logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

mangaani, noun

Word analysis
mangaanidioksidiparit

mangaanidioksidiparit

mangaani

Noun, Singular Nominative

+ di

Noun, Pref

+ oksi

Noun, Singular Nominative

+ di

Noun, Pref

+ pari

Noun, Plural Nominative

mangaani

Noun, Singular Nominative

+ di

Noun, Pref

+ oksi

Noun, Singular Nominative

+ di

Noun, Pref

+ par

Noun, Plural Nominative

mangaani

Noun, Singular Nominative

+ di

Noun, Pref

+ oksidi

Noun, Singular Nominative

+ pari

Noun, Plural Nominative

mangaani

Noun, Singular Nominative

+ di

Noun, Pref

+ oksidi

Noun, Singular Nominative

+ par

Noun, Plural Nominative

mangaani

Noun, Singular Nominative

+ dioksidi

Noun, Singular Nominative

+ pari

Noun, Plural Nominative

mangaani

Noun, Singular Nominative

+ dioksidi

Noun, Singular Nominative

+ par

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mangaani

mangaanit

Par

-ta

mangaania

mangaaneja

Gen

-n

mangaanin

mangaanien

Ill

mihin

mangaaniin

mangaaneihin

Ine

-ssa

mangaanissa

mangaaneissa

Ela

-sta

mangaanista

mangaaneista

All

-lle

mangaanille

mangaaneille

Ade

-lla

mangaanilla

mangaaneilla

Abl

-lta

mangaanilta

mangaaneilta

Tra

-ksi

mangaaniksi

mangaaneiksi

Ess

-na

mangaanina

mangaaneina

Abe

-tta

mangaanitta

mangaaneitta

Com

-ne

-

mangaaneine

Ins

-in

-

mangaanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mangaani

mangaanit

Par

-ta

mangaania

mangaaneja

Gen

-n

mangaanin

mangaanien

Ill

mihin

mangaaniin

mangaaneihin

Ine

-ssa

mangaanissa

mangaaneissa

Ela

-sta

mangaanista

mangaaneista

All

-lle

mangaanille

mangaaneille

Ade

-lla

mangaanilla

mangaaneilla

Abl

-lta

mangaanilta

mangaaneilta

Tra

-ksi

mangaaniksi

mangaaneiksi

Ess

-na

mangaanina

mangaaneina

Abe

-tta

mangaanitta

mangaaneitta

Com

-ne

-

mangaaneine

Ins

-in

-

mangaanein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

manganese mangaani
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl; Common Crawl; TED; EurLex-2; not-set; WikiMatrix; OpenSubtitles Mangaani on metallinen alkuaine. Mangaani is a metallic element. Mangaani auttaa ylläpitämään luun terveyttä. Manganese helps maintain bone health. Mangaani on olennainen hivenaine ihmiskeholle. Mangaani is an essential trace element for the human body. Mangaani on tärkeä hivenaine ihmisen elimistölle. Manganese is an important trace element for the human body. Mangaani on tärkeä tekijä aivojen normaalissa toiminnassa. Manganese is an important factor in the normal functioning of the brain. Mangaanin kokonaispitoisuus. Total manganese. Mangaania (Mn) vesiliukoisena 3. 3 % water-soluble Mn. Maaperässä voi olla luontaisesti runsaasti mangaania. There can be naturally abundant manganese in the soil. Kasvit voivat ottaa maaperästä mangaania juurten kautta. Plants can absorb manganese from the soil through their roots. Mangaania (Mn) vesiliukoisena 17. 17 % water-soluble Mn. Show more arrow right

Wiktionary

manganese Show more arrow right Show more arrow right

Wikipedia

Magnesium Magnesium is a chemical element with the symbol Mg and atomic number 12. It is a shiny gray solid which bears a close physical resemblance to the other five elements in the second column (group 2, or alkaline earth metals) of the periodic table: all group 2 elements have the same electron configuration in the outer electron shell and a similar crystal structure. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mangaanini

mangaanini

mangaanisi

mangaanisi

mangaaninsa

mangaaninsa

Par

-ta

mangaaniani

mangaanejani

mangaaniasi

mangaanejasi

mangaaniansa / mangaaniaan

mangaanejansa / mangaanejaan

Gen

-n

mangaanini

mangaanieni

mangaanisi

mangaaniesi

mangaaninsa

mangaaniensa

Ill

mihin

mangaaniini

mangaaneihini

mangaaniisi

mangaaneihisi

mangaaniinsa

mangaaneihinsa

Ine

-ssa

mangaanissani

mangaaneissani

mangaanissasi

mangaaneissasi

mangaanissansa / mangaanissaan

mangaaneissansa / mangaaneissaan

Ela

-sta

mangaanistani

mangaaneistani

mangaanistasi

mangaaneistasi

mangaanistansa / mangaanistaan

mangaaneistansa / mangaaneistaan

All

-lle

mangaanilleni

mangaaneilleni

mangaanillesi

mangaaneillesi

mangaanillensa / mangaanilleen

mangaaneillensa / mangaaneillean

Ade

-lla

mangaanillani

mangaaneillani

mangaanillasi

mangaaneillasi

mangaanillansa / mangaanillaan

mangaaneillansa / mangaaneillaan

Abl

-lta

mangaaniltani

mangaaneiltani

mangaaniltasi

mangaaneiltasi

mangaaniltansa / mangaaniltaan

mangaaneiltansa / mangaaneiltaan

Tra

-ksi

mangaanikseni

mangaaneikseni

mangaaniksesi

mangaaneiksesi

mangaaniksensa / mangaanikseen

mangaaneiksensa / mangaaneikseen

Ess

-na

mangaaninani

mangaaneinani

mangaaninasi

mangaaneinasi

mangaaninansa / mangaaninaan

mangaaneinansa / mangaaneinaan

Abe

-tta

mangaanittani

mangaaneittani

mangaanittasi

mangaaneittasi

mangaanittansa / mangaanittaan

mangaaneittansa / mangaaneittaan

Com

-ne

-

mangaaneineni

-

mangaaneinesi

-

mangaaneinensa / mangaaneineen

Singular

Plural

Nom

-

mangaanini

mangaanisi

mangaaninsa

mangaanini

mangaanisi

mangaaninsa

Par

-ta

mangaaniani

mangaaniasi

mangaaniansa / mangaaniaan

mangaanejani

mangaanejasi

mangaanejansa / mangaanejaan

Gen

-n

mangaanini

mangaanisi

mangaaninsa

mangaanieni

mangaaniesi

mangaaniensa

Ill

mihin

mangaaniini

mangaaniisi

mangaaniinsa

mangaaneihini

mangaaneihisi

mangaaneihinsa

Ine

-ssa

mangaanissani

mangaanissasi

mangaanissansa / mangaanissaan

mangaaneissani

mangaaneissasi

mangaaneissansa / mangaaneissaan

Ela

-sta

mangaanistani

mangaanistasi

mangaanistansa / mangaanistaan

mangaaneistani

mangaaneistasi

mangaaneistansa / mangaaneistaan

All

-lle

mangaanilleni

mangaanillesi

mangaanillensa / mangaanilleen

mangaaneilleni

mangaaneillesi

mangaaneillensa / mangaaneillean

Ade

-lla

mangaanillani

mangaanillasi

mangaanillansa / mangaanillaan

mangaaneillani

mangaaneillasi

mangaaneillansa / mangaaneillaan

Abl

-lta

mangaaniltani

mangaaniltasi

mangaaniltansa / mangaaniltaan

mangaaneiltani

mangaaneiltasi

mangaaneiltansa / mangaaneiltaan

Tra

-ksi

mangaanikseni

mangaaniksesi

mangaaniksensa / mangaanikseen

mangaaneikseni

mangaaneiksesi

mangaaneiksensa / mangaaneikseen

Ess

-na

mangaaninani

mangaaninasi

mangaaninansa / mangaaninaan

mangaaneinani

mangaaneinasi

mangaaneinansa / mangaaneinaan

Abe

-tta

mangaanittani

mangaanittasi

mangaanittansa / mangaanittaan

mangaaneittani

mangaaneittasi

mangaaneittansa / mangaaneittaan

Com

-ne

-

-

-

mangaaneineni

mangaaneinesi

mangaaneinensa / mangaaneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mangaanimme

mangaanimme

mangaaninne

mangaaninne

mangaaninsa

mangaaninsa

Par

-ta

mangaaniamme

mangaanejamme

mangaanianne

mangaanejanne

mangaaniansa / mangaaniaan

mangaanejansa / mangaanejaan

Gen

-n

mangaanimme

mangaaniemme

mangaaninne

mangaanienne

mangaaninsa

mangaaniensa

Ill

mihin

mangaaniimme

mangaaneihimme

mangaaniinne

mangaaneihinne

mangaaniinsa

mangaaneihinsa

Ine

-ssa

mangaanissamme

mangaaneissamme

mangaanissanne

mangaaneissanne

mangaanissansa / mangaanissaan

mangaaneissansa / mangaaneissaan

Ela

-sta

mangaanistamme

mangaaneistamme

mangaanistanne

mangaaneistanne

mangaanistansa / mangaanistaan

mangaaneistansa / mangaaneistaan

All

-lle

mangaanillemme

mangaaneillemme

mangaanillenne

mangaaneillenne

mangaanillensa / mangaanilleen

mangaaneillensa / mangaaneillean

Ade

-lla

mangaanillamme

mangaaneillamme

mangaanillanne

mangaaneillanne

mangaanillansa / mangaanillaan

mangaaneillansa / mangaaneillaan

Abl

-lta

mangaaniltamme

mangaaneiltamme

mangaaniltanne

mangaaneiltanne

mangaaniltansa / mangaaniltaan

mangaaneiltansa / mangaaneiltaan

Tra

-ksi

mangaaniksemme

mangaaneiksemme

mangaaniksenne

mangaaneiksenne

mangaaniksensa / mangaanikseen

mangaaneiksensa / mangaaneikseen

Ess

-na

mangaaninamme

mangaaneinamme

mangaaninanne

mangaaneinanne

mangaaninansa / mangaaninaan

mangaaneinansa / mangaaneinaan

Abe

-tta

mangaanittamme

mangaaneittamme

mangaanittanne

mangaaneittanne

mangaanittansa / mangaanittaan

mangaaneittansa / mangaaneittaan

Com

-ne

-

mangaaneinemme

-

mangaaneinenne

-

mangaaneinensa / mangaaneineen

Singular

Plural

Nom

-

mangaanimme

mangaaninne

mangaaninsa

mangaanimme

mangaaninne

mangaaninsa

Par

-ta

mangaaniamme

mangaanianne

mangaaniansa / mangaaniaan

mangaanejamme

mangaanejanne

mangaanejansa / mangaanejaan

Gen

-n

mangaanimme

mangaaninne

mangaaninsa

mangaaniemme

mangaanienne

mangaaniensa

Ill

mihin

mangaaniimme

mangaaniinne

mangaaniinsa

mangaaneihimme

mangaaneihinne

mangaaneihinsa

Ine

-ssa

mangaanissamme

mangaanissanne

mangaanissansa / mangaanissaan

mangaaneissamme

mangaaneissanne

mangaaneissansa / mangaaneissaan

Ela

-sta

mangaanistamme

mangaanistanne

mangaanistansa / mangaanistaan

mangaaneistamme

mangaaneistanne

mangaaneistansa / mangaaneistaan

All

-lle

mangaanillemme

mangaanillenne

mangaanillensa / mangaanilleen

mangaaneillemme

mangaaneillenne

mangaaneillensa / mangaaneillean

Ade

-lla

mangaanillamme

mangaanillanne

mangaanillansa / mangaanillaan

mangaaneillamme

mangaaneillanne

mangaaneillansa / mangaaneillaan

Abl

-lta

mangaaniltamme

mangaaniltanne

mangaaniltansa / mangaaniltaan

mangaaneiltamme

mangaaneiltanne

mangaaneiltansa / mangaaneiltaan

Tra

-ksi

mangaaniksemme

mangaaniksenne

mangaaniksensa / mangaanikseen

mangaaneiksemme

mangaaneiksenne

mangaaneiksensa / mangaaneikseen

Ess

-na

mangaaninamme

mangaaninanne

mangaaninansa / mangaaninaan

mangaaneinamme

mangaaneinanne

mangaaneinansa / mangaaneinaan

Abe

-tta

mangaanittamme

mangaanittanne

mangaanittansa / mangaanittaan

mangaaneittamme

mangaaneittanne

mangaaneittansa / mangaaneittaan

Com

-ne

-

-

-

mangaaneinemme

mangaaneinenne

mangaaneinensa / mangaaneineen

This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oksi

ohdet

Par

-ta

ohta

oksia

Gen

-n

ohden

oksien

Ill

mihin

ohteen

oksiin

Ine

-ssa

ohdessa

oksissa

Ela

-sta

ohdesta

oksista

All

-lle

ohdelle

oksille

Ade

-lla

ohdella

oksilla

Abl

-lta

ohdelta

oksilta

Tra

-ksi

ohdeksi

oksiksi

Ess

-na

ohtena

oksina

Abe

-tta

ohdetta

oksitta

Com

-ne

-

oksine

Ins

-in

-

oksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oksi

ohdet

Par

-ta

ohta

oksia

Gen

-n

ohden

oksien

Ill

mihin

ohteen

oksiin

Ine

-ssa

ohdessa

oksissa

Ela

-sta

ohdesta

oksista

All

-lle

ohdelle

oksille

Ade

-lla

ohdella

oksilla

Abl

-lta

ohdelta

oksilta

Tra

-ksi

ohdeksi

oksiksi

Ess

-na

ohtena

oksina

Abe

-tta

ohdetta

oksitta

Com

-ne

-

oksine

Ins

-in

-

oksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

oxy
(obs) bear karhu
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles parallel corpus; Tatoeba parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; Common Crawl parallel corpus Oksi kellastuu ja tippuu puusta syksyllä. The branch turns yellow and falls off the tree in the fall. Lapsi leikki oksalla, kunnes oksi katkesi. The child was playing on the branch until the branch broke. Oksi roikkui vaarallisen lähellä sähköjohtoja. The branch was hanging dangerously close to the power lines. Ohtesi on hyvin ohut. Your twig is very thin. Ohtesi putosi puusta. Your branch fell from the tree. Oksia karsittiin puista. Branches were pruned from the trees. Puissa oli paljon oksia. There were many branches on the trees. Lapsi leikki oksilla. The child played on the branches. Ohtesi oli kauniin ruskea. Your branch was beautifully brown. Ohtesi kantaa pieniä lehtiä. Your twig carries small leaves. Show more arrow right

Wiktionary

(obsolete) bear (Ursus arctos) Show more arrow right karhu Show more arrow right From Proto-Finnic okci. Show more arrow right

Wikipedia

Brown bear The brown bear (Ursus arctos) is a large bear species found across Eurasia and North America. In North America, the populations of brown bears are called grizzly bears, while the subspecies that inhabits the Kodiak Islands of Alaska is known as the Kodiak bear. It is one of the largest living terrestrial members of the order Carnivora, rivaled in size only by its closest relative, the polar bear (Ursus maritimus), which is much less variable in size and slightly bigger on average. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohteni

ohteni

ohtesi

ohtesi

ohtensa

ohtensa

Par

-ta

ohtani

oksiani

ohtasi

oksiasi

ohtansa / ohtaan

oksiansa / oksiaan

Gen

-n

ohteni

oksieni

ohtesi

oksiesi

ohtensa

oksiensa

Ill

mihin

ohteeni

oksiini

ohteesi

oksiisi

ohteensa

oksiinsa

Ine

-ssa

ohdessani

oksissani

ohdessasi

oksissasi

ohdessansa / ohdessaan

oksissansa / oksissaan

Ela

-sta

ohdestani

oksistani

ohdestasi

oksistasi

ohdestansa / ohdestaan

oksistansa / oksistaan

All

-lle

ohdelleni

oksilleni

ohdellesi

oksillesi

ohdellensa / ohdelleen

oksillensa / oksillean

Ade

-lla

ohdellani

oksillani

ohdellasi

oksillasi

ohdellansa / ohdellaan

oksillansa / oksillaan

Abl

-lta

ohdeltani

oksiltani

ohdeltasi

oksiltasi

ohdeltansa / ohdeltaan

oksiltansa / oksiltaan

Tra

-ksi

ohdekseni

oksikseni

ohdeksesi

oksiksesi

ohdeksensa / ohdekseen

oksiksensa / oksikseen

Ess

-na

ohtenani

oksinani

ohtenasi

oksinasi

ohtenansa / ohtenaan

oksinansa / oksinaan

Abe

-tta

ohdettani

oksittani

ohdettasi

oksittasi

ohdettansa / ohdettaan

oksittansa / oksittaan

Com

-ne

-

oksineni

-

oksinesi

-

oksinensa / oksineen

Singular

Plural

Nom

-

ohteni

ohtesi

ohtensa

ohteni

ohtesi

ohtensa

Par

-ta

ohtani

ohtasi

ohtansa / ohtaan

oksiani

oksiasi

oksiansa / oksiaan

Gen

-n

ohteni

ohtesi

ohtensa

oksieni

oksiesi

oksiensa

Ill

mihin

ohteeni

ohteesi

ohteensa

oksiini

oksiisi

oksiinsa

Ine

-ssa

ohdessani

ohdessasi

ohdessansa / ohdessaan

oksissani

oksissasi

oksissansa / oksissaan

Ela

-sta

ohdestani

ohdestasi

ohdestansa / ohdestaan

oksistani

oksistasi

oksistansa / oksistaan

All

-lle

ohdelleni

ohdellesi

ohdellensa / ohdelleen

oksilleni

oksillesi

oksillensa / oksillean

Ade

-lla

ohdellani

ohdellasi

ohdellansa / ohdellaan

oksillani

oksillasi

oksillansa / oksillaan

Abl

-lta

ohdeltani

ohdeltasi

ohdeltansa / ohdeltaan

oksiltani

oksiltasi

oksiltansa / oksiltaan

Tra

-ksi

ohdekseni

ohdeksesi

ohdeksensa / ohdekseen

oksikseni

oksiksesi

oksiksensa / oksikseen

Ess

-na

ohtenani

ohtenasi

ohtenansa / ohtenaan

oksinani

oksinasi

oksinansa / oksinaan

Abe

-tta

ohdettani

ohdettasi

ohdettansa / ohdettaan

oksittani

oksittasi

oksittansa / oksittaan

Com

-ne

-

-

-

oksineni

oksinesi

oksinensa / oksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohtemme

ohtemme

ohtenne

ohtenne

ohtensa

ohtensa

Par

-ta

ohtamme

oksiamme

ohtanne

oksianne

ohtansa / ohtaan

oksiansa / oksiaan

Gen

-n

ohtemme

oksiemme

ohtenne

oksienne

ohtensa

oksiensa

Ill

mihin

ohteemme

oksiimme

ohteenne

oksiinne

ohteensa

oksiinsa

Ine

-ssa

ohdessamme

oksissamme

ohdessanne

oksissanne

ohdessansa / ohdessaan

oksissansa / oksissaan

Ela

-sta

ohdestamme

oksistamme

ohdestanne

oksistanne

ohdestansa / ohdestaan

oksistansa / oksistaan

All

-lle

ohdellemme

oksillemme

ohdellenne

oksillenne

ohdellensa / ohdelleen

oksillensa / oksillean

Ade

-lla

ohdellamme

oksillamme

ohdellanne

oksillanne

ohdellansa / ohdellaan

oksillansa / oksillaan

Abl

-lta

ohdeltamme

oksiltamme

ohdeltanne

oksiltanne

ohdeltansa / ohdeltaan

oksiltansa / oksiltaan

Tra

-ksi

ohdeksemme

oksiksemme

ohdeksenne

oksiksenne

ohdeksensa / ohdekseen

oksiksensa / oksikseen

Ess

-na

ohtenamme

oksinamme

ohtenanne

oksinanne

ohtenansa / ohtenaan

oksinansa / oksinaan

Abe

-tta

ohdettamme

oksittamme

ohdettanne

oksittanne

ohdettansa / ohdettaan

oksittansa / oksittaan

Com

-ne

-

oksinemme

-

oksinenne

-

oksinensa / oksineen

Singular

Plural

Nom

-

ohtemme

ohtenne

ohtensa

ohtemme

ohtenne

ohtensa

Par

-ta

ohtamme

ohtanne

ohtansa / ohtaan

oksiamme

oksianne

oksiansa / oksiaan

Gen

-n

ohtemme

ohtenne

ohtensa

oksiemme

oksienne

oksiensa

Ill

mihin

ohteemme

ohteenne

ohteensa

oksiimme

oksiinne

oksiinsa

Ine

-ssa

ohdessamme

ohdessanne

ohdessansa / ohdessaan

oksissamme

oksissanne

oksissansa / oksissaan

Ela

-sta

ohdestamme

ohdestanne

ohdestansa / ohdestaan

oksistamme

oksistanne

oksistansa / oksistaan

All

-lle

ohdellemme

ohdellenne

ohdellensa / ohdelleen

oksillemme

oksillenne

oksillensa / oksillean

Ade

-lla

ohdellamme

ohdellanne

ohdellansa / ohdellaan

oksillamme

oksillanne

oksillansa / oksillaan

Abl

-lta

ohdeltamme

ohdeltanne

ohdeltansa / ohdeltaan

oksiltamme

oksiltanne

oksiltansa / oksiltaan

Tra

-ksi

ohdeksemme

ohdeksenne

ohdeksensa / ohdekseen

oksiksemme

oksiksenne

oksiksensa / oksikseen

Ess

-na

ohtenamme

ohtenanne

ohtenansa / ohtenaan

oksinamme

oksinanne

oksinansa / oksinaan

Abe

-tta

ohdettamme

ohdettanne

ohdettansa / ohdettaan

oksittamme

oksittanne

oksittansa / oksittaan

Com

-ne

-

-

-

oksinemme

oksinenne

oksinensa / oksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pari

parit

Par

-ta

paria

pareja

Gen

-n

parin

parien

Ill

mihin

pariin

pareihin

Ine

-ssa

parissa

pareissa

Ela

-sta

parista

pareista

All

-lle

parille

pareille

Ade

-lla

parilla

pareilla

Abl

-lta

parilta

pareilta

Tra

-ksi

pariksi

pareiksi

Ess

-na

parina

pareina

Abe

-tta

paritta

pareitta

Com

-ne

-

pareine

Ins

-in

-

parein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pari

parit

Par

-ta

paria

pareja

Gen

-n

parin

parien

Ill

mihin

pariin

pareihin

Ine

-ssa

parissa

pareissa

Ela

-sta

parista

pareista

All

-lle

parille

pareille

Ade

-lla

parilla

pareilla

Abl

-lta

parilta

pareilta

Tra

-ksi

pariksi

pareiksi

Ess

-na

parina

pareina

Abe

-tta

paritta

pareitta

Com

-ne

-

pareine

Ins

-in

-

parein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

pair pari, pariskunta
couple pari, pariskunta, aviopari
partnership kumppanuus, pari, yhtiö, osakkuus, yhtiökumppanuus
twin kaksonen, pari, kaksossisar, kaksosveli, kaksoiskappale
par par, nimellisarvo, pari, parikurssi, ihannelyöntimäärä
match ottelu, pari, tulitikku, naimiskauppa, toinen samanlainen, avioliitto
partner kumppani, partneri, osakas, pari, yhtiökumppani, kaveri
brace ahdin, hammasraudat, pari, aaltosulje, tuki, vinotuki
one or two pari, muutama
mate perämies, kaveri, kumppani, puoliso, matti, pari
duo duo, pari
fellow mies, kaveri, stipendiaatti, tutkija, jäsen, pari
twosome kaksikko, kaksinpeli, pari
companion kumppani, seuralainen, toveri, elämäntoveri, opaskirja, pari
Show more arrow right
WikiMatrix; TedTalks; Tatoeba parallel corpus; Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Corpus Parittaan yhteen. a pair together. Parini on paras ystäväni. My partner is my best friend. Parejani on kuusi. I have six pairs. Parittaan yhdessä. pair together. Parittaan päivässä. pair a day. Ostan paria kirjaa. I am buying a couple of books. Annoin sen pariksesi. I gave it to you. Eivät pareina. What are they doing? Pariinsa hän oli pettynyt. He was disappointed in a couple. Sain lahjan parilleni. I got a gift for my partner. Show more arrow right

Wiktionary

couple, pair partner (in an activity or when working in pairs) battery cell (card games, poker) pair (two cards of the same rank) Show more arrow right pariinparikkiparillinen-parinenparisenparissaparistaparistoparitellaparitonparittaaparittainparittainenparitustenpariuttaapariutua Show more arrow right aviopariavoparikuivaparipariairokaksikkopariaironelonenpariarvoparihalkoinenparihevosetparijakoinenparijonoparikurssiparilehdykkäinenpariliuskainenpariluisteluparinmuodostusparintuhopariosainenparioviparipyöräparirekipaririviparisataapariskuntaparisuhdeparisuhdeväkivaltaparisänkyparitalopariterapiaparityöskentelyparivaljakkoparivartioparivuodesusiparisähköpari Show more arrow right Borrowed from Swedish par, from Middle Low German par, from Latin pār, whence also English pair, Spanish par. Show more arrow right

Wikipedia

kappalemitta
sähköpari
sähkötekniikassa kaksi elektrodia, joiden välille muodostuu jännite pari
ilmavoimien yksikkö pari
matematiikassa kahden alkion joukko (joko järjestetty tai järjestämätön) p ari
(Ⴎ, ⴎ tai პ), georgian aakkosten 17. kirjain pari
(Ⴔ, ⴔ tai ფ), georgian aakkosten 24. kirjain
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

parini

parini

parisi

parisi

parinsa

parinsa

Par

-ta

pariani

parejani

pariasi

parejasi

pariansa / pariaan

parejansa / parejaan

Gen

-n

parini

parieni

parisi

pariesi

parinsa

pariensa

Ill

mihin

pariini

pareihini

pariisi

pareihisi

pariinsa

pareihinsa

Ine

-ssa

parissani

pareissani

parissasi

pareissasi

parissansa / parissaan

pareissansa / pareissaan

Ela

-sta

paristani

pareistani

paristasi

pareistasi

paristansa / paristaan

pareistansa / pareistaan

All

-lle

parilleni

pareilleni

parillesi

pareillesi

parillensa / parilleen

pareillensa / pareillean

Ade

-lla

parillani

pareillani

parillasi

pareillasi

parillansa / parillaan

pareillansa / pareillaan

Abl

-lta

pariltani

pareiltani

pariltasi

pareiltasi

pariltansa / pariltaan

pareiltansa / pareiltaan

Tra

-ksi

parikseni

pareikseni

pariksesi

pareiksesi

pariksensa / parikseen

pareiksensa / pareikseen

Ess

-na

parinani

pareinani

parinasi

pareinasi

parinansa / parinaan

pareinansa / pareinaan

Abe

-tta

parittani

pareittani

parittasi

pareittasi

parittansa / parittaan

pareittansa / pareittaan

Com

-ne

-

pareineni

-

pareinesi

-

pareinensa / pareineen

Singular

Plural

Nom

-

parini

parisi

parinsa

parini

parisi

parinsa

Par

-ta

pariani

pariasi

pariansa / pariaan

parejani

parejasi

parejansa / parejaan

Gen

-n

parini

parisi

parinsa

parieni

pariesi

pariensa

Ill

mihin

pariini

pariisi

pariinsa

pareihini

pareihisi

pareihinsa

Ine

-ssa

parissani

parissasi

parissansa / parissaan

pareissani

pareissasi

pareissansa / pareissaan

Ela

-sta

paristani

paristasi

paristansa / paristaan

pareistani

pareistasi

pareistansa / pareistaan

All

-lle

parilleni

parillesi

parillensa / parilleen

pareilleni

pareillesi

pareillensa / pareillean

Ade

-lla

parillani

parillasi

parillansa / parillaan

pareillani

pareillasi

pareillansa / pareillaan

Abl

-lta

pariltani

pariltasi

pariltansa / pariltaan

pareiltani

pareiltasi

pareiltansa / pareiltaan

Tra

-ksi

parikseni

pariksesi

pariksensa / parikseen

pareikseni

pareiksesi

pareiksensa / pareikseen

Ess

-na

parinani

parinasi

parinansa / parinaan

pareinani

pareinasi

pareinansa / pareinaan

Abe

-tta

parittani

parittasi

parittansa / parittaan

pareittani

pareittasi

pareittansa / pareittaan

Com

-ne

-

-

-

pareineni

pareinesi

pareinensa / pareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

parimme

parimme

parinne

parinne

parinsa

parinsa

Par

-ta

pariamme

parejamme

parianne

parejanne

pariansa / pariaan

parejansa / parejaan

Gen

-n

parimme

pariemme

parinne

parienne

parinsa

pariensa

Ill

mihin

pariimme

pareihimme

pariinne

pareihinne

pariinsa

pareihinsa

Ine

-ssa

parissamme

pareissamme

parissanne

pareissanne

parissansa / parissaan

pareissansa / pareissaan

Ela

-sta

paristamme

pareistamme

paristanne

pareistanne

paristansa / paristaan

pareistansa / pareistaan

All

-lle

parillemme

pareillemme

parillenne

pareillenne

parillensa / parilleen

pareillensa / pareillean

Ade

-lla

parillamme

pareillamme

parillanne

pareillanne

parillansa / parillaan

pareillansa / pareillaan

Abl

-lta

pariltamme

pareiltamme

pariltanne

pareiltanne

pariltansa / pariltaan

pareiltansa / pareiltaan

Tra

-ksi

pariksemme

pareiksemme

pariksenne

pareiksenne

pariksensa / parikseen

pareiksensa / pareikseen

Ess

-na

parinamme

pareinamme

parinanne

pareinanne

parinansa / parinaan

pareinansa / pareinaan

Abe

-tta

parittamme

pareittamme

parittanne

pareittanne

parittansa / parittaan

pareittansa / pareittaan

Com

-ne

-

pareinemme

-

pareinenne

-

pareinensa / pareineen

Singular

Plural

Nom

-

parimme

parinne

parinsa

parimme

parinne

parinsa

Par

-ta

pariamme

parianne

pariansa / pariaan

parejamme

parejanne

parejansa / parejaan

Gen

-n

parimme

parinne

parinsa

pariemme

parienne

pariensa

Ill

mihin

pariimme

pariinne

pariinsa

pareihimme

pareihinne

pareihinsa

Ine

-ssa

parissamme

parissanne

parissansa / parissaan

pareissamme

pareissanne

pareissansa / pareissaan

Ela

-sta

paristamme

paristanne

paristansa / paristaan

pareistamme

pareistanne

pareistansa / pareistaan

All

-lle

parillemme

parillenne

parillensa / parilleen

pareillemme

pareillenne

pareillensa / pareillean

Ade

-lla

parillamme

parillanne

parillansa / parillaan

pareillamme

pareillanne

pareillansa / pareillaan

Abl

-lta

pariltamme

pariltanne

pariltansa / pariltaan

pareiltamme

pareiltanne

pareiltansa / pareiltaan

Tra

-ksi

pariksemme

pariksenne

pariksensa / parikseen

pareiksemme

pareiksenne

pareiksensa / pareikseen

Ess

-na

parinamme

parinanne

parinansa / parinaan

pareinamme

pareinanne

pareinansa / pareinaan

Abe

-tta

parittamme

parittanne

parittansa / parittaan

pareittamme

pareittanne

pareittansa / pareittaan

Com

-ne

-

-

-

pareinemme

pareinenne

pareinensa / pareineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

par

parit

Par

-ta

paria

pareja

Gen

-n

parin

parien

Ill

mihin

pariin

pareihin

Ine

-ssa

parissa

pareissa

Ela

-sta

parista

pareista

All

-lle

parille

pareille

Ade

-lla

parilla

pareilla

Abl

-lta

parilta

pareilta

Tra

-ksi

pariksi

pareiksi

Ess

-na

parina

pareina

Abe

-tta

paritta

pareitta

Com

-ne

-

pareine

Ins

-in

-

parein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

par

parit

Par

-ta

paria

pareja

Gen

-n

parin

parien

Ill

mihin

pariin

pareihin

Ine

-ssa

parissa

pareissa

Ela

-sta

parista

pareista

All

-lle

parille

pareille

Ade

-lla

parilla

pareilla

Abl

-lta

parilta

pareilta

Tra

-ksi

pariksi

pareiksi

Ess

-na

parina

pareina

Abe

-tta

paritta

pareitta

Com

-ne

-

pareine

Ins

-in

-

parein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

par par, nimellisarvo, pari, parikurssi, ihannelyöntimäärä
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Helsinki Corpus; Europarl Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English OpenSubtitles2018; JRC-Acquis; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3 Missä parini on? Where is my partner? Haluan tavata parini. I want to meet my partner. Onneksi löysin parini. Fortunately, I found my partner. Parini ei ole paikalla. My partner is not here. Paritta ruokkoja. reeds without a mate. Hän antoi parinsa kukkia. She gave her partner flowers. Hän asuu parissansa. He lives in their apartment. He asuvat parissansa. They live in their house. Jutellaan parejaan. Let's talk to each other. Parkin äiti. Park's mother. Show more arrow right

Wikipedia

par
golfissa vetyrekombinaattori
laite, joka poistaa vetyä ydinvoimalan suojarakennuksesta onnettomuuden aikana 1
Paraguayn
maatunnus (KOK ja FIFA)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

parini

parini

parisi

parisi

parinsa

parinsa

Par

-ta

pariani

parejani

pariasi

parejasi

pariansa / pariaan

parejansa / parejaan

Gen

-n

parini

parieni

parisi

pariesi

parinsa

pariensa

Ill

mihin

pariini

pareihini

pariisi

pareihisi

pariinsa

pareihinsa

Ine

-ssa

parissani

pareissani

parissasi

pareissasi

parissansa / parissaan

pareissansa / pareissaan

Ela

-sta

paristani

pareistani

paristasi

pareistasi

paristansa / paristaan

pareistansa / pareistaan

All

-lle

parilleni

pareilleni

parillesi

pareillesi

parillensa / parilleen

pareillensa / pareillean

Ade

-lla

parillani

pareillani

parillasi

pareillasi

parillansa / parillaan

pareillansa / pareillaan

Abl

-lta

pariltani

pareiltani

pariltasi

pareiltasi

pariltansa / pariltaan

pareiltansa / pareiltaan

Tra

-ksi

parikseni

pareikseni

pariksesi

pareiksesi

pariksensa / parikseen

pareiksensa / pareikseen

Ess

-na

parinani

pareinani

parinasi

pareinasi

parinansa / parinaan

pareinansa / pareinaan

Abe

-tta

parittani

pareittani

parittasi

pareittasi

parittansa / parittaan

pareittansa / pareittaan

Com

-ne

-

pareineni

-

pareinesi

-

pareinensa / pareineen

Singular

Plural

Nom

-

parini

parisi

parinsa

parini

parisi

parinsa

Par

-ta

pariani

pariasi

pariansa / pariaan

parejani

parejasi

parejansa / parejaan

Gen

-n

parini

parisi

parinsa

parieni

pariesi

pariensa

Ill

mihin

pariini

pariisi

pariinsa

pareihini

pareihisi

pareihinsa

Ine

-ssa

parissani

parissasi

parissansa / parissaan

pareissani

pareissasi

pareissansa / pareissaan

Ela

-sta

paristani

paristasi

paristansa / paristaan

pareistani

pareistasi

pareistansa / pareistaan

All

-lle

parilleni

parillesi

parillensa / parilleen

pareilleni

pareillesi

pareillensa / pareillean

Ade

-lla

parillani

parillasi

parillansa / parillaan

pareillani

pareillasi

pareillansa / pareillaan

Abl

-lta

pariltani

pariltasi

pariltansa / pariltaan

pareiltani

pareiltasi

pareiltansa / pareiltaan

Tra

-ksi

parikseni

pariksesi

pariksensa / parikseen

pareikseni

pareiksesi

pareiksensa / pareikseen

Ess

-na

parinani

parinasi

parinansa / parinaan

pareinani

pareinasi

pareinansa / pareinaan

Abe

-tta

parittani

parittasi

parittansa / parittaan

pareittani

pareittasi

pareittansa / pareittaan

Com

-ne

-

-

-

pareineni

pareinesi

pareinensa / pareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

parimme

parimme

parinne

parinne

parinsa

parinsa

Par

-ta

pariamme

parejamme

parianne

parejanne

pariansa / pariaan

parejansa / parejaan

Gen

-n

parimme

pariemme

parinne

parienne

parinsa

pariensa

Ill

mihin

pariimme

pareihimme

pariinne

pareihinne

pariinsa

pareihinsa

Ine

-ssa

parissamme

pareissamme

parissanne

pareissanne

parissansa / parissaan

pareissansa / pareissaan

Ela

-sta

paristamme

pareistamme

paristanne

pareistanne

paristansa / paristaan

pareistansa / pareistaan

All

-lle

parillemme

pareillemme

parillenne

pareillenne

parillensa / parilleen

pareillensa / pareillean

Ade

-lla

parillamme

pareillamme

parillanne

pareillanne

parillansa / parillaan

pareillansa / pareillaan

Abl

-lta

pariltamme

pareiltamme

pariltanne

pareiltanne

pariltansa / pariltaan

pareiltansa / pareiltaan

Tra

-ksi

pariksemme

pareiksemme

pariksenne

pareiksenne

pariksensa / parikseen

pareiksensa / pareikseen

Ess

-na

parinamme

pareinamme

parinanne

pareinanne

parinansa / parinaan

pareinansa / pareinaan

Abe

-tta

parittamme

pareittamme

parittanne

pareittanne

parittansa / parittaan

pareittansa / pareittaan

Com

-ne

-

pareinemme

-

pareinenne

-

pareinensa / pareineen

Singular

Plural

Nom

-

parimme

parinne

parinsa

parimme

parinne

parinsa

Par

-ta

pariamme

parianne

pariansa / pariaan

parejamme

parejanne

parejansa / parejaan

Gen

-n

parimme

parinne

parinsa

pariemme

parienne

pariensa

Ill

mihin

pariimme

pariinne

pariinsa

pareihimme

pareihinne

pareihinsa

Ine

-ssa

parissamme

parissanne

parissansa / parissaan

pareissamme

pareissanne

pareissansa / pareissaan

Ela

-sta

paristamme

paristanne

paristansa / paristaan

pareistamme

pareistanne

pareistansa / pareistaan

All

-lle

parillemme

parillenne

parillensa / parilleen

pareillemme

pareillenne

pareillensa / pareillean

Ade

-lla

parillamme

parillanne

parillansa / parillaan

pareillamme

pareillanne

pareillansa / pareillaan

Abl

-lta

pariltamme

pariltanne

pariltansa / pariltaan

pareiltamme

pareiltanne

pareiltansa / pareiltaan

Tra

-ksi

pariksemme

pariksenne

pariksensa / parikseen

pareiksemme

pareiksenne

pareiksensa / pareikseen

Ess

-na

parinamme

parinanne

parinansa / parinaan

pareinamme

pareinanne

pareinansa / pareinaan

Abe

-tta

parittamme

parittanne

parittansa / parittaan

pareittamme

pareittanne

pareittansa / pareittaan

Com

-ne

-

-

-

pareinemme

pareinenne

pareinensa / pareineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oksidi

oksidit

Par

-ta

oksidia

oksideja

Gen

-n

oksidin

oksidien

Ill

mihin

oksidiin

oksideihin

Ine

-ssa

oksidissa

oksideissa

Ela

-sta

oksidista

oksideista

All

-lle

oksidille

oksideille

Ade

-lla

oksidilla

oksideilla

Abl

-lta

oksidilta

oksideilta

Tra

-ksi

oksidiksi

oksideiksi

Ess

-na

oksidina

oksideina

Abe

-tta

oksiditta

oksideitta

Com

-ne

-

oksideine

Ins

-in

-

oksidein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oksidi

oksidit

Par

-ta

oksidia

oksideja

Gen

-n

oksidin

oksidien

Ill

mihin

oksidiin

oksideihin

Ine

-ssa

oksidissa

oksideissa

Ela

-sta

oksidista

oksideista

All

-lle

oksidille

oksideille

Ade

-lla

oksidilla

oksideilla

Abl

-lta

oksidilta

oksideilta

Tra

-ksi

oksidiksi

oksideiksi

Ess

-na

oksidina

oksideina

Abe

-tta

oksiditta

oksideitta

Com

-ne

-

oksideine

Ins

-in

-

oksidein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

oxide oksidi
Show more arrow right
Tanzil, sentence ID: 87567; OPUS, sentence ID: TED\_es\_2010,3118719.; Tanhutext5, sentence ID: 24469; Tatoeba, sentence ID: 3242340; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 111749; EuroParl2021; EurLex-2; oj4; Eurlex2018q4 Kuparin oksidi on punaista. Copper oxide is red. Alumiinin oksidi on väriltään valkoinen. Aluminum oxide is white in color. Tämän metallin oksidi on erittäin reaktiivinen aine. The oxide of this metal is a highly reactive substance. Oksidi voi olla joko yksinkertainen tai monimutkaisempi yhdiste. Oxide can be either a simple or a more complex compound. Oksidi on kemiallinen yhdiste, joka koostuu hapesta ja metallista. Oxide is a chemical compound consisting of oxygen and a metal. Oksidi on yhdiste, joka muodostuu hapen ja toisen alkuaineen välisestä kemiallisesta sidoksesta. Oksidi is a compound formed by a chemical bond between oxygen and another element. Litiumkoboltti (III) oksidi (CAS RN 12190ns-79ns-3), kobolttipitoisuus vähintään 59 prosenttia. Lithium cobalt(III) oxide (CAS RN 12190-79-3) with a cobalt content of at least 59 %. Typen oksidien (NOx) massa. Mass of oxides of nitrogen (NOx). Typen oksidien rajoittaminen moottorijärjestelmässä. The instructions shall state that it may be a criminal offence to use a vehicle that does not consume any reagent if it is required for the reduction of pollutant emissions and that, in consequence, any favourable conditions for the purchase or operation of the vehicle obtained in the country of registration or other country in which the vehicle is used may become invalid. Dinatriumns-2ns- (2, 4, 5, 7ns-tetrajodins-3ns-oksidins-6ns-oksoksantenns-9ns-yyli) bentsoaattimonohydraatti. Disodium 2-(2,4,5,7-tetraiodo-3-oxido-6-oxoxanthen-9-yl)benzoate monohydrate. Show more arrow right

Wiktionary

oxide Show more arrow right monoksidi dioksidi trioksidi tetroksidi pentoksidi heksaoksidi heptaoksidi peroksidi typpioksidi Show more arrow right

Wikipedia

Oxide An oxide (/ˈɒksaɪd/) is a chemical compound that contains at least one oxygen atom and one other element in its chemical formula. "Oxide" itself is the dianion of oxygen, an O2– (molecular) ion. Metal oxides thus typically contain an anion of oxygen in the oxidation state of −2. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

oksidini

oksidini

oksidisi

oksidisi

oksidinsa

oksidinsa

Par

-ta

oksidiani

oksidejani

oksidiasi

oksidejasi

oksidiansa / oksidiaan

oksidejansa / oksidejaan

Gen

-n

oksidini

oksidieni

oksidisi

oksidiesi

oksidinsa

oksidiensa

Ill

mihin

oksidiini

oksideihini

oksidiisi

oksideihisi

oksidiinsa

oksideihinsa

Ine

-ssa

oksidissani

oksideissani

oksidissasi

oksideissasi

oksidissansa / oksidissaan

oksideissansa / oksideissaan

Ela

-sta

oksidistani

oksideistani

oksidistasi

oksideistasi

oksidistansa / oksidistaan

oksideistansa / oksideistaan

All

-lle

oksidilleni

oksideilleni

oksidillesi

oksideillesi

oksidillensa / oksidilleen

oksideillensa / oksideillean

Ade

-lla

oksidillani

oksideillani

oksidillasi

oksideillasi

oksidillansa / oksidillaan

oksideillansa / oksideillaan

Abl

-lta

oksidiltani

oksideiltani

oksidiltasi

oksideiltasi

oksidiltansa / oksidiltaan

oksideiltansa / oksideiltaan

Tra

-ksi

oksidikseni

oksideikseni

oksidiksesi

oksideiksesi

oksidiksensa / oksidikseen

oksideiksensa / oksideikseen

Ess

-na

oksidinani

oksideinani

oksidinasi

oksideinasi

oksidinansa / oksidinaan

oksideinansa / oksideinaan

Abe

-tta

oksidittani

oksideittani

oksidittasi

oksideittasi

oksidittansa / oksidittaan

oksideittansa / oksideittaan

Com

-ne

-

oksideineni

-

oksideinesi

-

oksideinensa / oksideineen

Singular

Plural

Nom

-

oksidini

oksidisi

oksidinsa

oksidini

oksidisi

oksidinsa

Par

-ta

oksidiani

oksidiasi

oksidiansa / oksidiaan

oksidejani

oksidejasi

oksidejansa / oksidejaan

Gen

-n

oksidini

oksidisi

oksidinsa

oksidieni

oksidiesi

oksidiensa

Ill

mihin

oksidiini

oksidiisi

oksidiinsa

oksideihini

oksideihisi

oksideihinsa

Ine

-ssa

oksidissani

oksidissasi

oksidissansa / oksidissaan

oksideissani

oksideissasi

oksideissansa / oksideissaan

Ela

-sta

oksidistani

oksidistasi

oksidistansa / oksidistaan

oksideistani

oksideistasi

oksideistansa / oksideistaan

All

-lle

oksidilleni

oksidillesi

oksidillensa / oksidilleen

oksideilleni

oksideillesi

oksideillensa / oksideillean

Ade

-lla

oksidillani

oksidillasi

oksidillansa / oksidillaan

oksideillani

oksideillasi

oksideillansa / oksideillaan

Abl

-lta

oksidiltani

oksidiltasi

oksidiltansa / oksidiltaan

oksideiltani

oksideiltasi

oksideiltansa / oksideiltaan

Tra

-ksi

oksidikseni

oksidiksesi

oksidiksensa / oksidikseen

oksideikseni

oksideiksesi

oksideiksensa / oksideikseen

Ess

-na

oksidinani

oksidinasi

oksidinansa / oksidinaan

oksideinani

oksideinasi

oksideinansa / oksideinaan

Abe

-tta

oksidittani

oksidittasi

oksidittansa / oksidittaan

oksideittani

oksideittasi

oksideittansa / oksideittaan

Com

-ne

-

-

-

oksideineni

oksideinesi

oksideinensa / oksideineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

oksidimme

oksidimme

oksidinne

oksidinne

oksidinsa

oksidinsa

Par

-ta

oksidiamme

oksidejamme

oksidianne

oksidejanne

oksidiansa / oksidiaan

oksidejansa / oksidejaan

Gen

-n

oksidimme

oksidiemme

oksidinne

oksidienne

oksidinsa

oksidiensa

Ill

mihin

oksidiimme

oksideihimme

oksidiinne

oksideihinne

oksidiinsa

oksideihinsa

Ine

-ssa

oksidissamme

oksideissamme

oksidissanne

oksideissanne

oksidissansa / oksidissaan

oksideissansa / oksideissaan

Ela

-sta

oksidistamme

oksideistamme

oksidistanne

oksideistanne

oksidistansa / oksidistaan

oksideistansa / oksideistaan

All

-lle

oksidillemme

oksideillemme

oksidillenne

oksideillenne

oksidillensa / oksidilleen

oksideillensa / oksideillean

Ade

-lla

oksidillamme

oksideillamme

oksidillanne

oksideillanne

oksidillansa / oksidillaan

oksideillansa / oksideillaan

Abl

-lta

oksidiltamme

oksideiltamme

oksidiltanne

oksideiltanne

oksidiltansa / oksidiltaan

oksideiltansa / oksideiltaan

Tra

-ksi

oksidiksemme

oksideiksemme

oksidiksenne

oksideiksenne

oksidiksensa / oksidikseen

oksideiksensa / oksideikseen

Ess

-na

oksidinamme

oksideinamme

oksidinanne

oksideinanne

oksidinansa / oksidinaan

oksideinansa / oksideinaan

Abe

-tta

oksidittamme

oksideittamme

oksidittanne

oksideittanne

oksidittansa / oksidittaan

oksideittansa / oksideittaan

Com

-ne

-

oksideinemme

-

oksideinenne

-

oksideinensa / oksideineen

Singular

Plural

Nom

-

oksidimme

oksidinne

oksidinsa

oksidimme

oksidinne

oksidinsa

Par

-ta

oksidiamme

oksidianne

oksidiansa / oksidiaan

oksidejamme

oksidejanne

oksidejansa / oksidejaan

Gen

-n

oksidimme

oksidinne

oksidinsa

oksidiemme

oksidienne

oksidiensa

Ill

mihin

oksidiimme

oksidiinne

oksidiinsa

oksideihimme

oksideihinne

oksideihinsa

Ine

-ssa

oksidissamme

oksidissanne

oksidissansa / oksidissaan

oksideissamme

oksideissanne

oksideissansa / oksideissaan

Ela

-sta

oksidistamme

oksidistanne

oksidistansa / oksidistaan

oksideistamme

oksideistanne

oksideistansa / oksideistaan

All

-lle

oksidillemme

oksidillenne

oksidillensa / oksidilleen

oksideillemme

oksideillenne

oksideillensa / oksideillean

Ade

-lla

oksidillamme

oksidillanne

oksidillansa / oksidillaan

oksideillamme

oksideillanne

oksideillansa / oksideillaan

Abl

-lta

oksidiltamme

oksidiltanne

oksidiltansa / oksidiltaan

oksideiltamme

oksideiltanne

oksideiltansa / oksideiltaan

Tra

-ksi

oksidiksemme

oksidiksenne

oksidiksensa / oksidikseen

oksideiksemme

oksideiksenne

oksideiksensa / oksideikseen

Ess

-na

oksidinamme

oksidinanne

oksidinansa / oksidinaan

oksideinamme

oksideinanne

oksideinansa / oksideinaan

Abe

-tta

oksidittamme

oksidittanne

oksidittansa / oksidittaan

oksideittamme

oksideittanne

oksideittansa / oksideittaan

Com

-ne

-

-

-

oksideinemme

oksideinenne

oksideinensa / oksideineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

dioksidi

dioksidit

Par

-ta

dioksidia

dioksideja

Gen

-n

dioksidin

dioksidien

Ill

mihin

dioksidiin

dioksideihin

Ine

-ssa

dioksidissa

dioksideissa

Ela

-sta

dioksidista

dioksideista

All

-lle

dioksidille

dioksideille

Ade

-lla

dioksidilla

dioksideilla

Abl

-lta

dioksidilta

dioksideilta

Tra

-ksi

dioksidiksi

dioksideiksi

Ess

-na

dioksidina

dioksideina

Abe

-tta

dioksiditta

dioksideitta

Com

-ne

-

dioksideine

Ins

-in

-

dioksidein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

dioksidi

dioksidit

Par

-ta

dioksidia

dioksideja

Gen

-n

dioksidin

dioksidien

Ill

mihin

dioksidiin

dioksideihin

Ine

-ssa

dioksidissa

dioksideissa

Ela

-sta

dioksidista

dioksideista

All

-lle

dioksidille

dioksideille

Ade

-lla

dioksidilla

dioksideilla

Abl

-lta

dioksidilta

dioksideilta

Tra

-ksi

dioksidiksi

dioksideiksi

Ess

-na

dioksidina

dioksideina

Abe

-tta

dioksiditta

dioksideitta

Com

-ne

-

dioksideine

Ins

-in

-

dioksidein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

dioxide dioksidi
Show more arrow right
Tanzil; Europarl; tmClass; Tatoeba; EurLex-2 Dioksidi on merkittävä kasvihuonekaasu. Dioksidi is a significant greenhouse gas. Dioksidi on olennainen osa ilmakehäämme. Dioksidi is an essential part of our atmosphere. Dioksidi on ympäristölle haitallinen kaasu. Dioksidi is a harmful gas to the environment. Dioksidi (titaanis-) [väriainena]. Titanium dioxide [pigment]. Dioksidi saostuu maan pinnalle aiheuttaen happosateita. Dioxide precipitates onto the ground causing acid rain. Dioksidi on kasvihuonekaasu, joka aiheuttaa ilmaston lämpenemistä. Dioksidi is a greenhouse gas that causes global warming. Tässä prosessissa muodostuu hiilidioksidin lisäksi myös typen dioksidi. In this process, nitrogen dioxide is formed in addition to carbon dioxide. Tutkimus osoitti, että dioksidi vaikuttaa haitallisesti ihmisten terveyteen. The study showed that dioksidi has a harmful effect on human health. Puhdas karbadoksi: Metyylins-3ns- (2ns-kinoksalinyylimetyleeni)ns-karbatsaattins-N1, N4ns-dioksidi, E 850. Pure carbadox: Methyl 3-(2-quinoxalinylmethylene)carbazate N1,N4- dioxide, E 850. Ilman epäpuhtauksina päästetään ilmakehään esimerkiksi dioksidia. Air pollutants such as dioxide are released into the atmosphere. Show more arrow right

Wiktionary

(chemistry) dioxide Show more arrow right

Wikipedia

Oxide An oxide (/ˈɒksaɪd/) is a chemical compound that contains at least one oxygen atom and one other element in its chemical formula. "Oxide" itself is the dianion of oxygen, an O2– (molecular) ion. Metal oxides thus typically contain an anion of oxygen in the oxidation state of −2. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

dioksidini

dioksidini

dioksidisi

dioksidisi

dioksidinsa

dioksidinsa

Par

-ta

dioksidiani

dioksidejani

dioksidiasi

dioksidejasi

dioksidiansa / dioksidiaan

dioksidejansa / dioksidejaan

Gen

-n

dioksidini

dioksidieni

dioksidisi

dioksidiesi

dioksidinsa

dioksidiensa

Ill

mihin

dioksidiini

dioksideihini

dioksidiisi

dioksideihisi

dioksidiinsa

dioksideihinsa

Ine

-ssa

dioksidissani

dioksideissani

dioksidissasi

dioksideissasi

dioksidissansa / dioksidissaan

dioksideissansa / dioksideissaan

Ela

-sta

dioksidistani

dioksideistani

dioksidistasi

dioksideistasi

dioksidistansa / dioksidistaan

dioksideistansa / dioksideistaan

All

-lle

dioksidilleni

dioksideilleni

dioksidillesi

dioksideillesi

dioksidillensa / dioksidilleen

dioksideillensa / dioksideillean

Ade

-lla

dioksidillani

dioksideillani

dioksidillasi

dioksideillasi

dioksidillansa / dioksidillaan

dioksideillansa / dioksideillaan

Abl

-lta

dioksidiltani

dioksideiltani

dioksidiltasi

dioksideiltasi

dioksidiltansa / dioksidiltaan

dioksideiltansa / dioksideiltaan

Tra

-ksi

dioksidikseni

dioksideikseni

dioksidiksesi

dioksideiksesi

dioksidiksensa / dioksidikseen

dioksideiksensa / dioksideikseen

Ess

-na

dioksidinani

dioksideinani

dioksidinasi

dioksideinasi

dioksidinansa / dioksidinaan

dioksideinansa / dioksideinaan

Abe

-tta

dioksidittani

dioksideittani

dioksidittasi

dioksideittasi

dioksidittansa / dioksidittaan

dioksideittansa / dioksideittaan

Com

-ne

-

dioksideineni

-

dioksideinesi

-

dioksideinensa / dioksideineen

Singular

Plural

Nom

-

dioksidini

dioksidisi

dioksidinsa

dioksidini

dioksidisi

dioksidinsa

Par

-ta

dioksidiani

dioksidiasi

dioksidiansa / dioksidiaan

dioksidejani

dioksidejasi

dioksidejansa / dioksidejaan

Gen

-n

dioksidini

dioksidisi

dioksidinsa

dioksidieni

dioksidiesi

dioksidiensa

Ill

mihin

dioksidiini

dioksidiisi

dioksidiinsa

dioksideihini

dioksideihisi

dioksideihinsa

Ine

-ssa

dioksidissani

dioksidissasi

dioksidissansa / dioksidissaan

dioksideissani

dioksideissasi

dioksideissansa / dioksideissaan

Ela

-sta

dioksidistani

dioksidistasi

dioksidistansa / dioksidistaan

dioksideistani

dioksideistasi

dioksideistansa / dioksideistaan

All

-lle

dioksidilleni

dioksidillesi

dioksidillensa / dioksidilleen

dioksideilleni

dioksideillesi

dioksideillensa / dioksideillean

Ade

-lla

dioksidillani

dioksidillasi

dioksidillansa / dioksidillaan

dioksideillani

dioksideillasi

dioksideillansa / dioksideillaan

Abl

-lta

dioksidiltani

dioksidiltasi

dioksidiltansa / dioksidiltaan

dioksideiltani

dioksideiltasi

dioksideiltansa / dioksideiltaan

Tra

-ksi

dioksidikseni

dioksidiksesi

dioksidiksensa / dioksidikseen

dioksideikseni

dioksideiksesi

dioksideiksensa / dioksideikseen

Ess

-na

dioksidinani

dioksidinasi

dioksidinansa / dioksidinaan

dioksideinani

dioksideinasi

dioksideinansa / dioksideinaan

Abe

-tta

dioksidittani

dioksidittasi

dioksidittansa / dioksidittaan

dioksideittani

dioksideittasi

dioksideittansa / dioksideittaan

Com

-ne

-

-

-

dioksideineni

dioksideinesi

dioksideinensa / dioksideineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

dioksidimme

dioksidimme

dioksidinne

dioksidinne

dioksidinsa

dioksidinsa

Par

-ta

dioksidiamme

dioksidejamme

dioksidianne

dioksidejanne

dioksidiansa / dioksidiaan

dioksidejansa / dioksidejaan

Gen

-n

dioksidimme

dioksidiemme

dioksidinne

dioksidienne

dioksidinsa

dioksidiensa

Ill

mihin

dioksidiimme

dioksideihimme

dioksidiinne

dioksideihinne

dioksidiinsa

dioksideihinsa

Ine

-ssa

dioksidissamme

dioksideissamme

dioksidissanne

dioksideissanne

dioksidissansa / dioksidissaan

dioksideissansa / dioksideissaan

Ela

-sta

dioksidistamme

dioksideistamme

dioksidistanne

dioksideistanne

dioksidistansa / dioksidistaan

dioksideistansa / dioksideistaan

All

-lle

dioksidillemme

dioksideillemme

dioksidillenne

dioksideillenne

dioksidillensa / dioksidilleen

dioksideillensa / dioksideillean

Ade

-lla

dioksidillamme

dioksideillamme

dioksidillanne

dioksideillanne

dioksidillansa / dioksidillaan

dioksideillansa / dioksideillaan

Abl

-lta

dioksidiltamme

dioksideiltamme

dioksidiltanne

dioksideiltanne

dioksidiltansa / dioksidiltaan

dioksideiltansa / dioksideiltaan

Tra

-ksi

dioksidiksemme

dioksideiksemme

dioksidiksenne

dioksideiksenne

dioksidiksensa / dioksidikseen

dioksideiksensa / dioksideikseen

Ess

-na

dioksidinamme

dioksideinamme

dioksidinanne

dioksideinanne

dioksidinansa / dioksidinaan

dioksideinansa / dioksideinaan

Abe

-tta

dioksidittamme

dioksideittamme

dioksidittanne

dioksideittanne

dioksidittansa / dioksidittaan

dioksideittansa / dioksideittaan

Com

-ne

-

dioksideinemme

-

dioksideinenne

-

dioksideinensa / dioksideineen

Singular

Plural

Nom

-

dioksidimme

dioksidinne

dioksidinsa

dioksidimme

dioksidinne

dioksidinsa

Par

-ta

dioksidiamme

dioksidianne

dioksidiansa / dioksidiaan

dioksidejamme

dioksidejanne

dioksidejansa / dioksidejaan

Gen

-n

dioksidimme

dioksidinne

dioksidinsa

dioksidiemme

dioksidienne

dioksidiensa

Ill

mihin

dioksidiimme

dioksidiinne

dioksidiinsa

dioksideihimme

dioksideihinne

dioksideihinsa

Ine

-ssa

dioksidissamme

dioksidissanne

dioksidissansa / dioksidissaan

dioksideissamme

dioksideissanne

dioksideissansa / dioksideissaan

Ela

-sta

dioksidistamme

dioksidistanne

dioksidistansa / dioksidistaan

dioksideistamme

dioksideistanne

dioksideistansa / dioksideistaan

All

-lle

dioksidillemme

dioksidillenne

dioksidillensa / dioksidilleen

dioksideillemme

dioksideillenne

dioksideillensa / dioksideillean

Ade

-lla

dioksidillamme

dioksidillanne

dioksidillansa / dioksidillaan

dioksideillamme

dioksideillanne

dioksideillansa / dioksideillaan

Abl

-lta

dioksidiltamme

dioksidiltanne

dioksidiltansa / dioksidiltaan

dioksideiltamme

dioksideiltanne

dioksideiltansa / dioksideiltaan

Tra

-ksi

dioksidiksemme

dioksidiksenne

dioksidiksensa / dioksidikseen

dioksideiksemme

dioksideiksenne

dioksideiksensa / dioksideikseen

Ess

-na

dioksidinamme

dioksidinanne

dioksidinansa / dioksidinaan

dioksideinamme

dioksideinanne

dioksideinansa / dioksideinaan

Abe

-tta

dioksidittamme

dioksidittanne

dioksidittansa / dioksidittaan

dioksideittamme

dioksideittanne

dioksideittansa / dioksideittaan

Com

-ne

-

-

-

dioksideinemme

dioksideinenne

dioksideinensa / dioksideineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept