logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

laahaaminen, noun

Word analysis
laahaaminen

laahaaminen

laahaaminen

Noun, Singular Nominative

laahata

Verb, Derivation with suffix minen Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laahaaminen

laahaamiset

Par

-ta

laahaamista

laahaamisia

Gen

-n

laahaamisen

laahaamisien / laahaamisten

Ill

mihin

laahaamiseen

laahaamisiin

Ine

-ssa

laahaamisessa

laahaamisissa

Ela

-sta

laahaamisesta

laahaamisista

All

-lle

laahaamiselle

laahaamisille

Ade

-lla

laahaamisella

laahaamisilla

Abl

-lta

laahaamiselta

laahaamisilta

Tra

-ksi

laahaamiseksi

laahaamisiksi

Ess

-na

laahaamisena

laahaamisina

Abe

-tta

laahaamisetta

laahaamisitta

Com

-ne

-

laahaamisine

Ins

-in

-

laahaamisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laahaaminen

laahaamiset

Par

-ta

laahaamista

laahaamisia

Gen

-n

laahaamisen

laahaamisien / laahaamisten

Ill

mihin

laahaamiseen

laahaamisiin

Ine

-ssa

laahaamisessa

laahaamisissa

Ela

-sta

laahaamisesta

laahaamisista

All

-lle

laahaamiselle

laahaamisille

Ade

-lla

laahaamisella

laahaamisilla

Abl

-lta

laahaamiselta

laahaamisilta

Tra

-ksi

laahaamiseksi

laahaamisiksi

Ess

-na

laahaamisena

laahaamisina

Abe

-tta

laahaamisetta

laahaamisitta

Com

-ne

-

laahaamisine

Ins

-in

-

laahaamisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

dragging
to drag vetää, harata, raahata, venyttää, laahata, pitkittää
to trail jäljittää, seurata, laahustaa, olla tappiolla, olla jäljessä, laahata
to sweep lakaista, pyyhkäistä, kiitää, tutkia, kaartaa, laahata
rubbing which would lead
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; ParaCrawl Corpus; jw2019; Eurlex2019; Eurlex2018q4 Lopeta se perseen laahaaminen! Cú moves me this. G) ankkureiden laahaaminen, sekaantuneiden ankkurien selvittäminen; (g) dragging; clearing fouled anchors; Koulutuksen laahaaminen työmarkkinoiden kehityksen jäljessä on pysyvä ongelma. The problem is that training always lags behind labour market developments. Lisäksi siirtymätalouksissa erityisongelmina ovat pankkisektorin heikko kunto suurten hoitamattomien saamisten vuoksi sekä sääntelyn ja valvonnan laahaaminen nopeasti kehittyvän talouden perässä. In addition, a special problem for transition economies is the poor condition of the banking sector due to a large stock of non-performing loans, as well as regulation and supervision that lags behind a rapidly evolving economy. 22 Älköön kukaan kuluttako itseään pidättämällä totuutta, vaan poistakoon tyhjät syyt ja puolustelut, jotka supistavat Valtakunnan palvelusta ja joiden mukana laahaaminen ja omaatuntoa vastaan taisteleminen väsyttää enemmän kuin todistamistyö. 22 Let none wear themselves out holding in the truth, but unload the flimsy reasons and excuses that curtail Kingdom service, that tire you more to carry around and battle with your conscience than would the witness work. 2. 2Edeltävinä vuosikymmeninä saavutettu edistys on kuitenkin lähes pysähtynyt 7, mistä on osoituksena sukupuolten palkkaeron pysyminen 16, 3 prosentissa ja naisten eriarvoinen asema ja osallistuminen työmarkkinoille, joilla 31 prosenttia naisista työskentelee osans-aikaisesti, kun taas osans-aikatyötä tekevien miesten osuus on 8, 2 prosenttia, sekä naisten yleisen työmarkkinoille osallistumisen asteen laahaaminen yli 12 prosenttia miesten vastaavaa astetta jäljessä. 2.2However, the progress made over the previous decades has almost come to a standstill 7 , as evidenced by the persistent gender pay gap of 16.3% and women's unequal role and participation in the labour market, where 31% of women work part-time compared to 8.2% of men, while women's general labour market participation continues to trail more than 12 percentage points behind that of men 8. Edeltävinä vuosikymmeninä saavutettu edistys on kuitenkin lähes pysähtynyt (7), mistä on osoituksena sukupuolten palkkaeron pysyminen 16, 3 prosentissa ja naisten eriarvoinen asema ja osallistuminen työmarkkinoille, joilla 31 prosenttia naisista työskentelee osans-aikaisesti, kun taas osans-aikatyötä tekevien miesten osuus on 8, 2 prosenttia, sekä naisten yleisen työmarkkinoille osallistumisen asteen laahaaminen yli 12 prosenttia miesten vastaavaa astetta jäljessä (8). However, the progress made over the previous decades has almost come to a standstill (7), as evidenced by the persistent gender pay gap of 16,3 % and women's unequal role and participation in the labour market, where 31 % of women work part-time compared to 8,2 % of men, while women's general labour market participation continues to trail more than 12 percentage points behind that of men (8). Show more arrow right

Wiktionary

dragging, trailing Show more arrow right laahata +‎ -minen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laahaamiseni

laahaamiseni

laahaamisesi

laahaamisesi

laahaamisensa

laahaamisensa

Par

-ta

laahaamistani

laahaamisiani

laahaamistasi

laahaamisiasi

laahaamistansa / laahaamistaan

laahaamisiansa / laahaamisiaan

Gen

-n

laahaamiseni

laahaamisieni / laahaamisteni

laahaamisesi

laahaamisiesi / laahaamistesi

laahaamisensa

laahaamisiensa / laahaamistensa

Ill

mihin

laahaamiseeni

laahaamisiini

laahaamiseesi

laahaamisiisi

laahaamiseensa

laahaamisiinsa

Ine

-ssa

laahaamisessani

laahaamisissani

laahaamisessasi

laahaamisissasi

laahaamisessansa / laahaamisessaan

laahaamisissansa / laahaamisissaan

Ela

-sta

laahaamisestani

laahaamisistani

laahaamisestasi

laahaamisistasi

laahaamisestansa / laahaamisestaan

laahaamisistansa / laahaamisistaan

All

-lle

laahaamiselleni

laahaamisilleni

laahaamisellesi

laahaamisillesi

laahaamisellensa / laahaamiselleen

laahaamisillensa / laahaamisillean

Ade

-lla

laahaamisellani

laahaamisillani

laahaamisellasi

laahaamisillasi

laahaamisellansa / laahaamisellaan

laahaamisillansa / laahaamisillaan

Abl

-lta

laahaamiseltani

laahaamisiltani

laahaamiseltasi

laahaamisiltasi

laahaamiseltansa / laahaamiseltaan

laahaamisiltansa / laahaamisiltaan

Tra

-ksi

laahaamisekseni

laahaamisikseni

laahaamiseksesi

laahaamisiksesi

laahaamiseksensa / laahaamisekseen

laahaamisiksensa / laahaamisikseen

Ess

-na

laahaamisenani

laahaamisinani

laahaamisenasi

laahaamisinasi

laahaamisenansa / laahaamisenaan

laahaamisinansa / laahaamisinaan

Abe

-tta

laahaamisettani

laahaamisittani

laahaamisettasi

laahaamisittasi

laahaamisettansa / laahaamisettaan

laahaamisittansa / laahaamisittaan

Com

-ne

-

laahaamisineni

-

laahaamisinesi

-

laahaamisinensa / laahaamisineen

Singular

Plural

Nom

-

laahaamiseni

laahaamisesi

laahaamisensa

laahaamiseni

laahaamisesi

laahaamisensa

Par

-ta

laahaamistani

laahaamistasi

laahaamistansa / laahaamistaan

laahaamisiani

laahaamisiasi

laahaamisiansa / laahaamisiaan

Gen

-n

laahaamiseni

laahaamisesi

laahaamisensa

laahaamisieni / laahaamisteni

laahaamisiesi / laahaamistesi

laahaamisiensa / laahaamistensa

Ill

mihin

laahaamiseeni

laahaamiseesi

laahaamiseensa

laahaamisiini

laahaamisiisi

laahaamisiinsa

Ine

-ssa

laahaamisessani

laahaamisessasi

laahaamisessansa / laahaamisessaan

laahaamisissani

laahaamisissasi

laahaamisissansa / laahaamisissaan

Ela

-sta

laahaamisestani

laahaamisestasi

laahaamisestansa / laahaamisestaan

laahaamisistani

laahaamisistasi

laahaamisistansa / laahaamisistaan

All

-lle

laahaamiselleni

laahaamisellesi

laahaamisellensa / laahaamiselleen

laahaamisilleni

laahaamisillesi

laahaamisillensa / laahaamisillean

Ade

-lla

laahaamisellani

laahaamisellasi

laahaamisellansa / laahaamisellaan

laahaamisillani

laahaamisillasi

laahaamisillansa / laahaamisillaan

Abl

-lta

laahaamiseltani

laahaamiseltasi

laahaamiseltansa / laahaamiseltaan

laahaamisiltani

laahaamisiltasi

laahaamisiltansa / laahaamisiltaan

Tra

-ksi

laahaamisekseni

laahaamiseksesi

laahaamiseksensa / laahaamisekseen

laahaamisikseni

laahaamisiksesi

laahaamisiksensa / laahaamisikseen

Ess

-na

laahaamisenani

laahaamisenasi

laahaamisenansa / laahaamisenaan

laahaamisinani

laahaamisinasi

laahaamisinansa / laahaamisinaan

Abe

-tta

laahaamisettani

laahaamisettasi

laahaamisettansa / laahaamisettaan

laahaamisittani

laahaamisittasi

laahaamisittansa / laahaamisittaan

Com

-ne

-

-

-

laahaamisineni

laahaamisinesi

laahaamisinensa / laahaamisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laahaamisemme

laahaamisemme

laahaamisenne

laahaamisenne

laahaamisensa

laahaamisensa

Par

-ta

laahaamistamme

laahaamisiamme

laahaamistanne

laahaamisianne

laahaamistansa / laahaamistaan

laahaamisiansa / laahaamisiaan

Gen

-n

laahaamisemme

laahaamisiemme / laahaamistemme

laahaamisenne

laahaamisienne / laahaamistenne

laahaamisensa

laahaamisiensa / laahaamistensa

Ill

mihin

laahaamiseemme

laahaamisiimme

laahaamiseenne

laahaamisiinne

laahaamiseensa

laahaamisiinsa

Ine

-ssa

laahaamisessamme

laahaamisissamme

laahaamisessanne

laahaamisissanne

laahaamisessansa / laahaamisessaan

laahaamisissansa / laahaamisissaan

Ela

-sta

laahaamisestamme

laahaamisistamme

laahaamisestanne

laahaamisistanne

laahaamisestansa / laahaamisestaan

laahaamisistansa / laahaamisistaan

All

-lle

laahaamisellemme

laahaamisillemme

laahaamisellenne

laahaamisillenne

laahaamisellensa / laahaamiselleen

laahaamisillensa / laahaamisillean

Ade

-lla

laahaamisellamme

laahaamisillamme

laahaamisellanne

laahaamisillanne

laahaamisellansa / laahaamisellaan

laahaamisillansa / laahaamisillaan

Abl

-lta

laahaamiseltamme

laahaamisiltamme

laahaamiseltanne

laahaamisiltanne

laahaamiseltansa / laahaamiseltaan

laahaamisiltansa / laahaamisiltaan

Tra

-ksi

laahaamiseksemme

laahaamisiksemme

laahaamiseksenne

laahaamisiksenne

laahaamiseksensa / laahaamisekseen

laahaamisiksensa / laahaamisikseen

Ess

-na

laahaamisenamme

laahaamisinamme

laahaamisenanne

laahaamisinanne

laahaamisenansa / laahaamisenaan

laahaamisinansa / laahaamisinaan

Abe

-tta

laahaamisettamme

laahaamisittamme

laahaamisettanne

laahaamisittanne

laahaamisettansa / laahaamisettaan

laahaamisittansa / laahaamisittaan

Com

-ne

-

laahaamisinemme

-

laahaamisinenne

-

laahaamisinensa / laahaamisineen

Singular

Plural

Nom

-

laahaamisemme

laahaamisenne

laahaamisensa

laahaamisemme

laahaamisenne

laahaamisensa

Par

-ta

laahaamistamme

laahaamistanne

laahaamistansa / laahaamistaan

laahaamisiamme

laahaamisianne

laahaamisiansa / laahaamisiaan

Gen

-n

laahaamisemme

laahaamisenne

laahaamisensa

laahaamisiemme / laahaamistemme

laahaamisienne / laahaamistenne

laahaamisiensa / laahaamistensa

Ill

mihin

laahaamiseemme

laahaamiseenne

laahaamiseensa

laahaamisiimme

laahaamisiinne

laahaamisiinsa

Ine

-ssa

laahaamisessamme

laahaamisessanne

laahaamisessansa / laahaamisessaan

laahaamisissamme

laahaamisissanne

laahaamisissansa / laahaamisissaan

Ela

-sta

laahaamisestamme

laahaamisestanne

laahaamisestansa / laahaamisestaan

laahaamisistamme

laahaamisistanne

laahaamisistansa / laahaamisistaan

All

-lle

laahaamisellemme

laahaamisellenne

laahaamisellensa / laahaamiselleen

laahaamisillemme

laahaamisillenne

laahaamisillensa / laahaamisillean

Ade

-lla

laahaamisellamme

laahaamisellanne

laahaamisellansa / laahaamisellaan

laahaamisillamme

laahaamisillanne

laahaamisillansa / laahaamisillaan

Abl

-lta

laahaamiseltamme

laahaamiseltanne

laahaamiseltansa / laahaamiseltaan

laahaamisiltamme

laahaamisiltanne

laahaamisiltansa / laahaamisiltaan

Tra

-ksi

laahaamiseksemme

laahaamiseksenne

laahaamiseksensa / laahaamisekseen

laahaamisiksemme

laahaamisiksenne

laahaamisiksensa / laahaamisikseen

Ess

-na

laahaamisenamme

laahaamisenanne

laahaamisenansa / laahaamisenaan

laahaamisinamme

laahaamisinanne

laahaamisinansa / laahaamisinaan

Abe

-tta

laahaamisettamme

laahaamisettanne

laahaamisettansa / laahaamisettaan

laahaamisittamme

laahaamisittanne

laahaamisittansa / laahaamisittaan

Com

-ne

-

-

-

laahaamisinemme

laahaamisinenne

laahaamisinensa / laahaamisineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) To drag, trail. Show more arrow right
to drag vetää, harata, raahata, venyttää, laahata, pitkittää
to trail jäljittää, seurata, laahustaa, olla tappiolla, olla jäljessä, laahata
to sweep lakaista, pyyhkäistä, kiitää, tutkia, kaartaa, laahata
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; Literature; Europarl8 Lakanat laahaavat maata. The sheets are dragging on the ground. Mertamme varmaan laahaavat. It's probably dragging our pots. Sun takapyörä laahaa maata. Your rear wheel is dragging. Kuin ketjujaan laahaavat kummitukset. I mean, they're just like ghosts dragging their chains. Lyhennä sitä, että se ei laahaa maassa. [ Make it shorter so it doesn't drag along the floor. ]. Puheesi tuntuu sinusta laahaavalta. You feel your talk is dragging. Alku vähän laahasi, mutta sitten tahti parani. The beginning was a little slow, but then I picked up the pace. Niin: hän laahaa minun tavaroitani, poika parka. Yes: he's struggling with my luggage, poor boy. Laahaava kävely viittaa Parkinsonin tautiin. A shuffling gait could suggest Parkinson's. On valitettavaa, että Eurooppa laahaa tältä osin Yhdysvaltojen perässä. It is an unfortunate fact that Europe is lagging behind America in this respect. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

laahaan

en laahaa

ii

laahaat

et laahaa

iii

laahaa

ei laahaa

Plural

Positive

Negative

i

laahaamme / laahataan

emme laahaa / ei laahata

ii

laahaatte

ette laahaa

iii

laahaavat

eivät laahaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

laahasin

en laahannut

ii

laahasit

et laahannut

iii

laahasi

ei laahannut

Plural

Positive

Negative

i

laahasimme / laahattiin

emme laahanneet / ei laahattu

ii

laahasitte

ette laahanneet

iii

laahasivat

eivät laahanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen laahannut

en ole laahannut

ii

olet laahannut

et ole laahannut

iii

on laahannut

ei ole laahannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme laahanneet

emme ole laahanneet

ii

olette laahanneet

ette ole laahanneet

iii

ovat laahanneet

eivät ole laahanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin laahannut

en ollut laahannut

ii

olit laahannut

et ollut laahannut

iii

oli laahannut

ei ollut laahannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme laahanneet

emme olleet laahanneet

ii

olitte laahanneet

ette olleet laahanneet

iii

olivat laahanneet

eivät olleet laahanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

laahaisin

en laahaisi

ii

laahaisit

et laahaisi

iii

laahaisi

ei laahaisi

Plural

Positive

Negative

i

laahaisimme

emme laahaisi

ii

laahaisitte

ette laahaisi

iii

laahaisivat

eivät laahaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin laahannut

en olisi laahannut

ii

olisit laahannut

et olisi laahannut

iii

olisi laahannut

ei olisi laahannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme laahanneet

emme olisi laahanneet

ii

olisitte laahanneet

ette olisi laahanneet

iii

olisivat laahanneet

eivät olisi laahanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

laahannen

en laahanne

ii

laahannet

et laahanne

iii

laahannee

ei laahanne

Plural

Positive

Negative

i

laahannemme

emme laahanne

ii

laahannette

ette laahanne

iii

laahannevat

eivät laahanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen laahannut

en liene laahannut

ii

lienet laahannut

et liene laahannut

iii

lienee laahannut

ei liene laahannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme laahanneet

emme liene laahanneet

ii

lienette laahanneet

ette liene laahanneet

iii

lienevät laahanneet

eivät liene laahanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

laahaa

iii

laahatkoon

Plural

i

laahatkaamme

ii

laahatkaa

iii

laahatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

laahata

Tra

-ksi

laahataksensa / laahatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

laahatessa

Ins

-in

laahaten

Ine

-ssa

laahattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

laahaamaan

Ine

-ssa

laahaamassa

Ela

-sta

laahaamasta

Ade

-lla

laahaamalla

Abe

-tta

laahaamatta

Ins

-in

laahaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

laahaaminen

Par

-ta

laahaamista

Infinitive V

laahaamaisillaan / laahaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

laahataan

ei laahata

Imperfect

laahattiin

ei laahattu

Potential

laahattaneen

ei laahattane

Conditional

laahattaisiin

ei laahattaisi

Imperative Present

laahattakoon

älköön laahattako

Imperative Perfect

olkoon laahattu

älköön laahattu

Positive

Negative

Present

laahataan

ei laahata

Imperfect

laahattiin

ei laahattu

Potential

laahattaneen

ei laahattane

Conditional

laahattaisiin

ei laahattaisi

Imperative Present

laahattakoon

älköön laahattako

Imperative Perfect

olkoon laahattu

älköön laahattu

Participle

Active

Passive

1st

laahaava

laahattava

2nd

laahannut

laahattu

3rd

laahaama

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept