logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

maksaa, verb

Word analysis
maksamasi

maksamasi

maksaa

Verb, Participle with suffix ma Singular Nominative 2nd singular possessive

maksaa

Verb, Participle with suffix ma Singular Genitive 2nd singular possessive

maksaa

Verb, Participle with suffix ma Plural Nominative 2nd singular possessive

maksa

Noun, Singular Nominative

+ masi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to cost Fin:Kuinka paljon tämä maksaa?Eng:How much does this cost? (transitive) to pay Fin:Hän maksaa sen.Eng:She will pay for it. to pay back, repay (to pay an amount owed) Fin:Maksoin lopulta opintolainani.Eng:I finally repaid my student loan. Show more arrow right (to cost): tehdä(to pay for): kustantaa(to repay): maksaa takaisin Show more arrow right Nouns maksajamaksu Idioms maksaa maltaita (“cost an arm and a leg”) Show more arrow right From Proto-Finnic maksadak, from Proto-Finno-Permic maksa- (compare Erzya максомс (maksoms, “to give”)). Show more arrow right
to pay maksaa, kannattaa, korvata, tuottaa, maksaa palkkaa, palkita
to cost maksaa, hinnoitella, olla hintana, tehdä kustannuslaskelma
to be olla, voida, tapahtua, kestää, merkitä, maksaa
to pay out maksaa, päästää, käyttää, lappaa
to settle laskeutua, ratkaista, asettua, selvittää, sopia, maksaa
to disburse maksaa, suorittaa, antaa
to give antaa, esittää, myöntää, tuottaa, pitää, maksaa
to shell out pulittaa, maksaa
to redeem lunastaa, maksaa, vapahtaa, pelastaa, maksaa takaisin, hyvittää
to remit peruuttaa, lähettää, maksaa, kumota, antaa anteeksi, hellittää
to render tehdä, antaa, esittää, maksaa, kääntää, rapata
to take ottaa, kestää, viedä, käyttää, vaatia, maksaa
to settle up maksaa, sopia maksamisesta
to foot the bill maksaa
to discharge täyttää, purkaa, purkautua, päästää, poistaa, maksaa
to defray vastata, maksaa
to work off purkaa, maksaa, päästä eroon jstk
to liquidate lopettaa, likvidoida, muuttaa rahaksi, selvittää, tuhota, maksaa
to stump up pulittaa, maksaa
to clear tyhjentää, selvittää, puhdistaa, selventää, kirkastaa, maksaa
to clear off häipyä, lähteä tiehensä, korjata, viedä pois, maksaa, päästä eroon jstk
put one's hand in one's pocket antaa rahaa, maksaa
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; EMEA0.3; OpenSubtitles2018.v3 Maksa vain se. Just pay that. Onko se maksettu? Has it been paid? Se maksaa jo. It costs already. Maksettua määrää. the amount paid. Maksa kiinni ja lähde! Pay and leave! Maksa ja sappi. Hepatobiliary disorders. Kaikki maksavat. Everyone pays. Ne maksaa paljon. They cost a lot. Maksavat palkkaa? They'll pay her? Hän oppii maksamalla. He learns by paying. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

maksan

en maksa

ii

maksat

et maksa

iii

maksaa

ei maksa

Plural

Positive

Negative

i

maksamme / maksetaan

emme maksa / ei makseta

ii

maksatte

ette maksa

iii

maksavat

eivät maksa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

maksoin

en maksanut

ii

maksoit

et maksanut

iii

maksoi

ei maksanut

Plural

Positive

Negative

i

maksoimme / maksettiin

emme maksaneet / ei maksettu

ii

maksoitte

ette maksaneet

iii

maksoivat

eivät maksaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen maksanut

en ole maksanut

ii

olet maksanut

et ole maksanut

iii

on maksanut

ei ole maksanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme maksaneet

emme ole maksaneet

ii

olette maksaneet

ette ole maksaneet

iii

ovat maksaneet

eivät ole maksaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin maksanut

en ollut maksanut

ii

olit maksanut

et ollut maksanut

iii

oli maksanut

ei ollut maksanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme maksaneet

emme olleet maksaneet

ii

olitte maksaneet

ette olleet maksaneet

iii

olivat maksaneet

eivät olleet maksaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

maksaisin

en maksaisi

ii

maksaisit

et maksaisi

iii

maksaisi

ei maksaisi

Plural

Positive

Negative

i

maksaisimme

emme maksaisi

ii

maksaisitte

ette maksaisi

iii

maksaisivat

eivät maksaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin maksanut

en olisi maksanut

ii

olisit maksanut

et olisi maksanut

iii

olisi maksanut

ei olisi maksanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme maksaneet

emme olisi maksaneet

ii

olisitte maksaneet

ette olisi maksaneet

iii

olisivat maksaneet

eivät olisi maksaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

maksanen

en maksane

ii

maksanet

et maksane

iii

maksanee

ei maksane

Plural

Positive

Negative

i

maksanemme

emme maksane

ii

maksanette

ette maksane

iii

maksanevat

eivät maksane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen maksanut

en liene maksanut

ii

lienet maksanut

et liene maksanut

iii

lienee maksanut

ei liene maksanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme maksaneet

emme liene maksaneet

ii

lienette maksaneet

ette liene maksaneet

iii

lienevät maksaneet

eivät liene maksaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

maksa

iii

maksakoon

Plural

i

maksakaamme

ii

maksakaa

iii

maksakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

maksaa

Tra

-ksi

maksaaksensa / maksaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

maksaessa

Ins

-in

maksaen

Ine

-ssa

maksettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

maksamaan

Ine

-ssa

maksamassa

Ela

-sta

maksamasta

Ade

-lla

maksamalla

Abe

-tta

maksamatta

Ins

-in

maksaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

maksaminen

Par

-ta

maksamista

Infinitive V

maksamaisillaan / maksamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

maksetaan

ei makseta

Imperfect

maksettiin

ei maksettu

Potential

maksettaneen

ei maksettane

Conditional

maksettaisiin

ei maksettaisi

Imperative Present

maksettakoon

älköön maksettako

Imperative Perfect

olkoon maksettu

älköön maksettu

Positive

Negative

Present

maksetaan

ei makseta

Imperfect

maksettiin

ei maksettu

Potential

maksettaneen

ei maksettane

Conditional

maksettaisiin

ei maksettaisi

Imperative Present

maksettakoon

älköön maksettako

Imperative Perfect

olkoon maksettu

älköön maksettu

Participle

Active

Passive

1st

maksava

maksettava

2nd

maksanut

maksettu

3rd

maksama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maksa

maksat

Par

-ta

maksaa

maksoja

Gen

-n

maksan

maksojen

Ill

mihin

maksaan

maksoihin

Ine

-ssa

maksassa

maksoissa

Ela

-sta

maksasta

maksoista

All

-lle

maksalle

maksoille

Ade

-lla

maksalla

maksoilla

Abl

-lta

maksalta

maksoilta

Tra

-ksi

maksaksi

maksoiksi

Ess

-na

maksana

maksoina

Abe

-tta

maksatta

maksoitta

Com

-ne

-

maksoine

Ins

-in

-

maksoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maksa

maksat

Par

-ta

maksaa

maksoja

Gen

-n

maksan

maksojen

Ill

mihin

maksaan

maksoihin

Ine

-ssa

maksassa

maksoissa

Ela

-sta

maksasta

maksoista

All

-lle

maksalle

maksoille

Ade

-lla

maksalla

maksoilla

Abl

-lta

maksalta

maksoilta

Tra

-ksi

maksaksi

maksoiksi

Ess

-na

maksana

maksoina

Abe

-tta

maksatta

maksoitta

Com

-ne

-

maksoine

Ins

-in

-

maksoin

liver maksa, eläjä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OPUS Parallel Corpus, sentence 115473; Europarl parallel corpus Sitten hän ei maksa. No, then he won't pay. He eivät siis maksa veroja. They don't pay taxes or anything like that? Terve maksa on keskeinen terveyden kannalta. A healthy liver is crucial for good health. Maksaa on tärkeä elin. Liver is an important organ. Se on kallista, mutta minä en maksa. It's expensive, but I'm not the one signing the checks, so... Hän vain ostaa ja ostaa, muttei koskaan maksa. He's just the kind who buys and buys without paying. Maksaa voi vaurioittaa alkoholi. Liver can be damaged by alcohol. Maksaa tarvitaan ruoansulatuksessa. The liver is needed in digestion. Maksoin hyvin. I paid you fair. Maksoin tästä. I paid for this. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) liver Show more arrow right hanhenmaksamaksakirroosimaksalaatikkomaksaläikkämaksaläiskämaksamakkaramaksansiirtomaksapateemaksapihvimaksaruohomaksasairausmaksasammalmaksasyöpämaksatulehdusmaksatäplämaksavuokamaksoittuarasvamaksa Show more arrow right From Proto-Finnic maksa, from Proto-Uralic mëksa. Cognates include Estonian maks, Komi-Permyak мус (mus), Mansi ма̄йт (mājt), Hungarian máj. See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

Liver The liver is an organ only found in vertebrates which detoxifies various metabolites, synthesizes proteins and produces biochemicals necessary for digestion and growth. In humans, it is located in the right upper quadrant of the abdomen, below the diaphragm. Its other roles in metabolism include the regulation of glycogen storage, decomposition of red blood cells, and the production of hormones. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maksani

maksani

maksasi

maksasi

maksansa

maksansa

Par

-ta

maksaani

maksojani

maksaasi

maksojasi

maksaansa / maksaaan

maksojansa / maksojaan

Gen

-n

maksani

maksojeni

maksasi

maksojesi

maksansa

maksojensa

Ill

mihin

maksaani

maksoihini

maksaasi

maksoihisi

maksaansa

maksoihinsa

Ine

-ssa

maksassani

maksoissani

maksassasi

maksoissasi

maksassansa / maksassaan

maksoissansa / maksoissaan

Ela

-sta

maksastani

maksoistani

maksastasi

maksoistasi

maksastansa / maksastaan

maksoistansa / maksoistaan

All

-lle

maksalleni

maksoilleni

maksallesi

maksoillesi

maksallensa / maksalleen

maksoillensa / maksoillean

Ade

-lla

maksallani

maksoillani

maksallasi

maksoillasi

maksallansa / maksallaan

maksoillansa / maksoillaan

Abl

-lta

maksaltani

maksoiltani

maksaltasi

maksoiltasi

maksaltansa / maksaltaan

maksoiltansa / maksoiltaan

Tra

-ksi

maksakseni

maksoikseni

maksaksesi

maksoiksesi

maksaksensa / maksakseen

maksoiksensa / maksoikseen

Ess

-na

maksanani

maksoinani

maksanasi

maksoinasi

maksanansa / maksanaan

maksoinansa / maksoinaan

Abe

-tta

maksattani

maksoittani

maksattasi

maksoittasi

maksattansa / maksattaan

maksoittansa / maksoittaan

Com

-ne

-

maksoineni

-

maksoinesi

-

maksoinensa / maksoineen

Singular

Plural

Nom

-

maksani

maksasi

maksansa

maksani

maksasi

maksansa

Par

-ta

maksaani

maksaasi

maksaansa / maksaaan

maksojani

maksojasi

maksojansa / maksojaan

Gen

-n

maksani

maksasi

maksansa

maksojeni

maksojesi

maksojensa

Ill

mihin

maksaani

maksaasi

maksaansa

maksoihini

maksoihisi

maksoihinsa

Ine

-ssa

maksassani

maksassasi

maksassansa / maksassaan

maksoissani

maksoissasi

maksoissansa / maksoissaan

Ela

-sta

maksastani

maksastasi

maksastansa / maksastaan

maksoistani

maksoistasi

maksoistansa / maksoistaan

All

-lle

maksalleni

maksallesi

maksallensa / maksalleen

maksoilleni

maksoillesi

maksoillensa / maksoillean

Ade

-lla

maksallani

maksallasi

maksallansa / maksallaan

maksoillani

maksoillasi

maksoillansa / maksoillaan

Abl

-lta

maksaltani

maksaltasi

maksaltansa / maksaltaan

maksoiltani

maksoiltasi

maksoiltansa / maksoiltaan

Tra

-ksi

maksakseni

maksaksesi

maksaksensa / maksakseen

maksoikseni

maksoiksesi

maksoiksensa / maksoikseen

Ess

-na

maksanani

maksanasi

maksanansa / maksanaan

maksoinani

maksoinasi

maksoinansa / maksoinaan

Abe

-tta

maksattani

maksattasi

maksattansa / maksattaan

maksoittani

maksoittasi

maksoittansa / maksoittaan

Com

-ne

-

-

-

maksoineni

maksoinesi

maksoinensa / maksoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maksamme

maksamme

maksanne

maksanne

maksansa

maksansa

Par

-ta

maksaamme

maksojamme

maksaanne

maksojanne

maksaansa / maksaaan

maksojansa / maksojaan

Gen

-n

maksamme

maksojemme

maksanne

maksojenne

maksansa

maksojensa

Ill

mihin

maksaamme

maksoihimme

maksaanne

maksoihinne

maksaansa

maksoihinsa

Ine

-ssa

maksassamme

maksoissamme

maksassanne

maksoissanne

maksassansa / maksassaan

maksoissansa / maksoissaan

Ela

-sta

maksastamme

maksoistamme

maksastanne

maksoistanne

maksastansa / maksastaan

maksoistansa / maksoistaan

All

-lle

maksallemme

maksoillemme

maksallenne

maksoillenne

maksallensa / maksalleen

maksoillensa / maksoillean

Ade

-lla

maksallamme

maksoillamme

maksallanne

maksoillanne

maksallansa / maksallaan

maksoillansa / maksoillaan

Abl

-lta

maksaltamme

maksoiltamme

maksaltanne

maksoiltanne

maksaltansa / maksaltaan

maksoiltansa / maksoiltaan

Tra

-ksi

maksaksemme

maksoiksemme

maksaksenne

maksoiksenne

maksaksensa / maksakseen

maksoiksensa / maksoikseen

Ess

-na

maksanamme

maksoinamme

maksananne

maksoinanne

maksanansa / maksanaan

maksoinansa / maksoinaan

Abe

-tta

maksattamme

maksoittamme

maksattanne

maksoittanne

maksattansa / maksattaan

maksoittansa / maksoittaan

Com

-ne

-

maksoinemme

-

maksoinenne

-

maksoinensa / maksoineen

Singular

Plural

Nom

-

maksamme

maksanne

maksansa

maksamme

maksanne

maksansa

Par

-ta

maksaamme

maksaanne

maksaansa / maksaaan

maksojamme

maksojanne

maksojansa / maksojaan

Gen

-n

maksamme

maksanne

maksansa

maksojemme

maksojenne

maksojensa

Ill

mihin

maksaamme

maksaanne

maksaansa

maksoihimme

maksoihinne

maksoihinsa

Ine

-ssa

maksassamme

maksassanne

maksassansa / maksassaan

maksoissamme

maksoissanne

maksoissansa / maksoissaan

Ela

-sta

maksastamme

maksastanne

maksastansa / maksastaan

maksoistamme

maksoistanne

maksoistansa / maksoistaan

All

-lle

maksallemme

maksallenne

maksallensa / maksalleen

maksoillemme

maksoillenne

maksoillensa / maksoillean

Ade

-lla

maksallamme

maksallanne

maksallansa / maksallaan

maksoillamme

maksoillanne

maksoillansa / maksoillaan

Abl

-lta

maksaltamme

maksaltanne

maksaltansa / maksaltaan

maksoiltamme

maksoiltanne

maksoiltansa / maksoiltaan

Tra

-ksi

maksaksemme

maksaksenne

maksaksensa / maksakseen

maksoiksemme

maksoiksenne

maksoiksensa / maksoikseen

Ess

-na

maksanamme

maksananne

maksanansa / maksanaan

maksoinamme

maksoinanne

maksoinansa / maksoinaan

Abe

-tta

maksattamme

maksattanne

maksattansa / maksattaan

maksoittamme

maksoittanne

maksoittansa / maksoittaan

Com

-ne

-

-

-

maksoinemme

maksoinenne

maksoinensa / maksoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

masi

masit

Par

-ta

masia

maseja

Gen

-n

masin

masien

Ill

mihin

masiin

maseihin

Ine

-ssa

masissa

maseissa

Ela

-sta

masista

maseista

All

-lle

masille

maseille

Ade

-lla

masilla

maseilla

Abl

-lta

masilta

maseilta

Tra

-ksi

masiksi

maseiksi

Ess

-na

masina

maseina

Abe

-tta

masitta

maseitta

Com

-ne

-

maseine

Ins

-in

-

masein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

masi

masit

Par

-ta

masia

maseja

Gen

-n

masin

masien

Ill

mihin

masiin

maseihin

Ine

-ssa

masissa

maseissa

Ela

-sta

masista

maseista

All

-lle

masille

maseille

Ade

-lla

masilla

maseilla

Abl

-lta

masilta

maseilta

Tra

-ksi

masiksi

maseiksi

Ess

-na

masina

maseina

Abe

-tta

masitta

maseitta

Com

-ne

-

maseine

Ins

-in

-

masein

masi
stored as
is stored as
optimal in
be optimal
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; EMEA; GlobalVoices; OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus, sentence number 287330; OpenSubtitles2018.v3; OPUS Masi on iloinen koira. Masi is a happy dog. Masi juoksee nopeasti. Masi runs fast. Masi rakastaa ulkoilua. Masi loves going outside. Onko masi kiltti koira? Is Masi a good dog? Masi on älykäs robotti. Masi is an intelligent robot. Masi osaa soittaa pianoa. Masi knows how to play the piano. Masi tuli myöhässä kouluun. Masi was late for school. En löydä masiasi! I can't find my pillow! Homma kulkee tänään, Masi! I'm feeling good today, Mikey. Lähetin paketin masille. I sent the package to Masi. Show more arrow right

Wiktionary

(military, colloquial) a conscript who has almost finished his service Show more arrow right

Wikipedia

Beetle Bailey Beetle Bailey is an American comic strip created by cartoonist Mort Walker, published since September 4, 1950. It is set on a fictional United States Army post. In the years just before Walker's death in 2018 (at age 94), it was among the oldest comic strips still being produced by its original creator. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

masini

masini

masisi

masisi

masinsa

masinsa

Par

-ta

masiani

masejani

masiasi

masejasi

masiansa / masiaan

masejansa / masejaan

Gen

-n

masini

masieni

masisi

masiesi

masinsa

masiensa

Ill

mihin

masiini

maseihini

masiisi

maseihisi

masiinsa

maseihinsa

Ine

-ssa

masissani

maseissani

masissasi

maseissasi

masissansa / masissaan

maseissansa / maseissaan

Ela

-sta

masistani

maseistani

masistasi

maseistasi

masistansa / masistaan

maseistansa / maseistaan

All

-lle

masilleni

maseilleni

masillesi

maseillesi

masillensa / masilleen

maseillensa / maseillean

Ade

-lla

masillani

maseillani

masillasi

maseillasi

masillansa / masillaan

maseillansa / maseillaan

Abl

-lta

masiltani

maseiltani

masiltasi

maseiltasi

masiltansa / masiltaan

maseiltansa / maseiltaan

Tra

-ksi

masikseni

maseikseni

masiksesi

maseiksesi

masiksensa / masikseen

maseiksensa / maseikseen

Ess

-na

masinani

maseinani

masinasi

maseinasi

masinansa / masinaan

maseinansa / maseinaan

Abe

-tta

masittani

maseittani

masittasi

maseittasi

masittansa / masittaan

maseittansa / maseittaan

Com

-ne

-

maseineni

-

maseinesi

-

maseinensa / maseineen

Singular

Plural

Nom

-

masini

masisi

masinsa

masini

masisi

masinsa

Par

-ta

masiani

masiasi

masiansa / masiaan

masejani

masejasi

masejansa / masejaan

Gen

-n

masini

masisi

masinsa

masieni

masiesi

masiensa

Ill

mihin

masiini

masiisi

masiinsa

maseihini

maseihisi

maseihinsa

Ine

-ssa

masissani

masissasi

masissansa / masissaan

maseissani

maseissasi

maseissansa / maseissaan

Ela

-sta

masistani

masistasi

masistansa / masistaan

maseistani

maseistasi

maseistansa / maseistaan

All

-lle

masilleni

masillesi

masillensa / masilleen

maseilleni

maseillesi

maseillensa / maseillean

Ade

-lla

masillani

masillasi

masillansa / masillaan

maseillani

maseillasi

maseillansa / maseillaan

Abl

-lta

masiltani

masiltasi

masiltansa / masiltaan

maseiltani

maseiltasi

maseiltansa / maseiltaan

Tra

-ksi

masikseni

masiksesi

masiksensa / masikseen

maseikseni

maseiksesi

maseiksensa / maseikseen

Ess

-na

masinani

masinasi

masinansa / masinaan

maseinani

maseinasi

maseinansa / maseinaan

Abe

-tta

masittani

masittasi

masittansa / masittaan

maseittani

maseittasi

maseittansa / maseittaan

Com

-ne

-

-

-

maseineni

maseinesi

maseinensa / maseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

masimme

masimme

masinne

masinne

masinsa

masinsa

Par

-ta

masiamme

masejamme

masianne

masejanne

masiansa / masiaan

masejansa / masejaan

Gen

-n

masimme

masiemme

masinne

masienne

masinsa

masiensa

Ill

mihin

masiimme

maseihimme

masiinne

maseihinne

masiinsa

maseihinsa

Ine

-ssa

masissamme

maseissamme

masissanne

maseissanne

masissansa / masissaan

maseissansa / maseissaan

Ela

-sta

masistamme

maseistamme

masistanne

maseistanne

masistansa / masistaan

maseistansa / maseistaan

All

-lle

masillemme

maseillemme

masillenne

maseillenne

masillensa / masilleen

maseillensa / maseillean

Ade

-lla

masillamme

maseillamme

masillanne

maseillanne

masillansa / masillaan

maseillansa / maseillaan

Abl

-lta

masiltamme

maseiltamme

masiltanne

maseiltanne

masiltansa / masiltaan

maseiltansa / maseiltaan

Tra

-ksi

masiksemme

maseiksemme

masiksenne

maseiksenne

masiksensa / masikseen

maseiksensa / maseikseen

Ess

-na

masinamme

maseinamme

masinanne

maseinanne

masinansa / masinaan

maseinansa / maseinaan

Abe

-tta

masittamme

maseittamme

masittanne

maseittanne

masittansa / masittaan

maseittansa / maseittaan

Com

-ne

-

maseinemme

-

maseinenne

-

maseinensa / maseineen

Singular

Plural

Nom

-

masimme

masinne

masinsa

masimme

masinne

masinsa

Par

-ta

masiamme

masianne

masiansa / masiaan

masejamme

masejanne

masejansa / masejaan

Gen

-n

masimme

masinne

masinsa

masiemme

masienne

masiensa

Ill

mihin

masiimme

masiinne

masiinsa

maseihimme

maseihinne

maseihinsa

Ine

-ssa

masissamme

masissanne

masissansa / masissaan

maseissamme

maseissanne

maseissansa / maseissaan

Ela

-sta

masistamme

masistanne

masistansa / masistaan

maseistamme

maseistanne

maseistansa / maseistaan

All

-lle

masillemme

masillenne

masillensa / masilleen

maseillemme

maseillenne

maseillensa / maseillean

Ade

-lla

masillamme

masillanne

masillansa / masillaan

maseillamme

maseillanne

maseillansa / maseillaan

Abl

-lta

masiltamme

masiltanne

masiltansa / masiltaan

maseiltamme

maseiltanne

maseiltansa / maseiltaan

Tra

-ksi

masiksemme

masiksenne

masiksensa / masikseen

maseiksemme

maseiksenne

maseiksensa / maseikseen

Ess

-na

masinamme

masinanne

masinansa / masinaan

maseinamme

maseinanne

maseinansa / maseinaan

Abe

-tta

masittamme

masittanne

masittansa / masittaan

maseittamme

maseittanne

maseittansa / maseittaan

Com

-ne

-

-

-

maseinemme

maseinenne

maseinensa / maseineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept