logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

mainesana, noun

Word analysis
mainesanoja

mainesanoja

mainesana

Noun, Plural Partitive

maine

Noun, Singular Nominative

+ san

Noun, Singular Nominative

+ oja

Noun, Singular Nominative

maine

Noun, Singular Nominative

+ sana

Noun, Plural Partitive

maine

Noun, Singular Nominative

+ sanoja

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mainesana

mainesanat

Par

-ta

mainesanaa

mainesanoja

Gen

-n

mainesanan

mainesanojen

Ill

mihin

mainesanaan

mainesanoihin

Ine

-ssa

mainesanassa

mainesanoissa

Ela

-sta

mainesanasta

mainesanoista

All

-lle

mainesanalle

mainesanoille

Ade

-lla

mainesanalla

mainesanoilla

Abl

-lta

mainesanalta

mainesanoilta

Tra

-ksi

mainesanaksi

mainesanoiksi

Ess

-na

mainesanana

mainesanoina

Abe

-tta

mainesanatta

mainesanoitta

Com

-ne

-

mainesanoine

Ins

-in

-

mainesanoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mainesana

mainesanat

Par

-ta

mainesanaa

mainesanoja

Gen

-n

mainesanan

mainesanojen

Ill

mihin

mainesanaan

mainesanoihin

Ine

-ssa

mainesanassa

mainesanoissa

Ela

-sta

mainesanasta

mainesanoista

All

-lle

mainesanalle

mainesanoille

Ade

-lla

mainesanalla

mainesanoilla

Abl

-lta

mainesanalta

mainesanoilta

Tra

-ksi

mainesanaksi

mainesanoiksi

Ess

-na

mainesanana

mainesanoina

Abe

-tta

mainesanatta

mainesanoitta

Com

-ne

-

mainesanoine

Ins

-in

-

mainesanoin

advertising
the reputation of the word
Show more arrow right
Literature; WikiMatrix parallel corpus; Europarl; Tatoeba; Europarl parallel corpus; SETIMES parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; OpenSubtitles; Tatoeba parallel corpus Niin kovia mainesanoja en ole ansainnut. I do not deserve such harsh names. Monissa kulttuureissa on omat perinteiset tapansa käyttää mainesanoja. In many cultures, there are traditional ways of using nouns. Mainesana on verbien sukulainen. Mainesana is related to verbs. Suomen mainesanat saattavat alkaa lauseella. Finnish participles may begin with a sentence. Mainesana on suomen kielen oppimisessa tärkeä käsite. Mainesana is an important concept in learning the Finnish language. Hän käytti mainesanana sanaa, jota kukaan ei ymmärtänyt. He used a noun that nobody understood. Matematiikassa on tärkeää ymmärtää mainesana ja sen funktio. In mathematics, it is important to understand the noun and its function. Ääniä etsivät myös yritä aakkoslajitteluun, kuten mainesanat. Voices also try alphabetical sorting, like keywords. Kielitieteilijät tutkivat tarkkaan eri kielten mainesanojen käyttöä. Linguists carefully study the use of nouns in different languages. Mainesanat auttavat sanan määrityspalvelua poikkeavuuden havaitsemisessa. Keywords help detect abnormalities in word identification. Show more arrow right

Wiktionary

complimentary word, word of respect Show more arrow right maine +‎ sana Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mainesanani

mainesanani

mainesanasi

mainesanasi

mainesanansa

mainesanansa

Par

-ta

mainesanaani

mainesanojani

mainesanaasi

mainesanojasi

mainesanaansa / mainesanaaan

mainesanojansa / mainesanojaan

Gen

-n

mainesanani

mainesanojeni

mainesanasi

mainesanojesi

mainesanansa

mainesanojensa

Ill

mihin

mainesanaani

mainesanoihini

mainesanaasi

mainesanoihisi

mainesanaansa

mainesanoihinsa

Ine

-ssa

mainesanassani

mainesanoissani

mainesanassasi

mainesanoissasi

mainesanassansa / mainesanassaan

mainesanoissansa / mainesanoissaan

Ela

-sta

mainesanastani

mainesanoistani

mainesanastasi

mainesanoistasi

mainesanastansa / mainesanastaan

mainesanoistansa / mainesanoistaan

All

-lle

mainesanalleni

mainesanoilleni

mainesanallesi

mainesanoillesi

mainesanallensa / mainesanalleen

mainesanoillensa / mainesanoillean

Ade

-lla

mainesanallani

mainesanoillani

mainesanallasi

mainesanoillasi

mainesanallansa / mainesanallaan

mainesanoillansa / mainesanoillaan

Abl

-lta

mainesanaltani

mainesanoiltani

mainesanaltasi

mainesanoiltasi

mainesanaltansa / mainesanaltaan

mainesanoiltansa / mainesanoiltaan

Tra

-ksi

mainesanakseni

mainesanoikseni

mainesanaksesi

mainesanoiksesi

mainesanaksensa / mainesanakseen

mainesanoiksensa / mainesanoikseen

Ess

-na

mainesananani

mainesanoinani

mainesananasi

mainesanoinasi

mainesananansa / mainesananaan

mainesanoinansa / mainesanoinaan

Abe

-tta

mainesanattani

mainesanoittani

mainesanattasi

mainesanoittasi

mainesanattansa / mainesanattaan

mainesanoittansa / mainesanoittaan

Com

-ne

-

mainesanoineni

-

mainesanoinesi

-

mainesanoinensa / mainesanoineen

Singular

Plural

Nom

-

mainesanani

mainesanasi

mainesanansa

mainesanani

mainesanasi

mainesanansa

Par

-ta

mainesanaani

mainesanaasi

mainesanaansa / mainesanaaan

mainesanojani

mainesanojasi

mainesanojansa / mainesanojaan

Gen

-n

mainesanani

mainesanasi

mainesanansa

mainesanojeni

mainesanojesi

mainesanojensa

Ill

mihin

mainesanaani

mainesanaasi

mainesanaansa

mainesanoihini

mainesanoihisi

mainesanoihinsa

Ine

-ssa

mainesanassani

mainesanassasi

mainesanassansa / mainesanassaan

mainesanoissani

mainesanoissasi

mainesanoissansa / mainesanoissaan

Ela

-sta

mainesanastani

mainesanastasi

mainesanastansa / mainesanastaan

mainesanoistani

mainesanoistasi

mainesanoistansa / mainesanoistaan

All

-lle

mainesanalleni

mainesanallesi

mainesanallensa / mainesanalleen

mainesanoilleni

mainesanoillesi

mainesanoillensa / mainesanoillean

Ade

-lla

mainesanallani

mainesanallasi

mainesanallansa / mainesanallaan

mainesanoillani

mainesanoillasi

mainesanoillansa / mainesanoillaan

Abl

-lta

mainesanaltani

mainesanaltasi

mainesanaltansa / mainesanaltaan

mainesanoiltani

mainesanoiltasi

mainesanoiltansa / mainesanoiltaan

Tra

-ksi

mainesanakseni

mainesanaksesi

mainesanaksensa / mainesanakseen

mainesanoikseni

mainesanoiksesi

mainesanoiksensa / mainesanoikseen

Ess

-na

mainesananani

mainesananasi

mainesananansa / mainesananaan

mainesanoinani

mainesanoinasi

mainesanoinansa / mainesanoinaan

Abe

-tta

mainesanattani

mainesanattasi

mainesanattansa / mainesanattaan

mainesanoittani

mainesanoittasi

mainesanoittansa / mainesanoittaan

Com

-ne

-

-

-

mainesanoineni

mainesanoinesi

mainesanoinensa / mainesanoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mainesanamme

mainesanamme

mainesananne

mainesananne

mainesanansa

mainesanansa

Par

-ta

mainesanaamme

mainesanojamme

mainesanaanne

mainesanojanne

mainesanaansa / mainesanaaan

mainesanojansa / mainesanojaan

Gen

-n

mainesanamme

mainesanojemme

mainesananne

mainesanojenne

mainesanansa

mainesanojensa

Ill

mihin

mainesanaamme

mainesanoihimme

mainesanaanne

mainesanoihinne

mainesanaansa

mainesanoihinsa

Ine

-ssa

mainesanassamme

mainesanoissamme

mainesanassanne

mainesanoissanne

mainesanassansa / mainesanassaan

mainesanoissansa / mainesanoissaan

Ela

-sta

mainesanastamme

mainesanoistamme

mainesanastanne

mainesanoistanne

mainesanastansa / mainesanastaan

mainesanoistansa / mainesanoistaan

All

-lle

mainesanallemme

mainesanoillemme

mainesanallenne

mainesanoillenne

mainesanallensa / mainesanalleen

mainesanoillensa / mainesanoillean

Ade

-lla

mainesanallamme

mainesanoillamme

mainesanallanne

mainesanoillanne

mainesanallansa / mainesanallaan

mainesanoillansa / mainesanoillaan

Abl

-lta

mainesanaltamme

mainesanoiltamme

mainesanaltanne

mainesanoiltanne

mainesanaltansa / mainesanaltaan

mainesanoiltansa / mainesanoiltaan

Tra

-ksi

mainesanaksemme

mainesanoiksemme

mainesanaksenne

mainesanoiksenne

mainesanaksensa / mainesanakseen

mainesanoiksensa / mainesanoikseen

Ess

-na

mainesananamme

mainesanoinamme

mainesanananne

mainesanoinanne

mainesananansa / mainesananaan

mainesanoinansa / mainesanoinaan

Abe

-tta

mainesanattamme

mainesanoittamme

mainesanattanne

mainesanoittanne

mainesanattansa / mainesanattaan

mainesanoittansa / mainesanoittaan

Com

-ne

-

mainesanoinemme

-

mainesanoinenne

-

mainesanoinensa / mainesanoineen

Singular

Plural

Nom

-

mainesanamme

mainesananne

mainesanansa

mainesanamme

mainesananne

mainesanansa

Par

-ta

mainesanaamme

mainesanaanne

mainesanaansa / mainesanaaan

mainesanojamme

mainesanojanne

mainesanojansa / mainesanojaan

Gen

-n

mainesanamme

mainesananne

mainesanansa

mainesanojemme

mainesanojenne

mainesanojensa

Ill

mihin

mainesanaamme

mainesanaanne

mainesanaansa

mainesanoihimme

mainesanoihinne

mainesanoihinsa

Ine

-ssa

mainesanassamme

mainesanassanne

mainesanassansa / mainesanassaan

mainesanoissamme

mainesanoissanne

mainesanoissansa / mainesanoissaan

Ela

-sta

mainesanastamme

mainesanastanne

mainesanastansa / mainesanastaan

mainesanoistamme

mainesanoistanne

mainesanoistansa / mainesanoistaan

All

-lle

mainesanallemme

mainesanallenne

mainesanallensa / mainesanalleen

mainesanoillemme

mainesanoillenne

mainesanoillensa / mainesanoillean

Ade

-lla

mainesanallamme

mainesanallanne

mainesanallansa / mainesanallaan

mainesanoillamme

mainesanoillanne

mainesanoillansa / mainesanoillaan

Abl

-lta

mainesanaltamme

mainesanaltanne

mainesanaltansa / mainesanaltaan

mainesanoiltamme

mainesanoiltanne

mainesanoiltansa / mainesanoiltaan

Tra

-ksi

mainesanaksemme

mainesanaksenne

mainesanaksensa / mainesanakseen

mainesanoiksemme

mainesanoiksenne

mainesanoiksensa / mainesanoikseen

Ess

-na

mainesananamme

mainesanananne

mainesananansa / mainesananaan

mainesanoinamme

mainesanoinanne

mainesanoinansa / mainesanoinaan

Abe

-tta

mainesanattamme

mainesanattanne

mainesanattansa / mainesanattaan

mainesanoittamme

mainesanoittanne

mainesanoittansa / mainesanoittaan

Com

-ne

-

-

-

mainesanoinemme

mainesanoinenne

mainesanoinensa / mainesanoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maine

maineet

Par

-ta

mainetta

maineita / mainehia

Gen

-n

maineen

maineitten / maineiden / mainehien / mainehitten

Ill

mihin

maineeseen

maineisiin / maineihin / mainehisin

Ine

-ssa

maineessa

mainehissa / maineissa

Ela

-sta

maineesta

mainehista / maineista

All

-lle

maineelle

mainehille / maineille

Ade

-lla

maineella

mainehilla / maineilla

Abl

-lta

maineelta

mainehilta / maineilta

Tra

-ksi

maineeksi

mainehiksi / maineiksi

Ess

-na

maineena

mainehina / maineina

Abe

-tta

maineetta

mainehitta / maineitta

Com

-ne

-

mainehine / maineine

Ins

-in

-

mainehin / mainein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maine

maineet

Par

-ta

mainetta

maineita / mainehia

Gen

-n

maineen

maineitten / maineiden / mainehien / mainehitten

Ill

mihin

maineeseen

maineisiin / maineihin / mainehisin

Ine

-ssa

maineessa

mainehissa / maineissa

Ela

-sta

maineesta

mainehista / maineista

All

-lle

maineelle

mainehille / maineille

Ade

-lla

maineella

mainehilla / maineilla

Abl

-lta

maineelta

mainehilta / maineilta

Tra

-ksi

maineeksi

mainehiksi / maineiksi

Ess

-na

maineena

mainehina / maineina

Abe

-tta

maineetta

mainehitta / maineitta

Com

-ne

-

mainehine / maineine

Ins

-in

-

mainehin / mainein

reputation maine
name nimi, maine
fame maine, kuuluisuus, maineikkuus
repute maine, hyvä maine
record ennätys, pöytäkirja, maine, luettelo, äänitys, äänilevy
credit luotto, hyvitys, kredit, maine, ansio, maksuaika
stature maine, pituus, mitta
notoriety maine, kuuluisuus, pahamaineisuus, huono maine
renown maine, kuuluisuus
rep edustaja, maine
kudos maine, kunnia
glory kunnia, ylistys, loisto, maine, autuus, suuruus
character merkki, luonne, hahmo, kirjain, kirjainmerkki, maine
luster kiilto, kimalle, hohde, loiste, loisto, maine
report kertomus, raportti, mietintö, selonteko, reportaasi, maine
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 345332.; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; News Commentary Parallel Corpus; Europarl parallel corpus Sen maine... Its reputation... Maine on yrityksen arvokkain omaisuus. Reputation is the most valuable asset of a company. Hänellä on melkoinen maine. He's a bit of a reputation, hasn't he? Seuramme maine on tahraton. Our club's reputation is spotless. Maine ja omaisuus olivat ovella. Fame and fortune were within your grasp. Maine on saanut kolhuja viime aikoina. The reputation has taken a hit lately. Maineenne on ansaittu. Your reputation is very deserved, sir. Maine on yritykselle äärimmäisen tärkeä. Reputation is extremely important for the company. Hän teki sen maineensa vuoksi. He did it for his reputation. Napataan se aave ennen kuin maine leviää. Capture this ghost before word of his exploits spread. Show more arrow right

Wiktionary

reputation prestige, renown, fame (linguistics, dated) predicate Show more arrow right ennakkomaine jälkimaine maailmanmaine mainehaitta mainesana mainetappio maineteko sankarimaine sotilasmaine Show more arrow right main- +‎ -e; the root is most likely connected with mainoa (“to wonder, to praise”), a dialectal word borrowed from a Sami language (compare Northern Sami máidnut), from mainita, itself borrowed from Proto-Germanic mainijaną. Show more arrow right

Wikipedia

maine
käsitys, joka suurella yleisöllä on jostakusta henkilöstä tai asiasta predikaatti
The Maine
yhdysvaltalainen rock-yhtye USS Maine
useita Yhdysvaltain laivaston aluksia Maine
(saks. Ruhm), Daniel Kehlmannin kirja vuodelta 2009
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maineeni

maineeni

maineesi

maineesi

maineensa

maineensa

Par

-ta

mainettani

maineitani / mainehiani

mainettasi

maineitasi / mainehiasi

mainettansa / mainettaan

maineitansa / maineitaan / mainehiansa / mainehiaan

Gen

-n

maineeni

maineitteni / maineideni / mainehieni / mainehitteni

maineesi

maineittesi / maineidesi / mainehiesi / mainehittesi

maineensa

maineittensa / maineidensa / mainehiensa / mainehittensa

Ill

mihin

maineeseeni

maineisiini / maineihini / mainehisini

maineeseesi

maineisiisi / maineihisi / mainehisisi

maineeseensa

maineisiinsa / maineihinsa / mainehisinsa

Ine

-ssa

maineessani

mainehissani / maineissani

maineessasi

mainehissasi / maineissasi

maineessansa / maineessaan

mainehissansa / mainehissaan / maineissansa / maineissaan

Ela

-sta

maineestani

mainehistani / maineistani

maineestasi

mainehistasi / maineistasi

maineestansa / maineestaan

mainehistansa / mainehistaan / maineistansa / maineistaan

All

-lle

maineelleni

mainehilleni / maineilleni

maineellesi

mainehillesi / maineillesi

maineellensa / maineelleen

mainehillensa / mainehillean / maineillensa / maineillean

Ade

-lla

maineellani

mainehillani / maineillani

maineellasi

mainehillasi / maineillasi

maineellansa / maineellaan

mainehillansa / mainehillaan / maineillansa / maineillaan

Abl

-lta

maineeltani

mainehiltani / maineiltani

maineeltasi

mainehiltasi / maineiltasi

maineeltansa / maineeltaan

mainehiltansa / mainehiltaan / maineiltansa / maineiltaan

Tra

-ksi

maineekseni

mainehikseni / maineikseni

maineeksesi

mainehiksesi / maineiksesi

maineeksensa / maineekseen

mainehikseen / mainehiksensa / maineikseen / maineiksensa

Ess

-na

maineenani

mainehinani / maineinani

maineenasi

mainehinasi / maineinasi

maineenansa / maineenaan

mainehinansa / mainehinaan / maineinansa / maineinaan

Abe

-tta

maineettani

mainehittani / maineittani

maineettasi

mainehittasi / maineittasi

maineettansa / maineettaan

mainehittansa / mainehittaan / maineittansa / maineittaan

Com

-ne

-

mainehineni / maineineni

-

mainehinesi / maineinesi

-

mainehineen / mainehinensa / maineineen / maineinensa

Singular

Plural

Nom

-

maineeni

maineesi

maineensa

maineeni

maineesi

maineensa

Par

-ta

mainettani

mainettasi

mainettansa / mainettaan

maineitani / mainehiani

maineitasi / mainehiasi

maineitansa / maineitaan / mainehiansa / mainehiaan

Gen

-n

maineeni

maineesi

maineensa

maineitteni / maineideni / mainehieni / mainehitteni

maineittesi / maineidesi / mainehiesi / mainehittesi

maineittensa / maineidensa / mainehiensa / mainehittensa

Ill

mihin

maineeseeni

maineeseesi

maineeseensa

maineisiini / maineihini / mainehisini

maineisiisi / maineihisi / mainehisisi

maineisiinsa / maineihinsa / mainehisinsa

Ine

-ssa

maineessani

maineessasi

maineessansa / maineessaan

mainehissani / maineissani

mainehissasi / maineissasi

mainehissansa / mainehissaan / maineissansa / maineissaan

Ela

-sta

maineestani

maineestasi

maineestansa / maineestaan

mainehistani / maineistani

mainehistasi / maineistasi

mainehistansa / mainehistaan / maineistansa / maineistaan

All

-lle

maineelleni

maineellesi

maineellensa / maineelleen

mainehilleni / maineilleni

mainehillesi / maineillesi

mainehillensa / mainehillean / maineillensa / maineillean

Ade

-lla

maineellani

maineellasi

maineellansa / maineellaan

mainehillani / maineillani

mainehillasi / maineillasi

mainehillansa / mainehillaan / maineillansa / maineillaan

Abl

-lta

maineeltani

maineeltasi

maineeltansa / maineeltaan

mainehiltani / maineiltani

mainehiltasi / maineiltasi

mainehiltansa / mainehiltaan / maineiltansa / maineiltaan

Tra

-ksi

maineekseni

maineeksesi

maineeksensa / maineekseen

mainehikseni / maineikseni

mainehiksesi / maineiksesi

mainehikseen / mainehiksensa / maineikseen / maineiksensa

Ess

-na

maineenani

maineenasi

maineenansa / maineenaan

mainehinani / maineinani

mainehinasi / maineinasi

mainehinansa / mainehinaan / maineinansa / maineinaan

Abe

-tta

maineettani

maineettasi

maineettansa / maineettaan

mainehittani / maineittani

mainehittasi / maineittasi

mainehittansa / mainehittaan / maineittansa / maineittaan

Com

-ne

-

-

-

mainehineni / maineineni

mainehinesi / maineinesi

mainehineen / mainehinensa / maineineen / maineinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maineemme

maineemme

maineenne

maineenne

maineensa

maineensa

Par

-ta

mainettamme

maineitamme / mainehiamme

mainettanne

maineitanne / mainehianne

mainettansa / mainettaan

maineitansa / maineitaan / mainehiansa / mainehiaan

Gen

-n

maineemme

maineittemme / maineidemme / mainehiemme / mainehittemme

maineenne

maineittenne / maineidenne / mainehienne / mainehittenne

maineensa

maineittensa / maineidensa / mainehiensa / mainehittensa

Ill

mihin

maineeseemme

maineisiimme / maineihimme / mainehisimme

maineeseenne

maineisiinne / maineihinne / mainehisinne

maineeseensa

maineisiinsa / maineihinsa / mainehisinsa

Ine

-ssa

maineessamme

mainehissamme / maineissamme

maineessanne

mainehissanne / maineissanne

maineessansa / maineessaan

mainehissansa / mainehissaan / maineissansa / maineissaan

Ela

-sta

maineestamme

mainehistamme / maineistamme

maineestanne

mainehistanne / maineistanne

maineestansa / maineestaan

mainehistansa / mainehistaan / maineistansa / maineistaan

All

-lle

maineellemme

mainehillemme / maineillemme

maineellenne

mainehillenne / maineillenne

maineellensa / maineelleen

mainehillensa / mainehillean / maineillensa / maineillean

Ade

-lla

maineellamme

mainehillamme / maineillamme

maineellanne

mainehillanne / maineillanne

maineellansa / maineellaan

mainehillansa / mainehillaan / maineillansa / maineillaan

Abl

-lta

maineeltamme

mainehiltamme / maineiltamme

maineeltanne

mainehiltanne / maineiltanne

maineeltansa / maineeltaan

mainehiltansa / mainehiltaan / maineiltansa / maineiltaan

Tra

-ksi

maineeksemme

mainehiksemme / maineiksemme

maineeksenne

mainehiksenne / maineiksenne

maineeksensa / maineekseen

mainehikseen / mainehiksensa / maineikseen / maineiksensa

Ess

-na

maineenamme

mainehinamme / maineinamme

maineenanne

mainehinanne / maineinanne

maineenansa / maineenaan

mainehinansa / mainehinaan / maineinansa / maineinaan

Abe

-tta

maineettamme

mainehittamme / maineittamme

maineettanne

mainehittanne / maineittanne

maineettansa / maineettaan

mainehittansa / mainehittaan / maineittansa / maineittaan

Com

-ne

-

mainehinemme / maineinemme

-

mainehinenne / maineinenne

-

mainehineen / mainehinensa / maineineen / maineinensa

Singular

Plural

Nom

-

maineemme

maineenne

maineensa

maineemme

maineenne

maineensa

Par

-ta

mainettamme

mainettanne

mainettansa / mainettaan

maineitamme / mainehiamme

maineitanne / mainehianne

maineitansa / maineitaan / mainehiansa / mainehiaan

Gen

-n

maineemme

maineenne

maineensa

maineittemme / maineidemme / mainehiemme / mainehittemme

maineittenne / maineidenne / mainehienne / mainehittenne

maineittensa / maineidensa / mainehiensa / mainehittensa

Ill

mihin

maineeseemme

maineeseenne

maineeseensa

maineisiimme / maineihimme / mainehisimme

maineisiinne / maineihinne / mainehisinne

maineisiinsa / maineihinsa / mainehisinsa

Ine

-ssa

maineessamme

maineessanne

maineessansa / maineessaan

mainehissamme / maineissamme

mainehissanne / maineissanne

mainehissansa / mainehissaan / maineissansa / maineissaan

Ela

-sta

maineestamme

maineestanne

maineestansa / maineestaan

mainehistamme / maineistamme

mainehistanne / maineistanne

mainehistansa / mainehistaan / maineistansa / maineistaan

All

-lle

maineellemme

maineellenne

maineellensa / maineelleen

mainehillemme / maineillemme

mainehillenne / maineillenne

mainehillensa / mainehillean / maineillensa / maineillean

Ade

-lla

maineellamme

maineellanne

maineellansa / maineellaan

mainehillamme / maineillamme

mainehillanne / maineillanne

mainehillansa / mainehillaan / maineillansa / maineillaan

Abl

-lta

maineeltamme

maineeltanne

maineeltansa / maineeltaan

mainehiltamme / maineiltamme

mainehiltanne / maineiltanne

mainehiltansa / mainehiltaan / maineiltansa / maineiltaan

Tra

-ksi

maineeksemme

maineeksenne

maineeksensa / maineekseen

mainehiksemme / maineiksemme

mainehiksenne / maineiksenne

mainehikseen / mainehiksensa / maineikseen / maineiksensa

Ess

-na

maineenamme

maineenanne

maineenansa / maineenaan

mainehinamme / maineinamme

mainehinanne / maineinanne

mainehinansa / mainehinaan / maineinansa / maineinaan

Abe

-tta

maineettamme

maineettanne

maineettansa / maineettaan

mainehittamme / maineittamme

mainehittanne / maineittanne

mainehittansa / mainehittaan / maineittansa / maineittaan

Com

-ne

-

-

-

mainehinemme / maineinemme

mainehinenne / maineinenne

mainehineen / mainehinensa / maineineen / maineinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

san

sanit

Par

-ta

sania

saneja

Gen

-n

sanin

sanien

Ill

mihin

saniin

saneihin

Ine

-ssa

sanissa

saneissa

Ela

-sta

sanista

saneista

All

-lle

sanille

saneille

Ade

-lla

sanilla

saneilla

Abl

-lta

sanilta

saneilta

Tra

-ksi

saniksi

saneiksi

Ess

-na

sanina

saneina

Abe

-tta

sanitta

saneitta

Com

-ne

-

saneine

Ins

-in

-

sanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

san

sanit

Par

-ta

sania

saneja

Gen

-n

sanin

sanien

Ill

mihin

saniin

saneihin

Ine

-ssa

sanissa

saneissa

Ela

-sta

sanista

saneista

All

-lle

sanille

saneille

Ade

-lla

sanilla

saneilla

Abl

-lta

sanilta

saneilta

Tra

-ksi

saniksi

saneiksi

Ess

-na

sanina

saneina

Abe

-tta

sanitta

saneitta

Com

-ne

-

saneine

Ins

-in

-

sanein

san
of san
the San
in San
to San
Show more arrow right
Tatoeba; OPUS; Europarl Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Finnish-English parallel corpus (Korp) Hän juo san. He drinks milk. Kaada san lasiin. Pour wine into the glass. San on tärkeä juomaa. Water is important for drinking. Lue tämä sanein. Read this by word. Voisitko tuoda minulle san? Could you bring me coffee? San juominen on terveellistä. Drinking water is healthy. Mitä nyt, San? What's wrong, San? Opeta minua sanein. Teach me step by step. Ne saivat apua saneilta. They received help from words. Sanitko lähti jo. The san already left. Show more arrow right

Wikipedia

San
Veikselin sivujoki Puolassa San
kaupunki Malissa Sanit
eli bušmannit, kansa eteläisessä Afrikassa Suojattu alkuperänimitys
Euroopan unionin standardi tavaramerkkien suojaamiseen. Storage area network
arkkitehtuuri tiedostopalvelinten yhdistämiseen San
(Ϻ ϻ), vanhimmassa kreikkalaisessa aakkostossa esiintynyt kirjain Ko San
(s. 1976), eteläkorealainen avaruustutkija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanini

sanini

sanisi

sanisi

saninsa

saninsa

Par

-ta

saniani

sanejani

saniasi

sanejasi

saniansa / saniaan

sanejansa / sanejaan

Gen

-n

sanini

sanieni

sanisi

saniesi

saninsa

saniensa

Ill

mihin

saniini

saneihini

saniisi

saneihisi

saniinsa

saneihinsa

Ine

-ssa

sanissani

saneissani

sanissasi

saneissasi

sanissansa / sanissaan

saneissansa / saneissaan

Ela

-sta

sanistani

saneistani

sanistasi

saneistasi

sanistansa / sanistaan

saneistansa / saneistaan

All

-lle

sanilleni

saneilleni

sanillesi

saneillesi

sanillensa / sanilleen

saneillensa / saneillean

Ade

-lla

sanillani

saneillani

sanillasi

saneillasi

sanillansa / sanillaan

saneillansa / saneillaan

Abl

-lta

saniltani

saneiltani

saniltasi

saneiltasi

saniltansa / saniltaan

saneiltansa / saneiltaan

Tra

-ksi

sanikseni

saneikseni

saniksesi

saneiksesi

saniksensa / sanikseen

saneiksensa / saneikseen

Ess

-na

saninani

saneinani

saninasi

saneinasi

saninansa / saninaan

saneinansa / saneinaan

Abe

-tta

sanittani

saneittani

sanittasi

saneittasi

sanittansa / sanittaan

saneittansa / saneittaan

Com

-ne

-

saneineni

-

saneinesi

-

saneinensa / saneineen

Singular

Plural

Nom

-

sanini

sanisi

saninsa

sanini

sanisi

saninsa

Par

-ta

saniani

saniasi

saniansa / saniaan

sanejani

sanejasi

sanejansa / sanejaan

Gen

-n

sanini

sanisi

saninsa

sanieni

saniesi

saniensa

Ill

mihin

saniini

saniisi

saniinsa

saneihini

saneihisi

saneihinsa

Ine

-ssa

sanissani

sanissasi

sanissansa / sanissaan

saneissani

saneissasi

saneissansa / saneissaan

Ela

-sta

sanistani

sanistasi

sanistansa / sanistaan

saneistani

saneistasi

saneistansa / saneistaan

All

-lle

sanilleni

sanillesi

sanillensa / sanilleen

saneilleni

saneillesi

saneillensa / saneillean

Ade

-lla

sanillani

sanillasi

sanillansa / sanillaan

saneillani

saneillasi

saneillansa / saneillaan

Abl

-lta

saniltani

saniltasi

saniltansa / saniltaan

saneiltani

saneiltasi

saneiltansa / saneiltaan

Tra

-ksi

sanikseni

saniksesi

saniksensa / sanikseen

saneikseni

saneiksesi

saneiksensa / saneikseen

Ess

-na

saninani

saninasi

saninansa / saninaan

saneinani

saneinasi

saneinansa / saneinaan

Abe

-tta

sanittani

sanittasi

sanittansa / sanittaan

saneittani

saneittasi

saneittansa / saneittaan

Com

-ne

-

-

-

saneineni

saneinesi

saneinensa / saneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanimme

sanimme

saninne

saninne

saninsa

saninsa

Par

-ta

saniamme

sanejamme

sanianne

sanejanne

saniansa / saniaan

sanejansa / sanejaan

Gen

-n

sanimme

saniemme

saninne

sanienne

saninsa

saniensa

Ill

mihin

saniimme

saneihimme

saniinne

saneihinne

saniinsa

saneihinsa

Ine

-ssa

sanissamme

saneissamme

sanissanne

saneissanne

sanissansa / sanissaan

saneissansa / saneissaan

Ela

-sta

sanistamme

saneistamme

sanistanne

saneistanne

sanistansa / sanistaan

saneistansa / saneistaan

All

-lle

sanillemme

saneillemme

sanillenne

saneillenne

sanillensa / sanilleen

saneillensa / saneillean

Ade

-lla

sanillamme

saneillamme

sanillanne

saneillanne

sanillansa / sanillaan

saneillansa / saneillaan

Abl

-lta

saniltamme

saneiltamme

saniltanne

saneiltanne

saniltansa / saniltaan

saneiltansa / saneiltaan

Tra

-ksi

saniksemme

saneiksemme

saniksenne

saneiksenne

saniksensa / sanikseen

saneiksensa / saneikseen

Ess

-na

saninamme

saneinamme

saninanne

saneinanne

saninansa / saninaan

saneinansa / saneinaan

Abe

-tta

sanittamme

saneittamme

sanittanne

saneittanne

sanittansa / sanittaan

saneittansa / saneittaan

Com

-ne

-

saneinemme

-

saneinenne

-

saneinensa / saneineen

Singular

Plural

Nom

-

sanimme

saninne

saninsa

sanimme

saninne

saninsa

Par

-ta

saniamme

sanianne

saniansa / saniaan

sanejamme

sanejanne

sanejansa / sanejaan

Gen

-n

sanimme

saninne

saninsa

saniemme

sanienne

saniensa

Ill

mihin

saniimme

saniinne

saniinsa

saneihimme

saneihinne

saneihinsa

Ine

-ssa

sanissamme

sanissanne

sanissansa / sanissaan

saneissamme

saneissanne

saneissansa / saneissaan

Ela

-sta

sanistamme

sanistanne

sanistansa / sanistaan

saneistamme

saneistanne

saneistansa / saneistaan

All

-lle

sanillemme

sanillenne

sanillensa / sanilleen

saneillemme

saneillenne

saneillensa / saneillean

Ade

-lla

sanillamme

sanillanne

sanillansa / sanillaan

saneillamme

saneillanne

saneillansa / saneillaan

Abl

-lta

saniltamme

saniltanne

saniltansa / saniltaan

saneiltamme

saneiltanne

saneiltansa / saneiltaan

Tra

-ksi

saniksemme

saniksenne

saniksensa / sanikseen

saneiksemme

saneiksenne

saneiksensa / saneikseen

Ess

-na

saninamme

saninanne

saninansa / saninaan

saneinamme

saneinanne

saneinansa / saneinaan

Abe

-tta

sanittamme

sanittanne

sanittansa / sanittaan

saneittamme

saneittanne

saneittansa / saneittaan

Com

-ne

-

-

-

saneinemme

saneinenne

saneinensa / saneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oja

ojat

Par

-ta

ojaa

ojia

Gen

-n

ojan

ojien

Ill

mihin

ojaan

ojiin

Ine

-ssa

ojassa

ojissa

Ela

-sta

ojasta

ojista

All

-lle

ojalle

ojille

Ade

-lla

ojalla

ojilla

Abl

-lta

ojalta

ojilta

Tra

-ksi

ojaksi

ojiksi

Ess

-na

ojana

ojina

Abe

-tta

ojatta

ojitta

Com

-ne

-

ojine

Ins

-in

-

ojin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oja

ojat

Par

-ta

ojaa

ojia

Gen

-n

ojan

ojien

Ill

mihin

ojaan

ojiin

Ine

-ssa

ojassa

ojissa

Ela

-sta

ojasta

ojista

All

-lle

ojalle

ojille

Ade

-lla

ojalla

ojilla

Abl

-lta

ojalta

ojilta

Tra

-ksi

ojaksi

ojiksi

Ess

-na

ojana

ojina

Abe

-tta

ojatta

ojitta

Com

-ne

-

ojine

Ins

-in

-

ojin

dike oja, pato, kaivanto, valli, lesbo
ditch oja, kaivanto, jorpakko
trench juoksuhauta, oja, kaivanto, taisteluhauta
dyke lesbo, pato, oja, valli, kaivanto
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl; Tatoeba; QED On eräs oja. There's a... a ditch. Päästä hänet, Oja. Oja, let her go! Kaivakaa syvä oja. As deep a ditch as you can dig. Oja on täynnä vettä. The ditch is full of water. Tuo on pomo Keenin oja. That ditch is Boss Keen's ditch. Oja katsastamassa pasuunaa. Oja checking on the trombone. Löytyi ojasta. Cause of death? Ojassa on joku! They are in the creek. Keskellä peltoa kulkee syvä oja. There is a deep ditch running through the middle of the field. Oja maitotuotteet. Ditch dairy. Show more arrow right

Wiktionary

ditch, trench (especially one used for drainage) (Uusimaa) small natural brook Show more arrow right ojasta allikkoon ojittaa Show more arrow right From Proto-Finnic oja. Show more arrow right

Wikipedia

Ditch A ditch is a small to moderate divot created to channel water. A ditch can be used for drainage, to drain water from low-lying areas, alongside roadways or fields, or to channel water from a more distant source for plant irrigation. Ditches are commonly seen around farmland, especially in areas that have required drainage, such as The Fens in eastern England and much of the Netherlands. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ojani

ojani

ojasi

ojasi

ojansa

ojansa

Par

-ta

ojaani

ojiani

ojaasi

ojiasi

ojaansa

ojiansa / ojiaan

Gen

-n

ojani

ojieni

ojasi

ojiesi

ojansa

ojiensa

Ill

mihin

ojaani

ojiini

ojaasi

ojiisi

ojaansa

ojiinsa

Ine

-ssa

ojassani

ojissani

ojassasi

ojissasi

ojassansa / ojassaan

ojissansa / ojissaan

Ela

-sta

ojastani

ojistani

ojastasi

ojistasi

ojastansa / ojastaan

ojistansa / ojistaan

All

-lle

ojalleni

ojilleni

ojallesi

ojillesi

ojallensa / ojalleen

ojillensa / ojillean

Ade

-lla

ojallani

ojillani

ojallasi

ojillasi

ojallansa / ojallaan

ojillansa / ojillaan

Abl

-lta

ojaltani

ojiltani

ojaltasi

ojiltasi

ojaltansa / ojaltaan

ojiltansa / ojiltaan

Tra

-ksi

ojakseni

ojikseni

ojaksesi

ojiksesi

ojaksensa / ojakseen

ojiksensa / ojikseen

Ess

-na

ojanani

ojinani

ojanasi

ojinasi

ojanansa / ojanaan

ojinansa / ojinaan

Abe

-tta

ojattani

ojittani

ojattasi

ojittasi

ojattansa / ojattaan

ojittansa / ojittaan

Com

-ne

-

ojineni

-

ojinesi

-

ojinensa / ojineen

Singular

Plural

Nom

-

ojani

ojasi

ojansa

ojani

ojasi

ojansa

Par

-ta

ojaani

ojaasi

ojaansa

ojiani

ojiasi

ojiansa / ojiaan

Gen

-n

ojani

ojasi

ojansa

ojieni

ojiesi

ojiensa

Ill

mihin

ojaani

ojaasi

ojaansa

ojiini

ojiisi

ojiinsa

Ine

-ssa

ojassani

ojassasi

ojassansa / ojassaan

ojissani

ojissasi

ojissansa / ojissaan

Ela

-sta

ojastani

ojastasi

ojastansa / ojastaan

ojistani

ojistasi

ojistansa / ojistaan

All

-lle

ojalleni

ojallesi

ojallensa / ojalleen

ojilleni

ojillesi

ojillensa / ojillean

Ade

-lla

ojallani

ojallasi

ojallansa / ojallaan

ojillani

ojillasi

ojillansa / ojillaan

Abl

-lta

ojaltani

ojaltasi

ojaltansa / ojaltaan

ojiltani

ojiltasi

ojiltansa / ojiltaan

Tra

-ksi

ojakseni

ojaksesi

ojaksensa / ojakseen

ojikseni

ojiksesi

ojiksensa / ojikseen

Ess

-na

ojanani

ojanasi

ojanansa / ojanaan

ojinani

ojinasi

ojinansa / ojinaan

Abe

-tta

ojattani

ojattasi

ojattansa / ojattaan

ojittani

ojittasi

ojittansa / ojittaan

Com

-ne

-

-

-

ojineni

ojinesi

ojinensa / ojineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ojamme

ojamme

ojanne

ojanne

ojansa

ojansa

Par

-ta

ojaamme

ojiamme

ojaanne

ojianne

ojaansa

ojiansa / ojiaan

Gen

-n

ojamme

ojiemme

ojanne

ojienne

ojansa

ojiensa

Ill

mihin

ojaamme

ojiimme

ojaanne

ojiinne

ojaansa

ojiinsa

Ine

-ssa

ojassamme

ojissamme

ojassanne

ojissanne

ojassansa / ojassaan

ojissansa / ojissaan

Ela

-sta

ojastamme

ojistamme

ojastanne

ojistanne

ojastansa / ojastaan

ojistansa / ojistaan

All

-lle

ojallemme

ojillemme

ojallenne

ojillenne

ojallensa / ojalleen

ojillensa / ojillean

Ade

-lla

ojallamme

ojillamme

ojallanne

ojillanne

ojallansa / ojallaan

ojillansa / ojillaan

Abl

-lta

ojaltamme

ojiltamme

ojaltanne

ojiltanne

ojaltansa / ojaltaan

ojiltansa / ojiltaan

Tra

-ksi

ojaksemme

ojiksemme

ojaksenne

ojiksenne

ojaksensa / ojakseen

ojiksensa / ojikseen

Ess

-na

ojanamme

ojinamme

ojananne

ojinanne

ojanansa / ojanaan

ojinansa / ojinaan

Abe

-tta

ojattamme

ojittamme

ojattanne

ojittanne

ojattansa / ojattaan

ojittansa / ojittaan

Com

-ne

-

ojinemme

-

ojinenne

-

ojinensa / ojineen

Singular

Plural

Nom

-

ojamme

ojanne

ojansa

ojamme

ojanne

ojansa

Par

-ta

ojaamme

ojaanne

ojaansa

ojiamme

ojianne

ojiansa / ojiaan

Gen

-n

ojamme

ojanne

ojansa

ojiemme

ojienne

ojiensa

Ill

mihin

ojaamme

ojaanne

ojaansa

ojiimme

ojiinne

ojiinsa

Ine

-ssa

ojassamme

ojassanne

ojassansa / ojassaan

ojissamme

ojissanne

ojissansa / ojissaan

Ela

-sta

ojastamme

ojastanne

ojastansa / ojastaan

ojistamme

ojistanne

ojistansa / ojistaan

All

-lle

ojallemme

ojallenne

ojallensa / ojalleen

ojillemme

ojillenne

ojillensa / ojillean

Ade

-lla

ojallamme

ojallanne

ojallansa / ojallaan

ojillamme

ojillanne

ojillansa / ojillaan

Abl

-lta

ojaltamme

ojaltanne

ojaltansa / ojaltaan

ojiltamme

ojiltanne

ojiltansa / ojiltaan

Tra

-ksi

ojaksemme

ojaksenne

ojaksensa / ojakseen

ojiksemme

ojiksenne

ojiksensa / ojikseen

Ess

-na

ojanamme

ojananne

ojanansa / ojanaan

ojinamme

ojinanne

ojinansa / ojinaan

Abe

-tta

ojattamme

ojattanne

ojattansa / ojattaan

ojittamme

ojittanne

ojittansa / ojittaan

Com

-ne

-

-

-

ojinemme

ojinenne

ojinensa / ojineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sana

sanat

Par

-ta

sanaa

sanoja

Gen

-n

sanan

sanojen

Ill

mihin

sanaan

sanoihin

Ine

-ssa

sanassa

sanoissa

Ela

-sta

sanasta

sanoista

All

-lle

sanalle

sanoille

Ade

-lla

sanalla

sanoilla

Abl

-lta

sanalta

sanoilta

Tra

-ksi

sanaksi

sanoiksi

Ess

-na

sanana

sanoina

Abe

-tta

sanatta

sanoitta

Com

-ne

-

sanoine

Ins

-in

-

sanoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sana

sanat

Par

-ta

sanaa

sanoja

Gen

-n

sanan

sanojen

Ill

mihin

sanaan

sanoihin

Ine

-ssa

sanassa

sanoissa

Ela

-sta

sanasta

sanoista

All

-lle

sanalle

sanoille

Ade

-lla

sanalla

sanoilla

Abl

-lta

sanalta

sanoilta

Tra

-ksi

sanaksi

sanoiksi

Ess

-na

sanana

sanoina

Abe

-tta

sanatta

sanoitta

Com

-ne

-

sanoine

Ins

-in

-

sanoin

word sana, käsky, tieto, viesti, lupaus, komento
term termi, sana, ilmaus, aika, kausi, määräaika
Scriptures pyhät kirjoitukset, raamattu, sana, pyhä kirja
Scripture pyhä kirja, raamattu, pyhät kirjoitukset, sana
Holy Writ raamattu, pyhä kirja, sana, pyhät kirjoitukset
say-so lupa, sana
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; oj4; OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl Sana tulee saksasta. The word comes from German. Sana on voimakas ase. The word is a powerful weapon. Annan sanani. My word is my bond. Sana sanalta. Word for word. Osa: tämä sana. Nd part: this word. Varoituksen sana. A word of warning eh? Hän sanoi sanoja ääneen. She said the words out loud. Mikä tämä sana on? What is this word here? Sanojamme ovat täällä kirjassa. Our words are here in the book. "Vihata"on ruma sana. Hate's a bad word. Show more arrow right

Wiktionary

word Fin:Emme sanoneet sanaakaan.Eng:We didn't say a word.Fin:Luotan (sinun) sanaasi.Eng:I'll take your word for it. (religion, with capital initial letter) Word, Scripture lesson (section of the Bible or other religious text read as part of a divine service) Show more arrow right Adjectives sanainensanallinensanastollinensanaton Nouns sanailu-sanaisuussananensanastosanastussanattomuussanesanue Verbs sanaillasanellasanoa; sanoutua; sanallistaasanastaasanoittaa Adverbs -sanaisestisanalleensanallisestisananmukaisestisanasillasanasillesanattomasti Phrases sanansa mittainen Show more arrow right ainesanaalkusanatammattisanaapusanaarvosanaasemosanaasiasanaavainsanahakusanahaukkumasanahellittelysanaherjasanahuudahdussanaiskusanajumalansanajälkisanatkantasanakardinaalilukusanakieltosanakirjainsanakirosanakorusanakunniasanalaatusanalainasanalukusanalyhennesanamahtisanamainesanamuotisanamurresananimisanaomistussanatperussanapiilosanapuhuttelusanapääsanaraamatunsanariimisanaristisanaryhmäsanasalasanasanahakemistosanaharkkasanahelinäsanahirviösanajumalanpalvelussanajuurisanajärjestyssanakirjasanakirjantekijäsanakirjantoimittajasanakirjatyösanakoesanakäännesanaleikkisanaliittosanaluettelosanaluokkasanamuotosananalkuinensananheittosananiekkasananjalkasananjulistajasananjulistussananjuurisanankuulijasanankäyttäjäsanankäyttösananlaskusananloppusananloppuinensananmittasananmittaisuussananmukainensananmukaisuussananmuodostussananmuotosananparsisananrajasananrieskasanansaattajasananselittäjäsananselityssanansisäinensanansutkaussanansyöjäsanantaitajasanantaivutussanantapasanantoistosanantuojasanantutkimussanantutkiskelusananvaihtosananvalintasananvaltasananvapaussananvartalosananviljelysananvuorosananvälisananväännesanaopillinensanaoppisanaottelusanapaatossanapainosanapaisutussanaparisanapattosanaperhesanapesuesanapesyesanarajasanaristikkosanaryhmäsanaryöppysanasanainensanasepposanaseppoilusanaseppäsanasisältösanasokeasanasokeussanasotasanasotasillasanastontutkimussanasto-oppisanasutkaussanatabusanataidesanataiturisanataituruussanatarkastisanatarkkasanatulvasanavalintasanavalmissanavalmiussanavarastosanavaratsanavartalosanavuolaussanavälisanaväännössanojenkäsittelysidesanasivistyssanasukulaissanataikasanatekosanateonsanatilkesanatunnussanauudissanavahvistussanavierassanavoimasanav-sanavuorosanayhdyssanaylisanaylistyssana Show more arrow right From Proto-Finnic sana. Show more arrow right

Wikipedia

Word In linguistics, a word of a spoken language can be defined as the smallest sequence of phonemes that can be uttered in isolation with objective or practical meaning. In many languages, words also correspond to sequences of graphemes ("letters") in their standard writing systems that are delimited by spaces wider than the normal inter-letter space, or by other graphical conventions. The concept of "word" is usually distinguished from that of a morpheme, which is the smallest unit of word which has a meaning, even if it will not stand on its own. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanani

sanani

sanasi

sanasi

sanansa

sanansa

Par

-ta

sanaani

sanojani

sanaasi

sanojasi

sanaansa / sanaaan

sanojansa / sanojaan

Gen

-n

sanani

sanojeni

sanasi

sanojesi

sanansa

sanojensa

Ill

mihin

sanaani

sanoihini

sanaasi

sanoihisi

sanaansa

sanoihinsa

Ine

-ssa

sanassani

sanoissani

sanassasi

sanoissasi

sanassansa / sanassaan

sanoissansa / sanoissaan

Ela

-sta

sanastani

sanoistani

sanastasi

sanoistasi

sanastansa / sanastaan

sanoistansa / sanoistaan

All

-lle

sanalleni

sanoilleni

sanallesi

sanoillesi

sanallensa / sanalleen

sanoillensa / sanoillean

Ade

-lla

sanallani

sanoillani

sanallasi

sanoillasi

sanallansa / sanallaan

sanoillansa / sanoillaan

Abl

-lta

sanaltani

sanoiltani

sanaltasi

sanoiltasi

sanaltansa / sanaltaan

sanoiltansa / sanoiltaan

Tra

-ksi

sanakseni

sanoikseni

sanaksesi

sanoiksesi

sanaksensa / sanakseen

sanoiksensa / sanoikseen

Ess

-na

sananani

sanoinani

sananasi

sanoinasi

sananansa / sananaan

sanoinansa / sanoinaan

Abe

-tta

sanattani

sanoittani

sanattasi

sanoittasi

sanattansa / sanattaan

sanoittansa / sanoittaan

Com

-ne

-

sanoineni

-

sanoinesi

-

sanoinensa / sanoineen

Singular

Plural

Nom

-

sanani

sanasi

sanansa

sanani

sanasi

sanansa

Par

-ta

sanaani

sanaasi

sanaansa / sanaaan

sanojani

sanojasi

sanojansa / sanojaan

Gen

-n

sanani

sanasi

sanansa

sanojeni

sanojesi

sanojensa

Ill

mihin

sanaani

sanaasi

sanaansa

sanoihini

sanoihisi

sanoihinsa

Ine

-ssa

sanassani

sanassasi

sanassansa / sanassaan

sanoissani

sanoissasi

sanoissansa / sanoissaan

Ela

-sta

sanastani

sanastasi

sanastansa / sanastaan

sanoistani

sanoistasi

sanoistansa / sanoistaan

All

-lle

sanalleni

sanallesi

sanallensa / sanalleen

sanoilleni

sanoillesi

sanoillensa / sanoillean

Ade

-lla

sanallani

sanallasi

sanallansa / sanallaan

sanoillani

sanoillasi

sanoillansa / sanoillaan

Abl

-lta

sanaltani

sanaltasi

sanaltansa / sanaltaan

sanoiltani

sanoiltasi

sanoiltansa / sanoiltaan

Tra

-ksi

sanakseni

sanaksesi

sanaksensa / sanakseen

sanoikseni

sanoiksesi

sanoiksensa / sanoikseen

Ess

-na

sananani

sananasi

sananansa / sananaan

sanoinani

sanoinasi

sanoinansa / sanoinaan

Abe

-tta

sanattani

sanattasi

sanattansa / sanattaan

sanoittani

sanoittasi

sanoittansa / sanoittaan

Com

-ne

-

-

-

sanoineni

sanoinesi

sanoinensa / sanoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanamme

sanamme

sananne

sananne

sanansa

sanansa

Par

-ta

sanaamme

sanojamme

sanaanne

sanojanne

sanaansa / sanaaan

sanojansa / sanojaan

Gen

-n

sanamme

sanojemme

sananne

sanojenne

sanansa

sanojensa

Ill

mihin

sanaamme

sanoihimme

sanaanne

sanoihinne

sanaansa

sanoihinsa

Ine

-ssa

sanassamme

sanoissamme

sanassanne

sanoissanne

sanassansa / sanassaan

sanoissansa / sanoissaan

Ela

-sta

sanastamme

sanoistamme

sanastanne

sanoistanne

sanastansa / sanastaan

sanoistansa / sanoistaan

All

-lle

sanallemme

sanoillemme

sanallenne

sanoillenne

sanallensa / sanalleen

sanoillensa / sanoillean

Ade

-lla

sanallamme

sanoillamme

sanallanne

sanoillanne

sanallansa / sanallaan

sanoillansa / sanoillaan

Abl

-lta

sanaltamme

sanoiltamme

sanaltanne

sanoiltanne

sanaltansa / sanaltaan

sanoiltansa / sanoiltaan

Tra

-ksi

sanaksemme

sanoiksemme

sanaksenne

sanoiksenne

sanaksensa / sanakseen

sanoiksensa / sanoikseen

Ess

-na

sananamme

sanoinamme

sanananne

sanoinanne

sananansa / sananaan

sanoinansa / sanoinaan

Abe

-tta

sanattamme

sanoittamme

sanattanne

sanoittanne

sanattansa / sanattaan

sanoittansa / sanoittaan

Com

-ne

-

sanoinemme

-

sanoinenne

-

sanoinensa / sanoineen

Singular

Plural

Nom

-

sanamme

sananne

sanansa

sanamme

sananne

sanansa

Par

-ta

sanaamme

sanaanne

sanaansa / sanaaan

sanojamme

sanojanne

sanojansa / sanojaan

Gen

-n

sanamme

sananne

sanansa

sanojemme

sanojenne

sanojensa

Ill

mihin

sanaamme

sanaanne

sanaansa

sanoihimme

sanoihinne

sanoihinsa

Ine

-ssa

sanassamme

sanassanne

sanassansa / sanassaan

sanoissamme

sanoissanne

sanoissansa / sanoissaan

Ela

-sta

sanastamme

sanastanne

sanastansa / sanastaan

sanoistamme

sanoistanne

sanoistansa / sanoistaan

All

-lle

sanallemme

sanallenne

sanallensa / sanalleen

sanoillemme

sanoillenne

sanoillensa / sanoillean

Ade

-lla

sanallamme

sanallanne

sanallansa / sanallaan

sanoillamme

sanoillanne

sanoillansa / sanoillaan

Abl

-lta

sanaltamme

sanaltanne

sanaltansa / sanaltaan

sanoiltamme

sanoiltanne

sanoiltansa / sanoiltaan

Tra

-ksi

sanaksemme

sanaksenne

sanaksensa / sanakseen

sanoiksemme

sanoiksenne

sanoiksensa / sanoikseen

Ess

-na

sananamme

sanananne

sananansa / sananaan

sanoinamme

sanoinanne

sanoinansa / sanoinaan

Abe

-tta

sanattamme

sanattanne

sanattansa / sanattaan

sanoittamme

sanoittanne

sanoittansa / sanoittaan

Com

-ne

-

-

-

sanoinemme

sanoinenne

sanoinensa / sanoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sanoja

sanojat

Par

-ta

sanojaa / sanojata

sanojia

Gen

-n

sanojan

sanojien

Ill

mihin

sanojaan

sanojiin

Ine

-ssa

sanojassa

sanojissa

Ela

-sta

sanojasta

sanojista

All

-lle

sanojalle

sanojille

Ade

-lla

sanojalla

sanojilla

Abl

-lta

sanojalta

sanojilta

Tra

-ksi

sanojaksi

sanojiksi

Ess

-na

sanojana

sanojina

Abe

-tta

sanojatta

sanojitta

Com

-ne

-

sanojine

Ins

-in

-

sanojin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sanoja

sanojat

Par

-ta

sanojaa / sanojata

sanojia

Gen

-n

sanojan

sanojien

Ill

mihin

sanojaan

sanojiin

Ine

-ssa

sanojassa

sanojissa

Ela

-sta

sanojasta

sanojista

All

-lle

sanojalle

sanojille

Ade

-lla

sanojalla

sanojilla

Abl

-lta

sanojalta

sanojilta

Tra

-ksi

sanojaksi

sanojiksi

Ess

-na

sanojana

sanojina

Abe

-tta

sanojatta

sanojitta

Com

-ne

-

sanojine

Ins

-in

-

sanojin

word sana, käsky, tieto, viesti, lupaus, komento
term termi, sana, ilmaus, aika, kausi, määräaika
the words
Scriptures pyhät kirjoitukset, raamattu, sana, pyhä kirja
Scripture pyhä kirja, pyhät kirjoitukset, raamattu, sana
Holy Writ raamattu, pyhät kirjoitukset, sana, pyhä kirja
say-so sana, lupa
the words of
of words
words of
words
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus Sanoja on paljon eri kielissä. There are many words in different languages. Hän on taitava löytämään oikeat sanoja. She is skilled at finding the right words. Käytin juuri näitä sanoja. Those are my very words to myself last night. Sanoja on monia eri kielillä. There are many different languages. Meidän on pidettävä sanojamme. We must stick to our word. Voimme aina luottaa sanojamme. We can always trust our words. Minä rakastan lukea uusia sanoja oppiakseni lisää. I love reading new words to learn more. Sanojassa on voimaa. Within the sanojassa there is power. Hän ei koskaan uskonut sanojamme. She never believed our words. Tässä kirjassa on paljon vaikeita sanoja. In this book there are many difficult words. Show more arrow right

Wiktionary

A sayer; one who says. Show more arrow right sanoa +‎ -ja Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanojani

sanojani

sanojasi

sanojasi

sanojansa

sanojansa

Par

-ta

sanojaani / sanojatani

sanojiani

sanojaasi / sanojatasi

sanojiasi

sanojaansa / sanojatansa / sanojataan

sanojiansa / sanojiaan

Gen

-n

sanojani

sanojieni

sanojasi

sanojiesi

sanojansa

sanojiensa

Ill

mihin

sanojaani

sanojiini

sanojaasi

sanojiisi

sanojaansa

sanojiinsa

Ine

-ssa

sanojassani

sanojissani

sanojassasi

sanojissasi

sanojassansa / sanojassaan

sanojissansa / sanojissaan

Ela

-sta

sanojastani

sanojistani

sanojastasi

sanojistasi

sanojastansa / sanojastaan

sanojistansa / sanojistaan

All

-lle

sanojalleni

sanojilleni

sanojallesi

sanojillesi

sanojallensa / sanojalleen

sanojillensa / sanojillean

Ade

-lla

sanojallani

sanojillani

sanojallasi

sanojillasi

sanojallansa / sanojallaan

sanojillansa / sanojillaan

Abl

-lta

sanojaltani

sanojiltani

sanojaltasi

sanojiltasi

sanojaltansa / sanojaltaan

sanojiltansa / sanojiltaan

Tra

-ksi

sanojakseni

sanojikseni

sanojaksesi

sanojiksesi

sanojaksensa / sanojakseen

sanojiksensa / sanojikseen

Ess

-na

sanojanani

sanojinani

sanojanasi

sanojinasi

sanojanansa / sanojanaan

sanojinansa / sanojinaan

Abe

-tta

sanojattani

sanojittani

sanojattasi

sanojittasi

sanojattansa / sanojattaan

sanojittansa / sanojittaan

Com

-ne

-

sanojineni

-

sanojinesi

-

sanojinensa / sanojineen

Singular

Plural

Nom

-

sanojani

sanojasi

sanojansa

sanojani

sanojasi

sanojansa

Par

-ta

sanojaani / sanojatani

sanojaasi / sanojatasi

sanojaansa / sanojatansa / sanojataan

sanojiani

sanojiasi

sanojiansa / sanojiaan

Gen

-n

sanojani

sanojasi

sanojansa

sanojieni

sanojiesi

sanojiensa

Ill

mihin

sanojaani

sanojaasi

sanojaansa

sanojiini

sanojiisi

sanojiinsa

Ine

-ssa

sanojassani

sanojassasi

sanojassansa / sanojassaan

sanojissani

sanojissasi

sanojissansa / sanojissaan

Ela

-sta

sanojastani

sanojastasi

sanojastansa / sanojastaan

sanojistani

sanojistasi

sanojistansa / sanojistaan

All

-lle

sanojalleni

sanojallesi

sanojallensa / sanojalleen

sanojilleni

sanojillesi

sanojillensa / sanojillean

Ade

-lla

sanojallani

sanojallasi

sanojallansa / sanojallaan

sanojillani

sanojillasi

sanojillansa / sanojillaan

Abl

-lta

sanojaltani

sanojaltasi

sanojaltansa / sanojaltaan

sanojiltani

sanojiltasi

sanojiltansa / sanojiltaan

Tra

-ksi

sanojakseni

sanojaksesi

sanojaksensa / sanojakseen

sanojikseni

sanojiksesi

sanojiksensa / sanojikseen

Ess

-na

sanojanani

sanojanasi

sanojanansa / sanojanaan

sanojinani

sanojinasi

sanojinansa / sanojinaan

Abe

-tta

sanojattani

sanojattasi

sanojattansa / sanojattaan

sanojittani

sanojittasi

sanojittansa / sanojittaan

Com

-ne

-

-

-

sanojineni

sanojinesi

sanojinensa / sanojineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanojamme

sanojamme

sanojanne

sanojanne

sanojansa

sanojansa

Par

-ta

sanojaamme / sanojatamme

sanojiamme

sanojaanne / sanojatanne

sanojianne

sanojaansa / sanojatansa / sanojataan

sanojiansa / sanojiaan

Gen

-n

sanojamme

sanojiemme

sanojanne

sanojienne

sanojansa

sanojiensa

Ill

mihin

sanojaamme

sanojiimme

sanojaanne

sanojiinne

sanojaansa

sanojiinsa

Ine

-ssa

sanojassamme

sanojissamme

sanojassanne

sanojissanne

sanojassansa / sanojassaan

sanojissansa / sanojissaan

Ela

-sta

sanojastamme

sanojistamme

sanojastanne

sanojistanne

sanojastansa / sanojastaan

sanojistansa / sanojistaan

All

-lle

sanojallemme

sanojillemme

sanojallenne

sanojillenne

sanojallensa / sanojalleen

sanojillensa / sanojillean

Ade

-lla

sanojallamme

sanojillamme

sanojallanne

sanojillanne

sanojallansa / sanojallaan

sanojillansa / sanojillaan

Abl

-lta

sanojaltamme

sanojiltamme

sanojaltanne

sanojiltanne

sanojaltansa / sanojaltaan

sanojiltansa / sanojiltaan

Tra

-ksi

sanojaksemme

sanojiksemme

sanojaksenne

sanojiksenne

sanojaksensa / sanojakseen

sanojiksensa / sanojikseen

Ess

-na

sanojanamme

sanojinamme

sanojananne

sanojinanne

sanojanansa / sanojanaan

sanojinansa / sanojinaan

Abe

-tta

sanojattamme

sanojittamme

sanojattanne

sanojittanne

sanojattansa / sanojattaan

sanojittansa / sanojittaan

Com

-ne

-

sanojinemme

-

sanojinenne

-

sanojinensa / sanojineen

Singular

Plural

Nom

-

sanojamme

sanojanne

sanojansa

sanojamme

sanojanne

sanojansa

Par

-ta

sanojaamme / sanojatamme

sanojaanne / sanojatanne

sanojaansa / sanojatansa / sanojataan

sanojiamme

sanojianne

sanojiansa / sanojiaan

Gen

-n

sanojamme

sanojanne

sanojansa

sanojiemme

sanojienne

sanojiensa

Ill

mihin

sanojaamme

sanojaanne

sanojaansa

sanojiimme

sanojiinne

sanojiinsa

Ine

-ssa

sanojassamme

sanojassanne

sanojassansa / sanojassaan

sanojissamme

sanojissanne

sanojissansa / sanojissaan

Ela

-sta

sanojastamme

sanojastanne

sanojastansa / sanojastaan

sanojistamme

sanojistanne

sanojistansa / sanojistaan

All

-lle

sanojallemme

sanojallenne

sanojallensa / sanojalleen

sanojillemme

sanojillenne

sanojillensa / sanojillean

Ade

-lla

sanojallamme

sanojallanne

sanojallansa / sanojallaan

sanojillamme

sanojillanne

sanojillansa / sanojillaan

Abl

-lta

sanojaltamme

sanojaltanne

sanojaltansa / sanojaltaan

sanojiltamme

sanojiltanne

sanojiltansa / sanojiltaan

Tra

-ksi

sanojaksemme

sanojaksenne

sanojaksensa / sanojakseen

sanojiksemme

sanojiksenne

sanojiksensa / sanojikseen

Ess

-na

sanojanamme

sanojananne

sanojanansa / sanojanaan

sanojinamme

sanojinanne

sanojinansa / sanojinaan

Abe

-tta

sanojattamme

sanojattanne

sanojattansa / sanojattaan

sanojittamme

sanojittanne

sanojittansa / sanojittaan

Com

-ne

-

-

-

sanojinemme

sanojinenne

sanojinensa / sanojineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept