logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

harju, noun

Word analysis
harjunpää

harjunpää

harju

Noun, Singular Genitive

+ pää

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harju

harjut

Par

-ta

harjua

harjuja

Gen

-n

harjun

harjujen

Ill

mihin

harjuun

harjuihin

Ine

-ssa

harjussa

harjuissa

Ela

-sta

harjusta

harjuista

All

-lle

harjulle

harjuille

Ade

-lla

harjulla

harjuilla

Abl

-lta

harjulta

harjuilta

Tra

-ksi

harjuksi

harjuiksi

Ess

-na

harjuna

harjuina

Abe

-tta

harjutta

harjuitta

Com

-ne

-

harjuine

Ins

-in

-

harjuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harju

harjut

Par

-ta

harjua

harjuja

Gen

-n

harjun

harjujen

Ill

mihin

harjuun

harjuihin

Ine

-ssa

harjussa

harjuissa

Ela

-sta

harjusta

harjuista

All

-lle

harjulle

harjuille

Ade

-lla

harjulla

harjuilla

Abl

-lta

harjulta

harjuilta

Tra

-ksi

harjuksi

harjuiksi

Ess

-na

harjuna

harjuina

Abe

-tta

harjutta

harjuitta

Com

-ne

-

harjuine

Ins

-in

-

harjuin

ridge harjanne, harju, harja, selänne, selkä, kukkulajono
fell turkki, nahka, harju, ylänkö
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; ParaCrawl; Europarl Parallel Corpus Harju oli täynnä mustikoita. The ridge was full of blueberries. Harju ei puhunu siitä mitään. Harju didn't mention it. Mitä se Harju sano tarkalleen? What did Harju actually say? Harju luuli et Tsidi on messissä. Harju didn't know I dropped Tsidi. Tuolla harjulla! Up on the ridge! Metsän keskellä kohosi korkea harju. In the middle of the forest, a tall ridge rose. Harju on hiljainen tähän aikaan vuodesta. This time of year, the ridge is quiet. Pystytimme teltan harjun laelle. We set up the tent on top of the ridge. Retkeilimme harjun huipulle saakka. We hiked all the way to the top of the ridge. Harjun juurella kasvaa kaunis metsä. At the ridge, there is a beautiful forest. Show more arrow right

Wiktionary

(geology) esker; in colloquial language also a terminal moraine. Show more arrow right harjusora soraharju Show more arrow right harja +‎ -u Show more arrow right

Wikipedia

Esker An esker, eskar, eschar, or os, sometimes called an asar, osar, or serpent kame, is a long, winding ridge of stratified sand and gravel, examples of which occur in glaciated and formerly glaciated regions of Europe and North America. Eskers are frequently several kilometres long and, because of their uniform shape, look like railway embankments. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harjuni

harjuni

harjusi

harjusi

harjunsa

harjunsa

Par

-ta

harjuani

harjujani

harjuasi

harjujasi

harjuansa / harjuaan

harjujansa / harjujaan

Gen

-n

harjuni

harjujeni

harjusi

harjujesi

harjunsa

harjujensa

Ill

mihin

harjuuni

harjuihini

harjuusi

harjuihisi

harjuunsa

harjuihinsa

Ine

-ssa

harjussani

harjuissani

harjussasi

harjuissasi

harjussansa / harjussaan

harjuissansa / harjuissaan

Ela

-sta

harjustani

harjuistani

harjustasi

harjuistasi

harjustansa / harjustaan

harjuistansa / harjuistaan

All

-lle

harjulleni

harjuilleni

harjullesi

harjuillesi

harjullensa / harjulleen

harjuillensa / harjuillean

Ade

-lla

harjullani

harjuillani

harjullasi

harjuillasi

harjullansa / harjullaan

harjuillansa / harjuillaan

Abl

-lta

harjultani

harjuiltani

harjultasi

harjuiltasi

harjultansa / harjultaan

harjuiltansa / harjuiltaan

Tra

-ksi

harjukseni

harjuikseni

harjuksesi

harjuiksesi

harjuksensa / harjukseen

harjuiksensa / harjuikseen

Ess

-na

harjunani

harjuinani

harjunasi

harjuinasi

harjunansa / harjunaan

harjuinansa / harjuinaan

Abe

-tta

harjuttani

harjuittani

harjuttasi

harjuittasi

harjuttansa / harjuttaan

harjuittansa / harjuittaan

Com

-ne

-

harjuineni

-

harjuinesi

-

harjuinensa / harjuineen

Singular

Plural

Nom

-

harjuni

harjusi

harjunsa

harjuni

harjusi

harjunsa

Par

-ta

harjuani

harjuasi

harjuansa / harjuaan

harjujani

harjujasi

harjujansa / harjujaan

Gen

-n

harjuni

harjusi

harjunsa

harjujeni

harjujesi

harjujensa

Ill

mihin

harjuuni

harjuusi

harjuunsa

harjuihini

harjuihisi

harjuihinsa

Ine

-ssa

harjussani

harjussasi

harjussansa / harjussaan

harjuissani

harjuissasi

harjuissansa / harjuissaan

Ela

-sta

harjustani

harjustasi

harjustansa / harjustaan

harjuistani

harjuistasi

harjuistansa / harjuistaan

All

-lle

harjulleni

harjullesi

harjullensa / harjulleen

harjuilleni

harjuillesi

harjuillensa / harjuillean

Ade

-lla

harjullani

harjullasi

harjullansa / harjullaan

harjuillani

harjuillasi

harjuillansa / harjuillaan

Abl

-lta

harjultani

harjultasi

harjultansa / harjultaan

harjuiltani

harjuiltasi

harjuiltansa / harjuiltaan

Tra

-ksi

harjukseni

harjuksesi

harjuksensa / harjukseen

harjuikseni

harjuiksesi

harjuiksensa / harjuikseen

Ess

-na

harjunani

harjunasi

harjunansa / harjunaan

harjuinani

harjuinasi

harjuinansa / harjuinaan

Abe

-tta

harjuttani

harjuttasi

harjuttansa / harjuttaan

harjuittani

harjuittasi

harjuittansa / harjuittaan

Com

-ne

-

-

-

harjuineni

harjuinesi

harjuinensa / harjuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harjumme

harjumme

harjunne

harjunne

harjunsa

harjunsa

Par

-ta

harjuamme

harjujamme

harjuanne

harjujanne

harjuansa / harjuaan

harjujansa / harjujaan

Gen

-n

harjumme

harjujemme

harjunne

harjujenne

harjunsa

harjujensa

Ill

mihin

harjuumme

harjuihimme

harjuunne

harjuihinne

harjuunsa

harjuihinsa

Ine

-ssa

harjussamme

harjuissamme

harjussanne

harjuissanne

harjussansa / harjussaan

harjuissansa / harjuissaan

Ela

-sta

harjustamme

harjuistamme

harjustanne

harjuistanne

harjustansa / harjustaan

harjuistansa / harjuistaan

All

-lle

harjullemme

harjuillemme

harjullenne

harjuillenne

harjullensa / harjulleen

harjuillensa / harjuillean

Ade

-lla

harjullamme

harjuillamme

harjullanne

harjuillanne

harjullansa / harjullaan

harjuillansa / harjuillaan

Abl

-lta

harjultamme

harjuiltamme

harjultanne

harjuiltanne

harjultansa / harjultaan

harjuiltansa / harjuiltaan

Tra

-ksi

harjuksemme

harjuiksemme

harjuksenne

harjuiksenne

harjuksensa / harjukseen

harjuiksensa / harjuikseen

Ess

-na

harjunamme

harjuinamme

harjunanne

harjuinanne

harjunansa / harjunaan

harjuinansa / harjuinaan

Abe

-tta

harjuttamme

harjuittamme

harjuttanne

harjuittanne

harjuttansa / harjuttaan

harjuittansa / harjuittaan

Com

-ne

-

harjuinemme

-

harjuinenne

-

harjuinensa / harjuineen

Singular

Plural

Nom

-

harjumme

harjunne

harjunsa

harjumme

harjunne

harjunsa

Par

-ta

harjuamme

harjuanne

harjuansa / harjuaan

harjujamme

harjujanne

harjujansa / harjujaan

Gen

-n

harjumme

harjunne

harjunsa

harjujemme

harjujenne

harjujensa

Ill

mihin

harjuumme

harjuunne

harjuunsa

harjuihimme

harjuihinne

harjuihinsa

Ine

-ssa

harjussamme

harjussanne

harjussansa / harjussaan

harjuissamme

harjuissanne

harjuissansa / harjuissaan

Ela

-sta

harjustamme

harjustanne

harjustansa / harjustaan

harjuistamme

harjuistanne

harjuistansa / harjuistaan

All

-lle

harjullemme

harjullenne

harjullensa / harjulleen

harjuillemme

harjuillenne

harjuillensa / harjuillean

Ade

-lla

harjullamme

harjullanne

harjullansa / harjullaan

harjuillamme

harjuillanne

harjuillansa / harjuillaan

Abl

-lta

harjultamme

harjultanne

harjultansa / harjultaan

harjuiltamme

harjuiltanne

harjuiltansa / harjuiltaan

Tra

-ksi

harjuksemme

harjuksenne

harjuksensa / harjukseen

harjuiksemme

harjuiksenne

harjuiksensa / harjuikseen

Ess

-na

harjunamme

harjunanne

harjunansa / harjunaan

harjuinamme

harjuinanne

harjuinansa / harjuinaan

Abe

-tta

harjuttamme

harjuttanne

harjuttansa / harjuttaan

harjuittamme

harjuittanne

harjuittansa / harjuittaan

Com

-ne

-

-

-

harjuinemme

harjuinenne

harjuinensa / harjuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pää

päät

Par

-ta

päätä

päitä

Gen

-n

pään

päitten / päiden

Ill

mihin

päähän

päihin

Ine

-ssa

päässä

päissä

Ela

-sta

päästä

päistä

All

-lle

päälle

päille

Ade

-lla

päällä

päillä

Abl

-lta

päältä

päiltä

Tra

-ksi

pääksi

päiksi

Ess

-na

päänä

päinä

Abe

-tta

päättä

päittä

Com

-ne

-

päine

Ins

-in

-

päin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pää

päät

Par

-ta

päätä

päitä

Gen

-n

pään

päitten / päiden

Ill

mihin

päähän

päihin

Ine

-ssa

päässä

päissä

Ela

-sta

päästä

päistä

All

-lle

päälle

päille

Ade

-lla

päällä

päillä

Abl

-lta

päältä

päiltä

Tra

-ksi

pääksi

päiksi

Ess

-na

päänä

päinä

Abe

-tta

päättä

päittä

Com

-ne

-

päine

Ins

-in

-

päin

head pää, johtaja, päällikkö, kanta, kärki, esimies
end pää, loppu, päämäärä, tavoite, loppupää, tarkoitus
tip kärki, vihje, vinkki, pää, neuvo, tippi
point kohta, piste, asia, paikka, seikka, pää
pate pasteija, patee, pää
brains äly, pää
loaf leipä, limppu, päänuppi, pää
noggin ryyppy, pää, nuppi
mood mieliala, mieli, tuuli, tapaluokka, modus, pää
Show more arrow right
Finnish-Russian Parallel Corpus; Tatoeba, sentence id: 400000.; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OPUS - Finnish-English (opus.fi-en); Tatoeba; Tilde MODEL v1.0, sentence id: 500000.; Europarl parallel corpus; Tatoeba, sentence ID: 3772223 Pääsi sattuu. You have a headache. Pääsi on kova. Your head is hard. Entä pää? Well, did she have the head? Päälläkin oli vettä. There was water on top as well. Pää kiinni. Shut up. Lasit ovat päälläkin. The glasses are on. Onko jotain päällänne? Is there something on your head? Pääsi on pyörällä. You're dizzy. Päätäsi särkee. Your head is hurting. Keskity nyt päähän! Focus now on the head! Show more arrow right

Wiktionary

head (of an organism or organisation) end, tip (physical end, especially when there is no clear "beginning" and "end" but only two ends) Show more arrow right "on one's head" is translated with inessive case into Finnish when referring to headgear:Miehellä oli hattu päässään.The man had a hat on his head. / The man wore a hat.example of adessive case usage:Mies seisoi päällään.The man was standing on his head.adessive (päällä), ablative (päältä) and allative (päälle) cases have also adverbial and postpositional usage; see respective entriesinessive (päässä), elative (päästä) and illative (päähän) cases have also postpositional usage relating to distance; see respective entries Show more arrow right Adjectives -päinenpäätön Adpositions päähänpäälläpäällepäältäpäinpääkkäin Nouns päähinepäällikköpääty Verbs päättyäpäättääpäätyä Prefixes pää- Idioms ahtaa päähänsä (“to cram (informationinto one's head)to study hard”)inessive + ei + 3rd-pers. sg. of olla + päätä eikä häntää (“cannot make heads or tails of”)Tässä ei ole päätä eikä häntää.I can't make heads or tails of this. / This makes no sense. / This is totally preposterous.käydä päinsä (instructive pl. + possessive suffix (“to dobe acceptable”) Show more arrow right (human body parts ) kantapääkurkunpääkyynärpäänenänpääolkapääposkipääsormenpää Show more arrow right From Proto-Finnic pää, from Proto-Finno-Ugric päŋe. Cognates include Estonian pea, Veps pä and Hungarian fej, fő. Show more arrow right

Wikipedia

Head A head is the part of an organism which usually includes the ears, brain, forehead, cheeks, chin, eyes, nose, and mouth, each of which aid in various sensory functions such as sight, hearing, smell, and taste, respectively. Some very simple animals may not have a head, but many bilaterally symmetric forms do, regardless of size. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pääni

pääni

pääsi

pääsi

päänsä

päänsä

Par

-ta

päätäni

päitäni

päätäsi

päitäsi

päätänsä / päätään

päitänsä / päitään

Gen

-n

pääni

päitteni / päideni

pääsi

päittesi / päidesi

päänsä

päittensä / päidensä

Ill

mihin

päähäni

päihini

päähäsi

päihisi

päähänsä

päihinsä

Ine

-ssa

päässäni

päissäni

päässäsi

päissäsi

päässänsä / päässään

päissänsä / päissään

Ela

-sta

päästäni

päistäni

päästäsi

päistäsi

päästänsä / päästään

päistänsä / päistään

All

-lle

päälleni

päilleni

päällesi

päillesi

päällensä / päälleen

päillensä / päilleän

Ade

-lla

päälläni

päilläni

päälläsi

päilläsi

päällänsä / päällään

päillänsä / päillään

Abl

-lta

päältäni

päiltäni

päältäsi

päiltäsi

päältänsä / päältään

päiltänsä / päiltään

Tra

-ksi

pääkseni

päikseni

pääksesi

päiksesi

pääksensä / pääkseen

päiksensä / päikseen

Ess

-na

päänäni

päinäni

päänäsi

päinäsi

päänänsä / päänään

päinänsä / päinään

Abe

-tta

päättäni

päittäni

päättäsi

päittäsi

päättänsä / päättään

päittänsä / päittään

Com

-ne

-

päineni

-

päinesi

-

päinensä / päineen

Singular

Plural

Nom

-

pääni

pääsi

päänsä

pääni

pääsi

päänsä

Par

-ta

päätäni

päätäsi

päätänsä / päätään

päitäni

päitäsi

päitänsä / päitään

Gen

-n

pääni

pääsi

päänsä

päitteni / päideni

päittesi / päidesi

päittensä / päidensä

Ill

mihin

päähäni

päähäsi

päähänsä

päihini

päihisi

päihinsä

Ine

-ssa

päässäni

päässäsi

päässänsä / päässään

päissäni

päissäsi

päissänsä / päissään

Ela

-sta

päästäni

päästäsi

päästänsä / päästään

päistäni

päistäsi

päistänsä / päistään

All

-lle

päälleni

päällesi

päällensä / päälleen

päilleni

päillesi

päillensä / päilleän

Ade

-lla

päälläni

päälläsi

päällänsä / päällään

päilläni

päilläsi

päillänsä / päillään

Abl

-lta

päältäni

päältäsi

päältänsä / päältään

päiltäni

päiltäsi

päiltänsä / päiltään

Tra

-ksi

pääkseni

pääksesi

pääksensä / pääkseen

päikseni

päiksesi

päiksensä / päikseen

Ess

-na

päänäni

päänäsi

päänänsä / päänään

päinäni

päinäsi

päinänsä / päinään

Abe

-tta

päättäni

päättäsi

päättänsä / päättään

päittäni

päittäsi

päittänsä / päittään

Com

-ne

-

-

-

päineni

päinesi

päinensä / päineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

päämme

päämme

päänne

päänne

päänsä

päänsä

Par

-ta

päätämme

päitämme

päätänne

päitänne

päätänsä / päätään

päitänsä / päitään

Gen

-n

päämme

päittemme / päidemme

päänne

päittenne / päidenne

päänsä

päittensä / päidensä

Ill

mihin

päähämme

päihimme

päähänne

päihinne

päähänsä

päihinsä

Ine

-ssa

päässämme

päissämme

päässänne

päissänne

päässänsä / päässään

päissänsä / päissään

Ela

-sta

päästämme

päistämme

päästänne

päistänne

päästänsä / päästään

päistänsä / päistään

All

-lle

päällemme

päillemme

päällenne

päillenne

päällensä / päälleen

päillensä / päilleän

Ade

-lla

päällämme

päillämme

päällänne

päillänne

päällänsä / päällään

päillänsä / päillään

Abl

-lta

päältämme

päiltämme

päältänne

päiltänne

päältänsä / päältään

päiltänsä / päiltään

Tra

-ksi

pääksemme

päiksemme

pääksenne

päiksenne

pääksensä / pääkseen

päiksensä / päikseen

Ess

-na

päänämme

päinämme

päänänne

päinänne

päänänsä / päänään

päinänsä / päinään

Abe

-tta

päättämme

päittämme

päättänne

päittänne

päättänsä / päättään

päittänsä / päittään

Com

-ne

-

päinemme

-

päinenne

-

päinensä / päineen

Singular

Plural

Nom

-

päämme

päänne

päänsä

päämme

päänne

päänsä

Par

-ta

päätämme

päätänne

päätänsä / päätään

päitämme

päitänne

päitänsä / päitään

Gen

-n

päämme

päänne

päänsä

päittemme / päidemme

päittenne / päidenne

päittensä / päidensä

Ill

mihin

päähämme

päähänne

päähänsä

päihimme

päihinne

päihinsä

Ine

-ssa

päässämme

päässänne

päässänsä / päässään

päissämme

päissänne

päissänsä / päissään

Ela

-sta

päästämme

päästänne

päästänsä / päästään

päistämme

päistänne

päistänsä / päistään

All

-lle

päällemme

päällenne

päällensä / päälleen

päillemme

päillenne

päillensä / päilleän

Ade

-lla

päällämme

päällänne

päällänsä / päällään

päillämme

päillänne

päillänsä / päillään

Abl

-lta

päältämme

päältänne

päältänsä / päältään

päiltämme

päiltänne

päiltänsä / päiltään

Tra

-ksi

pääksemme

pääksenne

pääksensä / pääkseen

päiksemme

päiksenne

päiksensä / päikseen

Ess

-na

päänämme

päänänne

päänänsä / päänään

päinämme

päinänne

päinänsä / päinään

Abe

-tta

päättämme

päättänne

päättänsä / päättään

päittämme

päittänne

päittänsä / päittään

Com

-ne

-

-

-

päinemme

päinenne

päinensä / päineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

harju

harjut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

harjun

harjujen

Ill

mihin

harjuihin

Solve

Ine

-ssa

harjussa

Solve

Ela

-sta

harjusta

harjuista

All

-lle

harjulle

harjuille

Ade

-lla

harjulla

harjuilla

Abl

-lta

harjulta

harjuilta

Tra

-ksi

harjuksi

Solve

Ess

-na

harjuina

Solve

Abe

-tta

harjutta

harjuitta

Com

-ne

-

harjuine

Ins

-in

-

harjuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harju

harjut

Par

-ta

Gen

-n

harjun

harjujen

Ill

mihin

harjuihin

Ine

-ssa

harjussa

Ela

-sta

harjusta

harjuista

All

-lle

harjulle

harjuille

Ade

-lla

harjulla

harjuilla

Abl

-lta

harjulta

harjuilta

Tra

-ksi

harjuksi

Ess

-na

harjuina

Abe

-tta

harjutta

harjuitta

Com

-ne

-

harjuine

Ins

-in

-

harjuin

Singular

Plural

Nom

-

pää

päät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

pään

päitten / päiden

Ill

mihin

päihin

Solve

Ine

-ssa

päässä

Solve

Ela

-sta

päästä

päistä

All

-lle

päälle

päille

Ade

-lla

päällä

päillä

Abl

-lta

päältä

päiltä

Tra

-ksi

pääksi

Solve

Ess

-na

päinä

Solve

Abe

-tta

päättä

päittä

Com

-ne

-

päine

Ins

-in

-

päin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pää

päät

Par

-ta

Gen

-n

pään

päitten / päiden

Ill

mihin

päihin

Ine

-ssa

päässä

Ela

-sta

päästä

päistä

All

-lle

päälle

päille

Ade

-lla

päällä

päillä

Abl

-lta

päältä

päiltä

Tra

-ksi

pääksi

Ess

-na

päinä

Abe

-tta

päättä

päittä

Com

-ne

-

päine

Ins

-in

-

päin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept