logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lukioluokka, noun

Word analysis
lukioluokkien

lukioluokkien

lukioluokka

Noun, Plural Genitive

lukio

Noun, Singular Nominative

+ luokki

Noun, Plural Genitive

lukio

Noun, Singular Nominative

+ luokka

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lukioluokka

lukioluokat

Par

-ta

lukioluokkaa

lukioluokkia

Gen

-n

lukioluokan

lukioluokkien

Ill

mihin

lukioluokkaan

lukioluokkiin

Ine

-ssa

lukioluokassa

lukioluokissa

Ela

-sta

lukioluokasta

lukioluokista

All

-lle

lukioluokalle

lukioluokille

Ade

-lla

lukioluokalla

lukioluokilla

Abl

-lta

lukioluokalta

lukioluokilta

Tra

-ksi

lukioluokaksi

lukioluokiksi

Ess

-na

lukioluokkana

lukioluokkina

Abe

-tta

lukioluokatta

lukioluokitta

Com

-ne

-

lukioluokkine

Ins

-in

-

lukioluokin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lukioluokka

lukioluokat

Par

-ta

lukioluokkaa

lukioluokkia

Gen

-n

lukioluokan

lukioluokkien

Ill

mihin

lukioluokkaan

lukioluokkiin

Ine

-ssa

lukioluokassa

lukioluokissa

Ela

-sta

lukioluokasta

lukioluokista

All

-lle

lukioluokalle

lukioluokille

Ade

-lla

lukioluokalla

lukioluokilla

Abl

-lta

lukioluokalta

lukioluokilta

Tra

-ksi

lukioluokaksi

lukioluokiksi

Ess

-na

lukioluokkana

lukioluokkina

Abe

-tta

lukioluokatta

lukioluokitta

Com

-ne

-

lukioluokkine

Ins

-in

-

lukioluokin

high school class
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus; jw2019 Kysy keneltä tahansa lukioluokkani pojalta. Ask any guy in high school. Mikä oli pistekeskiarvosi ekalla lukioluokalla? Freshman year, last year, what was your scoring average? Viime viikolla heitä tuli kaksi lukioluokaltani. Two last week from my graduating class. Tarjoamme koululaisopastuksia peruskouluns-ja lukioluokille sekä... We offer group tours for primary and secondary schools as well as for... Seuraavat vuodet oppikoulun lukioluokilla eivät vahvistaneet uskoani Jumalaan. The following years at a senior high school did not strengthen my belief in God. Elmott, Santa Barbaran koulujen alkeisns-ja lukioluokkien johtaja Kaliforniasta, selitti:”Kun nuoret tottuvat kerran johonkin työhön, niin he alkavat tosiaan tulla täysikasvuisiksi.”. Elmott, director of guidance and secondary education in the Santa Barbara schools, in California, declared: “Once young people get experience in a job, they really begin to grow up.”. Hän oli lukioluokkansa päättäjäispuheenpitäjä; hän opiskeli sen jälkeen Yalen yliopistossa Connecticutin New Havenissa. He was valedictorian of his high school class, then attended Yale University in New Haven, Connecticut. Bachman selittää:”Monilla lukioluokkien oppilailla on varaa ylellisyystavaroihin, joita heillä ei ole varaa ylläpitää viisi vuotta myöhemmin, kun heidän ansioittensa täytyy riittää myös vähemmän ylellisiin menoihin kuten esimerkiksi ruokaan ja vuokraan.”. Explains Bachman: “Many high school students have budgets for luxury items which they may not be able to sustain five years later, when their earnings will have to cover such nonluxury items as food and rent.”. NEZLOBNAJASSA Venäjällä eräs lukioluokka tutustui kirjallisuustunnilla venäläisen kirjailijan Mihail Bulgakovin teoksiin. IN Nezlobnaya, Russia, a high school literature class was studying the works of the Russian author Mikhail Bulgakov. Hallituksen suorittama tutkimus paljasti, että vuonna 1976 yli puolet Yhdysvaltain oppikoulujen lukioluokkien oppilaista oli kokeillut marihuanaa, ja melkein kolmannes oppilaista myönsi käyttävänsä huumeita parhaillaans-yksi jokaisesta kahdestatoista päivittäin. A government survey revealed that in 1976 over half of American high- school senior class members had tried marijuana, and almost a third of the class admitted to using the drug currently —one in twelve using it every day. Show more arrow right

Wiktionary

lukio class Show more arrow right lukio +‎ luokka Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lukioluokkani

lukioluokkani

lukioluokkasi

lukioluokkasi

lukioluokkansa

lukioluokkansa

Par

-ta

lukioluokkaani

lukioluokkiani

lukioluokkaasi

lukioluokkiasi

lukioluokkaansa

lukioluokkiansa / lukioluokkiaan

Gen

-n

lukioluokkani

lukioluokkieni

lukioluokkasi

lukioluokkiesi

lukioluokkansa

lukioluokkiensa

Ill

mihin

lukioluokkaani

lukioluokkiini

lukioluokkaasi

lukioluokkiisi

lukioluokkaansa

lukioluokkiinsa

Ine

-ssa

lukioluokassani

lukioluokissani

lukioluokassasi

lukioluokissasi

lukioluokassansa / lukioluokassaan

lukioluokissansa / lukioluokissaan

Ela

-sta

lukioluokastani

lukioluokistani

lukioluokastasi

lukioluokistasi

lukioluokastansa / lukioluokastaan

lukioluokistansa / lukioluokistaan

All

-lle

lukioluokalleni

lukioluokilleni

lukioluokallesi

lukioluokillesi

lukioluokallensa / lukioluokalleen

lukioluokillensa / lukioluokillean

Ade

-lla

lukioluokallani

lukioluokillani

lukioluokallasi

lukioluokillasi

lukioluokallansa / lukioluokallaan

lukioluokillansa / lukioluokillaan

Abl

-lta

lukioluokaltani

lukioluokiltani

lukioluokaltasi

lukioluokiltasi

lukioluokaltansa / lukioluokaltaan

lukioluokiltansa / lukioluokiltaan

Tra

-ksi

lukioluokakseni

lukioluokikseni

lukioluokaksesi

lukioluokiksesi

lukioluokaksensa / lukioluokakseen

lukioluokiksensa / lukioluokikseen

Ess

-na

lukioluokkanani

lukioluokkinani

lukioluokkanasi

lukioluokkinasi

lukioluokkanansa / lukioluokkanaan

lukioluokkinansa / lukioluokkinaan

Abe

-tta

lukioluokattani

lukioluokittani

lukioluokattasi

lukioluokittasi

lukioluokattansa / lukioluokattaan

lukioluokittansa / lukioluokittaan

Com

-ne

-

lukioluokkineni

-

lukioluokkinesi

-

lukioluokkinensa / lukioluokkineen

Singular

Plural

Nom

-

lukioluokkani

lukioluokkasi

lukioluokkansa

lukioluokkani

lukioluokkasi

lukioluokkansa

Par

-ta

lukioluokkaani

lukioluokkaasi

lukioluokkaansa

lukioluokkiani

lukioluokkiasi

lukioluokkiansa / lukioluokkiaan

Gen

-n

lukioluokkani

lukioluokkasi

lukioluokkansa

lukioluokkieni

lukioluokkiesi

lukioluokkiensa

Ill

mihin

lukioluokkaani

lukioluokkaasi

lukioluokkaansa

lukioluokkiini

lukioluokkiisi

lukioluokkiinsa

Ine

-ssa

lukioluokassani

lukioluokassasi

lukioluokassansa / lukioluokassaan

lukioluokissani

lukioluokissasi

lukioluokissansa / lukioluokissaan

Ela

-sta

lukioluokastani

lukioluokastasi

lukioluokastansa / lukioluokastaan

lukioluokistani

lukioluokistasi

lukioluokistansa / lukioluokistaan

All

-lle

lukioluokalleni

lukioluokallesi

lukioluokallensa / lukioluokalleen

lukioluokilleni

lukioluokillesi

lukioluokillensa / lukioluokillean

Ade

-lla

lukioluokallani

lukioluokallasi

lukioluokallansa / lukioluokallaan

lukioluokillani

lukioluokillasi

lukioluokillansa / lukioluokillaan

Abl

-lta

lukioluokaltani

lukioluokaltasi

lukioluokaltansa / lukioluokaltaan

lukioluokiltani

lukioluokiltasi

lukioluokiltansa / lukioluokiltaan

Tra

-ksi

lukioluokakseni

lukioluokaksesi

lukioluokaksensa / lukioluokakseen

lukioluokikseni

lukioluokiksesi

lukioluokiksensa / lukioluokikseen

Ess

-na

lukioluokkanani

lukioluokkanasi

lukioluokkanansa / lukioluokkanaan

lukioluokkinani

lukioluokkinasi

lukioluokkinansa / lukioluokkinaan

Abe

-tta

lukioluokattani

lukioluokattasi

lukioluokattansa / lukioluokattaan

lukioluokittani

lukioluokittasi

lukioluokittansa / lukioluokittaan

Com

-ne

-

-

-

lukioluokkineni

lukioluokkinesi

lukioluokkinensa / lukioluokkineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lukioluokkamme

lukioluokkamme

lukioluokkanne

lukioluokkanne

lukioluokkansa

lukioluokkansa

Par

-ta

lukioluokkaamme

lukioluokkiamme

lukioluokkaanne

lukioluokkianne

lukioluokkaansa

lukioluokkiansa / lukioluokkiaan

Gen

-n

lukioluokkamme

lukioluokkiemme

lukioluokkanne

lukioluokkienne

lukioluokkansa

lukioluokkiensa

Ill

mihin

lukioluokkaamme

lukioluokkiimme

lukioluokkaanne

lukioluokkiinne

lukioluokkaansa

lukioluokkiinsa

Ine

-ssa

lukioluokassamme

lukioluokissamme

lukioluokassanne

lukioluokissanne

lukioluokassansa / lukioluokassaan

lukioluokissansa / lukioluokissaan

Ela

-sta

lukioluokastamme

lukioluokistamme

lukioluokastanne

lukioluokistanne

lukioluokastansa / lukioluokastaan

lukioluokistansa / lukioluokistaan

All

-lle

lukioluokallemme

lukioluokillemme

lukioluokallenne

lukioluokillenne

lukioluokallensa / lukioluokalleen

lukioluokillensa / lukioluokillean

Ade

-lla

lukioluokallamme

lukioluokillamme

lukioluokallanne

lukioluokillanne

lukioluokallansa / lukioluokallaan

lukioluokillansa / lukioluokillaan

Abl

-lta

lukioluokaltamme

lukioluokiltamme

lukioluokaltanne

lukioluokiltanne

lukioluokaltansa / lukioluokaltaan

lukioluokiltansa / lukioluokiltaan

Tra

-ksi

lukioluokaksemme

lukioluokiksemme

lukioluokaksenne

lukioluokiksenne

lukioluokaksensa / lukioluokakseen

lukioluokiksensa / lukioluokikseen

Ess

-na

lukioluokkanamme

lukioluokkinamme

lukioluokkananne

lukioluokkinanne

lukioluokkanansa / lukioluokkanaan

lukioluokkinansa / lukioluokkinaan

Abe

-tta

lukioluokattamme

lukioluokittamme

lukioluokattanne

lukioluokittanne

lukioluokattansa / lukioluokattaan

lukioluokittansa / lukioluokittaan

Com

-ne

-

lukioluokkinemme

-

lukioluokkinenne

-

lukioluokkinensa / lukioluokkineen

Singular

Plural

Nom

-

lukioluokkamme

lukioluokkanne

lukioluokkansa

lukioluokkamme

lukioluokkanne

lukioluokkansa

Par

-ta

lukioluokkaamme

lukioluokkaanne

lukioluokkaansa

lukioluokkiamme

lukioluokkianne

lukioluokkiansa / lukioluokkiaan

Gen

-n

lukioluokkamme

lukioluokkanne

lukioluokkansa

lukioluokkiemme

lukioluokkienne

lukioluokkiensa

Ill

mihin

lukioluokkaamme

lukioluokkaanne

lukioluokkaansa

lukioluokkiimme

lukioluokkiinne

lukioluokkiinsa

Ine

-ssa

lukioluokassamme

lukioluokassanne

lukioluokassansa / lukioluokassaan

lukioluokissamme

lukioluokissanne

lukioluokissansa / lukioluokissaan

Ela

-sta

lukioluokastamme

lukioluokastanne

lukioluokastansa / lukioluokastaan

lukioluokistamme

lukioluokistanne

lukioluokistansa / lukioluokistaan

All

-lle

lukioluokallemme

lukioluokallenne

lukioluokallensa / lukioluokalleen

lukioluokillemme

lukioluokillenne

lukioluokillensa / lukioluokillean

Ade

-lla

lukioluokallamme

lukioluokallanne

lukioluokallansa / lukioluokallaan

lukioluokillamme

lukioluokillanne

lukioluokillansa / lukioluokillaan

Abl

-lta

lukioluokaltamme

lukioluokaltanne

lukioluokaltansa / lukioluokaltaan

lukioluokiltamme

lukioluokiltanne

lukioluokiltansa / lukioluokiltaan

Tra

-ksi

lukioluokaksemme

lukioluokaksenne

lukioluokaksensa / lukioluokakseen

lukioluokiksemme

lukioluokiksenne

lukioluokiksensa / lukioluokikseen

Ess

-na

lukioluokkanamme

lukioluokkananne

lukioluokkanansa / lukioluokkanaan

lukioluokkinamme

lukioluokkinanne

lukioluokkinansa / lukioluokkinaan

Abe

-tta

lukioluokattamme

lukioluokattanne

lukioluokattansa / lukioluokattaan

lukioluokittamme

lukioluokittanne

lukioluokittansa / lukioluokittaan

Com

-ne

-

-

-

lukioluokkinemme

lukioluokkinenne

lukioluokkinensa / lukioluokkineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lukio

lukiot

Par

-ta

lukiota

lukioita

Gen

-n

lukion

lukioitten / lukioiden

Ill

mihin

lukioon

lukioihin

Ine

-ssa

lukiossa

lukioissa

Ela

-sta

lukiosta

lukioista

All

-lle

lukiolle

lukioille

Ade

-lla

lukiolla

lukioilla

Abl

-lta

lukiolta

lukioilta

Tra

-ksi

lukioksi

lukioiksi

Ess

-na

lukiona

lukioina

Abe

-tta

lukiotta

lukioitta

Com

-ne

-

lukioine

Ins

-in

-

lukioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lukio

lukiot

Par

-ta

lukiota

lukioita

Gen

-n

lukion

lukioitten / lukioiden

Ill

mihin

lukioon

lukioihin

Ine

-ssa

lukiossa

lukioissa

Ela

-sta

lukiosta

lukioista

All

-lle

lukiolle

lukioille

Ade

-lla

lukiolla

lukioilla

Abl

-lta

lukiolta

lukioilta

Tra

-ksi

lukioksi

lukioiksi

Ess

-na

lukiona

lukioina

Abe

-tta

lukiotta

lukioitta

Com

-ne

-

lukioine

Ins

-in

-

lukioin

high school lukio, oppilaitos
senior high school lukio
sixth form lukio
Show more arrow right
tmClass; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; OpenSubtitles; Europarl Lukions-opetus. Educating at senior high schools. Fairvillen lukio. Fairville High. Helvetinmoinen lukio. That's a hell of a middle school. Käytkö lukiota? You go to high school? Lukio on kuin vankila. A high school it's a lot like prison. Lukio ei mennyt hyvin. Look, I didn't do great in high school. Hän käy lukiota. Hey, this kid's in high school. Miten"lukio"kirjoitetaan? How do you spell school? Lukio kestää yleensä kolme vuotta Suomessa. High school usually lasts three years in Finland. Lukio on toisen asteen koulutusmuoto Suomessa. High school is a form of secondary education in Finland. Show more arrow right

Wiktionary

an usually three-year school in the Finnish school system that prepares the students for academic studies (grades 10 to 12); corresponds to gymnasium (Europe), senior high school (US) and high school in some other places Show more arrow right In the current Finnish school system lukio is preceded by nine years of peruskoulu. Until the 1970s there were four years of kansakoulu followed by five years of keskikoulu. Keskikoulu and lukio were together called oppikoulu. Those who did not pass the exam for oppikoulu continued in kansakoulu and kansalaiskoulu for another four to five years. Show more arrow right aikuislukioerikoislukioiltalukiokesälukiolukiokynnyslukioluokkalukiotodistusmusiikkilukiopoikalukiotaidelukiotekniikkalukiotyttölukiourheilulukio Show more arrow right Coined by Finnish linguist and author Reinhold von Becker, most likely as luk- +‎ -io, However, Latin Lycēum (from Ancient Greek Λύκειον (Lúkeion), compare English lyceum, Finnish lyseo) is possibly also related, and the possibility of the word being a phono-semantic matching cannot be ruled out. Show more arrow right

Wikipedia

Gymnasium (school) A gymnasium is a type of school with a strong emphasis on academic learning, and providing advanced secondary education in some parts of Europe comparable to British grammar schools, sixth form colleges and US preparatory high schools. In its current meaning, it usually refers to secondary schools focused on preparing students to enter a university for advanced academic study. Before the 20th century, the system of gymnasiums was a widespread feature of educational systems throughout many countries of central, north, eastern and southern Europe. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lukioni

lukioni

lukiosi

lukiosi

lukionsa

lukionsa

Par

-ta

lukiotani

lukioitani

lukiotasi

lukioitasi

lukiotansa / lukiotaan

lukioitansa / lukioitaan

Gen

-n

lukioni

lukioitteni / lukioideni

lukiosi

lukioittesi / lukioidesi

lukionsa

lukioittensa / lukioidensa

Ill

mihin

lukiooni

lukioihini

lukioosi

lukioihisi

lukioonsa

lukioihinsa

Ine

-ssa

lukiossani

lukioissani

lukiossasi

lukioissasi

lukiossansa / lukiossaan

lukioissansa / lukioissaan

Ela

-sta

lukiostani

lukioistani

lukiostasi

lukioistasi

lukiostansa / lukiostaan

lukioistansa / lukioistaan

All

-lle

lukiolleni

lukioilleni

lukiollesi

lukioillesi

lukiollensa / lukiolleen

lukioillensa / lukioillean

Ade

-lla

lukiollani

lukioillani

lukiollasi

lukioillasi

lukiollansa / lukiollaan

lukioillansa / lukioillaan

Abl

-lta

lukioltani

lukioiltani

lukioltasi

lukioiltasi

lukioltansa / lukioltaan

lukioiltansa / lukioiltaan

Tra

-ksi

lukiokseni

lukioikseni

lukioksesi

lukioiksesi

lukioksensa / lukiokseen

lukioiksensa / lukioikseen

Ess

-na

lukionani

lukioinani

lukionasi

lukioinasi

lukionansa / lukionaan

lukioinansa / lukioinaan

Abe

-tta

lukiottani

lukioittani

lukiottasi

lukioittasi

lukiottansa / lukiottaan

lukioittansa / lukioittaan

Com

-ne

-

lukioineni

-

lukioinesi

-

lukioinensa / lukioineen

Singular

Plural

Nom

-

lukioni

lukiosi

lukionsa

lukioni

lukiosi

lukionsa

Par

-ta

lukiotani

lukiotasi

lukiotansa / lukiotaan

lukioitani

lukioitasi

lukioitansa / lukioitaan

Gen

-n

lukioni

lukiosi

lukionsa

lukioitteni / lukioideni

lukioittesi / lukioidesi

lukioittensa / lukioidensa

Ill

mihin

lukiooni

lukioosi

lukioonsa

lukioihini

lukioihisi

lukioihinsa

Ine

-ssa

lukiossani

lukiossasi

lukiossansa / lukiossaan

lukioissani

lukioissasi

lukioissansa / lukioissaan

Ela

-sta

lukiostani

lukiostasi

lukiostansa / lukiostaan

lukioistani

lukioistasi

lukioistansa / lukioistaan

All

-lle

lukiolleni

lukiollesi

lukiollensa / lukiolleen

lukioilleni

lukioillesi

lukioillensa / lukioillean

Ade

-lla

lukiollani

lukiollasi

lukiollansa / lukiollaan

lukioillani

lukioillasi

lukioillansa / lukioillaan

Abl

-lta

lukioltani

lukioltasi

lukioltansa / lukioltaan

lukioiltani

lukioiltasi

lukioiltansa / lukioiltaan

Tra

-ksi

lukiokseni

lukioksesi

lukioksensa / lukiokseen

lukioikseni

lukioiksesi

lukioiksensa / lukioikseen

Ess

-na

lukionani

lukionasi

lukionansa / lukionaan

lukioinani

lukioinasi

lukioinansa / lukioinaan

Abe

-tta

lukiottani

lukiottasi

lukiottansa / lukiottaan

lukioittani

lukioittasi

lukioittansa / lukioittaan

Com

-ne

-

-

-

lukioineni

lukioinesi

lukioinensa / lukioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lukiomme

lukiomme

lukionne

lukionne

lukionsa

lukionsa

Par

-ta

lukiotamme

lukioitamme

lukiotanne

lukioitanne

lukiotansa / lukiotaan

lukioitansa / lukioitaan

Gen

-n

lukiomme

lukioittemme / lukioidemme

lukionne

lukioittenne / lukioidenne

lukionsa

lukioittensa / lukioidensa

Ill

mihin

lukioomme

lukioihimme

lukioonne

lukioihinne

lukioonsa

lukioihinsa

Ine

-ssa

lukiossamme

lukioissamme

lukiossanne

lukioissanne

lukiossansa / lukiossaan

lukioissansa / lukioissaan

Ela

-sta

lukiostamme

lukioistamme

lukiostanne

lukioistanne

lukiostansa / lukiostaan

lukioistansa / lukioistaan

All

-lle

lukiollemme

lukioillemme

lukiollenne

lukioillenne

lukiollensa / lukiolleen

lukioillensa / lukioillean

Ade

-lla

lukiollamme

lukioillamme

lukiollanne

lukioillanne

lukiollansa / lukiollaan

lukioillansa / lukioillaan

Abl

-lta

lukioltamme

lukioiltamme

lukioltanne

lukioiltanne

lukioltansa / lukioltaan

lukioiltansa / lukioiltaan

Tra

-ksi

lukioksemme

lukioiksemme

lukioksenne

lukioiksenne

lukioksensa / lukiokseen

lukioiksensa / lukioikseen

Ess

-na

lukionamme

lukioinamme

lukionanne

lukioinanne

lukionansa / lukionaan

lukioinansa / lukioinaan

Abe

-tta

lukiottamme

lukioittamme

lukiottanne

lukioittanne

lukiottansa / lukiottaan

lukioittansa / lukioittaan

Com

-ne

-

lukioinemme

-

lukioinenne

-

lukioinensa / lukioineen

Singular

Plural

Nom

-

lukiomme

lukionne

lukionsa

lukiomme

lukionne

lukionsa

Par

-ta

lukiotamme

lukiotanne

lukiotansa / lukiotaan

lukioitamme

lukioitanne

lukioitansa / lukioitaan

Gen

-n

lukiomme

lukionne

lukionsa

lukioittemme / lukioidemme

lukioittenne / lukioidenne

lukioittensa / lukioidensa

Ill

mihin

lukioomme

lukioonne

lukioonsa

lukioihimme

lukioihinne

lukioihinsa

Ine

-ssa

lukiossamme

lukiossanne

lukiossansa / lukiossaan

lukioissamme

lukioissanne

lukioissansa / lukioissaan

Ela

-sta

lukiostamme

lukiostanne

lukiostansa / lukiostaan

lukioistamme

lukioistanne

lukioistansa / lukioistaan

All

-lle

lukiollemme

lukiollenne

lukiollensa / lukiolleen

lukioillemme

lukioillenne

lukioillensa / lukioillean

Ade

-lla

lukiollamme

lukiollanne

lukiollansa / lukiollaan

lukioillamme

lukioillanne

lukioillansa / lukioillaan

Abl

-lta

lukioltamme

lukioltanne

lukioltansa / lukioltaan

lukioiltamme

lukioiltanne

lukioiltansa / lukioiltaan

Tra

-ksi

lukioksemme

lukioksenne

lukioksensa / lukiokseen

lukioiksemme

lukioiksenne

lukioiksensa / lukioikseen

Ess

-na

lukionamme

lukionanne

lukionansa / lukionaan

lukioinamme

lukioinanne

lukioinansa / lukioinaan

Abe

-tta

lukiottamme

lukiottanne

lukiottansa / lukiottaan

lukioittamme

lukioittanne

lukioittansa / lukioittaan

Com

-ne

-

-

-

lukioinemme

lukioinenne

lukioinensa / lukioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luokki

luokit

Par

-ta

luokkia

luokkeja

Gen

-n

luokin

luokkien

Ill

mihin

luokkiin

luokkeihin

Ine

-ssa

luokissa

luokeissa

Ela

-sta

luokista

luokeista

All

-lle

luokille

luokeille

Ade

-lla

luokilla

luokeilla

Abl

-lta

luokilta

luokeilta

Tra

-ksi

luokiksi

luokeiksi

Ess

-na

luokkina

luokkeina

Abe

-tta

luokitta

luokeitta

Com

-ne

-

luokkeine

Ins

-in

-

luokein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luokki

luokit

Par

-ta

luokkia

luokkeja

Gen

-n

luokin

luokkien

Ill

mihin

luokkiin

luokkeihin

Ine

-ssa

luokissa

luokeissa

Ela

-sta

luokista

luokeista

All

-lle

luokille

luokeille

Ade

-lla

luokilla

luokeilla

Abl

-lta

luokilta

luokeilta

Tra

-ksi

luokiksi

luokeiksi

Ess

-na

luokkina

luokkeina

Abe

-tta

luokitta

luokeitta

Com

-ne

-

luokkeine

Ins

-in

-

luokein

shaft bow
Show more arrow right
Europarl; Europarl v7; Tatoeba; OPUS; OpenSubtitles; Tanzil Luokki on Suomen kansalliskukka. Luokki is the national flower of Finland. Luokki kukkii keväällä kauniisti. The luokki blooms beautifully in the spring. Luokki ovat täynnä opiskelijoita. The lecture halls are full of students. Menin luokkiin ajoissa. I arrived to the classes on time. Hän kumarsi luokilleen. He bowed to his horses. Luokki kasvaa yleensä kosteissa metsissä. The luokki usually grows in moist forests. Voimme nähdä, että luokki on kaunis kukka. We can see that the luokki is a beautiful flower. Voimme mennä luokkiin yhdessä. We can go to the classrooms together. Luokkiin tuli uusia oppilaita. New students came to the classes. Hän lähetti ratsunsa luokilleen. He sent his horse back to its stall. Show more arrow right

Wiktionary

shaft bow Show more arrow right luokka (in Western dialects)vemmel, vempele Show more arrow right Borrowed from Old East Slavic [Term?] (compare Russian лук (luk, “bow”)), from Proto-Slavic lǫkъ. Show more arrow right

Wikipedia

Shaft bow A shaft bow is an element of horse harness that is attached to the front of the shafts of a horse-drawn vehicle and joins them by arching high above the neck of the horse. Use of the shaft bow is widespread in the area east of the Baltic Sea (Russia, Finland and the eastern Baltic countries). A shaft bow is also used in traditional harness in Sicily. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luokkini

luokkini

luokkisi

luokkisi

luokkinsa

luokkinsa

Par

-ta

luokkiani

luokkejani

luokkiasi

luokkejasi

luokkiansa / luokkiaan

luokkejansa / luokkejaan

Gen

-n

luokkini

luokkieni

luokkisi

luokkiesi

luokkinsa

luokkiensa

Ill

mihin

luokkiini

luokkeihini

luokkiisi

luokkeihisi

luokkiinsa

luokkeihinsa

Ine

-ssa

luokissani

luokeissani

luokissasi

luokeissasi

luokissansa / luokissaan

luokeissansa / luokeissaan

Ela

-sta

luokistani

luokeistani

luokistasi

luokeistasi

luokistansa / luokistaan

luokeistansa / luokeistaan

All

-lle

luokilleni

luokeilleni

luokillesi

luokeillesi

luokillensa / luokilleen

luokeillensa / luokeillean

Ade

-lla

luokillani

luokeillani

luokillasi

luokeillasi

luokillansa / luokillaan

luokeillansa / luokeillaan

Abl

-lta

luokiltani

luokeiltani

luokiltasi

luokeiltasi

luokiltansa / luokiltaan

luokeiltansa / luokeiltaan

Tra

-ksi

luokikseni

luokeikseni

luokiksesi

luokeiksesi

luokiksensa / luokikseen

luokeiksensa / luokeikseen

Ess

-na

luokkinani

luokkeinani

luokkinasi

luokkeinasi

luokkinansa / luokkinaan

luokkeinansa / luokkeinaan

Abe

-tta

luokittani

luokeittani

luokittasi

luokeittasi

luokittansa / luokittaan

luokeittansa / luokeittaan

Com

-ne

-

luokkeineni

-

luokkeinesi

-

luokkeinensa / luokkeineen

Singular

Plural

Nom

-

luokkini

luokkisi

luokkinsa

luokkini

luokkisi

luokkinsa

Par

-ta

luokkiani

luokkiasi

luokkiansa / luokkiaan

luokkejani

luokkejasi

luokkejansa / luokkejaan

Gen

-n

luokkini

luokkisi

luokkinsa

luokkieni

luokkiesi

luokkiensa

Ill

mihin

luokkiini

luokkiisi

luokkiinsa

luokkeihini

luokkeihisi

luokkeihinsa

Ine

-ssa

luokissani

luokissasi

luokissansa / luokissaan

luokeissani

luokeissasi

luokeissansa / luokeissaan

Ela

-sta

luokistani

luokistasi

luokistansa / luokistaan

luokeistani

luokeistasi

luokeistansa / luokeistaan

All

-lle

luokilleni

luokillesi

luokillensa / luokilleen

luokeilleni

luokeillesi

luokeillensa / luokeillean

Ade

-lla

luokillani

luokillasi

luokillansa / luokillaan

luokeillani

luokeillasi

luokeillansa / luokeillaan

Abl

-lta

luokiltani

luokiltasi

luokiltansa / luokiltaan

luokeiltani

luokeiltasi

luokeiltansa / luokeiltaan

Tra

-ksi

luokikseni

luokiksesi

luokiksensa / luokikseen

luokeikseni

luokeiksesi

luokeiksensa / luokeikseen

Ess

-na

luokkinani

luokkinasi

luokkinansa / luokkinaan

luokkeinani

luokkeinasi

luokkeinansa / luokkeinaan

Abe

-tta

luokittani

luokittasi

luokittansa / luokittaan

luokeittani

luokeittasi

luokeittansa / luokeittaan

Com

-ne

-

-

-

luokkeineni

luokkeinesi

luokkeinensa / luokkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luokkimme

luokkimme

luokkinne

luokkinne

luokkinsa

luokkinsa

Par

-ta

luokkiamme

luokkejamme

luokkianne

luokkejanne

luokkiansa / luokkiaan

luokkejansa / luokkejaan

Gen

-n

luokkimme

luokkiemme

luokkinne

luokkienne

luokkinsa

luokkiensa

Ill

mihin

luokkiimme

luokkeihimme

luokkiinne

luokkeihinne

luokkiinsa

luokkeihinsa

Ine

-ssa

luokissamme

luokeissamme

luokissanne

luokeissanne

luokissansa / luokissaan

luokeissansa / luokeissaan

Ela

-sta

luokistamme

luokeistamme

luokistanne

luokeistanne

luokistansa / luokistaan

luokeistansa / luokeistaan

All

-lle

luokillemme

luokeillemme

luokillenne

luokeillenne

luokillensa / luokilleen

luokeillensa / luokeillean

Ade

-lla

luokillamme

luokeillamme

luokillanne

luokeillanne

luokillansa / luokillaan

luokeillansa / luokeillaan

Abl

-lta

luokiltamme

luokeiltamme

luokiltanne

luokeiltanne

luokiltansa / luokiltaan

luokeiltansa / luokeiltaan

Tra

-ksi

luokiksemme

luokeiksemme

luokiksenne

luokeiksenne

luokiksensa / luokikseen

luokeiksensa / luokeikseen

Ess

-na

luokkinamme

luokkeinamme

luokkinanne

luokkeinanne

luokkinansa / luokkinaan

luokkeinansa / luokkeinaan

Abe

-tta

luokittamme

luokeittamme

luokittanne

luokeittanne

luokittansa / luokittaan

luokeittansa / luokeittaan

Com

-ne

-

luokkeinemme

-

luokkeinenne

-

luokkeinensa / luokkeineen

Singular

Plural

Nom

-

luokkimme

luokkinne

luokkinsa

luokkimme

luokkinne

luokkinsa

Par

-ta

luokkiamme

luokkianne

luokkiansa / luokkiaan

luokkejamme

luokkejanne

luokkejansa / luokkejaan

Gen

-n

luokkimme

luokkinne

luokkinsa

luokkiemme

luokkienne

luokkiensa

Ill

mihin

luokkiimme

luokkiinne

luokkiinsa

luokkeihimme

luokkeihinne

luokkeihinsa

Ine

-ssa

luokissamme

luokissanne

luokissansa / luokissaan

luokeissamme

luokeissanne

luokeissansa / luokeissaan

Ela

-sta

luokistamme

luokistanne

luokistansa / luokistaan

luokeistamme

luokeistanne

luokeistansa / luokeistaan

All

-lle

luokillemme

luokillenne

luokillensa / luokilleen

luokeillemme

luokeillenne

luokeillensa / luokeillean

Ade

-lla

luokillamme

luokillanne

luokillansa / luokillaan

luokeillamme

luokeillanne

luokeillansa / luokeillaan

Abl

-lta

luokiltamme

luokiltanne

luokiltansa / luokiltaan

luokeiltamme

luokeiltanne

luokeiltansa / luokeiltaan

Tra

-ksi

luokiksemme

luokiksenne

luokiksensa / luokikseen

luokeiksemme

luokeiksenne

luokeiksensa / luokeikseen

Ess

-na

luokkinamme

luokkinanne

luokkinansa / luokkinaan

luokkeinamme

luokkeinanne

luokkeinansa / luokkeinaan

Abe

-tta

luokittamme

luokittanne

luokittansa / luokittaan

luokeittamme

luokeittanne

luokeittansa / luokeittaan

Com

-ne

-

-

-

luokkeinemme

luokkeinenne

luokkeinensa / luokkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luokka

luokat

Par

-ta

luokkaa

luokkia

Gen

-n

luokan

luokkien

Ill

mihin

luokkaan

luokkiin

Ine

-ssa

luokassa

luokissa

Ela

-sta

luokasta

luokista

All

-lle

luokalle

luokille

Ade

-lla

luokalla

luokilla

Abl

-lta

luokalta

luokilta

Tra

-ksi

luokaksi

luokiksi

Ess

-na

luokkana

luokkina

Abe

-tta

luokatta

luokitta

Com

-ne

-

luokkine

Ins

-in

-

luokin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luokka

luokat

Par

-ta

luokkaa

luokkia

Gen

-n

luokan

luokkien

Ill

mihin

luokkaan

luokkiin

Ine

-ssa

luokassa

luokissa

Ela

-sta

luokasta

luokista

All

-lle

luokalle

luokille

Ade

-lla

luokalla

luokilla

Abl

-lta

luokalta

luokilta

Tra

-ksi

luokaksi

luokiksi

Ess

-na

luokkana

luokkina

Abe

-tta

luokatta

luokitta

Com

-ne

-

luokkine

Ins

-in

-

luokin

class luokka, ryhmä, kurssi, oppitunti, tyyli, vuosikurssi
category luokka, kategoria, ryhmä
grade luokka, laatu, arvosana, aste, taso, kaltevuus
range valikoima, alue, sarja, kantama, tuotevalikoima, luokka
rating luokitus, teho, luokka, luottokelpoisuus, normitus, luottokelpoisuusarvio
order järjestys, tilaus, päätös, luokka, veljeskunta, maksumääräys
rank arvo, asema, kenttäväki, rivi, arvoaste, luokka
bracket kannatin, konsoli, sulkumerkki, sulje, ryhmä, luokka
league liiga, liitto, luokka, taso, mitta
denomination nimellisarvo, nimi, nimitys, arvo, uskonlahko, luokka
form muoto, lomake, kunto, hahmo, muodollisuus, luokka
in the order of suunnilleen, luokka, määrästä
on the order of suunnilleen, luokka, tapainen
Show more arrow right
OpenSubtitles; tmClass; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; Tatoeba Kuka on poissa luokassa? Who is absent from the classroom? Kaikki luokassa 35. Included in class 35. Luokka oli täynnä innokkaita oppilaita. The class was full of enthusiastic students. Luokassa on monta oppilasta. There are many students in the class. Olin luokkani priimus. Top of my class. Menen luokkiin joka päivä. I go to classes every day. Luokin mukaan tämä tapaus on suljettu. According to the class, this case is closed. Luokka pidettiin ulkona tänään. The class was held outside today. Luokan priimus. Class valedictorian. Luokka oli hiljainen ja keskittynyt tehtäviinsä. The class was quiet and focused on their tasks. Show more arrow right

Wiktionary

class (group, collection, category or set sharing characteristics or attributes) class, social class (social grouping, based on job, wealth, inheritance etc.) Fin:luokkataisteluEng:class struggle class (category of seats in an airplane, train or other means of mass transportation) Fin:turistiluokka, ensimmäinen luokkaEng:economy class, first class grade (level of pre-collegiate education) Fin:Hän on kahdeksannella luokalla.Eng:He's in the eighth gradeFin:jättää luokalleEng:to retain (hold back a student)Fin:jäädä luokalleEng:to be retained (required to repeat a year) class, school class (group of pre-college students who regularly attend lectures together) class (group of students in a regularly scheduled meeting with a teacher) classroom (statistics) class (grouping of data values in an interval) (mathematics) class (collection of sets definable by a shared property) (taxonomy) class (programming) class Alternative form of luokki (“shaft bow”). Show more arrow right (social class): yhteiskuntaluokka(classroom): luokkahuone Show more arrow right jäädä luokalleluokatonluokitellaluokitteluluokitus Show more arrow right aatelisluokkaaikaluokkaaineluokkaalaluokkaansioluokkaelinkeinoluokkaerikoisluokkaerityisluokkaherrasluokkahintaluokkahuippuluokkaihmisluokkaikäluokkaitsellisluokkajäämaksuluokkakalleusluokkakansanluokkakantokykyluokkakapitalisiluokkakauppiasluokkakehtoluokkakeskiluokkaklinikkaluokkakokoluokkakomentajaluokkakoululuokkakuutosluokkakymppiluokkakärkiluokkalaatuluokkaliikemiesluokkalukioluokkaluksusluokkaluokanopettajaluokanvalvojaluokkadiktatuuriluokkaeroluokkahenkiluokkahuoneluokkajakoluokkakaveriluokkakoeluokkakokoluokkakokousluokkakumppaniluokkakuvaluokkalehtiluokkaopetusluokkarajaluokkaretkiluokkasormusluokkasotaluokkataisteluluokkatietoinenluokkatietoisuusluokkatoveriluokkatoveruusluokkatunneluokkatuntiluokkavaaliluokkavaatimusluokkavaistoluokkavaltaluokkavastakohtaluokkavihaluokkavoittoluokkayhteiskuntamaailmanluokkamatkaluokkamatkustajaluokkamatkustusluokkamestariluokkamusiikkiluokkanollaluokkaorjaluokkapaarialuokkapainoluokkapalkkaluokkapalkkausluokkapalveluskelpoisuusluokkapoikaluokkapääluokkapäättöluokkarinnakkaisluokkaritariluokkasanaluokkasekaluokkasiirtolaisluokkasosiaaliluokkasotilasluokkasuuruusluokkasäästöluokkasäätyläisluokkataivutusluokkatalonpoikaisluokkatapaluokkatarkkailuluokkatorppariluokkatuloluokkaturistiluokkatyttöluokkatyöläisluokkatyöväenluokkatähtiluokkaurheiluluokkavalioluokkavarallisuusluokkaveroluokkaverotusluokkavoittoluokkavuosiluokkaväestöluokkayhdysluokkayhteiskuntaluokkaylimysluokkaylioppilasluokkayläluokka Show more arrow right Originally a variant of luokki. The meaning has abstracted from "shaft bow" → "group of things (attached with a shaft bow)" → "group, class". Show more arrow right

Wikipedia

luokka
biologiassa taksonomian taso luokka
joukko-opin käsite luokka
filosofian käsite luokka
olio-ohjelmoinnin käsite luokka
opetusryhmä ja opetustila erityisesti peruskoulussa ja toisen asteen koulutuksessa Luokka
Laurent Cantetin ohjaama ranskalainen elokuva vuodelta 2008 yhteiskuntaluokka
samassa taloudellisessa ja sosiaalisessa asemassa olevien ihmisten muodostama ryhmä.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luokkani

luokkani

luokkasi

luokkasi

luokkansa

luokkansa

Par

-ta

luokkaani

luokkiani

luokkaasi

luokkiasi

luokkaansa

luokkiansa / luokkiaan

Gen

-n

luokkani

luokkieni

luokkasi

luokkiesi

luokkansa

luokkiensa

Ill

mihin

luokkaani

luokkiini

luokkaasi

luokkiisi

luokkaansa

luokkiinsa

Ine

-ssa

luokassani

luokissani

luokassasi

luokissasi

luokassansa / luokassaan

luokissansa / luokissaan

Ela

-sta

luokastani

luokistani

luokastasi

luokistasi

luokastansa / luokastaan

luokistansa / luokistaan

All

-lle

luokalleni

luokilleni

luokallesi

luokillesi

luokallensa / luokalleen

luokillensa / luokillean

Ade

-lla

luokallani

luokillani

luokallasi

luokillasi

luokallansa / luokallaan

luokillansa / luokillaan

Abl

-lta

luokaltani

luokiltani

luokaltasi

luokiltasi

luokaltansa / luokaltaan

luokiltansa / luokiltaan

Tra

-ksi

luokakseni

luokikseni

luokaksesi

luokiksesi

luokaksensa / luokakseen

luokiksensa / luokikseen

Ess

-na

luokkanani

luokkinani

luokkanasi

luokkinasi

luokkanansa / luokkanaan

luokkinansa / luokkinaan

Abe

-tta

luokattani

luokittani

luokattasi

luokittasi

luokattansa / luokattaan

luokittansa / luokittaan

Com

-ne

-

luokkineni

-

luokkinesi

-

luokkinensa / luokkineen

Singular

Plural

Nom

-

luokkani

luokkasi

luokkansa

luokkani

luokkasi

luokkansa

Par

-ta

luokkaani

luokkaasi

luokkaansa

luokkiani

luokkiasi

luokkiansa / luokkiaan

Gen

-n

luokkani

luokkasi

luokkansa

luokkieni

luokkiesi

luokkiensa

Ill

mihin

luokkaani

luokkaasi

luokkaansa

luokkiini

luokkiisi

luokkiinsa

Ine

-ssa

luokassani

luokassasi

luokassansa / luokassaan

luokissani

luokissasi

luokissansa / luokissaan

Ela

-sta

luokastani

luokastasi

luokastansa / luokastaan

luokistani

luokistasi

luokistansa / luokistaan

All

-lle

luokalleni

luokallesi

luokallensa / luokalleen

luokilleni

luokillesi

luokillensa / luokillean

Ade

-lla

luokallani

luokallasi

luokallansa / luokallaan

luokillani

luokillasi

luokillansa / luokillaan

Abl

-lta

luokaltani

luokaltasi

luokaltansa / luokaltaan

luokiltani

luokiltasi

luokiltansa / luokiltaan

Tra

-ksi

luokakseni

luokaksesi

luokaksensa / luokakseen

luokikseni

luokiksesi

luokiksensa / luokikseen

Ess

-na

luokkanani

luokkanasi

luokkanansa / luokkanaan

luokkinani

luokkinasi

luokkinansa / luokkinaan

Abe

-tta

luokattani

luokattasi

luokattansa / luokattaan

luokittani

luokittasi

luokittansa / luokittaan

Com

-ne

-

-

-

luokkineni

luokkinesi

luokkinensa / luokkineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luokkamme

luokkamme

luokkanne

luokkanne

luokkansa

luokkansa

Par

-ta

luokkaamme

luokkiamme

luokkaanne

luokkianne

luokkaansa

luokkiansa / luokkiaan

Gen

-n

luokkamme

luokkiemme

luokkanne

luokkienne

luokkansa

luokkiensa

Ill

mihin

luokkaamme

luokkiimme

luokkaanne

luokkiinne

luokkaansa

luokkiinsa

Ine

-ssa

luokassamme

luokissamme

luokassanne

luokissanne

luokassansa / luokassaan

luokissansa / luokissaan

Ela

-sta

luokastamme

luokistamme

luokastanne

luokistanne

luokastansa / luokastaan

luokistansa / luokistaan

All

-lle

luokallemme

luokillemme

luokallenne

luokillenne

luokallensa / luokalleen

luokillensa / luokillean

Ade

-lla

luokallamme

luokillamme

luokallanne

luokillanne

luokallansa / luokallaan

luokillansa / luokillaan

Abl

-lta

luokaltamme

luokiltamme

luokaltanne

luokiltanne

luokaltansa / luokaltaan

luokiltansa / luokiltaan

Tra

-ksi

luokaksemme

luokiksemme

luokaksenne

luokiksenne

luokaksensa / luokakseen

luokiksensa / luokikseen

Ess

-na

luokkanamme

luokkinamme

luokkananne

luokkinanne

luokkanansa / luokkanaan

luokkinansa / luokkinaan

Abe

-tta

luokattamme

luokittamme

luokattanne

luokittanne

luokattansa / luokattaan

luokittansa / luokittaan

Com

-ne

-

luokkinemme

-

luokkinenne

-

luokkinensa / luokkineen

Singular

Plural

Nom

-

luokkamme

luokkanne

luokkansa

luokkamme

luokkanne

luokkansa

Par

-ta

luokkaamme

luokkaanne

luokkaansa

luokkiamme

luokkianne

luokkiansa / luokkiaan

Gen

-n

luokkamme

luokkanne

luokkansa

luokkiemme

luokkienne

luokkiensa

Ill

mihin

luokkaamme

luokkaanne

luokkaansa

luokkiimme

luokkiinne

luokkiinsa

Ine

-ssa

luokassamme

luokassanne

luokassansa / luokassaan

luokissamme

luokissanne

luokissansa / luokissaan

Ela

-sta

luokastamme

luokastanne

luokastansa / luokastaan

luokistamme

luokistanne

luokistansa / luokistaan

All

-lle

luokallemme

luokallenne

luokallensa / luokalleen

luokillemme

luokillenne

luokillensa / luokillean

Ade

-lla

luokallamme

luokallanne

luokallansa / luokallaan

luokillamme

luokillanne

luokillansa / luokillaan

Abl

-lta

luokaltamme

luokaltanne

luokaltansa / luokaltaan

luokiltamme

luokiltanne

luokiltansa / luokiltaan

Tra

-ksi

luokaksemme

luokaksenne

luokaksensa / luokakseen

luokiksemme

luokiksenne

luokiksensa / luokikseen

Ess

-na

luokkanamme

luokkananne

luokkanansa / luokkanaan

luokkinamme

luokkinanne

luokkinansa / luokkinaan

Abe

-tta

luokattamme

luokattanne

luokattansa / luokattaan

luokittamme

luokittanne

luokittansa / luokittaan

Com

-ne

-

-

-

luokkinemme

luokkinenne

luokkinensa / luokkineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept