logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

helmikuinen, adjective

Word analysis
helmikuisena

helmikuisena

helmikuinen

Adjective, Singular Essive

helmi

Noun, Singular Nominative

+ kui

Noun, Singular Nominative

+ sena

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

Pertaining to February. Show more arrow right helmikuu +‎ -inen Show more arrow right
February
in February
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus Hän on puhdas kuin helmikuinen hanki. She's pure as the driven snow. Aivan, puhdas kuin helmikuinen hanki. Yeah, pure as the driven snow. Helmikuinen aurinko tanssii huoneissa. The February sun is dancing in the rooms. Se oli hyvin kylmä helmikuinen päivä yli 30 vuotta sitten, kun minulle syntyi siskos-Reetta. It was a very cold day in February over 30 years ago when I got a sister – Reetta. Helmikuinen kaamosnäkymä Haavepalolta Pyhätunturille, Pallasns-Yllästunturin kansallispuisto, Kolari 2008. Mountain trees Pyhatunturi at Polar Night in February,Pallas-Yllastunturi National Park Lapland, Kolari Finland 2008. Osa saattaakin olla tietoinen siitä, että Crashdïetin helmikuinen keikka On the Rocksissa on kokenut muutoksia. Some of you might already read about the changes of Crashdïet's gig in On the Rocks, 20.2. Melko lämmin helmikuinen sää mahdollisti jääkarhujen uimans-altaiden täytön sekä kurjet pääsivät jaloittelemaan ulkoilmaan. A rather warm February weather allowed the zookeepers to fill the polar bear's swimming pools and storks were let outside to walk around. Oli sysipimeä helmikuinen ilta, ja kuvissa kaikki, erityisesti mutainen maa ja taustalla olevat portaat näyttivät yhtä ruskealta. It was a pitch-black evening in February and everything in the pictures was brown, mainly the ground and the stairs I had as a backdrop. Palacen keittiömestarilla Hans Välimäellä on hetki aikaa siemailla macchiatons-kahviaan tyhjän ravintolasalin pöydässä. On helmikuinen perjantai. Thirty years later, on this Friday in February, Välimäki just has time to sip his macchiato and answer some questions. Helmikuinen siirtymäkauden hallituksen toimintaa vastaan kohdistunut ulosmarssi oli voimanosoitus yliopistoyhteisön yhtenäisyydestä, ja nyt samaa henkeä kaivataan vaaliuurnilla. The walkout we staged in February, in protest against the transitional board of the new university, was truly a show of strength on the unity of the university community. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

helmikuinen

helmikuiset

Par

-ta

helmikuista

helmikuisia

Gen

-n

helmikuisen

helmikuisien / helmikuisten

Ill

mihin

helmikuiseen

helmikuisiin

Ine

-ssa

helmikuisessa

helmikuisissa

Ela

-sta

helmikuisesta

helmikuisista

All

-lle

helmikuiselle

helmikuisille

Ade

-lla

helmikuisella

helmikuisilla

Abl

-lta

helmikuiselta

helmikuisilta

Tra

-ksi

helmikuiseksi

helmikuisiksi

Ess

-na

helmikuisena / helmikuisna

helmikuisina

Abe

-tta

helmikuisetta

helmikuisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

helmikuisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

helmikuinen

helmikuiset

Par

-ta

helmikuista

helmikuisia

Gen

-n

helmikuisen

helmikuisien / helmikuisten

Ill

mihin

helmikuiseen

helmikuisiin

Ine

-ssa

helmikuisessa

helmikuisissa

Ela

-sta

helmikuisesta

helmikuisista

All

-lle

helmikuiselle

helmikuisille

Ade

-lla

helmikuisella

helmikuisilla

Abl

-lta

helmikuiselta

helmikuisilta

Tra

-ksi

helmikuiseksi

helmikuisiksi

Ess

-na

helmikuisena / helmikuisna

helmikuisina

Abe

-tta

helmikuisetta

helmikuisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

helmikuisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

helmikuisempi

helmikuisemmat

Par

-ta

helmikuisempaa

helmikuisempia

Gen

-n

helmikuisemman

helmikuisempien

Ill

mihin

helmikuisempiin

helmikuisempiin

Ine

-ssa

helmikuisemmassa

helmikuisemmissa

Ela

-sta

helmikuisemmasta

helmikuisemmista

All

-lle

helmikuisemmalle

helmikuisemmille

Ade

-lla

helmikuisemmalla

helmikuisemmilla

Abl

-lta

helmikuisemmalta

helmikuisemmilta

Tra

-ksi

helmikuisemmaksi

helmikuisemmiksi

Ess

-na

helmikuisempana

helmikuisempina

Abe

-tta

helmikuisemmatta

helmikuisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

helmikuisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

helmikuisempi

helmikuisemmat

Par

-ta

helmikuisempaa

helmikuisempia

Gen

-n

helmikuisemman

helmikuisempien

Ill

mihin

helmikuisempiin

helmikuisempiin

Ine

-ssa

helmikuisemmassa

helmikuisemmissa

Ela

-sta

helmikuisemmasta

helmikuisemmista

All

-lle

helmikuisemmalle

helmikuisemmille

Ade

-lla

helmikuisemmalla

helmikuisemmilla

Abl

-lta

helmikuisemmalta

helmikuisemmilta

Tra

-ksi

helmikuisemmaksi

helmikuisemmiksi

Ess

-na

helmikuisempana

helmikuisempina

Abe

-tta

helmikuisemmatta

helmikuisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

helmikuisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

helmikuisin

helmikuisimmat

Par

-ta

helmikuisinta

helmikuisimpia

Gen

-n

helmikuisimman

helmikuisinten / helmikuisimpien

Ill

mihin

helmikuisimpaan

helmikuisimpiin

Ine

-ssa

helmikuisimmassa

helmikuisimmissa

Ela

-sta

helmikuisimmasta

helmikuisimmista

All

-lle

helmikuisimmalle

helmikuisimmille

Ade

-lla

helmikuisimmalla

helmikuisimmilla

Abl

-lta

helmikuisimmalta

helmikuisimmilta

Tra

-ksi

helmikuisimmaksi

helmikuisimmiksi

Ess

-na

helmikuisimpana

helmikuisimpina

Abe

-tta

helmikuisimmatta

helmikuisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

helmikuisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

helmikuisin

helmikuisimmat

Par

-ta

helmikuisinta

helmikuisimpia

Gen

-n

helmikuisimman

helmikuisinten / helmikuisimpien

Ill

mihin

helmikuisimpaan

helmikuisimpiin

Ine

-ssa

helmikuisimmassa

helmikuisimmissa

Ela

-sta

helmikuisimmasta

helmikuisimmista

All

-lle

helmikuisimmalle

helmikuisimmille

Ade

-lla

helmikuisimmalla

helmikuisimmilla

Abl

-lta

helmikuisimmalta

helmikuisimmilta

Tra

-ksi

helmikuisimmaksi

helmikuisimmiksi

Ess

-na

helmikuisimpana

helmikuisimpina

Abe

-tta

helmikuisimmatta

helmikuisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

helmikuisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

helmi

helmet

Par

-ta

helmeä

helmiä

Gen

-n

helmen

helmien

Ill

mihin

helmeen

helmiin

Ine

-ssa

helmessä

helmissä

Ela

-sta

helmestä

helmistä

All

-lle

helmelle

helmille

Ade

-lla

helmellä

helmillä

Abl

-lta

helmeltä

helmiltä

Tra

-ksi

helmeksi

helmiksi

Ess

-na

helmenä

helminä

Abe

-tta

helmettä

helmittä

Com

-ne

-

helmine

Ins

-in

-

helmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

helmi

helmet

Par

-ta

helmeä

helmiä

Gen

-n

helmen

helmien

Ill

mihin

helmeen

helmiin

Ine

-ssa

helmessä

helmissä

Ela

-sta

helmestä

helmistä

All

-lle

helmelle

helmille

Ade

-lla

helmellä

helmillä

Abl

-lta

helmeltä

helmiltä

Tra

-ksi

helmeksi

helmiksi

Ess

-na

helmenä

helminä

Abe

-tta

helmettä

helmittä

Com

-ne

-

helmine

Ins

-in

-

helmin

Pearl helmi, helmiäinen
bead helmi, palle, pisara, jyvä, kupla
gem helmi, jalokivi, aarre
jewel helmi, jalokivi, koru, aarre
beauty kauneus, kaunotar, helmi, ihannuus, upea ilmestys, loistokappale
Pearl
a pearl
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl; EuroParl2021; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 10002-85 Musta helmi. The Black Pearl. Oikea helmi. Look at this little jewel here. Mikä helmi... Oh what a jewel... Helmi on kaunis koru. The pearl is a beautiful piece of jewelry. Helmi, osa helminauhaa. You're part of a pearl necklace. Kausi: helmins-maaliskuu. Period: February March. Olet liittoutuman helmi. You're the pride of the Federation. Tässä on viisauden helmi. Let me offer you a priceless jewel of wisdom. Helmi oli kaunis kaulakoru. The pearl was a beautiful necklace. Eikä tämä ole mikään helmi. And this ain't exactly what you call "mint.". Show more arrow right

Wiktionary

pearl (typography) pearl (font size) bead (figuratively) gem (precious or highly valued thing or person) Show more arrow right helmeillähelmeilevä helmestäähelmestäjä helmet helmikkä helmiäinen Show more arrow right helmenharmaahelmenkalastajahelmenpyyntihelmenpyytäjähelmensukeltajahelmenvalkoinenhelmijokihelmikanahelmikirjontahelmikuuhelminauhahelmipöllöhelmisimpukkahelmitaulujokihelmisimpukka Show more arrow right From Proto-Finnic helmi. Further origin unknown. Show more arrow right

Wikipedia

Pearl A pearl is a hard, glistening object produced within the soft tissue (specifically the mantle) of a living shelled mollusk or another animal, such as fossil conulariids. Just like the shell of a mollusk, a pearl is composed of calcium carbonate (mainly aragonite or a mixture of aragonite and calcite) in minute crystalline form, which has deposited in concentric layers. The ideal pearl is perfectly round and smooth, but many other shapes, known as baroque pearls, can occur. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

helmeni

helmeni

helmesi

helmesi

helmensä

helmensä

Par

-ta

helmeäni

helmiäni

helmeäsi

helmiäsi

helmeänsä / helmeään

helmiänsä / helmiään

Gen

-n

helmeni

helmieni

helmesi

helmiesi

helmensä

helmiensa

Ill

mihin

helmeeni

helmiini

helmeesi

helmiisi

helmeensa

helmiinsa

Ine

-ssa

helmessäni

helmissäni

helmessäsi

helmissäsi

helmessänsä / helmessään

helmissänsä / helmissään

Ela

-sta

helmestäni

helmistäni

helmestäsi

helmistäsi

helmestänsä / helmestään

helmistänsä / helmistään

All

-lle

helmelleni

helmilleni

helmellesi

helmillesi

helmellensä / helmelleen

helmillensä / helmilleän

Ade

-lla

helmelläni

helmilläni

helmelläsi

helmilläsi

helmellänsä / helmellään

helmillänsä / helmillään

Abl

-lta

helmeltäni

helmiltäni

helmeltäsi

helmiltäsi

helmeltänsä / helmeltään

helmiltänsä / helmiltään

Tra

-ksi

helmekseni

helmikseni

helmeksesi

helmiksesi

helmeksensä / helmekseen

helmiksensä / helmikseen

Ess

-na

helmenäni

helminäni

helmenäsi

helminäsi

helmenänsä / helmenään

helminänsä / helminään

Abe

-tta

helmettäni

helmittäni

helmettäsi

helmittäsi

helmettänsä / helmettään

helmittänsä / helmittään

Com

-ne

-

helmineni

-

helminesi

-

helminensä / helmineen

Singular

Plural

Nom

-

helmeni

helmesi

helmensä

helmeni

helmesi

helmensä

Par

-ta

helmeäni

helmeäsi

helmeänsä / helmeään

helmiäni

helmiäsi

helmiänsä / helmiään

Gen

-n

helmeni

helmesi

helmensä

helmieni

helmiesi

helmiensa

Ill

mihin

helmeeni

helmeesi

helmeensa

helmiini

helmiisi

helmiinsa

Ine

-ssa

helmessäni

helmessäsi

helmessänsä / helmessään

helmissäni

helmissäsi

helmissänsä / helmissään

Ela

-sta

helmestäni

helmestäsi

helmestänsä / helmestään

helmistäni

helmistäsi

helmistänsä / helmistään

All

-lle

helmelleni

helmellesi

helmellensä / helmelleen

helmilleni

helmillesi

helmillensä / helmilleän

Ade

-lla

helmelläni

helmelläsi

helmellänsä / helmellään

helmilläni

helmilläsi

helmillänsä / helmillään

Abl

-lta

helmeltäni

helmeltäsi

helmeltänsä / helmeltään

helmiltäni

helmiltäsi

helmiltänsä / helmiltään

Tra

-ksi

helmekseni

helmeksesi

helmeksensä / helmekseen

helmikseni

helmiksesi

helmiksensä / helmikseen

Ess

-na

helmenäni

helmenäsi

helmenänsä / helmenään

helminäni

helminäsi

helminänsä / helminään

Abe

-tta

helmettäni

helmettäsi

helmettänsä / helmettään

helmittäni

helmittäsi

helmittänsä / helmittään

Com

-ne

-

-

-

helmineni

helminesi

helminensä / helmineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

helmemme

helmemme

helmenne

helmenne

helmensä

helmensä

Par

-ta

helmeämme

helmiämme

helmeänne

helmiänne

helmeänsä / helmeään

helmiänsä / helmiään

Gen

-n

helmemme

helmiemme

helmenne

helmienne

helmensä

helmiensa

Ill

mihin

helmeemme

helmiimme

helmeenne

helmiinne

helmeensa

helmiinsa

Ine

-ssa

helmessämme

helmissämme

helmessänne

helmissänne

helmessänsä / helmessään

helmissänsä / helmissään

Ela

-sta

helmestämme

helmistämme

helmestänne

helmistänne

helmestänsä / helmestään

helmistänsä / helmistään

All

-lle

helmellemme

helmillemme

helmellenne

helmillenne

helmellensä / helmelleen

helmillensä / helmilleän

Ade

-lla

helmellämme

helmillämme

helmellänne

helmillänne

helmellänsä / helmellään

helmillänsä / helmillään

Abl

-lta

helmeltämme

helmiltämme

helmeltänne

helmiltänne

helmeltänsä / helmeltään

helmiltänsä / helmiltään

Tra

-ksi

helmeksemme

helmiksemme

helmeksenne

helmiksenne

helmeksensä / helmekseen

helmiksensä / helmikseen

Ess

-na

helmenämme

helminämme

helmenänne

helminänne

helmenänsä / helmenään

helminänsä / helminään

Abe

-tta

helmettämme

helmittämme

helmettänne

helmittänne

helmettänsä / helmettään

helmittänsä / helmittään

Com

-ne

-

helminemme

-

helminenne

-

helminensä / helmineen

Singular

Plural

Nom

-

helmemme

helmenne

helmensä

helmemme

helmenne

helmensä

Par

-ta

helmeämme

helmeänne

helmeänsä / helmeään

helmiämme

helmiänne

helmiänsä / helmiään

Gen

-n

helmemme

helmenne

helmensä

helmiemme

helmienne

helmiensa

Ill

mihin

helmeemme

helmeenne

helmeensa

helmiimme

helmiinne

helmiinsa

Ine

-ssa

helmessämme

helmessänne

helmessänsä / helmessään

helmissämme

helmissänne

helmissänsä / helmissään

Ela

-sta

helmestämme

helmestänne

helmestänsä / helmestään

helmistämme

helmistänne

helmistänsä / helmistään

All

-lle

helmellemme

helmellenne

helmellensä / helmelleen

helmillemme

helmillenne

helmillensä / helmilleän

Ade

-lla

helmellämme

helmellänne

helmellänsä / helmellään

helmillämme

helmillänne

helmillänsä / helmillään

Abl

-lta

helmeltämme

helmeltänne

helmeltänsä / helmeltään

helmiltämme

helmiltänne

helmiltänsä / helmiltään

Tra

-ksi

helmeksemme

helmeksenne

helmeksensä / helmekseen

helmiksemme

helmiksenne

helmiksensä / helmikseen

Ess

-na

helmenämme

helmenänne

helmenänsä / helmenään

helminämme

helminänne

helminänsä / helminään

Abe

-tta

helmettämme

helmettänne

helmettänsä / helmettään

helmittämme

helmittänne

helmittänsä / helmittään

Com

-ne

-

-

-

helminemme

helminenne

helminensä / helmineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kui

kuit

Par

-ta

kuita / kuitä

kuita / kuitä

Gen

-n

kuin

kuitten / kuiden

Ill

mihin

kuihin

kuihin

Ine

-ssa

kuissa / kuissä

kuissa / kuissä

Ela

-sta

kuista / kuistä

kuista / kuistä

All

-lle

kuille

kuille

Ade

-lla

kuilla / kuillä

kuilla / kuillä

Abl

-lta

kuilta / kuiltä

kuilta / kuiltä

Tra

-ksi

kuiksi

kuiksi

Ess

-na

kuina / kuinä

kuina / kuinä

Abe

-tta

kuitta / kuittä

kuitta / kuittä

Com

-ne

-

kuine

Ins

-in

-

kuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kui

kuit

Par

-ta

kuita / kuitä

kuita / kuitä

Gen

-n

kuin

kuitten / kuiden

Ill

mihin

kuihin

kuihin

Ine

-ssa

kuissa / kuissä

kuissa / kuissä

Ela

-sta

kuista / kuistä

kuista / kuistä

All

-lle

kuille

kuille

Ade

-lla

kuilla / kuillä

kuilla / kuillä

Abl

-lta

kuilta / kuiltä

kuilta / kuiltä

Tra

-ksi

kuiksi

kuiksi

Ess

-na

kuina / kuinä

kuina / kuinä

Abe

-tta

kuitta / kuittä

kuitta / kuittä

Com

-ne

-

kuine

Ins

-in

-

kuin

kui
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; opensubtitles2; DGT Translation Memory; Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles Hei, kuIta. Bye, baby. Hän lukee kuinsa voi. She reads as she can. Kiitos, kuIta. Thank you, darling.- Hello, Daddy. Loppu ja kuittaan. Over and out. He kuittaan asian. They will handle the matter. Kui osoittautuu erittäin ohut. kui turns out to be very thin. En kuittaan velkaa. I don't pay debt. Tuo kangas nimeltä kui on ujous. That fabric called kui is shyness. Mennään uimaan kuistanne! Let's go swimming in your well! Hei sitten, kuIta. Okay, sweetheart. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) how (colloquial) why Fin:Joo muistan... kui?Eng:Yeah I remember... why? Show more arrow right (how) kuinka, miten(why) miksi Show more arrow right From kuinka, ultimately from Proto-Finnic ku. Show more arrow right

Wikipedia

Kui language (India) Kui (କୁଇ)(also Kandh, Khondi, Khond, Khondo, Kanda, Kodu (Kōdu), Kodulu, Kuinga (Kūinga), Kuy) is a South-Eastern Dravidian language spoken by the Kandhas. It is mostly spoken in Odisha, and written in the Odia script. With 941,988 registered native speakers, it figures at rank 29 in the 1991 Indian census. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuini

kuini

kuisi

kuisi

kuinsa / kuinsä

kuinsa / kuinsä

Par

-ta

kuitani / kuitäni

kuitani / kuitäni

kuitasi / kuitäsi

kuitasi / kuitäsi

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

Gen

-n

kuini

kuitteni / kuideni

kuisi

kuittesi / kuidesi

kuinsa / kuinsä

kuittensa / kuittensä / kuidensa / kuidensä

Ill

mihin

kuihini

kuihini

kuihisi

kuihisi

kuihinsa / kuihinsä

kuihinsa / kuihinsä

Ine

-ssa

kuissani / kuissäni

kuissani / kuissäni

kuissasi / kuissäsi

kuissasi / kuissäsi

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

Ela

-sta

kuistani / kuistäni

kuistani / kuistäni

kuistasi / kuistäsi

kuistasi / kuistäsi

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

All

-lle

kuilleni

kuilleni

kuillesi

kuillesi

kuilleen / kuillensa / kuillensä

kuillensa / kuillensä / kuillean / kuilleän

Ade

-lla

kuillani / kuilläni

kuillani / kuilläni

kuillasi / kuilläsi

kuillasi / kuilläsi

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

Abl

-lta

kuiltani / kuiltäni

kuiltani / kuiltäni

kuiltasi / kuiltäsi

kuiltasi / kuiltäsi

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

Tra

-ksi

kuikseni

kuikseni

kuiksesi

kuiksesi

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

Ess

-na

kuinani / kuinäni

kuinani / kuinäni

kuinasi / kuinäsi

kuinasi / kuinäsi

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

Abe

-tta

kuittani / kuittäni

kuittani / kuittäni

kuittasi / kuittäsi

kuittasi / kuittäsi

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

Com

-ne

-

kuineni

-

kuinesi

-

kuineen / kuinensa / kuinensä

Singular

Plural

Nom

-

kuini

kuisi

kuinsa / kuinsä

kuini

kuisi

kuinsa / kuinsä

Par

-ta

kuitani / kuitäni

kuitasi / kuitäsi

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

kuitani / kuitäni

kuitasi / kuitäsi

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

Gen

-n

kuini

kuisi

kuinsa / kuinsä

kuitteni / kuideni

kuittesi / kuidesi

kuittensa / kuittensä / kuidensa / kuidensä

Ill

mihin

kuihini

kuihisi

kuihinsa / kuihinsä

kuihini

kuihisi

kuihinsa / kuihinsä

Ine

-ssa

kuissani / kuissäni

kuissasi / kuissäsi

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

kuissani / kuissäni

kuissasi / kuissäsi

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

Ela

-sta

kuistani / kuistäni

kuistasi / kuistäsi

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

kuistani / kuistäni

kuistasi / kuistäsi

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

All

-lle

kuilleni

kuillesi

kuilleen / kuillensa / kuillensä

kuilleni

kuillesi

kuillensa / kuillensä / kuillean / kuilleän

Ade

-lla

kuillani / kuilläni

kuillasi / kuilläsi

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

kuillani / kuilläni

kuillasi / kuilläsi

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

Abl

-lta

kuiltani / kuiltäni

kuiltasi / kuiltäsi

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

kuiltani / kuiltäni

kuiltasi / kuiltäsi

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

Tra

-ksi

kuikseni

kuiksesi

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

kuikseni

kuiksesi

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

Ess

-na

kuinani / kuinäni

kuinasi / kuinäsi

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

kuinani / kuinäni

kuinasi / kuinäsi

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

Abe

-tta

kuittani / kuittäni

kuittasi / kuittäsi

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

kuittani / kuittäni

kuittasi / kuittäsi

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

Com

-ne

-

-

-

kuineni

kuinesi

kuineen / kuinensa / kuinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuimme

kuimme

kuinne

kuinne

kuinsa / kuinsä

kuinsa / kuinsä

Par

-ta

kuitamme / kuitämme

kuitamme / kuitämme

kuitanne / kuitänne

kuitanne / kuitänne

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

Gen

-n

kuimme

kuittemme / kuidemme

kuinne

kuittenne / kuidenne

kuinsa / kuinsä

kuittensa / kuittensä / kuidensa / kuidensä

Ill

mihin

kuihimme

kuihimme

kuihinne

kuihinne

kuihinsa / kuihinsä

kuihinsa / kuihinsä

Ine

-ssa

kuissamme / kuissämme

kuissamme / kuissämme

kuissanne / kuissänne

kuissanne / kuissänne

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

Ela

-sta

kuistamme / kuistämme

kuistamme / kuistämme

kuistanne / kuistänne

kuistanne / kuistänne

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

All

-lle

kuillemme

kuillemme

kuillenne

kuillenne

kuilleen / kuillensa / kuillensä

kuillensa / kuillensä / kuillean / kuilleän

Ade

-lla

kuillamme / kuillämme

kuillamme / kuillämme

kuillanne / kuillänne

kuillanne / kuillänne

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

Abl

-lta

kuiltamme / kuiltämme

kuiltamme / kuiltämme

kuiltanne / kuiltänne

kuiltanne / kuiltänne

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

Tra

-ksi

kuiksemme

kuiksemme

kuiksenne

kuiksenne

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

Ess

-na

kuinamme / kuinämme

kuinamme / kuinämme

kuinanne / kuinänne

kuinanne / kuinänne

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

Abe

-tta

kuittamme / kuittämme

kuittamme / kuittämme

kuittanne / kuittänne

kuittanne / kuittänne

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

Com

-ne

-

kuinemme

-

kuinenne

-

kuineen / kuinensa / kuinensä

Singular

Plural

Nom

-

kuimme

kuinne

kuinsa / kuinsä

kuimme

kuinne

kuinsa / kuinsä

Par

-ta

kuitamme / kuitämme

kuitanne / kuitänne

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

kuitamme / kuitämme

kuitanne / kuitänne

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

Gen

-n

kuimme

kuinne

kuinsa / kuinsä

kuittemme / kuidemme

kuittenne / kuidenne

kuittensa / kuittensä / kuidensa / kuidensä

Ill

mihin

kuihimme

kuihinne

kuihinsa / kuihinsä

kuihimme

kuihinne

kuihinsa / kuihinsä

Ine

-ssa

kuissamme / kuissämme

kuissanne / kuissänne

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

kuissamme / kuissämme

kuissanne / kuissänne

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

Ela

-sta

kuistamme / kuistämme

kuistanne / kuistänne

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

kuistamme / kuistämme

kuistanne / kuistänne

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

All

-lle

kuillemme

kuillenne

kuilleen / kuillensa / kuillensä

kuillemme

kuillenne

kuillensa / kuillensä / kuillean / kuilleän

Ade

-lla

kuillamme / kuillämme

kuillanne / kuillänne

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

kuillamme / kuillämme

kuillanne / kuillänne

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

Abl

-lta

kuiltamme / kuiltämme

kuiltanne / kuiltänne

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

kuiltamme / kuiltämme

kuiltanne / kuiltänne

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

Tra

-ksi

kuiksemme

kuiksenne

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

kuiksemme

kuiksenne

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

Ess

-na

kuinamme / kuinämme

kuinanne / kuinänne

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

kuinamme / kuinämme

kuinanne / kuinänne

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

Abe

-tta

kuittamme / kuittämme

kuittanne / kuittänne

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

kuittamme / kuittämme

kuittanne / kuittänne

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

Com

-ne

-

-

-

kuinemme

kuinenne

kuineen / kuinensa / kuinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sena

senat

Par

-ta

senaa

senoja

Gen

-n

senan

senojen

Ill

mihin

senaan

senoihin

Ine

-ssa

senassa

senoissa

Ela

-sta

senasta

senoista

All

-lle

senalle

senoille

Ade

-lla

senalla

senoilla

Abl

-lta

senalta

senoilta

Tra

-ksi

senaksi

senoiksi

Ess

-na

senana

senoina

Abe

-tta

senatta

senoitta

Com

-ne

-

senoine

Ins

-in

-

senoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sena

senat

Par

-ta

senaa

senoja

Gen

-n

senan

senojen

Ill

mihin

senaan

senoihin

Ine

-ssa

senassa

senoissa

Ela

-sta

senasta

senoista

All

-lle

senalle

senoille

Ade

-lla

senalla

senoilla

Abl

-lta

senalta

senoilta

Tra

-ksi

senaksi

senoiksi

Ess

-na

senana

senoina

Abe

-tta

senatta

senoitta

Com

-ne

-

senoine

Ins

-in

-

senoin

sena
as an
Sena high
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; WikiMatrix; ParaCrawl Corpus Sena on kaunis lintu. sena is a beautiful bird. Mene nyt, Sena. Sena, please, just go! Tule tänne, Sena. Sena, come here. Sena on harvinainen näky täällä. The sena is a rare sight here. Sena lenteli korkealla taivaalla. The sena was flying high in the sky. Sena oli erittäin lahjakas pianisti. Sena was a very talented pianist. En voi uskoa, että sena voitti kilpailun. I can't believe that sena won the competition. Hän sanoi, että sena on hänen suosikkipelaajansa. He said that sena is his favorite player. Brasilias-Dupla Senans-voitonjako. Brazylia - Dupla Sena. Tulokset Megans-Senas-12 elokuu 2015. Mega- Sena Results - 12 August 2015. Show more arrow right

Wikipedia

Vila de Sena Vila de Sena or more commonly Sena is a town in Mozambique where there is a fundamental bridge over the Zambezi River. This bridge, the Dona Ana Bridge was originally a single track railway bridge, temporarily converted to road operation during the civil war. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

senani

senani

senasi

senasi

senansa

senansa

Par

-ta

senaani

senojani

senaasi

senojasi

senaansa / senaaan

senojansa / senojaan

Gen

-n

senani

senojeni

senasi

senojesi

senansa

senojensa

Ill

mihin

senaani

senoihini

senaasi

senoihisi

senaansa

senoihinsa

Ine

-ssa

senassani

senoissani

senassasi

senoissasi

senassansa / senassaan

senoissansa / senoissaan

Ela

-sta

senastani

senoistani

senastasi

senoistasi

senastansa / senastaan

senoistansa / senoistaan

All

-lle

senalleni

senoilleni

senallesi

senoillesi

senallensa / senalleen

senoillensa / senoillean

Ade

-lla

senallani

senoillani

senallasi

senoillasi

senallansa / senallaan

senoillansa / senoillaan

Abl

-lta

senaltani

senoiltani

senaltasi

senoiltasi

senaltansa / senaltaan

senoiltansa / senoiltaan

Tra

-ksi

senakseni

senoikseni

senaksesi

senoiksesi

senaksensa / senakseen

senoiksensa / senoikseen

Ess

-na

senanani

senoinani

senanasi

senoinasi

senanansa / senanaan

senoinansa / senoinaan

Abe

-tta

senattani

senoittani

senattasi

senoittasi

senattansa / senattaan

senoittansa / senoittaan

Com

-ne

-

senoineni

-

senoinesi

-

senoinensa / senoineen

Singular

Plural

Nom

-

senani

senasi

senansa

senani

senasi

senansa

Par

-ta

senaani

senaasi

senaansa / senaaan

senojani

senojasi

senojansa / senojaan

Gen

-n

senani

senasi

senansa

senojeni

senojesi

senojensa

Ill

mihin

senaani

senaasi

senaansa

senoihini

senoihisi

senoihinsa

Ine

-ssa

senassani

senassasi

senassansa / senassaan

senoissani

senoissasi

senoissansa / senoissaan

Ela

-sta

senastani

senastasi

senastansa / senastaan

senoistani

senoistasi

senoistansa / senoistaan

All

-lle

senalleni

senallesi

senallensa / senalleen

senoilleni

senoillesi

senoillensa / senoillean

Ade

-lla

senallani

senallasi

senallansa / senallaan

senoillani

senoillasi

senoillansa / senoillaan

Abl

-lta

senaltani

senaltasi

senaltansa / senaltaan

senoiltani

senoiltasi

senoiltansa / senoiltaan

Tra

-ksi

senakseni

senaksesi

senaksensa / senakseen

senoikseni

senoiksesi

senoiksensa / senoikseen

Ess

-na

senanani

senanasi

senanansa / senanaan

senoinani

senoinasi

senoinansa / senoinaan

Abe

-tta

senattani

senattasi

senattansa / senattaan

senoittani

senoittasi

senoittansa / senoittaan

Com

-ne

-

-

-

senoineni

senoinesi

senoinensa / senoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

senamme

senamme

senanne

senanne

senansa

senansa

Par

-ta

senaamme

senojamme

senaanne

senojanne

senaansa / senaaan

senojansa / senojaan

Gen

-n

senamme

senojemme

senanne

senojenne

senansa

senojensa

Ill

mihin

senaamme

senoihimme

senaanne

senoihinne

senaansa

senoihinsa

Ine

-ssa

senassamme

senoissamme

senassanne

senoissanne

senassansa / senassaan

senoissansa / senoissaan

Ela

-sta

senastamme

senoistamme

senastanne

senoistanne

senastansa / senastaan

senoistansa / senoistaan

All

-lle

senallemme

senoillemme

senallenne

senoillenne

senallensa / senalleen

senoillensa / senoillean

Ade

-lla

senallamme

senoillamme

senallanne

senoillanne

senallansa / senallaan

senoillansa / senoillaan

Abl

-lta

senaltamme

senoiltamme

senaltanne

senoiltanne

senaltansa / senaltaan

senoiltansa / senoiltaan

Tra

-ksi

senaksemme

senoiksemme

senaksenne

senoiksenne

senaksensa / senakseen

senoiksensa / senoikseen

Ess

-na

senanamme

senoinamme

senananne

senoinanne

senanansa / senanaan

senoinansa / senoinaan

Abe

-tta

senattamme

senoittamme

senattanne

senoittanne

senattansa / senattaan

senoittansa / senoittaan

Com

-ne

-

senoinemme

-

senoinenne

-

senoinensa / senoineen

Singular

Plural

Nom

-

senamme

senanne

senansa

senamme

senanne

senansa

Par

-ta

senaamme

senaanne

senaansa / senaaan

senojamme

senojanne

senojansa / senojaan

Gen

-n

senamme

senanne

senansa

senojemme

senojenne

senojensa

Ill

mihin

senaamme

senaanne

senaansa

senoihimme

senoihinne

senoihinsa

Ine

-ssa

senassamme

senassanne

senassansa / senassaan

senoissamme

senoissanne

senoissansa / senoissaan

Ela

-sta

senastamme

senastanne

senastansa / senastaan

senoistamme

senoistanne

senoistansa / senoistaan

All

-lle

senallemme

senallenne

senallensa / senalleen

senoillemme

senoillenne

senoillensa / senoillean

Ade

-lla

senallamme

senallanne

senallansa / senallaan

senoillamme

senoillanne

senoillansa / senoillaan

Abl

-lta

senaltamme

senaltanne

senaltansa / senaltaan

senoiltamme

senoiltanne

senoiltansa / senoiltaan

Tra

-ksi

senaksemme

senaksenne

senaksensa / senakseen

senoiksemme

senoiksenne

senoiksensa / senoikseen

Ess

-na

senanamme

senananne

senanansa / senanaan

senoinamme

senoinanne

senoinansa / senoinaan

Abe

-tta

senattamme

senattanne

senattansa / senattaan

senoittamme

senoittanne

senoittansa / senoittaan

Com

-ne

-

-

-

senoinemme

senoinenne

senoinensa / senoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept