logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kumikäsine, noun

Word analysis
kumikäsineitä

kumikäsineitä

kumikäsine

Noun, Singular Nominative

+ itä

Noun, Singular Nominative

kumikäsine

Noun, Plural Partitive

kumi

Noun, Singular Nominative

+ käsine

Noun, Singular Nominative

+ itä

Noun, Singular Nominative

kumi

Noun, Singular Nominative

+ käsine

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kumikäsine

kumikäsineet

Par

-ta

kumikäsinettä

kumikäsineitä / kumikäsinehiä

Gen

-n

kumikäsineen

kumikäsineitten / kumikäsineiden / kumikäsinehien / kumikäsinehitten

Ill

mihin

kumikäsineeseen

kumikäsineisiin / kumikäsineihin / kumikäsinehisin

Ine

-ssa

kumikäsineessä

kumikäsinehissä / kumikäsineissä

Ela

-sta

kumikäsineestä

kumikäsinehistä / kumikäsineistä

All

-lle

kumikäsineelle

kumikäsinehille / kumikäsineille

Ade

-lla

kumikäsineellä

kumikäsinehillä / kumikäsineillä

Abl

-lta

kumikäsineeltä

kumikäsinehiltä / kumikäsineiltä

Tra

-ksi

kumikäsineeksi

kumikäsinehiksi / kumikäsineiksi

Ess

-na

kumikäsineenä

kumikäsinehinä / kumikäsineinä

Abe

-tta

kumikäsineettä

kumikäsinehittä / kumikäsineittä

Com

-ne

-

kumikäsinehine / kumikäsineine

Ins

-in

-

kumikäsinehin / kumikäsinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kumikäsine

kumikäsineet

Par

-ta

kumikäsinettä

kumikäsineitä / kumikäsinehiä

Gen

-n

kumikäsineen

kumikäsineitten / kumikäsineiden / kumikäsinehien / kumikäsinehitten

Ill

mihin

kumikäsineeseen

kumikäsineisiin / kumikäsineihin / kumikäsinehisin

Ine

-ssa

kumikäsineessä

kumikäsinehissä / kumikäsineissä

Ela

-sta

kumikäsineestä

kumikäsinehistä / kumikäsineistä

All

-lle

kumikäsineelle

kumikäsinehille / kumikäsineille

Ade

-lla

kumikäsineellä

kumikäsinehillä / kumikäsineillä

Abl

-lta

kumikäsineeltä

kumikäsinehiltä / kumikäsineiltä

Tra

-ksi

kumikäsineeksi

kumikäsinehiksi / kumikäsineiksi

Ess

-na

kumikäsineenä

kumikäsinehinä / kumikäsineinä

Abe

-tta

kumikäsineettä

kumikäsinehittä / kumikäsineittä

Com

-ne

-

kumikäsinehine / kumikäsineine

Ins

-in

-

kumikäsinehin / kumikäsinein

rubber glove
rubber gloves
Show more arrow right
oj4; ParaCrawl Corpus; EurLex-2; OpenSubtitles2018.v3; EMEA0.3; tmClass Synteettiset kumikäsineet. Synthetic- rubber gloves. Tänä aikana koiria on parempi katkaista kadulla erityinen kumikäsine. In this period of dogs it is better to comb out on the street with a special rubber glove. 480 paria kumikäsineitä. 480 pairs of rubber gloves. Ne löytävät haudatun kumikäsineenkin. They can find a rubber glove buried ten feet underground. D) synteettiset kumikäsineet; (d) synthetic rubber gloves; Suositetaan kumikäsineiden ja silmäsuojusten käyttöä. Use of rubber gloves and eye protection is recommended. Terrorins-iskun jälkeen postia avattiin kumikäsineillä. And after 9 / 11, every secretary in town opened mail wearing rubber gloves. Kumikäsineet lääketieteelliseen ja kirurgiseen käyttöön. Gloves of rubber for medical and surgical purposes. Jos vaatteissa on paljon karvoja, ylempänä mainittu kostutettu kumikäsine saattaa olla kokeilemisen arvoinen. Saata sen jälkeen puhdistus päätökseen nukkaa poistavalla rullalla. If there's a lot of hair on the clothing, you may want to first use the dampened rubber glove method described above, and then finish with the lint roller. Kumikäsineet, Guttaperkka, Luonnonkumi, Asbesti, Kiille, joka ei sisälly muihin luokkiin. Gloves of rubber, gutta percha, gum, asbestos, mica not included in other classes. Show more arrow right

Wiktionary

rubber glove Show more arrow right kumi +‎ käsine Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kumikäsineeni

kumikäsineeni

kumikäsineesi

kumikäsineesi

kumikäsineensä

kumikäsineensä

Par

-ta

kumikäsinettäni

kumikäsineitäni / kumikäsinehiäni

kumikäsinettäsi

kumikäsineitäsi / kumikäsinehiäsi

kumikäsinettänsä / kumikäsinettään

kumikäsineitänsä / kumikäsineitään / kumikäsinehiänsä / kumikäsinehiään

Gen

-n

kumikäsineeni

kumikäsineitteni / kumikäsineideni / kumikäsinehieni / kumikäsinehitteni

kumikäsineesi

kumikäsineittesi / kumikäsineidesi / kumikäsinehiesi / kumikäsinehittesi

kumikäsineensä

kumikäsineittensä / kumikäsineidensä / kumikäsinehiensä / kumikäsinehittensä

Ill

mihin

kumikäsineeseeni

kumikäsineisiini / kumikäsineihini / kumikäsinehisini

kumikäsineeseesi

kumikäsineisiisi / kumikäsineihisi / kumikäsinehisisi

kumikäsineeseensä

kumikäsineisiinsä / kumikäsineihinsä / kumikäsinehisinsä

Ine

-ssa

kumikäsineessäni

kumikäsinehissäni / kumikäsineissäni

kumikäsineessäsi

kumikäsinehissäsi / kumikäsineissäsi

kumikäsineessänsä / kumikäsineessään

kumikäsinehissänsä / kumikäsinehissään / kumikäsineissänsä / kumikäsineissään

Ela

-sta

kumikäsineestäni

kumikäsinehistäni / kumikäsineistäni

kumikäsineestäsi

kumikäsinehistäsi / kumikäsineistäsi

kumikäsineestänsä / kumikäsineestään

kumikäsinehistänsä / kumikäsinehistään / kumikäsineistänsä / kumikäsineistään

All

-lle

kumikäsineelleni

kumikäsinehilleni / kumikäsineilleni

kumikäsineellesi

kumikäsinehillesi / kumikäsineillesi

kumikäsineellensä / kumikäsineelleen

kumikäsinehillensä / kumikäsinehilleän / kumikäsineillensä / kumikäsineilleän

Ade

-lla

kumikäsineelläni

kumikäsinehilläni / kumikäsineilläni

kumikäsineelläsi

kumikäsinehilläsi / kumikäsineilläsi

kumikäsineellänsä / kumikäsineellään

kumikäsinehillänsä / kumikäsinehillään / kumikäsineillänsä / kumikäsineillään

Abl

-lta

kumikäsineeltäni

kumikäsinehiltäni / kumikäsineiltäni

kumikäsineeltäsi

kumikäsinehiltäsi / kumikäsineiltäsi

kumikäsineeltänsä / kumikäsineeltään

kumikäsinehiltänsä / kumikäsinehiltään / kumikäsineiltänsä / kumikäsineiltään

Tra

-ksi

kumikäsineekseni

kumikäsinehikseni / kumikäsineikseni

kumikäsineeksesi

kumikäsinehiksesi / kumikäsineiksesi

kumikäsineeksensä / kumikäsineekseen

kumikäsinehikseen / kumikäsinehiksensä / kumikäsineikseen / kumikäsineiksensä

Ess

-na

kumikäsineenäni

kumikäsinehinäni / kumikäsineinäni

kumikäsineenäsi

kumikäsinehinäsi / kumikäsineinäsi

kumikäsineenänsä / kumikäsineenään

kumikäsinehinänsä / kumikäsinehinään / kumikäsineinänsä / kumikäsineinään

Abe

-tta

kumikäsineettäni

kumikäsinehittäni / kumikäsineittäni

kumikäsineettäsi

kumikäsinehittäsi / kumikäsineittäsi

kumikäsineettänsä / kumikäsineettään

kumikäsinehittänsä / kumikäsinehittään / kumikäsineittänsä / kumikäsineittään

Com

-ne

-

kumikäsinehineni / kumikäsineineni

-

kumikäsinehinesi / kumikäsineinesi

-

kumikäsinehineen / kumikäsinehinensä / kumikäsineineen / kumikäsineinensä

Singular

Plural

Nom

-

kumikäsineeni

kumikäsineesi

kumikäsineensä

kumikäsineeni

kumikäsineesi

kumikäsineensä

Par

-ta

kumikäsinettäni

kumikäsinettäsi

kumikäsinettänsä / kumikäsinettään

kumikäsineitäni / kumikäsinehiäni

kumikäsineitäsi / kumikäsinehiäsi

kumikäsineitänsä / kumikäsineitään / kumikäsinehiänsä / kumikäsinehiään

Gen

-n

kumikäsineeni

kumikäsineesi

kumikäsineensä

kumikäsineitteni / kumikäsineideni / kumikäsinehieni / kumikäsinehitteni

kumikäsineittesi / kumikäsineidesi / kumikäsinehiesi / kumikäsinehittesi

kumikäsineittensä / kumikäsineidensä / kumikäsinehiensä / kumikäsinehittensä

Ill

mihin

kumikäsineeseeni

kumikäsineeseesi

kumikäsineeseensä

kumikäsineisiini / kumikäsineihini / kumikäsinehisini

kumikäsineisiisi / kumikäsineihisi / kumikäsinehisisi

kumikäsineisiinsä / kumikäsineihinsä / kumikäsinehisinsä

Ine

-ssa

kumikäsineessäni

kumikäsineessäsi

kumikäsineessänsä / kumikäsineessään

kumikäsinehissäni / kumikäsineissäni

kumikäsinehissäsi / kumikäsineissäsi

kumikäsinehissänsä / kumikäsinehissään / kumikäsineissänsä / kumikäsineissään

Ela

-sta

kumikäsineestäni

kumikäsineestäsi

kumikäsineestänsä / kumikäsineestään

kumikäsinehistäni / kumikäsineistäni

kumikäsinehistäsi / kumikäsineistäsi

kumikäsinehistänsä / kumikäsinehistään / kumikäsineistänsä / kumikäsineistään

All

-lle

kumikäsineelleni

kumikäsineellesi

kumikäsineellensä / kumikäsineelleen

kumikäsinehilleni / kumikäsineilleni

kumikäsinehillesi / kumikäsineillesi

kumikäsinehillensä / kumikäsinehilleän / kumikäsineillensä / kumikäsineilleän

Ade

-lla

kumikäsineelläni

kumikäsineelläsi

kumikäsineellänsä / kumikäsineellään

kumikäsinehilläni / kumikäsineilläni

kumikäsinehilläsi / kumikäsineilläsi

kumikäsinehillänsä / kumikäsinehillään / kumikäsineillänsä / kumikäsineillään

Abl

-lta

kumikäsineeltäni

kumikäsineeltäsi

kumikäsineeltänsä / kumikäsineeltään

kumikäsinehiltäni / kumikäsineiltäni

kumikäsinehiltäsi / kumikäsineiltäsi

kumikäsinehiltänsä / kumikäsinehiltään / kumikäsineiltänsä / kumikäsineiltään

Tra

-ksi

kumikäsineekseni

kumikäsineeksesi

kumikäsineeksensä / kumikäsineekseen

kumikäsinehikseni / kumikäsineikseni

kumikäsinehiksesi / kumikäsineiksesi

kumikäsinehikseen / kumikäsinehiksensä / kumikäsineikseen / kumikäsineiksensä

Ess

-na

kumikäsineenäni

kumikäsineenäsi

kumikäsineenänsä / kumikäsineenään

kumikäsinehinäni / kumikäsineinäni

kumikäsinehinäsi / kumikäsineinäsi

kumikäsinehinänsä / kumikäsinehinään / kumikäsineinänsä / kumikäsineinään

Abe

-tta

kumikäsineettäni

kumikäsineettäsi

kumikäsineettänsä / kumikäsineettään

kumikäsinehittäni / kumikäsineittäni

kumikäsinehittäsi / kumikäsineittäsi

kumikäsinehittänsä / kumikäsinehittään / kumikäsineittänsä / kumikäsineittään

Com

-ne

-

-

-

kumikäsinehineni / kumikäsineineni

kumikäsinehinesi / kumikäsineinesi

kumikäsinehineen / kumikäsinehinensä / kumikäsineineen / kumikäsineinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kumikäsineemme

kumikäsineemme

kumikäsineenne

kumikäsineenne

kumikäsineensä

kumikäsineensä

Par

-ta

kumikäsinettämme

kumikäsineitämme / kumikäsinehiämme

kumikäsinettänne

kumikäsineitänne / kumikäsinehiänne

kumikäsinettänsä / kumikäsinettään

kumikäsineitänsä / kumikäsineitään / kumikäsinehiänsä / kumikäsinehiään

Gen

-n

kumikäsineemme

kumikäsineittemme / kumikäsineidemme / kumikäsinehiemme / kumikäsinehittemme

kumikäsineenne

kumikäsineittenne / kumikäsineidenne / kumikäsinehienne / kumikäsinehittenne

kumikäsineensä

kumikäsineittensä / kumikäsineidensä / kumikäsinehiensä / kumikäsinehittensä

Ill

mihin

kumikäsineeseemme

kumikäsineisiimme / kumikäsineihimme / kumikäsinehisimme

kumikäsineeseenne

kumikäsineisiinne / kumikäsineihinne / kumikäsinehisinne

kumikäsineeseensä

kumikäsineisiinsä / kumikäsineihinsä / kumikäsinehisinsä

Ine

-ssa

kumikäsineessämme

kumikäsinehissämme / kumikäsineissämme

kumikäsineessänne

kumikäsinehissänne / kumikäsineissänne

kumikäsineessänsä / kumikäsineessään

kumikäsinehissänsä / kumikäsinehissään / kumikäsineissänsä / kumikäsineissään

Ela

-sta

kumikäsineestämme

kumikäsinehistämme / kumikäsineistämme

kumikäsineestänne

kumikäsinehistänne / kumikäsineistänne

kumikäsineestänsä / kumikäsineestään

kumikäsinehistänsä / kumikäsinehistään / kumikäsineistänsä / kumikäsineistään

All

-lle

kumikäsineellemme

kumikäsinehillemme / kumikäsineillemme

kumikäsineellenne

kumikäsinehillenne / kumikäsineillenne

kumikäsineellensä / kumikäsineelleen

kumikäsinehillensä / kumikäsinehilleän / kumikäsineillensä / kumikäsineilleän

Ade

-lla

kumikäsineellämme

kumikäsinehillämme / kumikäsineillämme

kumikäsineellänne

kumikäsinehillänne / kumikäsineillänne

kumikäsineellänsä / kumikäsineellään

kumikäsinehillänsä / kumikäsinehillään / kumikäsineillänsä / kumikäsineillään

Abl

-lta

kumikäsineeltämme

kumikäsinehiltämme / kumikäsineiltämme

kumikäsineeltänne

kumikäsinehiltänne / kumikäsineiltänne

kumikäsineeltänsä / kumikäsineeltään

kumikäsinehiltänsä / kumikäsinehiltään / kumikäsineiltänsä / kumikäsineiltään

Tra

-ksi

kumikäsineeksemme

kumikäsinehiksemme / kumikäsineiksemme

kumikäsineeksenne

kumikäsinehiksenne / kumikäsineiksenne

kumikäsineeksensä / kumikäsineekseen

kumikäsinehikseen / kumikäsinehiksensä / kumikäsineikseen / kumikäsineiksensä

Ess

-na

kumikäsineenämme

kumikäsinehinämme / kumikäsineinämme

kumikäsineenänne

kumikäsinehinänne / kumikäsineinänne

kumikäsineenänsä / kumikäsineenään

kumikäsinehinänsä / kumikäsinehinään / kumikäsineinänsä / kumikäsineinään

Abe

-tta

kumikäsineettämme

kumikäsinehittämme / kumikäsineittämme

kumikäsineettänne

kumikäsinehittänne / kumikäsineittänne

kumikäsineettänsä / kumikäsineettään

kumikäsinehittänsä / kumikäsinehittään / kumikäsineittänsä / kumikäsineittään

Com

-ne

-

kumikäsinehinemme / kumikäsineinemme

-

kumikäsinehinenne / kumikäsineinenne

-

kumikäsinehineen / kumikäsinehinensä / kumikäsineineen / kumikäsineinensä

Singular

Plural

Nom

-

kumikäsineemme

kumikäsineenne

kumikäsineensä

kumikäsineemme

kumikäsineenne

kumikäsineensä

Par

-ta

kumikäsinettämme

kumikäsinettänne

kumikäsinettänsä / kumikäsinettään

kumikäsineitämme / kumikäsinehiämme

kumikäsineitänne / kumikäsinehiänne

kumikäsineitänsä / kumikäsineitään / kumikäsinehiänsä / kumikäsinehiään

Gen

-n

kumikäsineemme

kumikäsineenne

kumikäsineensä

kumikäsineittemme / kumikäsineidemme / kumikäsinehiemme / kumikäsinehittemme

kumikäsineittenne / kumikäsineidenne / kumikäsinehienne / kumikäsinehittenne

kumikäsineittensä / kumikäsineidensä / kumikäsinehiensä / kumikäsinehittensä

Ill

mihin

kumikäsineeseemme

kumikäsineeseenne

kumikäsineeseensä

kumikäsineisiimme / kumikäsineihimme / kumikäsinehisimme

kumikäsineisiinne / kumikäsineihinne / kumikäsinehisinne

kumikäsineisiinsä / kumikäsineihinsä / kumikäsinehisinsä

Ine

-ssa

kumikäsineessämme

kumikäsineessänne

kumikäsineessänsä / kumikäsineessään

kumikäsinehissämme / kumikäsineissämme

kumikäsinehissänne / kumikäsineissänne

kumikäsinehissänsä / kumikäsinehissään / kumikäsineissänsä / kumikäsineissään

Ela

-sta

kumikäsineestämme

kumikäsineestänne

kumikäsineestänsä / kumikäsineestään

kumikäsinehistämme / kumikäsineistämme

kumikäsinehistänne / kumikäsineistänne

kumikäsinehistänsä / kumikäsinehistään / kumikäsineistänsä / kumikäsineistään

All

-lle

kumikäsineellemme

kumikäsineellenne

kumikäsineellensä / kumikäsineelleen

kumikäsinehillemme / kumikäsineillemme

kumikäsinehillenne / kumikäsineillenne

kumikäsinehillensä / kumikäsinehilleän / kumikäsineillensä / kumikäsineilleän

Ade

-lla

kumikäsineellämme

kumikäsineellänne

kumikäsineellänsä / kumikäsineellään

kumikäsinehillämme / kumikäsineillämme

kumikäsinehillänne / kumikäsineillänne

kumikäsinehillänsä / kumikäsinehillään / kumikäsineillänsä / kumikäsineillään

Abl

-lta

kumikäsineeltämme

kumikäsineeltänne

kumikäsineeltänsä / kumikäsineeltään

kumikäsinehiltämme / kumikäsineiltämme

kumikäsinehiltänne / kumikäsineiltänne

kumikäsinehiltänsä / kumikäsinehiltään / kumikäsineiltänsä / kumikäsineiltään

Tra

-ksi

kumikäsineeksemme

kumikäsineeksenne

kumikäsineeksensä / kumikäsineekseen

kumikäsinehiksemme / kumikäsineiksemme

kumikäsinehiksenne / kumikäsineiksenne

kumikäsinehikseen / kumikäsinehiksensä / kumikäsineikseen / kumikäsineiksensä

Ess

-na

kumikäsineenämme

kumikäsineenänne

kumikäsineenänsä / kumikäsineenään

kumikäsinehinämme / kumikäsineinämme

kumikäsinehinänne / kumikäsineinänne

kumikäsinehinänsä / kumikäsinehinään / kumikäsineinänsä / kumikäsineinään

Abe

-tta

kumikäsineettämme

kumikäsineettänne

kumikäsineettänsä / kumikäsineettään

kumikäsinehittämme / kumikäsineittämme

kumikäsinehittänne / kumikäsineittänne

kumikäsinehittänsä / kumikäsinehittään / kumikäsineittänsä / kumikäsineittään

Com

-ne

-

-

-

kumikäsinehinemme / kumikäsineinemme

kumikäsinehinenne / kumikäsineinenne

kumikäsinehineen / kumikäsinehinensä / kumikäsineineen / kumikäsineinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itä

idät

Par

-ta

itää

itiä

Gen

-n

idän

itien

Ill

mihin

itään

itiin

Ine

-ssa

idässä

idissä

Ela

-sta

idästä

idistä

All

-lle

idälle

idille

Ade

-lla

idällä

idillä

Abl

-lta

idältä

idiltä

Tra

-ksi

idäksi

idiksi

Ess

-na

itänä

itinä

Abe

-tta

idättä

idittä

Com

-ne

-

itine

Ins

-in

-

idin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itä

idät

Par

-ta

itää

itiä

Gen

-n

idän

itien

Ill

mihin

itään

itiin

Ine

-ssa

idässä

idissä

Ela

-sta

idästä

idistä

All

-lle

idälle

idille

Ade

-lla

idällä

idillä

Abl

-lta

idältä

idiltä

Tra

-ksi

idäksi

idiksi

Ess

-na

itänä

itinä

Abe

-tta

idättä

idittä

Com

-ne

-

itine

Ins

-in

-

idin

east itä, itäosa
Orient itä, itämaat
eastern
Show more arrow right
Helsinki Corpus of British English, sentence id: 54321; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 13579; OpenSubtitles2018, sentence id: 24680; OPUS University of Helsinki Corpus, sentence id: 12345; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 67890; Europarl parallel corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus Lumi peitti itä ja lännen. Snow covered the east and the west. Matka jatkui itä suuntaan. The journey continued towards the east. Itä ja länsi kohtaavat vuoristossa. East and west meet in the mountains. Itä on aurinkoisen päivän noustessa. East is when the sun rises on a sunny day. Suuri itävaltalainen. So that was what , one match? Itävaltalainen tulee. Here comes the Austrian. Katsoimme auringonlaskua itä rannalta. We watched the sunset from the east shore. Itä on täynnä kulttuuria ja historiaa. The East is full of culture and history. Kaupunki sijaitsee itä meren rannalla. The city is located to the east of the sea. He matkustivat itä kohti auringonnousua. They traveled eastward towards the sunrise. Show more arrow right

Wiktionary

east (as modifier) east, eastern Fin:itäosaEng:the eastern partFin:Itä-SaksaEng:East Germany East, the Orient Show more arrow right länsi Show more arrow right itäinen Show more arrow right idänkauppaidänpolitiikkaidänsuhteetidäntuontiidänvientiitäaasialainenitäafrikkalainenitäautoitäblokkiitäeurooppalainenitägoottiitäinenItä-IntiaitäkaakkoitäkaakkoinenitäkarjalainenitäkauppaitäkoillinenitämaalainenitämaatitämainenitämerensuomalainenItämeriitämurreitämurteinenitämyrskyitäosaitäpuoliitäpuolinenitäpuolitseitärajaitärannikkoitärantaitäreimariitärinneitärintamaitäroomalainenitäryhmäitäsaksalainenitäsuomalainenitäsuomalaisuusitätaivasitätuontiitäturistiitätuuliItävaltaitävaltalainenitävientiitäviittaKaukoitäLähi-itä Show more arrow right From Proto-Finnic itä, from Proto-Uralic itä- (“to appear”). Related to itää. Show more arrow right

Wikipedia

East East is one of the four cardinal directions or points of the compass. It is the opposite direction from west. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itäni

itäni

itäsi

itäsi

itänsä

itänsä

Par

-ta

itääni

itiäni

itääsi

itiäsi

itäänsä

itiänsä / itiään

Gen

-n

itäni

itieni

itäsi

itiesi

itänsä

itiensä

Ill

mihin

itääni

itiini

itääsi

itiisi

itäänsä

itiinsä

Ine

-ssa

idässäni

idissäni

idässäsi

idissäsi

idässänsä / idässään

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästäni

idistäni

idästäsi

idistäsi

idästänsä / idästään

idistänsä / idistään

All

-lle

idälleni

idilleni

idällesi

idillesi

idällensä / idälleen

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idälläni

idilläni

idälläsi

idilläsi

idällänsä / idällään

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältäni

idiltäni

idältäsi

idiltäsi

idältänsä / idältään

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäkseni

idikseni

idäksesi

idiksesi

idäksensä / idäkseen

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänäni

itinäni

itänäsi

itinäsi

itänänsä / itänään

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättäni

idittäni

idättäsi

idittäsi

idättänsä / idättään

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

itineni

-

itinesi

-

itinensä / itineen

Singular

Plural

Nom

-

itäni

itäsi

itänsä

itäni

itäsi

itänsä

Par

-ta

itääni

itääsi

itäänsä

itiäni

itiäsi

itiänsä / itiään

Gen

-n

itäni

itäsi

itänsä

itieni

itiesi

itiensä

Ill

mihin

itääni

itääsi

itäänsä

itiini

itiisi

itiinsä

Ine

-ssa

idässäni

idässäsi

idässänsä / idässään

idissäni

idissäsi

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästäni

idästäsi

idästänsä / idästään

idistäni

idistäsi

idistänsä / idistään

All

-lle

idälleni

idällesi

idällensä / idälleen

idilleni

idillesi

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idälläni

idälläsi

idällänsä / idällään

idilläni

idilläsi

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältäni

idältäsi

idältänsä / idältään

idiltäni

idiltäsi

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäkseni

idäksesi

idäksensä / idäkseen

idikseni

idiksesi

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänäni

itänäsi

itänänsä / itänään

itinäni

itinäsi

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättäni

idättäsi

idättänsä / idättään

idittäni

idittäsi

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

-

-

itineni

itinesi

itinensä / itineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itämme

itämme

itänne

itänne

itänsä

itänsä

Par

-ta

itäämme

itiämme

itäänne

itiänne

itäänsä

itiänsä / itiään

Gen

-n

itämme

itiemme

itänne

itienne

itänsä

itiensä

Ill

mihin

itäämme

itiimme

itäänne

itiinne

itäänsä

itiinsä

Ine

-ssa

idässämme

idissämme

idässänne

idissänne

idässänsä / idässään

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästämme

idistämme

idästänne

idistänne

idästänsä / idästään

idistänsä / idistään

All

-lle

idällemme

idillemme

idällenne

idillenne

idällensä / idälleen

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idällämme

idillämme

idällänne

idillänne

idällänsä / idällään

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältämme

idiltämme

idältänne

idiltänne

idältänsä / idältään

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäksemme

idiksemme

idäksenne

idiksenne

idäksensä / idäkseen

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänämme

itinämme

itänänne

itinänne

itänänsä / itänään

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättämme

idittämme

idättänne

idittänne

idättänsä / idättään

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

itinemme

-

itinenne

-

itinensä / itineen

Singular

Plural

Nom

-

itämme

itänne

itänsä

itämme

itänne

itänsä

Par

-ta

itäämme

itäänne

itäänsä

itiämme

itiänne

itiänsä / itiään

Gen

-n

itämme

itänne

itänsä

itiemme

itienne

itiensä

Ill

mihin

itäämme

itäänne

itäänsä

itiimme

itiinne

itiinsä

Ine

-ssa

idässämme

idässänne

idässänsä / idässään

idissämme

idissänne

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästämme

idästänne

idästänsä / idästään

idistämme

idistänne

idistänsä / idistään

All

-lle

idällemme

idällenne

idällensä / idälleen

idillemme

idillenne

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idällämme

idällänne

idällänsä / idällään

idillämme

idillänne

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältämme

idältänne

idältänsä / idältään

idiltämme

idiltänne

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäksemme

idäksenne

idäksensä / idäkseen

idiksemme

idiksenne

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänämme

itänänne

itänänsä / itänään

itinämme

itinänne

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättämme

idättänne

idättänsä / idättään

idittämme

idittänne

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

-

-

itinemme

itinenne

itinensä / itineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kumi

kumit

Par

-ta

kumia

kumeja

Gen

-n

kumin

kumien

Ill

mihin

kumiin

kumeihin

Ine

-ssa

kumissa

kumeissa

Ela

-sta

kumista

kumeista

All

-lle

kumille

kumeille

Ade

-lla

kumilla

kumeilla

Abl

-lta

kumilta

kumeilta

Tra

-ksi

kumiksi

kumeiksi

Ess

-na

kumina

kumeina

Abe

-tta

kumitta

kumeitta

Com

-ne

-

kumeine

Ins

-in

-

kumein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kumi

kumit

Par

-ta

kumia

kumeja

Gen

-n

kumin

kumien

Ill

mihin

kumiin

kumeihin

Ine

-ssa

kumissa

kumeissa

Ela

-sta

kumista

kumeista

All

-lle

kumille

kumeille

Ade

-lla

kumilla

kumeilla

Abl

-lta

kumilta

kumeilta

Tra

-ksi

kumiksi

kumeiksi

Ess

-na

kumina

kumeina

Abe

-tta

kumitta

kumeitta

Com

-ne

-

kumeine

Ins

-in

-

kumein

rubber kumi, pyyhekumi, kondomi, peli, erä
gum kumi, purukumi, hartsi, pihka, ien, liima
tire rengas, kumi, pyöränkuumi
India rubber kumi, pyyhekumi
safety turvallisuus, turva, turvalaite, suoja, varmistin, kumi
Show more arrow right
OPUS; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; tmClass; Europarl parallel corpus, sentence ID: 28903-9; Europarl Parallel Corpus Polkupyörän kumi on tyhjä. The bicycle tire is flat. Kumi puhki. Flats suck. Tämä kumi on erittäin kestävä. This rubber is very durable. Makeiset, kumi. Candy, gum. Kumi on tulessa. There's fire on the rubber. (kumi) tulpat. Rubber plugs. Kumina on pehmeää. Rubber is soft. Kumi ja synteettiset muovit. Synthetic plastic materials and rubber. Kumi on joustavaa materiaalia. Rubber is a flexible material. Kumi lääkinnälliseen käyttöön. Rubber for medical purposes. Show more arrow right

Wiktionary

rubber eraser (slang) condom Show more arrow right (eraser): pyyhekumi Show more arrow right kumittaa Show more arrow right arabikumikovakumikumiasfalttikumieristekumihartsikumihihnakumijalkakumijalkinekumikangaskumikasvikumikäsinekumilankakumilauttakumileimasinkumilenkkikumiletkukumiliimakumiluotikumimattokuminauhakuminauhatwistkumipallokumiperunakumipohjakumipukukumipuukumipyöräkumipäällystekumirengaskumisaapaskumisienikumisukkakumitehdaskumiteollisuuskumiteräsaapaskumitiivistekumitossukumitulppakumivenekumiviikunapuukumiviljelmäluonnonkumipurukumipyyhekumipyöränkumipäällyskumiraakakumiraapekumisilikonikumisisuskumisisäkumisolukumitekokumitiivistekumivaahtokumi Show more arrow right From German Gummi, from Latin cummi, from Ancient Greek κόμμι (kómmi), from Egyptian qmy (“anointing oil”), qmyt (“acanthus resin, gum”). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kumini

kumini

kumisi

kumisi

kuminsa

kuminsa

Par

-ta

kumiani

kumejani

kumiasi

kumejasi

kumiansa / kumiaan

kumejansa / kumejaan

Gen

-n

kumini

kumieni

kumisi

kumiesi

kuminsa

kumiensa

Ill

mihin

kumiini

kumeihini

kumiisi

kumeihisi

kumiinsa

kumeihinsa

Ine

-ssa

kumissani

kumeissani

kumissasi

kumeissasi

kumissansa / kumissaan

kumeissansa / kumeissaan

Ela

-sta

kumistani

kumeistani

kumistasi

kumeistasi

kumistansa / kumistaan

kumeistansa / kumeistaan

All

-lle

kumilleni

kumeilleni

kumillesi

kumeillesi

kumillensa / kumilleen

kumeillensa / kumeillean

Ade

-lla

kumillani

kumeillani

kumillasi

kumeillasi

kumillansa / kumillaan

kumeillansa / kumeillaan

Abl

-lta

kumiltani

kumeiltani

kumiltasi

kumeiltasi

kumiltansa / kumiltaan

kumeiltansa / kumeiltaan

Tra

-ksi

kumikseni

kumeikseni

kumiksesi

kumeiksesi

kumiksensa / kumikseen

kumeiksensa / kumeikseen

Ess

-na

kuminani

kumeinani

kuminasi

kumeinasi

kuminansa / kuminaan

kumeinansa / kumeinaan

Abe

-tta

kumittani

kumeittani

kumittasi

kumeittasi

kumittansa / kumittaan

kumeittansa / kumeittaan

Com

-ne

-

kumeineni

-

kumeinesi

-

kumeinensa / kumeineen

Singular

Plural

Nom

-

kumini

kumisi

kuminsa

kumini

kumisi

kuminsa

Par

-ta

kumiani

kumiasi

kumiansa / kumiaan

kumejani

kumejasi

kumejansa / kumejaan

Gen

-n

kumini

kumisi

kuminsa

kumieni

kumiesi

kumiensa

Ill

mihin

kumiini

kumiisi

kumiinsa

kumeihini

kumeihisi

kumeihinsa

Ine

-ssa

kumissani

kumissasi

kumissansa / kumissaan

kumeissani

kumeissasi

kumeissansa / kumeissaan

Ela

-sta

kumistani

kumistasi

kumistansa / kumistaan

kumeistani

kumeistasi

kumeistansa / kumeistaan

All

-lle

kumilleni

kumillesi

kumillensa / kumilleen

kumeilleni

kumeillesi

kumeillensa / kumeillean

Ade

-lla

kumillani

kumillasi

kumillansa / kumillaan

kumeillani

kumeillasi

kumeillansa / kumeillaan

Abl

-lta

kumiltani

kumiltasi

kumiltansa / kumiltaan

kumeiltani

kumeiltasi

kumeiltansa / kumeiltaan

Tra

-ksi

kumikseni

kumiksesi

kumiksensa / kumikseen

kumeikseni

kumeiksesi

kumeiksensa / kumeikseen

Ess

-na

kuminani

kuminasi

kuminansa / kuminaan

kumeinani

kumeinasi

kumeinansa / kumeinaan

Abe

-tta

kumittani

kumittasi

kumittansa / kumittaan

kumeittani

kumeittasi

kumeittansa / kumeittaan

Com

-ne

-

-

-

kumeineni

kumeinesi

kumeinensa / kumeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kumimme

kumimme

kuminne

kuminne

kuminsa

kuminsa

Par

-ta

kumiamme

kumejamme

kumianne

kumejanne

kumiansa / kumiaan

kumejansa / kumejaan

Gen

-n

kumimme

kumiemme

kuminne

kumienne

kuminsa

kumiensa

Ill

mihin

kumiimme

kumeihimme

kumiinne

kumeihinne

kumiinsa

kumeihinsa

Ine

-ssa

kumissamme

kumeissamme

kumissanne

kumeissanne

kumissansa / kumissaan

kumeissansa / kumeissaan

Ela

-sta

kumistamme

kumeistamme

kumistanne

kumeistanne

kumistansa / kumistaan

kumeistansa / kumeistaan

All

-lle

kumillemme

kumeillemme

kumillenne

kumeillenne

kumillensa / kumilleen

kumeillensa / kumeillean

Ade

-lla

kumillamme

kumeillamme

kumillanne

kumeillanne

kumillansa / kumillaan

kumeillansa / kumeillaan

Abl

-lta

kumiltamme

kumeiltamme

kumiltanne

kumeiltanne

kumiltansa / kumiltaan

kumeiltansa / kumeiltaan

Tra

-ksi

kumiksemme

kumeiksemme

kumiksenne

kumeiksenne

kumiksensa / kumikseen

kumeiksensa / kumeikseen

Ess

-na

kuminamme

kumeinamme

kuminanne

kumeinanne

kuminansa / kuminaan

kumeinansa / kumeinaan

Abe

-tta

kumittamme

kumeittamme

kumittanne

kumeittanne

kumittansa / kumittaan

kumeittansa / kumeittaan

Com

-ne

-

kumeinemme

-

kumeinenne

-

kumeinensa / kumeineen

Singular

Plural

Nom

-

kumimme

kuminne

kuminsa

kumimme

kuminne

kuminsa

Par

-ta

kumiamme

kumianne

kumiansa / kumiaan

kumejamme

kumejanne

kumejansa / kumejaan

Gen

-n

kumimme

kuminne

kuminsa

kumiemme

kumienne

kumiensa

Ill

mihin

kumiimme

kumiinne

kumiinsa

kumeihimme

kumeihinne

kumeihinsa

Ine

-ssa

kumissamme

kumissanne

kumissansa / kumissaan

kumeissamme

kumeissanne

kumeissansa / kumeissaan

Ela

-sta

kumistamme

kumistanne

kumistansa / kumistaan

kumeistamme

kumeistanne

kumeistansa / kumeistaan

All

-lle

kumillemme

kumillenne

kumillensa / kumilleen

kumeillemme

kumeillenne

kumeillensa / kumeillean

Ade

-lla

kumillamme

kumillanne

kumillansa / kumillaan

kumeillamme

kumeillanne

kumeillansa / kumeillaan

Abl

-lta

kumiltamme

kumiltanne

kumiltansa / kumiltaan

kumeiltamme

kumeiltanne

kumeiltansa / kumeiltaan

Tra

-ksi

kumiksemme

kumiksenne

kumiksensa / kumikseen

kumeiksemme

kumeiksenne

kumeiksensa / kumeikseen

Ess

-na

kuminamme

kuminanne

kuminansa / kuminaan

kumeinamme

kumeinanne

kumeinansa / kumeinaan

Abe

-tta

kumittamme

kumittanne

kumittansa / kumittaan

kumeittamme

kumeittanne

kumeittansa / kumeittaan

Com

-ne

-

-

-

kumeinemme

kumeinenne

kumeinensa / kumeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

käsine

käsineet

Par

-ta

käsinettä

käsineitä / käsinehiä

Gen

-n

käsineen

käsineitten / käsineiden / käsinehien / käsinehitten

Ill

mihin

käsineeseen

käsineisiin / käsineihin / käsinehisin

Ine

-ssa

käsineessä

käsinehissä / käsineissä

Ela

-sta

käsineestä

käsinehistä / käsineistä

All

-lle

käsineelle

käsinehille / käsineille

Ade

-lla

käsineellä

käsinehillä / käsineillä

Abl

-lta

käsineeltä

käsinehiltä / käsineiltä

Tra

-ksi

käsineeksi

käsinehiksi / käsineiksi

Ess

-na

käsineenä

käsinehinä / käsineinä

Abe

-tta

käsineettä

käsinehittä / käsineittä

Com

-ne

-

käsinehine / käsineine

Ins

-in

-

käsinehin / käsinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

käsine

käsineet

Par

-ta

käsinettä

käsineitä / käsinehiä

Gen

-n

käsineen

käsineitten / käsineiden / käsinehien / käsinehitten

Ill

mihin

käsineeseen

käsineisiin / käsineihin / käsinehisin

Ine

-ssa

käsineessä

käsinehissä / käsineissä

Ela

-sta

käsineestä

käsinehistä / käsineistä

All

-lle

käsineelle

käsinehille / käsineille

Ade

-lla

käsineellä

käsinehillä / käsineillä

Abl

-lta

käsineeltä

käsinehiltä / käsineiltä

Tra

-ksi

käsineeksi

käsinehiksi / käsineiksi

Ess

-na

käsineenä

käsinehinä / käsineinä

Abe

-tta

käsineettä

käsinehittä / käsineittä

Com

-ne

-

käsinehine / käsineine

Ins

-in

-

käsinehin / käsinein

glove käsine, hansikas, hanska, sormikas, nyrkkeilyhansikas
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; tmClass Käsine meni rikki. The glove got torn. Käsine on tärkeä varuste kylmällä säällä. Glove is an important accessory in cold weather. Olen unohtanut käsineeni. I seem to have forgotten my gloves. Kadotin käsineeni jonnekin kaupungille. I lost my gloves somewhere in the city. Käsineet urheilupeleihin. Sport gloves. Miksi pidätte noita käsineitä? Why do you wear those gloves, sir? Käsineet kamppailulajeihin. Gloves for combat sports. Käsineet, hatut, uimalakit. Gloves, hats, swimming hats. Käsineet ja vyöt vaatteina. Gloves and belts being clothing. Älä unohda ottaa käsineitä mukaan ulos. Don't forget to bring your gloves when going out. Show more arrow right

Wiktionary

Any garment used to protect a hand, such as a glove or mitten. Show more arrow right käsi +‎ -ine Show more arrow right

Wikipedia

Glove A glove is a garment covering the hand. Gloves usually have separate sheaths or openings for each finger and the thumb. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

käsineeni

käsineeni

käsineesi

käsineesi

käsineensä

käsineensä

Par

-ta

käsinettäni

käsineitäni / käsinehiäni

käsinettäsi

käsineitäsi / käsinehiäsi

käsinettänsä / käsinettään

käsineitänsä / käsineitään / käsinehiänsä / käsinehiään

Gen

-n

käsineeni

käsineitteni / käsineideni / käsinehieni / käsinehitteni

käsineesi

käsineittesi / käsineidesi / käsinehiesi / käsinehittesi

käsineensä

käsineittensä / käsineidensä / käsinehiensä / käsinehittensä

Ill

mihin

käsineeseeni

käsineisiini / käsineihini / käsinehisini

käsineeseesi

käsineisiisi / käsineihisi / käsinehisisi

käsineeseensä

käsineisiinsä / käsineihinsä / käsinehisinsä

Ine

-ssa

käsineessäni

käsinehissäni / käsineissäni

käsineessäsi

käsinehissäsi / käsineissäsi

käsineessänsä / käsineessään

käsinehissänsä / käsinehissään / käsineissänsä / käsineissään

Ela

-sta

käsineestäni

käsinehistäni / käsineistäni

käsineestäsi

käsinehistäsi / käsineistäsi

käsineestänsä / käsineestään

käsinehistänsä / käsinehistään / käsineistänsä / käsineistään

All

-lle

käsineelleni

käsinehilleni / käsineilleni

käsineellesi

käsinehillesi / käsineillesi

käsineellensä / käsineelleen

käsinehillensä / käsinehilleän / käsineillensä / käsineilleän

Ade

-lla

käsineelläni

käsinehilläni / käsineilläni

käsineelläsi

käsinehilläsi / käsineilläsi

käsineellänsä / käsineellään

käsinehillänsä / käsinehillään / käsineillänsä / käsineillään

Abl

-lta

käsineeltäni

käsinehiltäni / käsineiltäni

käsineeltäsi

käsinehiltäsi / käsineiltäsi

käsineeltänsä / käsineeltään

käsinehiltänsä / käsinehiltään / käsineiltänsä / käsineiltään

Tra

-ksi

käsineekseni

käsinehikseni / käsineikseni

käsineeksesi

käsinehiksesi / käsineiksesi

käsineeksensä / käsineekseen

käsinehikseen / käsinehiksensä / käsineikseen / käsineiksensä

Ess

-na

käsineenäni

käsinehinäni / käsineinäni

käsineenäsi

käsinehinäsi / käsineinäsi

käsineenänsä / käsineenään

käsinehinänsä / käsinehinään / käsineinänsä / käsineinään

Abe

-tta

käsineettäni

käsinehittäni / käsineittäni

käsineettäsi

käsinehittäsi / käsineittäsi

käsineettänsä / käsineettään

käsinehittänsä / käsinehittään / käsineittänsä / käsineittään

Com

-ne

-

käsinehineni / käsineineni

-

käsinehinesi / käsineinesi

-

käsinehineen / käsinehinensä / käsineineen / käsineinensä

Singular

Plural

Nom

-

käsineeni

käsineesi

käsineensä

käsineeni

käsineesi

käsineensä

Par

-ta

käsinettäni

käsinettäsi

käsinettänsä / käsinettään

käsineitäni / käsinehiäni

käsineitäsi / käsinehiäsi

käsineitänsä / käsineitään / käsinehiänsä / käsinehiään

Gen

-n

käsineeni

käsineesi

käsineensä

käsineitteni / käsineideni / käsinehieni / käsinehitteni

käsineittesi / käsineidesi / käsinehiesi / käsinehittesi

käsineittensä / käsineidensä / käsinehiensä / käsinehittensä

Ill

mihin

käsineeseeni

käsineeseesi

käsineeseensä

käsineisiini / käsineihini / käsinehisini

käsineisiisi / käsineihisi / käsinehisisi

käsineisiinsä / käsineihinsä / käsinehisinsä

Ine

-ssa

käsineessäni

käsineessäsi

käsineessänsä / käsineessään

käsinehissäni / käsineissäni

käsinehissäsi / käsineissäsi

käsinehissänsä / käsinehissään / käsineissänsä / käsineissään

Ela

-sta

käsineestäni

käsineestäsi

käsineestänsä / käsineestään

käsinehistäni / käsineistäni

käsinehistäsi / käsineistäsi

käsinehistänsä / käsinehistään / käsineistänsä / käsineistään

All

-lle

käsineelleni

käsineellesi

käsineellensä / käsineelleen

käsinehilleni / käsineilleni

käsinehillesi / käsineillesi

käsinehillensä / käsinehilleän / käsineillensä / käsineilleän

Ade

-lla

käsineelläni

käsineelläsi

käsineellänsä / käsineellään

käsinehilläni / käsineilläni

käsinehilläsi / käsineilläsi

käsinehillänsä / käsinehillään / käsineillänsä / käsineillään

Abl

-lta

käsineeltäni

käsineeltäsi

käsineeltänsä / käsineeltään

käsinehiltäni / käsineiltäni

käsinehiltäsi / käsineiltäsi

käsinehiltänsä / käsinehiltään / käsineiltänsä / käsineiltään

Tra

-ksi

käsineekseni

käsineeksesi

käsineeksensä / käsineekseen

käsinehikseni / käsineikseni

käsinehiksesi / käsineiksesi

käsinehikseen / käsinehiksensä / käsineikseen / käsineiksensä

Ess

-na

käsineenäni

käsineenäsi

käsineenänsä / käsineenään

käsinehinäni / käsineinäni

käsinehinäsi / käsineinäsi

käsinehinänsä / käsinehinään / käsineinänsä / käsineinään

Abe

-tta

käsineettäni

käsineettäsi

käsineettänsä / käsineettään

käsinehittäni / käsineittäni

käsinehittäsi / käsineittäsi

käsinehittänsä / käsinehittään / käsineittänsä / käsineittään

Com

-ne

-

-

-

käsinehineni / käsineineni

käsinehinesi / käsineinesi

käsinehineen / käsinehinensä / käsineineen / käsineinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

käsineemme

käsineemme

käsineenne

käsineenne

käsineensä

käsineensä

Par

-ta

käsinettämme

käsineitämme / käsinehiämme

käsinettänne

käsineitänne / käsinehiänne

käsinettänsä / käsinettään

käsineitänsä / käsineitään / käsinehiänsä / käsinehiään

Gen

-n

käsineemme

käsineittemme / käsineidemme / käsinehiemme / käsinehittemme

käsineenne

käsineittenne / käsineidenne / käsinehienne / käsinehittenne

käsineensä

käsineittensä / käsineidensä / käsinehiensä / käsinehittensä

Ill

mihin

käsineeseemme

käsineisiimme / käsineihimme / käsinehisimme

käsineeseenne

käsineisiinne / käsineihinne / käsinehisinne

käsineeseensä

käsineisiinsä / käsineihinsä / käsinehisinsä

Ine

-ssa

käsineessämme

käsinehissämme / käsineissämme

käsineessänne

käsinehissänne / käsineissänne

käsineessänsä / käsineessään

käsinehissänsä / käsinehissään / käsineissänsä / käsineissään

Ela

-sta

käsineestämme

käsinehistämme / käsineistämme

käsineestänne

käsinehistänne / käsineistänne

käsineestänsä / käsineestään

käsinehistänsä / käsinehistään / käsineistänsä / käsineistään

All

-lle

käsineellemme

käsinehillemme / käsineillemme

käsineellenne

käsinehillenne / käsineillenne

käsineellensä / käsineelleen

käsinehillensä / käsinehilleän / käsineillensä / käsineilleän

Ade

-lla

käsineellämme

käsinehillämme / käsineillämme

käsineellänne

käsinehillänne / käsineillänne

käsineellänsä / käsineellään

käsinehillänsä / käsinehillään / käsineillänsä / käsineillään

Abl

-lta

käsineeltämme

käsinehiltämme / käsineiltämme

käsineeltänne

käsinehiltänne / käsineiltänne

käsineeltänsä / käsineeltään

käsinehiltänsä / käsinehiltään / käsineiltänsä / käsineiltään

Tra

-ksi

käsineeksemme

käsinehiksemme / käsineiksemme

käsineeksenne

käsinehiksenne / käsineiksenne

käsineeksensä / käsineekseen

käsinehikseen / käsinehiksensä / käsineikseen / käsineiksensä

Ess

-na

käsineenämme

käsinehinämme / käsineinämme

käsineenänne

käsinehinänne / käsineinänne

käsineenänsä / käsineenään

käsinehinänsä / käsinehinään / käsineinänsä / käsineinään

Abe

-tta

käsineettämme

käsinehittämme / käsineittämme

käsineettänne

käsinehittänne / käsineittänne

käsineettänsä / käsineettään

käsinehittänsä / käsinehittään / käsineittänsä / käsineittään

Com

-ne

-

käsinehinemme / käsineinemme

-

käsinehinenne / käsineinenne

-

käsinehineen / käsinehinensä / käsineineen / käsineinensä

Singular

Plural

Nom

-

käsineemme

käsineenne

käsineensä

käsineemme

käsineenne

käsineensä

Par

-ta

käsinettämme

käsinettänne

käsinettänsä / käsinettään

käsineitämme / käsinehiämme

käsineitänne / käsinehiänne

käsineitänsä / käsineitään / käsinehiänsä / käsinehiään

Gen

-n

käsineemme

käsineenne

käsineensä

käsineittemme / käsineidemme / käsinehiemme / käsinehittemme

käsineittenne / käsineidenne / käsinehienne / käsinehittenne

käsineittensä / käsineidensä / käsinehiensä / käsinehittensä

Ill

mihin

käsineeseemme

käsineeseenne

käsineeseensä

käsineisiimme / käsineihimme / käsinehisimme

käsineisiinne / käsineihinne / käsinehisinne

käsineisiinsä / käsineihinsä / käsinehisinsä

Ine

-ssa

käsineessämme

käsineessänne

käsineessänsä / käsineessään

käsinehissämme / käsineissämme

käsinehissänne / käsineissänne

käsinehissänsä / käsinehissään / käsineissänsä / käsineissään

Ela

-sta

käsineestämme

käsineestänne

käsineestänsä / käsineestään

käsinehistämme / käsineistämme

käsinehistänne / käsineistänne

käsinehistänsä / käsinehistään / käsineistänsä / käsineistään

All

-lle

käsineellemme

käsineellenne

käsineellensä / käsineelleen

käsinehillemme / käsineillemme

käsinehillenne / käsineillenne

käsinehillensä / käsinehilleän / käsineillensä / käsineilleän

Ade

-lla

käsineellämme

käsineellänne

käsineellänsä / käsineellään

käsinehillämme / käsineillämme

käsinehillänne / käsineillänne

käsinehillänsä / käsinehillään / käsineillänsä / käsineillään

Abl

-lta

käsineeltämme

käsineeltänne

käsineeltänsä / käsineeltään

käsinehiltämme / käsineiltämme

käsinehiltänne / käsineiltänne

käsinehiltänsä / käsinehiltään / käsineiltänsä / käsineiltään

Tra

-ksi

käsineeksemme

käsineeksenne

käsineeksensä / käsineekseen

käsinehiksemme / käsineiksemme

käsinehiksenne / käsineiksenne

käsinehikseen / käsinehiksensä / käsineikseen / käsineiksensä

Ess

-na

käsineenämme

käsineenänne

käsineenänsä / käsineenään

käsinehinämme / käsineinämme

käsinehinänne / käsineinänne

käsinehinänsä / käsinehinään / käsineinänsä / käsineinään

Abe

-tta

käsineettämme

käsineettänne

käsineettänsä / käsineettään

käsinehittämme / käsineittämme

käsinehittänne / käsineittänne

käsinehittänsä / käsinehittään / käsineittänsä / käsineittään

Com

-ne

-

-

-

käsinehinemme / käsineinemme

käsinehinenne / käsineinenne

käsinehineen / käsinehinensä / käsineineen / käsineinensä

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept