logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hakarauta, noun

Word analysis
hakarauta

hakarauta

hakarauta

Noun, Singular Nominative

hakka

Noun, Singular Nominative

+ rauta

Noun, Singular Nominative

haka

Noun, Singular Nominative

+ rauta

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hakarauta

hakaraudat

Par

-ta

hakarautaa

hakarautoja

Gen

-n

hakaraudan

hakarautojen

Ill

mihin

hakarautaan

hakarautoihin

Ine

-ssa

hakaraudassa

hakaraudoissa

Ela

-sta

hakaraudasta

hakaraudoista

All

-lle

hakaraudalle

hakaraudoille

Ade

-lla

hakaraudalla

hakaraudoilla

Abl

-lta

hakaraudalta

hakaraudoilta

Tra

-ksi

hakaraudaksi

hakaraudoiksi

Ess

-na

hakarautana

hakarautoina

Abe

-tta

hakaraudatta

hakaraudoitta

Com

-ne

-

hakarautoine

Ins

-in

-

hakaraudoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hakarauta

hakaraudat

Par

-ta

hakarautaa

hakarautoja

Gen

-n

hakaraudan

hakarautojen

Ill

mihin

hakarautaan

hakarautoihin

Ine

-ssa

hakaraudassa

hakaraudoissa

Ela

-sta

hakaraudasta

hakaraudoista

All

-lle

hakaraudalle

hakaraudoille

Ade

-lla

hakaraudalla

hakaraudoilla

Abl

-lta

hakaraudalta

hakaraudoilta

Tra

-ksi

hakaraudaksi

hakaraudoiksi

Ess

-na

hakarautana

hakarautoina

Abe

-tta

hakaraudatta

hakaraudoitta

Com

-ne

-

hakarautoine

Ins

-in

-

hakaraudoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

whippy
iron hook
Show more arrow right
Tatoeba; Tatoeba, sentence ID: 4001 Hakarauta on vahvistettu metallisalvalla. English: The hasp is reinforced with a metal latch. Hakarautojen käyttö on kielletty tässä rakennuksessa. English: The use of crowbars is prohibited in this building. Työmiehet tarvitsivat useita hakarautoja purkaakseen vanhan seinän. The workers needed several hakarautas to dismantle the old wall. Työntekijä käytti hakaraudan avulla voimaa kaapin avaamiseen. English: The worker used the pry bar to apply force to open the cabinet. Rakennusmies käytti hakarautaa irrottaakseen vanhan oven saranoilta. English: The construction worker used a crowbar to remove the old door from its hinges. Show more arrow right

Wiktionary

iron hook used for reinforcing Show more arrow right haka +‎ rauta Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakarautani

hakarautani

hakarautasi

hakarautasi

hakarautansa

hakarautansa

Par

-ta

hakarautaani

hakarautojani

hakarautaasi

hakarautojasi

hakarautaansa

hakarautojansa / hakarautojaan

Gen

-n

hakarautani

hakarautojeni

hakarautasi

hakarautojesi

hakarautansa

hakarautojensa

Ill

mihin

hakarautaani

hakarautoihini

hakarautaasi

hakarautoihisi

hakarautaansa

hakarautoihinsa

Ine

-ssa

hakaraudassani

hakaraudoissani

hakaraudassasi

hakaraudoissasi

hakaraudassansa / hakaraudassaan

hakaraudoissansa / hakaraudoissaan

Ela

-sta

hakaraudastani

hakaraudoistani

hakaraudastasi

hakaraudoistasi

hakaraudastansa / hakaraudastaan

hakaraudoistansa / hakaraudoistaan

All

-lle

hakaraudalleni

hakaraudoilleni

hakaraudallesi

hakaraudoillesi

hakaraudallensa / hakaraudalleen

hakaraudoillensa / hakaraudoillean

Ade

-lla

hakaraudallani

hakaraudoillani

hakaraudallasi

hakaraudoillasi

hakaraudallansa / hakaraudallaan

hakaraudoillansa / hakaraudoillaan

Abl

-lta

hakaraudaltani

hakaraudoiltani

hakaraudaltasi

hakaraudoiltasi

hakaraudaltansa / hakaraudaltaan

hakaraudoiltansa / hakaraudoiltaan

Tra

-ksi

hakaraudakseni

hakaraudoikseni

hakaraudaksesi

hakaraudoiksesi

hakaraudaksensa / hakaraudakseen

hakaraudoiksensa / hakaraudoikseen

Ess

-na

hakarautanani

hakarautoinani

hakarautanasi

hakarautoinasi

hakarautanansa / hakarautanaan

hakarautoinansa / hakarautoinaan

Abe

-tta

hakaraudattani

hakaraudoittani

hakaraudattasi

hakaraudoittasi

hakaraudattansa / hakaraudattaan

hakaraudoittansa / hakaraudoittaan

Com

-ne

-

hakarautoineni

-

hakarautoinesi

-

hakarautoinensa / hakarautoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakarautani

hakarautasi

hakarautansa

hakarautani

hakarautasi

hakarautansa

Par

-ta

hakarautaani

hakarautaasi

hakarautaansa

hakarautojani

hakarautojasi

hakarautojansa / hakarautojaan

Gen

-n

hakarautani

hakarautasi

hakarautansa

hakarautojeni

hakarautojesi

hakarautojensa

Ill

mihin

hakarautaani

hakarautaasi

hakarautaansa

hakarautoihini

hakarautoihisi

hakarautoihinsa

Ine

-ssa

hakaraudassani

hakaraudassasi

hakaraudassansa / hakaraudassaan

hakaraudoissani

hakaraudoissasi

hakaraudoissansa / hakaraudoissaan

Ela

-sta

hakaraudastani

hakaraudastasi

hakaraudastansa / hakaraudastaan

hakaraudoistani

hakaraudoistasi

hakaraudoistansa / hakaraudoistaan

All

-lle

hakaraudalleni

hakaraudallesi

hakaraudallensa / hakaraudalleen

hakaraudoilleni

hakaraudoillesi

hakaraudoillensa / hakaraudoillean

Ade

-lla

hakaraudallani

hakaraudallasi

hakaraudallansa / hakaraudallaan

hakaraudoillani

hakaraudoillasi

hakaraudoillansa / hakaraudoillaan

Abl

-lta

hakaraudaltani

hakaraudaltasi

hakaraudaltansa / hakaraudaltaan

hakaraudoiltani

hakaraudoiltasi

hakaraudoiltansa / hakaraudoiltaan

Tra

-ksi

hakaraudakseni

hakaraudaksesi

hakaraudaksensa / hakaraudakseen

hakaraudoikseni

hakaraudoiksesi

hakaraudoiksensa / hakaraudoikseen

Ess

-na

hakarautanani

hakarautanasi

hakarautanansa / hakarautanaan

hakarautoinani

hakarautoinasi

hakarautoinansa / hakarautoinaan

Abe

-tta

hakaraudattani

hakaraudattasi

hakaraudattansa / hakaraudattaan

hakaraudoittani

hakaraudoittasi

hakaraudoittansa / hakaraudoittaan

Com

-ne

-

-

-

hakarautoineni

hakarautoinesi

hakarautoinensa / hakarautoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakarautamme

hakarautamme

hakarautanne

hakarautanne

hakarautansa

hakarautansa

Par

-ta

hakarautaamme

hakarautojamme

hakarautaanne

hakarautojanne

hakarautaansa

hakarautojansa / hakarautojaan

Gen

-n

hakarautamme

hakarautojemme

hakarautanne

hakarautojenne

hakarautansa

hakarautojensa

Ill

mihin

hakarautaamme

hakarautoihimme

hakarautaanne

hakarautoihinne

hakarautaansa

hakarautoihinsa

Ine

-ssa

hakaraudassamme

hakaraudoissamme

hakaraudassanne

hakaraudoissanne

hakaraudassansa / hakaraudassaan

hakaraudoissansa / hakaraudoissaan

Ela

-sta

hakaraudastamme

hakaraudoistamme

hakaraudastanne

hakaraudoistanne

hakaraudastansa / hakaraudastaan

hakaraudoistansa / hakaraudoistaan

All

-lle

hakaraudallemme

hakaraudoillemme

hakaraudallenne

hakaraudoillenne

hakaraudallensa / hakaraudalleen

hakaraudoillensa / hakaraudoillean

Ade

-lla

hakaraudallamme

hakaraudoillamme

hakaraudallanne

hakaraudoillanne

hakaraudallansa / hakaraudallaan

hakaraudoillansa / hakaraudoillaan

Abl

-lta

hakaraudaltamme

hakaraudoiltamme

hakaraudaltanne

hakaraudoiltanne

hakaraudaltansa / hakaraudaltaan

hakaraudoiltansa / hakaraudoiltaan

Tra

-ksi

hakaraudaksemme

hakaraudoiksemme

hakaraudaksenne

hakaraudoiksenne

hakaraudaksensa / hakaraudakseen

hakaraudoiksensa / hakaraudoikseen

Ess

-na

hakarautanamme

hakarautoinamme

hakarautananne

hakarautoinanne

hakarautanansa / hakarautanaan

hakarautoinansa / hakarautoinaan

Abe

-tta

hakaraudattamme

hakaraudoittamme

hakaraudattanne

hakaraudoittanne

hakaraudattansa / hakaraudattaan

hakaraudoittansa / hakaraudoittaan

Com

-ne

-

hakarautoinemme

-

hakarautoinenne

-

hakarautoinensa / hakarautoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakarautamme

hakarautanne

hakarautansa

hakarautamme

hakarautanne

hakarautansa

Par

-ta

hakarautaamme

hakarautaanne

hakarautaansa

hakarautojamme

hakarautojanne

hakarautojansa / hakarautojaan

Gen

-n

hakarautamme

hakarautanne

hakarautansa

hakarautojemme

hakarautojenne

hakarautojensa

Ill

mihin

hakarautaamme

hakarautaanne

hakarautaansa

hakarautoihimme

hakarautoihinne

hakarautoihinsa

Ine

-ssa

hakaraudassamme

hakaraudassanne

hakaraudassansa / hakaraudassaan

hakaraudoissamme

hakaraudoissanne

hakaraudoissansa / hakaraudoissaan

Ela

-sta

hakaraudastamme

hakaraudastanne

hakaraudastansa / hakaraudastaan

hakaraudoistamme

hakaraudoistanne

hakaraudoistansa / hakaraudoistaan

All

-lle

hakaraudallemme

hakaraudallenne

hakaraudallensa / hakaraudalleen

hakaraudoillemme

hakaraudoillenne

hakaraudoillensa / hakaraudoillean

Ade

-lla

hakaraudallamme

hakaraudallanne

hakaraudallansa / hakaraudallaan

hakaraudoillamme

hakaraudoillanne

hakaraudoillansa / hakaraudoillaan

Abl

-lta

hakaraudaltamme

hakaraudaltanne

hakaraudaltansa / hakaraudaltaan

hakaraudoiltamme

hakaraudoiltanne

hakaraudoiltansa / hakaraudoiltaan

Tra

-ksi

hakaraudaksemme

hakaraudaksenne

hakaraudaksensa / hakaraudakseen

hakaraudoiksemme

hakaraudoiksenne

hakaraudoiksensa / hakaraudoikseen

Ess

-na

hakarautanamme

hakarautananne

hakarautanansa / hakarautanaan

hakarautoinamme

hakarautoinanne

hakarautoinansa / hakarautoinaan

Abe

-tta

hakaraudattamme

hakaraudattanne

hakaraudattansa / hakaraudattaan

hakaraudoittamme

hakaraudoittanne

hakaraudoittansa / hakaraudoittaan

Com

-ne

-

-

-

hakarautoinemme

hakarautoinenne

hakarautoinensa / hakarautoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hakka

hakat

Par

-ta

hakkaa

hakkoja

Gen

-n

hakan

hakkojen

Ill

mihin

hakkaan

hakkoihin

Ine

-ssa

hakassa

hakoissa

Ela

-sta

hakasta

hakoista

All

-lle

hakalle

hakoille

Ade

-lla

hakalla

hakoilla

Abl

-lta

hakalta

hakoilta

Tra

-ksi

hakaksi

hakoiksi

Ess

-na

hakkana

hakkoina

Abe

-tta

hakatta

hakoitta

Com

-ne

-

hakkoine

Ins

-in

-

hakoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hakka

hakat

Par

-ta

hakkaa

hakkoja

Gen

-n

hakan

hakkojen

Ill

mihin

hakkaan

hakkoihin

Ine

-ssa

hakassa

hakoissa

Ela

-sta

hakasta

hakoista

All

-lle

hakalle

hakoille

Ade

-lla

hakalla

hakoilla

Abl

-lta

hakalta

hakoilta

Tra

-ksi

hakaksi

hakoiksi

Ess

-na

hakkana

hakkoina

Abe

-tta

hakatta

hakoitta

Com

-ne

-

hakkoine

Ins

-in

-

hakoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

hakka
mason
the Hakka
a Hakka
Show more arrow right
OpusParcus; Europarl; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus v7, sentence id: 100001; GlobalVoices; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; Tatoeba; OPUS - Finnish-English; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English; Europarl Corpus Hakka on korkealla hyllyllä. The axe is on a high shelf. Tarvitsen uuden hakan. I need a new axe. Ostin isälle uuden hakan. I bought a new axe for my dad. Hakka on perinteinen suomalainen veistämätön puutavara. Hakka is a traditional Finnish uncarved timber. Hakan teroitus vaatii taitoa. Sharpening an axe requires skill. Hakkaan työhön koko päivän. I will work all day. Lapsi hakkaan naulaa vasaralla. The child hammers a nail with a hammer. Älä hakkaan päätä seinään turhaan. Don't bang your head against the wall for no reason. Hakkaan kiviä maahan. I am pounding stones into the ground. Hakkaan puita metsässä. I chop wood in the forest. Show more arrow right

Wikipedia

hakka kiina
arviolta noin 30 miljoonan ihmisen kiinansukuinen kieli hakka kansa
tai sen edustaja, pohjoisesta Kiinasta alun perin tuleva Han-kiinalainen kansa Hakka
Oy Juho Jussilan valmistama puulelu
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakkani

hakkani

hakkasi

hakkasi

hakkansa

hakkansa

Par

-ta

hakkaani

hakkojani

hakkaasi

hakkojasi

hakkaansa

hakkojansa / hakkojaan

Gen

-n

hakkani

hakkojeni

hakkasi

hakkojesi

hakkansa

hakkojensa

Ill

mihin

hakkaani

hakkoihini

hakkaasi

hakkoihisi

hakkaansa

hakkoihinsa

Ine

-ssa

hakassani

hakoissani

hakassasi

hakoissasi

hakassansa / hakassaan

hakoissansa / hakoissaan

Ela

-sta

hakastani

hakoistani

hakastasi

hakoistasi

hakastansa / hakastaan

hakoistansa / hakoistaan

All

-lle

hakalleni

hakoilleni

hakallesi

hakoillesi

hakallensa / hakalleen

hakoillensa / hakoillean

Ade

-lla

hakallani

hakoillani

hakallasi

hakoillasi

hakallansa / hakallaan

hakoillansa / hakoillaan

Abl

-lta

hakaltani

hakoiltani

hakaltasi

hakoiltasi

hakaltansa / hakaltaan

hakoiltansa / hakoiltaan

Tra

-ksi

hakakseni

hakoikseni

hakaksesi

hakoiksesi

hakaksensa / hakakseen

hakoiksensa / hakoikseen

Ess

-na

hakkanani

hakkoinani

hakkanasi

hakkoinasi

hakkanansa / hakkanaan

hakkoinansa / hakkoinaan

Abe

-tta

hakattani

hakoittani

hakattasi

hakoittasi

hakattansa / hakattaan

hakoittansa / hakoittaan

Com

-ne

-

hakkoineni

-

hakkoinesi

-

hakkoinensa / hakkoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakkani

hakkasi

hakkansa

hakkani

hakkasi

hakkansa

Par

-ta

hakkaani

hakkaasi

hakkaansa

hakkojani

hakkojasi

hakkojansa / hakkojaan

Gen

-n

hakkani

hakkasi

hakkansa

hakkojeni

hakkojesi

hakkojensa

Ill

mihin

hakkaani

hakkaasi

hakkaansa

hakkoihini

hakkoihisi

hakkoihinsa

Ine

-ssa

hakassani

hakassasi

hakassansa / hakassaan

hakoissani

hakoissasi

hakoissansa / hakoissaan

Ela

-sta

hakastani

hakastasi

hakastansa / hakastaan

hakoistani

hakoistasi

hakoistansa / hakoistaan

All

-lle

hakalleni

hakallesi

hakallensa / hakalleen

hakoilleni

hakoillesi

hakoillensa / hakoillean

Ade

-lla

hakallani

hakallasi

hakallansa / hakallaan

hakoillani

hakoillasi

hakoillansa / hakoillaan

Abl

-lta

hakaltani

hakaltasi

hakaltansa / hakaltaan

hakoiltani

hakoiltasi

hakoiltansa / hakoiltaan

Tra

-ksi

hakakseni

hakaksesi

hakaksensa / hakakseen

hakoikseni

hakoiksesi

hakoiksensa / hakoikseen

Ess

-na

hakkanani

hakkanasi

hakkanansa / hakkanaan

hakkoinani

hakkoinasi

hakkoinansa / hakkoinaan

Abe

-tta

hakattani

hakattasi

hakattansa / hakattaan

hakoittani

hakoittasi

hakoittansa / hakoittaan

Com

-ne

-

-

-

hakkoineni

hakkoinesi

hakkoinensa / hakkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakkamme

hakkamme

hakkanne

hakkanne

hakkansa

hakkansa

Par

-ta

hakkaamme

hakkojamme

hakkaanne

hakkojanne

hakkaansa

hakkojansa / hakkojaan

Gen

-n

hakkamme

hakkojemme

hakkanne

hakkojenne

hakkansa

hakkojensa

Ill

mihin

hakkaamme

hakkoihimme

hakkaanne

hakkoihinne

hakkaansa

hakkoihinsa

Ine

-ssa

hakassamme

hakoissamme

hakassanne

hakoissanne

hakassansa / hakassaan

hakoissansa / hakoissaan

Ela

-sta

hakastamme

hakoistamme

hakastanne

hakoistanne

hakastansa / hakastaan

hakoistansa / hakoistaan

All

-lle

hakallemme

hakoillemme

hakallenne

hakoillenne

hakallensa / hakalleen

hakoillensa / hakoillean

Ade

-lla

hakallamme

hakoillamme

hakallanne

hakoillanne

hakallansa / hakallaan

hakoillansa / hakoillaan

Abl

-lta

hakaltamme

hakoiltamme

hakaltanne

hakoiltanne

hakaltansa / hakaltaan

hakoiltansa / hakoiltaan

Tra

-ksi

hakaksemme

hakoiksemme

hakaksenne

hakoiksenne

hakaksensa / hakakseen

hakoiksensa / hakoikseen

Ess

-na

hakkanamme

hakkoinamme

hakkananne

hakkoinanne

hakkanansa / hakkanaan

hakkoinansa / hakkoinaan

Abe

-tta

hakattamme

hakoittamme

hakattanne

hakoittanne

hakattansa / hakattaan

hakoittansa / hakoittaan

Com

-ne

-

hakkoinemme

-

hakkoinenne

-

hakkoinensa / hakkoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakkamme

hakkanne

hakkansa

hakkamme

hakkanne

hakkansa

Par

-ta

hakkaamme

hakkaanne

hakkaansa

hakkojamme

hakkojanne

hakkojansa / hakkojaan

Gen

-n

hakkamme

hakkanne

hakkansa

hakkojemme

hakkojenne

hakkojensa

Ill

mihin

hakkaamme

hakkaanne

hakkaansa

hakkoihimme

hakkoihinne

hakkoihinsa

Ine

-ssa

hakassamme

hakassanne

hakassansa / hakassaan

hakoissamme

hakoissanne

hakoissansa / hakoissaan

Ela

-sta

hakastamme

hakastanne

hakastansa / hakastaan

hakoistamme

hakoistanne

hakoistansa / hakoistaan

All

-lle

hakallemme

hakallenne

hakallensa / hakalleen

hakoillemme

hakoillenne

hakoillensa / hakoillean

Ade

-lla

hakallamme

hakallanne

hakallansa / hakallaan

hakoillamme

hakoillanne

hakoillansa / hakoillaan

Abl

-lta

hakaltamme

hakaltanne

hakaltansa / hakaltaan

hakoiltamme

hakoiltanne

hakoiltansa / hakoiltaan

Tra

-ksi

hakaksemme

hakaksenne

hakaksensa / hakakseen

hakoiksemme

hakoiksenne

hakoiksensa / hakoikseen

Ess

-na

hakkanamme

hakkananne

hakkanansa / hakkanaan

hakkoinamme

hakkoinanne

hakkoinansa / hakkoinaan

Abe

-tta

hakattamme

hakattanne

hakattansa / hakattaan

hakoittamme

hakoittanne

hakoittansa / hakoittaan

Com

-ne

-

-

-

hakkoinemme

hakkoinenne

hakkoinensa / hakkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rauta

raudat

Par

-ta

rautaa

rautoja

Gen

-n

raudan

rautojen

Ill

mihin

rautaan

rautoihin

Ine

-ssa

raudassa

raudoissa

Ela

-sta

raudasta

raudoista

All

-lle

raudalle

raudoille

Ade

-lla

raudalla

raudoilla

Abl

-lta

raudalta

raudoilta

Tra

-ksi

raudaksi

raudoiksi

Ess

-na

rautana

rautoina

Abe

-tta

raudatta

raudoitta

Com

-ne

-

rautoine

Ins

-in

-

raudoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rauta

raudat

Par

-ta

rautaa

rautoja

Gen

-n

raudan

rautojen

Ill

mihin

rautaan

rautoihin

Ine

-ssa

raudassa

raudoissa

Ela

-sta

raudasta

raudoista

All

-lle

raudalle

raudoille

Ade

-lla

raudalla

raudoilla

Abl

-lta

raudalta

raudoilta

Tra

-ksi

raudaksi

raudoiksi

Ess

-na

rautana

rautoina

Abe

-tta

raudatta

raudoitta

Com

-ne

-

rautoine

Ins

-in

-

raudoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

iron rauta, silitysrauta, rautamaila, rautainen työkalu
ferrous
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; EuroParl2021; eurlex-diff-2018-06-20 Pane rautoihin. How abo ut reckless endang erment? Pistä rautoihin. Hook him up. Rautoihin, Bill. Cuff him, Bill. Laita rautoihin. Cuff him. Laita rautoihin! Cuff him! Rauta (II) karbonaatti (sideriitti). Iron (II) carbonate (siderite). Pankaa rautoihin. Cuffs them. Lyökää rautoihin. Cuff him guys. Laitan rautoihin. I can cuff him , Earp. Rauta (mg). Iron (mg). Show more arrow right

Wiktionary

iron (metal) (golf) iron (type of club) (in the plural) shackles, irons kahleetFin:panna rautoihinEng:to iron (to shackle with irons) (figuratively, colloquial, in the plural) act of getting or state of being arrested (practically always used in locative cases; rautoihin and raudoissa) Fin:Varas pantiin rautoihin rikospaikalla.Eng:The burglar was arrested at the crime scene.Fin:NN on ollut raudoissa jo viikon.Eng:NN has been arrested for a week already. (in the plural) trap (heavy metal device designed to catch animals by catching hold of part of the body) (in the plural) Short for hammasraudat (“braces”). (computing, slang) hardware Show more arrow right raudatraudoittaarautainenrautias Show more arrow right amerikanrautaansarautahakarautahakkuurautahammasrautaharkkorautahöyryrautahöyrysilitysrautajenkkirautakaavinrautakalarautakankirautakantarautakarhunrautakaularautakolomarautakolorautakorkorautakromirautakulmarautakuoriaisrautakuorimarautaL-rautamangaanirautameltorautanyrkkirautapallorautaparkkuurautapaukkurautapeilirautaperkausrautapiirautapimpparautapoltinrautapolttorautaraakarautaraastinrautaraudankovaraudanpuuterauta-aitarautabetonirautaesinerautaesirippurautahammasrautaharkkorautahydroksidirautajäärautakaivosrautakankirautakarbidirautakaupparautakausirautakiihdytysrautakorkorautakourarautalankarautalapiorautalehtirautalääkerautamalmirautametallirautanaularautanokkonenrautaoksidirautaosastorautapaitarautapannurautapatarautapitoinenrautapuurautapyyntirautarengasrautaristirautaromurautarouvarautaruukkirautasaharautasaostumarautaseosrautasulattorautasulfaattirautasälpärautasänkyrautatierautavalimorautavalmisterautavihtrillireikärautariivinrautarikkirautaromurautarosettirautasalparautasilitysrautasorkkarautasuomustusrautasähkösilitysrautasävelrautatakkirautatakorautatakorautainentemmirautatilkerautatukirautatulirautatulusrautavahvikerautavalurautavalurautainenvalurautapatavohvelirautavuolurautaäänirauta Show more arrow right From Proto-Finnic rauta, borrowed from either Germanic (cf. Old Norse rauði (“hematite”)) or Balto-Slavic (cf. Latvian rūda (“ore”)). Show more arrow right

Wikipedia

Iron Iron (/ˈaɪərn/) is a chemical element with symbol Fe (from Latin: ferrum) and atomic number 26. It is a metal that belongs to the first transition series and group 8 of the periodic table. It is by mass the most common element on Earth, right in front of oxygen (32.1% and 30.1%, respectively), forming much of Earth's outer and inner core. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rautani

rautani

rautasi

rautasi

rautansa

rautansa

Par

-ta

rautaani

rautojani

rautaasi

rautojasi

rautaansa

rautojansa / rautojaan

Gen

-n

rautani

rautojeni

rautasi

rautojesi

rautansa

rautojensa

Ill

mihin

rautaani

rautoihini

rautaasi

rautoihisi

rautaansa

rautoihinsa

Ine

-ssa

raudassani

raudoissani

raudassasi

raudoissasi

raudassansa / raudassaan

raudoissansa / raudoissaan

Ela

-sta

raudastani

raudoistani

raudastasi

raudoistasi

raudastansa / raudastaan

raudoistansa / raudoistaan

All

-lle

raudalleni

raudoilleni

raudallesi

raudoillesi

raudallensa / raudalleen

raudoillensa / raudoillean

Ade

-lla

raudallani

raudoillani

raudallasi

raudoillasi

raudallansa / raudallaan

raudoillansa / raudoillaan

Abl

-lta

raudaltani

raudoiltani

raudaltasi

raudoiltasi

raudaltansa / raudaltaan

raudoiltansa / raudoiltaan

Tra

-ksi

raudakseni

raudoikseni

raudaksesi

raudoiksesi

raudaksensa / raudakseen

raudoiksensa / raudoikseen

Ess

-na

rautanani

rautoinani

rautanasi

rautoinasi

rautanansa / rautanaan

rautoinansa / rautoinaan

Abe

-tta

raudattani

raudoittani

raudattasi

raudoittasi

raudattansa / raudattaan

raudoittansa / raudoittaan

Com

-ne

-

rautoineni

-

rautoinesi

-

rautoinensa / rautoineen

Singular

Plural

Nom

-

rautani

rautasi

rautansa

rautani

rautasi

rautansa

Par

-ta

rautaani

rautaasi

rautaansa

rautojani

rautojasi

rautojansa / rautojaan

Gen

-n

rautani

rautasi

rautansa

rautojeni

rautojesi

rautojensa

Ill

mihin

rautaani

rautaasi

rautaansa

rautoihini

rautoihisi

rautoihinsa

Ine

-ssa

raudassani

raudassasi

raudassansa / raudassaan

raudoissani

raudoissasi

raudoissansa / raudoissaan

Ela

-sta

raudastani

raudastasi

raudastansa / raudastaan

raudoistani

raudoistasi

raudoistansa / raudoistaan

All

-lle

raudalleni

raudallesi

raudallensa / raudalleen

raudoilleni

raudoillesi

raudoillensa / raudoillean

Ade

-lla

raudallani

raudallasi

raudallansa / raudallaan

raudoillani

raudoillasi

raudoillansa / raudoillaan

Abl

-lta

raudaltani

raudaltasi

raudaltansa / raudaltaan

raudoiltani

raudoiltasi

raudoiltansa / raudoiltaan

Tra

-ksi

raudakseni

raudaksesi

raudaksensa / raudakseen

raudoikseni

raudoiksesi

raudoiksensa / raudoikseen

Ess

-na

rautanani

rautanasi

rautanansa / rautanaan

rautoinani

rautoinasi

rautoinansa / rautoinaan

Abe

-tta

raudattani

raudattasi

raudattansa / raudattaan

raudoittani

raudoittasi

raudoittansa / raudoittaan

Com

-ne

-

-

-

rautoineni

rautoinesi

rautoinensa / rautoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rautamme

rautamme

rautanne

rautanne

rautansa

rautansa

Par

-ta

rautaamme

rautojamme

rautaanne

rautojanne

rautaansa

rautojansa / rautojaan

Gen

-n

rautamme

rautojemme

rautanne

rautojenne

rautansa

rautojensa

Ill

mihin

rautaamme

rautoihimme

rautaanne

rautoihinne

rautaansa

rautoihinsa

Ine

-ssa

raudassamme

raudoissamme

raudassanne

raudoissanne

raudassansa / raudassaan

raudoissansa / raudoissaan

Ela

-sta

raudastamme

raudoistamme

raudastanne

raudoistanne

raudastansa / raudastaan

raudoistansa / raudoistaan

All

-lle

raudallemme

raudoillemme

raudallenne

raudoillenne

raudallensa / raudalleen

raudoillensa / raudoillean

Ade

-lla

raudallamme

raudoillamme

raudallanne

raudoillanne

raudallansa / raudallaan

raudoillansa / raudoillaan

Abl

-lta

raudaltamme

raudoiltamme

raudaltanne

raudoiltanne

raudaltansa / raudaltaan

raudoiltansa / raudoiltaan

Tra

-ksi

raudaksemme

raudoiksemme

raudaksenne

raudoiksenne

raudaksensa / raudakseen

raudoiksensa / raudoikseen

Ess

-na

rautanamme

rautoinamme

rautananne

rautoinanne

rautanansa / rautanaan

rautoinansa / rautoinaan

Abe

-tta

raudattamme

raudoittamme

raudattanne

raudoittanne

raudattansa / raudattaan

raudoittansa / raudoittaan

Com

-ne

-

rautoinemme

-

rautoinenne

-

rautoinensa / rautoineen

Singular

Plural

Nom

-

rautamme

rautanne

rautansa

rautamme

rautanne

rautansa

Par

-ta

rautaamme

rautaanne

rautaansa

rautojamme

rautojanne

rautojansa / rautojaan

Gen

-n

rautamme

rautanne

rautansa

rautojemme

rautojenne

rautojensa

Ill

mihin

rautaamme

rautaanne

rautaansa

rautoihimme

rautoihinne

rautoihinsa

Ine

-ssa

raudassamme

raudassanne

raudassansa / raudassaan

raudoissamme

raudoissanne

raudoissansa / raudoissaan

Ela

-sta

raudastamme

raudastanne

raudastansa / raudastaan

raudoistamme

raudoistanne

raudoistansa / raudoistaan

All

-lle

raudallemme

raudallenne

raudallensa / raudalleen

raudoillemme

raudoillenne

raudoillensa / raudoillean

Ade

-lla

raudallamme

raudallanne

raudallansa / raudallaan

raudoillamme

raudoillanne

raudoillansa / raudoillaan

Abl

-lta

raudaltamme

raudaltanne

raudaltansa / raudaltaan

raudoiltamme

raudoiltanne

raudoiltansa / raudoiltaan

Tra

-ksi

raudaksemme

raudaksenne

raudaksensa / raudakseen

raudoiksemme

raudoiksenne

raudoiksensa / raudoikseen

Ess

-na

rautanamme

rautananne

rautanansa / rautanaan

rautoinamme

rautoinanne

rautoinansa / rautoinaan

Abe

-tta

raudattamme

raudattanne

raudattansa / raudattaan

raudoittamme

raudoittanne

raudoittansa / raudoittaan

Com

-ne

-

-

-

rautoinemme

rautoinenne

rautoinensa / rautoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haka

hakat / haat / ha’at

Par

-ta

hakaa

hakoja

Gen

-n

haan / ha’an

hakojen

Ill

mihin

hakaan

hakoihin

Ine

-ssa

haassa / ha’assa

haoissa / ha’oissa

Ela

-sta

haasta / ha’asta

haoista / ha’oista

All

-lle

haalle / ha’alle

haoille / ha’oille

Ade

-lla

haalla / ha’alla

haoilla / ha’oilla

Abl

-lta

haalta / ha’alta

haoilta / ha’oilta

Tra

-ksi

haaksi / ha’aksi

haoiksi / ha’oiksi

Ess

-na

hakana

hakoina

Abe

-tta

haatta / ha’atta

haoitta / ha’oitta

Com

-ne

-

hakoine

Ins

-in

-

haoin / ha’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haka

hakat / haat / ha’at

Par

-ta

hakaa

hakoja

Gen

-n

haan / ha’an

hakojen

Ill

mihin

hakaan

hakoihin

Ine

-ssa

haassa / ha’assa

haoissa / ha’oissa

Ela

-sta

haasta / ha’asta

haoista / ha’oista

All

-lle

haalle / ha’alle

haoille / ha’oille

Ade

-lla

haalla / ha’alla

haoilla / ha’oilla

Abl

-lta

haalta / ha’alta

haoilta / ha’oilta

Tra

-ksi

haaksi / ha’aksi

haoiksi / ha’oiksi

Ess

-na

hakana

hakoina

Abe

-tta

haatta / ha’atta

haoitta / ha’oitta

Com

-ne

-

hakoine

Ins

-in

-

haoin / ha’oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

hook koukku, haka, niemi, hukki
carbon monoxide
clasp lukko, solki, haka, kädenpuristus, ote, syleily
paddock haka, hevoshaka, aitaus
whiz suhahdus, haka, viuhahdus, tosi peto
fastening kiinnitys, kiinnike, kiinnitin, ikkunanhaka, haka
daemon demoni, paha henki, haka, tekijä
demon demoni, paha henki, paholainen, haka, tekijä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus Haka on pieni kylä lähellä merta. The haka is a small village close to the sea. Haasta hänet! Call him out! Haasta heidät. Challenge them. Hän on haka puhelimessa. Macallan, right? Haasta oikeuteen. So sue me. Suuri orkidea kasvoi vanhan haka ruohikolla. A large orchid grew in the old haka grass. Olenkin haka"nimiologiassa". Yeah, well, I'm an expert in nameology. Metsästäjät löysivät syvän haka lumen seasta. The hunters found a deep haka in the snow. Olen haka asukokonaisuuksissa. Yeah, have a knack for ensembles. Joten haasta minut. So do it. Show more arrow right

Wiktionary

hook, clasp (type of fastener) Show more arrow right Borrowed from dialectal Swedish haka (compare standard hake). Probably borrowed from Old Swedish hagha, ultimately from Proto-Germanic hagô (“enclosure, yard; pasture”). Compare Proto-Germanic hagaz (“skilled, abled”). Show more arrow right

Wikipedia

hakamaa
eli haka, karjanlaidunnukseen käytetty metsä- tai niittyalue lukkolaite
Haka
Suomen korkeakoulujen ja tutkimuslaitosten käyttäjätunnistusjärjestelmä Haka
valtakunnallinen rakennusliike Valkeakosken Haka
valkeakoskelainen urheiluseura Kajaanin Haka
kajaanilainen jalkapalloseura Paimion Haka
paimiolainen urheiluseura FC Haka
valkeakoskelainen jalkapalloseura haka
maorien seremoniallinen huuto- tai sotatanssi Haankylä
kylä Viipurin maalaiskunnassa Neuvostoliitolle luovutetulla alueella Haka alue
kaupunginosa Savonlinnassa Haka
eteläpohjalainen kansanmusiikkiyhtye Haka kerho
nuorisokahvila Helsingin Hakaniemessä 1957–1969 aitaus
(erityisesti kotieläintaloudessa)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakani

hakani

hakasi

hakasi

hakansa

hakansa

Par

-ta

hakaani

hakojani

hakaasi

hakojasi

hakaansa

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakani

hakojeni

hakasi

hakojesi

hakansa

hakojensa

Ill

mihin

hakaani

hakoihini

hakaasi

hakoihisi

hakaansa

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassani / ha’assani

haoissani / ha’oissani

haassasi / ha’assasi

haoissasi / ha’oissasi

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastani / ha’astani

haoistani / ha’oistani

haastasi / ha’astasi

haoistasi / ha’oistasi

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haalleni / ha’alleni

haoilleni / ha’oilleni

haallesi / ha’allesi

haoillesi / ha’oillesi

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallani / ha’allani

haoillani / ha’oillani

haallasi / ha’allasi

haoillasi / ha’oillasi

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltani / ha’altani

haoiltani / ha’oiltani

haaltasi / ha’altasi

haoiltasi / ha’oiltasi

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haakseni / ha’akseni

haoikseni / ha’oikseni

haaksesi / ha’aksesi

haoiksesi / ha’oiksesi

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanani

hakoinani

hakanasi

hakoinasi

hakanansa / hakanaan

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattani / ha’attani

haoittani / ha’oittani

haattasi / ha’attasi

haoittasi / ha’oittasi

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

hakoineni

-

hakoinesi

-

hakoinensa / hakoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakani

hakasi

hakansa

hakani

hakasi

hakansa

Par

-ta

hakaani

hakaasi

hakaansa

hakojani

hakojasi

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakani

hakasi

hakansa

hakojeni

hakojesi

hakojensa

Ill

mihin

hakaani

hakaasi

hakaansa

hakoihini

hakoihisi

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassani / ha’assani

haassasi / ha’assasi

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissani / ha’oissani

haoissasi / ha’oissasi

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastani / ha’astani

haastasi / ha’astasi

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistani / ha’oistani

haoistasi / ha’oistasi

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haalleni / ha’alleni

haallesi / ha’allesi

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoilleni / ha’oilleni

haoillesi / ha’oillesi

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallani / ha’allani

haallasi / ha’allasi

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillani / ha’oillani

haoillasi / ha’oillasi

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltani / ha’altani

haaltasi / ha’altasi

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltani / ha’oiltani

haoiltasi / ha’oiltasi

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haakseni / ha’akseni

haaksesi / ha’aksesi

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoikseni / ha’oikseni

haoiksesi / ha’oiksesi

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanani

hakanasi

hakanansa / hakanaan

hakoinani

hakoinasi

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattani / ha’attani

haattasi / ha’attasi

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittani / ha’oittani

haoittasi / ha’oittasi

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

-

-

hakoineni

hakoinesi

hakoinensa / hakoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakamme

hakamme

hakanne

hakanne

hakansa

hakansa

Par

-ta

hakaamme

hakojamme

hakaanne

hakojanne

hakaansa

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakamme

hakojemme

hakanne

hakojenne

hakansa

hakojensa

Ill

mihin

hakaamme

hakoihimme

hakaanne

hakoihinne

hakaansa

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassamme / ha’assamme

haoissamme / ha’oissamme

haassanne / ha’assanne

haoissanne / ha’oissanne

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastamme / ha’astamme

haoistamme / ha’oistamme

haastanne / ha’astanne

haoistanne / ha’oistanne

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haallemme / ha’allemme

haoillemme / ha’oillemme

haallenne / ha’allenne

haoillenne / ha’oillenne

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallamme / ha’allamme

haoillamme / ha’oillamme

haallanne / ha’allanne

haoillanne / ha’oillanne

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltamme / ha’altamme

haoiltamme / ha’oiltamme

haaltanne / ha’altanne

haoiltanne / ha’oiltanne

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haaksemme / ha’aksemme

haoiksemme / ha’oiksemme

haaksenne / ha’aksenne

haoiksenne / ha’oiksenne

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanamme

hakoinamme

hakananne

hakoinanne

hakanansa / hakanaan

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattamme / ha’attamme

haoittamme / ha’oittamme

haattanne / ha’attanne

haoittanne / ha’oittanne

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

hakoinemme

-

hakoinenne

-

hakoinensa / hakoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakamme

hakanne

hakansa

hakamme

hakanne

hakansa

Par

-ta

hakaamme

hakaanne

hakaansa

hakojamme

hakojanne

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakamme

hakanne

hakansa

hakojemme

hakojenne

hakojensa

Ill

mihin

hakaamme

hakaanne

hakaansa

hakoihimme

hakoihinne

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassamme / ha’assamme

haassanne / ha’assanne

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissamme / ha’oissamme

haoissanne / ha’oissanne

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastamme / ha’astamme

haastanne / ha’astanne

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistamme / ha’oistamme

haoistanne / ha’oistanne

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haallemme / ha’allemme

haallenne / ha’allenne

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoillemme / ha’oillemme

haoillenne / ha’oillenne

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallamme / ha’allamme

haallanne / ha’allanne

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillamme / ha’oillamme

haoillanne / ha’oillanne

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltamme / ha’altamme

haaltanne / ha’altanne

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltamme / ha’oiltamme

haoiltanne / ha’oiltanne

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haaksemme / ha’aksemme

haaksenne / ha’aksenne

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoiksemme / ha’oiksemme

haoiksenne / ha’oiksenne

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanamme

hakananne

hakanansa / hakanaan

hakoinamme

hakoinanne

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattamme / ha’attamme

haattanne / ha’attanne

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittamme / ha’oittamme

haoittanne / ha’oittanne

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

-

-

hakoinemme

hakoinenne

hakoinensa / hakoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept