logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

monisoluinen, adjective

Word analysis
monisoluista

monisoluista

monisoluinen

Adjective, Singular Partitive

monisoluiset

Noun, Singular Partitive

moni

Noun, Pref

+ solu

Noun, Plural Elative

mon

Noun, Singular Nominative

+ iso

Noun, Singular Nominative

+ luu

Noun, Plural Elative

mon

Noun, Singular Nominative

+ iso

Noun, Pref

+ luu

Noun, Plural Elative

Report an issue

Wiktionary

multicellular Show more arrow right moni +‎ solu +‎ -inen Show more arrow right
multicellular
multicellian
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; ParaCrawl Corpus; QED; jw2019 Siinä on monisoluisia eliöitä. There are multi-cellular organisms in there. Monisoluiset kasvit ja eläimet ilmestyivät. The fii rst multi- celled plants and animals appeared. Ne olivat ensimmäisiä monisoluisia eliöitä. They were the first multi-celled organisms. Monisoluisen organismin pigmenttis-pisteeseen kehittyi pieni kuoppa. This multi- celled organism evolved a dimple in the pigment spot. Riittävä hapensaanti on välttämätöntä monisoluisten eliöiden elintoiminnoille. Molecular oxygen is a prerequisite for essential metabolic processes in multicellular organisms. Noin 600s-800 miljoonaa vuotta sitten ilmestyvät monisoluiset organismit. Then from about 600 to 800 million years ago, multi- celled organisms appear. Ihmiset samoin kuin monisoluiset kasvit ja eläimet saavat alkunsa yhdestä solusta. Humans as well as multicelled plants and animals start as a single cell. Ensimmäisten monisoluisten kasvien kehittymiseen meni noin kaksi miljardia vuotta lisää. After that, it took about 2 billion more years for the first multicellular plants to evolve. Monisoluisten syntyä ei ole ratkaistu eikä välimuotoja yksins-ja monisoluisten välillä ole löydetty. The rise of multicellular forms has not been resolved, and no intermediate forms between monocellulars and multicellulars have been found. Sen sijaan yksisoluisen alkueläimen ja alhaisimman monisoluisen eläimen välillä on valtava hyppäys. There is, instead, a huge jump between the one celled protozoa to the lowest of the many-celled metazoa. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

monisoluinen

monisoluiset

Par

-ta

monisoluista

monisoluisia

Gen

-n

monisoluisen

monisoluisien / monisoluisten

Ill

mihin

monisoluiseen

monisoluisiin

Ine

-ssa

monisoluisessa

monisoluisissa

Ela

-sta

monisoluisesta

monisoluisista

All

-lle

monisoluiselle

monisoluisille

Ade

-lla

monisoluisella

monisoluisilla

Abl

-lta

monisoluiselta

monisoluisilta

Tra

-ksi

monisoluiseksi

monisoluisiksi

Ess

-na

monisoluisena / monisoluisna

monisoluisina

Abe

-tta

monisoluisetta

monisoluisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

monisoluisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

monisoluinen

monisoluiset

Par

-ta

monisoluista

monisoluisia

Gen

-n

monisoluisen

monisoluisien / monisoluisten

Ill

mihin

monisoluiseen

monisoluisiin

Ine

-ssa

monisoluisessa

monisoluisissa

Ela

-sta

monisoluisesta

monisoluisista

All

-lle

monisoluiselle

monisoluisille

Ade

-lla

monisoluisella

monisoluisilla

Abl

-lta

monisoluiselta

monisoluisilta

Tra

-ksi

monisoluiseksi

monisoluisiksi

Ess

-na

monisoluisena / monisoluisna

monisoluisina

Abe

-tta

monisoluisetta

monisoluisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

monisoluisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

monisoluisempi

monisoluisemmat

Par

-ta

monisoluisempaa

monisoluisempia

Gen

-n

monisoluisemman

monisoluisempien

Ill

mihin

monisoluisempiin

monisoluisempiin

Ine

-ssa

monisoluisemmassa

monisoluisemmissa

Ela

-sta

monisoluisemmasta

monisoluisemmista

All

-lle

monisoluisemmalle

monisoluisemmille

Ade

-lla

monisoluisemmalla

monisoluisemmilla

Abl

-lta

monisoluisemmalta

monisoluisemmilta

Tra

-ksi

monisoluisemmaksi

monisoluisemmiksi

Ess

-na

monisoluisempana

monisoluisempina

Abe

-tta

monisoluisemmatta

monisoluisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

monisoluisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

monisoluisempi

monisoluisemmat

Par

-ta

monisoluisempaa

monisoluisempia

Gen

-n

monisoluisemman

monisoluisempien

Ill

mihin

monisoluisempiin

monisoluisempiin

Ine

-ssa

monisoluisemmassa

monisoluisemmissa

Ela

-sta

monisoluisemmasta

monisoluisemmista

All

-lle

monisoluisemmalle

monisoluisemmille

Ade

-lla

monisoluisemmalla

monisoluisemmilla

Abl

-lta

monisoluisemmalta

monisoluisemmilta

Tra

-ksi

monisoluisemmaksi

monisoluisemmiksi

Ess

-na

monisoluisempana

monisoluisempina

Abe

-tta

monisoluisemmatta

monisoluisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

monisoluisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

monisoluisin

monisoluisimmat

Par

-ta

monisoluisinta

monisoluisimpia

Gen

-n

monisoluisimman

monisoluisinten / monisoluisimpien

Ill

mihin

monisoluisimpaan

monisoluisimpiin

Ine

-ssa

monisoluisimmassa

monisoluisimmissa

Ela

-sta

monisoluisimmasta

monisoluisimmista

All

-lle

monisoluisimmalle

monisoluisimmille

Ade

-lla

monisoluisimmalla

monisoluisimmilla

Abl

-lta

monisoluisimmalta

monisoluisimmilta

Tra

-ksi

monisoluisimmaksi

monisoluisimmiksi

Ess

-na

monisoluisimpana

monisoluisimpina

Abe

-tta

monisoluisimmatta

monisoluisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

monisoluisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

monisoluisin

monisoluisimmat

Par

-ta

monisoluisinta

monisoluisimpia

Gen

-n

monisoluisimman

monisoluisinten / monisoluisimpien

Ill

mihin

monisoluisimpaan

monisoluisimpiin

Ine

-ssa

monisoluisimmassa

monisoluisimmissa

Ela

-sta

monisoluisimmasta

monisoluisimmista

All

-lle

monisoluisimmalle

monisoluisimmille

Ade

-lla

monisoluisimmalla

monisoluisimmilla

Abl

-lta

monisoluisimmalta

monisoluisimmilta

Tra

-ksi

monisoluisimmaksi

monisoluisimmiksi

Ess

-na

monisoluisimpana

monisoluisimpina

Abe

-tta

monisoluisimmatta

monisoluisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

monisoluisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

monisoluinen

monisoluiset

Par

-ta

monisoluista

monisoluisia

Gen

-n

monisoluisen

monisoluisien / monisoluisten

Ill

mihin

monisoluiseen

monisoluisiin

Ine

-ssa

monisoluisessa

monisoluisissa

Ela

-sta

monisoluisesta

monisoluisista

All

-lle

monisoluiselle

monisoluisille

Ade

-lla

monisoluisella

monisoluisilla

Abl

-lta

monisoluiselta

monisoluisilta

Tra

-ksi

monisoluiseksi

monisoluisiksi

Ess

-na

monisoluisena

monisoluisina

Abe

-tta

monisoluisetta

monisoluisitta

Com

-ne

-

monisoluisine

Ins

-in

-

monisoluisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

monisoluinen

monisoluiset

Par

-ta

monisoluista

monisoluisia

Gen

-n

monisoluisen

monisoluisien / monisoluisten

Ill

mihin

monisoluiseen

monisoluisiin

Ine

-ssa

monisoluisessa

monisoluisissa

Ela

-sta

monisoluisesta

monisoluisista

All

-lle

monisoluiselle

monisoluisille

Ade

-lla

monisoluisella

monisoluisilla

Abl

-lta

monisoluiselta

monisoluisilta

Tra

-ksi

monisoluiseksi

monisoluisiksi

Ess

-na

monisoluisena

monisoluisina

Abe

-tta

monisoluisetta

monisoluisitta

Com

-ne

-

monisoluisine

Ins

-in

-

monisoluisin

multicellular
plot
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; ParaCrawl Corpus; QED; jw2019 Siinä on monisoluisia eliöitä. There are multi-cellular organisms in there. Monisoluiset kasvit ja eläimet ilmestyivät. The fii rst multi- celled plants and animals appeared. Ne olivat ensimmäisiä monisoluisia eliöitä. They were the first multi-celled organisms. Riittävä hapensaanti on välttämätöntä monisoluisten eliöiden elintoiminnoille. Molecular oxygen is a prerequisite for essential metabolic processes in multicellular organisms. Noin 600s-800 miljoonaa vuotta sitten ilmestyvät monisoluiset organismit. Then from about 600 to 800 million years ago, multi- celled organisms appear. Ihmiset samoin kuin monisoluiset kasvit ja eläimet saavat alkunsa yhdestä solusta. Humans as well as multicelled plants and animals start as a single cell. Ensimmäisten monisoluisten kasvien kehittymiseen meni noin kaksi miljardia vuotta lisää. After that, it took about 2 billion more years for the first multicellular plants to evolve. Monisoluisten syntyä ei ole ratkaistu eikä välimuotoja yksins-ja monisoluisten välillä ole löydetty. The rise of multicellular forms has not been resolved, and no intermediate forms between monocellulars and multicellulars have been found. Miljoonien vuosien räjähdyksellisen kasvun aikana luonnon ensimmäiset monisoluiset eliöt alkoivat jakaantua. In an explosion of life spanning millions of years, nature's first multicellular organisms began to multiply. Tarjoaako fossiilisto mitään todisteita siitä, että yksisoluiset eliöt olisivat kehittyneet monisoluisiksi? Is there any fossil evidence that one-celled creatures evolved into many celled ones? Show more arrow right

Wikipedia

Eumetazoa Eumetazoa (from Ancient Greek εὖ (eû) 'well', μετά (metá) 'after', and ζῷον (zôion) 'animal'), also known as diploblasts, Epitheliozoa, or Histozoa, are a proposed basal animal clade as a sister group of the Porifera (sponges). The basal eumetazoan clades are the Ctenophora and the ParaHoxozoa. Placozoa is now also seen as a eumetazoan in the ParaHoxozoa. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monisoluiseni

monisoluiseni

monisoluisesi

monisoluisesi

monisoluisensa

monisoluisensa

Par

-ta

monisoluistani

monisoluisiani

monisoluistasi

monisoluisiasi

monisoluistansa / monisoluistaan

monisoluisiansa / monisoluisiaan

Gen

-n

monisoluiseni

monisoluisieni / monisoluisteni

monisoluisesi

monisoluisiesi / monisoluistesi

monisoluisensa

monisoluisiensa / monisoluistensa

Ill

mihin

monisoluiseeni

monisoluisiini

monisoluiseesi

monisoluisiisi

monisoluiseensa

monisoluisiinsa

Ine

-ssa

monisoluisessani

monisoluisissani

monisoluisessasi

monisoluisissasi

monisoluisessansa / monisoluisessaan

monisoluisissansa / monisoluisissaan

Ela

-sta

monisoluisestani

monisoluisistani

monisoluisestasi

monisoluisistasi

monisoluisestansa / monisoluisestaan

monisoluisistansa / monisoluisistaan

All

-lle

monisoluiselleni

monisoluisilleni

monisoluisellesi

monisoluisillesi

monisoluisellensa / monisoluiselleen

monisoluisillensa / monisoluisillean

Ade

-lla

monisoluisellani

monisoluisillani

monisoluisellasi

monisoluisillasi

monisoluisellansa / monisoluisellaan

monisoluisillansa / monisoluisillaan

Abl

-lta

monisoluiseltani

monisoluisiltani

monisoluiseltasi

monisoluisiltasi

monisoluiseltansa / monisoluiseltaan

monisoluisiltansa / monisoluisiltaan

Tra

-ksi

monisoluisekseni

monisoluisikseni

monisoluiseksesi

monisoluisiksesi

monisoluiseksensa / monisoluisekseen

monisoluisiksensa / monisoluisikseen

Ess

-na

monisoluisenani

monisoluisinani

monisoluisenasi

monisoluisinasi

monisoluisenansa / monisoluisenaan

monisoluisinansa / monisoluisinaan

Abe

-tta

monisoluisettani

monisoluisittani

monisoluisettasi

monisoluisittasi

monisoluisettansa / monisoluisettaan

monisoluisittansa / monisoluisittaan

Com

-ne

-

monisoluisineni

-

monisoluisinesi

-

monisoluisinensa / monisoluisineen

Singular

Plural

Nom

-

monisoluiseni

monisoluisesi

monisoluisensa

monisoluiseni

monisoluisesi

monisoluisensa

Par

-ta

monisoluistani

monisoluistasi

monisoluistansa / monisoluistaan

monisoluisiani

monisoluisiasi

monisoluisiansa / monisoluisiaan

Gen

-n

monisoluiseni

monisoluisesi

monisoluisensa

monisoluisieni / monisoluisteni

monisoluisiesi / monisoluistesi

monisoluisiensa / monisoluistensa

Ill

mihin

monisoluiseeni

monisoluiseesi

monisoluiseensa

monisoluisiini

monisoluisiisi

monisoluisiinsa

Ine

-ssa

monisoluisessani

monisoluisessasi

monisoluisessansa / monisoluisessaan

monisoluisissani

monisoluisissasi

monisoluisissansa / monisoluisissaan

Ela

-sta

monisoluisestani

monisoluisestasi

monisoluisestansa / monisoluisestaan

monisoluisistani

monisoluisistasi

monisoluisistansa / monisoluisistaan

All

-lle

monisoluiselleni

monisoluisellesi

monisoluisellensa / monisoluiselleen

monisoluisilleni

monisoluisillesi

monisoluisillensa / monisoluisillean

Ade

-lla

monisoluisellani

monisoluisellasi

monisoluisellansa / monisoluisellaan

monisoluisillani

monisoluisillasi

monisoluisillansa / monisoluisillaan

Abl

-lta

monisoluiseltani

monisoluiseltasi

monisoluiseltansa / monisoluiseltaan

monisoluisiltani

monisoluisiltasi

monisoluisiltansa / monisoluisiltaan

Tra

-ksi

monisoluisekseni

monisoluiseksesi

monisoluiseksensa / monisoluisekseen

monisoluisikseni

monisoluisiksesi

monisoluisiksensa / monisoluisikseen

Ess

-na

monisoluisenani

monisoluisenasi

monisoluisenansa / monisoluisenaan

monisoluisinani

monisoluisinasi

monisoluisinansa / monisoluisinaan

Abe

-tta

monisoluisettani

monisoluisettasi

monisoluisettansa / monisoluisettaan

monisoluisittani

monisoluisittasi

monisoluisittansa / monisoluisittaan

Com

-ne

-

-

-

monisoluisineni

monisoluisinesi

monisoluisinensa / monisoluisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monisoluisemme

monisoluisemme

monisoluisenne

monisoluisenne

monisoluisensa

monisoluisensa

Par

-ta

monisoluistamme

monisoluisiamme

monisoluistanne

monisoluisianne

monisoluistansa / monisoluistaan

monisoluisiansa / monisoluisiaan

Gen

-n

monisoluisemme

monisoluisiemme / monisoluistemme

monisoluisenne

monisoluisienne / monisoluistenne

monisoluisensa

monisoluisiensa / monisoluistensa

Ill

mihin

monisoluiseemme

monisoluisiimme

monisoluiseenne

monisoluisiinne

monisoluiseensa

monisoluisiinsa

Ine

-ssa

monisoluisessamme

monisoluisissamme

monisoluisessanne

monisoluisissanne

monisoluisessansa / monisoluisessaan

monisoluisissansa / monisoluisissaan

Ela

-sta

monisoluisestamme

monisoluisistamme

monisoluisestanne

monisoluisistanne

monisoluisestansa / monisoluisestaan

monisoluisistansa / monisoluisistaan

All

-lle

monisoluisellemme

monisoluisillemme

monisoluisellenne

monisoluisillenne

monisoluisellensa / monisoluiselleen

monisoluisillensa / monisoluisillean

Ade

-lla

monisoluisellamme

monisoluisillamme

monisoluisellanne

monisoluisillanne

monisoluisellansa / monisoluisellaan

monisoluisillansa / monisoluisillaan

Abl

-lta

monisoluiseltamme

monisoluisiltamme

monisoluiseltanne

monisoluisiltanne

monisoluiseltansa / monisoluiseltaan

monisoluisiltansa / monisoluisiltaan

Tra

-ksi

monisoluiseksemme

monisoluisiksemme

monisoluiseksenne

monisoluisiksenne

monisoluiseksensa / monisoluisekseen

monisoluisiksensa / monisoluisikseen

Ess

-na

monisoluisenamme

monisoluisinamme

monisoluisenanne

monisoluisinanne

monisoluisenansa / monisoluisenaan

monisoluisinansa / monisoluisinaan

Abe

-tta

monisoluisettamme

monisoluisittamme

monisoluisettanne

monisoluisittanne

monisoluisettansa / monisoluisettaan

monisoluisittansa / monisoluisittaan

Com

-ne

-

monisoluisinemme

-

monisoluisinenne

-

monisoluisinensa / monisoluisineen

Singular

Plural

Nom

-

monisoluisemme

monisoluisenne

monisoluisensa

monisoluisemme

monisoluisenne

monisoluisensa

Par

-ta

monisoluistamme

monisoluistanne

monisoluistansa / monisoluistaan

monisoluisiamme

monisoluisianne

monisoluisiansa / monisoluisiaan

Gen

-n

monisoluisemme

monisoluisenne

monisoluisensa

monisoluisiemme / monisoluistemme

monisoluisienne / monisoluistenne

monisoluisiensa / monisoluistensa

Ill

mihin

monisoluiseemme

monisoluiseenne

monisoluiseensa

monisoluisiimme

monisoluisiinne

monisoluisiinsa

Ine

-ssa

monisoluisessamme

monisoluisessanne

monisoluisessansa / monisoluisessaan

monisoluisissamme

monisoluisissanne

monisoluisissansa / monisoluisissaan

Ela

-sta

monisoluisestamme

monisoluisestanne

monisoluisestansa / monisoluisestaan

monisoluisistamme

monisoluisistanne

monisoluisistansa / monisoluisistaan

All

-lle

monisoluisellemme

monisoluisellenne

monisoluisellensa / monisoluiselleen

monisoluisillemme

monisoluisillenne

monisoluisillensa / monisoluisillean

Ade

-lla

monisoluisellamme

monisoluisellanne

monisoluisellansa / monisoluisellaan

monisoluisillamme

monisoluisillanne

monisoluisillansa / monisoluisillaan

Abl

-lta

monisoluiseltamme

monisoluiseltanne

monisoluiseltansa / monisoluiseltaan

monisoluisiltamme

monisoluisiltanne

monisoluisiltansa / monisoluisiltaan

Tra

-ksi

monisoluiseksemme

monisoluiseksenne

monisoluiseksensa / monisoluisekseen

monisoluisiksemme

monisoluisiksenne

monisoluisiksensa / monisoluisikseen

Ess

-na

monisoluisenamme

monisoluisenanne

monisoluisenansa / monisoluisenaan

monisoluisinamme

monisoluisinanne

monisoluisinansa / monisoluisinaan

Abe

-tta

monisoluisettamme

monisoluisettanne

monisoluisettansa / monisoluisettaan

monisoluisittamme

monisoluisittanne

monisoluisittansa / monisoluisittaan

Com

-ne

-

-

-

monisoluisinemme

monisoluisinenne

monisoluisinensa / monisoluisineen

This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

solu

solut

Par

-ta

solua

soluja

Gen

-n

solun

solujen

Ill

mihin

soluun

soluihin

Ine

-ssa

solussa

soluissa

Ela

-sta

solusta

soluista

All

-lle

solulle

soluille

Ade

-lla

solulla

soluilla

Abl

-lta

solulta

soluilta

Tra

-ksi

soluksi

soluiksi

Ess

-na

soluna

soluina

Abe

-tta

solutta

soluitta

Com

-ne

-

soluine

Ins

-in

-

soluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

solu

solut

Par

-ta

solua

soluja

Gen

-n

solun

solujen

Ill

mihin

soluun

soluihin

Ine

-ssa

solussa

soluissa

Ela

-sta

solusta

soluista

All

-lle

solulle

soluille

Ade

-lla

solulla

soluilla

Abl

-lta

solulta

soluilta

Tra

-ksi

soluksi

soluiksi

Ess

-na

soluna

soluina

Abe

-tta

solutta

soluitta

Com

-ne

-

soluine

Ins

-in

-

soluin

cell solu, kenno, kammio, selli, paristo, lokero
corpuscle verisolu, hiukkanen, solu, keränen, atomi
corpuscule verisolu, solu, keränen, hiukkanen, atomi
cellular
Show more arrow right
TED Talks parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; Europarl parallel corpus; Finnish-English Parallel Corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba parallel corpus; Tatoeba, sentence ID: 457333 Kasvain on muuttunut solu. The tumor has transformed a cell. Solu ei selviä ilman happea. A cell cannot survive without oxygen. Solu on ihmisen perusyksikkö. Cell is the basic unit of a human. Solu on perusyksikkö elävissä organismeissa. A cell is the basic unit of living organisms. En voi elää ilman soluani. I cannot live without my cell. Solut muodostavat kudosta. The cells form tissue. Solu ei havaitse eroa, ja geenien pitäisi ilmentyä samaan aikaan. The cell can't really tell the difference. Solut ovat perusta elämälle. Cells are the basis of life. Solut reagoivat ympäristöön. Cells react to the environment. Solut tarvitsevat happea selviytyäkseen. Cells need oxygen to survive. Show more arrow right

Wiktionary

(biology, communication, computing) cell (colloquial) Short for soluasunto. Show more arrow right Coined by Finnish physician and philologist Elias Lönnrot, likely as sola +‎ -u. Show more arrow right

Wikipedia

Cell biology Cell biology (also cellular biology or cytology) is a branch of biology studying the structure and function of the cell, also known as the basic unit of life. Cell biology encompasses both prokaryotic and eukaryotic cells and can be divided into many sub-topics which may include the study of cell metabolism, cell communication, cell cycle, biochemistry, and cell composition. The study of cells is performed using several techniques such as cell culture, various types of microscopy, and cell fractionation. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

soluni

soluni

solusi

solusi

solunsa

solunsa

Par

-ta

soluani

solujani

soluasi

solujasi

soluansa / soluaan

solujansa / solujaan

Gen

-n

soluni

solujeni

solusi

solujesi

solunsa

solujensa

Ill

mihin

soluuni

soluihini

soluusi

soluihisi

soluunsa

soluihinsa

Ine

-ssa

solussani

soluissani

solussasi

soluissasi

solussansa / solussaan

soluissansa / soluissaan

Ela

-sta

solustani

soluistani

solustasi

soluistasi

solustansa / solustaan

soluistansa / soluistaan

All

-lle

solulleni

soluilleni

solullesi

soluillesi

solullensa / solulleen

soluillensa / soluillean

Ade

-lla

solullani

soluillani

solullasi

soluillasi

solullansa / solullaan

soluillansa / soluillaan

Abl

-lta

solultani

soluiltani

solultasi

soluiltasi

solultansa / solultaan

soluiltansa / soluiltaan

Tra

-ksi

solukseni

soluikseni

soluksesi

soluiksesi

soluksensa / solukseen

soluiksensa / soluikseen

Ess

-na

solunani

soluinani

solunasi

soluinasi

solunansa / solunaan

soluinansa / soluinaan

Abe

-tta

soluttani

soluittani

soluttasi

soluittasi

soluttansa / soluttaan

soluittansa / soluittaan

Com

-ne

-

soluineni

-

soluinesi

-

soluinensa / soluineen

Singular

Plural

Nom

-

soluni

solusi

solunsa

soluni

solusi

solunsa

Par

-ta

soluani

soluasi

soluansa / soluaan

solujani

solujasi

solujansa / solujaan

Gen

-n

soluni

solusi

solunsa

solujeni

solujesi

solujensa

Ill

mihin

soluuni

soluusi

soluunsa

soluihini

soluihisi

soluihinsa

Ine

-ssa

solussani

solussasi

solussansa / solussaan

soluissani

soluissasi

soluissansa / soluissaan

Ela

-sta

solustani

solustasi

solustansa / solustaan

soluistani

soluistasi

soluistansa / soluistaan

All

-lle

solulleni

solullesi

solullensa / solulleen

soluilleni

soluillesi

soluillensa / soluillean

Ade

-lla

solullani

solullasi

solullansa / solullaan

soluillani

soluillasi

soluillansa / soluillaan

Abl

-lta

solultani

solultasi

solultansa / solultaan

soluiltani

soluiltasi

soluiltansa / soluiltaan

Tra

-ksi

solukseni

soluksesi

soluksensa / solukseen

soluikseni

soluiksesi

soluiksensa / soluikseen

Ess

-na

solunani

solunasi

solunansa / solunaan

soluinani

soluinasi

soluinansa / soluinaan

Abe

-tta

soluttani

soluttasi

soluttansa / soluttaan

soluittani

soluittasi

soluittansa / soluittaan

Com

-ne

-

-

-

soluineni

soluinesi

soluinensa / soluineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

solumme

solumme

solunne

solunne

solunsa

solunsa

Par

-ta

soluamme

solujamme

soluanne

solujanne

soluansa / soluaan

solujansa / solujaan

Gen

-n

solumme

solujemme

solunne

solujenne

solunsa

solujensa

Ill

mihin

soluumme

soluihimme

soluunne

soluihinne

soluunsa

soluihinsa

Ine

-ssa

solussamme

soluissamme

solussanne

soluissanne

solussansa / solussaan

soluissansa / soluissaan

Ela

-sta

solustamme

soluistamme

solustanne

soluistanne

solustansa / solustaan

soluistansa / soluistaan

All

-lle

solullemme

soluillemme

solullenne

soluillenne

solullensa / solulleen

soluillensa / soluillean

Ade

-lla

solullamme

soluillamme

solullanne

soluillanne

solullansa / solullaan

soluillansa / soluillaan

Abl

-lta

solultamme

soluiltamme

solultanne

soluiltanne

solultansa / solultaan

soluiltansa / soluiltaan

Tra

-ksi

soluksemme

soluiksemme

soluksenne

soluiksenne

soluksensa / solukseen

soluiksensa / soluikseen

Ess

-na

solunamme

soluinamme

solunanne

soluinanne

solunansa / solunaan

soluinansa / soluinaan

Abe

-tta

soluttamme

soluittamme

soluttanne

soluittanne

soluttansa / soluttaan

soluittansa / soluittaan

Com

-ne

-

soluinemme

-

soluinenne

-

soluinensa / soluineen

Singular

Plural

Nom

-

solumme

solunne

solunsa

solumme

solunne

solunsa

Par

-ta

soluamme

soluanne

soluansa / soluaan

solujamme

solujanne

solujansa / solujaan

Gen

-n

solumme

solunne

solunsa

solujemme

solujenne

solujensa

Ill

mihin

soluumme

soluunne

soluunsa

soluihimme

soluihinne

soluihinsa

Ine

-ssa

solussamme

solussanne

solussansa / solussaan

soluissamme

soluissanne

soluissansa / soluissaan

Ela

-sta

solustamme

solustanne

solustansa / solustaan

soluistamme

soluistanne

soluistansa / soluistaan

All

-lle

solullemme

solullenne

solullensa / solulleen

soluillemme

soluillenne

soluillensa / soluillean

Ade

-lla

solullamme

solullanne

solullansa / solullaan

soluillamme

soluillanne

soluillansa / soluillaan

Abl

-lta

solultamme

solultanne

solultansa / solultaan

soluiltamme

soluiltanne

soluiltansa / soluiltaan

Tra

-ksi

soluksemme

soluksenne

soluksensa / solukseen

soluiksemme

soluiksenne

soluiksensa / soluikseen

Ess

-na

solunamme

solunanne

solunansa / solunaan

soluinamme

soluinanne

soluinansa / soluinaan

Abe

-tta

soluttamme

soluttanne

soluttansa / soluttaan

soluittamme

soluittanne

soluittansa / soluittaan

Com

-ne

-

-

-

soluinemme

soluinenne

soluinensa / soluineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

mon
pl
the Mon
from MON
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; JRC-Acquis; OPUS; Europarl; OpenSubtitles Muistatko Mon? You remember Mo? Mon kysyminen olisi vain ajanhukkaa. asking many would be a waste of time. Mon ystäväni tulee käymään huomenna. My many friends will come to visit tomorrow. Mon ihminen ylpeilee vaimonsa menestyksellä. many a man boasts of his wife's successes. Mon olivat ottaneet kampsen ankarasti vastaan. Many had taken Kammen harshly. En voi olla läsnä mon tilaisuudessa tällä viikolla. I cannot be present at several events this week. Olen lukenut mon kirjan kirjaston lainattavana ollessa. I have read many books while they were borrowed from the library. Haluan kutsua mon perheenjäseneni syntymäpäiväjuhlilleni. I want to invite numerous family members to my birthday party. Mon sanoo että kyseessä on tulevaisuuden pelastava elementti. many people say it's the saving grace of the future. Mon opiskelija osallistuu pyöräilytapahtumaan ensi viikonloppuna. Several students are participating in the biking event next weekend. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monini

monini

monisi

monisi

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniani

monejani

moniasi

monejasi

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monieni

monisi

moniesi

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniini

moneihini

moniisi

moneihisi

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

moneissani

monissasi

moneissasi

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

moneistani

monistasi

moneistasi

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

moneilleni

monillesi

moneillesi

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

moneillani

monillasi

moneillasi

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moneiltani

moniltasi

moneiltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moneikseni

moniksesi

moneiksesi

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moneinani

moninasi

moneinasi

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

moneittani

monittasi

moneittasi

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneineni

-

moneinesi

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monini

monisi

moninsa

monini

monisi

moninsa

Par

-ta

moniani

moniasi

moniansa / moniaan

monejani

monejasi

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monisi

moninsa

monieni

moniesi

moniensa

Ill

mihin

moniini

moniisi

moniinsa

moneihini

moneihisi

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

monissasi

monissansa / monissaan

moneissani

moneissasi

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

monistasi

monistansa / monistaan

moneistani

moneistasi

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

monillesi

monillensa / monilleen

moneilleni

moneillesi

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

monillasi

monillansa / monillaan

moneillani

moneillasi

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moniltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltani

moneiltasi

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moniksesi

moniksensa / monikseen

moneikseni

moneiksesi

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moninasi

moninansa / moninaan

moneinani

moneinasi

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

monittasi

monittansa / monittaan

moneittani

moneittasi

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneineni

moneinesi

moneinensa / moneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monimme

monimme

moninne

moninne

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniamme

monejamme

monianne

monejanne

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moniemme

moninne

monienne

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moneihimme

moniinne

moneihinne

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

moneissamme

monissanne

moneissanne

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

moneistamme

monistanne

moneistanne

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

moneillemme

monillenne

moneillenne

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

moneillamme

monillanne

moneillanne

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moneiltamme

moniltanne

moneiltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moneiksemme

moniksenne

moneiksenne

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moneinamme

moninanne

moneinanne

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

moneittamme

monittanne

moneittanne

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneinemme

-

moneinenne

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monimme

moninne

moninsa

monimme

moninne

moninsa

Par

-ta

moniamme

monianne

moniansa / moniaan

monejamme

monejanne

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moninne

moninsa

moniemme

monienne

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moniinne

moniinsa

moneihimme

moneihinne

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

monissanne

monissansa / monissaan

moneissamme

moneissanne

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

monistanne

monistansa / monistaan

moneistamme

moneistanne

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

monillenne

monillensa / monilleen

moneillemme

moneillenne

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

monillanne

monillansa / monillaan

moneillamme

moneillanne

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moniltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltamme

moneiltanne

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moniksenne

moniksensa / monikseen

moneiksemme

moneiksenne

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moninanne

moninansa / moninaan

moneinamme

moneinanne

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

monittanne

monittansa / monittaan

moneittamme

moneittanne

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneinemme

moneinenne

moneinensa / moneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iso

isot

Par

-ta

isoa

isoja

Gen

-n

ison

isojen

Ill

mihin

isoon

isoihin

Ine

-ssa

isossa

isoissa

Ela

-sta

isosta

isoista

All

-lle

isolle

isoille

Ade

-lla

isolla

isoilla

Abl

-lta

isolta

isoilta

Tra

-ksi

isoksi

isoiksi

Ess

-na

isona

isoina

Abe

-tta

isotta

isoitta

Com

-ne

-

isoine

Ins

-in

-

isoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iso

isot

Par

-ta

isoa

isoja

Gen

-n

ison

isojen

Ill

mihin

isoon

isoihin

Ine

-ssa

isossa

isoissa

Ela

-sta

isosta

isoista

All

-lle

isolle

isoille

Ade

-lla

isolla

isoilla

Abl

-lta

isolta

isoilta

Tra

-ksi

isoksi

isoiksi

Ess

-na

isona

isoina

Abe

-tta

isotta

isoitta

Com

-ne

-

isoine

Ins

-in

-

isoin

big iso, suuri, tärkeä, kookas, suosittu, suurisuuntainen
large suuri, iso, laaja, tilava, runsas, suuren mittakaavan
great suuri, loistava, iso, valtava, suurenmoinen, huomattava
bulky iso, tilaa vievä, kömpelö
capital pääoma-, iso, tärkein, suurin, oivallinen, josta seuraa kuolemanrangaistus
hulking kömpelö, iso
fat lihava, rasvainen, paksu, hedelmällinen, iso, tuottoisa
walloping iso, valtava
almighty kaikkivaltias, mahtava, iso
protruding ulkoneva, esiin työntyvä, esiin pullistunut, höröttävä, iso
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus Isoisoisäni oli. No, but my great-grandfather was. Isoni oli sotaveteraani. My grandfather was a war veteran. Isoisoisäni taitoja. An art of my great-grandfather's. Kuka oli isoisoisäsi? Who was your great-grandfather? Hän oli isoisoäitini. She was my great-grandmother. Olen nyt isoisoisä. Now I am a great-grandfather. Isoisoäitini oli crow. My grandmother's mother was Crow. Lasten isoisoäidille. It's for the children's grandmother. Isoni oli kuuluisa taiteilija. My grandfather was a famous artist. Tämä kuului isoisoisillesi. This belonged to your great grandfather. Show more arrow right

Wiktionary

(archaic, poetic) Synonym of isä (“father”). Show more arrow right isä (“father”) +‎ -o Shortened from isopurje (“mainsail”). Show more arrow right

Wikipedia

ISO
kansainvälinen standardisoimisjärjestö valoherkkyyttä
Ison Britannian Suomalainen Opiskelijayhdistys
Iso
italialainen automerkki Iso
levykuvatiedosto iso
(m.kreik. ἴσος, isos, sama, yhtäläinen), samuutta tai yhtäsuuruutta tarkoittava etuliite sivistyssanoissa kuten isomorfia ja isobaari Infrared Space Observatory
(ISO), satelliitti.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isoni

isoni

isosi

isosi

isonsa

isonsa

Par

-ta

isoani

isojani

isoasi

isojasi

isoansa / isoaan

isojansa / isojaan

Gen

-n

isoni

isojeni

isosi

isojesi

isonsa

isojensa

Ill

mihin

isooni

isoihini

isoosi

isoihisi

isoonsa

isoihinsa

Ine

-ssa

isossani

isoissani

isossasi

isoissasi

isossansa / isossaan

isoissansa / isoissaan

Ela

-sta

isostani

isoistani

isostasi

isoistasi

isostansa / isostaan

isoistansa / isoistaan

All

-lle

isolleni

isoilleni

isollesi

isoillesi

isollensa / isolleen

isoillensa / isoillean

Ade

-lla

isollani

isoillani

isollasi

isoillasi

isollansa / isollaan

isoillansa / isoillaan

Abl

-lta

isoltani

isoiltani

isoltasi

isoiltasi

isoltansa / isoltaan

isoiltansa / isoiltaan

Tra

-ksi

isokseni

isoikseni

isoksesi

isoiksesi

isoksensa / isokseen

isoiksensa / isoikseen

Ess

-na

isonani

isoinani

isonasi

isoinasi

isonansa / isonaan

isoinansa / isoinaan

Abe

-tta

isottani

isoittani

isottasi

isoittasi

isottansa / isottaan

isoittansa / isoittaan

Com

-ne

-

isoineni

-

isoinesi

-

isoinensa / isoineen

Singular

Plural

Nom

-

isoni

isosi

isonsa

isoni

isosi

isonsa

Par

-ta

isoani

isoasi

isoansa / isoaan

isojani

isojasi

isojansa / isojaan

Gen

-n

isoni

isosi

isonsa

isojeni

isojesi

isojensa

Ill

mihin

isooni

isoosi

isoonsa

isoihini

isoihisi

isoihinsa

Ine

-ssa

isossani

isossasi

isossansa / isossaan

isoissani

isoissasi

isoissansa / isoissaan

Ela

-sta

isostani

isostasi

isostansa / isostaan

isoistani

isoistasi

isoistansa / isoistaan

All

-lle

isolleni

isollesi

isollensa / isolleen

isoilleni

isoillesi

isoillensa / isoillean

Ade

-lla

isollani

isollasi

isollansa / isollaan

isoillani

isoillasi

isoillansa / isoillaan

Abl

-lta

isoltani

isoltasi

isoltansa / isoltaan

isoiltani

isoiltasi

isoiltansa / isoiltaan

Tra

-ksi

isokseni

isoksesi

isoksensa / isokseen

isoikseni

isoiksesi

isoiksensa / isoikseen

Ess

-na

isonani

isonasi

isonansa / isonaan

isoinani

isoinasi

isoinansa / isoinaan

Abe

-tta

isottani

isottasi

isottansa / isottaan

isoittani

isoittasi

isoittansa / isoittaan

Com

-ne

-

-

-

isoineni

isoinesi

isoinensa / isoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isomme

isomme

isonne

isonne

isonsa

isonsa

Par

-ta

isoamme

isojamme

isoanne

isojanne

isoansa / isoaan

isojansa / isojaan

Gen

-n

isomme

isojemme

isonne

isojenne

isonsa

isojensa

Ill

mihin

isoomme

isoihimme

isoonne

isoihinne

isoonsa

isoihinsa

Ine

-ssa

isossamme

isoissamme

isossanne

isoissanne

isossansa / isossaan

isoissansa / isoissaan

Ela

-sta

isostamme

isoistamme

isostanne

isoistanne

isostansa / isostaan

isoistansa / isoistaan

All

-lle

isollemme

isoillemme

isollenne

isoillenne

isollensa / isolleen

isoillensa / isoillean

Ade

-lla

isollamme

isoillamme

isollanne

isoillanne

isollansa / isollaan

isoillansa / isoillaan

Abl

-lta

isoltamme

isoiltamme

isoltanne

isoiltanne

isoltansa / isoltaan

isoiltansa / isoiltaan

Tra

-ksi

isoksemme

isoiksemme

isoksenne

isoiksenne

isoksensa / isokseen

isoiksensa / isoikseen

Ess

-na

isonamme

isoinamme

isonanne

isoinanne

isonansa / isonaan

isoinansa / isoinaan

Abe

-tta

isottamme

isoittamme

isottanne

isoittanne

isottansa / isottaan

isoittansa / isoittaan

Com

-ne

-

isoinemme

-

isoinenne

-

isoinensa / isoineen

Singular

Plural

Nom

-

isomme

isonne

isonsa

isomme

isonne

isonsa

Par

-ta

isoamme

isoanne

isoansa / isoaan

isojamme

isojanne

isojansa / isojaan

Gen

-n

isomme

isonne

isonsa

isojemme

isojenne

isojensa

Ill

mihin

isoomme

isoonne

isoonsa

isoihimme

isoihinne

isoihinsa

Ine

-ssa

isossamme

isossanne

isossansa / isossaan

isoissamme

isoissanne

isoissansa / isoissaan

Ela

-sta

isostamme

isostanne

isostansa / isostaan

isoistamme

isoistanne

isoistansa / isoistaan

All

-lle

isollemme

isollenne

isollensa / isolleen

isoillemme

isoillenne

isoillensa / isoillean

Ade

-lla

isollamme

isollanne

isollansa / isollaan

isoillamme

isoillanne

isoillansa / isoillaan

Abl

-lta

isoltamme

isoltanne

isoltansa / isoltaan

isoiltamme

isoiltanne

isoiltansa / isoiltaan

Tra

-ksi

isoksemme

isoksenne

isoksensa / isokseen

isoiksemme

isoiksenne

isoiksensa / isoikseen

Ess

-na

isonamme

isonanne

isonansa / isonaan

isoinamme

isoinanne

isoinansa / isoinaan

Abe

-tta

isottamme

isottanne

isottansa / isottaan

isoittamme

isoittanne

isoittansa / isoittaan

Com

-ne

-

-

-

isoinemme

isoinenne

isoinensa / isoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luu

luut

Par

-ta

luuta

luita

Gen

-n

luun

luitten / luiden

Ill

mihin

luuhun

luihin

Ine

-ssa

luussa

luissa

Ela

-sta

luusta

luista

All

-lle

luulle

luille

Ade

-lla

luulla

luilla

Abl

-lta

luulta

luilta

Tra

-ksi

luuksi

luiksi

Ess

-na

luuna

luina

Abe

-tta

luutta

luitta

Com

-ne

-

luine

Ins

-in

-

luin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luu

luut

Par

-ta

luuta

luita

Gen

-n

luun

luitten / luiden

Ill

mihin

luuhun

luihin

Ine

-ssa

luussa

luissa

Ela

-sta

luusta

luista

All

-lle

luulle

luille

Ade

-lla

luulla

luilla

Abl

-lta

luulta

luilta

Tra

-ksi

luuksi

luiksi

Ess

-na

luuna

luina

Abe

-tta

luutta

luitta

Com

-ne

-

luine

Ins

-in

-

luin

bone luu, ruoto
Show more arrow right
Tatoeba Sentence Pairs; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Luu sattuu. The bone hurts. Luu oli rikki. The bone was broken. Hän mursi luunsa. He broke his bone. Luu on ihmiskehossa tärkeä. The bone is important in the human body. Hän kompastui luutaan. He tripped over a stick. Luuta oli nurkassa. There was a broom in the corner. Täällä on luusi. Come get the bone! Pelkkä vanha luu. It's just an old bone. Luu luuta vasten. Bone on bone. Näytä minulle luuta. Show me the bone. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) bone bone (material) bone (part of a corset) Show more arrow right alaleukaluuarpaluuhammasluuhankaluuhäntäluuhäpyluuistuinluujalkapöydänluujänneluukalanluukantaluukehräluukehräsluukieliluukilpikonnanluukirsikanluukuuloluukuutioluukylkiluukyynärluukämmenluulapaluuleukaluulonkkaluuluujauholuukalaluukalvoluukampaluukasvainluukatoluukeittoluukudosluukyhmyluumarjaluumätäluunappiluunaulaluunkovaluunmurtumaluunsiirtoluunsiirtoleikkausluunsiruluupiikkiluuposliiniluupääluurakenneluurankoluusoluluusolukkoluusyöpäluutualuutumaluutuneisuusluuvaloluuviitonenluuvitonenluuviululuuydinluuytimensiirtomursunluunenäluunilkkaluunorsunluuohimoluuolkaluuotsaluupankkaluupohjeluuporonluuposkiluupuruluupäälaenluupääluuranneluureisiluuristiluuseulaluusiitinluusolisluusormiluusuoliluusuulaenluusääriluutakaraivonluutelaluutoivomusluuumpiluuvaajaluuvaivaisenluuvarpaanluuvarvasluuvasaraluuveneluuvälileuanluuvärttinäluuydinluuyläleukaluu Show more arrow right From Proto-Finnic luu, from Proto-Uralic luwe. Show more arrow right

Wikipedia

Bone A bone is a rigid tissue that constitutes part of the vertebrate skeleton in animals. Bones protect the various organs of the body, produce red and white blood cells, store minerals, provide structure and support for the body, and enable mobility. Bones come in a variety of shapes and sizes and have a complex internal and external structure. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luuni

luuni

luusi

luusi

luunsa

luunsa

Par

-ta

luutani

luitani

luutasi

luitasi

luutansa / luutaan

luitansa / luitaan

Gen

-n

luuni

luitteni / luideni

luusi

luittesi / luidesi

luunsa

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhuni

luihini

luuhusi

luihisi

luuhunsa

luihinsa

Ine

-ssa

luussani

luissani

luussasi

luissasi

luussansa / luussaan

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustani

luistani

luustasi

luistasi

luustansa / luustaan

luistansa / luistaan

All

-lle

luulleni

luilleni

luullesi

luillesi

luullensa / luulleen

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullani

luillani

luullasi

luillasi

luullansa / luullaan

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultani

luiltani

luultasi

luiltasi

luultansa / luultaan

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luukseni

luikseni

luuksesi

luiksesi

luuksensa / luukseen

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunani

luinani

luunasi

luinasi

luunansa / luunaan

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttani

luittani

luuttasi

luittasi

luuttansa / luuttaan

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

luineni

-

luinesi

-

luinensa / luineen

Singular

Plural

Nom

-

luuni

luusi

luunsa

luuni

luusi

luunsa

Par

-ta

luutani

luutasi

luutansa / luutaan

luitani

luitasi

luitansa / luitaan

Gen

-n

luuni

luusi

luunsa

luitteni / luideni

luittesi / luidesi

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhuni

luuhusi

luuhunsa

luihini

luihisi

luihinsa

Ine

-ssa

luussani

luussasi

luussansa / luussaan

luissani

luissasi

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustani

luustasi

luustansa / luustaan

luistani

luistasi

luistansa / luistaan

All

-lle

luulleni

luullesi

luullensa / luulleen

luilleni

luillesi

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullani

luullasi

luullansa / luullaan

luillani

luillasi

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultani

luultasi

luultansa / luultaan

luiltani

luiltasi

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luukseni

luuksesi

luuksensa / luukseen

luikseni

luiksesi

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunani

luunasi

luunansa / luunaan

luinani

luinasi

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttani

luuttasi

luuttansa / luuttaan

luittani

luittasi

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

-

-

luineni

luinesi

luinensa / luineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luumme

luumme

luunne

luunne

luunsa

luunsa

Par

-ta

luutamme

luitamme

luutanne

luitanne

luutansa / luutaan

luitansa / luitaan

Gen

-n

luumme

luittemme / luidemme

luunne

luittenne / luidenne

luunsa

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhumme

luihimme

luuhunne

luihinne

luuhunsa

luihinsa

Ine

-ssa

luussamme

luissamme

luussanne

luissanne

luussansa / luussaan

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustamme

luistamme

luustanne

luistanne

luustansa / luustaan

luistansa / luistaan

All

-lle

luullemme

luillemme

luullenne

luillenne

luullensa / luulleen

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullamme

luillamme

luullanne

luillanne

luullansa / luullaan

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultamme

luiltamme

luultanne

luiltanne

luultansa / luultaan

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luuksemme

luiksemme

luuksenne

luiksenne

luuksensa / luukseen

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunamme

luinamme

luunanne

luinanne

luunansa / luunaan

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttamme

luittamme

luuttanne

luittanne

luuttansa / luuttaan

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

luinemme

-

luinenne

-

luinensa / luineen

Singular

Plural

Nom

-

luumme

luunne

luunsa

luumme

luunne

luunsa

Par

-ta

luutamme

luutanne

luutansa / luutaan

luitamme

luitanne

luitansa / luitaan

Gen

-n

luumme

luunne

luunsa

luittemme / luidemme

luittenne / luidenne

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhumme

luuhunne

luuhunsa

luihimme

luihinne

luihinsa

Ine

-ssa

luussamme

luussanne

luussansa / luussaan

luissamme

luissanne

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustamme

luustanne

luustansa / luustaan

luistamme

luistanne

luistansa / luistaan

All

-lle

luullemme

luullenne

luullensa / luulleen

luillemme

luillenne

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullamme

luullanne

luullansa / luullaan

luillamme

luillanne

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultamme

luultanne

luultansa / luultaan

luiltamme

luiltanne

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luuksemme

luuksenne

luuksensa / luukseen

luiksemme

luiksenne

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunamme

luunanne

luunansa / luunaan

luinamme

luinanne

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttamme

luuttanne

luuttansa / luuttaan

luittamme

luittanne

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

-

-

luinemme

luinenne

luinensa / luineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept