logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

maksatäplä, noun

Word analysis
maksatäplä

maksatäplä

maksatäplä

Noun, Singular Nominative

maksa

Noun, Singular Nominative

+ täplä

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maksatäplä

maksatäplät

Par

-ta

maksatäplää

maksatäpliä

Gen

-n

maksatäplän

maksatäplien

Ill

mihin

maksatäplään

maksatäpliin

Ine

-ssa

maksatäplässä

maksatäplissä

Ela

-sta

maksatäplästä

maksatäplistä

All

-lle

maksatäplälle

maksatäplille

Ade

-lla

maksatäplällä

maksatäplillä

Abl

-lta

maksatäplältä

maksatäpliltä

Tra

-ksi

maksatäpläksi

maksatäpliksi

Ess

-na

maksatäplänä

maksatäplinä

Abe

-tta

maksatäplättä

maksatäplittä

Com

-ne

-

maksatäpline

Ins

-in

-

maksatäplin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maksatäplä

maksatäplät

Par

-ta

maksatäplää

maksatäpliä

Gen

-n

maksatäplän

maksatäplien

Ill

mihin

maksatäplään

maksatäpliin

Ine

-ssa

maksatäplässä

maksatäplissä

Ela

-sta

maksatäplästä

maksatäplistä

All

-lle

maksatäplälle

maksatäplille

Ade

-lla

maksatäplällä

maksatäplillä

Abl

-lta

maksatäplältä

maksatäpliltä

Tra

-ksi

maksatäpläksi

maksatäpliksi

Ess

-na

maksatäplänä

maksatäplinä

Abe

-tta

maksatäplättä

maksatäplittä

Com

-ne

-

maksatäpline

Ins

-in

-

maksatäplin

pay
maksatäplä
Show more arrow right

Wiktionary

liver spot Show more arrow right maksa +‎ täplä Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maksatäpläni

maksatäpläni

maksatäpläsi

maksatäpläsi

maksatäplänsä

maksatäplänsä

Par

-ta

maksatäplääni

maksatäpliäni

maksatäplääsi

maksatäpliäsi

maksatäpläänsä

maksatäpliänsä / maksatäpliään

Gen

-n

maksatäpläni

maksatäplieni

maksatäpläsi

maksatäpliesi

maksatäplänsä

maksatäpliensä

Ill

mihin

maksatäplääni

maksatäpliini

maksatäplääsi

maksatäpliisi

maksatäpläänsä

maksatäpliinsä

Ine

-ssa

maksatäplässäni

maksatäplissäni

maksatäplässäsi

maksatäplissäsi

maksatäplässänsä / maksatäplässään

maksatäplissänsä / maksatäplissään

Ela

-sta

maksatäplästäni

maksatäplistäni

maksatäplästäsi

maksatäplistäsi

maksatäplästänsä / maksatäplästään

maksatäplistänsä / maksatäplistään

All

-lle

maksatäplälleni

maksatäplilleni

maksatäplällesi

maksatäplillesi

maksatäplällensä / maksatäplälleen

maksatäplillensä / maksatäplilleän

Ade

-lla

maksatäplälläni

maksatäplilläni

maksatäplälläsi

maksatäplilläsi

maksatäplällänsä / maksatäplällään

maksatäplillänsä / maksatäplillään

Abl

-lta

maksatäplältäni

maksatäpliltäni

maksatäplältäsi

maksatäpliltäsi

maksatäplältänsä / maksatäplältään

maksatäpliltänsä / maksatäpliltään

Tra

-ksi

maksatäpläkseni

maksatäplikseni

maksatäpläksesi

maksatäpliksesi

maksatäpläksensä / maksatäpläkseen

maksatäpliksensä / maksatäplikseen

Ess

-na

maksatäplänäni

maksatäplinäni

maksatäplänäsi

maksatäplinäsi

maksatäplänänsä / maksatäplänään

maksatäplinänsä / maksatäplinään

Abe

-tta

maksatäplättäni

maksatäplittäni

maksatäplättäsi

maksatäplittäsi

maksatäplättänsä / maksatäplättään

maksatäplittänsä / maksatäplittään

Com

-ne

-

maksatäplineni

-

maksatäplinesi

-

maksatäplinensä / maksatäplineen

Singular

Plural

Nom

-

maksatäpläni

maksatäpläsi

maksatäplänsä

maksatäpläni

maksatäpläsi

maksatäplänsä

Par

-ta

maksatäplääni

maksatäplääsi

maksatäpläänsä

maksatäpliäni

maksatäpliäsi

maksatäpliänsä / maksatäpliään

Gen

-n

maksatäpläni

maksatäpläsi

maksatäplänsä

maksatäplieni

maksatäpliesi

maksatäpliensä

Ill

mihin

maksatäplääni

maksatäplääsi

maksatäpläänsä

maksatäpliini

maksatäpliisi

maksatäpliinsä

Ine

-ssa

maksatäplässäni

maksatäplässäsi

maksatäplässänsä / maksatäplässään

maksatäplissäni

maksatäplissäsi

maksatäplissänsä / maksatäplissään

Ela

-sta

maksatäplästäni

maksatäplästäsi

maksatäplästänsä / maksatäplästään

maksatäplistäni

maksatäplistäsi

maksatäplistänsä / maksatäplistään

All

-lle

maksatäplälleni

maksatäplällesi

maksatäplällensä / maksatäplälleen

maksatäplilleni

maksatäplillesi

maksatäplillensä / maksatäplilleän

Ade

-lla

maksatäplälläni

maksatäplälläsi

maksatäplällänsä / maksatäplällään

maksatäplilläni

maksatäplilläsi

maksatäplillänsä / maksatäplillään

Abl

-lta

maksatäplältäni

maksatäplältäsi

maksatäplältänsä / maksatäplältään

maksatäpliltäni

maksatäpliltäsi

maksatäpliltänsä / maksatäpliltään

Tra

-ksi

maksatäpläkseni

maksatäpläksesi

maksatäpläksensä / maksatäpläkseen

maksatäplikseni

maksatäpliksesi

maksatäpliksensä / maksatäplikseen

Ess

-na

maksatäplänäni

maksatäplänäsi

maksatäplänänsä / maksatäplänään

maksatäplinäni

maksatäplinäsi

maksatäplinänsä / maksatäplinään

Abe

-tta

maksatäplättäni

maksatäplättäsi

maksatäplättänsä / maksatäplättään

maksatäplittäni

maksatäplittäsi

maksatäplittänsä / maksatäplittään

Com

-ne

-

-

-

maksatäplineni

maksatäplinesi

maksatäplinensä / maksatäplineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maksatäplämme

maksatäplämme

maksatäplänne

maksatäplänne

maksatäplänsä

maksatäplänsä

Par

-ta

maksatäpläämme

maksatäpliämme

maksatäpläänne

maksatäpliänne

maksatäpläänsä

maksatäpliänsä / maksatäpliään

Gen

-n

maksatäplämme

maksatäpliemme

maksatäplänne

maksatäplienne

maksatäplänsä

maksatäpliensä

Ill

mihin

maksatäpläämme

maksatäpliimme

maksatäpläänne

maksatäpliinne

maksatäpläänsä

maksatäpliinsä

Ine

-ssa

maksatäplässämme

maksatäplissämme

maksatäplässänne

maksatäplissänne

maksatäplässänsä / maksatäplässään

maksatäplissänsä / maksatäplissään

Ela

-sta

maksatäplästämme

maksatäplistämme

maksatäplästänne

maksatäplistänne

maksatäplästänsä / maksatäplästään

maksatäplistänsä / maksatäplistään

All

-lle

maksatäplällemme

maksatäplillemme

maksatäplällenne

maksatäplillenne

maksatäplällensä / maksatäplälleen

maksatäplillensä / maksatäplilleän

Ade

-lla

maksatäplällämme

maksatäplillämme

maksatäplällänne

maksatäplillänne

maksatäplällänsä / maksatäplällään

maksatäplillänsä / maksatäplillään

Abl

-lta

maksatäplältämme

maksatäpliltämme

maksatäplältänne

maksatäpliltänne

maksatäplältänsä / maksatäplältään

maksatäpliltänsä / maksatäpliltään

Tra

-ksi

maksatäpläksemme

maksatäpliksemme

maksatäpläksenne

maksatäpliksenne

maksatäpläksensä / maksatäpläkseen

maksatäpliksensä / maksatäplikseen

Ess

-na

maksatäplänämme

maksatäplinämme

maksatäplänänne

maksatäplinänne

maksatäplänänsä / maksatäplänään

maksatäplinänsä / maksatäplinään

Abe

-tta

maksatäplättämme

maksatäplittämme

maksatäplättänne

maksatäplittänne

maksatäplättänsä / maksatäplättään

maksatäplittänsä / maksatäplittään

Com

-ne

-

maksatäplinemme

-

maksatäplinenne

-

maksatäplinensä / maksatäplineen

Singular

Plural

Nom

-

maksatäplämme

maksatäplänne

maksatäplänsä

maksatäplämme

maksatäplänne

maksatäplänsä

Par

-ta

maksatäpläämme

maksatäpläänne

maksatäpläänsä

maksatäpliämme

maksatäpliänne

maksatäpliänsä / maksatäpliään

Gen

-n

maksatäplämme

maksatäplänne

maksatäplänsä

maksatäpliemme

maksatäplienne

maksatäpliensä

Ill

mihin

maksatäpläämme

maksatäpläänne

maksatäpläänsä

maksatäpliimme

maksatäpliinne

maksatäpliinsä

Ine

-ssa

maksatäplässämme

maksatäplässänne

maksatäplässänsä / maksatäplässään

maksatäplissämme

maksatäplissänne

maksatäplissänsä / maksatäplissään

Ela

-sta

maksatäplästämme

maksatäplästänne

maksatäplästänsä / maksatäplästään

maksatäplistämme

maksatäplistänne

maksatäplistänsä / maksatäplistään

All

-lle

maksatäplällemme

maksatäplällenne

maksatäplällensä / maksatäplälleen

maksatäplillemme

maksatäplillenne

maksatäplillensä / maksatäplilleän

Ade

-lla

maksatäplällämme

maksatäplällänne

maksatäplällänsä / maksatäplällään

maksatäplillämme

maksatäplillänne

maksatäplillänsä / maksatäplillään

Abl

-lta

maksatäplältämme

maksatäplältänne

maksatäplältänsä / maksatäplältään

maksatäpliltämme

maksatäpliltänne

maksatäpliltänsä / maksatäpliltään

Tra

-ksi

maksatäpläksemme

maksatäpläksenne

maksatäpläksensä / maksatäpläkseen

maksatäpliksemme

maksatäpliksenne

maksatäpliksensä / maksatäplikseen

Ess

-na

maksatäplänämme

maksatäplänänne

maksatäplänänsä / maksatäplänään

maksatäplinämme

maksatäplinänne

maksatäplinänsä / maksatäplinään

Abe

-tta

maksatäplättämme

maksatäplättänne

maksatäplättänsä / maksatäplättään

maksatäplittämme

maksatäplittänne

maksatäplittänsä / maksatäplittään

Com

-ne

-

-

-

maksatäplinemme

maksatäplinenne

maksatäplinensä / maksatäplineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maksa

maksat

Par

-ta

maksaa

maksoja

Gen

-n

maksan

maksojen

Ill

mihin

maksaan

maksoihin

Ine

-ssa

maksassa

maksoissa

Ela

-sta

maksasta

maksoista

All

-lle

maksalle

maksoille

Ade

-lla

maksalla

maksoilla

Abl

-lta

maksalta

maksoilta

Tra

-ksi

maksaksi

maksoiksi

Ess

-na

maksana

maksoina

Abe

-tta

maksatta

maksoitta

Com

-ne

-

maksoine

Ins

-in

-

maksoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maksa

maksat

Par

-ta

maksaa

maksoja

Gen

-n

maksan

maksojen

Ill

mihin

maksaan

maksoihin

Ine

-ssa

maksassa

maksoissa

Ela

-sta

maksasta

maksoista

All

-lle

maksalle

maksoille

Ade

-lla

maksalla

maksoilla

Abl

-lta

maksalta

maksoilta

Tra

-ksi

maksaksi

maksoiksi

Ess

-na

maksana

maksoina

Abe

-tta

maksatta

maksoitta

Com

-ne

-

maksoine

Ins

-in

-

maksoin

liver maksa, eläjä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OPUS Parallel Corpus, sentence 115473; Europarl parallel corpus Sitten hän ei maksa. No, then he won't pay. He eivät siis maksa veroja. They don't pay taxes or anything like that? Terve maksa on keskeinen terveyden kannalta. A healthy liver is crucial for good health. Maksaa on tärkeä elin. Liver is an important organ. Se on kallista, mutta minä en maksa. It's expensive, but I'm not the one signing the checks, so... Hän vain ostaa ja ostaa, muttei koskaan maksa. He's just the kind who buys and buys without paying. Maksaa voi vaurioittaa alkoholi. Liver can be damaged by alcohol. Maksaa tarvitaan ruoansulatuksessa. The liver is needed in digestion. Maksoin hyvin. I paid you fair. Maksoin tästä. I paid for this. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) liver Show more arrow right hanhenmaksamaksakirroosimaksalaatikkomaksaläikkämaksaläiskämaksamakkaramaksansiirtomaksapateemaksapihvimaksaruohomaksasairausmaksasammalmaksasyöpämaksatulehdusmaksatäplämaksavuokamaksoittuarasvamaksa Show more arrow right From Proto-Finnic maksa, from Proto-Uralic mëksa. Cognates include Estonian maks, Komi-Permyak мус (mus), Mansi ма̄йт (mājt), Hungarian máj. See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

Liver The liver is an organ only found in vertebrates which detoxifies various metabolites, synthesizes proteins and produces biochemicals necessary for digestion and growth. In humans, it is located in the right upper quadrant of the abdomen, below the diaphragm. Its other roles in metabolism include the regulation of glycogen storage, decomposition of red blood cells, and the production of hormones. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maksani

maksani

maksasi

maksasi

maksansa

maksansa

Par

-ta

maksaani

maksojani

maksaasi

maksojasi

maksaansa / maksaaan

maksojansa / maksojaan

Gen

-n

maksani

maksojeni

maksasi

maksojesi

maksansa

maksojensa

Ill

mihin

maksaani

maksoihini

maksaasi

maksoihisi

maksaansa

maksoihinsa

Ine

-ssa

maksassani

maksoissani

maksassasi

maksoissasi

maksassansa / maksassaan

maksoissansa / maksoissaan

Ela

-sta

maksastani

maksoistani

maksastasi

maksoistasi

maksastansa / maksastaan

maksoistansa / maksoistaan

All

-lle

maksalleni

maksoilleni

maksallesi

maksoillesi

maksallensa / maksalleen

maksoillensa / maksoillean

Ade

-lla

maksallani

maksoillani

maksallasi

maksoillasi

maksallansa / maksallaan

maksoillansa / maksoillaan

Abl

-lta

maksaltani

maksoiltani

maksaltasi

maksoiltasi

maksaltansa / maksaltaan

maksoiltansa / maksoiltaan

Tra

-ksi

maksakseni

maksoikseni

maksaksesi

maksoiksesi

maksaksensa / maksakseen

maksoiksensa / maksoikseen

Ess

-na

maksanani

maksoinani

maksanasi

maksoinasi

maksanansa / maksanaan

maksoinansa / maksoinaan

Abe

-tta

maksattani

maksoittani

maksattasi

maksoittasi

maksattansa / maksattaan

maksoittansa / maksoittaan

Com

-ne

-

maksoineni

-

maksoinesi

-

maksoinensa / maksoineen

Singular

Plural

Nom

-

maksani

maksasi

maksansa

maksani

maksasi

maksansa

Par

-ta

maksaani

maksaasi

maksaansa / maksaaan

maksojani

maksojasi

maksojansa / maksojaan

Gen

-n

maksani

maksasi

maksansa

maksojeni

maksojesi

maksojensa

Ill

mihin

maksaani

maksaasi

maksaansa

maksoihini

maksoihisi

maksoihinsa

Ine

-ssa

maksassani

maksassasi

maksassansa / maksassaan

maksoissani

maksoissasi

maksoissansa / maksoissaan

Ela

-sta

maksastani

maksastasi

maksastansa / maksastaan

maksoistani

maksoistasi

maksoistansa / maksoistaan

All

-lle

maksalleni

maksallesi

maksallensa / maksalleen

maksoilleni

maksoillesi

maksoillensa / maksoillean

Ade

-lla

maksallani

maksallasi

maksallansa / maksallaan

maksoillani

maksoillasi

maksoillansa / maksoillaan

Abl

-lta

maksaltani

maksaltasi

maksaltansa / maksaltaan

maksoiltani

maksoiltasi

maksoiltansa / maksoiltaan

Tra

-ksi

maksakseni

maksaksesi

maksaksensa / maksakseen

maksoikseni

maksoiksesi

maksoiksensa / maksoikseen

Ess

-na

maksanani

maksanasi

maksanansa / maksanaan

maksoinani

maksoinasi

maksoinansa / maksoinaan

Abe

-tta

maksattani

maksattasi

maksattansa / maksattaan

maksoittani

maksoittasi

maksoittansa / maksoittaan

Com

-ne

-

-

-

maksoineni

maksoinesi

maksoinensa / maksoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maksamme

maksamme

maksanne

maksanne

maksansa

maksansa

Par

-ta

maksaamme

maksojamme

maksaanne

maksojanne

maksaansa / maksaaan

maksojansa / maksojaan

Gen

-n

maksamme

maksojemme

maksanne

maksojenne

maksansa

maksojensa

Ill

mihin

maksaamme

maksoihimme

maksaanne

maksoihinne

maksaansa

maksoihinsa

Ine

-ssa

maksassamme

maksoissamme

maksassanne

maksoissanne

maksassansa / maksassaan

maksoissansa / maksoissaan

Ela

-sta

maksastamme

maksoistamme

maksastanne

maksoistanne

maksastansa / maksastaan

maksoistansa / maksoistaan

All

-lle

maksallemme

maksoillemme

maksallenne

maksoillenne

maksallensa / maksalleen

maksoillensa / maksoillean

Ade

-lla

maksallamme

maksoillamme

maksallanne

maksoillanne

maksallansa / maksallaan

maksoillansa / maksoillaan

Abl

-lta

maksaltamme

maksoiltamme

maksaltanne

maksoiltanne

maksaltansa / maksaltaan

maksoiltansa / maksoiltaan

Tra

-ksi

maksaksemme

maksoiksemme

maksaksenne

maksoiksenne

maksaksensa / maksakseen

maksoiksensa / maksoikseen

Ess

-na

maksanamme

maksoinamme

maksananne

maksoinanne

maksanansa / maksanaan

maksoinansa / maksoinaan

Abe

-tta

maksattamme

maksoittamme

maksattanne

maksoittanne

maksattansa / maksattaan

maksoittansa / maksoittaan

Com

-ne

-

maksoinemme

-

maksoinenne

-

maksoinensa / maksoineen

Singular

Plural

Nom

-

maksamme

maksanne

maksansa

maksamme

maksanne

maksansa

Par

-ta

maksaamme

maksaanne

maksaansa / maksaaan

maksojamme

maksojanne

maksojansa / maksojaan

Gen

-n

maksamme

maksanne

maksansa

maksojemme

maksojenne

maksojensa

Ill

mihin

maksaamme

maksaanne

maksaansa

maksoihimme

maksoihinne

maksoihinsa

Ine

-ssa

maksassamme

maksassanne

maksassansa / maksassaan

maksoissamme

maksoissanne

maksoissansa / maksoissaan

Ela

-sta

maksastamme

maksastanne

maksastansa / maksastaan

maksoistamme

maksoistanne

maksoistansa / maksoistaan

All

-lle

maksallemme

maksallenne

maksallensa / maksalleen

maksoillemme

maksoillenne

maksoillensa / maksoillean

Ade

-lla

maksallamme

maksallanne

maksallansa / maksallaan

maksoillamme

maksoillanne

maksoillansa / maksoillaan

Abl

-lta

maksaltamme

maksaltanne

maksaltansa / maksaltaan

maksoiltamme

maksoiltanne

maksoiltansa / maksoiltaan

Tra

-ksi

maksaksemme

maksaksenne

maksaksensa / maksakseen

maksoiksemme

maksoiksenne

maksoiksensa / maksoikseen

Ess

-na

maksanamme

maksananne

maksanansa / maksanaan

maksoinamme

maksoinanne

maksoinansa / maksoinaan

Abe

-tta

maksattamme

maksattanne

maksattansa / maksattaan

maksoittamme

maksoittanne

maksoittansa / maksoittaan

Com

-ne

-

-

-

maksoinemme

maksoinenne

maksoinensa / maksoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täplä

täplät

Par

-ta

täplää

täpliä

Gen

-n

täplän

täplien

Ill

mihin

täplään

täpliin

Ine

-ssa

täplässä

täplissä

Ela

-sta

täplästä

täplistä

All

-lle

täplälle

täplille

Ade

-lla

täplällä

täplillä

Abl

-lta

täplältä

täpliltä

Tra

-ksi

täpläksi

täpliksi

Ess

-na

täplänä

täplinä

Abe

-tta

täplättä

täplittä

Com

-ne

-

täpline

Ins

-in

-

täplin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täplä

täplät

Par

-ta

täplää

täpliä

Gen

-n

täplän

täplien

Ill

mihin

täplään

täpliin

Ine

-ssa

täplässä

täplissä

Ela

-sta

täplästä

täplistä

All

-lle

täplälle

täplille

Ade

-lla

täplällä

täplillä

Abl

-lta

täplältä

täpliltä

Tra

-ksi

täpläksi

täpliksi

Ess

-na

täplänä

täplinä

Abe

-tta

täplättä

täplittä

Com

-ne

-

täpline

Ins

-in

-

täplin

spot paikka, täplä, kohta, spotti, pilkku, läiskä
dot piste, täplä, pilkku
blot häpeäpilkku, tahra, täplä
blip täplä, piippaus, kaikumerkki
speck pilkku, hiukkanen, täplä, tahra
dapple täplä, papurikko, tehdä täplikkääksi
mottle täplä
speckle pilkku, täplä
fleck täplä, pilkku
eye silmä, silmukka, silmu, reikä, rengas, täplä
marking merkki, tunnus, arvostelu, täplä, pilkku
Show more arrow right
ParaCrawl; Europarl; PanLex; Europarl Parallel Corpus (Finnish-English); OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Tatoeba; EMEA0.3; OpenSubtitles2018 (Finnish-English) Täplä ei ole pysyvä. The mole is not permanent. Täplä oli hänen poskessaan. The spot was on her cheek. Etsimme täplä puhtaalta taivaalta. We are looking for a constellation in the clear sky. Täplä oli hävinnyt kissan turkista. The spot had disappeared from the cat's fur. Siis sulka eikä täplä? The feather, not the dot? Hänellä oli kaunis täplä silmäkulmassa. She had a beautiful fleck in the corner of her eye. Täplä oli niin pieni, etten huomannut sitä aluksi. The speck was so small that I didn't notice it at first. Älä anna täplien kuivua. Do not allow the spots to dry. Täplä. Tuo nainen saa minut istumaan ryhdikkäämmin satulassa. Spot, that lady has a way of making me sit taller in the saddle. Löysin metrin päästä maitovillasenekan, jolla oli kaulallaan kirkkaanpunainen täplä. I found a snowy owl about a metre away with a bright red spot on its neck. Show more arrow right

Wiktionary

spot, speck - (electronics) pad (on a printed circuit board) juotostäplä Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

täpläni

täpläni

täpläsi

täpläsi

täplänsä

täplänsä

Par

-ta

täplääni

täpliäni

täplääsi

täpliäsi

täpläänsä

täpliänsä / täpliään

Gen

-n

täpläni

täplieni

täpläsi

täpliesi

täplänsä

täpliensä

Ill

mihin

täplääni

täpliini

täplääsi

täpliisi

täpläänsä

täpliinsä

Ine

-ssa

täplässäni

täplissäni

täplässäsi

täplissäsi

täplässänsä / täplässään

täplissänsä / täplissään

Ela

-sta

täplästäni

täplistäni

täplästäsi

täplistäsi

täplästänsä / täplästään

täplistänsä / täplistään

All

-lle

täplälleni

täplilleni

täplällesi

täplillesi

täplällensä / täplälleen

täplillensä / täplilleän

Ade

-lla

täplälläni

täplilläni

täplälläsi

täplilläsi

täplällänsä / täplällään

täplillänsä / täplillään

Abl

-lta

täplältäni

täpliltäni

täplältäsi

täpliltäsi

täplältänsä / täplältään

täpliltänsä / täpliltään

Tra

-ksi

täpläkseni

täplikseni

täpläksesi

täpliksesi

täpläksensä / täpläkseen

täpliksensä / täplikseen

Ess

-na

täplänäni

täplinäni

täplänäsi

täplinäsi

täplänänsä / täplänään

täplinänsä / täplinään

Abe

-tta

täplättäni

täplittäni

täplättäsi

täplittäsi

täplättänsä / täplättään

täplittänsä / täplittään

Com

-ne

-

täplineni

-

täplinesi

-

täplinensä / täplineen

Singular

Plural

Nom

-

täpläni

täpläsi

täplänsä

täpläni

täpläsi

täplänsä

Par

-ta

täplääni

täplääsi

täpläänsä

täpliäni

täpliäsi

täpliänsä / täpliään

Gen

-n

täpläni

täpläsi

täplänsä

täplieni

täpliesi

täpliensä

Ill

mihin

täplääni

täplääsi

täpläänsä

täpliini

täpliisi

täpliinsä

Ine

-ssa

täplässäni

täplässäsi

täplässänsä / täplässään

täplissäni

täplissäsi

täplissänsä / täplissään

Ela

-sta

täplästäni

täplästäsi

täplästänsä / täplästään

täplistäni

täplistäsi

täplistänsä / täplistään

All

-lle

täplälleni

täplällesi

täplällensä / täplälleen

täplilleni

täplillesi

täplillensä / täplilleän

Ade

-lla

täplälläni

täplälläsi

täplällänsä / täplällään

täplilläni

täplilläsi

täplillänsä / täplillään

Abl

-lta

täplältäni

täplältäsi

täplältänsä / täplältään

täpliltäni

täpliltäsi

täpliltänsä / täpliltään

Tra

-ksi

täpläkseni

täpläksesi

täpläksensä / täpläkseen

täplikseni

täpliksesi

täpliksensä / täplikseen

Ess

-na

täplänäni

täplänäsi

täplänänsä / täplänään

täplinäni

täplinäsi

täplinänsä / täplinään

Abe

-tta

täplättäni

täplättäsi

täplättänsä / täplättään

täplittäni

täplittäsi

täplittänsä / täplittään

Com

-ne

-

-

-

täplineni

täplinesi

täplinensä / täplineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

täplämme

täplämme

täplänne

täplänne

täplänsä

täplänsä

Par

-ta

täpläämme

täpliämme

täpläänne

täpliänne

täpläänsä

täpliänsä / täpliään

Gen

-n

täplämme

täpliemme

täplänne

täplienne

täplänsä

täpliensä

Ill

mihin

täpläämme

täpliimme

täpläänne

täpliinne

täpläänsä

täpliinsä

Ine

-ssa

täplässämme

täplissämme

täplässänne

täplissänne

täplässänsä / täplässään

täplissänsä / täplissään

Ela

-sta

täplästämme

täplistämme

täplästänne

täplistänne

täplästänsä / täplästään

täplistänsä / täplistään

All

-lle

täplällemme

täplillemme

täplällenne

täplillenne

täplällensä / täplälleen

täplillensä / täplilleän

Ade

-lla

täplällämme

täplillämme

täplällänne

täplillänne

täplällänsä / täplällään

täplillänsä / täplillään

Abl

-lta

täplältämme

täpliltämme

täplältänne

täpliltänne

täplältänsä / täplältään

täpliltänsä / täpliltään

Tra

-ksi

täpläksemme

täpliksemme

täpläksenne

täpliksenne

täpläksensä / täpläkseen

täpliksensä / täplikseen

Ess

-na

täplänämme

täplinämme

täplänänne

täplinänne

täplänänsä / täplänään

täplinänsä / täplinään

Abe

-tta

täplättämme

täplittämme

täplättänne

täplittänne

täplättänsä / täplättään

täplittänsä / täplittään

Com

-ne

-

täplinemme

-

täplinenne

-

täplinensä / täplineen

Singular

Plural

Nom

-

täplämme

täplänne

täplänsä

täplämme

täplänne

täplänsä

Par

-ta

täpläämme

täpläänne

täpläänsä

täpliämme

täpliänne

täpliänsä / täpliään

Gen

-n

täplämme

täplänne

täplänsä

täpliemme

täplienne

täpliensä

Ill

mihin

täpläämme

täpläänne

täpläänsä

täpliimme

täpliinne

täpliinsä

Ine

-ssa

täplässämme

täplässänne

täplässänsä / täplässään

täplissämme

täplissänne

täplissänsä / täplissään

Ela

-sta

täplästämme

täplästänne

täplästänsä / täplästään

täplistämme

täplistänne

täplistänsä / täplistään

All

-lle

täplällemme

täplällenne

täplällensä / täplälleen

täplillemme

täplillenne

täplillensä / täplilleän

Ade

-lla

täplällämme

täplällänne

täplällänsä / täplällään

täplillämme

täplillänne

täplillänsä / täplillään

Abl

-lta

täplältämme

täplältänne

täplältänsä / täplältään

täpliltämme

täpliltänne

täpliltänsä / täpliltään

Tra

-ksi

täpläksemme

täpläksenne

täpläksensä / täpläkseen

täpliksemme

täpliksenne

täpliksensä / täplikseen

Ess

-na

täplänämme

täplänänne

täplänänsä / täplänään

täplinämme

täplinänne

täplinänsä / täplinään

Abe

-tta

täplättämme

täplättänne

täplättänsä / täplättään

täplittämme

täplittänne

täplittänsä / täplittään

Com

-ne

-

-

-

täplinemme

täplinenne

täplinensä / täplineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept