laahaaminen |
Noun, Singular Nominative |
|
Verb, Derivation with suffix minen Singular Nominative |
||
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laahaamiset |
|
Par |
-ta |
laahaamista |
laahaamisia |
Gen |
-n |
laahaamisen |
laahaamisien / laahaamisten |
Ill |
mihin |
laahaamiseen |
laahaamisiin |
Ine |
-ssa |
laahaamisessa |
laahaamisissa |
Ela |
-sta |
laahaamisesta |
laahaamisista |
All |
-lle |
laahaamiselle |
laahaamisille |
Ade |
-lla |
laahaamisella |
laahaamisilla |
Abl |
-lta |
laahaamiselta |
laahaamisilta |
Tra |
-ksi |
laahaamiseksi |
laahaamisiksi |
Ess |
-na |
laahaamisena |
laahaamisina |
Abe |
-tta |
laahaamisetta |
laahaamisitta |
Com |
-ne |
- |
laahaamisine |
Ins |
-in |
- |
laahaamisin |
Singular
Plural
Nom
-
laahaamiset
Par
-ta
laahaamista
laahaamisia
Gen
-n
laahaamisen
laahaamisien / laahaamisten
Ill
mihin
laahaamiseen
laahaamisiin
Ine
-ssa
laahaamisessa
laahaamisissa
Ela
-sta
laahaamisesta
laahaamisista
All
-lle
laahaamiselle
laahaamisille
Ade
-lla
laahaamisella
laahaamisilla
Abl
-lta
laahaamiselta
laahaamisilta
Tra
-ksi
laahaamiseksi
laahaamisiksi
Ess
-na
laahaamisena
laahaamisina
Abe
-tta
laahaamisetta
laahaamisitta
Com
-ne
-
laahaamisine
Ins
-in
-
laahaamisin
| dragging | |
| to drag | vetää, harata, raahata, venyttää, laahata, pitkittää |
| to trail | jäljittää, seurata, laahustaa, olla tappiolla, olla jäljessä, laahata |
| to sweep | lakaista, pyyhkäistä, kiitää, tutkia, kaartaa, laahata |
| rubbing which would lead |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laahaamise |
laahaamise |
laahaamise |
laahaamise |
laahaamise |
laahaamise |
Par |
-ta |
laahaamista |
laahaamisia |
laahaamista |
laahaamisia |
laahaamista |
laahaamisia |
Gen |
-n |
laahaamise |
laahaamisie |
laahaamise |
laahaamisie |
laahaamise |
laahaamisie |
Ill |
mihin |
laahaamisee |
laahaamisii |
laahaamisee |
laahaamisii |
laahaamisee |
laahaamisii |
Ine |
-ssa |
laahaamisessa |
laahaamisissa |
laahaamisessa |
laahaamisissa |
laahaamisessa |
laahaamisissa |
Ela |
-sta |
laahaamisesta |
laahaamisista |
laahaamisesta |
laahaamisista |
laahaamisesta |
laahaamisista |
All |
-lle |
laahaamiselle |
laahaamisille |
laahaamiselle |
laahaamisille |
laahaamiselle |
laahaamisille |
Ade |
-lla |
laahaamisella |
laahaamisilla |
laahaamisella |
laahaamisilla |
laahaamisella |
laahaamisilla |
Abl |
-lta |
laahaamiselta |
laahaamisilta |
laahaamiselta |
laahaamisilta |
laahaamiselta |
laahaamisilta |
Tra |
-ksi |
laahaamisekse |
laahaamisikse |
laahaamisekse |
laahaamisikse |
laahaamisekse |
laahaamisikse |
Ess |
-na |
laahaamisena |
laahaamisina |
laahaamisena |
laahaamisina |
laahaamisena |
laahaamisina |
Abe |
-tta |
laahaamisetta |
laahaamisitta |
laahaamisetta |
laahaamisitta |
laahaamisetta |
laahaamisitta |
Com |
-ne |
- |
laahaamisine |
- |
laahaamisine |
- |
laahaamisine |
Singular
Plural
Nom
-
laahaamise
laahaamise
laahaamise
laahaamise
laahaamise
laahaamise
Par
-ta
laahaamista
laahaamista
laahaamista
laahaamisia
laahaamisia
laahaamisia
Gen
-n
laahaamise
laahaamise
laahaamise
laahaamisie
laahaamisie
laahaamisie
Ill
mihin
laahaamisee
laahaamisee
laahaamisee
laahaamisii
laahaamisii
laahaamisii
Ine
-ssa
laahaamisessa
laahaamisessa
laahaamisessa
laahaamisissa
laahaamisissa
laahaamisissa
Ela
-sta
laahaamisesta
laahaamisesta
laahaamisesta
laahaamisista
laahaamisista
laahaamisista
All
-lle
laahaamiselle
laahaamiselle
laahaamiselle
laahaamisille
laahaamisille
laahaamisille
Ade
-lla
laahaamisella
laahaamisella
laahaamisella
laahaamisilla
laahaamisilla
laahaamisilla
Abl
-lta
laahaamiselta
laahaamiselta
laahaamiselta
laahaamisilta
laahaamisilta
laahaamisilta
Tra
-ksi
laahaamisekse
laahaamisekse
laahaamisekse
laahaamisikse
laahaamisikse
laahaamisikse
Ess
-na
laahaamisena
laahaamisena
laahaamisena
laahaamisina
laahaamisina
laahaamisina
Abe
-tta
laahaamisetta
laahaamisetta
laahaamisetta
laahaamisitta
laahaamisitta
laahaamisitta
Com
-ne
-
-
-
laahaamisine
laahaamisine
laahaamisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laahaamise |
laahaamise |
laahaamise |
laahaamise |
laahaamise |
laahaamise |
Par |
-ta |
laahaamista |
laahaamisia |
laahaamista |
laahaamisia |
laahaamista |
laahaamisia |
Gen |
-n |
laahaamise |
laahaamisie |
laahaamise |
laahaamisie |
laahaamise |
laahaamisie |
Ill |
mihin |
laahaamisee |
laahaamisii |
laahaamisee |
laahaamisii |
laahaamisee |
laahaamisii |
Ine |
-ssa |
laahaamisessa |
laahaamisissa |
laahaamisessa |
laahaamisissa |
laahaamisessa |
laahaamisissa |
Ela |
-sta |
laahaamisesta |
laahaamisista |
laahaamisesta |
laahaamisista |
laahaamisesta |
laahaamisista |
All |
-lle |
laahaamiselle |
laahaamisille |
laahaamiselle |
laahaamisille |
laahaamiselle |
laahaamisille |
Ade |
-lla |
laahaamisella |
laahaamisilla |
laahaamisella |
laahaamisilla |
laahaamisella |
laahaamisilla |
Abl |
-lta |
laahaamiselta |
laahaamisilta |
laahaamiselta |
laahaamisilta |
laahaamiselta |
laahaamisilta |
Tra |
-ksi |
laahaamisekse |
laahaamisikse |
laahaamisekse |
laahaamisikse |
laahaamisekse |
laahaamisikse |
Ess |
-na |
laahaamisena |
laahaamisina |
laahaamisena |
laahaamisina |
laahaamisena |
laahaamisina |
Abe |
-tta |
laahaamisetta |
laahaamisitta |
laahaamisetta |
laahaamisitta |
laahaamisetta |
laahaamisitta |
Com |
-ne |
- |
laahaamisine |
- |
laahaamisine |
- |
laahaamisine |
Singular
Plural
Nom
-
laahaamise
laahaamise
laahaamise
laahaamise
laahaamise
laahaamise
Par
-ta
laahaamista
laahaamista
laahaamista
laahaamisia
laahaamisia
laahaamisia
Gen
-n
laahaamise
laahaamise
laahaamise
laahaamisie
laahaamisie
laahaamisie
Ill
mihin
laahaamisee
laahaamisee
laahaamisee
laahaamisii
laahaamisii
laahaamisii
Ine
-ssa
laahaamisessa
laahaamisessa
laahaamisessa
laahaamisissa
laahaamisissa
laahaamisissa
Ela
-sta
laahaamisesta
laahaamisesta
laahaamisesta
laahaamisista
laahaamisista
laahaamisista
All
-lle
laahaamiselle
laahaamiselle
laahaamiselle
laahaamisille
laahaamisille
laahaamisille
Ade
-lla
laahaamisella
laahaamisella
laahaamisella
laahaamisilla
laahaamisilla
laahaamisilla
Abl
-lta
laahaamiselta
laahaamiselta
laahaamiselta
laahaamisilta
laahaamisilta
laahaamisilta
Tra
-ksi
laahaamisekse
laahaamisekse
laahaamisekse
laahaamisikse
laahaamisikse
laahaamisikse
Ess
-na
laahaamisena
laahaamisena
laahaamisena
laahaamisina
laahaamisina
laahaamisina
Abe
-tta
laahaamisetta
laahaamisetta
laahaamisetta
laahaamisitta
laahaamisitta
laahaamisitta
Com
-ne
-
-
-
laahaamisine
laahaamisine
laahaamisine
| to drag | vetää, harata, raahata, venyttää, laahata, pitkittää |
| to trail | jäljittää, seurata, laahustaa, olla tappiolla, olla jäljessä, laahata |
| to sweep | lakaista, pyyhkäistä, kiitää, tutkia, kaartaa, laahata |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laahaan |
|
ii |
laahaat |
|
iii |
laahaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laahaamme / laahataan |
|
ii |
laahaatte |
|
iii |
laahaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laahasin |
|
ii |
laahasit |
|
iii |
laahasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laahasimme / laahattiin |
|
ii |
laahasitte |
|
iii |
laahasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen laahannut |
en ole laahannut |
ii |
olet laahannut |
et ole laahannut |
iii |
on laahannut |
ei ole laahannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme laahanneet |
emme ole laahanneet |
ii |
olette laahanneet |
ette ole laahanneet |
iii |
ovat laahanneet |
eivät ole laahanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin laahannut |
en ollut laahannut |
ii |
olit laahannut |
et ollut laahannut |
iii |
oli laahannut |
ei ollut laahannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme laahanneet |
emme olleet laahanneet |
ii |
olitte laahanneet |
ette olleet laahanneet |
iii |
olivat laahanneet |
eivät olleet laahanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laahaisin |
|
ii |
laahaisit |
|
iii |
laahaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laahaisimme |
|
ii |
laahaisitte |
|
iii |
laahaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin laahannut |
en olisi laahannut |
ii |
olisit laahannut |
et olisi laahannut |
iii |
olisi laahannut |
ei olisi laahannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme laahanneet |
emme olisi laahanneet |
ii |
olisitte laahanneet |
ette olisi laahanneet |
iii |
olisivat laahanneet |
eivät olisi laahanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laahannen |
en laahanne |
ii |
laahannet |
et laahanne |
iii |
laahannee |
ei laahanne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laahannemme |
emme laahanne |
ii |
laahannette |
ette laahanne |
iii |
laahannevat |
eivät laahanne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen laahannut |
en liene laahannut |
ii |
lienet laahannut |
et liene laahannut |
iii |
lienee laahannut |
ei liene laahannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme laahanneet |
emme liene laahanneet |
ii |
lienette laahanneet |
ette liene laahanneet |
iii |
lienevät laahanneet |
eivät liene laahanneet |
Singular
i |
- |
ii |
laahaa |
iii |
laahatkoon |
Plural
i |
laahatkaamme |
ii |
laahatkaa |
iii |
laahatkoot |
Nom |
- |
laahata |
Tra |
-ksi |
laahataksensa / laahatakseen |
Ine |
-ssa |
laahatessa |
Ins |
-in |
laahaten |
Ine |
-ssa |
laahattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
laahaamaan |
Ine |
-ssa |
laahaamassa |
Ela |
-sta |
laahaamasta |
Ade |
-lla |
laahaamalla |
Abe |
-tta |
laahaamatta |
Ins |
-in |
laahaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
|
Par |
-ta |
laahaamista |
laahaamaisillaan / laahaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
laahataan |
ei laahata |
Imperfect |
laahattiin |
ei laahattu |
Potential |
laahattaneen |
ei laahattane |
Conditional |
laahattaisiin |
ei laahattaisi |
Imperative Present |
laahattakoon |
älköön laahattako |
Imperative Perfect |
olkoon laahattu |
älköön laahattu |
Positive
Negative
Present
laahataan
ei laahata
Imperfect
laahattiin
ei laahattu
Potential
laahattaneen
ei laahattane
Conditional
laahattaisiin
ei laahattaisi
Imperative Present
laahattakoon
älköön laahattako
Imperative Perfect
olkoon laahattu
älköön laahattu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
laahaava |
laahattava |
2nd |
laahannut |
laahattu |
3rd |
laahaama |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net