logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kuolema, noun

Word analysis
kuolemanrauta

kuolemanrauta

kuolema

Noun, Singular Genitive

+ rauta

Noun, Singular Nominative

kuolla

Verb, Participle with suffix ma Singular Genitive

+ rauta

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuolema

kuolemat

Par

-ta

kuolemaa / kuolemata

kuolemia

Gen

-n

kuoleman

kuolemien

Ill

mihin

kuolemaan

kuolemiin

Ine

-ssa

kuolemassa

kuolemissa

Ela

-sta

kuolemasta

kuolemista

All

-lle

kuolemalle

kuolemille

Ade

-lla

kuolemalla

kuolemilla

Abl

-lta

kuolemalta

kuolemilta

Tra

-ksi

kuolemaksi

kuolemiksi

Ess

-na

kuolemana

kuolemina

Abe

-tta

kuolematta

kuolemitta

Com

-ne

-

kuolemine

Ins

-in

-

kuolemin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuolema

kuolemat

Par

-ta

kuolemaa / kuolemata

kuolemia

Gen

-n

kuoleman

kuolemien

Ill

mihin

kuolemaan

kuolemiin

Ine

-ssa

kuolemassa

kuolemissa

Ela

-sta

kuolemasta

kuolemista

All

-lle

kuolemalle

kuolemille

Ade

-lla

kuolemalla

kuolemilla

Abl

-lta

kuolemalta

kuolemilta

Tra

-ksi

kuolemaksi

kuolemiksi

Ess

-na

kuolemana

kuolemina

Abe

-tta

kuolematta

kuolemitta

Com

-ne

-

kuolemine

Ins

-in

-

kuolemin

death kuolema, kuolemantapaus, surma, kuolo
demise kuolema, loppuminen, loppu
passing kuluminen, ohitus, kuolema, poismeno, katoaminen, päättyminen
decease kuolema
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, file: europarl-v7.fi-en.fi, line 43622; Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; JRC-Acquis; OPUS - Finnish English WMT News; DGT Translation Memory - Language pair: Finnish-English, sentence pair 31534896 Kuolema on väistämätön osa elämää. Death is an inevitable part of life. Elämä ja kuolema kulkevat käsi kädessä. Life and death go hand in hand. En pelkää kuolemista. I'm not afraid of dying. Monet uskovat, että kuolema ei ole loppu. Many believe that death is not the end. Hän pelkää kuolemista. She is afraid of dying. Hän kertoi kuolemista. She talked about death. Pelkään kuolemaa. I am afraid of death. Hän ajatteli kuolemista. He thought about death. Kuolema kohtaa meidät kaikki ennemmin tai myöhemmin. Death comes for us all sooner or later. En pelkää kuoleman edessä. I am not afraid in the face of death. Show more arrow right

Wiktionary

death, demise, decease Fin:tuomita + genitive-accusative + kuolemaanEng:to sentence/condemn to death deathly (in attributive use: appearing as though dead, or on the verge of death) Fin:Hän on kuolemankalpea.Eng:He has a deathly pallor. Show more arrow right (death; euphemistic): poismeno(death; poetic): kuolo(death; archaic): tuoni Show more arrow right Adjectives kuolematon olla kuolemaisillaan = to be at death's door/dying/near deatholla kuoleman kielissä = to be at death's doortehdä kuolemaa = to be dying Show more arrow right aivokuolemaarmeliaisuuskuolemaarmokuolemahirttokuolemahotellikuolemahukkumiskuolemajoukkokuolemakalakuolemakauppakuolemakehtokuolemakehäkuolemakuolemaantuomittukuolemanhiljainenkuolemanhätäkuolemanjälkeinenkuolemankaarrekuolemankaipuukuolemankalpeakuolemankauppakuolemankauppiaskuolemankellokuolemankolarikuolemankurvakuolemanleirikuolemanloukkukuolemanmerkkikuolemanpartiokuolemanpelkokuolemanrangaistuskuolemansairaskuolemansyntikuolemansyykuolemansädekuolemantanssikuolemantapauskuolemantautikuolemantuomiokuolemantuottamuskuolemantuskakuolemanvaarakuolemanvakavakuolemanväsynytkärsimyskuolemakätkytkuolemalehtikuolemaliikennekuolemalintukuolemamarttyyrikuolemametsäkuolemamyrkytyskuolemanälkäkuolemaputkakuolemaristinkuolemasankarikuolemasikiökuolemasovintokuolemasovituskuolemasydänkuolematukehtumiskuolemauhrikuolemavalekuolemayrityskuolemaäkkikuolema Show more arrow right From Proto-Finnic koolema, equivalent to kuolla +‎ -ma. Show more arrow right

Wikipedia

Death Death is the permanent, irreversible cessation of all biological functions that sustain a living organism. Brain death is sometimes used as a legal definition of death. The remains of a previously living organism normally begin to decompose shortly after death. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuolemani

kuolemani

kuolemasi

kuolemasi

kuolemansa

kuolemansa

Par

-ta

kuolemaani / kuolematani

kuolemiani

kuolemaasi / kuolematasi

kuolemiasi

kuolemaansa / kuolematansa / kuolemataan

kuolemiansa / kuolemiaan

Gen

-n

kuolemani

kuolemieni

kuolemasi

kuolemiesi

kuolemansa

kuolemiensa

Ill

mihin

kuolemaani

kuolemiini

kuolemaasi

kuolemiisi

kuolemaansa

kuolemiinsa

Ine

-ssa

kuolemassani

kuolemissani

kuolemassasi

kuolemissasi

kuolemassansa / kuolemassaan

kuolemissansa / kuolemissaan

Ela

-sta

kuolemastani

kuolemistani

kuolemastasi

kuolemistasi

kuolemastansa / kuolemastaan

kuolemistansa / kuolemistaan

All

-lle

kuolemalleni

kuolemilleni

kuolemallesi

kuolemillesi

kuolemallensa / kuolemalleen

kuolemillensa / kuolemillean

Ade

-lla

kuolemallani

kuolemillani

kuolemallasi

kuolemillasi

kuolemallansa / kuolemallaan

kuolemillansa / kuolemillaan

Abl

-lta

kuolemaltani

kuolemiltani

kuolemaltasi

kuolemiltasi

kuolemaltansa / kuolemaltaan

kuolemiltansa / kuolemiltaan

Tra

-ksi

kuolemakseni

kuolemikseni

kuolemaksesi

kuolemiksesi

kuolemaksensa / kuolemakseen

kuolemiksensa / kuolemikseen

Ess

-na

kuolemanani

kuoleminani

kuolemanasi

kuoleminasi

kuolemanansa / kuolemanaan

kuoleminansa / kuoleminaan

Abe

-tta

kuolemattani

kuolemittani

kuolemattasi

kuolemittasi

kuolemattansa / kuolemattaan

kuolemittansa / kuolemittaan

Com

-ne

-

kuolemineni

-

kuoleminesi

-

kuoleminensa / kuolemineen

Singular

Plural

Nom

-

kuolemani

kuolemasi

kuolemansa

kuolemani

kuolemasi

kuolemansa

Par

-ta

kuolemaani / kuolematani

kuolemaasi / kuolematasi

kuolemaansa / kuolematansa / kuolemataan

kuolemiani

kuolemiasi

kuolemiansa / kuolemiaan

Gen

-n

kuolemani

kuolemasi

kuolemansa

kuolemieni

kuolemiesi

kuolemiensa

Ill

mihin

kuolemaani

kuolemaasi

kuolemaansa

kuolemiini

kuolemiisi

kuolemiinsa

Ine

-ssa

kuolemassani

kuolemassasi

kuolemassansa / kuolemassaan

kuolemissani

kuolemissasi

kuolemissansa / kuolemissaan

Ela

-sta

kuolemastani

kuolemastasi

kuolemastansa / kuolemastaan

kuolemistani

kuolemistasi

kuolemistansa / kuolemistaan

All

-lle

kuolemalleni

kuolemallesi

kuolemallensa / kuolemalleen

kuolemilleni

kuolemillesi

kuolemillensa / kuolemillean

Ade

-lla

kuolemallani

kuolemallasi

kuolemallansa / kuolemallaan

kuolemillani

kuolemillasi

kuolemillansa / kuolemillaan

Abl

-lta

kuolemaltani

kuolemaltasi

kuolemaltansa / kuolemaltaan

kuolemiltani

kuolemiltasi

kuolemiltansa / kuolemiltaan

Tra

-ksi

kuolemakseni

kuolemaksesi

kuolemaksensa / kuolemakseen

kuolemikseni

kuolemiksesi

kuolemiksensa / kuolemikseen

Ess

-na

kuolemanani

kuolemanasi

kuolemanansa / kuolemanaan

kuoleminani

kuoleminasi

kuoleminansa / kuoleminaan

Abe

-tta

kuolemattani

kuolemattasi

kuolemattansa / kuolemattaan

kuolemittani

kuolemittasi

kuolemittansa / kuolemittaan

Com

-ne

-

-

-

kuolemineni

kuoleminesi

kuoleminensa / kuolemineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuolemamme

kuolemamme

kuolemanne

kuolemanne

kuolemansa

kuolemansa

Par

-ta

kuolemaamme / kuolematamme

kuolemiamme

kuolemaanne / kuolematanne

kuolemianne

kuolemaansa / kuolematansa / kuolemataan

kuolemiansa / kuolemiaan

Gen

-n

kuolemamme

kuolemiemme

kuolemanne

kuolemienne

kuolemansa

kuolemiensa

Ill

mihin

kuolemaamme

kuolemiimme

kuolemaanne

kuolemiinne

kuolemaansa

kuolemiinsa

Ine

-ssa

kuolemassamme

kuolemissamme

kuolemassanne

kuolemissanne

kuolemassansa / kuolemassaan

kuolemissansa / kuolemissaan

Ela

-sta

kuolemastamme

kuolemistamme

kuolemastanne

kuolemistanne

kuolemastansa / kuolemastaan

kuolemistansa / kuolemistaan

All

-lle

kuolemallemme

kuolemillemme

kuolemallenne

kuolemillenne

kuolemallensa / kuolemalleen

kuolemillensa / kuolemillean

Ade

-lla

kuolemallamme

kuolemillamme

kuolemallanne

kuolemillanne

kuolemallansa / kuolemallaan

kuolemillansa / kuolemillaan

Abl

-lta

kuolemaltamme

kuolemiltamme

kuolemaltanne

kuolemiltanne

kuolemaltansa / kuolemaltaan

kuolemiltansa / kuolemiltaan

Tra

-ksi

kuolemaksemme

kuolemiksemme

kuolemaksenne

kuolemiksenne

kuolemaksensa / kuolemakseen

kuolemiksensa / kuolemikseen

Ess

-na

kuolemanamme

kuoleminamme

kuolemananne

kuoleminanne

kuolemanansa / kuolemanaan

kuoleminansa / kuoleminaan

Abe

-tta

kuolemattamme

kuolemittamme

kuolemattanne

kuolemittanne

kuolemattansa / kuolemattaan

kuolemittansa / kuolemittaan

Com

-ne

-

kuoleminemme

-

kuoleminenne

-

kuoleminensa / kuolemineen

Singular

Plural

Nom

-

kuolemamme

kuolemanne

kuolemansa

kuolemamme

kuolemanne

kuolemansa

Par

-ta

kuolemaamme / kuolematamme

kuolemaanne / kuolematanne

kuolemaansa / kuolematansa / kuolemataan

kuolemiamme

kuolemianne

kuolemiansa / kuolemiaan

Gen

-n

kuolemamme

kuolemanne

kuolemansa

kuolemiemme

kuolemienne

kuolemiensa

Ill

mihin

kuolemaamme

kuolemaanne

kuolemaansa

kuolemiimme

kuolemiinne

kuolemiinsa

Ine

-ssa

kuolemassamme

kuolemassanne

kuolemassansa / kuolemassaan

kuolemissamme

kuolemissanne

kuolemissansa / kuolemissaan

Ela

-sta

kuolemastamme

kuolemastanne

kuolemastansa / kuolemastaan

kuolemistamme

kuolemistanne

kuolemistansa / kuolemistaan

All

-lle

kuolemallemme

kuolemallenne

kuolemallensa / kuolemalleen

kuolemillemme

kuolemillenne

kuolemillensa / kuolemillean

Ade

-lla

kuolemallamme

kuolemallanne

kuolemallansa / kuolemallaan

kuolemillamme

kuolemillanne

kuolemillansa / kuolemillaan

Abl

-lta

kuolemaltamme

kuolemaltanne

kuolemaltansa / kuolemaltaan

kuolemiltamme

kuolemiltanne

kuolemiltansa / kuolemiltaan

Tra

-ksi

kuolemaksemme

kuolemaksenne

kuolemaksensa / kuolemakseen

kuolemiksemme

kuolemiksenne

kuolemiksensa / kuolemikseen

Ess

-na

kuolemanamme

kuolemananne

kuolemanansa / kuolemanaan

kuoleminamme

kuoleminanne

kuoleminansa / kuoleminaan

Abe

-tta

kuolemattamme

kuolemattanne

kuolemattansa / kuolemattaan

kuolemittamme

kuolemittanne

kuolemittansa / kuolemittaan

Com

-ne

-

-

-

kuoleminemme

kuoleminenne

kuoleminensa / kuolemineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rauta

raudat

Par

-ta

rautaa

rautoja

Gen

-n

raudan

rautojen

Ill

mihin

rautaan

rautoihin

Ine

-ssa

raudassa

raudoissa

Ela

-sta

raudasta

raudoista

All

-lle

raudalle

raudoille

Ade

-lla

raudalla

raudoilla

Abl

-lta

raudalta

raudoilta

Tra

-ksi

raudaksi

raudoiksi

Ess

-na

rautana

rautoina

Abe

-tta

raudatta

raudoitta

Com

-ne

-

rautoine

Ins

-in

-

raudoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rauta

raudat

Par

-ta

rautaa

rautoja

Gen

-n

raudan

rautojen

Ill

mihin

rautaan

rautoihin

Ine

-ssa

raudassa

raudoissa

Ela

-sta

raudasta

raudoista

All

-lle

raudalle

raudoille

Ade

-lla

raudalla

raudoilla

Abl

-lta

raudalta

raudoilta

Tra

-ksi

raudaksi

raudoiksi

Ess

-na

rautana

rautoina

Abe

-tta

raudatta

raudoitta

Com

-ne

-

rautoine

Ins

-in

-

raudoin

iron rauta, silitysrauta, rautamaila, rautainen työkalu
ferrous
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; EuroParl2021; eurlex-diff-2018-06-20 Pane rautoihin. How abo ut reckless endang erment? Pistä rautoihin. Hook him up. Rautoihin, Bill. Cuff him, Bill. Laita rautoihin. Cuff him. Laita rautoihin! Cuff him! Rauta (II) karbonaatti (sideriitti). Iron (II) carbonate (siderite). Pankaa rautoihin. Cuffs them. Lyökää rautoihin. Cuff him guys. Laitan rautoihin. I can cuff him , Earp. Rauta (mg). Iron (mg). Show more arrow right

Wiktionary

iron (metal) (golf) iron (type of club) (in the plural) shackles, irons kahleetFin:panna rautoihinEng:to iron (to shackle with irons) (figuratively, colloquial, in the plural) act of getting or state of being arrested (practically always used in locative cases; rautoihin and raudoissa) Fin:Varas pantiin rautoihin rikospaikalla.Eng:The burglar was arrested at the crime scene.Fin:NN on ollut raudoissa jo viikon.Eng:NN has been arrested for a week already. (in the plural) trap (heavy metal device designed to catch animals by catching hold of part of the body) (in the plural) Short for hammasraudat (“braces”). (computing, slang) hardware Show more arrow right raudatraudoittaarautainenrautias Show more arrow right amerikanrautaansarautahakarautahakkuurautahammasrautaharkkorautahöyryrautahöyrysilitysrautajenkkirautakaavinrautakalarautakankirautakantarautakarhunrautakaularautakolomarautakolorautakorkorautakromirautakulmarautakuoriaisrautakuorimarautaL-rautamangaanirautameltorautanyrkkirautapallorautaparkkuurautapaukkurautapeilirautaperkausrautapiirautapimpparautapoltinrautapolttorautaraakarautaraastinrautaraudankovaraudanpuuterauta-aitarautabetonirautaesinerautaesirippurautahammasrautaharkkorautahydroksidirautajäärautakaivosrautakankirautakarbidirautakaupparautakausirautakiihdytysrautakorkorautakourarautalankarautalapiorautalehtirautalääkerautamalmirautametallirautanaularautanokkonenrautaoksidirautaosastorautapaitarautapannurautapatarautapitoinenrautapuurautapyyntirautarengasrautaristirautaromurautarouvarautaruukkirautasaharautasaostumarautaseosrautasulattorautasulfaattirautasälpärautasänkyrautatierautavalimorautavalmisterautavihtrillireikärautariivinrautarikkirautaromurautarosettirautasalparautasilitysrautasorkkarautasuomustusrautasähkösilitysrautasävelrautatakkirautatakorautatakorautainentemmirautatilkerautatukirautatulirautatulusrautavahvikerautavalurautavalurautainenvalurautapatavohvelirautavuolurautaäänirauta Show more arrow right From Proto-Finnic rauta, borrowed from either Germanic (cf. Old Norse rauði (“hematite”)) or Balto-Slavic (cf. Latvian rūda (“ore”)). Show more arrow right

Wikipedia

Iron Iron (/ˈaɪərn/) is a chemical element with symbol Fe (from Latin: ferrum) and atomic number 26. It is a metal that belongs to the first transition series and group 8 of the periodic table. It is by mass the most common element on Earth, right in front of oxygen (32.1% and 30.1%, respectively), forming much of Earth's outer and inner core. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rautani

rautani

rautasi

rautasi

rautansa

rautansa

Par

-ta

rautaani

rautojani

rautaasi

rautojasi

rautaansa

rautojansa / rautojaan

Gen

-n

rautani

rautojeni

rautasi

rautojesi

rautansa

rautojensa

Ill

mihin

rautaani

rautoihini

rautaasi

rautoihisi

rautaansa

rautoihinsa

Ine

-ssa

raudassani

raudoissani

raudassasi

raudoissasi

raudassansa / raudassaan

raudoissansa / raudoissaan

Ela

-sta

raudastani

raudoistani

raudastasi

raudoistasi

raudastansa / raudastaan

raudoistansa / raudoistaan

All

-lle

raudalleni

raudoilleni

raudallesi

raudoillesi

raudallensa / raudalleen

raudoillensa / raudoillean

Ade

-lla

raudallani

raudoillani

raudallasi

raudoillasi

raudallansa / raudallaan

raudoillansa / raudoillaan

Abl

-lta

raudaltani

raudoiltani

raudaltasi

raudoiltasi

raudaltansa / raudaltaan

raudoiltansa / raudoiltaan

Tra

-ksi

raudakseni

raudoikseni

raudaksesi

raudoiksesi

raudaksensa / raudakseen

raudoiksensa / raudoikseen

Ess

-na

rautanani

rautoinani

rautanasi

rautoinasi

rautanansa / rautanaan

rautoinansa / rautoinaan

Abe

-tta

raudattani

raudoittani

raudattasi

raudoittasi

raudattansa / raudattaan

raudoittansa / raudoittaan

Com

-ne

-

rautoineni

-

rautoinesi

-

rautoinensa / rautoineen

Singular

Plural

Nom

-

rautani

rautasi

rautansa

rautani

rautasi

rautansa

Par

-ta

rautaani

rautaasi

rautaansa

rautojani

rautojasi

rautojansa / rautojaan

Gen

-n

rautani

rautasi

rautansa

rautojeni

rautojesi

rautojensa

Ill

mihin

rautaani

rautaasi

rautaansa

rautoihini

rautoihisi

rautoihinsa

Ine

-ssa

raudassani

raudassasi

raudassansa / raudassaan

raudoissani

raudoissasi

raudoissansa / raudoissaan

Ela

-sta

raudastani

raudastasi

raudastansa / raudastaan

raudoistani

raudoistasi

raudoistansa / raudoistaan

All

-lle

raudalleni

raudallesi

raudallensa / raudalleen

raudoilleni

raudoillesi

raudoillensa / raudoillean

Ade

-lla

raudallani

raudallasi

raudallansa / raudallaan

raudoillani

raudoillasi

raudoillansa / raudoillaan

Abl

-lta

raudaltani

raudaltasi

raudaltansa / raudaltaan

raudoiltani

raudoiltasi

raudoiltansa / raudoiltaan

Tra

-ksi

raudakseni

raudaksesi

raudaksensa / raudakseen

raudoikseni

raudoiksesi

raudoiksensa / raudoikseen

Ess

-na

rautanani

rautanasi

rautanansa / rautanaan

rautoinani

rautoinasi

rautoinansa / rautoinaan

Abe

-tta

raudattani

raudattasi

raudattansa / raudattaan

raudoittani

raudoittasi

raudoittansa / raudoittaan

Com

-ne

-

-

-

rautoineni

rautoinesi

rautoinensa / rautoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rautamme

rautamme

rautanne

rautanne

rautansa

rautansa

Par

-ta

rautaamme

rautojamme

rautaanne

rautojanne

rautaansa

rautojansa / rautojaan

Gen

-n

rautamme

rautojemme

rautanne

rautojenne

rautansa

rautojensa

Ill

mihin

rautaamme

rautoihimme

rautaanne

rautoihinne

rautaansa

rautoihinsa

Ine

-ssa

raudassamme

raudoissamme

raudassanne

raudoissanne

raudassansa / raudassaan

raudoissansa / raudoissaan

Ela

-sta

raudastamme

raudoistamme

raudastanne

raudoistanne

raudastansa / raudastaan

raudoistansa / raudoistaan

All

-lle

raudallemme

raudoillemme

raudallenne

raudoillenne

raudallensa / raudalleen

raudoillensa / raudoillean

Ade

-lla

raudallamme

raudoillamme

raudallanne

raudoillanne

raudallansa / raudallaan

raudoillansa / raudoillaan

Abl

-lta

raudaltamme

raudoiltamme

raudaltanne

raudoiltanne

raudaltansa / raudaltaan

raudoiltansa / raudoiltaan

Tra

-ksi

raudaksemme

raudoiksemme

raudaksenne

raudoiksenne

raudaksensa / raudakseen

raudoiksensa / raudoikseen

Ess

-na

rautanamme

rautoinamme

rautananne

rautoinanne

rautanansa / rautanaan

rautoinansa / rautoinaan

Abe

-tta

raudattamme

raudoittamme

raudattanne

raudoittanne

raudattansa / raudattaan

raudoittansa / raudoittaan

Com

-ne

-

rautoinemme

-

rautoinenne

-

rautoinensa / rautoineen

Singular

Plural

Nom

-

rautamme

rautanne

rautansa

rautamme

rautanne

rautansa

Par

-ta

rautaamme

rautaanne

rautaansa

rautojamme

rautojanne

rautojansa / rautojaan

Gen

-n

rautamme

rautanne

rautansa

rautojemme

rautojenne

rautojensa

Ill

mihin

rautaamme

rautaanne

rautaansa

rautoihimme

rautoihinne

rautoihinsa

Ine

-ssa

raudassamme

raudassanne

raudassansa / raudassaan

raudoissamme

raudoissanne

raudoissansa / raudoissaan

Ela

-sta

raudastamme

raudastanne

raudastansa / raudastaan

raudoistamme

raudoistanne

raudoistansa / raudoistaan

All

-lle

raudallemme

raudallenne

raudallensa / raudalleen

raudoillemme

raudoillenne

raudoillensa / raudoillean

Ade

-lla

raudallamme

raudallanne

raudallansa / raudallaan

raudoillamme

raudoillanne

raudoillansa / raudoillaan

Abl

-lta

raudaltamme

raudaltanne

raudaltansa / raudaltaan

raudoiltamme

raudoiltanne

raudoiltansa / raudoiltaan

Tra

-ksi

raudaksemme

raudaksenne

raudaksensa / raudakseen

raudoiksemme

raudoiksenne

raudoiksensa / raudoikseen

Ess

-na

rautanamme

rautananne

rautanansa / rautanaan

rautoinamme

rautoinanne

rautoinansa / rautoinaan

Abe

-tta

raudattamme

raudattanne

raudattansa / raudattaan

raudoittamme

raudoittanne

raudoittansa / raudoittaan

Com

-ne

-

-

-

rautoinemme

rautoinenne

rautoinensa / rautoineen

Wiktionary

(intransitive (+ illative)) to die (of/from) Fin:Isoäitini kuoli syöpään.Eng:My grandmother died of cancer. Show more arrow right (idiomatic): heittää henkensä(idiomatic, colloquial, jocular): heittää hokkarit, heittää veivinsä, kuolla kupsahtaa, oikaista koipensa, potkaista tyhjää, vaihtaa hiippakuntaa, depata(literary, poetic): poistua keskuudestamme, siirtyä tuonpuoleiseen, siirtyä ajasta ikuisuuteen, siirtyä autuaammille metsästysmaille(vulgar): pieraista tyhjää, päästää kylmä pieru Show more arrow right Adjectives kuolevainenkuollut Adverbs kuoliaaksikuoliaanakuollakseen Nouns kuolemakuoliokuolo Verbs causative kuolettaareflexive kuoleutua kuolla kupsahtaa = to kick the bucket Show more arrow right kuolinaikakuolinapukuolinhetkikuolinilmoituskuoliniskukuolinkamppailukuolinkouristuskuolinnaamiokuolinpesäkuolinpukukuolinpäiväkuolinsanomakuolinsyykuolintodistuskuolinvuode Show more arrow right From Proto-Finnic kooldak, from Proto-Uralic kale-. Cognates include Mansi хо̄луӈкве (hōluňkve) and Hungarian hal. Show more arrow right
to die kuolla, saada surmansa
to be killed kuolla, kaatua, saada surmansa
to croak kurnuttaa, kuolla, raakkua, rääkkyä, kähistä, heittää veivinsä
to expire päättyä, umpeutua, vanheta, kuolla, sammua, päätyä
to depart this life erota elämästä, kuolla
to vanish kadota, häipyä, kuolla, riutua pois
to kick off käynnistää, aloittaa, potkaista aloituspotku, käynnistää peli, kuolla, heittää veivinsä
kick the bucket potkaista tyhjää, kuolla
bite the dust kuolla, mennä mönkään, mennä rikki, olla pois pelistä
go to glory kuolla
be gathered to one's fathers mennä isiensä luo, kuolla
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 3655062.; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7895465.; Tatoeba; opensubtitles2 Hän halusi kuolla yksin. He wanted to die alone. Ensin minun täytyy kuolla. First I have to die. He kuolevat. They're going to die. Kuolla häpeään on surullista. To die of shame is sad. Et saa kuolla. Don't die on me. Tiedät kuolevasi. I know I'll surely be dead. En halua kuolla. I don't want to die. Hän tunsi olevansa valmis kuolla. He felt ready to die. Ihmisiä voi kuolla. Then people might die? Haluan vain kuolla. And I just want to die. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kuolen

en kuole

ii

kuolet

et kuole

iii

kuolee

ei kuole

Plural

Positive

Negative

i

kuolemme / kuollaan

emme kuole / ei kuolla

ii

kuolette

ette kuole

iii

kuolevat

eivät kuole

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kuolin

en kuollut

ii

kuolit

et kuollut

iii

kuoli

ei kuollut

Plural

Positive

Negative

i

kuolimme / kuoltiin

emme kuolleet / ei kuoltu

ii

kuolitte

ette kuolleet

iii

kuolivat

eivät kuolleet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kuollut

en ole kuollut

ii

olet kuollut

et ole kuollut

iii

on kuollut

ei ole kuollut

Plural

Positive

Negative

i

olemme kuolleet

emme ole kuolleet

ii

olette kuolleet

ette ole kuolleet

iii

ovat kuolleet

eivät ole kuolleet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kuollut

en ollut kuollut

ii

olit kuollut

et ollut kuollut

iii

oli kuollut

ei ollut kuollut

Plural

Positive

Negative

i

olimme kuolleet

emme olleet kuolleet

ii

olitte kuolleet

ette olleet kuolleet

iii

olivat kuolleet

eivät olleet kuolleet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kuolisin

en kuolisi

ii

kuolisit

et kuolisi

iii

kuolisi

ei kuolisi

Plural

Positive

Negative

i

kuolisimme

emme kuolisi

ii

kuolisitte

ette kuolisi

iii

kuolisivat

eivät kuolisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kuollut

en olisi kuollut

ii

olisit kuollut

et olisi kuollut

iii

olisi kuollut

ei olisi kuollut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kuolleet

emme olisi kuolleet

ii

olisitte kuolleet

ette olisi kuolleet

iii

olisivat kuolleet

eivät olisi kuolleet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kuollen

en kuolle

ii

kuollet

et kuolle

iii

kuollee

ei kuolle

Plural

Positive

Negative

i

kuollemme

emme kuolle

ii

kuollette

ette kuolle

iii

kuollevat

eivät kuolle

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kuollut

en liene kuollut

ii

lienet kuollut

et liene kuollut

iii

lienee kuollut

ei liene kuollut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kuolleet

emme liene kuolleet

ii

lienette kuolleet

ette liene kuolleet

iii

lienevät kuolleet

eivät liene kuolleet

Imperative

Singular

i

-

ii

kuole

iii

kuolkoon

Plural

i

kuolkaamme

ii

kuolkaa

iii

kuolkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kuolla

Tra

-ksi

kuollaksensa / kuollakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

kuollessa

Ins

-in

kuollen

Ine

-ssa

kuoltaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kuolemaan

Ine

-ssa

kuolemassa

Ela

-sta

kuolemasta

Ade

-lla

kuolemalla

Abe

-tta

kuolematta

Ins

-in

kuoleman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kuoleminen

Par

-ta

kuolemista

Infinitive V

kuolemaisillaan / kuolemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

kuollaan

ei kuolla

Imperfect

kuoltiin

ei kuoltu

Potential

kuoltaneen

ei kuoltane

Conditional

kuoltaisiin

ei kuoltaisi

Imperative Present

kuoltakoon

älköön kuoltako

Imperative Perfect

olkoon kuoltu

älköön kuoltu

Positive

Negative

Present

kuollaan

ei kuolla

Imperfect

kuoltiin

ei kuoltu

Potential

kuoltaneen

ei kuoltane

Conditional

kuoltaisiin

ei kuoltaisi

Imperative Present

kuoltakoon

älköön kuoltako

Imperative Perfect

olkoon kuoltu

älköön kuoltu

Participle

Active

Passive

1st

kuoleva

kuoltava

2nd

kuollut

kuoltu

3rd

kuolema

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept