logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lantainen, adjective

Word analysis
lantaisille

lantaisille

lantainen

Adjective, Plural Allative

lanta

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Allative

lanta

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Allative

Report an issue

Wiktionary

covered in manure Show more arrow right lanta +‎ -inen Show more arrow right
manure
Show more arrow right
jw2019; ParaCrawl Corpus 17 Osoittautuuko kristikunta tänä nykyisenä ns. aivojen aikakautena niin viisaaksi, että se kieltäytyy uhraamasta palvovaa suitsutusta kaikenkaltaisille inhottaville matelijain ja karjaeläinten kuville ja kaikenkaltaisille lantaisille epäjumalille, joille nuo Israelin 70 vanhinta suitsuttivat? 17 Today, in this so-called Brain Age, does Christendom show herself so smart as to keep from offering up the incense of worship to “every representation of creeping things and loathsome beasts, and all the dungy idols,” such as those seventy elders of Israel were perfuming? Miten Jehova on puhdistanut ennallistetun jäännöksensä jopalantaisista epäjumalista”, ja millaisen sydämen hän on antanut sen jäsenille? How has Jehovah cleansed his restored remnant, even from “ dungy idols,” and what kind of “heart” has he given them? Näin sinulle tehdään sentähden, että uskottomana juoksit pakanain perässä, että saastutit itsesi heidän kivijumalillansa [lantaisilla epäjumalillaan, Um]. There will be a doing of these things to you because of your going like a prostitute after the nations, on account of the fact that you defiled yourself with their dungy idols. Jehova antoi anteeksi heidän rikkomuksensa ja puhdisti heidät maailmallisen kansallismielisyydenlantaisista epäjumalistaja muista uskonnollisista iljettävyyksistä. Jehovah forgave their transgressions and cleansed them of the “ dungy idols” of worldly nationalism and other religiously disgusting things. Ja minä vihmon teidän päällenne puhdasta vettä, niin että te puhdistutte; kaikista saastaisuuksistanne ja kaikista kivijumalistanne [lantaisista epäjumalistanne, Um] minä teidät puhdistan. And I will sprinkle upon you clean water, and you will become clean; from all your impurities and from all your dungy idols I shall cleanse you. 14 Niin minä menin ja näin, ja katso: kaikenkaltaisia inhottavia matelijain ja karjaeläinten kuvia ja kaikenkaltaisia Israelin heimon kivijumalia [lantaisia epäjumalia, Um] oli piirretty seinään yltympäri. 14 “So I went in and began to see, and, look! there was every representation of creeping things and loathsome beasts, and all the dungy idols of the house of Israel, the carving being upon the wall all round about. Ja hän antautui haureuteen näiden kanssa, jotka olivat Assurin valiopoikia kaikki; ja keitä vain hän himoitsi, niiden kaikkien kanssa hän saastutti itsensä kaikilla heidän kivijumalillaan [lantaisilla epäjumalillaan, Um]. And she continued giving forth her prostitutions upon them, the choicest sons of Assyria all of them; and with all those after whom she lusted—with their dungy idols—she defiled herself. Nuo turmeltuneet uhrikukkulat, alttarit, suitsutustelineet ja lantaiset epäjumalat häpäisivät sen, kun taas Jehovan temppeli siellä palvonnassa avustavine papistoineen oli jätetty huomioon ottamatta ainoana oikeana palvontapaikkana! Desecrated by those corrupt high places, altars, incense stands, dungy idols, whereas Jehovah's temple was ignored as the only right place of worship with the help of his priesthood there! Katselivat he yli lantaisen tarhan, yli olkisen ometan, yli kivisen mäen, yli peltojen ja niittujen, aina Lemmilän kaukaiseen suohon, jonka kohdalla, ylhäällä pilvien rajalla, sinkoilivat joutsenet, kiertoilivat sinne, tänne muuttoretkellänsä eteläisiin maihin. They stared over the dung -covered yard, over the straw-littered cowhouse, over a stony hill, over fields and meadows right to the distant bog called Lemmilä, over which, high under the clouds, the wild swans flashed, wheeling here and there on their migration to the lands of the south. Samoin kuin muinainen Ohola ja Oholiba panivat poikansa kulkemaan väärän jumalan Moolokin lantaisen epäjumalankuvan uhritulen läpi, niin myös kristikunnan lahkot ovat panneet poikansa vuodattamaan vertaan uhrina verenhimoiselle Marsns-jumalalle, roomalaisten sodanjumalalle. As the ancient Oholah and Oholibah made their sons pass through the sacrificial fire to the dungy idol image of the false god Molech, so the sects of Christendom have caused their sons to shed their blood in sacrifice to the bloodthirsty god Mars, the Roman god of war. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

lantainen

lantaiset

Par

-ta

lantaista

lantaisia

Gen

-n

lantaisen

lantaisien / lantaisten

Ill

mihin

lantaiseen

lantaisiin

Ine

-ssa

lantaisessa

lantaisissa

Ela

-sta

lantaisesta

lantaisista

All

-lle

lantaiselle

lantaisille

Ade

-lla

lantaisella

lantaisilla

Abl

-lta

lantaiselta

lantaisilta

Tra

-ksi

lantaiseksi

lantaisiksi

Ess

-na

lantaisena / lantaisna

lantaisina

Abe

-tta

lantaisetta

lantaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lantaisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

lantainen

lantaiset

Par

-ta

lantaista

lantaisia

Gen

-n

lantaisen

lantaisien / lantaisten

Ill

mihin

lantaiseen

lantaisiin

Ine

-ssa

lantaisessa

lantaisissa

Ela

-sta

lantaisesta

lantaisista

All

-lle

lantaiselle

lantaisille

Ade

-lla

lantaisella

lantaisilla

Abl

-lta

lantaiselta

lantaisilta

Tra

-ksi

lantaiseksi

lantaisiksi

Ess

-na

lantaisena / lantaisna

lantaisina

Abe

-tta

lantaisetta

lantaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lantaisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

lantaisempi

lantaisemmat

Par

-ta

lantaisempaa

lantaisempia

Gen

-n

lantaisemman

lantaisempien

Ill

mihin

lantaisempiin

lantaisempiin

Ine

-ssa

lantaisemmassa

lantaisemmissa

Ela

-sta

lantaisemmasta

lantaisemmista

All

-lle

lantaisemmalle

lantaisemmille

Ade

-lla

lantaisemmalla

lantaisemmilla

Abl

-lta

lantaisemmalta

lantaisemmilta

Tra

-ksi

lantaisemmaksi

lantaisemmiksi

Ess

-na

lantaisempana

lantaisempina

Abe

-tta

lantaisemmatta

lantaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lantaisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

lantaisempi

lantaisemmat

Par

-ta

lantaisempaa

lantaisempia

Gen

-n

lantaisemman

lantaisempien

Ill

mihin

lantaisempiin

lantaisempiin

Ine

-ssa

lantaisemmassa

lantaisemmissa

Ela

-sta

lantaisemmasta

lantaisemmista

All

-lle

lantaisemmalle

lantaisemmille

Ade

-lla

lantaisemmalla

lantaisemmilla

Abl

-lta

lantaisemmalta

lantaisemmilta

Tra

-ksi

lantaisemmaksi

lantaisemmiksi

Ess

-na

lantaisempana

lantaisempina

Abe

-tta

lantaisemmatta

lantaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lantaisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

lantaisin

lantaisimmat

Par

-ta

lantaisinta

lantaisimpia

Gen

-n

lantaisimman

lantaisinten / lantaisimpien

Ill

mihin

lantaisimpaan

lantaisimpiin

Ine

-ssa

lantaisimmassa

lantaisimmissa

Ela

-sta

lantaisimmasta

lantaisimmista

All

-lle

lantaisimmalle

lantaisimmille

Ade

-lla

lantaisimmalla

lantaisimmilla

Abl

-lta

lantaisimmalta

lantaisimmilta

Tra

-ksi

lantaisimmaksi

lantaisimmiksi

Ess

-na

lantaisimpana

lantaisimpina

Abe

-tta

lantaisimmatta

lantaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lantaisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

lantaisin

lantaisimmat

Par

-ta

lantaisinta

lantaisimpia

Gen

-n

lantaisimman

lantaisinten / lantaisimpien

Ill

mihin

lantaisimpaan

lantaisimpiin

Ine

-ssa

lantaisimmassa

lantaisimmissa

Ela

-sta

lantaisimmasta

lantaisimmista

All

-lle

lantaisimmalle

lantaisimmille

Ade

-lla

lantaisimmalla

lantaisimmilla

Abl

-lta

lantaisimmalta

lantaisimmilta

Tra

-ksi

lantaisimmaksi

lantaisimmiksi

Ess

-na

lantaisimpana

lantaisimpina

Abe

-tta

lantaisimmatta

lantaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lantaisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lanta

lannat

Par

-ta

lantaa

lantoja

Gen

-n

lannan

lantojen

Ill

mihin

lantaan

lantoihin

Ine

-ssa

lannassa

lannoissa

Ela

-sta

lannasta

lannoista

All

-lle

lannalle

lannoille

Ade

-lla

lannalla

lannoilla

Abl

-lta

lannalta

lannoilta

Tra

-ksi

lannaksi

lannoiksi

Ess

-na

lantana

lantoina

Abe

-tta

lannatta

lannoitta

Com

-ne

-

lantoine

Ins

-in

-

lannoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lanta

lannat

Par

-ta

lantaa

lantoja

Gen

-n

lannan

lantojen

Ill

mihin

lantaan

lantoihin

Ine

-ssa

lannassa

lannoissa

Ela

-sta

lannasta

lannoista

All

-lle

lannalle

lannoille

Ade

-lla

lannalla

lannoilla

Abl

-lta

lannalta

lannoilta

Tra

-ksi

lannaksi

lannoiksi

Ess

-na

lantana

lantoina

Abe

-tta

lannatta

lannoitta

Com

-ne

-

lantoine

Ins

-in

-

lannoin

manure lanta, lannoite
dung lanta, sonta
muck sonta, lika, lanta, törky
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; SETimes parallel corpus; EuroParl2021; not-set; eurlex-diff-2018-06-20; jw2019; Literature Lanta haisee pahalle. The manure smells bad. Lanta vai viini? Dung, or wine? Lanta on hyvä lannoite puutarhassa. The manure is a good fertilizer in the garden. Lanta levitettiin pellolle keväällä. The manure was spread on the field in the spring. Käsittelemätön lanta. Unprocessed manure. Eläinten ulosteet, virtsa ja lanta. Animal faeces, urine and manure. Kasa aasin lantaa. Pile of donkey dung. Ostettu lanta. Purchased manure. Hän ei muista lantaa. He does not remember dung. Panin sinut siihen, että lanta mädättäisi sinut. I put you here so the muck would devour you. Show more arrow right

Wiktionary

Animal feces used as fertilizer; manure, dung. Show more arrow right Variant of lansi (“low-lying land”), possibly by backformation from dialectal lantea (“fertile, of land”). Semantic development has probably been through "fertile soil, material used as fertilizer". Attested since the early 18th century. From Sami (compare e.g. Northern Sami láddi), from North Germanic (compare e.g. Swedish land). Show more arrow right

Wikipedia

Feces Feces (or faeces) is the solid or semisolid remains of food that was not digested in the small intestine, and has been broken down by bacteria in the large intestine. Feces contains a relatively small amount of metabolic waste products such as bacterially altered bilirubin, and dead epithelial cells from the lining of the gut. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lantani

lantani

lantasi

lantasi

lantansa

lantansa

Par

-ta

lantaani

lantojani

lantaasi

lantojasi

lantaansa

lantojansa / lantojaan

Gen

-n

lantani

lantojeni

lantasi

lantojesi

lantansa

lantojensa

Ill

mihin

lantaani

lantoihini

lantaasi

lantoihisi

lantaansa

lantoihinsa

Ine

-ssa

lannassani

lannoissani

lannassasi

lannoissasi

lannassansa / lannassaan

lannoissansa / lannoissaan

Ela

-sta

lannastani

lannoistani

lannastasi

lannoistasi

lannastansa / lannastaan

lannoistansa / lannoistaan

All

-lle

lannalleni

lannoilleni

lannallesi

lannoillesi

lannallensa / lannalleen

lannoillensa / lannoillean

Ade

-lla

lannallani

lannoillani

lannallasi

lannoillasi

lannallansa / lannallaan

lannoillansa / lannoillaan

Abl

-lta

lannaltani

lannoiltani

lannaltasi

lannoiltasi

lannaltansa / lannaltaan

lannoiltansa / lannoiltaan

Tra

-ksi

lannakseni

lannoikseni

lannaksesi

lannoiksesi

lannaksensa / lannakseen

lannoiksensa / lannoikseen

Ess

-na

lantanani

lantoinani

lantanasi

lantoinasi

lantanansa / lantanaan

lantoinansa / lantoinaan

Abe

-tta

lannattani

lannoittani

lannattasi

lannoittasi

lannattansa / lannattaan

lannoittansa / lannoittaan

Com

-ne

-

lantoineni

-

lantoinesi

-

lantoinensa / lantoineen

Singular

Plural

Nom

-

lantani

lantasi

lantansa

lantani

lantasi

lantansa

Par

-ta

lantaani

lantaasi

lantaansa

lantojani

lantojasi

lantojansa / lantojaan

Gen

-n

lantani

lantasi

lantansa

lantojeni

lantojesi

lantojensa

Ill

mihin

lantaani

lantaasi

lantaansa

lantoihini

lantoihisi

lantoihinsa

Ine

-ssa

lannassani

lannassasi

lannassansa / lannassaan

lannoissani

lannoissasi

lannoissansa / lannoissaan

Ela

-sta

lannastani

lannastasi

lannastansa / lannastaan

lannoistani

lannoistasi

lannoistansa / lannoistaan

All

-lle

lannalleni

lannallesi

lannallensa / lannalleen

lannoilleni

lannoillesi

lannoillensa / lannoillean

Ade

-lla

lannallani

lannallasi

lannallansa / lannallaan

lannoillani

lannoillasi

lannoillansa / lannoillaan

Abl

-lta

lannaltani

lannaltasi

lannaltansa / lannaltaan

lannoiltani

lannoiltasi

lannoiltansa / lannoiltaan

Tra

-ksi

lannakseni

lannaksesi

lannaksensa / lannakseen

lannoikseni

lannoiksesi

lannoiksensa / lannoikseen

Ess

-na

lantanani

lantanasi

lantanansa / lantanaan

lantoinani

lantoinasi

lantoinansa / lantoinaan

Abe

-tta

lannattani

lannattasi

lannattansa / lannattaan

lannoittani

lannoittasi

lannoittansa / lannoittaan

Com

-ne

-

-

-

lantoineni

lantoinesi

lantoinensa / lantoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lantamme

lantamme

lantanne

lantanne

lantansa

lantansa

Par

-ta

lantaamme

lantojamme

lantaanne

lantojanne

lantaansa

lantojansa / lantojaan

Gen

-n

lantamme

lantojemme

lantanne

lantojenne

lantansa

lantojensa

Ill

mihin

lantaamme

lantoihimme

lantaanne

lantoihinne

lantaansa

lantoihinsa

Ine

-ssa

lannassamme

lannoissamme

lannassanne

lannoissanne

lannassansa / lannassaan

lannoissansa / lannoissaan

Ela

-sta

lannastamme

lannoistamme

lannastanne

lannoistanne

lannastansa / lannastaan

lannoistansa / lannoistaan

All

-lle

lannallemme

lannoillemme

lannallenne

lannoillenne

lannallensa / lannalleen

lannoillensa / lannoillean

Ade

-lla

lannallamme

lannoillamme

lannallanne

lannoillanne

lannallansa / lannallaan

lannoillansa / lannoillaan

Abl

-lta

lannaltamme

lannoiltamme

lannaltanne

lannoiltanne

lannaltansa / lannaltaan

lannoiltansa / lannoiltaan

Tra

-ksi

lannaksemme

lannoiksemme

lannaksenne

lannoiksenne

lannaksensa / lannakseen

lannoiksensa / lannoikseen

Ess

-na

lantanamme

lantoinamme

lantananne

lantoinanne

lantanansa / lantanaan

lantoinansa / lantoinaan

Abe

-tta

lannattamme

lannoittamme

lannattanne

lannoittanne

lannattansa / lannattaan

lannoittansa / lannoittaan

Com

-ne

-

lantoinemme

-

lantoinenne

-

lantoinensa / lantoineen

Singular

Plural

Nom

-

lantamme

lantanne

lantansa

lantamme

lantanne

lantansa

Par

-ta

lantaamme

lantaanne

lantaansa

lantojamme

lantojanne

lantojansa / lantojaan

Gen

-n

lantamme

lantanne

lantansa

lantojemme

lantojenne

lantojensa

Ill

mihin

lantaamme

lantaanne

lantaansa

lantoihimme

lantoihinne

lantoihinsa

Ine

-ssa

lannassamme

lannassanne

lannassansa / lannassaan

lannoissamme

lannoissanne

lannoissansa / lannoissaan

Ela

-sta

lannastamme

lannastanne

lannastansa / lannastaan

lannoistamme

lannoistanne

lannoistansa / lannoistaan

All

-lle

lannallemme

lannallenne

lannallensa / lannalleen

lannoillemme

lannoillenne

lannoillensa / lannoillean

Ade

-lla

lannallamme

lannallanne

lannallansa / lannallaan

lannoillamme

lannoillanne

lannoillansa / lannoillaan

Abl

-lta

lannaltamme

lannaltanne

lannaltansa / lannaltaan

lannoiltamme

lannoiltanne

lannoiltansa / lannoiltaan

Tra

-ksi

lannaksemme

lannaksenne

lannaksensa / lannakseen

lannoiksemme

lannoiksenne

lannoiksensa / lannoikseen

Ess

-na

lantanamme

lantananne

lantanansa / lantanaan

lantoinamme

lantoinanne

lantoinansa / lantoinaan

Abe

-tta

lannattamme

lannattanne

lannattansa / lannattaan

lannoittamme

lannoittanne

lannoittansa / lannoittaan

Com

-ne

-

-

-

lantoinemme

lantoinenne

lantoinensa / lantoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

father isä, taatto, alkuunpanija
dad isä, isi
sire isä
daddy isä, isi
parent vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi
papa isä, pappa
founding father isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija
padre isä, pappi
pa isä
pop pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus
poppa isä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl - Finnish-English, sentence 15043; Europarl; Opus 2; OpenSubtitles2018.v3; Opus, Tatoeba, sentence #3457284; Tatoeba - Finnish-English, sentence 123456; OpenSubtitles - Finnish-English, sentence 789012 Isä oli aina töissä. Father was always at work. Isä tuli kotiin töistä. Father came home from work. Isäsi on hyvä kokki. Your father is a good cook. Isillänsä on auto. His father has a car. Missä isäni on? Where's my dad? Isiini on paras isä maailmassa. My dad is the best father in the world. Puhuin eilen isääni. I spoke to my father yesterday. Isiä ei näy missään. Dads are nowhere to be seen. Äitini ja isä matkustavat paljon. My mother and father travel a lot. Isä opetti minulle autonkorjausta. Dad taught me how to fix cars. Show more arrow right

Wiktionary

father faija (slang), fade (slang), fatsi (slang), isi (childishly), isukki (childishly), iskä (childishly), iso (poetic, archaic), isäukko (usually of an old father), taatto (archaic) (with capital initial) Father (God) - Show more arrow right isoisyysisällinenisäntä Show more arrow right adoptioisäesi-isäisoisäisähahmoisäinmaaisäjumalaisäkasviisäkummiisämeidänisämeitäisänisäisänkotiisänmaaisänmaallisuusisänmurhaisännimiisänperintöisänpuoleinenisänpäiväisänrakkausisäntunneisänvaltaisänäitiisäpappaisäpuoliisätönisäukkoisävainajaisävanhaisävanhusisäyksilökantaisäkasvatusisäkaupunginisäkirkkoisäkoti-isäkunnanisämaanisämyrskyisäoppi-isäottoisäpehmoisäperheenisärippi-isäviikonloppuisäyksinhuoltajaisääidinisä Show more arrow right From Proto-Finnic icä, from Proto-Uralic ićä. Cognate with Estonian isa, Northern Sami áhčči and Hungarian ős. Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäni

isäsi

isäsi

isänsä

isänsä

Par

-ta

isääni

isiäni

isääsi

isiäsi

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isieni

isäsi

isiesi

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isääni

isiini

isääsi

isiisi

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isissäni

isässäsi

isissäsi

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isistäni

isästäsi

isistäsi

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isilleni

isällesi

isillesi

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isilläni

isälläsi

isilläsi

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isiltäni

isältäsi

isiltäsi

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isikseni

isäksesi

isiksesi

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isinäni

isänäsi

isinäsi

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isittäni

isättäsi

isittäsi

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isineni

-

isinesi

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäsi

isänsä

isäni

isäsi

isänsä

Par

-ta

isääni

isääsi

isäänsä

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isäsi

isänsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isääni

isääsi

isäänsä

isiini

isiisi

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isässäsi

isässänsä / isässään

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isästäsi

isästänsä / isästään

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isällesi

isällensä / isälleen

isilleni

isillesi

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isälläsi

isällänsä / isällään

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isältäsi

isältänsä / isältään

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isäksesi

isäksensä / isäkseen

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isänäsi

isänänsä / isänään

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isättäsi

isättänsä / isättään

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isineni

isinesi

isinensä / isineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isämme

isänne

isänne

isänsä

isänsä

Par

-ta

isäämme

isiämme

isäänne

isiänne

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isiemme

isänne

isienne

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isiimme

isäänne

isiinne

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isissämme

isässänne

isissänne

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isistämme

isästänne

isistänne

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isillemme

isällenne

isillenne

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isillämme

isällänne

isillänne

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isiltämme

isältänne

isiltänne

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isiksemme

isäksenne

isiksenne

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isinämme

isänänne

isinänne

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isittämme

isättänne

isittänne

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isinemme

-

isinenne

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isänne

isänsä

isämme

isänne

isänsä

Par

-ta

isäämme

isäänne

isäänsä

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isänne

isänsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isäänne

isäänsä

isiimme

isiinne

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isässänne

isässänsä / isässään

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isästänne

isästänsä / isästään

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isällenne

isällensä / isälleen

isillemme

isillenne

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isällänne

isällänsä / isällään

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isältänne

isältänsä / isältään

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isäksenne

isäksensä / isäkseen

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isänänne

isänänsä / isänään

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isättänne

isättänsä / isättään

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isinemme

isinenne

isinensä / isineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept