maksatäplä |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ täplä |
Noun, Singular Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
maksatäplät |
|
Par |
-ta |
maksatäplää |
maksatäpliä |
Gen |
-n |
maksatäplän |
maksatäplien |
Ill |
mihin |
maksatäplään |
maksatäpliin |
Ine |
-ssa |
maksatäplässä |
maksatäplissä |
Ela |
-sta |
maksatäplästä |
maksatäplistä |
All |
-lle |
maksatäplälle |
maksatäplille |
Ade |
-lla |
maksatäplällä |
maksatäplillä |
Abl |
-lta |
maksatäplältä |
maksatäpliltä |
Tra |
-ksi |
maksatäpläksi |
maksatäpliksi |
Ess |
-na |
maksatäplänä |
maksatäplinä |
Abe |
-tta |
maksatäplättä |
maksatäplittä |
Com |
-ne |
- |
maksatäpline |
Ins |
-in |
- |
maksatäplin |
Singular
Plural
Nom
-
maksatäplät
Par
-ta
maksatäplää
maksatäpliä
Gen
-n
maksatäplän
maksatäplien
Ill
mihin
maksatäplään
maksatäpliin
Ine
-ssa
maksatäplässä
maksatäplissä
Ela
-sta
maksatäplästä
maksatäplistä
All
-lle
maksatäplälle
maksatäplille
Ade
-lla
maksatäplällä
maksatäplillä
Abl
-lta
maksatäplältä
maksatäpliltä
Tra
-ksi
maksatäpläksi
maksatäpliksi
Ess
-na
maksatäplänä
maksatäplinä
Abe
-tta
maksatäplättä
maksatäplittä
Com
-ne
-
maksatäpline
Ins
-in
-
maksatäplin
| pay | |
| maksatäplä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
maksatäplä |
maksatäplä |
maksatäplä |
maksatäplä |
maksatäplä |
maksatäplä |
Par |
-ta |
maksatäplää |
maksatäpliä |
maksatäplää |
maksatäpliä |
maksatäplää |
maksatäpliä |
Gen |
-n |
maksatäplä |
maksatäplie |
maksatäplä |
maksatäplie |
maksatäplä |
maksatäplie |
Ill |
mihin |
maksatäplää |
maksatäplii |
maksatäplää |
maksatäplii |
maksatäplää |
maksatäplii |
Ine |
-ssa |
maksatäplässä |
maksatäplissä |
maksatäplässä |
maksatäplissä |
maksatäplässä |
maksatäplissä |
Ela |
-sta |
maksatäplästä |
maksatäplistä |
maksatäplästä |
maksatäplistä |
maksatäplästä |
maksatäplistä |
All |
-lle |
maksatäplälle |
maksatäplille |
maksatäplälle |
maksatäplille |
maksatäplälle |
maksatäplille |
Ade |
-lla |
maksatäplällä |
maksatäplillä |
maksatäplällä |
maksatäplillä |
maksatäplällä |
maksatäplillä |
Abl |
-lta |
maksatäplältä |
maksatäpliltä |
maksatäplältä |
maksatäpliltä |
maksatäplältä |
maksatäpliltä |
Tra |
-ksi |
maksatäpläkse |
maksatäplikse |
maksatäpläkse |
maksatäplikse |
maksatäpläkse |
maksatäplikse |
Ess |
-na |
maksatäplänä |
maksatäplinä |
maksatäplänä |
maksatäplinä |
maksatäplänä |
maksatäplinä |
Abe |
-tta |
maksatäplättä |
maksatäplittä |
maksatäplättä |
maksatäplittä |
maksatäplättä |
maksatäplittä |
Com |
-ne |
- |
maksatäpline |
- |
maksatäpline |
- |
maksatäpline |
Singular
Plural
Nom
-
maksatäplä
maksatäplä
maksatäplä
maksatäplä
maksatäplä
maksatäplä
Par
-ta
maksatäplää
maksatäplää
maksatäplää
maksatäpliä
maksatäpliä
maksatäpliä
Gen
-n
maksatäplä
maksatäplä
maksatäplä
maksatäplie
maksatäplie
maksatäplie
Ill
mihin
maksatäplää
maksatäplää
maksatäplää
maksatäplii
maksatäplii
maksatäplii
Ine
-ssa
maksatäplässä
maksatäplässä
maksatäplässä
maksatäplissä
maksatäplissä
maksatäplissä
Ela
-sta
maksatäplästä
maksatäplästä
maksatäplästä
maksatäplistä
maksatäplistä
maksatäplistä
All
-lle
maksatäplälle
maksatäplälle
maksatäplälle
maksatäplille
maksatäplille
maksatäplille
Ade
-lla
maksatäplällä
maksatäplällä
maksatäplällä
maksatäplillä
maksatäplillä
maksatäplillä
Abl
-lta
maksatäplältä
maksatäplältä
maksatäplältä
maksatäpliltä
maksatäpliltä
maksatäpliltä
Tra
-ksi
maksatäpläkse
maksatäpläkse
maksatäpläkse
maksatäplikse
maksatäplikse
maksatäplikse
Ess
-na
maksatäplänä
maksatäplänä
maksatäplänä
maksatäplinä
maksatäplinä
maksatäplinä
Abe
-tta
maksatäplättä
maksatäplättä
maksatäplättä
maksatäplittä
maksatäplittä
maksatäplittä
Com
-ne
-
-
-
maksatäpline
maksatäpline
maksatäpline
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
maksatäplä |
maksatäplä |
maksatäplä |
maksatäplä |
maksatäplä |
maksatäplä |
Par |
-ta |
maksatäplää |
maksatäpliä |
maksatäplää |
maksatäpliä |
maksatäplää |
maksatäpliä |
Gen |
-n |
maksatäplä |
maksatäplie |
maksatäplä |
maksatäplie |
maksatäplä |
maksatäplie |
Ill |
mihin |
maksatäplää |
maksatäplii |
maksatäplää |
maksatäplii |
maksatäplää |
maksatäplii |
Ine |
-ssa |
maksatäplässä |
maksatäplissä |
maksatäplässä |
maksatäplissä |
maksatäplässä |
maksatäplissä |
Ela |
-sta |
maksatäplästä |
maksatäplistä |
maksatäplästä |
maksatäplistä |
maksatäplästä |
maksatäplistä |
All |
-lle |
maksatäplälle |
maksatäplille |
maksatäplälle |
maksatäplille |
maksatäplälle |
maksatäplille |
Ade |
-lla |
maksatäplällä |
maksatäplillä |
maksatäplällä |
maksatäplillä |
maksatäplällä |
maksatäplillä |
Abl |
-lta |
maksatäplältä |
maksatäpliltä |
maksatäplältä |
maksatäpliltä |
maksatäplältä |
maksatäpliltä |
Tra |
-ksi |
maksatäpläkse |
maksatäplikse |
maksatäpläkse |
maksatäplikse |
maksatäpläkse |
maksatäplikse |
Ess |
-na |
maksatäplänä |
maksatäplinä |
maksatäplänä |
maksatäplinä |
maksatäplänä |
maksatäplinä |
Abe |
-tta |
maksatäplättä |
maksatäplittä |
maksatäplättä |
maksatäplittä |
maksatäplättä |
maksatäplittä |
Com |
-ne |
- |
maksatäpline |
- |
maksatäpline |
- |
maksatäpline |
Singular
Plural
Nom
-
maksatäplä
maksatäplä
maksatäplä
maksatäplä
maksatäplä
maksatäplä
Par
-ta
maksatäplää
maksatäplää
maksatäplää
maksatäpliä
maksatäpliä
maksatäpliä
Gen
-n
maksatäplä
maksatäplä
maksatäplä
maksatäplie
maksatäplie
maksatäplie
Ill
mihin
maksatäplää
maksatäplää
maksatäplää
maksatäplii
maksatäplii
maksatäplii
Ine
-ssa
maksatäplässä
maksatäplässä
maksatäplässä
maksatäplissä
maksatäplissä
maksatäplissä
Ela
-sta
maksatäplästä
maksatäplästä
maksatäplästä
maksatäplistä
maksatäplistä
maksatäplistä
All
-lle
maksatäplälle
maksatäplälle
maksatäplälle
maksatäplille
maksatäplille
maksatäplille
Ade
-lla
maksatäplällä
maksatäplällä
maksatäplällä
maksatäplillä
maksatäplillä
maksatäplillä
Abl
-lta
maksatäplältä
maksatäplältä
maksatäplältä
maksatäpliltä
maksatäpliltä
maksatäpliltä
Tra
-ksi
maksatäpläkse
maksatäpläkse
maksatäpläkse
maksatäplikse
maksatäplikse
maksatäplikse
Ess
-na
maksatäplänä
maksatäplänä
maksatäplänä
maksatäplinä
maksatäplinä
maksatäplinä
Abe
-tta
maksatäplättä
maksatäplättä
maksatäplättä
maksatäplittä
maksatäplittä
maksatäplittä
Com
-ne
-
-
-
maksatäpline
maksatäpline
maksatäpline
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
maksa |
maksat |
Par |
-ta |
maksaa |
maksoja |
Gen |
-n |
maksan |
maksojen |
Ill |
mihin |
maksaan |
maksoihin |
Ine |
-ssa |
maksassa |
maksoissa |
Ela |
-sta |
maksasta |
maksoista |
All |
-lle |
maksalle |
maksoille |
Ade |
-lla |
maksalla |
maksoilla |
Abl |
-lta |
maksalta |
maksoilta |
Tra |
-ksi |
maksaksi |
maksoiksi |
Ess |
-na |
maksana |
maksoina |
Abe |
-tta |
maksatta |
maksoitta |
Com |
-ne |
- |
maksoine |
Ins |
-in |
- |
maksoin |
Singular
Plural
Nom
-
maksa
maksat
Par
-ta
maksaa
maksoja
Gen
-n
maksan
maksojen
Ill
mihin
maksaan
maksoihin
Ine
-ssa
maksassa
maksoissa
Ela
-sta
maksasta
maksoista
All
-lle
maksalle
maksoille
Ade
-lla
maksalla
maksoilla
Abl
-lta
maksalta
maksoilta
Tra
-ksi
maksaksi
maksoiksi
Ess
-na
maksana
maksoina
Abe
-tta
maksatta
maksoitta
Com
-ne
-
maksoine
Ins
-in
-
maksoin
| liver | maksa, eläjä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
maksa |
maksa |
maksa |
maksa |
maksa |
maksa |
Par |
-ta |
maksaa |
maksoja |
maksaa |
maksoja |
maksaa |
maksoja |
Gen |
-n |
maksa |
maksoje |
maksa |
maksoje |
maksa |
maksoje |
Ill |
mihin |
maksaa |
maksoihi |
maksaa |
maksoihi |
maksaa |
maksoihi |
Ine |
-ssa |
maksassa |
maksoissa |
maksassa |
maksoissa |
maksassa |
maksoissa |
Ela |
-sta |
maksasta |
maksoista |
maksasta |
maksoista |
maksasta |
maksoista |
All |
-lle |
maksalle |
maksoille |
maksalle |
maksoille |
maksalle |
maksoille |
Ade |
-lla |
maksalla |
maksoilla |
maksalla |
maksoilla |
maksalla |
maksoilla |
Abl |
-lta |
maksalta |
maksoilta |
maksalta |
maksoilta |
maksalta |
maksoilta |
Tra |
-ksi |
maksakse |
maksoikse |
maksakse |
maksoikse |
maksakse |
maksoikse |
Ess |
-na |
maksana |
maksoina |
maksana |
maksoina |
maksana |
maksoina |
Abe |
-tta |
maksatta |
maksoitta |
maksatta |
maksoitta |
maksatta |
maksoitta |
Com |
-ne |
- |
maksoine |
- |
maksoine |
- |
maksoine |
Singular
Plural
Nom
-
maksa
maksa
maksa
maksa
maksa
maksa
Par
-ta
maksaa
maksaa
maksaa
maksoja
maksoja
maksoja
Gen
-n
maksa
maksa
maksa
maksoje
maksoje
maksoje
Ill
mihin
maksaa
maksaa
maksaa
maksoihi
maksoihi
maksoihi
Ine
-ssa
maksassa
maksassa
maksassa
maksoissa
maksoissa
maksoissa
Ela
-sta
maksasta
maksasta
maksasta
maksoista
maksoista
maksoista
All
-lle
maksalle
maksalle
maksalle
maksoille
maksoille
maksoille
Ade
-lla
maksalla
maksalla
maksalla
maksoilla
maksoilla
maksoilla
Abl
-lta
maksalta
maksalta
maksalta
maksoilta
maksoilta
maksoilta
Tra
-ksi
maksakse
maksakse
maksakse
maksoikse
maksoikse
maksoikse
Ess
-na
maksana
maksana
maksana
maksoina
maksoina
maksoina
Abe
-tta
maksatta
maksatta
maksatta
maksoitta
maksoitta
maksoitta
Com
-ne
-
-
-
maksoine
maksoine
maksoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
maksa |
maksa |
maksa |
maksa |
maksa |
maksa |
Par |
-ta |
maksaa |
maksoja |
maksaa |
maksoja |
maksaa |
maksoja |
Gen |
-n |
maksa |
maksoje |
maksa |
maksoje |
maksa |
maksoje |
Ill |
mihin |
maksaa |
maksoihi |
maksaa |
maksoihi |
maksaa |
maksoihi |
Ine |
-ssa |
maksassa |
maksoissa |
maksassa |
maksoissa |
maksassa |
maksoissa |
Ela |
-sta |
maksasta |
maksoista |
maksasta |
maksoista |
maksasta |
maksoista |
All |
-lle |
maksalle |
maksoille |
maksalle |
maksoille |
maksalle |
maksoille |
Ade |
-lla |
maksalla |
maksoilla |
maksalla |
maksoilla |
maksalla |
maksoilla |
Abl |
-lta |
maksalta |
maksoilta |
maksalta |
maksoilta |
maksalta |
maksoilta |
Tra |
-ksi |
maksakse |
maksoikse |
maksakse |
maksoikse |
maksakse |
maksoikse |
Ess |
-na |
maksana |
maksoina |
maksana |
maksoina |
maksana |
maksoina |
Abe |
-tta |
maksatta |
maksoitta |
maksatta |
maksoitta |
maksatta |
maksoitta |
Com |
-ne |
- |
maksoine |
- |
maksoine |
- |
maksoine |
Singular
Plural
Nom
-
maksa
maksa
maksa
maksa
maksa
maksa
Par
-ta
maksaa
maksaa
maksaa
maksoja
maksoja
maksoja
Gen
-n
maksa
maksa
maksa
maksoje
maksoje
maksoje
Ill
mihin
maksaa
maksaa
maksaa
maksoihi
maksoihi
maksoihi
Ine
-ssa
maksassa
maksassa
maksassa
maksoissa
maksoissa
maksoissa
Ela
-sta
maksasta
maksasta
maksasta
maksoista
maksoista
maksoista
All
-lle
maksalle
maksalle
maksalle
maksoille
maksoille
maksoille
Ade
-lla
maksalla
maksalla
maksalla
maksoilla
maksoilla
maksoilla
Abl
-lta
maksalta
maksalta
maksalta
maksoilta
maksoilta
maksoilta
Tra
-ksi
maksakse
maksakse
maksakse
maksoikse
maksoikse
maksoikse
Ess
-na
maksana
maksana
maksana
maksoina
maksoina
maksoina
Abe
-tta
maksatta
maksatta
maksatta
maksoitta
maksoitta
maksoitta
Com
-ne
-
-
-
maksoine
maksoine
maksoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
täplä |
täplät |
Par |
-ta |
täplää |
täpliä |
Gen |
-n |
täplän |
täplien |
Ill |
mihin |
täplään |
täpliin |
Ine |
-ssa |
täplässä |
täplissä |
Ela |
-sta |
täplästä |
täplistä |
All |
-lle |
täplälle |
täplille |
Ade |
-lla |
täplällä |
täplillä |
Abl |
-lta |
täplältä |
täpliltä |
Tra |
-ksi |
täpläksi |
täpliksi |
Ess |
-na |
täplänä |
täplinä |
Abe |
-tta |
täplättä |
täplittä |
Com |
-ne |
- |
täpline |
Ins |
-in |
- |
täplin |
Singular
Plural
Nom
-
täplä
täplät
Par
-ta
täplää
täpliä
Gen
-n
täplän
täplien
Ill
mihin
täplään
täpliin
Ine
-ssa
täplässä
täplissä
Ela
-sta
täplästä
täplistä
All
-lle
täplälle
täplille
Ade
-lla
täplällä
täplillä
Abl
-lta
täplältä
täpliltä
Tra
-ksi
täpläksi
täpliksi
Ess
-na
täplänä
täplinä
Abe
-tta
täplättä
täplittä
Com
-ne
-
täpline
Ins
-in
-
täplin
| spot | paikka, täplä, kohta, spotti, pilkku, läiskä |
| dot | piste, täplä, pilkku |
| blot | häpeäpilkku, tahra, täplä |
| blip | täplä, piippaus, kaikumerkki |
| speck | pilkku, hiukkanen, täplä, tahra |
| dapple | täplä, papurikko, tehdä täplikkääksi |
| mottle | täplä |
| speckle | pilkku, täplä |
| fleck | täplä, pilkku |
| eye | silmä, silmukka, silmu, reikä, rengas, täplä |
| marking | merkki, tunnus, arvostelu, täplä, pilkku |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
täplä |
täplä |
täplä |
täplä |
täplä |
täplä |
Par |
-ta |
täplää |
täpliä |
täplää |
täpliä |
täplää |
täpliä |
Gen |
-n |
täplä |
täplie |
täplä |
täplie |
täplä |
täplie |
Ill |
mihin |
täplää |
täplii |
täplää |
täplii |
täplää |
täplii |
Ine |
-ssa |
täplässä |
täplissä |
täplässä |
täplissä |
täplässä |
täplissä |
Ela |
-sta |
täplästä |
täplistä |
täplästä |
täplistä |
täplästä |
täplistä |
All |
-lle |
täplälle |
täplille |
täplälle |
täplille |
täplälle |
täplille |
Ade |
-lla |
täplällä |
täplillä |
täplällä |
täplillä |
täplällä |
täplillä |
Abl |
-lta |
täplältä |
täpliltä |
täplältä |
täpliltä |
täplältä |
täpliltä |
Tra |
-ksi |
täpläkse |
täplikse |
täpläkse |
täplikse |
täpläkse |
täplikse |
Ess |
-na |
täplänä |
täplinä |
täplänä |
täplinä |
täplänä |
täplinä |
Abe |
-tta |
täplättä |
täplittä |
täplättä |
täplittä |
täplättä |
täplittä |
Com |
-ne |
- |
täpline |
- |
täpline |
- |
täpline |
Singular
Plural
Nom
-
täplä
täplä
täplä
täplä
täplä
täplä
Par
-ta
täplää
täplää
täplää
täpliä
täpliä
täpliä
Gen
-n
täplä
täplä
täplä
täplie
täplie
täplie
Ill
mihin
täplää
täplää
täplää
täplii
täplii
täplii
Ine
-ssa
täplässä
täplässä
täplässä
täplissä
täplissä
täplissä
Ela
-sta
täplästä
täplästä
täplästä
täplistä
täplistä
täplistä
All
-lle
täplälle
täplälle
täplälle
täplille
täplille
täplille
Ade
-lla
täplällä
täplällä
täplällä
täplillä
täplillä
täplillä
Abl
-lta
täplältä
täplältä
täplältä
täpliltä
täpliltä
täpliltä
Tra
-ksi
täpläkse
täpläkse
täpläkse
täplikse
täplikse
täplikse
Ess
-na
täplänä
täplänä
täplänä
täplinä
täplinä
täplinä
Abe
-tta
täplättä
täplättä
täplättä
täplittä
täplittä
täplittä
Com
-ne
-
-
-
täpline
täpline
täpline
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
täplä |
täplä |
täplä |
täplä |
täplä |
täplä |
Par |
-ta |
täplää |
täpliä |
täplää |
täpliä |
täplää |
täpliä |
Gen |
-n |
täplä |
täplie |
täplä |
täplie |
täplä |
täplie |
Ill |
mihin |
täplää |
täplii |
täplää |
täplii |
täplää |
täplii |
Ine |
-ssa |
täplässä |
täplissä |
täplässä |
täplissä |
täplässä |
täplissä |
Ela |
-sta |
täplästä |
täplistä |
täplästä |
täplistä |
täplästä |
täplistä |
All |
-lle |
täplälle |
täplille |
täplälle |
täplille |
täplälle |
täplille |
Ade |
-lla |
täplällä |
täplillä |
täplällä |
täplillä |
täplällä |
täplillä |
Abl |
-lta |
täplältä |
täpliltä |
täplältä |
täpliltä |
täplältä |
täpliltä |
Tra |
-ksi |
täpläkse |
täplikse |
täpläkse |
täplikse |
täpläkse |
täplikse |
Ess |
-na |
täplänä |
täplinä |
täplänä |
täplinä |
täplänä |
täplinä |
Abe |
-tta |
täplättä |
täplittä |
täplättä |
täplittä |
täplättä |
täplittä |
Com |
-ne |
- |
täpline |
- |
täpline |
- |
täpline |
Singular
Plural
Nom
-
täplä
täplä
täplä
täplä
täplä
täplä
Par
-ta
täplää
täplää
täplää
täpliä
täpliä
täpliä
Gen
-n
täplä
täplä
täplä
täplie
täplie
täplie
Ill
mihin
täplää
täplää
täplää
täplii
täplii
täplii
Ine
-ssa
täplässä
täplässä
täplässä
täplissä
täplissä
täplissä
Ela
-sta
täplästä
täplästä
täplästä
täplistä
täplistä
täplistä
All
-lle
täplälle
täplälle
täplälle
täplille
täplille
täplille
Ade
-lla
täplällä
täplällä
täplällä
täplillä
täplillä
täplillä
Abl
-lta
täplältä
täplältä
täplältä
täpliltä
täpliltä
täpliltä
Tra
-ksi
täpläkse
täpläkse
täpläkse
täplikse
täplikse
täplikse
Ess
-na
täplänä
täplänä
täplänä
täplinä
täplinä
täplinä
Abe
-tta
täplättä
täplättä
täplättä
täplittä
täplittä
täplittä
Com
-ne
-
-
-
täpline
täpline
täpline
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net