logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

näyttämä, noun

Word analysis
näyttämän

näyttämän

näyttämä

Noun, Singular Genitive

näyttää

Verb, Active voice Infinitive with suffix ma Singular Instructive

näyttää

Verb, Participle with suffix ma Singular Genitive

näkyä

Verb, Passive Infinitive with suffix ma Instructive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

näyttämä

näyttämät

Par

-ta

näyttämätä / näyttämää

näyttämiä

Gen

-n

näyttämän

näyttämien

Ill

mihin

näyttämään

näyttämiin

Ine

-ssa

näyttämässä

näyttämissä

Ela

-sta

näyttämästä

näyttämistä

All

-lle

näyttämälle

näyttämille

Ade

-lla

näyttämällä

näyttämillä

Abl

-lta

näyttämältä

näyttämiltä

Tra

-ksi

näyttämäksi

näyttämiksi

Ess

-na

näyttämänä

näyttäminä

Abe

-tta

näyttämättä

näyttämittä

Com

-ne

-

näyttämine

Ins

-in

-

näyttämin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

näyttämä

näyttämät

Par

-ta

näyttämätä / näyttämää

näyttämiä

Gen

-n

näyttämän

näyttämien

Ill

mihin

näyttämään

näyttämiin

Ine

-ssa

näyttämässä

näyttämissä

Ela

-sta

näyttämästä

näyttämistä

All

-lle

näyttämälle

näyttämille

Ade

-lla

näyttämällä

näyttämillä

Abl

-lta

näyttämältä

näyttämiltä

Tra

-ksi

näyttämäksi

näyttämiksi

Ess

-na

näyttämänä

näyttäminä

Abe

-tta

näyttämättä

näyttämittä

Com

-ne

-

näyttämine

Ins

-in

-

näyttämin

displayed
read-out lukema, näyttämä
displayed by
the reading
shown by
indication
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Helsinki parallel corpus; Tanzil Translation Corpus; OPUS parallel corpus; Europarl; Europarl parallel corpus Kuningas kulkee näyttävästi näyttämän ympärillä. The king walks grandly around the stage. Näyttämässä on uusi näyttely. There is a new exhibition on display. Näyttämää on vaikea hahmottaa. It is difficult to perceive the display. En ole tyytyväinen näyttämääni työhön. I am not satisfied with the work I displayed. Näyttämässä on mielenkiintoinen näytelmä. There is an interesting play being performed. Näyttämääni ei pidä tulkita kirjaimellisesti. Thenäyttämääni should not be interpreted literally. Tästä lähdimme eteenpäin näyttämää kohti. From here, we continued towards the stage. Kuvan näyttämää on vaikea tulkita. It is difficult to interpret the image's display. Näyttämä oli täynnä innokkaita katsojia. The theater was full of enthusiastic spectators. Näyttämää ei ole vielä tarkemmin määritelty. The display has not been further defined yet. Show more arrow right

Wiktionary

showing (occasion when something is shown) readout, indication (something shown by a display or indicator) Show more arrow right näyttää +‎ - Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

näyttämäni

näyttämäni

näyttämäsi

näyttämäsi

näyttämänsä

näyttämänsä

Par

-ta

näyttämätäni / näyttämääni

näyttämiäni

näyttämätäsi / näyttämääsi

näyttämiäsi

näyttämätänsä / näyttämätään / näyttämäänsä

näyttämiänsä / näyttämiään

Gen

-n

näyttämäni

näyttämieni

näyttämäsi

näyttämiesi

näyttämänsä

näyttämiensä

Ill

mihin

näyttämääni

näyttämiini

näyttämääsi

näyttämiisi

näyttämäänsä

näyttämiinsä

Ine

-ssa

näyttämässäni

näyttämissäni

näyttämässäsi

näyttämissäsi

näyttämässänsä / näyttämässään

näyttämissänsä / näyttämissään

Ela

-sta

näyttämästäni

näyttämistäni

näyttämästäsi

näyttämistäsi

näyttämästänsä / näyttämästään

näyttämistänsä / näyttämistään

All

-lle

näyttämälleni

näyttämilleni

näyttämällesi

näyttämillesi

näyttämällensä / näyttämälleen

näyttämillensä / näyttämilleän

Ade

-lla

näyttämälläni

näyttämilläni

näyttämälläsi

näyttämilläsi

näyttämällänsä / näyttämällään

näyttämillänsä / näyttämillään

Abl

-lta

näyttämältäni

näyttämiltäni

näyttämältäsi

näyttämiltäsi

näyttämältänsä / näyttämältään

näyttämiltänsä / näyttämiltään

Tra

-ksi

näyttämäkseni

näyttämikseni

näyttämäksesi

näyttämiksesi

näyttämäksensä / näyttämäkseen

näyttämiksensä / näyttämikseen

Ess

-na

näyttämänäni

näyttäminäni

näyttämänäsi

näyttäminäsi

näyttämänänsä / näyttämänään

näyttäminänsä / näyttäminään

Abe

-tta

näyttämättäni

näyttämittäni

näyttämättäsi

näyttämittäsi

näyttämättänsä / näyttämättään

näyttämittänsä / näyttämittään

Com

-ne

-

näyttämineni

-

näyttäminesi

-

näyttäminensä / näyttämineen

Singular

Plural

Nom

-

näyttämäni

näyttämäsi

näyttämänsä

näyttämäni

näyttämäsi

näyttämänsä

Par

-ta

näyttämätäni / näyttämääni

näyttämätäsi / näyttämääsi

näyttämätänsä / näyttämätään / näyttämäänsä

näyttämiäni

näyttämiäsi

näyttämiänsä / näyttämiään

Gen

-n

näyttämäni

näyttämäsi

näyttämänsä

näyttämieni

näyttämiesi

näyttämiensä

Ill

mihin

näyttämääni

näyttämääsi

näyttämäänsä

näyttämiini

näyttämiisi

näyttämiinsä

Ine

-ssa

näyttämässäni

näyttämässäsi

näyttämässänsä / näyttämässään

näyttämissäni

näyttämissäsi

näyttämissänsä / näyttämissään

Ela

-sta

näyttämästäni

näyttämästäsi

näyttämästänsä / näyttämästään

näyttämistäni

näyttämistäsi

näyttämistänsä / näyttämistään

All

-lle

näyttämälleni

näyttämällesi

näyttämällensä / näyttämälleen

näyttämilleni

näyttämillesi

näyttämillensä / näyttämilleän

Ade

-lla

näyttämälläni

näyttämälläsi

näyttämällänsä / näyttämällään

näyttämilläni

näyttämilläsi

näyttämillänsä / näyttämillään

Abl

-lta

näyttämältäni

näyttämältäsi

näyttämältänsä / näyttämältään

näyttämiltäni

näyttämiltäsi

näyttämiltänsä / näyttämiltään

Tra

-ksi

näyttämäkseni

näyttämäksesi

näyttämäksensä / näyttämäkseen

näyttämikseni

näyttämiksesi

näyttämiksensä / näyttämikseen

Ess

-na

näyttämänäni

näyttämänäsi

näyttämänänsä / näyttämänään

näyttäminäni

näyttäminäsi

näyttäminänsä / näyttäminään

Abe

-tta

näyttämättäni

näyttämättäsi

näyttämättänsä / näyttämättään

näyttämittäni

näyttämittäsi

näyttämittänsä / näyttämittään

Com

-ne

-

-

-

näyttämineni

näyttäminesi

näyttäminensä / näyttämineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

näyttämämme

näyttämämme

näyttämänne

näyttämänne

näyttämänsä

näyttämänsä

Par

-ta

näyttämätämme / näyttämäämme

näyttämiämme

näyttämätänne / näyttämäänne

näyttämiänne

näyttämätänsä / näyttämätään / näyttämäänsä

näyttämiänsä / näyttämiään

Gen

-n

näyttämämme

näyttämiemme

näyttämänne

näyttämienne

näyttämänsä

näyttämiensä

Ill

mihin

näyttämäämme

näyttämiimme

näyttämäänne

näyttämiinne

näyttämäänsä

näyttämiinsä

Ine

-ssa

näyttämässämme

näyttämissämme

näyttämässänne

näyttämissänne

näyttämässänsä / näyttämässään

näyttämissänsä / näyttämissään

Ela

-sta

näyttämästämme

näyttämistämme

näyttämästänne

näyttämistänne

näyttämästänsä / näyttämästään

näyttämistänsä / näyttämistään

All

-lle

näyttämällemme

näyttämillemme

näyttämällenne

näyttämillenne

näyttämällensä / näyttämälleen

näyttämillensä / näyttämilleän

Ade

-lla

näyttämällämme

näyttämillämme

näyttämällänne

näyttämillänne

näyttämällänsä / näyttämällään

näyttämillänsä / näyttämillään

Abl

-lta

näyttämältämme

näyttämiltämme

näyttämältänne

näyttämiltänne

näyttämältänsä / näyttämältään

näyttämiltänsä / näyttämiltään

Tra

-ksi

näyttämäksemme

näyttämiksemme

näyttämäksenne

näyttämiksenne

näyttämäksensä / näyttämäkseen

näyttämiksensä / näyttämikseen

Ess

-na

näyttämänämme

näyttäminämme

näyttämänänne

näyttäminänne

näyttämänänsä / näyttämänään

näyttäminänsä / näyttäminään

Abe

-tta

näyttämättämme

näyttämittämme

näyttämättänne

näyttämittänne

näyttämättänsä / näyttämättään

näyttämittänsä / näyttämittään

Com

-ne

-

näyttäminemme

-

näyttäminenne

-

näyttäminensä / näyttämineen

Singular

Plural

Nom

-

näyttämämme

näyttämänne

näyttämänsä

näyttämämme

näyttämänne

näyttämänsä

Par

-ta

näyttämätämme / näyttämäämme

näyttämätänne / näyttämäänne

näyttämätänsä / näyttämätään / näyttämäänsä

näyttämiämme

näyttämiänne

näyttämiänsä / näyttämiään

Gen

-n

näyttämämme

näyttämänne

näyttämänsä

näyttämiemme

näyttämienne

näyttämiensä

Ill

mihin

näyttämäämme

näyttämäänne

näyttämäänsä

näyttämiimme

näyttämiinne

näyttämiinsä

Ine

-ssa

näyttämässämme

näyttämässänne

näyttämässänsä / näyttämässään

näyttämissämme

näyttämissänne

näyttämissänsä / näyttämissään

Ela

-sta

näyttämästämme

näyttämästänne

näyttämästänsä / näyttämästään

näyttämistämme

näyttämistänne

näyttämistänsä / näyttämistään

All

-lle

näyttämällemme

näyttämällenne

näyttämällensä / näyttämälleen

näyttämillemme

näyttämillenne

näyttämillensä / näyttämilleän

Ade

-lla

näyttämällämme

näyttämällänne

näyttämällänsä / näyttämällään

näyttämillämme

näyttämillänne

näyttämillänsä / näyttämillään

Abl

-lta

näyttämältämme

näyttämältänne

näyttämältänsä / näyttämältään

näyttämiltämme

näyttämiltänne

näyttämiltänsä / näyttämiltään

Tra

-ksi

näyttämäksemme

näyttämäksenne

näyttämäksensä / näyttämäkseen

näyttämiksemme

näyttämiksenne

näyttämiksensä / näyttämikseen

Ess

-na

näyttämänämme

näyttämänänne

näyttämänänsä / näyttämänään

näyttäminämme

näyttäminänne

näyttäminänsä / näyttäminään

Abe

-tta

näyttämättämme

näyttämättänne

näyttämättänsä / näyttämättään

näyttämittämme

näyttämittänne

näyttämittänsä / näyttämittään

Com

-ne

-

-

-

näyttäminemme

näyttäminenne

näyttäminensä / näyttämineen

Wiktionary

(transitive) to show, present Fin:Näyttäisittekö henkilöllisyystodistuksenne?Eng:Would you please show your ID?Fin:Näytä se minulle.Eng:Show it to me. (intransitive, with active participle) to seem to do, appear to do, (to do = active present participle singular in genitive, -van/-vän; to have done = active past participle singular in genitive, -(n)een) Fin:Jotenkin hän ei vain näytä nauttivan lomastaan.Eng:Somehow she just doesn't seem to enjoy her holiday.Fin:Jotenkin hän ei vain näytä nauttineen lomastaan.Eng:Somehow she just doesn't seem to have enjoyed her holiday. (intransitive, with "siltä, että") to look like, to look as if, to seem, appear Fin:Näyttää siltä, että olen kiintynyt sinuun.Eng:It looks like I'm stuck with you.Fin:Näyttää siltä, että kohta sataa.Eng:It looks as if it’s going to rain soon. It seems it's going to rain soon. (+ ablative) to look (to give an appearance of being) Fin:Tuo maalaus näyttää hyvältä.Eng:That painting looks nice. (+ ablative) to look like, resemble (to be similar in appearance to) Fin:Joidenkin mielestä strutsit näyttävät emuilta, mutta ne ovat vain kaukaisia sukulaisia.Eng:Ostriches look like emus to some people, but they are only distantly related. Show more arrow right (to show, present): esittää (formal)(to seem, appear): vaikuttaa; (not necessarily by sight) tuntua Show more arrow right Nouns näytenäyttämönäyttönäytäntönäytös Verbs frequentative näytelläreflexive näyttäytyä Show more arrow right From näkyä +‎ -ttää. Show more arrow right
to show näyttää, osoittaa, esittää, esitellä, näkyä, paljastaa
to look näyttää, katsoa, valvoa, olla jhk päin, mulkoilla, vaikuttaa jltak
to display näyttää, ilmaista, osoittaa, esitellä, panna näytteille, panna esille
to seem näyttää, tuntua
to appear näyttää, esiintyä, ilmestyä, tulla näkyviin, tuntua, saapua
to indicate osoittaa, ilmaista, näyttää, antaa ymmärtää, olla merkkinä jstk, antaa kääntymismerkki
to point osoittaa, näyttää, tähdätä, olla suunnattuna, viitata jhk, teroittaa
to present esittää, aiheuttaa, antaa, tarjota, näyttää, luovuttaa
to screen seuloa, näyttää, suojata, peittää, heijastaa, varjostaa
to point out huomauttaa, osoittaa, näyttää, kiinnittää huomio jhk
to record tallentaa, nauhoittaa, äänittää, kirjata, rekisteröidä, näyttää
to say sanoa, lausua, lukea, sanokaamme, lausahtaa, näyttää
to read lukea, kuulua, tulkita, ymmärtää, osoittaa, näyttää
to tour kulkea ympäri, matkustella, kierrellä jssk, kuljettaa ympäri, viedä jhk, näyttää
to register rekisteröidä, ilmoittautua, ilmoittaa, kirjata, merkitä, näyttää
to produce tuottaa, valmistaa, aiheuttaa, aikaansaada, synnyttää, näyttää
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles; OpenSubtitles Parallel Corpus 2018 (Finnish-English) Miltä ne näyttävät? What do they look like? Näyttävät kameleilta. Looks a lot like a camel to me. Näyttäisi siltä. Yeah, looks that way. Siltä näyttäisi. It appears to be. Näyttävät suloisilta yhdessä. They look cute together. En pidä näyttämäni asenteesta. I don't like the attitude I showed. He näyttävät nuorilta. They lookyoung. Näytä nyt, tyttö. Come on, girl. Näyttäisi olevan. It sure looks like mine. Näyttävät voivan paremmin nyt. They seem to be doing better now. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

näytän

en näytä

ii

näytät

et näytä

iii

näyttää

ei näytä

Plural

Positive

Negative

i

näytämme / näytetään

emme näytä / ei näytetä

ii

näytätte

ette näytä

iii

näyttävät

eivät näytä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

näytin

en näyttänyt

ii

näytit

et näyttänyt

iii

näytti

ei näyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

näytimme / näytettiin

emme näyttäneet / ei näytetty

ii

näytitte

ette näyttäneet

iii

näyttivät

eivät näyttäneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen näyttänyt

en ole näyttänyt

ii

olet näyttänyt

et ole näyttänyt

iii

on näyttänyt

ei ole näyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme näyttäneet

emme ole näyttäneet

ii

olette näyttäneet

ette ole näyttäneet

iii

ovat näyttäneet

eivät ole näyttäneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin näyttänyt

en ollut näyttänyt

ii

olit näyttänyt

et ollut näyttänyt

iii

oli näyttänyt

ei ollut näyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme näyttäneet

emme olleet näyttäneet

ii

olitte näyttäneet

ette olleet näyttäneet

iii

olivat näyttäneet

eivät olleet näyttäneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

näyttäisin

en näyttäisi

ii

näyttäisit

et näyttäisi

iii

näyttäisi

ei näyttäisi

Plural

Positive

Negative

i

näyttäisimme

emme näyttäisi

ii

näyttäisitte

ette näyttäisi

iii

näyttäisivät

eivät näyttäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin näyttänyt

en olisi näyttänyt

ii

olisit näyttänyt

et olisi näyttänyt

iii

olisi näyttänyt

ei olisi näyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme näyttäneet

emme olisi näyttäneet

ii

olisitte näyttäneet

ette olisi näyttäneet

iii

olisivat näyttäneet

eivät olisi näyttäneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

näyttänen

en näyttäne

ii

näyttänet

et näyttäne

iii

näyttänee

ei näyttäne

Plural

Positive

Negative

i

näyttänemme

emme näyttäne

ii

näyttänette

ette näyttäne

iii

näyttänevät

eivät näyttäne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen näyttänyt

en liene näyttänyt

ii

lienet näyttänyt

et liene näyttänyt

iii

lienee näyttänyt

ei liene näyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme näyttäneet

emme liene näyttäneet

ii

lienette näyttäneet

ette liene näyttäneet

iii

lienevät näyttäneet

eivät liene näyttäneet

Imperative

Singular

i

-

ii

näytä

iii

näyttäköön

Plural

i

näyttäkäämme

ii

näyttäkää

iii

näyttäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

näyttää

Tra

-ksi

näyttääksensä / näyttääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

näyttäessä

Ins

-in

näyttäen

Ine

-ssa

näytettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

näyttämään

Ine

-ssa

näyttämässä

Ela

-sta

näyttämästä

Ade

-lla

näyttämällä

Abe

-tta

näyttämättä

Ins

-in

näyttämän

Ins

-in

näytettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

näyttäminen

Par

-ta

näyttämistä

Infinitive V

näyttämäisillänsä / näyttämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

näytetään

ei näytetä

Imperfect

näytettiin

ei näytetty

Potential

näytettäneen

ei näytettäne

Conditional

näytettäisiin

ei näytettäisi

Imperative Present

näytettäköön

älköön näytettäkö

Imperative Perfect

olkoon näytetty

älköön näytetty

Positive

Negative

Present

näytetään

ei näytetä

Imperfect

näytettiin

ei näytetty

Potential

näytettäneen

ei näytettäne

Conditional

näytettäisiin

ei näytettäisi

Imperative Present

näytettäköön

älköön näytettäkö

Imperative Perfect

olkoon näytetty

älköön näytetty

Participle

Active

Passive

1st

näyttävä

näytettävä

2nd

näyttänyt

näytetty

3rd

näyttämä

-

Wiktionary

(intransitive) To be visible, be seen, show. Fin:Näkyykö rakkaus päältäpäin?Eng:Does love show on the outside? (intransitive) To be around/here/there. (intransitive) To seem, appear (to do = active present participle singular in genitive, -van/-vän; to have done = active past participle singular in genitive, -(n)een). Fin:Jotenkin hän ei vain näy nauttivan tästä lomasta.Eng:Somehow s/he just doesn't seem to enjoy this holiday.Fin:Jotenkin hän ei vain näy nauttineen tästä lomasta.Eng:Somehow s/he just doesn't seem to have enjoyed this holiday. Show more arrow right (to seem, appear): näyttää, vaikuttaa; (not necessarily by sight) tuntua Show more arrow right Adjectives näkymätönnäkyvä Nouns näkymä Verbs causative näyttää Show more arrow right From Proto-Finnic näküdäk. Equivalent to nähdä (“to see”) +‎ -ua (forms stative verbs). Show more arrow right
to show näyttää, osoittaa, esittää, esitellä, näkyä, paljastaa
to be visible näkyä
to manifest itself ilmetä, näkyä
to show itself näkyä, näyttäytyä
to be manifested ilmetä, näkyä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba; OPUS, sentence pair 789012 Ei näkynyt. No, nothing. Se näytäkin oudolta. It does look strange. Miltä ne näyttävät? What do they look like? Tiedot näyttävät puuttuvan. The information appears to be missing. Ilma ei näytä hyvältä. The weather doesn't look good. Joku näkymätön. We need someone invisible. Ei ole näkynyt. He's not around. Näyttävät kameleilta. Looks a lot like a camel to me. Näyttäisi siltä. Yeah, looks that way. Siltä näyttäisi. It appears to be. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

näyn

en näy

ii

näyt

et näy

iii

näkyy

ei näy

Plural

Positive

Negative

i

näymme / näytään

emme näy / ei näytä

ii

näytte

ette näy

iii

näkyvät

eivät näy

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

näyin

en näkynyt

ii

näyit

et näkynyt

iii

näkyi

ei näkynyt

Plural

Positive

Negative

i

näyimme / näyttiin

emme näkyneet / ei näytty

ii

näyitte

ette näkyneet

iii

näkyivät

eivät näkyneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen näkynyt

en ole näkynyt

ii

olet näkynyt

et ole näkynyt

iii

on näkynyt

ei ole näkynyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme näkyneet

emme ole näkyneet

ii

olette näkyneet

ette ole näkyneet

iii

ovat näkyneet

eivät ole näkyneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin näkynyt

en ollut näkynyt

ii

olit näkynyt

et ollut näkynyt

iii

oli näkynyt

ei ollut näkynyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme näkyneet

emme olleet näkyneet

ii

olitte näkyneet

ette olleet näkyneet

iii

olivat näkyneet

eivät olleet näkyneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

näkyisin

en näkyisi

ii

näkyisit

et näkyisi

iii

näkyisi

ei näkyisi

Plural

Positive

Negative

i

näkyisimme

emme näkyisi

ii

näkyisitte

ette näkyisi

iii

näkyisivät

eivät näkyisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin näkynyt

en olisi näkynyt

ii

olisit näkynyt

et olisi näkynyt

iii

olisi näkynyt

ei olisi näkynyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme näkyneet

emme olisi näkyneet

ii

olisitte näkyneet

ette olisi näkyneet

iii

olisivat näkyneet

eivät olisi näkyneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

näkynen

en näkyne

ii

näkynet

et näkyne

iii

näkynee

ei näkyne

Plural

Positive

Negative

i

näkynemme

emme näkyne

ii

näkynette

ette näkyne

iii

näkynevät

eivät näkyne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen näkynyt

en liene näkynyt

ii

lienet näkynyt

et liene näkynyt

iii

lienee näkynyt

ei liene näkynyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme näkyneet

emme liene näkyneet

ii

lienette näkyneet

ette liene näkyneet

iii

lienevät näkyneet

eivät liene näkyneet

Imperative

Singular

i

-

ii

näy

iii

näkyköön

Plural

i

näkykäämme

ii

näkykää

iii

näkykööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

näkyä

Tra

-ksi

näkyäksensä / näkyäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

näkyessä

Ins

-in

näkyen

Ine

-ssa

näyttäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

näkymään

Ine

-ssa

näkymässä

Ela

-sta

näkymästä

Ade

-lla

näkymällä

Abe

-tta

näkymättä

Ins

-in

näkymän

Ins

-in

näyttämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

näkyminen

Par

-ta

näkymistä

Infinitive V

näkymäisillänsä / näkymäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

näytään

ei näytä

Imperfect

näyttiin

ei näytty

Potential

näyttäneen

ei näyttäne

Conditional

näyttäisiin

ei näyttäisi

Imperative Present

näyttäköön

älköön näyttäkö

Imperative Perfect

olkoon näytty

älköön näytty

Positive

Negative

Present

näytään

ei näytä

Imperfect

näyttiin

ei näytty

Potential

näyttäneen

ei näyttäne

Conditional

näyttäisiin

ei näyttäisi

Imperative Present

näyttäköön

älköön näyttäkö

Imperative Perfect

olkoon näytty

älköön näytty

Participle

Active

Passive

1st

näkyvä

näyttävä

2nd

näkynyt

näytty

3rd

näkymä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

näyttämä

näyttämät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

näyttämän

näyttämien

Ill

mihin

näyttämiin

Solve

Ine

-ssa

näyttämässä

Solve

Ela

-sta

näyttämästä

näyttämistä

All

-lle

näyttämälle

näyttämille

Ade

-lla

näyttämällä

näyttämillä

Abl

-lta

näyttämältä

näyttämiltä

Tra

-ksi

näyttämäksi

Solve

Ess

-na

näyttäminä

Solve

Abe

-tta

näyttämättä

näyttämittä

Com

-ne

-

näyttämine

Ins

-in

-

näyttämin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

näyttämä

näyttämät

Par

-ta

Gen

-n

näyttämän

näyttämien

Ill

mihin

näyttämiin

Ine

-ssa

näyttämässä

Ela

-sta

näyttämästä

näyttämistä

All

-lle

näyttämälle

näyttämille

Ade

-lla

näyttämällä

näyttämillä

Abl

-lta

näyttämältä

näyttämiltä

Tra

-ksi

näyttämäksi

Ess

-na

näyttäminä

Abe

-tta

näyttämättä

näyttämittä

Com

-ne

-

näyttämine

Ins

-in

-

näyttämin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

näytän

en näytä

ii

näytät

et näytä

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

näytämme / näytetään

emme näytä / ei näytetä

ii

näytätte

ette näytä

iii

eivät näytä

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

näytänen näytä

ii

näytätet näytä

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

näytämme / näytetäänemme näytä / ei näytetä

ii

näytätteette näytä

iii

eivät näytä
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

näytin

en näyttänyt

ii

näytit

et Solve

iii

ei näyttänyt

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme / ei Solve

ii

näytitte

ette näyttäneet

iii

näyttivät

eivät näyttäneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

näytinen näyttänyt

ii

näytitet
Solve

iii

ei näyttänyt
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme / ei
Solve

ii

näytitteette näyttäneet

iii

näyttiväteivät näyttäneet
Imperative Solved!

sinä

näytä

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

näytä

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

näyttäisin

en näyttäisi

ii

et näyttäisi

Solve

iii

näyttäisi

ei näyttäisi

Plural

Positive

Negative

i

näyttäisimme

emme näyttäisi

ii

ette Solve

iii

näyttäisivät

eivät näyttäisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

näyttäisinen näyttäisi

ii

et näyttäisi
Solve

iii

näyttäisiei näyttäisi

Plural

PositiveNegative

i

näyttäisimmeemme näyttäisi

ii

ette
Solve

iii

näyttäisiväteivät näyttäisi
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

näyn

en näy

ii

näyt

et näy

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

näymme / näytään

emme näy / ei näytä

ii

näytte

ette näy

iii

eivät näy

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

näynen näy

ii

näytet näy

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

näymme / näytäänemme näy / ei näytä

ii

näytteette näy

iii

eivät näy
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

näyin

en näkynyt

ii

näyit

et Solve

iii

ei näkynyt

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme / ei Solve

ii

näyitte

ette näkyneet

iii

näkyivät

eivät näkyneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

näyinen näkynyt

ii

näyitet
Solve

iii

ei näkynyt
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme / ei
Solve

ii

näyitteette näkyneet

iii

näkyiväteivät näkyneet
Imperative Solved!

sinä

näy

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

näy

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

näkyisin

en näkyisi

ii

et näkyisi

Solve

iii

näkyisi

ei näkyisi

Plural

Positive

Negative

i

näkyisimme

emme näkyisi

ii

ette Solve

iii

näkyisivät

eivät näkyisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

näkyisinen näkyisi

ii

et näkyisi
Solve

iii

näkyisiei näkyisi

Plural

PositiveNegative

i

näkyisimmeemme näkyisi

ii

ette
Solve

iii

näkyisiväteivät näkyisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept