kuolemanrauta |
Noun, Singular Genitive |
|
+ rauta |
Noun, Singular Nominative |
|
Verb, Participle with suffix ma Singular Genitive |
||
+ rauta |
Noun, Singular Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kuolema |
kuolemat |
Par |
-ta |
kuolemaa / kuolemata |
kuolemia |
Gen |
-n |
kuoleman |
kuolemien |
Ill |
mihin |
kuolemaan |
kuolemiin |
Ine |
-ssa |
kuolemassa |
kuolemissa |
Ela |
-sta |
kuolemasta |
kuolemista |
All |
-lle |
kuolemalle |
kuolemille |
Ade |
-lla |
kuolemalla |
kuolemilla |
Abl |
-lta |
kuolemalta |
kuolemilta |
Tra |
-ksi |
kuolemaksi |
kuolemiksi |
Ess |
-na |
kuolemana |
kuolemina |
Abe |
-tta |
kuolematta |
kuolemitta |
Com |
-ne |
- |
kuolemine |
Ins |
-in |
- |
kuolemin |
Singular
Plural
Nom
-
kuolema
kuolemat
Par
-ta
kuolemaa / kuolemata
kuolemia
Gen
-n
kuoleman
kuolemien
Ill
mihin
kuolemaan
kuolemiin
Ine
-ssa
kuolemassa
kuolemissa
Ela
-sta
kuolemasta
kuolemista
All
-lle
kuolemalle
kuolemille
Ade
-lla
kuolemalla
kuolemilla
Abl
-lta
kuolemalta
kuolemilta
Tra
-ksi
kuolemaksi
kuolemiksi
Ess
-na
kuolemana
kuolemina
Abe
-tta
kuolematta
kuolemitta
Com
-ne
-
kuolemine
Ins
-in
-
kuolemin
| death | kuolema, kuolemantapaus, surma, kuolo |
| demise | kuolema, loppuminen, loppu |
| passing | kuluminen, ohitus, kuolema, poismeno, katoaminen, päättyminen |
| decease | kuolema |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kuolema |
kuolema |
kuolema |
kuolema |
kuolema |
kuolema |
Par |
-ta |
kuolemaa |
kuolemia |
kuolemaa |
kuolemia |
kuolemaa |
kuolemia |
Gen |
-n |
kuolema |
kuolemie |
kuolema |
kuolemie |
kuolema |
kuolemie |
Ill |
mihin |
kuolemaa |
kuolemii |
kuolemaa |
kuolemii |
kuolemaa |
kuolemii |
Ine |
-ssa |
kuolemassa |
kuolemissa |
kuolemassa |
kuolemissa |
kuolemassa |
kuolemissa |
Ela |
-sta |
kuolemasta |
kuolemista |
kuolemasta |
kuolemista |
kuolemasta |
kuolemista |
All |
-lle |
kuolemalle |
kuolemille |
kuolemalle |
kuolemille |
kuolemalle |
kuolemille |
Ade |
-lla |
kuolemalla |
kuolemilla |
kuolemalla |
kuolemilla |
kuolemalla |
kuolemilla |
Abl |
-lta |
kuolemalta |
kuolemilta |
kuolemalta |
kuolemilta |
kuolemalta |
kuolemilta |
Tra |
-ksi |
kuolemakse |
kuolemikse |
kuolemakse |
kuolemikse |
kuolemakse |
kuolemikse |
Ess |
-na |
kuolemana |
kuolemina |
kuolemana |
kuolemina |
kuolemana |
kuolemina |
Abe |
-tta |
kuolematta |
kuolemitta |
kuolematta |
kuolemitta |
kuolematta |
kuolemitta |
Com |
-ne |
- |
kuolemine |
- |
kuolemine |
- |
kuolemine |
Singular
Plural
Nom
-
kuolema
kuolema
kuolema
kuolema
kuolema
kuolema
Par
-ta
kuolemaa
kuolemaa
kuolemaa
kuolemia
kuolemia
kuolemia
Gen
-n
kuolema
kuolema
kuolema
kuolemie
kuolemie
kuolemie
Ill
mihin
kuolemaa
kuolemaa
kuolemaa
kuolemii
kuolemii
kuolemii
Ine
-ssa
kuolemassa
kuolemassa
kuolemassa
kuolemissa
kuolemissa
kuolemissa
Ela
-sta
kuolemasta
kuolemasta
kuolemasta
kuolemista
kuolemista
kuolemista
All
-lle
kuolemalle
kuolemalle
kuolemalle
kuolemille
kuolemille
kuolemille
Ade
-lla
kuolemalla
kuolemalla
kuolemalla
kuolemilla
kuolemilla
kuolemilla
Abl
-lta
kuolemalta
kuolemalta
kuolemalta
kuolemilta
kuolemilta
kuolemilta
Tra
-ksi
kuolemakse
kuolemakse
kuolemakse
kuolemikse
kuolemikse
kuolemikse
Ess
-na
kuolemana
kuolemana
kuolemana
kuolemina
kuolemina
kuolemina
Abe
-tta
kuolematta
kuolematta
kuolematta
kuolemitta
kuolemitta
kuolemitta
Com
-ne
-
-
-
kuolemine
kuolemine
kuolemine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kuolema |
kuolema |
kuolema |
kuolema |
kuolema |
kuolema |
Par |
-ta |
kuolemaa |
kuolemia |
kuolemaa |
kuolemia |
kuolemaa |
kuolemia |
Gen |
-n |
kuolema |
kuolemie |
kuolema |
kuolemie |
kuolema |
kuolemie |
Ill |
mihin |
kuolemaa |
kuolemii |
kuolemaa |
kuolemii |
kuolemaa |
kuolemii |
Ine |
-ssa |
kuolemassa |
kuolemissa |
kuolemassa |
kuolemissa |
kuolemassa |
kuolemissa |
Ela |
-sta |
kuolemasta |
kuolemista |
kuolemasta |
kuolemista |
kuolemasta |
kuolemista |
All |
-lle |
kuolemalle |
kuolemille |
kuolemalle |
kuolemille |
kuolemalle |
kuolemille |
Ade |
-lla |
kuolemalla |
kuolemilla |
kuolemalla |
kuolemilla |
kuolemalla |
kuolemilla |
Abl |
-lta |
kuolemalta |
kuolemilta |
kuolemalta |
kuolemilta |
kuolemalta |
kuolemilta |
Tra |
-ksi |
kuolemakse |
kuolemikse |
kuolemakse |
kuolemikse |
kuolemakse |
kuolemikse |
Ess |
-na |
kuolemana |
kuolemina |
kuolemana |
kuolemina |
kuolemana |
kuolemina |
Abe |
-tta |
kuolematta |
kuolemitta |
kuolematta |
kuolemitta |
kuolematta |
kuolemitta |
Com |
-ne |
- |
kuolemine |
- |
kuolemine |
- |
kuolemine |
Singular
Plural
Nom
-
kuolema
kuolema
kuolema
kuolema
kuolema
kuolema
Par
-ta
kuolemaa
kuolemaa
kuolemaa
kuolemia
kuolemia
kuolemia
Gen
-n
kuolema
kuolema
kuolema
kuolemie
kuolemie
kuolemie
Ill
mihin
kuolemaa
kuolemaa
kuolemaa
kuolemii
kuolemii
kuolemii
Ine
-ssa
kuolemassa
kuolemassa
kuolemassa
kuolemissa
kuolemissa
kuolemissa
Ela
-sta
kuolemasta
kuolemasta
kuolemasta
kuolemista
kuolemista
kuolemista
All
-lle
kuolemalle
kuolemalle
kuolemalle
kuolemille
kuolemille
kuolemille
Ade
-lla
kuolemalla
kuolemalla
kuolemalla
kuolemilla
kuolemilla
kuolemilla
Abl
-lta
kuolemalta
kuolemalta
kuolemalta
kuolemilta
kuolemilta
kuolemilta
Tra
-ksi
kuolemakse
kuolemakse
kuolemakse
kuolemikse
kuolemikse
kuolemikse
Ess
-na
kuolemana
kuolemana
kuolemana
kuolemina
kuolemina
kuolemina
Abe
-tta
kuolematta
kuolematta
kuolematta
kuolemitta
kuolemitta
kuolemitta
Com
-ne
-
-
-
kuolemine
kuolemine
kuolemine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
rauta |
raudat |
Par |
-ta |
rautaa |
rautoja |
Gen |
-n |
raudan |
rautojen |
Ill |
mihin |
rautaan |
rautoihin |
Ine |
-ssa |
raudassa |
raudoissa |
Ela |
-sta |
raudasta |
raudoista |
All |
-lle |
raudalle |
raudoille |
Ade |
-lla |
raudalla |
raudoilla |
Abl |
-lta |
raudalta |
raudoilta |
Tra |
-ksi |
raudaksi |
raudoiksi |
Ess |
-na |
rautana |
rautoina |
Abe |
-tta |
raudatta |
raudoitta |
Com |
-ne |
- |
rautoine |
Ins |
-in |
- |
raudoin |
Singular
Plural
Nom
-
rauta
raudat
Par
-ta
rautaa
rautoja
Gen
-n
raudan
rautojen
Ill
mihin
rautaan
rautoihin
Ine
-ssa
raudassa
raudoissa
Ela
-sta
raudasta
raudoista
All
-lle
raudalle
raudoille
Ade
-lla
raudalla
raudoilla
Abl
-lta
raudalta
raudoilta
Tra
-ksi
raudaksi
raudoiksi
Ess
-na
rautana
rautoina
Abe
-tta
raudatta
raudoitta
Com
-ne
-
rautoine
Ins
-in
-
raudoin
| iron | rauta, silitysrauta, rautamaila, rautainen työkalu |
| ferrous |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
rauta |
rauta |
rauta |
rauta |
rauta |
rauta |
Par |
-ta |
rautaa |
rautoja |
rautaa |
rautoja |
rautaa |
rautoja |
Gen |
-n |
rauta |
rautoje |
rauta |
rautoje |
rauta |
rautoje |
Ill |
mihin |
rautaa |
rautoihi |
rautaa |
rautoihi |
rautaa |
rautoihi |
Ine |
-ssa |
raudassa |
raudoissa |
raudassa |
raudoissa |
raudassa |
raudoissa |
Ela |
-sta |
raudasta |
raudoista |
raudasta |
raudoista |
raudasta |
raudoista |
All |
-lle |
raudalle |
raudoille |
raudalle |
raudoille |
raudalle |
raudoille |
Ade |
-lla |
raudalla |
raudoilla |
raudalla |
raudoilla |
raudalla |
raudoilla |
Abl |
-lta |
raudalta |
raudoilta |
raudalta |
raudoilta |
raudalta |
raudoilta |
Tra |
-ksi |
raudakse |
raudoikse |
raudakse |
raudoikse |
raudakse |
raudoikse |
Ess |
-na |
rautana |
rautoina |
rautana |
rautoina |
rautana |
rautoina |
Abe |
-tta |
raudatta |
raudoitta |
raudatta |
raudoitta |
raudatta |
raudoitta |
Com |
-ne |
- |
rautoine |
- |
rautoine |
- |
rautoine |
Singular
Plural
Nom
-
rauta
rauta
rauta
rauta
rauta
rauta
Par
-ta
rautaa
rautaa
rautaa
rautoja
rautoja
rautoja
Gen
-n
rauta
rauta
rauta
rautoje
rautoje
rautoje
Ill
mihin
rautaa
rautaa
rautaa
rautoihi
rautoihi
rautoihi
Ine
-ssa
raudassa
raudassa
raudassa
raudoissa
raudoissa
raudoissa
Ela
-sta
raudasta
raudasta
raudasta
raudoista
raudoista
raudoista
All
-lle
raudalle
raudalle
raudalle
raudoille
raudoille
raudoille
Ade
-lla
raudalla
raudalla
raudalla
raudoilla
raudoilla
raudoilla
Abl
-lta
raudalta
raudalta
raudalta
raudoilta
raudoilta
raudoilta
Tra
-ksi
raudakse
raudakse
raudakse
raudoikse
raudoikse
raudoikse
Ess
-na
rautana
rautana
rautana
rautoina
rautoina
rautoina
Abe
-tta
raudatta
raudatta
raudatta
raudoitta
raudoitta
raudoitta
Com
-ne
-
-
-
rautoine
rautoine
rautoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
rauta |
rauta |
rauta |
rauta |
rauta |
rauta |
Par |
-ta |
rautaa |
rautoja |
rautaa |
rautoja |
rautaa |
rautoja |
Gen |
-n |
rauta |
rautoje |
rauta |
rautoje |
rauta |
rautoje |
Ill |
mihin |
rautaa |
rautoihi |
rautaa |
rautoihi |
rautaa |
rautoihi |
Ine |
-ssa |
raudassa |
raudoissa |
raudassa |
raudoissa |
raudassa |
raudoissa |
Ela |
-sta |
raudasta |
raudoista |
raudasta |
raudoista |
raudasta |
raudoista |
All |
-lle |
raudalle |
raudoille |
raudalle |
raudoille |
raudalle |
raudoille |
Ade |
-lla |
raudalla |
raudoilla |
raudalla |
raudoilla |
raudalla |
raudoilla |
Abl |
-lta |
raudalta |
raudoilta |
raudalta |
raudoilta |
raudalta |
raudoilta |
Tra |
-ksi |
raudakse |
raudoikse |
raudakse |
raudoikse |
raudakse |
raudoikse |
Ess |
-na |
rautana |
rautoina |
rautana |
rautoina |
rautana |
rautoina |
Abe |
-tta |
raudatta |
raudoitta |
raudatta |
raudoitta |
raudatta |
raudoitta |
Com |
-ne |
- |
rautoine |
- |
rautoine |
- |
rautoine |
Singular
Plural
Nom
-
rauta
rauta
rauta
rauta
rauta
rauta
Par
-ta
rautaa
rautaa
rautaa
rautoja
rautoja
rautoja
Gen
-n
rauta
rauta
rauta
rautoje
rautoje
rautoje
Ill
mihin
rautaa
rautaa
rautaa
rautoihi
rautoihi
rautoihi
Ine
-ssa
raudassa
raudassa
raudassa
raudoissa
raudoissa
raudoissa
Ela
-sta
raudasta
raudasta
raudasta
raudoista
raudoista
raudoista
All
-lle
raudalle
raudalle
raudalle
raudoille
raudoille
raudoille
Ade
-lla
raudalla
raudalla
raudalla
raudoilla
raudoilla
raudoilla
Abl
-lta
raudalta
raudalta
raudalta
raudoilta
raudoilta
raudoilta
Tra
-ksi
raudakse
raudakse
raudakse
raudoikse
raudoikse
raudoikse
Ess
-na
rautana
rautana
rautana
rautoina
rautoina
rautoina
Abe
-tta
raudatta
raudatta
raudatta
raudoitta
raudoitta
raudoitta
Com
-ne
-
-
-
rautoine
rautoine
rautoine
| to die | kuolla, saada surmansa |
| to be killed | kuolla, kaatua, saada surmansa |
| to croak | kurnuttaa, kuolla, raakkua, rääkkyä, kähistä, heittää veivinsä |
| to expire | päättyä, umpeutua, vanheta, kuolla, sammua, päätyä |
| to depart this life | erota elämästä, kuolla |
| to vanish | kadota, häipyä, kuolla, riutua pois |
| to kick off | käynnistää, aloittaa, potkaista aloituspotku, käynnistää peli, kuolla, heittää veivinsä |
| kick the bucket | potkaista tyhjää, kuolla |
| bite the dust | kuolla, mennä mönkään, mennä rikki, olla pois pelistä |
| go to glory | kuolla |
| be gathered to one's fathers | mennä isiensä luo, kuolla |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuolen |
|
ii |
kuolet |
|
iii |
kuolee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuolemme / kuollaan |
|
ii |
kuolette |
|
iii |
kuolevat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuolin |
|
ii |
kuolit |
|
iii |
kuoli |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuolimme / kuoltiin |
|
ii |
kuolitte |
|
iii |
kuolivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kuollut |
en ole kuollut |
ii |
olet kuollut |
et ole kuollut |
iii |
on kuollut |
ei ole kuollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kuolleet |
emme ole kuolleet |
ii |
olette kuolleet |
ette ole kuolleet |
iii |
ovat kuolleet |
eivät ole kuolleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kuollut |
en ollut kuollut |
ii |
olit kuollut |
et ollut kuollut |
iii |
oli kuollut |
ei ollut kuollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kuolleet |
emme olleet kuolleet |
ii |
olitte kuolleet |
ette olleet kuolleet |
iii |
olivat kuolleet |
eivät olleet kuolleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuolisin |
|
ii |
kuolisit |
|
iii |
kuolisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuolisimme |
|
ii |
kuolisitte |
|
iii |
kuolisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kuollut |
en olisi kuollut |
ii |
olisit kuollut |
et olisi kuollut |
iii |
olisi kuollut |
ei olisi kuollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kuolleet |
emme olisi kuolleet |
ii |
olisitte kuolleet |
ette olisi kuolleet |
iii |
olisivat kuolleet |
eivät olisi kuolleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuollen |
en kuolle |
ii |
kuollet |
et kuolle |
iii |
kuollee |
ei kuolle |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuollemme |
emme kuolle |
ii |
kuollette |
ette kuolle |
iii |
kuollevat |
eivät kuolle |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kuollut |
en liene kuollut |
ii |
lienet kuollut |
et liene kuollut |
iii |
lienee kuollut |
ei liene kuollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kuolleet |
emme liene kuolleet |
ii |
lienette kuolleet |
ette liene kuolleet |
iii |
lienevät kuolleet |
eivät liene kuolleet |
Singular
i |
- |
ii |
kuole |
iii |
kuolkoon |
Plural
i |
kuolkaamme |
ii |
kuolkaa |
iii |
kuolkoot |
Nom |
- |
kuolla |
Tra |
-ksi |
kuollaksensa / kuollakseen |
Ine |
-ssa |
kuollessa |
Ins |
-in |
kuollen |
Ine |
-ssa |
kuoltaessa (passive) |
Ill |
mihin |
kuolemaan |
Ine |
-ssa |
kuolemassa |
Ela |
-sta |
kuolemasta |
Ade |
-lla |
kuolemalla |
Abe |
-tta |
kuolematta |
Ins |
-in |
kuoleman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kuoleminen |
Par |
-ta |
kuolemista |
kuolemaisillaan / kuolemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kuollaan |
ei kuolla |
Imperfect |
kuoltiin |
ei kuoltu |
Potential |
kuoltaneen |
ei kuoltane |
Conditional |
kuoltaisiin |
ei kuoltaisi |
Imperative Present |
kuoltakoon |
älköön kuoltako |
Imperative Perfect |
olkoon kuoltu |
älköön kuoltu |
Positive
Negative
Present
kuollaan
ei kuolla
Imperfect
kuoltiin
ei kuoltu
Potential
kuoltaneen
ei kuoltane
Conditional
kuoltaisiin
ei kuoltaisi
Imperative Present
kuoltakoon
älköön kuoltako
Imperative Perfect
olkoon kuoltu
älköön kuoltu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kuoleva |
kuoltava |
2nd |
kuollut |
kuoltu |
3rd |
kuolema |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net