lla
oppimisella
oppimisella
oppimisella
oppimisilla
oppimisilla
oppimisilla
Abl
-lta
oppimiselta
oppimiselta
oppimiselta
oppimisilta
oppimisilta
oppimisilta
Tra
-ksi
oppimisekse
oppimisekse
oppimisekse
oppimisikse
oppimisikse
oppimisikse
Ess
-na
oppimisena
oppimisena
oppimisena
oppimisina
oppimisina
oppimisina
Abe
-tta
oppimisetta
oppimisetta
oppimisetta
oppimisitta
oppimisitta
oppimisitta
Com
-ne
-
-
-
oppimisine
oppimisine
oppimisine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tekno |
teknot |
Par |
-ta |
teknoa |
teknoja |
Gen |
-n |
teknon |
teknojen |
Ill |
mihin |
teknoon |
teknoihin |
Ine |
-ssa |
teknossa |
teknoissa |
Ela |
-sta |
teknosta |
teknoista |
All |
-lle |
teknolle |
teknoille |
Ade |
-lla |
teknolla |
teknoilla |
Abl |
-lta |
teknolta |
teknoilta |
Tra |
-ksi |
teknoksi |
teknoiksi |
Ess |
-na |
teknona |
teknoina |
Abe |
-tta |
teknotta |
teknoitta |
Com |
-ne |
- |
teknoine |
Ins |
-in |
- |
teknoin |
Singular
Plural
Nom
-
tekno
teknot
Par
-ta
teknoa
teknoja
Gen
-n
teknon
teknojen
Ill
mihin
teknoon
teknoihin
Ine
-ssa
teknossa
teknoissa
Ela
-sta
teknosta
teknoista
All
-lle
teknolle
teknoille
Ade
-lla
teknolla
teknoilla
Abl
-lta
teknolta
teknoilta
Tra
-ksi
teknoksi
teknoiksi
Ess
-na
teknona
teknoina
Abe
-tta
teknotta
teknoitta
Com
-ne
-
teknoine
Ins
-in
-
teknoin
| techno | |
| technological | |
| technology | |
| technochemical |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tekno |
tekno |
tekno |
tekno |
tekno |
tekno |
Par |
-ta |
teknoa |
teknoja |
teknoa |
teknoja |
teknoa |
teknoja |
Gen |
-n |
tekno |
teknoje |
tekno |
teknoje |
tekno |
teknoje |
Ill |
mihin |
teknoo |
teknoihi |
teknoo |
teknoihi |
teknoo |
teknoihi |
Ine |
-ssa |
teknossa |
teknoissa |
teknossa |
teknoissa |
teknossa |
teknoissa |
Ela |
-sta |
teknosta |
teknoista |
teknosta |
teknoista |
teknosta |
teknoista |
All |
-lle |
teknolle |
teknoille |
teknolle |
teknoille |
teknolle |
teknoille |
Ade |
-lla |
teknolla |
teknoilla |
teknolla |
teknoilla |
teknolla |
teknoilla |
Abl |
-lta |
teknolta |
teknoilta |
teknolta |
teknoilta |
teknolta |
teknoilta |
Tra |
-ksi |
teknokse |
teknoikse |
teknokse |
teknoikse |
teknokse |
teknoikse |
Ess |
-na |
teknona |
teknoina |
teknona |
teknoina |
teknona |
teknoina |
Abe |
-tta |
teknotta |
teknoitta |
teknotta |
teknoitta |
teknotta |
teknoitta |
Com |
-ne |
- |
teknoine |
- |
teknoine |
- |
teknoine |
Singular
Plural
Nom
-
tekno
tekno
tekno
tekno
tekno
tekno
Par
-ta
teknoa
teknoa
teknoa
teknoja
teknoja
teknoja
Gen
-n
tekno
tekno
tekno
teknoje
teknoje
teknoje
Ill
mihin
teknoo
teknoo
teknoo
teknoihi
teknoihi
teknoihi
Ine
-ssa
teknossa
teknossa
teknossa
teknoissa
teknoissa
teknoissa
Ela
-sta
teknosta
teknosta
teknosta
teknoista
teknoista
teknoista
All
-lle
teknolle
teknolle
teknolle
teknoille
teknoille
teknoille
Ade
-lla
teknolla
teknolla
teknolla
teknoilla
teknoilla
teknoilla
Abl
-lta
teknolta
teknolta
teknolta
teknoilta
teknoilta
teknoilta
Tra
-ksi
teknokse
teknokse
teknokse
teknoikse
teknoikse
teknoikse
Ess
-na
teknona
teknona
teknona
teknoina
teknoina
teknoina
Abe
-tta
teknotta
teknotta
teknotta
teknoitta
teknoitta
teknoitta
Com
-ne
-
-
-
teknoine
teknoine
teknoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tekno |
tekno |
tekno |
tekno |
tekno |
tekno |
Par |
-ta |
teknoa |
teknoja |
teknoa |
teknoja |
teknoa |
teknoja |
Gen |
-n |
tekno |
teknoje |
tekno |
teknoje |
tekno |
teknoje |
Ill |
mihin |
teknoo |
teknoihi |
teknoo |
teknoihi |
teknoo |
teknoihi |
Ine |
-ssa |
teknossa |
teknoissa |
teknossa |
teknoissa |
teknossa |
teknoissa |
Ela |
-sta |
teknosta |
teknoista |
teknosta |
teknoista |
teknosta |
teknoista |
All |
-lle |
teknolle |
teknoille |
teknolle |
teknoille |
teknolle |
teknoille |
Ade |
-lla |
teknolla |
teknoilla |
teknolla |
teknoilla |
teknolla |
teknoilla |
Abl |
-lta |
teknolta |
teknoilta |
teknolta |
teknoilta |
teknolta |
teknoilta |
Tra |
-ksi |
teknokse |
teknoikse |
teknokse |
teknoikse |
teknokse |
teknoikse |
Ess |
-na |
teknona |
teknoina |
teknona |
teknoina |
teknona |
teknoina |
Abe |
-tta |
teknotta |
teknoitta |
teknotta |
teknoitta |
teknotta |
teknoitta |
Com |
-ne |
- |
teknoine |
- |
teknoine |
- |
teknoine |
Singular
Plural
Nom
-
tekno
tekno
tekno
tekno
tekno
tekno
Par
-ta
teknoa
teknoa
teknoa
teknoja
teknoja
teknoja
Gen
-n
tekno
tekno
tekno
teknoje
teknoje
teknoje
Ill
mihin
teknoo
teknoo
teknoo
teknoihi
teknoihi
teknoihi
Ine
-ssa
teknossa
teknossa
teknossa
teknoissa
teknoissa
teknoissa
Ela
-sta
teknosta
teknosta
teknosta
teknoista
teknoista
teknoista
All
-lle
teknolle
teknolle
teknolle
teknoille
teknoille
teknoille
Ade
-lla
teknolla
teknolla
teknolla
teknoilla
teknoilla
teknoilla
Abl
-lta
teknolta
teknolta
teknolta
teknoilta
teknoilta
teknoilta
Tra
-ksi
teknokse
teknokse
teknokse
teknoikse
teknoikse
teknoikse
Ess
-na
teknona
teknona
teknona
teknoina
teknoina
teknoina
Abe
-tta
teknotta
teknotta
teknotta
teknoitta
teknoitta
teknoitta
Com
-ne
-
-
-
teknoine
teknoine
teknoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
logia |
logiat |
Par |
-ta |
logiaa |
logioita |
Gen |
-n |
logian |
logioitten / logioiden |
Ill |
mihin |
logiaan |
logioihin |
Ine |
-ssa |
logiassa |
logioissa |
Ela |
-sta |
logiasta |
logioista |
All |
-lle |
logialle |
logioille |
Ade |
-lla |
logialla |
logioilla |
Abl |
-lta |
logialta |
logioilta |
Tra |
-ksi |
logiaksi |
logioiksi |
Ess |
-na |
logiana |
logioina |
Abe |
-tta |
logiatta |
logioitta |
Com |
-ne |
- |
logioine |
Ins |
-in |
- |
logioin |
Singular
Plural
Nom
-
logia
logiat
Par
-ta
logiaa
logioita
Gen
-n
logian
logioitten / logioiden
Ill
mihin
logiaan
logioihin
Ine
-ssa
logiassa
logioissa
Ela
-sta
logiasta
logioista
All
-lle
logialle
logioille
Ade
-lla
logialla
logioilla
Abl
-lta
logialta
logioilta
Tra
-ksi
logiaksi
logioiksi
Ess
-na
logiana
logioina
Abe
-tta
logiatta
logioitta
Com
-ne
-
logioine
Ins
-in
-
logioin
| numerology | |
| oncology | |
| radiology | |
| hydrology | |
| Pathology |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
logia |
logia |
logia |
logia |
logia |
logia |
Par |
-ta |
logiaa |
logioita |
logiaa |
logioita |
logiaa |
logioita |
Gen |
-n |
logia |
logioitte |
logia |
logioitte |
logia |
logioitte |
Ill |
mihin |
logiaa |
logioihi |
logiaa |
logioihi |
logiaa |
logioihi |
Ine |
-ssa |
logiassa |
logioissa |
logiassa |
logioissa |
logiassa |
logioissa |
Ela |
-sta |
logiasta |
logioista |
logiasta |
logioista |
logiasta |
logioista |
All |
-lle |
logialle |
logioille |
logialle |
logioille |
logialle |
logioille |
Ade |
-lla |
logialla |
logioilla |
logialla |
logioilla |
logialla |
logioilla |
Abl |
-lta |
logialta |
logioilta |
logialta |
logioilta |
logialta |
logioilta |
Tra |
-ksi |
logiakse |
logioikse |
logiakse |
logioikse |
logiakse |
logioikse |
Ess |
-na |
logiana |
logioina |
logiana |
logioina |
logiana |
logioina |
Abe |
-tta |
logiatta |
logioitta |
logiatta |
logioitta |
logiatta |
logioitta |
Com |
-ne |
- |
logioine |
- |
logioine |
- |
logioine |
Singular
Plural
Nom
-
logia
logia
logia
logia
logia
logia
Par
-ta
logiaa
logiaa
logiaa
logioita
logioita
logioita
Gen
-n
logia
logia
logia
logioitte
logioitte
logioitte
Ill
mihin
logiaa
logiaa
logiaa
logioihi
logioihi
logioihi
Ine
-ssa
logiassa
logiassa
logiassa
logioissa
logioissa
logioissa
Ela
-sta
logiasta
logiasta
logiasta
logioista
logioista
logioista
All
-lle
logialle
logialle
logialle
logioille
logioille
logioille
Ade
-lla
logialla
logialla
logialla
logioilla
logioilla
logioilla
Abl
-lta
logialta
logialta
logialta
logioilta
logioilta
logioilta
Tra
-ksi
logiakse
logiakse
logiakse
logioikse
logioikse
logioikse
Ess
-na
logiana
logiana
logiana
logioina
logioina
logioina
Abe
-tta
logiatta
logiatta
logiatta
logioitta
logioitta
logioitta
Com
-ne
-
-
-
logioine
logioine
logioine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
logia |
logia |
logia |
logia |
logia |
logia |
Par |
-ta |
logiaa |
logioita |
logiaa |
logioita |
logiaa |
logioita |
Gen |
-n |
logia |
logioitte |
logia |
logioitte |
logia |
logioitte |
Ill |
mihin |
logiaa |
logioihi |
logiaa |
logioihi |
logiaa |
logioihi |
Ine |
-ssa |
logiassa |
logioissa |
logiassa |
logioissa |
logiassa |
logioissa |
Ela |
-sta |
logiasta |
logioista |
logiasta |
logioista |
logiasta |
logioista |
All |
-lle |
logialle |
logioille |
logialle |
logioille |
logialle |
logioille |
Ade |
-lla |
logialla |
logioilla |
logialla |
logioilla |
logialla |
logioilla |
Abl |
-lta |
logialta |
logioilta |
logialta |
logioilta |
logialta |
logioilta |
Tra |
-ksi |
logiakse |
logioikse |
logiakse |
logioikse |
logiakse |
logioikse |
Ess |
-na |
logiana |
logioina |
logiana |
logioina |
logiana |
logioina |
Abe |
-tta |
logiatta |
logioitta |
logiatta |
logioitta |
logiatta |
logioitta |
Com |
-ne |
- |
logioine |
- |
logioine |
- |
logioine |
Singular
Plural
Nom
-
logia
logia
logia
logia
logia
logia
Par
-ta
logiaa
logiaa
logiaa
logioita
logioita
logioita
Gen
-n
logia
logia
logia
logioitte
logioitte
logioitte
Ill
mihin
logiaa
logiaa
logiaa
logioihi
logioihi
logioihi
Ine
-ssa
logiassa
logiassa
logiassa
logioissa
logioissa
logioissa
Ela
-sta
logiasta
logiasta
logiasta
logioista
logioista
logioista
All
-lle
logialle
logialle
logialle
logioille
logioille
logioille
Ade
-lla
logialla
logialla
logialla
logioilla
logioilla
logioilla
Abl
-lta
logialta
logialta
logialta
logioilta
logioilta
logioilta
Tra
-ksi
logiakse
logiakse
logiakse
logioikse
logioikse
logioikse
Ess
-na
logiana
logiana
logiana
logioina
logioina
logioina
Abe
-tta
logiatta
logiatta
logiatta
logioitta
logioitta
logioitta
Com
-ne
-
-
-
logioine
logioine
logioine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
teknologia |
teknologiat |
Par |
-ta |
teknologiaa |
teknologioita |
Gen |
-n |
teknologian |
teknologioitten / teknologioiden |
Ill |
mihin |
teknologiaan |
teknologioihin |
Ine |
-ssa |
teknologiassa |
teknologioissa |
Ela |
-sta |
teknologiasta |
teknologioista |
All |
-lle |
teknologialle |
teknologioille |
Ade |
-lla |
teknologialla |
teknologioilla |
Abl |
-lta |
teknologialta |
teknologioilta |
Tra |
-ksi |
teknologiaksi |
teknologioiksi |
Ess |
-na |
teknologiana |
teknologioina |
Abe |
-tta |
teknologiatta |
teknologioitta |
Com |
-ne |
- |
teknologioine |
Ins |
-in |
- |
teknologioin |
Singular
Plural
Nom
-
teknologia
teknologiat
Par
-ta
teknologiaa
teknologioita
Gen
-n
teknologian
teknologioitten / teknologioiden
Ill
mihin
teknologiaan
teknologioihin
Ine
-ssa
teknologiassa
teknologioissa
Ela
-sta
teknologiasta
teknologioista
All
-lle
teknologialle
teknologioille
Ade
-lla
teknologialla
teknologioilla
Abl
-lta
teknologialta
teknologioilta
Tra
-ksi
teknologiaksi
teknologioiksi
Ess
-na
teknologiana
teknologioina
Abe
-tta
teknologiatta
teknologioitta
Com
-ne
-
teknologioine
Ins
-in
-
teknologioin
| technology | teknologia, tekniikka |
| tech | teknologia, tekniikka, teknikko, teknillinen opisto |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teknologia |
teknologia |
teknologia |
teknologia |
teknologia |
teknologia |
Par |
-ta |
teknologiaa |
teknologioita |
teknologiaa |
teknologioita |
teknologiaa |
teknologioita |
Gen |
-n |
teknologia |
teknologioitte |
teknologia |
teknologioitte |
teknologia |
teknologioitte |
Ill |
mihin |
teknologiaa |
teknologioihi |
teknologiaa |
teknologioihi |
teknologiaa |
teknologioihi |
Ine |
-ssa |
teknologiassa |
teknologioissa |
teknologiassa |
teknologioissa |
teknologiassa |
teknologioissa |
Ela |
-sta |
teknologiasta |
teknologioista |
teknologiasta |
teknologioista |
teknologiasta |
teknologioista |
All |
-lle |
teknologialle |
teknologioille |
teknologialle |
teknologioille |
teknologialle |
teknologioille |
Ade |
-lla |
teknologialla |
teknologioilla |
teknologialla |
teknologioilla |
teknologialla |
teknologioilla |
Abl |
-lta |
teknologialta |
teknologioilta |
teknologialta |
teknologioilta |
teknologialta |
teknologioilta |
Tra |
-ksi |
teknologiakse |
teknologioikse |
teknologiakse |
teknologioikse |
teknologiakse |
teknologioikse |
Ess |
-na |
teknologiana |
teknologioina |
teknologiana |
teknologioina |
teknologiana |
teknologioina |
Abe |
-tta |
teknologiatta |
teknologioitta |
teknologiatta |
teknologioitta |
teknologiatta |
teknologioitta |
Com |
-ne |
- |
teknologioine |
- |
teknologioine |
- |
teknologioine |
Singular
Plural
Nom
-
teknologia
teknologia
teknologia
teknologia
teknologia
teknologia
Par
-ta
teknologiaa
teknologiaa
teknologiaa
teknologioita
teknologioita
teknologioita
Gen
-n
teknologia
teknologia
teknologia
teknologioitte
teknologioitte
teknologioitte
Ill
mihin
teknologiaa
teknologiaa
teknologiaa
teknologioihi
teknologioihi
teknologioihi
Ine
-ssa
teknologiassa
teknologiassa
teknologiassa
teknologioissa
teknologioissa
teknologioissa
Ela
-sta
teknologiasta
teknologiasta
teknologiasta
teknologioista
teknologioista
teknologioista
All
-lle
teknologialle
teknologialle
teknologialle
teknologioille
teknologioille
teknologioille
Ade
-lla
teknologialla
teknologialla
teknologialla
teknologioilla
teknologioilla
teknologioilla
Abl
-lta
teknologialta
teknologialta
teknologialta
teknologioilta
teknologioilta
teknologioilta
Tra
-ksi
teknologiakse
teknologiakse
teknologiakse
teknologioikse
teknologioikse
teknologioikse
Ess
-na
teknologiana
teknologiana
teknologiana
teknologioina
teknologioina
teknologioina
Abe
-tta
teknologiatta
teknologiatta
teknologiatta
teknologioitta
teknologioitta
teknologioitta
Com
-ne
-
-
-
teknologioine
teknologioine
teknologioine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teknologia |
teknologia |
teknologia |
teknologia |
teknologia |
teknologia |
Par |
-ta |
teknologiaa |
teknologioita |
teknologiaa |
teknologioita |
teknologiaa |
teknologioita |
Gen |
-n |
teknologia |
teknologioitte |
teknologia |
teknologioitte |
teknologia |
teknologioitte |
Ill |
mihin |
teknologiaa |
teknologioihi |
teknologiaa |
teknologioihi |
teknologiaa |
teknologioihi |
Ine |
-ssa |
teknologiassa |
teknologioissa |
teknologiassa |
teknologioissa |
teknologiassa |
teknologioissa |
Ela |
-sta |
teknologiasta |
teknologioista |
teknologiasta |
teknologioista |
teknologiasta |
teknologioista |
All |
-lle |
teknologialle |
teknologioille |
teknologialle |
teknologioille |
teknologialle |
teknologioille |
Ade |
-lla |
teknologialla |
teknologioilla |
teknologialla |
teknologioilla |
teknologialla |
teknologioilla |
Abl |
-lta |
teknologialta |
teknologioilta |
teknologialta |
teknologioilta |
teknologialta |
teknologioilta |
Tra |
-ksi |
teknologiakse |
teknologioikse |
teknologiakse |
teknologioikse |
teknologiakse |
teknologioikse |
Ess |
-na |
teknologiana |
teknologioina |
teknologiana |
teknologioina |
teknologiana |
teknologioina |
Abe |
-tta |
teknologiatta |
teknologioitta |
teknologiatta |
teknologioitta |
teknologiatta |
teknologioitta |
Com |
-ne |
- |
teknologioine |
- |
teknologioine |
- |
teknologioine |
Singular
Plural
Nom
-
teknologia
teknologia
teknologia
teknologia
teknologia
teknologia
Par
-ta
teknologiaa
teknologiaa
teknologiaa
teknologioita
teknologioita
teknologioita
Gen
-n
teknologia
teknologia
teknologia
teknologioitte
teknologioitte
teknologioitte
Ill
mihin
teknologiaa
teknologiaa
teknologiaa
teknologioihi
teknologioihi
teknologioihi
Ine
-ssa
teknologiassa
teknologiassa
teknologiassa
teknologioissa
teknologioissa
teknologioissa
Ela
-sta
teknologiasta
teknologiasta
teknologiasta
teknologioista
teknologioista
teknologioista
All
-lle
teknologialle
teknologialle
teknologialle
teknologioille
teknologioille
teknologioille
Ade
-lla
teknologialla
teknologialla
teknologialla
teknologioilla
teknologioilla
teknologioilla
Abl
-lta
teknologialta
teknologialta
teknologialta
teknologioilta
teknologioilta
teknologioilta
Tra
-ksi
teknologiakse
teknologiakse
teknologiakse
teknologioikse
teknologioikse
teknologioikse
Ess
-na
teknologiana
teknologiana
teknologiana
teknologioina
teknologioina
teknologioina
Abe
-tta
teknologiatta
teknologiatta
teknologiatta
teknologioitta
teknologioitta
teknologioitta
Com
-ne
-
-
-
teknologioine
teknologioine
teknologioine
| to learn | oppia, opetella, saada kuulla |
| to get to | oppia, alkaa vähitellen |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
opin |
|
ii |
opit |
|
iii |
oppii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
opimme / opitaan |
|
ii |
opitte |
|
iii |
oppivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
opin |
|
ii |
opit |
|
iii |
oppi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
opimme / opittiin |
|
ii |
opitte |
|
iii |
oppivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen oppinut |
en ole oppinut |
ii |
olet oppinut |
et ole oppinut |
iii |
on oppinut |
ei ole oppinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme oppineet |
emme ole oppineet |
ii |
olette oppineet |
ette ole oppineet |
iii |
ovat oppineet |
eivät ole oppineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin oppinut |
en ollut oppinut |
ii |
olit oppinut |
et ollut oppinut |
iii |
oli oppinut |
ei ollut oppinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme oppineet |
emme olleet oppineet |
ii |
olitte oppineet |
ette olleet oppineet |
iii |
olivat oppineet |
eivät olleet oppineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
oppisin |
|
ii |
oppisit |
|
iii |
oppisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
oppisimme |
|
ii |
oppisitte |
|
iii |
oppisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin oppinut |
en olisi oppinut |
ii |
olisit oppinut |
et olisi oppinut |
iii |
olisi oppinut |
ei olisi oppinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme oppineet |
emme olisi oppineet |
ii |
olisitte oppineet |
ette olisi oppineet |
iii |
olisivat oppineet |
eivät olisi oppineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
oppinen |
en oppine |
ii |
oppinet |
et oppine |
iii |
oppinee |
ei oppine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
oppinemme |
emme oppine |
ii |
oppinette |
ette oppine |
iii |
oppinevat |
eivät oppine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen oppinut |
en liene oppinut |
ii |
lienet oppinut |
et liene oppinut |
iii |
lienee oppinut |
ei liene oppinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme oppineet |
emme liene oppineet |
ii |
lienette oppineet |
ette liene oppineet |
iii |
lienevät oppineet |
eivät liene oppineet |
Singular
i |
- |
ii |
opi |
iii |
oppikoon |
Plural
i |
oppikaamme |
ii |
oppikaa |
iii |
oppikoot |
Nom |
- |
oppia |
Tra |
-ksi |
oppiaksensa / oppiakseen |
Ine |
-ssa |
oppiessa |
Ins |
-in |
oppien |
Ine |
-ssa |
opittaessa (passive) |
Ill |
mihin |
oppimaan |
Ine |
-ssa |
oppimassa |
Ela |
-sta |
oppimasta |
Ade |
-lla |
oppimalla |
Abe |
-tta |
oppimatta |
Ins |
-in |
oppiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
oppiminen |
Par |
-ta |
oppimista |
oppimaisillaan / oppimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
opitaan |
ei opita |
Imperfect |
opittiin |
ei opittu |
Potential |
opittaneen |
ei opittane |
Conditional |
opittaisiin |
ei opittaisi |
Imperative Present |
opittakoon |
älköön opittako |
Imperative Perfect |
olkoon opittu |
älköön opittu |
Positive
Negative
Present
opitaan
ei opita
Imperfect
opittiin
ei opittu
Potential
opittaneen
ei opittane
Conditional
opittaisiin
ei opittaisi
Imperative Present
opittakoon
älköön opittako
Imperative Perfect
olkoon opittu
älköön opittu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
oppiva |
opittava |
2nd |
oppinut |
opittu |
3rd |
oppima |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net