logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

maaorava, noun

Word analysis
maaoravalta

maaoravalta

maaorava

Noun, Singular Ablative

maa

Noun, Singular Nominative

+ ora

Noun, Singular Nominative

+ valta

Noun, Singular Nominative

maa

Noun, Singular Nominative

+ orava

Noun, Singular Ablative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maaorava

maaoravat

Par

-ta

maaoravaa

maaoravia

Gen

-n

maaoravan

maaoravien

Ill

mihin

maaoravaan

maaoraviin

Ine

-ssa

maaoravassa

maaoravissa

Ela

-sta

maaoravasta

maaoravista

All

-lle

maaoravalle

maaoraville

Ade

-lla

maaoravalla

maaoravilla

Abl

-lta

maaoravalta

maaoravilta

Tra

-ksi

maaoravaksi

maaoraviksi

Ess

-na

maaoravana

maaoravina

Abe

-tta

maaoravatta

maaoravitta

Com

-ne

-

maaoravine

Ins

-in

-

maaoravin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maaorava

maaoravat

Par

-ta

maaoravaa

maaoravia

Gen

-n

maaoravan

maaoravien

Ill

mihin

maaoravaan

maaoraviin

Ine

-ssa

maaoravassa

maaoravissa

Ela

-sta

maaoravasta

maaoravista

All

-lle

maaoravalle

maaoraville

Ade

-lla

maaoravalla

maaoravilla

Abl

-lta

maaoravalta

maaoravilta

Tra

-ksi

maaoravaksi

maaoraviksi

Ess

-na

maaoravana

maaoravina

Abe

-tta

maaoravatta

maaoravitta

Com

-ne

-

maaoravine

Ins

-in

-

maaoravin

chipmunk maaorava
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Cher kuulostaa maaoravalta. Cher sounds like a sleepy chipmunk. Tai maaorava. Or a chipmunk. Näkemiin, maaorava. Bye, chipmunk. Se on maaoravan purema. It' s a chipmunk bite. Me olemme maaoravia. We are chipmunks. Me ollaan maaoravia. We are chipmunks. Wendy, olet maaorava, eikö? Wendy, you' re a chipmunk, right? Kuin pieni seksikäs maaorava. Like a sexy little chipmunk. Olen onnekas maaorava netistä. I'm lucky Internet chipmunk. Leopardit, maaoravat, kirahvit. Leopards, chipmunks, giraffes. Show more arrow right

Wiktionary

chipmunk (rodent of the genus Tamias in the family Sciuridae, the squirrel family) Show more arrow right Show more arrow right The English term ground squirrel, together with a modifier, may refer to a number of both Old and New World genera in the family Sciuridae. It's used without a modifier of the genus Spermophilus, the individual species of which are called siiseli or suslikki in Finnish. Show more arrow right marokonmaaoravaAtlantoxerus getulus (Barbary ground squirrel) Show more arrow right maa (“earth, ground, soil”) +‎ orava (“squirrel”) Show more arrow right

Wikipedia

Chipmunk A chipmunk is a small squirrel-like rodent. It is in the Sciuridae family. About twenty-three species fall under this title, with one species in North America. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maaoravani

maaoravani

maaoravasi

maaoravasi

maaoravansa

maaoravansa

Par

-ta

maaoravaani

maaoraviani

maaoravaasi

maaoraviasi

maaoravaansa

maaoraviansa / maaoraviaan

Gen

-n

maaoravani

maaoravieni

maaoravasi

maaoraviesi

maaoravansa

maaoraviensa

Ill

mihin

maaoravaani

maaoraviini

maaoravaasi

maaoraviisi

maaoravaansa

maaoraviinsa

Ine

-ssa

maaoravassani

maaoravissani

maaoravassasi

maaoravissasi

maaoravassansa / maaoravassaan

maaoravissansa / maaoravissaan

Ela

-sta

maaoravastani

maaoravistani

maaoravastasi

maaoravistasi

maaoravastansa / maaoravastaan

maaoravistansa / maaoravistaan

All

-lle

maaoravalleni

maaoravilleni

maaoravallesi

maaoravillesi

maaoravallensa / maaoravalleen

maaoravillensa / maaoravillean

Ade

-lla

maaoravallani

maaoravillani

maaoravallasi

maaoravillasi

maaoravallansa / maaoravallaan

maaoravillansa / maaoravillaan

Abl

-lta

maaoravaltani

maaoraviltani

maaoravaltasi

maaoraviltasi

maaoravaltansa / maaoravaltaan

maaoraviltansa / maaoraviltaan

Tra

-ksi

maaoravakseni

maaoravikseni

maaoravaksesi

maaoraviksesi

maaoravaksensa / maaoravakseen

maaoraviksensa / maaoravikseen

Ess

-na

maaoravanani

maaoravinani

maaoravanasi

maaoravinasi

maaoravanansa / maaoravanaan

maaoravinansa / maaoravinaan

Abe

-tta

maaoravattani

maaoravittani

maaoravattasi

maaoravittasi

maaoravattansa / maaoravattaan

maaoravittansa / maaoravittaan

Com

-ne

-

maaoravineni

-

maaoravinesi

-

maaoravinensa / maaoravineen

Singular

Plural

Nom

-

maaoravani

maaoravasi

maaoravansa

maaoravani

maaoravasi

maaoravansa

Par

-ta

maaoravaani

maaoravaasi

maaoravaansa

maaoraviani

maaoraviasi

maaoraviansa / maaoraviaan

Gen

-n

maaoravani

maaoravasi

maaoravansa

maaoravieni

maaoraviesi

maaoraviensa

Ill

mihin

maaoravaani

maaoravaasi

maaoravaansa

maaoraviini

maaoraviisi

maaoraviinsa

Ine

-ssa

maaoravassani

maaoravassasi

maaoravassansa / maaoravassaan

maaoravissani

maaoravissasi

maaoravissansa / maaoravissaan

Ela

-sta

maaoravastani

maaoravastasi

maaoravastansa / maaoravastaan

maaoravistani

maaoravistasi

maaoravistansa / maaoravistaan

All

-lle

maaoravalleni

maaoravallesi

maaoravallensa / maaoravalleen

maaoravilleni

maaoravillesi

maaoravillensa / maaoravillean

Ade

-lla

maaoravallani

maaoravallasi

maaoravallansa / maaoravallaan

maaoravillani

maaoravillasi

maaoravillansa / maaoravillaan

Abl

-lta

maaoravaltani

maaoravaltasi

maaoravaltansa / maaoravaltaan

maaoraviltani

maaoraviltasi

maaoraviltansa / maaoraviltaan

Tra

-ksi

maaoravakseni

maaoravaksesi

maaoravaksensa / maaoravakseen

maaoravikseni

maaoraviksesi

maaoraviksensa / maaoravikseen

Ess

-na

maaoravanani

maaoravanasi

maaoravanansa / maaoravanaan

maaoravinani

maaoravinasi

maaoravinansa / maaoravinaan

Abe

-tta

maaoravattani

maaoravattasi

maaoravattansa / maaoravattaan

maaoravittani

maaoravittasi

maaoravittansa / maaoravittaan

Com

-ne

-

-

-

maaoravineni

maaoravinesi

maaoravinensa / maaoravineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maaoravamme

maaoravamme

maaoravanne

maaoravanne

maaoravansa

maaoravansa

Par

-ta

maaoravaamme

maaoraviamme

maaoravaanne

maaoravianne

maaoravaansa

maaoraviansa / maaoraviaan

Gen

-n

maaoravamme

maaoraviemme

maaoravanne

maaoravienne

maaoravansa

maaoraviensa

Ill

mihin

maaoravaamme

maaoraviimme

maaoravaanne

maaoraviinne

maaoravaansa

maaoraviinsa

Ine

-ssa

maaoravassamme

maaoravissamme

maaoravassanne

maaoravissanne

maaoravassansa / maaoravassaan

maaoravissansa / maaoravissaan

Ela

-sta

maaoravastamme

maaoravistamme

maaoravastanne

maaoravistanne

maaoravastansa / maaoravastaan

maaoravistansa / maaoravistaan

All

-lle

maaoravallemme

maaoravillemme

maaoravallenne

maaoravillenne

maaoravallensa / maaoravalleen

maaoravillensa / maaoravillean

Ade

-lla

maaoravallamme

maaoravillamme

maaoravallanne

maaoravillanne

maaoravallansa / maaoravallaan

maaoravillansa / maaoravillaan

Abl

-lta

maaoravaltamme

maaoraviltamme

maaoravaltanne

maaoraviltanne

maaoravaltansa / maaoravaltaan

maaoraviltansa / maaoraviltaan

Tra

-ksi

maaoravaksemme

maaoraviksemme

maaoravaksenne

maaoraviksenne

maaoravaksensa / maaoravakseen

maaoraviksensa / maaoravikseen

Ess

-na

maaoravanamme

maaoravinamme

maaoravananne

maaoravinanne

maaoravanansa / maaoravanaan

maaoravinansa / maaoravinaan

Abe

-tta

maaoravattamme

maaoravittamme

maaoravattanne

maaoravittanne

maaoravattansa / maaoravattaan

maaoravittansa / maaoravittaan

Com

-ne

-

maaoravinemme

-

maaoravinenne

-

maaoravinensa / maaoravineen

Singular

Plural

Nom

-

maaoravamme

maaoravanne

maaoravansa

maaoravamme

maaoravanne

maaoravansa

Par

-ta

maaoravaamme

maaoravaanne

maaoravaansa

maaoraviamme

maaoravianne

maaoraviansa / maaoraviaan

Gen

-n

maaoravamme

maaoravanne

maaoravansa

maaoraviemme

maaoravienne

maaoraviensa

Ill

mihin

maaoravaamme

maaoravaanne

maaoravaansa

maaoraviimme

maaoraviinne

maaoraviinsa

Ine

-ssa

maaoravassamme

maaoravassanne

maaoravassansa / maaoravassaan

maaoravissamme

maaoravissanne

maaoravissansa / maaoravissaan

Ela

-sta

maaoravastamme

maaoravastanne

maaoravastansa / maaoravastaan

maaoravistamme

maaoravistanne

maaoravistansa / maaoravistaan

All

-lle

maaoravallemme

maaoravallenne

maaoravallensa / maaoravalleen

maaoravillemme

maaoravillenne

maaoravillensa / maaoravillean

Ade

-lla

maaoravallamme

maaoravallanne

maaoravallansa / maaoravallaan

maaoravillamme

maaoravillanne

maaoravillansa / maaoravillaan

Abl

-lta

maaoravaltamme

maaoravaltanne

maaoravaltansa / maaoravaltaan

maaoraviltamme

maaoraviltanne

maaoraviltansa / maaoraviltaan

Tra

-ksi

maaoravaksemme

maaoravaksenne

maaoravaksensa / maaoravakseen

maaoraviksemme

maaoraviksenne

maaoraviksensa / maaoravikseen

Ess

-na

maaoravanamme

maaoravananne

maaoravanansa / maaoravanaan

maaoravinamme

maaoravinanne

maaoravinansa / maaoravinaan

Abe

-tta

maaoravattamme

maaoravattanne

maaoravattansa / maaoravattaan

maaoravittamme

maaoravittanne

maaoravittansa / maaoravittaan

Com

-ne

-

-

-

maaoravinemme

maaoravinenne

maaoravinensa / maaoravineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maa

maat

Par

-ta

maata

maita

Gen

-n

maan

maitten / maiden

Ill

mihin

maahan

maihin

Ine

-ssa

maassa

maissa

Ela

-sta

maasta

maista

All

-lle

maalle

maille

Ade

-lla

maalla

mailla

Abl

-lta

maalta

mailta

Tra

-ksi

maaksi

maiksi

Ess

-na

maana

maina

Abe

-tta

maatta

maitta

Com

-ne

-

maine

Ins

-in

-

main

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maa

maat

Par

-ta

maata

maita

Gen

-n

maan

maitten / maiden

Ill

mihin

maahan

maihin

Ine

-ssa

maassa

maissa

Ela

-sta

maasta

maista

All

-lle

maalle

maille

Ade

-lla

maalla

mailla

Abl

-lta

maalta

mailta

Tra

-ksi

maaksi

maiksi

Ess

-na

maana

maina

Abe

-tta

maatta

maitta

Com

-ne

-

maine

Ins

-in

-

main

country maa, maaseutu, kantri, maasto, seutu, kantrimusiikki
land maa, maaperä, maaomaisuus, valtakunta
earth maa, maapallo, maailma, maadoitus, multa, maaperä
ground maa, maadoitus, maaperä, pohja, syy, alue
soil maaperä, maa, multa, maalaji, kamara, kasvumaa
property kiinteistö, omaisuus, ominaisuus, omistusoikeus, tontti, maa
suit puku, -puku, väri, kanne, maa, jakkupuku
dirt lika, maa, saasta, törky, irtomaa, siivoton puhe
clay savi, muta, lieju, saves, maa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; 2182282; Tatoeba; OpenSubtitles; OPUS Entä maata? How about some land? Maa on pyöreä. The earth is round. Katson maata. I'm looking at the ground. Älä syö maata! Don't eat the soil! Maa kiertää aurinkoa. The planet orbits the sun. Maata näkyvissä! Land ho! Maasi takia? Your country? Suomi on pohjoinen maa. Finland is a northern country. Maa on asuttu planeetta. The land is an inhabited planet. Maa maarata omat rajansa. Country determines its own borders. Show more arrow right

Wiktionary

earth soil land ground country countryside Fin:Voi mennä maalle.Eng:One can go to the countryside.Fin:Voi mennä maahan.Eng:One can go into the country. (e.g. to Spain)Fin:Panin sen maahan.Eng:I put it on the ground.Fin:Hän on maalla.Eng:He is in the countryside.Fin:Hän on maassa.Eng:He is in the country. (within the national boundary)Fin:Hän on maassa.Eng:He is on the ground. (e.g. after being hit) (card games) suit Show more arrow right Due to the multiple meanings of maa, case forms are used to distinguish meanings. Show more arrow right Adjectives maallinenmaatonmainen Nouns Maamaailmamaalainenmaastomaatamo Verbs maadoittaamaatamaatua Compounds[edit] alamaaalamaihinAlankomaatalkuperämaaalusmaaanturamaaarabimaaasemamaaautiomaaavomaaei-kenenkään-maaemämaaerämaaetelämaaEU-maahakamaahautausmaahautuumaaheinämaahiekkamaahiesumaahietamaahietamoreenimaaihannemaaihmemaairtomaaisänmaaisäntämaajalkamaajoutomaajäsenmaakaalimaakaksipuoluemaakalkkimaakalottimaakangasmaakankaremaakarstimaakaskimaakasvimaakaukomaakehitysmaakesantomaakirkkomaakitumaakivennäismaakivierämaakorpimaakotimaakotomaakruununsiirtomaakukkamaakultamaakulttuurimaakuutosmaakärkimaalaakiomaalaidunmaalanttumaalehtomaalietemaalänsimaamaa-aatelimaa-aatelistomaa-ainesmaa-alamaa-alkalimetallimaa-aluemaa-analyysimaa-artisokkamaa-asemamaaeläinmaaemomaahanhyökkäysmaahanlaskumaahanlaskujoukotmaahanlyöntimaahanmuuttajamaahanmuuttomaahanpaniaisetmaahansyöksymaahantulomaahantulokieltomaahantulolupamaahantunkeutujamaahantunkeutuminenmaahantuojamaahantuontimaahantuontikieltomaahantuontilupamaahengitysmaahenkimaaherramaaherratarmaahockeymaahumalamaailmamaajauhemaajohtomaajoukkuemaajoukkuepaitamaajoukkuepelaajamaajoukotmaajussimaakaapelimaakaarimaakaasumaakairamaakairausmaakaistalemaakarhumaakasvimaakauppamaakellarimaakerrosmaakerrostumamaakielekemaakiintiömaakolloidimaakotkamaakrapumaakuljetusmaakulkuneuvomaakuntamaakäräjätmaalainenmaalajimaalajitemaaleikkausmaalieromaaliikennemaaltamuuttomaaltapakomaalyöntimaalämmitysmaalämpömaamagnetismimaamerkkimaametallimaamiesmaamikrobimaamoottorimaamunamaamyyrämaanalainenmaaneuvosmaanisämaanjakomaanjyrsinmaanjäristysmaankamaramaankavallusmaankavaltajamaankiertäjämaankohoaminenmaankolkkamaankorkomaankuivatusmaankuorimaankuulumaankäyttömaanlakimaanmainiomaanmiesmaanmittarimaanmittausmaanmittausinsinöörimaanmittausneuvosmaanmittausoppimaanmittaustoimitusmaanmuokkausmaannainenmaannapamaannousemamaannousemasienimaannumeromaanomistajamaanomistusmaanomistusoikeusmaanopeusmaanosamaanpainemaanpakomaanpakolainenmaanpakolaisuusmaanparannusmaanparannusainemaanpetosmaanpetturimaanpiirimaanpintamaanpuolustusmaanraivaajamaanraivausmaanrajamaanrakennusmaanrakomaansiirtomaansiirtoautomaansiirtokonemaansiirtoliikemaansiirtotyömaansurumaansäteilymaantiemaantiedemaantietomaantuntopakkomaantutkimusmaanuoliainenmaanvaivamaanvajoamamaanvieremämaanviljelijämaanviljelymaanviljelymaamaanvuokramaanvuokraajamaanvuokrasopimusmaanvuokrausmaanvyörymämaanvärimaanäkyvyysmaanäytemaanäärimaaoikeusmaaomaisuusmaaomenamaaomistusmaaorjamaaorjuusmaaottelumaapaikkamaapakettimaapalamaapallomaapalstamaapatomaapeitemaaperämaapohjamaapolitiikkamaapotentiaalimaapuuterimaapähkinämaapäivätmaarajamaarakennusmaaraporttimaaratamaareformimaarekisterimaaseurakuntamaaseutumaasiiramaasiltamaasodankäyntimaasotamaasotatoimimaassamuuttajamaassamuuttomaastakarkotusmaastalähtömaastamuuttajamaastamuuttomaastanostomaastavetomaastavientimaasulkumaasälpämaasäteilymaataidemaataideteosmaataistelumaataistelukonemaataiteilijamaatalomaatalousmaatalousmaamaatilamaatilkkumaatuulimaatyömaatähtimaauimalamaauskomaavaramaavarsimaaversomaavesimaavoimatmaavuotomaavärimaayhteysmaayökkönenmaaäitimaaöljymannermaamansikkamaamarkkinatalousmaamarskimaamatkailumaametsämaametsästysmaametsätyömaamineraalimaamonipuoluemaamoreenimaamultamaamurtomaamyötämaamäkimaanaapurimaanatomaaniemimaanummimaanälkämaaonnenmaaosanottajamaaostajamaapakanamaapeltomaaperunamaapihamaapiilevämaapiimaapintamaaPirkanmaapistomaapohjamaapohjanmaaPohjanmaaPohjoismaapohjoismaaPohjoismaatpohjoismainenporkkanamaapuutarhamaaraakamaarajamaarakennusmaarakkamaariistamaarintamaarunkomaaruskomaaryytimaarälssimaasaapasmaasalomaasatelliittimaasatumaasavimaasiirtomaasiirtotyömaasimpukkamaasisämaasivistysmaasosialistimaasotilashautausmaasuistomaasuojamaasuomaasuuriruhtinaanmaaSwazimaasydänmaasynnyinmaasähkömaatakamaatasamaatasankomaateollisuusmaaThaimaatonttimaatulvamaaturvemaatyömaatäytemaatäyttömaaulkomaaUusimaavalkomaavalmistusmaavasallimaavastamaavesijättömaaviejämaavientimaavihannesmaavihollismaaviinimaaviljelymaaviljelysmaavuokramaayhteismaayksipuoluemaayksityismaaylämaaympärysmaaöljymaaöljyntuottajamaaöljynviejämaa Show more arrow right From Proto-Finnic maa, from Proto-Uralic mëxe. Cognates include Estonian maa and Karelian mua, Erzya мастор (mastor) (initial component), Komi-Zyrian му (mu), Udmurt му (mu), Mansi ма̄ (mā). Show more arrow right

Wikipedia

Earth Earth is the third planet from the Sun and the only astronomical object known to harbor life. About 29% of Earth's surface is land consisting of continents and islands. The remaining 71% is covered with water, mostly by oceans, seas, gulfs, and other salt water bodies, but also by lakes, rivers, and other fresh water, which together constitute the hydrosphere. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maani

maani

maasi

maasi

maansa

maansa

Par

-ta

maatani

maitani

maatasi

maitasi

maatansa / maataan

maitansa / maitaan

Gen

-n

maani

maitteni / maideni

maasi

maittesi / maidesi

maansa

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahani

maihini

maahasi

maihisi

maahansa

maihinsa

Ine

-ssa

maassani

maissani

maassasi

maissasi

maassansa / maassaan

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastani

maistani

maastasi

maistasi

maastansa / maastaan

maistansa / maistaan

All

-lle

maalleni

mailleni

maallesi

maillesi

maallensa / maalleen

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallani

maillani

maallasi

maillasi

maallansa / maallaan

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltani

mailtani

maaltasi

mailtasi

maaltansa / maaltaan

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maakseni

maikseni

maaksesi

maiksesi

maaksensa / maakseen

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanani

mainani

maanasi

mainasi

maanansa / maanaan

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattani

maittani

maattasi

maittasi

maattansa / maattaan

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

maineni

-

mainesi

-

mainensa / maineen

Singular

Plural

Nom

-

maani

maasi

maansa

maani

maasi

maansa

Par

-ta

maatani

maatasi

maatansa / maataan

maitani

maitasi

maitansa / maitaan

Gen

-n

maani

maasi

maansa

maitteni / maideni

maittesi / maidesi

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahani

maahasi

maahansa

maihini

maihisi

maihinsa

Ine

-ssa

maassani

maassasi

maassansa / maassaan

maissani

maissasi

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastani

maastasi

maastansa / maastaan

maistani

maistasi

maistansa / maistaan

All

-lle

maalleni

maallesi

maallensa / maalleen

mailleni

maillesi

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallani

maallasi

maallansa / maallaan

maillani

maillasi

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltani

maaltasi

maaltansa / maaltaan

mailtani

mailtasi

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maakseni

maaksesi

maaksensa / maakseen

maikseni

maiksesi

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanani

maanasi

maanansa / maanaan

mainani

mainasi

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattani

maattasi

maattansa / maattaan

maittani

maittasi

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

-

-

maineni

mainesi

mainensa / maineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maamme

maamme

maanne

maanne

maansa

maansa

Par

-ta

maatamme

maitamme

maatanne

maitanne

maatansa / maataan

maitansa / maitaan

Gen

-n

maamme

maittemme / maidemme

maanne

maittenne / maidenne

maansa

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahamme

maihimme

maahanne

maihinne

maahansa

maihinsa

Ine

-ssa

maassamme

maissamme

maassanne

maissanne

maassansa / maassaan

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastamme

maistamme

maastanne

maistanne

maastansa / maastaan

maistansa / maistaan

All

-lle

maallemme

maillemme

maallenne

maillenne

maallensa / maalleen

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallamme

maillamme

maallanne

maillanne

maallansa / maallaan

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltamme

mailtamme

maaltanne

mailtanne

maaltansa / maaltaan

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maaksemme

maiksemme

maaksenne

maiksenne

maaksensa / maakseen

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanamme

mainamme

maananne

mainanne

maanansa / maanaan

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattamme

maittamme

maattanne

maittanne

maattansa / maattaan

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

mainemme

-

mainenne

-

mainensa / maineen

Singular

Plural

Nom

-

maamme

maanne

maansa

maamme

maanne

maansa

Par

-ta

maatamme

maatanne

maatansa / maataan

maitamme

maitanne

maitansa / maitaan

Gen

-n

maamme

maanne

maansa

maittemme / maidemme

maittenne / maidenne

maittensa / maidensa

Ill

mihin

maahamme

maahanne

maahansa

maihimme

maihinne

maihinsa

Ine

-ssa

maassamme

maassanne

maassansa / maassaan

maissamme

maissanne

maissansa / maissaan

Ela

-sta

maastamme

maastanne

maastansa / maastaan

maistamme

maistanne

maistansa / maistaan

All

-lle

maallemme

maallenne

maallensa / maalleen

maillemme

maillenne

maillensa / maillean

Ade

-lla

maallamme

maallanne

maallansa / maallaan

maillamme

maillanne

maillansa / maillaan

Abl

-lta

maaltamme

maaltanne

maaltansa / maaltaan

mailtamme

mailtanne

mailtansa / mailtaan

Tra

-ksi

maaksemme

maaksenne

maaksensa / maakseen

maiksemme

maiksenne

maiksensa / maikseen

Ess

-na

maanamme

maananne

maanansa / maanaan

mainamme

mainanne

mainansa / mainaan

Abe

-tta

maattamme

maattanne

maattansa / maattaan

maittamme

maittanne

maittansa / maittaan

Com

-ne

-

-

-

mainemme

mainenne

mainensa / maineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ora

orat

Par

-ta

oraa

oria

Gen

-n

oran

orien

Ill

mihin

oraan

oriin

Ine

-ssa

orassa

orissa

Ela

-sta

orasta

orista

All

-lle

oralle

orille

Ade

-lla

oralla

orilla

Abl

-lta

oralta

orilta

Tra

-ksi

oraksi

oriksi

Ess

-na

orana

orina

Abe

-tta

oratta

oritta

Com

-ne

-

orine

Ins

-in

-

orin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ora

orat

Par

-ta

oraa

oria

Gen

-n

oran

orien

Ill

mihin

oraan

oriin

Ine

-ssa

orassa

orissa

Ela

-sta

orasta

orista

All

-lle

oralle

orille

Ade

-lla

oralla

orilla

Abl

-lta

oralta

orilta

Tra

-ksi

oraksi

oriksi

Ess

-na

orana

orina

Abe

-tta

oratta

oritta

Com

-ne

-

orine

Ins

-in

-

orin

thorn piikki, oka, oas, ora, piikkipensas, orapihlaja
Show more arrow right
TED; OpenSubtitles; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence 46072; Wikipedia; WikiMatrix; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Global Voices Finnish-English parallel corpus, sentence 367 Hän lauloi orinaan. She sang in tune. Ne ovat oria. They are horses. Oriinne sai nimen Mino. The foal was named Mino. Tarkoitat siis oriinne? So you mean your stallion? Pennut syövät orinaan. The puppies are eating away. Minulla on oria. I have horses. Hän pysyi hiljaa orinaan. He remained silent all day. Olen valmis tähän orinaan. I am ready for this moment. Orasta kasvaa uusi pensas. A new bush is growing from the sprout. Tunsin oriinne heti omakseni. I felt an immediate connection with your stallion. Show more arrow right

Wiktionary

thorn Show more arrow right okaoras Show more arrow right oralehti orapaatsama orapihlaja oratuomi poltinora Show more arrow right From Proto-Finnic ora, from Proto-Finno-Ugric ora, borrowed from Proto-Indo-Iranian ́raH (compare Sanskrit आरा (ā́rā)), from Proto-Indo-European h₁ólos (compare Old Norse alr, English awl). Cognate with Hungarian ár, Inari Sami oari, Moksha ура (ura). Show more arrow right

Wikipedia

ora
kasvissa oleva eräänlainen piikki ora
orakkailla oleva piikkimäinen rakenne Ora
brittilaulaja Rita Oran albumi Ora
ravintola Helsingin Ullanlinnassa Auer
(ital. Ora), kunta Etelä-Tirolissa Italiassa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

orani

orani

orasi

orasi

oransa

oransa

Par

-ta

oraani

oriani

oraasi

oriasi

oraansa

oriansa / oriaan

Gen

-n

orani

orieni

orasi

oriesi

oransa

oriensa

Ill

mihin

oraani

oriini

oraasi

oriisi

oraansa

oriinsa

Ine

-ssa

orassani

orissani

orassasi

orissasi

orassansa / orassaan

orissansa / orissaan

Ela

-sta

orastani

oristani

orastasi

oristasi

orastansa / orastaan

oristansa / oristaan

All

-lle

oralleni

orilleni

orallesi

orillesi

orallensa / oralleen

orillensa / orillean

Ade

-lla

orallani

orillani

orallasi

orillasi

orallansa / orallaan

orillansa / orillaan

Abl

-lta

oraltani

oriltani

oraltasi

oriltasi

oraltansa / oraltaan

oriltansa / oriltaan

Tra

-ksi

orakseni

orikseni

oraksesi

oriksesi

oraksensa / orakseen

oriksensa / orikseen

Ess

-na

oranani

orinani

oranasi

orinasi

oranansa / oranaan

orinansa / orinaan

Abe

-tta

orattani

orittani

orattasi

orittasi

orattansa / orattaan

orittansa / orittaan

Com

-ne

-

orineni

-

orinesi

-

orinensa / orineen

Singular

Plural

Nom

-

orani

orasi

oransa

orani

orasi

oransa

Par

-ta

oraani

oraasi

oraansa

oriani

oriasi

oriansa / oriaan

Gen

-n

orani

orasi

oransa

orieni

oriesi

oriensa

Ill

mihin

oraani

oraasi

oraansa

oriini

oriisi

oriinsa

Ine

-ssa

orassani

orassasi

orassansa / orassaan

orissani

orissasi

orissansa / orissaan

Ela

-sta

orastani

orastasi

orastansa / orastaan

oristani

oristasi

oristansa / oristaan

All

-lle

oralleni

orallesi

orallensa / oralleen

orilleni

orillesi

orillensa / orillean

Ade

-lla

orallani

orallasi

orallansa / orallaan

orillani

orillasi

orillansa / orillaan

Abl

-lta

oraltani

oraltasi

oraltansa / oraltaan

oriltani

oriltasi

oriltansa / oriltaan

Tra

-ksi

orakseni

oraksesi

oraksensa / orakseen

orikseni

oriksesi

oriksensa / orikseen

Ess

-na

oranani

oranasi

oranansa / oranaan

orinani

orinasi

orinansa / orinaan

Abe

-tta

orattani

orattasi

orattansa / orattaan

orittani

orittasi

orittansa / orittaan

Com

-ne

-

-

-

orineni

orinesi

orinensa / orineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

oramme

oramme

oranne

oranne

oransa

oransa

Par

-ta

oraamme

oriamme

oraanne

orianne

oraansa

oriansa / oriaan

Gen

-n

oramme

oriemme

oranne

orienne

oransa

oriensa

Ill

mihin

oraamme

oriimme

oraanne

oriinne

oraansa

oriinsa

Ine

-ssa

orassamme

orissamme

orassanne

orissanne

orassansa / orassaan

orissansa / orissaan

Ela

-sta

orastamme

oristamme

orastanne

oristanne

orastansa / orastaan

oristansa / oristaan

All

-lle

orallemme

orillemme

orallenne

orillenne

orallensa / oralleen

orillensa / orillean

Ade

-lla

orallamme

orillamme

orallanne

orillanne

orallansa / orallaan

orillansa / orillaan

Abl

-lta

oraltamme

oriltamme

oraltanne

oriltanne

oraltansa / oraltaan

oriltansa / oriltaan

Tra

-ksi

oraksemme

oriksemme

oraksenne

oriksenne

oraksensa / orakseen

oriksensa / orikseen

Ess

-na

oranamme

orinamme

orananne

orinanne

oranansa / oranaan

orinansa / orinaan

Abe

-tta

orattamme

orittamme

orattanne

orittanne

orattansa / orattaan

orittansa / orittaan

Com

-ne

-

orinemme

-

orinenne

-

orinensa / orineen

Singular

Plural

Nom

-

oramme

oranne

oransa

oramme

oranne

oransa

Par

-ta

oraamme

oraanne

oraansa

oriamme

orianne

oriansa / oriaan

Gen

-n

oramme

oranne

oransa

oriemme

orienne

oriensa

Ill

mihin

oraamme

oraanne

oraansa

oriimme

oriinne

oriinsa

Ine

-ssa

orassamme

orassanne

orassansa / orassaan

orissamme

orissanne

orissansa / orissaan

Ela

-sta

orastamme

orastanne

orastansa / orastaan

oristamme

oristanne

oristansa / oristaan

All

-lle

orallemme

orallenne

orallensa / oralleen

orillemme

orillenne

orillensa / orillean

Ade

-lla

orallamme

orallanne

orallansa / orallaan

orillamme

orillanne

orillansa / orillaan

Abl

-lta

oraltamme

oraltanne

oraltansa / oraltaan

oriltamme

oriltanne

oriltansa / oriltaan

Tra

-ksi

oraksemme

oraksenne

oraksensa / orakseen

oriksemme

oriksenne

oriksensa / orikseen

Ess

-na

oranamme

orananne

oranansa / oranaan

orinamme

orinanne

orinansa / orinaan

Abe

-tta

orattamme

orattanne

orattansa / orattaan

orittamme

orittanne

orittansa / orittaan

Com

-ne

-

-

-

orinemme

orinenne

orinensa / orineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valta

vallat

Par

-ta

valtaa

valtoja

Gen

-n

vallan

valtojen

Ill

mihin

valtaan

valtoihin

Ine

-ssa

vallassa

valloissa

Ela

-sta

vallasta

valloista

All

-lle

vallalle

valloille

Ade

-lla

vallalla

valloilla

Abl

-lta

vallalta

valloilta

Tra

-ksi

vallaksi

valloiksi

Ess

-na

valtana

valtoina

Abe

-tta

vallatta

valloitta

Com

-ne

-

valtoine

Ins

-in

-

valloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valta

vallat

Par

-ta

valtaa

valtoja

Gen

-n

vallan

valtojen

Ill

mihin

valtaan

valtoihin

Ine

-ssa

vallassa

valloissa

Ela

-sta

vallasta

valloista

All

-lle

vallalle

valloille

Ade

-lla

vallalla

valloilla

Abl

-lta

vallalta

valloilta

Tra

-ksi

vallaksi

valloiksi

Ess

-na

valtana

valtoina

Abe

-tta

vallatta

valloitta

Com

-ne

-

valtoine

Ins

-in

-

valloin

power teho, virta, valta, voima, energia, mahti
authority auktoriteetti, valta, valtuus, arvovalta, määräysvalta, asiantuntija
dominion valta, herruus, ylin valta
rule sääntö, säännös, määräys, hallinto, valta, käytäntö
reign hallituskausi, valta, hallitusaika, valta-aika
sway huojunta, valta, keinuminen
potency teho, potenssi, voima, valta
lordship valta
Show more arrow right
Tatoeba; OPUS; Europarl Finnish-English Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; Europarl; Europarl parallel corpus Valta kuuluu kansalle. The power belongs to the people. Kuningas oli menettänyt valta. The king had lost his power. Valtasi kasvoi joka hetki. Dominance grew every moment. Ei valtasi ole loputtomat. Your power is not endless. Vallasta on tehty kirja. A book has been written about power. Valtasi on lopetettava nyt. Power must be ended now. Parlamentti pitäisi asettaa valta. Parliament should hold the power. Hän käyttää valtaansa hyvin. She uses her power well. Valtasi oli vankka ja pysyvä. Power was strong and enduring. Hän tahtoi valtaa ja kunniaa. He wanted power and glory. Show more arrow right

Wiktionary

power, authority, rule (in compounds) main, principal Fin:valtakatuEng:main streetFin:valtaväyläEng:mainstream country, state, power Fin:Hän vakoili vieraan vallan hyväksi.Eng:He spied for a foreign power.Fin:YhdysvallatEng:United StatesFin:Itävalta (from German Österreich)Eng:Austria (religion) virtue (rank of angel) Show more arrow right Adjectives vallatonvaltaisavaltava Nouns valtikkavaltiovaltuus Verbs vallatavalloittaa Show more arrow right Itävalta kansanvalta lainkäyttövalta suurvalta tasavalta vaikutusvalta valtakunta valtameri valtaosa valtapiiri valtasuoni valtatie valtavirta väkivalta Yhdysvallat Show more arrow right From Proto-Finnic valta, borrowed from Proto-Germanic waldą (“might, power, authority”) (compare Swedish våld, German Gewalt, Dutch geweld). Attested in the first New Testament in Finnish, Se Wsi Testamenti (1548) as walda. Show more arrow right

Wikipedia

Power (social and political) In social science and politics, power is the capacity of an individual to influence the actions, beliefs, or conduct (behaviour) of others. The term authority is often used for power that is perceived as legitimate by the social structure, not to be confused with authoritarianism. Power can be seen as evil or unjust; however, power can also be seen as good and as something inherited or given for exercising humanistic objectives that will help, move, and empower others as well. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valtani

valtani

valtasi

valtasi

valtansa

valtansa

Par

-ta

valtaani

valtojani

valtaasi

valtojasi

valtaansa

valtojansa / valtojaan

Gen

-n

valtani

valtojeni

valtasi

valtojesi

valtansa

valtojensa

Ill

mihin

valtaani

valtoihini

valtaasi

valtoihisi

valtaansa

valtoihinsa

Ine

-ssa

vallassani

valloissani

vallassasi

valloissasi

vallassansa / vallassaan

valloissansa / valloissaan

Ela

-sta

vallastani

valloistani

vallastasi

valloistasi

vallastansa / vallastaan

valloistansa / valloistaan

All

-lle

vallalleni

valloilleni

vallallesi

valloillesi

vallallensa / vallalleen

valloillensa / valloillean

Ade

-lla

vallallani

valloillani

vallallasi

valloillasi

vallallansa / vallallaan

valloillansa / valloillaan

Abl

-lta

vallaltani

valloiltani

vallaltasi

valloiltasi

vallaltansa / vallaltaan

valloiltansa / valloiltaan

Tra

-ksi

vallakseni

valloikseni

vallaksesi

valloiksesi

vallaksensa / vallakseen

valloiksensa / valloikseen

Ess

-na

valtanani

valtoinani

valtanasi

valtoinasi

valtanansa / valtanaan

valtoinansa / valtoinaan

Abe

-tta

vallattani

valloittani

vallattasi

valloittasi

vallattansa / vallattaan

valloittansa / valloittaan

Com

-ne

-

valtoineni

-

valtoinesi

-

valtoinensa / valtoineen

Singular

Plural

Nom

-

valtani

valtasi

valtansa

valtani

valtasi

valtansa

Par

-ta

valtaani

valtaasi

valtaansa

valtojani

valtojasi

valtojansa / valtojaan

Gen

-n

valtani

valtasi

valtansa

valtojeni

valtojesi

valtojensa

Ill

mihin

valtaani

valtaasi

valtaansa

valtoihini

valtoihisi

valtoihinsa

Ine

-ssa

vallassani

vallassasi

vallassansa / vallassaan

valloissani

valloissasi

valloissansa / valloissaan

Ela

-sta

vallastani

vallastasi

vallastansa / vallastaan

valloistani

valloistasi

valloistansa / valloistaan

All

-lle

vallalleni

vallallesi

vallallensa / vallalleen

valloilleni

valloillesi

valloillensa / valloillean

Ade

-lla

vallallani

vallallasi

vallallansa / vallallaan

valloillani

valloillasi

valloillansa / valloillaan

Abl

-lta

vallaltani

vallaltasi

vallaltansa / vallaltaan

valloiltani

valloiltasi

valloiltansa / valloiltaan

Tra

-ksi

vallakseni

vallaksesi

vallaksensa / vallakseen

valloikseni

valloiksesi

valloiksensa / valloikseen

Ess

-na

valtanani

valtanasi

valtanansa / valtanaan

valtoinani

valtoinasi

valtoinansa / valtoinaan

Abe

-tta

vallattani

vallattasi

vallattansa / vallattaan

valloittani

valloittasi

valloittansa / valloittaan

Com

-ne

-

-

-

valtoineni

valtoinesi

valtoinensa / valtoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valtamme

valtamme

valtanne

valtanne

valtansa

valtansa

Par

-ta

valtaamme

valtojamme

valtaanne

valtojanne

valtaansa

valtojansa / valtojaan

Gen

-n

valtamme

valtojemme

valtanne

valtojenne

valtansa

valtojensa

Ill

mihin

valtaamme

valtoihimme

valtaanne

valtoihinne

valtaansa

valtoihinsa

Ine

-ssa

vallassamme

valloissamme

vallassanne

valloissanne

vallassansa / vallassaan

valloissansa / valloissaan

Ela

-sta

vallastamme

valloistamme

vallastanne

valloistanne

vallastansa / vallastaan

valloistansa / valloistaan

All

-lle

vallallemme

valloillemme

vallallenne

valloillenne

vallallensa / vallalleen

valloillensa / valloillean

Ade

-lla

vallallamme

valloillamme

vallallanne

valloillanne

vallallansa / vallallaan

valloillansa / valloillaan

Abl

-lta

vallaltamme

valloiltamme

vallaltanne

valloiltanne

vallaltansa / vallaltaan

valloiltansa / valloiltaan

Tra

-ksi

vallaksemme

valloiksemme

vallaksenne

valloiksenne

vallaksensa / vallakseen

valloiksensa / valloikseen

Ess

-na

valtanamme

valtoinamme

valtananne

valtoinanne

valtanansa / valtanaan

valtoinansa / valtoinaan

Abe

-tta

vallattamme

valloittamme

vallattanne

valloittanne

vallattansa / vallattaan

valloittansa / valloittaan

Com

-ne

-

valtoinemme

-

valtoinenne

-

valtoinensa / valtoineen

Singular

Plural

Nom

-

valtamme

valtanne

valtansa

valtamme

valtanne

valtansa

Par

-ta

valtaamme

valtaanne

valtaansa

valtojamme

valtojanne

valtojansa / valtojaan

Gen

-n

valtamme

valtanne

valtansa

valtojemme

valtojenne

valtojensa

Ill

mihin

valtaamme

valtaanne

valtaansa

valtoihimme

valtoihinne

valtoihinsa

Ine

-ssa

vallassamme

vallassanne

vallassansa / vallassaan

valloissamme

valloissanne

valloissansa / valloissaan

Ela

-sta

vallastamme

vallastanne

vallastansa / vallastaan

valloistamme

valloistanne

valloistansa / valloistaan

All

-lle

vallallemme

vallallenne

vallallensa / vallalleen

valloillemme

valloillenne

valloillensa / valloillean

Ade

-lla

vallallamme

vallallanne

vallallansa / vallallaan

valloillamme

valloillanne

valloillansa / valloillaan

Abl

-lta

vallaltamme

vallaltanne

vallaltansa / vallaltaan

valloiltamme

valloiltanne

valloiltansa / valloiltaan

Tra

-ksi

vallaksemme

vallaksenne

vallaksensa / vallakseen

valloiksemme

valloiksenne

valloiksensa / valloikseen

Ess

-na

valtanamme

valtananne

valtanansa / valtanaan

valtoinamme

valtoinanne

valtoinansa / valtoinaan

Abe

-tta

vallattamme

vallattanne

vallattansa / vallattaan

valloittamme

valloittanne

valloittansa / valloittaan

Com

-ne

-

-

-

valtoinemme

valtoinenne

valtoinensa / valtoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

orava

oravat

Par

-ta

oravaa / oravata

oravia

Gen

-n

oravan

oravien

Ill

mihin

oravaan

oraviin

Ine

-ssa

oravassa

oravissa

Ela

-sta

oravasta

oravista

All

-lle

oravalle

oraville

Ade

-lla

oravalla

oravilla

Abl

-lta

oravalta

oravilta

Tra

-ksi

oravaksi

oraviksi

Ess

-na

oravana

oravina

Abe

-tta

oravatta

oravitta

Com

-ne

-

oravine

Ins

-in

-

oravin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

orava

oravat

Par

-ta

oravaa / oravata

oravia

Gen

-n

oravan

oravien

Ill

mihin

oravaan

oraviin

Ine

-ssa

oravassa

oravissa

Ela

-sta

oravasta

oravista

All

-lle

oravalle

oraville

Ade

-lla

oravalla

oravilla

Abl

-lta

oravalta

oravilta

Tra

-ksi

oravaksi

oraviksi

Ess

-na

oravana

oravina

Abe

-tta

oravatta

oravitta

Com

-ne

-

oravine

Ins

-in

-

oravin

squirrel orava, oravannahka
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Global Voices Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles; opensubtitles2; WikiMatrix Orava hyppäsi puusta toiseen. The squirrel jumped from tree to tree. Orava loikki nopeasti yli tien. The squirrel quickly leaped across the road. Se oli vain orava! It's just a squirrel! Orava keräsi pähkinöitä talvea varten. The squirrel gathered nuts for the winter. Pieni punainen orava juoksi pihapiirissä. A small red squirrel ran around in the yard. Varmaan vain jänis tai orava. Probably just a... a bunny or a chipmunk or something. Orava kiipeää housuissani hogarth. Squirrel's up my pants, Hogarth. Täällä on oravia. We got squirrels. Orava etsi kärsivällisesti piilottamaansa pähkinää. The squirrel patiently searched for the nut it had hidden. Emme halua oravaa! Ma'am, we do not want a squirrel. Show more arrow right

Wiktionary

squirrel (specifically) red squirrel, Eurasian red squirrel (Sciurus vulgaris) Show more arrow right From Proto-Finnic oraba, from Proto-Finno-Ugric ora. Show more arrow right

Wikipedia

Red squirrel The red squirrel or Eurasian red squirrel (Sciurus vulgaris) is a species of tree squirrel in the genus Sciurus common throughout Eurasia. The red squirrel is an arboreal, primarily herbivorous rodent. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

oravani

oravani

oravasi

oravasi

oravansa

oravansa

Par

-ta

oravaani / oravatani

oraviani

oravaasi / oravatasi

oraviasi

oravaansa / oravatansa / oravataan

oraviansa / oraviaan

Gen

-n

oravani

oravieni

oravasi

oraviesi

oravansa

oraviensa

Ill

mihin

oravaani

oraviini

oravaasi

oraviisi

oravaansa

oraviinsa

Ine

-ssa

oravassani

oravissani

oravassasi

oravissasi

oravassansa / oravassaan

oravissansa / oravissaan

Ela

-sta

oravastani

oravistani

oravastasi

oravistasi

oravastansa / oravastaan

oravistansa / oravistaan

All

-lle

oravalleni

oravilleni

oravallesi

oravillesi

oravallensa / oravalleen

oravillensa / oravillean

Ade

-lla

oravallani

oravillani

oravallasi

oravillasi

oravallansa / oravallaan

oravillansa / oravillaan

Abl

-lta

oravaltani

oraviltani

oravaltasi

oraviltasi

oravaltansa / oravaltaan

oraviltansa / oraviltaan

Tra

-ksi

oravakseni

oravikseni

oravaksesi

oraviksesi

oravaksensa / oravakseen

oraviksensa / oravikseen

Ess

-na

oravanani

oravinani

oravanasi

oravinasi

oravanansa / oravanaan

oravinansa / oravinaan

Abe

-tta

oravattani

oravittani

oravattasi

oravittasi

oravattansa / oravattaan

oravittansa / oravittaan

Com

-ne

-

oravineni

-

oravinesi

-

oravinensa / oravineen

Singular

Plural

Nom

-

oravani

oravasi

oravansa

oravani

oravasi

oravansa

Par

-ta

oravaani / oravatani

oravaasi / oravatasi

oravaansa / oravatansa / oravataan

oraviani

oraviasi

oraviansa / oraviaan

Gen

-n

oravani

oravasi

oravansa

oravieni

oraviesi

oraviensa

Ill

mihin

oravaani

oravaasi

oravaansa

oraviini

oraviisi

oraviinsa

Ine

-ssa

oravassani

oravassasi

oravassansa / oravassaan

oravissani

oravissasi

oravissansa / oravissaan

Ela

-sta

oravastani

oravastasi

oravastansa / oravastaan

oravistani

oravistasi

oravistansa / oravistaan

All

-lle

oravalleni

oravallesi

oravallensa / oravalleen

oravilleni

oravillesi

oravillensa / oravillean

Ade

-lla

oravallani

oravallasi

oravallansa / oravallaan

oravillani

oravillasi

oravillansa / oravillaan

Abl

-lta

oravaltani

oravaltasi

oravaltansa / oravaltaan

oraviltani

oraviltasi

oraviltansa / oraviltaan

Tra

-ksi

oravakseni

oravaksesi

oravaksensa / oravakseen

oravikseni

oraviksesi

oraviksensa / oravikseen

Ess

-na

oravanani

oravanasi

oravanansa / oravanaan

oravinani

oravinasi

oravinansa / oravinaan

Abe

-tta

oravattani

oravattasi

oravattansa / oravattaan

oravittani

oravittasi

oravittansa / oravittaan

Com

-ne

-

-

-

oravineni

oravinesi

oravinensa / oravineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

oravamme

oravamme

oravanne

oravanne

oravansa

oravansa

Par

-ta

oravaamme / oravatamme

oraviamme

oravaanne / oravatanne

oravianne

oravaansa / oravatansa / oravataan

oraviansa / oraviaan

Gen

-n

oravamme

oraviemme

oravanne

oravienne

oravansa

oraviensa

Ill

mihin

oravaamme

oraviimme

oravaanne

oraviinne

oravaansa

oraviinsa

Ine

-ssa

oravassamme

oravissamme

oravassanne

oravissanne

oravassansa / oravassaan

oravissansa / oravissaan

Ela

-sta

oravastamme

oravistamme

oravastanne

oravistanne

oravastansa / oravastaan

oravistansa / oravistaan

All

-lle

oravallemme

oravillemme

oravallenne

oravillenne

oravallensa / oravalleen

oravillensa / oravillean

Ade

-lla

oravallamme

oravillamme

oravallanne

oravillanne

oravallansa / oravallaan

oravillansa / oravillaan

Abl

-lta

oravaltamme

oraviltamme

oravaltanne

oraviltanne

oravaltansa / oravaltaan

oraviltansa / oraviltaan

Tra

-ksi

oravaksemme

oraviksemme

oravaksenne

oraviksenne

oravaksensa / oravakseen

oraviksensa / oravikseen

Ess

-na

oravanamme

oravinamme

oravananne

oravinanne

oravanansa / oravanaan

oravinansa / oravinaan

Abe

-tta

oravattamme

oravittamme

oravattanne

oravittanne

oravattansa / oravattaan

oravittansa / oravittaan

Com

-ne

-

oravinemme

-

oravinenne

-

oravinensa / oravineen

Singular

Plural

Nom

-

oravamme

oravanne

oravansa

oravamme

oravanne

oravansa

Par

-ta

oravaamme / oravatamme

oravaanne / oravatanne

oravaansa / oravatansa / oravataan

oraviamme

oravianne

oraviansa / oraviaan

Gen

-n

oravamme

oravanne

oravansa

oraviemme

oravienne

oraviensa

Ill

mihin

oravaamme

oravaanne

oravaansa

oraviimme

oraviinne

oraviinsa

Ine

-ssa

oravassamme

oravassanne

oravassansa / oravassaan

oravissamme

oravissanne

oravissansa / oravissaan

Ela

-sta

oravastamme

oravastanne

oravastansa / oravastaan

oravistamme

oravistanne

oravistansa / oravistaan

All

-lle

oravallemme

oravallenne

oravallensa / oravalleen

oravillemme

oravillenne

oravillensa / oravillean

Ade

-lla

oravallamme

oravallanne

oravallansa / oravallaan

oravillamme

oravillanne

oravillansa / oravillaan

Abl

-lta

oravaltamme

oravaltanne

oravaltansa / oravaltaan

oraviltamme

oraviltanne

oraviltansa / oraviltaan

Tra

-ksi

oravaksemme

oravaksenne

oravaksensa / oravakseen

oraviksemme

oraviksenne

oraviksensa / oravikseen

Ess

-na

oravanamme

oravananne

oravanansa / oravanaan

oravinamme

oravinanne

oravinansa / oravinaan

Abe

-tta

oravattamme

oravattanne

oravattansa / oravattaan

oravittamme

oravittanne

oravittansa / oravittaan

Com

-ne

-

-

-

oravinemme

oravinenne

oravinensa / oravineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept